Hartford Strawberry Run

back to results

Jun. 11, 2011

Hartford Strawberry Run
Hartford, MI
Provided by Everal Race Management


Overall Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Cowgill Hartford MI 831 29 20 51:47.1 8:21/M
2 Angela Fahey Mattawan MI 644 42 24 55:25.5 8:56/M
3 Kelly Houseal Benton Harbor MI 843 25 27 56:46.8 9:09/M

Overall Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Jacobs Three Rivers MI 847 21 1 37:18.4 6:01/M
2 Spencer Carr St. Joseph MI 828 28 2 39:12.0 6:19/M
3 Luis Mendoza Fennville MI 399 17 3 40:28.3 6:32/M

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alejandro Mendoza Fennville MI 398 19 9 45:01.5 7:16/M
2 Josh Grotelueschen Kalamazoo MI 836 18 15 47:17.2 7:38/M
3 Pedro Mendoza 111 Fennville MI 232 15 16 47:23.7 7:39/M

Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Neil Hughes Portage MI 844 22 34 58:44.2 9:28/M

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kari Vanbennekom Grand Rapids MI 868 28 32 58:38.8 9:27/M
2 Alana Matyas-Brower Muskegon MI 850 25 37 59:07.7 9:32/M
3 Stephanie Hughes Portage MI 845 29 49 1:09:41.8 11:14/M

Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Thorstenson Norwalk CT 866 29 5 42:17.6 6:49/M
2 Kevin Mead Decatur MI 852 25 21 53:12.6 8:35/M
3 Brian Ignacek Portage MI 846 28 45 1:03:42.8 10:16/M

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Chutorash St. Joseph MI 829 31 35 58:59.4 9:31/M
2 Lisa Johnson Hartford MI 849 33 40 1:01:25.8 9:54/M
3 Hillary Heidi Berndt South Haven MI 826 32 50 1:11:00.4 11:27/M

Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Norden Hartford MI 427 33 4 41:21.0 6:40/M
2 Benjamin Munoz Bangor MI 854 31 11 45:31.9 7:20/M
3 Michael Moser Coloma MI 853 32 18 49:31.1 7:59/M
4 Brian Arny Coloma MI 161 32 30 57:58.3 9:21/M
5 Greg Schilling Saint Joseph MI 860 31 36 58:59.5 9:31/M

Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Vajart Kalamazoo MI 867 37 42 1:01:58.2 10:00/M
2 Crystal Starke Lake In The Hills 864 37 43 1:03:36.5 10:15/M
3 Megan Washegesic South Haven MI 871 39 51 1:12:33.5 11:42/M

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marcus Fischer Stevensville MI 832 36 7 44:30.5 7:11/M
2 Chuck Pope Bridgman MI 856 39 22 53:15.0 8:35/M
3 John Johnson Hartford MI 848 36 25 56:15.5 9:04/M
4 Jason Starke Lake In The Hills 865 36 44 1:03:36.6 10:15/M

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Vendeville Kalamazoo MI 869 44 33 58:41.8 9:28/M

Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Scharl Chicago IL 859 41 12 45:45.7 7:23/M
2 Alan Coltman Hawick SCOTTLAND 412 44 17 47:35.1 7:40/M

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Glass Coloma MI 835 46 31 58:14.4 9:24/M
2 Marlene Newmiller Three Oaks MI 855 48 41 1:01:40.8 9:57/M
3 Marianne Groth St. Joseph MI 838 47 52 1:16:14.6 12:18/M

Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Spitzer Marion IN 863 45 10 45:09.8 7:17/M

Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trent Schafer Stevensville MI 176 50 6 44:09.2 7:07/M
2 Rev. John Riley, Csc South Bend IN 858 54 8 44:59.2 7:15/M
3 Jeff Cayo Saint Joseph MI 64 54 19 50:27.0 8:08/M
4 Kevin Haight Hartford MI 839 53 28 56:47.0 9:10/M
5 Ronald Ridley South Haven MI 417 54 47 1:05:21.0 10:32/M

Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Carey North Liberty IN 827 55 13 46:24.6 7:29/M
2 Dennis Rennhack Stevensville MI 857 55 14 47:02.2 7:35/M
3 Valerius Sitorus Hartford MI 862 56 46 1:04:54.9 10:28/M

Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vere Shindeldecker Hartford MI 861 62 23 53:15.2 8:35/M
2 David McLeese Decatur MI 851 60 26 56:26.1 9:06/M
3 Robert Wierzba Lawrence MI 872 62 29 57:08.0 9:13/M
4 Ken Hollar Holland MI 842 64 38 59:21.8 9:34/M
5 Roger Bentley Coloma MI 825 61 39 1:00:27.3 9:45/M

Male 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Willis Worick Stevensville MI 225 71 48 1:08:39.4 11:04/M



Overall Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Taylor South Bend MI 798 53 10 19:02.3 6:08/M
2 Gabby Tavolacci Coloma MI 795 13 25 20:02.0 6:28/M
3 Mary Mendoza Fennville MI 397 13 28 20:24.2 6:35/M

Overall Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Melvin Bangor MI 728 19 1 16:19.0 5:16/M
2 Nick Kaley Watervliet MI 695 18 2 17:08.9 5:32/M
3 Kirk Love Sodus MI 714 16 3 17:27.1 5:38/M

No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angelica Mendoza Fennville MI 396 0 75 24:36.1 7:56/M
2 Theresa Rodriguez Hartford MI 765 0 81 24:55.8 8:02/M

No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Austin Mattawan MI 426 0 40 21:46.6 7:01/M

Female 14 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittney Johnson Benton Harbor MI 692 13 42 21:57.2 7:05/M
2 Julie Mendoza Fennville MI 403 9 60 23:30.9 7:35/M
3 Haley Rock Bloomingdale MI 763 14 89 25:27.1 8:13/M
4 Allie Pazera Watervliet MI 749 10 131 28:38.0 9:14/M
5 Kaitlyn Bailey Coloma MI 599 9 132 28:38.8 9:14/M
6 Megan Koenigshof Coloma MI 697 9 162 30:24.8 9:48/M
7 Julia Arndt Watervliet MI 594 12 201 33:38.7 10:51/M
8 Kassidy Reed Lawrence MI 760 9 205 33:51.6 10:55/M
9 Sophia Tavolacci Coloma MI 797 8 209 34:30.2 11:08/M
10 Natalie Bailey Coloma MI 600 7 210 34:31.3 11:08/M
11 Kristen Gardner Benton Harbor MI 423 9 212 34:36.0 11:10/M
12 Tess Buchino Lawton MI 629 14 238 37:29.1 12:05/M
13 Elizabeth Arndt Watervliet MI 593 8 253 41:09.3 13:16/M
14 Alayna Johnson Battle Creek MI 691 12 256 42:19.0 13:39/M
15 Elaina Young Kentwood MI 820 9 261 43:57.9 14:11/M

Male 14 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clayton Travis Auburn IN 408 14 24 19:56.6 6:26/M
2 Clifford Morse Fennville MI 732 13 46 22:06.9 7:08/M
3 Benjamin Olsen Coloma MI 740 14 59 23:27.1 7:34/M
4 Skyler Traver Hartford MI 444 14 61 23:32.9 7:35/M
5 Eddy Mendoza Fennville MI 240 8 96 25:58.4 8:23/M
6 Collin Bennett Paw Paw MI 613 12 115 27:18.4 8:48/M
7 Zac Quigley Coloma MI 84 13 116 27:18.7 8:48/M
8 Andrew Spaugler Lawrence MI 442 10 123 28:06.3 9:04/M
9 Jacob Wilmoth Hartford MI 815 11 128 28:25.6 9:10/M
10 Kyle Furan Mattawan MI 434 13 130 28:35.2 9:13/M
11 Josiah Thompson St. Joseph MI 800 13 138 28:46.6 9:17/M
12 Ethan Springer Hudsonville MI 430 10 187 32:54.0 10:37/M
13 Carter Hull Breedsville MI 346 7 189 33:01.0 10:39/M
14 Brennan Phebus Grand Rapids MI 752 7 220 34:58.0 11:17/M
15 Jacoby Kroschel Coloma MI 701 12 230 36:45.7 11:51/M

Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayla Grotelueschen Kalamazoo MI 666 15 49 22:31.0 7:16/M
2 Sara Melton Hartford MI 414 16 64 23:43.0 7:39/M
3 Alexandria Burnett Hartford MI 404 15 69 24:03.1 7:45/M
4 Holly Kucharski Hartford MI 702 18 76 24:36.5 7:56/M
5 Lauren Dowd Hartford MI 641 18 86 25:15.5 8:09/M
6 Meg Lowe Mattawan MI 716 19 109 26:49.7 8:39/M
7 Karleigh Pleyer Hartford MI 407 15 110 26:50.5 8:39/M
8 Katrina Tooker Allegan MI 802 17 144 29:02.0 9:22/M
9 Katie Collis Dowagiac MI 635 16 147 29:13.4 9:25/M
10 Katie Lamphere Watervliet MI 704 18 196 33:23.2 10:46/M
11 Yvette Mireles Hartford MI 730 19 224 35:43.1 11:31/M

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Phillips Watervliet MI 753 19 5 18:03.0 5:49/M
2 Michael Foote Watervliet MI 650 15 6 18:11.3 5:52/M
3 A.j. Gagliardo Coloma MI 656 17 7 18:24.8 5:56/M
4 Cameron Sleeper South Haven MI 780 15 19 19:40.8 6:21/M
5 Daniel Munoz Bangor MI 733 15 22 19:51.9 6:24/M
6 Michael Lowe Mattawan MI 717 16 23 19:54.4 6:25/M
7 Joshua Billings Pulman MI 617 17 26 20:15.9 6:32/M
8 Michael Stakley Benton Harbor MI 178 17 31 20:52.3 6:44/M
9 David Wondergem South Haven MI 819 15 41 21:50.6 7:03/M
10 Kevin Lynch Benton Harbor MI 162 19 43 21:58.9 7:05/M
11 Justin Payne Breedsville MI 748 16 186 32:49.2 10:35/M
12 Ross Rupczynski South Haven MI 769 16 231 36:48.0 11:52/M

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsey Sells Hartford MI 154 21 133 28:39.2 9:15/M
2 Anne Zygadlo Paw Paw MI 823 24 142 28:54.3 9:19/M
3 Lydia Lodes Climax MI 713 21 218 34:51.8 11:15/M
4 Emmy Rupczynski Watervliet MI 768 22 233 37:10.7 11:59/M
5 Julie Hamburg Palos Heights IL 674 22 243 38:24.8 12:23/M

Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Foura Three Rivers MI 653 21 4 17:59.4 5:48/M
2 Chaddrich Freed Watervliet MI 416 23 12 19:07.8 6:10/M
3 Serafin Llerena Bangor MI 711 24 13 19:08.3 6:10/M
4 Lorenzo Martinez Kalamazoo MI 231 21 15 19:20.5 6:14/M
5 Shawn Lynch Benton Harbor MI 719 22 21 19:47.1 6:23/M
6 Matt Yech Stevensville MI 401 22 44 22:02.7 7:06/M
7 Ty Parker Berrien Springs MI 744 20 55 22:59.0 7:25/M

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Paul Cassopolis MI 747 29 32 20:52.5 6:44/M
2 Cathy Randall Charlotte MI 758 29 74 24:29.6 7:54/M
3 Leslie Ward Chicago IL 810 29 90 25:34.9 8:15/M
4 Stephanie Little Climax MI 710 27 93 25:36.4 8:15/M
5 Margarita Calderon Hartford MI 632 29 126 28:19.2 9:08/M
6 Stacy Beyer St. Joseph MI 616 28 137 28:46.6 9:17/M
7 Bree Doster Plainwell MI 639 27 151 29:39.6 9:34/M
8 Holly Musick Coloma MI 736 29 159 30:21.7 9:47/M
9 Christi Wolgamood Marcellus MI 818 27 174 31:44.4 10:14/M
10 Kristina Boersma Kalamazoo MI 622 27 180 32:18.5 10:25/M
11 Kristin Forst St Joseph MI 651 27 185 32:47.2 10:35/M
12 Jennifer Fisher Chicago IL 648 26 193 33:16.3 10:44/M
13 Carolina Argo Paw Paw MI 413 27 198 33:26.7 10:47/M
14 Amanda Hoke Kalamazoo MI 680 28 200 33:36.4 10:50/M
15 Angela Mellott Saint Joseph MI 420 28 208 34:24.5 11:06/M
16 Erika Doster Plainwell MI 640 26 232 36:53.4 11:54/M
17 Jessica Notestine Three Rivers MI 739 27 235 37:17.9 12:02/M
18 Stephanie Truelove Lawrence MI 445 28 241 37:49.5 12:12/M
19 Lindsay Shields Mattawan MI 777 27 248 39:11.2 12:38/M
20 Devin Boyles Benton Harbor MI 623 26 250 39:22.3 12:42/M
21 Kristin Bell Kalamazoo MI 612 25 265 48:23.3 15:36/M

Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Maggert Decatur MI 721 29 18 19:38.4 6:20/M
2 Mike Forst Chicago IL 652 29 48 22:30.0 7:15/M
3 Ken Holda Kalamazoo MI 682 29 54 22:54.7 7:23/M
4 Jaime Gasca Benton Harbor MI 657 27 79 24:43.0 7:58/M
5 Joey Walls Big Rapids MI 809 25 84 25:10.0 8:07/M
6 Ron Tuljus Marquette MI 803 28 88 25:21.0 8:11/M
7 Eric Beidler Watervliet MI 611 26 112 27:00.4 8:43/M
8 Daniel Hamburg Palos Heights IL 672 26 194 33:16.6 10:44/M
9 Mark Argo Paw Paw MI 591 29 197 33:24.3 10:46/M

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Argo Portage MI 592 33 33 20:56.5 6:45/M
2 Sarah Saylor Niles MI 440 30 38 21:33.9 6:57/M
3 Heather Hyink St. Joseph MI 686 32 47 22:26.9 7:14/M
4 Katie Arndt Watervliet MI 595 34 65 23:51.1 7:42/M
5 Kari Unrath Hartford MI 804 31 82 24:57.1 8:03/M
6 Carrie Long Kalamazoo MI 436 33 99 26:12.1 8:27/M
7 Kristina Gallimore Bangor MI 443 30 136 28:45.7 9:16/M
8 Theresa Westrate Cassopolis MI 813 31 148 29:19.6 9:27/M
9 Lindsay Gorham Cassopolis MI 661 31 149 29:21.6 9:28/M
10 Karen Martin Kalamazoo MI 725 33 163 30:32.1 9:51/M
11 Vanessa Wilmoth Hartford MI 816 33 170 31:02.0 10:01/M
12 Beth Wolgamood Marcellus MI 817 30 184 32:37.0 10:31/M
13 Jennifer Rossell Mattawan MI 767 31 190 33:04.8 10:40/M
14 Danielle Meersman South Bend IN 227 34 191 33:06.4 10:41/M
15 Morgan Fingas Mattawan MI 647 30 206 33:57.5 10:57/M
16 Heather Ecker Coloma MI 642 32 217 34:48.7 11:14/M
17 Melissa Behr Watervliet MI 610 31 223 35:33.7 11:28/M
18 Erin Fuller Kalamazoo MI 654 34 225 35:44.4 11:32/M
19 Kellee Kozian Portage MI 699 34 236 37:21.5 12:03/M
20 Emma Flores Pine Haven WY 824 32 257 42:42.6 13:46/M
21 Brooke Guernsey Schoolcraft MI 668 31 258 42:55.9 13:51/M
22 Amanda Harrington Kalamazoo MI 676 30 259 43:09.4 13:55/M
23 Beth Rodriguez Watervliet MI 764 30 263 45:37.0 14:43/M

Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Meersman South Bend IN 229 34 9 18:55.3 6:06/M
2 Martin Heminger Hartford MI 678 33 16 19:21.5 6:15/M
3 Donald Pierce Jr. Benton Harbor MI 754 33 17 19:37.8 6:20/M
4 Cory Buist Saint Joseph MI 630 32 20 19:42.0 6:21/M
5 Russell Lardie Lawton MI 706 33 39 21:35.5 6:58/M
6 Steve Long Kalamazoo MI 435 33 52 22:42.7 7:19/M
7 Dewey Sweat Grandville MI 793 34 58 23:21.4 7:32/M
8 Lucas Smith Paw Paw MI 785 30 67 23:55.9 7:43/M
9 Charles Musick Coloma MI 735 30 134 28:40.9 9:15/M
10 Brian Argo Portage MI 590 32 135 28:43.9 9:16/M
11 Ryan Kiser Coloma MI 696 34 157 30:11.5 9:44/M
12 Jamie Nicholson Kalamazoo MI 738 31 160 30:24.1 9:48/M
13 Zach Brown Kalamazoo MI 627 32 171 31:10.5 10:03/M
14 Michael Catauro Watervliet MI 633 31 181 32:22.3 10:26/M
15 Jeff Fingas Mattawan MI 646 30 207 33:57.8 10:57/M
16 Manrique Matyas Schoolcraft MI 727 32 228 36:38.1 11:49/M
17 Aj Shields Mattawan MI 776 30 249 39:11.5 12:38/M

Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Lacy Zeeland MI 703 36 51 22:36.4 7:17/M
2 Sara Brown Kalamazoo MI 626 36 92 25:36.3 8:15/M
3 Cari Groppel Stevensville MI 665 39 95 25:57.4 8:22/M
4 Darcy Greiner Bangor MI 663 38 105 26:41.2 8:36/M
5 Sarah Geoghan Jenison MI 658 37 111 26:59.0 8:42/M
6 Kellie Tavolacci Coloma MI 796 37 117 27:25.4 8:51/M
7 Robyn Malone Stevensville MI 722 37 118 27:43.0 8:56/M
8 Kari Pagano Kalamazoo MI 741 36 127 28:22.7 9:09/M
9 Cathy Bingaman St. Joseph MI 618 37 146 29:10.8 9:25/M
10 Terra Demkovich Vicksburg MI 638 35 166 30:49.6 9:56/M
11 Erin Termeer Plainwell MI 799 35 173 31:42.1 10:14/M
12 Jennifer Patmalnieks Constantine MI 745 37 192 33:07.5 10:41/M
13 Estrella Matyas Chicago IL 726 36 211 34:31.8 11:08/M
14 Teresa Fitzgerald Hartford MI 649 38 215 34:47.0 11:13/M
15 Angella Phebus Grand Rapids MI 751 36 219 34:57.9 11:16/M
16 Jeuifer Franz Gobles MI 418 37 240 37:49.3 12:12/M
17 Marci Brogan St. Joseph MI 624 37 247 38:57.5 12:34/M
18 Joanna Johnson Battle Creek MI 693 36 255 42:19.0 13:39/M
19 Bobbie Buchino Lawton MI 628 38 266 49:10.2 15:52/M

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Rhodes Stevensville MI 438 38 53 22:48.3 7:21/M
2 Brett Selleck Kalamazoo MI 773 35 63 23:42.9 7:39/M
3 Brad Wilmoth Hartford MI 814 36 77 24:40.3 7:57/M
4 Nate Fuller Kalamazoo MI 655 38 156 29:59.3 9:40/M
5 Michael Pagano Kalamazoo MI 742 36 199 33:28.1 10:48/M

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Morsaw Hartford MI 731 41 80 24:49.3 8:00/M
2 Stacy Bailey Coloma MI 601 43 106 26:41.2 8:36/M
3 Theresa Pazera Watervliet MI 750 41 107 26:41.4 8:36/M
4 Hope Spitzer Marion IN 790 40 108 26:46.8 8:38/M
5 Heather Kolessar Stevensville MI 698 40 119 27:43.0 8:56/M
6 Jalayne Bennett Paw Paw MI 614 42 120 27:50.9 8:59/M
7 Tanya Sobaski Baroda MI 428 43 129 28:29.6 9:11/M
8 Lisa Lowe Mattawan MI 715 43 150 29:26.0 9:30/M
9 Krista Grotelueschen Kalamazoo MI 667 43 154 29:47.6 9:36/M
10 Deb Simmons South Haven MI 779 42 161 30:24.6 9:48/M
11 Kristen Ciokajlo Kalamazoo MI 634 40 165 30:43.5 9:55/M
12 Brenda Barrett Battle Creek MI 607 43 251 39:43.4 12:49/M
13 Maria Young Kentwood MI 821 43 262 43:58.1 14:11/M

Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Ison Warren MI 689 44 35 21:24.3 6:54/M
2 Mike Mannino Benton Harbor MI 724 43 37 21:33.8 6:57/M
3 Phil Molloy Saint Joseph MI 419 43 68 24:00.6 7:45/M
4 Rayburn Cox Stevensville MI 637 41 70 24:16.3 7:50/M
5 Patrick Barbus Buchanan MI 605 43 78 24:41.5 7:58/M
6 Brian Greiner Bangor MI 662 43 104 26:41.0 8:36/M
7 Troy Thompson St. Joseph MI 801 42 139 28:47.0 9:17/M
8 Gary Stewart Paw Paw MI 792 41 143 29:00.3 9:21/M
9 Mike Grotelueschen Kalamazoo MI 837 43 145 29:05.2 9:23/M
10 Randy Springer Hudsonville MI 432 42 188 32:59.6 10:38/M
11 James Yech Stevensville MI 402 44 195 33:17.6 10:44/M
12 David Reed Lawrence MI 759 44 204 33:51.6 10:55/M
13 Jamie Weinert Escanaba MI 812 42 222 35:19.4 11:24/M
14 Russ Baker Lawton MI 603 43 227 36:22.6 11:44/M

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Smith St. Joseph MI 784 47 62 23:35.9 7:36/M
2 Mary Schinske Paw Paw MI 770 48 98 26:06.8 8:25/M
3 Sheila Cothier Kalamazoo MI 636 48 100 26:24.9 8:31/M
4 Jacqueline Little Climax MI 709 49 102 26:33.0 8:34/M
5 Dawn Avery Saint Joseph MI 598 49 113 27:06.2 8:45/M
6 Paula Haines St. Joseph MI 669 47 125 28:14.6 9:06/M
7 Diane Mannino Benton Harbor MI 723 48 153 29:44.5 9:35/M
8 Denise Beem Hartford MI 609 46 179 32:08.7 10:22/M
9 Susan Layer Hartford MI 707 49 183 32:27.7 10:28/M
10 Deb Hammermeister Coloma MI 675 49 213 34:36.5 11:10/M
11 Roxann Isbrecht Hartford MI 688 48 234 37:15.0 12:01/M
12 Roxann Brouwer Lawrence MI 625 49 239 37:35.0 12:07/M

Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roman Zehner Grand Rapids MI 224 49 8 18:43.6 6:02/M
2 Greg Little Gobles MI 708 48 11 19:07.5 6:10/M
3 Jeff Barchett Benton Harbor MI 606 49 14 19:17.5 6:13/M
4 Travis Stephenson Plainwell MI 791 45 45 22:04.0 7:07/M
5 Bob Pinkowski Baroda MI 755 48 50 22:35.8 7:17/M
6 Ronald Bush Berrien Springs MI 631 47 57 23:09.0 7:28/M
7 Greg Shafer South Bend IN 775 45 87 25:15.6 8:09/M
8 Phil Ely Dowagiac MI 643 49 94 25:41.7 8:17/M
9 Scott Schinske Paw Paw MI 771 48 164 30:36.0 9:52/M
10 Howard George Lawrence MI 659 45 167 30:52.6 9:57/M
11 Diane Landeck St. Joseph MI 705 46 168 30:57.0 9:59/M
12 Martin Quigley Coloma MI 124 49 244 38:42.9 12:29/M

Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kitty Hoke Hastings MI 681 54 169 30:58.0 9:59/M
2 Chris Patrick Gurnee IL 746 54 176 31:52.2 10:17/M
3 Sue Rickli Otsego MI 762 54 177 31:52.4 10:17/M
4 Carla Lynch Benton Harbor MI 718 51 178 32:07.1 10:22/M
5 Laura Bischoff Stevensville MI 619 52 203 33:46.3 10:54/M
6 Lisa Wedge Middleville MI 811 52 214 34:41.5 11:11/M
7 Carrie Barbus Buchanan MI 604 51 221 35:15.2 11:22/M
8 Jill Hallgren Hartford MI 670 52 226 36:15.8 11:42/M
9 Kathryn Muvrin Mattawan MI 737 53 237 37:25.5 12:04/M
10 Susan Janeschek St. Joseph MI 690 52 245 38:44.4 12:30/M
11 Lori Brown Paw Paw MI 400 50 252 41:05.9 13:15/M
12 Debra Hamburg Palos Heights IL 673 52 254 41:56.7 13:32/M

Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Sleeper South Haven MI 781 53 30 20:31.8 6:37/M
2 Tim Lynch Benton Harbor MI 720 51 34 21:05.5 6:48/M
3 John Shipkosky Benton Harbor MI 424 52 71 24:18.6 7:50/M
4 Mike Griffin Belding MI 664 52 72 24:19.8 7:51/M
5 Jim Zwijack Sandwich IL 822 52 83 25:01.4 8:04/M
6 Carl Smith South Haven MI 783 53 97 25:58.7 8:23/M
7 Larry Ferguson Bridgman MI 439 53 114 27:11.4 8:46/M
8 Al Price Niles MI 757 52 124 28:13.4 9:06/M
9 Douglas Paran Mattawan MI 743 54 141 28:50.5 9:18/M
10 Rick Rickli Otsego MI 761 53 172 31:19.9 10:06/M
11 Valentin Llerena Bangor MI 712 52 182 32:23.5 10:27/M
12 David Kroschel Coloma MI 700 50 229 36:44.9 11:51/M

Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darcy Baskin Benton Harbor MI 608 59 101 26:26.0 8:32/M
2 Beverly Astopenia St. Joseph MI 596 59 152 29:44.4 9:35/M
3 Jane Schuur Paw Paw MI 772 56 216 34:47.6 11:13/M

Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marlin Howe Niles MI 159 56 27 20:18.5 6:33/M
2 Jeorge Fierro Hamilton MI 645 57 29 20:27.5 6:36/M
3 Maurice Hicks Allegan MI 679 58 36 21:29.4 6:56/M
4 Bill Small Niles MI 782 56 56 23:02.4 7:26/M
5 Ed Liebenthal Hartford MI 437 55 66 23:53.2 7:42/M
6 James Jonatske Hartford MI 694 56 264 47:05.2 15:11/M

Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Hathaway Hartford MI 677 60 260 43:33.4 14:03/M

Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill McCormick Arlington Heights 68 62 73 24:26.6 7:53/M
2 Bruce Bittenbender St. Joseph MI 620 64 85 25:12.1 8:08/M
3 Greg Hettlinger Baroda MI 137 60 140 28:47.7 9:17/M
4 Dennis Hollar Kalamazoo MI 683 60 158 30:20.5 9:47/M
5 William Hinsdale Watervliet MI 70 60 175 31:50.5 10:16/M
6 Michael Astopenia St. Joseph MI 597 61 202 33:40.2 10:52/M

Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carole Snow Dowagiac MI 789 66 242 38:15.3 12:20/M

Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Ross Paw Paw MI 766 68 103 26:40.2 8:36/M
2 Robert Husek St. Joseph MI 685 66 121 27:52.5 8:59/M
3 Thomas Bennett Paw Paw MI 615 68 122 28:03.3 9:03/M
4 Michael Burris Lawton MI 883 65 155 29:48.5 9:37/M

Male 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Les Collins Saint Joseph MI 160 71 91 25:35.3 8:15/M
2 Royce Bland Portage MI 621 73 246 38:57.1 12:34/M



Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Karl Conley Bangor MI 887 52 M 1 0-99 33:49.9 33:49.9 10:55/M
2 Lindsey Drake Bangor MI 897 20 F 1 0-99 36:14.2 36:14.2 11:41/M
3 Julie Koch St. Joseph MI 360 49 F 2 0-99 36:20.9 36:20.9 11:43/M
4 Faith Shimer Portland MI 447 47 F 3 0-99 37:00.6 37:00.6 11:56/M
5 Stephen Shafer Hartford MI 379 73 M 2 0-99 37:00.7 37:00.7 11:56/M
6 Cindy Cerven Decatur MI 886 46 F 4 0-99 37:55.8 37:55.8 12:14/M
7 Ron Dixon Hartford MI 448 54 M 3 0-99 38:55.4 38:55.4 12:33/M
8 Wendy Loveless Middleville MI 364 56 F 5 0-99 40:56.7 40:56.7 13:12/M
9 Roger Meier Coloma MI 421 56 M 4 0-99 40:59.4 40:59.4 13:13/M
10 Nancy Doster Plainwell MI 894 55 F 6 0-99 41:19.6 41:19.6 13:20/M
11 Alice Fanson Benton Harbor MI 899 47 F 7 0-99 41:20.3 41:20.3 13:20/M
12 Sarah Doster Plainwell MI 895 25 F 8 0-99 41:26.3 41:26.3 13:22/M
13 Dorie Fornero Bridgman MI 328 44 F 9 0-99 42:06.1 42:06.1 13:35/M
14 Amy Cicco Coloma MI 409 36 F 10 0-99 42:19.0 42:19.0 13:39/M
15 Nancy Doster Plainwell MI 893 59 F 11 0-99 43:05.3 43:05.3 13:54/M
16 Tom Nimtz Benton Harbor MI 370 58 M 5 0-99 43:10.3 43:10.3 13:55/M
17 Sandra Reimers St. Joseph MI 375 58 F 12 0-99 43:51.6 43:51.6 14:09/M
18 Kellee Schreuder Kalamazoo MI 377 34 F 13 0-99 43:55.5 43:55.5 14:10/M
19 Cindy Gress Hartford MI 333 57 F 14 0-99 43:59.9 43:59.9 14:11/M
20 Bonnie Kelly St. Joseph MI 357 58 F 15 0-99 44:02.9 44:02.9 14:12/M
21 Jim Grabowski Watervliet MI 425 62 M 6 0-99 44:15.5 44:15.5 14:16/M
22 Jamie Zwijack Sandwich IL 395 22 F 16 0-99 44:17.0 44:17.0 14:17/M
23 Jennifer Szymczak Paw Paw MI 384 31 F 17 0-99 44:18.0 44:18.0 14:17/M
24 Susan Szymczak Dowagiac MI 385 68 F 18 0-99 44:18.3 44:18.3 14:17/M
25 Audrey Heater Coloma MI 341 47 F 19 0-99 44:54.9 44:54.9 14:29/M
26 Amy Heater Coloma MI 340 17 F 20 0-99 44:54.9 44:54.9 14:29/M
27 Joshua Sitarz St. Joseph MI 382 9 M 7 0-99 44:54.9 44:54.9 14:29/M
28 Mike Hallgren Hartford MI 338 53 M 8 0-99 45:17.6 45:17.6 14:36/M
29 Michael Heater Coloma MI 342 47 M 9 0-99 45:17.6 45:17.6 14:36/M
30 Tiffeny Buist Saint Joseph MI 882 29 F 21 0-99 45:35.9 45:35.9 14:42/M
31 Kelsey Griffith Benton Harbor MI 335 15 F 22 0-99 46:07.9 46:07.9 14:53/M
32 Kristina Griffith Benton Harbor MI 336 20 F 23 0-99 46:08.4 46:08.4 14:53/M
33 Sue Griffith Benton Harbor MI 337 49 F 24 0-99 46:21.7 46:21.7 14:57/M
34 Steve Hoke Hastings MI 345 53 M 10 0-99 46:29.7 46:29.7 15:00/M
35 Linda Sieber Bangor MI 381 59 F 25 0-99 46:35.4 46:35.4 15:02/M
36 Germaine Drake Bangor MI 896 49 F 26 0-99 46:35.6 46:35.6 15:02/M
37 Christine Quigley Coloma MI 136 45 F 27 0-99 46:47.0 46:47.0 15:05/M
38 Patty Davisson Allegan MI 415 58 F 28 0-99 46:57.0 46:57.0 15:09/M
39 Jason Jonatzke Hartford MI 356 26 M 11 0-99 47:04.7 47:04.7 15:11/M
40 Autumn Shimer Portland MI 446 8 F 29 0-99 47:06.7 47:06.7 15:12/M
41 Pamela Shimer Portland MI 778 47 F 30 0-99 47:07.0 47:07.0 15:12/M
42 Marianne Dine St Joseph MI 892 54 F 31 0-99 47:07.5 47:07.5 15:12/M
43 John Empson Hartford MI 898 64 M 12 0-99 47:38.9 47:38.9 15:22/M
44 Priscilla Mireles Decatur MI 367 2 F 32 0-99 47:54.0 47:54.0 15:27/M
45 Judy Mireles Hartford MI 366 48 F 33 0-99 47:54.2 47:54.2 15:27/M
46 Kristen Lamphere Watervliet MI 363 16 F 34 0-99 48:08.9 48:08.9 15:32/M
47 Tammy Melvin Bangor MI 365 45 F 35 0-99 48:10.1 48:10.1 15:32/M
48 Linda Garrison Bangor MI 329 60 F 36 0-99 48:10.3 48:10.3 15:32/M
49 Carrie Carter Watervliet MI 885 42 F 37 0-99 48:12.6 48:12.6 15:33/M
50 Heidi Neiman Buchanan MI 368 45 F 38 0-99 48:21.1 48:21.1 15:36/M
51 Sybil Smith Coloma MI 383 46 F 39 0-99 48:21.4 48:21.4 15:36/M
52 Becky Abbot Coloma MI 411 35 F 40 0-99 48:22.2 48:22.2 15:36/M
53 Jami Jacobs Coloma MI 410 33 F 41 0-99 48:22.3 48:22.3 15:36/M
54 Melissa Corsaut Marquette MI 889 27 F 42 0-99 48:22.9 48:22.9 15:36/M
55 Coleen Beeke Kalamazoo MI 877 55 F 43 0-99 48:37.4 48:37.4 15:41/M
56 Rebecca Kronewetter Hartford MI 406 36 F 44 0-99 48:37.8 48:37.8 15:41/M
57 Nicolas Kronewetter Hartford MI 405 8 M 13 0-99 48:38.0 48:38.0 15:41/M
58 Christine Flamm Mattawan MI 900 40 F 45 0-99 48:38.9 48:38.9 15:41/M
59 Sarah Flamm Mattawan MI 326 9 F 46 0-99 48:39.0 48:39.0 15:42/M
60 Courtney Kroschel Coloma MI 361 13 F 47 0-99 49:05.7 49:05.7 15:50/M
61 Diane Kroschel Coloma MI 362 51 F 48 0-99 49:06.7 49:06.7 15:50/M
62 Patricia Valenti Coloma MI 387 71 F 49 0-99 49:55.8 49:55.8 16:06/M
63 Andrew Beem Hartford MI 878 40 M 14 0-99 49:56.2 49:56.2 16:06/M
64 Mariel Hallgren Hartford MI 433 12 F 50 0-99 50:16.9 50:16.9 16:13/M
65 Anh Candy"" Nguyen Hartford MI 369 18 F 51 0-99 50:17.2 50:17.2 16:13/M
66 Jeanie Barnes Paw Paw MI 874 62 F 52 0-99 50:20.6 50:20.6 16:14/M
67 Marvin Barnes Paw Paw MI 875 65 M 15 0-99 50:23.5 50:23.5 16:15/M
68 Morelba Zimmerman St. Joseph MI 394 54 F 53 0-99 50:30.2 50:30.2 16:17/M
69 Diana Giraldo St. Joseph MI 331 27 F 54 0-99 50:30.6 50:30.6 16:17/M
70 Margaret Jonatske Hartford MI 355 56 F 55 0-99 50:34.0 50:34.0 16:19/M
71 Kathy Wohlford Rockford MI 393 56 F 56 0-99 50:40.8 50:40.8 16:21/M
72 Emily Foote Kalamazoo MI 327 20 F 57 0-99 50:40.8 50:40.8 16:21/M
73 Cory Wohlford Kalamazoo MI 449 23 M 16 0-99 50:42.8 50:42.8 16:21/M
74 Jessica Schubert Lawton MI 378 33 F 58 0-99 50:44.0 50:44.0 16:22/M
75 Penny Burris Lawton MI 884 62 F 59 0-99 50:44.3 50:44.3 16:22/M
76 Melissa Boggs St. Joseph MI 881 26 F 60 0-99 51:02.9 51:02.9 16:28/M
77 Kelly Springer Hudsonville MI 429 42 F 61 0-99 51:03.2 51:03.2 16:28/M
78 Emily Springer Hudsonville MI 431 12 F 62 0-99 51:03.6 51:03.6 16:28/M
79 Shawn Schauck Niles MI 376 37 M 17 0-99 51:20.7 51:20.7 16:34/M
80 Meagan Hyink New Lenox IL 350 57 F 63 0-99 51:46.9 51:46.9 16:42/M
81 Byron Hyink New Lenox IL 349 69 M 18 0-99 51:56.7 51:56.7 16:45/M
82 Pam Ward Hartford MI 389 54 F 64 0-99 52:03.0 52:03.0 16:47/M
83 Lauren Ward Grand Ledge MI 388 57 F 65 0-99 52:03.4 52:03.4 16:47/M
84 Amy Webster Bangor MI 391 33 F 66 0-99 56:01.8 56:01.8 18:04/M
85 Jenniffer Tompsett Kalamazoo MI 386 40 F 67 0-99 56:28.0 56:28.0 18:13/M
86 Cloe Hull Breedsville MI 348 6 F 68 0-99 56:33.2 56:33.2 18:15/M
87 Pam Conley Breedsville MI 888 25 F 69 0-99 56:33.9 56:33.9 18:15/M
88 Terry Heagerty Dowagiac MI 339 67 F 70 0-99 57:56.3 57:56.3 18:41/M
89 Diane Pinkowski Baroda MI 371 74 F 71 0-99 57:59.2 57:59.2 18:42/M
90 Karen Randolph Decatur MI 374 57 F 72 0-99 58:00.9 58:00.9 18:43/M
91 Darcel Hildebrand Decatur MI 343 53 F 73 0-99 58:01.4 58:01.4 18:43/M
92 Austin Klock Bangor MI 358 12 M 19 0-99 58:34.4 58:34.4 18:54/M
93 Chris Hull Breedsville MI 347 28 M 20 0-99 58:37.0 58:37.0 18:55/M
94 Mckayla Klock Bangor MI 359 11 F 74 0-99 58:38.8 58:38.8 18:55/M
95 Juanita Bland Portage MI 880 73 F 75 0-99 59:52.1 59:52.1 19:19/M
96 Sandra Bennett Paw Paw MI 879 64 F 76 0-99 59:52.3 59:52.3 19:19/M
97 Bernadette Pratl Evergreen Park IL 372 61 F 77 0-99 59:58.9 59:58.9 19:21/M
98 Edward Pratl Evergreen Park IL 373 59 M 21 0-99 59:59.3 59:59.3 19:21/M
99 Nancy Gibson Mattawan MI 330 59 F 78 0-99 59:59.6 59:59.6 19:21/M
100 Laura Griffin Belding MI 13 49 F 79 0-99 1:00:00.4 1:00:00.4 19:21/M



Hartford, MI
Provided by Everal Race Management