Run For Chum Half Marathon

back to results

Jun. 12, 2011

Run For Chum Half Marathon
Dansville, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Run For Chum Half Marathon
age group results
June 12, 2011, at Dansville, MI
Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)

Overall Female Open Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Johnson 700 25 12 1:36:38 7:23/M

Overall Male Open Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Whitmer 533 16 1 1:15:10 5:44/M

Overall Female Master Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Marcy Sacks 531 41 17 1:41:42 7:46/M

Overall Male Master Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Parkhouse 540 46 6 1:28:37 6:46/M

Overall Female Grandmaster Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggy Zidar 684 61 26 1:48:40 8:18/M

Overall Male Grandmaster Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gerard Wilbrink 644 57 9 1:31:56 7:01/M

Male 15 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Lent 613 15 29 1:49:53 8:23/M

Male 16 to 18

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Pepper 636 17 3 1:28:12 6:44/M
2 Nick Moon 638 18 5 1:28:32 6:45/M
3 Tyler Harrison 627 17 7 1:28:44 6:46/M
4 Miles Ranke 535 17 20 1:46:31 8:08/M

Female 19 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Dusbiber 587 23 48 1:59:23 9:07/M
2 Jessica Dykeman 570 21 59 2:05:39 9:35/M

Male 19 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 James MacGuidwin 554 21 27 1:49:27 8:21/M
2 Shawn Wiegand 568 22 41 1:56:35 8:54/M

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Betty Wescott 548 29 53 2:03:46 9:27/M
2 Jamie Dykeman 572 25 58 2:05:38 9:35/M
3 Michelle Verhougstraete 604 26 60 2:06:35 9:40/M
4 Yifung Ng 576 29 67 2:13:01 10:09/M
5 Christina Helsel 566 25 72 2:37:10 12:00/M

Men 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Livermore 553 27 8 1:29:02 6:48/M
2 Paul Reslock 552 27 61 2:06:49 9:41/M

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Thornburn 665 32 24 1:48:14 8:16/M
2 Chandra Berry 537 32 55 2:05:02 9:33/M
3 Sarah Leonard 626 30 70 2:18:39 10:35/M
4 Maria Shellenbarger 583 30 75 2:47:49 12:49/M

Men 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cam McCord 694 31 2 1:27:52 6:42/M
2 Tim Davidson 651 34 14 1:39:12 7:34/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Boak 578 39 31 1:52:00 8:33/M
2 Kimberly O'Hare 579 36 32 1:52:01 8:33/M
3 Jessica Ulrey 697 36 71 2:25:23 11:06/M

Men 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Duane Brown 565 38 4 1:28:28 6:45/M
2 Kevin Holt 701 36 13 1:38:58 7:33/M
3 Allan Potter 680 38 23 1:47:49 8:14/M
4 Brett Beier 676 35 37 1:53:41 8:41/M
5 Matthew Farra 586 37 40 1:56:17 8:53/M
6 Shawn Coughlin 691 35 46 1:57:46 8:59/M
7 John Leonard 625 38 69 2:18:39 10:35/M

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Vandenhaute 711 43 25 1:48:32 8:17/M
2 Deb Cooper 703 40 36 1:53:16 8:39/M
3 Angela Rasegan 577 41 49 1:59:25 9:07/M
4 Lisa Soros 689 43 66 2:12:51 10:08/M
5 Michelle Bies 704 44 74 2:46:15 12:41/M

Men 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Stanley Bies 705 43 19 1:45:31 8:03/M
2 Richard Wallace 567 41 35 1:53:12 8:38/M
3 David Ely 551 44 62 2:06:49 9:41/M

Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Jamieson 561 48 22 1:47:33 8:13/M
2 Cathy Reed 659 46 30 1:50:19 8:25/M
3 Amy Willing 673 47 33 1:52:43 8:36/M
4 Delinda Benson 672 47 34 1:52:54 8:37/M
5 Betsy Syrek 575 47 47 1:58:45 9:04/M
6 Sherry Fuller 610 46 65 2:10:33 9:58/M

Men 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Reuben Cuison 667 49 15 1:39:51 7:37/M
2 Ron Stauffer 629 48 38 1:54:50 8:46/M
3 Gary Voight 581 48 39 1:55:04 8:47/M
4 Jim Zittel 699 48 42 1:56:55 8:55/M
5 Jeff Anderson 592 49 44 1:57:38 8:59/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Elaine Seitz 630 53 50 2:02:34 9:21/M
2 Jenny Transue 650 50 51 2:03:01 9:23/M
3 Danise Cantlon 550 53 52 2:03:46 9:27/M

Men 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Nobel 648 53 10 1:33:07 7:06/M
2 Ed Thelen 690 52 18 1:42:47 7:51/M
3 Steven Brennan 628 50 21 1:46:37 8:08/M
4 Kelvin Thomas 582 51 43 1:57:31 8:58/M
5 Rick Centers 603 52 45 1:57:43 8:59/M

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tasha Toth 555 55 63 2:08:56 9:51/M

Men 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Manz 663 57 11 1:34:59 7:15/M
2 Al Atkinson 560 56 28 1:49:36 8:22/M
3 Raymond Miller 702 55 54 2:03:57 9:28/M
4 Gerald Eidi 616 56 68 2:15:50 10:22/M

Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandy Hines 619 62 73 2:46:14 12:41/M

Men 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Morey 683 64 16 1:41:17 7:44/M

Men 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Callie Risner 698 66 56 2:05:05 9:33/M
2 Dennis Collins 696 65 57 2:05:27 9:35/M

Men 70 to 74

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Toth 556 73 64 2:09:52 9:55/M





Run For Chum 5K Run/Walk
age group results
June 12, 2011, at Dansville, MI
Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)
Overall Female Open Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rhonda Dick 695 45 6 20:32 6:37/M

Overall Male Open Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Gurecki 714 18 1 18:37 6:00/M

Overall Female Master Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellen Nitz 593 70 30 26:33 8:34/M

Overall Male Master Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Pete Diaz 710 50 4 20:28 6:36/M

Overall Female Grandmaster Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Townsend 637 52 36 28:53 9:19/M

Overall Male Grandmaster Winner

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Tice 664 56 5 20:30 6:37/M

Female 12 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Sinnaeve 671 10 40 30:17 9:46/M
2 Anna Rue 656 10 59 39:51 12:51/M

Men 12 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jakob Hartman 642 10 10 21:59 7:05/M
2 Tyler Steinhelper 707 12 11 21:59 7:05/M
3 Ben Lober 641 12 16 23:52 7:42/M
4 Tryston Depeel 631 10 21 25:31 8:14/M
5 Adam Durr 679 07 73 45:32 14:41/M
6 Rory Durr 678 07 75 46:19 14:56/M
7 Nicholas Daugherty 677 08 76 46:48 15:06/M

Female 13 to 15

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Leaha Sinnaeve 670 13 24 25:45 8:18/M

Male 13 to 15

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Pioszak 658 15 3 20:09 6:30/M
2 Scott MacGuidwin 660 14 31 26:36 8:35/M

Female 16 to 18

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michella Stone 692 16 22 25:36 8:15/M
2 Clara Brennan 666 16 23 25:44 8:18/M
3 Lauren Kustasz 709 18 41 30:49 9:56/M
4 Elizabeth Steinhour 541 18 90 52:02 16:47/M

Female 19 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Devan Gurecki 713 22 15 23:29 7:35/M
2 Rebecca Donaldson 574 21 48 35:10 11:21/M

Male 19 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Benoit Bonnet-Jadin 675 24 14 22:23 7:13/M
2 Zack Gorbis 601 23 85 49:37 16:00/M

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Krystina Bolin 596 28 33 26:51 8:40/M
2 Onya Rohrer 621 29 50 35:51 11:34/M
3 Laura Deoerr 647 28 56 37:37 12:08/M
4 Kathy Sharp 598 26 61 41:16 13:19/M
5 Kellie Anderson 589 26 65 42:18 13:39/M

Men 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Bolin 597 29 32 26:45 8:38/M

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Miya Warvel 564 34 18 23:57 7:44/M
2 Kristy Casagranda 532 33 29 26:27 8:32/M
3 Penny Davidson 584 34 47 34:39 11:11/M
4 Swanna Cavanaugh 645 33 51 36:24 11:45/M

Men 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Butler 661 33 2 18:49 6:04/M
2 Dan Ward 655 33 55 37:21 12:03/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Hall 668 38 17 23:54 7:43/M
2 Carla Rabey 594 37 20 24:56 8:03/M
3 Jennifer Soberberg 634 38 25 25:46 8:19/M
4 Mary Supiran 585 36 37 29:46 9:36/M
5 Cathy Edick 609 36 44 32:46 10:34/M
6 Lisa Rue 657 35 54 37:20 12:03/M
7 Colleen Olson 534 38 57 37:37 12:08/M
8 Jill Austin 569 38 62 41:18 13:19/M
9 Ellen Durr 682 38 83 48:32 15:39/M
10 Deanna Braman 617 36 89 52:02 16:47/M

Men 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Roberts 558 39 8 21:19 6:53/M
2 Michael Smith 662 37 26 25:48 8:19/M
3 Derek Brown 693 38 28 26:21 8:30/M
4 Matthew Carlson 605 39 58 38:33 12:26/M

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Kozarian 536 43 46 33:44 10:53/M
2 Rebecca Hollow 580 42 63 41:19 13:20/M
3 Ann Daugherty 686 44 81 48:14 15:34/M

Men 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ted Mastrucci 559 44 9 21:32 6:57/M
2 Joe Sharp 599 43 66 44:18 14:17/M
3 Thomas Dougherty 688 41 82 48:30 15:39/M

Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh Heskitt 573 49 38 30:01 9:41/M
2 Sally Hamlin 635 49 53 37:01 11:56/M
3 Mary Anne Papiersky 562 47 67 44:31 14:22/M
4 Jackie Ritz 687 45 80 48:13 15:33/M

Men 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Soltow 539 49 7 20:36 6:39/M
2 Nick Martinez 546 45 69 45:12 14:35/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Debra Jansen 557 54 52 36:55 11:55/M
2 Theresa Martinez 547 50 68 45:11 14:35/M
3 Susan Brooks 654 52 84 48:35 15:40/M
4 Sarah Steinhour 542 50 88 50:58 16:26/M

Men 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Durr 681 52 74 46:18 14:56/M

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Vanpatton 712 57 42 31:31 10:10/M
2 Kathleen Dobson 544 56 43 31:42 10:14/M
3 Nancy Hamlin-Anderson 549 55 64 42:17 13:38/M
4 Bonnie Pietruszka 595 57 72 45:31 14:41/M
5 Linda St Amant 646 59 78 47:08 15:12/M
6 Lori Gorbis 602 55 86 50:57 16:26/M

Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joann Depeel 632 61 49 35:10 11:21/M
2 Anita Carlson 715 62 70 45:26 14:39/M
3 Gail Houser 606 60 77 46:48 15:06/M

Men 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitchell Garner 530 61 12 22:00 7:06/M
2 Michael Heberlling 620 60 13 22:02 7:06/M
3 Henry Ranke 708 63 19 24:34 7:55/M
4 Terry Gawel 624 61 27 25:53 8:21/M
5 Roger Nelson 674 63 34 28:39 9:15/M
6 Darrel Hale 612 61 35 28:53 9:19/M
7 Steven Depeel 633 62 45 32:49 10:35/M

Men 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Smith 545 66 39 30:16 9:46/M
2 Lee Buckmaster 611 66 60 40:19 13:00/M
3 Larry Carlson 716 65 71 45:27 14:40/M

Female 70 to 74

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Daugherty 685 70 79 48:12 15:33/M

Male no age given

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherman Gorbis 600 99 87 50:57 16:26/M