Lyn Yarows Memorial 5 K Run/Walk

back to results

Aug. 4, 2007

Lyn Yarows Memorial 5 K Run/Walk
Hudson Mills Metropark
Provided by Everal Race Management


Overall Female Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bridget Riehle 20 10 21:11.5 6:50/M
Overall Female Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Wanda Gunderson Whitmore Lake MI 48 19 22:05.2 7:07/M
Female 14 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michelle Moriset 14 28 22:57.9 7:24/M
2 Katie Taylor Ann Arbor 14 47 26:10.6 8:26/M
3 Riley McDonald 12 72 28:03.4 9:03/M
4 Marissa Butler 11 78 28:24.8 9:10/M
5 Tara Stetler 11 79 28:26.6 9:10/M
6 Emily Bishop 12 80 28:28.2 9:11/M
7 Emily Pap 13 82 28:30.0 9:12/M
8 Noelle Stabler 13 83 28:37.4 9:14/M
9 Eden Krull 10 84 28:46.9 9:17/M
10 Chantal Singer 12 97 29:22.9 9:28/M
11 Allison Sharrar 14 98 29:27.6 9:30/M
12 Annalise Dobbs 13 99 29:29.3 9:31/M
13 Olivia Marks 13 100 29:30.7 9:31/M
14 Louisa Wolcott 14 101 29:33.7 9:32/M
15 Shannon Gronvall 14 105 29:53.2 9:38/M
16 Tina Baird 13 108 29:59.9 9:40/M
17 Meghan Thompson 14 113 30:32.1 9:51/M
18 Margaux Empey 14 120 32:29.8 10:29/M
19 Murphy Hansen 13 124 33:00.8 10:39/M
20 Colleen Stabler 12 125 33:01.5 10:39/M
21 Claire Berger 14 126 34:19.4 11:04/M
22 Julie Niethammer 13 137 38:49.2 12:31/M
23 Taylor Olson 9 159 53:41.0 17:19/M
24 Allison Stilber 10 161 53:44.1 17:20/M
25 Crystal Kedroske 10 162 53:44.5 17:20/M
26 Jordan Montero 9 170 56:43.3 18:18/M
27 Madeline Sullivan 9 176 59:56.3 19:20/M
28 Erin Lashbrook 13 178 59:59.9 19:21/M
29 Kate Montero 9 198 1:01:10.9 19:44/M
30 Jaimie Olson 11 200 1:01:19.6 19:47/M
31 Kaitlyn Stilber 10 201 1:01:20.0 19:47/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Melany Mioduszewski 17 12 21:29.4 6:56/M
2 Dominique Miller Tecumseh MI 18 21 22:21.6 7:13/M
3 Rachel Howell 19 29 23:12.5 7:29/M
4 Katie Undaner 16 31 23:13.6 7:29/M
5 Jamila Odeh 16 34 23:47.2 7:40/M
6 Jenny Squires 16 40 24:56.9 8:03/M
7 Steph Lamore 16 43 25:35.0 8:15/M
8 Lauren Johnson 16 45 26:06.0 8:25/M
9 Remme Cortright 17 48 26:11.0 8:27/M
10 Jessie Vickers 18 49 26:11.5 8:27/M
11 Kristen Yarows 15 50 26:12.0 8:27/M
12 Ellen Riehle 17 51 26:12.4 8:27/M
13 Cassy Mioduszewski 16 55 26:45.2 8:38/M
14 Caroline Buckley 15 59 26:54.9 8:41/M
15 Lyndsey Kruger 16 71 28:02.8 9:03/M
16 Kaitlyn Rize 15 73 28:06.0 9:04/M
17 Jenna Carmody 18 74 28:07.3 9:04/M
18 Briana Krull 17 88 29:02.9 9:22/M
19 Allison Sutter 16 89 29:03.3 9:22/M
20 Taylor Conter 15 90 29:04.1 9:23/M
21 Laura Jackson Allen Park MI 16 91 29:04.5 9:23/M
22 Rita Malysheva 18 92 29:05.4 9:23/M
23 Kaley Dixon Chelsea Michigan 15 102 29:35.7 9:33/M
24 Kari Niethammer 15 138 38:57.9 12:34/M
25 Jojo Parin 15 142 42:45.2 13:47/M
26 Matthew Gilman 19 185 1:00:16.3 19:26/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dee Budzyn 29 118 31:40.6 10:13/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Angela Anderson 31 56 26:48.8 8:39/M
2 Andrea Bavineau 34 57 26:49.1 8:39/M
3 Sara Bowman 33 58 26:50.8 8:39/M
4 Marianne Uhazie 38 77 28:22.6 9:09/M
5 Misha Moore 36 119 32:01.9 10:20/M
6 Amy Alderman 37 129 35:40.3 11:30/M
7 Heather Mileem 37 130 35:40.9 11:30/M
8 Erica Kanj 30 136 38:31.3 12:25/M
9 Beth Lundy 38 147 43:58.0 14:11/M
10 Jami Bronsun 39 150 48:54.6 15:46/M
11 Terra Even 32 203 1:02:13.5 20:04/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Roseann Dishman 46 36 24:19.9 7:51/M
2 Betty Mioduszewski 44 46 26:07.1 8:25/M
3 Cindy Butler 47 64 27:20.2 8:49/M
4 Meg Lobadie 42 65 27:27.0 8:51/M
5 Cathy Stabler 46 66 27:34.4 8:54/M
6 Tina Chavez 45 81 28:29.8 9:11/M
7 Mary Bishop 49 104 29:49.9 9:37/M
8 Cheryl Latshaw 47 106 29:57.0 9:40/M
9 Kathy Jackson 47 112 30:19.6 9:47/M
10 Julie Olson 49 122 32:54.7 10:37/M
11 Beth Bigge 45 123 32:55.2 10:37/M
12 Debbie Yuenger 46 127 35:09.2 11:20/M
13 Barb Brewster 47 128 35:09.6 11:20/M
14 Kammy Krull 46 131 36:09.5 11:40/M
15 Roya Massoudo 43 141 42:44.6 13:47/M
16 Melanie Calender 48 143 42:55.9 13:51/M
17 Lynne Gronvall 40 146 43:02.6 13:53/M
18 Gina Star 41 149 48:19.6 15:35/M
19 Maryann Griffith 46 151 48:54.8 15:46/M
20 Julie Stilber 40 152 50:03.2 16:09/M
21 Stephanie Kruger 45 153 50:10.7 16:11/M
22 Carole Empey 46 155 50:40.3 16:21/M
23 Dianne Singer 45 164 54:38.5 17:37/M
24 Susan Jebson 46 165 54:39.6 17:38/M
25 Beth Kedroske 41 166 54:40.6 17:38/M
26 Cindy Dempsey 49 169 55:38.3 17:57/M
27 Jane Montero 45 171 56:43.8 18:18/M
28 Lori Tucker Sullivan 44 177 59:59.5 19:21/M
29 Debbie Smith 41 180 1:00:02.2 19:22/M
30 Kim Niethammer 42 183 1:00:04.8 19:23/M
31 Debbie Cadotle 49 190 1:00:23.8 19:29/M
32 Patty Dobbs 47 191 1:00:26.8 19:30/M
33 Debra Sakowski 42 193 1:00:37.1 19:33/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Terri Marks 53 70 27:56.1 9:01/M
2 Mo Tait 52 116 30:57.7 9:59/M
3 Marykay Hamby 50 135 37:13.5 12:00/M
4 Beth Morey-Ewing 53 140 40:02.3 12:55/M
5 Sherry Rize 50 144 42:58.9 13:52/M
6 Kathy Conter 50 145 43:01.6 13:53/M
7 Martha Krips 52 154 50:11.2 16:11/M
8 Lara Berry 56 156 50:42.4 16:21/M
9 Carolyn Ayers 51 172 57:11.2 18:27/M
10 Pam Ceo 54 174 59:44.8 19:16/M
11 Patricia Tooney 53 175 59:46.3 19:17/M
12 Shelly Gilman 50 186 1:00:16.9 19:26/M
13 Casey Calkins 51 195 1:00:51.7 19:38/M
14 Judy Even 55 202 1:02:10.1 20:03/M
15 Suzanne Fagen 56 204 1:02:23.6 20:07/M
Female 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tinnie O'Haver 65 173 57:11.5 18:27/M
No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Debbie Worden 99 163 54:00.9 17:25/



Overall Male Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tim Budzyn Ann Arbor MI 31 1 18:15.0 5:53/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mark Donnelly 40 5 20:22.0 6:34/M
Male 14 & under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matthew Baron 14 9 21:07.6 6:49/M
2 Daniel Coher 13 20 22:09.8 7:09/M
3 Taylor Neely 13 25 22:41.2 7:19/M
4 Andrew Barber 13 26 22:41.7 7:19/M
5 Aaron Gilman 14 38 24:42.0 7:58/M
6 Dylan Noble 14 42 25:32.2 8:14/M
7 Zack Byron 13 44 25:38.2 8:16/M
8 Tom Oates 7 68 27:39.6 8:55/M
9 Curtis Mussen 10 93 29:14.1 9:26/M
10 Jesse Howell 11 103 29:43.6 9:35/M
11 Nick Empey 13 115 30:50.2 9:57/M
12 Ales Reich 12 117 31:07.5 10:02/M
13 Tyler Even 9 148 48:18.7 15:35/M
14 Arman Fotouri 10 160 53:43.2 17:20/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alex Noble Plymouth MI 17 2 19:10.5 6:11/M
2 Joe Jansen 15 6 20:48.4 6:43/M
3 Mark Grum 15 8 20:55.2 6:45/M
4 Kevin Yarows 15 13 21:33.3 6:57/M
5 Jonathan Cohen 15 15 21:51.6 7:03/M
6 John Oliver 15 18 22:03.3 7:07/M
7 George Berger 16 32 23:22.4 7:32/M
8 Tommy Held 18 33 23:24.9 7:33/M
9 Brandon Saunders 15 37 24:31.0 7:55/M
10 Jack Nixon 15 39 24:55.3 8:02/M
11 Chris Baird 15 41 25:02.5 8:05/M
12 Jonathan Taylor 17 54 26:17.6 8:29/M
13 Scott Sprau 17 63 27:06.9 8:45/M
14 Nathaniel Singer 15 87 28:57.8 9:20/M
15 Alex Dobbs 15 94 29:14.7 9:26/M
16 Mike Kedroske 15 167 54:41.8 17:38/M
17 Austin Sullivan 15 181 1:00:03.5 19:22/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matt Wojczynski 26 3 20:05.9 6:29/M
2 Doug Moore 29 4 20:13.7 6:31/M
3 Jesse Gandley 25 197 1:00:57.7 19:40/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Paul Derosiers 37 7 20:52.8 6:44/M
2 Chris Hanlon 39 14 21:43.9 7:00/M
3 Matt Barnes 38 24 22:35.4 7:17/M
4 Ted Stilber 38 52 26:12.9 8:27/M
5 Patrick Oates 37 69 27:40.1 8:55/M
6 Tony Bunting 38 76 28:22.2 9:09/M
7 Robert Hill 36 110 30:04.7 9:42/M
8 Jacob Even 30 189 1:00:23.2 19:29/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Scott Moore 40 16 21:52.9 7:03/M
2 Phil Noble Plymouth MI 46 17 21:59.3 7:05/M
3 Michael Brower 42 22 22:25.4 7:14/M
4 Jeff Barber 41 23 22:33.4 7:16/M
5 Dennis Flamme 47 27 22:52.4 7:23/M
6 Steve Sakowski 45 30 23:13.0 7:29/M
7 Dwayne Berger 46 35 24:13.1 7:49/M
8 Mark Sutter Dexter MI 46 53 26:13.3 8:27/M
9 Farsad Fotouri 48 60 26:55.3 8:41/M
10 Tom Durango 47 67 27:37.9 8:55/M
11 Craig Laidlaw Dexter MI 45 75 28:21.7 9:09/M
12 Russ Brewster 48 85 28:50.8 9:18/M
13 Kevin Sullivan 46 107 29:59.1 9:40/M
14 Thomas Haslett 47 109 30:02.8 9:41/M
15 Rob Leadley 47 111 30:15.9 9:45/M
16 Len Niehoff Chelsea MI 49 121 32:36.0 10:31/M
17 Hugh McDiarmid 44 132 36:22.8 11:44/M
18 Bill Kruger 47 157 50:56.2 16:26/M
19 Eric Kedroske 41 168 54:42.3 17:39/M
20 Dean Rose 42 179 1:00:00.7 19:21/M
21 Dale Niethammer 44 182 1:00:04.1 19:23/M
22 Pete Montero 44 199 1:01:11.5 19:44/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bill Holmes Ann Arbor MI 52 11 21:24.3 6:54/M
2 Farshad Fotouhi 50 61 26:55.7 8:41/M
3 Steve Yarows 56 95 29:15.4 9:26/M
4 Barry Nemon 57 96 29:18.2 9:27/M
5 Jim Hamky 54 134 36:37.0 11:49/M
6 Rob Ewing 52 139 40:01.9 12:55/M
7 Mike Conter 51 158 50:56.9 16:26/M
8 Jon Gilman 53 184 1:00:15.6 19:26/M
9 Mike Gandley 56 187 1:00:21.5 19:28/M
10 Cliff Mussen 51 192 1:00:27.7 19:30/M
11 John Calkins 58 194 1:00:51.2 19:38/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dave Blough Dexter MI 61 62 26:58.2 8:42/M
2 Ron Warhurst 64 86 28:52.2 9:19/M
3 Mike Ryan 63 114 30:33.5 9:51/M
4 Dick Lundy 66 133 36:24.6 11:45/M
No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lashbrook 99 188 1:00:22.0 19:28/M
2 Ed Worden 99 196 1:00:55.3 19:39/M