ALPENFEST

back to results

Jul. 16, 2011

ALPENFEST
Gaylord, MI
Provided by 3disciplines.com



Results are compiled by 3 disciplines racing.
Please direct any questions or corrections to
results@3disciplines.com. Thank you.


ALPENFEST 5K/10K RUN
GAYLORD, MI * JULY 16, 2011

********** 5K AGE GROUP LIST **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 256 Rachel Whitley 20 Tustin MI 18:22.02 5:55
2 255 Cara Cremeans 20 Jackson MI 18:48.47 6:04
3 51 Meridith Deluca 17 Lewiston MI 18:59.29 6:07

FEMALE AGE GROUP: 1 - 9
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 292 Helen Kerfoot 8 34:33.70 11:08
2 203 Kennedy Neff 6 Gaylord MI 34:34.00 11:08

FEMALE AGE GROUP: 10 - 12
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 126 Carlie Martella 12 Gaylord MI 23:50.22 7:41
2 47 Stephanie Davis 12 Gaylord MI 25:27.24 8:12
3 209 Adrienne Edwaards 12 Gaylord MI 25:57.82 8:22
4 17 Kaiya Baur 12 Gaylord MI 27:36.72 8:54
5 43 Emma Cherry 10 Gaylord MI 28:03.44 9:02
6 109 Allison Kowatch 12 Gaylord MI 28:14.41 9:06
7 192 Skyler Wickert 12 Gaylord MI 28:21.89 9:08
8 304 Claire Huber 11 Lewiston MI 28:34.45 9:12
9 152 Kaylee Pyke 11 Gaylord MI 30:34.27 9:51
10 150 Megan Peterson 11 Gaylord MI 31:32.36 10:10
11 156 Jasmine Rios 10 Midland MI 32:12.98 10:23
12 309 Anna Rouyakler 11 Gaylord MI 34:38.24 11:09

FEMALE AGE GROUP: 13 - 14
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 58 Renee Fabien 13 Livonia MI 25:58.39 8:22
2 2 Alexis Ames 14 Gaylord MI 29:35.07 9:32
3 261 Jillian Jones 14 Gaylord MI 31:20.93 10:06
4 174 Grace Swanson 13 Ypsilanti MI 33:35.12 10:49

FEMALE AGE GROUP: 15 - 16
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 221 Erica Westbrook 16 Boyne Falls MI 19:16.70 6:13
2 318 Roxy Glasser 15 Grand Haven MI 19:55.45 6:25
3 25 Anastasia Bragg 15 Gaylord MI 20:44.17 6:41
4 275 Geena Duff 16 Gaylord MI 24:44.13 7:58
5 107 Katie Kierczynski 15 Gaylord MI 24:48.58 8:00
6 171 Megan Stempky 16 Gaylord MI 25:35.34 8:15
7 60 Allison Fischer 16 Gaylord MI 25:35.50 8:15
8 243 Cindy Fiser 16 Gaylord MI 25:37.06 8:15
9 96 Alanna Johnston 16 Gaylord MI 26:13.56 8:27
10 120 Emily Lemon 16 Gaylord MI 26:13.67 8:27
11 322 Erin Borgeson 15 Gaylord MI 26:13.94 8:27
12 118 Aleshia Lasley 15 Gaylord MI 26:35.17 8:34
13 162 Ellen Seidell 15 Gaylord MI 26:59.67 8:42
14 6 Taylour Arkfeld 16 Gaylord MI 26:59.80 8:42
15 207 Rachel Hammond 16 Finksburg MD 28:43.65 9:15
16 151 Sara Polzin 15 Livonia MI 29:08.36 9:23
17 230 Gabby Arambula 16 Lansing MI 31:08.84 10:02
18 229 Kate Ravtio 16 Grand Rapids MI 31:11.58 10:03
19 324 Jasmine Franz 15 Gaylord MI

FEMALE AGE GROUP: 17 - 19
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 15 Jessica Banks 17 Zionsville IN 20:28.44 6:36
2 50 Allison Deluca 19 Lewiston MI 22:14.78 7:10
3 87 Paige Hypio 17 Gaylord MI 23:13.00 7:29
4 273 Nicole Wehner 17 Elmira MI 24:07.01 7:46
5 321 Megan Borgeson 17 Gaylord MI 25:27.22 8:12
6 311 Megan Carlson 17 Gaylord MI 25:29.90 8:13
7 325 Samantha Oliver 19 Gaylord MI 30:52.75 9:57
8 91 Cayla Johnson 18 East Lansing MI 30:54.14 9:57
9 216 McKenzie Gay 19 Frederic MI 34:10.43 11:00

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 101 Jessica Kane 23 Gaylord MI 21:38.50 6:58
2 287 Kristi Werner 22 East Jordan MI 22:11.19 7:09
3 284 Katherine Rowley 21 Charlevoix MI 22:12.95 7:10
4 227 Greta Nowicki 21 Gaylord MI 23:59.74 7:44
5 1 Madison Aimoe 22 Gaylord MI 24:20.55 7:51
6 308 Alaina Smith 24 Ann Arbor MI 25:57.67 8:22
7 282 Sara Haske 24 Gaylord MI 28:13.14 9:05
8 94 Mallory Johnson 22 East Lansing MI 28:16.38 9:06
9 115 Dominique Lane 20 Frederic MI 28:53.41 9:18
10 183 Elizabeth Turnbull 23 Flint MI 29:49.98 9:37
11 22 Katie Boss 20 Grand Rapids MI 44:51.10 14:27
12 142 Amanda Morton 20 Grand Rapids MI 44:52.87 14:27

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 205 Val Thomasma 29 Byron Center MI 19:07.24 6:10
2 13 Katie Balesky 28 Berkley MI 23:33.57 7:35
3 233 Sarah Ramthur 27 Decatur IL 24:22.26 7:51
4 19 Sheri Becker 27 Gaylord MI 24:28.23 7:53
5 479 Amanda Labarge 29 Johannesburg MI 25:40.25 8:16
6 29 Jessica Brown 29 Tecumseh MI 29:30.02 9:30
7 128 Karen Matelski 28 Vanderbilt MI 30:04.68 9:41
8 283 Margaux Rowley 25 Charlevoix MI 36:54.14 11:53
9 158 Kimberly Ruley 27 Grayling MI 47:10.35 15:11

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 105 Jessica Kerfoot 31 Traverse City MI 22:46.01 7:20
2 143 Michelle Neelands 33 Clio MI 24:23.55 7:52
3 186 Sarah Vanderwoude 31 Rockford MI 24:23.61 7:52
4 305 Nettie Sitz 32 Cody WY 25:06.51 8:05
5 289 Amy Massey 32 Elmira MI 29:29.18 9:30
6 237 Rebekah Hanis 30 Grand Rapids MI 29:32.70 9:31
7 89 Ashley Johnson 33 Gaylord MI 30:38.08 9:52
8 148 Diane Parker 30 Gaylord MI 31:14.62 10:04
9 20 Lisa Boldrey 31 Gaylord MI 33:41.27 10:51
10 310 Jennifer Rouyaker 30 Gaylord MI 34:39.87 11:10
11 234 Shannon Lucas 34 Gaylord MI 36:30.79 11:46
12 281 Molly Cotant 34 Petoskey MI 45:20.96 14:36
13 252 Kelly Branigan 33 Gaylord MI 65:55.09 21:13

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 257 Kristen Verrett Mcm 36 Traverse City MI 23:23.43 7:32
2 72 Michelle Hagerman 39 Gaylord MI 27:45.85 8:57
3 3 Rene Ames 38 Gaylord MI 29:35.67 9:32
4 298 Amy Chafer 38 Gaylord MI 29:45.84 9:35
5 153 Lee Pyke 39 Gaylord MI 30:34.21 9:51
6 7 Becky Ashley 39 Gaylord MI 31:05.58 10:01
7 110 Annette Kowatch 38 Gaylord MI 31:05.92 10:01
8 18 Tabitha Beach 36 Gaylord` MI 32:40.67 10:32
9 131 Laura McCloughan 39 Gaylord MI 33:03.94 10:39
10 127 Jessica Mason 36 Gaylord MI 33:56.41 10:56
11 93 Jaime Johnson 35 East Jordan MI 34:21.50 11:04
12 23 Bridget Boynton 35 Gaylord MI 34:40.96 11:10
13 78 Kellie Harding 35 Gaylord MI 34:52.84 11:14
14 224 Nichole Welsh 38 Imperial NE 34:57.45 11:16
15 180 Julie Timperley 37 Gaylord MI 36:45.34 11:50
16 88 Nicole Ihrie 37 Harper Woods MI 37:47.57 12:10
17 4 Patty Archambault 37 Gaylord MI 37:47.93 12:10
18 104 Laura Kelts 37 Boyne City MI 41:05.37 13:14
19 189 Wendy Vondoloski 35 Gaylord MI 50:12.22 16:10

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 319 Leann Glasser 44 Grand Haven MI 25:23.78 8:11
2 80 Kimberly Hesse 42 Nottensdorf 26:27.13 8:31
3 253 Celeste Swanson 44 Winter Park MI 26:33.92 8:34
4 52 Niki Diehm 44 Midland MI 26:39.54 8:35
5 82 Nancy Hibbler 43 Lake Orion MI 26:40.85 8:36
6 268 Jody Reager 40 Cheboygan MI 26:49.34 8:38
7 38 Julie Cabana 40 Boyne Falls MI 27:25.70 8:50
8 63 Shannon Gabel-Dorr 40 Gaylord MI 27:34.80 8:53
9 320 Mary Tithof 42 Gaylord MI 27:53.97 8:59
10 179 Lorraine Thompson 42 Gaylord MI 28:22.49 9:08
11 44 Jennifer Cleaver 42 Gaylord MI 28:24.39 9:09
12 48 Dawn Deisig 44 Gaylord MI 29:44.55 9:35
13 265 Shannon McFee 43 Naples FL 30:01.79 9:40
14 57 Kathleen Fabien 43 Livonia MI 30:05.61 9:42
15 28 Tiffany Bridges 40 Livonia MI 30:22.99 9:47
16 210 Laura Appleton 41 Waters MI 30:57.14 9:58
17 137 Karen Miller 42 Adrian MI 31:47.49 10:14
18 135 Julianne Milewski 43 Atlanta MI 31:59.19 10:18
19 102 Tami Keen 42 Gaylord MI 32:28.37 10:28
20 159 Andrea Schans 40 Gaylord MI 33:53.84 10:55
21 114 Nancy Kussrow 43 Johannesburg MI 34:26.42 11:06
22 202 Jennifer Neff 40 Gaylord MI 34:34.02 11:08
23 198 Wanda Zaleski 43 Gaylord MI 40:18.16 12:59
24 84 Suzanne Hollister 44 Flint MI 44:03.26 14:11
25 99 Veronica Johnston 43 Gaylord MI 48:13.80 15:32
26 112 Linda Kremkow 44 Gaylord MI 49:56.95 16:05
27 154 Marilyn Record 42 Atlanta MI 50:03.98 16:07

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 245 Karen Hypio 47 Gaylord MI 22:08.85 7:08
2 266 Jane Scott 47 Midland MI 25:17.78 8:09
3 108 Kathryn Kilger 49 Rockford MI 27:25.72 8:50
4 14 Toni Banda 49 Grayling MI 27:27.14 8:51
5 177 Joanne Szubelak 48 Fairview MI 27:52.72 8:59
6 45 Penny Coon 47 Elmira MI 28:19.25 9:07
7 124 Susan Marshall 49 Gaylord MI 30:38.06 9:52
8 86 Cathy Hunt 47 Gaylord MI 32:28.07 10:28
9 165 Kim Smith 46 Gaylord MI 34:08.91 11:00
10 46 Rita Courier 49 Gaylord MI 34:23.94 11:05
11 134 Karen Meteer 46 Elmira MI 35:55.78 11:34
12 116 Dottie Lane 48 Frederic MI 38:14.03 12:19
13 62 Meg Foote 46 Gaylord MI 39:34.50 12:45
14 55 Kristi Dipznski 47 Gaylord MI 40:43.36 13:07
15 122 Patti Letson 45 Gaylord MI 44:50.46 14:26
16 196 Karen Young 47 Gaylord MI 47:30.50 15:18

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 12 Marlene Bailey 52 Rapid City MI 24:15.01 7:49
2 65 Peggy Gerou 54 Plymouth MI 25:18.50 8:09
3 147 Mary O'Neil 52 Alpena MI 25:19.41 8:10
4 103 Pamela Kellett 50 Saginaw MI 26:41.03 8:36
5 160 Denise Schmidlin 51 Gaylord MI 28:50.80 9:18
6 90 Beverly Johnson 54 Grayling MI 28:55.25 9:19
7 248 Nancy Vandenbroek 53 Bellaire MI 29:00.61 9:21
8 145 Terry Niles 53 Livonia MI 29:45.06 9:35
9 208 Denise Hammond 51 Finksburg MD 30:44.10 9:54
10 74 Kay Hanna-Deluca 53 Lewiston MI 31:17.19 10:05
11 157 Ann Rowan 51 Roscommon MI 32:21.41 10:25
12 16 Karen Bartlett 52 Gaylord MI 33:03.95 10:39
13 64 Colleen Gelow 54 Gaylord MI 33:15.58 10:43
14 231 Denise Brausseur 54 Gaylord MI 34:00.44 10:57
15 76 Laura Hansmann 54 Gaylord MI 35:35.58 11:28
16 37 Nancy Burke 54 Gaylord MI 35:43.79 11:31
17 185 Jane Vanderack 51 Gaylord MI 40:43.76 13:07
18 10 Kathy Avernall 50 Gaylord MI 44:49.90 14:26
19 40 Jackie Carson 50 Gaylord MI 44:50.25 14:26
20 161 Cara Schmittdiel 54 Southfield MI 46:21.60 14:56

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 35 Dorothy Burgess 58 Byron Center MI 28:21.58 9:08
2 33 Patricia Brown 57 Harrison MI 31:22.39 10:06
3 155 Toni Rich 55 Gaylord MI 36:03.20 11:37
4 133 Lorrie Mensing 59 Tecumseh MI 48:45.20 15:42
5 316 Rosy Moran 55 Gaylord MI 52:03.29 16:46
6 136 Barbara Miller 59 Grayling MI 58:57.60 18:59

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 271 Vickie Putnam 62 Gaylord MI 23:50.32 7:41
2 140 Karen Moon 61 Williamston MI 32:56.42 10:37
3 181 Jane Towne 61 Gaylord MI 51:09.79 16:29

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 278 Jan Cotant 66 Gaylord MI 45:21.15 14:36
2 241 Judith Krieger 69 Gaylord MI 63:06.94 20:19

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 244 Janet Sanders 73 Gaylord MI 43:52.36 14:08
2 141 Lisa Moore 71 Gaylord MI 45:15.63 14:35

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 247 Kevin Smith 32 Gaylord MI 15:05.63 4:52
2 288 Jason Drudge 21 Grayling MI 15:46.52 5:05
3 276 Dave Smith 27 Mancelona MI 16:22.94 5:17

MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 204 Logan Murrell 9 Gaylord MI 24:03.24 7:45
2 9 Tyler Ashley 9 Gaylord MI 29:13.54 9:25
3 164 Daniel Smith 7 Gaylord MI 33:41.94 10:51
4 218 Vincent Mazzali 9 Haslett MI 34:57.33 11:16
5 220 Dominic Mazzali 9 Lansing MI 34:57.61 11:16

MALE AGE GROUP: 10 - 12
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 66 Zakery Goddard 12 Gaylord MI 21:36.25 6:58
2 144 Ethan Nida 12 Gaylord MI 21:55.49 7:04
3 26 Isaiah Bragg 11 Gaylord MI 22:45.07 7:20
4 42 Alex Cherry 10 Gaylord MI 24:02.27 7:45
5 119 Christian Latuszek 12 Gaylord MI 24:22.53 7:51
6 98 Drew Johnston 11 Gaylord MI 26:16.30 8:28
7 306 Demetries Miller 10 Gaylord MI 26:56.41 8:41
8 280 Matthew Mouch 12 Elmira MI 27:52.21 8:59
9 166 Nathan Smith 12 Gaylord MI 27:52.71 8:59
10 199 Luke Vankeersbilck 11 Camarillo CA 28:26.14 9:10

MALE AGE GROUP: 13 - 14
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 173 Matthew Sullivan 14 Gaylord MI 19:58.31 6:26
2 436 Collin Monusko 14 Gaylord MI 19:58.84 6:26
3 169 Tristan Starks 13 Frederic MI 21:36.14 6:58
4 92 Dallas Johnson 13 Grayling MI 22:08.19 7:08
5 170 Ross Steele 13 Lapel IN 22:10.64 7:09
6 300 Steven Szatkowski 14 Shelby Twp MI 22:37.83 7:18
7 176 Will Swanson 13 Ypsilanti MI 25:09.50 8:06
8 225 Stephen Welsh 14 Imperial NE 25:32.60 8:14
9 200 Nikolas Vankeersbil 14 Camarillo CA 30:18.29 9:46

MALE AGE GROUP: 15 - 16
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 54 Shayne Dingman 16 Mancelona MI 17:20.53 5:35
2 61 Nathan Fischer 16 Gaylord MI 18:16.99 5:54
3 53 Conor Dimond 15 Summerhill PA 18:25.45 5:56
4 69 Joshua Green 16 Gaylord MI 18:38.82 6:01
5 313 Andrew Morehouse 15 Lewiston MI 18:58.71 6:07
6 258 Luke Wisniewski 16 Gaylord MI 19:27.94 6:16
7 299 Julian Szatkowski 16 Shelby Twp MI 19:52.71 6:24
8 250 Nicholas Lochincki 16 Gaylord MI 20:02.33 6:27
9 462 Alexander (al Young 16 South Natick MA 21:08.89 6:49
10 41 Alex Carter 15 Mancelona MI 22:42.45 7:19
11 193 Joshua Winchester 16 Gaylord MI 23:45.63 7:39
12 263 Ben Taylor 15 Harrison MI 24:29.32 7:53

MALE AGE GROUP: 17 - 19
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 260 Joe Jones 18 Gaylord MI 16:42.71 5:23
2 262 Jayden Hesselink 19 Gaylord MI 17:56.60 5:47
3 228 John Roberts 17 Adrian MI 19:54.89 6:25
4 32 Luke Brown 17 Gaylord MI 20:23.93 6:34
5 277 Peter Vaughan 18 Lebanon OH 21:05.46 6:48
6 226 Gabe Nowicki 17 Gaylord MI 21:13.98 6:51
7 312 Sean Suehr 17 White Lake MI 21:25.40 6:54
8 129 Caleb Matheny 18 Gaylord MI 21:54.49 7:04
9 178 Russ Taylor 19 Harrison MI 22:30.41 7:15
10 297 Casey Smith 18 23:18.82 7:31
11 291 Zachariah Haske 19 28:10.58 9:05
12 215 Blake Mikesell 17 Frederic MI 34:10.23 11:00
13 191 Kyle Whitaker 19 Grand Rapids MI 44:51.56 14:27

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 168 David Specht 21 Gaylord MI 21:33.73 6:57
2 238 Mike Worm 23 Waters MI 23:59.50 7:44
3 113 Chris Krey 20 Traverse City MI 25:04.09 8:05
4 314 Alan Moran 23 29:04.25 9:22
5 307 Danielle Tholl 24 Gaylord MI 29:23.74 9:28
6 77 Nicholas Hansmann 20 Gaylord MI 30:08.91 9:43
7 285 Mattie Forcier 21 Gaylord MI 36:53.88 11:53
8 184 Ben Van Airsdale 20 Grand Rapids MI 44:51.49 14:27

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 259 William Tholl 29 Gaylord MI 25:53.02 8:20
2 317 Neil Sauter 28 Grayling MI 42:59.38 13:51

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 206 Derek Thomasma 30 Byron Center MI 17:02.63 5:30
2 106 Zachary Kerfoot 34 Traverse City MI 18:50.85 6:04
3 286 Nick Nowak 31 Gaylord MI 19:59.81 6:27
4 83 Ben Hicks 31 Gaylord MI 20:05.36 6:28
5 36 Jonathan Burke 30 Gaylord MI 21:27.81 6:55
6 264 Chris Taylor 33 Harrison MI 22:24.64 7:13
7 236 Steve Hanis 31 Gaylord MI 22:44.00 7:20
8 85 Aaron Hotelling 34 Gaylord MI 22:56.23 7:23
9 73 Jason Hall 31 Midland MI 32:12.84 10:23
10 290 Brandon Kerfoot 33 34:34.50 11:08
11 188 James Vondoloski 32 Gaylord MI 50:11.98 16:10

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 270 Shiloh Christie 36 Oxford MI 21:53.69 7:03
2 8 Rick Ashley 38 Gaylord MI 21:57.86 7:05
3 302 Jaybird Phillips 36 Dorchester MI 22:20.72 7:12
4 217 Larry Fortier 36 Gaylord MI 23:53.39 7:42
5 223 Scott Welsh 38 Imperial NE 25:31.57 8:13
6 212 Derek Howard 37 25:50.79 8:20
7 67 Juan Gomez 39 Lansing MI 27:44.02 8:56
8 214 Tim Bridges 39 Livonia MI 30:22.64 9:47
9 149 Matt Peterson 38 Gaylord MI 31:32.47 10:10
10 222 Ryan Michaels 35 Republic OH 31:33.28 10:10

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 296 Rod Swanson 42 Sterling Heights MI 18:48.29 6:04
2 246 Mark Burk 42 Mancelona MI 19:06.46 6:09
3 239 Sean Lester 42 Newberry MI 21:12.93 6:50
4 301 Peter Lynch 43 Fenton MI 23:39.59 7:37
5 56 Brian Dorr 44 Gaylord MI 23:46.74 7:40
6 201 Mike Neff 40 Gaylord MI 24:12.76 7:48
7 59 Kevin Farina 42 Gaylord MI 24:17.58 7:50
8 70 Patrick Green 40 Gaylord MI 24:46.38 7:59
9 97 Craig Johnston 44 Gaylord MI 26:20.09 8:29
10 138 Michael Miller 42 Adrian MI 29:27.78 9:29
11 219 Tony Mazzali 42 Haslett MI 34:57.81 11:16

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 81 John Hibbler 49 Lake Orion MI 21:21.00 6:53
2 172 Andrew Sullivan 45 Gaylord MI 21:35.12 6:57
3 187 Stevan Vaughan 49 Lebanon OH 22:08.40 7:08
4 49 Matt Deisig 46 Gaylord MI 23:13.40 7:29
5 251 Paul Lochinski 47 Gaylord MI 23:52.03 7:41
6 190 Kevin Wahr 45 Gaylord MI 27:31.43 8:52
7 163 Bruce Smith 45 Gaylord MI 27:53.32 8:59
8 235 Daniel Bunker 49 Vanderbilt MI 28:32.52 9:12
9 315 Mike Turnball 47 Gaylord MI 29:49.84 9:37
10 211 Dave Lentz 45 Waters MI 30:57.34 9:58
11 213 Phil Satolli 47 Lost City WV 31:18.40 10:05

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 242 Kenneth Flannery 51 Williamsburg MI 17:27.71 5:38
2 21 Charles Bono 51 Gaylord MI 22:27.72 7:14
3 272 Randy Reszka 53 Gaylord MI 22:47.00 7:20
4 175 Reed Swanson 51 Ypsilanti MI 23:04.57 7:26
5 194 Michael Wurtsmith 52 Alpena MI 24:03.84 7:45
6 27 Rodney Bragg 50 Gaylord MI 24:45.41 7:59
7 117 Dan Lantis 51 Fife Lake MI 25:25.27 8:11
8 254 Chris Leonard 53 Allen Park MI 27:10.94 8:45
9 232 Kevin Labarge 52 Johannesburg MI 28:36.57 9:13
10 11 Ed Bailey 53 Rapid City MI 28:57.91 9:20
11 30 Karl Brown 52 Tecumseh MI 29:42.62 9:34
12 303 Philip Huber 51 Lewiston MI 30:07.30 9:42
13 146 Jim North 52 Highland MI 35:46.71 11:31
14 197 Mark Young 51 South Natick MA 38:24.62 12:22
15 279 James Mouch 54 Elmira MI 42:09.98 13:35

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 31 Ken Brown 57 Harrison MI 23:35.32 7:36
2 100 Bob Jones 57 Mio MI 26:10.76 8:26
3 267 Dave Taylor 56 Gaylord MI 27:50.73 8:58
4 95 Raymond Johnson 57 Grayling MI 28:55.27 9:19
5 71 William Gust 55 Essexville, MI 29:28.20 9:30
6 125 William Marshall 56 Gaylord MI 29:38.43 9:33
7 132 Tim McPherson 57 Gaylord MI 30:10.34 9:43
8 75 Dave Hansmann 57 Gaylord MI 30:10.71 9:43
9 182 Frank Trigger 56 Gaylord MI 32:11.78 10:22
10 240 Mark Vick 59 St Helen MI 42:31.06 13:42

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 274 Fango Kennedy 60 Howell MI 39:58.79 12:53
2 139 Mike Miller 61 Grayling MI 58:58.31 18:59

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 121 David Leonardon 69 Gaylord MI 40:27.74 13:02

MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 249 Reg Sprik 83 Bellaire MI 57:54.89 18:39




Page 1

Results are compiled by 3 disciplines racing.
Please direct any questions or corrections to
results@3disciplines.com. Thank you.

ALPENFEST 5K/10K RUN
GAYLORD, MI * JULY 16, 2011

*** 5K RUN RESULTS ***

Place Sex/Tot No. Name Ag S City/state Finish Pace
===== ======== ==== =================== == = =================== ======== =====
1 1/136 247 Kevin Smith 32 M Gaylord MI 15:05.63 4:52
2 2/136 288 Jason Drudge 21 M Grayling MI 15:46.52 5:05
3 3/136 276 Dave Smith 27 M Mancelona MI 16:22.94 5:17
4 4/136 260 Joe Jones 18 M Gaylord MI 16:42.71 5:23
5 5/136 206 Derek Thomasma 30 M Byron Center MI 17:02.63 5:30
6 6/136 54 Shayne Dingman 16 M Mancelona MI 17:20.53 5:35
7 7/136 242 Kenneth Flannery 51 M Williamsburg MI 17:27.71 5:38
8 8/136 262 Jayden Hesselink 19 M Gaylord MI 17:56.60 5:47
9 9/136 61 Nathan Fischer 16 M Gaylord MI 18:16.99 5:54
10 1/180 256 Rachel Whitley 20 F Tustin MI 18:22.02 5:55
11 10/136 53 Conor Dimond 15 M Summerhill PA 18:25.45 5:56
12 11/136 69 Joshua Green 16 M Gaylord MI 18:38.82 6:01
13 12/136 296 Rod Swanson 42 M Sterling Heights MI 18:48.29 6:04
14 2/180 255 Cara Cremeans 20 F Jackson MI 18:48.47 6:04
15 13/136 106 Zachary Kerfoot 34 M Traverse City MI 18:50.85 6:04
16 14/136 313 Andrew Morehouse 15 M Lewiston MI 18:58.71 6:07
17 3/180 51 Meridith Deluca 17 F Lewiston MI 18:59.29 6:07
18 15/136 246 Mark Burk 42 M Mancelona MI 19:06.46 6:09
19 4/180 205 Val Thomasma 29 F Byron Center MI 19:07.24 6:10
20 5/180 221 Erica Westbrook 16 F Boyne Falls MI 19:16.70 6:13
21 16/136 258 Luke Wisniewski 16 M Gaylord MI 19:27.94 6:16
22 17/136 299 Julian Szatkowski 16 M Shelby Twp MI 19:52.71 6:24
23 18/136 228 John Roberts 17 M Adrian MI 19:54.89 6:25
24 6/180 318 Roxy Glasser 15 F Grand Haven MI 19:55.45 6:25
25 19/136 173 Matthew Sullivan 14 M Gaylord MI 19:58.31 6:26
26 20/136 436 Collin Monusko 14 M Gaylord MI 19:58.84 6:26
27 21/136 286 Nick Nowak 31 M Gaylord MI 19:59.81 6:27
28 22/136 250 Nicholas Lochincki 16 M Gaylord MI 20:02.33 6:27
29 23/136 83 Ben Hicks 31 M Gaylord MI 20:05.36 6:28
30 24/136 32 Luke Brown 17 M Gaylord MI 20:23.93 6:34
31 7/180 15 Jessica Banks 17 F Zionsville IN 20:28.44 6:36
32 8/180 25 Anastasia Bragg 15 F Gaylord MI 20:44.17 6:41
33 25/136 277 Peter Vaughan 18 M Lebanon OH 21:05.46 6:48
34 26/136 462 Alexander (al Young 16 M South Natick MA 21:08.89 6:49
35 27/136 239 Sean Lester 42 M Newberry MI 21:12.93 6:50
36 28/136 226 Gabe Nowicki 17 M Gaylord MI 21:13.98 6:51
37 29/136 81 John Hibbler 49 M Lake Orion MI 21:21.00 6:53
38 30/136 312 Sean Suehr 17 M White Lake MI 21:25.40 6:54
39 31/136 36 Jonathan Burke 30 M Gaylord MI 21:27.81 6:55
40 32/136 168 David Specht 21 M Gaylord MI 21:33.73 6:57
41 33/136 172 Andrew Sullivan 45 M Gaylord MI 21:35.12 6:57
42 34/136 169 Tristan Starks 13 M Frederic MI 21:36.14 6:58
43 35/136 66 Zakery Goddard 12 M Gaylord MI 21:36.25 6:58
44 36/136 294 Michael Maher M White Lake MI 21:36.70 6:58
45 9/180 101 Jessica Kane 23 F Gaylord MI 21:38.50 6:58
46 37/136 270 Shiloh Christie 36 M Oxford MI 21:53.69 7:03
47 38/136 129 Caleb Matheny 18 M Gaylord MI 21:54.49 7:04
48 39/136 144 Ethan Nida 12 M Gaylord MI 21:55.49 7:04
49 40/136 8 Rick Ashley 38 M Gaylord MI 21:57.86 7:05
50 41/136 92 Dallas Johnson 13 M Grayling MI 22:08.19 7:08
51 42/136 187 Stevan Vaughan 49 M Lebanon OH 22:08.40 7:08
52 10/180 245 Karen Hypio 47 F Gaylord MI 22:08.85 7:08
53 43/136 170 Ross Steele 13 M Lapel IN 22:10.64 7:09
54 11/180 287 Kristi Werner 22 F East Jordan MI 22:11.19 7:09
55 12/180 284 Katherine Rowley 21 F Charlevoix MI 22:12.95 7:10
56 13/180 50 Allison Deluca 19 F Lewiston MI 22:14.78 7:10
57 44/136 302 Jaybird Phillips 36 M Dorchester MI 22:20.72 7:12
58 45/136 264 Chris Taylor 33 M Harrison MI 22:24.64 7:13
59 46/136 21 Charles Bono 51 M Gaylord MI 22:27.72 7:14
60 47/136 178 Russ Taylor 19 M Harrison MI 22:30.41 7:15
61 48/136 300 Steven Szatkowski 14 M Shelby Twp MI 22:37.83 7:18
62 49/136 41 Alex Carter 15 M Mancelona MI 22:42.45 7:19
63 50/136 236 Steve Hanis 31 M Gaylord MI 22:44.00 7:20
64 51/136 26 Isaiah Bragg 11 M Gaylord MI 22:45.07 7:20
65 14/180 105 Jessica Kerfoot 31 F Traverse City MI 22:46.01 7:20
66 52/136 272 Randy Reszka 53 M Gaylord MI 22:47.00 7:20
67 53/136 323 Dave Borgeson M 22:51.95 7:22
68 54/136 85 Aaron Hotelling 34 M Gaylord MI 22:56.23 7:23
69 55/136 175 Reed Swanson 51 M Ypsilanti MI 23:04.57 7:26
70 15/180 87 Paige Hypio 17 F Gaylord MI 23:13.00 7:29
71 56/136 49 Matt Deisig 46 M Gaylord MI 23:13.40 7:29
72 57/136 297 Casey Smith 18 M 23:18.82 7:31
73 16/180 257 Kristen Verrett Mcm 36 F Traverse City MI 23:23.43 7:32
74 17/180 13 Katie Balesky 28 F Berkley MI 23:33.57 7:35
75 58/136 31 Ken Brown 57 M Harrison MI 23:35.32 7:36
76 59/136 301 Peter Lynch 43 M Fenton MI 23:39.59 7:37
77 60/136 193 Joshua Winchester 16 M Gaylord MI 23:45.63 7:39
78 61/136 56 Brian Dorr 44 M Gaylord MI 23:46.74 7:40
79 18/180 126 Carlie Martella 12 F Gaylord MI 23:50.22 7:41
80 19/180 271 Vickie Putnam 62 F Gaylord MI 23:50.32 7:41
81 62/136 251 Paul Lochinski 47 M Gaylord MI 23:52.03 7:41
82 63/136 217 Larry Fortier 36 M Gaylord MI 23:53.39 7:42
83 64/136 238 Mike Worm 23 M Waters MI 23:59.50 7:44
84 20/180 227 Greta Nowicki 21 F Gaylord MI 23:59.74 7:44
85 65/136 42 Alex Cherry 10 M Gaylord MI 24:02.27 7:45
86 66/136 204 Logan Murrell 9 M Gaylord MI 24:03.24 7:45
87 67/136 194 Michael Wurtsmith 52 M Alpena MI 24:03.84 7:45
88 21/180 273 Nicole Wehner 17 F Elmira MI 24:07.01 7:46
89 68/136 201 Mike Neff 40 M Gaylord MI 24:12.76 7:48
90 22/180 12 Marlene Bailey 52 F Rapid City MI 24:15.01 7:49
91 69/136 59 Kevin Farina 42 M Gaylord MI 24:17.58 7:50
92 23/180 1 Madison Aimoe 22 F Gaylord MI 24:20.55 7:51
93 24/180 233 Sarah Ramthur 27 F Decatur IL 24:22.26 7:51
94 70/136 119 Christian Latuszek 12 M Gaylord MI 24:22.53 7:51
95 25/180 143 Michelle Neelands 33 F Clio MI 24:23.55 7:52
96 26/180 186 Sarah Vanderwoude 31 F Rockford MI 24:23.61 7:52
97 27/180 19 Sheri Becker 27 F Gaylord MI 24:28.23 7:53
98 71/136 263 Ben Taylor 15 M Harrison MI 24:29.32 7:53
99 28/180 275 Geena Duff 16 F Gaylord MI 24:44.13 7:58
100 72/136 27 Rodney Bragg 50 M Gaylord MI 24:45.41 7:59
101 73/136 70 Patrick Green 40 M Gaylord MI 24:46.38 7:59
102 29/180 107 Katie Kierczynski 15 F Gaylord MI 24:48.58 8:00
103 74/136 113 Chris Krey 20 M Traverse City MI 25:04.09 8:05
104 30/180 305 Nettie Sitz 32 F Cody WY 25:06.51 8:05
105 75/136 176 Will Swanson 13 M Ypsilanti MI 25:09.50 8:06
106 31/180 266 Jane Scott 47 F Midland MI 25:17.78 8:09
107 32/180 65 Peggy Gerou 54 F Plymouth MI 25:18.50 8:09
108 33/180 147 Mary O'Neil 52 F Alpena MI 25:19.41 8:10
109 34/180 319 Leann Glasser 44 F Grand Haven MI 25:23.78 8:11
110 76/136 117 Dan Lantis 51 M Fife Lake MI 25:25.27 8:11
111 35/180 321 Megan Borgeson 17 F Gaylord MI 25:27.22 8:12
112 36/180 47 Stephanie Davis 12 F Gaylord MI 25:27.24 8:12
113 37/180 311 Megan Carlson 17 F Gaylord MI 25:29.90 8:13
114 77/136 223 Scott Welsh 38 M Imperial NE 25:31.57 8:13
115 78/136 225 Stephen Welsh 14 M Imperial NE 25:32.60 8:14
116 38/180 171 Megan Stempky 16 F Gaylord MI 25:35.34 8:15
117 39/180 60 Allison Fischer 16 F Gaylord MI 25:35.50 8:15
118 40/180 243 Cindy Fiser 16 F Gaylord MI 25:37.06 8:15
119 41/180 479 Amanda Labarge 29 F Johannesburg MI 25:40.25 8:16
120 79/136 212 Derek Howard 37 M 25:50.79 8:20
121 80/136 259 William Tholl 29 M Gaylord MI 25:53.02 8:20
122 42/180 308 Alaina Smith 24 F Ann Arbor MI 25:57.67 8:22
123 43/180 209 Adrienne Edwaards 12 F Gaylord MI 25:57.82 8:22
124 44/180 58 Renee Fabien 13 F Livonia MI 25:58.39 8:22
125 81/136 100 Bob Jones 57 M Mio MI 26:10.76 8:26
126 45/180 96 Alanna Johnston 16 F Gaylord MI 26:13.56 8:27
127 46/180 120 Emily Lemon 16 F Gaylord MI 26:13.67 8:27
128 47/180 322 Erin Borgeson 15 F Gaylord MI 26:13.94 8:27
129 82/136 98 Drew Johnston 11 M Gaylord MI 26:16.30 8:28
130 83/136 97 Craig Johnston 44 M Gaylord MI 26:20.09 8:29
131 48/180 80 Kimberly Hesse 42 F Nottensdorf 26:27.13 8:31
132 49/180 253 Celeste Swanson 44 F Winter Park MI 26:33.92 8:34
133 50/180 118 Aleshia Lasley 15 F Gaylord MI 26:35.17 8:34
134 51/180 52 Niki Diehm 44 F Midland MI 26:39.54 8:35
135 52/180 82 Nancy Hibbler 43 F Lake Orion MI 26:40.85 8:36
136 53/180 103 Pamela Kellett 50 F Saginaw MI 26:41.03 8:36
137 54/180 268 Jody Reager 40 F Cheboygan MI 26:49.34 8:38
138 84/136 306 Demetries Miller 10 M Gaylord MI 26:56.41 8:41
139 55/180 162 Ellen Seidell 15 F Gaylord MI 26:59.67 8:42
140 56/180 6 Taylour Arkfeld 16 F Gaylord MI 26:59.80 8:42
141 85/136 254 Chris Leonard 53 M Allen Park MI 27:10.94 8:45
142 57/180 38 Julie Cabana 40 F Boyne Falls MI 27:25.70 8:50
143 58/180 108 Kathryn Kilger 49 F Rockford MI 27:25.72 8:50
144 59/180 14 Toni Banda 49 F Grayling MI 27:27.14 8:51
145 86/136 190 Kevin Wahr 45 M Gaylord MI 27:31.43 8:52
146 60/180 63 Shannon Gabel-Dorr 40 F Gaylord MI 27:34.80 8:53
147 61/180 17 Kaiya Baur 12 F Gaylord MI 27:36.72 8:54
148 87/136 67 Juan Gomez 39 M Lansing MI 27:44.02 8:56
149 62/180 72 Michelle Hagerman 39 F Gaylord MI 27:45.85 8:57
150 88/136 267 Dave Taylor 56 M Gaylord MI 27:50.73 8:58
151 89/136 280 Matthew Mouch 12 M Elmira MI 27:52.21 8:59
152 90/136 166 Nathan Smith 12 M Gaylord MI 27:52.71 8:59
153 63/180 177 Joanne Szubelak 48 F Fairview MI 27:52.72 8:59
154 91/136 163 Bruce Smith 45 M Gaylord MI 27:53.32 8:59
155 64/180 320 Mary Tithof 42 F Gaylord MI 27:53.97 8:59
156 65/180 43 Emma Cherry 10 F Gaylord MI 28:03.44 9:02
157 92/136 291 Zachariah Haske 19 M 28:10.58 9:05
158 66/180 282 Sara Haske 24 F Gaylord MI 28:13.14 9:05
159 67/180 109 Allison Kowatch 12 F Gaylord MI 28:14.41 9:06
160 68/180 94 Mallory Johnson 22 F East Lansing MI 28:16.38 9:06
161 69/180 45 Penny Coon 47 F Elmira MI 28:19.25 9:07
162 70/180 35 Dorothy Burgess 58 F Byron Center MI 28:21.58 9:08
163 71/180 192 Skyler Wickert 12 F Gaylord MI 28:21.89 9:08
164 72/180 179 Lorraine Thompson 42 F Gaylord MI 28:22.49 9:08
165 73/180 44 Jennifer Cleaver 42 F Gaylord MI 28:24.39 9:09
166 93/136 199 Luke Vankeersbilck 11 M Camarillo CA 28:26.14 9:10
167 94/136 235 Daniel Bunker 49 M Vanderbilt MI 28:32.52 9:12
168 74/180 304 Claire Huber 11 F Lewiston MI 28:34.45 9:12
169 95/136 232 Kevin Labarge 52 M Johannesburg MI 28:36.57 9:13
170 75/180 207 Rachel Hammond 16 F Finksburg MD 28:43.65 9:15
171 76/180 160 Denise Schmidlin 51 F Gaylord MI 28:50.80 9:18
172 77/180 115 Dominique Lane 20 F Frederic MI 28:53.41 9:18
173 78/180 90 Beverly Johnson 54 F Grayling MI 28:55.25 9:19
174 96/136 95 Raymond Johnson 57 M Grayling MI 28:55.27 9:19
175 97/136 11 Ed Bailey 53 M Rapid City MI 28:57.91 9:20
176 79/180 248 Nancy Vandenbroek 53 F Bellaire MI 29:00.61 9:21
177 98/136 314 Alan Moran 23 M 29:04.25 9:22
178 80/180 151 Sara Polzin 15 F Livonia MI 29:08.36 9:23
179 99/136 9 Tyler Ashley 9 M Gaylord MI 29:13.54 9:25
180 100/136 307 Danielle Tholl 24 M Gaylord MI 29:23.74 9:28
181 101/136 138 Michael Miller 42 M Adrian MI 29:27.78 9:29
182 102/136 71 William Gust 55 M Essexville, MI 29:28.20 9:30
183 81/180 289 Amy Massey 32 F Elmira MI 29:29.18 9:30
184 82/180 29 Jessica Brown 29 F Tecumseh MI 29:30.02 9:30
185 83/180 237 Rebekah Hanis 30 F Grand Rapids MI 29:32.70 9:31
186 84/180 2 Alexis Ames 14 F Gaylord MI 29:35.07 9:32
187 85/180 3 Rene Ames 38 F Gaylord MI 29:35.67 9:32
188 103/136 125 William Marshall 56 M Gaylord MI 29:38.43 9:33
189 104/136 30 Karl Brown 52 M Tecumseh MI 29:42.62 9:34
190 86/180 48 Dawn Deisig 44 F Gaylord MI 29:44.55 9:35
191 87/180 145 Terry Niles 53 F Livonia MI 29:45.06 9:35
192 88/180 298 Amy Chafer 38 F Gaylord MI 29:45.84 9:35
193 105/136 315 Mike Turnball 47 M Gaylord MI 29:49.84 9:37
194 89/180 183 Elizabeth Turnbull 23 F Flint MI 29:49.98 9:37
195 90/180 265 Shannon McFee 43 F Naples FL 30:01.79 9:40
196 91/180 128 Karen Matelski 28 F Vanderbilt MI 30:04.68 9:41
197 92/180 57 Kathleen Fabien 43 F Livonia MI 30:05.61 9:42
198 106/136 303 Philip Huber 51 M Lewiston MI 30:07.30 9:42
199 107/136 77 Nicholas Hansmann 20 M Gaylord MI 30:08.91 9:43
200 108/136 132 Tim McPherson 57 M Gaylord MI 30:10.34 9:43
201 109/136 75 Dave Hansmann 57 M Gaylord MI 30:10.71 9:43
202 110/136 200 Nikolas Vankeersbil 14 M Camarillo CA 30:18.29 9:46
203 111/136 214 Tim Bridges 39 M Livonia MI 30:22.64 9:47
204 93/180 28 Tiffany Bridges 40 F Livonia MI 30:22.99 9:47
205 94/180 153 Lee Pyke 39 F Gaylord MI 30:34.21 9:51
206 95/180 152 Kaylee Pyke 11 F Gaylord MI 30:34.27 9:51
207 96/180 124 Susan Marshall 49 F Gaylord MI 30:38.06 9:52
208 97/180 89 Ashley Johnson 33 F Gaylord MI 30:38.08 9:52
209 98/180 208 Denise Hammond 51 F Finksburg MD 30:44.10 9:54
210 99/180 325 Samantha Oliver 19 F Gaylord MI 30:52.75 9:57
211 100/180 91 Cayla Johnson 18 F East Lansing MI 30:54.14 9:57
212 101/180 210 Laura Appleton 41 F Waters MI 30:57.14 9:58
213 112/136 211 Dave Lentz 45 M Waters MI 30:57.34 9:58
214 102/180 7 Becky Ashley 39 F Gaylord MI 31:05.58 10:01
215 103/180 110 Annette Kowatch 38 F Gaylord MI 31:05.92 10:01
216 104/180 230 Gabby Arambula 16 F Lansing MI 31:08.84 10:02
217 105/180 229 Kate Ravtio 16 F Grand Rapids MI 31:11.58 10:03
218 106/180 148 Diane Parker 30 F Gaylord MI 31:14.62 10:04
219 107/180 74 Kay Hanna-Deluca 53 F Lewiston MI 31:17.19 10:05
220 113/136 213 Phil Satolli 47 M Lost City WV 31:18.40 10:05
221 108/180 261 Jillian Jones 14 F Gaylord MI 31:20.93 10:06
222 109/180 33 Patricia Brown 57 F Harrison MI 31:22.39 10:06
223 110/180 150 Megan Peterson 11 F Gaylord MI 31:32.36 10:10
224 114/136 149 Matt Peterson 38 M Gaylord MI 31:32.47 10:10
225 115/136 222 Ryan Michaels 35 M Republic OH 31:33.28 10:10
226 111/180 137 Karen Miller 42 F Adrian MI 31:47.49 10:14
227 112/180 135 Julianne Milewski 43 F Atlanta MI 31:59.19 10:18
228 116/136 182 Frank Trigger 56 M Gaylord MI 32:11.78 10:22
229 117/136 73 Jason Hall 31 M Midland MI 32:12.84 10:23
230 113/180 156 Jasmine Rios 10 F Midland MI 32:12.98 10:23
231 114/180 157 Ann Rowan 51 F Roscommon MI 32:21.41 10:25
232 115/180 86 Cathy Hunt 47 F Gaylord MI 32:28.07 10:28
233 116/180 102 Tami Keen 42 F Gaylord MI 32:28.37 10:28
234 117/180 18 Tabitha Beach 36 F Gaylord` MI 32:40.67 10:32
235 118/180 140 Karen Moon 61 F Williamston MI 32:56.42 10:37
236 119/180 131 Laura McCloughan 39 F Gaylord MI 33:03.94 10:39
237 120/180 16 Karen Bartlett 52 F Gaylord MI 33:03.95 10:39
238 121/180 64 Colleen Gelow 54 F Gaylord MI 33:15.58 10:43
239 122/180 174 Grace Swanson 13 F Ypsilanti MI 33:35.12 10:49
240 123/180 20 Lisa Boldrey 31 F Gaylord MI 33:41.27 10:51
241 118/136 164 Daniel Smith 7 M Gaylord MI 33:41.94 10:51
242 124/180 159 Andrea Schans 40 F Gaylord MI 33:53.84 10:55
243 125/180 127 Jessica Mason 36 F Gaylord MI 33:56.41 10:56
244 126/180 231 Denise Brausseur 54 F Gaylord MI 34:00.44 10:57
245 127/180 165 Kim Smith 46 F Gaylord MI 34:08.91 11:00
246 119/136 215 Blake Mikesell 17 M Frederic MI 34:10.23 11:00
247 128/180 216 McKenzie Gay 19 F Frederic MI 34:10.43 11:00
248 129/180 93 Jaime Johnson 35 F East Jordan MI 34:21.50 11:04
249 130/180 46 Rita Courier 49 F Gaylord MI 34:23.94 11:05
250 131/180 114 Nancy Kussrow 43 F Johannesburg MI 34:26.42 11:06
251 132/180 292 Helen Kerfoot 8 F 34:33.70 11:08
252 133/180 203 Kennedy Neff 6 F Gaylord MI 34:34.00 11:08
253 134/180 202 Jennifer Neff 40 F Gaylord MI 34:34.02 11:08
254 120/136 290 Brandon Kerfoot 33 M 34:34.50 11:08
255 135/180 309 Anna Rouyakler 11 F Gaylord MI 34:38.24 11:09
256 136/180 310 Jennifer Rouyaker 30 F Gaylord MI 34:39.87 11:10
257 137/180 23 Bridget Boynton 35 F Gaylord MI 34:40.96 11:10
258 138/180 78 Kellie Harding 35 F Gaylord MI 34:52.84 11:14
259 121/136 218 Vincent Mazzali 9 M Haslett MI 34:57.33 11:16
260 139/180 224 Nichole Welsh 38 F Imperial NE 34:57.45 11:16
261 122/136 220 Dominic Mazzali 9 M Lansing MI 34:57.61 11:16
262 123/136 219 Tony Mazzali 42 M Haslett MI 34:57.81 11:16
263 140/180 76 Laura Hansmann 54 F Gaylord MI 35:35.58 11:28
264 141/180 37 Nancy Burke 54 F Gaylord MI 35:43.79 11:31
265 124/136 146 Jim North 52 M Highland MI 35:46.71 11:31
266 142/180 134 Karen Meteer 46 F Elmira MI 35:55.78 11:34
267 143/180 155 Toni Rich 55 F Gaylord MI 36:03.20 11:37
268 144/180 234 Shannon Lucas 34 F Gaylord MI 36:30.79 11:46
269 145/180 180 Julie Timperley 37 F Gaylord MI 36:45.34 11:50
270 125/136 285 Mattie Forcier 21 M Gaylord MI 36:53.88 11:53
271 146/180 283 Margaux Rowley 25 F Charlevoix MI 36:54.14 11:53
272 147/180 88 Nicole Ihrie 37 F Harper Woods MI 37:47.57 12:10
273 148/180 4 Patty Archambault 37 F Gaylord MI 37:47.93 12:10
274 149/180 116 Dottie Lane 48 F Frederic MI 38:14.03 12:19
275 126/136 197 Mark Young 51 M South Natick MA 38:24.62 12:22
276 150/180 62 Meg Foote 46 F Gaylord MI 39:34.50 12:45
277 127/136 274 Fango Kennedy 60 M Howell MI 39:58.79 12:53
278 151/180 198 Wanda Zaleski 43 F Gaylord MI 40:18.16 12:59
279 128/136 121 David Leonardon 69 M Gaylord MI 40:27.74 13:02
280 152/180 55 Kristi Dipznski 47 F Gaylord MI 40:43.36 13:07
281 153/180 185 Jane Vanderack 51 F Gaylord MI 40:43.76 13:07
282 154/180 269 Heidi Vogel F Gaylord MI 40:49.70 13:09
283 155/180 104 Laura Kelts 37 F Boyne City MI 41:05.37 13:14
284 129/136 279 James Mouch 54 M Elmira MI 42:09.98 13:35
285 130/136 240 Mark Vick 59 M St Helen MI 42:31.06 13:42
286 131/136 317 Neil Sauter 28 M Grayling MI 42:59.38 13:51
287 156/180 244 Janet Sanders 73 F Gaylord MI 43:52.36 14:08
288 157/180 84 Suzanne Hollister 44 F Flint MI 44:03.26 14:11
289 158/180 10 Kathy Avernall 50 F Gaylord MI 44:49.90 14:26
290 159/180 40 Jackie Carson 50 F Gaylord MI 44:50.25 14:26
291 160/180 122 Patti Letson 45 F Gaylord MI 44:50.46 14:26
292 161/180 22 Katie Boss 20 F Grand Rapids MI 44:51.10 14:27
293 132/136 184 Ben Van Airsdale 20 M Grand Rapids MI 44:51.49 14:27
294 133/136 191 Kyle Whitaker 19 M Grand Rapids MI 44:51.56 14:27
295 162/180 142 Amanda Morton 20 F Grand Rapids MI 44:52.87 14:27
296 163/180 141 Lisa Moore 71 F Gaylord MI 45:15.63 14:35
297 164/180 281 Molly Cotant 34 F Petoskey MI 45:20.96 14:36
298 165/180 278 Jan Cotant 66 F Gaylord MI 45:21.15 14:36
299 166/180 161 Cara Schmittdiel 54 F Southfield MI 46:21.60 14:56
300 167/180 158 Kimberly Ruley 27 F Grayling MI 47:10.35 15:11
301 168/180 196 Karen Young 47 F Gaylord MI 47:30.50 15:18
302 169/180 99 Veronica Johnston 43 F Gaylord MI 48:13.80 15:32
303 170/180 133 Lorrie Mensing 59 F Tecumseh MI 48:45.20 15:42
304 171/180 295 Mary Maher F White Lake MI 49:19.30 15:53
305 172/180 112 Linda Kremkow 44 F Gaylord MI 49:56.95 16:05
306 173/180 154 Marilyn Record 42 F Atlanta MI 50:03.98 16:07
307 134/136 188 James Vondoloski 32 M Gaylord MI 50:11.98 16:10
308 174/180 189 Wendy Vondoloski 35 F Gaylord MI 50:12.22 16:10
309 175/180 181 Jane Towne 61 F Gaylord MI 51:09.79 16:29
310 176/180 316 Rosy Moran 55 F Gaylord MI 52:03.29 16:46
311 135/136 249 Reg Sprik 83 M Bellaire MI 57:54.89 18:39
312 177/180 136 Barbara Miller 59 F Grayling MI 58:57.60 18:59
313 136/136 139 Mike Miller 61 M Grayling MI 58:58.31 18:59
314 178/180 241 Judith Krieger 69 F Gaylord MI 63:06.94 20:19
315 179/180 252 Kelly Branigan 33 F Gaylord MI 65:55.09 21:13
316 180/180 324 Jasmine Franz 15 F Gaylord MI






Results are compiled by 3 disciplines racing.
Please direct any questions or corrections to
results@3disciplines.com. Thank you.


ALPENFEST 5K/10K RUN
GAYLORD, MI * JULY 16, 2011

********** 10K RUN AGE GROUP LIST **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 415 Carey Haller 38 F Highlands Ranch CO 42:14.38 6:48
2 481 Kaye Woodruff 44 F Lewiston MI 46:16.68 7:27
3 411 Amy Crosby 27 F Washington MI 47:33.61 7:40

FEMALE AGE GROUP 1 - 9
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====

FEMALE AGE GROUP 10 - 14
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 500 Keigan Dandenau 11 F Elmira MI 1:04:16.14 10:21

FEMALE AGE GROUP 15 - 19
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 454 Leah Steele 18 F Lapel IN 49:12.10 7:56

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 402 Sheila Barden 23 F Chicago IL 57:08.18 9:12
2 471 Mallory Mulka 24 F Gaylord MI 1:00:01.66 9:40
3 488 Whittney Hees 22 F Gaylord MI 1:31:57.16 14:48
4 441 Jordan Reichard 24 F Gaylord MI 1:31:57.21 14:48

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 406 Jaclyn Brandt 26 F Walled Lake MI 53:35.36 8:38
2 449 Jessie Simmon 27 F Gaylord MI 55:00.97 8:52
3 464 Jeanne Joy-Mouch 28 F Gaylord MI 57:50.33 9:19
4 438 Melissa Noa 29 F Gaylord MI 1:01:14.90 9:52
5 429 Emily Krywko 28 F Waterford MI 1:06:28.80 10:42
6 432 Jacqueline Maupin 28 F Gaylord MI 1:16:24.15 12:18

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 451 Nilda Skowronek 34 F Waukesha WI 50:00.38 8:03
2 408 Stephanie Cole 30 F Gaylord MI 54:12.77 8:44
3 457 Sarah Vansumeren 34 F Midland MI 54:17.92 8:45
4 494 Melissa Jorgenson 34 F Gaylord MI 55:26.47 8:56
5 467 Jennifer Curtis 34 F Gaylord MI 58:00.23 9:21
6 482 Rachel Keiser 30 F Gaylord MI 1:00:46.99 9:47
7 404 Elizabeth Bombardo 33 F Warner Robins GA 1:07:37.34 10:53
8 417 Michelle Himebaugh 33 F Mason MI 1:16:24.93 12:18

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 423 Kristin Irwin 36 F Dundee MI 50:22.94 8:07
2 405 Brittany Book 35 F Gaylord MI 53:33.82 8:38
3 445 Telly Ryan 37 F Alpena MI 53:50.86 8:40
4 434 Brandie Meisner 36 F Gaylord MI 1:00:53.82 9:49
5 476 Jen Dipzinski 36 F Gaylord MI 1:07:46.54 10:55

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 419 Kellie House 41 F Gaylord MI 1:04:19.80 10:22
2 461 Shannon Yodzevicis 40 F Gaylord MI 1:07:50.69 10:56

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 443 Mary Roberts 46 F Adrian MI 52:14.04 8:25
2 502 Sandra Quaal 49 F Gaylord MI 54:11.00 8:44
3 446 Mary Samaniego 45 F Saginaw MI 1:03:45.03 10:16
4 414 Kelly Gray 48 F Centerville OH 1:05:36.76 10:34
5 416 Suzanne Hardy 48 F Johannesburg MI 1:18:19.75 12:37

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 409 Wendy Cole 52 F Alma MI 54:38.59 8:48
2 499 Trish Duby 51 F Gaylord MI 55:15.82 8:54
3 447 Linda Samkiowiak 52 F Gaylord MI 59:15.15 9:33
4 442 Lori Reichard 52 F Gaylord MI 1:25:47.34 13:49
5 418 Brenda Holmes 51 F Gaylord MI 1:25:47.34 13:49
6 440 Renee Pray 53 F Gaylord MI 1:25:47.36 13:49
7 489 Suzy Hees 50 F Gaylord MI 1:25:47.42 13:49
8 487 Amy Bauman 51 F Battle Creek MI 1:30:10.87 14:31

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 486 Rita Havel 58 F Kalkaska MI 55:52.09 9:00
2 470 Annette Horino-Holb 57 F Gaylord MI 1:06:40.83 10:44

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====

FEMALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 490 Jim Harrington 46 M Petoskey MI 38:21.25 6:11
2 448 Norbert Scharenbroc 51 M Charlevoix MI 39:52.69 6:26
3 453 Michael Smith 22 M Ann Arbor MI 40:42.56 6:34

MALE AGE GROUP 1 - 9
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====

MALE AGE GROUP 10 - 14
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 466 Jack Hervela 12 M Gaylord MI 1:01:34.44 9:55

MALE AGE GROUP 15 - 19
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 421 Charlend Howard 16 M Gaylord MI 40:53.61 6:35
2 495 Andy Frakel 18 M Gaylord MI 42:54.86 6:55
3 433 Sterling McPherson 15 M Gaylord MI 44:17.79 7:08
4 420 Nicholas House 16 M Gaylord MI 57:05.40 9:12

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 483 Jeremy Keiser 28 M Gaylord MI 46:11.19 7:26
2 498 Pat Stecker 27 M 50:27.82 8:08
3 472 Brian Hoyner 27 M Gaylord MI 56:06.02 9:02

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 401 Brad Balesky 30 M Berkley MI 45:09.05 7:16
2 431 Thomas Marben 30 M Gaylord MI 45:32.23 7:20
3 493 Nic Matelski 31 M Boyne City MI 46:06.50 7:26
4 492 Tony Amato 31 M Boyne City MI 46:06.87 7:26
5 426 Kevin Johnson 34 M Gaylord MI 47:08.68 7:36
6 444 Kevin Ryan 31 M Dearbron MI 49:15.54 7:56
7 412 James Dent 34 M Lewisburg PA 52:50.32 8:31
8 410 Michael Cronin 31 M Gaylord MI 53:10.66 8:34
9 403 Matthew Boldrey 33 M Gaylord MI 53:57.43 8:42
10 437 Kristopher Nitz 30 M Saginaw MI 58:18.39 9:23

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 427 Dustin Keller 36 M Traverse City MI 48:25.96 7:48
2 450 Michael Skowronek 36 M Waukesha WI 52:31.83 8:28
3 468 David Murrell 37 M Gaylord MI 52:55.65 8:32
4 469 Andy Kelso 39 M Graham WA 53:12.22 8:34
5 435 Erik Meisner 39 M Gaylord MI 53:24.02 8:36
6 455 Brian Switalski 36 M Oxford MI 53:49.37 8:40
7 456 Kenneth Vansumeren 36 M Midland MI 53:51.24 8:41
8 424 Michael Iseman 38 M Lutz FL 54:48.45 8:50

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 459 Jeffery Williams 42 M Shelby Township MI 49:09.39 7:55
2 428 Jason Klingensmith 41 M Oxford MI 54:13.47 8:44
3 478 Chris McKenzie 40 M Gaylord MI 57:21.73 9:14
4 480 Ronald Carr 41 M Waters MI 1:02:15.68 10:02

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 465 Jeff Hervela 45 M Gaylord MI 45:26.33 7:19
2 452 Dan Smith 46 M Gaylord MI 45:47.31 7:23
3 501 Regan Quaal 46 M Gaylord MI 49:02.64 7:54
4 422 Ed Hunt 49 M Gaylord MI 50:07.34 8:04
5 473 Steve Riozzi 47 M Gaylord MI 57:16.61 9:14
6 477 Donovan Adendorf 49 M Gaylord MI 58:01.24 9:21
7 474 Todd Sharrard 48 M Gaylord MI 1:02:06.72 10:00

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 413 Thomas Gerou 53 M Canton MI 52:37.49 8:29
2 491 Dan Burroghs 50 M Gaylord MI 55:46.56 8:59
3 497 J Ward 54 M Troy MI 1:08:34.60 11:03

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 485 Bill Ahrenberg 58 M Cheboygan MI 49:26.79 7:58
2 496 Joe Jozefiak 55 M Johannesburg MI 49:33.35 7:59
3 439 Dave O'Neil 55 M Alpena MI 50:35.86 8:09
4 407 James Cole 58 M Alma MI 53:07.19 8:33
5 400 Terry Avernall 59 M Gaylord MI 1:26:45.06 13:58

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 463 Charles Butcher 64 M Gaylord MI 53:15.40 8:35
2 475 Donn Broeker 61 M Gaylord MI 55:04.26 8:52
3 460 Gerald Witzman 63 M Gaylord MI 1:04:12.26 10:20

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 484 Wildcat North 66 M Cheboygan MI 55:38.66 8:58

MALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====




Page 1

Results are compiled by 3 disciplines racing.
Please direct any questions or corrections to
results@3disciplines.com. Thank you.

ALPENFEST 5K/10K RUN
GAYLORD, MI * JULY 16, 2011

*** 10K RUN RESULTS ***

Place Sex/Tot No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ======== ==== =================== == === =================== ========== =====
1 1/51 490 Jim Harrington 46 M Petoskey MI 38:21.25 6:11
2 2/51 448 Norbert Scharenbroc 51 M Charlevoix MI 39:52.69 6:26
3 3/51 453 Michael Smith 22 M Ann Arbor MI 40:42.56 6:34
4 4/51 421 Charlend Howard 16 M Gaylord MI 40:53.61 6:35
5 1/46 415 Carey Haller 38 F Highlands Ranch CO 42:14.38 6:48
6 5/51 495 Andy Frakel 18 M Gaylord MI 42:54.86 6:55
7 6/51 433 Sterling McPherson 15 M Gaylord MI 44:17.79 7:08
8 7/51 401 Brad Balesky 30 M Berkley MI 45:09.05 7:16
9 8/51 465 Jeff Hervela 45 M Gaylord MI 45:26.33 7:19
10 9/51 431 Thomas Marben 30 M Gaylord MI 45:32.23 7:20
11 10/51 452 Dan Smith 46 M Gaylord MI 45:47.31 7:23
12 11/51 493 Nic Matelski 31 M Boyne City MI 46:06.50 7:26
13 12/51 492 Tony Amato 31 M Boyne City MI 46:06.87 7:26
14 13/51 483 Jeremy Keiser 28 M Gaylord MI 46:11.19 7:26
15 2/46 481 Kaye Woodruff 44 F Lewiston MI 46:16.68 7:27
16 14/51 426 Kevin Johnson 34 M Gaylord MI 47:08.68 7:36
17 3/46 411 Amy Crosby 27 F Washington MI 47:33.61 7:40
18 15/51 427 Dustin Keller 36 M Traverse City MI 48:25.96 7:48
19 4/46 501 Regan Quaal 46 F Gaylord MI 49:02.64 7:54
20 16/51 459 Jeffery Williams 42 M Shelby Township MI 49:09.39 7:55
21 5/46 454 Leah Steele 18 F Lapel IN 49:12.10 7:56
22 17/51 444 Kevin Ryan 31 M Dearbron MI 49:15.54 7:56
23 18/51 485 Bill Ahrenberg 58 M Cheboygan MI 49:26.79 7:58
24 19/51 496 Joe Jozefiak 55 M Johannesburg MI 49:33.35 7:59
25 6/46 451 Nilda Skowronek 34 F Waukesha WI 50:00.38 8:03
26 20/51 422 Ed Hunt 49 M Gaylord MI 50:07.34 8:04
27 7/46 423 Kristin Irwin 36 F Dundee MI 50:22.94 8:07
28 21/51 498 Pat Stecker 27 M 50:27.82 8:08
29 22/51 439 Dave O'Neil 55 M Alpena MI 50:35.86 8:09
30 8/46 443 Mary Roberts 46 F Adrian MI 52:14.04 8:25
31 23/51 450 Michael Skowronek 36 M Waukesha WI 52:31.83 8:28
32 24/51 413 Thomas Gerou 53 M Canton MI 52:37.49 8:29
33 25/51 412 James Dent 34 M Lewisburg PA 52:50.32 8:31
34 26/51 468 David Murrell 37 M Gaylord MI 52:55.65 8:32
35 27/51 407 James Cole 58 M Alma MI 53:07.19 8:33
36 28/51 410 Michael Cronin 31 M Gaylord MI 53:10.66 8:34
37 29/51 469 Andy Kelso 39 M Graham WA 53:12.22 8:34
38 30/51 463 Charles Butcher 64 M Gaylord MI 53:15.40 8:35
39 31/51 435 Erik Meisner 39 M Gaylord MI 53:24.02 8:36
40 9/46 405 Brittany Book 35 F Gaylord MI 53:33.82 8:38
41 10/46 406 Jaclyn Brandt 26 F Walled Lake MI 53:35.36 8:38
42 32/51 455 Brian Switalski 36 M Oxford MI 53:49.37 8:40
43 11/46 445 Telly Ryan 37 F Alpena MI 53:50.86 8:40
44 33/51 456 Kenneth Vansumeren 36 M Midland MI 53:51.24 8:41
45 34/51 403 Matthew Boldrey 33 M Gaylord MI 53:57.43 8:42
46 12/46 502 Sandra Quaal 49 F Gaylord MI 54:11.00 8:44
47 13/46 408 Stephanie Cole 30 F Gaylord MI 54:12.77 8:44
48 35/51 428 Jason Klingensmith 41 M Oxford MI 54:13.47 8:44
49 14/46 457 Sarah Vansumeren 34 F Midland MI 54:17.92 8:45
50 15/46 409 Wendy Cole 52 F Alma MI 54:38.59 8:48
51 36/51 424 Michael Iseman 38 M Lutz FL 54:48.45 8:50
52 16/46 449 Jessie Simmon 27 F Gaylord MI 55:00.97 8:52
53 37/51 475 Donn Broeker 61 M Gaylord MI 55:04.26 8:52
54 17/46 499 Trish Duby 51 F Gaylord MI 55:15.82 8:54
55 18/46 494 Melissa Jorgenson 34 F Gaylord MI 55:26.47 8:56
56 38/51 484 Wildcat North 66 M Cheboygan MI 55:38.66 8:58
57 39/51 491 Dan Burroghs 50 M Gaylord MI 55:46.56 8:59
58 19/46 486 Rita Havel 58 F Kalkaska MI 55:52.09 9:00
59 40/51 472 Brian Hoyner 27 M Gaylord MI 56:06.02 9:02
60 41/51 420 Nicholas House 16 M Gaylord MI 57:05.40 9:12
61 20/46 402 Sheila Barden 23 F Chicago IL 57:08.18 9:12
62 42/51 473 Steve Riozzi 47 M Gaylord MI 57:16.61 9:14
63 43/51 478 Chris McKenzie 40 M Gaylord MI 57:21.73 9:14
64 21/46 464 Jeanne Joy-Mouch 28 F Gaylord MI 57:50.33 9:19
65 22/46 467 Jennifer Curtis 34 F Gaylord MI 58:00.23 9:21
66 44/51 477 Donovan Adendorf 49 M Gaylord MI 58:01.24 9:21
67 45/51 437 Kristopher Nitz 30 M Saginaw MI 58:18.39 9:23
68 23/46 447 Linda Samkiowiak 52 F Gaylord MI 59:15.15 9:33
69 24/46 471 Mallory Mulka 24 F Gaylord MI 1:00:01.66 9:40
70 25/46 482 Rachel Keiser 30 F Gaylord MI 1:00:46.99 9:47
71 26/46 434 Brandie Meisner 36 F Gaylord MI 1:00:53.82 9:49
72 27/46 438 Melissa Noa 29 F Gaylord MI 1:01:14.90 9:52
73 46/51 466 Jack Hervela 12 M Gaylord MI 1:01:34.44 9:55
74 47/51 474 Todd Sharrard 48 M Gaylord MI 1:02:06.72 10:00
75 48/51 480 Ronald Carr 41 M Waters MI 1:02:15.68 10:02
76 28/46 446 Mary Samaniego 45 F Saginaw MI 1:03:45.03 10:16
77 49/51 460 Gerald Witzman 63 M Gaylord MI 1:04:12.26 10:20
78 29/46 500 Keigan Dandenau 11 F Elmira MI 1:04:16.14 10:21
79 30/46 419 Kellie House 41 F Gaylord MI 1:04:19.80 10:22
80 31/46 414 Kelly Gray 48 F Centerville OH 1:05:36.76 10:34
81 32/46 429 Emily Krywko 28 F Waterford MI 1:06:28.80 10:42
82 33/46 470 Annette Horino-Holb 57 F Gaylord MI 1:06:40.83 10:44
83 34/46 404 Elizabeth Bombardo 33 F Warner Robins GA 1:07:37.34 10:53
84 35/46 476 Jen Dipzinski 36 F Gaylord MI 1:07:46.54 10:55
85 36/46 461 Shannon Yodzevicis 40 F Gaylord MI 1:07:50.69 10:56
86 50/51 497 J Ward 54 M Troy MI 1:08:34.60 11:03
87 37/46 432 Jacqueline Maupin 28 F Gaylord MI 1:16:24.15 12:18
88 38/46 417 Michelle Himebaugh 33 F Mason MI 1:16:24.93 12:18
89 39/46 416 Suzanne Hardy 48 F Johannesburg MI 1:18:19.75 12:37
90 40/46 442 Lori Reichard 52 F Gaylord MI 1:25:47.34 13:49
91 41/46 418 Brenda Holmes 51 F Gaylord MI 1:25:47.34 13:49
92 42/46 440 Renee Pray 53 F Gaylord MI 1:25:47.36 13:49
93 43/46 489 Suzy Hees 50 F Gaylord MI 1:25:47.42 13:49
94 51/51 400 Terry Avernall 59 M Gaylord MI 1:26:45.06 13:58
95 44/46 487 Amy Bauman 51 F Battle Creek MI 1:30:10.87 14:31
96 45/46 488 Whittney Hees 22 F Gaylord MI 1:31:57.16 14:48
97 46/46 441 Jordan Reichard 24 F Gaylord MI 1:31:57.21 14:48


Gaylord, MI
Provided by 3disciplines.com