Plymouth YMCA Father's Day Run

back to results

Jun. 19, 2011

Plymouth YMCA Father's Day Run
Plymouth, MI
Provided by Gault Race Mgt.


Plymouth YMCA Fathers Day One Mile Run/Walk One Mile Run
Age Group Results
June 19, 2011
Gault Race Management
Overall Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Jazwinski Dexter MI 82 32 9 4:58.7 4:58/M
2 Angela Matthews Westland MI 89 27 10 5:01.3 5:01/M
3 Sarah Boyle South Lyon MI 104 25 11 5:02.3 5:02/M

Overall Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Curtis Vollmar Ypsilanti MI 103 24 1 4:31.0 4:31/M
2 Nicholas Katsefaus Pinckney MI 105 24 2 4:35.1 4:35/M
3 Shane Logan Pontiac MI 7 33 3 4:37.5 4:37/M

Female 8 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katherine Broderick Plymouth MI 269 8 125 8:39.6 8:39/M
2 Olivia Blaufuss Plymouth MI 291 8 128 8:41.2 8:41/M
3 Sophia Moran Ada MI 329 8 134 8:46.2 8:46/M
4 Haley Doss West Bloomfield MI 346 7 136 8:52.1 8:52/M
5 Noelle Brown Plymouth MI 267 8 138 9:00.1 9:00/M
6 Sarah Gallagher Northville MI 273 7 140 9:00.9 9:00/M
7 Erin Fagerman Plymouth MI 281 7 145 9:07.8 9:07/M
8 Sydney Schewe Plymouth MI 277 7 150 9:11.6 9:11/M
9 Lauren Hendricks Plymouth MI 279 7 153 9:13.4 9:13/M
10 Elise Reed Canton MI 300 8 161 9:25.2 9:25/M
11 Ceiia Carney Plymouth MI 332 7 163 9:27.2 9:27/M
12 Clare McCord Plymouth MI 352 7 164 9:35.7 9:35/M
13 Maggie Clark Plymouth MI 256 8 171 10:03.9 10:03/M
14 Annie Campbell Plymouth MI 285 8 172 10:04.0 10:04/M
15 Sophia Krawczak Plymouth MI 336 8 175 10:05.1 10:05/M
16 Lily Bird Plymouth MI 313 7 176 10:08.0 10:08/M
17 Ella Dekiere Plymouth MI 292 7 182 10:13.3 10:13/M
18 Carson Podolinski Plymouth MI 334 8 187 10:18.9 10:18/M
19 Mackenzie Pagus South Lyon MI 370 8 188 10:31.9 10:31/M
20 Olivia Millen Plymouth MI 260 7 191 10:36.5 10:36/M
21 Gabriella Crespi Plymouth MI 363 8 197 10:50.2 10:50/M
22 Autumn Thomas Canton MI 302 5 201 10:51.1 10:51/M
23 Emily Mundorf Plymouth MI 321 7 203 10:53.3 10:53/M
24 Cate Whelan Canton MI 349 7 204 10:55.8 10:55/M
25 Madelyn Weber Canton MI 303 6 206 10:57.2 10:57/M
26 Chloe Hendricks Plymouth MI 280 5 208 10:57.6 10:57/M
27 Cassandra Verellen Imlay City MI 317 6 211 11:30.2 11:30/M
28 Devon Loverich Canton MI 251 8 212 11:31.1 11:31/M
29 Lindsey Grimes Waterford MI 308 8 216 12:20.3 12:20/M

Male 8 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawson Armbruster Canton MI 304 8 81 7:36.7 7:36/M
2 Teddy Banners Plymouth MI 360 7 104 8:12.1 8:12/M
3 Nicholas Hatsios Plymouth MI 254 7 105 8:12.2 8:12/M
4 Alex Mei Plymouth MI 257 7 119 8:32.9 8:32/M
5 Espen Lehnst Clinton Township M 361 6 131 8:43.0 8:43/M
6 Ryan Hondorp Plymouth MI 357 8 142 9:05.1 9:05/M
7 Nathan Sutrick Canton MI 294 8 143 9:07.2 9:07/M
8 Casey Wojek 330 6 146 9:08.8 9:08/M
9 Evan Wheeler Plymouth MI 301 8 155 9:16.4 9:16/M
10 Ryan Loverich Canton MI 252 7 159 9:24.1 9:24/M
11 Ryan Tarquinto Plymouth MI 324 7 169 9:53.2 9:53/M
12 Brian McCallum Northville MI 288 7 183 10:13.3 10:13/M
13 Conor Whelan Canton MI 350 7 194 10:43.5 10:43/M
14 Alex Deangelis Plymouth MI 341 7 195 10:45.2 10:45/M

Female 9 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jolie Vassel-Beasley Bloomfield MI 284 10 86 7:47.3 7:47/M
2 Jordyn McCaslin Northville MI 282 10 118 8:32.7 8:32/M
3 Madison Wiley Canton MI 365 9 123 8:38.0 8:38/M
4 Isabelle Voldahl Canton MI 314 10 156 9:17.8 9:17/M
5 Lily Carney Plymouth MI 331 9 158 9:23.0 9:23/M
6 Alexis Phillis Canton MI 373 12 173 10:04.8 10:04/M
7 Isabelle Hoke Plymouth MI 358 9 179 10:11.1 10:11/M
8 Natalie Walter Plymouth MI 325 10 184 10:14.8 10:14/M
9 Emma Mastropietro Grosse Pointe Woods 276 12 205 10:56.3 10:56/M
10 Elena Roberts Plymouth MI 287 9 209 11:19.5 11:19/M
11 Amanda Radke Plymouth MI 345 9 214 12:12.3 12:12/M
12 Emma Polcyn Livonia MI 315 11 215 12:15.0 12:15/M
13 Allison Barberena Plymouth MI 265 9 219 13:07.2 13:07/M

Male 9 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aaron Maloney Canton MI 344 10 55 6:42.0 6:42/M
2 Jack Reed Canton MI 299 9 63 7:06.1 7:06/M
3 Charlie Doenitz Plymouth MI 356 12 66 7:09.9 7:09/M
4 Jakie Whhite Livonia MI 372 9 73 7:25.2 7:25/M
5 Robert Diebold Riverview MI 319 10 77 7:31.9 7:31/M
6 Ben Mitchell Plymouth MI 253 12 78 7:34.4 7:34/M
7 James Broderick Plymouth MI 268 10 84 7:42.0 7:42/M
8 Leo Krawczak Plymouth MI 335 9 92 7:53.5 7:53/M
9 Joshua Giles Shelby MI 318 12 101 8:06.5 8:06/M
10 Jeremy Pascarella Canton MI 342 10 106 8:16.2 8:16/M
11 Nolan Jones Plymouth MI 364 10 116 8:30.3 8:30/M
12 Francesco Sytniak Plymouth MI 327 10 122 8:37.9 8:37/M
13 Connor Blaufuss Plymouth MI 289 11 127 8:40.2 8:40/M
14 Griffin Barton Grosse Ile MI 366 10 130 8:41.9 8:41/M
15 Jacob Rice Northville MI 368 12 152 9:12.8 9:12/M
16 Jared Grimes Waterford MI 307 10 167 9:39.8 9:39/M
17 John Dolan Birmingham MI 286 12 180 10:12.3 10:12/M
18 Nathan Kelly Canton MI 310 12 199 10:50.5 10:50/M

Female 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Grimes Plymouth MI 296 13 62 6:59.8 6:59/M
2 Hailey Pitcher Southgate MI 271 13 74 7:27.4 7:27/M
3 Abby Minshew Canton MI 316 13 90 7:51.5 7:51/M
4 Jennifer Walter Plymouth MI 326 13 108 8:16.7 8:16/M
5 Madelene Hoke Plymouth MI 359 13 112 8:23.5 8:23/M

Male 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Weston Plymouth MI 283 13 54 6:40.1 6:40/M
2 Griffin Armstrong Northville MI 340 13 59 6:56.6 6:56/M
3 Ean Maloney Canton MI 343 13 61 6:59.2 6:59/M
4 Erik Grisa Livonia MI 107 14 148 9:09.4 9:09/M
5 David Rice Northville MI 367 14 177 10:09.2 10:09/M

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Forster Plymouth MI 95 18 76 7:30.0 7:30/M
2 Leslie Weisz Plymouth MI 27 19 99 8:05.2 8:05/M

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Porcari Canton MI 14 18 6 4:45.2 4:45/M
2 Derek Gielarowski Canton MI 16 16 7 4:45.4 4:45/M
3 Dylan Nobel Plymouth MI 29 18 19 5:34.2 5:34/M
4 James MacIag Canton MI 68 17 21 5:38.2 5:38/M
5 Caton Hacker Canton MI 50 16 25 5:49.2 5:49/M
6 Nic Giles Shelby MI 73 16 26 5:49.8 5:49/M
7 Andrew Phillips Plymouth MI 46 18 31 5:54.7 5:54/M
8 Adam Wells Lake Orion MI 66 19 110 8:22.3 8:22/M

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marianne Williamson Canton MI 21 22 109 8:20.6 8:20/M

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Grosskopf East Lansing MI 99 23 5 4:43.0 4:43/M
2 Vince Bechard Dearborn MI 22 22 8 4:46.2 4:46/M
3 Alex Nobel Plymouth MI 28 21 18 5:29.9 5:29/M
4 David Mello Troy MI 59 22 51 6:37.0 6:37/M

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melanie Peters White Lake MI 67 27 17 5:25.9 5:25/M
2 Karen Reasoner Farmington Hills M 23 27 67 7:10.5 7:10/M
3 Pauline Krupa Chesterfield MI 97 25 88 7:50.7 7:50/M
4 Bridgett McDowell Raleigh NC 339 29 192 10:39.3 10:39/M

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Wooledge Eaton Rapids MI 69 26 22 5:43.2 5:43/M
2 Kevin Burris Plymouth MI 37 28 137 8:52.5 8:52/M

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsay Parsell Troy MI 53 33 53 6:39.1 6:39/M
2 Jamie Stec Mount Clemens MI 60 34 87 7:49.1 7:49/M
3 Amanda Wygant Clinton Township M 62 32 94 7:56.4 7:56/M
4 Kristen Kaszeta Royal Oak MI 52 32 97 7:59.9 7:59/M
5 Lorena Foubert Lake Orion MI 400 32 107 8:16.5 8:16/M

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Marcero Novi MI 113 34 38 6:03.8 6:03/M
2 Steven Grzesiak Detroit MI 3 34 46 6:29.2 6:29/M
3 Jasen McMann Plymouth MI 9 32 47 6:29.9 6:29/M
4 Luke Hugel West Bloomfield MI 64 33 49 6:32.1 6:32/M
5 Mark Farnham Northville MI 94 30 50 6:33.0 6:33/M
6 David Boduch Northville MI 70 34 52 6:38.5 6:38/M
7 Travis Ellinger Canton MI 72 34 75 7:30.0 7:30/M
8 Justin Weder Livonia MI 111 34 91 7:52.1 7:52/M
9 Cory Mosher Howell MI 76 34 113 8:25.6 8:25/M
10 Peter Marsack Northville MI 81 33 166 9:36.5 9:36/M

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danie Matusik Chelsea MI 61 39 42 6:16.2 6:16/M
2 Christine Hughes Canton MI 80 38 60 6:57.5 6:57/M
3 Noelle Rose Hartland MI 5 39 95 7:59.5 7:59/M
4 Stephanie Claborn Fenton MI 6 37 96 7:59.6 7:59/M
5 Julie Allen Plymouth MI 270 39 151 9:12.2 9:12/M
6 Elizabeth Tarquinto Plymouth MI 323 37 168 9:53.1 9:53/M
7 Kerri Hendricks Plymouth MI 278 36 207 10:57.6 10:57/M

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clint Verran Lake Orion MI 45 36 4 4:38.5 4:38/M
2 Nessan Kerrigan Auburn Hills MI 311 36 12 5:03.2 5:03/M
3 Dan McGuire Canton MI 8 35 13 5:11.3 5:11/M
4 Jeffrey Schlenker Saginaw MI 17 36 14 5:20.3 5:20/M
5 Jesse Sweeney Southfield MI 371 36 15 5:23.2 5:23/M
6 Joel Kozlowski Macomb Township MI 25 39 16 5:24.3 5:24/M
7 Jim Cahill Livonia MI 92 38 34 5:59.5 5:59/M
8 Frederick Thurston Livonia MI 93 39 36 6:00.7 6:00/M
9 Erik Huysken Royal Oak MI 56 36 39 6:06.4 6:06/M
10 Happy Feet Parsell Troy MI 51 35 45 6:25.8 6:25/M
11 John Colliton Detroit MI 1 35 64 7:07.7 7:07/M
12 Matthew Gall Grosse Ile MI 13 36 100 8:05.5 8:05/M
13 Eric Banners Plymouth MI 20 37 103 8:12.1 8:12/M
14 Manuel Barberena Plymouth MI 19 39 121 8:35.4 8:35/M
15 Jon Dekiere Plymouth MI 293 35 181 10:13.0 10:13/M
16 Steve Podolinski Plymouth MI 333 37 186 10:18.1 10:18/M
17 Scott Thomas Belleville MI 305 38 217 12:55.3 12:55/M

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marybeth Reader Bloomfield MI 91 42 29 5:51.1 5:51/M
2 Tiffany Reed Canton MI 298 42 162 9:25.7 9:25/M
3 Laurie Krawczak Plymouth MI 337 42 174 10:04.9 10:04/M
4 Patricia Harpenau Novi MI 312 42 196 10:45.8 10:45/M
5 Kris Mundorf Plymouth MI 322 41 202 10:53.1 10:53/M
6 Kendra Barberena Plymouth MI 266 41 220 13:07.6 13:07/M

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Wright White Lake MI 4 40 24 5:47.1 5:47/M
2 Ric Giles Shelby MI 74 41 27 5:50.1 5:50/M
3 Tim Osburn Plymouth MI 41 44 32 5:56.2 5:56/M
4 Mark McCaslin Northville MI 35 41 37 6:02.2 6:02/M
5 Eric Kaye Livonia MI 18 44 41 6:15.1 6:15/M
6 Ronald Ambrose Livonia MI 57 44 43 6:18.5 6:18/M
7 Steve Heuwegen Canton MI 85 42 85 7:44.4 7:44/M
8 Steve Henrie Plymouth MI 44 41 89 7:51.1 7:51/M
9 Mark Blaufuss Plymouth MI 290 43 126 8:40.1 8:40/M
10 Mike Hatsios Plymouth MI 255 41 132 8:44.4 8:44/M
11 Jim Gallagher Northville MI 272 40 141 9:01.3 9:01/M
12 Steven Sutrick Canton MI 49 40 144 9:07.3 9:07/M
13 Mike Mei Plymouth MI 258 41 147 9:09.3 9:09/M
14 Kanak Soundra Canton MI 39 44 157 9:21.9 9:21/M
15 Chris Crespi Plymouth MI 362 42 198 10:50.3 10:50/M

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Veneziano Fenton MI 10 46 23 5:44.2 5:44/M
2 Joanne Randolph Plymouth MI 36 46 170 10:03.7 10:03/M
3 Kim McCord Plymouth MI 351 45 210 11:29.2 11:29/M
4 Machiko Nakazawa West Bloomfield MI 306 46 218 13:05.2 13:05/M

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jay Owens Fenton MI 40 49 20 5:34.4 5:34/M
2 Doug Ogden Chelsea MI 101 48 30 5:51.3 5:51/M
3 Suk-Kyu Koh Canton MI 87 45 56 6:44.1 6:44/M
4 Tim Brooks Flushing MI 32 46 65 7:09.1 7:09/M
5 Michael Liubakka Northville MI 77 47 71 7:17.4 7:17/M
6 Jerry Grimes Plymouth MI 295 45 79 7:35.2 7:35/M
7 Alan Walkinshaw Plymouth MI 338 46 93 7:53.9 7:53/M
8 Rob French Dexter MI 90 48 102 8:08.9 8:08/M
9 Ronald Wells Lake Orion MI 65 47 111 8:22.5 8:22/M
10 Jim Zittel Waterford MI 109 48 117 8:31.0 8:31/M
11 Michael Sytniak Plymouth MI 328 48 124 8:38.1 8:38/M
12 Dennis Tiernay Brighton MI 110 48 129 8:41.6 8:41/M
13 Steve Kushim Highland MI 78 47 133 8:45.0 8:45/M
14 Curtis Bantz Clawson MI 112 46 139 9:00.5 9:00/M
15 Dale Grisa Livonia MI 106 46 149 9:10.3 9:10/M
16 Jim Rice Northville MI 369 49 178 10:09.7 10:09/M
17 Larry Millen Plymouth MI 259 48 190 10:36.3 10:36/M
18 P Michael Kelly Canton MI 309 45 200 10:50.8 10:50/M

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cherryl Rose Los Angeles CA 24 51 57 6:47.9 6:47/M
2 Ruth Lara Gr. Blanc MI 31 50 80 7:36.0 7:36/M

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Lara Gr. Blanc MI 33 52 28 5:50.7 5:50/M
2 Marvin Guitar Harrison Twp. MI 12 54 40 6:07.8 6:07/M
3 Ken Sova Canton MI 79 54 44 6:25.4 6:25/M
4 Brad Vincent Schoolcraft MI 84 52 68 7:11.0 7:11/M
5 Todd Doenitz Plymouth MI 86 50 69 7:12.6 7:12/M
6 Jim Debrincat Livonia MI 38 53 72 7:23.3 7:23/M
7 Russell McBain Plymouth MI 71 51 83 7:39.0 7:39/M
8 Kenneth Weisz Plymouth MI 26 51 114 8:26.1 8:26/M
9 Randy Kucinski Plymouth MI 55 54 154 9:15.7 9:15/M
10 Jim McCord Plymouth MI 353 52 165 9:35.8 9:35/M
11 Steven Socrates Dryden MI 63 50 185 10:16.5 10:16/M

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Bearden Livonia MI 30 56 33 5:56.5 5:56/M
2 John Cooper Ypsilanti MI 58 56 70 7:15.2 7:15/M
3 Edward Smith Bryaw OH 83 59 115 8:29.1 8:29/M
4 Len Constantine Chesterfield MI 75 58 120 8:34.6 8:34/M
5 Paul Bortell Plymouth MI 15 56 160 9:24.7 9:24/M

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Olson Southgate MI 100 61 58 6:55.4 6:55/M
2 Maggy Zidar Pontiac MI 98 61 82 7:38.4 7:38/M

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Soliz Allen Park MI 96 60 35 6:00.2 6:00/M
2 Lou Briones Los Angeles CA 34 63 48 6:30.6 6:30/M
3 Jim Soter Plymouth MI 48 60 135 8:49.2 8:49/M

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Cherry Grosse Pointe MI 102 67 189 10:32.3 10:32/M

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry White Dearborn MI 261 74 98 8:03.3 8:03/M
2 George Douglas Wayne MI 11 73 193 10:40.5 10:40/M

Male 75 & up

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Harrison Hensley Pinckney MI 274 78 213 12:07.8 12:07/M
2 Martin Tingstad Northville MI 320 80 221 20:06.0 20:06/M





Plymouth YMCA Fathers Day 5K Run/Walk 5K Run
Age Group Results
June 19, 2011
Gault Race Management
Overall Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Jazwinski Dexter MI 82 32 9 17:00.3 5:29/M
2 Sarah Boyle South Lyon MI 104 25 10 17:05.7 5:31/M
3 Angela Matthews Westland MI 89 27 14 17:35.3 5:40/M

Overall Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Curtis Vollmar Ypsilanti MI 103 24 1 15:21.0 4:57/M
2 Patrick Grosskopf East Lansing MI 99 23 2 15:29.7 5:00/M
3 Nicholas Katsefaus Pinckney MI 105 24 3 15:46.4 5:05/M

No age provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Robert Plymouth MI 1539 0 290 25:48.5 8:19/M
2 Pete Griffin Plymouth MI 1659 0 888 42:34.4 13:44/M

Female 8 under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sydney Keller IV Canton MI 896 8 568 30:07.7 9:43/M
2 Shannon Wiseman Canton MI 1294 8 680 32:40.6 10:32/M
3 Mia Jakubik Plymouth MI 984 8 692 33:05.2 10:40/M
4 Sarah Mei Plymouth MI 822 8 814 36:42.4 11:50/M
5 Giona Decina Plymouth MI 1548 8 831 37:45.9 12:11/M

Male 8 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Hill Plymouth MI 1131 8 559 29:57.7 9:40/M
2 Nathan Koh Canton MI 1140 7 645 31:53.0 10:17/M
3 Gianni Dalimonte Birmingham MI 1685 8 749 34:38.4 11:10/M
4 Jack Fauster Plymouth MI 1617 8 767 35:12.0 11:21/M
5 Graham Bruski Westland MI 1243 8 846 38:30.7 12:25/M

Female 9 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamison Langlinais Canton MI 1188 11 258 25:12.3 8:08/M
2 Emily Doss West Bloomfield MI 1516 9 266 25:20.0 8:10/M
3 Emma Radke Plymouth MI 1521 12 292 25:50.6 8:20/M
4 Brigid Cummings Plymouth MI 828 12 326 26:17.8 8:29/M
5 Alexia Granowicz Canton MI 853 12 351 26:43.2 8:37/M
6 Mariah Cornelius Pinckney MI 1626 10 355 26:45.1 8:38/M
7 Kaylee Rivera Canton MI 1001 12 359 26:46.7 8:38/M
8 Olivia Moran Ada MI 1602 11 379 27:05.3 8:44/M
9 Syd Matusik Chelsea MI 1260 10 489 28:32.9 9:12/M
10 Moira Cummings Plymouth MI 827 10 620 31:19.5 10:06/M
11 Annie Dermody Wayne MI 1350 11 636 31:38.6 10:12/M
12 Riley Sweet Farmington MI 1161 10 650 32:00.6 10:19/M
13 Erin McCallum Northville MI 1114 10 652 32:01.8 10:20/M
14 Olivia Dillon Livonia MI 1386 10 656 32:14.4 10:24/M
15 Matti Savich Farmington Hills M 1401 12 673 32:32.9 10:30/M
16 Rachel Mickey Plymouth MI 1358 9 679 32:39.7 10:32/M
17 Nicole Roberts Canton MI 703 11 706 33:25.0 10:47/M
18 Kristen Wiseman Canton MI 1293 11 751 34:43.8 11:12/M
19 Megan Rivera Canton MI 1000 10 777 35:21.0 11:24/M
20 Molly Mundorf Plymouth MI 1372 10 782 35:24.9 11:25/M
21 Marnie Waggoner Canton MI 1124 10 787 35:26.9 11:26/M
22 Shannon Faulkner Canton MI 1397 12 825 37:25.1 12:04/M
23 Amanda Barberena Plymouth MI 944 12 827 37:27.5 12:05/M
24 Emily Young Canton MI 880 9 839 38:03.9 12:16/M
25 Rachel Fagerman Plymouth MI 1046 9 854 39:08.4 12:37/M
26 Abigail Angell Plymouth MI 1065 9 863 40:02.2 12:55/M
27 Christine Williamson Plymouth MI 1045 11 885 42:23.7 13:40/M
28 Alessia Vanlue Canton MI 949 10 898 43:59.9 14:11/M
29 Tessi Lila Westland MI 1503 9 908 45:49.2 14:47/M
30 Anita Michaud Plymouth MI 1213 12 910 46:11.1 14:54/M
31 Suzanne Chuparkoff Saline MI 1238 9 913 46:42.9 15:04/M
32 Abigail Woods Livonia MI 1392 9 919 50:57.8 16:26/M

Male 9 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Condra Livonia MI 1655 12 155 23:00.4 7:25/M
2 Luke Kurili Canton MI 1589 12 161 23:06.0 7:27/M
3 Jacob Ford Plymouth MI 809 10 192 23:46.9 7:40/M
4 Robert Keller IV Canton MI 895 10 206 24:14.2 7:49/M
5 Christopher Chuparkoff Saline MI 1239 9 219 24:29.8 7:54/M
6 Alex Lindsay Canton MI 1281 12 221 24:30.7 7:54/M
7 Michael Regan Haslett MI 1009 11 261 25:16.6 8:09/M
8 Jonah Peterson Canton MI 1374 12 274 25:30.1 8:14/M
9 Vincent Matuszak Brighton MI 1136 11 275 25:30.1 8:14/M
10 Luke Jakubik Plymouth MI 983 10 298 25:53.0 8:21/M
11 Nicholas Koh Canton MI 1141 9 309 26:01.2 8:24/M
12 Nicholas Matuszak Brighton MI 1135 10 373 26:55.9 8:41/M
13 Tyler Schewe Plymouth MI 1039 9 376 27:02.9 8:43/M
14 Scott Richards Canton MI 1274 10 378 27:04.5 8:44/M
15 Ian Withrow Canton MI 1270 9 429 27:45.9 8:57/M
16 Ryan Gallagher Northville MI 1013 10 445 27:55.3 9:00/M
17 Billy Flohr Northville MI 1576 11 500 28:41.9 9:15/M
18 Sam Brusca Plymouth MI 1533 11 501 28:42.0 9:15/M
19 Benjamin Kandah Plymouth MI 1553 11 502 28:42.5 9:15/M
20 Sara Peterson Canton MI 1373 9 522 29:16.8 9:26/M
21 Michael Michaud Plymouth MI 1214 10 546 29:43.3 9:35/M
22 Dylan Slowik Plymouth MI 1588 9 619 31:13.6 10:04/M
23 David McGrath Canton MI 805 10 696 33:10.9 10:42/M
24 Michael Dalimonte Birmingham MI 1686 11 723 33:54.2 10:56/M
25 Devon Wisniewski Plymouth MI 978 9 731 34:13.9 11:02/M
26 Josh England Canton MI 1380 12 755 34:57.6 11:16/M
27 Colin Dillon Livonia MI 1385 12 792 35:37.4 11:29/M
28 Matthew England Canton MI 1377 9 866 40:24.9 13:02/M
29 Nicholas O'Donohue Canton MI 1184 11 922 52:28.7 16:55/M
30 Jackson Chumley Plymouth MI 1594 11 924 52:35.2 16:58/M

Female 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Ko Traverse City MI 1325 13 73 20:25.2 6:35/M
2 Brianna Lax Plymouth MI 924 15 135 22:34.8 7:17/M
3 Erin Drabicki Livonia MI 987 14 193 23:47.8 7:40/M
4 Samantha McGrath Canton MI 806 13 214 24:25.8 7:53/M
5 Catie Spaulding Huntingtown MD 1595 13 353 26:44.3 8:37/M
6 Megan Pahl Canton MI 1228 15 368 26:52.4 8:40/M
7 Maddie Bartek Plymouth MI 1106 14 392 27:23.0 8:50/M
8 Sydney Marterella Plymouth MI 917 14 488 28:30.8 9:12/M
9 Michelle Greening Canton MI 1317 14 527 29:18.9 9:27/M
10 Valerie Ernat Westland MI 1276 13 563 30:03.1 9:42/M
11 Joslyn Longe Plymouth MI 1511 13 711 33:29.2 10:48/M
12 Monica MacKie Plymouth MI 1179 15 775 35:17.2 11:23/M
13 Elizabeth O'Donohue Canton MI 1183 13 794 35:38.7 11:30/M
14 Spencer Wagner Livonia MI 835 13 833 37:51.1 12:13/M
15 Genevieve Chiara Novi MI 1015 15 877 41:28.4 13:23/M
16 Nora Akcasu 1036 14 928 55:03.3 17:45/M

Male 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Sullivan Davisburg MI 995 15 11 17:19.3 5:35/M
2 Cole Rieboldt Marquette MI 892 15 15 17:35.6 5:40/M
3 Tom Walkinshaw Plymouth MI 1426 15 37 19:06.6 6:10/M
4 Liam Cardenas Canton MI 1583 15 38 19:07.3 6:10/M
5 Erik Liubakka Northville MI 1476 13 69 20:23.4 6:35/M
6 Owen Ash Canton MI 911 15 70 20:24.7 6:35/M
7 Matthew Pahl Canton MI 1229 14 96 21:27.1 6:55/M
8 Evan Thomas Canton MI 1356 15 112 22:05.7 7:07/M
9 Matt Demoss Plymouth MI 1366 15 114 22:06.7 7:08/M
10 Grant Kurili Canton MI 1590 13 119 22:15.1 7:11/M
11 Caleb May Canton MI 956 13 123 22:17.7 7:11/M
12 Turner Solterman Plymouth MI 1157 15 137 22:38.8 7:18/M
13 Collin Cummings Plymouth MI 829 15 166 23:09.7 7:28/M
14 Austin Foos Plymouth MI 1160 14 174 23:16.9 7:30/M
15 Evan Flohr Northville MI 1577 13 201 24:02.3 7:45/M
16 Ryan Prebenda Plymouth MI 1026 14 224 24:37.0 7:56/M
17 Brian Kullen Plymouth MI 1122 13 245 25:02.2 8:05/M
18 Zachary Johnson Ypsilanti MI 1093 15 254 25:11.6 8:07/M
19 Alex Valasek Saginaw MI 1098 15 277 25:32.2 8:14/M
20 Jared Weisz Plymouth MI 997 15 299 25:53.1 8:21/M
21 Jack Chaney Plymouth MI 1608 15 304 25:55.9 8:22/M
22 Joseph Yager Canton MI 1559 15 338 26:31.1 8:33/M
23 Spencer Rochowiak Canton MI 1117 13 348 26:41.9 8:36/M
24 Christofer Valasek Saginaw MI 1097 15 372 26:55.4 8:41/M
25 Adam Torbin Livonia MI 1646 13 399 27:25.6 8:51/M
26 Philip Schmitz Plymouth MI 1564 13 411 27:30.8 8:52/M
27 Max Chumley Plymouth MI 1593 14 438 27:50.0 8:59/M
28 Mike Schmitz Plymouth MI 1563 15 446 27:55.5 9:00/M
29 Charles Angell Plymouth MI 1064 14 475 28:18.4 9:08/M
30 Michael Grisa Livonia MI 1647 13 481 28:24.0 9:10/M
31 Joseph MacIag Canton MI 1320 14 504 28:43.0 9:16/M
32 Erik Grisa Livonia MI 107 14 505 28:44.0 9:16/M
33 Eric James Commerce Township 1280 15 519 29:11.6 9:25/M
34 Corbin Dandy Garden City MI 1299 14 524 29:17.1 9:27/M
35 James Hildreth Plymouth MI 1331 15 548 29:48.2 9:37/M
36 Graham Voldahl Canton MI 1285 14 759 35:03.6 11:18/M
37 Kyle Ford Plymouth MI 808 13 760 35:04.4 11:19/M

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Forster Plymouth MI 95 18 188 23:36.8 7:37/M
2 Kate Hankins Jackson MI 1679 17 217 24:27.6 7:53/M
3 Paige Brennan Plymouth MI 1445 17 237 24:55.0 8:02/M
4 Gretchen Clemans Canton MI 1417 16 279 25:32.8 8:14/M
5 Leslie Weisz Plymouth MI 27 19 301 25:53.8 8:21/M
6 April Spaulding Livonia MI 1029 18 354 26:44.8 8:37/M
7 Avery Ash Canton MI 912 19 365 26:51.5 8:40/M
8 Brianna McCormack Plymouth MI 942 18 462 28:03.1 9:03/M
9 Maggie Phillips Plymouth MI 1146 16 467 28:11.9 9:05/M
10 Mariah Lax Plymouth MI 923 16 468 28:12.1 9:06/M
11 Jessica Liubakka Northville MI 1477 18 479 28:22.6 9:09/M
12 Laura Murphy Plymouth MI 1524 16 480 28:22.7 9:09/M
13 Alexandra Rodriguez Ann Arbor MI 1216 19 667 32:22.3 10:26/M
14 Morgan Prebenda Plymouth MI 1025 17 690 32:54.4 10:37/M
15 Chelsea Radgens Canton MI 702 18 705 33:24.9 10:46/M
16 Shannon Shaver Canton MI 1318 16 726 34:08.3 11:01/M
17 Kelcie Liubakka Northville MI 1478 17 734 34:23.0 11:05/M
18 Danielle Schendel Canton MI 1406 16 772 35:15.8 11:22/M
19 Lauren Schendel Canton MI 1404 18 774 35:16.3 11:23/M
20 Erin Lixie Plymouth MI 1218 19 811 36:33.6 11:47/M
21 Mallory Wagner Livonia MI 836 19 832 37:48.8 12:12/M
22 Marisa Paponetti Plymouth MI 1569 16 851 38:44.1 12:30/M
23 Kristen Johnson Plymouth MI 885 19 871 40:51.7 13:11/M
24 Sarah Sajewski Canton MI 1523 19 916 48:40.8 15:42/M
25 Brooklyn Granowicz Canton MI 852 17 929 55:24.9 17:52/M
26 Brittany Granowicz Canton MI 851 17 930 55:25.8 17:53/M
27 Katelyn Hill Plymouth MI 1132 17 933 1:00:32.8 19:32/M

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Porcari Canton MI 14 18 8 16:58.5 5:28/M
2 Derek Gielarowski Canton MI 16 16 13 17:31.6 5:39/M
3 Rob McConkey Waterford MI 1189 19 16 17:48.4 5:45/M
4 Jon Peck Canton MI 1601 19 18 17:58.6 5:48/M
5 Bradon Conley Canton MI 1466 17 19 18:02.2 5:49/M
6 Derek Puishes Livonia MI 1100 16 33 18:53.4 6:05/M
7 Josh Osinski Canton MI 929 19 41 19:09.5 6:11/M
8 Mitch Clinton Plymouth MI 1360 17 42 19:11.4 6:11/M
9 Alex Krul Canton MI 1555 16 43 19:11.5 6:11/M
10 Ben Spreitzer Plymouth MI 1176 17 44 19:19.0 6:14/M
11 Chase Minshew Canton MI 1347 17 52 19:40.7 6:21/M
12 Jackson Lytle Plymouth MI 1470 16 53 19:48.0 6:23/M
13 Nick Williamson Plymouth MI 1041 16 56 19:51.5 6:24/M
14 Joey Weishoar Plymouth MI 930 17 65 20:13.6 6:31/M
15 Jacob Pascarella Canton MI 1458 17 67 20:18.7 6:33/M
16 Dylan Nobel Plymouth MI 29 18 90 21:10.7 6:50/M
17 Noel Guevara Augusta GA 1231 18 94 21:19.6 6:53/M
18 James MacIag Canton MI 68 17 104 21:40.6 6:59/M
19 Ruben Gervara Plymouth MI 1261 19 117 22:12.8 7:10/M
20 Anthony Chiara Novi MI 1020 18 133 22:33.4 7:16/M
21 Nic Giles Shelby MI 73 16 152 22:56.4 7:24/M
22 Joshua Bridge Livonia MI 1059 17 156 23:00.5 7:25/M
23 Caton Hacker Canton MI 50 16 163 23:08.0 7:28/M
24 Andrew Phillips Plymouth MI 46 18 165 23:09.0 7:28/M
25 Andy Mitchell Canton MI 1314 19 200 24:00.7 7:45/M
26 Michael Devries Ypsilanti MI 1549 17 322 26:14.1 8:28/M
27 Adam Wells Lake Orion MI 66 19 335 26:29.0 8:33/M
28 Cara Delaney Plymouth MI 1641 18 352 26:43.3 8:37/M
29 Ian Fleming Canton MI 1489 18 360 26:47.3 8:38/M
30 Anthony 2nd Dalimonte Birmingham MI 1688 16 604 30:50.4 9:57/M
31 Shane Burke Manchester MI 1607 19 720 33:48.0 10:54/M
32 Andy Stukel Plymouth MI 1581 16 861 39:30.9 12:45/M

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Thomas Canton MI 1354 20 71 20:24.8 6:35/M
2 Amy Doenitz Plymouth MI 1570 22 184 23:29.8 7:35/M
3 Katie Weishoar Plymouth MI 931 20 205 24:11.3 7:48/M
4 Ellen Mitchell Canton MI 1313 20 210 24:22.1 7:52/M
5 Megan Tricoli Canton MI 1056 24 243 25:01.2 8:04/M
6 Marianne Williamson Canton MI 21 22 281 25:34.8 8:15/M
7 Brittany Parzuchowski New Hudson MI 1172 21 286 25:42.5 8:17/M
8 Marie Chiara Novi MI 1018 23 380 27:07.5 8:45/M
9 Ashley Palarski Commerce MI 1003 24 410 27:30.8 8:52/M
10 Tara Lax Plymouth MI 922 22 432 27:47.3 8:58/M
11 Margaret Maloney Canton MI 1414 21 473 28:17.2 9:07/M
12 Julia Schmitz Canton MI 1096 24 484 28:28.4 9:11/M
13 Tiffany Lumley Plymouth MI 1662 20 506 28:45.5 9:16/M
14 Lizzie Bartek Plymouth MI 1108 20 513 29:04.2 9:23/M
15 Katie Mann Livonia MI 1198 24 544 29:43.0 9:35/M
16 Jennifer Walker Plymouth MI 1223 24 594 30:39.4 9:53/M
17 Megan Tar Dearborn MI 1074 20 606 30:54.7 9:58/M
18 Jessica Darmanin Plymouth MI 1187 24 629 31:30.4 10:10/M
19 Courtney Overfield Fenton MI 871 22 655 32:13.6 10:24/M
20 Lindsey Johnson Plymouth MI 886 21 660 32:16.9 10:25/M
21 Rebecca Duffy Trenton MI 1083 24 686 32:46.8 10:34/M
22 Emily Sinnott Plymouth MI 1164 21 708 33:26.7 10:47/M
23 Kyleigh Clark Plymouth MI 1461 23 746 34:31.7 11:08/M
24 Meghan Fidge Northville MI 938 23 784 35:25.9 11:25/M
25 Elizabeth Anderson Canton MI 1209 21 804 36:13.6 11:41/M
26 Kali Staebler Canton MI 1437 24 850 38:42.7 12:29/M
27 Vanessa Dekovich Livonia MI 1448 22 858 39:26.2 12:43/M
28 Ashley Johnston Redford MI 1043 20 890 42:40.6 13:46/M
29 Leslie Barr Livonia MI 1652 23 901 44:21.7 14:18/M
30 Jessica Debrincat Livonia MI 1061 22 917 48:49.7 15:45/M

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vince Bechard Dearborn MI 22 22 6 15:52.6 5:07/M
2 Alex Nobel Plymouth MI 28 21 22 18:08.2 5:51/M
3 Dalton Simancek Waterford MI 1307 21 76 20:29.4 6:36/M
4 Jarrett Burke Ypsilanti MI 1244 23 88 21:06.5 6:48/M
5 Ross Unknown Rochester MI 1669 22 99 21:35.6 6:58/M
6 Matthew Charles Pinckney MI 1247 22 100 21:36.8 6:58/M
7 Joshua Pascarella Canton MI 1457 20 143 22:47.9 7:21/M
8 Andrew Doenitz Plymouth MI 1571 20 146 22:49.7 7:22/M
9 Joseph Rothert Plymouth MI 1166 24 190 23:43.1 7:39/M
10 David Mello Troy MI 59 22 252 25:08.9 8:06/M
11 Rick Manza Novi MI 1634 22 259 25:13.0 8:08/M
12 Adam Schubatis Plymouth MI 1431 21 337 26:30.4 8:33/M
13 Nick Hawthorne Plymouth MI 1365 24 361 26:49.1 8:39/M
14 Clay Wagner Livonia MI 837 22 435 27:49.6 8:58/M
15 Bob Schmitz Plymouth MI 1561 21 450 27:56.3 9:01/M
16 Davis Wagner Livonia MI 838 24 471 28:13.8 9:06/M
17 Scott Arcuragi Ypsilanti MI 1455 22 496 28:39.7 9:15/M
18 Nathanael Osborn Plymouth MI 1221 23 537 29:34.7 9:32/M
19 Russell McBain Jr Plymouth MI 1460 21 609 30:55.7 9:58/M
20 Mousa Saras Canton MI 1339 23 638 31:41.8 10:13/M
21 Corwin Stout Plymouth MI 1284 21 666 32:22.2 10:26/M
22 James Conti Canton MI 1654 22 685 32:45.7 10:34/M
23 Mark Paponetti Plymouth MI 1481 21 739 34:27.5 11:07/M
24 Ryan Winkler Canton MI 958 21 800 35:55.9 11:35/M
25 John Griffin Plymouth MI 1660 23 889 42:34.7 13:44/M

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melanie Peters White Lake MI 67 27 25 18:12.3 5:52/M
2 Rebecca Evers South Lyon MI 1484 25 150 22:55.7 7:24/M
3 Julie Jahn Plymouth MI 1453 29 323 26:14.3 8:28/M
4 Karen Reasoner Farmington Hills M 23 27 332 26:25.7 8:31/M
5 Deana Was Farmington MI 1090 29 340 26:34.2 8:34/M
6 Melissa Weldon Livonia MI 1262 28 364 26:50.5 8:39/M
7 Megan Berger Canton MI 1496 26 370 26:54.0 8:41/M
8 Emily Tar Ann Arbor MI 1072 25 395 27:24.4 8:50/M
9 Jillian Schopieray Canton MI 1102 27 441 27:52.7 8:59/M
10 Kathryn Conlon Plymouth MI 1604 28 451 27:57.4 9:01/M
11 Pauline Krupa Chesterfield MI 97 25 491 28:34.4 9:13/M
12 Mary Maloney Canton MI 1413 25 541 29:37.7 9:33/M
13 Megan Sitkauskas Plymouth MI 1206 27 543 29:39.2 9:34/M
14 Kimberlee Smith Fowlerville MI 1297 28 547 29:44.5 9:35/M
15 Lisa Kiser Whitmore Lake MI 1084 27 556 29:53.1 9:38/M
16 Lisa Miller Canton MI 965 27 566 30:05.2 9:42/M
17 Lindsay Young Plymouth MI 823 25 607 30:55.6 9:58/M
18 Amanda Duke Dayten MI 1119 29 668 32:23.9 10:27/M
19 Heidi Schmidt Ann Arbor MI 1202 29 676 32:38.3 10:32/M
20 Mary Beth Johnson Canton MI 1005 28 712 33:29.7 10:48/M
21 Tarah Carnahan Plymouth MI 1482 25 718 33:41.7 10:52/M
22 Apnylle Magar Plymouth MI 1670 27 761 35:05.6 11:19/M
23 Sarah Potrzebowski Redford MI 1369 29 796 35:44.9 11:32/M
24 Kellie Keelor Clio MI 991 25 809 36:28.4 11:46/M
25 Elizabeth Maupin Canton MI 1554 27 822 37:13.6 12:00/M
26 Jennifer Kompoltowicz Canton MI 814 25 860 39:29.7 12:44/M
27 Elizabeth Lila Westland MI 1502 29 911 46:17.4 14:56/M
28 Marisa Ryan Canton MI 1442 27 934 1:00:41.0 19:35/M

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Kwiutkowski Canton MI 1656 27 57 19:55.8 6:25/M
2 Seth White Canton MI 1454 28 58 19:56.8 6:26/M
3 Jason Priebe Plymouth MI 1649 27 60 19:59.3 6:27/M
4 Joshua Claypool Plymouth MI 1463 26 66 20:15.0 6:32/M
5 Zachary Wooledge Eaton Rapids MI 69 26 77 20:31.2 6:37/M
6 Jake Puete Canton MI 1415 25 106 21:44.0 7:01/M
7 Matt Recknagel Plymouth MI 1370 28 129 22:23.0 7:13/M
8 Michael Grezlik Plymouth MI 1663 29 140 22:43.9 7:20/M
9 Benjamin Salvette Ann Arbor MI 1205 27 167 23:10.0 7:28/M
10 Casey Maloney Canton MI 1436 27 196 23:52.0 7:42/M
11 Ryan Gregory Novi MI 1341 25 248 25:03.6 8:05/M
12 Brad Kompoltowicz Plymouth MI 1599 26 260 25:14.9 8:08/M
13 John Roberts Garden City MI 1194 29 267 25:21.3 8:11/M
14 Brent Skillman Plymouth MI 1257 27 315 26:05.8 8:25/M
15 Nicholas Renton Westland MI 1668 26 341 26:34.3 8:34/M
16 Joshua Charles Pinckney MI 1248 25 375 26:57.5 8:42/M
17 Mike Kompoltowicz Canton MI 815 27 397 27:25.3 8:51/M
18 Kevin Burris Plymouth MI 37 28 421 27:40.7 8:55/M
19 Kevin Schopieray Canton MI 1101 27 440 27:52.6 8:59/M
20 Dave Hannon Plymouth MI 1603 25 452 27:57.5 9:01/M
21 Christopher Koneczay Northville MI 1631 28 530 29:23.9 9:29/M
22 Brian Roberson Ann Arbor MI 1289 27 597 30:42.5 9:54/M
23 Michael Smith Fowlerville MI 1296 28 624 31:29.1 10:09/M
24 Terry Steller II Ann Arbor MI 1420 28 643 31:51.8 10:16/M
25 Michael Marsico Canton MI 1495 27 688 32:49.8 10:35/M
26 Adam Carnahan Plymouth MI 1483 26 717 33:41.4 10:52/M
27 Nathan Keelor Clio MI 992 25 743 34:30.2 11:08/M
28 Timothy Moore, Jr. Canton MI 1192 29 842 38:09.2 12:18/M

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Northway Ann Arbor MI 1301 32 78 20:32.4 6:37/M
2 Kristina Smith Livonia MI 1310 33 95 21:20.4 6:53/M
3 Shannon Stanard Canton MI 1439 34 108 21:58.2 7:05/M
4 Lindsay Parsell Troy MI 53 33 122 22:17.3 7:11/M
5 Laura Custer Plymouth MI 1684 32 125 22:18.0 7:12/M
6 Jill Conte Canton MI 1678 31 151 22:55.7 7:24/M
7 Angela Nagle Plymouth MI 1645 30 191 23:43.2 7:39/M
8 Sara Barton Plymouth MI 1693 33 223 24:32.6 7:55/M
9 Elizabeth Herriman Plymouth MI 1256 34 240 24:57.6 8:03/M
10 Kristen Kaszeta Royal Oak MI 52 32 246 25:03.2 8:05/M
11 Argenta Matuszak Brighton MI 1137 34 305 25:56.6 8:22/M
12 Sarah Lynn Stobbe Plymouth MI 1110 30 319 26:13.0 8:27/M
13 Jamie Stec Mount Clemens MI 60 34 347 26:39.8 8:36/M
14 Thais Fortes Plymouth MI 1033 33 407 27:29.4 8:52/M
15 Jodi Hall Grand Rapids MI 878 33 419 27:34.8 8:54/M
16 Julia Labadie South Lyon MI 1619 30 424 27:43.4 8:56/M
17 Lisa Johnston Canton MI 1351 33 426 27:44.2 8:57/M
18 Megan Wild Farmington Hills M 1193 31 431 27:46.8 8:57/M
19 Heather Penzenstadler Livonia MI 954 33 442 27:53.6 9:00/M
20 Amanda Wygant Clinton Township M 62 32 490 28:34.1 9:13/M
21 Elizabeth Carson Plymouth MI 1309 32 492 28:34.7 9:13/M
22 Rachel Pell Canton MI 1177 33 495 28:36.2 9:14/M
23 Melissa Snell Livonia MI 875 33 510 28:57.4 9:20/M
24 Debi McDonald Lake Orion MI 1168 32 532 29:28.1 9:30/M
25 Laura McLane Farmington Hills M 1126 30 555 29:52.3 9:38/M
26 Krista Slawski Plymouth MI 1321 30 573 30:16.3 9:46/M
27 Magda Vincens Plymouth MI 1574 30 583 30:27.0 9:49/M
28 Renee Arico Plymouth MI 1542 32 584 30:27.5 9:49/M
29 Heather Johnson Plymouth MI 1536 33 591 30:36.9 9:52/M
30 Melissa Marsico Canton MI 1499 30 595 30:39.6 9:53/M
31 Kelly Jost Plymouth MI 1068 34 600 30:47.6 9:56/M
32 Alyson Young Royal Oak MI 824 31 608 30:55.7 9:58/M
33 Nicole Miller Westland MI 1127 31 616 31:12.7 10:04/M
34 Sonia Rief Milford MI 1422 34 618 31:13.0 10:04/M
35 Erin Curtis Ann Arbor MI 1419 30 634 31:33.0 10:11/M
36 Krysia Szymanski Center Line MI 1696 32 639 31:42.7 10:14/M
37 Amber Camiller Canton MI 1388 32 649 32:00.3 10:19/M
38 Sara Dumas Canton MI 889 31 669 32:24.8 10:27/M
39 Kendall Gulbernat Plymouth MI 1082 30 672 32:31.9 10:29/M
40 Kelly Gerlach Commerce Twp MI 1305 34 698 33:16.4 10:44/M
41 Lisa Paparelli Plymouth MI 1094 33 703 33:19.3 10:45/M
42 Kelly Sleamon Plymouth MI 1155 33 704 33:24.0 10:46/M
43 Amy Latrow Garden City MI 1635 32 709 33:27.4 10:47/M
44 Rebecca Taylor Flat Rock MI 1338 32 752 34:52.4 11:15/M
45 Sarah Stalter Plymouth MI 972 34 758 35:00.8 11:17/M
46 Sara Kwiatkowski Plymouth MI 1551 33 765 35:11.8 11:21/M
47 Jamie McMann Plymouth MI 841 34 770 35:14.3 11:22/M
48 Margaret Jenkins Plymouth MI 980 33 776 35:20.9 11:24/M
49 Elizabeth Biro Canton MI 1250 32 793 35:37.8 11:29/M
50 Regina Billings Canton MI 1258 33 803 36:06.1 11:39/M
51 Suman Desaraju Plymouth MI 1526 32 805 36:15.3 11:42/M
52 Kelly Korycki Canton MI 867 32 807 36:23.9 11:44/M
53 Tia Slowik Plymouth MI 1515 34 817 36:48.3 11:52/M
54 Sarah Richards Ann Arbor MI 1210 32 841 38:06.3 12:17/M
55 Stehanie Lorenz Canton MI 936 34 845 38:23.9 12:23/M
56 Anita Tatla Royal Oak MI 1446 31 848 38:37.8 12:27/M
57 Jenna Davis Lake Orion MI 1428 30 853 38:45.1 12:30/M
58 Ekta Jhaveri Canton MI 910 33 865 40:12.2 12:58/M
59 Melissa Overfield Canton MI 870 34 874 41:07.6 13:16/M
60 Amy Betts Canton MI 953 34 887 42:29.4 13:42/M
61 Carrie Bohnwagner Garden City MI 876 32 896 43:44.2 14:06/M

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shane Logan Pontiac MI 7 33 4 15:46.7 5:05/M
2 Gavin Smith Northville MI 1600 34 7 15:56.8 5:08/M
3 Douglas Herriman Jr Plymouth MI 1255 34 31 18:39.4 6:01/M
4 Shane Lehnst Clinton Township M 1614 34 32 18:44.7 6:03/M
5 Raymond German Brownstown MI 1623 34 40 19:09.2 6:11/M
6 Audrew McDonald Lake Orion MI 1167 33 49 19:32.4 6:18/M
7 Creighton Mullins Bloomfield Hills M 1269 32 72 20:25.2 6:35/M
8 Mark Farnham Northville MI 94 30 86 20:56.4 6:45/M
9 Ryan White Canton MI 1444 30 103 21:38.8 6:59/M
10 Edwin Choi East Lansing MI 1613 31 113 22:05.9 7:07/M
11 Erin MacGregor Commerce Twp MI 1675 34 115 22:07.8 7:08/M
12 Rob Block Lansing MI 1624 31 130 22:23.9 7:13/M
13 Alan Arico Plymouth MI 1541 31 136 22:37.3 7:18/M
14 Robert Beier Plymouth MI 1324 32 148 22:50.7 7:22/M
15 Steve Marcero Novi MI 113 34 149 22:51.1 7:22/M
16 Jeff Tessmer Novi MI 1150 34 159 23:04.1 7:26/M
17 Jasen McMann Plymouth MI 9 32 171 23:15.1 7:30/M
18 Todd Emmons Plymouth MI 1051 30 179 23:22.2 7:32/M
19 Stanley Kulikowski Pleasant Ridge MI 1089 34 195 23:50.8 7:41/M
20 Brad Schopieray Wixom MI 1267 30 203 24:06.2 7:46/M
21 David Boduch Northville MI 70 34 209 24:21.9 7:51/M
22 Luke Hugel West Bloomfield MI 64 33 218 24:29.0 7:54/M
23 Justin Weder Livonia MI 111 34 229 24:41.9 7:58/M
24 Ron O'Connor Detroit MI 1653 31 230 24:42.5 7:58/M
25 Rick Grezck Livonia MI 1682 33 234 24:48.7 8:00/M
26 Brian Camiller Canton MI 1487 34 236 24:51.3 8:01/M
27 Steven Grzesiak Detroit MI 3 34 288 25:46.6 8:19/M
28 Eric Rothert Canton MI 970 33 331 26:23.1 8:31/M
29 Nathan Richards Ann Arbor MI 1211 32 349 26:42.1 8:37/M
30 Ed Thai Plymouth MI 1408 32 357 26:45.6 8:38/M
31 Jeff Dalton Westland MI 1424 34 386 27:15.7 8:47/M
32 Hiroshi Takakura Plymouth MI 1393 30 396 27:24.7 8:50/M
33 Cory Mosher Howell MI 76 34 403 27:28.8 8:52/M
34 Travis Ellinger Canton MI 72 34 408 27:29.9 8:52/M
35 Joel Cambare Sterling Heights M 1263 34 485 28:28.4 9:11/M
36 Shane McDowell Raleigh NC 1427 32 521 29:15.5 9:26/M
37 Mike Potrzebowski Redford MI 1368 33 533 29:31.1 9:31/M
38 Matthew Snell Livonia MI 874 32 536 29:34.0 9:32/M
39 Donald McLane Canton MI 1105 33 542 29:39.2 9:34/M
40 Michael Roberson Ann Arbor MI 1287 31 569 30:11.4 9:44/M
41 Matthew Shaw Wixom MI 1224 34 572 30:15.7 9:45/M
42 Adam Vincens Plymouth MI 1575 31 589 30:32.1 9:51/M
43 Doug Jost Plymouth MI 1067 34 601 30:49.1 9:56/M
44 Steve Johnston Canton MI 1352 34 613 31:05.7 10:02/M
45 James Davidson Plymouth MI 1330 30 615 31:09.5 10:03/M
46 Brian Miller Westland MI 1128 31 617 31:12.8 10:04/M
47 Charles Dumas Canton MI 887 32 622 31:23.2 10:07/M
48 Peter Marsack Northville MI 81 33 633 31:32.5 10:10/M
49 Eric Stalter Plymouth MI 971 32 665 32:18.8 10:25/M
50 H Veenstra Farmington Hills M 831 34 714 33:33.8 10:49/M
51 David Armbruster Canton MI 1191 34 722 33:50.9 10:55/M
52 Matthew Wait Marshall MI 976 34 748 34:37.8 11:10/M
53 Mark Biro Canton MI 1251 34 791 35:37.4 11:29/M
54 David Billings Canton MI 1259 33 802 36:05.8 11:38/M

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danie Matusik Chelsea MI 61 39 93 21:16.4 6:52/M
2 Sandra Schewe Plymouth MI 1038 39 109 22:00.1 7:06/M
3 Christine Hughes Canton MI 80 38 211 24:22.2 7:52/M
4 Fumiko Malave Augusta GA 1071 38 231 24:46.2 7:59/M
5 Keri Burgess Canton MI 1052 36 251 25:08.0 8:06/M
6 Marcia Johnson Ypsilanti MI 1091 37 256 25:12.1 8:08/M
7 Heidi Laperriere Garden City MI 1079 37 276 25:31.0 8:14/M
8 Becky Schad Novi MI 1485 37 284 25:39.8 8:16/M
9 Stephanie Claborn Fenton MI 6 37 320 26:13.7 8:27/M
10 Noelle Rose Hartland MI 5 39 321 26:13.7 8:27/M
11 Kerry Minshew Canton MI 1348 39 325 26:17.1 8:29/M
12 Kerri Hendricks Plymouth MI 1050 36 329 26:22.3 8:30/M
13 Nora Mankijohn Grosse Pointe MI 1664 36 362 26:49.7 8:39/M
14 Kerri Krafft Canton MI 1303 38 369 26:53.5 8:40/M
15 Joli Dekiere Plymouth MI 927 36 371 26:54.3 8:41/M
16 Paula Ford Plymouth MI 811 38 384 27:14.4 8:47/M
17 Rebecca Wendela Wixom MI 1584 35 389 27:21.4 8:49/M
18 Shelly Riddell Royal Oak MI 1472 36 402 27:27.7 8:51/M
19 Maria Eby Northville MI 1557 36 455 27:58.7 9:01/M
20 Jennifer Sorter Dexter MI 1672 37 456 27:58.9 9:01/M
21 Rebecca Dragan Canton MI 1473 35 460 28:02.4 9:03/M
22 Beth Hatsios Plymouth MI 807 39 476 28:19.6 9:08/M
23 Amy Watts Farmington Hills M 955 36 477 28:19.8 9:08/M
24 Alex Shalhoub Livonia MI 1674 35 516 29:09.7 9:24/M
25 Maureen Hagood Livonia MI 1207 37 574 30:17.6 9:46/M
26 Cathy Schnetzer Plymouth MI 1066 39 581 30:22.1 9:48/M
27 Karen McComas Westland MI 1423 37 582 30:26.0 9:49/M
28 Kelly Dandy Garden City MI 1300 39 587 30:28.8 9:50/M
29 Shelly Baczkowski Saline MI 961 39 592 30:37.3 9:53/M
30 Stephanie Clark Plymouth MI 1578 36 612 31:04.3 10:01/M
31 Dawn Armbruster Canton MI 1190 37 628 31:30.1 10:10/M
32 Sharon Butler Plymouth MI 1618 37 630 31:31.6 10:10/M
33 Jamie Jean Interlochen MI 1306 35 653 32:10.6 10:23/M
34 Adele Cosman Livonia MI 1315 37 710 33:28.8 10:48/M
35 Christina Druc Livonia MI 1333 35 733 34:22.4 11:05/M
36 Megan Weil Canton MI 1597 36 735 34:23.9 11:05/M
37 Michelle Connell Canton MI 1200 37 797 35:52.4 11:34/M
38 Peg Foen Plymouth MI 1212 36 806 36:18.2 11:43/M
39 Suzanne Stegeman Plymouth MI 1336 39 830 37:45.2 12:11/M
40 Jessica Young Canton MI 879 35 838 38:03.5 12:16/M
41 Becky Gorzen Plymouth MI 1002 35 843 38:11.0 12:19/M
42 Lydia Bruski Westland MI 1241 37 847 38:33.8 12:26/M
43 Marcie Kerr Tecumseh MI 1268 37 849 38:40.2 12:28/M
44 Joy Wolf Plymouth MI 1382 37 855 39:11.9 12:38/M
45 Nicole Gall Grosse Ile MI 1246 35 876 41:26.2 13:22/M
46 Andrea Rentz Canton MI 1334 36 891 42:49.2 13:49/M
47 April Richmond Plymouth MI 1012 35 894 43:20.9 13:59/M
48 Celia Wade Grosse Pte Woods M 724 35 925 53:23.5 17:13/M

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clint Verran Lake Orion MI 45 36 5 15:50.0 5:06/M
2 John Graham Tekonsha MI 1692 38 12 17:21.4 5:36/M
3 Scott Stryker Oxford MI 1295 39 17 17:51.8 5:45/M
4 Joel Kozlowski Macomb Township MI 25 39 21 18:05.7 5:50/M
5 Jesse Sweeney Southfield MI 1658 36 23 18:08.4 5:51/M
6 Dan McGuire Canton MI 8 35 24 18:10.3 5:52/M
7 Jeffrey Schlenker Saginaw MI 17 36 30 18:37.3 6:00/M
8 Shane Beauchamp Dearborn MI 1638 37 34 18:56.7 6:06/M
9 Chris Brown Plymouth MI 934 38 55 19:51.2 6:24/M
10 Enrique Aguilar Canton MI 1081 38 64 20:10.0 6:30/M
11 Brian Allen Plymouth MI 1010 39 81 20:43.9 6:41/M
12 Frederick Thurston Livonia MI 93 39 82 20:46.0 6:42/M
13 Ronald Wells Petersburg MI 1230 37 84 20:53.5 6:44/M
14 Erik Huysken Royal Oak MI 56 36 85 20:55.6 6:45/M
15 Benjamin Wallis South Lyon MI 1488 35 98 21:33.3 6:57/M
16 John Tarquinto Plymouth MI 1381 38 110 22:01.9 7:06/M
17 Happy Feet Parsell Troy MI 51 35 116 22:10.2 7:09/M
18 D. Bruce Bain III Plymouth MI 1032 35 118 22:12.8 7:10/M
19 Eric Banners Plymouth MI 20 37 121 22:16.2 7:11/M
20 Jim Cahill Livonia MI 92 38 126 22:18.5 7:12/M
21 William Henderson Redford MI 1326 39 141 22:47.2 7:21/M
22 Michael Nicholas Plymouth MI 1185 38 142 22:47.4 7:21/M
23 Christopher Mastropietro Grosse Pointe Woods 1031 37 153 22:58.9 7:25/M
24 Anthony Nettles Canton MI 1440 35 154 22:59.7 7:25/M
25 Ryan Hahn Greenwood IN 1327 35 160 23:05.7 7:27/M
26 Joseph Binder Plymouth MI 1125 37 172 23:16.0 7:30/M
27 Joseph Covino Plymouth MI 1452 37 181 23:24.9 7:33/M
28 Seamus Clark Plymouth MI 812 37 187 23:36.7 7:37/M
29 Mike Regan Saline MI 1008 37 198 23:56.2 7:43/M
30 Joseph Whalen Canton MI 1233 35 204 24:10.6 7:48/M
31 Stephen Dudek Livonia MI 1683 39 239 24:57.1 8:03/M
32 Chris Johnson Ypsilanti MI 1092 38 255 25:11.8 8:07/M
33 John Colliton Detroit MI 1 35 262 25:17.1 8:09/M
34 Ryan McClain Plymouth MI 1353 37 263 25:18.8 8:10/M
35 Michael Sudrovech Oxford MI 1648 38 283 25:38.4 8:16/M
36 Eric Hughes Canton MI 1632 39 296 25:51.5 8:20/M
37 Neil Dixon Plymouth MI 1494 36 306 25:57.3 8:22/M
38 Michael Fay Taylor MI 935 39 314 26:04.5 8:25/M
39 Zachary Messina Belleville MI 1273 35 327 26:18.7 8:29/M
40 Patrick Sortor Dexter MI 1673 38 333 26:27.4 8:32/M
41 Ben Hendricks Plymouth MI 1048 37 346 26:39.5 8:36/M
42 Peter Kim Plymouth MI 933 38 381 27:09.2 8:45/M
43 Alkend Lila Westland MI 1501 35 385 27:15.3 8:47/M
44 Stephen Sedore Plymouth MI 839 37 387 27:18.1 8:48/M
45 Manuel Barberena Plymouth MI 19 39 412 27:31.1 8:53/M
46 Matthew Gall Grosse Ile MI 13 36 418 27:34.4 8:54/M
47 Todd Betts Canton MI 937 38 425 27:43.8 8:56/M
48 Subu Desaraju Plymouth MI 1527 36 430 27:46.7 8:57/M
49 Steve Podolinski Plymouth MI 1396 37 434 27:49.4 8:58/M
50 Jonathan Smigell Plymouth MI 1308 35 437 27:49.7 8:58/M
51 Brad Eby Northville MI 1556 36 453 27:57.9 9:01/M
52 Matthew Jones Plymouth MI 1509 39 458 28:00.6 9:02/M
53 Eric Tomei Rochester MI 1661 35 515 29:09.2 9:24/M
54 Chad Smith Canton MI 1657 37 517 29:10.3 9:25/M
55 Victor Baczkowski Saline MI 960 38 531 29:24.6 9:29/M
56 Conrad Schewe Plymouth MI 1037 38 549 29:48.6 9:37/M
57 Andrew Lindsay Canton MI 1282 38 564 30:03.6 9:42/M
58 Bill Lincoln Plymouth MI 1520 39 576 30:18.4 9:46/M
59 Robert Huggard Canton MI 1201 36 578 30:18.6 9:46/M
60 Brad Gaway Plymouth MI 1676 37 580 30:20.1 9:47/M
61 Aaron Prantera Plymouth MI 1433 35 610 30:59.5 10:00/M
62 David Beardsley Livonia MI 1266 35 614 31:08.5 10:03/M
63 Brad Gallant Plymouth MI 1080 37 627 31:29.7 10:09/M
64 Sean Spencer Canton MI 1671 36 647 31:58.5 10:19/M
65 Mike Sweet Farmington MI 1162 39 648 32:00.2 10:19/M
66 Scott Bruski Westland MI 1242 37 677 32:38.6 10:32/M
67 Matthew Gerlach Commerce Twp MI 1304 35 699 33:16.6 10:44/M
68 Bill Brody Plymouth MI 1253 37 736 34:26.6 11:06/M
69 Pete Cunningham Plymouth MI 1222 36 744 34:31.3 11:08/M
70 Mark Owens Jr Livonia MI 1208 35 745 34:31.6 11:08/M
71 Marc Freeman Plymouth MI 1147 39 795 35:38.8 11:30/M
72 Ken Young Canton MI 881 37 840 38:04.2 12:17/M
73 Gregg Overfield Canton MI 869 35 873 41:07.4 13:16/M
74 Eathen Rentz Canton MI 1335 36 884 42:08.2 13:35/M

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marybeth Reader Bloomfield MI 91 42 39 19:07.5 6:10/M
2 Pamela Walker Westland MI 899 42 75 20:29.2 6:36/M
3 Robin Mitchell Plymouth MI 904 44 83 20:50.8 6:43/M
4 Kerry Maloney Canton MI 1491 44 169 23:12.2 7:29/M
5 Eileen Crumb Plymouth MI 1363 44 177 23:17.8 7:31/M
6 Jennifer Kennedy Novi MI 1510 40 180 23:23.6 7:33/M
7 Nancy Damm Ann Arbor MI 1605 44 185 23:33.4 7:36/M
8 Stacey Gasaway Plymouth MI 1113 43 208 24:20.3 7:51/M
9 Kyra Fleming Ann Arbor MI 1236 44 222 24:32.5 7:55/M
10 Melissa Campbell West Bloomfield MI 1278 41 257 25:12.1 8:08/M
11 Beth Jakubik Plymouth MI 981 42 300 25:53.4 8:21/M
12 Nicol Albanese Plymouth MI 1390 40 330 26:22.4 8:30/M
13 Millie Bowman Canton MI 1587 44 343 26:35.3 8:35/M
14 Diana Rochowiak Canton MI 1398 42 350 26:42.2 8:37/M
15 Michelle Diebold Riverview MI 1367 40 383 27:14.4 8:47/M
16 Cheryl Peltier Plymouth MI 993 43 439 27:50.6 8:59/M
17 Carol King Plymouth MI 861 41 448 27:55.7 9:00/M
18 Nichole Gallagher Northville MI 1021 40 449 27:56.2 9:01/M
19 Robin Wall Howell MI 1694 40 464 28:10.1 9:05/M
20 Stephanie Stoliker Plymouth MI 968 41 478 28:20.7 9:08/M
21 Rebecca Tennis Canton MI 1152 44 514 29:04.4 9:23/M
22 Melinda Uerling Livonia MI 1328 42 535 29:33.3 9:32/M
23 Tiffany Bridges Livonia MI 903 40 540 29:36.3 9:33/M
24 Kelly Trost Plymouth MI 1697 41 565 30:04.8 9:42/M
25 Lisa Detmer Northville MI 1383 43 593 30:38.9 9:53/M
26 Amy McGrath Canton MI 804 43 596 30:40.5 9:54/M
27 Ann Marie Kaufman Plymouth MI 1104 43 605 30:50.6 9:57/M
28 Karen Duhl Canton MI 932 44 625 31:29.5 10:09/M
29 Jen Fausier Plymouth MI 1615 41 632 31:32.2 10:10/M
30 Monica Derosier Plymouth MI 963 40 661 32:17.0 10:25/M
31 Katy Lin Plymouth MI 916 42 663 32:18.7 10:25/M
32 Amy Blaufuss Plymouth MI 1115 41 675 32:38.3 10:32/M
33 Amy Angell Plymouth MI 1062 42 682 32:44.5 10:34/M
34 Diana Brody Plymouth MI 1252 40 737 34:26.6 11:06/M
35 Gina Waggoner Canton MI 1123 43 786 35:26.8 11:26/M
36 Jodi Richards Canton MI 1220 43 801 36:05.7 11:38/M
37 Teresa Mei Plymouth MI 821 42 813 36:42.3 11:50/M
38 Renee Orr Allen Park MI 1174 40 821 37:09.1 11:59/M
39 Vicky Stenshorn Plymouth MI 1359 43 829 37:39.2 12:09/M
40 Gina Fagerman Plymouth MI 1047 42 856 39:16.3 12:40/M
41 Collen England Canton MI 1379 40 868 40:33.7 13:05/M
42 Dawn Vassel Bloomfield AA 1077 42 870 40:51.6 13:11/M
43 Jadie Woods Detroit MI 893 40 878 41:29.0 13:23/M
44 Susan High Redford MI 1042 44 909 45:49.4 14:47/M
45 Carleen Czajka Plymouth MI 844 42 914 46:51.1 15:07/M
46 Eileen Ganster Plymouth MI 1196 44 926 53:28.3 17:15/M

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Loverich Canton MI 921 42 28 18:27.0 5:57/M
2 Mark Savedes South Lyon MI 1572 41 35 19:01.7 6:08/M
3 Joshua Donnelly Jackson MI 1611 40 46 19:20.4 6:14/M
4 Brad Wright White Lake MI 4 40 48 19:25.4 6:16/M
5 Jim Oleksinski Grosse Pointe Woods 943 44 50 19:39.1 6:20/M
6 Mark McCaslin Northville MI 35 41 62 20:06.0 6:29/M
7 Ronald Ambrose Livonia MI 57 44 105 21:42.0 7:00/M
8 Paul Hoke Plymouth MI 863 42 107 21:51.8 7:03/M
9 Eric Kaye Livonia MI 18 44 127 22:18.6 7:12/M
10 Ric Giles Shelby MI 74 41 157 23:00.7 7:25/M
11 Tim Osburn Plymouth MI 41 44 176 23:17.4 7:31/M
12 Steven Sutrick Canton MI 49 40 178 23:20.2 7:32/M
13 Yuji Iwata Plymouth MI 1410 40 194 23:47.9 7:40/M
14 Joe Ash Canton MI 913 44 235 24:49.1 8:00/M
15 Steve Roberts Plymouth MI 1070 40 241 24:57.9 8:03/M
16 Steve Henrie Plymouth MI 44 41 253 25:09.9 8:07/M
17 Sam Kandah Plymouth MI 1552 44 265 25:19.7 8:10/M
18 Rob Doss West Bloomfield MI 857 44 269 25:24.0 8:12/M
19 Bob Bieganski Livonia MI 1467 43 273 25:29.6 8:13/M
20 Masahiko Morichika Plymouth MI 1492 40 278 25:32.6 8:14/M
21 Dan Dunn Canton MI 1639 41 280 25:34.2 8:15/M
22 Elvis Mandelli Canton MI 1567 44 289 25:47.2 8:19/M
23 Allen Radke Plymouth MI 1522 44 293 25:50.6 8:20/M
24 John Hammill Plymouth MI 1585 42 312 26:02.2 8:24/M
25 David Combs Garden City MI 1586 41 344 26:35.5 8:35/M
26 Akira Tanaka Plymouth MI 1409 43 356 26:45.4 8:38/M
27 Brian Downey Westland MI 1144 41 363 26:49.8 8:39/M
28 Andy Hodapp Plymouth MI 1399 42 367 26:51.7 8:40/M
29 Matt Matuszak Brighton MI 1138 41 374 26:55.9 8:41/M
30 Robert Bromley Plymouth MI 1438 44 382 27:12.8 8:46/M
31 Kanak Soundra Canton MI 39 44 390 27:22.2 8:50/M
32 Jeffrey Taylor Farmington MI 902 40 393 27:23.2 8:50/M
33 Chris Cirino Plymouth MI 1403 43 413 27:31.7 8:53/M
34 Paul Bays South Lyon MI 1441 44 416 27:33.1 8:53/M
35 Les Withrow Canton MI 1271 44 433 27:47.9 8:58/M
36 Todd Chumley Plymouth MI 1592 44 447 27:55.6 9:00/M
37 Steve Heuwegen Canton MI 85 42 474 28:18.1 9:08/M
38 Robert Whelan Plymouth MI 1508 40 494 28:36.0 9:14/M
39 Paul Albanese Plymouth MI 802 42 497 28:40.0 9:15/M
40 Constantin Diele Plymouth MI 1537 42 508 28:55.8 9:20/M
41 Brian Carney Plymouth MI 1345 42 511 29:00.5 9:21/M
42 Jason Stoliker Plymouth MI 967 42 512 29:02.1 9:22/M
43 Sean Whelan Canton MI 1544 40 528 29:19.0 9:27/M
44 Denis Kansier Canton MI 1006 40 550 29:49.4 9:37/M
45 Robert Keller Canton MI 894 43 567 30:07.7 9:43/M
46 Wayne Rem Canton MI 1312 43 579 30:19.9 9:47/M
47 John Fauster Plymouth MI 1616 40 631 31:31.9 10:10/M
48 John Dermody Wayne MI 1349 41 640 31:45.3 10:15/M
49 Bob Hill Plymouth MI 1130 40 642 31:49.7 10:16/M
50 Mike McBeth Farmington Hills M 1513 44 646 31:53.9 10:17/M
51 Jonathan Fleming Canton MI 1490 41 658 32:15.9 10:24/M
52 Michael Derosier Plymouth MI 962 40 662 32:17.6 10:25/M
53 Grant Reed Canton MI 1156 42 664 32:18.8 10:25/M
54 Vittorio Decina Plymouth MI 1337 40 681 32:42.6 10:33/M
55 Matt Jakubik Plymouth MI 982 42 694 33:06.6 10:41/M
56 Rob Shaver Canton MI 1319 44 725 34:08.3 11:01/M
57 Stefano Spadoni Plymouth MI 872 43 728 34:12.5 11:02/M
58 David Wisniewski Plymouth MI 977 42 730 34:13.7 11:02/M
59 Jim England Canton MI 1378 41 756 34:57.7 11:16/M
60 Tom Ford Plymouth MI 810 44 764 35:09.0 11:20/M
61 Mark Dunn Plymouth MI 1011 40 766 35:11.8 11:21/M
62 Todd Mundorf Plymouth MI 1371 41 781 35:24.5 11:25/M
63 Steven Dillon Livonia MI 1384 43 790 35:37.1 11:29/M
64 David McGrath Canton MI 1545 43 815 36:47.2 11:52/M
65 Charles Angell Plymouth MI 1063 43 864 40:02.9 12:55/M
66 Bob Vanlue Canton MI 948 40 897 43:59.1 14:11/M
67 Arnie Muscat Plymouth MI 1387 44 921 51:40.2 16:40/M

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Veneziano Fenton MI 10 46 29 18:33.4 5:59/M
2 Jean Weishoar Plymouth MI 939 49 183 23:29.3 7:35/M
3 Michelle Avey Livonia MI 1197 48 213 24:25.2 7:53/M
4 Patricia Mousseau Northville MI 1434 47 272 25:28.2 8:13/M
5 Susanne Kullen Plymouth MI 1120 49 303 25:55.2 8:22/M
6 Pamela Pilver Canton MI 1235 46 401 27:27.1 8:51/M
7 Margaret Shooshanian Fenton MI 1277 47 428 27:45.5 8:57/M
8 Sandy O'Shaughnessy Plymouth MI 1024 47 457 28:00.4 9:02/M
9 Kathy Row Canton MI 1525 48 493 28:35.7 9:13/M
10 Kelly Puishes Livonia MI 1099 48 518 29:10.3 9:25/M
11 Mary Bartek Plymouth MI 1107 49 525 29:17.8 9:27/M
12 Jamie Senkbeil Plymouth MI 1298 48 529 29:19.0 9:27/M
13 Lisa Swales Canton MI 890 46 557 29:54.1 9:39/M
14 Lynn Lindenfelser Dearborn Hgts. MI 1030 48 588 30:30.1 9:50/M
15 Kimberlee Buzenberg Plymouth MI 1505 46 590 30:35.3 9:52/M
16 Kathleen Thurn Plymouth MI 1500 45 626 31:29.7 10:09/M
17 Donna Broderick Plymouth MI 952 45 635 31:34.2 10:11/M
18 Carla Richards Ypsilanti MI 1622 46 637 31:41.7 10:13/M
19 Joanne Randolph Plymouth MI 36 46 654 32:12.2 10:23/M
20 Michelle Cooley Allen Park MI 1173 49 659 32:16.6 10:25/M
21 Cindy Devries Ypsilanti MI 860 48 671 32:29.4 10:29/M
22 Edna Eisenmenger Plymouth MI 1474 49 700 33:17.4 10:44/M
23 Dawn Schulte Redford MI 999 45 702 33:18.6 10:45/M
24 Paulette Longe Plymouth MI 1512 48 715 33:38.6 10:51/M
25 Cynthia Flora Plymouth MI 1219 49 727 34:09.6 11:01/M
26 Gail Grieger Plymouth MI 883 47 732 34:18.7 11:04/M
27 Diane Klann Canton MI 1283 46 741 34:27.8 11:07/M
28 Janet Mailhot Plymouth MI 1055 48 742 34:29.8 11:07/M
29 Meschelle Wagner Livonia MI 834 49 785 35:26.2 11:26/M
30 Karen McCowkey Waterford MI 1636 49 788 35:31.2 11:27/M
31 Siqrid Doyle Brighton MI 1691 47 798 35:54.2 11:35/M
32 Akosua Dow Ypsilanti MI 1076 48 818 37:02.7 11:57/M
33 Kristi Tesarz Canton MI 1451 47 826 37:26.3 12:05/M
34 Jeanine McDuff Plymouth MI 843 46 828 37:35.0 12:07/M
35 Kallie Michels Plymouth MI 1133 48 835 37:54.8 12:14/M
36 Tina Carnahan Plymouth MI 1479 45 852 38:44.8 12:30/M
37 Diane Bryan Plymouth MI 1558 45 857 39:21.7 12:42/M
38 Monica Crespo Canton MI 1346 47 881 41:44.0 13:28/M
39 Anne Williamson Plymouth MI 1044 47 882 41:54.0 13:31/M
40 Clara Weisz Plymouth MI 996 49 905 44:50.9 14:28/M
41 Beth Chumley Plymouth MI 1598 46 923 52:33.5 16:57/M
42 Polly Little Belleville MI 1504 49 927 54:55.7 17:43/M
43 Carol O'Donohue Canton MI 1182 45 931 56:50.5 18:20/M

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adan Gomez Livonia MI 1329 46 20 18:04.1 5:50/M
2 Jay Owens Fenton MI 40 49 26 18:18.4 5:54/M
3 Doug Ogden Chelsea MI 101 48 27 18:21.1 5:55/M
4 Steven Williams Allen Park MI 1640 48 51 19:39.2 6:20/M
5 Eric Pagac Dearborn MI 1591 48 59 19:58.8 6:26/M
6 Rob French Dexter MI 90 48 63 20:07.4 6:29/M
7 Thomas Griffin Clio MI 990 46 79 20:34.9 6:38/M
8 Ed Wright Canton MI 1535 49 92 21:15.7 6:51/M
9 Tim Thomas Canton MI 1355 49 131 22:28.3 7:15/M
10 Tom Charey Plymouth MI 1606 47 132 22:32.0 7:16/M
11 Barry Katsefaras Pinckney MI 1443 48 139 22:43.9 7:20/M
12 Steve Demoss Plymouth MI 1364 46 162 23:07.1 7:27/M
13 Allen Foos Plymouth MI 1159 48 175 23:17.0 7:31/M
14 Mike Warkoczeski Plymouth MI 832 48 182 23:27.1 7:34/M
15 Robert Pascarella Canton MI 1456 45 199 23:59.4 7:44/M
16 Patrick Moore Plymouth MI 1550 46 202 24:05.6 7:46/M
17 William Behr Canton MI 1014 49 207 24:16.1 7:50/M
18 Steve Valli Northville MI 1695 45 215 24:27.4 7:53/M
19 Tim Brooks Flushing MI 32 46 220 24:30.1 7:54/M
20 Daniel Lixie Plymouth MI 1217 49 232 24:47.7 8:00/M
21 Gilbert Charles Pinckney MI 1249 48 264 25:19.2 8:10/M
22 Michael Liubakka Northville MI 77 47 271 25:28.1 8:13/M
23 Ted Williamson Plymouth MI 1040 49 285 25:39.9 8:16/M
24 Jim Zittel Waterford MI 109 48 302 25:54.8 8:21/M
25 John Enright Canton MI 1547 46 307 25:59.1 8:23/M
26 Andrew Wong Plymouth MI 1450 46 310 26:01.3 8:24/M
27 Suk-Kyu Koh Canton MI 87 45 313 26:02.6 8:24/M
28 John Blicharz Plymouth MI 918 45 316 26:06.8 8:25/M
29 Daniel Oeffler Westland MI 1264 46 334 26:28.5 8:32/M
30 Ronald Wells Lake Orion MI 65 47 336 26:29.2 8:33/M
31 Curtis Dozier Canton MI 1462 48 358 26:46.4 8:38/M
32 John Lubig Livonia MI 1633 46 394 27:23.7 8:50/M
33 Rob Drabicki Livonia MI 986 45 400 27:26.6 8:51/M
34 Dennis Tiernay Brighton MI 110 48 444 27:54.7 9:00/M
35 K. Gus Vlahadamis Plymouth MI 884 48 454 27:58.4 9:01/M
36 Robert Pomponi 1681 47 466 28:11.7 9:05/M
37 Leednin Wong 1680 48 469 28:12.3 9:06/M
38 Curtis Bantz Clawson MI 112 46 470 28:13.5 9:06/M
39 Matthew Krawczak Plymouth MI 1407 45 487 28:30.2 9:12/M
40 Mike Arcuragi Northville MI 1429 45 498 28:40.6 9:15/M
41 David Kingston Saline MI 1316 46 503 28:42.8 9:15/M
42 Dale Grisa Livonia MI 106 46 507 28:48.9 9:17/M
43 Eric Buzenberg Plymouth MI 1507 48 526 29:17.9 9:27/M
44 Ara Kabodian Plymouth MI 1517 47 577 30:18.5 9:46/M
45 John Cummings Plymouth MI 830 48 621 31:19.7 10:06/M
46 Steve Kushim Highland MI 78 47 623 31:27.5 10:09/M
47 Noori Pandit Canton MI 1175 46 670 32:27.2 10:28/M
48 Eric Beasley Bloomfield MI 1078 45 689 32:50.4 10:35/M
49 Lawrence Schulte Redford MI 998 49 701 33:18.4 10:45/M
50 Greg Burke Manchester MI 1245 47 719 33:47.7 10:54/M
51 Anthony Dalimonte Birmingham MI 1687 47 750 34:38.7 11:10/M
52 Martin Schendel Plymouth MI 1405 49 773 35:16.1 11:23/M
53 Doug Ortman Redford MI 1265 46 816 36:47.3 11:52/M
54 Dennis Patrick Plymouth MI 973 48 823 37:17.9 12:02/M
55 Tom Wiseman Canton MI 1292 45 834 37:51.3 12:13/M
56 Greg Rochowiak Canton MI 1118 48 837 37:58.6 12:15/M
57 Brian Dennis Saline MI 1459 47 844 38:12.2 12:19/M
58 Don Granowicz Canton MI 850 45 886 42:26.6 13:41/M
59 Steve Ragan Dearborn MI 1690 45 900 44:18.5 14:17/M
60 David Chuparkoff Saline MI 1237 47 912 46:42.3 15:04/M
61 Robert Woods Livonia MI 1391 45 920 51:00.5 16:27/M
62 Dan O'Donohue Canton MI 1181 48 932 56:51.3 18:20/M

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cherryl Rose Los Angeles CA 24 51 189 23:42.2 7:39/M
2 Ruth Lara Gr. Blanc MI 31 50 242 24:59.8 8:04/M
3 Cathy Hessell Canton MI 1158 54 270 25:24.3 8:12/M
4 Mira Slimko Marblehead OH 1178 54 308 25:59.9 8:23/M
5 Sharon Fielder Adrian MI 907 53 388 27:19.0 8:49/M
6 Debbie Cornelius Pinckney MI 1625 50 405 27:29.3 8:52/M
7 Bob Fleming Plymouth MI 985 52 414 27:32.0 8:53/M
8 Vicki Nicol Plymouth MI 855 53 551 29:50.5 9:37/M
9 Patricia Elezi Belleville MI 1421 50 554 29:52.1 9:38/M
10 Mary Ernat Westland MI 1275 50 571 30:14.8 9:45/M
11 Kathy Vitale Canton MI 1677 50 585 30:27.7 9:49/M
12 Marygrace Kutylowski Loveland OH 840 52 598 30:42.9 9:54/M
13 Teri Ward Livonia MI 1053 54 602 30:49.6 9:56/M
14 Cynthia West Plymouth MI 1538 50 651 32:00.9 10:19/M
15 Tina Conti Canton MI 979 53 684 32:45.4 10:34/M
16 Carol Wilson South Lyon MI 908 51 691 33:02.0 10:39/M
17 Sue Stiner Olathe KS 615 50 754 34:56.7 11:16/M
18 Chris Distelrath Canton MI 674 53 762 35:08.6 11:20/M
19 Roberta Kompoltowicz Plymouth MI 816 54 779 35:23.4 11:25/M
20 Kathy Stacey Plymouth MI 1530 51 824 37:18.0 12:02/M
21 Brenda Johnson Novi MI 1432 51 867 40:31.4 13:04/M
22 Cathy Vettese Canton MI 1389 51 895 43:43.6 14:06/M

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Lara Gr. Blanc MI 33 52 36 19:03.9 6:09/M
2 Larry Naumann Berkley MI 891 54 47 19:22.1 6:15/M
3 Rob Spaulding Livonia MI 1028 50 61 20:05.3 6:29/M
4 Nas Dastmalchi Novi MI 1362 54 87 20:57.5 6:45/M
5 Kevin Girbach Plymouth MI 1085 50 97 21:28.9 6:55/M
6 Jim Debrincat Livonia MI 38 53 111 22:04.6 7:07/M
7 Mark Erichsen Farmington Hills M 1612 54 124 22:17.8 7:11/M
8 Ken Sova Canton MI 79 54 128 22:22.2 7:13/M
9 Rick Tricoli Canton MI 1057 51 144 22:48.1 7:21/M
10 Marvin Guitar Harrison Twp. MI 12 54 145 22:48.3 7:21/M
11 Todd Doenitz Plymouth MI 86 50 164 23:08.3 7:28/M
12 Brad Vincent Schoolcraft MI 84 52 173 23:16.6 7:30/M
13 Tom Burke Canton MI 1630 54 197 23:54.9 7:43/M
14 Jeff Fidge Northville MI 1049 51 216 24:27.5 7:53/M
15 Paul Marsh Lansing MI 1621 54 225 24:37.1 7:56/M
16 Roman Osinski Canton MI 928 53 226 24:38.8 7:57/M
17 Matthew Niles Canton MI 914 50 227 24:39.0 7:57/M
18 John Kullen Plymouth MI 1121 51 233 24:48.0 8:00/M
19 Joe Weishoar Plymouth MI 940 51 244 25:01.2 8:04/M
20 Glen Goldman New Hudson MI 1171 51 249 25:04.3 8:05/M
21 Russell McBain Plymouth MI 71 51 250 25:05.0 8:05/M
22 Daniel Clemans Canton MI 1416 51 291 25:48.6 8:19/M
23 Paul Offer Plymouth MI 1568 51 294 25:51.3 8:20/M
24 Jim Michels Plymouth MI 1134 50 295 25:51.5 8:20/M
25 Charles Simon Plymouth MI 865 52 311 26:01.6 8:24/M
26 Mike Smykowski Northville MI 856 50 324 26:16.2 8:28/M
27 Warren Radgens Novi MI 1149 51 339 26:34.1 8:34/M
28 Ken Bridge Livonia MI 1058 51 398 27:25.6 8:51/M
29 Bob Schmitz Plymouth MI 1560 50 409 27:30.4 8:52/M
30 Dave Wolfe Milford MI 1291 50 420 27:37.2 8:55/M
31 David Anderson Ypsilant MI 1075 50 422 27:41.4 8:56/M
32 Will Chiole Dearborn Hts MI 1689 52 459 28:02.3 9:03/M
33 Kevin McCormack Plymouth MI 941 51 472 28:14.5 9:06/M
34 Greg Rovowski Redford MI 1651 50 482 28:24.6 9:10/M
35 John Bartek Plymouth MI 1109 50 509 28:56.6 9:20/M
36 Michael Lazich Plymouth MI 1143 53 520 29:14.7 9:26/M
37 Bob Peterson Canton MI 1375 53 523 29:16.9 9:26/M
38 Kenneth Weisz Plymouth MI 26 51 534 29:32.3 9:32/M
39 Tim Mann Livonia MI 1199 52 545 29:43.1 9:35/M
40 Ian Nicol Plymouth MI 854 50 552 29:50.8 9:37/M
41 Daniel Golze Ann Arbor MI 1240 52 553 29:51.7 9:38/M
42 Douglas Bowman Livonia MI 897 54 560 29:58.9 9:40/M
43 Randy Kucinski Plymouth MI 55 54 570 30:13.9 9:45/M
44 Terry Steller Sr Ann Arbor MI 1418 54 644 31:51.9 10:16/M
45 Steven Socrates Dryden MI 63 50 683 32:45.2 10:34/M
46 David Carnahan Plymouth MI 1480 53 740 34:27.6 11:07/M
47 Alan Edwards Ferndale MI 1475 53 763 35:08.6 11:20/M
48 Dan Sinnott Plymouth MI 1163 54 771 35:15.4 11:22/M
49 Scot McConkey Waterford MI 1637 51 778 35:22.6 11:25/M
50 Sam Stukel Plymouth MI 1580 50 862 39:30.9 12:45/M
51 Robert Omilian Plymouth MI 1154 52 869 40:38.8 13:06/M
52 Aydin Akcasu 1035 50 893 43:14.8 13:57/M

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sunny Hayashi Wixom MI 1394 55 238 24:55.6 8:02/M
2 Lisa Weyer Canton MI 1234 55 342 26:35.2 8:35/M
3 Susan Loos Canton MI 1170 59 461 28:02.6 9:03/M
4 Jill Makinen Plymouth MI 1069 55 695 33:09.3 10:42/M
5 Karen Krueger Livonia MI 1644 58 707 33:25.2 10:47/M
6 Patty Soter Plymouth MI 1165 58 819 37:03.9 11:57/M
7 Carolyn Cox Canton MI 1400 55 820 37:06.9 11:58/M
8 Marion Wait Plymouth MI 975 56 836 37:58.4 12:15/M
9 Anne Chiara Novi MI 1017 56 879 41:37.3 13:25/M
10 Nancy Paton Plymouth MI 1116 58 902 44:25.1 14:20/M
11 Connie Menichi Livonia MI 1060 56 918 48:49.9 15:45/M

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chuck Block Lansing MI 1226 55 45 19:19.1 6:14/M
2 Tom Taylor Northville MI 1620 56 54 19:49.2 6:24/M
3 Lee Mamola Novi MI 1086 59 74 20:28.2 6:36/M
4 James Chenoweth Ann Arbor MI 1471 57 80 20:36.3 6:39/M
5 James Bearden Livonia MI 30 56 91 21:14.7 6:51/M
6 Bill Wilson South Lyon MI 909 56 102 21:38.3 6:59/M
7 Steve Bauslaugh Canton MI 1376 55 147 22:50.2 7:22/M
8 Thomas Mulvihill Livonia MI 1667 56 158 23:03.1 7:26/M
9 John Salvette Ann Arbor MI 1204 55 168 23:10.0 7:28/M
10 Al Mozug Livonia MI 1169 58 170 23:13.1 7:29/M
11 Thomas Ringo Northville MI 1232 55 186 23:35.5 7:36/M
12 Pat Gregory Novi MI 1340 58 247 25:03.4 8:05/M
13 Robert Kliemann Westland MI 833 57 268 25:22.9 8:11/M
14 Tom Budd Livonia MI 1343 59 287 25:46.6 8:19/M
15 Lee Huey Canton MI 1449 55 297 25:52.0 8:21/M
16 Marcia Stobbe Plymouth MI 1111 59 318 26:12.7 8:27/M
17 Randy Fielder Adrian MI 906 59 328 26:19.9 8:29/M
18 Ray Mailhot Plymouth MI 1054 56 366 26:51.7 8:40/M
19 Warren Stobbe Plymouth MI 919 56 377 27:03.1 8:44/M
20 Walter Pauzo Livonia MI 950 55 391 27:22.7 8:50/M
21 Coleman Teach Rochester MI 1628 55 404 27:29.1 8:52/M
22 Ron Williams Canton MI 1642 59 415 27:32.6 8:53/M
23 Alan Adler West Bloomfield MI 1643 57 427 27:44.5 8:57/M
24 Len Constantine Chesterfield MI 75 58 443 27:53.8 9:00/M
25 Dale Chiara Novi MI 1016 57 463 28:07.5 9:04/M
26 Paul Bortell Plymouth MI 15 56 486 28:29.6 9:11/M
27 George Munday Livonia MI 877 57 539 29:35.7 9:33/M
28 Paul Lumley Plymouth MI 1579 55 558 29:56.1 9:39/M
29 Edward Smith Bryaw OH 83 59 562 30:01.8 9:41/M
30 Bob Dates Canton MI 1112 58 611 30:59.6 10:00/M
31 Timothy Tingstad Plymouth MI 1514 56 657 32:14.9 10:24/M
32 John Maloney Canton MI 1435 56 678 32:39.2 10:32/M
33 Robert Tar Dearborn MI 1073 59 693 33:05.5 10:40/M
34 John Cooper Ypsilanti MI 58 56 729 34:13.6 11:02/M
35 Richard Stiner Olathe KS 813 57 753 34:55.1 11:16/M
36 Don Kompoltowicz Plymouth MI 817 56 780 35:23.6 11:25/M
37 Russ Spaulding Huntingtown MD 1596 55 808 36:26.1 11:45/M

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Olson Southgate MI 100 61 120 22:16.1 7:11/M
2 Maggy Zidar Pontiac MI 98 61 212 24:23.7 7:52/M
3 Marissa Cirino Plymouth MI 1402 62 674 32:33.1 10:30/M
4 Sallie Coffen Royal Oak MI 1629 60 810 36:32.5 11:47/M
5 Nancy Chapman Canton MI 1023 63 875 41:22.7 13:21/M
6 Gwen Omilian Plymouth MI 1153 61 892 42:54.7 13:50/M
7 Mary Anne Marsico Canton MI 1497 63 904 44:26.2 14:20/M

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Soliz Allen Park MI 96 60 68 20:22.1 6:34/M
2 Dale Yagiela Novi MI 1186 62 89 21:09.1 6:49/M
3 James Paul Robert Plymouth MI 1540 62 101 21:37.0 6:58/M
4 Lou Briones Los Angeles CA 34 63 134 22:33.8 7:16/M
5 Chuck Bayer Farmington Hills M 1332 62 138 22:40.3 7:19/M
6 Russ Kittleson Canton MI 1286 62 406 27:29.4 8:52/M
7 Grant Ruttinger Grosse Pte Woods M 1665 60 417 27:33.5 8:53/M
8 William Bujak Belleville MI 1609 61 436 27:49.6 8:58/M
9 Dan Parker Northville MI 1532 60 465 28:10.7 9:05/M
10 Jerry Chwalek Livonia MI 1610 61 499 28:41.3 9:15/M
11 Steve Zdan Plymouth MI 988 62 561 30:00.9 9:41/M
12 Jim Soter Plymouth MI 48 60 586 30:28.7 9:50/M
13 Gary Bonnell Canton MI 1519 60 599 30:47.2 9:56/M
14 Richard Reaume Plymouth MI 1027 61 641 31:47.1 10:15/M
15 James Angell Plymouth MI 1203 63 687 32:47.7 10:35/M
16 Donald McLane Canton MI 2067 60 697 33:15.1 10:44/M
17 Peter Roberson Plymouth MI 1290 61 713 33:32.2 10:49/M
18 Bill Young Plymouth MI 825 62 738 34:26.8 11:06/M
19 Richard Wait Plymouth MI 974 62 747 34:37.3 11:10/M
20 Ken Winkler Canton MI 957 62 799 35:55.3 11:35/M
21 Terry Wasalaski Plymouth MI 1518 62 812 36:35.0 11:48/M
22 Aldo Dekovich Livonia MI 1447 61 859 39:28.0 12:44/M
23 Roy Chapman Canton MI 1022 64 880 41:43.1 13:27/M
24 Robert Marsico Canton MI 1498 61 903 44:25.7 14:20/M
25 Bob England Westland MI 1546 64 906 45:19.0 14:37/M
26 John Stewart Plymouth MI 801 62 907 45:19.0 14:37/M

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rosie Matuszak Ann Arbor MI 819 67 721 33:49.5 10:55/M
2 Sally Goshorn Petoskey MI 1322 69 768 35:12.0 11:21/M

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donald Bain Jr. Plymouth MI 1034 67 228 24:39.3 7:57/M
2 Jerry Mittman Northville MI 1139 66 317 26:07.0 8:25/M
3 William Brody Plymouth MI 1225 66 345 26:38.3 8:35/M
4 David Pugh Plymouth MI 915 67 423 27:43.1 8:56/M
5 Doug Barr Livonia MI 1650 65 538 29:34.9 9:32/M
6 Thaddeus Shakoor Southfield MI 1254 68 575 30:17.9 9:46/M
7 Anthony Dalimonte Livonia MI 1103 67 603 30:50.4 9:57/M
8 Nelson Spiegel Taylor MI 1486 67 716 33:39.9 10:51/M
9 Mike Cherry Grosse Pointe MI 102 67 757 34:57.9 11:16/M
10 Bill Anderson Westland MI 882 66 789 35:37.0 11:29/M
11 Archie Pollard Detroit MI 1344 69 899 44:17.5 14:17/M

Female 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Kjellstrom Plymouth MI 845 70 915 47:15.2 15:15/M

Male 70 to 74

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Boyd Northville MI 826 70 282 25:36.0 8:15/M
2 Dennis Bila Plymouth MI 1342 70 724 34:00.4 10:58/M
3 William Goshorn Petoskey MI 1323 70 769 35:12.2 11:21/M
4 George Douglas Wayne MI 11 73 783 35:25.3 11:25/M
5 Jerry Matuszak Ann Arbor MI 820 71 872 41:01.2 13:14/M
6 John Lockwood Plymouth MI 842 73 883 41:57.2 13:32/M

Male 75 & up

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Desenberg Ann Arbor MI 1627 77 483 28:27.3 9:11/M





Plymouth YMCA Fathers Day 10K Run 10K Run
Age Group Results
June 19, 2011
Gault Race Management

Overall Female Overall Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Katie Jazwinski Dexter MI 82 32 9 36:10.5 36:10.5 5:50/M
2 Sarah Boyle South Lyon MI 104 25 11 36:20.9 36:20.9 5:52/M
3 Angela Matthews Westland MI 89 27 16 37:55.6 37:55.6 6:07/M

Overall Male Overall Winners

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Curtis Vollmar Ypsilanti MI 103 24 1 32:20.1 32:20.1 5:13/M
2 Clint Verran Lake Orion MI 45 36 2 32:29.1 32:29.1 5:14/M
3 Patrick Grosskopf East Lansing MI 99 23 3 32:32.2 32:32.2 5:15/M

No age provided

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Solomon Jaime Northville MI 2241 0 341 1:08:54.9 1:08:54.9 11:07/M

Male 9 to 12

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Alexander Dennis Saline MI 2211 11 356 1:16:59.1 1:16:59.1 12:25/M

Female 13 to 15

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Emma Swales Enter City MI 2022 14 237 57:11.6 57:11.6 9:13/M
2 Ellen Grimes Plymouth MI 2103 15 247 58:06.4 58:06.4 9:22/M
3 Allison Spitz Plymouth MI 2233 15 251 58:18.7 58:18.7 9:24/M
4 Courtney Dennis Saline MI 2210 13 363 1:33:16.6 1:33:16.6 15:03/M

Male 13 to 15

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Joey Shaver Canton MI 2173 14 62 43:39.3 43:39.3 7:02/M
2 Brett Navame Perry MI 2279 14 69 44:45.5 44:45.5 7:13/M
3 Erik Grisa Livonia MI 107 14 289 1:01:43.6 1:01:43.6 9:57/M

Female 16 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Julia Forster Plymouth MI 95 18 180 53:58.4 53:58.4 8:42/M
2 Stephanie Porcari Canton MI 2039 16 198 54:57.8 54:57.8 8:52/M
3 Katie Grimes Plymouth MI 2104 17 223 56:46.0 56:46.0 9:09/M
4 Leslie Weisz Plymouth MI 27 19 232 57:05.1 57:05.1 9:12/M
5 Tracy Rymph Plymouth MI 2228 19 290 1:01:48.4 1:01:48.4 9:58/M

Male 16 to 19

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Matt Neumann Canton MI 2107 19 8 35:55.6 35:55.6 5:48/M
2 Derek Gielarowski Canton MI 16 16 22 38:30.4 38:30.4 6:13/M
3 Joseph Porcari Canton MI 14 18 29 39:33.5 39:33.5 6:23/M
4 Shane Kennedy Canton MI 2100 19 57 43:09.4 43:09.4 6:58/M
5 Dylan Nobel Plymouth MI 29 18 70 44:51.4 44:51.4 7:14/M
6 Nick Eiben Plymouth MI 2244 17 85 46:14.9 46:14.9 7:27/M
7 Andrew Phillips Plymouth MI 46 18 86 46:15.4 46:15.4 7:28/M
8 James MacIag Canton MI 68 17 87 46:18.6 46:18.6 7:28/M
9 Evan Chabala Milford MI 2282 17 92 46:39.0 46:39.0 7:31/M
10 Caton Hacker Canton MI 50 16 117 49:15.6 49:15.6 7:57/M
11 Graham MacKie Plymouth MI 2119 18 141 51:19.0 51:19.0 8:17/M
12 Jarret Swales Canton MI 2023 17 160 52:36.5 52:36.5 8:29/M
13 Adam Wells Lake Orion MI 66 19 189 54:39.6 54:39.6 8:49/M
14 Erik Leitzel Plymouth MI 2200 19 231 57:05.0 57:05.0 9:12/M
15 Nic Giles Shelby MI 73 16 255 58:32.2 58:32.2 9:26/M

Female 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lauren Kane Northville MI 2109 23 124 50:13.7 50:13.7 8:06/M
2 Kaci Navavre Kalamazoo MI 2280 22 165 52:51.4 52:51.4 8:31/M
3 Jessica Zausmer West Bloomfield MI 2169 20 197 54:55.9 54:55.9 8:51/M
4 Brittany Slaughter Detroit MI 2148 24 256 58:37.1 58:37.1 9:27/M
5 Kalee Woolman Center Line MI 2082 20 271 59:38.3 59:38.3 9:37/M
6 Emily Evans Brighton MI 2161 22 274 59:55.6 59:55.6 9:40/M
7 Marianne Williamson Canton MI 21 22 306 1:03:48.6 1:03:48.6 10:17/M
8 Becca Targan West Bloomfield MI 2146 22 311 1:04:19.8 1:04:19.8 10:22/M
9 Katlin Graber Brighton MI 2172 22 338 1:08:45.2 1:08:45.2 11:05/M
10 Kathryn Livingston Ann Arbor MI 2141 22 344 1:09:27.3 1:09:27.3 11:12/M

Male 20 to 24

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Nicholas Katsefaus Pinckney MI 105 24 4 32:35.5 32:35.5 5:15/M
2 Vince Bechard Dearborn MI 22 22 7 34:58.8 34:58.8 5:38/M
3 Justin Huey Canton MI 2201 22 12 36:32.9 36:32.9 5:54/M
4 Johannes Olind West Point NY 2014 20 14 37:37.7 37:37.7 6:04/M
5 Alex Nobel Plymouth MI 28 21 23 38:32.9 38:32.9 6:13/M
6 Thomas Meares V Center Line MI 2205 21 71 44:52.0 44:52.0 7:14/M
7 Ben Ioibala Harrison Township 2284 23 115 49:13.3 49:13.3 7:56/M
8 David Slaughter Lambertville MI 2150 21 134 50:53.3 50:53.3 8:12/M
9 David Mello Troy MI 59 22 155 52:25.0 52:25.0 8:27/M
10 Chris Denny Detroit MI 2149 24 245 58:05.7 58:05.7 9:22/M

Female 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Melanie Peters White Lake MI 67 27 21 38:29.6 38:29.6 6:12/M
2 Katie Lenewein Prospect Heights I 2262 25 32 39:46.8 39:46.8 6:25/M
3 Amy Settles Canton MI 2154 25 138 51:09.8 51:09.8 8:15/M
4 Lisa Ferguson Plymouth MI 2216 29 175 53:31.3 53:31.3 8:38/M
5 Jaclyn Brandt Walled Lake MI 2114 26 183 54:16.6 54:16.6 8:45/M
6 Lindsey Glieberman Royal Oak MI 2264 28 185 54:19.5 54:19.5 8:46/M
7 Maralyn O'Brien Canton MI 2091 25 205 55:47.4 55:47.4 9:00/M
8 Karen Reasoner Farmington Hills M 23 27 219 56:35.3 56:35.3 9:08/M
9 Stacie Borrelli Westland MI 2112 29 225 56:53.2 56:53.2 9:10/M
10 Margot Spera New York NY 2142 26 230 57:01.8 57:01.8 9:12/M
11 Colleen Kummer Plymouth MI 2012 27 266 59:15.3 59:15.3 9:33/M
12 Pauline Krupa Chesterfield MI 97 25 301 1:03:12.2 1:03:12.2 10:12/M
13 Michelle Debrincat Livonia MI 2078 26 315 1:04:54.0 1:04:54.0 10:28/M
14 Meghan Shaughnessy Ann Arbor MI 2165 29 317 1:05:25.8 1:05:25.8 10:33/M
15 Erin Crandall Dearborn MI 2029 29 331 1:07:34.2 1:07:34.2 10:54/M
16 Meghan Giersdorf Canton MI 2084 29 333 1:07:48.5 1:07:48.5 10:56/M
17 Allison Vasileff Plymouth MI 2081 29 334 1:08:14.0 1:08:14.0 11:00/M
18 Jessica Thomey Plymouth MI 2063 28 339 1:08:53.7 1:08:53.7 11:07/M

Male 25 to 29

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Christopher Naida Livonia MI 2152 26 20 38:26.5 38:26.5 6:12/M
2 Christopher Slupek Plymouth MI 2093 27 43 41:44.3 41:44.3 6:44/M
3 Zachary Wooledge Eaton Rapids MI 69 26 68 44:35.7 44:35.7 7:11/M
4 Rami Tadz New York NY 2289 28 100 47:41.2 47:41.2 7:41/M
5 William Voyles Ann Arbor MI 2018 28 103 47:55.7 47:55.7 7:44/M
6 Daniel Wludyka Portage MI 2086 25 111 48:46.9 48:46.9 7:52/M
7 Matthew Sikes Plymouth MI 2207 27 116 49:13.5 49:13.5 7:56/M
8 Carlos Pabmino Ann Arbor MI 2257 25 128 50:31.6 50:31.6 8:09/M
9 Tae Kim Ann Arbor MI 2046 25 181 54:00.8 54:00.8 8:43/M
10 Steve Graham Canton MI 2052 29 204 55:33.5 55:33.5 8:58/M
11 Dennis Bilancia Plymouth MI 2135 27 226 56:54.1 56:54.1 9:11/M
12 Kevin Burris Plymouth MI 37 28 228 56:56.5 56:56.5 9:11/M
13 Justin Hatch Sylvan Lake MI 2183 27 233 57:08.8 57:08.8 9:13/M

Female 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jocelyn Anderson Ann Arbor MI 2208 31 52 42:50.6 42:50.6 6:55/M
2 Melissa Middleton Waterford MI 2245 34 102 47:54.0 47:54.0 7:44/M
3 Kathryn Brogan Detroit MI 2092 30 126 50:22.9 50:22.9 8:07/M
4 Jennifer Gillett Livonia MI 2001 33 137 51:05.5 51:05.5 8:14/M
5 Wendy Rekroth Canton MI 2043 32 146 51:40.5 51:40.5 8:20/M
6 Jen Cuellar Canton MI 2197 34 151 51:58.8 51:58.8 8:23/M
7 Angela Tripp Ypsilanti MI 2198 33 161 52:38.4 52:38.4 8:29/M
8 Samantha Clore Dearborn MI 2253 32 174 53:24.7 53:24.7 8:37/M
9 Kristen Kaszeta Royal Oak MI 52 32 178 53:50.9 53:50.9 8:41/M
10 Jillian Smith Canton MI 2217 30 216 56:26.1 56:26.1 9:06/M
11 Jamie Stec Mount Clemens MI 60 34 236 57:10.4 57:10.4 9:13/M
12 Christy Seale Plymouth MI 2188 34 242 57:53.5 57:53.5 9:20/M
13 Jennifer Currier Westland MI 2120 31 261 58:59.2 58:59.2 9:31/M
14 Khuyen Vo Plymouth MI 2025 30 283 1:00:58.0 1:00:58.0 9:50/M
15 Samantha Webber Mt. Clemens MI 2162 31 295 1:02:48.2 1:02:48.2 10:08/M
16 Amy Clark Plymouth MI 2036 33 297 1:02:50.8 1:02:50.8 10:08/M
17 Amanda Wygant Clinton Township M 62 32 299 1:03:05.2 1:03:05.2 10:10/M
18 Beth Lacasse Plymouth MI 2062 31 302 1:03:32.6 1:03:32.6 10:15/M
19 Jennifer Maid White Lake MI 2248 30 304 1:03:43.7 1:03:43.7 10:17/M
20 Meg Rutledge Birmingham MI 2097 33 305 1:03:46.8 1:03:46.8 10:17/M
21 Elizabeth Koval Manchester MI 2002 33 323 1:05:57.8 1:05:57.8 10:38/M
22 Nicole Bladzik Milford MI 2090 31 326 1:06:12.1 1:06:12.1 10:41/M
23 Danielle Voyles Chicago IL 2015 30 337 1:08:44.6 1:08:44.6 11:05/M
24 Michele Vandam S. Lyon MI 2102 32 359 1:18:09.7 1:18:09.7 12:36/M
25 Kellie Hebert-Follin Dexter MI 2055 34 361 1:29:49.6 1:29:49.6 14:29/M

Male 30 to 34

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Shane Logan Pontiac MI 7 33 5 33:41.5 33:41.5 5:26/M
2 Phillip Boucher Southgate MI 2127 31 34 39:55.7 39:55.7 6:26/M
3 Scott Plonka Southgate MI 2252 34 35 40:06.1 40:06.1 6:28/M
4 John Colson Ypsilanti MI 2136 34 49 42:44.6 42:44.6 6:54/M
5 Matthew Paupore Canton MI 2202 34 58 43:17.7 43:17.7 6:59/M
6 Charles Lacasse Plymouth MI 2156 33 64 43:50.7 43:50.7 7:04/M
7 Jasen McMann Plymouth MI 9 32 98 47:09.7 47:09.7 7:36/M
8 Mark Farnham Northville MI 94 30 104 47:57.9 47:57.9 7:44/M
9 Daisuke Akiba Detroit MI 2132 34 113 48:57.1 48:57.1 7:54/M
10 Stephen Zdan Plymouth MI 2058 31 121 49:31.4 49:31.4 7:59/M
11 Steve Marcero Novi MI 113 34 122 49:37.2 49:37.2 8:00/M
12 Steven Milot Plymouth MI 2024 34 130 50:35.1 50:35.1 8:10/M
13 Francisco Palomino Ann Arbor MI 2258 34 132 50:38.2 50:38.2 8:10/M
14 Eric Was Farmington MI 2094 33 136 51:02.6 51:02.6 8:14/M
15 Matt Bladzik Milford MI 2089 33 142 51:22.5 51:22.5 8:17/M
16 David Boduch Northville MI 70 34 148 51:41.7 51:41.7 8:20/M
17 Luke Hugel West Bloomfield MI 64 33 152 52:05.7 52:05.7 8:24/M
18 Justin Weder Livonia MI 111 34 166 52:52.8 52:52.8 8:32/M
19 Steven Grzesiak Detroit MI 3 34 167 52:54.3 52:54.3 8:32/M
20 Anton Botosan Canton MI 2008 31 249 58:13.0 58:13.0 9:23/M
21 Scott McClane Farminghton Hills 2105 32 262 59:03.7 59:03.7 9:31/M
22 Alejandro Lopez Lake Orion MI 2269 34 273 59:38.8 59:38.8 9:37/M
23 Cory Mosher Howell MI 76 34 281 1:00:41.2 1:00:41.2 9:47/M
24 Travis Ellinger Canton MI 72 34 285 1:01:14.8 1:01:14.8 9:53/M
25 Peter Marsack Northville MI 81 33 343 1:09:09.6 1:09:09.6 11:09/M

Female 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Danie Matusik Chelsea MI 61 39 82 46:04.8 46:04.8 7:26/M
2 Sherri Schoenemann Plymouth MI 2227 38 108 48:26.7 48:26.7 7:49/M
3 Jill McClain Plymouth MI 2184 35 112 48:54.2 48:54.2 7:53/M
4 Kathleen Whelan Plymouth MI 2224 37 143 51:31.3 51:31.3 8:19/M
5 Felicity Geary Plymouth MI 2130 39 150 51:55.9 51:55.9 8:22/M
6 Paige Nicholson Plymouth MI 2273 37 196 54:55.0 54:55.0 8:51/M
7 Christine Wallis South Lyon MI 2220 36 208 55:59.9 55:59.9 9:02/M
8 Noelle Rose Hartland MI 5 39 211 56:12.1 56:12.1 9:04/M
9 Stephanie Claborn Fenton MI 6 37 212 56:12.3 56:12.3 9:04/M
10 Barb Cristea Canton MI 2066 39 229 56:57.1 56:57.1 9:11/M
11 Susan Jones Plymouth MI 2225 37 252 58:20.8 58:20.8 9:25/M
12 Christine Hughes Canton MI 80 38 260 58:59.0 58:59.0 9:31/M
13 Kristen Kostielney Canton MI 2139 37 278 1:00:17.4 1:00:17.4 9:43/M
14 Andrea Judd Northville MI 2212 39 316 1:05:03.5 1:05:03.5 10:30/M
15 Jennifer Abler Novi MI 2051 36 335 1:08:28.9 1:08:28.9 11:03/M
16 Amanda Pelukas Canton MI 2232 37 347 1:09:40.5 1:09:40.5 11:14/M
17 Jessica Dorado Plymouth MI 2155 37 357 1:17:51.3 1:17:51.3 12:33/M
18 Helen Pianowski Howell MI 2101 38 358 1:18:07.9 1:18:07.9 12:36/M

Male 35 to 39

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Matthew Sikora Harper Woods MI 2219 38 10 36:11.1 36:11.1 5:50/M
2 Dan McGuire Canton MI 8 35 15 37:39.1 37:39.1 6:04/M
3 Anthony Lee Novi MI 2266 38 19 38:21.4 38:21.4 6:11/M
4 Jeffrey Schlenker Saginaw MI 17 36 25 38:51.9 38:51.9 6:16/M
5 Christopher Thaxton Hudsonville MI 2268 38 31 39:40.2 39:40.2 6:24/M
6 Joel Kozlowski Macomb Township MI 25 39 33 39:53.9 39:53.9 6:26/M
7 Dan Robertson Ypsilanti MI 2048 37 47 42:23.4 42:23.4 6:50/M
8 Ed Weber Canton MI 2147 38 48 42:25.0 42:25.0 6:50/M
9 Frederick Thurston Livonia MI 93 39 54 42:56.7 42:56.7 6:55/M
10 Douglas Hammond Plymouth MI 2167 35 56 43:07.6 43:07.6 6:57/M
11 Kenneth Dandy Garden City MI 2164 37 60 43:23.3 43:23.3 7:00/M
12 Roland Thomas III Canton MI 2174 38 63 43:47.4 43:47.4 7:04/M
13 Erik Huysken Royal Oak MI 56 36 65 43:54.6 43:54.6 7:05/M
14 Nate Beavehamp Canton MI 2249 36 66 43:57.6 43:57.6 7:05/M
15 Jeremy Long Dearborn MI 2131 38 67 44:29.1 44:29.1 7:10/M
16 Happy Feet Parsell Troy MI 51 35 101 47:43.0 47:43.0 7:42/M
17 Richard Fournier Canton MI 2034 36 133 50:42.1 50:42.1 8:11/M
18 Robert Gibson Canton MI 2087 35 147 51:41.6 51:41.6 8:20/M
19 Mark Bonadeo Livonia MI 2083 36 158 52:30.2 52:30.2 8:28/M
20 Keith Verellen Imlay City MI 2182 38 168 52:57.1 52:57.1 8:32/M
21 David Geldhof Warren MI 2007 37 170 53:05.9 53:05.9 8:34/M
22 Sterling Black Southfield MI 2115 39 171 53:16.0 53:16.0 8:35/M
23 Bryce Miller Dearborn MI 2065 36 177 53:41.1 53:41.1 8:40/M
24 Len Plonka Southgate MI 2122 36 186 54:24.8 54:24.8 8:46/M
25 Manuel Barberena Plymouth MI 19 39 215 56:24.0 56:24.0 9:06/M
26 Jim Cahill Livonia MI 92 38 217 56:28.6 56:28.6 9:06/M
27 Benjamin Abler Novi MI 2050 35 218 56:32.5 56:32.5 9:07/M
28 John Colliton Detroit MI 1 35 221 56:40.6 56:40.6 9:08/M
29 Michael Beesley Livonia MI 2072 35 227 56:54.8 56:54.8 9:11/M
30 Steve Wade Grosse Pointe MI 108 35 235 57:10.2 57:10.2 9:13/M
31 Jamie Miller Canton MI 2076 36 239 57:22.5 57:22.5 9:15/M
32 Bryan Lang Plymouth MI 2020 35 250 58:17.5 58:17.5 9:24/M
33 Matthew Gall Grosse Ile MI 13 36 294 1:02:23.1 1:02:23.1 10:04/M
34 Chad Moriarty Northville MI 2288 37 298 1:02:59.8 1:02:59.8 10:10/M
35 Raymond Radwan Dearborn MI 2137 37 308 1:03:49.2 1:03:49.2 10:18/M

Female 40 to 44

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Marybeth Reader Bloomfield MI 91 42 39 40:58.9 40:58.9 6:36/M
2 Tracey Unknown Westland MI 2274 44 157 52:30.0 52:30.0 8:28/M
3 Lorie Glieberman Houghton MI 2265 43 195 54:54.6 54:54.6 8:51/M
4 Kelly Tapp Canton MI 2026 44 203 55:31.7 55:31.7 8:57/M
5 Stephanie Reindel Canton MI 2038 40 213 56:18.6 56:18.6 9:05/M
6 Lisa Carney Plymouth MI 2181 40 267 59:19.0 59:19.0 9:34/M
7 Cindy Wegryn Ann Arbor MI 2126 42 292 1:01:59.9 1:01:59.9 10:00/M
8 Terri Barr Canton MI 2187 43 313 1:04:43.7 1:04:43.7 10:26/M
9 Kathleen Dennis Saline MI 2209 42 327 1:06:41.9 1:06:41.9 10:45/M
10 Casey Branch South Lyon MI 2140 43 330 1:07:33.7 1:07:33.7 10:54/M
11 Zenaida Sokol Canton MI 2196 40 346 1:09:37.9 1:09:37.9 11:14/M
12 Bella Bukowski Ann Arbor MI 2129 40 348 1:09:43.4 1:09:43.4 11:15/M

Male 40 to 44

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 David Chomet Berkley MI 2242 42 6 34:32.5 34:32.5 5:34/M
2 Chris Woodring Canton MI 2230 43 17 38:01.6 38:01.6 6:08/M
3 Thomas Dew Canton MI 2229 40 18 38:07.1 38:07.1 6:09/M
4 Doug Ware Plymouth MI 2041 43 36 40:16.8 40:16.8 6:30/M
5 John Quayle Plymouth MI 2271 41 38 40:46.9 40:46.9 6:35/M
6 Joseph Maloney Canton MI 2221 44 40 41:20.9 41:20.9 6:40/M
7 Scott Wiley Canton MI 2074 42 41 41:31.2 41:31.2 6:42/M
8 Brad Wright White Lake MI 4 40 42 41:40.2 41:40.2 6:43/M
9 Eric Pahl Canton MI 2143 43 44 41:47.6 41:47.6 6:44/M
10 Greg Badton 2251 40 53 42:56.0 42:56.0 6:55/M
11 Steve Hondorp Plymouth MI 2239 40 75 45:11.2 45:11.2 7:17/M
12 Ronald Ambrose Livonia MI 57 44 79 45:22.9 45:22.9 7:19/M
13 Peter Wojek Plymouth MI 2180 40 81 45:51.6 45:51.6 7:24/M
14 Mark McCaslin Northville MI 35 41 83 46:05.3 46:05.3 7:26/M
15 Dave Wegryn Ann Arbor MI 2125 44 88 46:26.4 46:26.4 7:29/M
16 Doug Thuernau Canton MI 2261 42 91 46:35.3 46:35.3 7:31/M
17 Rob Biggar Superior Township 2128 42 93 46:48.9 46:48.9 7:33/M
18 Eric Kaye Livonia MI 18 44 105 48:02.2 48:02.2 7:45/M
19 Gary Francis Brownstown MI 2190 40 120 49:24.9 49:24.9 7:58/M
20 Tim Osburn Plymouth MI 41 44 125 50:22.7 50:22.7 8:07/M
21 Waylon Walton Canton MI 2277 40 154 52:19.3 52:19.3 8:26/M
22 Steve Henrie Plymouth MI 44 41 156 52:26.2 52:26.2 8:27/M
23 Jeffery Foor Plymouth MI 2113 41 159 52:33.4 52:33.4 8:29/M
24 Ric Giles Shelby MI 74 41 163 52:43.2 52:43.2 8:30/M
25 John Kerr Plymouth MI 2096 43 179 53:51.0 53:51.0 8:41/M
26 Matt Demauriac Canton MI 2158 42 184 54:17.2 54:17.2 8:45/M
27 Stephen Homan Livonia MI 2223 41 188 54:38.4 54:38.4 8:49/M
28 Donald Nadratowski Farmington MI 2236 44 191 54:47.4 54:47.4 8:50/M
29 David McCallum Northville MI 2099 42 192 54:49.6 54:49.6 8:50/M
30 Kanak Soundra Canton MI 39 44 207 55:53.6 55:53.6 9:01/M
31 Kyle Doxey Ann Arbor MI 2138 42 210 56:08.0 56:08.0 9:03/M
32 Perry Olson Bingham Farms MI 2010 43 220 56:37.1 56:37.1 9:08/M
33 Rich Firth Dearborn MI 2260 43 222 56:43.9 56:43.9 9:09/M
34 Steven Sutrick Canton MI 49 40 224 56:51.9 56:51.9 9:10/M
35 Steve Heuwegen Canton MI 85 42 248 58:12.4 58:12.4 9:23/M
36 Armando Gutierrez Rochester MI 2286 42 254 58:29.1 58:29.1 9:26/M
37 Joseph Rockel Holly MI 2011 44 329 1:07:24.1 1:07:24.1 10:52/M

Female 45 to 49

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lisa Veneziano Fenton MI 10 46 28 39:29.2 39:29.2 6:22/M
2 Karen Balousek Royal Oak MI 2218 48 97 47:08.9 47:08.9 7:36/M
3 Connie Scaparo Canton MI 2033 47 118 49:17.0 49:17.0 7:57/M
4 Julia Collins Ypsilanti MI 2214 49 145 51:40.3 51:40.3 8:20/M
5 Julia Buzzard Plymouth MI 2231 46 193 54:50.0 54:50.0 8:51/M
6 Trude Noble Plymouth MI 2071 48 201 55:26.2 55:26.2 8:56/M
7 Diane Wells Lake Orion MI 2170 47 263 59:05.7 59:05.7 9:32/M
8 Kathryn Bartz Dearborn MI 2263 48 269 59:25.6 59:25.6 9:35/M
9 Kathy Shaw Ann Arbor MI 2035 45 321 1:05:54.3 1:05:54.3 10:38/M
10 Lynda Racey Plymouth MI 2163 48 336 1:08:33.9 1:08:33.9 11:03/M
11 Joanne Randolph Plymouth MI 36 46 353 1:11:59.0 1:11:59.0 11:37/M
12 Tracy McHugh Plymouth MI 2226 46 360 1:18:10.0 1:18:10.0 12:36/M

Male 45 to 49

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mark White Northville MI 2270 48 13 36:59.9 36:59.9 5:58/M
2 Jay Owens Fenton MI 40 49 24 38:34.4 38:34.4 6:13/M
3 Doug Ogden Chelsea MI 101 48 27 39:09.1 39:09.1 6:19/M
4 Paul Lipinski Canton MI 2189 46 45 41:50.7 41:50.7 6:45/M
5 Anthony Targan West Bloomfield MI 2145 49 46 42:14.3 42:14.3 6:49/M
6 David Hale Clinton Township M 2088 48 50 42:48.6 42:48.6 6:54/M
7 Bob Degotis Ann Arbor MI 2247 46 51 42:50.5 42:50.5 6:55/M
8 Mike Lax Plymouth MI 2040 48 61 43:25.6 43:25.6 7:00/M
9 Timothy Knavish Clarkston MI 2195 46 72 44:57.4 44:57.4 7:15/M
10 Brian Wiercioch Plymouth MI 2250 47 73 45:08.5 45:08.5 7:17/M
11 Brooks Solterman Plymouth MI 2111 46 74 45:10.1 45:10.1 7:17/M
12 Brian Paton Plymouth MI 2098 45 77 45:17.4 45:17.4 7:18/M
13 William Oppat Novi MI 2213 49 89 46:30.4 46:30.4 7:30/M
14 Tony Farr Dearborn Heights M 2254 46 90 46:34.9 46:34.9 7:31/M
15 Ron Brotherton Northville MI 2259 48 109 48:28.4 48:28.4 7:49/M
16 Rob French Dexter MI 90 48 110 48:36.7 48:36.7 7:50/M
17 David Valasek Saginaw MI 2095 47 119 49:21.0 49:21.0 7:58/M
18 Suk-Kyu Koh Canton MI 87 45 127 50:26.9 50:26.9 8:08/M
19 Shawn Rowley Canton MI 2121 49 135 50:57.3 50:57.3 8:13/M
20 Tim Brooks Flushing MI 32 46 149 51:51.7 51:51.7 8:22/M
21 Jim Zittel Waterford MI 109 48 176 53:36.6 53:36.6 8:39/M
22 Ronald Wells Lake Orion MI 65 47 194 54:52.0 54:52.0 8:51/M
23 Michael Liubakka Northville MI 77 47 199 55:03.7 55:03.7 8:53/M
24 Michael Sytniak Plymouth MI 2176 48 200 55:23.4 55:23.4 8:56/M
25 Rob Buti Plymouth MI 2157 47 206 55:51.7 55:51.7 9:00/M
26 Glen MacKie Plymouth MI 2118 48 209 56:00.0 56:00.0 9:02/M
27 Shawn Swales Canton MI 2021 46 241 57:32.3 57:32.3 9:17/M
28 Karl Hauser Monroe MI 2106 46 243 58:00.8 58:00.8 9:21/M
29 Dennis Tiernay Brighton MI 110 48 244 58:04.3 58:04.3 9:22/M
30 Paul Dolan Ann Arbor MI 2064 45 257 58:51.7 58:51.7 9:30/M
31 Curtis Bantz Clawson MI 112 46 268 59:25.4 59:25.4 9:35/M
32 Bob Doroshewitz Plymouth MI 2017 49 270 59:37.1 59:37.1 9:37/M
33 John Penders Royal Oak MI 2171 47 275 1:00:04.8 1:00:04.8 9:41/M
34 Dale Grisa Livonia MI 106 46 288 1:01:43.2 1:01:43.2 9:57/M
35 Ted Phillips Canton MI 2175 47 296 1:02:49.4 1:02:49.4 10:08/M
36 John Kwiecien Farmington Hills M 2234 45 303 1:03:39.5 1:03:39.5 10:16/M
37 Steve Kushim Highland MI 78 47 324 1:06:10.6 1:06:10.6 10:40/M
38 Mike Mueller Westlnd MI 2203 49 325 1:06:10.7 1:06:10.7 10:40/M
39 J Branch South Lyon MI 2030 45 332 1:07:34.6 1:07:34.6 10:54/M
40 Mark Grimes Waterford MI 2160 49 365 1:33:38.6 1:33:38.6 15:06/M

Female 50 to 54

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Tami Bealert Canton MI 2267 50 80 45:36.5 45:36.5 7:21/M
2 Cherryl Rose Los Angeles CA 24 51 162 52:38.6 52:38.6 8:29/M
3 Ruth Lara Gr. Blanc MI 31 50 187 54:30.7 54:30.7 8:47/M
4 Laura Zausmer West Bloomfield MI 2168 50 264 59:06.0 59:06.0 9:32/M
5 Carolyn Walborn Plymouth MI 2053 52 279 1:00:20.7 1:00:20.7 9:44/M
6 Cathy Adsit Plymouth MI 2054 51 282 1:00:51.0 1:00:51.0 9:49/M
7 Maureen Adams Canton MI 2117 50 309 1:04:01.9 1:04:01.9 10:20/M
8 Rose Fricke Plymouth MI 2049 50 314 1:04:48.8 1:04:48.8 10:27/M
9 Lynn Guzman Plymouth MI 2009 52 322 1:05:57.0 1:05:57.0 10:38/M
10 Deb Johnson Plymouth MI 2019 50 351 1:10:31.5 1:10:31.5 11:22/M

Male 50 to 54

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Roger Lara Gr. Blanc MI 33 52 37 40:34.4 40:34.4 6:33/M
2 Brian Sparks Novi MI 2037 50 59 43:18.2 43:18.2 6:59/M
3 Jim Debrincat Livonia MI 38 53 84 46:11.3 46:11.3 7:27/M
4 David Prange Plymouth MI 2243 53 94 46:50.0 46:50.0 7:33/M
5 Phil Noble Plymouth MI 2070 50 99 47:10.0 47:10.0 7:36/M
6 Ken Sova Canton MI 79 54 106 48:10.6 48:10.6 7:46/M
7 Todd Doenitz Plymouth MI 86 50 114 48:58.3 48:58.3 7:54/M
8 Brad Vincent Schoolcraft MI 84 52 123 49:44.9 49:44.9 8:01/M
9 Steven Collins Ypsilanti MI 2199 50 131 50:37.8 50:37.8 8:10/M
10 James Allen Plymouth MI 2005 50 139 51:11.2 51:11.2 8:15/M
11 Ben Beale Northville MI 2032 51 144 51:34.1 51:34.1 8:19/M
12 Terry Navame Perry MI 2278 50 153 52:17.7 52:17.7 8:26/M
13 Steven Niss Troy MI 2108 53 169 53:03.1 53:03.1 8:33/M
14 Marvin Guitar Harrison Twp. MI 12 54 172 53:19.6 53:19.6 8:36/M
15 Timothy Anderson Canton MI 2075 54 182 54:12.5 54:12.5 8:45/M
16 Dave Davis Saline MI 2215 51 214 56:20.8 56:20.8 9:05/M
17 Bill Rogers Plymouth MI 2222 52 234 57:09.3 57:09.3 9:13/M
18 Richard Lee Plymouth MI 2235 50 238 57:19.5 57:19.5 9:15/M
19 John Byrne Plymouth MI 2079 51 240 57:31.9 57:31.9 9:17/M
20 Russell McBain Plymouth MI 71 51 253 58:27.1 58:27.1 9:26/M
21 Chris Dolan Birmingham MI 2073 51 258 58:51.8 58:51.8 9:30/M
22 Brian Anderson Canton MI 2159 51 276 1:00:06.9 1:00:06.9 9:42/M
23 Jim Radley Livonia MI 2061 52 277 1:00:11.0 1:00:11.0 9:42/M
24 Rene Devries Ypsilanti MI 2003 50 284 1:01:12.6 1:01:12.6 9:52/M
25 Richard Nekeon Monroe MI 2287 53 287 1:01:36.8 1:01:36.8 9:56/M
26 Kenneth Weisz Plymouth MI 26 51 307 1:03:48.8 1:03:48.8 10:17/M
27 Randy Kucinski Plymouth MI 55 54 318 1:05:34.0 1:05:34.0 10:35/M
28 Rick Kane Northville MI 2110 50 320 1:05:52.0 1:05:52.0 10:37/M
29 Jack Wilson Plymouth MI 2044 51 352 1:10:48.6 1:10:48.6 11:25/M
30 Steven Socrates Dryden MI 63 50 354 1:14:27.5 1:14:27.5 12:00/M

Female 55 to 59

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Irene Boehm Plymouth MI 2134 56 293 1:02:08.2 1:02:08.2 10:01/M
2 Kristi Rymph Plymouth MI 2085 57 310 1:04:06.0 1:04:06.0 10:20/M
3 Nancy Resig Keene NH 2256 59 350 1:10:01.7 1:10:01.7 11:18/M

Male 55 to 59

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 John Tarkowski Northville MI 2123 58 26 39:02.4 39:02.4 6:18/M
2 Steve Chabala Milford MI 2285 55 164 52:45.2 52:45.2 8:30/M
3 William House Sterling Heights M 2246 55 173 53:22.5 53:22.5 8:36/M
4 Larry Niss West Bloomfield MI 2069 59 246 58:06.1 58:06.1 9:22/M
5 Edward Smith Bryaw OH 83 59 280 1:00:39.6 1:00:39.6 9:47/M
6 Len Constantine Chesterfield MI 75 58 291 1:01:57.0 1:01:57.0 10:00/M
7 Robert Kingsbury Livonia MI 2153 55 328 1:06:52.8 1:06:52.8 10:47/M
8 Josh Jaime Northville MI 2240 55 340 1:08:54.6 1:08:54.6 11:07/M
9 Gregory Gamalski Bloomfield Township 2166 56 342 1:09:05.4 1:09:05.4 11:09/M
10 Don Voyles Canton MI 2016 55 345 1:09:33.3 1:09:33.3 11:13/M
11 Paul Bortell Plymouth MI 15 56 349 1:10:01.6 1:10:01.6 11:18/M

Female 60 to 64

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Donna Olson Southgate MI 100 61 95 46:57.5 46:57.5 7:34/M
2 Maggy Zidar Pontiac MI 98 61 140 51:15.2 51:15.2 8:16/M
3 Cindy Goodhue Milford MI 2275 64 286 1:01:19.9 1:01:19.9 9:53/M
4 Margo Hebert Milford MI 2057 63 362 1:29:53.5 1:29:53.5 14:30/M

Male 60 to 64

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Doug Soliz Allen Park MI 96 60 76 45:12.2 45:12.2 7:17/M
2 Bob Kosen Shelby Twp MI 2178 61 96 47:08.1 47:08.1 7:36/M
3 Brad Borgeson Brighton MI 2281 60 107 48:17.4 48:17.4 7:47/M
4 Lou Briones Los Angeles CA 34 63 129 50:34.3 50:34.3 8:09/M
5 Bruce Barton Plymouth MI 2238 61 190 54:45.4 54:45.4 8:50/M
6 Mark Baumkel Bloomfield Hills M 2255 60 202 55:30.4 55:30.4 8:57/M
7 John Hebert Milford MI 2056 64 259 58:54.7 58:54.7 9:30/M
8 Dan Mosher Farmington Hills M 2059 60 265 59:13.2 59:13.2 9:33/M
9 Michael Albus Plymouth MI 2027 64 272 59:38.3 59:38.3 9:37/M
10 Dan Scott Canton MI 2237 60 300 1:03:09.0 1:03:09.0 10:11/M
11 Henry Loyd Ann Arbor MI 2045 63 312 1:04:23.3 1:04:23.3 10:23/M
12 Jim Soter Plymouth MI 48 60 319 1:05:42.7 1:05:42.7 10:36/M

Male 65 to 69

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Doug Goodhue Milford MI 2276 69 30 39:36.3 39:36.3 6:23/M
2 Mike Cherry Grosse Pointe MI 102 67 55 42:58.5 42:58.5 6:56/M
3 James Carlton White Lake MI 2179 68 78 45:19.5 45:19.5 7:19/M

Female 70 to 74

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Karen Holappa Plymouth MI 2272 74 355 1:14:53.3 1:14:53.3 12:05/M

Male 75 & up

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Erwin Rubenstein West Bloomfield MI 2068 77 364 1:33:36.0 1:33:36.0 15:06/M





Triple Crown
June 19, 2011
Gault Race Management
Male Open

Name Bib Age Gend One Mile 5K 10K Total

Curtis Vollmar 103 24 M 4:31.0 15:21.0 32:20.1 52:12.2
Patrick Grosskopf 99 23 M 4:43.0 15:29.7 32:32.2 52:45.0
Nicholas Katsefaus 105 24 M 4:35.1 15:46.4 32:35.5 52:57.1
Clint Verran 45 36 M 4:38.5 15:50.0 32:29.1 52:57.7
Shane Logan 7 33 M 4:37.5 15:46.7 33:41.5 54:05.9
Vince Bechard 22 22 M 4:46.2 15:52.6 34:58.8 55:37.7
Derek Gielarowski 16 16 M 4:45.4 17:31.6 38:30.4 1:00:47.5
Dan McGuire 8 35 M 5:11.3 18:10.3 37:39.1 1:01:00.7
Joseph Porcari 14 18 M 4:45.2 16:58.5 39:33.5 1:01:17.3
Alex Nobel 28 21 M 5:29.9 18:08.2 38:32.9 1:02:11.0
Jeffrey Schlenker 17 36 M 5:20.3 18:37.3 38:51.9 1:02:49.6
Joel Kozlowski 25 39 M 5:24.3 18:05.7 39:53.9 1:03:24.0
Frederick Thurston 93 39 M 6:00.7 20:46.0 42:56.7 1:09:43.4
Zachary Wooledge 69 26 M 5:43.2 20:31.2 44:35.7 1:10:50.2
Erik Huysken 56 36 M 6:06.4 20:55.6 43:54.6 1:10:56.6
Dylan Nobel 29 18 M 5:34.2 21:10.7 44:51.4 1:11:36.4
James MacIag 68 17 M 5:38.2 21:40.6 46:18.6 1:13:37.5
Andrew Phillips 46 18 M 5:54.7 23:09.0 46:15.4 1:15:19.3
Mark Farnham 94 30 M 6:33.0 20:56.4 47:57.9 1:15:27.3
Happy Feet Parsell 51 35 M 6:25.8 22:10.2 47:43.0 1:16:19.1
Jasen McMann 9 32 M 6:29.9 23:15.1 47:09.7 1:16:54.9
Caton Hacker 50 16 M 5:49.2 23:08.0 49:15.6 1:18:12.8
Steve Marcero 113 34 M 6:03.8 22:51.1 49:37.2 1:18:32.1
David Boduch 70 34 M 6:38.5 24:21.9 51:41.7 1:22:42.2
Luke Hugel 64 33 M 6:32.1 24:29.0 52:05.7 1:23:06.8
David Mello 59 22 M 6:37.0 25:08.9 52:25.0 1:24:10.9
Jim Cahill 92 38 M 5:59.5 22:18.5 56:28.6 1:24:46.7
Steven Grzesiak 3 34 M 6:29.2 25:46.6 52:54.3 1:25:10.2
Justin Weder 111 34 M 7:52.1 24:41.9 52:52.8 1:25:26.8
Unknown Partic. 1517 1517 M 6:24.7 30:18.5 49:15.0 1:25:58.4
Nic Giles 73 16 M 5:49.8 22:56.4 58:32.2 1:27:18.5
John Colliton 1 35 M 7:07.7 25:17.1 56:40.6 1:29:05.5
Adam Wells 66 19 M 8:22.3 26:29.0 54:39.6 1:29:31.0
Unknown Partic. 997 997 M 8:04.5 25:53.1 57:05.0 1:31:02.8
Unknown Partic. 2200 2200 M 8:04.8 25:53.1 57:05.0 1:31:03.0
Manuel Barberena 19 39 M 8:35.4 27:31.1 56:24.0 1:32:30.6
Kevin Burris 37 28 M 8:52.5 27:40.7 56:56.5 1:33:29.8
Travis Ellinger 72 34 M 7:30.0 27:29.9 1:01:14.8 1:36:14.8
Cory Mosher 76 34 M 8:25.6 27:28.8 1:00:41.2 1:36:35.7
Unknown Partic. 2263 2263 M 9:01.3 28:13.5 59:25.6 1:36:40.4
Matthew Gall 13 36 M 8:05.5 27:34.4 1:02:23.1 1:38:03.0
Erik Grisa 107 14 M 9:09.4 28:44.0 1:01:43.6 1:39:37.1
Peter Marsack 81 33 M 9:36.5 31:32.5 1:09:09.6 1:50:18.6

Male Masters

Name Bib Age Gend One Mile 5K 10K Total

Jay Owens 40 49 M 5:34.4 18:18.4 38:34.4 1:02:27.3
Doug Ogden 101 48 M 5:51.3 18:21.1 39:09.1 1:03:21.6
Roger Lara 33 52 M 5:50.7 19:03.9 40:34.4 1:05:29.0
Brad Wright 4 40 M 5:47.1 19:25.4 41:40.2 1:06:52.8
Doug Soliz 96 60 M 6:00.2 20:22.1 45:12.2 1:11:34.5
Mark McCaslin 35 41 M 6:02.2 20:06.0 46:05.3 1:12:13.6
Ronald Ambrose 57 44 M 6:18.5 21:42.0 45:22.9 1:13:23.5
Jim Debrincat 38 53 M 7:23.3 22:04.6 46:11.3 1:15:39.2
Eric Kaye 18 44 M 6:15.1 22:18.6 48:02.2 1:16:36.0
Rob French 90 48 M 8:08.9 20:07.4 48:36.7 1:16:53.1
Ken Sova 79 54 M 6:25.4 22:22.2 48:10.6 1:16:58.4
Todd Doenitz 86 50 M 7:12.6 23:08.3 48:58.3 1:19:19.3
Tim Osburn 41 44 M 5:56.2 23:17.4 50:22.7 1:19:36.4
Lou Briones 34 63 M 6:30.6 22:33.8 50:34.3 1:19:38.8
Brad Vincent 84 52 M 7:11.0 23:16.6 49:44.9 1:20:12.5
Ric Giles 74 41 M 5:50.1 23:00.7 52:43.2 1:21:34.1
Marvin Guitar 12 54 M 6:07.8 22:48.3 53:19.6 1:22:15.7
Suk-Kyu Koh 87 45 M 6:44.1 26:02.6 50:26.9 1:23:13.7
Tim Brooks 32 46 M 7:09.1 24:30.1 51:51.7 1:23:31.0
Steve Henrie 44 41 M 7:51.1 25:09.9 52:26.2 1:25:27.3
Michael Liubakka 77 47 M 7:17.4 25:28.1 55:03.7 1:27:49.2
Jim Zittel 109 48 M 8:31.0 25:54.8 53:36.6 1:28:02.5
Mike Cherry 102 67 M 10:32.3 34:57.9 42:58.5 1:28:28.7
Steven Sutrick 49 40 M 9:07.3 23:20.2 56:51.9 1:29:19.5
Ronald Wells 65 47 M 8:22.5 26:29.2 54:52.0 1:29:43.7
Russell McBain 71 51 M 7:39.0 25:05.0 58:27.1 1:31:11.2
Kanak Soundra 39 44 M 9:21.9 27:22.2 55:53.6 1:32:37.8
Steve Heuwegen 85 42 M 7:44.4 28:18.1 58:12.4 1:34:15.0
Dennis Tiernay 110 48 M 8:41.6 27:54.7 58:04.3 1:34:40.6
Curtis Bantz 112 46 M 9:00.5 28:13.5 59:25.4 1:36:39.5
Len Constantine 75 58 M 8:34.6 27:53.8 1:01:57.0 1:38:25.5
Edward Smith 83 59 M 8:29.1 30:01.8 1:00:39.6 1:39:10.6
Dale Grisa 106 46 M 9:10.3 28:48.9 1:01:43.2 1:39:42.5
Kenneth Weisz 26 51 M 8:26.1 29:32.3 1:03:48.8 1:41:47.4
Jim Soter 48 60 M 8:49.2 30:28.7 1:05:42.7 1:45:00.7
Randy Kucinski 55 54 M 9:15.7 30:13.9 1:05:34.0 1:45:03.7
Steve Kushim 78 47 M 8:45.0 31:27.5 1:06:10.6 1:46:23.1
Paul Bortell 15 56 M 9:24.7 28:29.6 1:10:01.6 1:47:56.0
Steven Socrates 63 50 M 10:16.5 32:45.2 1:14:27.5 1:57:29.3

Female Open

Name Bib Age Gend One Mile 5K 10K Total

Katie Jazwinski 82 32 F 4:58.7 17:00.3 36:10.5 58:09.6
Sarah Boyle 104 25 F 5:02.3 17:05.7 36:20.9 58:29.0
Angela Matthews 89 27 F 5:01.3 17:35.3 37:55.6 1:00:32.3
Melanie Peters 67 27 F 5:25.9 18:12.3 38:29.6 1:02:07.8
Danie Matusik 61 39 F 6:16.2 21:16.4 46:04.8 1:13:37.5
Julia Forster 95 18 F 7:30.0 23:36.8 53:58.4 1:25:05.3
Kristen Kaszeta 52 32 F 7:59.9 25:03.2 53:50.9 1:26:54.1
Karen Reasoner 23 27 F 7:10.5 26:25.7 56:35.3 1:30:11.6
Christine Hughes 80 38 F 6:57.5 24:22.2 58:59.0 1:30:18.9
Noelle Rose 5 39 F 7:59.5 26:13.7 56:12.1 1:30:25.4
Stephanie Claborn 6 37 F 7:59.6 26:13.7 56:12.3 1:30:25.6
Leslie Weisz 27 19 F 8:05.2 25:53.8 57:05.1 1:31:04.2
Jamie Stec 60 34 F 7:49.1 26:39.8 57:10.4 1:31:39.4
Marianne Williamson 21 22 F 8:20.6 25:34.8 1:03:48.6 1:37:44.1
Amanda Wygant 62 32 F 7:56.4 28:34.1 1:03:05.2 1:39:35.8
Pauline Krupa 97 25 F 7:50.7 28:34.4 1:03:12.2 1:39:37.4

Female Masters

Name Bib Age Gend One Mile 5K 10K Total

Lisa Veneziano 10 46 F 5:44.2 18:33.4 39:29.2 1:03:46.8
Marybeth Reader 91 42 F 5:51.1 19:07.5 40:58.9 1:05:57.6
Donna Olson 100 61 F 6:55.4 22:16.1 46:57.5 1:16:09.1
Cherryl Rose 24 51 F 6:47.9 23:42.2 52:38.6 1:23:08.8
Maggy Zidar 98 61 F 7:38.4 24:23.7 51:15.2 1:23:17.3
Ruth Lara 31 50 F 7:36.0 24:59.8 54:30.7 1:27:06.5
Joanne Randolph 36 46 F 10:03.7 32:12.2 1:11:59.0 1:54:15.0


Plymouth, MI
Provided by Gault Race Mgt.