Lake Zurich Triathlon

back to results

Aug. 5, 2007

Lake Zurich Triathlon
Lake Zurich,IL
Provided by Gault Race Mgmt.


LONG TRIATHLON
2007 LAKE ZURICH TRIATHLON
SUNDAY, AUGUST 5, 2007

MALE OVERALL WINNER
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 607 Ryan Giuliano 22 M 9 5:29 1:26 2 55:06 26.1 0:50 1 33:50 5:28 1:36:38

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 697 Julie Wankowski 37 F 8 6:36 2:29 1 1:02:42 23.0 1:32 2 42:38 6:53 1:55:55

MALE AGE GROUP 10 - 24
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 465 Mike Clark 22 M 1 4:50 1:23 1 56:49 25.3 1:05 1 34:34 5:35 1:38:39
2 610 Erik Gonring 23 M 5 5:56 1:27 2 58:03 24.8 1:07 4 38:24 6:12 1:44:57
3 600 Derek Larsen 20 M 10 6:43 2:33 3 1:01:33 23.4 1:26 3 38:21 6:12 1:50:35
4 597 Dan Prystawsky 19 M 9 6:36 2:18 6 1:04:14 22.4 1:17 5 38:28 6:13 1:52:52
5 612 Jimmy Kinn 23 M 3 5:52 2:03 5 1:03:14 22.8 1:24 6 40:29 6:32 1:53:00
6 613 Shawn Lucas 23 M 8 6:24 2:15 10 1:06:52 21.5 1:24 2 37:32 6:04 1:54:25
7 603 Greg Boyd 21 M 6 6:05 2:42 4 1:01:47 23.3 1:31 9 46:03 7:26 1:58:05
8 608 Gabe Schreiber 22 M 4 5:56 2:01 9 1:05:20 22.0 1:51 7 43:49 7:04 1:58:54
9 605 Scott Przystas 21 M 7 6:16 2:53 7 1:04:25 22.4 1:38 8 45:21 7:19 2:00:32
10 609 Donald Zimmanck 22 M 2 5:43 2:25 8 1:04:28 22.3 2:00 10 46:17 7:28 2:00:50
11 611 Greg Green 23 M 13 7:43 3:13 11 1:08:30 21.0 0:58 11 52:39 8:30 2:13:01
12 599 Michael Kolze 20 M 14 8:04 3:03 13 1:28:56 16.2 2:00 12 1:02:08 10:02 2:44:10
13 598 Austin Scott 19 M 2:46:22
14 601 Bryan Willis 20 M 15 12:15 4:19 12 1:25:17 16.9 2:16 13 1:10:53 11:26 2:54:58
15 596 Nicholas Lewand 18 M 12 7:31 2:46 14 1:36:48 14.9 2:40 14 1:11:55 11:36 3:01:39
16 595 Mike McCrary 16 M 11 7:05 3:13

FEMALE AGE GROUP 10 - 24
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 586 Lindsey Polinko 19 F 1 6:24 2:27 1 1:06:19 21.7 1:47 1 46:33 7:31 2:03:28
2 584 Jaime Koehler 13 F 2 6:59

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 898 Scott Michalik 27 M 3 6:05 1:35 1 58:38 24.6 1:33 4 47:38 7:41 1:55:27
2 897 Aaron Gill 27 M 4 6:32 3:08 3 1:03:11 22.8 1:41 1 41:51 6:45 1:56:20
3 890 Dan Samia 25 M 8 6:53 2:07 2 1:01:09 23.5 1:27 3 45:16 7:18 1:56:50
4 894 Doug Gibson 26 M 1 5:56 2:39 4 1:04:15 22.4 1:51 2 43:01 6:57 1:57:41
5 889 Anthony Gill 25 M 5 6:40 3:10 5 1:04:48 22.2 1:57 5 48:00 7:45 2:04:33
6 896 Jesse Boisaubin 27 M 6 6:46 2:42 9 1:11:15 20.2 2:04 6 50:21 8:08 2:13:06
7 904 Jonathan Grice 28 M 7 6:49 4:11 6 1:08:46 20.9 2:34 7 51:28 8:19 2:13:46
8 901 Brandon Wold 27 M 2 6:00 2:50 7 1:09:16 20.8 1:30 8 54:23 8:47 2:13:57
9 905 Steve Schuster 28 M 9 6:59 2:57 8 1:09:58 20.6 2:18 11 1:02:53 10:09 2:25:03
10 911 David Pagni 29 M 10 7:05 3:53 10 1:13:58 19.5 3:23 9 58:46 9:29 2:27:04
11 902 Peter Zarob 27 M 12 9:09 2:49 11 1:17:36 18.6 2:03 12 1:06:10 10:41 2:37:45
12 907 Mike Harvey 29 M 11 7:27 4:07 12 1:23:07 17.3 2:11 10 1:01:17 9:53 2:38:06


FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 865 Christine Anderso 25 F 1 5:20 1:29 1 1:04:44 22.2 1:25 2 47:34 7:41 2:00:31
2 876 Jennifer Peters 27 F 2 5:21 2:54 4 1:10:15 20.5 1:50 1 46:33 7:31 2:06:50
3 884 Jill Bonniwell 29 F 3 5:50 2:19 2 1:08:18 21.1 2:56 3 49:10 7:56 2:08:32
4 873 Nicole Wahl 26 F 5 6:39 2:02 3 1:08:52 20.9 1:49 7 54:22 8:47 2:13:42
5 868 Kendra Preston 25 F 4 6:24 2:55 5 1:12:13 19.9 2:49 8 56:18 9:05 2:20:37
6 870 Laura Gleason 26 F 8 8:38 4:05 8 1:24:29 17.0 1:54 5 52:11 8:25 2:31:15
7 878 Colleen Danz 28 F 11 9:19 2:55 9 1:26:35 16.6 2:29 4 51:47 8:21 2:33:02
8 879 Mandy Harvey 28 F 7 7:31 4:06 7 1:23:12 17.3 2:07 10 1:01:15 9:53 2:38:09
9 872 Brittany Lowen 26 F 10 9:17 2:37 10 1:28:22 16.3 3:29 9 57:58 9:21 2:41:41
10 875 Janine Moore 27 F 9 8:42 2:41 6 1:20:56 17.8 2:12 11 1:10:54 11:26 2:45:23
11 871 Meghan Kolze 26 F 2:47:25
12 867 Anna Mittermann 25 F 6 6:57 2:15 11 1:57:41 12.2 1:35 6 54:04 8:44 3:02:30

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 958 Jerome Harrison 33 M 1 4:59 1:55 1 55:10 26.1 1:17 1 41:20 6:40 1:44:39
2 959 Salomon Hidrogo 33 M 4 5:47 2:16 3 1:00:50 23.7 1:31 2 41:35 6:43 1:51:57
3 968 Matthew Lockwood 34 M 8 6:10 2:11 2 59:10 24.3 1:38 4 46:05 7:26 1:55:12
4 946 Scott Bell 32 M 2 5:14 2:04 4 1:02:02 23.2 1:34 7 46:58 7:35 1:57:50
5 941 Chris Salzmann 31 M 3 5:42 2:08 6 1:04:53 22.2 1:49 9 48:21 7:48 2:02:52
6 936 Criss Chang 31 M 16 7:28 2:16 5 1:03:26 22.7 2:46 8 47:35 7:41 2:03:29
7 930 Tim Green 30 M 12 6:37 2:03 10 1:07:18 21.4 1:51 6 46:38 7:32 2:04:25
8 955 Mike Connor 33 M 5 5:48 3:25 16 1:13:28 19.6 1:23 3 44:19 7:09 2:08:21
9 937 Michael Ebner 31 M 13 6:37 3:05 12 1:09:34 20.7 2:38 5 46:36 7:31 2:08:30
10 954 Stephen Bus 33 M 6 5:49 1:56 7 1:05:34 22.0 3:04 15 54:26 8:47 2:10:47
11 969 Don Mares 34 M 15 7:00 1:55 9 1:07:12 21.4 2:44 13 53:02 8:34 2:11:52
12 938 Matthew Giedt 31 M 19 7:50 3:38 8 1:06:52 21.5 2:47 14 54:04 8:44 2:15:09
13 957 Paul Fernandez 33 M 11 6:30 2:29 11 1:09:23 20.8 1:57 16 55:03 8:53 2:15:19
14 944 David Schweihs 31 M 14 6:48 3:21 15 1:11:09 20.2 2:14 12 52:21 8:27 2:15:51
15 933 Matthew Peterson 30 M 18 7:39 4:29 14 1:10:21 20.5 2:30 17 55:28 8:57 2:20:25
16 950 Matthew Simon 32 M 13 1:10:20 20.5 1:31 19 1:01:22 9:54 2:23:11
17 931 Nate McGowan 30 M 10 6:29 3:58 19 1:23:10 17.3 3:08 11 50:01 8:04 2:26:45
18 947 Jason Cundiff 32 M 17 7:36 3:32 18 1:21:18 17.7 3:33 18 55:39 8:59 2:31:37
19 952 Tim Blake 33 M 7 5:54 2:14 17 1:18:30 18.3 1:59 20 1:07:34 10:54 2:36:09
20 987 Ed Woolf 31 M 20 7:58 8:42 20 1:28:15 16.3 3:31 10 48:44 7:52 2:37:09
21 963 Darren Simoni 33 M 9 6:24

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 924 Elaine Bell 33 F 5 8:06 2:06 1 1:11:44 20.1 1:11 1 45:47 7:23 2:08:53
2 921 Linda Hermes 32 F 1 6:03 3:50 3 1:14:10 19.4 3:04 2 51:24 8:18 2:18:29
3 916 Kimberly Salzmann 31 F 2 7:00 3:44 4 1:17:02 18.7 2:42 3 55:33 8:58 2:26:00
4 925 Bridget Altenburg 34 F 3 7:06 4:15 2 1:13:26 19.6 2:38 4 1:00:02 9:41 2:27:25
5 988 Laura Woolf 32 F 4 7:56 8:42 5 1:28:21 16.3 3:28 5 1:00:07 9:42 2:48:32


MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 469 Vachee Loughran 35 M 2 5:24 1:42 1 55:15 26.1 1:09 1 36:47 5:56 1:40:15
2 491 Terry Harth 39 M 1 5:19 1:34 2 57:17 25.1 1:14 3 39:14 6:20 1:44:36
3 737 Kevin Hughes 37 M 9 6:06 1:54 4 58:48 24.5 1:20 2 38:04 6:09 1:46:11
4 731 Ted Thome 36 M 3 5:28 1:47 3 57:19 25.1 1:15 4 40:49 6:35 1:46:36
5 473 Russ Johnson 39 M 9 1:02:25 23.1 1:52:13
6 471 Geoff Scott 37 M 5 5:37 1:44 6 1:00:25 23.8 1:19 8 44:21 7:10 1:53:24
7 738 Kyle Kaszynski 37 M 6 5:37 2:22 5 1:00:10 23.9 1:20 6 44:15 7:09 1:53:42
8 764 Bret Lucas 39 M 4 5:35 2:06 7 1:01:34 23.4 1:46 7 44:18 7:09 1:55:17
9 470 Marc Robertson 37 M 7 5:47 2:16 8 1:01:44 23.3 1:10 12 45:49 7:24 1:56:45
10 719 Keith Borkowicz 36 M 11 1:02:40 23.0 1:41 5 41:48 6:45 1:58:14
11 767 Steven Smolek 39 M 23 7:14 2:33 10 1:02:37 23.0 1:51 9 44:40 7:13 1:58:53
12 736 Nathan Gray 37 M 14 6:44 2:38 14 1:04:23 22.4 2:04 10 45:00 7:16 2:00:47
13 750 Michael Jennings 38 M 26 7:29 2:31 13 1:04:09 22.4 1:57 11 45:45 7:23 2:01:49
14 877 John Bowen 35 M 13 6:38 2:19 16 1:05:18 22.1 2:24 14 47:42 7:42 2:04:19
15 721 Jorge Chavez 36 M 17 6:56 2:29 15 1:05:00 22.2 1:22 16 48:45 7:52 2:04:31
16 747 Michael Garipay 38 M 8 5:59 2:41 12 1:02:58 22.9 2:28 21 51:25 8:18 2:05:28
17 727 John Lockwood 36 M 27 7:32 2:01 17 1:05:49 21.9 2:11 19 50:30 8:09 2:08:01
18 724 Steve Dahik 36 M 18 7:06 3:11 21 1:07:00 21.5 2:38 17 49:18 7:58 2:09:11
19 769 Scott Wilson 39 M 22 7:12 2:21 27 1:12:23 19.9 1:43 13 46:32 7:31 2:10:08
20 733 Matt Dublin 37 M 16 6:51 2:03 19 1:06:30 21.7 1:39 24 53:14 8:36 2:10:16
21 735 Erik Fjeldstad 37 M 15 6:46 4:07 23 1:09:26 20.7 3:03 18 49:56 8:04 2:13:15
22 749 Adam Halsband 38 M 30 8:03 3:07 20 1:06:45 21.6 3:10 23 52:13 8:26 2:13:16
23 726 Scott Krause 36 M 10 6:16 2:46 18 1:06:20 21.7 1:46 30 57:52 9:20 2:14:59
24 728 Chris Rappa 36 M 25 7:23 5:30 29 1:12:41 19.8 2:54 15 47:59 7:45 2:16:24
25 751 Mark Jones 38 M 21 7:08 2:22 25 1:12:04 20.0 2:31 29 55:39 8:59 2:19:42
26 729 Don Scheuneman 36 M 12 6:28 3:04 28 1:12:41 19.8 2:13 28 55:38 8:59 2:20:01
27 716 Anthony Ribaudo 35 M 19 7:06 3:42 31 1:14:10 19.4 1:13 27 54:01 8:43 2:20:10
28 708 Michael Helmuth 35 M 35 8:56 2:41 22 1:07:06 21.5 2:59 31 1:01:42 9:58 2:23:22
29 730 Tom Thomas 36 M 20 7:08 2:48 24 1:10:07 20.5 2:26 32 1:02:27 10:05 2:24:54
30 718 Greg Swender 35 M 29 7:53 3:22 37 1:20:34 17.9 1:48 25 53:15 8:36 2:26:50
31 981 Zhu Li 36 M 31 8:21 5:40 36 1:19:33 18.1 2:46 26 53:37 8:39 2:29:55
32 761 Thomas Cardona 39 M 33 8:41 3:57 32 1:15:29 19.1 2:51 33 1:03:02 10:10 2:33:58
33 713 Thao Nguyen 35 M 32 8:33 2:17 34 1:16:58 18.7 2:37 34 1:04:28 10:24 2:34:51
34 734 Grant Emary 37 M 28 7:49 5:44 26 1:12:21 19.9 4:14 35 1:06:23 10:43 2:36:29
35 754 Michael Obrochta 38 M 34 8:45 2:23 30 1:13:25 19.6 3:39 36 1:08:50 11:07 2:37:00
36 770 Greg Wolf 39 M 33 1:16:46 18.8 3:17 20 51:14 8:16 2:37:39
37 712 Craig Morrall 35 M 11 6:18 2:46 39 1:36:33 14.9 1:52 22 51:29 8:19 2:38:56
38 740 Frank Paparone 37 M 24 7:22 3:32 35 1:18:29 18.3 2:33 37 1:09:14 11:10 2:41:08
39 725 Michael Dvorak 36 M 36 8:59 3:54 38 1:23:04 17.3 4:24 38 1:10:12 11:20 2:50:31

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 454 Kim Jossart 39 F 7 8:20 2:19 1 1:04:19 22.4 2:02 1 48:18 7:48 2:05:17
2 689 Liz Florine 36 F 2 6:52 1:59 2 1:07:01 21.5 2:00 2 48:40 7:51 2:06:29
3 703 Christina Lane 38 F 1 6:30 2:33 3 1:07:47 21.2 2:26 4 55:48 9:00 2:15:02
4 701 Kimberly Katz 38 F 3 6:55 2:02 5 1:12:49 19.8 1:48 3 52:41 8:30 2:16:13
5 687 Shawn Uemura 35 F 6 8:18 2:27 4 1:09:42 20.7 2:04 7 1:00:15 9:43 2:22:43
6 693 Catherine Labella 37 F 10 9:08 2:59 6 1:14:20 19.4 2:48 6 56:24 9:06 2:25:37
7 695 Jessica Niekrasz 37 F 5 7:35 2:27 9 1:16:58 18.7 4:09 5 56:24 9:06 2:27:31
8 688 Stephanie Wilson 35 F 4 6:58 3:53 7 1:16:11 18.9 5:38 9 1:01:42 9:58 2:34:20
9 706 Debbie Mazur 39 F 8 8:20 3:36 10 1:24:59 16.9 1:55 8 1:00:51 9:49 2:39:39
10 700 Michelle Halsband 38 F 9 8:49 3:47 8 1:16:30 18.8 3:30 10 1:12:39 11:44 2:45:13


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 830 Mark Kitral 42 M 2 5:37 1:50 1 56:03 25.7 1:31 6 47:22 7:39 1:52:21
2 476 Gary Kanner 44 M 3 5:58 2:04 2 1:01:07 23.6 1:24 1 43:06 6:58 1:53:37
3 842 Scott Starcevich 42 M 5 6:18 2:46 3 1:02:09 23.2 1:10 5 46:58 7:35 1:59:19
4 801 Patrick Scott Law 40 M 15 7:15 2:17 4 1:03:01 22.9 1:46 4 46:04 7:26 2:00:21
5 864 Roy Voigt 44 M 9 6:46 4:14 6 1:05:41 21.9 2:42 2 45:50 7:24 2:05:11
6 860 Alan Greenland 44 M 4 6:07 2:35 7 1:06:17 21.7 2:09 12 50:58 8:14 2:08:05
7 804 Shawn Quaid 40 M 27 7:53 2:46 5 1:05:25 22.0 2:51 11 50:45 8:12 2:09:38
8 820 Tim Urquhart 41 M 24 7:48 2:28 19 1:12:08 20.0 1:17 3 46:04 7:26 2:09:43
9 985 Ronald Szostek 42 M 8 6:40 3:37 13 1:08:16 21.1 2:32 9 48:42 7:52 2:09:44
10 851 Steve Lucas 43 M 18 7:26 2:51 15 1:10:00 20.6 1:15 8 48:19 7:48 2:09:50
11 837 Robert Manwaring 42 M 10 6:49 2:17 8 1:06:32 21.6 2:11 16 53:13 8:35 2:11:00
12 849 Mark Glickman 43 M 1 5:23 2:54 14 1:09:04 20.8 2:15 14 52:17 8:26 2:11:51
13 821 Mike Baba 42 M 1:51 10 49:17 7:57 2:12:17
14 845 Jose Varela 42 M 29 8:10 3:28 18 1:11:31 20.1 3:02 7 47:56 7:44 2:14:04
15 848 David Giordano 43 M 12 6:53 3:01 10 1:07:38 21.3 3:07 19 56:34 9:08 2:17:11
16 824 Charles Brom 42 M 6 6:26 6:44 17 1:10:21 20.5 2:26 18 55:57 9:02 2:21:52
17 798 Dean Braun 40 M 11 6:51 2:35 11 1:08:12 21.1 2:08 27 1:02:26 10:05 2:22:10
18 828 Eric Gustin 42 M 7 6:36 2:41 9 1:07:18 21.4 2:33 29 1:03:39 10:16 2:22:45
19 815 Scott Graflund 41 M 20 7:33 3:11 25 1:18:09 18.4 2:54 15 52:34 8:29 2:24:20
20 809 Tim Barton 41 M 25 7:48 3:27 21 1:14:17 19.4 2:24 21 57:11 9:14 2:25:06
21 802 Joe Mirowski 40 M 30 8:19 3:15 20 1:13:29 19.6 3:17 20 57:11 9:14 2:25:29
22 800 Philip Hajduk 40 M 19 7:30 3:41 16 1:10:13 20.5 3:30 25 1:02:00 10:00 2:26:52
23 813 Brad Ellis 41 M 13 6:53 4:38 12 1:08:15 21.1 3:45 31 1:04:36 10:26 2:28:05
24 807 Dave Skupien 40 M 17 7:23 5:36 31 1:20:03 18.0 2:39 17 54:02 8:43 2:29:41
25 857 Dennis Cashen 44 M 32 9:38 3:22 32 1:22:31 17.5 2:06 13 52:14 8:26 2:29:49
26 983 Victor Johnston 42 M 14 7:08 3:35 27 1:18:24 18.4 1:33 26 1:02:08 10:02 2:32:46
27 843 George Sylvia 42 M 22 7:45 3:54 28 1:19:12 18.2 3:20 22 58:42 9:29 2:32:51
28 475 Steve Johnson 42 M 21 7:39 3:22 23 1:15:05 19.2 2:38 30 1:04:09 10:21 2:32:52
29 816 James Langelund 41 M 28 7:53 4:00 29 1:19:19 18.2 3:10 23 59:13 9:33 2:33:33
30 568 Joseph Mullen 40 M 31 8:39 3:30 22 1:14:52 19.2 3:49 28 1:02:58 10:10 2:33:45
31 827 Mario Cusumano 42 M 26 7:51 5:16 24 1:17:35 18.6 2:54 24 1:00:58 9:50 2:34:32
32 834 William Lavery 42 M 16 7:18 3:46 26 1:18:13 18.4 2:51 32 1:08:41 11:05 2:40:47
33 825 Lorenzo Carrer 42 M 23 7:47 2:51 30 1:19:52 18.0 1:45 34 1:19:55 12:54 2:52:08
34 829 Jeff Keenan 42 M 33 12:22 7:59 33 1:31:34 15.7 6:10 33 1:13:05 11:48 3:11:08

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 797 Carole Savard 44 F 3 7:13 1:53 1 1:03:56 22.5 1:38 1 48:29 7:50 2:03:07
2 455 Kathy Olcese 43 F 5 7:22 2:59 2 1:05:14 22.1 2:52 2 49:35 8:00 2:07:59
3 783 Jennifer Goldberg 42 F 1 6:59 2:13 3 1:08:41 21.0 1:34 4 54:58 8:52 2:14:22
4 794 Maureen Orsini 44 F 2 7:02 2:16 4 1:11:25 20.2 2:34 3 53:17 8:36 2:16:32
5 785 Sue Tuckey 42 F 4 7:21 3:06 6 1:15:16 19.1 2:18 5 56:12 9:04 2:24:11
6 773 Amy Langelund 40 F 6 7:36 4:31 7 1:25:27 16.9 3:56 6 1:00:52 9:50 2:42:21
7 790 Colleen Doody 44 F 7 8:30 3:42 5 1:14:16 19.4 3:31 8 1:12:40 11:44 2:42:38
8 782 Linda Engstrom 42 F 8 9:15 4:00 8 1:31:04 15.8 2:41 7 1:04:26 10:24 2:51:24


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 636 Bruce McNair 45 M 13 7:01 2:30 4 1:00:59 23.6 1:23 1 38:11 6:10 1:50:03
2 639 Ned Purtell 45 M 4 6:11 2:17 2 59:50 24.1 1:30 6 45:21 7:19 1:55:08
3 479 Richard Hill 48 M 5 6:14 1:48 3 1:00:13 23.9 2:31 8 46:29 7:30 1:57:14
4 649 Alfred Scaletta 46 M 27 9:10 3:10 11 1:05:50 21.9 3:09 2 41:18 6:40 2:02:35
5 658 Patrick Lynch 47 M 7 6:27 3:36 6 1:03:33 22.7 2:53 10 47:06 7:36 2:03:33
6 667 Ludwig Montfort 48 M 19 8:09 2:29 5 1:02:04 23.2 1:49 13 49:52 8:03 2:04:21
7 645 Dan Ewan 46 M 12 6:53 2:54 22 1:11:36 20.1 1:36 3 41:54 6:46 2:04:52
8 673 Daniel Brown 49 M 24 8:56 2:30 10 1:04:53 22.2 2:33 7 46:02 7:26 2:04:52
9 980 Tom Di Giglio 49 M 2 5:57 2:40 8 1:04:15 22.4 1:58 14 50:12 8:06 2:05:01
10 671 Gary Albers 49 M 1 5:51 2:45 14 1:07:55 21.2 1:44 9 46:55 7:34 2:05:08
11 657 Kevin Lue 47 M 10 6:46 2:00 12 1:06:09 21.8 1:45 11 48:54 7:54 2:05:32
12 648 David Polkow 46 M 14 7:06 1:54 13 1:07:19 21.4 1:48 12 49:42 8:01 2:07:46
13 661 Mark Polinko 47 M 15 7:08 4:42 19 1:11:20 20.2 1:22 4 43:20 7:00 2:07:49
14 634 Martin Dwyer 45 M 9 6:44 3:33 23 1:11:47 20.1 1:51 5 44:04 7:07 2:07:56
15 656 Ken Koehler 47 M 20 8:26 2:36 9 1:04:46 22.2 2:37 16 51:53 8:23 2:10:17
16 652 Jack Coon 47 M 11 6:51 2:05 15 1:08:04 21.2 1:53 17 56:05 9:03 2:14:56
17 682 Daniel Sikora 49 M 23 8:47 3:33 7 1:03:57 22.5 2:22 21 58:36 9:28 2:17:14
18 641 Bill Stotzer 45 M 3 6:05 2:12 25 1:12:14 19.9 2:25 20 56:50 9:10 2:19:45
19 680 James O'Leary 49 M 8 6:39 2:50 24 1:12:11 19.9 3:03 23 59:52 9:40 2:24:33
20 478 Charles Smith 47 M 17 7:45 2:03 20 1:11:20 20.2 3:00 24 1:00:28 9:46 2:24:34
21 676 Ken Faber 49 M 26 9:08 5:24 21 1:11:23 20.2 3:02 18 56:10 9:04 2:25:05
22 655 Brian Knight 47 M 21 8:32 2:51 16 1:10:09 20.5 3:58 22 59:39 9:38 2:25:08
23 685 Ira Zorn 49 M 28 9:13 4:13 27 1:15:39 19.0 4:54 15 51:50 8:22 2:25:47
24 683 Scott Thornton 49 M 25 8:59 6:13 18 1:11:01 20.3 5:27 19 56:30 9:07 2:28:08
25 640 Ronald Romero 45 M 6 6:25 3:12 17 1:10:50 20.3 2:31:32
26 643 Kevin Winston 45 M 29 10:01 5:31 1 51:59 27.7 2:57 29 1:26:53 14:01 2:37:19
27 662 Ted Ryan 47 M 22 8:44 3:33 28 1:16:41 18.8 4:08 25 1:04:39 10:26 2:37:44
28 647 Sean O'Donnell 46 M 16 7:10 4:01 29 1:17:46 18.5 2:11 27 1:06:45 10:46 2:37:51
29 674 Rick Butler 49 M 18 8:02 3:00 26 1:14:43 19.3 3:51 28 1:11:39 11:34 2:41:14
30 679 Terry Mullen 49 M 30 1:30:05 16.0 4:11 26 1:06:28 10:44 2:58:52

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 624 Marina Scott 47 F 2 47:50 7:43 2:05:35
2 460 Jo Ann Della Torr 49 F 1 6:50 2:24 3 1:07:45 21.3 2:02 3 48:43 7:52 2:07:42
3 459 Eileen Skisak 48 F 5 9:48 2:01 1 1:05:09 22.1 1:23 4 49:53 8:03 2:08:13
4 618 Catherine Marsden 45 F 7 1:21:15 17.7 2:45 1 40:39 6:34 2:17:09
5 458 Ruth Gleicher 47 F 4 8:05 2:44 2 1:05:57 21.8 2:38 7 1:01:54 9:59 2:21:16
6 619 Sandy Pazerunas 45 F 3 7:38 3:27 4 1:13:23 19.6 2:30 5 55:03 8:53 2:22:00
7 622 Patricia Watters 46 F 2 6:56 2:59 5 1:16:32 18.8 3:25 6 1:01:09 9:52 2:30:59
8 628 Susan Kane 49 F 6 13:08 3:38 6 1:20:28 17.9 3:21 8 1:08:35 11:04 2:49:09


MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 960 Don Baldasari 50 M 1 5:26 1:37 1 58:30 24.6 1:21 1 43:21 7:00 1:50:14
2 511 Brian Bacardi 50 M 2 5:49 2:25 3 1:06:38 21.6 2:15 2 44:36 7:12 2:01:42
3 520 Vincent Guida 51 M 4 6:26 2:24 2 1:05:06 22.1 1:41 4 48:32 7:50 2:04:08
4 514 Roman Kozicki 50 M 7 8:15 3:26 6 1:09:18 20.8 2:51 3 47:34 7:41 2:11:23
5 518 Bruce Atherley 51 M 5 7:13 4:28 5 1:07:08 21.4 3:31 5 56:27 9:07 2:18:45
6 523 Dave Scott 51 M 2:18:50
7 531 Val Teel 53 M 3 6:24 2:45 4 1:06:41 21.6 2:42 8 1:05:55 10:38 2:24:25
8 516 Robert Smoler 50 M 6 7:20 3:20 10 1:17:23 18.6 2:47 6 59:57 9:41 2:30:46
9 517 Gary Trueblood 50 M 10 8:59 4:31 9 1:14:20 19.4 3:27 7 1:02:07 10:02 2:33:23
10 513 Jeff Hartmann 50 M 9 8:36 2:51 8 1:13:57 19.5 1:21 10 1:09:33 11:14 2:36:15
11 529 Anatol Arber 53 M 1:16 9 1:06:42 10:46 2:44:42
12 489 John Tolomei 53 M 8 8:32 4:27 7 1:12:45 19.8 3:21 11 1:19:37 12:51 2:48:39

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 462 Laurie Teper 50 F 2 9:06 2:49 2 1:12:31 19.9 2:47 1 48:25 7:49 2:15:37
2 507 Arlene Preus 50 F 1 8:28 2:10 1 1:10:57 20.3 2:01 3 1:08:52 11:07 2:32:26
3 508 Shayne Bullen 52 F 3 11:26 5:22 3 1:31:45 15.7 3:27 2 1:05:31 10:34 2:57:29

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 537 Gary Novak 56 M 1 6:50 2:05 1 1:04:59 22.2 2:01 2 53:33 8:39 2:09:26
2 541 Ken Liszewski 59 M 3 10:09 4:54 2 1:12:15 19.9 3:09 1 51:38 8:20 2:22:03
3 540 Joseph Lattyak 58 M 2 8:08 5:11 4 1:22:01 17.6 2:32 3 54:19 8:46 2:32:09
4 542 David Rutschman 59 M 4 10:37 4:34 3 1:17:14 18.6 3:28 4 1:09:25 11:12 2:45:17

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 463 Jean Black 55 F 1 8:20 3:49 1 1:17:18 18.6 3:59 1 1:10:21 11:21 2:43:45

MALE AGE GROUP 60 - 99
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 487 Robert Glorch 64 M 1 8:08 2:59 1 1:07:25 21.4 3:01 1 56:11 9:04 2:17:42
2 488 Craig Carlson 70 M 2 8:37 4:18 3 1:16:00 18.9 2:55 2 58:27 9:26 2:30:14
3 486 Ed Margolis 63 M 3 8:43 3:58 2 1:15:15 19.1 3:41 3 1:19:55 12:54 2:51:30

FEMALE AGE GROUP 60 - 99
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======


CLYDESDALE AGE GROUP 15 - 99
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 472 Edward Stygar 37 M 3 6:17 1:44 2 1:02:34 23.0 1:13 2 47:42 7:42 1:59:28
2 556 Daniel Mangan 32 M 10 7:46 2:35 4 1:06:41 21.6 1:13 1 42:41 6:53 2:00:53
3 466 John Husnick 29 M 6 6:51 1:52 1 1:01:46 23.3 1:48 3 48:48 7:53 2:01:03
4 654 Joel Gray 47 M 2 6:17 2:42 3 1:02:41 23.0 2:57 6 54:34 8:49 2:09:09
5 581 Tim Tumpane 49 M 13 8:29 6:12 6 1:07:40 21.3 2:32 4 52:47 8:31 2:17:38
6 564 Marc Davis 38 M 1 6:02 3:44 8 1:11:39 20.1 2:07 7 59:53 9:40 2:23:24
7 566 Lee Keenan 38 M 7 7:21 5:44 11 1:12:30 19.9 5:16 5 53:18 8:36 2:24:06
8 551 Anthony Campos 30 M 5 6:46 2:32 9 1:11:47 20.1 2:23 8 1:02:38 10:07 2:26:05
9 550 Paul Zidron 27 M 14 8:51 4:20 5 1:07:24 21.4 3:55 11 1:09:05 11:09 2:33:34
10 576 Steven Crane 44 M 12 7:56 2:15 7 1:09:49 20.6 2:11 13 1:12:30 11:42 2:34:39
11 562 Michael McDonnell 37 M 9 7:42 3:51 10 1:12:19 19.9 3:14 10 1:08:33 11:04 2:35:38
12 553 Philip Howard 30 M 15 9:16 3:21 12 1:13:24 19.6 2:50 14 1:12:38 11:43 2:41:28
13 565 Michael Hinz 38 M 8 7:40 5:12 13 1:17:02 18.7 2:14 16 1:21:57 13:13 2:54:02
14 583 Michael Koehler 52 M 11 7:50 4:32 14 1:26:49 16.6 4:13 12 1:10:52 11:26 2:54:14
15 570 Dan Ludwigsen 42 M 17 11:34 3:45 16 1:35:33 15.1 2:04 9 1:02:48 10:08 2:55:43
16 580 Terry Loch 49 M 16 9:57 3:16 15 1:32:07 15.6 3:02 15 1:13:37 11:53 3:01:56
17 569 Peter Sexton 40 M 4 6:32 3:18

ATHENA AGE GROUP 15 - 99
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 548 Susan Smar 43 F 1 6:33 3:36 3 1:16:26 18.8 3:04 1 57:26 9:16 2:27:03
2 545 Natalie Gordon 28 F 3 6:53 3:08 2 1:13:05 19.7 2:57 2 1:14:13 11:59 2:40:14
3 547 Cheryl Pettit 40 F 4 8:17 3:08 4 1:17:16 18.6 4:05 3 1:18:57 12:44 2:51:41
4 544 Jillian Busch 28 F 2 6:41 3:54 1 1:12:28 19.9

MALE RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 402 Highland Park Triathlete 1 5:19 1:17 2 1:03:51 22.6 0:52 1 33:45 5:27 1:45:01
2 405 Dingleberries 2 6:57 1:31 1 1:02:01 23.2 0:54 2 39:26 6:22 1:50:48
3 403 Team Gt 4 7:23 1:47 3 1:04:35 22.3 1:37 4 46:05 7:26 2:01:25
4 406 The Rising Sun 5 8:02 1:34 4 1:11:11 20.2 1:01 3 41:15 6:40 2:03:01
5 408 Team Ob 6 8:58 2:19 7 1:26:01 16.7 0:56 5 47:46 7:43 2:25:58
6 410 Slow Motion 3 6:58 3:57 5 1:16:38 18.8 1:25 6 1:19:08 12:46 2:48:04
7 422 Late Bloomers 7 10:14 1:45 6 1:21:27 17.7 1:04

FEMALE RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 401 Team Vassallo 1 9:47 1:58 1 1:26:15 16.7 1:06 1 1:02:44 10:08 2:41:48

MIXED RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 423 Lz Lifeguard 5 7:39 1:40 2 1:13:22 19.6 0:43 1 32:58 5:19 1:56:21
2 413 Team Mcstodola 4 7:11 2:46 1 1:08:56 20.9 1:15 2 49:13 7:57 2:09:20
3 418 Mml 1 5:34 1:48 3 1:17:10 18.7 1:07 3 54:00 8:43 2:19:38
4 421 350tri 6 8:46 1:54 4 1:21:15 17.7 1:18 6 1:04:58 10:29 2:38:09
5 420 Gratysfaction 7 9:00 3:28 6 1:25:02 16.9 1:11 5 1:02:16 10:03 2:40:54
6 411 Hair 2 5:55 1:45 7 1:32:38 15.5 1:44 4 59:59 9:41 2:41:59
7 412 Runs In The Family 3 6:31 1:40 5 1:23:43 17.2 2:52:35

DISQUALIFIED FINISHERS-BIKED ONLY ONE LOOP
Place Oal Name No. Age Sex Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== === ================= ===== === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Mike Sillence 606 21 M 1 5:44 2:16 3 38:41 37.2 1:37 1 16:41 2:42 1:04:58
2 Colleen Kane 416 46 F 4 7:57 1:51 5 45:56 31.3 2:29 3 29:00 4:41 1:27:11
3 Mike Daniels 858 44 M 6 9:38 5:32 6 45:57 31.3 4:57 2 28:45 4:39 1:34:47
4 Jeffrey Rietschel 975 41 M 5 8:17 3:01 1 29:19 49.1 3:17 6 1:00:51 9:49 1:44:44
5 Tracy Gainer 791 44 F 2 7:33 2:38 2 37:20 38.6 11:31 4 49:52 8:03 1:48:52
6 Sean Conroy 887 25 M 3 7:33 2:35 4 45:14 31.8 1:18 5 52:56 8:33 1:49:35




SPRINT TRIATHLON
2007 LAKE ZURICH TRIATHLON
SUNDAY, AUGUST 5, 2007

MALE OVERALL WINNER
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 138 1 Dan Albright 19 M 10 6:20 2:15 1 34:49 27.6 1:15 3 17:13 5:34 1:01:50

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 221 8 Linda Ryza 44 F 13 7:38 2:00 1 39:14 24.5 1:25 4 19:12 6:12 1:09:27

MALE AGE GROUP 10 - 24
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 309 2 Chris Wiatr 16 M 2 5:24 1:56 3 38:56 24.7 1:15 1 15:58 5:09 1:03:27
2 142 4 Cris Conner 24 M 7 7:02 2:25 4 39:39 24.2 1:22 2 16:47 5:25 1:07:14
3 134 7 Mike Brady 16 M 1 4:57 2:31 5 39:55 24.1 1:10 4 20:40 6:40 1:09:11
4 299 12 Joe Palac 20 M 5 6:15 2:23 1 37:21 25.7 2:20 8 25:25 8:12 1:13:42
5 143 15 Josh Cook 24 M 8 9:40 2:01 2 38:27 25.0 1:38 5 22:20 7:13 1:14:04
6 135 34 Mitchel Neubauer 15 M 6 6:58 4:07 7 46:27 20.7 1:18 3 19:40 6:21 1:18:28
7 136 44 Jim Palac 17 M 4 6:13 3:16 6 44:02 21.8 1:53 9 26:45 8:38 1:22:08
8 144 70 Luke Staszak 24 M 9 10:41 6:06 8 47:58 20.0 2:46 6 23:35 7:37 1:31:05
9 139 78 Patrick Taylor 18 M 0:41 7 24:02 7:46 1:34:04
10 140 111 Aaron Acuna 21 M 3 5:54 1:33 9 1:11:51 13.4 1:12 10 54:35 17:37 2:15:04

FEMALE AGE GROUP 10 - 24
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 132 22 Sarah Rous 22 F 2 6:55 2:14 2 43:31 22.1 1:20 4 21:43 7:01 1:15:41
2 128 28 Brianna Martinez 19 F 8 8:39 2:13 1 42:59 22.3 1:27 5 21:55 7:05 1:17:12
3 126 38 Kristi Ganz 19 F 7 8:21 3:29 4 48:15 19.9 1:11 2 19:01 6:08 1:20:15
4 127 51 Kirsten Hoklas 18 F 6 8:08 3:27 6 51:36 18.6 2:27 1 18:24 5:57 1:24:00
5 313 52 Adele Wilhelm 21 F 4 7:30 3:26 7 51:36 18.6 1:18 3 20:57 6:46 1:24:45
6 123 57 Kelsie Neubauer 18 F 1 5:07 3:09 8 51:46 18.5 1:02 6 24:21 7:52 1:25:24
7 133 59 Diane Haluczak 24 F 3 6:56 2:27 3 47:01 20.4 1:43 9 28:11 9:06 1:26:16
8 130 65 Jacki Moser 18 F 5 7:34 3:33 5 49:18 19.5 1:23 8 27:33 8:54 1:29:19
9 125 76 Amanda Andreasik 19 F 10 10:13 4:03 9 52:20 18.3 1:19 7 25:05 8:06 1:32:58
10 129 93 Kacey Monke 19 F 9 9:33 4:57 10 53:05 18.1 4:24 10 28:33 9:13 1:40:30

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 263 109 Mike Smith 27 M 1 11:44 12:11 1 1:07:32 14.2 9:39 1 29:48 9:37 2:10:53


FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 240 17 Jessica Eaton 26 F 1 5:52 2:05 2 43:41 22.0 2:00 3 20:38 6:40 1:14:15
2 241 18 Katie Isermann 25 F 5 7:17 2:36 7 46:18 20.7 1:19 1 17:22 5:36 1:14:50
3 245 27 Sara O'Fallon 26 F 2 5:59 3:00 9 47:09 20.4 1:05 2 19:44 6:22 1:16:55
4 251 37 Jocelyn Jackson 27 F 7 8:13 2:59 1 42:34 22.6 1:53 6 24:24 7:52 1:20:01
5 256 46 Raeleah Peterson 28 F 10 8:32 2:52 8 46:37 20.6 1:49 4 23:42 7:39 1:23:31
6 257 47 Jennifer Picciano 28 F 15 9:42 2:55 5 45:32 21.1 1:38 5 23:47 7:41 1:23:33
7 254 49 Sara Husnick 29 F 8 8:14 2:18 3 44:30 21.6 1:41 9 27:01 8:43 1:23:42
8 243 61 Anna McElroy 26 F 12 8:42 3:02 10 50:11 19.1 1:26 7 24:45 8:00 1:28:05
9 260 63 Kristan Wagner 29 F 11 8:35 3:06 4 45:19 21.2 2:32 13 28:50 9:19 1:28:20
10 244 72 Catie Aftuck 27 F 3 6:55 4:38 12 50:47 18.9 1:39 10 28:08 9:05 1:32:04
11 242 74 Amy Laclaire 25 F 4 6:59 4:39 11 50:43 18.9 1:41 11 28:08 9:05 1:32:08
12 272 75 Barbara Noverini 29 F 14 9:28 4:10 6 46:01 20.9 3:22 15 29:44 9:36 1:32:43
13 247 81 Tara Tidwell Cull 27 F 13 8:47 3:55 13 50:59 18.8 2:12 14 29:17 9:27 1:35:09
14 248 89 Krista Arft 28 F 9 8:31 4:12 14 53:06 18.1 4:23 12 28:33 9:13 1:38:42
15 296 92 Regina Schwan 28 F 6 7:45 5:43 15 53:11 18.1 3:11 16 30:19 9:47 1:40:08
16 255 103 Dawn McGowan 29 F 16 10:55 5:35 16 1:04:27 14.9 7:04 8 26:43 8:37 1:54:42

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 948 5 Michael Franks 32 M 2 6:05 1:54 2 38:05 25.2 2:17 2 19:24 6:16 1:07:43
2 301 6 Jonathan Hirsch 33 M 1 6:02 2:27 1 37:05 25.9 2:51 3 20:17 6:33 1:08:38
3 293 13 Joseph Moran 34 M 7 9:05 3:10 4 41:51 22.9 1:36 1 18:19 5:55 1:14:00
4 289 30 Mike Cieplak 33 M 4 7:32 3:35 5 42:50 22.4 1:36 4 22:03 7:07 1:17:35
5 291 35 Brian Lee 33 M 6 8:47 3:09 3 40:19 23.8 1:45 5 25:07 8:07 1:19:05
6 295 73 Dennis Verdico 34 M 3 6:29 3:55 6 49:10 19.5 1:50 7 30:45 9:55 1:32:07
7 283 90 Michael Archbold 30 M 8 11:09 3:30 7 53:00 18.1 2:57 6 28:21 9:09 1:38:55
8 292 100 David Barr 34 M 5 8:15 6:12 8 55:09 17.4 4:11 8 32:10 10:23 1:45:56

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 315 10 Cristie Nutter 33 F 1 7:43 2:17 1 40:46 23.5 1:48 1 19:43 6:22 1:12:15
2 276 50 Sunshine Simmons 31 F 3 9:29 2:15 2 47:04 20.4 1:53 2 23:21 7:32 1:24:00
3 917 69 Vanessa Schweihs 31 F 2 9:07 3:50 3 49:40 19.3 2:22 3 26:06 8:26 1:31:02

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 312 3 Mariusz Klus 35 M 1 5:28 2:05 1 37:05 25.9 1:29 1 17:45 5:44 1:03:51
2 191 20 John Hubert 37 M 2 6:44 3:10 2 41:45 23.0 1:34 4 22:03 7:07 1:15:13
3 225 29 Michael Smith 39 M 6 8:22 3:23 3 41:46 23.0 2:39 2 21:08 6:49 1:17:16
4 189 32 Jeff Spiekermann 36 M 9 9:37 2:43 4 42:09 22.8 1:35 3 21:40 7:00 1:17:42
5 197 42 Anthony Collins 38 M 7 8:50 3:53 5 42:52 22.4 2:15 8 23:30 7:35 1:21:18
6 304 45 David Mudd 37 M 3 7:08 3:44 7 46:40 20.6 2:33 6 22:56 7:24 1:22:59
7 194 66 Timothy Paull 36 M 8 9:16 4:40 9 51:48 18.5 1:33 5 22:05 7:08 1:29:19
8 190 68 Jim Goodwin 37 M 5 8:05 5:32 6 46:22 20.7 2:14 10 28:45 9:17 1:30:56
9 192 80 Thomas Kelly 36 M 12 14:53 5:17 8 48:01 20.0 3:25 7 23:22 7:33 1:34:57
10 200 95 Tim Ellsworth 39 M 4 7:58 6:15 11 57:24 16.7 2:32 9 27:47 8:58 1:41:54
11 185 96 Andrew Hirshman 35 M 11 11:01 4:06 12 57:26 16.7 1:41 11 29:30 9:31 1:43:42
12 202 102 Bret Lane 39 M 10 10:33 5:31 10 55:36 17.3 3:52 12 35:32 11:28 1:51:02


FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 168 24 Jodi Spiekermann 36 F 4 8:05 2:58 2 42:26 22.6 1:31 2 21:00 6:47 1:15:59
2 164 25 Juli Misch 36 F 2 7:46 3:14 3 42:27 22.6 1:34 1 21:00 6:47 1:15:59
3 160 26 Nicole Cohen 35 F 7 8:31 2:52 1 41:53 22.9 2:23 3 21:16 6:52 1:16:52
4 177 40 Jennifer Werneke 38 F 3 7:50 3:15 4 44:52 21.4 1:46 7 23:12 7:29 1:20:53
5 179 53 Stephanie Zuehls 37 F 5 8:12 3:35 9 48:49 19.7 1:55 6 22:25 7:14 1:24:55
6 205 58 Nancy Hurst 39 F 8 8:44 3:38 5 46:11 20.8 2:49 8 24:21 7:52 1:25:42
7 184 64 Susan Uhwat 39 F 14 11:13 3:36 11 50:54 18.9 1:32 4 21:28 6:56 1:28:40
8 173 67 Kristine Scott 37 F 12 10:07 3:17 7 48:17 19.9 2:40 9 26:11 8:27 1:30:31
9 178 71 Sangita Woerner 38 F 17 16:27 2:55 6 48:16 19.9 1:38 5 22:12 7:10 1:31:26
10 310 83 Sheryl Durment 39 F 13 11:10 4:19 10 50:47 18.9 3:02 10 26:50 8:40 1:36:06
11 183 85 Laura Triola 38 F 11 9:37 4:18 13 52:31 18.3 2:04 12 28:44 9:16 1:37:11
12 181 87 Carrie Kolz 38 F 10 9:17 4:30 14 53:59 17.8 2:25 11 27:25 8:51 1:37:34
13 171 88 Jamie Damato 37 F 9 8:56 3:53 8 48:41 19.7 3:06 14 34:05 11:00 1:38:38
14 174 91 Dana Hackett 38 F 6 8:30 3:38 12 51:29 18.6 1:38 15 34:38 11:11 1:39:50
15 169 101 Colleen Sterling 35 F 1 7:06 7:20 15 54:03 17.8 2:41 17 37:53 12:14 1:49:01
16 163 105 Erika Hollenback 36 F 15 11:52 6:09 16 1:01:51 15.5 3:23 16 36:48 11:53 2:00:01
17 170 107 Regina Barney 37 F 16 12:13 5:55 17 1:05:50 14.6 7:05 13 31:51 10:17 2:02:52

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 303 11 Paul Frale 41 M 4 7:49 2:34 1 39:02 24.6 1:50 2 22:03 7:07 1:13:17
2 233 16 Chris Jones 42 M 3 7:18 3:52 2 39:45 24.2 2:02 1 21:18 6:53 1:14:13
3 228 31 Neil Morgan 40 M 1 6:57 2:12 3 42:26 22.6 3:01 3 23:03 7:26 1:17:37
4 229 54 Doug Skates 40 M 7 9:08 3:22 4 43:03 22.3 1:48 6 27:48 8:58 1:25:08
5 232 56 Keith Gabbert 42 M 6 45:00 21.3 1:21 5 25:38 8:17 1:25:23
6 224 62 Sean Dougherty 40 M 5 7:55 5:26 7 46:51 20.5 3:53 4 24:15 7:50 1:28:18
7 237 79 Bob Kearnan 43 M 8 11:09 3:00 8 49:38 19.3 1:53 7 28:27 9:11 1:34:05
8 234 108 Thomas Ouimet 41 M 6 8:24 2:27 9 1:07:16 14.3 2:15 8 43:57 14:11 2:04:18
9 227 David Margolin 41 M 2 7:01 5:38 5 43:30 22.1

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 204 39 Lisa Cole 40 F 1 7:49 3:01 2 46:08 20.8 1:50 1 21:49 7:03 1:20:35
2 211 43 Nora Williams 41 F 2 9:26 2:42 1 45:22 21.2 2:12 2 22:05 7:08 1:21:44
3 220 99 Cathy Karlovich 43 F 3 10:31 4:41 3 54:27 17.6 3:06 4 32:33 10:30 1:45:17
4 217 104 Mo Vear 42 F 4 10:56 6:11 4 1:04:25 14.9 7:05 3 26:43 8:38 1:55:19

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 155 14 Dave Owens 46 M 2 7:19 2:08 1 40:49 23.5 1:08 3 22:39 7:19 1:14:01
2 298 21 Chuck Breuch 45 M 1 7:14 3:09 2 40:50 23.5 2:15 2 22:12 7:10 1:15:38
3 157 23 James Wynn 46 M 4 8:06 3:04 3 42:35 22.5 2:03 1 20:05 6:29 1:15:51
4 156 41 Jim Neubauer 46 M 3 7:53 2:52 4 43:54 21.9 3:19 4 22:58 7:25 1:20:54
5 111 97 John Iacona 49 M 5 13:52 6:49 5 53:54 17.8 2:41 5 26:43 8:38 1:43:58


FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 153 60 Lynn Kozicki 48 F 1 6:55 5:26 1 47:35 20.2 3:14 1 23:56 7:44 1:27:04
2 148 86 Peggy Hawman 46 F 2 9:51 3:33 3 51:38 18.6 2:02 3 30:22 9:48 1:37:25
3 311 94 Dana Fanno 46 F 4 12:53 3:49 4 53:37 17.9 2:10 2 28:57 9:21 1:41:24
4 147 98 Lise Hauser 47 F 3 11:23 6:05 2 49:28 19.4 4:10 4 32:57 10:38 1:44:00
5 151 110 Valerie Pape 48 F 5 13:51 7:19 5 1:03:00 15.2 4:58 5 42:34 13:44 2:11:41

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 118 33 David Nutt 54 M 2 8:33 2:53 1 40:42 23.6 1:50 2 24:01 7:45 1:17:57
2 114 36 Ralph Vidmar 54 M 1 8:13 3:03 2 41:42 23.0 3:32 1 23:02 7:26 1:19:30
3 300 77 Bud Palac 52 M 3 9:23 6:21 3 43:45 21.9 3:25 4 31:08 10:03 1:34:00
4 112 82 Rick Green 51 M 4 10:05 5:23 4 48:38 19.7 2:26 3 28:57 9:21 1:35:27

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 110 48 Kathy Schmidt 51 F 2 9:50 3:14 2 47:24 20.3 1:09 1 22:00 7:06 1:23:35
2 104 55 Sara Bartlett 50 F 1 8:32 3:20 1 43:57 21.8 3:24 2 26:05 8:25 1:25:17
3 107 106 Diane Lopez 50 F 3 13:19 4:19 3 1:02:37 15.3 2:03 3 39:52 12:52 2:02:09

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 121 9 Andy Black 57 M 1 6:06 2:57 1 38:37 24.9 2:05 1 19:57 6:26 1:09:40
2 122 19 George Garrod 58 M 2 7:39 2:55 2 40:32 23.7 1:45 2 22:06 7:08 1:14:56
3 120 84 Robert Tangorra 55 M 3 12:01 4:40 3 50:19 19.1 3:12 3 26:34 8:34 1:36:44

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 60 - 99
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 60 - 99
Place No. Oal Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== === ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======