MHSAA Division UP D2 Track & Field Championships

back to results

Jun. 4, 2011

MHSAA Division UP D2 Track & Field Championships
Kingsford, MI
Provided by MHSAA


MHSAA Upper Peninsula Track & Field Finals
Division 2 Boys
Kingsford High School
June 4, 2011

TEAM SCORING - St. Ignace 124; Ishpeming 91.50; West Iron County 67;
Rudyard 65; Hancock 42; Bark River-Harris 36; Stephenson 31; Newberry
22.50; Norway 16; Chassell 12; L’Anse 11; Ironwood 9.

DISCUS -- 1. Garrett Maki, Hancock, 127-7.50; 2. Shane Raasio,
Hancock, 124-0; 3. Austin Butryn, Bark River-Harris, 123-6.25; 4.
Grant Simmons, St. Ignace, 122-5; 5. Markus Maddock, Ishpeming, 119-
9.50; 6. Ryan Marshall, St. Ignace, 118-7.50.

POLE VAULT -- 1. Joe Smotucha, Stephenson, 12-0; 2. Landon Marshall,
St. Ignace, 12-0; 3. Daniel Olson, Ishpeming, 11-0; 4. (tie) Cole
Stevens, Ironwood, 10-6.01; Ross Michaels, Chassell, 10-6.01; 6.
(tie) Lance Pinter, Newberry, 10-6; Ray Oja, Ishpeming, 10-6.

SHOT PUT -- 1. Garrett Maki, Hancock, 49-0.25; 2. Grant Simmons, St.
Ignace, 42-11; 3. Luke Thurston, St. Ignace, 42-8.75; 4. Caleb
Olivier, Ishpeming, 42-6.75; 5. Joe Ostman, St. Ignace, 42-5; 6.
Chasz Jonet, West Iron County, 41-7.75.

HIGH JUMP -- 1. Austin St. Louis, St. Ignace, 5-9; 2. Parker Simmons,
St. Ignace, 5-7; 3. (tie) Gabe Eppert, Ishpeming, 5-5.02; T. Kahree
Beaudrie, West Iron County, 5-5.02; 5. A.J. Jones, Rudyard, 5-5.01;
6. Garrett Warren, Chassell, 5-5.

LONG JUMP -- 1. Lance Pinter, Newberry, 20-0.25; 2. Dominic Hebert,
West Iron County, 19-6; 3. Dan Hill, Norway, 19-3.25; 4. Tyler
Stafford, West Iron County, 19-1.50; 5. Jacob Kleiman, Bark River-
Harris, 19-1.25; 6. Cole Christiansen, St. Ignace, 18-3.

3,200-METER RELAY -- 1. Ishpeming, 8:52.97; 2. St. Ignace, 9:00.04;
3. Rudyard, 9:04.49; 4. Norway, 9:08.59; 5. L’Anse, 9:12.43; 6.
Stephenson, 9:14.97.

110-METER HURDLES -- 1. Trevor Cochrane, Bark River-Harris, 16.77; 2.
Caleb Litzner, St. Ignace, 16.82; 3. Craig Raasio, Hancock, 16.88; 4.
Shane Raasio, Hancock, 17.79; 5. Josh Carlson, Ironwood, 17.90; 6.
Adam Uuro, Ishpeming, 18.39.

100-METER DASH -- 1. Lance Pinter, Newberry, 11.65; 2. Gabe Eppert,
Ishpeming, 11.76; 3. Ljupcho Nikolovski, Ishpeming, 11.86; 4. Wyatt
Jurasin, Ishpeming, 11.96; 5. Scott Jorasz, Bark River-Harris, 11.98;
6. Tyler Stafford, West Iron County, 12.06.

800-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 1:37.23; 2. Rudyard, 1:38.95; 3.
L’Anse, 1:39.62; 4. West Iron County, 1:39.75; 5. Stephenson,
1:40.44; 6. Hancock, 1:41.87.

1,600-METER RUN -- 1. David Hebert, West Iron County, 4:34.62; 2.
David Jarvie, Rudyard, 4:35.02; 3. Zack Kinnunen, Ishpeming, 4:47.92;
4. Trevor Vetort, Stephenson, 4:51.46; 5. Ben Paul, St. Ignace,
4:58.81; 6. Ken Truitt, Stephenson, 4:59.99.

400-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 45.70; 2. Ishpeming, 45.95; 3. West
Iron County, 47.23; 4. Rudyard, 47.45; 5. Newberry, 47.78; 6.
Stephenson, 48.00.

400-METER DASH -- 1. Austin St. Louis, St. Ignace, 55.82; 2. David
Pellizzer, West Iron County, 56.19; 3. Adam Prisk, Ishpeming, 57.08;
4. Ben Damron, St. Ignace, 57.36; 5. Jamar Scarborough, Stephenson,
57.95; 6. David Jarvie, Rudyard, 58.34.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Caleb Litzner, St. Ignace,
41.49; 2. Trevor Cochrane, Bark River-Harris, 41.90; 3. A.J. Jones,
Rudyard, 45.41; 4. Josh Carlson, Ironwood, 45.44; 5. Craig Raasio,
Hancock, 46.78; 6. Cody Prisk, Ishpeming, 47.20.

800-METER RUN -- 1. David Hebert, West Iron County, 2:03.27; 2. David
Jarvie, Rudyard, 2:06.51; 3. Zack Kinnunen, Ishpeming, 2:08.33; 4.
Nathan Raboin, Norway, 2:11.34; 5. T.J. Rice, Rudyard, 2:15.32; 6.
Blake Strother, Ishpeming, 2:25.62.

200-METER DASH -- 1. Jared Clark, Rudyard, 23.70; 2. Scott Jorasz,
Bark River-Harris, 23.71; 3. Ljupcho Nikolovski, Ishpeming, 23.95; 4.
Gabe Eppert, Ishpeming, 24.46; 5. Parker Simmons, St. Ignace, 24.60;
6. Kris Turunen, L’Anse, 24.63.

3,200-METER RUN -- 1. Trevor Vetort, Stephenson, 10:28.76; 2. Jared
Jarvi, Chassell, 10:43.20; 3. David Hebert, West Iron County,
10:43.39; 4. Ben Paul, St. Ignace, 11:44.13; 5. Michael Zygiel,
Norway, 11:50.03; 6. Skyler Lloyd, Ishpeming, 11:57.96.

1,600-METER RELAY -- 1. Rudyard, 3:44.69; 2. St. Ignace, 3:45.16; 3.
Ishpeming, 3:46.13; 4. West Iron County, 3:46.13; 5. L’Anse, 3:53.27;
6. Hancock, 3:55.13.




MHSAA Upper Peninsula Track & Field Finals
Division 2 Girls
Kingsford High School
June 4, 2011

TEAM SCORING - St. Ignace 132; West Iron County 110; Ishpeming 53;
L’Anse 47; Rudyard 24; Ironwood 23; Bark River-Harris 19; Hancock 15;
Chassell 11; Stephenson 5; Newberry 2.

DISCUS -- 1. Hunter Perry, Rudyard, 114-10.50; 2. Desirae Rasmussen,
West Iron County, 99-6; 3. Hannah Holma, West Iron County, 99-3; 4.
Amanda Kleikamp, Norway, 95-8.50; 5. Taylor Croley, Ishpeming, 90-1;
6. Shayla Kutz-Davis), Ironwood, 86-4.

POLE VAULT -- 1. Nicole Elmblad, St. Ignace, 8-6; 2. (tie) Kim Palo,
Bark River, 8-0; T. Brenda Brzoznowski, West Iron County, 8-0; 4.
Emily Briggs, Bark River, 8-0; 5. Andrea Johnson, Stephenson, 8-0; 6.
Sarah Messersmith, Ironwood, 7-0.

SHOT PUT -- 1. Hannah Holma, West Iron County, 36-9.25; 2. Desirae
Rasmussen, West Iron County, 32-2.50; 3. Megan Miatech, West Iron
County, 31-6.25; 4. Kelley Wright, St. Ignace, 31-2.75; 5. Amanda
Kleikamp, Norway, 29-8; 6. Gabby Croley, Ishpeming, 29-3.25.

HIGH JUMP -- 1. Nicole Vanderlin, Norway, 5-4 (New Upper Peninsula
Division 2 Finals Meet Record – Old Record – 5-3, Natalie Bertucci,
Ishpeming, 2004); 2. Alex Parrotta, Bark River-Harris, 4-8.03; 3.
Samantha Raffaele, Rudyard, 4-8.02; 4. Alesha O'Brien, Ishpeming, 4-
8; 5. Alexis Kallenbach, Norway, 4-8; 6. Cassilyn Pellizzer, West
Iron County, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Dani Gagne, Norway, 16-8.25 (New Upper Peninsula
Division 2 Finals Meet Record – Old Record – 16-4-.25, Tori Nault,
Ishpeming Westwood, 2006; and Jessica Wood, Ishpeming, 2007); 2. Anna
St. Andrew, St. Ignace, 15-8; 3. Valerie Rajala, L’Anse, 14-6.25; 4.
Kelsie Christensen, West Iron County, 14-6; 5. Grace Wheeler, St.
Ignace, 14-5.50; 6. Rebecca Malaski, Rudyard, 13-10.25.

3,200-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 10:21.45; 2. Ironwood, 10:42.88;
3. Hancock, 10:47.97; 4. L’Anse, 10:49.14; 5. Rudyard, 10:52.77; 6.
Chassell, 11:04.88.

100-METER HURDLES -- 1. Megan Kangas, Norway, 17.08; 2. Kelsie
Christensen, West Iron County, 18.27; 3. Aubrey Millimaki, Ishpeming,
18.38; 4. Kim Harter, Hancock, 18.40; 5. Haillee Brown, St. Ignace,
18.41; 6. Caitlyn Mudroch, Rudyard, 19.27.

100-METER DASH -- 1. Dani Gagne, Norway, 12.54 (New Upper Peninsula
Division 2 Finals Meet Record – Old Record – 12.83, Dani Gagne,
Norway, 2010); 2. Kara Dale, Ishpeming, 12.95; 3. Rachel
Heatherington, St. Ignace, 12.97; 4. Jamie Dompier, Chassell, 13.48;
5. Jordann Grigg, Ishpeming, 13.73; 6. Jesscia Bayerl, Stephenson,
13.74.

800-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 1:53.47; 2. L’Anse, 1:54.34; 3.
Norway, 1:54.78; 4. Ishpeming, 1:55.75; 5. West Iron County, 1:57.11;
6. Stephenson, 1:57.20.

1,600-METER RUN -- 1. Jaclyn Waara, West Iron County, 5:34.61; 2.
Sarah Cullip, St. Ignace, 5:41.99; 3. Jessica Gering, Ironwood,
5:42.91; 4. Paige Koskinen, L’Anse, 5:46.10; 5. Ashlyn Kero, Hancock,
5:47.42; 6. Leah Jarvie, Rudyard, 5:51.86.

400-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 53.71; 2. L’Anse, 54.48; 3. Norway,
55.12; 4. West Iron County, 55.16; 5. Ishpeming, 55.25; 6.
Stephenson, 56.01.

400-METER DASH -- 1. Kara Dale, Ishpeming, 1:00.75; 2. Alexa
Thibault, St. Ignace, 1:02.38; 3. Dani Gagne, Norway, 1:03.43; 4.
Alyssa Davis, West Iron County, 1:03.50; 5. Rachel Heatherington, St.
Ignace, 1:03.99; 6. Rebecca Hulkonen, L’Anse, 1:05.80.

300-METER LOW HURDLES -- 1. Megan Kangas, Norway, 49.63; 2. Nicole
Elmblad, St. Ignace, 49.69; 3. Kelly Larson, L’Anse, 51.44; 4. Brenda
Brzoznowski, West Iron County, 52.56; 5. Haillee Brown, St. Ignace,
53.17; 6. Autumn Swanson, L’Anse, 53.33.

800-METER RUN -- 1. Jaclyn Waara, West Iron County, 2:28.99; 2.
Brooklyn Chambers, St. Ignace, 2:32.12; 3. Anna St. Andrew, St.
Ignace, 2:32.18; 4. Paige Koskinen, L’Anse, 2:34.62; 5. Leah Jarvie,
Rudyard, 2:36.38; 6. Ashlyn Kero, Hancock, 2:37.52.

200-METER DASH -- 1. Dani Gagne, Norway, 27.09; 2. Kara Dale,
Ishpeming, 27.27; 3. Rachel Heatherington, St. Ignace, 27.54; 4.
Alexa Thibault, St. Ignace, 28.37; 5. Jamie Dompier, Chassell, 28.40;
6. Lexi Reilley, L’Anse, 28.87.

3,200-METER RUN -- 1. Sarah Cullip, St. Ignace, 12:43.63; 2. Jaclyn
Waara, West Iron County, 12:54.74; 3. Jessica Gering, Ironwood,
13:06.19; 4. Ashley Laux, Chassell, 13:12.32; 5. Madeliene Bergman,
Newberry, 13:33.48; 6. Crystal Lakvold), Ironwood, 14:20.98.

1,600-METER RELAY -- 1. West Iron County, 4:21.51; 2. St. Ignace,
4:24.38; 3. Ishpeming, 4:27.72; 4. L’Anse, 4:30.96; 5. Hancock,
4:37.50; 6. Rudyard, 4:37.64.