Hogsback Trail Run

back to results

Nov. 14, 2010

Hogsback Trail Run
Elba, Michigan
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Hogsback Trail Run
Age Group Results
November 14, 2010
Results By Rotpac Racing
Hogsback

Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lizzy Kippe Goodrich MI 341 14 30 43:37 8:43/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelli Sesock Goodrich MI 193 44 1 20:51 4:10/M

Female 17 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacqueline Reneaud 367 14 39 44:54 8:59/M
2 Victoria Peet Columbiaville MI 363 17 50 46:58 9:24/M
3 Gina Cavanaugh Metamora MI 144 16 82 52:59 10:36/M
4 Valarie Steele Beaverton MI 328 15 83 53:04 10:37/M
5 Arika Dings Beaverton MI 331 14 123 1:02:54 12:35/M
6 Paige Hamel Clio MI 384 17 128 1:07:11 13:26/M

Female 18 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Cook Goodrich MI 398 22 45 45:29 9:06/M
2 Emma Distel Canton MI 198 23 48 46:55 9:23/M
3 Melissa Battaglini 397 21 59 48:17 9:39/M
4 Elizabeth Luce East Lansing MI 197 22 71 50:13 10:03/M
5 Danielle Pranke 404 18 121 1:01:03 12:13/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Quellmalz Lapeer MI 322 27 56 47:46 9:33/M
2 Dana Skelton Davison MI 357 28 98 55:00 11:00/M
3 Elizabeth Cobb 383 29 105 55:48 11:10/M
4 Chelsea Brock Macomb MI 189 25 120 1:00:44 12:09/M
5 Sarah Mack Clio MI 163 25 132 1:16:24 15:17/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Crews Grand Rapids MI 184 32 33 44:12 8:50/M
2 Amber Daman Mulliken MI 317 32 57 48:01 9:36/M
3 Jennifer Frierdich Linden MI 190 33 66 49:09 9:50/M
4 Amy Posey Goodrich MI 164 34 67 49:43 9:57/M
5 Cynthia Perkins Davison MI 334 32 99 55:01 11:00/M
6 Jillian MacEy Mount Morris MI 162 30 114 59:59 12:00/M
7 Teresa Grindle Flushing MI 396 31 116 1:00:21 12:04/M
8 Jeanne Arnold Bay City MI 174 34 129 1:07:39 13:32/M
9 Tiffany Rice Clio MI 176 31 133 1:16:26 15:17/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Harden Lake Orion MI 377 38 37 44:42 8:56/M
2 Tammy Sack Linden MI 166 38 69 49:48 9:58/M
3 Stephanie Sproule Linden MI 196 38 74 50:49 10:10/M
4 Stacy Gaffke Troy MI 201 36 85 53:24 10:41/M
5 Kelly Kane Fenton MI 188 39 94 54:29 10:54/M
6 Jen Clemens 394 36 102 55:01 11:00/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Hartzman 399 41 53 47:09 9:26/M
2 Heidi Zayan Gaines MI 353 42 61 48:26 9:41/M
3 Cartol Stephens 370 41 81 52:54 10:35/M
4 Susana Escamilla Lapeer MI 389 42 87 53:37 10:43/M
5 Beth Duval Goodrich MI 150 43 91 53:48 10:46/M
6 Heather Wark Davison MI 223 43 103 55:42 11:08/M
7 Suzanne Hollyer Walled Lake MI 220 42 108 57:33 11:31/M
8 Casey Hawkins Linden MI 204 42 113 59:52 11:58/M
9 Kathryn Walterhouse Linden MI 212 43 125 1:04:19 12:52/M
10 Kelley Forbes Ann Arbor MI 156 40 135 1:16:48 15:22/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Karalis 366 45 54 47:14 9:27/M
2 Shelia Allen Davison MI 344 47 60 48:18 9:40/M
3 Cyndi Davidson Mulliken MI 211 49 62 48:34 9:43/M
4 Deanna Hart 355 48 124 1:03:08 12:38/M
5 Diane Densmore Davison MI 187 48 134 1:16:35 15:19/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Newton Davison MI 339 51 111 58:14 11:39/M
2 Marit Janse 390 50 131 1:11:38 14:20/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Benjamin Sievert Frankenmuth MI 170 17 2 33:05 6:37/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alan Gabalis Caro MI 157 40 5 34:17 6:51/M

Male 17 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Irvin Wyche New Baltimore MI 224 16 4 33:55 6:47/M
2 Frank Lauchlan Harrison Township 210 14 7 36:59 7:24/M
3 Jack Conn Harrison Township 147 14 8 37:01 7:24/M
4 Brendan Bates Harrison Township 203 16 9 37:07 7:25/M
5 Austin Dings 332 16 31 43:55 8:47/M
6 Zachary Hendrick Applegate MI 321 15 43 45:09 9:02/M
7 Erik Maxwell 335 14 46 46:03 9:13/M
8 Conor Dietrich 347 17 47 46:06 9:13/M
9 Max Conn Harrison Township 146 14 51 47:01 9:24/M
10 Nolan Conn Harrison Township 148 12 55 47:16 9:27/M
11 Eric Buscarino Novi MI 206 0 68 49:47 9:57/M
12 Isaac Steele Beaverton MI 327 9 127 1:05:49 13:10/M

Male 18 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brett Cavanaugh Metamora MI 143 20 12 38:09 7:38/M
2 Josh Levoir 386 20 27 43:23 8:41/M
3 Dan Barker 343 20 28 43:29 8:42/M
4 Patrick Williams Grand Blanc MI 326 19 36 44:33 8:55/M
5 Matthew Tugender West Bloomfield 215 23 70 50:09 10:02/M
6 Douglas Williams III Grand Blanc MI 325 22 73 50:32 10:06/M
7 Brent Williams 329 18 77 51:46 10:21/M
8 Tommy Stornelle 323 18 80 52:43 10:33/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven Holmes Jr. Swartz Creek MI 180 29 14 38:43 7:45/M
2 Eric Panek 345 29 22 42:55 8:35/M
3 Chad Panek Millington MI 346 27 92 53:56 10:47/M
4 Brandon Coleman Millington MI 218 29 96 54:58 11:00/M
5 Justin Hunt Grand Blanc MI 177 28 110 58:10 11:38/M
6 Eric Long Ortonville MI 382 29 117 1:00:25 12:05/M
7 Ben Brock Burton MI 142 28 118 1:00:30 12:06/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marcus Marek 352 30 10 37:23 7:29/M
2 Mark Crews Grand Rapids MI 185 30 16 39:18 7:52/M
3 Ken Siersma Royal Oak MI 168 34 21 42:07 8:25/M
4 Mark Floria Farmington MI 388 32 42 45:05 9:01/M
5 Keith Saxton 392 33 72 50:17 10:03/M
6 Ryan Grossman 393 30 104 55:46 11:09/M
7 Ryan Dobbs Burton MI 207 32 109 58:07 11:37/M
8 Jason Grindle Flushing MI 395 32 115 1:00:20 12:04/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Schember 337 36 3 33:12 6:38/M
2 Gabriel Fall Mayville MI 154 35 11 37:26 7:29/M
3 Jeff Christian Beaverton MI 225 36 17 40:18 8:04/M
4 Matt Stephens Lake Orion MI 375 39 40 45:01 9:00/M
5 Lance Arnold Princeville HI 171 36 49 46:58 9:24/M
6 Troy Hiller 361 37 84 53:16 10:39/M
7 Patrick Myers Davison MI 173 39 88 53:38 10:44/M
8 Shane Maroney Huntington Woods M 369 39 89 53:41 10:44/M
9 Trevor Coleman Oxford MI 217 37 100 55:01 11:00/M
10 Lon Coleman 336 38 101 55:01 11:00/M
11 Cliers Swanson 364 38 106 56:30 11:18/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bradley Kippe Goodrich MI 340 42 18 41:15 8:15/M
2 Brad Chayka Lapeer MI 359 41 19 41:32 8:18/M
3 Chuck Hall Swartz Creek MI 350 43 23 42:57 8:35/M
4 Bret6 Forfar North Branch MI 381 41 35 44:26 8:53/M
5 Patrick Wooley Flint MI 205 44 44 45:13 9:03/M
6 Robert Johnson Charlotte MI 209 41 63 48:35 9:43/M
7 Micheal Sack Linden MI 167 41 65 48:59 9:48/M
8 Mike Fitch Clarkston MI 181 44 75 51:16 10:15/M
9 Dan Murray Harrison Township 200 43 86 53:24 10:41/M
10 Thomas Kish Grand Blanc MI 333 41 97 54:59 11:00/M
11 David Krish Davison MI 338 44 122 1:01:34 12:19/M
12 Toby Steele Beaverton MI 330 40 126 1:05:47 13:09/M
13 Mark Davis West Branch MI 358 41 136 1:16:50 15:22/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Sievert Frankenmuth MI 169 46 6 35:14 7:03/M
2 Marty Johnson Lapeer MI 356 47 13 38:25 7:41/M
3 Mark Suyama Attica MI 219 47 20 42:04 8:25/M
4 Monte Harvill Franklin MI 387 45 24 43:00 8:36/M
5 Kevin Dietrich Linden MI 348 48 25 43:13 8:39/M
6 Ed Nicholson Milford MI 202 47 26 43:17 8:39/M
7 Jeff Klei Utica MI 376 48 38 44:46 8:57/M
8 Douglas Williams Genesee MI 324 48 58 48:02 9:36/M
9 Bruce Conn Harrison Township 145 46 79 52:42 10:32/M
10 John Fontana Flint MI 178 49 112 58:47 11:45/M
11 Robert Pranke 403 45 119 1:00:35 12:07/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Karalis 365 51 15 39:04 7:49/M
2 Marvin Guitar Harrison Township 159 53 29 43:34 8:43/M
3 Scot Reneaud Goodrich MI 368 51 52 47:03 9:25/M
4 Andrew Griffin Flint MI 158 52 78 52:03 10:25/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Carmean Ortonville MI 402 56 32 44:06 8:49/M
2 Russ Fall 342 55 34 44:15 8:51/M
3 Ralph Papasian 378 59 90 53:45 10:45/M
4 Frank Johnson 161 58 93 54:22 10:52/M
5 Steven Holmes Millington MI 179 55 107 57:15 11:27/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Curtis Swartz Creek MI 149 61 64 48:44 9:45/M
2 Dave Canute Durand MI 172 62 95 54:51 10:58/M
3 Doug Lentz Fenton MI 391 62 130 1:11:36 14:19/M

Male 65 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Participant 316 316 99 41 45:03 9:01/M
2 Norman Hart Davison MI 380 68 76 51:29 10:18/M

Piglet
Female 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kirstin Munsch Ortonville MI 214 19 5 18:20 9:10/M
2 Jenna Boston Ortonville MI 213 12 6 18:31 9:16/M
3 Kate Yeacker Ortonville MI 319 12 7 18:32 9:16/M
4 Molly Ripka 401 12 9 19:51 9:56/M
5 Aisling Castor 400 11 10 19:53 9:57/M
6 Megan Duval Goodrich MI 151 12 12 20:15 10:08/M
7 Brionna Sesock Goodrich MI 194 13 13 20:45 10:23/M
8 Amber Hall Swartz Creek MI 349 40 18 23:03 11:32/M
9 Laura Peet Columbiaville MI 362 39 19 25:27 12:44/M
10 Teresa Leming Utica MI 208 35 23 33:26 16:43/M
11 Stacey Fleming Davison MI 372 38 25 46:39 23:20/M
12 Kelly Myers Davison MI 374 40 26 46:40 23:20/M

Male 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colin Hooker Ortonville MI 160 14 1 14:42 7:21/M
2 John Birkner Goodrich MI 354 54 2 15:47 7:54/M
3 Ben Yeacker Ortonville MI 320 13 3 16:11 8:06/M
4 Jacob Chinarian Walled Lake MI 221 13 4 16:17 8:09/M
5 Trevor Hall Swartz Creek MI 351 12 8 19:22 9:41/M
6 Zach Duval Goodrich MI 152 9 11 20:12 10:06/M
7 Collin Fall Mayville MI 155 6 14 20:48 10:24/M
8 Ethan Myers 373 12 15 20:54 10:27/M
9 Josh Fitch Clarkston MI 182 11 16 21:01 10:31/M
10 Samuel Posey Goodrich MI 165 9 17 22:04 11:02/M
11 Nicholas Sesock Goodrich MI 195 11 20 25:34 12:47/M
12 Kyle Stephens 371 11 21 25:55 12:58/M
13 Tom Eckert Davison MI 153 38 22 26:38 13:19/M
14 Christop[her Larner 379 38 24 33:29 16:45/M