Corunna 4th of July Firecracker 5K

back to results

Jul. 4, 2011

Corunna 4th of July Firecracker 5K
Corunna, MI
Provided by Playmakers



FIRECRACKER 5K

July 4, 2011



Boys 14&U 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 14 & Under

5 Trowbridge, Jacob 13 Male Runner 21:04.65

7 Ramos, Cameron 10 Male Runner 22:53.74

8 Schott, Cody 13 Male Runner 22:55.62

9 Horak, Thomas 14 Male Runner 23:02.84

11 Mohlmon, Dalton 14 Male Runner 23:47.84

21 Leduc, Maxwell 12 Male Runner 25:06.15

35 Zemla, Matthew 11 Male Runner 27:19.75





Men 15‑19 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 15‑19

1 Hess, Caleb 15 Male Runner 18:25.87

31 Ingram, Christopher 16 Male Runner 26:49.00





Women 25‑29 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 25‑29

23 Bruno, Shaun 26 Male Runner 25:32.84





Men 30‑34 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 30‑34

3 Marsh, Tim 33 Male Runner 18:57.08





Men 35‑39 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 35‑39

4 Martin, Bradley 38 Male Runner 20:45.87

13 McMullen, John 39 Male Runner 23:53.34

22 Wilbert, Dan 35 Male Runner 25:07.06

54 Stephens, CJ 39 Male Runner 30:43.24





Men 40‑44 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 40‑44

15 Knauff, Mike 40 Male Runner 24:22.06

41 Snyder, Andrew 40 Male Runner 27:55.62

46 Zemla, Mike 41 Male Runner 29:40.34

53 Slawson, Bruce 40 Male Runner 30:38.46

59 Ramos, Martin 43 Male Runner 33:52.37



Men 45‑49 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 45‑49

2 Mohlman, David 45 Male Runner 18:33.34

18 Witt, Steven 49 Male Runner 24:44.05

30 Weismantel, David 46 Male Runner 26:46.62





Men 50‑54 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 50‑54

6 Delong, Jack 53 Male Runner 22:18.50

24 Burtis, Rod 52 Male Runner 25:42.46

27 Gentit, David 51 Male Runner 26:17.08

43 Goodman, Steve 52 Male Runner 28:06.09





Men 65‑69 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 65‑69

19 Owens, Don 67 Male Runner 24:45.81





Men 70‑74 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 70‑74

55 Hough, Donald 73 Male Runner 31:11.37





Men 75‑79 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 75‑79

70 Babbitt, Ron 75 Male Runner 36:46.12



Boys 14&U 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 14 & Under

95 Reichert, Andrew 3 Male Walker 48:08.54

107 Burtis, Nicholas 13 Male Walker 51:35.09

108 Witt, Ben 8 Male Walker 51:38.52

109 Witt, Jason 5 Male Walker 51:43.78





Men 15‑19 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 15‑19

86 Burtis, Nathan 15 Male Walker 45:12.87





Men 30‑34 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 30‑34

91 Reichert, Brad 33 Male Walker 48:06.37

105 Kemp, Charlie 31 Male Walker 51:27.72





Men 35‑39 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 35‑39

101 Steinhorst, Ron 37 Male Walker 50:25.01





Men 40‑44 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 40‑44

80 Weir, Luke 41 Male Walker 38:24.15





Men 50‑54 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 50‑54

94 Reichert, Bob 54 Male Walker 48:08.02





Men 55‑59 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 55‑59

58 Shortt, James 57 Male Walker 33:45.18

104 Jesionek, Phillip 57 Male Walker 50:53.15

112 Winkler, Bob 57 Male Walker 52:19.50



Men 60‑64 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Men 60‑64

99 Smith, Michael 61 Male Walker 50:23.90








Girls 14&U 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 14 & Under

12 Keith, Chelsea 14 Female Runner 23:49.27

14 Scripter, Dominique 13 Female Runner 23:53.90

26 Weismantel, Miranda 14 Female Runner 26:15.81

32 Hocut, Katie 13 Female Runner 26:50.36

48 Smith, Brianna 13 Female Runner 30:03.46

63 Ingram, Mary Ann 8 Female Runner 36:16.90





Women 15‑19 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 15‑19

33 Johnson, Julia 16 Female Runner 26:53.02

67 Zamor, Sam 17 Female Runner 36:42.90





Women 25‑29 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 25‑29

16 Sarrazin, Nikki 26 Female Runner 24:31.62

29 Bancroft, Dayna 29 Female Runner 26:32.55

47 Adams, Rebecca 27 Female Runner 29:49.43

64 Putnam, Elise 25 Female Runner 36:30.87





Women 30‑34 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 30‑34

36 Johnson, Danielle 34 Female Runner 27:24.17

50 Munson, Stacie 30 Female Runner 30:18.68

51 Cody, Shawnna 34 Female Runner 30:33.64

62 Adams, Rachel 31 Female Runner 35:10.84

72 Adams, Ranee 34 Female Runner 37:01.22

75 Bowers, Julie 34 Female Runner 37:37.40




Women 35‑39 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 35‑39

10 Kuchar, Mechelle 38 Female Runner 23:12.50

17 Bille, Elizabeth 35 Female Runner 24:40.15

20 Atkinson, Carrie 35 Female Runner 24:53.52

40 Miller, Sally 37 Female Runner 27:54.68

56 Gustafson, Holly 39 Female Runner 33:05.72

57 Eckmyre, Wynnette 37 Female Runner 33:22.56

61 Smith, Lisa 37 Female Runner 33:56.90

65 Turner, Kelly 37 Female Runner 36:36.00

66 Chamberlain, Lori 35 Female Runner 36:37.21

78 Reid, Christie 39 Female Runner 38:19.24

79 Schemenauer, Chrisy 38 Female Runner 38:19.81





Women 40‑44 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 40‑44

25 Nelson, Lisa 40 Female Runner 25:48.02

28 Hook, Bethany 42 Female Runner 26:24.75

34 Dilley, Kathy 41 Female Runner 27:14.56

39 Mohlman, Coleen 43 Female Runner 27:47.68

45 Weisenberger, Cindy 44 Female Runner 29:08.34

52 Slawson, Andrea 40 Female Runner 30:37.84





Women 45‑49 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 45‑49

37 Burnett, Patricia 48 Female Runner 27:31.78

44 Goodman, Sheila 49 Female Runner 28:06.72

60 Romar, Joyce 47 Female Runner 33:54.52

76 Weismantel, Perlene 46 Female Runner 38:03.02





Women 50‑54 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 50‑54

38 Nagel, Ruth 51 Female Runner 27:42.71

42 Valasek, Kathy 54 Female Runner 27:59.11





Women 55‑59 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 55‑59

49 Shortt, Cherilyn 56 Female Runner 30:08.21







Women 60‑64 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 60‑64

83 Yankee, Everyl 62 Female Runner 38:52.84





Girls 14&U 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 14 & Under

74 Ramos, Jessie 12 Female Walker 37:32.43

97 Horak, Jaden 10 Female Walker 49:00.00

102 Steinhorst, Ellie 11 Female Walker 50:25.62





Women 25‑29 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 25‑29

110 Winkler, Caitlin 25 Female Walker 52:18.33





Women 30‑34 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 30‑34

88 Crutts, Julie 34 Female Walker 46:42.42

92 Reichert, Annette 30 Female Walker 48:06.96





Women 35‑39 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 35‑39

73 Ingram, Lynn 38 Female Walker 37:13.31

81 Anspack‑Weir, Loui 39 Female Walker 38:46.84





Women 40‑44 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 40‑44

77 Ramos, Amy 43 Female Walker 38:12.40

82 Muller, Lisa 43 Female Walker 38:51.40

89 Jones, Jacquelyn 42 Female Walker 47:28.65

111 Witt, Melissa 44 Female Walker 52:18.86





Women 45‑49 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 45‑49

71 Brumley, Darlene 49 Female Walker 36:52.52

85 Burtis, Teri 47 Female Walker 45:11.81

98 Horak, Dawn 49 Female Walker 50:15.56

106 Friess, Cassandra 45 Female Walker 51:28.68



Women 50‑54 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 50‑54

69 Morel, Vickie 52 Female Walker 36:45.12





Women 55‑59 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 55‑59

87 Scarlett, Diane 57 Female Walker 46:41.81

90 Brown, Linda 59 Female Walker 47:29.24

93 Reichert, Connie 56 Female Walker 48:07.52





Women 60‑64 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 60‑64

68 Gilman, Mary 60 Female Walker 36:44.06

103 Jesionek, Brenda 61 Female Walker 50:52.28





Women 65‑69 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 65‑69

100 Mcnenly, Kate 65 Female Walker 50:24.46





Women 70‑74 5000 Meter Race Walk

=======================================================================

Name Age Team Finals Points

=======================================================================

Results ‑ Women 70‑74

84 Grace, Sue 70 Female Walker 38:58.31

96 Prout, Peggy 73 Female Walker 48:51.75