2011 Open Door Julie Run

back to results

Jun. 18, 2011

2011 Open Door Julie Run
Walled Lake, Mi
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Open Door Julie Run
Age Group Results
June 18, 2011
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing
5K Run/Walk

Overall Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Quaintance White Lake MI 657 21 3 18:38.6 6:01/M

Overall Female Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Osika Waterford MI 742 45 9 20:26.8 6:35/M

Overall Female Seniors' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ida McCutcheon White Lake MI 798 82 243 53:27.7 17:15/M

Female 7 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isabelle Ranger Traverse City MI 663 7 174 38:19.2 12:22/M
2 Bella Henderson Fenton MI 568 6 180 40:34.1 13:05/M
3 Quinn Hanrahan White Lake MI 743 07 187 42:11.9 13:36/M
4 Caroline Lippitt Commerce Twp MI 763 07 250 54:27.0 17:34/M

Female 8 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Smith Commerce Township 675 12 77 28:41.0 9:15/M
2 Kate Petsch Waterford MI 649 11 82 29:09.6 9:24/M
3 Claire Barghahn White Lake MI 513 10 100 30:24.6 9:48/M
4 Kelli Flynn Waterford MI 544 10 103 30:35.0 9:52/M
5 Rachel Fox Waterford MI 547 10 147 33:59.2 10:58/M
6 Maureen Lippitt Commerce Twp MI 764 10 172 38:09.3 12:18/M
7 Emma Ranger Traverse City MI 662 9 175 38:19.2 12:22/M
8 Sophia Zalupski Commerce Township 705 11 191 43:06.5 13:54/M
9 Kylie Hood Waterford MI 572 13 206 46:22.4 14:57/M
10 Julia Friedenstab White Lake MI 550 12 258 56:30.5 18:14/M
11 Meredith MacKey West Bloomfield 780 14 261 56:33.0 18:15/M
12 Lia Korzeniewski White Lake MI 596 14 263 56:35.7 18:15/M

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Quaintance White Lake MI 658 19 6 19:41.6 6:21/M
2 Becca Quaintance White Lake MI 659 17 16 21:47.7 7:02/M
3 Leah Ewald Waterford MI 737 19 25 23:12.0 7:29/M
4 Haley Gitre Commerce Township 556 18 99 30:14.7 9:45/M
5 Shanna Gitre Commerce Township 557 16 115 31:10.9 10:03/M
6 Nicole Anderson White Lake MI 503 18 122 31:40.1 10:13/M
7 Alyssa Towans West Bloomfield MI 691 19 126 31:49.2 10:16/M
8 Haley Rumford Holly MI 668 17 130 32:11.7 10:23/M
9 Laurel McGlew White Lake MI 708 18 154 34:18.3 11:04/M
10 Megan Guinn Pontiac MI 808 18 182 40:40.2 13:07/M
11 Bridget McNary Pontiac MI 809 19 183 40:40.6 13:07/M
12 Haeli Johnson Commerce Township 580 19 199 44:55.2 14:29/M
13 Breanna Massy Commerce Township 619 17 211 47:03.0 15:11/M
14 Juliana Attard Commerce Township 509 19 220 48:37.6 15:41/M
15 Lia D'Agostino Commerce Township 532 17 223 48:49.8 15:45/M
16 Jordan Morrow West Bloomfield MI 637 19 235 49:55.3 16:06/M
17 Jordan Sheatzley Farmington MI 779 15 260 56:32.4 18:14/M

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chantel Leblanc Walled Lake MI 728 22 41 25:30.5 8:14/M
2 Amie Kelley Waterford MI 587 26 49 26:23.2 8:31/M
3 Kathleen McGlew White Lake MI 709 20 51 26:26.4 8:32/M
4 Jennifer Allen Northville MI 501 26 63 27:36.6 8:54/M
5 Ashley Koppen Commerce Township 593 26 75 28:39.1 9:15/M
6 Carly Garneau Waterford MI 551 23 81 29:06.4 9:23/M
7 Kelsey Watson Waterford MI 697 23 94 29:47.7 9:36/M
8 Brittany Vonbehren West Bloomfield MI 696 26 97 29:58.4 9:40/M
9 Stephanie Brown Waterford MI 770 22 107 30:40.2 9:54/M
10 Tanya Smith Waterford MI 679 27 124 31:44.6 10:14/M
11 Megan Andrzejak Commerce Township 505 23 128 32:10.9 10:23/M
12 Ashley Miller Highland MI 633 26 137 32:47.8 10:35/M
13 Julia Johnson Fenton MI 582 23 151 34:05.4 11:00/M
14 Michelle Crane Waterford MI 529 23 186 41:37.4 13:25/M
15 Lauren Marougy Commerce Township 618 25 216 47:49.9 15:25/M
16 Kendal Maestri Commerce Township 614 24 221 48:37.7 15:41/M
17 Keely Mog Redford MI 635 23 225 49:01.5 15:49/M
18 Kelly Meszaros White Lake MI 629 20 238 52:23.6 16:54/M
19 Jessica White Pontiac MI 700 21 253 55:52.0 18:01/M
20 Tiffany Larkins Bloomfield Hills M 598 21 254 55:55.7 18:02/M
21 Alexandria Shiner Waterford MI 714 20 255 56:22.3 18:11/M

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mellissa Broyles Milford MI 522 33 13 21:21.3 6:53/M
2 Leslie Brown Clarkston MI 745 39 20 22:26.3 7:14/M
3 Charlene Lepane Royal Oak MI 605 38 28 23:32.6 7:35/M
4 Kate Triplette White Lake MI 736 37 46 25:59.7 8:23/M
5 Kellee Bauer Waterford MI 807 30 59 27:08.3 8:45/M
6 Jennifer Hackley Berkley MI 564 31 60 27:09.1 8:45/M
7 Laura Steeland Walled Lake MI 1046 38 65 27:44.7 8:57/M
8 Christy Skrine Waterford MI 670 34 69 28:23.4 9:09/M
9 Tammy Pierce Commerce Township 759 37 73 28:36.2 9:14/M
10 Nicole Jerome 791 35 83 29:09.9 9:24/M
11 Brandy Miler Waterford MI 632 32 89 29:38.9 9:34/M
12 Rebecca Leduc Commerce Township 602 34 105 30:37.2 9:53/M
13 Julie Cassar Redford MI 526 38 116 31:11.8 10:04/M
14 Cristi Carricato Alton Dearborn MI 524 34 118 31:13.9 10:04/M
15 Melissa Andrzejak Goedtel Royal Oak MI 507 32 129 32:11.0 10:23/M
16 Nicole Tarrance White Lake MI 688 39 141 32:58.2 10:38/M
17 Nina Yessian White Lake MI 702 31 144 33:35.7 10:50/M
18 Christy Johns White Lake MI 710 30 145 33:36.0 10:50/M
19 Dawn Beaumarchais White Lake MI 726 39 146 33:55.3 10:56/M
20 Jennifer Howe Rochester MI 574 31 156 35:15.3 11:22/M
21 Nickole Smelis Fenton MI 672 30 157 35:15.9 11:22/M
22 Cary Carricato Alton Windsor CO 523 36 167 36:56.2 11:55/M
23 Michelle Beattie White Lake MI 514 39 168 37:02.6 11:57/M
24 Kelly Robinson Waterford MI 665 34 176 38:35.9 12:27/M
25 Jeanne Triola Fenton MI 693 39 181 40:40.0 13:07/M
26 Monica Vanscyoc West Bloomfield MI 774 35 208 46:38.9 15:03/M
27 Aimee Wecker Wixom MI 698 31 214 47:49.5 15:25/M
28 Heather Nuckolls White Lake MI 796 37 215 47:49.6 15:25/M
29 Christina Keyes 789 31 219 48:33.7 15:40/M
30 Kortney Battishrill Auburn Hills MI 812 30 222 48:45.2 15:44/M
31 Michelle Lewis Waterford MI 606 39 237 50:00.6 16:08/M
32 Kathryn Stetson Waterford MI 683 37 251 55:51.1 18:01/M

Female 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pamela Conklin Wixom MI 729 44 34 24:49.6 8:00/M
2 Andrea Kalis Commerce 800 40 36 25:07.8 8:06/M
3 Julie McInnis Commerce Township 626 47 39 25:28.8 8:13/M
4 Karen Semaan West Bloomfield 718 48 52 26:30.7 8:33/M
5 Katie Kercorian Commerce Township 1020 41 74 28:38.2 9:14/M
6 Dede Dankelson Highland MI 533 40 80 29:05.7 9:23/M
7 Suzi Bernard Romeo MI 516 43 87 29:31.3 9:31/M
8 Theresa Petsch Waterford MI 646 42 88 29:32.7 9:32/M
9 Robin Alley 790 49 98 30:06.2 9:43/M
10 Mary Barghahn White Lake MI 511 42 104 30:36.5 9:52/M
11 Renea Spiegel West Bloomfield MI 682 44 108 30:48.0 9:56/M
12 Heidi Kirchner Commerce Twp MI 751 45 114 31:07.9 10:02/M
13 Cathy Galdes Waterford MI 781 45 117 31:12.7 10:04/M
14 Gina Massy Commerce Township 620 48 121 31:39.3 10:13/M
15 Noelle Essig Commerce Township 539 41 127 32:00.4 10:19/M
16 Meredith Kark Commerce Township 586 40 131 32:15.1 10:24/M
17 Karen Milatz West Bloomfield MI 631 43 134 32:43.9 10:33/M
18 Carri Lee Commerce Twp MI 748 48 135 32:44.3 10:34/M
19 Chris Lundin Commerce Township 610 45 136 32:44.8 10:34/M
20 Michelle McDonald Waterford MI 624 43 142 33:11.0 10:42/M
21 Tammy Harper Holly MI 567 48 143 33:13.8 10:43/M
22 Jennifer Schneider Rochester MI 766 40 150 34:02.9 10:59/M
23 Mary Flynn Waterford MI 543 48 152 34:06.9 11:00/M
24 Evita Wells Walled Lake MI 768 41 161 35:53.5 11:35/M
25 Kathy Kallis Commerce Township 801 48 163 36:17.3 11:42/M
26 Kristine Zalupski Commerce Township 704 40 170 38:01.3 12:16/M
27 Carrie Rudman West Bloomfield MI 666 40 178 39:10.6 12:38/M
28 Donna Lytle Waterford MI 612 48 185 41:37.4 13:25/M
29 Eileen Hanrahan White Lake MI 744 45 188 42:12.2 13:37/M
30 Jennifer Herning Commerce Township 569 41 192 43:34.7 14:03/M
31 Danette Valentine Farmington MI 767 42 193 43:36.8 14:04/M
32 Lori Huehn Waterford MI 576 40 194 44:08.3 14:14/M
33 Heather Hood Waterford MI 571 41 195 44:09.9 14:15/M
34 Cathy Fox Waterford MI 546 47 196 44:10.3 14:15/M
35 Vera Smith West Bloomfield MI 680 49 197 44:44.9 14:26/M
36 Amy Lenz White Lake MI 799 43 202 45:28.9 14:40/M
37 Jamie Oldfield Commerce Twp MI 771 40 213 47:35.8 15:21/M
38 Wendy Rumford Holly MI 667 41 224 49:00.6 15:48/M
39 Robin Mantay Walled Lake MI 616 49 229 49:34.5 15:59/M
40 Michelle Petrucci White Lake MI 1079 44 246 54:05.9 17:27/M
41 Julie Austin Pontiac MI 1080 46 247 54:06.5 17:27/M
42 Denise Lippitt Commerce Twp MI 765 43 249 54:26.4 17:34/M
43 Tracie Smades White Lake MI 671 42 252 55:51.2 18:01/M
44 Mary Friedenstab White Lake MI 549 47 256 56:29.3 18:13/M
45 Dawn Shiner Waterford MI 713 47 257 56:30.1 18:14/M
46 Marcie Edwards 805 49 266 1:22:29.5 26:36/M

Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ruth Quaintance White Lake MI 661 51 29 23:46.9 7:40/M
2 Nancy Croitori West Bloomfield MI 531 57 42 25:50.3 8:20/M
3 Laura Wozniak Davisburg MI 754 53 92 29:46.2 9:36/M
4 Andrea Vonbehren West Bloomfield MI 695 51 96 29:58.3 9:40/M
5 Tina Bradley Commerce Township 520 53 109 30:50.2 9:57/M
6 Valerie Pontious Commerce 795 53 133 32:36.8 10:31/M
7 Rebecca Stuber Holly MI 684 56 159 35:35.2 11:29/M
8 Cheryl Hordes Waterford MI 573 59 164 36:18.3 11:43/M
9 Olive Lybeck Waterford MI 739 58 165 36:41.5 11:50/M
10 Heidi Price Commerce Township 656 52 184 41:22.4 13:21/M
11 Susan Jimines White Lake MI 792 54 189 42:47.9 13:48/M
12 Cindy Larue White Lake MI 599 50 200 44:55.4 14:29/M
13 Ann Fraser West Bloomfield MI 548 58 201 45:01.4 14:31/M
14 Nancy Andrzejak Commerce Township 506 56 204 46:00.1 14:50/M
15 Kathy Knipp Brighton MI 592 54 205 46:00.2 14:50/M
16 Sue Miller Highland MI 634 52 209 46:52.7 15:07/M
17 Carol Maddux West Bloomfield MI 786 55 210 46:54.8 15:08/M
18 Pat Collins Commerce Township 734 59 212 47:31.4 15:20/M
19 Ronda Diegel Walled Lake MI 535 56 218 48:28.6 15:38/M
20 Lisa Garneau Waterford MI 552 53 230 49:34.8 15:59/M
21 Nancy Beers Commerce Township 515 56 231 49:48.8 16:04/M
22 Donna Tarnas West Bloomfield MI 686 51 233 49:49.5 16:04/M
23 Crystal Morrow West Bloomfield MI 636 51 234 49:52.8 16:05/M
24 Cindy Meszaros White Lake MI 628 54 239 52:24.2 16:54/M
25 Danielle Maric Pontiac MI 740 54 240 53:04.6 17:07/M
26 Teri Main Royal Oak MI 615 55 244 53:49.7 17:22/M
27 Karen Pesta Commerce Twp MI 803 58 245 53:50.6 17:22/M
28 Patrice Duval White Lake MI 756 58 248 54:22.0 17:32/M
29 Caryl Wilfong Redford MI 787 51 264 56:44.5 18:18/M
30 Jennifer Geiger West Bloomfield MI 553 54 265 57:58.3 18:42/M

Female 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Pitsos White Lake MI 652 62 149 34:02.2 10:59/M
2 Lyn D Hamilton White Lake MI 565 63 203 45:32.9 14:41/M
3 Louise Aebersold Waterford MI 783 66 236 49:59.6 16:07/M
4 Susan Graham West Bloomfield MI 563 61 241 53:05.3 17:07/M

Overall Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Parlette White Lake MI 757 18 1 17:36.6 5:41/M

Overall Male Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rob Basydlo Highland 720 44 4 18:53.4 6:05/M

Male 7 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Bauer Bagdad KY 806 58 27:08.1 8:45/M
2 Steven Lepsetz West Bloomfield MI 723 160 35:37.6 11:29/M

Male 8 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samuel Albaugh Waterford MI 722 14 2 18:36.5 6:00/M
2 Brandy Triola Fenton MI 692 9 50 26:25.6 8:31/M
3 Josh Zurek Highland MI 752 12 64 27:41.2 8:56/M
4 Camero Barghahn White Lake MI 512 13 85 29:21.1 9:28/M
5 Jack Petsch Waterford MI 648 13 113 31:07.6 10:02/M
6 Kyle Lull Fenton MI 609 11 120 31:37.0 10:12/M
7 Max Petsch Waterford MI 650 9 148 34:01.5 10:58/M
8 Ben Zalupski Commerce Township 703 12 171 38:01.5 12:16/M
9 Brad Lull Fenton MI 724 09 177 38:55.6 12:33/M
10 Alec Cohen Farmington MI 810 12 262 56:35.3 18:15/M

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnathon Derry Grand Blanc MI 534 15 7 19:47.3 6:23/M
2 Zach Schinzing Commerce Township 735 17 21 22:35.2 7:17/M
3 Parker McInnis Commerce Township 625 16 179 40:12.2 12:58/M
4 David Larisa Livonia MI 777 16 259 56:32.0 18:14/M

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Kruszewski Commerce Twp MI 730 26 5 19:05.9 6:09/M
2 Nathaniel Anderson White Lake MI 502 20 101 30:26.5 9:49/M
3 Austin Niemiec Troy MI 639 25 106 30:39.9 9:53/M
4 Andrew Marougy Commerce Township 617 28 132 32:28.2 10:28/M
5 Jenny Jelson Saint Louis MI 578 23 139 32:54.1 10:37/M
6 Adam Smith Waterford MI 678 25 198 44:49.7 14:27/M

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Monk Novi 717 32 10 20:50.7 6:43/M
2 Thomas Downs White Lake MI 725 31 18 21:57.2 7:05/M
3 Chad Nykamp Commerce Township 641 37 19 22:17.2 7:11/M
4 Hal Leduc Commerce Township 601 36 24 23:11.0 7:29/M
5 James Lebanc Saginaw MI 738 32 27 23:28.9 7:34/M
6 Tony Nuckolls White Lake MI 797 37 35 25:03.9 8:05/M
7 Shawn Kelley Waterford MI 588 37 40 25:30.2 8:14/M
8 Eric Wecker Wixom MI 699 32 45 25:55.3 8:22/M
9 Joshua Nelson Waterford MI 638 36 47 26:01.8 8:24/M
10 David Sage Waterford MI 669 39 55 26:49.1 8:39/M
11 Marc Howe Rochester MI 575 30 56 26:55.5 8:41/M
12 Scott Goedtel Royal Oak MI 558 39 68 27:59.8 9:02/M
13 Matt Cotter White Lake 811 39 71 28:27.7 9:11/M
14 Daniel O'Connell Fowlerville MI 642 34 76 28:39.6 9:15/M
15 Jeremy MacBeth White Lake 613 34 86 29:23.1 9:29/M
16 Tom Vanskyor West Bloomfield MI 775 33 125 31:45.5 10:15/M
17 Jason Pagaduan Saint Louis MI 645 31 140 32:54.2 10:37/M
18 Dean Cassar Redford MI 525 39 169 37:10.4 11:59/M

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Drap White Lake MI 1076 44 8 19:48.1 6:23/M
2 Michael Kotajarvi West Bloomfield MI 597 43 12 21:16.9 6:52/M
3 Jean Loew White Lake MI 813 43 17 21:50.1 7:03/M
4 Jim Rice Waterford MI 707 45 22 22:46.9 7:21/M
5 Johnny Sawruk Oakland Township M 716 41 23 22:51.4 7:22/M
6 Chris Fowler Commerce Twp MI 746 48 32 24:23.8 7:52/M
7 Scott Niemiec Commerce Twp MI 741 48 33 24:46.0 7:59/M
8 Scott Pitcher Whitmore Lake MI 712 47 37 25:20.7 8:10/M
9 Paul Barghahn White Lake MI 510 41 38 25:22.1 8:11/M
10 Marvin Zurek Highland MI 753 46 43 25:52.8 8:21/M
11 Scott Tarrance White Lake MI 689 43 48 26:08.0 8:26/M
12 Brian Beaumarcheis White Lake MI 727 42 54 26:42.0 8:37/M
13 Matt Monpas Waterford MI 762 44 62 27:31.4 8:53/M
14 John Petsch Waterford MI 647 41 70 28:24.8 9:10/M
15 Pepi Chapuesux Commerce Twp MI 760 43 72 28:36.0 9:14/M
16 Anthony Oliveri Walled Lake 643 43 78 28:41.7 9:15/M
17 James Lark Pontiac MI 750 41 79 28:54.7 9:19/M
18 Daniel Gordon Walled Lake MI 561 40 91 29:45.6 9:36/M
19 Jonathan Lybeck Waterford MI 611 46 123 31:41.5 10:13/M
20 Eric Valis Commerce 802 47 162 36:16.2 11:42/M
21 Ron Lippitt Commerce Township 608 44 173 38:11.1 12:19/M
22 Reece Smith White Lake MI 681 44 217 48:17.3 15:35/M
23 Scott Lewis Waterford MI 607 43 228 49:27.3 15:57/M

Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Quaintance White Lake MI 660 51 11 21:00.8 6:46/M
2 Michael Cook Pontiac MI 769 51 14 21:33.4 6:57/M
3 Michael Wozniak Davisburg MI 701 59 15 21:43.9 7:00/M
4 John Cole Bloomfield Hills M 528 50 26 23:19.8 7:31/M
5 Tim Nelson Garden City MI 721 53 44 25:53.4 8:21/M
6 Larry Gillis White Lake MI 554 52 53 26:32.8 8:34/M
7 Brad Leblanc Commerce Township 715 54 66 27:48.1 8:58/M
8 Jeff Lee Commerce Twp MI 747 52 67 27:58.9 9:01/M
9 Kirk Johnson Commerce Township 581 52 84 29:11.2 9:25/M
10 Dan Beard Commerce Twp. 776 51 90 29:43.2 9:35/M
11 Ted Koppen Commerce Township 594 54 93 29:46.2 9:36/M
12 Doug Pontious Walled Lake 654 52 95 29:53.7 9:38/M
13 John Edwards 804 50 102 30:32.8 9:51/M
14 Andrew Arsey 788 50 112 31:04.8 10:01/M
15 Aaron Arkelian Dearborn MI 508 52 119 31:14.0 10:05/M
16 Larry Oakes White Lake MI 772 50 155 34:36.6 11:10/M
17 John Nornamdeau Commerce Township 732 59 166 36:52.9 11:54/M
18 Patrick Tracey Commerce Township 731 55 207 46:23.4 14:58/M
19 Tom Bradley Commerce Township 519 53 227 49:22.5 15:55/M
20 Paul Tarnas West Bloomfield MI 687 51 232 49:49.5 16:04/M

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chuck Stewart Commerce Township 719 61 30 24:01.7 7:45/M
2 George Croitori West Bloomfield MI 530 65 31 24:17.2 7:50/M
3 Dennis Collins Commerce Township 733 65 57 26:56.8 8:41/M
4 Mark Jurkovich Grayling MI 585 62 61 27:09.2 8:45/M
5 Frank Willis Oklahoma City OK 784 68 110 30:54.2 9:58/M
6 Eric Andrzejak Commerce Township 504 62 111 31:03.2 10:01/M
7 Joseph Mierzejewski West Bloomfield MI 630 61 138 32:49.9 10:35/M
8 Daniel Pitsos White Lake MI 651 67 153 34:07.6 11:00/M
9 Robert Brines White Lake MI 773 60 158 35:34.1 11:28/M
10 Low Jimines White Lake MI 793 62 190 42:48.8 13:48/M
11 Rick Abbate Waterford MI 794 62 226 49:21.6 15:55/M
12 Ken Pesta 711 62 242 53:12.9 17:10/M




Open Door Julie Run
Age Group Results
June 18, 2011
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing

10K Run/Walk
Overall Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Sage Waterford MI 1042 36 17 49:05.9 7:55/M

Overall Female Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Drap White Lake MI 1077 41 32 54:19.7 8:46/M

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lydia Proctor Waterford MI 1036 18 20 49:54.7 8:03/M

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittany Cross Waterford MI 1007 20 21 50:17.0 8:07/M
2 Laura Robinette Commerce Township 1041 23 25 53:02.3 8:33/M
3 Jennifer Jones Burton MI 1016 27 27 53:18.6 8:36/M
4 Jennifer Schilling White Lake MI 1044 22 34 54:22.0 8:46/M
5 Jessica Kangas Plymouth MI 1017 27 36 54:59.3 8:52/M
6 Katie Harkness Novi MI 1073 25 43 58:06.3 9:22/M
7 Jessica Bartalsky 1086 29 48 1:00:05.0 9:41/M
8 Carolyn Proctor Waterford MI 1035 21 56 1:04:20.2 10:23/M
9 Katie Reed Waterford MI 1038 29 60 1:05:51.4 10:37/M
10 Caitlin Kowalsky Commerce Township 1022 21 62 1:06:43.9 10:46/M
11 Courtney Truitt Brighton MI 1048 27 68 1:09:51.0 11:16/M
12 Rebecca Harkness Novi MI 1074 29 73 1:16:05.3 12:16/M

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Yosick Clarkston MI 1071 39 52 1:01:09.5 9:52/M
2 Tyra Fortson Commerce Township 1010 34 57 1:04:35.5 10:25/M
3 Aimee Lawrence Fenton MI 1025 33 66 1:08:30.0 11:03/M
4 Mary Tison Lake Orion MI 1047 30 67 1:09:51.0 11:16/M
5 Micki Lyn Farmington MI 1029 39 69 1:09:55.5 11:17/M
6 Claudia Tolan Northville MI 690 31 84 1:39:40.5 16:05/M

Female 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Hollyer Wolverine Lake MI 1015 43 39 56:09.9 9:03/M
2 Lori Proctor Waterford MI 1034 46 58 1:04:51.1 10:28/M
3 Kathy Kercorian Commerce Township 1200 41 63 1:06:51.0 10:47/M
4 Tracy Derry Grand Blanc MI 1008 40 64 1:07:34.2 10:54/M
5 Christine Gasco Commerce Township 1011 49 65 1:07:54.6 10:57/M
6 Bridgette Kellogg White Lake MI 1019 41 70 1:13:14.0 11:49/M
7 Lori Seilo Commerce Township 1045 41 71 1:13:14.2 11:49/M
8 Kari Cotter White Lake MI 1081 41 74 1:20:20.5 12:57/M
9 Judith Dennis Waterford MI 1009 46 75 1:22:59.4 13:23/M
10 Julie Hodge Pontiac MI 1089 44 76 1:34:27.1 15:14/M
11 Tricia Olive Commerce Twp MI 1090 49 77 1:34:27.5 15:14/M
12 Jill Herbert Waterford MI 1014 48 82 1:39:40.2 16:05/M
13 Lisa Rentschler Milan MI 1039 46 83 1:39:40.3 16:05/M

Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dana Williams Commerce Township 1084 50 38 56:06.2 9:03/M
2 Debbie Wiley Howell MI 1051 54 59 1:05:00.5 10:29/M
3 Cathy Kowalsky Commerce Township 1023 53 72 1:15:30.9 12:11/M
4 Carol Steffes Commerce Township 1063 56 78 1:35:23.0 15:23/M
5 Marcia Orlet Highland MI 1031 52 79 1:35:23.2 15:23/M
6 Karen Sherman Commerce Twp MI 1075 51 80 1:35:23.3 15:23/M

Female 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Theresa McCann Milford MI 623 62 81 1:35:23.5 15:23/M

Overall Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scotty Albaugh Waterford MI 1056 18 1 33:30.6 5:24/M

Overall Male Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Green Pontiac MI 1068 42 4 34:40.6 5:35/M

Male 7 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Knurick Commerce Twp MI 1088 46 59:49.0 9:39/M

Male 8 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dilon Lemond Waterford MI 627 12 23 51:30.1 8:18/M

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Platt Waterford MI 1053 19 6 35:05.3 5:40/M
2 Dylan Arthur Waterford MI 1001 19 8 37:26.4 6:02/M
3 Mike Hernandez White Lake MI 1087 18 30 54:04.1 8:43/M

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zacchaeus Widner Detroit MI 1058 20 3 34:23.1 5:33/M
2 Philip Watkins Walled Lake MI 1061 23 9 37:27.1 6:02/M
3 Anthony Elliiot White Lake MI 1085 27 13 45:14.0 7:18/M
4 Craig Waldie Commerce Township 1050 21 47 59:49.7 9:39/M
5 Jason Lengers Waterford MI 1028 27 49 1:00:48.0 9:48/M

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leo Foley Howell 1059 30 2 33:41.4 5:26/M
2 Justin Schumacher Commerce Township 1064 30 5 34:52.7 5:37/M
3 Ryan Johns White Lake MI 1052 32 7 35:40.5 5:45/M
4 Thom Leeson White Lake MI 1026 39 28 53:43.7 8:40/M
5 Arin Hartwell Waterford MI 1012 35 33 54:19.9 8:46/M
6 Todd Bernardoni Waterford MI 1003 32 61 1:05:51.6 10:37/M

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Janicki West Bloomfield 1060 46 10 40:10.5 6:29/M
2 Jim Toth Imlay City MI 1083 44 14 45:29.7 7:20/M
3 Jeff Kovack White Lake MI 1069 44 16 48:10.8 7:46/M
4 Andy Cirnesi Clarkston MI 1082 47 18 49:18.7 7:57/M
5 Tom Close Waterford MI 1078 43 19 49:53.6 8:03/M
6 Jim Zittel Waterford MI 1054 48 22 50:36.2 8:10/M
7 Matt Caplan Franklin MI 1005 41 26 53:13.4 8:35/M
8 Robert Beatty White Lake MI 1002 43 35 54:31.6 8:48/M
9 Kevin Poniotowski Auburn Hills MI 1070 42 41 56:38.4 9:08/M
10 Steve Kushim Highland MI 1024 47 44 58:25.1 9:25/M
11 Rob Pesick Pontiac MI 1062 42 45 59:31.6 9:36/M
12 Scott Sandler Pontiac MI 1065 42 53 1:02:20.5 10:03/M
13 Michael Noon Waterford MI 1030 47 55 1:04:16.4 10:22/M

Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Lemon Commerce Township 1057 50 11 42:21.7 6:50/M
2 Don Saville Leonard MI 1043 50 12 43:18.3 6:59/M
3 Michael Hebert Commerce Township 1013 54 24 51:54.5 8:22/M
4 Robin Pearce New Hudson 1067 57 29 53:45.5 8:40/M
5 Bob Riesterer Commerce Township 1040 52 37 55:32.3 8:57/M
6 Len Constantine New Baltimore MI 1006 58 40 56:24.3 9:06/M
7 Chester Korzeniewski White Lake MI 1021 53 42 57:46.0 9:19/M
8 Dave Kaplan West Bloomfield MI 1018 50 51 1:01:08.8 9:52/M

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Kosen Utica MI 1072 61 15 46:50.1 7:33/M
2 Pierino Piccinato White Lake 1033 61 31 54:15.5 8:45/M
3 James Orlet Highland MI 1032 65 50 1:01:06.8 9:51/M
4 Herb Kaiser Pontiac MI 1066 62 54 1:03:25.6 10:14/M


Walled Lake, Mi
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.