MHSAA Division LP D1 Track & Field Championships

back to results

Jun. 4, 2011

MHSAA Division LP D1 Track & Field Championships
Rockford, MI
Provided by MHSAA


MHSAA Lower Peninsula Track & Field Finals
Division 1 Boys
Rockford High School
June 4, 2011

TEAM SCORING – East Kentwood 72; Ypsilanti 28; West Bloomfield 24; Rockford
23; Portage Northern 22; Hudsonville 21; Detroit Catholic Central 21; Dexter
20; Jackson 20; Walled Lake Central 18; Ann Arbor Pioneer 16; Pinckney 14,
Waterford Mott 14; Swartz Creek 13; Traverse City West 13; Okemos 11; Saginaw
Heritage 11; Canton 11; Holland West Ottawa 10; Waterford Kettering 10; Grand
Blanc 10; Temperance-Bedford 10; Saline 10; Dearborn 10; Battle Creek Lakeview
9; Flint Carman-Ainsworth 9; Howell 9; Walled Lake Western 8; Muskegon
Muskegon Reeths-Puffer 8; Bay City Western 8; Midland 8; Detroit Mumford 8;
Oxford 7; Lansing Everett 7; Livonia Stevenson 7; Fraser 7; Fenton 6; Grand
Ledge 6; Walled Lake Northern 6; Grand Haven 6; Mattawan 6; Monroe 6;
Traverse City Central 6; Farmington 6; Southfield 5.50; Grand Rapids Northview
5; Belleville 5; Salem 5; White Lake Lakeland 5; Romeo 5; Holt 5; Grand
Rapids Forest Hills Central 5; Muskegon 4.50; Lansing Eastern 4; Lake Orion
4; Jenison 4; Midland Dow 4; Grosse Pointe South 4; Kalamazoo Central 4;
Northville 4; Grand Rapids Kenowa Hills 3; Flushing 2; Novi 2; Brighton 2;
Highland Milford 2; Detroit U-D Jesuit 2; Farmington Hills Harrison 1; Utica
1.

DISCUS -- 1. Connor Kostrzewa, Traverse City West, 160-01; 2. Vinny Gjokaj,
Walled Lake Western, 159-07; 3. Tom Czerwienski, Fraser, 157-10; 4. Sam
Brunner, Romeo, 153-08; 5. Cullen Prena, Walled Lake Central, 151-10; 6.
Justin Dieck, Swartz Creek, 150-03; 7. Ben Braden, Rockford, 149-05; 8. Joe
Marek, East Kentwood, 147-10.

POLE VAULT -- 1. Andrew Herring, Dexter, 15-7; 2. Jeremy Horner, Dexter, 15-4;
3. Nicholas Alaniva, Canton, 15-1; 4. Kyle Bort, Holt, 14-10; 5. Justin
Williams, East Kentwood, 14-04; 6. Dan Emery, Battle Creek Lakeview, 14-4; 7.
Rocky Schilke, Saline, 14-4; 8. Dylan Kole, Kenowa Hills, 13-10.

SHOT PUT -- 1. Feerooz Yacoobi, Dearborn, 59-4; 2. Travis Harris, Walled Lake
Central, 56-2.50; 3. Jake Bennett, Grand Ledge, 56-2; 4. Louis Daranda, West
Bloomfield, 55-0; 5. John Aneed, Livonia Stevenson, 54-4.75; 6. George Darany,
Detroit Catholic Central, 53-6.75; 7. Travis Campbell, Swartz Creek, 53-06.50;
8. Tom Czerwienski, Fraser, 53-4.25.

HIGH JUMP -- 1. Owen Hughes, Okemos, 6-11 (Ties Lower Peninsula Division 1
Finals Record set by John Beeer, Holly, 2010); 2. LaRue Layton, Muskegon
Reeths-Puffer, 6-8; 3. Ervin Lofton, Ann Arbor Pioneer, 6-7; 4. Diop Condelee,
Holland West Ottawa, 6-6; 5. Brandon Mitchell, Muskegon, 6-6; 5. Brandon
Jarmon, Southfield, 6-6; 7. Benjamin Spritzer, Canton, 6-5; 8. Al Myers,
Northville, 6-5.

LONG JUMP -- 1. Dequante Humphrey, Waterford Kettering, 22-1.75; 2. Houston
Glass, East Kentwood, 21-11.50; 3. James Vincent-Taylor, Farmington, 21-11; 4.
Tre Talbert, Grand Rapids Forest Hills Central, 21-8; 5. Robert Tarpley,
Lansing Everett, 21-7.50; 6. Diop Condelee, Holland West Ottawa, 21-5.25; 7.
Ato Condelee, Holland West Ottawa, 21-4.50; 8. Kyle Carter, Famrington Hills
Harrsion, 21-03.75.

3,200-METER RELAY -- 1. Pinckney (Eric Fegan, Cal Magier, Jake Magier, Zac
Meston) 7:49.45; 2. Detroit Catholic Central 7:51.24; 3. Bay City Western
7:51.31; 4. Saline 7:55.24; 5. Midland Dow 7:55.72; 6. Livonia Stevenson
7:59.90; 7. Brighton 8:01.78; 8. White Lake Lakeland 8:01.83.

110-METER HURDLES -- 1. Drake Johnson, Ann Arbor Pioneer, 13.73; 2. Chris
James, East Kentwood, 14.17; 3. Javonte Lipsey, Portage Northern, 14.40; 4.
Robert Young, Flint Carman-Ainsworth, 14.50; 5. James DeWitt, Grand Haven,
14.69; 6. Sam Frens, Jenison, 14.72; 7. Levi Selvig, Flushing, 14.92; 8. Derek
Kim, Novi, 14.93.

100-METER DASH -- 1. Ricco Hall, East Kentwood, 10.55 (New Lower Peninsula
Division 1 Finals Meet Record – Old Record – 10.56, Kelly Baraka, Portage
Northern, 2000; and Ahmad Rashad, Flint Carman-Ainsworth, 2005); 2. D'Ontae
Hopson, Jackson, 10.84; 3. Austin Sanders, Ypsilanti, 10.94; 4. Josh Gardner,
Howell, 11.03; 5. Tyler Allen, Lansing Eastern, 11.04; 6. Ryan Jones, Canton,
11.12; 7. Cedric Hill, Southfield, 11.19; 8. Leander Lewis, Saginaw Heritage,
11.40.

800-METER RELAY -- 1. East Kentwood (Ricco Hall, Chris James, Houston Glass,
Jalen Stovall), 1:26.34 (New Lower Peninsula Division 1 Finals Meet Record –
Old Record – 1:26.72, East Kentwood, 2009); 2. Rockford 1:28.82; 3. Ypsilanti
1:29.13; 4. West Bloomfield 1:29.35; 5. Walled Lake Central 1:29.49; 6.
Hudsonville 1:29.72; 7. Detroit Mumford 1:29.79; 8. Okemos 1:29.94.

1,600-METER RUN -- 1. Omar Kaddurah, Grand Blanc, 4:12.41; 2. Jeremy Dickie,
Swartz Creek, 4:16.60; 3. Matt Gilbert, Fenton, 4:17.04; 4. Scott Albaugh,
Waterford Mott, 4:19.89; 5. Eric Fegan, Pinckney, 4:20.24; 6. Spencer Gerber,
Rockford, 4:20.51; 7. Russ Werra, Kenowa Hills, 4:20.75; 8. Joe Schubring,
Novi, 4:21.08.

400-METER RELAY -- 1. Rockford (Brian Fischer, Brandon Lubenow, Colin Remtema,
Chris Eggenberger), 42.38; 2. East Kentwood 42.41; 3. Traverse City Central
42.58; 4. Belleville 42.90; 5. Howell 42.90; 6. Lansing Everett 43.01; 7.
Walled Lake Central 43.03; 8. Jenison 43.11.

400-METER DASH -- 1. Ricco Hall, East Kentwood, 47.00 (New Lower Peninsula
Division 1 Finals Meet Record – Old Record – 47.96, Kyle Wilson, East
Detroit); 2. Phillip Washington, West Bloomfield, 48.14; 3. Dakarie McKinnie,
Detroit Mumford, 48.24; 4. Daniel Martin, Salem, 48.96; 5. Victor Mattison,
Grosse Pointe South, 49.56; 6. Mike Ankoviak, Walled Lake Northern, 49.72; 7.
Noah Hiser, Dexter, 49.79; 8. Connor Hinebaugh, Utica, 50.19.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Javonte Lipsey, Portage Northern, 37.44;
2. Andrew Hunt, Ypsilanti, 38.56; 3. Evan McDowell, Hudsonville, 38.76; 4.
Jacorey Lipsey, Portage Northern, 39.24; 5. Robert Young, Flint Carman-
Ainsworth, 39.29; 6. Chris James, East Kentwood, 39.42; 7. Kyle Kirkland,
Detroit U-D Jesuit, 40.41; 8. Aaron Stuk, Oxford, 40.59.

800-METER RUN -- 1. Nick Kaiser, Temperance-Bedford, 1:52.91; 2. Ben Reed,
Midland, 1:53.42; 3. Scott Bradley, Battle Creek Lakeview, 1:53.99; 4. T.J.
VanSlooten, Grand Rapids Northview, 1:54.82; 5. Anderson Lee, Kalamazoo
Central, 1:55.01; 6. Ed Clifton, Northville, 1:55.05; 7. Drew Meylan, Bay City
Western, 1:55.24; 8. Jacob Schweinsberg, Monroe, 1:55.43.

200-METER DASH -- 1. D'Ontae Hopson, Jackson, 21.56; 2. Austin Sanders,
Ypsilanti, 21.64; 3. Phillip Washington, West Bloomfield, 21.65; 4. Jake
Spuller, Detroit Catholic Central, 21.80; 5. Aaron Hendricks, Hudsonville,
22.03; 6. Zeke Famiano, Traverse City West, 22.11; 7. Ben Seppa, Jackson,
22.11; 8. Juwan Lewis, Muskegon, 22.24.

3,200-METER RUN -- 1. Evan Chiplock, Saginaw Heritage, 9:20.90; 2. Nathan
Burnand, Waterford Mott, 9:29.67; 3. Alex Standiford, Mattawan, 9:30.13; 4.
Austin Whitelaw, Monroe, 9:35.84; 5. Gerrett Zuk, White Lake Lakeland,
9:37.57; 6. Nick Renberg, Saline, 9:39.91; 7. Joe Duff, Grand Haven, 9:40.49;
8. Scott Albaugh, Waterford Mott, 9:40.49.

1,600-METER RELAY -- 1. East Kentwood (Chris James, Ernie Morton, Joe Riggins,
Ricco Hall) 3:19.95; 2. Hudsonville 3:22.22; 3. Oxford 3:22.84; 4. Detroit
Catholic Central 3:23.98; 5. Lake Orion 3:24.71; 6. Walled Lake Northern
3:24.84; 7. Highland Milford 3:24.88; 8. Portage Northern 3:25.16.




MHSAA Lower Peninsula Track & Field Finals
Division 1 Girls
Rockford High School
June 4, 2011

TEAM SCORING – Grosse Pointe South 54; Detroit Cass Tech 50; Ann
Arbor Huron 50; East Kentwood 39; Grand Ledge 25;Novi 24.20; Ann
Arbor Pioneer 21; Ypsilanti 19; Jackson 18; Dexter 18; West
Bloomfield 18; Lake Orion 18; Rockford 16; Rochester 15; Farmington
Hills Harrison 15; Saginaw Arthur Hill 14; Holt 14; Waterford Mott
13; Walled Lake Western 12; Southfield 11; Rochester Adams 11;
Pontiac 10.20; Grand Blanc 10; Ypsilanti Lincoln 10; Midland 10;
Macomb Dakota 10; Fraser 8; Monroe 8; Detroit Pershing 8; Grand
Haven 8; Farmington 8; Hartland 6; Saline 6; Belleville 6;
Southfield Lathrup 6; Hudsonville 5.20; Harrison Township L'anse
Creuse 5; Clarkston 5; Highland Milford 5; Ortonville Brandon 5;
Grand Rapids Kenowa Hills 4; Portage Central 4;
Berkley 4; Dearborn 4; Bloomfield Hills Marian 4; St. Clair Shores
Lakeview 3.20; Canton 3; Northville 3; Detroit Mumford 3; Greenville
3; Muskegon Reeths-Puffer 2; White Lake Lakeland 2; Muskegon 2; Utica
Eisenhower 1; Bay City Western 1; Traverse City Central 1; Livonia
Stevenson 1; Southgate Anderson 1; Livonia Franklin 1; North
Farmington 1; Sterling Heights Stevenson 0.20.

DISCUS –- 1. Taylor Gunn, West Bloomfield, 136-7; 2. Kyla Walworth,
Holt, 129-6; 3. Shana Flanary, Monroe, 125-6; 4. Linnea Berriman,
Lake Orion, 123-9; 5. Emily Everett, Saline, 122-2; 6. Emerald
Joiner, Saginaw Arthur Hill, 121-01; 7. Stephanie Lock, White Lake
Lakeland, 118-8; 8. Emily Halliday, Rockford, 118-2.

POLE VAULT -- 1. Jennifer Schornak, Macomb Dakota, 11-6; 2. Jordan
Keefe, Grand Haven, 11-6; 3. Micaela Conter, Dexter, 11-3; 4. Katie
Rancourt, East Kentwood, 11-3; 5. Elizabeth Carpenter, Kenowa Hills,
11-0; 6. Jax Williams, St. Clair Shores Lakeview, 10-9; 7. Claire
Tewksbury, Dexter, 10-09; 8. Alex Kitz, Livonia Stevenson, 10-9.

SHOT PUT -- 1. Angela Bursey, Pontiac, 44-0; 2. Allie Wylie, Midland,
41-01; 3. Kyla Walworth, Holt, 41-0; 4. Emily Halliday, Rockford, 38-
6.75; 5. Audra Delamar, Hudsonville, 38-5.75; 6. Emerald Joiner,
Saginaw Arthur Hill, 38-5.75; 7. Shana Flanary, Monroe, 38-3; 8.
Alyssa Ambrose, Bay City Western, 38-2.25.

HIGH JUMP -- 1. Nyki Caldwell, Dexter, 5-8; 2. Mackenzie Frodle,
Fraser, 5-7; 3. Aaron Howell, Farmington, 5-6; 4. Anna Manilla,
Clarkston, 5-5; 5. Courtney Rehm, Portage Central, 5-4; 6. Alexandra
Moynes, Northville, 5-4; 7. Tori Blake, Midland, 5-4; 8. Tessa
Gryzen, Hudsonville, 5-2; 8. Amber Koprin, St. Clair Shores Lakeview,
5-2; 8. (tie) Jaihla Mason, Sterling Heights Stevenson, 5-2; 8.
Mariah Owens, Pontiac, 5-2; Kerri McMahan, Novi, 5-2.

LONG JUMP -- 1. Tory Schiller, Grand Ledge, 18-8; 2. Makeda
Debardelaben, Saginaw Arthur Hill, 17-10.25; 3. Cierra Pryor,
Jackson, 17-7.25; 4. Margaux Canup, Highland Milford, 17-4.50; 5.
Shelby Allen, Berkley, 17-4.25; 6. Lindsay Lipa, Canton, 17-4.25; 7.
Jessica Howell, Rochester Adams, 17-1; 8. Pia Klein, Livonia
Franklin, 16-10.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Ann Arbor Huron (Chinyere Onimo, Kennedy
Beazley, Annie-Norah Beveridge, Maya Long), 9:09.23; 2. Grosse Pointe
South 9:11.98; 3. East Kentwood 9:20.19; 4. Waterford Mott 9:22.06;
5. Hartland 9:23.65; 6. Rockford 9:26.94; 7. Saline 9:27.21; 8.
Traverse City Central 9:27.34.

100-METER HURDLES -- 1. Laticia Sims, Farmington Hills Harrsion,
14.11; 2. Alexandria Johnson, Lake Orion, 14.14; 3. Sophia Kunselman,
AA Pioneer, 14.61; 4. Tory Schiller, Grand Ledge, 14.74; 5. Veronica
Schacht, Grosse Pointe South, 14.79; 6. Allyson Goff, Waterford Mott,
15.01; 7. Aaron Howell, Farmington, 15.67; 8. Savannah Roberson,
Ypsilanti Lincoln, 17.40.

100-METER DASH -- 1. Kyra Jefferson, Detroit Cass Tech, 11.72; 2.
Janae Hill, Detroit Pershing, 11.78; 3. Jewel Thomas, Southfield
Lathrup, 12.05; 4. Tiffany Owens, Ortonville-Brandon, 12.06; 5.
Rebecca Hall, East Kentwood, 12.19; 6. Cindy Ofili, Ann Arbor Huron,
12.24; 7. Briauna Stewart, Muskegon, 12.25; 8. Blossom Metevier,
Utica Eisenhower, 12.44.

800-METER RELAY -- 1. East Kentwood (Lameeka Davis, Fiana Comer,
Brittany Terry, Rebecca Hall), 1:40.41; 2. Detroit Cass Tech 1:40.63;
3. Ann Arbor Huron 1:40.72; 4. Rockford 1:42.55; 5. Jackson 1:42.75;
6. Ypsilanti Lincoln 1:43.23; 7. Ann Arbor Pioneer 1:43.59; 8.
Southfield 1:43.73.

1,600-METER RUN -- 1. Hannah Meier, Grosse Pointe South, 4:42.60 (New
MHSAA All Class/Division and Lower Peninsula Division 1 Finals Meet
Record – Old Record All Class/Division Record – 4:45.20, Laura
Matson, Bloomfield Hills Andover, 1985; Old Lower Peninsula Division
1 Record - 4:47.37. Megan Goethals, Rochester, 2010); 2. Haley Meier,
Grosse Pointe South, 4:45.80; 3. Brook Handler, Rochester, 4:49.70;
4. Lindsay Clark, Walled Lake Western, 4:55.00; 5. Annie-Norah
Beveridge, Ann Arbor Huron, 4:55.60; 6. Shannon Osika, Waterford
Mott, 4:55.70; 7. Avery Evenson, Hartland, 4:56.60; 8. Katherine
Hoevet, Ann Arbor Pioneer, 4:58.90.

400-METER RELAY -- 1. Novi (Jasmine Ward, D'Mya Davis, Janee Hood,
Mariah Smith), 48.35; 2. Jackson 48.41; 3. Ypsilanti Lincoln 48.59;
4. East Kentwood 48.61; 5. Harrison Township L'Anse Creuse 48.87; 6.
Ypsilanti 48.88; 7. Rockford 49.15; 8. Rochester 49.32.

400-METER DASH -- 1. Latipha Cross, Southfield, 54.29 (New MHSAA All
Class/Division and Lower Peninsula Division 1 Finals Meet Record –
Old Record All Class/Division and Lower Peninsula Division 1 Finals
Meet Record – 54.33, Erin Humphrey, Ypsilanti Lincoln, 2006); 2.
Dynasty McGee, Ypsilanti, 54.84; 3. Maya Long, Ann Arbor Huron,
55.49; 4. Diajah Ruffin, Belleville, 56.18; 5. Ravyn Baxter, Detroit
Cass Tech, 56.21; 6. Brittany Terry, East Kentwood, 56.56; 7. Allix
Miller, Muskegon Reeths-Puffer, 56.65; 8. Cherie' Gaines, North
Farmington, 57.20.

300-METER HURDLES -- 1. Tory Schiller, Grand Ledge, 43.63; 2. Sophia
Kunselman, Ann Arbor Pioneer, 44.10; 3. Alexis Hull, Detroit Cass
Tech, 44.14; 4. Kelly McCloskey, Novi, 44.65; 5. Dana Carey,
Bloomfield Hills Marian, 44.77; 6. Veronica Schacht, Grosse Pointe
South, 44.87; 7. Laticia Sims, Farmington Hills Harrison, 45.37; 8.
Breanna Luba, Southgate Anderson, 45.59.

800-METER RUN -- 1. Hannah Meier, Grosse Pointe South, 2:07.37 (New
MHSAA All Class/Division and Lower Peninsula Division 1 Finals Meet
Record – Old Record All Class/Division and Lower Peninsula Division 1
Finals Meet Record – 2:08.83, Hannah Meier, Grosse Pointe South,
2010); 2. Brook Handler, Rochester, 2:10.31; 3. Haley Meier, Grosse
Pointe South, 2:12.05; 4. Kennedy Beazley, Ann Arbor Huron, 2:13.89;
5. Sara Srassen, Dearborn, 2:14.33; 6. Jamie Morrissey, Rochester
Adams, 2:15.00; 7. Shannon Osika, Waterford Mott, 2:15.08; 8. Karli
Keur, Hudsonville, 2:15.10.

200-METER DASH -- 1. Kyra Jefferson, Detroit Cass Tech, 23.87; 2.
Dynasty McGee, Ypsilanti, 24.65; 3. Jasmine Ward, Novi, 24.93; 4.
Alexandria Johnson, Lake Orion, 25.16; 5. Maya Long, Ann Arbor Huron,
25.27; 6. Tiera Parker, Farmington Hills Harrsion, 25.54; 7. Erica
Hobson, Detroit Cass Tech, 25.86; 8. Shayla France, Harrison Township
L'Anse Creuse, 26.38.

3,200-METER RUN -- 1. Gabrielle Anzalone, Grand Blanc, 10:23.07; 2.
Erin Finn, West Bloomfield, 10:32.51; 3. Gabrielle Thivierge,
Rochester Adams, 10:51.05; 4. Lindsay Clark, Walled Lake Western,
10:58.80; 5. Annie-Norah Beveridge, Ann Arbor Huron, 10:59.85; 6.
Bailey Parmelee, Greenville, 10:59.98; 7. Julia Valencia, Walled Lake
Western, 11:08.20; 8. Jackie Mullins, Novi, 11:09.67.

1,600-METER RELAY -- 1. Detroit Cass Tech (Ravyn Baxter, Alexis Hull,
Kyra Jefferson, Janika King), 3:50.25; 2. Ann Arbor Huron 3:50.93; 3.
East Kentwood 3:52.68; 4. Grosse Pointe South 3:53.78; 5. Ann Arbor
Pioneer 3:55.30; 6. Detroit Mumford 3:57.13; 7. Novi 3:57.89; 8.
Belleville 3:58.10.


More Coverage »