Clark Lake Triathlon and Duathlon

back to results

Jul. 17, 2011

Clark Lake Triathlon and Duathlon
Clark Lake, MI
Provided by Gault Race Mgt.


2011 CLARK LAKE TRIATHLON/DUATHLON
SUNDAY, JULY 17, 2011
DUATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 431 Steve Baugh 44 1 11:33 4:49 0:37 1 34:30 23.5 0:29 2 25:13 5:56 1:12:20 1:12:20

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 437 Tammy Davis 40 1 13:59 5:50 1:10 3 42:41 19.0 1:09 1 29:04 6:51 1:28:01 1:28:01

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == = ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 485 Patrick Miller I 49 M 1 13:21 5:34 0:55 10 38:17 21.2 0:45 1 28:55 6:49 1:22:10 1:22:10

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == = ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 489 Deanna Asbury 47 F 2 15:05 6:17 1:08 1 38:46 20.9 0:49 1 32:28 7:39 1:28:14 1:28:14

MALE AGE GROUP 13 - 17
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 13 - 17
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 427 Anna Aldrich 16 1 13:59 5:50 0:58 1 43:58 18.4 0:48 1 30:40 7:13 1:30:20 1:30:20
2 483 Danielle Wood 17 2 17:14 7:11 2:48 2 51:07 15.8 2:17 2 56:38 13:20 2:10:02 2:10:02

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 448 Victor Jivanescu 18 1 13:22 5:35 1:01 1 34:48 23.3 0:46 1 28:34 6:44 1:18:30 1:18:30

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 484 Kate Hankins 18 1 16:28 6:52 1:31 1 48:01 16.9 0:51 1 40:47 9:36 1:47:36 1:47:36
2 456 Emily Kotz 19 2 20:28 8:32 2:07 2 53:35 15.1 1:33 2 51:54 12:13 2:09:36 2:09:36

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 435 Jacob Burt 20 1 11:45 4:54 1:03 1 39:52 20.3 1:02 1 24:37 5:48 1:18:17 1:18:17
2 449 William Joob 24 2 20:08 8:24 2:03 2 59:10 13.7 1:24 2 55:58 13:11 2:18:42 2:18:42

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 463 Elissa Martin 22 1 17:15 7:12 0:52 1 45:30 17.8 0:48 1 36:49 8:40 1:41:12 1:41:12

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 470 Kirby Rochester 29 1 16:21 6:49 1:11 1 45:59 17.6 1:19 1 40:26 9:31 1:45:14 1:45:14
2 476 Joseph Sleight 27 2 17:25 7:16 0:58 2 47:45 17.0 0:47 2 44:31 10:29 1:51:24 1:51:24


FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 455 Karen Killian 26 1 14:45 6:09 0:39 1 46:08 17.6 0:32 1 30:56 7:17 1:32:59 1:32:59
2 469 Erin Perkovich 29 2 19:36 8:10 2:19 2 49:26 16.4 1:44 2 46:13 10:53 1:59:17 1:59:17
3 432 Jessica Beltz 29 4 24:49 10:21 4:13 3 1:00:02 13.5 2:55 3 54:51 12:55 2:26:48 2:26:48
4 486 Kelly Burr 29 3 24:31 10:13 2:15 4 1:11:04 11.4 1:19 4 59:59 14:07 2:39:07 2:39:07

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 458 Marc Lemle 33 1 16:09 6:44 1:46 1 39:38 20.4 0:54 1 35:27 8:21 1:33:53 1:33:53
2 490 Cory Love 32 2 18:22 7:39 1:16 2 53:28 15.1 1:01 2 48:18 11:22 2:02:22 2:02:22

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 460 Tahny Lowry 34 1 19:41 8:12 1:00 1 44:23 18.3 0:50 1 44:55 10:34 1:50:48 1:50:48
2 474 Tovah Sheldon 31 2 23:41 9:52 1:53 2 54:29 14.9 2:06 2 51:26 12:06 2:13:33 2:13:33
3 446 Jennie Jandron 33 3 24:50 10:21 4:11 3 1:00:07 13.5 2:51 3 54:51 12:55 2:26:48 2:26:48

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 439 Sean Farkas 39 1 14:03 5:52 0:51 1 34:47 23.3 0:38 1 30:58 7:17 1:21:15 1:21:15

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 442 Stephen Green 41 3 15:13 6:21 0:46 1 35:03 23.1 0:50 3 33:53 7:59 1:25:42 1:25:42
2 481 Scott Vogt 40 1 13:31 5:38 1:03 3 37:49 21.4 0:59 2 32:25 7:38 1:25:46 1:25:46
3 487 Glen Staszewski 41 2 13:58 5:49 1:05 4 38:16 21.2 1:04 1 32:23 7:38 1:26:45 1:26:45
4 445 David Hochrein 42 5 16:35 6:55 0:54 2 37:47 21.4 0:48 4 36:25 8:35 1:32:27 1:32:27
5 444 Troy Hill 40 4 16:09 6:44 0:55 5 41:43 19.4 0:48 5 37:42 8:53 1:37:14 1:37:14
6 441 Lawrence Gardner 42 6 19:42 8:13 1:34 6 49:27 16.4 1:19 6 54:48 12:54 2:06:47 2:06:47

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 459 Teresa Lowden 41 1 15:08 6:19 1:33 1 52:33 15.4 0:45 1 32:36 7:41 1:42:33 1:42:33
2 162 Molly Harris 41 2 20:23 8:30 1:52 2 53:55 15.0 1:58 2 44:29 10:28 2:02:35 2:02:35
3 479 Debbie Strahle 42 3 22:59 9:35 1:01 3 55:46 14.5 0:54 3 1:00:26 14:14 2:21:05 2:21:05

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 462 Mike Lupini 48 4 15:09 6:19 0:45 1 36:10 22.4 0:50 1 30:28 7:10 1:23:20 1:23:20
2 440 Chris Farrar 47 1 14:30 6:03 0:49 4 43:40 18.5 0:41 2 31:07 7:20 1:30:43 1:30:43
3 434 Per Broman 49 3 14:52 6:12 0:37 2 43:12 18.8 0:31 4 34:43 8:11 1:33:54 1:33:54
4 465 Peter McCullough 49 5 15:44 6:34 1:01 5 48:31 16.7 0:53 3 33:25 7:52 1:39:32 1:39:32
5 482 Andrew Weeden 47 6 16:19 6:48 1:05 6 49:12 16.5 1:13 5 35:28 8:21 1:43:15 1:43:15
6 451 Tim Kelly 47 7 18:13 7:36 0:50 7 51:07 15.8 1:15 6 35:33 8:22 1:46:57 1:46:57
7 438 Richard Egner 45 8 19:50 8:16 1:05 3 43:34 18.6 0:53 7 45:01 10:36 1:50:20 1:50:20
8 464 Kirk Martin 46 2 14:31 6:03 1:01


FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 461 Geraldine Lupini 48 1 14:31 6:03 0:41 1 40:31 20.0 0:45 1 33:43 7:56 1:30:10 1:30:10
2 480 Belinda Vinton 46 2 19:46 8:14 1:17 2 50:03 16.2 1:17 2 47:30 11:11 1:59:50 1:59:50

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 478 Robin Spaulding 51 1 14:08 5:54 1:00 1 37:08 21.8 0:54 1 30:13 7:07 1:23:21 1:23:21
2 428 Todd Aldrich 50 2 14:32 6:04 1:06 2 37:47 21.4 1:05 2 31:37 7:27 1:26:06 1:26:06
3 454 Jeffrey Kerr 52 3 16:27 6:51 0:54 3 43:32 18.6 0:39 3 38:59 9:11 1:40:28 1:40:28

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 453 Nicki Kennedy 54 2 19:19 8:03 1:35 1 47:18 17.1 1:58 2 45:38 10:45 1:55:46 1:55:46
2 471 Kurt Sanborn 52 1 18:15 7:37 2:22 2 53:33 15.1 0:59 1 42:29 10:00 1:57:37 1:57:37
3 452 Bonnie Kennedy 51 3 19:41 8:13 1:01 3 54:20 14.9 1:03 3 54:56 12:56 2:11:00 2:11:00

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 488 Matt Daly 55 1 15:47 6:35 1:11 1 37:42 21.5 1:00 2 34:14 8:04 1:29:52 1:29:52
2 447 David Jaska Jr 55 2 16:03 6:41 1:04 3 44:02 18.4 0:49 1 34:13 8:03 1:36:09 1:36:09
3 466 Fred Nemenski 56 4 19:15 8:01 1:02 2 38:37 21.0 0:57 3 37:52 8:55 1:37:40 1:37:40
4 450 Greg Kastrlic 57 3 18:50 7:51 1:29 4 44:12 18.3 0:59 4 47:50 11:16 1:53:18 1:53:18
5 457 Douglas Krieger 56 5 20:14 8:26 2:19 5 44:47 18.1 2:54 5 1:06:56 15:45 2:17:08 2:17:08

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 467 Diane Patton 59 1 19:12 8:00 0:52 1 44:46 18.1 0:43 1 43:42 10:17 1:49:14 1:49:14
2 443 Sandy Grodi 55 2 19:23 8:05 1:09 2 53:25 15.2 0:43 2 45:30 10:43 2:00:07 2:00:07
3 473 Lisa Scott 58 4 23:41 9:52 1:55 4 54:29 14.9 2:05 3 51:26 12:06 2:13:33 2:13:33
4 433 Karen Bone 55 3 23:04 9:37 1:14 3 53:45 15.1 0:52 4 56:02 13:11 2:14:55 2:14:55

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 429 Bruce Andrews 63 1 16:09 6:44 0:29 2 41:27 19.5 0:33 1 34:11 8:03 1:32:47 1:32:47
2 468 James Patton 64 2 16:16 6:47 0:46 1 38:06 21.3 0:43 2 41:32 9:47 1:37:21 1:37:21

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 477 Linda Smith 62 1 30:28 12:42 1:13 1 56:29 14.3 1:35 1 1:13:36 17:19 2:43:19 2:43:19

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======


FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

Website services and online registration powered by Active Network.





2011 CLARK LAKE TRIATHLON/DUATHLON
SUNDAY, JULY 17, 2011
TRIATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 1 Brian Francis 44 5 14:01 0:41 1 31:59 25.3 0:36 5 25:54 6:06 1:13:10 1:13:10

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 178 Anne Marie Phillips 50 6 16:53 0:41 1 35:09 23.0 0:51 22 35:21 8:19 1:28:52 1:28:52

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 117 Louis Probst 46 2 14:35 0:29 9 35:41 22.7 0:45 2 29:08 6:52 1:20:35 1:20:35

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 194 Kari Waddington 41 4 18:11 1:00 1 37:22 21.7 0:37 3 31:58 7:32 1:29:07 1:29:07

MALE AGE GROUP 13 - 17
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 272 Daniel Siebenalle 15 1 18:06 0:58 1 37:14 21.8 0:34 1 25:57 6:07 1:22:47 1:22:47
2 336 Charles Ludlow 17 3 19:11 1:27 3 41:29 19.5 2:14 2 28:17 6:40 1:32:36 1:32:36
3 338 Sam Comden 16 4 19:51 1:35 5 44:09 18.3 0:42 4 30:25 7:10 1:36:39 1:36:39
4 277 Evan Weese 17 2 18:25 1:35 2 39:19 20.6 0:39 5 37:26 8:49 1:37:22 1:37:22
5 267 Sean McCullough 15 5 23:03 2:08 4 43:00 18.8 0:41 3 29:49 7:01 1:38:39 1:38:39
6 255 Nathan Frain 17 6 24:11 2:10 6 49:46 16.3 1:06 6 45:58 10:49 2:03:08 2:03:08

FEMALE AGE GROUP 13 - 17
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 241 Peggy Riley 17 2 23:30 1:35 1 44:34 18.2 0:57 1 38:09 8:59 1:48:42 1:48:42
2 354 Olikvia Teal 15 1 16:18 1:59 3 53:08 15.2 1:32 2 41:51 9:51 1:54:46 1:54:46
3 213 Marissa Frain 13 3 24:59 1:50 2 47:55 16.9 1:04 3 47:00 11:04 2:02:46 2:02:46


MALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 250 John Cameron 19 1 12:36 0:57 1 34:42 23.3 0:37 1 25:32 6:01 1:14:22 1:14:22
2 258 Tyler Graustein 19 5 18:32 1:05 2 35:37 22.7 1:19 2 25:34 6:01 1:22:04 1:22:04
3 273 Grant Smith 18 3 17:16 2:16 4 42:14 19.2 0:20 3 27:54 6:34 1:29:58 1:29:58
4 270 Vince Mottes 19 6 19:10 0:38 3 37:30 21.6 0:34 4 35:29 8:21 1:33:20 1:33:20
5 266 Keeley Maher 19 2 13:24 2:39 5 43:29 18.6 0:40 6 41:15 9:43 1:41:25 1:41:25
6 268 Matthew McLaughli 18 4 17:17 2:23 6 57:35 14.1 0:31 5 39:30 9:18 1:57:14 1:57:14

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 249 Anna Woods 19 4 21:38 1:11 1 43:20 18.7 0:37 5 39:27 9:17 1:46:12 1:46:12
2 211 Kristen Emmorey 18 2 18:58 1:21 4 55:03 14.7 0:31 1 33:40 7:56 1:49:30 1:49:30
3 237 Mayce Preller 18 1 17:58 2:01 3 51:24 15.8 0:50 4 37:57 8:56 1:50:08 1:50:08
4 208 Darcy Deroo 19 3 21:30 3:17 2 48:57 16.5 0:52 2 37:43 8:53 1:52:17 1:52:17
5 230 Ashlee Lewis 18 5 23:31 1:35 5 57:36 14.1 0:29 3 37:53 8:55 2:01:02 2:01:02

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 2 Jeff Roberts 22 2 15:37 0:36 1 36:03 22.5 0:41 3 28:00 6:36 1:20:54 1:20:54
2 265 Patrick Lannen 20 3 15:47 1:26 5 37:59 21.3 0:31 2 26:40 6:17 1:22:21 1:22:21
3 253 Ryan Emmorey 24 8 18:33 1:09 7 38:35 21.0 0:53 4 28:03 6:36 1:27:10 1:27:10
4 260 Tyler Guggemos 24 6 18:23 0:31 4 37:21 21.7 0:34 6 33:14 7:50 1:30:02 1:30:02
5 269 Joel Medina 21 10 19:38 1:36 10 42:44 19.0 1:01 1 26:11 6:10 1:31:07 1:31:07
6 259 Dalton Guggemos 20 4 17:14 0:30 2 36:45 22.0 0:38 10 36:04 8:29 1:31:08 1:31:08
7 275 Noah Vanvalkenbur 20 7 18:26 1:17 6 38:22 21.1 0:58 8 34:53 8:13 1:33:54 1:33:54
8 264 Cody King 20 5 18:13 2:32 8 38:46 20.9 1:38 7 33:48 7:57 1:34:56 1:34:56
9 252 Timothy Doyle 21 1 15:18 2:13 9 41:30 19.5 0:30 9 35:43 8:25 1:35:12 1:35:12
10 271 Zachary Owens 22 11 22:07 1:33 3 36:54 22.0 0:50 11 38:12 9:00 1:39:34 1:39:34
11 274 Duncan Trimble 20 9 18:47 1:39 11 45:27 17.8 1:20 5 33:03 7:47 1:40:14 1:40:14
12 278 Bill Wrobleski 20 12 22:10 2:05 14 49:56 16.2 1:19 12 40:34 9:33 1:56:02 1:56:02
13 63 Michael Riley 23 13 22:35 2:16 12 46:42 17.3 0:38 14 46:42 11:00 1:58:51 1:58:51
14 251 Cory Clausius 23 14 25:25 2:12 13 47:42 17.0 1:28 13 42:05 9:55 1:58:51 1:58:51


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 248 Abigail Woodard 24 4 17:55 0:45 1 38:44 20.9 1:05 1 33:03 7:47 1:31:29 1:31:29
2 240 Theresa Raiche 24 3 16:17 1:15 2 39:32 20.5 0:41 5 40:13 9:28 1:37:56 1:37:56
3 225 Michelle Hawthorn 20 8 20:07 1:19 7 47:59 16.9 0:41 2 33:11 7:49 1:43:15 1:43:15
4 245 Darylann Trout 22 6 18:35 1:31 6 46:18 17.5 1:18 3 37:55 8:56 1:45:35 1:45:35
5 218 Kim Grady 23 1 14:55 1:14 3 42:06 19.2 0:57 10 47:32 11:11 1:46:41 1:46:41
6 235 Carly Olson 21 5 18:34 0:53 5 45:48 17.7 0:57 6 42:56 10:07 1:49:06 1:49:06
7 206 Maeve Daly 20 2 15:07 2:02 9 49:55 16.2 0:35 13 48:54 11:31 1:56:32 1:56:32
8 328 Kelley Maynard 24 10 22:31 2:04 8 49:11 16.5 0:43 7 43:15 10:11 1:57:42 1:57:42
9 232 Kellie Medina 24 7 19:04 1:54 10 50:10 16.1 1:40 9 46:45 11:00 1:59:31 1:59:31
10 220 Darcy Guidice 22 13 25:02 1:56 4 45:28 17.8 1:12 11 48:22 11:23 2:01:59 2:01:59
11 201 Brianne Augustine 21 11 23:30 1:57 12 58:46 13.8 0:30 4 39:28 9:18 2:04:09 2:04:09
12 202 Elisa Baker 21 9 21:47 2:21 11 55:54 14.5 2:01 12 48:50 11:30 2:10:51 2:10:51
13 224 Jillian Hartley 20 12 23:57 1:15 13 1:00:50 13.3 1:10 8 45:31 10:43 2:12:40 2:12:40

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 3 Ryan Hurlock 27 1 14:46 0:53 1 36:32 22.2 0:42 1 28:39 6:45 1:21:30 1:21:30
2 254 Randall Faust 28 2 17:41 0:54 4 39:56 20.3 0:37 2 32:52 7:44 1:31:59 1:31:59
3 276 Jonathon Vibbart 26 5 21:30 0:37 2 37:42 21.5 1:21 3 33:10 7:49 1:34:18 1:34:18
4 262 Andrew Heintz 27 4 20:46 1:01 3 39:12 20.7 1:02 4 34:48 8:12 1:36:47 1:36:47
5 263 Warren Killian 26 7 26:39 1:26 5 42:38 19.0 0:56 6 37:26 8:49 1:49:03 1:49:03
6 325 Stanley Wrozek 25 3 19:27 1:41 7 51:39 15.7 0:56 5 37:14 8:46 1:50:55 1:50:55
7 257 Nate Gleeson 25 6 24:08 1:57 6 48:58 16.5 1:15 8 46:34 10:58 2:02:51 2:02:51
8 256 Erald Gaqi 29 9 32:55 2:24 8 54:29 14.9 0:47 9 47:07 11:06 2:17:40 2:17:40
9 326 Sakib Elahi 27 8 31:42 2:24 9 57:22 14.1 1:36 7 45:46 10:47 2:18:48 2:18:48

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 243 Alaina Sharp 29 4 18:32 1:50 2 40:23 20.1 1:21 2 29:32 6:57 1:31:35 1:31:35
2 222 Jennifer Hamilton 25 6 19:56 0:58 5 43:17 18.7 1:16 1 27:53 6:34 1:33:17 1:33:17
3 234 Cate Neidlinger 29 1 17:58 0:58 1 39:59 20.3 0:59 3 35:52 8:27 1:35:43 1:35:43
4 236 Erin Parris 29 2 18:19 2:04 4 43:10 18.8 1:04 5 40:42 9:35 1:45:17 1:45:17
5 228 Regina Johnson 25 8 21:52 1:44 3 42:58 18.9 1:44 4 39:46 9:22 1:48:03 1:48:03
6 216 Elyse Geeting 28 3 18:22 2:18 7 45:50 17.7 0:45 6 44:03 10:22 1:51:16 1:51:16
7 231 Melissa Maynard 28 5 19:13 1:30 6 44:09 18.3 0:38 8 47:15 11:07 1:52:42 1:52:42
8 207 Diane Dennerll 25 7 21:15 2:32 8 1:00:34 13.4 1:34 7 45:17 10:40 2:11:11 2:11:11
9 223 Sarah Handy 27 9 28:29 3:02 9 1:12:04 11.2 1:30 9 1:13:03 17:12 2:58:05 2:58:05


MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 19 Colin Dunham 32 2 15:33 0:59 1 32:33 24.9 0:32 3 27:04 6:23 1:16:41 1:16:41
2 353 Shawn Aker 30 4 16:07 0:39 2 34:06 23.8 0:29 4 27:21 6:26 1:18:40 1:18:40
3 49 Stephen McKenna 34 1 14:43 0:56 4 37:11 21.8 0:46 2 25:41 6:03 1:19:14 1:19:14
4 27 Christopher Grego 31 3 15:40 0:57 6 38:16 21.2 0:42 1 24:34 5:47 1:20:07 1:20:07
5 62 Jeremy Riehm 30 6 17:43 0:46 3 36:44 22.1 0:46 6 29:09 6:52 1:25:06 1:25:06
6 28 Michael Griffin 32 10 20:30 1:50 11 40:05 20.2 0:40 5 28:22 6:41 1:31:25 1:31:25
7 68 Aaron Shepherd 33 7 18:36 1:42 10 39:45 20.4 0:40 7 30:55 7:17 1:31:37 1:31:37
8 26 Brad Gray 31 11 20:49 1:59 9 39:38 20.4 1:19 9 33:40 7:56 1:37:23 1:37:23
9 15 Bryan Curfman 33 13 21:39 1:18 8 39:16 20.6 0:36 12 35:13 8:18 1:38:00 1:38:00
10 5 William Besson 31 15 25:18 2:29 7 39:13 20.7 0:50 8 32:05 7:33 1:39:53 1:39:53
11 17 Andrew Dix 32 8 19:45 1:09 5 37:39 21.5 1:13 16 40:31 9:32 1:40:16 1:40:16
12 24 Ryan Gibas 34 5 16:56 1:56 14 43:48 18.5 1:34 15 37:50 8:55 1:42:02 1:42:02
13 8 Thomas Bridges 31 9 20:13 1:21 13 42:57 18.9 1:10 14 37:02 8:43 1:42:41 1:42:41
14 39 Jeffrey Lang 32 16 25:23 1:56 12 41:58 19.3 0:59 10 34:02 8:01 1:44:16 1:44:16
15 64 Mike Riley 34 12 21:24 1:30 15 45:52 17.7 0:38 13 35:15 8:18 1:44:38 1:44:38
16 74 Brad Trombley 31 14 22:37 2:37 16 47:27 17.1 1:32 11 34:32 8:08 1:48:43 1:48:43
17 18 Thomas Dumont 33 18 31:04 3:00 17 49:06 16.5 1:34 17 43:28 10:14 2:08:09 2:08:09
18 52 Andy Migliaccio 31 17 29:57 2:34 18 49:34 16.3 1:25 18 44:42 10:31 2:08:09 2:08:09


FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 233 Angela Moorman 32 9 22:37 0:52 2 39:51 20.3 0:50 1 29:05 6:51 1:33:13 1:33:13
2 247 Amanda Vogler 34 3 20:02 1:08 1 39:19 20.6 0:47 3 35:32 8:22 1:36:45 1:36:45
3 204 Sarah Bone 33 7 22:31 1:40 4 42:17 19.2 1:12 2 34:43 8:11 1:42:20 1:42:20
4 238 Cari Radant 31 1 19:51 1:29 9 46:12 17.5 0:26 5 36:10 8:31 1:44:06 1:44:06
5 209 Jaime Dix 31 2 19:59 1:11 3 41:41 19.4 1:13 8 40:28 9:32 1:44:30 1:44:30
6 210 Lanette Drummond 34 5 21:02 1:16 11 48:40 16.6 0:37 4 35:44 8:25 1:47:17 1:47:17
7 351 Christina Walter 30 20 1:17:15 10 47:29 17.1 1:52:53 1:52:53
8 221 Valerie Gutierrez 30 16 25:58 1:16 8 45:57 17.6 1:33 7 40:08 9:27 1:54:50 1:54:50
9 215 Amanda Gardiner 31 15 25:10 2:04 13 49:14 16.5 0:45 6 39:07 9:13 1:56:18 1:56:18
10 246 Jamie Veith 32 11 22:47 1:29 6 44:52 18.1 1:14 14 46:43 11:00 1:57:04 1:57:04
11 239 Theresia Radtke 31 4 20:46 2:47 12 48:47 16.6 1:44 13 45:06 10:37 1:59:08 1:59:08
12 242 Yvonne Ross 31 12 23:25 1:53 5 44:32 18.2 1:33 16 49:07 11:34 2:00:28 2:00:28
13 330 Stephanie Cichon 30 6 22:00 1:56 7 44:55 18.0 1:43 17 50:22 11:52 2:00:53 2:00:53
14 212 Andrea Essenmache 30 19 29:10 1:51 15 51:20 15.8 0:37 9 40:42 9:35 2:03:38 2:03:38
15 244 Cortney Shepherd 31 14 24:16 2:03 14 50:32 16.0 0:48 15 46:43 11:00 2:04:20 2:04:20
16 229 Elinor Jordan 30 8 22:32 3:04 19 55:49 14.5 1:00 11 43:15 10:11 2:05:38 2:05:38
17 205 Angie Borders 34 17 27:24 2:16 17 53:26 15.2 0:50 10 42:03 9:54 2:05:57 2:05:57
18 227 Amy Hill 31 18 27:52 2:00 18 55:05 14.7 0:38 12 43:24 10:13 2:08:57 2:08:57
19 219 Angelina Griffin 30 10 22:47 3:02 16 52:55 15.3 1:29 18 51:33 12:08 2:11:44 2:11:44
20 217 Veronica Gombar 30 13 23:46 3:05 20 56:11 14.4 1:14 19 1:00:56 14:21 2:25:10 2:25:10


MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 23 Andrew Gerken 38 1 12:07 0:34 1 33:19 24.3 0:38 1 27:33 6:29 1:14:08 1:14:08
2 67 Nathan Russell 39 2 14:18 0:44 2 35:49 22.6 0:49 7 30:15 7:07 1:21:53 1:21:53
3 31 Jason Hartzell 35 7 18:16 0:54 7 38:08 21.2 1:01 5 29:27 6:56 1:27:43 1:27:43
4 7 Rick Brandt 38 4 17:50 1:21 5 37:54 21.4 0:46 6 30:12 7:07 1:28:00 1:28:00
5 331 Jason Holman 38 5 18:04 1:03 16 41:20 19.6 0:55 2 28:34 6:44 1:29:55 1:29:55
6 56 Kirby Perrault 39 9 18:53 0:41 12 39:48 20.4 0:38 8 30:28 7:11 1:30:27 1:30:27
7 38 Scott Lake 36 12 19:52 1:13 3 36:56 21.9 1:35 10 33:22 7:51 1:32:55 1:32:55
8 35 Jason Khon 38 14 20:05 1:03 18 42:01 19.3 1:02 4 28:55 6:49 1:33:03 1:33:03
9 34 Tom Kapanowski 35 8 18:49 0:48 8 38:17 21.2 1:15 15 35:12 8:17 1:34:20 1:34:20
10 69 Michael Simon 35 22 23:36 2:07 9 39:11 20.7 1:21 3 28:38 6:45 1:34:50 1:34:50
11 45 Jim Madison 38 19 22:17 1:29 6 38:06 21.3 1:11 9 32:05 7:33 1:35:05 1:35:05
12 73 Craig Throne 37 11 19:49 0:59 13 39:54 20.3 0:36 12 34:14 8:04 1:35:30 1:35:30
13 41 Michael Loszewski 39 6 18:09 2:06 15 40:16 20.1 1:15 20 36:53 8:41 1:38:38 1:38:38
14 57 Luke Pinkerton 37 3 16:18 2:00 19 43:28 18.6 1:17 19 36:11 8:31 1:39:13 1:39:13
15 22 Brent Frederick 39 23 24:22 1:39 4 37:47 21.4 0:28 18 35:49 8:26 1:40:04 1:40:04
16 70 Dan Smith 38 13 20:04 1:05 14 39:59 20.3 1:24 21 37:42 8:53 1:40:12 1:40:12
17 44 Kristopher Lussen 36 16 21:08 1:54 11 39:46 20.4 1:21 22 38:31 9:04 1:42:38 1:42:38
18 76 Mr. Sensational Z 38 18 21:38 2:47 21 43:58 18.4 1:40 14 35:11 8:17 1:45:12 1:45:12
19 332 Bryan Riley 38 20 22:19 2:08 10 39:28 20.5 1:55 23 39:57 9:24 1:45:45 1:45:45
20 6 Dan Brady 35 15 20:33 2:12 22 47:09 17.2 0:52 16 35:15 8:18 1:46:00 1:46:00
21 12 Wilson Chimbira 39 17 21:09 2:04 24 48:08 16.8 1:19 17 35:28 8:21 1:48:07 1:48:07
22 40 Michael Lee 36 21 23:29 2:02 23 47:11 17.2 1:47 11 33:59 8:00 1:48:26 1:48:26
23 29 Mark Guner 38 26 28:16 1:27 17 41:26 19.5 1:18 25 46:58 11:03 1:59:24 1:59:24
24 14 Ryan Cottingham 39 10 19:45 1:21 26 1:05:24 12.4 1:04 13 34:58 8:14 2:02:31 2:02:31
25 20 Chad Essenmacher 35 25 27:38 3:18 20 43:47 18.5 2:11 24 46:10 10:52 2:03:02 2:03:02
26 21 Eric Faulhaber 36 24 26:19 2:53 25 1:03:35 12.7 2:15:08 2:15:08


FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 198 Monica West 38 1 17:44 0:36 1 38:26 21.1 0:57 4 34:54 8:13 1:32:34 1:32:34
2 140 Anocha Aribarg 38 2 18:51 1:18 5 41:07 19.7 1:09 5 35:00 8:14 1:37:22 1:37:22
3 168 Emily Kaiser 38 5 20:56 1:21 3 40:34 20.0 0:59 3 33:54 7:59 1:37:41 1:37:41
4 174 Melissa McKelvey 35 9 21:57 1:11 8 42:24 19.1 1:13 1 32:59 7:46 1:39:43 1:39:43
5 199 Amy Yanz 37 8 21:57 1:25 10 43:26 18.6 1:13 2 33:01 7:46 1:40:59 1:40:59
6 342 Antje Mueller 35 7 21:20 0:44 7 41:39 19.4 0:38 8 37:47 8:54 1:42:06 1:42:06
7 193 Sara Vogler 37 6 20:56 1:37 4 41:02 19.7 1:56 10 39:39 9:20 1:45:08 1:45:08
8 170 Mami Kato 37 10 22:27 1:01 9 43:25 18.7 1:44 6 36:43 8:39 1:45:18 1:45:18
9 150 Liz Drennan 38 17 25:08 1:44 6 41:30 19.5 1:17 7 37:02 8:43 1:46:40 1:46:40
10 327 Amy White 39 11 22:41 1:39 2 39:58 20.3 1:34 17 43:20 10:12 1:49:09 1:49:09
11 184 Kristin Ross 37 4 20:45 2:06 15 48:38 16.7 1:10 9 38:08 8:59 1:50:44 1:50:44
12 147 Ronel Claassens 35 3 20:30 1:38 14 48:05 16.8 0:59 11 39:54 9:24 1:51:04 1:51:04
13 167 Angie Kaimal 38 16 23:55 1:29 11 43:39 18.6 1:24 13 42:07 9:55 1:52:33 1:52:33
14 176 Nicole Mitchell 35 14 23:01 1:28 13 46:15 17.5 1:08 15 42:54 10:06 1:54:44 1:54:44
15 142 Abby Britt 36 12 22:56 1:38 12 44:20 18.3 1:50 18 46:38 10:59 1:57:20 1:57:20
16 165 Abby Hurst 38 15 23:38 1:26 17 52:32 15.4 0:58 14 42:16 9:57 2:00:49 2:00:49
17 189 Heather Strack 36 18 26:36 1:41 16 48:52 16.6 0:39 16 43:10 10:10 2:00:55 2:00:55
18 177 Vickie Ouellette 37 13 22:57 2:32 18 54:21 14.9 1:26 12 40:48 9:36 2:02:03 2:02:03


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 352 Jerry Daly 43 4 18:21 0:37 3 36:18 22.3 0:34 1 31:19 7:22 1:27:06 1:27:06
2 43 William Lukaskiew 44 12 20:57 0:49 1 33:59 23.8 0:45 2 31:21 7:23 1:27:50 1:27:50
3 37 Bud Knight 40 2 18:16 0:40 5 38:47 20.9 0:53 14 36:40 8:38 1:35:13 1:35:13
4 4 Herbert Aronow 44 3 18:17 1:25 7 39:23 20.6 1:07 7 35:30 8:22 1:35:40 1:35:40
5 16 Michael Dempsey 43 13 21:11 1:18 9 39:52 20.3 1:29 3 32:45 7:43 1:36:33 1:36:33
6 340 Chad Buehler 44 17 21:22 1:10 2 35:18 22.9 1:31 15 37:31 8:50 1:36:50 1:36:50
7 55 Tim Page 44 6 20:02 1:32 6 39:19 20.6 1:02 8 35:46 8:25 1:37:39 1:37:39
8 32 Richard Hoop 43 11 20:55 1:10 13 40:28 20.0 1:34 6 34:50 8:12 1:38:54 1:38:54
9 355 Ed Hesseltin 44 10 20:53 1:10 10 40:00 20.3 1:08 12 36:15 8:32 1:39:24 1:39:24
10 66 Chris Ritchey 43 16 21:21 0:43 11 40:07 20.2 1:30 11 36:05 8:30 1:39:44 1:39:44
11 60 Bruce Punches 44 1 18:14 1:59 12 40:12 20.1 1:56 18 38:12 9:00 1:40:31 1:40:31
12 11 David Chen 41 18 21:26 1:24 4 38:44 20.9 1:26 16 37:40 8:52 1:40:38 1:40:38
13 65 Scott Riley 42 19 21:29 1:26 15 41:48 19.4 0:38 10 36:01 8:29 1:41:20 1:41:20
14 58 Kenneth Plaga 43 7 20:03 1:45 18 43:05 18.8 1:12 9 35:53 8:27 1:41:56 1:41:56
15 350 Dan Vander Hill 43 23 23:24 1:53 8 39:48 20.4 1:18 17 38:00 8:57 1:44:21 1:44:21
16 46 Dean Martin 43 20 21:35 1:13 24 48:27 16.7 1:08 5 34:28 8:07 1:46:49 1:46:49
17 345 Paul White 42 21 21:45 2:25 26 49:32 16.4 0:41 4 33:54 7:59 1:48:14 1:48:14
18 30 Kevin Halligan 41 15 21:15 1:20 16 42:12 19.2 1:11 23 42:31 10:01 1:48:27 1:48:27
19 47 Jeff Matzen 43 14 21:12 2:43 20 45:21 17.9 1:43 19 38:21 9:02 1:49:18 1:49:18
20 50 Cory McKenzie 41 22 22:47 2:24 17 42:28 19.1 1:36 21 40:18 9:29 1:49:30 1:49:30
21 339 Todd Metzger 43 24 24:46 2:38 19 44:47 18.1 1:11 13 36:19 8:33 1:49:38 1:49:38
22 72 Tom Stream 43 5 19:32 2:39 14 41:30 19.5 1:34 26 45:00 10:36 1:50:14 1:50:14
23 54 Troy North 40 9 20:35 3:01 29 52:26 15.4 1:55:40 1:55:40
24 48 Scott McKelvey 40 26 27:36 2:09 21 45:22 17.9 0:56 25 43:48 10:19 1:59:50 1:59:50
25 53 Joseph Molnar 44 28 29:12 1:29 22 45:58 17.6 2:30 24 42:59 10:07 2:02:06 2:02:06
26 10 Brian Champnella 43 25 25:39 3:40 25 49:03 16.5 2:29 22 41:30 9:46 2:02:18 2:02:18
27 33 Ken Julson 41 8 20:21 2:25 28 51:12 15.8 1:11 28 48:05 11:19 2:03:13 2:03:13
28 9 Chris Cataldo 43 27 27:44 3:14 23 47:45 17.0 1:19 27 46:27 10:56 2:06:27 2:06:27
29 25 Joe Gonzalez 40 29 35:06 4:51 30 53:22 15.2 1:36 20 38:42 9:07 2:13:35 2:13:35
30 51 Michael Metz 44 30 36:16 4:21 27 49:43 16.3 3:25 29 50:30 11:53 2:24:14 2:24:14


FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 163 Suzanne Harshman 41 3 20:09 0:52 1 37:38 21.5 0:49 4 35:06 8:16 1:34:33 1:34:33
2 197 Josephine Weeden 43 7 22:21 1:14 9 41:52 19.3 0:54 1 29:48 7:01 1:36:07 1:36:07
3 182 Shelly Rettell 42 1 17:15 1:11 6 40:21 20.1 0:51 9 38:36 9:05 1:38:12 1:38:12
4 334 Michelle Heben 44 10 22:38 1:16 5 40:17 20.1 1:22 2 33:42 7:56 1:39:13 1:39:13
5 333 Angela Loudermilk 40 9 22:33 1:31 4 40:11 20.2 1:25 6 36:04 8:30 1:41:42 1:41:42
6 157 Michelle Gilman 40 13 24:10 0:41 2 37:50 21.4 0:52 10 38:51 9:09 1:42:23 1:42:23
7 171 Cary Ketzner 44 5 20:58 1:40 7 41:37 19.5 1:30 7 36:45 8:39 1:42:27 1:42:27
8 148 Suzanne Cooper 40 2 20:04 1:08 12 44:28 18.2 1:20 8 37:07 8:44 1:44:05 1:44:05
9 155 Susan Faulkner 43 4 20:44 1:09 8 41:49 19.4 1:05 12 39:40 9:20 1:44:25 1:44:25
10 180 Joanna Plate 42 8 22:31 1:38 10 42:23 19.1 1:16 11 39:00 9:11 1:46:47 1:46:47
11 179 Holly Plaga 42 15 26:34 1:17 11 42:31 19.1 1:28 5 35:59 8:28 1:47:47 1:47:47
12 141 Frances Betzoldt 42 14 24:20 1:13 3 39:56 20.3 1:34 14 42:02 9:54 1:49:04 1:49:04
13 187 Renee Small 42 6 21:20 2:04 13 45:25 17.8 1:38 13 40:54 9:38 1:51:20 1:51:20
14 158 Diane Gonzalez 40 11 22:42 2:14 14 53:20 15.2 1:38 3 34:15 8:04 1:54:07 1:54:07
15 146 Karen Cerveny 44 12 23:34 1:40 15 1:08:19 16:05 1:58:45 1:58:45

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 343 Ford Crane 45 3 16:31 0:34 3 34:48 23.3 0:49 3 30:05 7:05 1:22:44 1:22:44
2 344 Gary Godula 48 13 19:51 0:43 2 34:47 23.3 0:52 1 27:36 6:30 1:23:46 1:23:46
3 116 Mike Morse 45 8 18:34 0:56 1 34:40 23.4 0:46 4 30:11 7:07 1:25:05 1:25:05
4 79 Bill Berghoff 47 5 17:10 1:07 5 35:51 22.6 1:10 5 30:24 7:10 1:25:40 1:25:40
5 109 Rob Loeb 48 2 16:16 1:01 10 38:16 21.2 1:04 6 30:35 7:12 1:27:10 1:27:10
6 111 Brian Madison 47 12 19:33 1:23 4 35:10 23.0 1:08 7 31:23 7:23 1:28:34 1:28:34
7 137 Donald Zimmer 48 16 21:30 1:07 6 37:20 21.7 0:47 2 29:54 7:03 1:30:37 1:30:37
8 95 Brian English 46 10 19:24 1:17 8 37:46 21.4 0:38 8 31:58 7:32 1:31:02 1:31:02
9 85 Sherman Clark 48 4 16:51 1:06 17 41:33 19.5 1:01 9 33:59 8:00 1:34:28 1:34:28
10 77 Michael Adams 48 11 19:31 1:08 11 38:33 21.0 1:12 10 34:39 8:09 1:35:01 1:35:01
11 97 Tom Fountain 47 1 13:11 2:10 13 39:56 20.3 1:47 17 39:03 9:12 1:36:06 1:36:06
12 118 David Rettell 45 7 18:19 1:27 12 38:39 21.0 0:54 15 37:41 8:52 1:36:58 1:36:58
13 122 Edward Robles 49 15 20:32 0:47 7 37:45 21.5 1:02 14 36:56 8:42 1:37:00 1:37:00
14 121 Daniel Robertson 48 17 22:02 0:59 9 38:13 21.2 0:58 12 35:18 8:19 1:37:28 1:37:28
15 123 Bruce Sabuda 48 9 19:17 1:33 14 40:56 19.8 0:52 13 35:30 8:21 1:38:07 1:38:07
16 91 John Dempsey 46 6 18:01 1:05 19 46:20 17.5 0:56 16 38:41 9:06 1:45:01 1:45:01
17 88 Anthony Cueto 45 18 22:51 1:11 16 41:08 19.7 0:56 18 40:23 9:31 1:46:27 1:46:27
18 133 Patrick Walz 47 14 20:29 1:48 15 40:58 19.8 1:10 19 44:58 10:35 1:49:22 1:49:22
19 105 David Knechtges 46 20 29:44 4:02 20 46:34 17.4 3:01 11 34:59 8:14 1:58:18 1:58:18
20 98 Kirt Frain 45 19 25:56 3:41 18 44:24 18.2 2:33 20 48:23 11:23 2:04:56 2:04:56


FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 139 Mary Arend 48 3 18:24 1:27 4 40:03 20.2 1:05 1 31:27 7:24 1:32:25 1:32:25
2 175 Diana Messer-Krus 46 7 20:19 1:23 1 38:36 21.0 1:07 2 32:30 7:39 1:33:52 1:33:52
3 166 Louann Jessup 47 8 20:31 0:53 2 38:52 20.8 1:00 4 36:13 8:32 1:37:28 1:37:28
4 191 Yoshiko Tischler 45 5 19:10 0:46 7 42:26 19.1 0:51 3 35:46 8:25 1:38:57 1:38:57
5 151 Holly Ellis 47 6 20:08 0:53 3 39:22 20.6 0:57 5 38:38 9:06 1:39:57 1:39:57
6 181 Lavinia Raffoul 46 4 19:00 1:21 5 40:07 20.2 1:04 8 41:26 9:45 1:42:57 1:42:57
7 143 Maureen Bruce 48 9 22:22 1:05 6 40:52 19.8 0:53 7 41:01 9:39 1:46:10 1:46:10
8 152 Michelle Engel 47 2 18:07 2:07 10 45:41 17.7 0:47 9 42:51 10:05 1:49:31 1:49:31
9 154 Amy Farrar 45 10 24:24 2:08 8 44:18 18.3 0:32 6 40:14 9:28 1:51:35 1:51:35
10 138 Margo Anderson 47 1 13:00 13:06 1:58:10 1:58:10
11 192 Susan Treadway 46 13 27:00 1:49 9 45:25 17.8 0:34 10 43:44 10:18 1:58:30 1:58:30
12 169 Julieen Kane 45 12 26:36 1:04 11 46:01 17.6 0:49 12 46:41 10:59 2:01:08 2:01:08
13 214 Sally Frain 48 14 30:39 2:33 12 51:15 15.8 1:31 11 45:09 10:38 2:11:05 2:11:05
14 200 Ann Ziolkowski 48 11 26:27 2:38 13 59:09 13.7 1:50 14 1:06:10 15:35 2:36:12 2:36:12
15 161 Denise Handy 47 15 42:24 2:02 14 1:02:13 13.0 1:15 13 57:33 13:33 2:45:24 2:45:24

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 102 Kenneth Gutowski 53 21 52:19 1 34:35 23.4 0:46 2 30:38 7:13 1:22:56 1:22:56
2 127 Patrick Sheehan 53 2 16:38 1:15 2 35:01 23.1 1:19 7 34:54 8:13 1:29:05 1:29:05
3 86 Timothy Clore 51 1 15:52 1:26 9 37:57 21.3 0:43 6 33:38 7:55 1:29:33 1:29:33
4 92 Russ Dempsey 50 7 19:00 1:11 4 37:10 21.8 1:06 3 31:42 7:28 1:30:07 1:30:07
5 112 Shawn McArdle 53 5 17:31 1:02 6 37:41 21.5 0:57 5 33:36 7:55 1:30:45 1:30:45
6 78 Ron Alleman 52 6 18:51 1:12 13 40:39 19.9 0:53 1 30:02 7:04 1:31:35 1:31:35
7 132 Mark Sutter 54 3 17:04 1:35 3 36:23 22.3 1:23 11 36:57 8:42 1:33:19 1:33:19
8 81 Gilbert Blanks 51 9 20:43 0:54 5 37:31 21.6 0:59 8 34:56 8:13 1:35:00 1:35:00
9 347 David Grant 53 4 17:16 0:59 11 39:46 20.4 1:26 17 39:52 9:23 1:39:17 1:39:17
10 335 Art Demonte 54 10 21:00 1:52 8 37:54 21.4 0:53 15 39:02 9:11 1:40:38 1:40:38
11 114 David Michalsky 53 11 22:39 2:15 14 41:35 19.5 2:00 10 36:26 8:35 1:44:54 1:44:54
12 101 Greg Guidice 53 19 27:27 2:28 15 41:57 19.3 1:27 4 31:51 7:30 1:45:09 1:45:09
13 349 Chris King 51 12 22:41 2:29 12 40:27 20.0 1:29 14 38:28 9:03 1:45:31 1:45:31
14 130 Bruce Smoler 50 14 25:16 2:16 7 37:46 21.4 1:37 16 39:23 9:16 1:46:16 1:46:16
15 315 Dwayne Berger 50 15 25:36 1:42 16 42:08 19.2 1:16 9 35:54 8:27 1:46:34 1:46:34
16 134 Bill Wrobleski 50 8 20:02 2:34 18 44:21 18.3 1:54 12 37:50 8:55 1:46:39 1:46:39
17 129 Joe Shrader 50 18 27:19 2:17 10 39:14 20.6 1:20 19 41:53 9:52 1:52:01 1:52:01
18 90 Larry Dasch 54 17 27:07 2:15 17 43:51 18.5 1:45 13 37:52 8:55 1:52:48 1:52:48
19 120 John Rista 50 13 25:06 2:31 19 47:31 17.0 2:46 18 41:20 9:44 1:59:12 1:59:12
20 104 Kurt Kane 50 20 29:57 3:11 20 51:46 15.6 1:56 20 47:06 11:05 2:13:53 2:13:53
21 136 Richard Zenz 51 16 26:25 3:01 21 53:27 15.2 0:59 21 50:33 11:54 2:14:23 2:14:23


FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 186 Carrie Schupbach 51 2 19:02 1:23 5 44:29 18.2 1:04 1 33:29 7:53 1:39:24 1:39:24
2 173 Carolyn Lovell 52 1 18:51 1:14 2 41:02 19.7 0:59 2 37:41 8:52 1:39:45 1:39:45
3 145 Cindy Butler 51 7 23:37 1:44 3 42:29 19.1 1:14 3 40:31 9:32 1:49:33 1:49:33
4 159 Mary Guerriero 54 3 19:07 1:28 7 44:43 18.1 1:26 5 43:12 10:10 1:49:54 1:49:54
5 160 Susan Gutowski 51 5 22:58 3:17 4 43:57 18.4 1:42 4 41:48 9:51 1:53:41 1:53:41
6 196 Diana Wedow 51 4 20:32 1:40 1 39:13 20.7 1:53 7 50:37 11:55 1:53:52 1:53:52
7 156 Judith Gentz 53 8 25:34 2:02 8 44:58 18.0 1:58:03 1:58:03
8 195 Jamie Walden-Math 52 6 23:36 2:18 6 44:39 18.1 2:07 8 53:13 12:32 2:05:52 2:05:52
9 153 Julie Evers 50 9 26:37 3:43 9 55:59 14.5 1:29 6 46:22 10:55 2:14:08 2:14:08

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 80 Brian Bess 56 1 18:03 1:00 1 36:38 22.1 0:54 1 31:59 7:32 1:28:33 1:28:33
2 89 Joseph Cutcher 58 8 21:34 1:04 2 37:23 21.7 1:02 3 35:38 8:24 1:36:39 1:36:39
3 84 Mark Burrow 55 2 18:23 2:22 3 37:56 21.4 2:20 7 40:11 9:28 1:41:11 1:41:11
4 131 Karl Steavenson 55 11 22:23 1:12 5 40:55 19.8 1:04 4 36:12 8:31 1:41:45 1:41:45
5 96 John Fedor 55 7 20:16 1:52 10 43:47 18.5 1:19 2 35:02 8:15 1:42:13 1:42:13
6 75 Bob Wambold 57 10 22:12 2:18 4 38:33 21.0 1:49 6 39:36 9:19 1:44:25 1:44:25
7 106 Charlie Kotz 56 6 19:45 1:52 7 41:14 19.6 2:26 9 40:27 9:31 1:45:42 1:45:42
8 128 Kim Shepherd 55 9 22:09 2:33 8 43:38 18.6 0:44 10 41:04 9:40 1:50:06 1:50:06
9 82 Peter Bowen 55 3 19:03 1:41 9 43:43 18.5 1:17 11 45:55 10:49 1:51:37 1:51:37
10 113 Jose Mendez 57 13 28:58 2:15 6 41:08 19.7 1:25 8 40:27 9:31 1:54:11 1:54:11
11 103 Frank Johnson 59 12 25:54 2:09 12 47:46 17.0 1:54 5 38:21 9:02 1:56:03 1:56:03
12 107 Mark Lannen 55 5 19:31 2:24 11 43:58 18.4 1:08 13 50:45 11:57 1:57:43 1:57:43
13 93 Randy Eicher 55 14 29:06 2:54 13 53:11 15.2 0:52 12 47:31 11:11 2:13:32 2:13:32
14 346 John Longthorne 57 4 19:30 1:06

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 329 Terese Grondin 58 1 23:43 2:13 1 44:29 18.2 1:28 1 33:08 7:48 1:45:00 1:45:00


MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 108 Neal Little 62 3 19:40 1:52 1 36:58 21.9 1:20 2 34:58 8:14 1:34:46 1:34:46
2 119 Stephan Risher 60 5 21:10 1:25 2 37:03 21.9 1:11 3 35:14 8:18 1:36:00 1:36:00
3 115 Emmanuel Millet 61 2 18:53 1:06 4 39:18 20.6 1:07 4 36:51 8:41 1:37:13 1:37:13
4 83 Chris Boylan 64 7 21:26 0:49 5 41:52 19.3 1:22 1 34:03 8:01 1:39:31 1:39:31
5 99 Daryl Frederick 63 4 19:47 1:10 3 37:37 21.5 0:48 6 40:50 9:37 1:40:10 1:40:10
6 125 Charles Schultz 62 6 21:11 2:28 6 43:15 18.7 1:17 8 41:35 9:47 1:49:44 1:49:44
7 94 Todd Emmons 60 1 17:34 3:56 9 46:38 17.4 1:05 7 41:23 9:45 1:50:33 1:50:33
8 87 Jim Coleman 62 9 23:04 2:24 11 47:31 17.0 0:42 5 40:16 9:29 1:53:55 1:53:55
9 135 Jim Young 63 8 22:37 1:49 10 47:20 17.1 1:25 10 47:38 11:13 2:00:48 2:00:48
10 124 Doyle Salsberry 63 11 31:58 2:18 7 45:06 18.0 1:25 9 42:51 10:05 2:03:35 2:03:35
11 341 Wayne Crowther 61 10 24:04 4:50 8 45:43 17.7 2:16 11 52:47 12:26 2:09:38 2:09:38

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 144 Cecilia Brzys 62 2 22:55 1:42 1 41:06 19.7 1:27 1 40:05 9:26 1:47:13 1:47:13
2 183 Patricia Richards 64 1 22:44 1:19 2 45:36 17.8 1:29 2 43:59 10:21 1:55:06 1:55:06
3 188 Carol Stapleton 62 3 23:07 1:55 3 49:17 16.4 0:59 4 58:22 13:44 2:13:39 2:13:39
4 190 Charlotte Swann 60 4 26:29 2:19 4 50:27 16.1 1:09 3 55:04 12:58 2:15:26 2:15:26

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 110 Ranny MacArthur 69 1 20:00 1:21 2 40:58 19.8 1:16 2 37:38 8:52 1:41:10 1:41:10
2 100 Earl Gaball 69 2 21:57 1:22 1 40:19 20.1 1:48 1 36:51 8:41 1:42:14 1:42:14

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 356 Jon Stover 70 1 18:22 1:15 1 38:48 20.9 1:10 1 37:50 8:54 1:37:22 1:37:22
2 126 David Schupbach 71 2 20:45 0:53 2 41:48 19.4 1:04 2 44:26 10:28 1:48:53 1:48:53

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======


MALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

MALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

CLYDESDALE AGE GROUP 13 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 292 Doug Gray 30 1 17:41 1:20 1 38:14 21.2 1:41 4 40:05 9:26 1:38:58 1:38:58
2 304 Kevin Terry 39 5 21:49 2:03 3 41:53 19.3 1:38 1 33:36 7:55 1:40:58 1:40:58
3 323 Douglas Richardso 35 2 20:07 2:37 10 46:38 17.4 1:07 2 36:50 8:40 1:47:19 1:47:19
4 279 Steve Allan 38 8 22:42 0:38 5 43:09 18.8 0:58 5 40:11 9:28 1:47:36 1:47:36
5 71 Stephen Stolarick 39 4 21:09 1:20 2 38:42 20.9 1:28 9 45:46 10:47 1:48:24 1:48:24
6 282 Jason Covalle 38 13 25:50 2:34 4 42:12 19.2 1:20 6 40:18 9:29 1:52:12 1:52:12
7 285 John De Los Santo 32 11 24:25 1:32 8 45:46 17.7 0:44 7 41:45 9:50 1:54:10 1:54:10
8 286 Joseph Dieringer 39 3 20:31 1:07 7 44:37 18.2 1:11 10 47:46 11:15 1:55:10 1:55:10
9 302 James Rudy 37 10 23:57 3:42 13 48:37 16.7 0:43 3 38:21 9:02 1:55:18 1:55:18
10 321 Larry Cichon 33 12 25:39 2:15 6 44:09 18.3 1:33 11 47:52 11:16 2:01:25 2:01:25
11 306 Jason Veith 35 9 23:25 1:32 9 46:06 17.6 1:25 13 49:02 11:33 2:01:28 2:01:28
12 281 Scott Blakemore 39 6 22:00 3:05 12 48:29 16.7 1:31 12 48:18 11:22 2:03:22 2:03:22
13 284 Joel Dawson 31 14 28:13 1:44 11 46:42 17.3 2:22 8 44:26 10:28 2:03:25 2:03:25
14 298 Luis Medina 24 7 22:38 3:06 14 52:58 15.3 2:51 14 54:23 12:48 2:15:54 2:15:54
15 283 Michael Cunningha 33 15 49:41 3:14 15 1:01:43 13.1 15 1:47:05 25:12 2:36:45 2:36:45


CLYDESDALE AGE GROUP 40 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 287 Chris Drage 44 3 17:41 1:12 2 36:29 22.2 0:51 4 35:32 8:22 1:31:43 1:31:43
2 288 Bryan Dye 42 10 21:31 1:35 1 36:24 22.3 0:37 1 32:34 7:40 1:32:40 1:32:40
3 289 Brian Frost 52 2 16:35 2:08 3 37:27 21.6 1:03 6 35:39 8:24 1:32:50 1:32:50
4 322 Kirk Wick 46 5 19:29 1:32 4 38:38 21.0 0:45 5 35:39 8:24 1:36:02 1:36:02
5 296 Donald Long 42 8 21:24 1:17 5 38:50 20.9 0:34 3 35:22 8:20 1:37:24 1:37:24
6 280 Gregg Andres 45 4 18:57 1:50 6 40:27 20.0 1:05 10 40:33 9:33 1:42:50 1:42:50
7 300 Jack Rathburn 43 14 23:34 1:41 10 43:31 18.6 1:29 2 33:39 7:55 1:43:51 1:43:51
8 291 Christopher Glees 55 13 23:27 1:31 11 43:38 18.6 1:31 7 35:46 8:25 1:45:51 1:45:51
9 324 Robert Csortos 43 17 26:40 1:09 8 41:42 19.4 1:13 8 36:40 8:38 1:47:22 1:47:22
10 299 Thomas Pierce 42 11 22:34 2:04 7 41:07 19.7 1:49 11 45:17 10:40 1:52:49 1:52:49
11 301 Kevin Roberts 46 7 20:25 1:48 9 43:15 18.7 1:40 15 48:44 11:28 1:55:50 1:55:50
12 297 Pat McCloskey 46 6 20:05 4:03 13 45:13 17.9 2:11 13 47:36 11:12 1:59:07 1:59:07
13 293 Gary Gray 57 9 21:30 2:40 14 45:16 17.9 2:07 14 47:37 11:13 1:59:07 1:59:07
14 290 Tavis Glassman 40 15 23:44 3:01 12 45:01 18.0 1:53 12 45:34 10:44 1:59:11 1:59:11
15 294 Eric Kelly 40 16 24:50 3:19 18 52:56 15.3 0:50 9 40:29 9:32 2:02:22 2:02:22
16 295 David Legg 59 1 11:07 4:46 17 48:25 16.7 5:58 18 1:04:22 15:09 2:14:36 2:14:36
17 305 Patrick Tschudi 42 12 23:10 3:47 16 48:04 16.9 2:01 17 59:08 13:55 2:16:07 2:16:07
18 303 Scott Spencer 63 18 29:39 2:30 15 46:34 17.4 1:46 16 56:35 13:19 2:17:02 2:17:02

MALE AWARD INELIGIBLE AGE GROUP 1 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

FEMALE AWARD INELIGIBLE AGE GROUP 1 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

Website services and online registration powered by Active Network.