2011 Higgins Lake Sunrise Run

back to results

Jun. 18, 2011

2011 Higgins Lake Sunrise Run
Roscommon, MI
Provided by Gault Race Mgt.


Overall Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samara Sabin Grayling MI 1047 33 16 1:40:43.1 7:41/M
Overall Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Bischoff Prudenville MI 974 22 1 1:18:41.2 6:00/M
No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenny Scheritt West Branch MI 1086 0 89 2:15:50.2 10:22/M
No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brendan MacKellar Henderson KY 1083 0 84 2:12:10.0 10:05/M
Male 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Garrett Gabalis Roscommon MI 1003 15 11 1:38:54.4 7:33/M
2 Gage Gabalis Roscommon MI 1002 15 67 2:07:49.7 9:45/M
Female 16 to 23
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Lacertosa Saginaw MI 1026 19 24 1:43:39.3 7:55/M
2 Danelle Albosta Saginaw MI 966 20 37 1:51:35.0 8:31/M
3 Carly Olson Dewitt MI 1042 20 46 1:55:58.8 8:51/M
4 Megan Stechschulte Owosso MI 1081 21 53 2:00:09.9 9:10/M
5 Emilie Gaberdiel Roscommon MI 1004 17 113 2:41:47.1 12:21/M
Male 16 to 23
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Harrington Big Rapids MI 1007 21 27 1:46:12.5 8:06/M
2 Ross Teeple Grayling MI 1054 20 38 1:51:44.4 8:32/M
3 Matt Kidd Birch Run MI 1023 20 65 2:06:45.5 9:41/M
Female 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Hendrick Columbiaville MI 1010 26 19 1:41:06.3 7:43/M
2 Jamie McLosky Grand Rapids MI 1034 29 31 1:49:33.4 8:22/M
3 Ashley Koben Pickford MI 1087 27 52 1:59:55.8 9:09/M
4 Bridget Crowell Hyattsville MD 985 27 56 2:02:51.0 9:23/M
5 Lori Williams Saginaw MI 1061 30 83 2:11:45.3 10:03/M
6 Marianne Carter Plymouth MI 981 26 86 2:14:51.9 10:18/M
7 Laura Durham Midland MI 1073 29 93 2:18:23.8 10:34/M
8 Carrie Hodges Roscommon MI 1012 29 96 2:19:56.5 10:41/M
9 Alison Mueller Detroit MI 1039 25 97 2:20:55.8 10:45/M
10 Kelly Cuellar London ON 988 29 100 2:22:51.1 10:54/M
Male 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Connor Northville MI 1071 26 2 1:19:46.2 6:05/M
2 Michael Potter Warren MI 1079 24 5 1:27:50.3 6:42/M
3 Lucas Wyzlic Mount Pleasant MI 1088 27 6 1:28:55.2 6:47/M
4 Eric Panek Frankenmuth MI 1043 30 21 1:41:46.0 7:46/M
5 David Heger Chicago IL 1009 31 29 1:48:13.7 8:16/M
6 Keith Walsh Grand Rapids MI 1058 28 43 1:55:11.9 8:48/M
7 Chad Fox Ada MI 1001 31 58 2:03:38.0 9:26/M
8 Mark Ginserick Grayling MI 1068 31 78 2:09:53.6 9:55/M
9 Brett Kidd Frankenmuth MI 1022 25 106 2:28:59.3 11:22/M
Female 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Ertel Grayling MI 1000 32 20 1:41:21.4 7:44/M
2 Danielle Majors Howell MI 1030 37 33 1:49:58.3 8:24/M
3 Denise Daberko Brighton MI 990 37 44 1:55:19.2 8:48/M
4 Sarah Anderson Grand Rapids MI 968 32 48 1:56:28.9 8:53/M
5 Karen Angus Berkley MI 969 37 49 1:58:17.2 9:02/M
6 Melissa Mathie Washington MI 1031 32 57 2:03:09.5 9:24/M
7 Sharon Holt Bath MI 1016 35 66 2:07:17.2 9:43/M
8 Jodi Holnagel Bay City MI 1095 33 69 2:08:08.0 9:47/M
9 Jennifer Gailitis Roscommon MI 1005 38 71 2:08:25.1 9:48/M
10 Meredith Dorow Davison MI 996 36 87 2:15:46.6 10:22/M
11 Holly Brindley West Branch MI 977 39 88 2:15:50.1 10:22/M
12 Mandy Canute Spruce MI 979 33 90 2:16:33.9 10:25/M
13 Michele Westfall Grayling MI 1060 34 94 2:19:11.1 10:37/M
14 Sarah Davis Lansing MI 993 33 105 2:28:06.5 11:18/M
15 Katie Schramm Mason MI 1048 32 107 2:30:02.2 11:27/M
16 Susy Cuellar London ON 989 32 110 2:36:07.0 11:55/M
17 Alicia Wood Lansing MI 1063 34 112 2:41:47.0 12:21/M
Male 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Lafave Sanford MI 1084 36 3 1:20:15.3 6:08/M
2 Andy Chartier Midland MI 982 36 7 1:29:39.8 6:51/M
3 Ryan Hamilton Gaylord MI 1006 35 9 1:37:28.2 7:26/M
4 Robert Smith Roscommon MI 1078 37 12 1:39:43.9 7:37/M
5 Geoffrey Dorow Davison MI 995 38 14 1:39:54.2 7:38/M
6 Scott Berg Grand Rapids MI 973 39 23 1:41:49.1 7:46/M
7 Brian Nequist Waterford MI 1041 38 25 1:45:12.1 8:02/M
8 John Wood Lansing MI 1064 36 26 1:45:49.6 8:05/M
9 Dan Seeman Freeland MI 1049 37 30 1:49:08.4 8:20/M
10 Kevin Holt Bath MI 1015 36 32 1:49:34.6 8:22/M
11 Jerod Anderson Midland MI 967 37 39 1:52:41.8 8:36/M
12 Shawn Penzak Canton MI 1045 37 40 1:54:25.7 8:44/M
13 Jeff Messing Grand Rapids MI 1075 34 42 1:55:11.6 8:48/M
14 Mark Dalak Roscommon MI 991 34 50 1:58:24.1 9:02/M
15 Gary Hozeska Munger MI 1017 38 54 2:01:37.9 9:17/M
16 Matthew Herbert Caledonia MI 1074 34 63 2:06:12.5 9:38/M
17 Santino Holnagel Bay City MI 1096 36 70 2:08:08.8 9:47/M
18 Eric Lomba Bay City MI 1089 36 91 2:18:23.2 10:34/M
19 Joshua Bogle Marshall MI 976 35 102 2:25:20.4 11:06/M
Female 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debra Berg Grand Rapids MI 972 40 22 1:41:48.9 7:46/M
2 Patricia Eiler Grayling MI 1065 47 47 1:56:17.6 8:53/M
3 Holly Ellis Ann Arbor MI 998 47 60 2:03:42.8 9:27/M
4 Jodi Blanchard Prudenville MI 975 44 72 2:08:52.5 9:50/M
5 Renee Sherry Macomb MI 1051 46 74 2:09:08.5 9:51/M
6 Margaret Walchak Grand Rapids MI 1057 40 95 2:19:48.3 10:40/M
7 Dana Anderson Caledonia MI 1072 46 98 2:21:38.1 10:49/M
8 Nancy Mesko East Lansing MI 1036 45 114 2:49:10.8 12:55/M
Male 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derek Digiovanni Troy MI 994 40 4 1:25:33.3 6:32/M
2 Marc Muia Hamilton OH 1085 41 8 1:32:41.7 7:05/M
3 Frank Lynch Rosebush MI 1029 46 10 1:38:06.6 7:29/M
4 Jeff Jennette Hastings MI 1019 45 17 1:40:58.1 7:42/M
5 Jimmer Jennette Walker MI 1020 43 18 1:40:58.3 7:42/M
6 Derek Smitz Roscommon MI 1053 41 45 1:55:47.8 8:50/M
7 Kenneth Sherry Macomb MI 1050 46 73 2:09:05.9 9:51/M
8 Richard Kline Macomb MI 1025 46 75 2:09:36.6 9:54/M
9 Todd Moore Grayling MI 1038 44 76 2:09:44.1 9:54/M
10 Troy Daniel Roscommon MI 992 46 101 2:24:53.3 11:04/M
11 Robert Lustig Livonia MI 1028 47 109 2:35:10.6 11:51/M
12 Tom Webber Flint MI 1059 45 111 2:39:56.5 12:13/M
Female 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Stechschulte Owosso MI 1080 52 80 2:10:57.9 10:00/M
Male 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Silagy Roscommon MI 1069 51 13 1:39:45.1 7:37/M
2 John Trainor Rosebush MI 1056 54 15 1:40:04.4 7:38/M
3 Jim Gardiner Grayling MI 1076 53 35 1:50:44.3 8:27/M
4 Joe Copes Flushing MI 984 49 36 1:50:54.8 8:28/M
5 Bill Hart Grayling MI 1008 54 41 1:54:40.4 8:45/M
6 Bill Hollandsworth South Lyon MI 1013 50 62 2:06:10.5 9:38/M
7 Stephen Crowell Brighton MI 987 52 68 2:07:50.1 9:45/M
8 Gary Broadwater Gainesville VA 978 54 85 2:13:00.5 10:09/M
9 Gerald Barofsky Alto MI 971 53 92 2:18:23.5 10:34/M
10 Michael Clark Durand MI 983 53 99 2:22:30.4 10:53/M
11 Scott Randall Marshall MI 1046 48 103 2:25:20.5 11:06/M
12 David Minor Harrison MI 1037 50 108 2:32:01.8 11:36/M
Female 55 to 62
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melodie Maxfield Oxford MI 1033 62 77 2:09:50.4 9:55/M
2 Carole Mueller-Brumbaugh Grayling MI 1040 57 104 2:28:04.7 11:18/M
Male 55 to 62
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jesse Cothainer Okemos MI 1077 60 28 1:48:00.1 8:15/M
2 Bill Gephart Kalamazoo MI 1082 55 34 1:50:03.2 8:24/M
3 David Mitchell Dearborn MI 1067 61 51 1:59:14.1 9:06/M
4 Gregory Maxfield Oxford MI 1032 61 55 2:01:49.9 9:18/M
5 Robert Ellis Ann Arbor MI 999 60 59 2:03:42.6 9:27/M
6 Mark Keegan Berkley MI 1021 58 61 2:04:29.1 9:30/M
7 Donald Lindgren Farmington Hills M 1070 60 79 2:10:11.7 9:56/M
8 Steve Kidd Birch Run MI 1024 55 81 2:11:40.6 10:03/M
9 Michael McLosky Roscommon MI 1035 55 82 2:11:43.5 10:03/M
Female 63 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Holt Dewitt MI 1014 66 115 2:55:22.0 13:23/M
Male 63 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Floyd Carter Roscommon MI 980 68 64 2:06:44.3 9:40/M



Overall Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Samuelson Grand Rapids MI 173 19 1 20:06.0 6:29/M
Overall Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Erickson Roscommon MI 124 38 3 22:34.6 7:17/M
No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allision Ogg Rosebush MI 251 0 63 34:13.4 11:02/M
2 Michelle Crook Dewitt MI 226 0 83 36:19.0 11:43/M
Female 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Schwartz Caledonia MI 218 13 21 26:43.6 8:37/M
2 Brianna McGregor Houghton Lake MI 215 15 47 30:49.1 9:56/M
3 Cozette Koupal Houghton Lake MI 213 15 51 31:01.4 10:00/M
4 Kerrigan Fitzpatrick Roscommon MI 125 14 72 35:02.0 11:18/M
5 Sarah Vick Prudenville MI 236 10 81 36:14.3 11:41/M
6 Megan Milnes Roscommon MI 154 15 84 36:24.4 11:45/M
7 Megan Cimino Macomb MI 232 9 94 38:11.9 12:19/M
8 Kate Massara Roscommon MI 151 14 118 48:17.4 15:35/M
9 Anna Erickson Roscommon MI 200 8 119 48:19.1 15:35/M
Male 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bowen Roscommon MI 249 12 4 22:55.9 7:24/M
2 Justin Kudera Yale MI 144 11 5 23:48.1 7:41/M
3 Grant Smitz Roscommon MI 182 11 7 24:34.8 7:55/M
4 Drew Bowen Roscommon MI 248 11 8 24:40.1 7:57/M
5 James Schwartz III Roscommon MI 176 13 15 25:53.2 8:21/M
6 Patrick Murdock St. Clair Shores M 156 15 22 26:43.7 8:37/M
7 Thomas Pastell Roscommon MI 229 10 30 28:24.0 9:10/M
8 Dane Smitz Roscommon MI 181 9 31 28:25.9 9:10/M
9 Cameron Smale Macomb MI 179 9 33 28:32.3 9:12/M
10 Logan Strickler Roscommon MI 253 11 60 33:46.6 10:54/M
11 Riley McNamara Roscommon MI 254 10 61 33:47.8 10:54/M
12 Spencer Reinke Roscommon MI 166 9 67 34:46.2 11:13/M
13 Joshua Fairbanks Roscommon MI 202 7 69 35:00.1 11:17/M
14 Ryan Murdock St. Clair Shores M 157 14 92 37:53.4 12:13/M
15 Gavin Tenbroeke Grand Haven MI 185 12 95 38:12.5 12:19/M
Female 16 to 23
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Skye Roberts Grand Rapids MI 167 19 2 22:04.3 7:07/M
2 Marissa Mattox Portage MI 223 21 11 25:16.3 8:09/M
3 Emily Townsend Marshall MI 238 20 18 26:35.9 8:35/M
4 Nancy Lux Alma MI 206 19 20 26:42.7 8:37/M
5 Kelly Julin Houghton Lake MI 138 17 34 28:35.4 9:13/M
6 Erica Hall Beaverton MI 250 16 62 34:05.8 11:00/M
7 Allyson Bond Florence KY 243 21 130 55:41.0 17:58/M
Male 16 to 23
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Cosek Portage MI 222 22 19 26:37.4 8:35/M
2 Evan Vowell Saginaw MI 189 17 49 30:55.6 9:58/M
3 Jacob Crowell Brighton MI 119 23 110 43:50.7 14:08/M
Female 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jody Zettel West Branch MI 235 29 14 25:51.3 8:20/M
2 Stephanie Zaremba Northville MI 197 31 25 27:45.5 8:57/M
3 Kelly Blanchett Roscommon MI 106 26 37 28:38.1 9:14/M
4 Lindsay Keegan Bloomfield MI 141 27 42 29:35.9 9:33/M
5 Brittani Ott New Lothrop MI 212 26 44 30:00.9 9:41/M
6 Andrea MacZik Reese MI 221 27 53 31:30.8 10:10/M
7 Chandra Rasmussen Richville MI 220 29 54 31:30.8 10:10/M
8 Shawn Bruckman Vail CO 246 27 57 32:33.4 10:30/M
9 Holly Huxmann Kansas City MO 228 29 58 32:35.7 10:31/M
10 Deborah Walsh Ubly MI 191 30 64 34:26.9 11:06/M
11 Maureen Whidden Houghton Lake MI 194 30 65 34:28.1 11:07/M
12 Angie Dalak Roscommon MI 480 30 75 35:48.3 11:33/M
13 Zelt Karen East Lansing MI 139 31 77 35:56.1 11:35/M
14 Carolyn Malinowski Roscommon MI 149 31 101 39:42.4 12:48/M
15 Erika Crowell Chicago IL 118 31 111 43:50.8 14:08/M
16 Jennifer Lux Breckenridge MI 234 29 115 47:17.3 15:15/M
17 Jennifer Holzinger Sanford MI 133 27 125 53:43.9 17:20/M
18 Katy Mishler Midland MI 155 25 126 53:49.8 17:22/M
19 Katie Grimm Roscommon MI 130 26 132 55:50.3 18:01/M
Male 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Zelt Gladwin MI 198 24 10 24:57.7 8:03/M
2 Aaron Kohn Rockford MI 240 28 23 27:27.5 8:51/M
3 Adam Keegan Bloomfield MI 140 27 27 27:54.1 9:00/M
4 Andrew Neigh Roscommon MI 209 28 38 28:39.2 9:15/M
5 Matt Zaremba Northville MI 196 30 40 28:55.8 9:20/M
6 Eric Clark Roscommon MI 217 30 50 30:59.8 10:00/M
7 Theo Booser Rochester Hills MI 108 25 52 31:07.6 10:02/M
Female 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Huspen Grayling MI 135 37 17 26:33.5 8:34/M
2 Steph Bowen Roscommon MI 247 38 41 28:57.0 9:20/M
3 Deanna Seeman Freeland MI 177 36 45 30:15.6 9:45/M
4 Melissa Anderson Midland MI 199 38 88 37:05.4 11:58/M
5 Sherry Hall-Rosin Kalkaska MI 132 36 96 39:17.4 12:40/M
6 Stacy Smale Macomb MI 180 38 104 40:47.0 13:09/M
7 Lynn France Stevensville MI 127 35 108 43:38.5 14:05/M
Male 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Dent Lewisburg PA 216 34 12 25:37.7 8:16/M
2 Matt Sage Livonia MI 170 33 24 27:32.1 8:53/M
3 John Huspen Grayling MI 134 37 26 27:46.1 8:57/M
4 David Ciofu New Baltimore MI 116 35 32 28:27.4 9:11/M
5 Derek Pastell Roscommon MI 230 37 35 28:36.2 9:14/M
6 Brian Ludwig Roscommon MI 146 39 55 32:01.1 10:20/M
7 Brody Hankinson Greer SC 245 35 56 32:04.3 10:21/M
8 Dave Lentz Waters MI 145 35 74 35:27.0 11:26/M
9 Larry France Stevensville MI 126 37 107 43:38.4 14:05/M
Female 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gail Schwartz Caledonia MI 219 46 43 29:51.1 9:38/M
2 Susan Spicer Houghton Lake MI 214 45 48 30:54.9 9:58/M
3 Nancy Martindale Roscommon MI 208 41 71 35:00.5 11:17/M
4 Laura Appleton Waters MI 104 41 73 35:26.8 11:26/M
5 Jennifer Reinke Roscommon MI 164 45 80 36:14.0 11:41/M
6 Wendy McNamara Roscommon MI 255 41 82 36:15.9 11:42/M
7 Kendra Vowell Saginaw MI 190 46 85 36:29.0 11:46/M
8 Denise Jabe Chesterfield MI 136 47 91 37:39.3 12:09/M
9 Rebecca Dorow Roscommon MI 224 41 99 39:28.5 12:44/M
10 Kris Tenbroeke Grang Haven MI 186 44 102 40:43.7 13:08/M
11 Stacy Cimino Macomb MI 233 47 103 40:46.9 13:09/M
12 Jackie Swanson Frederic MI 183 41 117 47:49.9 15:25/M
13 Jenny Schwartz Roscommon MI 175 40 122 51:40.7 16:40/M
Male 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Kudera Yale MI 143 40 6 24:05.3 7:46/M
2 Eric Schafer Dewitt MI 225 42 16 26:15.4 8:28/M
3 Peter Szczesny Portage MI 184 42 29 28:23.0 9:09/M
4 Doug Catrell Roscommon MI 115 46 59 32:52.2 10:36/M
Female 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanine Samuelson Grand Rapids MI 171 49 28 28:09.1 9:05/M
2 Jolie Booser Rochester Hills MI 107 54 66 34:34.3 11:09/M
3 Maureen Ruddy Roscommon MI 169 53 79 35:58.5 11:36/M
4 Andrea Weiss St Helen MI 193 51 93 38:05.3 12:17/M
5 Joy Ogg Gladwin MI 252 49 97 39:17.6 12:40/M
6 Maureen Crowell Brighton MI 120 52 109 43:50.6 14:08/M
7 Liz Milnes Roscommon MI 153 50 112 44:52.3 14:28/M
8 Diana Gaylor Roscommon MI 241 54 114 46:07.0 14:53/M
9 Diane Ocenasek Roscommon MI 159 51 116 47:32.0 15:20/M
10 Cathy Bond Roscommon MI 244 52 129 55:40.9 17:57/M
11 Jonni Malone Grayling MI 150 49 133 55:51.2 18:01/M
12 Barbie Becker Champaign IL 105 50 135 58:24.5 18:50/M
Male 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Samuelson Grand Rapids MI 172 49 9 24:52.1 8:01/M
2 Troy Fairbanks Roscommon MI 203 48 70 35:00.3 11:17/M
3 Jack Townsend Marshall MI 239 49 90 37:19.4 12:02/M
Female 55 to 62
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Brown Harrison MI 111 57 68 34:56.9 11:16/M
2 Nancy Keegan Berkley MI 231 55 76 35:55.7 11:35/M
3 Diane Ruddy Clio MI 168 56 78 35:58.5 11:36/M
4 Linda McGiness Lake City MI 152 60 87 37:02.9 11:57/M
5 Marcia Major Roscommon MI 147 56 89 37:15.8 12:01/M
6 Borgia Lux Alma MI 207 55 98 39:26.3 12:43/M
7 Stephanie Sherman Roscommon MI 178 57 100 39:40.5 12:48/M
8 Nancy Carter Roscommon MI 112 60 113 45:48.7 14:46/M
9 Christine Schicker Roscommon MI 174 58 120 50:54.9 16:25/M
10 Susan Gregoricka Owosso MI 129 55 124 52:20.1 16:53/M
11 Kathy Hall Roscommon MI 204 58 127 54:44.8 17:39/M
12 Karen Kleinhardt Clare MI 142 59 128 54:45.7 17:40/M
13 Mary Jo Oppy Roscommon MI 160 55 131 55:41.5 17:58/M
14 Susan Grimm Roscommon MI 131 60 134 56:57.2 18:22/M
15 Linda Weaver Roscommon MI 192 59 137 58:28.1 18:52/M
Male 55 to 62
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenneth Brown Harrison MI 110 57 13 25:39.8 8:16/M
2 Richard Cornwell Shelby MI 227 62 36 28:37.0 9:14/M
3 Dan James Roscommon MI 242 56 39 28:51.2 9:18/M
4 Bob Jones Mio MI 137 57 46 30:46.8 9:55/M
5 Joe Muszkiewicz Prudenville MI 158 57 86 36:43.0 11:51/M
6 Terry Major Roscommon MI 148 59 105 42:17.0 13:38/M
7 Mark Vick Saint Helen MI 237 59 106 43:15.3 13:57/M
8 Larry Gregoricka Owosso MI 128 56 123 52:19.7 16:53/M
Female 63 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judith Voorhees Roscommon MI 188 69 121 50:57.3 16:26/M
2 Lois Elder Champaign IL 122 72 136 58:24.8 18:50/M




Overall Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Kudera Yale MI 494 37 5 50:56.8 8:13/M
Overall Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Frisch Farwell MI 518 40 1 42:33.6 6:52/M
Female 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brieann Koves Grayling MI 493 14 16 55:45.3 9:00/M
2 Sarah Lewis Roscommon MI 496 14 22 59:37.2 9:37/M
3 Leah Lewis Roscommon MI 495 14 26 1:00:19.8 9:44/M
4 Janet Thornburg Owosso MI 524 9 44 1:13:53.6 11:55/M
Male 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karl Hahn Roscommon MI 525 14 4 50:42.7 8:11/M
Female 16 to 23
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Skarbek Standish MI 508 21 49 1:17:32.5 12:30/M
2 Caitlin Wiley Grayling MI 515 23 55 1:30:38.8 14:37/M
Female 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Krisann Dezeeuw Mcbain MI 481 28 7 52:16.9 8:26/M
2 Michelle Ostling Battle Creek MI 521 30 8 52:32.2 8:28/M
3 Jennifer Kohn Rockford MI 531 27 10 53:09.2 8:34/M
4 Casie Campbell Lincoln Park MI 476 31 24 1:00:06.8 9:42/M
5 Amanda Stechschulte Owosso MI 527 25 25 1:00:11.9 9:42/M
6 Sarah Thomas Roscommon MI 511 24 37 1:06:28.4 10:43/M
7 Jessica Bogle Lansing MI 474 30 51 1:20:47.6 13:02/M
Male 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Mishler Midland MI 501 26 3 47:34.1 7:40/M
2 Scott Holzinger Sanford MI 488 31 14 54:24.9 8:46/M
Female 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Salena Dodman Sanford MI 482 34 6 52:03.4 8:24/M
2 Lisa Killey Bay City MI 520 34 12 53:59.5 8:42/M
3 Emily Wilmot Boyne City MI 517 36 13 54:05.8 8:43/M
4 Laurie Heilman Gladwin MI 487 38 15 55:06.9 8:53/M
5 Emily Clark Roscommon MI 479 33 20 58:39.2 9:28/M
6 Michelle Ciofu New Baltimore MI 477 36 21 59:30.3 9:36/M
7 Ashley Bader Alma MI 529 34 28 1:01:41.8 9:57/M
8 Allison McGinnis Roscommon MI 522 34 30 1:02:00.7 10:00/M
9 Kari Pagano Kalamazoo MI 504 36 31 1:02:16.0 10:03/M
10 Tracy Murdock St. Clair Shores M 502 39 48 1:16:14.2 12:18/M
11 Tracy Goodsell West Branch MI 486 32 54 1:27:29.7 14:07/M
Male 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danial Oberski Traverse City MI 503 35 2 46:13.3 7:27/M
2 Edward Kanine Berkley MI 491 39 18 57:39.6 9:18/M
3 Tyson Miller Allegan MI 528 33 23 59:47.6 9:39/M
4 Nicholas Bale Lincoln Park MI 472 33 29 1:01:46.9 9:58/M
5 Pete Walters Traverse City MI 514 33 33 1:02:43.2 10:07/M
6 Michael Pagano Kalamazoo MI 505 36 46 1:15:53.3 12:14/M
Female 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deanna Barth Houghton Lake MI 473 40 19 58:19.1 9:24/M
2 Julie Karwowicz Macomb MI 526 41 27 1:00:55.1 9:50/M
3 Pam Dundas Macomb Mi MI 519 44 47 1:16:13.9 12:18/M
4 Renee Fain Macomb MI 484 46 50 1:18:56.1 12:44/M
5 Danielle Sizick Grayling MI 507 40 53 1:25:08.9 13:44/M
6 Julie Lustig Livonia MI 498 42 57 1:32:29.7 14:55/M
Male 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Somerville Livonia MI 510 40 9 53:05.1 8:34/M
Female 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Louann Fitzpatrick Rosebush MI 485 52 11 53:19.9 8:36/M
2 Kim Bailey Rosebush MI 471 49 34 1:04:24.2 10:23/M
3 Brenda Vaughan Roscommon MI 512 51 38 1:08:14.1 11:00/M
4 Jane Snider Midland MI 509 54 41 1:11:51.5 11:35/M
5 Diane Ballard Eaton Rapids MI 530 52 43 1:13:50.2 11:55/M
6 Dawn Clark Durand MI 478 50 45 1:15:16.8 12:08/M
7 Mary Ann Bogle Lansing MI 475 54 52 1:20:54.7 13:03/M
8 Patricia Wiley Grayling MI 516 49 56 1:30:38.9 14:37/M
Male 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Kendall Freeland MI 492 48 17 57:05.7 9:12/M
2 Tony Ide Roscommon MI 489 49 36 1:06:20.8 10:42/M
3 Fred Thornburg Owosso MI 523 49 39 1:09:04.7 11:08/M
Female 55 to 62
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Janowski Ann Arbor MI 490 58 40 1:10:54.4 11:26/M
2 Kathy McGilton Caledonia MI 499 61 42 1:11:51.6 11:35/M
Male 63 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Millikin Lupton MI 500 69 32 1:02:28.7 10:05/M
2 John Elder Champaign IL 483 64 35 1:05:13.2 10:31/M




Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom D'Ambrosio Houghton Lake MI 1066 58 1 1:10:12.4 5:22/M