West Branch 2 Mile Fun Run / Walk

back to results

Jul. 2, 2011

West Branch 2 Mile Fun Run / Walk
West Branch, MI
Provided by Michigan Running Foundation


West Branch 2 Mile Fun Run / Walk
Age Group Results
July 02, 2011
Results by: Michigan Running Foundation

Run

Overall Female Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Finn 267 16 2 10:29.5 5:15/M

Overall Male Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Martin Nelkie 257 19 1 9:51.9 4:56/M

Female 5 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Elisabeth Bragg 159 5 120 32:51.5 16:26/M

Male 5 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Bruder 227 4 74 22:21.4 11:11/M
2 Luke Jasinski 121 3 121 33:19.0 16:40/M
3 Matthew Pyszora 153 3 130 34:53.6 17:27/M
4 Marco Wolf 140 3 131 35:03.9 17:32/M

Female 6 to 11

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brianne Hines 173 9 31 15:50.5 7:55/M
2 Peyton Church 200 10 43 17:39.5 8:50/M
3 Bailee MacDonald 234 11 51 19:06.0 9:33/M
4 Avery Westbrook 294 09 69 20:43.0 10:22/M
5 Kaylee Diaz 116 9 72 21:11.7 10:36/M
6 Sarah Vick 252 11 87 23:31.9 11:46/M
7 Sam Kartes 134 9 106 25:41.3 12:51/M
8 Jordan Kartes 133 11 114 29:57.7 14:59/M
9 Carley Bulow 185 9 115 29:57.9 14:59/M
10 Emily Hines 174 6 116 30:29.5 15:15/M
11 Tilly Jasinski 122 7 122 33:29.7 16:45/M
12 Taylor Casselman 119 10 128 34:33.0 17:17/M
13 Brooklyn Casselman 120 7 129 34:40.5 17:20/M
14 Issey Kerr 229 07 133 35:59.0 18:00/M
15 Madilyn Van Matt 317 06 134 36:13.9 18:07/M
16 Ally Vossen 178 9 135 39:29.1 19:45/M
17 Emily Schindler 195 7 136 41:59.0 21:00/M

Male 6 to 11

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Wood 102 9 35 16:43.2 8:22/M
2 Robbie Allman 206 9 56 19:49.0 9:55/M
3 Alex Kennedy 192 8 62 20:20.1 10:10/M
4 Brendan Erickson 149 8 63 20:22.8 10:11/M
5 Blaine Bulow 184 11 65 20:25.2 10:13/M
6 Michael Pyszora 151 7 66 20:31.7 10:16/M
7 Bobby Vossen 179 7 80 23:07.7 11:34/M
8 Alexander Theros 245 7 83 23:18.1 11:39/M
9 Harrison Smith 129 11 88 23:37.7 11:49/M
10 Nicholas Morse 109 10 90 23:41.6 11:51/M
11 John Jasinski 126 10 93 23:46.9 11:53/M
12 Brent Wolf 138 9 95 23:53.4 11:57/M
13 Colton Bragg 157 10 104 25:38.0 12:49/M
14 Carson Bragg 158 8 105 25:38.9 12:49/M
15 Andy Allman 207 7 111 27:02.2 13:31/M
16 Dominic Wolf 139 7 132 35:39.4 17:50/M

Female 12 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lizzy Kippe 186 14 25 14:41.7 7:21/M
2 Darby Richards 106 13 49 18:27.6 9:14/M
3 Emily Jasinski 124 14 50 18:52.5 9:26/M
4 Tessa Frank 144 12 67 20:36.8 10:18/M

Male 12 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Finn 269 14 16 13:42.1 6:51/M
2 Eric Wood 101 13 17 13:48.2 6:54/M
3 Cameron Diaz 114 13 37 16:46.7 8:23/M
4 Jarod Morse 111 13 89 23:39.0 11:50/M

Female 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Flynn 266 16 13 13:29.2 6:45/M
2 Erica Theros 243 16 30 15:49.9 7:55/M
3 Marley Walter 168 18 40 17:11.7 8:36/M
4 Ashtyn Erickson 148 16 61 20:19.8 10:10/M

Male 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Yake 239 16 4 11:33.6 5:47/M
2 Jacob Walter 170 15 9 12:30.0 6:15/M
3 Caiden Walter 169 15 10 12:56.3 6:28/M
4 Bryce MacDonald 233 15 19 13:58.0 6:59/M
5 L.j. Jasinski 127 16 22 14:25.8 7:13/M
6 Jacob Casanova 287 15 48 18:23.7 9:12/M

Female 20 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail O'Farrell 256 28 12 13:21.7 6:41/M
2 Jody Zettel 189 29 26 14:43.0 7:22/M
3 Mary Filipeck 279 24 32 15:51.5 7:56/M
4 Lauren Beattie 212 23 45 17:52.7 8:56/M
5 Elisa Taylor 309 20 46 18:02.3 9:01/M
6 Catherine Patterson 307 26 55 19:33.9 9:47/M
7 Brittni Simonti 311 25 68 20:38.6 10:19/M
8 Charlotte Lucas 201 28 75 22:30.6 11:15/M
9 Macey Chaovaz 306 26 86 23:22.4 11:41/M

Male 20 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael McGregor 271 24 6 12:06.6 6:03/M
2 Jeff Rohde 312 27 11 13:19.2 6:40/M
3 Ben Bur 303 29 54 19:27.9 9:44/M

Female 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenny Schmitt 274 35 14 13:34.8 6:47/M
2 Holly Brindley 263 39 24 14:32.8 7:16/M
3 Tia Wangler 154 31 59 20:19.2 10:10/M
4 Sandi Erickson 146 39 60 20:19.4 10:10/M
5 Joanna Kartes 131 36 78 22:38.2 11:19/M
6 Jennifer Dikos 310 32 85 23:21.9 11:41/M
7 Shayne Wheeler 321 37 97 24:08.7 12:04/M
8 Theresa Vick 251 32 98 24:11.7 12:06/M
9 Michelle Vossen 177 39 101 24:29.9 12:15/M
10 Jeri Fernelius 172 36 107 25:44.8 12:52/M
11 Tina Agge 272 35 109 26:51.3 13:26/M
12 Nikki Bragg 156 37 112 27:09.9 13:35/M
13 Heather Allman 205 37 113 27:19.5 13:40/M
14 Maussa Shufeldt 325 36 124 33:40.1 16:50/M

Male 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Kaczor 241 30 3 11:11.1 5:36/M
2 Nate Conklin 228 30 8 12:24.8 6:12/M
3 Jeff Short 199 33 15 13:39.1 6:50/M
4 Joseph Pyszora 152 31 18 13:50.4 6:55/M
5 Chris Tayler 259 33 21 14:19.1 7:10/M
6 Tony Lang 254 36 28 15:02.9 7:31/M
7 Dan Middleton 213 30 42 17:26.0 8:43/M
8 Parks Allman 204 37 57 19:57.7 9:59/M
9 Carl Bragg 155 37 94 23:49.9 11:55/M
10 Scott Kartes 130 36 108 25:48.0 12:54/M
11 Matt Agge 273 35 110 26:51.6 13:26/M
12 Jeff Shufeldt 324 37 125 33:40.4 16:50/M

Female 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Finn 268 46 27 14:49.8 7:25/M
2 Gaye Walter 167 47 29 15:38.1 7:49/M
3 Erin Sappington 240 41 34 16:21.3 8:11/M
4 Elisabeth Kish 262 43 36 16:45.7 8:23/M
5 Sherry Mitchell 302 46 47 18:12.1 9:06/M
6 Trisha Wiegerink 105 47 53 19:22.9 9:41/M
7 Tina Casanova 288 47 58 20:16.6 10:08/M
8 Sherri Westbrook 292 42 70 20:43.3 10:22/M
9 Julie Elliott 319 42 79 23:01.1 11:31/M
10 Cori Courtemanche 171 41 102 25:03.7 12:32/M
11 Lisa M. Smith 128 49 103 25:31.4 12:46/M
12 Stacey Jasinski 123 43 123 33:30.4 16:45/M

Male 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Kavalunas 260 46 5 11:40.5 5:50/M
2 Brad Kippe 187 43 7 12:22.1 6:11/M
3 Richard Casanova 286 45 33 16:17.9 8:09/M
4 Jim Munn 300 41 38 16:47.9 8:24/M
5 Scott Mac Donald 232 42 52 19:06.7 9:33/M
6 Jeff Erickson 145 40 64 20:23.4 10:12/M
7 Rob Vossen 176 42 81 23:10.5 11:35/M
8 Patrick Morse 108 41 91 23:42.2 11:51/M
9 Larry Jasinski 125 43 100 24:22.6 12:11/M
10 Trevor Westbrook 295 42 118 31:09.0 15:35/M

Female 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Nelkie 255 56 39 17:10.5 8:35/M
2 Kelly M. Searfoss 113 50 71 20:47.2 10:24/M
3 Mary Whitbread 298 51 77 22:33.0 11:17/M
4 Vicki Durfee 175 57 117 30:29.8 15:15/M
5 Darlene Vossen 181 54 119 32:17.6 16:09/M

Male 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Theros 246 51 20 14:01.9 7:01/M
2 Curt Best 258 59 23 14:28.8 7:14/M
3 Barry White 235 50 41 17:17.2 8:39/M

Female 60 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Danlene Westbrook 291 65 92 23:45.4 11:53/M
2 Susan Nalley 250 65 96 24:04.9 12:02/M

Male 60 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Norman Rockwell 166 68 44 17:42.8 8:51/M
2 Bob Vossen 180 62 73 21:53.8 10:57/M
3 Jim Whitbread 297 61 76 22:31.8 11:16/M
4 Phill Workman 208 67 82 23:16.3 11:38/M

Male 70 and up

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Allen Parelius 320 74 84 23:20.8 11:40/M

Female no age given

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jackie Shufeldt 323 99 126 34:11.2 17:06/M

Male no age given

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Donato 299 99 99 24:15.2 12:08/M
2 Dave Shufeldt 322 99 127 34:22.0 17:11/M





West Branch 2 Mile Fun Run / Walk
Age Group Results
July 02, 2011
Results by: Michigan Running Foundation



Walk

Overall Female Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Diane Zettel 190 56 1 21:01.2 10:31/M

Overall Male Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cal Clore 264 58 2 24:27.6 12:14/M

Female 20 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Erica Taylor 308 26 6 25:30.2 12:45/M
2 Sarah Clore 276 17 12 27:16.0 13:38/M
3 Yan Theros 248 16 14 27:20.4 13:40/M
4 Amy Parker 230 27 16 27:36.2 13:48/M
5 Sydney Westbrook 293 13 34 31:08.7 15:34/M
6 Hannah Elliot 219 15 45 32:55.2 16:28/M
7 Quinn Middleton 215 2 52 34:19.3 17:10/M
8 Stacie Middleton 214 29 53 34:21.0 17:11/M
9 Cassidy Knight 284 09 64 37:21.0 18:41/M
10 Erin Kelley 314 10 66 38:13.2 19:07/M

Male 20 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Clore 277 10 13 27:16.9 13:38/M
2 Sabian Brown 313 13 26 29:20.3 14:40/M
3 Daniel Yake 236 11 50 34:13.8 17:07/M

Female 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Van Matt 318 35 3 24:28.3 12:14/M
2 Jennifer Morse 110 38 18 28:17.3 14:09/M
3 Debbie Diaz 115 37 21 28:48.4 14:24/M
4 Brandi Johnson 283 30 24 28:59.7 14:30/M
5 Kelly Bulow 183 39 29 30:17.1 15:09/M
6 Jill Kaczor 242 31 32 30:29.2 15:15/M
7 Billie Oliver 301 34 35 31:40.3 15:50/M
8 Dana Matthews 304 37 40 32:38.6 16:19/M
9 Melissa A. Maeder 107 35 43 32:51.6 16:26/M
10 Jennifer Casselman 118 34 44 32:55.0 16:28/M
11 Terry McDonald 196 38 49 33:16.5 16:38/M
12 Sara Pyszora 150 30 60 35:55.3 17:58/M
13 Suzanne Brown 315 31 67 39:03.4 19:32/M
14 Kelly Schindler 198 32 70 41:59.3 21:00/M

Male 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rod Ordiway 231 32 15 27:35.5 13:48/M
2 Tony Johnson 282 39 25 28:59.9 14:30/M
3 Kevin Bulow 182 38 30 30:17.3 15:09/M

Female 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Hongyun Theros 244 41 5 25:24.5 12:42/M
2 Lori Flynn 265 46 17 28:16.4 14:08/M
3 Neely Johnson 160 40 39 32:38.4 16:19/M
4 Jennifer Kennedy 191 41 42 32:49.3 16:25/M
5 Renee Yake 237 41 51 34:19.0 17:10/M
6 Julie Wolf 137 44 59 35:40.0 17:50/M

Male 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Kish 261 47 9 27:09.0 13:35/M
2 Chris Yake 238 41 27 29:46.2 14:53/M
3 Jeff Finn 270 48 36 31:58.6 15:59/M
4 Charlie Elliot 218 46 46 32:55.8 16:28/M
5 Eric Wolf 136 42 57 35:25.3 17:43/M
6 Charles Brown 316 40 68 39:03.6 19:32/M

Female 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Wilber 226 55 11 27:15.1 13:38/M
2 Sheryl Hubbell 117 55 19 28:46.8 14:23/M
3 Pam Walker 220 53 20 28:47.0 14:24/M
4 Sue Smith 305 55 41 32:49.2 16:25/M
5 Sally Rhode 217 57 47 33:14.0 16:37/M
6 Lori Rebh 141 50 54 34:51.3 17:26/M
7 Chris Clore 278 54 61 36:33.4 18:17/M
8 Margaret Clore 280 52 62 36:35.0 18:18/M

Male 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Vick 253 59 4 25:11.5 12:36/M
2 Cliff Clore 275 55 37 32:20.5 16:10/M
3 Charles Clore 281 59 38 32:21.8 16:11/M
4 Joseph Rebh 142 58 55 34:51.9 17:26/M

Female 60 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Doris Pviest 249 61 8 26:23.6 13:12/M
2 Jeanne Rockwell 165 68 22 28:54.3 14:27/M
3 Susan Workman 209 66 31 30:17.5 15:09/M
4 Connie Sprague 164 65 56 34:57.7 17:29/M
5 Ruth Hull 161 67 65 37:24.7 18:42/M
6 Carol B. Vogan 202 67 71 42:01.2 21:01/M

Male 60 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rodney Hull 162 68 7 26:22.2 13:11/M
2 Michael Pugh 285 64 23 28:54.5 14:27/M
3 Michael Hatch 188 61 28 30:05.3 15:03/M
4 Larry Westbrook 290 67 33 31:08.4 15:34/M
5 Al Rhode 216 60 48 33:14.2 16:37/M
6 Dennis Sprague 163 65 58 35:26.0 17:43/M
7 Dan Vernetti 210 64 63 37:05.0 18:33/M

Female 70 and up

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Hoxie 143 73 69 41:13.9 20:37/M

Male 70 and up

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Milt Theros 247 75 10 27:11.9 13:36/M

Wheel chair
Female 0-99

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsey Perlborg 289 12 1 16:17.5 8:09/M


West Branch, MI
Provided by Michigan Running Foundation