Cote Dame Marie Ski Loppet

back to results

Jan. 22, 2011

Cote Dame Marie Ski Loppet
Hanson Hills Recreation Area
Grayling, MI
Provided by Everal Race Management


Cote Dame Marie Ski Loppet Junior
Age Group Results
January 22, 2011
www.everalracemgt.com
Junior 1 16-17
Female 16 to 17

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 C J Karas Grayling MI 606 16 1 48:39.0 10:26/M

Junior 2 15 & under
Male 15 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ian Durand Interlochen MI 605 12 1 35:53.0 7:42/M
2 Garrett Gabalis Roscommon MI 602 15 2 37:58.3 8:09/M
3 William Haig Ann Arbor MI 601 12 3 48:51.0 10:29/M
4 Gage Gabalis Roscommon MI 603 13 4 51:19.3 11:01/M
5 Garrett Ruffner Tecumseh MI 604 12 5 56:28.3 12:07/M





Cote Dame Marie Ski Loppet
Age Group Results
January 22, 2011
www.everalracemgt.com
Citizen Racers Men 15K Classic
Overall Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Gambert Bellaire MI 555 62 1 1:29:47.2 9:39/M

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Grossman Midland MI 556 37 2 1:33:21.7 10:02/M

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Mills Bellaire MI 557 49 3 1:35:02.1 10:13/M

Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Russell Dzuba Lake Leelanau MI 572 57 4 1:46:57.4 11:30/M

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leonard Block Bay City MI 554 68 5 1:57:53.6 12:41/M

Male 70 to 79

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marvin Stevenson Rochester Hills MI 570 76 6 2:07:31.3 13:43/M

Citizen Racers WM 15K Classic
Overall Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda McInally Midland MI 569 53 1 1:32:31.9 9:57/M

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Bencroft Mt. Pleasant MI 562 29 2 1:43:53.0 11:10/M





Cote Dame Marie Ski Loppet
Age Group Results
January 22, 2011
www.everalracemgt.com
Citzen Racers Men 15K Skate
Overall Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Sheldon Grand Ledge MI 560 29 1 58:41.8 6:19/M

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter Romeo Williamsburg MI 551 46 2 59:27.9 6:24/M

Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Siefert 565 59 3 1:03:24.7 6:49/M
2 Andrew J. White Traverse City MI 561 57 6 1:19:17.6 8:32/M

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Al McNally Midland MI 568 60 4 1:13:02.0 7:51/M
2 John Johnson Midland MI 571 67 7 1:21:27.2 8:45/M
3 Daniel Sagady Bellaire MI 566 61 8 1:36:21.4 10:22/M

Male 70 to 79

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Ridgeway Oscoda MI 559 70 5 1:16:20.9 8:12/M

Citzen Racers WM 15K Skate
Overall Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erika Van Engen Mattawan MI 567 32 1 1:40:06.8 10:46/M

Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Frank Fisherville KY 552 53 2 2:01:51.3 13:06/M





Cote Dame Marie Ski Loppet Michigan Cup WM 15K
Age Group Results
January 22, 2011
www.everalracemgt.com
Overall Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Powell Lake Ann MI 506 42 1 54:23.9 5:51/M

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erica Ohearn Traverse City MI 516 27 10 1:02:07.3 6:41/M
2 Gwen Junker Grayling MI 517 27 12 1:05:13.7 7:01/M
3 Erin Fluke Hastings MI 513 21 25 1:33:14.9 10:02/M

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hilary Witbrodt Auburn MI 521 30 14 1:07:57.3 7:18/M

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Vigland Traverse City MI 509 42 2 55:51.0 6:00/M
2 Karen Kirt Lake Leelanau MI 528 43 13 1:07:03.1 7:13/M
3 Lisa Markley Dearborn Hts MI 526 43 19 1:14:14.5 7:59/M

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bonnie Karas Grayling MI 519 46 8 1:00:51.5 6:33/M
2 Ann Wagar Gaylord MI 511 45 9 1:01:34.2 6:37/M
3 Chris Junker 525 47 18 1:11:42.3 7:43/M
4 Christine Seager Grayling MI 507 48 21 1:15:26.0 8:07/M
5 Shirlee Finch Alma MI 504 47 23 1:23:29.2 8:59/M
6 Brenda Vincent Springport MI 510 47 28 1:40:57.2 10:51/M

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Hardin Cheboygan MI 527 54 3 58:25.8 6:17/M
2 Laura Webb Traverse City MI 512 50 4 58:29.0 6:17/M
3 Brenda Carlson Grayling MI 502 50 5 59:46.4 6:26/M
4 Fran Upton Roscommon MI 530 51 17 1:10:37.5 7:36/M
5 Lisa Kaniewski Hartland MI 505 50 22 1:15:51.0 8:09/M
6 Karen Comella Traverse City MI 563 51 29 1:54:36.2 12:19/M

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Dawson 529 57 11 1:03:14.4 6:48/M
2 Linda Weeks Lansing MI 553 56 16 1:10:15.4 7:33/M
3 Linda Allen Grosse Pointe MI 501 58 24 1:26:01.0 9:15/M
4 Barb Slovisky Eas Lansing MI 508 55 31 2:05:08.0 13:27/M
5 Julie Hewlett Tecumseh MI 564 57 33 2:13:15.2 14:20/M

Female 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gussie Peterson Traverse City MI 515 61 6 59:51.8 6:26/M
2 Jean Van Dam Boyne City MI 524 61 7 59:52.0 6:26/M
3 Lorraine Lund Harbor Springs MI 520 62 15 1:09:23.3 7:28/M
4 Maria Iwaniec Royal Oak MI 514 60 20 1:14:36.6 8:01/M
5 Amelia Wilks Mancelona MI 523 63 26 1:36:01.1 10:19/M
6 Cheryl Timm Bay City MI 522 61 32 2:08:33.9 13:49/M

Female 70 to 79

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Caldwell Ann Arbor MI 518 72 27 1:40:04.7 10:46/M
2 Jean Murray Mt Pleasant MI 578 73 30 1:55:04.4 12:22/M





Cote Dame Marie Ski Loppet Michigan Cup Men 30K
Age Group Results
January 22, 2011
www.everalracemgt.com
Overall Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Milan Baic Williamsburg MI 447 51 1 1:30:03.9 4:50/M

Male 19 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Harris Grayling MI 409 19 15 1:39:45.9 5:22/M
2 Alexey Vermeulen Pinckney MI 425 16 46 1:55:29.6 6:13/M

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jorden Wakeley Grayling MI 427 20 7 1:37:31.8 5:15/M
2 Daniel Yankos Walled Lake MI 472 29 10 1:37:37.0 5:15/M
3 Russ Tiles Spring Lake MI 473 29 12 1:37:58.2 5:16/M
4 Alex Vanias Leroy MI 445 20 26 1:43:44.2 5:35/M
5 Thomas Beebe Grand Haven MI 480 23 42 1:53:22.0 6:06/M
6 Dave Smith Mancelona MI 614 26 52 1:58:25.9 6:22/M

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Koch Traverse City MI 412 39 2 1:30:06.4 4:51/M
2 Chris Strahm Stratford ONT 450 38 5 1:37:21.2 5:14/M
3 John Ohearn Traverse City MI 446 30 21 1:41:15.8 5:27/M
4 Robert Smith Roscommon MI 420 37 24 1:42:40.8 5:31/M
5 David Thelen Traverse City MI 423 36 25 1:43:31.7 5:34/M
6 Matt Le Vasseur Midland MI 616 35 55 2:01:25.6 6:32/M
7 Chris Maltby Mt. Pleasant MI 413 38 57 2:02:26.6 6:35/M
8 Lucas Wall Superior Township 428 33 63 2:05:02.4 6:43/M

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Foltz Boyne City MI 407 44 6 1:37:29.8 5:14/M
2 Glenn Goodman Bellaire MI 436 44 8 1:37:31.9 5:15/M
3 Dell Todd Grand Rapids MI 424 43 17 1:40:31.2 5:24/M
4 Todd Vigland Traverse City MI 426 41 23 1:42:23.5 5:30/M
5 Steven Vreeleen Rochester Hills MI 454 43 45 1:55:20.6 6:12/M
6 Tom McArdle Midland MI 612 43 61 2:03:32.1 6:38/M
7 Hubert Smulski Grand Blanc MI 460 44 81 2:24:42.4 7:47/M
8 Dan Brickert Peru IL 433 40 85 2:34:59.9 8:20/M

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Paull Cheboygan MI 470 46 4 1:37:20.5 5:14/M
2 Jim Havvington Petoske MI 456 45 11 1:37:45.8 5:15/M
3 Larry Kanaby Bad Axe MI 411 49 22 1:42:15.8 5:30/M
4 Jon Morgan Milford MI 474 46 30 1:46:57.1 5:45/M
5 Michael Seaman Mt. Pleasant MI 442 46 35 1:48:42.4 5:51/M
6 Randy Smith Williamsburg MI 615 49 43 1:54:05.7 6:08/M
7 Julian Kuz Ada MI 440 46 47 1:56:13.9 6:15/M
8 John Britton Zanesfield OH 476 48 48 1:56:19.8 6:15/M
9 Allen Sorgenfrei Bloomfield Hills M 618 46 51 1:58:22.5 6:22/M
10 Jukka Pietila Rockford MI 441 46 53 1:58:31.6 6:22/M
11 Mike Temkin Troy MI 576 47 54 1:59:26.7 6:25/M
12 Steve Steffke Weidman MI 443 48 66 2:08:38.9 6:55/M
13 Robert Triebold South Bend IN 462 48 69 2:12:11.1 7:06/M
14 Tim Cook Freeland MI 620 47 70 2:14:04.6 7:12/M
15 Travis Moser Midland MI 609 46 80 2:23:08.4 7:42/M
16 Robert MacLean Brutus MI 461 49 90 3:41:18.9 11:54/M

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Sander St Marys ONT 449 50 9 1:37:33.5 5:15/M
2 Randal Bladel Granger IN 464 54 18 1:40:58.5 5:26/M
3 Robert Fairman Ann Arbor MI 478 53 20 1:41:02.4 5:26/M
4 James Beebe Grand Haven MI 607 50 27 1:44:14.2 5:36/M
5 Douglas Cornell Corunna MI 404 51 29 1:45:42.0 5:41/M
6 Doug Heady Ann Arbor MI 438 53 31 1:47:03.7 5:45/M
7 Blair Zordell Berrien Springs MI 444 50 32 1:47:14.2 5:46/M
8 Steve Seager Grayling MI 418 52 33 1:47:29.6 5:47/M
9 Greg Patalik Harbor Springs MI 463 54 38 1:49:37.8 5:54/M
10 Jamie Green Gaylord MI 458 50 39 1:50:08.0 5:55/M
11 Bill Greene Traverse City MI 408 51 44 1:54:17.4 6:09/M
12 Jerry Weiss Bay City MI 617 50 50 1:56:38.8 6:16/M
13 Jamie Smith Grayling MI 452 50 64 2:07:30.5 6:51/M
14 Devan Thielfoldt Troy MI 573 51 65 2:08:22.4 6:54/M
15 Bob Eifler Rapid City MI 608 52 67 2:08:50.3 6:56/M
16 Dave Atkins Ellsworth MI 574 54 68 2:10:03.0 7:00/M
17 Rick Neier Tawas City MI 469 53 74 2:15:39.4 7:18/M
18 Anthony Percha Commerce Twp MI 467 51 75 2:16:21.2 7:20/M

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gravlin Cheboygan MI 457 56 3 1:37:15.8 5:14/M
2 Gregory Worsnop Paw Paw MI 431 56 13 1:38:05.0 5:16/M
3 Eric Piscopo Sault Ste Marie ON 417 58 14 1:38:29.9 5:18/M
4 Don Camp Grand Haven MI 455 58 19 1:40:59.0 5:26/M
5 Denny Polzin Williamsburg MI 466 59 28 1:45:36.4 5:41/M
6 Chris Weingartz Petosky MI 429 55 37 1:49:33.9 5:53/M
7 Jim Anderson Fort Wayne IN 432 56 41 1:51:18.9 5:59/M
8 Frank Rynalski Bay City MI 459 56 49 1:56:37.6 6:16/M
9 Tom Baron Vermilion OH 448 56 56 2:01:39.3 6:32/M
10 Mark Finstad Empire MI 619 55 58 2:02:37.6 6:36/M
11 John Harris Holland OH 410 56 72 2:15:15.0 7:16/M
12 Marvin Boluyt Ann Arbor MI 402 57 79 2:22:01.2 7:38/M
13 Scott Taylor Allegan MI 421 56 87 2:51:15.7 9:12/M
14 Rian Mintek Allegan MI 414 59 89 3:18:54.9 10:42/M

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Dawson Farmington Hills M 405 60 16 1:39:48.5 5:22/M
2 Steve Van Dam Boyne City MI 471 60 34 1:48:08.6 5:49/M
3 William Kaltz Pinckney MI 439 63 36 1:49:13.0 5:52/M
4 Curt Peterson Traverse City MI 451 61 40 1:51:11.3 5:59/M
5 Richard Wells Hamtramack MI 477 65 59 2:02:45.6 6:36/M
6 Steve Smigiel Ada MI 419 65 60 2:03:20.3 6:38/M
7 William Ganser South Bend IN 435 61 62 2:04:59.8 6:43/M
8 Ernie Brumbaugh Rockford MI 403 64 71 2:14:43.8 7:15/M
9 Frank Nizio Grosse Pointe MI 415 62 76 2:16:53.4 7:22/M
10 Larry Timm Bay City MI 465 61 77 2:17:20.3 7:23/M
11 Peter Johnson Whitehall MI 453 65 78 2:21:31.5 7:37/M
12 Sam Sharp Petoskey MI 611 60 82 2:26:09.1 7:51/M
13 Dave Whitlock Mancelona MI 468 64 83 2:28:41.5 8:00/M
14 John Geiger Saginaw MI 479 63 84 2:31:47.9 8:10/M
15 Ellis Boal Charlevoix MI 575 66 86 2:36:29.6 8:25/M

Male 70 to 79

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Haefner Clarkston MI 437 73 73 2:15:24.7 7:17/M
2 William Matson Saginaw MI 613 78 88 3:05:11.9 9:57/M