Race for your Memories

back to results

May. 15, 2011

Race for your Memories
Kensington Park, Milford, MI
Provided by Everal Race Management


Race for Your Memories
Age Group Results
May 15, 2011
Everal Race Management
5k Run
Overall Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Katz Farmingtn Hls MI 96 19 10 24:08.8 7:47/M
2 Laurie Hughet Hiller Bloomfld Hls MI 83 29 11 24:12.9 7:48/M
3 Shantel Przybylo New Hudson MI 145 25 13 24:27.9 7:53/M

Overall Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David De Steiger Birmingham MI 33 28 1 17:46.1 5:44/M
2 Eric Viges Ann Arbor MI 181 23 2 19:23.8 6:15/M
3 Patrick Frost Shelby Twp MI 51 27 3 20:16.5 6:32/M

No age provided/Unknowns

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pam Valdez West Bloomfield MI 229 0 76 33:00.5 10:39/M

Female 10 & Under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brooke Mills Novi MI 122 9 38 28:27.6 9:11/M
2 Choloe Flatley Novi MI 238 10 127 45:13.5 14:35/M

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Terhune Novi MI 172 12 26 27:02.9 8:43/M
2 Alyssa Mills Novi MI 121 12 27 27:04.5 8:44/M
3 Claudia Sharp Northville MI 157 12 39 28:27.7 9:11/M

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Drew Terhune Novi MI 170 11 6 22:24.8 7:14/M

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica McKinley Livonia MI 117 17 62 31:43.8 10:14/M
2 Jackie Elyoussef Dearborn Hts MI 40 18 116 41:26.0 13:22/M

Male15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bradley Coffman Dearborn Hts MI 25 19 30 27:16.7 8:48/M
2 Hugh Day-Williams West Bloomfield MI 241 19 32 27:37.9 8:55/M
3 Matthew Styla Taylor MI 162 18 42 28:58.3 9:21/M
4 Joshua Koc Durand MI 101 16 57 30:43.7 9:55/M

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kati Germane Hartland MI 56 23 28 27:06.2 8:45/M
2 Sydney Alessi Holly MI 2 21 37 28:06.3 9:04/M
3 Lauren Hipp South Lyon MI 79 21 51 30:20.6 9:47/M
4 Amber Joiner-Hill Southfield MI 93 22 54 30:39.2 9:53/M
5 Leah Groves Commerce Twp. MI 224 20 56 30:40.5 9:54/M
6 Abagail Boldt Dearborn Hts MI 12 20 63 31:56.5 10:18/M
7 Amber Farmer New Hudson MI 44 24 86 34:45.2 11:13/M
8 Jessica Baca South Lyon MI 209 21 88 35:00.4 11:17/M
9 Mary Lin Ann Arbor MI 108 23 89 35:14.5 11:22/M
10 Laura Kelber Grand Rapids MI 98 24 95 35:58.3 11:36/M
11 Madison Marcus Southfield MI 111 23 99 36:12.6 11:41/M
12 Anna Gebrosky Waterford MI 55 24 108 37:06.6 11:58/M

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Taulbee South Lyon MI 168 22 52 30:27.2 9:49/M
2 Kurt Liethen Royal Oak MI 226 24 139 59:48.2 19:17/M

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyacie Corle Ann Arbor MI 29 27 22 26:27.3 8:32/M
2 Brea Risner Grand Rapids MI 239 27 29 27:10.6 8:46/M
3 Sarah Viges Grand Rapids MI 182 27 34 28:00.8 9:02/M
4 Melissa Mathews Livonia MI 116 28 44 29:03.6 9:22/M
5 Teren McMackin Novi MI 119 28 46 29:38.6 9:34/M
6 Amanda Hackett Ann Arbor MI 66 29 48 29:56.7 9:39/M
7 Lauren Groves Berkley MI 64 29 55 30:40.4 9:54/M
8 Allison Lazette Commerce Twp MI 105 28 64 31:56.8 10:18/M
9 Karen Sarmir Bloomfld Hls MI 154 25 70 32:34.2 10:30/M
10 Julie Braley Novi MI 14 27 74 32:49.1 10:35/M
11 Amy Sanford Novi MI 153 25 78 33:21.2 10:45/M
12 Kelly Turowski Canton MI 177 29 111 38:09.5 12:18/M
13 Carmen Lehnert Milford MI 106 26 125 44:13.7 14:16/M
14 Kristen Bradish Waterford MI 13 25 126 44:27.9 14:20/M
15 Erika Henriksen Northville MI 74 26 135 48:39.4 15:42/M
16 Megan Thibodeau Columbus OH 173 28 136 50:08.2 16:10/M

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Martin South Lyon MI 112 28 7 23:03.5 7:26/M
2 Ross McMackin Novi MI 118 28 12 24:13.6 7:49/M
3 Justin Hiller Bloomfld Hls MI 78 29 17 25:33.8 8:15/M
4 Cody Dawson Birmingham MI 32 27 21 26:02.6 8:24/M
5 Cory Dunham Dexter MI 39 28 23 26:29.1 8:33/M
6 Nick Lehnert Milford MI 107 28 24 26:37.2 8:35/M
7 Eric Golota Commerce Twp MI 58 28 25 26:59.5 8:42/M
8 Jeremy Coon Commerce Twp MI 27 29 49 30:19.3 9:47/M
9 Joe Zumstein Livonia MI 201 26 58 30:47.4 9:56/M
10 Matthew Braley Novi MI 15 29 59 31:29.4 10:09/M
11 Craig Reed Ferndale MI 149 29 92 35:44.2 11:32/M
12 Anthony Latimer Clarkston MI 221 26 119 42:04.3 13:34/M
13 James Watch Royal Oak MI 185 27 129 46:38.7 15:03/M
14 Andrew Dewitt Dearborn MI 34 28 133 48:01.0 15:29/M
15 Patrick English Northville MI 41 26 134 48:39.1 15:42/M

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Hurwitz Novi MI 85 33 16 25:33.8 8:15/M
2 Tracey Mitchell Canton MI 124 32 20 25:46.9 8:19/M
3 Melissa Orsette Dearborn MI 130 32 61 31:41.7 10:13/M
4 Jillian Beckley Livonia MI 7 30 69 32:26.7 10:28/M
5 Emily Senese Milford MI 156 31 77 33:04.7 10:40/M
6 Kimberly Fortin Milford MI 50 30 79 33:25.1 10:47/M
7 Kelly Wright Plymouth MI 195 30 81 33:53.2 10:56/M
8 Amy Wood White Lake MI 194 34 101 36:31.9 11:47/M
9 Samantha Reed Ferndale MI 150 30 131 47:23.8 15:17/M
10 Leslie Jarvenpaa Ferndale MI 90 31 137 55:33.4 17:55/M

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brandon Welling Farmingtn Hls MI 188 31 75 32:55.6 10:37/M
2 Anthony Magnan Commerce Twp MI 109 32 123 43:53.1 14:09/M

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katherine Triplette White Lake MI 174 37 33 27:42.9 8:56/M
2 Stefanie Martindale Holly MI 114 37 35 28:01.8 9:02/M
3 Jennifer Piche Milford MI 142 35 50 30:19.6 9:47/M
4 Kimberly Mathews Howell MI 115 37 73 32:49.0 10:35/M
5 Jennifer Kaczmarczyk Plymouth MI 95 35 91 35:37.4 11:29/M
6 Christy Clark Berkley MI 23 37 104 36:44.2 11:51/M
7 Alexis Wheeler Lake Orion MI 189 36 113 38:54.5 12:33/M
8 Lorrie Grabczynski Commerce Twp MI 61 38 118 42:03.7 13:34/M
9 Deborah Orsette Dearborn MI 129 38 120 42:06.0 13:35/M
10 Jean Barnas Berkley MI 6 36 124 44:11.1 14:15/M
11 Lyn Hewitt Howell MI 77 35 128 46:08.7 14:53/M

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Beiermeister Waterford MI 8 39 8 23:05.2 7:27/M
2 Garrett Hanna Clarkston MI 68 39 9 24:07.2 7:47/M
3 William Orsette Dearborn MI 131 39 15 25:27.4 8:13/M
4 Chris Martindale Holly MI 113 39 36 28:02.0 9:03/M
5 Denny Kaczmarczyk Plymouth MI 94 37 80 33:48.9 10:54/M
6 Steve Sullivan Grass Lake MI 166 39 85 34:16.2 11:03/M
7 Gerald Willcoxson Northville MI 191 38 114 39:36.6 12:46/M

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Campbell W Bloomfield MI 19 41 19 25:41.9 8:17/M
2 Ginny Finkbeiner Waterford MI 47 41 43 29:01.8 9:22/M
3 Catherine Koc Durand MI 100 42 68 32:23.2 10:27/M
4 Pamela Dresselhouse Howell MI 37 41 90 35:16.7 11:23/M
5 Michelle Sunny Howell MI 167 42 102 36:41.5 11:50/M
6 Valerie Duffy Bloomfld Hls MI 38 43 103 36:44.1 11:51/M
7 Amy Williams Highland MI 192 44 112 38:10.5 12:19/M
8 Jennifer Sullivan Grass Lake MI 165 42 115 41:16.2 13:19/M
9 Kelly Scollard Lake Orion MI 155 44 121 43:11.4 13:56/M
10 Becky Sullivan Grass Lake MI 163 42 130 47:01.6 15:10/M

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Donnelly Jackson MI 204 40 5 20:51.2 6:44/M
2 Keith Pawlovich Royal Oak MI 233 40 14 25:20.7 8:10/M
3 Martin Erickson Livonia MI 42 40 18 25:35.5 8:15/M
4 Sean Hurwitz Novi MI 86 42 31 27:37.4 8:55/M
5 Ted Mills Novi MI 123 40 41 28:34.0 9:13/M
6 Shannan Triplette White Lake MI 175 41 60 31:34.1 10:11/M
7 Steven Zeldes Novi MI 220 40 71 32:39.9 10:32/M
8 Dave Sullivan Grass Lake MI 164 44 84 34:16.1 11:03/M

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lee Terhune Novi MI 171 45 40 28:33.4 9:13/M
2 Stacey Robosan Sterling Hts MI 151 47 45 29:33.8 9:32/M
3 Margaret Shooshanian Fenton MI 159 47 47 29:51.0 9:38/M
4 Kimberley Sage Novi MI 152 45 66 32:00.8 10:19/M
5 Beth Kulie Farmington MI 104 47 107 37:00.0 11:56/M
6 Karen Billings Clarkston MI 210 49 109 37:57.2 12:15/M
7 Judy Roberts Pontiac MI 211 48 132 47:59.8 15:29/M
8 Mary Lynn White Warren MI 190 46 140 1:00:48.4 19:37/M

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Katz Farmingtn Hls MI 97 45 4 20:42.9 6:41/M

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rene Henriksen Farmingtn Hls MI 75 54 72 32:47.0 10:35/M
2 Ann Baca South Lyon MI 5 50 87 34:59.7 11:17/M
3 Barbara Bergeski Westland MI 9 50 94 35:51.9 11:34/M
4 Ann Hefner Waterford MI 71 50 97 36:04.3 11:38/M
5 Cheryl Dillon Canton MI 35 54 105 36:55.1 11:55/M
6 Lisa Kotal Warren MI 102 52 106 36:57.4 11:55/M
7 Mary Becker Westland MI 225 53 110 38:01.1 12:16/M
8 Kathy Vandewege Ann Arbor MI 231 52 117 41:54.5 13:31/M

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Dillon Canton MI 36 54 53 30:35.1 9:52/M
2 Randal Bruce Farmingtn Hls MI 17 51 67 32:01.4 10:20/M
3 Craig Henriksen Farmingtn Hls MI 73 54 82 34:03.5 10:59/M
4 Candy Farmer New Hudson MI 45 53 96 35:59.1 11:36/M
5 Peter Grinsell Commerce Twp MI 63 51 122 43:27.3 14:01/M

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Bratt W Bloomfield MI 16 59 93 35:50.1 11:34/M

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Peters Livonia MI 139 57 65 31:58.7 10:19/M
2 Paul Bortell Plymouth MI 212 56 138 59:47.2 19:17/M

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maryann Valade Farmingtn Hls MI 179 61 98 36:10.9 11:40/M

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chuck Painter Troy MI 135 60 83 34:14.9 11:03/M
2 Arthur Walker Detroit MI 184 60 100 36:19.6 11:43/M






Race for Your Memories
Age Group Results
May 15, 2011
Everal Race Management

10 K Run
Overall Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristin Kachnowski Wixom MI 213 40 3 42:47.6 6:54/M
2 Renee Champagne Milford MI 222 42 4 43:35.8 7:02/M
3 Jocelyn Anderson Ann Arbor MI 3 31 10 46:04.8 7:26/M

Overall Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marc Melville Huntington Woods M 230 37 1 37:00.9 5:58/M
2 Ron Tucker Highland MI 176 39 2 40:48.2 6:35/M
3 Hiroyuki Shiomi Ann Arbor MI 158 39 5 44:12.0 7:08/M

No age provided/Unknowns

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lara Witte Franklin MI 228 0 48 1:08:46.9 11:05/M

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Hunter Waterford MI 84 17 9 45:56.4 7:25/M

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nichole Fabisiak Fenton MI 43 25 22 52:50.0 8:31/M
2 Katy Reck Superior Twp MI 203 27 28 55:09.8 8:54/M
3 Adrienne Knack Brighton MI 99 29 31 57:38.5 9:18/M
4 Kerry Jaskolski Garden City MI 234 26 52 1:15:25.4 12:10/M
5 Rebecca Suzio New Hudson MI 240 29 53 1:15:25.9 12:10/M

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Farr Ann Arbor MI 207 28 16 48:27.5 7:49/M
2 Justin Hatch Sylvan Lake MI 70 27 49 1:09:40.9 11:14/M

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claire Steele Howell MI 161 32 13 47:59.3 7:44/M
2 Theresa Cisco Novi MI 21 34 29 55:21.3 8:56/M
3 Nicole Flatley Novi MI 237 31 40 1:00:52.7 9:49/M
4 Danielle Simms Sterling Hts MI 160 33 42 1:06:11.4 10:40/M
5 Jennifer Golub Clarkston MI 59 32 44 1:07:33.7 10:54/M
6 Cheryl Fudge Royal Oak MI 52 32 47 1:08:25.4 11:02/M

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Summers Ann Arbor MI 208 31 11 47:41.5 7:41/M
2 Matt Brand Farmington Hills M 218 32 14 48:20.5 7:48/M

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elaine Zettel Fenton MI 200 35 37 1:00:40.0 9:47/M

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jarod Johnson South Lyon MI 202 37 7 45:38.9 7:22/M
2 Jason Reck Howell MI 147 37 18 49:15.6 7:57/M
3 Ron Pastor Macomb MI 137 37 21 52:46.3 8:31/M
4 Edward Witte Franklin MI 227 39 30 57:00.9 9:12/M

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bridget Wackerly Pleasant Rdg MI 183 41 19 51:11.6 8:15/M
2 Jennifer Helmer Saline MI 72 41 20 51:45.5 8:21/M
3 Lori Michewicz Fenton MI 120 41 38 1:00:46.5 9:48/M
4 Kate Perry Rochester Hls MI 138 42 43 1:06:54.9 10:47/M
5 Melissa Cox Lake Orion MI 30 41 50 1:13:42.6 11:53/M
6 Emmalee Hernandez Troy MI 76 42 51 1:14:21.8 12:00/M

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Rosenburg Novi MI 219 40 6 45:29.4 7:20/M
2 Sean Parauenti Dearborn Heights M 205 44 8 45:54.3 7:24/M
3 Ted Varkas Brownstown MI 180 41 15 48:22.0 7:48/M
4 Simon Malsbury Rochester MI 110 41 25 54:09.1 8:44/M

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Guthrie Bloomfld Hls MI 65 46 17 48:31.9 7:50/M
2 Elizabeth Abbott Birmingham MI 1 46 34 59:08.0 9:32/M

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Firek Royal Oak MI 48 45 26 54:28.7 8:47/M
2 James Ortiz Brighton MI 132 46 36 59:52.4 9:39/M

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel MacCormack Canton MI 236 52 46 1:08:24.5 11:02/M
2 Susan Johnson Oakland Twp MI 91 50 54 1:16:17.5 12:18/M
3 Kit Mudd Highland MI 125 52 55 1:21:34.0 13:09/M

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Krauss Ann Arbor MI 103 50 12 47:41.6 7:41/M
2 Andrew Price Waterford MI 144 50 23 52:58.8 8:33/M
3 Kenneth Ortiz Lennon MI 133 50 33 57:59.7 9:21/M
4 Edwin Nandewege Ann Arbor MI 232 53 35 59:32.1 9:36/M

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Len Constantine Chesterfield MI 26 58 39 1:00:51.4 9:49/M
2 Michael MacCormack Canton MI 235 55 45 1:08:22.9 11:02/M

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Valade Farmingtn Hls MI 178 61 24 53:43.4 8:40/M
2 Bill Garrity Ann Arbor MI 54 62 27 54:55.2 8:51/M
3 Allen Ibara Novi MI 88 63 32 57:41.2 9:18/M
4 Tom Melville Northville MI 206 64 41 1:04:15.2 10:22/M


Kensington Park, Milford, MI
Provided by Everal Race Management