MHSAA Division UP D1 Track & Field Championships

back to results

Jun. 4, 2011

MHSAA Division UP D1 Track & Field Championships
Kingsford, MI
Provided by MHSAA


MHSAA Upper Peninsula Track & Field Finals
Division 1 Boys
Kingsford High School
June 4, 2011

TEAM SCORING - Marquette 139; Gladstone 84; Kingsford 52; Houghton
41; Negaunee 40; Iron Mountain 24; Sault Ste. Marie 19; Manistique
15.

DISCUS -- 1. Ian Wienke, Kingsford, 138-9; 2. Jared Vuksan,
Gladstone, 137-2.75; 3. Kyle Mattson, Houghton, 122-9; 4. Nate
Secinaro, Iron Mountain, 122-4.50; 5. Joe Wender, Iron Mountain, 119-
2.50; 6. Austin Brown, Sault St Marie, 118-5.75.

POLE VAULT -- 1. Zach Sturdy, Gladstone, 12-0; 2. Andy Steber,
Calumet, 11-6; 3. Jake Mathieu, Menominee, 11-0; 4. Brett Michaud,
Kingsford, 11-0; 5. Jason Thompson, Gladstone, 11-0; 6. Jesse
Juntila, Calumet, 10-6.

SHOT PUT -- 1. Tony Bonacci, Sault Ste. Marie, 50-3.25; 2. Jared
Vuksan, Gladstone, 49-5; 3. Kyle Michaelson, Negaunee, 46-4.75; 4.
Kyle Hayrynen, Houghton, 41-3.75; 5. Matt Berg, Gladstone, 41-3.25;
6. Joe Wender, Iron Mountain, 41-3.

HIGH JUMP -- 1. James Bosk, Gladstone, 6-0; 2. Zach Budzynski,
Menominee, 5-10; 3. Dan Bingel, Negaunee, 5-10; 4. Nick Olesak,
Gladstone, 5-10; 5. Luke Zambon, Iron Mountain, 5-8; 6. Zach
Marshall, Negaunee, 5-8.

LONG JUMP -- 1. Justin Pederson, Gladstone, 20-4.75; 2. Tanner
Maccoux, Menominee, 20-4; 3. David Kolenda, Menominee, 19-6.25; 4.
Jared Vuksan, Gladstone, 19-3; 5. Cole Salmi, Houghton, 19-1; 6. Jeff
Gregory, Kingsford, 19-1.

3,200-METER RELAY -- 1. Marquette, 8:22.36; 2. Houghton, 8:28.78; 3.
Gladstone, 8:37.28; 4. Manistique, 8:39.80; 5. Negaunee, 8:39.95; 6.
Kingsford, 8:54.37.

110-METER HURDLES -- 1. Dan Bingel, Negaunee, 16.10; 2. Tyler Harmon,
Menominee, 16.30; 3. Nick Maycunich, Kingsford, 16.50; 4. Brendan
Jacques, Calumet, 16.58; 5. Carl Baldini, Negaunee, 16.80; 6. Eric
Hines, Menominee, 16.92.

100-METER DASH -- 1. Garrett Pentecost, Marquette, 10.95 (New Upper
Peninsula Division 1 Finals Record – Old Record – 11.06, Matt Wise,
Calumet, 2002); 2. Adrian DeLaRosa, Menominee, 11.40; 3. Jared
Theisen, Menominee, 11.42; 4. Paul Deyaert, Kingsford, 11.54; 5. Matt
Mills, Marquette, 11.63; 6. Cole Peterson, Kingsford, 11.67.

800-METER RELAY -- 1. Marquette, 1:32.15; 2. Menominee, 1:33.11; 3.
Kingsford, 1:33.18; 4. Gladstone, 1:36.23; 5. Sault Ste. Marie,
1:37.26; 6. Negaunee, 1:38.57.

1,600-METER RUN -- 1. Mickey Sanders, Marquette, 4:26.28; 2. Austin
Wissler, Marquette, 4:26.34; 3. Reed Payant, Marquette, 4:37.06; 4.
Dylan McKevitt, Negaunee, 4:39.42; 5. Corey Mullins, Houghton,
4:42.28; 6. Steve Olson, Negaunee, 4:44.64.

400-METER RELAY -- 1. Menominee, 44.78; 2. Marquette, 44.80; 3.
Kingsford, 45.61; 4. Gladstone, 46.34; 5. Sault Ste. Marie, 47.34; 6.
Iron Mountain, 47.44.

400-METER DASH -- 1. Adrian DeLaRosa, Menominee, 51.39; 2. T.J.
Haferkorn, Iron Mountain, 51.50; 3. James Bosk, Gladstone, 51.78; 4.
Aaron Detmers, Marquette, 52.35; 5. Jeff Gregory, Kingsford, 53.26;
6. Nikolai Klebba, Negaunee, 53.76.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Kenner Broullire, Manistique,
41.72; 2. Brendan Jacques, Calumet, 42.27; 3. Nick Maycunich,
Kingsford, 42.58; 4. Cole Salmi, Houghton, 42.76; 5. Carl Baldini,
Negaunee, 43.51; 6. Zach Taggart, Marquette, 43.64.

800-METER RUN -- 1. Austin Wissler, Marquette, 1:58.35; 2. Mickey
Sanders, Marquette, 2:05.18; 3. Forest Gilfoy, Marquette, 2:05.79; 4.
Reed Payant, Marquette, 2:06.39; 5. Dylan McKevitt, Negaunee,
2:06.64; 6. Corey Mullins, Houghton, 2:10.56.

200-METER DASH -- 1. Garrett Pentecost, Marquette, 23.13; 2. Alex
Gagnon, Marquette, 23.62; 3. T.J. Haferkorn, Iron Mountain, 23.64; 4.
Paul Deyaert, Kingsford, 23.69; 5. Jared Theisen, Menominee, 23.82;
6. Fabian De La Rosa, Menominee, 23.92.

3,200-METER RUN -- 1. Mickey Sanders, Marquette, 9:53.14 (New Upper
Peninsula Division 1 Finals Meet Record – Old Record – 9:59.92,
Jamison Cihak, Marquette, 2001); 2. Evan Griffith, Houghton,
10:18.02; 3. Corey Mullins, Houghton, 10:27.64; 4. Reed Payant,
Marquette, 10:29.65; 5. Devin Berg, Calumet, 10:32.82; 6. Isaac
Polhman, Manistique, 10:47.83.

1,600-METER RELAY -- 1. Marquette, 3:30.31; 2. Menominee, 3:37.09; 3.
Gladstone, 3:39.39; 4. Sault St Marie, 3:39.48; 5. Negaunee, 3:41.88;
6. Kingsford, 3:45.01.




MHSAA Upper Peninsula Track & Field Finals
Division 1 Girls
Kingsford High School
June 4, 2011

TEAM SCORING - Marquette 90; Sault Ste. Marie 82; Negaunee 50;
Gladstone 44; Calumet 39; Escanaba 35; Manistique 22; Menominee 21;
Gwinn 2; Ishpeming Westwood 1.

DISCUS -- 1. Emi Tomassucci, Iron Mountain, 101-9.50; 2. Kennan
Marana, Negaunee, 100-4; 3. Rebecca Bland, Menominee, 99-4.50; 4.
Jessica Young, Gladstone, 94-9.50; 5. Eran Menard, Sault St. Marie,
93-10; 6. Shawna Symons, Negaunee, 89-8.

POLE VAULT -- 1. Rachel Crane, Houghton, 9-0; 2. Laura Alexander,
Gladstone, 9-0; 3. Taylor Lockwood, Manistique, 9-0; 4. Kelly
Derwinski, Iron Mountain, 8-6; 5. Holly Ettenhofer, Escanaba, 8-0; 6.
Taylor Pahnke, Gladstone, 7-6.

SHOT PUT -- 1. Kennan Marana, Negaunee, 33-5.50; 2. Sherrie Loukus,
Houghton, 31-4.50; 3. Annika Wheeler, Houghton, 30-6.75; 4. Monica
Giles, Manistique, 29-11.25; 5. Eran Menard, Sault St. Marie, 29-
7.50; 6. Emma Collins, Negaunee, 28-10.25.

HIGH JUMP -- 1. Olivia Nash, Escanaba, 5-0; 2. Meredith Marlett,
Escanaba, 5-0; 3. Elisa Jurmu, Houghton, 4-10.01; 4. Adeline Grier-
Welch, Houghton, 4-10; 5. Lydia Asplund, Gwinn, 4-8; 6. Alissa
Retlick, Menominee, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Adeline Grier-Welch, Houghton, 17-0.75 (New Upper
Peninsula Division 1 Finals Meet Record – Old Record – 17-0.5, Becky
Kangas, Calumet, 2006); 2. Carlee Benzie, Kingsford, 16-1.25; 3.
Sheila Flood, Marquette, 15-2.50; 4. Meredith Marlett, Escanaba, 15-
0.25; 5. Sarah Girard, Iron Mountain, 14-11; 6. Catherine Benzie,
Kingsford, 14-9.25.

3,200-METER RELAY -- 1. Marquette, 10:05.15; 2. Calumet, 10:13.64; 3.
Houghton, 10:22.54; 4. Gladstone, 10:23.92; 5. Sault Ste. Marie,
10:26.81; 6. Negaunee, 10:27.28.

100-METER HURDLES -- 1. Selena Meser, Sault Ste. Marie, 15.86; 2.
Sarah Girard, Iron Mountain, 16.65; 3. Lauren Belpedio, Marquette,
16.69; 4. Catherine Benzie, Kingsford, 16.97; 5. Ashley Veale,
Negaunee, 17.34; 6. Andrea Starr, Gladstone, 17.53.

100-METER DASH -- 1. Michaela Newberry, Iron Mountain, 12.79; 2.
Piper Mlsna, Marquette, 12.83; 3. Allia Stewart, Menominee, 13.08; 4.
Emma Williams, Kingsford, 13.35; 5. Ashton Kirchoff, Negaunee, 13.36;
6. Lexi Christian, Menominee, 13.52.

800-METER RELAY -- 1. Sault Ste. Marie, 1:48.64; 2. Marquette,
1:48.84; 3. Menominee, 1:49.10; 4. Manistique, 1:51.39; 5. Kingsford,
1:52.62; 6. Negaunee, 1:53.55.

1,600-METER RUN -- 1. Lindsey Lusardi, Gladstone, 5:23.17; 2. Jessica
Fluette, Marquette, 5:30.46; 3. Rachel Poyhonen, Calumet, 5:44.18; 4.
Julia Lean, Calumet, 5:51.65; 5. Emily Lawton, Kingsford, 5:53.99; 6.
Alyssa Chapman, Ishpeming Westwood, 5:54.58.

400-METER RELAY -- 1. Marquette, 51.72; 2. Manistique, 52.48; 3.
Kingsford, 52.52; 4. Sault St. Marie, 53.27; 5. Escanaba, 53.51; 6.
Negaunee, 53.71.

400 METER DASH -- 1. Selena Meser, Sault Ste. Marie, 58.72; 2.
Michaela Newberry, Iron Mountain, 59.55; 3. Tana Lakenen, Marquette,
59.91; 4. Megan Jean, Sault Ste. Marie, 1:01.36; 5. Jocelyn Clickner,
Negaunee, 1:02.23; 6. Aubree Peterson, Escanaba, 1:02.41.

300-METER LOW HURDLES -- 1. Selena Meser, Sault Ste. Marie, 47.99; 2.
Catherine Benzie, Kingsford, 49.33; 3. Ashley Veale, Negaunee, 50.20;
4. Kendall Heliin, Escanaba, 51.75; 5. Lauren Belpedio, Marquette,
51.77; 6. Natalie Datto, Houghton, 52.01.

800-METER RUN -- 1. Tara Kiilunen, Calumet, 2:25.34; 2. Lindsey
Lusardi, Gladstone, 2:26.68; 3. Tana Lakenen, Marquette, 2:28.22; 4.
Jessica Fluette, Marquette, 2:28.25; 5. Tara Dowling, Marquette,
2:30.95; 6. Jayne Alexander, Negaunee, 2:32.42.

200-METER DASH -- 1. Selena Meser, Sault Ste. Marie, 26.75; 2.
Michaela Newberry, Iron Mountain, 26.82; 3. Megan Jean, Sault Ste.
Marie, 26.85; 4. Piper Mlsna, Marquette, 27.16; 5. Jocelyn Clickner,
Negaunee, 27.72; 6. Allia Stewart, Menominee, 27.87.

3,200-METER RUN -- 1. Tara Kiilunen, Calumet, 12:05.46; 2. Lindsey
Lusardi, Gladstone, 12:15.29; 3. Alea Juntti, Negaunee, 12:26.91; 4.
Savannah Pinkoski, Sault St. Marie, 12:44.13; 5. Kelsie Richards,
Houghton, 13:04.69; 6. Julia Lean, Calumet, 13:04.94.

1,600-METER RELAY -- 1. Marquette, 4:08.64; 2. Sault Ste Marie,
4:15.64; 3. Negaunee, 4:19.32; 4. Escanaba, 4:20.07; 5. Iron
Mountain, 4:21.32; 6. Houghton, 4:21.44.