MHSAA Division UP D3 Track & Field Championships

back to results

Jun. 4, 2011

MHSAA Division UP D3 Track & Field Championships
Kingsford, MI
Provided by MHSAA


MHSAA Upper Peninsula Track & Field Finals
Division 3 Boys
Kingsford High School
June 4, 2011

TEAM SCORING - Cedarville 85; Pickford 78; Crystal Falls Forest Park
65; Munising 55; Lake Linden-Hubbell 54; Felch North Dickinson 51;
Powers North Central 37; Rapid River 26; Engadine 16; Rock Mid
Peninsula 14; Eben Junction Superior Central 10; Bessemer 10;
Wakefield-Marenisco 10; Ontonagon 8; Cooks Big Bay de Noc 4; Brimley
1; DeTour 1; Dollar Bay 1; Watersmeet 1.

DISCUS -- 1. Brett Branstrom, Rock Mid Peninsula, 143-3.25; 2. David
Fowell, Engadine, 131-7.25; 3. Joseph Serotzke, Lake Linden-Hubbell,
127-1.50; 4. Dan Ballo-Shuck, Crystal Falls Forest Park, 124-5; 5.
Sam Carter, Pickford, 119-0.50; 6. Andy Kleiman, Powers North
Central, 117-0.

POLE VAULT -- 1. Daniel Knapp, Felch North Dickinson, 12-6; 2. Brett
Gervais, Lake Linden-Hubbell, 12-6; 3. Michael Kenny, Cedarville, 11-
6; 4. Jacob Richard, Pickford, 11-0; 5. Taylor Ambuehl, Lake Linden-
Hubbell, 10-6; 6. Robert Metter, Rapid River, 10-6.

SHOT PUT -- 1. Jacob Pikka, Wakefield-Marenisco, 46-6; 2. David
Fowell, Engadine, 44-10.25; 3. Andy Kleiman, Powers North Central,
44-9; 4. Brett Branstrom, Rock Mid Peninsula, 43-10; 5. Jake Pearson,
Rapid River, 42-0.25; 6. Gage Webster, Munising, 41-11.25.

HIGH JUMP -- 1. Brett Gervais, Lake Linden-Hubbell, 5-9; 2. Jordan
Baker, Cedarville, 5-9; 3. (tie) Martin Payment, Cedarville, 5-7;
Chris Hilberg, Crystal Falls Forest Park, 5-7; Christian Harris,
Rapid River, 5-7; 6. Jared Bush, Pickford, 5-7.

LONG JUMP -- 1. Brett Gervais, Lake Linden-Hubbell, 21-1 (New Upper
Peninsula Division 3 Finals Meet Record – Old Record – 20-10, Craig
Bilski, Powers-North Central, 2006); 2. Jordan Lavigne, Pickford, 20-
7.50; 3. Jordan Baker, Cedarville, 19-9; 4. Jacob Ludtke, Bessemer,
19-5; 5. Lucas Gauthier, Munising, 19-0.25; 6. Cody Berg, Felch North
Dickinson, 18-7.15.

3,200-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 8:39.32; 2.
Cedarville, 8:53.64; 3. Pickford, 9:01.74; 4. Lake Linden-Hubbell,
9:07.26; 5. Powers North Central, 9:14.14; 6. Rapid River, 9:15.83.

110-METER HURDLES -- 1. Jordan Baker, Cedarville, 15.63; 2. Sam
Carter, Pickford, 16.26; 3. Daniel Knapp, Felch North Dickinson,
16.29; 4. Terry Mayes, Felch North Dickinson, 16.70; 5. Ryan Walther,
Munising, 17.27; 6. Paul Morrison, Pickford, 17.29.

100-METER DASH -- 1. Tyler Arnold, Powers North Central, 11.62; 2.
Jordan Lavigne, Pickford, 11.65; 3. Max Smith, Felch North Dickinson,
11.85; 4. Collin Gendron, Crystal Falls Forest Park, 11.99; 5. Lucas
Gauthier, Munising, 12.01; 6. Kevin Ivey, Watersmeet, 12.02.

800-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Parl, 1:36.23; 2.
Pickford, 1:37.49; 3. Powers North Central, 1:38.05; 4. Eben Junction
Superior Central, 1:39.04; 5. Lake Linden-Hubbell, 1:39.69; 6.
Cedarville, 1:39.83.

1,600-METER RUN -- 1. Jacob Mahoski, Munising, 4:41.12; 2. Matt
Schlosser, Cedarville, 4:41.98; 3. Andrew Kelto, Munising, 4:52.10;
4. Josh Hester, Cedarville, 4:54.88; 5. Tony Silva, Crystal Falls
Forest Park, 4:54.91; 6. Eli Bale, Cedarville, 4:58.13.

400-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 46.36; 2. Powers
North Central, 47.65; 3. Bessemer, 48.00; 4. Pickford, 48.01; 5. Lake
Linden-Hubbell, 48.10; 6. Cedarville, 48.81.

400-METER DASH -- 1. Brett Bryant, Rapid River, 52.75; 2. Dillan
Kirkley, Ontonagon, 53.31; 3. Derek Aberly, Crystal Falls Forest
Park, 53.45; 4. Cole Potvin, Cooks Big Bay de Noc, 53.69; 5. Alex
Takala, Crystal Falls Forest Park, 54.22; 6. Sam Peterson, DeTour,
54.44.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Jordan Baker, Cedarville, 41.12;
2. Paul Morrison, Pickford, 43.19; 3. Daniel Knapp, Felch North
Dickinson, 43.57; 4. Terry Mayes, Felch North Dickinson, 43.69; 5.
Ryan Walther, Munising, 44.80; 6. Jeff Taunton, Crystal Falls Forest
Park, 45.54.

800-METER RUN -- 1. Gabe Nelson, Felch North Dickinson, 2:07.87; 2.
Matt Schlosser, Cedarville, 2:08.92; 3. Brett Bryant, Rapid River,
2:08.94; 4. Andrew Kelto, Munising, 2:09.47; 5. Jacob Mahoski,
Munising, 2:09.51; 6. Jake Divine, Crystal Falls Forest Park,
2:09.63.

200-METER DASH -- 1. Jordan Lavigne, Pickford, 23.68; 2. Joshua
Tuovila, Lake Linden-Hubbell, 24.06; 3. Lucas Gauthier, Munising,
24.54; 4. Tyler Arnold, Powers North Central, 24.59; 5. Collin
Gendron, Crystal Falls Forest Park, 24.65; 6. Alex Takala, Crystal
Falls Forest Park, 24.95.

3,200-METER RUN -- 1. Jacob Mahoski, Munising, 10:43.20; 2. Andrew
Kelto, Munising, 10:51.87; 3. Matt Schlosser, Cedarville, 10:55.16;
4. Eli Bale, Cedarville, 10:58.94; 5. Donald Maynard, Lake Linden-
Hubbell, 11:16.31; 6. Tim Dunstan, Dollar Bay, 11:21.07.

1,600-METER RELAY -- 1. Pickford, 3:42.45; 2. Crystal Falls Forest
Pa, 3:44.43; 3. Eben Junction Superior Central, 3:47.71; 4. Felch
North Dickinson, 3:48.56; 5. Rapid River, 3:49.36; 6. Brimley,
3:49.62.





MHSAA Upper Peninsula Track & Field Finals
Division 3 Girls
Kingsford High School
June 4, 2011

TEAM SCORING - Brimley 96; Crystal Falls Forest Park 61; Eben
Junction Superior Central 47; Pickford 40; Ontonagon 39; Munising 37;
Dollar Bay 33; Lake Linden-Hubbell 29; Rock Mid Peninsula 18; DeTour
16; Engadine 11; Cedarville 10; Rapid River 9; Bessemer 4; Watersmeet
4; Carney-Nadeau 3; Baraga 3; Wakefield-Marenisco 2.

3,200-METER RELAY -- 1. Brimley, 10:27.62; 2. Cedarville, 10:46.28;
3. Dollar Bay, 10:47.44; 4. Powers North Central, 10:50.81; 5.
Carney-Nadeau, 11:14.89; 6. Munising, 11:25.07.

100-METER HURDLES -- 1. Becca Carruthers, Brimley, 16.96; 2. Heather
Roell, Felch North Dickinson, 17.07; 3. Audrey Sholander, Crystal
Falls Forest Park, 17.23; 4. Taylor Cleary, Ontonagon, 17.77; 5.
Nikki Kleiman, Powers North Central, 18.29; 6. Georgie Dohl, Crystal
Falls Forest Park, 18.30.

100-METER DASH -- 1. Alexis Mason, Brimley, 12.95; 2. Kathleen
Grandahl, Crystal Falls Forest Park, 13.03; 3. Teslyn Tyner, Eben
Junction Superior Central, 13.06; 4. Olivia Soumis, Ontonagon, 13.12;
5. Molly Monette, Lake Linden-Hubbell, 13.45; 6. Brittany Engman,
Dollar Bay, 13.47.

800-METER RELAY -- 1. Brimley, 1:50.61 (New Upper Peninsula Division
3 Finals Meet Record – Old Record – 1:52.31, Crystal Falls Forest
Park, 2010)); 2. Crystal Falls Forest Park, 1:52.65; 3. Eben Junction
Superior Central, 1:53.95; 4. Pickford, 1:55.28; 5. Bessemer,
1:58.04; 6. Lake Linden-Hubbell, 1:58.16.

1,600-METER RUN -- 1. Amy Kerst, Munising, 5:17.20 (New Upper
Peninsula Division 3 Finals Meet Record – Old Record – 5:21.06, Erin
Holmberg, Cooks Big Bay De Noc, 2008); 2. Erica Johnson, Felch North
Dickinson, 5:24.58; 3. Lynnette Carrick, Brimley, 5:41.45; 4. Clara
Knight, Lake Linden-Hubbell, 5:48.48; 5. Rachel Sutherland, Baraga,
5:52.72; 6. Ali Rittenger, Eben Junction Superior Central, 5:52.95.

400-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 53.07; 2. Brimley,
54.21; 3. Lake Linden-Hubbell, 55.07; 4. Ontonagon, 55.08; 5.
Pickford, 55.80; 6. Rapid River, 58.04.

400-METER DASH -- 1. Lauren Spranger, Eben Junction Superior Central,
58.70 (New Upper Peninsula Division 3 Finals Meet Record – Old Record
– 1:00.53, Lauren Spranger, Eben Junction Superior Central, 2010); 2.
Amy Kerst, Munising, 59.64; 3. Tabitha Graham, Brimley, 1:00.53; 4.
Brittany Engman, Dollar Bay, 1:02.84; 5. Abby Knight, Lake Linden-
Hubbell, 1:03.10; 6. Brandi Kopitz, Pickford, 1:03.85.

300-METER LOW HURDLES -- 1. Becca Carruthers, Brimley, 48.56; 2.
Nicole Bouwma, DeTour, 51.00; 3. Audrey Sholander, Crystal Falls
Forest Park, 51.08; 4. Abby Ryskey, Watersmeet, 52.17; 5. Heather
Sanderson, Rapid River, 52.20; 6. Georgie Dohl, Crystal Falls Forest
Park, 52.71.

800-METER RUN -- 1. Amy Kerst, Munising, 2:21.61; 2. Lauren Spranger,
Eben Junction Superior Central, 2:29.57; 3. Erica Johnson, Felch
North Dickinson, 2:31.40; 4. Brandi Kopitz, Pickford, 2:34.00; 5.
Taylor Granquist, Powers North Central, 2:37.75; 6. Casey Charlier,
Carney-Nadeau, 2:38.53.

200-METER DASH -- 1. Brittany Engman, Dollar Bay, 27.36; 2. Teslyn
Tyner, Eben Junction Superior Central, 27.44; 3. Olivia Soumis,
Ontonagon, 27.62; 4. Molly Monette, Lake Linden-Hubbell, 27.97; 5.
Alexis Mason, Brimley, 28.21; 6. Mary Grandahl, Crystal Falls Forest
Park, 28.47.

3,200-METER RUN -- 1. Erica Johnson, Felch North Dickinson, 11:51.06
(New Upper Peninsula Division 3 Finals Meet Record – Old Record –
11:59.89, Erin Holmberg, Cooks Big Bay De Noc, 2007); 2. Amy Kerst,
Munising, 12:25.89; 3. Lynnette Carrick, Brimley, 12:29.22; 4.
Allison Fallon, Dollar Bay, 13:10.66; 5. Erin Currie, Cedarville,
13:11.88; 6. Clara Knight, Lake Linden-Hubbell, 13:24.80.

1,600-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 4:23.57; 2. Eben
Junction Superior Central, 4:25.37; 3. Brimley, 4:26.23; 4. Pickford,
4:32.62; 5. Bessemer, 4:38.87; 6. Felch North Dickinson, 4:38.95.

DISCUS -- 1. Jackie Formolo, Engadine, 110-6; 2. Gina Graff, Crystal
Falls Forest Park, 104-0; 3. Katie Kleiman, Powers North Central, 98-
9; 4. Brittany Charlevoix, Felch North Dickinson, 92-1; 5. Krysta
VanDamme, Rock Mid Peninsula, 91-10.50; 6. Sydney Beaune, Brimley,
91-2.

SHOT PUT -- 1. Chelsey Gerou, Rock Mid Peninsula, 34-11.50; 2. Mariah
Marcol, Dollar Bay, 31-11.50; 3. Krysta VanDamme, Rock Mid Peninsula,
31-1.75; 4. Brittany Jutila, Lake Linden-Hubbell, 30-8.75; 5. Whitney
Thull, Rapid River, 30-1.75; 6. Stephanie Lynn, Brimley, 29-10.50.

HIGH JUMP -- 1. Tabitha Graham, Brimley, 5-5 (New Upper Peninsula
Division 3 Finals Meet Record – Old Record – 5-4, Jessica Graham,
Brimley, 2009); 2. Nicole Bouwma, DeTour, 5-2; 3. Nikki Kleiman,
Powers North Central, 5-0; 4. Olivia Smith, Pickford, 4-8.01; 5.
Bethany Engel, Wakefield-Marenisco, 4-8; 6. Rachel Sutherland,
Baraga, 4-6.

POLE VAULT -- 1. Victoria Cusick, Pickford, 7-6; 2. Deborah Starnes,
Felch North Dickinson, 7-6; 3. (tie) Brooke Corrigan, Lake Linden-
Hubbell, 7-0; Jenny Stewart, Ontonagon, 7-0; 5. Katie Raynard,
Pickford, 7-0; 6. Rileigh Teneyck, Pickford, 6-6.

LONG JUMP -- 1. Olivia Soumis, Ontonagon, 16-2; 2. Kristen Cline,
Pickford, 15-4.75; 3. Taylor Cleary, Ontonagon, 15-1.25; 4. Heather
Sanderson, Rapid River, 14-11.75; 5. Audrey Sholander, Crystal Falls
Forest Park, 14-4.50; 6. Morgan MacArthur, Engadine, 14-2.