OLD KENT RIVERVBANK

back to results

May. 8, 1999

OLD KENT RIVERVBANK
GRAND RAPIDS, MICHIGAN
Results Provided by Classic Race Management


**** Men's Overall Winner ****



1 1 Joseph Kariuki, Kenya (1) 1:14:09



*** Women's Overall Winner ***



1 1 Teresa Wanjiku, Kenya (32) 1:26:51





Men's 14 to 19 96 Finished



1 69 Douglas Boyer, Hudsonville (81) 1:33:12

2 81 Mike Nagelkerke, Zeeland (97) 1:35:01

3 97 Adam Barbara, Plymouth (117) 1:36:31

4 99 John Thull, Wyoming (119) 1:36:37

5 108 Eric Ringnalda, Alto (128) 1:37:18

6 124 Brady Dreyer, Rockford (147) 1:38:07

7 149 Marcus Marek, Crystal (172) 1:39:38

8 155 Kevin Rogan, Grass Lake (181) 1:40:04

9 171 Jeff Verway, Grand Haven (197) 1:40:49

10 178 Eric Rozeboom, Grandville (206) 1:41:10

11 229 Douglas Mulder, Holland (260) 1:43:30

12 230 Craig Skalskiii I I, Livonia (261) 1:43:31

13 303 Frank Kirsch, Ada (339) 1:46:04

14 315 James A. Johnson, Eaton Rapids (353) 1:46:21

15 333 Chris Anderson, Ludington (372) 1:46:50

16 335 David Koop, Grand Rapids (374) 1:46:55

17 337 David Nordin, South Haven (376) 1:46:56

18 343 David Browning, Kent City (382) 1:47:03

19 353 Aaron Manshaem, Hudsonville (392) 1:47:08

20 394 Jordan Earley, Caledonia (437) 1:48:25

21 396 Lucas Kurtz, Kent City (439) 1:48:26

22 419 Chris Hirt, Grand Rapids (464) 1:49:03

23 432 Brian Wysocki, Rockford (477) 1:49:24

24 446 Bradley Wood, Greenville (492) 1:49:52

25 457 Sascha Arnold, Grand Rapids (504) 1:50:09

26 458 Andy Longcore, Rockford (505) 1:50:10

27 473 Ryan Mccallum, Sparta (521) 1:50:34

28 478 Philip Kalsbeek, Grand Rapids (526) 1:50:40

29 487 Sam Cooper, Fruitport (536) 1:50:52

30 513 Kevin Streeter, Grand Haven (565) 1:51:31

31 514 Dan Dekorne, Grand Rapids (566) 1:51:33

32 588 James Larsen, Ludington (660) 1:53:28

33 624 Aaron Ritsema, Grandville (704) 1:54:23

34 627 Mark Starlin, Hudsonville (708) 1:54:29

35 638 Brian Wilson, Spring Lake (722) 1:54:48

36 711 Joshua Saxbee, Hudsonville (806) 1:56:12

37 817 Daniel Molloy, Grand Rapids (942) 1:58:35

38 831 Mark Ausema, Grand Rapids (963) 1:58:57

39 843 Corey Steimel, Wyoming (975) 1:59:12

40 844 Dave Manza, Grand Rapids (976) 1:59:13

41 865 David Rookus, Wayland (1002) 1:59:38

42 904 Jorge Lindke, Grand Rapids (1050) 2:00:18

43 921 Nicholas Koster, Casnovia (1071) 2:00:38

44 933 Nick Carter, Sparta (1084) 2:00:49

45 994 Brandon Whitbread, E. Lansing (1152) 2:01:58

46 1044 Caleb O'boyle, Lowell (1221) 2:03:15

47 1083 Mike Armstrong, Lowell (1273) 2:04:01

48 1087 Aaron Nieboer, Grand Rapids (1277) 2:04:07

49 1108 Kenny Pablo, Wyoming (1304) 2:04:39

50 1142 Cameron Mccord, Williamsburg (1351) 2:05:26

51 1244 Jeremy Laarman, Zeeland (1490) 2:07:28

52 1354 Steven Nash, Spring Lake (1650) 2:10:16

53 1394 Jared Bowler, Grand Rapids (1696) 2:10:50

54 1512 James Fix, Sparta (1860) 2:12:38

55 1513 John Mackewich, Richmond (1862) 2:12:40

56 1523 Keith Coffindaffer, Kalamazoo (1873) 2:12:52

57 1529 Ryan Tenbrink, Grandville (1880) 2:13:00

58 1634 Travis Vantuinen, Wyoming (2040) 2:15:24

59 1651 Matthew Maczka, Rockford (2062) 2:15:34

60 1699 Andrew Detman, Rockford (2146) 2:16:45

61 1724 Aaron Plattner, Lowell (2188) 2:17:33

62 1755 Andrew Swanson, Manton (2237) 2:18:16

63 1776 Dan Smith, Holt (2269) 2:18:42

64 1783 Richard Burmeister, Freeland (2279) 2:18:49

65 1790 Russell E. Brewster I I I, Sand Lake (2289)

2:18:56

66 1791 Cyrus Fisher, Howard City (2290) 2:18:56

67 1792 Brent Lane, Howard City (2291) 2:18:57

68 1851 Jason Dreyer, Rockford (2387) 2:20:15

69 1861 Josh Randell, Ada (2401) 2:20:32

70 1903 Nathan Russell, Grand Rapids (2471) 2:21:35

71 1956 Anthony Savickas, Rockford (2562) 2:22:49

72 1963 Matthew Post, Fremont (2578) 2:23:10

73 1967 Chad Lamar, Rockford (2584) 2:23:17

74 1968 Nick Jacques, Grand Rapids (2586) 2:23:19

75 1993 Ryan Johnson, Cadillac (2638) 2:24:00

76 1994 Eric Gebhard, Cadillac (2639) 2:24:02

77 2014 Aaron Verhagen, Rockford (2677) 2:24:40

78 2019 Derek Welch, Rockford (2691) 2:24:52

79 2103 Jay Thwaites, Grand Rapids (2851) 2:28:25

80 2119 Heath Dusendang, Grand Rapids (2884) 2:28:58

81 2120 Tom Mysliwiec, Byron Center (2887) 2:29:00

82 2121 Benjamin Zarzecki, Grand Rapids (2888) 2:29:01

83 2164 Joshua Bennett, Rockford (2956) 2:30:28

84 2240 Brian Cummings, Sparta (3109) 2:34:18

85 2281 Phil Vandenbrink, Coopersville (3196) 2:35:52

86 2287 Michael Suman, Lowell (3211) 2:36:21

87 2335 Jim Waalkes, Grandville (3325) 2:39:38

88 2343 Robert Bennett, Jenison (3338) 2:40:08

89 2354 Travis Brimmer, Greenville (3362) 2:40:51

90 2379 James Jansma, Hudsonville (3429) 2:43:19

91 2419 Jake Orourke, Ada (3494) 2:46:07

92 2457 James Warmels, Grand Rapids (3569) 2:50:37

93 2462 Michael Tenbrink, Rockford (3579) 2:51:02

94 2493 Daniel Chojnowski, Belmont (3653) 2:58:11

95 2510 Chad Noteboom, Hastings (3700) 3:08:09

96 2511 Robert Ii Lee, Hastings (3701) 3:08:25



Women's 14 to 19 40 Finished



1 64 Kristin Thomas, Coopersville (623) 1:52:49

2 66 Janis De Boer, Grand Rapids (631) 1:52:56

3 150 Laurel Myers, Battle Creek (1069) 2:00:37

4 165 Shannon Antvelink, Caledonia (1181) 2:02:29

5 197 B. Harkness Connell, Kalamazoo (1314) 2:04:52

6 208 Liz Kempke, Shelby (1342) 2:05:19

7 225 Alison Mcdonnell, Rockford (1415) 2:06:19

8 232 Becca Sheade, Arlington Hts (1432) 2:06:42

9 238 Margot Hutchins, Glenn (1447) 2:06:53

10 271 Julie David, Coopersville (1562) 2:08:38

11 305 Kathy Jost, Plymouth (1718) 2:11:11

12 377 Tricia Schoenborn, Grand Rapids (1943) 2:14:02

13 383 Annie Oesch, Alto (1964) 2:14:19

14 402 Melissa Wiest, Grand Rapids (2026) 2:15:13

15 501 Jennifer Wybenga, Grand Rapids (2297) 2:19:02

16 555 Hilary Dodd, Rockford (2448) 2:21:19

17 570 Rachel Power, Grandville (2478) 2:21:40

18 601 Tara Ott, Berkey (2547) 2:22:35

19 609 Amy Van Stensel, Ada (2567) 2:22:56

20 621 Kimberly Smith, Kalamazoo (2589) 2:23:22

21 664 Elizabeth Zeitter, Rockford (2678) 2:24:40

22 675 Laura Poppema, Holland (2700) 2:25:04

23 706 Anna Tattan, Zeeland (2758) 2:26:26

24 751 Andi Beck, Bryan (2855) 2:28:28

25 757 Emilie Dirkse, Holland (2868) 2:28:42

26 785 Shannon Olney, Zeeland (2937) 2:29:55

27 882 Kimberly Cutter, Muskegon (3132) 2:34:38

28 946 Maria Wind, Grand Rapids (3254) 2:37:41

29 947 Marcie Schweigert, Grand Rapids (3255) 2:37:42

30 948 Linae Nemeth, Wyoming (3256) 2:37:43

31 959 Meredith Tibbe, Grant (3274) 2:38:11

32 987 Rebecca Raymor, Muskegon (3318) 2:39:29

33 1063 Melinda Ritz, Greenville (3460) 2:44:59

34 1073 Sara Galey, Holland (3480) 2:45:39

35 1081 Carmen Lutke, West Olive (3507) 2:46:59

36 1093 Stacey Van Dyck, Holland (3526) 2:47:34

37 1114 Amy Mccollum, Grand Rapids (3571) 2:50:43

38 1161 Kirsten Carver, Freeport (3656) 2:58:23

39 1165 Lori Zomerlie, Grand Rapids (3661) 2:59:00

40 1202 Ashley Swann, Grand Rapids (3718) 3:17:21



Men's 20 to 24 128 Finished



1 12 Tony Fraij, Grand Rapids (12) 1:20:44

2 13 Nicholas Watson, Ann Arbor (13) 1:20:49

3 22 Robert Hyde, Grand Rapids (22) 1:23:59

4 23 David Riemersma, Jenison (23) 1:24:19

5 24 Kory Kramer, Kalamazoo (24) 1:24:21

6 30 David Vandermeer, Wyoming (30) 1:26:38

7 40 Brantley Lutz, Albuquerque (43) 1:28:09

8 41 Robert Bouws, Grandville (45) 1:29:03

9 42 Ryan Tracey, Howard City (47) 1:29:29

10 57 James Minnema Jr., Walker (63) 1:31:18

11 60 Jason Bandlow, Dearborn (67) 1:32:18

12 73 Jon Purwin, Grand Rapids (87) 1:33:53

13 75 Gregory Thull, Wyoming (90) 1:34:16

14 86 Jordan Burgess, Byron Center (104) 1:35:20

15 107 Ben Swieringa, Kentwood (127) 1:37:15

16 118 Dave Chalupa, Spring Lake (138) 1:37:52

17 131 Scott Groenke, Casnovia (154) 1:38:42

18 140 Peter Muccio, Big Rapids (163) 1:39:07

19 144 Joel Nemes, Ann Arbor (167) 1:39:24

20 175 Justin Pruis, Grand Rapids (203) 1:41:05

21 179 David Mabe, Chapel Hill (207) 1:41:14

22 199 Aaron Zuelke, Kalamazoo (228) 1:42:17

23 208 Roy Deleon, Grand Rapids (239) 1:42:50

24 219 Matthew Vogel, Mt Pleasant (250) 1:43:06

25 245 Andy Paiz, Grand Rapids (278) 1:44:22

26 256 Garett Miles, Grand Rapids (291) 1:44:43

27 262 Brent Bouws, Grandville (298) 1:45:11

28 266 Chris Hornung, Kentwood (302) 1:45:20

29 273 Ben Witte, Allendale (309) 1:45:33

30 283 Nate Van Holten, Grand Rapids (319) 1:45:41

31 289 Josh Schicker, Holland (325) 1:45:49

32 297 Tom Merkins, Nunica (333) 1:46:02

33 317 Bill Janelle, Royal Oak (356) 1:46:25

34 328 Vinnie Ahuja, Ann Arbor (367) 1:46:42

35 346 Chad Anderson, Ludington (385) 1:47:04

36 371 Matt Bozung, Portland (413) 1:47:48

37 380 Rob Struck, Orland Park (422) 1:47:59

38 383 Rod Dejager, Grand Rapids (425) 1:48:08

39 404 Steven Nederveld, Grand Rapids (447) 1:48:32

40 414 Michael Ball, Hudsonville (459) 1:48:56

41 415 Jaime Castellanos, Chicago (460) 1:48:59

42 418 Aaron Vandewege, Newaygo (463) 1:49:03

43 460 Ryan Verwys, Grand Rapids (507) 1:50:15

44 496 Brian Kalsbeek, Wyoming (547) 1:51:05

45 509 Mark Burgers, Grand Rapids (560) 1:51:24

46 511 Todd Toback, Grand Rapids (562) 1:51:26

47 545 Jon Harkema, Byron Center (603) 1:52:33

48 552 Joshua Kwekel, Clarksville (610) 1:52:38

49 567 Nate Stuart, Lake Odessa (634) 1:53:02

50 603 Brad Chassee, Wyoming (678) 1:53:58

51 632 Tom Smith, Evart (714) 1:54:35

52 642 Bruce Adams, Holland (729) 1:54:50

53 653 Nate Bultman, Comstock Park (742) 1:55:02

54 662 Jeremy Schuitman, Kalamazoo (752) 1:55:10

55 677 Colin Mulder, Holland (767) 1:55:29

56 695 James Schmidt, Merrill (789) 1:55:56

57 705 Greg Diephouse, Chicago (800) 1:56:07

58 706 Darren Hulst, Atlanta (801) 1:56:08

59 712 Matthew Edwards, Grand Rapids (807) 1:56:13

60 718 Noah Sharrow, Sheridan (813) 1:56:18

61 719 Gerry Verwey, Grand Haven (814) 1:56:19

62 761 Jeffrey Evert, Grandville (860) 1:57:12

63 770 Tad Doezema, Grand Rapids (872) 1:57:19

64 809 Luke Vanhorn, Ceresco (932) 1:58:28

65 813 Jaret Bowzer, Columbus (938) 1:58:33

66 833 Chris Bishop, Kalamazoo (965) 1:59:00

67 863 Todd Chassee, Wyoming (1000) 1:59:36

68 913 Ross Vrieze, Lake City (1061) 2:00:29

69 915 Brian Hicks, Jackson (1063) 2:00:31

70 918 Edward Fellows, Ludington (1066) 2:00:36

71 944 Jessica Seck, Haslett (1096) 2:00:58

72 949 Darren Tigelaar, Hudsonville (1101) 2:01:05

73 955 Brian Galdis, Comstock Park (1107) 2:01:11

74 956 David Murphy, Grand Rapids (1108) 2:01:13

75 984 Nathan Bacheler, Grand Rapids (1141) 2:01:44

76 990 Nate Buikema, Grandville (1148) 2:01:50

77 1026 Dean Wiggers, Schaumburg (1195) 2:02:47

78 1039 Dave Vanstensel, Grand Rapids (1214) 2:03:04

79 1043 Wade O'boyle, Lowell (1220) 2:03:14

80 1062 Michael Bultinck, Mishawaka (1246) 2:03:41

81 1071 Thomas Vitale, Harper Woods (1255) 2:03:47

82 1109 Aaron Bailey, Comstock Park (1305) 2:04:40

83 1121 Matt Dayringer, Wyoming (1322) 2:04:58

84 1128 Dan Manza, Grand Rapids (1334) 2:05:08

85 1162 Bradley Vanduinen, Portage (1376) 2:05:46

86 1228 Jeff Offringa, Grand Rapids (1471) 2:07:14

87 1254 Eric Bryce, Grandville (1503) 2:07:37

88 1270 Trent Nobach, Fowler (1525) 2:08:07

89 1280 Bruce Fessenden, Sand Lake (1541) 2:08:23

90 1344 Jacob Tibbe, Grant (1637) 2:09:58

91 1352 Jason Berciunas, Grand Rapids (1648) 2:10:12

92 1425 Chad Pierce, Holland (1736) 2:11:22

93 1474 Aaron-mike Holmberg, Grand Rapids (1804)

2:12:03

94 1483 Michael Hoekstra, Chicago (1815) 2:12:08

95 1544 Heath Bleyenberg, Grand Rapids (1906) 2:13:22

96 1556 Mike Luxford, Kentwood (1927) 2:13:50

97 1605 Ryan Calsbeek, Santa Cruz (1997) 2:14:44

98 1645 Patrick Remington, Grand Rapids (2056) 2:15:32

99 1710 Dave Roberts, Holland (2163) 2:17:04

100 1726 Daniel Boss, Okemos (2190) 2:17:35

101 1730 Ben Schaafsma, Grand Rapids (2196) 2:17:39

102 1739 Harold J Westerman, Bowmanville (2212) 2:17:55

103 1767 Michael Meeuwsen, Grand Rapids (2258) 2:18:35

104 1803 Gus Salto, Grant (2307) 2:19:09

105 1897 Jason Marvin, Grandville (2458) 2:21:27

106 1901 Steve Fortna, Denver (2468) 2:21:33

107 1906 Russell Johnson, Cadillac (2474) 2:21:37

108 1954 Joe Stapleton, Grand Rapids (2559) 2:22:47

109 1973 Pat Young, Kentwood (2596) 2:23:30

110 1979 Chris Knight, Grand Rapids (2607) 2:23:36

111 1988 Christopher Wood, Grand Rapids (2629) 2:23:56

112 2012 Adam Allen, Wyoming (2675) 2:24:38

113 2062 Brett Grill, Rockford (2777) 2:26:46

114 2118 Arie Wilgenburg, Grand Rapids (2882) 2:28:53

115 2179 Michael Wilcox, Wyoming (2989) 2:31:14

116 2206 Bryan Wever, Lansing (3034) 2:32:21

117 2208 Aaron Derdowski, Allendale (3037) 2:32:24

118 2210 Peter Dewitt, Grand Rapids (3040) 2:32:28

119 2230 Lars Nyquist, Wyoming (3078) 2:33:22

120 2264 Eric Quigley, Albion (3163) 2:35:12

121 2268 Gary Devries, Hudsonville (3174) 2:35:26

122 2310 Timothy Martin, South Haven (3258) 2:37:45

123 2366 Benjamin Botwinski, Grand Rapids (3391)

2:41:40

124 2384 Brian Haraburda, Coopersville (3435) 2:43:28

125 2479 Christian Holt, Walker (3623) 2:55:09

126 2480 Bryan Zuzga, Grand Rapids (3627) 2:55:17

127 2489 Chad Frost, Grand Rapids (3644) 2:57:08

128 2502 Michael Davis, Berkley (3685) 3:02:53



Women's 20 to 24 149 Finished



1 33 Rebekah Christman, Philpot (272) 1:44:08

2 34 Melissa Schuch, Minneapolis (284) 1:44:34

3 40 Melissa Pline, St. Johns (398) 1:47:19

4 42 Beth Boruta, Rockford (405) 1:47:38

5 45 Cheryl Klotkowski, Dearborrn (457) 1:48:54

6 59 Rebekah Biel, Grand Rapids (611) 1:52:39

7 67 Nicole Reynolds, Mattawan (633) 1:52:58

8 68 Michele Eisenlohr, Jenison (640) 1:53:10

9 71 Kristie De Young, Kentwood (656) 1:53:26

10 72 Rachel Schoenfuhs, Grand Rapids (657) 1:53:27

11 81 Karin Bunting, Ann Arbor (706) 1:54:25

12 84 Courtney Rodgers, Wyoming (721) 1:54:47

13 89 Sara Stadt, Grand Rapids (740) 1:55:01

14 93 Laura Edwardson, Kalamazoo (783) 1:55:47

15 94 Kathryn Snyder, Kalamazoo (784) 1:55:48

16 101 Katherine Fout, Lyons (867) 1:57:16

17 104 Cara Mulder, Grand Rapids (875) 1:57:24

18 110 Teresa Tjedkema, Hudsonville (886) 1:57:46

19 112 Jami Grant, Holt (890) 1:57:53

20 114 Trisha Scholten, Hudsonville (896) 1:57:55

21 115 Rebecca Jenks, Wyoming (908) 1:58:04

22 116 Cynthia Bannink, Holland (911) 1:58:07

23 117 Carrie Langstraat, Eagan (913) 1:58:09

24 127 Kristina Crossley, Thompsonville (944) 1:58:37

25 128 Leslie Carlson, Clawson (945) 1:58:38

26 129 Jessica Woodard, Marshall (952) 1:58:45

27 146 Carrie Kitchen, Shelby (1046) 2:00:13

28 148 Jani Miles, Greencastle (1055) 2:00:22

29 156 Renee Burke, Woodhaven (1128) 2:01:35

30 175 Kristen Van Stensel, Grand Rapids (1213)

2:03:03

31 185 Megan Faurot, Kalamazoo (1257) 2:03:50

32 211 Nicole Thompson, Ann Arbor (1362) 2:05:34

33 229 Sarah Patrick, Indian River (1429) 2:06:38

34 236 Mindy Kuehl, Paw Paw (1444) 2:06:51

35 240 Alison Libolt, Grand Rapids (1451) 2:06:56

36 249 Gala Malherbe, Wyoming (1502) 2:07:36

37 253 Chandra Aalderink, Grand Rapids (1521) 2:07:59

38 254 Lisa Doorn, Hudsonville (1522) 2:08:00

39 275 Sheri Thelen, Big Rapids (1572) 2:08:49

40 287 Rachel Knibbe, Grand Rapids (1613) 2:09:32

41 288 Meghann Buxton, Whitehall (1615) 2:09:33

42 289 April Holwerda, Jenison (1623) 2:09:45

43 290 Amber Berridge, Plainwell (1625) 2:09:46

44 291 Amy Webb, Kalamazoo (1626) 2:09:47

45 316 Karen Courtade, Belmont (1749) 2:11:29

46 325 Jennifer Yurenka, Clinton Twp (1791) 2:11:53

47 330 Andrea Hunderman, Grand Rapids (1803) 2:12:03

48 333 Alicia Hekman, Grandville (1817) 2:12:09

49 334 Nicole Roberts, Kentwood (1819) 2:12:10

50 341 Jennifer Hulst, Holland (1835) 2:12:22

51 354 Melissa Thiel, Ann Arbor (1890) 2:13:11

52 360 Kelly Czubko, Rockford (1900) 2:13:16

53 362 Amy Bathrick, Cadillac (1904) 2:13:18

54 363 Sarah Degoffau, Grand Ledge (1907) 2:13:23

55 381 Sarah M. Flegel, Caledonia (1958) 2:14:15

56 382 Sarah Seidl, Lansing (1963) 2:14:18

57 390 Cindy Holwerda, Grand Rapids (1982) 2:14:34

58 400 Kristin Stankus, Oak Park (2023) 2:15:12

59 401 Jennifer Wozniak, Chicago (2024) 2:15:13

60 413 Megan Aardema, Whitehall (2069) 2:15:39

61 415 Amy Jo Paszek, Allendale (2071) 2:15:40

62 417 Kate Lintemuth, Holland (2076) 2:15:44

63 420 Lindsey Alt, Coopersville (2086) 2:15:52

64 427 Kristin Nobach, Ada (2106) 2:16:06

65 433 Suzan Daoust, Grand Rapids (2121) 2:16:23

66 444 Colleen Antvelink, Caledonia (2140) 2:16:41

67 466 Lara Plewka, Holland (2195) 2:17:39

68 470 Mary Clingerman, Kalamazoo (2204) 2:17:47

69 477 Deborah Vriend, Holland (2221) 2:17:59

70 478 Anna Evenhouse, Grand Rapids (2222) 2:18:00

71 481 Liz Adams, Kentwood (2228) 2:18:05

72 485 Krista Hildebrand, Union Pier (2245) 2:18:24

73 486 Melissa Miller, Sturgis (2246) 2:18:26

74 491 Susan Meeuwsen, Grand Rapids (2257) 2:18:34

75 498 Tera Wiechertjes, Grand Rapids (2287) 2:18:55

76 519 Jenifer Pruim, Jenison (2348) 2:19:44

77 532 Christina Hoexum, Saginaw (2372) 2:20:05

78 536 Stacey Bromley, Rockford (2384) 2:20:13

79 538 Michelle Laflure, Grand Rapids (2390) 2:20:19

80 542 Cara Jansen, Grand Rapids (2409) 2:20:39

81 544 Vanessa Timm, Owosso (2412) 2:20:40

82 545 Andrea Johnson, Frankfort (2413) 2:20:41

83 548 Tiffany Young, Grand Rapids (2428) 2:21:04

84 552 Tammy Eteo, Ada (2438) 2:21:12

85 563 Kim Morgan, Holland (2460) 2:21:28

86 573 Kimberly Jury, Grand Ledge (2482) 2:21:46

87 581 Laura Gelderloos, Grand Rapids (2498) 2:21:59

88 587 Julie Lausch, Grand Rapids (2508) 2:22:08

89 590 Jennifer Geerdink, Holland (2513) 2:22:11

90 593 Julie Smith, Holt (2527) 2:22:21

91 596 Christin Weeda, Grand Rapids (2536) 2:22:27

92 611 Sarah Jasman, Holland (2571) 2:22:59

93 613 Sarah Ramey, Novi (2574) 2:23:01

94 616 Laura Curtis, Muskegon (2580) 2:23:12

95 617 Samantha Smith, Grand Rapids (2582) 2:23:14

96 627 Sara Brenner, Grand Rapids (2605) 2:23:35

97 638 Darcey Durr, Grand Rapids (2624) 2:23:54

98 648 Sarah Scholten, Grand Rapids (2645) 2:24:06

99 652 Lauren Sears, Royal Oak (2650) 2:24:11

100 655 Paula Krupiczewicz, Grand Rapids (2657)

2:24:19

101 662 Jill Leatherman, Grand Rapids (2667) 2:24:26

102 663 Jennifer Scovel, Richland (2672) 2:24:31

103 680 Angela Geschwendt, Ionia (2708) 2:25:12

104 692 Darcie Oudbier, Kentwood (2727) 2:25:45

105 702 Melissa O'connor, Holland (2746) 2:26:13

106 718 Angela Meldrum, Harrison Twp (2792) 2:27:12

107 722 Holly Carr, Clyde (2800) 2:27:20

108 753 Elizabeth De Graaf, Grand Haven (2857) 2:28:31

109 765 Nathania Leder, Grand Rapids (2883) 2:28:57

110 774 Rebekah Fleischman, Niles (2906) 2:29:21

111 777 Stephanie Potter, Middleville (2913) 2:29:23

112 782 Wendy Kik, Cedar Springs (2931) 2:29:50

113 800 Nelvia Van Dorp, Wiarton (2969) 2:30:41

114 801 Mary Reinders, Grand Rapids (2970) 2:30:41

115 823 Heather Dezeeuw, Holland (3026) 2:32:09

116 859 Annette Schramski, Mount Clemens (3095)

2:33:51

117 869 Emily Stegenga, Caledonia (3108) 2:34:18

118 874 Sarah Reinoehl, Wyoming (3115) 2:34:27

119 876 Courtney Tamburello, Ada (3121) 2:34:29

120 885 Susan Kingma, Grand Rapids (3136) 2:34:42

121 886 Keri Law, Niles (3137) 2:34:42

122 891 Tirzah Conlon, Jenison (3146) 2:34:46

123 902 Angela Clouse, Rockford (3166) 2:35:13

124 909 Katie Borchert, Grand Rapids (3178) 2:35:31

125 913 Kelli Steenwyk, Holland (3189) 2:35:37

126 915 Lauren Hunsberger, Grand Rapids (3194) 2:35:41

127 917 Alison Woodman, Grand Rapids (3198) 2:35:55

128 953 Jill Napiwocki, Grandville (3265) 2:37:53

129 973 Heather Kamerman, Carol Stream (3295) 2:38:51

130 979 Rachel Bakker, Blaine (3305) 2:39:14

131 984 Susan Sroka, Plymouth (3311) 2:39:23

132 997 Lori Miedema, Hudsonville (3340) 2:40:13

133 1027 J. Heather Lamange, Kentwood (3394) 2:41:44

134 1053 Jennifer Morrow, Ypsilanti (3441) 2:43:44

135 1062 Melissa Ritz, Newaygo (3459) 2:44:59

136 1088 Sarah Van Vliet, Kalamazoo (3519) 2:47:21

137 1092 Lara Ouellette, Hudsonville (3525) 2:47:32

138 1098 Chantil Dewitt, Grand Rapids (3541) 2:48:37

139 1100 Michelle Gallery, Grand Rapids (3548) 2:48:57

140 1108 Penelope Axe, Allegan (3560) 2:49:53

141 1113 Danielle Dusendarg, Grand Rapids (3570)

2:50:43

142 1117 Nicole Ball, Hudsonville (3578) 2:51:01

143 1133 Amy Cummins, Jenison (3605) 2:53:39

144 1136 Mary Prather, Hopkins (3608) 2:53:50

145 1146 Nicole Molenaar, E. Lansing (3625) 2:55:14

146 1152 Mandy Heiler, Lowell (3635) 2:55:58

147 1157 Amy Lutke, Allendale (3647) 2:57:21

148 1162 Sarah Terwilliger, Grandville (3657) 2:58:34

149 1166 Melissa Donick, Traverse (3662) 2:59:19



Men's 25 to 29 212 Finished



1 1 Joseph Kariuki, Kenya (1) 1:14:09

2 2 William Kietum, Kenya (2) 1:14:24

3 7 Joseph Kamau, Royersford (7) 1:18:25

4 9 Michael Dudley, Bend (9) 1:19:24

5 15 Snow Rusty, Watertown (15) 1:22:32

6 18 Jeff Campbell, Alamosa (18) 1:22:52

7 27 Joe Simone, Hickory Hills (27) 1:24:53

8 29 Matthew Smith, Holland (29) 1:26:14

9 35 Scott Collins, Rochester (36) 1:27:12

10 38 Douglas Meyer, Grand Rapids (40) 1:27:42

11 44 Steven Darmofal, Toledo (49) 1:29:35

12 49 William Crook, Charlevoix (55) 1:30:19

13 59 Jeff Day, N. Olmsted (66) 1:32:12

14 63 Brodie Miles, Auburn Hills (70) 1:32:43

15 70 Greg Helmer, Muskegon (82) 1:33:17

16 72 Joseph Cantwell, Allegan (86) 1:33:45

17 87 Jack Deegan, Grosse Pointe P (106) 1:35:22

18 98 Michael Lippenga, Wyoming (118) 1:36:31

19 115 Mike Bolt, Chicago (135) 1:37:43

20 146 Greg Gould, Muskegon (169) 1:39:32

21 148 Pat Mitchell, E. Lansing (171) 1:39:36

22 167 Erin Irwin, Detroit (193) 1:40:36

23 187 Mike Reske, Lawton (215) 1:41:41

24 193 Todd Meredith, Flushing (221) 1:41:50

25 202 Sean Sweat, Wacker (232) 1:42:30

26 214 Dylan Wessman, Upper Arlington (245) 1:42:58

27 216 Scott Spaanstra, Pinckney (247) 1:43:00

28 228 Marty Foster, Portage (259) 1:43:29

29 233 Timothy "ra Mccall, Grand Rapids (265) 1:43:37

30 234 Bret Guthnect, Holland (266) 1:43:41

31 253 Andrew Walberer, Urbana (288) 1:44:39

32 254 Andrew Wedel, Duncansville (289) 1:44:40

33 263 James Smothers, Grand Rapids (299) 1:45:14

34 293 Craig James-heer, Grand Rapids (329) 1:45:55

35 299 James R. Hall, Holland (335) 1:46:02

36 311 Aaron Bruininks, Kalamazoo (348) 1:46:16

37 324 Corey Degoffau, Grand Ledge (363) 1:46:35

38 326 Shane Piers, Holland (365) 1:46:39

39 341 Brad Postema, Kalamazoo (380) 1:47:00

40 348 Derek Van Meurs, Muskegon (387) 1:47:05

41 360 Jeff Olsson, Grand Rapids (401) 1:47:31

42 364 Brian Bollone, Caledonia (406) 1:47:39

43 369 Robert Williams, Greenville (411) 1:47:46

44 372 Allen Nederveld, Colombus (414) 1:47:49

45 390 Jeff Deschaaf, Holland (433) 1:48:22

46 400 Christopher Marek, Belleville (443) 1:48:29

47 425 Jeff Nuss, Richland (470) 1:49:10

48 431 Steve Fetyko, Grand Rapids (476) 1:49:20

49 466 Jason Banfield, Grand Rapids (513) 1:50:22

50 483 Christopher Taylor, Grand Rapids (532) 1:50:46

51 491 Dan Gelderloos, Grand Rapids (541) 1:50:57

52 517 Gant Enderle, Bolingbrook (570) 1:51:37

53 520 Kevin Schoenborn, Walker (574) 1:51:44

54 527 Rodne Lecouteur, Aurora (584) 1:52:06

55 536 Anthony Grossa, Grand Rapids (594) 1:52:19

56 556 Brian Walters, Zeeland (618) 1:52:44

57 572 Matt Kile, Comstock Park (639) 1:53:07

58 575 Laud Ryan, Kentwood (644) 1:53:13

59 583 Mike Connolly, Royal Oak (653) 1:53:24

60 585 Andy Portinga, Grand Rapids (655) 1:53:26

61 626 Jeffrey Mccaul, Wyoming (707) 1:54:28

62 644 Jesse Gonzales, Zeeland (731) 1:54:52

63 650 Scott Rabick, Grand Rapids (738) 1:54:58

64 652 John K. Pyper, Grand Rapids (741) 1:55:01

65 659 Jim Bienias, Royal Oak (749) 1:55:08

66 666 Gary David, Royal Oak (756) 1:55:14

67 669 Gregory Doerr, Rockford (759) 1:55:19

68 675 Stephane Malherbe, Wyoming (765) 1:55:26

69 684 William Clifford jr., Ypsilanti (775) 1:55:39

70 693 Jack Soderman, Kentwood (787) 1:55:52

71 697 Paul Schlaff, Muskegon (791) 1:55:58

72 720 John Toiga, Grand Rapids (815) 1:56:20

73 723 Kevin Fite, Kentwood (818) 1:56:21

74 768 Joel Dykstra, Danville (869) 1:57:18

75 804 Michael Holtrop, Chicago (923) 1:58:20

76 834 Thomas C. Neil, Hastings (966) 1:59:02

77 848 Michael Pippenger, Bloomington (980) 1:59:19

78 868 Randy Steele, Holland (1006) 1:59:39

79 869 Eric Bauman, Grand Rapids (1007) 1:59:40

80 881 James Everett, Grandville (1020) 1:59:50

81 899 Chris Roach, Kalamazoo (1044) 2:00:08

82 910 Jeffrey Stormo, Grand Rapids (1058) 2:00:25

83 916 Gregg Colburn, Chicago (1064) 2:00:33

84 942 Tim Johnson, Grand Rapids (1093) 2:00:55

85 947 Karl Hartmann, Chicago (1099) 2:01:04

86 979 Thad Cypher, Grand Rapids (1136) 2:01:42

87 981 Matt Stargardt, Grand Rapids (1138) 2:01:43

88 993 Craig Hoffman, Rockford (1151) 2:01:57

89 1013 Nicholas Lloyd, Royal Oak (1176) 2:02:25

90 1016 Sam Rice, Grand Rapids (1180) 2:02:27

91 1017 Garrick Pohl, Holland (1182) 2:02:30

92 1023 Kevin Schultz, Jenison (1191) 2:02:42

93 1027 James Crites, Kalamazoo (1196) 2:02:48

94 1055 Michael Vanderlugt, Wyoming (1237) 2:03:29

95 1059 Jason Macgregor, Zeeland (1242) 2:03:36

96 1067 Tim Waalkes, Grosse Pointe (1251) 2:03:46

97 1070 Stanton Mc Comb, Grand Rapids (1254) 2:03:47

98 1072 Peter Menard, Ann Arbor (1256) 2:03:49

99 1080 Steven Geerling, Westminster (1268) 2:03:58

100 1089 Kevin Devries, Grandville (1279) 2:04:07

101 1102 Gregory Harnish, Allendale (1295) 2:04:34

102 1107 Charles Jones I I, Grandville (1303) 2:04:38

103 1127 Jon Narr, Clinton Twp. (1332) 2:05:05

104 1151 Kenneth Greenfield, Libertyville (1361)

2:05:33

105 1163 John Hinken, Grandville (1377) 2:05:47

106 1164 James Brady, Lansing (1378) 2:05:48

107 1194 Kevin Farmer, Grand Rapids (1419) 2:06:24

108 1198 Rhett Behrje, Portage (1423) 2:06:26

109 1200 Brian Studenka, Lanton (1427) 2:06:36

110 1205 David Byrne, Jenison (1440) 2:06:49

111 1215 Mike Byam, Grand Rapids (1456) 2:06:59

112 1217 Cary Fletter, Grand Rapids (1458) 2:07:01

113 1242 David Zeemering, Grand Rapids (1488) 2:07:26

114 1261 Matt Garvelink, Holland (1512) 2:07:47

115 1297 Conrad Rohrer, Grand Rapids (1570) 2:08:46

116 1313 Eric Nelson, Grand Rapids (1594) 2:09:10

117 1349 Timothy P Walter, Holland (1644) 2:10:06

118 1356 Jeffrey Oliver, Nashville (1653) 2:10:19

119 1383 Aaron Poquette, Grand Rapids (1683) 2:10:43

120 1384 Matt Simerson, Cadillac (1684) 2:10:43

121 1407 Tj Kusmierski, Hudsonville (1710) 2:11:00

122 1412 Phil Jones, Holland (1716) 2:11:06

123 1416 Chris Bissell, Northville (1723) 2:11:14

124 1441 Dan Kender, Zeeland (1757) 2:11:33

125 1461 Jason Chang, Ferndale (1782) 2:11:48

126 1467 Brian Cowles, Cincinnati (1792) 2:11:54

127 1479 Peter Torres, Kentwood (1809) 2:12:05

128 1493 Michael Stoy, Grand Rapids (1832) 2:12:21

129 1516 Timothy Doyle, Grand Rapids (1865) 2:12:42

130 1518 Keith Caterino, Kentwood (1867) 2:12:46

131 1534 Randy Small, Wyoming (1886) 2:13:07

132 1536 Michael De Vries, Grand Rapids (1889) 2:13:11

133 1545 Adam Fenstermaker, E. Grand Rapids (1910)

2:13:28

134 1549 Matt Kuiper, Jenison (1917) 2:13:41

135 1579 Todd Ritsema, Grand Rapids (1960) 2:14:16

136 1593 Richard Chapman, Lowell (1983) 2:14:35

137 1607 Jon Sherrill, Holland (2001) 2:14:47

138 1610 Craig Theodore, Hamilton (2004) 2:14:50

139 1631 Brent Dickerson, Grand Rapids (2036) 2:15:20

140 1643 Scott Lombard, Lakeview (2053) 2:15:30

141 1665 Kyle De Young, Holland (2084) 2:15:51

142 1677 Roly Kanard, Columbus (2098) 2:16:00

143 1681 Robert Fales, Battle Creek (2108) 2:16:09

144 1698 Todd Benson, Wyoming (2145) 2:16:44

145 1711 Curt Steinebach, Kentwood (2167) 2:17:07

146 1715 John Jones, Richland (2173) 2:17:11

147 1719 Tim Schultman, Mt Pleasant (2179) 2:17:19

148 1727 Darryl Jarmosco, Grand Rapids (2191) 2:17:35

149 1742 Mark Pierson, Grand Rapids (2218) 2:17:57

150 1756 Troy Peuler, Bay City (2239) 2:18:19

151 1763 Chuck Brenner, Battle Creek (2252) 2:18:32

152 1766 Brian Dehaan, Grandville (2255) 2:18:34

153 1833 Frank Zamarripa, Grand Rapids (2359) 2:19:56

154 1838 Thomas Braun, Grandville (2365) 2:19:59

155 1841 Jacob Freedman, Cumming (2373) 2:20:07

156 1855 Pete C. Minjoe, Center Line (2394) 2:20:25

157 1856 Dave Novitsky, Grand Rapids (2396) 2:20:26

158 1876 Jayson Degraff, E. Grand Rapids (2423) 2:20:57

159 1891 John Kibsgaard, Comstock park (2444) 2:21:16

160 1896 Steven Jarmel, Chicago Il (2457) 2:21:27

161 1902 Joel Allchin, E. Lansing (2469) 2:21:34

162 1904 Gregory Lange, Comstock Park (2472) 2:21:36

163 1908 James Vitale, Harper Woods (2477) 2:21:40

164 1911 Chris Hofland, Holland (2484) 2:21:48

165 1912 Lee Schopp, Holland (2485) 2:21:48

166 1926 Mark Haverdink, Holland (2517) 2:22:13

167 1930 Aaron Karus, Walker (2521) 2:22:17

168 1957 David Wright, Grand Rapids (2564) 2:22:50

169 1972 Joseph Young, Rockford (2595) 2:23:30

170 1981 Jamie Acord, Grandville (2609) 2:23:38

171 1997 Kevin Lipke, Grand Rapids (2642) 2:24:04

172 1998 Sean Burns, Grand Rapids (2648) 2:24:08

173 2010 Al Samora Jr, Allendale (2673) 2:24:34

174 2027 Brian Niepoky, Stevensville (2704) 2:25:10

175 2041 James Sudinski, Coral (2738) 2:25:56

176 2065 Jonathon Van Hekken, East Grand Rapi (2780)

2:26:48

177 2071 Charles Keynoids, Wyoming (2786) 2:26:56

178 2098 Darin Markosky, Wyoming (2838) 2:28:08

179 2111 Steve Bultman, Grandville (2867) 2:28:41

180 2124 Michael Corcoran, Grand Rapids (2893) 2:29:09

181 2131 Cory Sengsanith, West Lafayette (2903) 2:29:20

182 2135 Jason White, Grand Rapids (2911) 2:29:22

183 2150 Brent Van Dyke, Byron Center (2932) 2:29:50

184 2244 Dennis Vantassell, Wyoming (3118) 2:34:27

185 2246 Daniel Myers, Georgetown (3122) 2:34:29

186 2247 Brandon Armstrong, Wyoming (3123) 2:34:30

187 2253 Hector Garces, East Kentwood (3142) 2:34:44

188 2260 Ron Aulbach, Mattawan (3155) 2:34:58

189 2267 Joseph Schetz, Chicago (3172) 2:35:25

190 2278 Robert Tease, Allendale (3191) 2:35:38

191 2285 Jeffrey Swanson, Grand Rapids (3205) 2:36:13

192 2321 Joseph Gragg, Grand Rapids (3289) 2:38:37

193 2325 Dale Selvius, Grand Rapids (3302) 2:39:09

194 2327 Terry Yoder, Sparta (3308) 2:39:15

195 2328 Michael Russell, Grand Rapids (3312) 2:39:24

196 2329 Joe Russell, Grand Rapids (3313) 2:39:26

197 2332 John Morrison, Caledonia (3319) 2:39:30

198 2351 Andrew Hooks, Chicago (3354) 2:40:38

199 2362 Andrew Demeester, Holland (3379) 2:41:19

200 2363 Darrin Ackerman, Cedar Springs (3380) 2:41:19

201 2369 Ryan Glanville, Ludington (3403) 2:42:10

202 2376 Derik Miller, Jenison (3424) 2:43:08

203 2387 Jason Wiles, Kalamazoo (3439) 2:43:43

204 2395 Jason Brautigam, Kalamazoo (3455) 2:44:56

205 2406 Scott Giese, Wyoming (3478) 2:45:33

206 2408 Pierre Kamil, Walker (3481) 2:45:39

207 2409 Drew Sayer, Lansing (3482) 2:45:40

208 2429 Scott Hartmann, Kentwood (3514) 2:47:10

209 2485 Brian Mccown, Royal Oak (3638) 2:56:03

210 2486 Michael Culver, Grand Rapids (3639) 2:56:12

211 2521 Isaal Hunt, Fennville (3731) 3:27:11

212 2525 Kimberly Stevens, Hastings (3742) 3:41:15



Women's 25 to 29 219 Finished



1 1 Teresa Wanjiku, Kenya (32) 1:26:51

2 5 Kim Pawelek, Jacksonville (46) 1:29:27

3 9 Josie Edwards - Scott, Santa Fe (72) 1:32:44

4 11 Jennifer Tonkin, Seattle (75) 1:32:47

5 18 Janet Boldrey, Grand Rapids (103) 1:35:15

6 20 Amy Kuipers, Chicago (107) 1:35:23

7 23 Amy Wing, Grand Rapids (146) 1:38:06

8 26 Patricia Bagley, Livonia (180) 1:40:02

9 28 Catherine Herne, Ann Arbor (202) 1:41:01

10 29 Laura J. Bell, Otisville (222) 1:41:51

11 32 Ann M Lindow, Frankenmuth (263) 1:43:31

12 38 Yvette Pierce, Kentwood (351) 1:46:20

13 51 Tiffani Morrell, Grand Rapids (544) 1:51:00

14 54 Traci Smith, Holland (572) 1:51:39

15 55 Patricia Kondratenko, Romeo (575) 1:51:45

16 61 Sharon M. Becker, Fowler (615) 1:52:43

17 76 Kristan Wolfrom, Granger (680) 1:54:00

18 96 Faith Begay, Chicago (837) 1:56:41

19 97 Teresa Xaundria, Kalamazoo (845) 1:56:46

20 98 Wendi Jabs, Owosso (846) 1:56:47

21 99 Amy Dekruyter, Holland (851) 1:56:51

22 106 Kerry Miller, Three Rivers (879) 1:57:35

23 109 Paula Rickerd, New Haven (884) 1:57:44

24 111 Camille Joszi, Chicago (887) 1:57:48

25 122 Margaret Merkel, Grand Rapids (927) 1:58:24

26 131 Beth Adler, Toledo (956) 1:58:52

27 135 Kelly Debaar, Ada (992) 1:59:33

28 139 Lesley Houchin - Mille, Holland (1011) 1:59:44

29 140 Amy Grake, Rochester (1022) 1:59:52

30 141 Sara Terrell, Ann Arbor (1032) 1:59:57

31 143 Frances Bruischart, Holland (1038) 2:00:02

32 154 Laura Schwindt, Kentwood (1116) 2:01:25

33 158 Sandy Houting, Zeeland (1145) 2:01:46

34 168 Missy Hamilton, Colon (1188) 2:02:41

35 171 Heidi Mueller, Grand Rapids (1209) 2:03:02

36 173 Kimberly Fedison, Ortonville (1211) 2:03:02

37 176 Patricia A. Schmidt, Allendale (1218) 2:03:12

38 184 Heather Connery, North Muskegon (1243) 2:03:37

39 186 Laura Finley, Kalamazoo (1259) 2:03:51

40 187 Lisa Snyder, Chicago (1260) 2:03:51

41 189 Thuy To, Kalamazoo (1270) 2:03:59

42 201 Becky Shively, Grand Rapids (1320) 2:04:55

43 203 Krissandra Berens, Grand Rapids (1327) 2:05:01

44 207 Andrea Ovellette, Frmngtn Hills (1340) 2:05:16

45 219 Lorraine Brys, Grand Rapids (1395) 2:06:01

46 226 Lara Lanka, Grand Haven (1425) 2:06:30

47 230 Megan Smothergill, Kalamazoo (1430) 2:06:40

48 233 Pamela Sindelar, Warren (1435) 2:06:45

49 242 Katie Alguire, Grand Haven (1459) 2:07:02

50 243 Susan Reinsch, Grand Rapids (1460) 2:07:03

51 250 Kimberly Jenson, Bloomfield Hill (1504)

2:07:39

52 259 Kristin Ferro, Grand Rapids (1534) 2:08:15

53 266 Melissa Sandman, Grand Rapids (1553) 2:08:33

54 270 Kristie Schaab, Jenison (1561) 2:08:38

55 278 Christine Koops, Grand Rapids (1578) 2:08:55

56 280 Alyssa Vellinga, Grand Rapids (1591) 2:09:06

57 298 Wendi Scholten, Grandville (1654) 2:10:19

58 306 Lori Robinson, Shaker Hts (1720) 2:11:11

59 314 Kristin Vidt, Grand Rapids (1743) 2:11:24

60 324 Monica Beck, St. clair shore (1790) 2:11:52

61 331 Molly Kerr, Grand Rapids (1811) 2:12:06

62 335 Cristina Higel, Allendale (1823) 2:12:14

63 339 Sara Williams, Augusta (1831) 2:12:20

64 343 Larissa Kemp, Libertyville (1848) 2:12:29

65 347 Andrea Ho, Kalamazoo (1857) 2:12:36

66 348 Lisa Leibel, Grand Rapids (1859) 2:12:38

67 349 Evelyn Ho, Madison (1861) 2:12:39

68 353 Margaret Wilson, Kalamazoo (1887) 2:13:09

69 355 Colleen West, Birmingham (1891) 2:13:11

70 361 Heather Randall, Farmington (1903) 2:13:17

71 373 Lana Ravesloot, Grand Rapids (1933) 2:13:53

72 375 Heather Baas, Chicago (1936) 2:13:55

73 376 Jennifer Reza, Chicago (1937) 2:13:55

74 378 Miriam Kamps, Grand Rapids (1946) 2:14:05

75 392 Gail Viening, Holland (1994) 2:14:44

76 394 Shawnda Garcia, Holland (1999) 2:14:45

77 399 Melissa Knight, Rockford (2019) 2:15:07

78 403 Dawn Vanappel, Wyoming (2027) 2:15:14

79 405 Rachel Antonini, Grand Rapids (2033) 2:15:17

80 407 Christina Storer-mulhearn, Portage (2042)

2:15:24

81 414 Dawn Rybarczyk, Kentwood (2070) 2:15:39

82 416 Marcy Huber, Ludington (2073) 2:15:43

83 423 Jana Pasma, Grand Rapids (2102) 2:16:04

84 430 Jill Jones, Grand Ledge (2113) 2:16:15

85 432 Sheri Schoonveld, Grand Rapids (2120) 2:16:23

86 446 Tamara Samson, Royal Oak (2143) 2:16:43

87 448 Kimberly Johnson, Grand Haven (2147) 2:16:50

88 450 Alison Zapf, Fort Collins (2154) 2:16:57

89 451 Heather Force, Grand Haven (2155) 2:16:57

90 456 Kristy Link, Kalamazoo (2166) 2:17:07

91 460 Julie Nuss, Portage (2176) 2:17:15

92 461 Kelly Beschoner, Grand Rapids (2180) 2:17:21

93 462 Shawn Aulbach, Mattawan (2184) 2:17:26

94 464 Nicole Graf, Haslett (2187) 2:17:29

95 465 Juliet Biros, Grand Rapids (2192) 2:17:36

96 467 Dawn Degraff, E. Grand Rapids (2198) 2:17:43

97 490 Penny Zylstra, Hudsonville (2256) 2:18:34

98 499 Lisa Sluiter, South Haven (2288) 2:18:56

99 508 Deanna Fridley, Middleville (2319) 2:19:19

100 518 June Kuiper, Grandville (2345) 2:19:41

101 522 Eileen Rice, Detroit (2354) 2:19:48

102 526 Holly Hillary, Grand Rapids (2358) 2:19:55

103 527 Sheilah Murphy, Detroit (2364) 2:19:59

104 534 Kelly Bagnall, Grand Haven (2378) 2:20:12

105 535 Michelle Wadell, Okemos (2382) 2:20:13

106 540 Cortney Richa, Plymouth (2395) 2:20:26

107 546 Michelle Cornelisse, Grand Rapids (2418)

2:20:54

108 554 Bernadette Gerke, Belmont (2446) 2:21:17

109 558 Brooke Smith, Commerce Twp. (2453) 2:21:21

110 560 Rebecca Stoutner, Chicago (2455) 2:21:22

111 561 Rachel Levy, Chicago (2456) 2:21:22

112 569 Kerri House, Mt Pleasant (2475) 2:21:37

113 579 Melanie Held, Grand Rapids (2495) 2:21:57

114 580 Jennifer Deegan, Grosse Pointe P (2496)

2:21:58

115 584 Karman Vanderstel, Jenison (2503) 2:22:03

116 586 Michelle Hoexum, Grand Rapids (2506) 2:22:08

117 588 Lisa Johnson, Ishpeming (2511) 2:22:10

118 591 Trina - Iri Harris, Grand Rapids (2516)

2:22:12

119 597 Kristen Skytta, Berkley (2537) 2:22:27

120 599 Mary Rodenhouse, Caledonia (2540) 2:22:29

121 618 Symantha Reenders, West Olive (2585) 2:23:18

122 619 Michelle Bray, Walker (2587) 2:23:19

123 622 Susan Bouws, Zeeland (2593) 2:23:27

124 623 Victoria Vineyard, Wyoming (2594) 2:23:28

125 628 Molly Brenner, Grand Rapids (2606) 2:23:35

126 640 Angela Schramski, Davison (2627) 2:23:55

127 647 Rebecca Lipke, Grand Rapids (2644) 2:24:06

128 649 Marci Bultemeier, Grand Rapids (2646) 2:24:07

129 650 Jacquelyn Ramirez, Ann Arbor (2647) 2:24:07

130 653 Christine Hughes, Grand Rapids (2653) 2:24:16

131 657 Jennifer Keuten, Ferndale (2661) 2:24:22

132 667 Sandra Perez, Grand Rapids (2681) 2:24:43

133 697 Anna Pomp, Holland (2737) 2:25:55

134 705 Jennafer Ross, Grand Rapids (2757) 2:26:25

135 707 Tiphany Yokas, Grand Rapids (2761) 2:26:28

136 721 Shelly Viviano, Rockford (2799) 2:27:20

137 724 Laura Baudine, Chicago (2802) 2:27:21

138 741 Kendall Johnson, Ft Wright (2841) 2:28:11

139 746 Tammy Phillips, Holland (2847) 2:28:16

140 750 Kim Bradford, Kentwood (2854) 2:28:27

141 752 Amy Cobler, Grand Rapids (2856) 2:28:30

142 754 Jennifer L Keuning, Grand Haven (2858) 2:28:34

143 758 Kathleen Anderson, Grand Rapids (2871) 2:28:44

144 759 Jennifer Kiel, Holland (2872) 2:28:45

145 776 Julie Gerhardt, Grand Rapids (2910) 2:29:22

146 779 Julie Whalen, Byron Center (2916) 2:29:25

147 793 Maria Osborne, Des Moines (2957) 2:30:28

148 798 Jennifer Brown, Wyoming (2967) 2:30:40

149 811 Amy Reitz, Kentwood (2990) 2:31:15

150 817 Alison Beatty, Sanford (3007) 2:31:40

151 827 Julie Wynalda, Hudsonville (3032) 2:32:20

152 828 Ann Kik, Parma (3033) 2:32:21

153 832 Lisa Boehm, Grand Rapids (3044) 2:32:31

154 833 Carrie Painter, Spring Lake (3045) 2:32:31

155 834 Mary Jane Evink, Grand Haven (3046) 2:32:32

156 842 Cynthia Allen, Comstock Park (3056) 2:32:48

157 848 Susan Stevens, Portage (3074) 2:33:14

158 875 Christine Stepleton, Comstock Park (3120)

2:34:28

159 877 Tanya Byker Phair, Grand Rapids (3125) 2:34:31

160 879 Kami Grimco, Kentwood (3128) 2:34:34

161 887 Kathleen Allen, Chicago (3139) 2:34:43

162 888 Martha Milanowski, Eagle River (3140) 2:34:44

163 890 Catherine Loughin, Ionia (3143) 2:34:45

164 894 Kari Kossen, Byron Center (3151) 2:34:49

165 895 Susan Turner, Hickory Corners (3152) 2:34:50

166 898 Shannon Nelsen, Royal Oak (3159) 2:35:05

167 905 Patricia Sullivan, Chicago (3171) 2:35:20

168 906 Katie Helmer, Muskegon (3173) 2:35:26

169 908 Kelly Adler, Holland (3176) 2:35:28

170 912 Sue Sayavongsa, St. Joseph (3188) 2:35:37

171 928 Annette Stepleton, Northville (3221) 2:36:32

172 937 Kristi Daane, Grand Rapids (3240) 2:37:08

173 966 Brenda Johnson, Byron Center (3284) 2:38:26

174 968 Dianna Carr, Chicago (3288) 2:38:31

175 969 Catherine Mish, Grandville (3290) 2:38:39

176 976 Deborah Berkenpas, Grand Rapids (3298) 2:38:56

177 980 Dawn Bakker, Guelph (3306) 2:39:14

178 981 Melanie Yoder, Sparta (3307) 2:39:15

179 982 Amy Meendering, Grand Rapids (3309) 2:39:18

180 985 Sarah Novak, Wyoming (3316) 2:39:28

181 986 Janice Fookes, Grandville (3317) 2:39:28

182 999 Christa Schindler, Columbus (3342) 2:40:14

183 1005 Christie Eppler, Haslett (3356) 2:40:39

184 1009 Sarah Kendziorski, Wyoming (3364) 2:40:53

185 1016 Maria L. Allen, Grand Rapids (3377) 2:41:18

186 1021 Tracy Skelton, Sterling Hts (3386) 2:41:27

187 1023 Renee M. Porter, Comstock Park (3388) 2:41:28

188 1029 Aimee Gordon, Waterford (3396) 2:41:51

189 1034 Kristi Glanville, Ludington (3402) 2:42:10

190 1041 Miska Rynsburger, Zeeland (3415) 2:42:27

191 1047 Shelby Dewitt, Holland (3422) 2:42:48

192 1052 Jill Pickard, Byron Center (3436) 2:43:29

193 1054 Katrina Ferguson, Comstock Park (3443) 2:43:54

194 1055 Shelly Holstege, Zeeland (3444) 2:44:02

195 1057 Julie Homan, Kalamazoo (3446) 2:44:12

196 1058 Kelly Leavoy, Kalkaska (3449) 2:44:38

197 1076 Jennifer Jones, Kentwood (3496) 2:46:14

198 1085 Wendy Hartmann, Kentwood (3513) 2:47:10

199 1087 Teresa Mcconville, E. Lansing (3518) 2:47:20

200 1096 Karla Baarman, Holland (3533) 2:48:01

201 1121 Leslie Howell, Trufant (3585) 2:51:17

202 1124 Amy Milliman, Grand Blanc (3589) 2:51:39

203 1129 Karen Meyer, Maryland Height (3598) 2:52:41

204 1130 Gina Arendsen, Holland (3599) 2:53:04

205 1138 Vittoria Katanski, Waterford (3612) 2:53:58

206 1147 Shawna Schoonveld, Chicago (3626) 2:55:14

207 1153 Susan Vlietstra, Grand Rapids (3636) 2:56:00

208 1160 Kristen Zoetewey, Grand Rapids (3651) 2:57:52

209 1168 Amelia Katanski, Lansing (3664) 2:59:23

210 1182 Maggie Alguire, Middleville (3683) 3:02:46

211 1183 Jill Kunz, Northville (3684) 3:02:51

212 1191 Nancy Fishbeck, Kalamazoo (3704) 3:08:30

213 1193 Katy Hamtak, Columbus (3707) 3:10:41

214 1197 Heather Nelson, Cedar Springs (3711) 3:12:10

215 1200 Lisa Nedoff, Grand Rapids (3716) 3:14:53

216 1201 Kathryn Reed, Wyoming (3717) 3:17:20

217 1205 Anne Simmons, Marietta (3724) 3:20:22

218 1206 Erin Holt, Wyoming (3725) 3:20:57

219 1207 Shelly Fuqua, Grand Rapids (3726) 3:25:31



Men's 30 to 34 354 Finished



1 3 Daniel Kihara, Kenya (3) 1:17:14

2 4 Todd Williams, Knoxville (4) 1:17:15

3 5 Paul Aufdemberge, Redford (5) 1:18:03

4 6 Thomas J. Lentz, Cincinnati (6) 1:18:25

5 8 Guy Murray, Farmington Hill (8) 1:19:22

6 10 Jerry Lawson, Jacksonville (10) 1:19:53

7 11 Bob Masters, Toledo (11) 1:20:11

8 14 Don U Overstreet, Cincinnati (14) 1:21:27

9 19 Paul Bonfiglio, Chicago (19) 1:23:03

10 20 John Collet, Channahon (20) 1:23:16

11 25 Keith Madaras, Pemberville (25) 1:24:45

12 26 David Chomet, Berkley (26) 1:24:52

13 28 Ron Johnson, Clio (28) 1:25:08

14 33 Craig Speolhof, Holland (34) 1:27:00

15 36 David Peterson, Farmington (37) 1:27:25

16 37 Daniel Droski, Grand Rapids (38) 1:27:26

17 43 Paul E Diekema, Grand Rapids (48) 1:29:31

18 45 Kevin B Miller, Wayland (50) 1:29:41

19 53 Matt E Paganelli, Rockford (59) 1:30:49

20 55 Jon Manion, Kentwood (61) 1:31:07

21 58 Matt Woods, Deerfield (64) 1:31:21

22 71 David Dekruyter, Holland (84) 1:33:42

23 83 Jim Misiewicz, Holland (99) 1:35:08

24 84 Kurt Clark, East Grand Rapi (100) 1:35:11

25 89 Rich Hentemann, Grand Haven (109) 1:35:36

26 93 Thomas Paluch, Jackson (113) 1:36:24

27 100 Tim Seeley, Burton (120) 1:36:37

28 103 Dan Schroeder, Grand Rapids (123) 1:36:49

29 105 Robert Glashow, Monsey (125) 1:36:57

30 109 Stephen W Williams, Grand Rapids (129) 1:37:22

31 116 Paul Curran, Grand Rapids (136) 1:37:49

32 126 Roger Aspholm, Park Ridge (149) 1:38:19

33 128 Chris Kok, Midland (151) 1:38:29

34 157 Matt A Inman, Charlevoix (183) 1:40:11

35 158 Stephen M Zeeboor, Rockford (184) 1:40:12

36 159 Chris Hughes, Lansing (185) 1:40:15

37 164 Kelly Jackson, Holt (190) 1:40:29

38 184 Tom Meszaros, Grand Blanc (212) 1:41:35

39 211 John Houting, Holland (242) 1:42:53

40 212 Russ Schlukebir, Grand Rapids (243) 1:42:54

41 217 Steve Haakenson, Grand Ledge (248) 1:43:00

42 221 Fred Mcwain, Kentwood (252) 1:43:16

43 235 Stephen Karston, Grand Rapids (267) 1:43:42

44 249 Jeff Roman, Fenton (282) 1:44:24

45 259 William Shriver, Bad Axe (294) 1:44:55

46 268 Ricky Green, Kentwood (304) 1:45:24

47 270 Mark Kaufman, Farmington Hill (306) 1:45:28

48 271 Brian Knapp, Grand Rapids (307) 1:45:29

49 272 Jay Dunwell, Grand Rapids (308) 1:45:32

50 277 Eug╦ne Breuring, Battle Creek (313) 1:45:37

51 286 Patrick Mohney, Grand Rapids (322) 1:45:44

52 288 James Smith, Kentwood (324) 1:45:46

53 292 Rod Wortley, Grand Rapids (328) 1:45:55

54 298 Dal Townsend, Beulah (334) 1:46:02

55 301 James Britt, Flushing (337) 1:46:03

56 302 Paul Demaagd, Dallas (338) 1:46:03

57 304 David Westrick, Hudsonville (340) 1:46:05

58 306 Matt Vandersys, Grand Haven (342) 1:46:08

59 316 Dennis Squibb, Kentwood (354) 1:46:22

60 319 William Rocker, Holland (358) 1:46:26

61 323 David Dhanoa, Kentwood (362) 1:46:34

62 327 James Sohigian, Chicago (366) 1:46:40

63 344 Eric Ferree, Dexter (383) 1:47:03

64 351 Tom Carrick, Grand Rapids (390) 1:47:07

65 356 Kevin Burns, Grand Rapids (395) 1:47:14

66 358 James Sanford, Grand Rapids (397) 1:47:18

67 359 Somsack Soukhome, Zeeland (399) 1:47:25

68 367 Kevin Cole, Adrian (409) 1:47:42

69 378 Stephen D Kaler, Grand Rapids (420) 1:47:56

70 381 Peter Burrill, Kalamazoo (423) 1:48:01

71 389 Todd Hendrix, Fremont (432) 1:48:21

72 413 Kenneth Nelson, Grand Rapids (458) 1:48:55

73 421 Rod Anderson, Dorr (466) 1:49:06

74 424 Fred Milanowski, Grand Rapids (469) 1:49:09

75 445 James Kryger, Grand Rapids (491) 1:49:51

76 448 Dave Tholen, Birmingham (494) 1:49:55

77 455 Michael Israels, Kentwood (502) 1:50:07

78 462 Donald Hillary, Grand Rapids (509) 1:50:17

79 463 Jeffrey C Baker, Grand Rapids (510) 1:50:18

80 464 David Plambeck, Rockford (511) 1:50:19

81 474 David Kiefer, Birmingham (522) 1:50:35

82 482 Scott Reus, Chicago (531) 1:50:46

83 484 Aaron Brossiet, Grand Rapids (533) 1:50:47

84 493 Gary Cook, Ada (543) 1:50:58

85 497 Ralph Huisinga, Battle Creek (548) 1:51:08

86 507 Allen Griswold, Battle Creek (558) 1:51:23

87 510 Peter Bruno, Lansing (561) 1:51:25

88 515 David Mehney, Grand Rapids (568) 1:51:35

89 518 Chris Booth, Lowell (571) 1:51:38

90 534 Jeff Graft, Travers City (592) 1:52:19

91 540 David Graf, Haslett (598) 1:52:26

92 558 Cary Cox, Toledo (621) 1:52:47

93 563 Tom Linck, Grand Rapids (628) 1:52:54

94 566 Vernon Wendt, Fort Wayne (632) 1:52:57

95 568 Tony Nickel, Elkhart (635) 1:53:04

96 569 Jeff Tercheck, Kentwood (636) 1:53:05

97 570 Steven Boer, Grand Rapids (637) 1:53:06

98 587 Michael Sweeney, Grand Rapids (659) 1:53:28

99 592 Scott Patchin, Holland (664) 1:53:34

100 597 Pj Sullivan, Kentwood (669) 1:53:46

101 609 Gerald Lykins, Grand Rapids (685) 1:54:03

102 613 Tracy A. Jones, Baroda (689) 1:54:07

103 615 Joseph Klooster, Grand Rapids (692) 1:54:10

104 625 Ted Fulmore, Grand Rapids (705) 1:54:25

105 630 Todd Summerhays, Kentwood (712) 1:54:34

106 637 Petr Kovarik, Grand Rapids (720) 1:54:47

107 640 Timothy Koberna, Kalamazoo (725) 1:54:49

108 641 Luke Kelly, Kentwood (727) 1:54:50

109 667 Mark Augustyn, Walker (757) 1:55:17

110 683 Matthew Paparella, Spring Lake (774) 1:55:38

111 687 Eric Macleod, Kalamazoo (778) 1:55:42

112 689 David Nanzanten, Royal Oak (781) 1:55:46

113 692 Karl Swedberg, Grand Rapids (786) 1:55:50

114 696 Kurt Simon, Appleton (790) 1:55:57

115 699 John Printz, Holland (793) 1:56:00

116 713 David Molag, East Grand Rapi (808) 1:56:13

117 727 Thomas Dobry, Auburn Hills (822) 1:56:27

118 731 Charles Ferro, Grand Rapids (826) 1:56:31

119 737 Chris T Christensen, Ada (832) 1:56:37

120 739 Daniel Dwyer, Royal Oak (834) 1:56:38

121 743 Dan Landstra, Hudsonville (839) 1:56:42

122 744 Eric Bergman, Grand Rapids (840) 1:56:42

123 749 Todd Tibbits, East Lansing (847) 1:56:48

124 751 Brent Bodnar, Lansing (849) 1:56:50

125 755 Jeff Vandenberge, Ada (854) 1:56:56

126 772 James Kendra, Spring Lake (877) 1:57:30

127 774 Daniel Coats, Battle Creek (882) 1:57:39

128 789 Chris Mcintire, Sparta (903) 1:57:59

129 790 David Zecchin, Sterling Hts. (904) 1:57:59

130 797 John Mcelwee, Grand Rapids (914) 1:58:09

131 800 Gregg Henderson, East Grand Rapi (918) 1:58:14

132 819 Stephen Robrahn, Holland (947) 1:58:39

133 821 Christopher Makowski, Brighton (949) 1:58:40

134 829 David Stockdale, Rockford (961) 1:58:55

135 837 Jeff Davey, Kentwood (969) 1:59:05

136 841 Michael Lacy, Holland (973) 1:59:10

137 850 Martin Crouse, Gaylord (983) 1:59:22

138 861 Robert Walters, Walker (996) 1:59:35

139 867 Dean Wiest, Grand Rapids (1005) 1:59:39

140 878 Kevin Taylor, Alto (1017) 1:59:48

141 883 James Siewertsen, Grand Rapids (1023) 1:59:53

142 884 Stephen Olson, Troy (1024) 1:59:54

143 885 Brad Barlow, Grand Rapids (1025) 1:59:55

144 894 Jose Delvalle, Holland (1036) 2:00:01

145 928 Michael Hankins, Jenison (1079) 2:00:45

146 938 Daniel Jonkman, Hudsonville (1089) 2:00:52

147 939 Jeffrey Conzelmann, Rockford (1090) 2:00:53

148 940 Gale Fischer, Battle Creek (1091) 2:00:55

149 948 Charles Johnson, Royal Oak (1100) 2:01:04

150 953 Donald Tuitel, E. Grand Rapids (1105) 2:01:09

151 962 Brett Barbier, Muskegon (1114) 2:01:21

152 965 Joe Rosasco, Egr (1119) 2:01:27

153 971 Craig Mccane, Rockford (1125) 2:01:32

154 972 Jeff Rennell, Byron Center (1127) 2:01:33

155 980 Ron Neary, Grand Rapids (1137) 2:01:42

156 1009 Gary Farris, Walker (1172) 2:02:21

157 1010 Gregory Dykhouse, Holland (1173) 2:02:21

158 1018 John Crozier, Grand Rapids (1183) 2:02:35

159 1022 Paul Segard, Belmont (1190) 2:02:41

160 1040 Anthony Pacic, Grand Rapids (1215) 2:03:04

161 1049 Steve Silvey, Grand Rapids (1229) 2:03:24

162 1052 Michael Hollobow, Schaumburg (1233) 2:03:26

163 1057 Curtis Owen, Wyoming (1239) 2:03:34

164 1060 Bruce Wise, Grand Rapids (1244) 2:03:39

165 1069 Gene Schmidt, Saginaw (1253) 2:03:46

166 1079 Steve Roegge, Grand Rapids (1267) 2:03:58

167 1081 Tom Rookus, Byron Center (1269) 2:03:58

168 1086 Kevin Stoll, Rockford (1276) 2:04:06

169 1088 Paul Ondersma, Grand Rapids (1278) 2:04:07

170 1110 Kevin Krause, Buckley (1306) 2:04:40

171 1112 Curtis Terhaar, Grand Rapids (1308) 2:04:43

172 1114 Robert A Krupiczewicz, Grand Rapids (1310)

2:04:44

173 1115 Brian Smit, Grandville (1311) 2:04:46

174 1122 Steven Field, Grand Rapids (1324) 2:04:59

175 1123 Todd Eaton, Haslett (1325) 2:04:59

176 1124 Douglas Ebbers, Holland (1326) 2:05:00

177 1145 Tim Kleczynski, Rochester (1355) 2:05:29

178 1153 Aaron Baylis, Ionia (1365) 2:05:36

179 1171 Mark Mensonides, Caledonia (1387) 2:05:57

180 1173 Matthew Cromie, Kalamazoo (1390) 2:05:58

181 1175 Bryan Shindeldecker, Stevensville (1392)

2:05:59

182 1176 Patrick Race, Bethesda (1393) 2:05:59

183 1185 Michael Ball, Ada (1407) 2:06:13

184 1192 Michael Martin, Walker (1417) 2:06:21

185 1201 Timothy Christensen, Wyoming (1433) 2:06:43

186 1202 John Banta, Grand Rapids (1434) 2:06:43

187 1209 Jed Rodino, Holland (1446) 2:06:52

188 1213 Patrick Agema, Wyoming (1454) 2:06:58

189 1219 Ted Ainsworth, Allegan (1462) 2:07:06

190 1222 Paul Harrington, Walker (1465) 2:07:10

191 1223 Scott Vanderberg, Wyoming (1466) 2:07:10

192 1243 Paul Jacobus, Grand Rapids (1489) 2:07:27

193 1245 Bill Boersma, Grand Rapids (1492) 2:07:29

194 1247 Dion Pratt, Jenison (1495) 2:07:31

195 1249 Peter Patrick, Chicago (1497) 2:07:33

196 1251 Dan Sheehan, St Joseph (1499) 2:07:34

197 1258 Ron Teed, Royal Oak (1508) 2:07:44

198 1265 Terry Sanford, E. Grand Rapids (1516) 2:07:51

199 1278 Philip Niekerk, Grand Rapids (1539) 2:08:21

200 1288 Timothy Gort, Holland (1555) 2:08:34

201 1289 Morris Burley, Holland (1557) 2:08:35

202 1293 Chris Baker, Kentwood (1566) 2:08:40

203 1296 Kirk Ikens, Rogers City (1569) 2:08:44

204 1298 Homero Trevino, Mt. Pleasant (1573) 2:08:50

205 1304 Marc Zuiderveen, Hudsonville (1583) 2:08:58

206 1307 Keith Olander, Powellq (1586) 2:09:02

207 1312 Edwin D Winter, Lakeview (1592) 2:09:08

208 1325 Jeff Duprey, Kentwood (1610) 2:09:27

209 1326 Daniel Barnhart, Ft Wright (1612) 2:09:31

210 1329 Kirk Sorenson, Grand Rapids (1617) 2:09:36

211 1333 Anthnoy Viviano, Rockford (1621) 2:09:41

212 1336 Tom Cannon, Byron Center (1627) 2:09:48

213 1338 Ryan White, Kentwood (1629) 2:09:50

214 1348 Alan Garcia, Hudsonville (1642) 2:10:01

215 1350 Steve Shults, Okemos (1645) 2:10:08

216 1351 Kevin Welp, Muskegon (1646) 2:10:10

217 1379 Kenneth Giese, Kentwood (1679) 2:10:40

218 1386 Paul N Blauwiekel, Grand Rapids (1686) 2:10:44

219 1404 Chris Schmidt, San Diego (1706) 2:10:59

220 1405 Scott Sampson, Ann Arbor (1707) 2:10:59

221 1406 Jonathan Schuler, Grand Rapids (1709) 2:11:00

222 1411 Scott Hampton, Gainesville (1715) 2:11:06

223 1414 Steven W. Gleason, Belmont (1719) 2:11:11

224 1418 Scott Hudson, Kentwood (1728) 2:11:17

225 1433 Thaddeus Borchers, Watervliet (1748) 2:11:28

226 1442 Jerry Brownell, Grand Rapids (1759) 2:11:34

227 1446 Michael Voevodsky, Caledonia (1765) 2:11:36

228 1454 Steven Smith, Holland (1773) 2:11:42

229 1455 Brian Scharp, Caledonia (1774) 2:11:42

230 1481 Michael Byars Sr., Hudsonville (1812) 2:12:07

231 1485 Jim Mathews, Caledonia (1818) 2:12:09

232 1488 Thomas Dykhuis, Holland (1822) 2:12:13

233 1501 David Chapman, Sterling Height (1842) 2:12:24

234 1502 Matt Sheaffer, Kalamazoo (1843) 2:12:25

235 1506 David Midkiff, Sanford (1849) 2:12:30

236 1507 James Phillips, Hazel Park (1851) 2:12:31

237 1511 Max Wolfgang, Wyoming (1858) 2:12:36

238 1527 Ray Mcdonough, Grand Rapids (1878) 2:12:58

239 1543 Richard Langton, Cadillac (1905) 2:13:22

240 1550 Richard Filar, Lapeer (1919) 2:13:43

241 1557 Brian Degraaf, Rockford (1928) 2:13:51

242 1585 Bruno Olechnowicz, Grand Haven (1969) 2:14:24

243 1588 Brian Staal, Dorr (1976) 2:14:29

244 1601 Joel Ombry, Rockford (1992) 2:14:43

245 1606 Kevin J. Kremer, Holland (2000) 2:14:46

246 1615 Brian Richardson, Rockford (2011) 2:14:58

247 1620 Bob Gee, Muskegon (2018) 2:15:06

248 1625 Chris Blanchard, E. Grand Rapids (2028)

2:15:15

249 1657 Christopher Norton, Kentwood (2072) 2:15:41

250 1659 Pat Carey, Kalamazoo (2075) 2:15:43

251 1672 John Getzloff, Chicago (2092) 2:15:57

252 1674 Pete Rechek, Saint Paul (2095) 2:15:58

253 1682 Rick Ferris, Bloomingdale (2111) 2:16:14

254 1689 Mike Siminki, Caledonia (2123) 2:16:24

255 1690 Jon Swets, Grandville (2124) 2:16:25

256 1691 Janusz Kuzdewicz, Hudsonville (2125) 2:16:25

257 1696 James Maioho, Lowell (2139) 2:16:38

258 1702 Jeff Everhart, Holland (2151) 2:16:52

259 1704 Tim Webb, West Olive (2153) 2:16:56

260 1737 Jeff Dills, E. Grand Rapids (2210) 2:17:54

261 1747 Christopher Bueche, Comstock Park (2226)

2:18:04

262 1751 Jeffrey West, Grand Rapids (2232) 2:18:11

263 1768 Mark Wybenga, Grand Rapids (2259) 2:18:35

264 1772 James Conely, Chicago (2264) 2:18:39

265 1781 Peter Ritsema, Jenison (2274) 2:18:46

266 1797 Richard Martin, Grand Rapids (2298) 2:19:03

267 1802 Richard Kalkman, Holland (2306) 2:19:09

268 1809 Lawrence Revard, Jenison (2315) 2:19:17

269 1811 Troy Seppelt, Portage (2317) 2:19:18

270 1813 Marc Held, Comstock Park (2322) 2:19:22

271 1822 David Joling, Ann Arbor (2335) 2:19:37

272 1823 Troy Weaver, Muskegon (2336) 2:19:37

273 1825 Patrick Byker Phair, Grand Rapids (2339)

2:19:38

274 1830 Kent D Vanderlaan, Muskegon (2350) 2:19:45

275 1862 Joseph Bruinsma, Wayland (2402) 2:20:33

276 1877 Tyler Korfhage, Walker (2424) 2:20:59

277 1881 Russ Henckel, Grandville (2429) 2:21:05

278 1882 Randall Weemhoff, Kent City (2430) 2:21:05

279 1883 Troy Haney, Grandville (2431) 2:21:07

280 1884 Andy Thomas, E. Grand Rapids (2433) 2:21:08

281 1888 Tom Vander Veen, Washington (2440) 2:21:14

282 1909 Timothy Knapp, St. Joseph (2480) 2:21:45

283 1925 Brian Warner, Grand Rapids (2515) 2:22:12

284 1931 Jeff Leach, Fort Wayne (2523) 2:22:19

285 1937 Ed Wicklund, Grand Haven (2531) 2:22:24

286 1945 James Malott, Ann Arbor (2545) 2:22:34

287 1953 Kendall Hewitt, Grand Rapids (2558) 2:22:46

288 1955 Roger Veldman, Holland (2561) 2:22:48

289 1966 Lee Kellogg, East Lansing (2583) 2:23:16

290 1970 Richard Brandell, East Jordan (2591) 2:23:24

291 1980 Ted Hageman, Wyandotte (2608) 2:23:36

292 1985 Tim Furlate, Medina (2620) 2:23:51

293 1995 David Buday, Kalamazoo (2640) 2:24:03

294 1996 Daniel Buday, Charlevoix (2641) 2:24:04

295 1999 Michael Umphrey, Sparta (2651) 2:24:12

296 2003 Paul G. Hauschild, Middleville (2659) 2:24:21

297 2004 Andrew Rubenstein, Farmington Hill (2660)

2:24:22

298 2028 Paul Mc Cabe, Hudsonville (2707) 2:25:12

299 2030 Edward Perdue, Grand Rapids (2711) 2:25:17

300 2038 David Mcfarland, Rockford (2732) 2:25:50

301 2040 Geoffrey Maguire, Holland (2734) 2:25:52

302 2048 Garrett Street, Detroit (2750) 2:26:14

303 2054 Chris Barlow, E Grand Rapids (2760) 2:26:28

304 2076 Matthew Riegler, Grand Rapids (2796) 2:27:15

305 2104 Frank Marshall, Lowell (2852) 2:28:26

306 2108 Steve Smith, Traverse City (2864) 2:28:37

307 2109 William Spoelhof, Grand Rapids (2865) 2:28:39

308 2113 James Sutton, Grand Rapids (2870) 2:28:43

309 2139 Daniel Morley, Saranac (2918) 2:29:32

310 2159 Thomas Bont, Kentwood (2949) 2:30:18

311 2177 Thomas Merkel, Grand Rapids (2984) 2:31:04

312 2182 John Rothwell, Grand Rapids (2994) 2:31:24

313 2183 Neil Soper, Okemos (2996) 2:31:28

314 2187 David Giese, Grand Rapids (3001) 2:31:31

315 2189 David Ely, Grand Rapids (3004) 2:31:36

316 2191 John Segard, Belmont (3008) 2:31:41

317 2193 Ted Powers, Royal Oak (3010) 2:31:47

318 2195 William Sodetz, St. Joseph (3013) 2:31:51

319 2199 William Thatcher, Hudsonville (3019) 2:31:58

320 2213 Jeff Brown, Chelsea (3054) 2:32:45

321 2243 Chuck Lark, Middleville (3117) 2:34:27

322 2249 David Clark, Wheaton (3126) 2:34:32

323 2250 Lou Botma, Walker (3131) 2:34:38

324 2290 Timothy Willson Jr., Hastings (3217) 2:36:30

325 2295 Paul Albright, Grandville (3224) 2:36:38

326 2300 Kyle Kempster, Spring Lake (3235) 2:36:59

327 2305 John Jenks, Comstock Park (3242) 2:37:17

328 2308 Jimm Barszewski, Grand Rapids (3251) 2:37:31

329 2313 Scott Stevenson, Otsego (3267) 2:37:55

330 2331 William Bandstra, Grand Rapids (3315) 2:39:27

331 2333 Steven Peterson, Rockford (3323) 2:39:35

332 2334 Steve Mc Anelly, Rockford (3324) 2:39:37

333 2338 Gregg Hasman, Hastings (3331) 2:39:51

334 2339 Dan Krieger, Grand Rapids (3332) 2:39:54

335 2344 James Scheneman, Grand Rapids (3343) 2:40:15

336 2356 Dan Stark, Lakeland (3368) 2:41:05

337 2357 Ron Blitchok, Walker (3369) 2:41:08

338 2358 Myron Palmer, Lowell (3370) 2:41:10

339 2370 Jeff Calhoun, Grand Rapids (3404) 2:42:11

340 2375 James Kaphing, Cadillac (3419) 2:42:39

341 2388 Kurt Johnson, West Bloomfield (3440) 2:43:43

342 2389 Tom Beaubien, Flint (3442) 2:43:53

343 2407 Eric Day, Grand Rapids (3479) 2:45:33

344 2430 Ron Alvesteffer, Grand Rapids (3516) 2:47:18

345 2431 Gregory Zeffero, Fenton (3517) 2:47:19

346 2432 Noel Dean, Lowell (3521) 2:47:23

347 2435 Tom Kyros, Grand Rapids (3529) 2:47:46

348 2438 John Hann, Zeeland (3534) 2:48:02

349 2463 William Hampton, Rockford (3580) 2:51:03

350 2474 Michael Moore, Allendale (3610) 2:53:52

351 2482 Terry Madden, Kalamazoo (3631) 2:55:36

352 2483 M Scott Bowen, Grand Rapids (3632) 2:55:38

353 2492 Richard Osbun, Rockford (3652) 2:58:04

354 2496 Martin Crouse, Gaylord (3658) 2:58:53



Women's 30 to 34 194 Finished



1 2 Margaret Kagiri, Kenya (39) 1:27:38

2 3 Christine Mcnamara, Boulder (42) 1:28:05

3 7 Betsy Kempter, Chapel Hill (65) 1:31:33

4 8 Stacie Alboucrek, Ft. Lauderdale (71) 1:32:44

5 16 Deb Gormley, St. Paul (91) 1:34:18

6 19 Diane Deboer-bunn, Grand Rapids (105) 1:35:22

7 24 Lisa Veneziano, Fenton (173) 1:39:45

8 25 Annette Faller, Grand Rapids (179) 1:39:59

9 30 Lisa Menninger, Lagrange (229) 1:42:17

10 36 Naoko Ishibe, Washington (296) 1:45:02

11 43 Gayle M. Kuipers, Holland (427) 1:48:12

12 50 Deanna Desilvio, Ann Arbor (538) 1:50:54

13 58 Kaarli Bergman, Grand Rapids (588) 1:52:09

14 63 Liz Snavely, Grand Rapids (619) 1:52:45

15 73 Marcia Vanacker, Lowell (671) 1:53:50

16 77 Debbie Lenters, Holland (691) 1:54:09

17 79 Sandra Lake, Holland (699) 1:54:21

18 80 Barbara Dosier, Holland (700) 1:54:21

19 85 Faith Germino, Grand Rapids (723) 1:54:48

20 90 Gretchen Gauck, Grand Rapids (743) 1:55:03

21 91 Noreen Duba, Grand Rapids (772) 1:55:35

22 102 Debby White, Grand Rapids (870) 1:57:18

23 103 Kathleen Cox, Wyoming (873) 1:57:21

24 107 Amy Stock, Bloomfield (880) 1:57:36

25 118 Amy Powell, Grand Rapids (915) 1:58:10

26 119 Karin Fender, Portage (920) 1:58:19

27 120 Kay L Bekampis, Grand Rapids (925) 1:58:23

28 121 Michelle Zych, Kentwood (926) 1:58:23

29 124 Jeri Debard, Bloomfield Hill (935) 1:58:29

30 132 Aimee Eubank, Appleton (957) 1:58:53

31 134 Sherrie Mann, Portage (989) 1:59:31

32 136 Sarah Marsman, Alto (997) 1:59:35

33 167 Mary Vangordon, Howell (1187) 2:02:40

34 169 Carolyn Clark, Kalamazoo (1193) 2:02:43

35 170 Joanne Schaeffer, Middleville (1200) 2:02:52

36 182 Nadine Mueller, Kentwood (1235) 2:03:27

37 191 Amy Lee Gosling, Suttons Bay (1288) 2:04:20

38 192 Kristine Burnes, O'fallon (1290) 2:04:28

39 205 Julie Keena, Traverse City (1331) 2:05:05

40 213 Katherine Lound, Shelby (1366) 2:05:37

41 228 Dorsey Dobry, Auburn Hills (1428) 2:06:36

42 234 Kelley Goebel, Plano (1438) 2:06:48

43 235 Tamara Rowley, Caledonia (1439) 2:06:49

44 237 Kassie Rodino, Holland (1445) 2:06:52

45 246 Jennifer Henderson, Grand Rapids (1485)

2:07:24

46 252 Jill Evers-bowers, Kent City (1517) 2:07:52

47 258 Kathrine West, Grand Rapids (1532) 2:08:14

48 272 Beth Hamlin, Grayling (1563) 2:08:38

49 274 Christi O'reilly, Jackson (1571) 2:08:47

50 283 Mari Raphael, Suttons Bay (1605) 2:09:18

51 292 Sarah Mckay, Berkley (1632) 2:09:55

52 296 Mieke Holkeboer, Chicago (1647) 2:10:11

53 317 Kim Tucker, E. Grand Rapids (1758) 2:11:33

54 337 Lisa Reinke, Wyoming (1828) 2:12:16

55 345 Shari Reinholt, Grand Rapids (1852) 2:12:31

56 352 Amy Berner, Chicago (1882) 2:13:04

57 356 Bobbi Friend, Whitehall (1892) 2:13:12

58 358 Caryn Maxwell, Oakland (1896) 2:13:13

59 359 Tracey Church, Grand Rapids (1898) 2:13:16

60 366 Velvet Schiller, Troy (1911) 2:13:31

61 367 Kimberly Camp, Blanchard (1914) 2:13:35

62 387 Cathy Skrobot, Rockford (1974) 2:14:28

63 391 Gretchen Halloran, Kalamazoo (1987) 2:14:40

64 426 Deborah Walker, Three Rivers (2105) 2:16:05

65 429 Colleen Valkema, AUGUSTA (2110) 2:16:11

66 434 Jana Randall, Caledonia (2122) 2:16:24

67 436 Cindi Medendorp, Grand Rapids (2127) 2:16:27

68 438 Leanne Southland, Muskegon (2130) 2:16:29

69 439 Rachel Kamps, Jacksonville (2131) 2:16:31

70 447 Toni Mekkes, Wyoming (2144) 2:16:44

71 463 Jill Gregg, Cadillac (2185) 2:17:26

72 473 Sara Vanlaan, Caledonia (2209) 2:17:51

73 476 Jennifer Underwood, Grand Rapids (2216)

2:17:57

74 487 Amy Tucker, Walker (2247) 2:18:26

75 488 Kari Spruyt, Grand Rapids (2250) 2:18:31

76 495 Michelle Nielsen, Wyoming (2277) 2:18:48

77 496 Angela Barlow, Grand Rapids (2278) 2:18:49

78 500 Sherri Boyd, Detroit (2294) 2:18:59

79 507 Nancy Kistler, Lowell (2318) 2:19:19

80 509 Micky Anderson, Rockford (2321) 2:19:20

81 517 Kelly Linton, Kalamazoo (2343) 2:19:39

82 523 Kathleen Devarenne, Grand Rapids (2355)

2:19:49

83 528 Marlene Kowalski-braun, Grandville (2366)

2:20:01

84 537 Jeanne Zwiers, Grand Rapids (2389) 2:20:17

85 557 Beth Bouma, Grand Rapids (2451) 2:21:20

86 571 Jennifer Lewis, St. Joseph (2479) 2:21:41

87 572 Catherine Young, Livonia (2481) 2:21:46

88 578 Kristen Fabiano, Mt. Pleasant (2493) 2:21:54

89 583 Linda Roach, Grand Rapids (2501) 2:22:01

90 585 Gerilynn Arnold, Madison Hts. (2505) 2:22:07

91 595 Naomi Hayes, Wyoming (2533) 2:22:26

92 598 Lisa L. Stowers, Wyoming (2538) 2:22:28

93 602 Coralyn Nyssen, Grand Rapids (2549) 2:22:36

94 608 Laura Dills, Ann Arbor (2566) 2:22:55

95 620 Jill Vanstee, Fowlerville (2588) 2:23:20

96 629 Barbara Wier, Comstock Park (2610) 2:23:38

97 630 Gayle Harbaugh, Boyne City (2611) 2:23:40

98 631 Lisa Gobeyn, Grayslake (2613) 2:23:41

99 637 Rhonda Signs, Greenville (2622) 2:23:52

100 641 Rhonda Straley, Flushing (2628) 2:23:56

101 642 Annemarie Conway, Charlevoix (2631) 2:23:57

102 643 Heather Wark, Peck (2633) 2:23:58

103 651 Mary Triesenberg, Grand Rapids (2649) 2:24:10

104 659 Amy Hinkle, Mason (2664) 2:24:24

105 668 Therese Poland, Okemos (2682) 2:24:43

106 673 Carolyn Mc Carthy, East Grand Rapi (2693)

2:24:55

107 676 Jennifer Molag, East Grand Rapi (2701) 2:25:05

108 677 Laura Gourley, Grand Rapids (2702) 2:25:06

109 689 Sabrina Emmorey, Grand Rapids (2723) 2:25:32

110 704 Deborah S Reath - Wiest, Rockford (2753)

2:26:17

111 713 Susan Vandenbosch, Grand Rapids (2770) 2:26:37

112 733 Laurel Shippert, Grand Rapids (2819) 2:27:39

113 734 Jodi Clay, E. Grand Rapids (2821) 2:27:47

114 735 Brenda Hart, Rockford (2826) 2:27:51

115 736 Kris Caterino, Kentwood (2829) 2:27:54

116 749 Kirsten Marshall, Lowell (2853) 2:28:27

117 756 Bonni Melton, Zeeland (2862) 2:28:36

118 761 Kristine Koetsier, Sparta (2876) 2:28:48

119 767 Jodi Wilterdink, Libertyville (2886) 2:28:59

120 768 Mary Brotebeck, Grand Rapids (2889) 2:29:01

121 770 Tresa Davis-johnson, Wixom (2895) 2:29:10

122 772 Shaun Sengsanith, West Lafayette (2902)

2:29:19

123 781 Lisa Cook, St Clair Shores (2921) 2:29:33

124 784 Sherri Steimel, Wyoming (2935) 2:29:53

125 797 Lynette Angood, Portage (2966) 2:30:39

126 805 Mardell Olsen, Grand Rapids (2978) 2:30:51

127 812 Deb Brewer, Grand Rapids (2991) 2:31:18

128 813 Kristine Vandervelde, Muskegon (2995) 2:31:26

129 815 Marcy Lindhout, Rockford (3002) 2:31:32

130 818 Heidi Sodetz, St Joseph (3012) 2:31:50

131 821 Lori Verbrugge, Milford (3022) 2:32:02

132 825 Shelly Stokes, Allendale (3028) 2:32:10

133 831 Pamela Durocher, Flint (3043) 2:32:30

134 835 Mary Gager, Charlotte (3047) 2:32:33

135 853 Marjori Cantwell, Allegan (3087) 2:33:42

136 856 Kim Zerba-deangelis, Alma (3092) 2:33:48

137 866 Shelly Pleger, Grand Rapids (3105) 2:34:15

138 868 Janet Conzelmann, Rockford (3107) 2:34:16

139 870 Pilar Blitchok, Walker (3110) 2:34:20

140 889 Ruth Hughes, Ada (3141) 2:34:44

141 896 Karen Gamble, Madison (3157) 2:35:03

142 914 Susan Telander, Chicago (3193) 2:35:40

143 920 Theresa Murphy, Grand Rapids (3203) 2:36:10

144 924 Jean Wodarek, Grand Rapids (3210) 2:36:21

145 931 Joyce Bouwma, Grand Rapids (3227) 2:36:45

146 932 Sue K. Lory, Muskegon (3228) 2:36:45

147 942 Jennifer Pacic, Grand Rapids (3249) 2:37:25

148 943 Dana Lubner, Egr (3250) 2:37:25

149 944 Sherri Keen, Jenison (3252) 2:37:40

150 951 Anne Goble - Ficeli, Grand Rapids (3261)

2:37:49

151 956 Elly Bainbridge, Wyoming (3269) 2:37:57

152 961 Mary Beth Roossien, Grand Rapids (3279)

2:38:20

153 964 Jaime Spier, Farmington Hill (3282) 2:38:23

154 970 Sheila Bowen, Grand Rapids (3291) 2:38:40

155 983 Kathy Young, Westland (3310) 2:39:18

156 989 Catherine Kerschen, Elansing (3321) 2:39:31

157 992 Lynn Kelley, South Haven (3327) 2:39:42

158 996 Patricia O'strander, Portage (3339) 2:40:12

159 1004 Jody Meyers, Kalamazoo (3355) 2:40:39

160 1015 Marlee Haley, Grand Rapids (3376) 2:41:16

161 1022 Dawn Cowhy, Emmett (3387) 2:41:27

162 1026 Kerry Hearns-smith, Whitehall (3392) 2:41:40

163 1031 Elizabeth Barrish, San Carlos (3398) 2:42:00

164 1033 Jean Kerver, East Lansing (3400) 2:42:00

165 1043 Jennifer Almy, East Lansing (3417) 2:42:34

166 1046 Carmen Bandstra, Grand Rapids (3421) 2:42:43

167 1059 Barbara Kurti, Grandville (3450) 2:44:43

168 1065 Suzanne Postema, Grand Rapids (3465) 2:45:05

169 1067 Kathleen Beaubien, Flint (3467) 2:45:10

170 1069 Jill Kalaher, Coopersville (3474) 2:45:26

171 1074 Heather Storeng, Grand Rapids (3487) 2:45:56

172 1078 Sherry Hirst, Kalamazoo (3500) 2:46:25

173 1083 Dawn Cuddie, Grass Lake (3511) 2:47:06

174 1086 Dawn Bearden, Wyoming (3515) 2:47:11

175 1089 Jill Dean, Lowell (3520) 2:47:23

176 1095 Helen Hagen, Holland (3532) 2:47:58

177 1103 Missy Ruud, Muskegon (3551) 2:49:06

178 1119 Joy Baranoski, Walker (3582) 2:51:10

179 1120 Susan Bibler, Browns Mills (3584) 2:51:13

180 1125 Deborah Geyman, Scotts (3590) 2:51:48

181 1127 Terry Powers, Gowen (3593) 2:52:20

182 1132 Sophia Leongas, Holland (3602) 2:53:23

183 1137 Louise Moore, Allendale (3611) 2:53:52

184 1141 Dawn Tahaney, Lansing (3616) 2:54:10

185 1142 Renee Visser, Grand Rapids (3617) 2:54:15

186 1150 Ann Bowen, Grand Rapids (3633) 2:55:38

187 1156 Julie Mckeever, Zeeland (3645) 2:57:12

188 1163 Joelle Engle, Otsego (3659) 2:58:57

189 1170 Joy Livingston, Plainwell (3669) 2:59:38

190 1185 Cindi Lamar, Wyoming (3690) 3:04:01

191 1188 Anita Wortley, Grand Rapids (3697) 3:07:08

192 1192 Tamara Jarosch, Grand Rapids (3706) 3:09:17

193 1195 Susan Mcfarland, Rockford (3709) 3:11:05

194 1210 Connie Selvius, Grand Rapids (3730) 3:25:57



Men's 35 to 39 437 Finished



1 16 Keith Brantly, Fort Lauderdale (16) 1:22:45

2 21 Steve Kempainen, Newton (21) 1:23:52

3 39 Rick Brauer, Livonia (41) 1:27:50

4 47 Chris Toepfer, Chicago (53) 1:30:01

5 50 Russell Deroos, Wyoming (56) 1:30:21

6 52 Fred Bunn, Grand Rapids (58) 1:30:49

7 54 Michael Smith, Whitehall (60) 1:30:54

8 61 Thomas Theoret, Rockford (68) 1:32:23

9 64 Christopher Napolillo, Rockford (74) 1:32:47

10 66 Dave Richmond, Paw Paw (77) 1:33:07

11 74 James A. Lanciaux, Fremont (88) 1:33:55

12 77 Perry Badia, South Lyon (93) 1:34:36

13 78 Everardo Hernandez, Wyoming (94) 1:34:48

14 85 Bruce Boettner, Portage (101) 1:35:12

15 95 Jack Toepfer, Albany (115) 1:36:30

16 101 Bent Andersen, Ann Arbor (121) 1:36:42

17 114 Steven Jones, Ludington (134) 1:37:39

18 119 Darryl Pelletier, Grand Rapids (141) 1:37:58

19 134 Ken Sung, Grand Rapids (157) 1:38:50

20 136 Mike Lobdell, Wixom (159) 1:38:53

21 137 William Nowland, Kalamazoo (160) 1:38:56

22 139 Ralph Spooner, Holland (162) 1:39:05

23 142 Mike Wright, Newaygo (165) 1:39:15

24 143 John Wachter, Kalamazoo (166) 1:39:22

25 145 Timothy J Cygeirt, Fremont (168) 1:39:27

26 150 Keith Roberts, Augusta (174) 1:39:45

27 161 Curt Guikema, Byron Center (187) 1:40:20

28 162 Jay Owens, Fenton (188) 1:40:21

29 163 Karl Huff, Naperville (189) 1:40:21

30 165 Bryan Burns, Traverse City (191) 1:40:31

31 166 Dennis A Wilson, Rockford (192) 1:40:34

32 170 David Warners, Grand Rapids (196) 1:40:43

33 173 Ken Walits, Grand Rapids (200) 1:40:55

34 180 Jerry Knaggs, Caledonia (208) 1:41:15

35 186 Scott Hooper, Traverse City (214) 1:41:38

36 191 Michael Dubuis, Jenison (219) 1:41:46

37 194 Dennis Barber, Grand Rapids (223) 1:41:56

38 197 Michael Boluyt, Grand Rapids (226) 1:42:08

39 200 Edward J Gilde, Grand Rapids (230) 1:42:22

40 201 John J. Hopkins, Hastings (231) 1:42:24

41 203 Richard N. Chambers, Grand Rapids (233)

1:42:31

42 206 Paul Pitsch, Wyoming (237) 1:42:38

43 215 Grant Thomas, Ada (246) 1:42:59

44 220 Andy Drasiewski, Comstock Park (251) 1:43:13

45 232 Pete Remus, Gowen (264) 1:43:32

46 241 Daryl Jenks, Novi (274) 1:44:13

47 242 Joseph Winegar, Grand Rapids (275) 1:44:17

48 243 Stephen Hickner, Grand Rapids (276) 1:44:20

49 250 Greg Cook, Hudsonville (283) 1:44:32

50 251 David Verbrugge, Milford (285) 1:44:34

51 255 Dean Wheater, Fremont (290) 1:44:41

52 264 John Adams, Muskegon (300) 1:45:16

53 269 Mark Asperheim, Grand Rapids (305) 1:45:26

54 279 Brian Begeman, Petersburg (315) 1:45:39

55 280 Terry Myers, Sault St. Marie (316) 1:45:39

56 281 Glen Kellam, Portage (317) 1:45:41

57 282 Gary Spilman, Lake In The Hil (318) 1:45:41

58 291 Jack A Overbeek, Holland (327) 1:45:53

59 295 Jerry De Shaw, Holland (331) 1:46:00

60 300 Pedro Martinez, Holland (336) 1:46:03

61 310 Richard F. Johnston, West Bend (347) 1:46:14

62 312 Robert Schlinz, Grand Rapids (349) 1:46:16

63 318 Joe Swanson, West Bend (357) 1:46:26

64 325 Kerry Nestor, Angola (364) 1:46:37

65 332 Chris Crowell, Kalamazoo (371) 1:46:48

66 334 Robert Williamson, Saginaw (373) 1:46:54

67 338 Jim Supple, Holland (377) 1:46:57

68 340 Kevin Murdock, Havertown (379) 1:46:59

69 342 Dan Broekhuizen, Holland (381) 1:47:02

70 345 Douglas Ver Meulen, Grand Rapids (384) 1:47:04

71 347 Augie Lopez, Holland (386) 1:47:04

72 349 Benjamin Bruinsma, Grand Rapids (388) 1:47:07

73 357 Steve Babcock, Grand Rapids (396) 1:47:15

74 361 Reed Swanson, Richmond (402) 1:47:37

75 363 Tom Strumberger, Middleville (404) 1:47:38

76 376 Mark Vanslooten, Grand Rapids (418) 1:47:53

77 382 Rick Robbins, Muskegon (424) 1:48:06

78 385 Flip Goodspeed, E. Grand Rapids (428) 1:48:14

79 387 Dale Hansen, Swartz Creek (430) 1:48:19

80 393 John Soma, Rochester Hi (436) 1:48:25

81 398 Douglas Stadel, Lansing (441) 1:48:27

82 399 Mario Morales, Altamont (442) 1:48:28

83 401 Stephen Prefontaine, ada (444) 1:48:30

84 407 Randy Alderink, Fremont (450) 1:48:35

85 408 Mark Desatterlee, Grand Rapids (451) 1:48:40

86 410 Jeff Thomssen, Holland (454) 1:48:47

87 412 Patrick Shooltz, Rockford (456) 1:48:53

88 427 Joseph Daunt, Lansing (472) 1:49:12

89 429 Jim Oren, Holland (474) 1:49:15

90 468 Jeff Knebl, Suttons Bay (515) 1:50:24

91 472 Dale Garber, Farmington Hill (520) 1:50:32

92 475 Breese Stam, Grand Rapids (523) 1:50:37

93 486 Dennis Hogan, Lowell (535) 1:50:52

94 495 Brian Chadwell, Holland (546) 1:51:03

95 499 Randy Papczun, Holland (550) 1:51:09

96 505 Bill Fix, Comstock Park (556) 1:51:21

97 516 Ed Spier, Spring Lake (569) 1:51:37

98 528 Bill Dykstra, Grand Rapids (585) 1:52:07

99 529 David Vermeulen, Montague (586) 1:52:07

100 530 Chip Parker, Grand Rapids (587) 1:52:08

101 537 Mark Straszheim, N. Muskegon (595) 1:52:20

102 544 Daniel Price, Holton (602) 1:52:32

103 549 John Dubois, Roseville (607) 1:52:35

104 553 Kris Hoisington, Mt. Pleasant (612) 1:52:39

105 554 Richard Smith, Rockford (613) 1:52:40

106 555 Randy Vanloo, Holland (617) 1:52:43

107 557 Greg Engstrom, Muskegon (620) 1:52:46

108 562 Manuel Soliz, Grand Rapids (627) 1:52:54

109 573 Greg Sas, Holland (641) 1:53:11

110 578 Jon Dehn, Sand Lake (647) 1:53:18

111 579 Forrest Tabor, Warsaw (648) 1:53:18

112 596 Gene Price, Grand Rapids (668) 1:53:41

113 602 Sheldon Nienhuis, Zeeland (677) 1:53:55

114 604 Steve Ewing, Byron Center (679) 1:53:59

115 606 James Brode, Kalamazoo (682) 1:54:02

116 608 Pete Walenta, Jenison (684) 1:54:02

117 616 Greg Gogolin, Rockford (693) 1:54:10

118 617 Dan Parr, Brown City (694) 1:54:13

119 618 Kevin Pinner, Rockford (696) 1:54:18

120 620 Frederick Lake, Grand Rapids (698) 1:54:19

121 621 David Wierzbicki, Byron Center (701) 1:54:22

122 635 Dennis Roe, Grandville (718) 1:54:42

123 636 Bret Kort, Colorado Spring (719) 1:54:45

124 639 Keith Brophy, Grandville (724) 1:54:49

125 645 Michael Partridge, Brighton (732) 1:54:52

126 646 Timothy Zeitter, Grand Rapids (733) 1:54:52

127 648 Mitchell Dejonge, Birmingham (736) 1:54:55

128 656 Thomas H Wrenbeck, Livonia (746) 1:55:06

129 663 James Carpenter, Brownstown (753) 1:55:11

130 672 James Heil, Wayland (762) 1:55:20

131 673 Eddie Streeter, Grandville (763) 1:55:24

132 676 Thomas Huissen, Fremont (766) 1:55:26

133 678 John Stegehuis, Grand Rapids (768) 1:55:30

134 682 Jeffrey Meyer, Greenville (773) 1:55:36

135 686 Michael J Newell, Rockford (777) 1:55:41

136 691 Jonathan Anderson, Hastings (785) 1:55:49

137 704 Thomas Young, Livonia (798) 1:56:06

138 708 Robert Newell, Grand Rapids (803) 1:56:10

139 709 Pete Hewett, Hudsonville (804) 1:56:11

140 722 James B. Doezema, Grand Rapids (817) 1:56:21

141 724 Mark Horjus, Grandville (819) 1:56:23

142 729 Thomas Wiggins, Grand Rapids (824) 1:56:29

143 733 Jeff Norr, Allegan (828) 1:56:34

144 734 Robert D Johnson, Grand Rapids (829) 1:56:34

145 738 Anthony Gutierrez, Fruitport (833) 1:56:38

146 740 Craig Fitzhenry, New Baltimore (835) 1:56:40

147 742 Christopher Barnes, Grand Rapids (838) 1:56:41

148 753 James Barnes, Jenison (852) 1:56:53

149 757 Anthony Johnson, Battle Creek (856) 1:57:05

150 764 Mark A Dowden, Grand Rapids (863) 1:57:14

151 778 Gordon Vanlaan, Caledonia (889) 1:57:50

152 780 Dee Richardson, Muskegon (892) 1:57:54

153 783 Torrey Ohman, Cedar Springs (897) 1:57:56

154 785 Chris Cornelius, E. Lansing (899) 1:57:56

155 787 Sam Jurden, Sidney (901) 1:57:58

156 794 Bob Smola, Decatur (909) 1:58:04

157 795 Jim Weaver, Grand Rapids (910) 1:58:05

158 796 William Ranger, Bloomfield Hill (912) 1:58:08

159 799 John Roberts, Grand Rapids (917) 1:58:13

160 805 Daniel Burdo, Holland (924) 1:58:21

161 806 Tim Zych, Kentwood (928) 1:58:24

162 825 Timothy Jones, Berkley (955) 1:58:52

163 835 Ross Wagner, Comstock Park (967) 1:59:03

164 849 Jim Hogan, Grand Ledge (982) 1:59:21

165 851 Bruce Langlois, Lowell (984) 1:59:25

166 852 Jeffrey D. Mohr, Hudsonville (985) 1:59:26

167 862 Todd Foster, Wyoming (999) 1:59:36

168 872 Michael C Ziegler, Grand Rapids (1010) 1:59:42

169 874 Gregg Gilles, Belmont (1013) 1:59:45

170 875 Glenn Merz, Muskegon (1014) 1:59:47

171 876 James O'connor, Grand Rapids (1015) 1:59:47

172 877 Russell Gardner, Saugatuck (1016) 1:59:48

173 888 Steven B Huizingh, Grand Rapids (1028) 1:59:55

174 891 Brian Rock, Portage (1031) 1:59:57

175 892 Kirk Freeland, Bailey (1034) 1:59:59

176 901 Jeffery Fales, Battle Creek (1047) 2:00:15

177 902 Gordon Osborn, North Muskegon (1048) 2:00:16

178 905 Kurt Snyder, Grandville (1051) 2:00:19

179 908 Jim Rathbun, E. Grand Rapids (1056) 2:00:23

180 917 Richard Farmer, Rockford (1065) 2:00:36

181 929 Michael Mcilhargey, Grand Rapids (1080)

2:00:46

182 930 Scott Carmichael, E. Grand Rapids (1081)

2:00:47

183 934 Tim G. Kelly, Jackson (1085) 2:00:50

184 936 Timothy Field, Grand Rapids (1087) 2:00:52

185 937 Rick Houtstra, Grand Rapids (1088) 2:00:52

186 945 Stephen Maksymiuk, Midland (1097) 2:00:58

187 958 Mark Forner, Hart (1110) 2:01:16

188 967 Paul Fisher, Grand Rapids (1121) 2:01:29

189 969 Jim Abraham, Grandville (1123) 2:01:31

190 973 Jack Jakubiec, Freemont (1129) 2:01:37

191 974 Paul Moerland, Holland (1130) 2:01:38

192 975 Tony Day, Ann Arbor (1131) 2:01:40

193 976 Ronald Albucher, Ann Arbor (1133) 2:01:41

194 986 Alan Demory, Plainwell (1143) 2:01:45

195 987 David Himebaugh, Lowell (1144) 2:01:45

196 996 Brian Lemmen, Holland (1155) 2:02:07

197 1000 Brett Lambert, Grand Rapids (1163) 2:02:16

198 1003 Richard Melke, Grand Haven (1166) 2:02:17

199 1005 Jeffrey Wierengo, Ravenna (1168) 2:02:18

200 1006 Ronald Schutt, Alto (1169) 2:02:18

201 1012 Scott Tompkins, Alto (1175) 2:02:23

202 1014 Ken Robbins, Muskegon (1177) 2:02:25

203 1024 Jim Wilt, Rockford (1192) 2:02:43

204 1031 Mike Mckelvey, Grand Rapids (1201) 2:02:54

205 1034 Leonard Dudley, Caledonia (1204) 2:02:55

206 1036 Kelley Clark, Lamont (1206) 2:02:58

207 1038 Michael King, Belmont (1208) 2:03:01

208 1041 Bob Metzger, East Lansing (1216) 2:03:05

209 1054 John E. Malkay, Grand Haven (1236) 2:03:29

210 1063 Jeff Cummings, Downingtown (1247) 2:03:42

211 1074 Curt Wierda, Holland (1262) 2:03:53

212 1077 Sidney Devries, Chicago (1265) 2:03:55

213 1082 Greg Pratt, Dewitt (1272) 2:03:59

214 1095 Andrew J Motowski, Haslett (1285) 2:04:18

215 1103 Tim Koenigsknecht, Grand Rapids (1298) 2:04:35

216 1104 Mike Jones, Holland (1300) 2:04:35

217 1111 Lawrence Burns, Grand Haven (1307) 2:04:41

218 1120 Duane Terpstra, Holland (1321) 2:04:56

219 1130 John E Mairs, Battle Creek (1336) 2:05:09

220 1132 Steve Pearson, Fruitport (1338) 2:05:13

221 1133 Mark Barrish, San Carlos (1339) 2:05:15

222 1134 Todd Wood, Wyoming (1341) 2:05:18

223 1135 Andrew Gumieny, Grand Rapids (1343) 2:05:20

224 1136 Thomas Bradley, Augusta (1344) 2:05:21

225 1137 Randy Telfor, Charlotte (1345) 2:05:22

226 1138 Mark Maxwell, Midland (1346) 2:05:22

227 1143 Tim Doran, Gun Lake (1353) 2:05:28

228 1146 Shawn Sweet, Grand Rapids (1356) 2:05:30

229 1148 Greg Fox, Rockford (1358) 2:05:31

230 1167 Howard Quinn, Grand Rapids (1381) 2:05:50

231 1179 Tom Henkel, Battle Creek (1400) 2:06:06

232 1184 Jeff Vandis, Battle Creek (1406) 2:06:11

233 1186 Brian Brink Sr., Haslett (1408) 2:06:14

234 1203 Hector Perez, Holland (1436) 2:06:46

235 1206 Tim Straka, Middleville (1441) 2:06:50

236 1208 Jeff Smit, Dorr (1443) 2:06:51

237 1226 Steven Sumner, Sterling Height (1469) 2:07:11

238 1234 Butch Terhaar, Holland (1478) 2:07:18

239 1237 Kevin Adair, Grand Rapids (1481) 2:07:20

240 1238 Ken Guillard, St. Ignace (1482) 2:07:21

241 1248 Timothy Berghuis, Grand Rapdis (1496) 2:07:32

242 1256 David Doran, Dearborn (1506) 2:07:43

243 1269 Jeff Alexander, Grand Haven (1524) 2:08:06

244 1283 Brian Hirst, Kalamazoo (1544) 2:08:25

245 1284 James Darnton, St. Joseph (1545) 2:08:26

246 1285 Steven Willemstein, Jenison (1547) 2:08:28

247 1292 Michael Vandermeulen, Kalamazoo (1564) 2:08:39

248 1300 Dan Wierenga, Grand Rapids (1577) 2:08:54

249 1305 Bill Ellis, Belmont (1584) 2:09:00

250 1306 Scott Engwall, Hudsonville (1585) 2:09:01

251 1319 Carl Wierenga, Grandville (1600) 2:09:15

252 1320 Dean Mccarrick, Grandville (1601) 2:09:15

253 1322 Dan Henrickson, Belmont (1603) 2:09:15

254 1323 William J Ritsema, Grandville (1608) 2:09:25

255 1334 Robert Niemiec, Holland (1622) 2:09:43

256 1337 David Oosterman, Grandville (1628) 2:09:49

257 1342 Eric Peard, Grand Rapids (1635) 2:09:57

258 1345 Karl Breitweiser, Grand Rapids (1638) 2:09:58

259 1347 Calvin Vanooyen, Hudsonville (1641) 2:10:01

260 1355 John Gilbert, Ada (1652) 2:10:18

261 1362 Mark E. Goodman, Wyoming (1660) 2:10:24

262 1365 David Trudgeon, Grand Rapids (1663) 2:10:26

263 1367 Troy Mariage, Holt (1666) 2:10:31

264 1368 Steven A Mead, Wyoming (1667) 2:10:32

265 1373 Dan Britten, Wyoming (1673) 2:10:35

266 1377 David De Leeuw, West Olive (1677) 2:10:39

267 1378 Mark Russo, Grand Rapids (1678) 2:10:39

268 1393 Kenneth Marr, Jenison (1695) 2:10:49

269 1397 Don Siegel, Rockford (1699) 2:10:53

270 1398 David Howlett, Rockford (1700) 2:10:54

271 1400 David Struyk, Grand Rapids (1702) 2:10:56

272 1401 Brian Picardat, Kentwood (1703) 2:10:57

273 1403 Rick Bowerman, Middleville (1705) 2:10:58

274 1420 Bill Morison, Kalamazoo (1730) 2:11:18

275 1421 Daniel Pupel, Portage (1731) 2:11:18

276 1427 Tim Vogelzang, Saranac (1739) 2:11:23

277 1436 Michael Vredenburg, Grand Rapids (1752)

2:11:32

278 1437 Daniel Visser, Grandville (1753) 2:11:32

279 1451 David Carlson, Spring Lake (1770) 2:11:39

280 1482 Aaron Tabor, Middleville (1813) 2:12:07

281 1489 David Tomasik, Grand Rapids (1824) 2:12:14

282 1490 Daniel Printz, Chicago (1826) 2:12:16

283 1492 Thomas Wodarek, Ada (1830) 2:12:20

284 1498 Kevin Somero, Grand Rapids (1839) 2:12:23

285 1510 Mark Neumen, Belmont (1856) 2:12:35

286 1515 Glen H Myers, Grand Rapids (1864) 2:12:41

287 1522 Dan Chappell, Grand Rapids (1872) 2:12:51

288 1531 William Cooper, Fruitport (1883) 2:13:05

289 1532 Michael Gerke, Grand Rapids (1884) 2:13:05

290 1535 Jon Radeck, Grand Rapids (1888) 2:13:10

291 1538 Steven Rusticus, Holland (1895) 2:13:13

292 1546 William Taylor, Byron Center (1912) 2:13:33

293 1551 Andrew R. Carey, Holland (1921) 2:13:43

294 1553 Todd Jenks, Comstock Park (1923) 2:13:44

295 1554 Phillip Keith, Lake Zurich (1924) 2:13:48

296 1558 Mike Emerick, Interlochen (1929) 2:13:51

297 1561 Tadd Harburn, Grand Blanc (1934) 2:13:53

298 1562 Chris Howard, Coleman (1938) 2:13:56

299 1565 Doug Lemmen, Zeeland (1941) 2:13:58

300 1568 David Glick, Royal Oak (1945) 2:14:05

301 1569 Daniel Cole, Grandville (1947) 2:14:06

302 1574 Keith Brouillette, Hudsonville (1954) 2:14:13

303 1575 John D. Wilson, Grand Rapids (1955) 2:14:13

304 1576 Daniel Kirwin, Big Rapids (1956) 2:14:14

305 1600 Michael J Sobie, Grand Rapids (1991) 2:14:43

306 1617 Kurt Richter, Grand Rapids (2013) 2:14:59

307 1621 Milton Young, St Joseph (2020) 2:15:07

308 1636 Jon Meerman, Caledonia (2043) 2:15:25

309 1648 Jeff S. Anderson, Lansing (2059) 2:15:33

310 1668 Craig Van Ess, Pierson (2088) 2:15:54

311 1670 Kevin O'dowd, Grand Rapids (2090) 2:15:56

312 1678 Scott Steiner, Grand Rapids (2100) 2:16:01

313 1679 Rick Johnson, Ionia (2101) 2:16:03

314 1685 Brian Watson, W. Olive (2115) 2:16:20

315 1687 William Hawley, Grand Rapids (2117) 2:16:20

316 1692 Frederick Ganzi, Holland (2129) 2:16:28

317 1697 David Brown, Rockford (2141) 2:16:42

318 1705 Scott Chamberlain, Hudsonville (2156) 2:16:59

319 1717 Lee Finlayson, Walker (2177) 2:17:17

320 1725 David Ybarra, Battle Creek (2189) 2:17:34

321 1733 Lynn Otto, MIddleville (2200) 2:17:44

322 1741 Bill Durham, Muskegon (2217) 2:17:57

323 1745 Alan Barker, Berkley (2224) 2:18:03

324 1749 Donald Kallil, Grand Rapids (2230) 2:18:09

325 1753 Dan Vanengen, Grand Rapids (2235) 2:18:14

326 1757 David Vannoord, Hudsonville (2240) 2:18:21

327 1759 Tod A Reeve, Harrison (2243) 2:18:22

328 1762 Robert Camp, Belmont (2249) 2:18:30

329 1764 Randy Snyder, Sheridan (2253) 2:18:33

330 1765 Paul Henderson, East Grand Rapi (2254) 2:18:33

331 1786 Kevin Buron, Granite Bay (2283) 2:18:52

332 1789 Don Hebeler, Grandville (2286) 2:18:54

333 1794 Steve L Luyk, Hudsonville (2293) 2:18:58

334 1796 Michael Zack, Williamston (2296) 2:19:01

335 1798 Rock Platte, Comstock Park (2299) 2:19:03

336 1807 John Buchan, Caledonia (2312) 2:19:14

337 1810 Greg Olthoff, Grand Haven (2316) 2:19:17

338 1812 Peter Heinz, Rockford (2320) 2:19:20

339 1815 Daniel O'brien, Grand Rapids (2324) 2:19:23

340 1824 Bradley Hoag, Wayland (2338) 2:19:38

341 1826 David Shurlow, Belmont (2340) 2:19:39

342 1827 Ted Hollern, Grand Rapids (2344) 2:19:40

343 1834 David Mayer, Grandville (2360) 2:19:57

344 1835 David Overbeek, Byron Center (2361) 2:19:58

345 1836 Bill D Blair, Holland (2362) 2:19:58

346 1843 Edward Rix, Grand Rapids (2376) 2:20:10

347 1844 David Kistler, Lowell (2377) 2:20:11

348 1845 James Landsman, Grand Haven (2379) 2:20:12

349 1871 John Boom, Middleville (2416) 2:20:53

350 1874 Jimmy Pantelleria, Bridgman (2421) 2:20:55

351 1875 Thomas Shimmel, Grosse Pointe F (2422) 2:20:55

352 1894 Paul Barber, Alpena (2449) 2:21:19

353 1915 Michael Short, Rockford (2492) 2:21:53

354 1923 Douglas Prell, West Olive (2510) 2:22:09

355 1938 Gary Stone, E. Lansing (2532) 2:22:25

356 1951 Mark Grimes, Rochester Hills (2556) 2:22:44

357 1960 Thomas Barnes, Grand Rapids (2569) 2:22:58

358 1971 Jeff Bour, Grand Rapids (2592) 2:23:25

359 1975 Martin Schulist, Holland (2599) 2:23:32

360 1978 Gerry Vanderstel, Grand Rapids (2604) 2:23:34

361 1986 John Walcott, Grand Rapids (2623) 2:23:53

362 1992 Tom Haan, Kentwood (2637) 2:24:00

363 2001 Brian Gourley, Grand Rapids (2654) 2:24:16

364 2016 Bob Turner, Canton (2687) 2:24:48

365 2029 Tino Castillo, Wyoming (2709) 2:25:13

366 2031 Tim Putman, Grand Rapids (2715) 2:25:24

367 2035 James Oberstadt, Holland (2726) 2:25:41

368 2042 Donald Chubb, Ionia (2740) 2:25:58

369 2045 Jeff Batzer, Belding (2747) 2:26:13

370 2049 Paul Jean, Midland (2751) 2:26:14

371 2056 Joe Beaumont, Alto (2768) 2:26:36

372 2073 Brian Hoeksema, Grand Rapids (2790) 2:27:11

373 2074 Neil Davis, Phoeniz (2791) 2:27:11

374 2080 Bruce Fisher, Franklin (2804) 2:27:25

375 2084 Chris Vance, Wyoming (2812) 2:27:33

376 2091 Charles Magoto, Sidney (2825) 2:27:50

377 2093 Michael Goodsell, Grand Rapids (2828) 2:27:53

378 2105 Miles Murphy, Grand Rapids (2859) 2:28:34

379 2106 Jeff Engle, Otsego (2860) 2:28:35

380 2115 David A Dryer, Jenison (2875) 2:28:47

381 2123 Mark Zickel, Commerce Twp (2892) 2:29:07

382 2130 Jon Visser, Jenison (2901) 2:29:18

383 2137 David Rhem, Spring Lake (2915) 2:29:24

384 2140 Frank Craven, Grand Rapids (2920) 2:29:32

385 2141 Patrick Murphy, Caledonia (2922) 2:29:38

386 2142 Russ Towne, Lowell (2923) 2:29:38

387 2147 Greg Mcpherson, Flushing (2928) 2:29:44

388 2148 Walter Lautner, Hartland (2929) 2:29:47

389 2155 Steve Vanderveen, Grand Rapids (2944) 2:30:06

390 2163 Gavin Haque, Royal Oak (2954) 2:30:27

391 2166 Rick Godinez, Ada (2959) 2:30:33

392 2169 Rick Vandis, Kalamazoo (2965) 2:30:39

393 2185 Ted Knudsen, Rockford (2999) 2:31:29

394 2186 Dave Mills, Grand Rapids (3000) 2:31:31

395 2194 Michael O Brien, Holland (3011) 2:31:50

396 2217 Roger Ohirich, Alto (3060) 2:32:51

397 2223 Phil Hoff, Muskegon (3066) 2:32:57

398 2224 Mark Bell, Rockford (3067) 2:33:01

399 2236 Christopher Anstett, Holland (3089) 2:33:44

400 2238 Douglas Anderle, Lamont (3103) 2:34:11

401 2257 Michael R. Flory, Hudsonville (3149) 2:34:49

402 2263 Brian Czubko, Saline (3161) 2:35:09

403 2273 John Korpi, Jenison (3182) 2:35:35

404 2276 Jeffrey Hundt, Lansing (3187) 2:35:37

405 2277 Martin Visser, Grand Haven (3190) 2:35:38

406 2279 Scott Dyke, Jenison (3192) 2:35:39

407 2289 Edward Demaagd, Middleville (3214) 2:36:27

408 2291 Joseph Walejewski, Walker (3218) 2:36:30

409 2298 John Keane, Grand Rapids (3231) 2:36:52

410 2304 Stephan Hokanson, Grand Rapids (3241) 2:37:13

411 2323 David Sarnacki, Grand Rapids (3299) 2:39:03

412 2324 Christopher Yates, Grand Rapids (3301) 2:39:06

413 2341 Stanley Ponstein, Grandville (3336) 2:39:59

414 2350 Robert Vasquez, Fremont (3353) 2:40:38

415 2352 Steve Banagis, Grand Rapids (3359) 2:40:42

416 2359 John Neupauer, Grand Rapids (3372) 2:41:14

417 2360 David Schuitema, Jonesboro (3373) 2:41:15

418 2372 Timothy Narr, Mt. Pleasant (3408) 2:42:16

419 2373 Brian Mast, Hudsonville (3409) 2:42:16

420 2378 Michael Bayne, Cedar Springs (3427) 2:43:14

421 2380 John Flory, Grand Rapids (3430) 2:43:20

422 2382 Steve Nawrocki, Walker (3432) 2:43:25

423 2401 Robert Holshoe, Allegan (3468) 2:45:12

424 2404 Eric Voshol, Grand Rapids (3472) 2:45:19

425 2415 David Martin, Comstock Park (3490) 2:46:00

426 2418 Robert J. Baird, Grand Rapids (3493) 2:46:06

427 2422 Scott Kurti, Grandville (3499) 2:46:19

428 2434 William Brown, Novi (3528) 2:47:42

429 2445 Chris Harrison, Grosee Pointe (3544) 2:48:38

430 2446 John Belanger, Grand Rapids (3545) 2:48:39

431 2452 Marc Cuddie, Grass Lake (3559) 2:49:52

432 2454 Dan Boughton, Kentwood (3564) 2:50:08

433 2476 Jay Kim, Grand Rapids (3618) 2:54:19

434 2477 Thomas Kohl, Holland (3621) 2:54:34

435 2491 Michael Israels, Holland (3648) 2:57:28

436 2509 Dan Russo, Grand Rapids (3696) 3:06:32

437 2518 Mitch Price, Grand Rapids (3721) 3:17:54



Women's 35 to 39 236 Finished



1 4 Shelly Steely, Albuquerque (44) 1:28:24

2 6 Joan Nesbit, Chapel Hill (52) 1:29:46

3 14 Laura S. Murphy, Rochester (85) 1:33:43

4 15 Stewart Boyd, Ann Arbor (89) 1:34:01

5 17 Julie Peterson, Beverly (102) 1:35:13

6 21 Michele Rauch, Grand Rapids (139) 1:37:52

7 44 Kathy Snyder, Flushing (453) 1:48:45

8 60 Jodi V Stanley, Grand Rapids (614) 1:52:41

9 62 Shelley Barker, Grand Rapids (616) 1:52:43

10 65 Lisa Taylor, Traverse City (625) 1:52:52

11 69 Mary Kuhn, Traverse City (643) 1:53:12

12 74 Jodi Kuipers, Holland (673) 1:53:51

13 75 Carol L Posthuma, Holland (674) 1:53:53

14 82 Darci Luyk, Grandville (710) 1:54:32

15 87 Maureen Mcwilliams, Rochester (728) 1:54:50

16 92 Laura Knapp, Belmont (779) 1:55:42

17 100 Lisa Seymour, Detroit (865) 1:57:15

18 105 Beth Spyke, Lansing (876) 1:57:26

19 108 Renee Jackson, Holland (881) 1:57:37

20 113 Sheryl Swodzinski, Kalamazoo (895) 1:57:55

21 125 Julie Mcilhargey, Grand Rapids (936) 1:58:30

22 130 Julia Poindexter, Belmont (953) 1:58:47

23 142 Julie Jenkins, Traverse City (1033) 1:59:58

24 147 Denise Chumas, Grand Rapids (1054) 2:00:21

25 149 Anne Schaibly, Caledonia (1067) 2:00:36

26 151 Jill Brown, East Grand Rapi (1073) 2:00:39

27 152 Kathryn Wilcox, Hudsonville (1094) 2:00:56

28 153 Maureen Pluger, Hudsonville (1115) 2:01:24

29 155 Kay Jones, Tustin (1126) 2:01:32

30 160 Kelly Asperheim, Grand Rapids (1157) 2:02:08

31 172 Veronica Cavallard, Chicago (1210) 2:03:02

32 177 Claire Dedow, Clarkston (1219) 2:03:13

33 180 Cindy Vander Lee, Holland (1228) 2:03:20

34 190 Robin M Owens, Rockford (1271) 2:03:59

35 193 Kathleen Wallis, Holland (1291) 2:04:28

36 194 Marlene Kort, Colorado Spring (1296) 2:04:34

37 195 Kathleen Broekhuizen, Grand Rapids (1297)

2:04:35

38 198 Janetta Vankalker, Alto (1316) 2:04:53

39 199 Shelly Williams, N. Muskegon (1318) 2:04:54

40 200 Lori Stump, West Olive (1319) 2:04:55

41 202 Christine Winter, Lakeview (1323) 2:04:58

42 216 Lisa Crossley, Ada (1383) 2:05:52

43 217 Cindy Batalis, Mishawaka (1389) 2:05:57

44 220 Connie Warners, Marion (1396) 2:06:02

45 221 Elizabeth Junewick, Caledonia (1397) 2:06:03

46 222 Tracy Spring, Jackson (1404) 2:06:10

47 224 Lisa Maas, Grand Rapids (1413) 2:06:19

48 231 Becky Vanwingerden, Comstock Park (1431)

2:06:41

49 244 Alyce Buursma, Byron Center (1477) 2:07:18

50 247 Terry Germaine, Flushing (1491) 2:07:28

51 256 Kim Hecksel, Grand Rapids (1527) 2:08:08

52 262 Wendy Thomas, Grand Haven (1546) 2:08:27

53 263 Lisa Broekhuizen, Holland (1549) 2:08:29

54 265 Clare Emaus, Grand Rapids (1552) 2:08:32

55 268 Ruth Henderson, Rockford (1556) 2:08:35

56 269 Shelley Hunter, Jackson (1560) 2:08:38

57 273 Christina Baker, Pontiac (1565) 2:08:39

58 279 Anne Gallup, Grand Rapids (1579) 2:08:55

59 281 Diane Yankosky, Homer (1593) 2:09:08

60 282 Janet Laprairie, Grandville (1604) 2:09:16

61 285 Diane Graves, Rockford (1607) 2:09:24

62 286 Ruth Lara, Grand Blanc (1611) 2:09:30

63 295 Molly Mullen, Kalamazoo (1643) 2:10:03

64 297 Daniel Mcglinn, Kalamazoo (1651) 2:10:17

65 300 Sharon Gerrish, Dewitt (1671) 2:10:34

66 302 Heather Graham, Novi (1689) 2:10:46

67 308 Jeri Evans, Rockford (1725) 2:11:15

68 311 Kathy Larkey-green, East Lansing (1733)

2:11:20

69 312 Claire Vogelzang, Saranac (1738) 2:11:23

70 313 Shannon Kalmink, Zeeland (1740) 2:11:23

71 318 Julie Herrmann, Grand Rapids (1762) 2:11:35

72 320 Dawn Richter, Grand Rapids (1775) 2:11:45

73 326 Pauline Osala, Nipigon (1793) 2:11:55

74 327 Anna Pontoni, Spring Lake (1797) 2:11:59

75 328 Debbie Donker, Middleville (1800) 2:12:01

76 332 Julie Botsford, Suttons Bay (1814) 2:12:07

77 336 Lynnelle Hoff, Muskegon (1825) 2:12:15

78 340 Sandy Smith, Waterford (1834) 2:12:22

79 344 Denise Ryan, Flint (1850) 2:12:30

80 372 Kendra Segovia, Grand Rapids (1930) 2:13:51

81 385 Lori L Pospiech, Grand Rapids (1970) 2:14:25

82 389 Lori Koteles, Battle Creek (1977) 2:14:30

83 395 Lorin Tate, Gaithersburg (2006) 2:14:52

84 398 Tracy Heemstra, Grand Rapids (2017) 2:15:05

85 404 Theresa Lanning, Grand Rapids (2032) 2:15:17

86 406 Lani Thomas, Caledonia (2037) 2:15:20

87 408 Susan Whitman, Chicago (2044) 2:15:26

88 409 Barb Kopfensteiner, Kentwood (2048) 2:15:27

89 410 Tonya Phelan, Grand Rapids (2049) 2:15:28

90 421 Sue Stuits, Petoskey (2093) 2:15:57

91 422 Jamie Konkle, Rockford (2099) 2:16:00

92 437 Barbara Depree, Holland (2128) 2:16:27

93 441 Elizabeth Stegehuis, Grand Rapids (2133)

2:16:33

94 442 Sarah Medlin, Grand Rapids (2135) 2:16:34

95 443 Lisa Portt, White Lake (2137) 2:16:36

96 445 Ellen Walcott, Jenison (2142) 2:16:43

97 454 Susan Bixler, Lake Orion (2164) 2:17:05

98 468 Hope Freeman, Mason (2201) 2:17:44

99 471 Catherine Rich, Holland (2206) 2:17:49

100 479 Julia Schnapp, Grand Rapids (2223) 2:18:02

101 482 Barbara Overlander-afto, Kalamazoo (2233)

2:18:13

102 483 Cathy Pumford, Linwood (2238) 2:18:19

103 489 Laura Vredevoogd, Grand Rapids (2251) 2:18:31

104 492 Jackie Westerhof, Grand Rapids (2260) 2:18:36

105 494 Kristy Taylor, Kentwood (2276) 2:18:47

106 506 Lori Bush, Holland (2314) 2:19:15

107 510 Liz Bailey, Milford (2326) 2:19:25

108 512 Juli Boeve, Holland (2332) 2:19:30

109 514 Lori Bestervelt, Dexter (2337) 2:19:37

110 516 Leslie Weir, Kalamazoo (2342) 2:19:39

111 521 Tammy Martin, Ludington (2351) 2:19:45

112 524 Carla Groenenboom, Grand Rapids (2356) 2:19:54

113 530 Julie Ann Greene, East Grand Rapi (2370)

2:20:05

114 533 Mary Ripstra, Belmont (2374) 2:20:07

115 539 Virginia Doudenberg, Omaha (2393) 2:20:24

116 547 Jane Witt, Muskegon (2419) 2:20:54

117 559 Karyn Kokeny, Rochester (2454) 2:21:22

118 562 Maggie Kay, Grand Rapids (2459) 2:21:28

119 564 Fran Jones, Conklin (2461) 2:21:31

120 568 Linda Beckwith, Lansing (2470) 2:21:34

121 574 Mary Goericke, N. Muskegon (2486) 2:21:49

122 577 Jill Schaefer, Rockford (2491) 2:21:53

123 592 Linda Vankoevering, Rockford (2522) 2:22:18

124 600 Tama Badgerow, Grand Rapids (2543) 2:22:33

125 603 Alysa Hwalisz, St. Charles (2550) 2:22:37

126 607 Lisa Nawrocki, Walker (2563) 2:22:50

127 614 Suzanne Zaloga, Muskegon (2575) 2:23:03

128 615 Betsy Thompson, Muskegon (2576) 2:23:03

129 624 Lisa Gort, Holland (2597) 2:23:31

130 636 Sandy Vandyken, Grand Rapids (2621) 2:23:52

131 645 Ann Hastings, Atlanta (2636) 2:24:00

132 654 Sue Mccauley, Rockford (2656) 2:24:17

133 658 Marcy Bour, Walker (2663) 2:24:22

134 661 Brenda Chrisman, Rockford (2666) 2:24:25

135 669 Jodi Spitzley, Lake Odessa (2683) 2:24:44

136 674 Pam Porter, St. Joseph (2699) 2:25:00

137 681 Cheryl Gillson, Grand Rapids (2710) 2:25:14

138 687 Amy Tompkins, Alto (2719) 2:25:26

139 693 Mary Whitley, Cadillac (2729) 2:25:46

140 698 Betsy Chubb, Ionia (2739) 2:25:58

141 701 Sherriann Cox, Grand Rapids (2744) 2:26:07

142 703 Jan Dannenberg, Jenison (2752) 2:26:15

143 723 Judes Stellingwerf, Avon (2801) 2:27:21

144 725 Carolyn Mcglinn, Kalamazoo (2806) 2:27:27

145 726 Debbie Woehrmyer, Three Rivers (2807) 2:27:27

146 738 Christine Kraras, Toledo (2832) 2:27:56

147 745 Lisa Garber, Farmington Hill (2845) 2:28:15

148 755 Nancy Kamstra, Zeeland (2861) 2:28:36

149 762 Jerene Schierbeek, Allendale (2877) 2:28:49

150 771 Judi Vanderbie, Holland (2899) 2:29:16

151 780 Toni Tyson, Grand Rapids (2919) 2:29:32

152 788 Geneva Stephens, Rochester Hills (2940)

2:29:58

153 789 Dori Helms, Grandville (2943) 2:30:04

154 794 Mary Vander Meer, Hudsonville (2960) 2:30:33

155 799 Cindy Kidder, Bellevue (2968) 2:30:40

156 802 B. Taylor, Caledonia (2971) 2:30:45

157 804 Laurie A Knott, Grand Rapids (2977) 2:30:51

158 808 Karen Veltema, Hudsonville (2985) 2:31:07

159 814 Bonnie Osborne, Lowell (2997) 2:31:29

160 820 Bonnie Dyer, Grandville (3018) 2:31:55

161 824 Jean Stevens, Walker (3027) 2:32:09

162 826 Jill Mcintyre, Allendale (3029) 2:32:11

163 830 Dara Westhouse, Jenison (3039) 2:32:27

164 836 Debra Bakker, Holland (3048) 2:32:33

165 841 Mary Theisen, Plymouth (3053) 2:32:44

166 846 Linda Goodman, Kalamazoo (3071) 2:33:10

167 850 Kimberly Youell, Jackson (3081) 2:33:25

168 852 Resa Remus-starinha, Terre Haute (3086)

2:33:41

169 858 Karen Arnold, Caledonia (3094) 2:33:50

170 862 Rosemary Fahlen, Rockford (3098) 2:33:57

171 865 Brenda Morgan, Grand Blanc (3102) 2:34:10

172 871 Kathy Patterson, Grand Rapids (3111) 2:34:21

173 873 Elisa Prusso, Kentwood (3113) 2:34:22

174 880 Jan Russell, Stanton (3129) 2:34:34

175 884 Natalie Kik-brown, Conklin (3135) 2:34:41

176 892 Cindy Roskamp, Belmont (3147) 2:34:47

177 916 Martha Burrell, Holland (3197) 2:35:54

178 918 Kimberly Johnson, Rockford (3199) 2:35:56

179 921 Joan Koelzer, Grand Rapids (3206) 2:36:14

180 922 Kristin Koelzer, Chicago (3207) 2:36:18

181 923 Sharon Waalkes, Jenison (3208) 2:36:18

182 925 Renee Bayer, Mesa (3213) 2:36:27

183 927 Julie Postema, Hudsonville (3216) 2:36:30

184 929 Michele Eding, Belmont (3222) 2:36:35

185 930 Dianne Liggins, Caledonia (3225) 2:36:39

186 933 Carrie Murphy, Caledonia (3229) 2:36:49

187 939 Dorothy Grotenhuis, Hudsonville (3246) 2:37:24

188 958 Sharon Gill, Alto (3273) 2:38:03

189 962 Sally Schaberg, Belmont (3280) 2:38:21

190 971 Ruth Vachon, Kentwood (3292) 2:38:43

191 977 Elle Herrick, Lansing (3300) 2:39:06

192 988 Candy Kerschen, Greenville (3320) 2:39:30

193 990 Harriette Williams, Grand Rapids (3322)

2:39:34

194 993 Susan Cary, Allendale (3330) 2:39:49

195 994 Claudia Coursey, Hudsonville (3333) 2:39:55

196 995 Penny Ritzema, Rockford (3334) 2:39:58

197 1000 Colleen Kelley, Mason (3346) 2:40:19

198 1003 Abbie Dowden, Grand Rapids (3350) 2:40:32

199 1006 Lori Stanley, Grand Rapids (3357) 2:40:40

200 1013 Nancy Deloof, Lowell (3371) 2:41:11

201 1014 Lisa Reed, Grand Ledge (3374) 2:41:15

202 1018 Jane Cramer, Cedar Springs (3381) 2:41:21

203 1032 Beatrice Kerver, Mason (3399) 2:42:00

204 1037 Sherry Larsen, Hudsonville (3410) 2:42:19

205 1038 Julia Vanhoof, Zeeland (3411) 2:42:21

206 1040 Judy Ford, Walker (3414) 2:42:25

207 1049 Colleen Gehring, Madison (3426) 2:43:11

208 1050 Colleen Colleran, Rockford (3428) 2:43:18

209 1070 Maggie Smith, Allegan (3475) 2:45:26

210 1075 Catherine Stevens, Kentwood (3488) 2:45:57

211 1079 Christine Bayne, Cedar Springs (3502) 2:46:44

212 1080 Maribeth Hollern, Grand Rapids (3503) 2:46:45

213 1082 Barbara Hassevoort, West Olive (3509) 2:47:01

214 1084 Elizabeth Norman, Greenville (3512) 2:47:07

215 1094 Meri Beth Rusticus, Holland (3527) 2:47:40

216 1099 Michelle Harrison, Grosse Pointe P (3543)

2:48:38

217 1101 Debbie Hughes, Muskegon (3549) 2:48:59

218 1102 Melonie S Ice, Ada (3550) 2:49:03

219 1104 Sharon Wallace, Fremont (3553) 2:49:11

220 1107 Kimberly Christie, St. Joseph (3558) 2:49:45

221 1110 Deb Kanaar, Grand Haven (3563) 2:50:06

222 1111 Susan Barnes, Rochester Hills (3566) 2:50:18

223 1118 Margaret Gingrich, Sparta (3581) 2:51:07

224 1122 Kimberly Windschitl, Grand Rapids (3587)

2:51:31

225 1126 Champa Basant, New York (3591) 2:51:54

226 1128 Annette Dobrzynski, Marne (3597) 2:52:40

227 1135 Nancy Burk, Holland (3607) 2:53:49

228 1169 Bonnie Bladey, Calidonia (3665) 2:59:31

229 1172 Kristen Haitz, Kentwood (3671) 2:59:45

230 1180 Joyce Sweet, Grand Rapids (3681) 3:02:16

231 1181 Janice Riemersma, Grand Rapids (3682) 3:02:36

232 1186 Sherry Martens, Holland (3693) 3:04:08

233 1189 Stacy Berkshire, Grand Rapids (3698) 3:07:29

234 1194 Carol Van Laan, Caledonia (3708) 3:10:49

235 1204 Rena E. Williams, Alto (3723) 3:20:20

236 1216 Joann Roh, Wyoming (3740) 3:33:07



Men's 40 to 44 470 Finished



1 17 Jim Hage, Lanham (17) 1:22:51

2 31 Edward Sheehan, Washington (31) 1:26:42

3 32 Jeffrey J. Martin, Huntington Wood (33)

1:26:53

4 34 John Steinberg, Grandville (35) 1:27:07

5 48 Charles Block, Livonia (54) 1:30:13

6 51 Bruce Harrison, Ann Arbor (57) 1:30:48

7 56 Mark Ryan, Carson City (62) 1:31:17

8 62 Jeff Zylstra, Grandville (69) 1:32:41

9 65 Dave Furey, Ann Arbor (76) 1:32:53

10 67 Kevin Cusack, Grand Rapids (78) 1:33:07

11 79 Gary Whitmer, Gladstone (95) 1:34:49

12 82 Kevin Rabineau, Olivet (98) 1:35:04

13 90 Brian Buchanan, West Olive (110) 1:35:50

14 92 Kenneth E Stebbins, Midland (112) 1:36:19

15 96 Nigel Keen, Bloomington (116) 1:36:30

16 102 Tim Zindler, Holland (122) 1:36:48

17 104 Kevin Holmes, Grand Rapids (124) 1:36:56

18 110 Kinfu Adisu, Grand Rapids (130) 1:37:27

19 112 Michael A. Woodbeck, Grand Rapids (132)

1:37:34

20 117 David Stebbins, Belmont (137) 1:37:50

21 122 Jeff Needham, Grand Rapids (144) 1:38:02

22 125 Stephen Cousins, Spring Lake (148) 1:38:10

23 130 Randall Peters, Muskegon (153) 1:38:31

24 133 Tom Mulhern, Hudsonville (156) 1:38:47

25 138 Fred Geary, Holland (161) 1:39:01

26 147 Douglas L Hoffman, Allegan (170) 1:39:35

27 152 David O'donnell, Grand Rapids (176) 1:39:49

28 153 Jeff W. Miller, Three Rivers (177) 1:39:50

29 160 Jim Brewer, Coraopolis (186) 1:40:17

30 181 Kevin Bramble, Belmont (209) 1:41:16

31 182 Don Crossley, Ada (210) 1:41:19

32 188 Kevin Kraay, Zeeland (216) 1:41:42

33 190 Dennis W Pummill, Ada (218) 1:41:45

34 192 Brian Smith, Bloomfield (220) 1:41:48

35 204 Scott Sullivan, Wyoming (235) 1:42:33

36 210 David Mielock, Northville (241) 1:42:52

37 213 Gary T Neal, Muskegon (244) 1:42:58

38 222 Scott Mckenzie, Mt Pleasant (253) 1:43:17

39 226 Jim Weir, Apple Valley (257) 1:43:24

40 227 Chuck Ploof, Comstock Park (258) 1:43:27

41 231 Rick Yoder, Grand Rapids (262) 1:43:31

42 239 Scott Taylor, Schoolcraft (271) 1:44:00

43 244 Dean A Pepper, Hudsonville (277) 1:44:22

44 247 Daniel Waugh, Kentwood (280) 1:44:23

45 248 Richard Reimink, Hudsonville (281) 1:44:23

46 257 Peter Cocquhoun, Battle Creek (292) 1:44:46

47 260 Mark R. Smith, Grand Rapids (295) 1:44:57

48 261 Dave Rost, Kentwood (297) 1:45:06

49 275 Richard Punches, Rockford (311) 1:45:37

50 278 Gary W Plank, Livonia (314) 1:45:38

51 285 Gregory Hammerlund, Lisle (321) 1:45:42

52 290 Fred A Gill, Kentwood (326) 1:45:50

53 305 Jeff Barnett, Ann Arbor (341) 1:46:08

54 307 Bill Maat, Spring Lake (344) 1:46:11

55 308 Gabe Makhlouf, Washington (345) 1:46:12

56 313 Henry Lengkeek, Zeeland (350) 1:46:17

57 314 Thom Burleson, Indiandapolis (352) 1:46:20

58 320 Regulo A Leon, Grand Rapids (359) 1:46:30

59 329 Ron Alleman, De Witt (368) 1:46:43

60 331 Mark Sisson, Grand Rapids (370) 1:46:45

61 339 Russ Heibel, Lowell (378) 1:46:59

62 354 Stephen Wright, Hastings (393) 1:47:11

63 362 James Mcpherson, Muskegon (403) 1:47:37

64 365 Dan Thomas, Alto (407) 1:47:39

65 373 Daniel A Oumedian, Jenison (415) 1:47:50

66 392 Tom Watson, Bangor (435) 1:48:23

67 395 Gordon P Gibson, Flint (438) 1:48:26

68 397 Rojelio Lara, Grand Blanc (440) 1:48:27

69 402 Seppo Osala, Nipigon (445) 1:48:31

70 403 Marc Edwards, Rochester (446) 1:48:31

71 406 Gary L Kowalczyk, Walker (449) 1:48:32

72 411 Robert Vanmeeteren, Holland (455) 1:48:50

73 420 Bruce A Los, Holland (465) 1:49:04

74 422 Rob Nicey, Mattawan (467) 1:49:07

75 430 Steve Lambert, Hudsonville (475) 1:49:18

76 435 Kevin Louden, Plainwell (480) 1:49:29

77 437 Bruce Hart, E. Grand Rapids (482) 1:49:31

78 441 Bryan Booker, Holland (486) 1:49:41

79 442 Tim Lovrencevic, Muskegon (488) 1:49:48

80 447 Thomas Adams, Byron (493) 1:49:54

81 449 Kenneth Castle, Ann Arbor (495) 1:49:56

82 452 Al Atkinson, East Lansing (498) 1:50:01

83 453 David Cripps, Royal Oak (499) 1:50:03

84 454 Thomas Bennett, West Bloomfield (501) 1:50:06

85 465 Steven Rains, Traverse City (512) 1:50:19

86 471 David Emaus, Grand Rapids (519) 1:50:31

87 477 Michael Cnossen, Middleville (525) 1:50:40

88 479 Wayne Young, Battle Creek (527) 1:50:42

89 480 David Anderson Jr., Grand Rapids (529)

1:50:44

90 485 Don Pebley, Grand Rapids (534) 1:50:48

91 489 Thomas Heitmann, Ada (539) 1:50:56

92 492 Brian K. Doyle, Alto (542) 1:50:58

93 498 Luis Saldivia, Grand Rapids (549) 1:51:09

94 500 Bruce Devereaux, Bath (551) 1:51:09

95 502 Norman Donkersloot, Holland (553) 1:51:18

96 508 Doug Deboer, Hudsonville (559) 1:51:23

97 512 Jake Spruit, Grand Rapids (563) 1:51:27

98 519 Joe Benoit, Grand Rapids (573) 1:51:43

99 523 Jaime Gonzalez, Rockford (578) 1:51:49

100 524 Tim Lont, Holland (580) 1:51:51

101 526 Roger Holt, Mt Pleasant (583) 1:52:03

102 531 Les Winegar, Allendale (589) 1:52:12

103 535 Wade Mackay, Key Largo (593) 1:52:19

104 542 Thomas Lannen, Holland (600) 1:52:27

105 543 Jeff Carroll, Holland (601) 1:52:29

106 546 Russ Danhof, Grand Rapids (604) 1:52:33

107 548 Brian Becker, Rockford (606) 1:52:34

108 551 Randy Vanleeuwen, Grand Rapids (609) 1:52:37

109 560 Dale Nieuwkoop, Grand Rapids (624) 1:52:50

110 565 Tim Bond, Mattawan (630) 1:52:55

111 574 Gary Houghton, Lakeview (642) 1:53:11

112 576 David Cole, Waterford (645) 1:53:18

113 581 Steven Reygaert, Ada (651) 1:53:22

114 582 Mark Clawson, Jenison (652) 1:53:24

115 586 Paul Barber, Aurora (658) 1:53:27

116 589 James Van Til I I, Alto (661) 1:53:28

117 594 Daniel J Brink, Newaygo (666) 1:53:38

118 598 Dennis G Rennhack, Stevensville (670) 1:53:47

119 601 Michael Martin, Kalamazoo (676) 1:53:54

120 612 Mark Witt, Naperville (688) 1:54:06

121 623 Bob Larson, Otsego (703) 1:54:23

122 629 Martin Edwards, Jackson (711) 1:54:34

123 631 Roger Zoppa, Belmont (713) 1:54:35

124 634 Norphlet Reeves, Flint (717) 1:54:38

125 643 John R Farquhar, Lansing (730) 1:54:51

126 649 Steve Hofman, Byron Center (737) 1:54:56

127 658 David Gartshore, Midland (748) 1:55:07

128 670 Douglas Ziemnick, Beverly Hills (760) 1:55:19

129 679 Thomas Geelhoed, Grand Rapids (769) 1:55:31

130 688 Dave Kersjes, Grand Rapids (780) 1:55:45

131 690 Gary Vandyken, Grand Rapids (782) 1:55:46

132 700 Mark Wigert, Grand Rapids (794) 1:56:00

133 701 Lee Boughner, Grand Rapids (795) 1:56:02

134 702 Jim Johnston, Hudsonville (796) 1:56:03

135 703 Lee Brouwer, Grand Rapids (797) 1:56:05

136 707 Tim Hafner, Mattawan (802) 1:56:09

137 715 James E Smith, Grand Rapids (810) 1:56:15

138 716 John Lopetrone, Sterling Height (811) 1:56:15

139 717 Richard Zylstra, Lombard (812) 1:56:17

140 721 Ralph Lindzon, Toronto (816) 1:56:20

141 725 Bill Olney, Zeeland (820) 1:56:24

142 730 Martin R Brown, Byron Center (825) 1:56:31

143 736 Martin Buckingham, Ann Arbor (831) 1:56:36

144 745 Steven Ferguson, Battle Creek (841) 1:56:42

145 748 David R. Ferris, Grand Rapids (844) 1:56:45

146 750 Jonathan Anderson, Grand Rapids (848) 1:56:49

147 758 Bill Ammeson, St. Joseph (857) 1:57:05

148 760 Michael Skelton, Grand Haven (859) 1:57:11

149 762 Mark Zeilbeck, Grand Rapids (861) 1:57:13

150 765 Tom Slocum, Holland (864) 1:57:15

151 771 Bill Small, Niles (874) 1:57:21

152 776 Frank J Monticello, Dewitt (885) 1:57:44

153 777 Jim Steinebach, Belmont (888) 1:57:50

154 779 Stephen Schousen, E. Grand Rapids (891)

1:57:53

155 781 Oren Mason, Grand Rapids (893) 1:57:54

156 782 Steve Van't Hof, Grandville (894) 1:57:54

157 788 Douglas Houghton, Grand Rapids (902) 1:57:58

158 792 Daniel Orr, Montrose (906) 1:58:02

159 798 Kevin Armstrong, Battle Creek (916) 1:58:11

160 801 Jerry Uzas, Grand Rapids (919) 1:58:17

161 802 Timothy Pieri, Grand Rapids (921) 1:58:19

162 803 Conrad Mutschler, Holland (922) 1:58:20

163 808 Tim Shellen, Rockford (931) 1:58:27

164 811 Robert Peabody, Muskegon (934) 1:58:29

165 822 Joel Vanwingerden, Comstock Park (950) 1:58:40

166 823 Robert K Schmidt, Grand Rapids (951) 1:58:42

167 826 Jack Ward, W. Bloomfield (958) 1:58:54

168 827 William Barrett, Chicago (959) 1:58:54

169 836 Tom Rademacher, Rockford (968) 1:59:04

170 839 David Bailey, Clinton (971) 1:59:08

171 842 Randy Sportel, Caledonia (974) 1:59:11

172 845 Mark A Ekkens, Kentwood (977) 1:59:14

173 847 Michael Ferguson, Rockford (979) 1:59:17

174 853 Larry Pike, Wyoming (986) 1:59:28

175 854 David Schut, Allendale (987) 1:59:29

176 856 John Kowalczyk, Jenison (990) 1:59:32

177 857 Ronald Koole, Grand Rapids (991) 1:59:32

178 864 Gary Groendyk, Jenison (1001) 1:59:37

179 870 Roger Luckhardt, Westland (1008) 1:59:41

180 873 Paul C. Donohue, Muskegon (1012) 1:59:44

181 890 Ed A Peters, Caledonia (1030) 1:59:56

182 896 Ed Borgman, Holland (1039) 2:00:02

183 900 David Lindberg, Kalamazoo (1045) 2:00:08

184 907 Robert Hoolsema, Grand Rapids (1053) 2:00:20

185 909 Mark E Los, Holland (1057) 2:00:24

186 919 Chris Moblo, Rockford (1068) 2:00:37

187 922 John K. Targowski, Naperville (1072) 2:00:39

188 926 Fred Warner, Dimondale (1077) 2:00:44

189 943 Robert Veenema, Grand Rapids (1095) 2:00:57

190 946 Perry Pastula, Grand Rapids (1098) 2:00:59

191 951 Thomas Spafford, Ann Arbor (1103) 2:01:08

192 957 David L Huizen, Grandville (1109) 2:01:15

193 959 Daniel Ogren, Grand Rapids (1111) 2:01:18

194 961 Donald Vanhouten, Grand Rapids (1113) 2:01:20

195 963 Rick Berridge, Hudsonville (1117) 2:01:26

196 970 Kurt Wiesemes, Dowagiac (1124) 2:01:32

197 978 Scott Eggleston, Lowell (1135) 2:01:42

198 982 Marv Hyder, Lowell (1139) 2:01:44

199 985 Tom Carpenter, Whitehall (1142) 2:01:44

200 988 Barrie Wilkes, Alma (1146) 2:01:47

201 991 Bryce Tallant, Rockford (1149) 2:01:54

202 997 Mark Dedow, Clarkston (1156) 2:02:08

203 998 Don Dewit, Lowell (1158) 2:02:10

204 1008 William Coe, Grand Haven (1171) 2:02:20

205 1011 Flip Mulliner, Alto (1174) 2:02:21

206 1020 James Hook, Holland (1185) 2:02:38

207 1030 Mark Chanski, Zeeland (1199) 2:02:51

208 1035 Jack Voss, Wyoming (1205) 2:02:57

209 1037 Mark Soderstrom, Fruitport (1207) 2:03:00

210 1045 Scott D Raymond, Grand Rapids (1222) 2:03:17

211 1046 Robert Bolt, Grand Rapids (1223) 2:03:18

212 1050 Bradford Emons, Plymouth (1230) 2:03:25

213 1056 John Mudde, Crestwood (1238) 2:03:32

214 1066 Larry Conroy, Rockford (1250) 2:03:45

215 1073 Steven Skahn, Grand Rapids (1258) 2:03:50

216 1076 Christopher Dinverno, Troy (1264) 2:03:54

217 1085 Lee Ballard, Cadillac (1275) 2:04:04

218 1094 Norman K. Nance, Green Bay (1284) 2:04:17

219 1098 Dan Krommendyk, Wyoming (1289) 2:04:22

220 1100 Jesus Medina, Whitby (1293) 2:04:31

221 1101 William Ogren, Ravenna (1294) 2:04:33

222 1117 James Reddaway, St. Joseph (1313) 2:04:51

223 1119 David Bardolph, Grand Rapids (1317) 2:04:54

224 1131 Ramon Miller, Northville (1337) 2:05:12

225 1139 Steven Rolka, Ludlow (1347) 2:05:23

226 1140 Gary Vachon, Kentwood (1349) 2:05:24

227 1144 Kris Schulz, Belmont (1354) 2:05:28

228 1160 Paul Heinzmann, Grand Rapids (1374) 2:05:44

229 1166 David Clayton, St. Joseph (1380) 2:05:49

230 1168 Timothy Howell, Holland (1384) 2:05:52

231 1172 David Provost, Granger (1388) 2:05:57

232 1177 Ronald G. Johnson, Rockford (1398) 2:06:03

233 1178 Bryan Hammond, Holland (1399) 2:06:05

234 1180 Thomas Wareck, Alto (1401) 2:06:07

235 1181 Joseph Kobiela, Auburn (1402) 2:06:08

236 1187 David Castillo, Kentwood (1409) 2:06:17

237 1188 David J Kool, Holland (1410) 2:06:17

238 1189 Steven Maas, Grandville (1412) 2:06:19

239 1190 Robert D Ball, Grand Rapids (1414) 2:06:19

240 1193 Matthew Turchi, Flint (1418) 2:06:22

241 1196 Gary Covert, Grandville (1421) 2:06:25

242 1197 Rodger Midkiff, Grand Rapids (1422) 2:06:25

243 1218 David Walker, Grand Rapids (1461) 2:07:06

244 1220 Tom Ainsworth, Grand Rapids (1463) 2:07:07

245 1231 Daniel Kelley, Battle Creek (1474) 2:07:16

246 1233 Scot Reneaud, Goodrich (1476) 2:07:18

247 1235 Peter Bell, Holland (1479) 2:07:18

248 1239 Frank M. Allen, Kentwood (1484) 2:07:23

249 1240 David Swanson, Stanton (1486) 2:07:25

250 1252 Scott A Shoemaker, Grandville (1500) 2:07:35

251 1260 Mike Beyer, Shelby (1510) 2:07:45

252 1268 Chuck Russell, E. Grand Rapids (1520) 2:07:59

253 1272 Tim Egger, Grand Rapids (1529) 2:08:10

254 1274 Steve Stilwell, Big Rapids (1531) 2:08:12

255 1276 Richard Jensen, Ann Arbor (1536) 2:08:17

256 1277 Dave Lefere, Wyoming (1538) 2:08:20

257 1279 George Kerver, White Lake (1540) 2:08:22

258 1281 Daniel Larson, Belmont (1542) 2:08:24

259 1282 Steve Minich, Wixom (1543) 2:08:24

260 1291 David Billingsley, Lowell (1559) 2:08:36

261 1301 David Naumes, Grand Rapids (1580) 2:08:55

262 1302 Jean-claud Parme, Rockford (1581) 2:08:55

263 1303 Robert A Degraff, Prospect Height (1582)

2:08:56

264 1311 Richard Howie, Waterford (1590) 2:09:05

265 1314 Jerry L. Zeerip, Zeeland (1595) 2:09:10

266 1315 Rick Mc Clain, Trenton (1596) 2:09:11

267 1316 Steve Barkel, Holland (1597) 2:09:12

268 1321 Tim Klooster, Jenison (1602) 2:09:15

269 1324 Michael P. Lamancusa, Grand Rapids (1609)

2:09:27

270 1328 Mark Koomen, Holland (1616) 2:09:35

271 1331 Forrest L Evans, Hastings (1619) 2:09:37

272 1332 Kim Cummings, Allendale (1620) 2:09:39

273 1335 Martin Boyer, Hudsonville (1624) 2:09:46

274 1340 Keith Middendorf, Grandville (1631) 2:09:52

275 1343 Kelly Holsington, Grosse Pointe (1636) 2:09:57

276 1358 Thomas Luebs, Lowell (1656) 2:10:20

277 1359 David Steele, Wyoming (1657) 2:10:20

278 1371 Mark Buddy, Ada (1670) 2:10:34

279 1375 Dale Moelker, Grand Rapids (1675) 2:10:37

280 1382 Norman Bistodeau, Cedar (1682) 2:10:42

281 1388 Ethan Powsner, Grand Rapids (1690) 2:10:46

282 1390 Douglas Poulsen, Lakeview (1692) 2:10:48

283 1395 Carl Kelch, South Haven (1697) 2:10:51

284 1396 Thomas M. Johnson, Fort Wayne (1698) 2:10:52

285 1410 Timothy Bancuk, Walker (1714) 2:11:05

286 1417 Steve Harcourt, Wayland (1724) 2:11:14

287 1422 Greg Vanoverloop, Jenison (1732) 2:11:19

288 1423 John Lee, Keego Harbor (1734) 2:11:20

289 1428 Robert Ward, Grand Rapids (1741) 2:11:24

290 1429 Steve Huizenga, Comstock Park (1742) 2:11:24

291 1430 Thomas Good, Grand Rapids (1744) 2:11:25

292 1431 Thomas Parker, Hastings (1746) 2:11:27

293 1435 Michael Laponsie, Walker (1751) 2:11:31

294 1438 William Mcinnis, Grandville (1754) 2:11:32

295 1440 Bill Ruhf, Rockford (1756) 2:11:33

296 1444 Gary Stuber, Fenton (1761) 2:11:35

297 1450 John Mulloy, Jenison (1769) 2:11:39

298 1458 Kent Blohm, Spring Lake (1778) 2:11:46

299 1460 Bruce Vanhouten, Alto (1781) 2:11:48

300 1462 Robert W Siegel, Grand Rapids (1783) 2:11:48

301 1465 Ricky Mosher, Grand Rapids (1787) 2:11:50

302 1469 Donald Malcolm, Grand Rapids (1795) 2:11:57

303 1471 Kevin Freeman, Grandville (1798) 2:11:59

304 1472 Mike Rozelle, Rockford (1799) 2:12:00

305 1496 Andy Baranoski, Comstock Park (1837) 2:12:22

306 1497 Duncan Powell, Belmont (1838) 2:12:23

307 1499 David Knibbe, Holland (1840) 2:12:24

308 1503 Mark Ostrander, Rockford (1845) 2:12:26

309 1504 Randy Wellman, Belmont (1846) 2:12:26

310 1521 David W Mcgehee, Rockford (1871) 2:12:51

311 1533 Frank Coronado, Grand Rapids (1885) 2:13:05

312 1537 Mark Devries, Grandville (1893) 2:13:12

313 1547 Charles L Clapp, Grand Rapids (1913) 2:13:33

314 1548 Bill Cleaver, Sand Lake (1916) 2:13:40

315 1555 Alan Jones, Conklin (1926) 2:13:50

316 1559 Marcus Cheatham, Haslett (1931) 2:13:52

317 1570 Ken Porter, Holland (1948) 2:14:07

318 1571 David Hutchins, Holt (1949) 2:14:07

319 1573 Rick Stoddard, Rockford (1952) 2:14:11

320 1578 Larry Etter, Hastings (1959) 2:14:15

321 1584 Matt Mead, Grand Rapids (1967) 2:14:22

322 1587 Mike Spencer, Wyoming (1973) 2:14:27

323 1602 James Finkler, Kent City (1993) 2:14:44

324 1603 Jeff S. Anderson, Rockford (1995) 2:14:44

325 1613 Doug Newhouse, W. Hartford (2008) 2:14:54

326 1618 David Vanlangevelde, Naperville (2014) 2:15:01

327 1623 Joe Longo, Spring Lake (2022) 2:15:11

328 1630 Andrew L Smith, Grand Rapids (2035) 2:15:18

329 1633 Donald Welch, Grand Rapids (2039) 2:15:22

330 1637 Robert Harrison, Elmhurst (2045) 2:15:26

331 1642 James Fox, Grand Rapids (2052) 2:15:30

332 1647 Tony Thompson, Grand Haven (2058) 2:15:32

333 1653 Steven Baars, Grand Rapids (2064) 2:15:36

334 1654 William Watt, Kalamazoo (2065) 2:15:36

335 1664 Michael Miller, Jenison (2083) 2:15:51

336 1666 Michael Ritsema, Grandville (2085) 2:15:52

337 1667 Scott Beck, Rockford (2087) 2:15:53

338 1671 Roger Frost, Fowlerville (2091) 2:15:56

339 1676 Jeffrey Carpenter, Palos Heights (2097)

2:15:59

340 1680 Charlie Denton, E. Grand Rapids (2107) 2:16:07

341 1686 Tom Krzystan, Grand Rapids (2116) 2:16:20

342 1700 Don Lawless, E. Grand Rapids (2148) 2:16:50

343 1701 Allan Forist, Greenville (2150) 2:16:52

344 1706 Scott Miller, Kalamazoo (2157) 2:16:59

345 1713 Todd Dickinson, Grand Rapids (2169) 2:17:08

346 1732 Gary Hensch, Ada (2199) 2:17:43

347 1738 Gordon Kosters, Wyoming (2211) 2:17:54

348 1740 Craig Little, Grand Rapids (2215) 2:17:56

349 1744 Raymond W Yee, Birmingham (2220) 2:17:58

350 1750 Mike Van Hoven, Bradenton (2231) 2:18:10

351 1752 John Vanderkolk, East Grand Rapi (2234)

2:18:14

352 1769 Ken Cook, Wyoming (2261) 2:18:37

353 1771 Doug Thaler, Middleville (2263) 2:18:38

354 1775 Mark Delap, Hesperia (2267) 2:18:41

355 1777 Richard Signs, Greenville (2270) 2:18:43

356 1806 Steven Nugent, Ada (2310) 2:19:11

357 1816 Robert H Sidebotham, Grand Rapids (2325)

2:19:24

358 1818 Steve Waldron, Saranac (2329) 2:19:27

359 1819 Craig Joderstrom, Holland (2330) 2:19:28

360 1840 Ken Belonga, Lansing (2369) 2:20:04

361 1850 Raymond Marosi, East Lansing (2386) 2:20:15

362 1857 Gary Pipping, Grandville (2397) 2:20:27

363 1867 Rick Devries, Grand Rapids (2407) 2:20:37

364 1868 Craig Melvin, Kalamazoo (2411) 2:20:39

365 1878 Brian Seely, Grand Rapids (2425) 2:20:59

366 1879 Gordon Fraaza, Kalamazoo (2426) 2:20:59

367 1880 John Klomp, Comstock Park (2427) 2:21:01

368 1892 David Mulder, Haslett (2445) 2:21:17

369 1893 Lawrence E. Guy, Saginaw (2447) 2:21:19

370 1905 Robert Baldwin, Grand Rapids (2473) 2:21:36

371 1913 Michael J. Laragy, Grand Rapids (2488) 2:21:49

372 1916 Harry Finkelstein, Whitehall (2494) 2:21:54

373 1921 Dennis Anderson, Brighton (2507) 2:22:08

374 1922 David Epplett, Spring Lake (2509) 2:22:09

375 1924 Ron Knoll, Spring Lake (2514) 2:22:12

376 1935 Joe Makuch, Ada (2529) 2:22:23

377 1941 Keith Scott, Livonia (2539) 2:22:28

378 1942 Mark Perkins, Grand Rapids (2541) 2:22:30

379 1943 James Bologna, Dearborn (2542) 2:22:31

380 1944 Greg Bartelt, Commerce Twp (2544) 2:22:33

381 1958 Michael Leach, Kentwood (2565) 2:22:52

382 1961 David A Taylor, Gaylord (2572) 2:23:00

383 1962 Frank Falvor, Lainsburg (2577) 2:23:07

384 1964 Steve Kanaar, Grand Haven (2579) 2:23:11

385 1974 Gene Mcclain, Holland (2598) 2:23:32

386 1982 Steven Voice, Boyne City (2612) 2:23:41

387 1983 Steven Tillman, Toledo (2618) 2:23:50

388 1990 Don Chandler, Grand Rapids (2632) 2:23:57

389 2005 David Andersen, Grand Rapids (2662) 2:24:22

390 2021 Patrick Sughroue, Grand Rapids (2694) 2:24:55

391 2022 Timothy Donahue, Grand Rapids (2695) 2:24:57

392 2025 Matt Williams, Big Rapids (2698) 2:24:59

393 2026 Jeff Reneaud, Ortonville (2703) 2:25:08

394 2033 Mark O'toole, Grand Rapids (2720) 2:25:28

395 2039 Don Kern, Martin (2733) 2:25:52

396 2043 Frank Bylsma, Holland (2742) 2:26:05

397 2057 Ken Werbowy, Rockford (2769) 2:26:37

398 2059 Rob Finn, Spring Lake (2772) 2:26:40

399 2077 William Patton, Saranac (2797) 2:27:17

400 2078 James Zetty, Morley (2798) 2:27:18

401 2081 Paul Peabody, Muskegon (2805) 2:27:25

402 2082 Thomas Rowley, Grand Rapids (2808) 2:27:28

403 2083 Scott Dawson, Marshall (2810) 2:27:29

404 2088 Matthew P Kilroy, Grand Rapids (2822) 2:27:48

405 2089 David H Wohns, Grand Rapids (2823) 2:27:48

406 2090 Kennedy Akins, Grand Rapids (2824) 2:27:49

407 2092 Mark Peacock, Grand Haven (2827) 2:27:52

408 2097 Daniel Smigiel, Dorr (2837) 2:28:06

409 2102 Theodore Joppie, Grand Rapids (2850) 2:28:20

410 2110 Christopher Meagher, Livonia (2866) 2:28:40

411 2128 Bob Godfrey, Rockford (2898) 2:29:15

412 2132 Paul Kovalak, Comstock Park (2905) 2:29:20

413 2136 James Averill, Kingston (2912) 2:29:23

414 2143 Billy P. Smith, Battle Creek (2924) 2:29:40

415 2145 Jed Henry Winters, St. Clair (2926) 2:29:42

416 2151 Erica Aardema, Lansing (2934) 2:29:53

417 2153 William Walther, Muskegon (2941) 2:29:59

418 2160 David Vail, Comstock Park (2950) 2:30:25

419 2161 Edward Wilson, Plainwell (2951) 2:30:25

420 2162 Keith Graebert, Royal Oak (2953) 2:30:26

421 2165 David K. Treece, Zeeland (2958) 2:30:31

422 2171 David Lupien, Bryan (2973) 2:30:48

423 2173 Randy Riemersma, Grand Rapids (2975) 2:30:49

424 2174 Jeffrey Walker, Lansing (2980) 2:30:58

425 2178 Gary Peters, East Jordan (2987) 2:31:10

426 2190 Frank Leven, Lansing (3006) 2:31:39

427 2200 Ricky Nyhuis, Howard City (3020) 2:32:00

428 2201 Douglas Hampton, Holland (3021) 2:32:01

429 2202 Jeff Boggs, Ada (3023) 2:32:02

430 2205 Craig Lubben, Kalamazoo (3031) 2:32:18

431 2214 Martin Parrott, Spring Lake (3055) 2:32:47

432 2220 Joe Lapekas, Traverse City (3063) 2:32:54

433 2235 Michael Price, Jenison (3088) 2:33:44

434 2241 John Filion, Grand Rapids (3114) 2:34:27

435 2245 Mark Neil, Wyoming (3119) 2:34:27

436 2261 Ron Baker, Grandville (3156) 2:35:03

437 2270 Tim Tierney, Walker (3179) 2:35:31

438 2272 Kevin Cummings, Sparta (3181) 2:35:33

439 2274 William Worst, Hudsonville (3183) 2:35:35

440 2280 Michael Fedewa, Grand Rapids (3195) 2:35:43

441 2284 John Hoyt, Lowell (3204) 2:36:11

442 2288 Greg Brainard, Grand Rapids (3212) 2:36:21

443 2292 Mike Lascari, Grand Rapids (3219) 2:36:31

444 2294 Floyd L. Johnson Jr., Hudsonville (3223)

2:36:36

445 2302 Mark Vandermyde, Kalamazoo (3238) 2:37:06

446 2307 Richard Walker, Hudsonville (3245) 2:37:22

447 2316 Robert Lutz, Walker (3275) 2:38:14

448 2317 Mark Howell, Lansing (3276) 2:38:15

449 2318 Donnal Corbitt, Fort Wayne (3277) 2:38:18

450 2326 William Bouwma, Grand Rapids (3303) 2:39:09

451 2347 Hank Koppelo, Westland (3347) 2:40:25

452 2365 Chet Karpinski, Rockford (3385) 2:41:26

453 2392 Pete Klaeser, Sauk Village (3451) 2:44:46

454 2398 Burt Salinger, Beverly Hills (3461) 2:45:01

455 2400 Douglas Cook, Ionia (3464) 2:45:04

456 2421 George Johnson, Portland (3497) 2:46:14

457 2427 Jack Lutke, West Olive (3508) 2:47:00

458 2443 Mark Russell, Lowell (3540) 2:48:34

459 2447 Doug Brouwer, Holland (3546) 2:48:48

460 2449 Michael G. Johnson, Jenison (3552) 2:49:08

461 2455 Robert Cuthbert, Eau Claire (3565) 2:50:14

462 2458 Daniel Ellipger, Spring Lake (3572) 2:50:51

463 2465 Randy Mrozinski, Rockford (3586) 2:51:21

464 2467 Joe Heykoop, White Cloud (3594) 2:52:25

465 2472 Bruce Sabados, Erie (3604) 2:53:32

466 2473 Timothy Hiler, Wyoming (3609) 2:53:51

467 2495 Michael Tessmer, Lowell (3655) 2:58:20

468 2504 Bryce Feighner, Nashville (3688) 3:03:43

469 2512 Rob Lee, Hastings (3702) 3:08:26

470 2515 David Aiken, Ada (3712) 3:12:36



Women's 40 to 44 207 Finished



1 10 Jane Welzel, Ft Collins (73) 1:32:47

2 12 Kim Jones, Spokane (79) 1:33:07

3 22 Claudia Kasen, San Antonio (140) 1:37:57

4 27 Robin Sarris - Hallop, Ann Arbor (198) 1:40:51

5 31 Doris Windsand-dausma, Kingsport (234) 1:42:32

6 35 Carol Gephart, Hamilton (287) 1:44:38

7 37 Nancy Fazio, Holland (343) 1:46:08

8 39 Laurel Cihak, N. Muskegon (355) 1:46:23

9 46 Deborah Yealin, Ada (487) 1:49:44

10 47 Valerie Hendrickson, Grandville (500) 1:50:04

11 48 Jacqueline Blair, Detroit (516) 1:50:25

12 57 Sheila Carpenter, Manistee (581) 1:51:54

13 70 Tamara Steil, Grandville (649) 1:53:18

14 78 Maria Wordelman, Ada (695) 1:54:16

15 83 Ellen Dykstra - Wilco, Caledonia (716) 1:54:37

16 88 Kathy Burczak, St. Joseph (734) 1:54:53

17 126 Deborah J Lazaroff, Jackson (943) 1:58:36

18 133 Christine Sonnenberg, Zeeland (981) 1:59:19

19 144 Keena Catanzaro, Royal Oak (1042) 2:00:05

20 145 Nancy Liversedge, Ada (1043) 2:00:07

21 157 Sue Brewer, Wayland (1132) 2:01:40

22 162 Cathy Harro, Grand Rapids (1160) 2:02:11

23 163 Karen Andrus, Ada (1162) 2:02:13

24 166 Rebecca Russo, Kentwood (1186) 2:02:38

25 174 Gina L Norris, Detroit (1212) 2:03:03

26 178 Carol Bolt, Grand Rapids (1224) 2:03:18

27 181 Carol Blacquiere, Byron Center (1231) 2:03:26

28 183 Peggy Searight, Flint (1241) 2:03:35

29 188 Patricia Bearup, Traverse City (1261) 2:03:52

30 204 Diane Rizik, Grand Rapids (1329) 2:05:02

31 206 Patricia Ball, Ann Arbor (1333) 2:05:07

32 209 Marie Cross, Dimondale (1348) 2:05:23

33 210 Barbara Oseland, Holland (1352) 2:05:27

34 212 Hollie S Rademacher, Rockford (1363) 2:05:34

35 215 Laurie Haller, Grand Rapids (1382) 2:05:52

36 218 Janet Schaeffer, Holly Spings (1394) 2:05:59

37 223 Lisa Tamblyn, Grand Rapids (1411) 2:06:18

38 227 Cynthia Wotila, Cadillac (1426) 2:06:33

39 248 Susan M Waddell, Grand Rapids (1494) 2:07:30

40 255 Ann Forshee-crane, East Lansing (1523) 2:08:00

41 257 Holly Hoekstra, Rockford (1528) 2:08:10

42 264 Laurie Vanlangevelde, Naperville (1550)

2:08:30

43 267 Linda Mcelliott, Grand Rapids (1554) 2:08:33

44 277 Karen Schupp, Caledonia (1576) 2:08:53

45 284 Kim Vanderweele, Planwell (1606) 2:09:19

46 301 Jodi Moelker, Grand Rapids (1687) 2:10:45

47 307 Tami Podell, Grand Rapids (1721) 2:11:12

48 309 Marianne Kubiak, Wyoming (1726) 2:11:16

49 315 Debra Semeyn, Grand Rapids (1745) 2:11:26

50 321 Patricia Nelsen, Spring Lake (1780) 2:11:48

51 322 Dana Seely, Charlevoix (1784) 2:11:49

52 329 Claudina Brinks, Zeeland (1801) 2:12:01

53 338 Julia Crandall, Grand Rapids (1829) 2:12:18

54 342 Deborah Pieri, Grand Rapids (1844) 2:12:26

55 346 Stephanie Mayo, Jackson (1853) 2:12:32

56 350 Janice M. Adams, Carmel (1870) 2:12:50

57 351 Janet Chappell, E. Lansing (1876) 2:12:54

58 357 Colleen Chase, Cedar Springs (1894) 2:13:12

59 364 Carla Rodriguez, Rockford (1908) 2:13:24

60 368 Rebecca King, Haslett (1915) 2:13:39

61 369 Deborah L Dykema, Phoeniz (1918) 2:13:42

62 370 Nancy Mccarrick, Grandville (1920) 2:13:43

63 371 Camille Gabris, Muskegon (1925) 2:13:50

64 374 Rosalia Madrigal, Fenton (1935) 2:13:54

65 380 Elizabeth Bartilson, Lexington (1953) 2:14:12

66 386 Tamara Trevino, Jenison (1971) 2:14:26

67 388 Jeri Weyher, Grand Rapids (1975) 2:14:28

68 393 Vickie Finkler, Kent City (1998) 2:14:45

69 397 Kristine Larsen, Muskegon (2016) 2:15:04

70 411 Patricia Mankin, Howell (2054) 2:15:31

71 418 Lisa Montague, Grand Rapids (2079) 2:15:46

72 419 Lisa Bauman, Grand Rapids (2081) 2:15:48

73 424 Donna Vanderveen, Pittsburgh (2103) 2:16:04

74 425 Carol B Betts, Big Rapids (2104) 2:16:04

75 428 Sandra F Grzeskowiak, Wyoming (2109) 2:16:10

76 431 Diane Ebaugh, Hastings (2119) 2:16:22

77 435 Kelly Aloe, Ludington (2126) 2:16:26

78 440 Anne Heathcote, Grand Rapids (2132) 2:16:32

79 452 Sylvia Medlen, Ortonville (2159) 2:17:00

80 453 Linda S Weidenfeller, Grand Rapids (2161)

2:17:03

81 455 Lynne Oosterhouse, Grandville (2165) 2:17:05

82 484 Dianne Smit, Grand Rapids (2241) 2:18:22

83 493 Linda Booker, Holland (2268) 2:18:41

84 497 Michelle Teliczan, Cedar Springs (2281)

2:18:50

85 505 Donna Hockstra, Grand Rapids (2311) 2:19:13

86 511 Valarie Settle, Milford (2327) 2:19:25

87 541 Sandra Brewer, Holland (2408) 2:20:38

88 550 Robin Ross, St. Joseph (2434) 2:21:08

89 551 Mitzi Tompkins, St Joseph (2435) 2:21:09

90 553 Terry Blanding, Alto (2442) 2:21:15

91 565 Lynn Mattern, Traverse City (2463) 2:21:32

92 566 Mary Ann Behm, Traverse City (2465) 2:21:33

93 575 Kathleen Laragy, Grand Rapids (2487) 2:21:49

94 582 Molly Krauss, Grand Rapids (2500) 2:22:00

95 589 Nancy L Miner, Sherman Oaks (2512) 2:22:11

96 594 Ann Hogan, Grand Rapids (2528) 2:22:22

97 604 Roxanne Potter, Middleville (2552) 2:22:39

98 612 Nancy Lesser, Rockford (2573) 2:23:01

99 625 Mimi Brophy, Menifee (2600) 2:23:33

100 633 Julie Frayer, E. Grand Rapids (2615) 2:23:44

101 635 Karen Schousen, Grand Rapids (2617) 2:23:47

102 644 Bonnie Knibloe, Rockford (2635) 2:24:00

103 665 Mary Karpinski, Rockford (2679) 2:24:41

104 666 Laurie Lamberts, Rockford (2680) 2:24:42

105 670 Jeri Fordyce, St. Joseph (2684) 2:24:45

106 671 Mary Sakall, Belmont (2686) 2:24:46

107 672 Bobbi Moore, Grand Rapids (2688) 2:24:50

108 679 Brenda Martin, Chicago (2706) 2:25:11

109 683 Marlene Holstine, Holland (2713) 2:25:19

110 686 Frances Bashark, St. Joseph (2718) 2:25:26

111 690 Susan Freyling, Hudsonville (2724) 2:25:33

112 694 Ella Mac Lean, Cadillac (2730) 2:25:46

113 695 Debra Mattson, Tustin (2735) 2:25:54

114 699 Amy Greving, Grandville (2741) 2:26:04

115 700 Terri Conrad, Kingsley (2743) 2:26:05

116 710 Missy Harrison, Lowell (2764) 2:26:31

117 714 Carol S. Vandebunte, Hudsonville (2773)

2:26:42

118 715 Laura S. Telman, Ada (2774) 2:26:45

119 719 Kathy Gingrich, Grand Rapids (2794) 2:27:15

120 720 Carol Lambert, Belding (2795) 2:27:15

121 727 Theresa Dawson, Marshall (2809) 2:27:29

122 729 Marti M.l O'brien, Grand Rapids (2813)

2:27:34

123 730 Bonnie Robbert, Grandville (2815) 2:27:37

124 740 Judy L Smigiel, Dorr (2836) 2:28:06

125 742 Kathleen Snider, Wyoming (2842) 2:28:12

126 744 Donna Anderson, Rockford (2844) 2:28:15

127 766 Rebecca Cooper, Traverse City (2885) 2:28:58

128 773 Sue Kovalak, Comstock Park (2904) 2:29:20

129 778 Lori Rhem, Spring Lake (2914) 2:29:23

130 783 Kathleen Greene, Stevensville (2933) 2:29:52

131 795 Tamyra Nagy, Grand Rapids (2961) 2:30:34

132 796 Barbara Hammons-mairs, Battle Creek (2964)

2:30:39

133 806 Elizabeth Edgerton, Grand Rapids (2979)

2:30:52

134 809 Darlene Orwig, Petersburg (2986) 2:31:09

135 810 Cheryl Byl, Belmont (2988) 2:31:13

136 819 Kerri Lawrence, Freeport (3014) 2:31:52

137 829 Pamela L Gallina, Spring Lake (3035) 2:32:22

138 840 Teresa Legg, Saginaw (3052) 2:32:39

139 843 Sandy Densham, Grandville (3057) 2:32:48

140 845 Rita Kingsbury, Canton (3069) 2:33:07

141 847 Julie Krumpen, Rockford (3072) 2:33:12

142 849 Deborah Haskett, Jackson (3080) 2:33:24

143 851 Lillian Key, Detroit (3085) 2:33:39

144 860 Deb Krzystan, Grand Rapids (3096) 2:33:52

145 861 Tina Spaans, Grand Rapids (3097) 2:33:53

146 863 Patrica Murray, Grand Rapids (3100) 2:34:01

147 864 Janet Courtright, Blanchard (3101) 2:34:03

148 893 Linda Reimink, Hudsonville (3150) 2:34:49

149 899 Ellen Angers, Jenison (3162) 2:35:10

150 900 Linda Quigley, Albion (3164) 2:35:12

151 901 Holly Uecker-herman, Grand Rapids (3165)

2:35:12

152 903 Debra Chope, Kalamazoo (3167) 2:35:16

153 904 Susan Howell, Louisville (3169) 2:35:17

154 911 Debbie Ratliff, Brighton (3185) 2:35:36

155 919 Nancy Ayres, Grand Rapids (3202) 2:36:09

156 936 Susan Libey, Alpena (3237) 2:37:03

157 940 Anne Bibik, Fenton (3247) 2:37:24

158 941 Donna Porter, Linden (3248) 2:37:25

159 949 Toni Falcon, Lansing (3259) 2:37:45

160 954 Susan Chapman, River Forest (3266) 2:37:54

161 955 Barbara Rehner, Wyoming (3268) 2:37:56

162 957 Susan Defrell, Holland (3272) 2:37:59

163 960 Lynn Holck, Grand Rapids (3278) 2:38:19

164 965 Colleen Quincan-fortino, Charlotte (3283)

2:38:25

165 991 Gail R Ranville, Grand Rapids (3326) 2:39:40

166 998 Nancy Kammeraad, Grand Rapids (3341) 2:40:14

167 1001 Rachel Kornstadt, Jenison (3348) 2:40:25

168 1007 Jo Longcore, Rockford (3358) 2:40:42

169 1008 Peggy Tantillo, Overland Park (3361) 2:40:47

170 1011 Theresa Westcott, Sparta (3366) 2:41:02

171 1012 Rita Mortensen, Kent City (3367) 2:41:03

172 1024 Cynthia Vankampen, Zeeland (3389) 2:41:34

173 1030 Amy Sasamoto, Holland (3397) 2:41:53

174 1035 Maureen Miller, Kalamazoo (3405) 2:42:11

175 1036 Mary Awdey, Grand Rapids (3407) 2:42:15

176 1044 B.j. Haire, Plymouth (3418) 2:42:36

177 1048 Kathy Adkins, Holland (3423) 2:42:58

178 1051 Drina Boluyt, Ann Arbor (3433) 2:43:26

179 1060 Suzanne Cooper, Shelbyville (3452) 2:44:51

180 1061 Robin Martilotta, Grand Rapids (3458) 2:44:57

181 1064 Sally Cook, Ionia (3463) 2:45:03

182 1066 Joanie C Snyder, Grand Rapids (3466) 2:45:06

183 1068 Deborah Tomasik, Lowell (3471) 2:45:17

184 1071 Linda Rankin, Grand Rapids (3476) 2:45:29

185 1072 Margaret Edwards, Kalamazoo (3477) 2:45:32

186 1077 Carole Vanderpols, Grand Rapids (3498) 2:46:17

187 1090 Jan Mcglone, Troy (3523) 2:47:31

188 1091 Gail Elnhaus, Ann Arbor (3524) 2:47:31

189 1105 Patty Mcdonald, Grand Rapids (3556) 2:49:29

190 1109 Kate Jarman, Lansing (3562) 2:50:04

191 1116 Debbie Blundy, Lake Odessa (3577) 2:51:01

192 1134 Linda Kalmar, Tecumseh (3606) 2:53:48

193 1140 Sally Painter, Jenison (3614) 2:53:58

194 1144 Susan Szewczyk, Grand Rapids (3620) 2:54:25

195 1148 Stephanie Smith, Livonia (3628) 2:55:24

196 1151 Ruth Zwick, Fenton (3634) 2:55:54

197 1158 Audrey Lester, St. Joseph (3649) 2:57:45

198 1159 Sandra C. Roberts, Holland (3650) 2:57:51

199 1167 Laurie Brock, Holland (3663) 2:59:22

200 1177 Marie Urbanick, Sparta (3678) 3:00:49

201 1179 Jan Mclean, Kentwood (3680) 3:01:53

202 1196 Candis Malcolm, Wayland (3710) 3:11:05

203 1199 Janice Morgan, Rockford (3715) 3:14:43

204 1203 Mary Klooster, Jenison (3719) 3:17:23

205 1208 Teri Kukla, Pierson (3727) 3:25:32

206 1209 Celaine Bouma, Holland (3728) 3:25:39

207 1213 Anne Czerney, Grand Rapids (3736) 3:31:24



Men's 45 to 49 394 Finished



1 46 Scott Liversedge, Ada (51) 1:29:44

2 80 Steve Webster, West Olive (96) 1:34:52

3 106 Mike Stone, Southfield (126) 1:37:08

4 113 Michael Mcglynn, Jackson (133) 1:37:37

5 120 Earl Mcwilliams, Rochester (142) 1:38:01

6 121 Michael Krywanski, Rockford (143) 1:38:01

7 123 Michael Shooks, Grand Rapids (145) 1:38:04

8 129 Robert Courtade, Belmont (152) 1:38:29

9 132 Paul Gelderblom, Charlevoix (155) 1:38:45

10 169 Larry A. Vermerris, Grand Rapids (195) 1:40:42

11 176 Eduardo Palomino, Royal Oak (204) 1:41:06

12 177 Glenn Bowen, Lindsey (205) 1:41:09

13 183 Dennis Grantz, Alto (211) 1:41:25

14 185 Scott Haskins, Jenison (213) 1:41:36

15 189 Tommy R. Wilcox, Caledonia (217) 1:41:43

16 195 Bob Hill, Grand Rapids (224) 1:42:00

17 196 Jay Campbell, Kalamazoo (225) 1:42:07

18 198 Chip King, Ada (227) 1:42:16

19 205 Gregg Miller, Holland (236) 1:42:36

20 218 Bernie Momber, Ada (249) 1:43:01

21 225 Bruce Terbeek, Alto (256) 1:43:24

22 236 Tom Hagadone, Kalamazoo (268) 1:43:50

23 238 George Granger, Kalamazoo (270) 1:43:51

24 246 Craig S Guernsey, Rochester Hills (279)

1:44:23

25 258 Steve Miller, Eaton Rapids (293) 1:44:53

26 265 Joseph Kaupa, El Paso (301) 1:45:19

27 267 Larry F Wojcik, Dearborn Height (303) 1:45:22

28 287 Ricky Watson, Grand Rapids (323) 1:45:44

29 294 Robert Amrine, Grand Haven (330) 1:45:57

30 321 Ron Lake, Clarkston (360) 1:46:32

31 322 Bob La Fave, Grand Rapids (361) 1:46:33

32 350 Patrick K Ehlmann, E. Lansing (389) 1:47:07

33 352 Xavier V Cook, Mattawan (391) 1:47:08

34 355 Mark Stevenson, Rockford (394) 1:47:14

35 374 Carl Koetje, Grand Rapids (416) 1:47:52

36 375 Tim Bolema, Decatur (417) 1:47:52

37 379 James D Paauw, Grand Rapids (421) 1:47:57

38 384 Thomas Summerfield, Sturgis (426) 1:48:10

39 386 Matthew Savage, Twin Lake (429) 1:48:15

40 388 Dan Fogel, Grand Rapids (431) 1:48:20

41 391 Stan A Zylstra, Caledonia (434) 1:48:22

42 405 Anthony Lopetrone, Birmingham (448) 1:48:32

43 409 Roger Mccoy, Wyoming (452) 1:48:41

44 416 Larry Troyer, Clarksville (461) 1:49:00

45 417 Richard L. Schwartz, Comstock Park (462)

1:49:02

46 426 Doug Poskey, Grand Rapids (471) 1:49:12

47 428 Fred Paiz, Grand Rapids (473) 1:49:12

48 433 Jeff Fecko, Grand Rapids (478) 1:49:25

49 436 Jesse Lothamer, Okemos (481) 1:49:31

50 440 Thomas Longcore, Rockford (485) 1:49:39

51 443 Tom Labrenz, Kalamazoo (489) 1:49:49

52 450 Steve C. Hills, Grand Rapids (496) 1:49:58

53 451 Richard Miles, East Lansing (497) 1:49:59

54 456 Ronald L Womboldt, Dewitt (503) 1:50:09

55 459 James Scholl, Salin (506) 1:50:11

56 461 Patrick M. Duff, Portland (508) 1:50:16

57 467 Terry Tatro, Hart (514) 1:50:22

58 476 Jeff Harding, Mattawan (524) 1:50:39

59 481 David C. Luckhardt, Ypsilanti (530) 1:50:44

60 494 William Forsyth, Grand Rapids (545) 1:51:01

61 503 Robert Fry, Grand Rapids (554) 1:51:19

62 506 Fred Colbert, Kalamazoo (557) 1:51:22

63 522 Steve Brookhouse, Holland (577) 1:51:48

64 532 Dale Monticello, East Grand Rapi (590) 1:52:17

65 533 Bob Navis, Grand Rapids (591) 1:52:17

66 539 Bruce Behnke, Cedar Springs (597) 1:52:25

67 559 Bud Elve, Caledonia (622) 1:52:48

68 561 Patrick Grady, Grand Rapids (626) 1:52:52

69 571 Don Snider, Fennville (638) 1:53:06

70 580 Dave Mc Intee, Grand Rapids (650) 1:53:19

71 584 Charles Hornung, Kentwood (654) 1:53:25

72 593 Carl Frassetto, Lansing (665) 1:53:37

73 610 Ron Nelson, Grand Rapids (686) 1:54:05

74 611 Bob Gallinat, South Lyon (687) 1:54:05

75 619 Peter Slofstra, St. Catharines (697) 1:54:19

76 628 Thomas P. Sarb, Grand Rapids (709) 1:54:30

77 633 Rick Swaim, West Olive (715) 1:54:36

78 647 Phillip West, Trenton (735) 1:54:54

79 651 Ray Lokers, Grandville (739) 1:55:00

80 657 Douglas Cairns, Midland (747) 1:55:06

81 660 Kurt Dehaan, Grand Rapids (750) 1:55:08

82 661 Jeff Baxter, Grand Rapids (751) 1:55:10

83 664 Ken Kramer, Pewamo (754) 1:55:12

84 665 John Durham, Fremont (755) 1:55:12

85 671 Edward F Wiest, Jenison (761) 1:55:19

86 674 Gary Anderson, Jenison (764) 1:55:26

87 680 Kenneth Smith, Petoskey (770) 1:55:32

88 685 Brian J. Lea, Honor (776) 1:55:40

89 698 Jack Deboer, Grand Rapids (792) 1:55:58

90 710 Daniel Ware, Mason (805) 1:56:12

91 714 Gary Butterfield, Bath (809) 1:56:14

92 732 Stephen Loney, Ann Arbor (827) 1:56:32

93 735 Dan Casey, Haslett (830) 1:56:35

94 741 Stan Garber, Elkhart (836) 1:56:40

95 746 Gordon Herrema Jr, Grand Rapids (842) 1:56:43

96 759 Pablo Hernandez, Chicago (858) 1:57:08

97 763 William Chassee, Wyoming (862) 1:57:14

98 766 Jerry Shea, Charlevoix (866) 1:57:15

99 767 Gary Cichon, St. Joseph (868) 1:57:17

100 773 Patrick Kelley, Mason (878) 1:57:34

101 775 Dave Brink, Grant (883) 1:57:39

102 786 Jim Winter-troutwin, Grand Rapids (900)

1:57:57

103 793 David Bjorum, Holland (907) 1:58:03

104 812 Donald Ondersma, Grand Rapids (937) 1:58:32

105 816 Gerry Cyranowski, Grand Rapids (941) 1:58:35

106 818 Robert Werner, N Olmsted (946) 1:58:39

107 820 Darwyn Heme, Lansing (948) 1:58:40

108 828 Rick Miller, Lake City (960) 1:58:54

109 830 Daniel Devol, Grand Rapids (962) 1:58:55

110 846 David Vanderkodde, Comstock Park (978) 1:59:15

111 858 Michael D Betzner, Mattawan (993) 1:59:33

112 866 Paul Reinhart, Okemos (1004) 1:59:38

113 880 Michael Billiet, Grand Rapids (1019) 1:59:50

114 887 John Marlatt, Battle Creek (1027) 1:59:55

115 897 Charles Ippel, Grand Rapids (1040) 2:00:04

116 903 Johnny Pherigo, Kalamazoo (1049) 2:00:18

117 906 Charles Stephenson, Mason (1052) 2:00:19

118 912 James Russell, Clarkston (1060) 2:00:27

119 914 Mark Bauman, Flint (1062) 2:00:31

120 923 Eric Snyder, Grand Haven (1074) 2:00:39

121 925 Jacinto Hernandez, Deckerville (1076) 2:00:43

122 927 Paul Troutwive, Grand Rapids (1078) 2:00:45

123 935 Steve Kanoza, Lowell (1086) 2:00:50

124 941 Ed Downs, Jenison (1092) 2:00:55

125 952 Gary Fortune, Pullman (1104) 2:01:08

126 966 Timothy Donovan, E. Lansing (1120) 2:01:27

127 977 Jerry Smith, Holt (1134) 2:01:42

128 983 Dan R Ellis, Lowell (1140) 2:01:44

129 995 Bruce R Partridge, Rockford (1154) 2:02:07

130 1002 Paul Vanklaveren, Clarkston (1165) 2:02:17

131 1007 John Oostendorp, Zeeland (1170) 2:02:19

132 1015 Phil Poore, Clinton Twp. (1178) 2:02:26

133 1019 Daniel Uecker-herman, Grand Rapids (1184)

2:02:37

134 1028 Patrick Dougherty, Fairlawn (1197) 2:02:48

135 1029 Douglas W. Kueffner, Frankenmuth (1198)

2:02:50

136 1033 Donald A Martines, Muskegon (1203) 2:02:55

137 1061 Jim Green, Jenison (1245) 2:03:40

138 1064 Dan L Stevens, Kentwood (1248) 2:03:43

139 1065 Daniel Rowland, Belding (1249) 2:03:44

140 1084 Dwight Lafleur, Grand Rapids (1274) 2:04:01

141 1091 Lonnie Braun, Garrett (1281) 2:04:13

142 1092 Nathan Dubois, Lansing (1282) 2:04:14

143 1093 Lawrence Meekma, Worth (1283) 2:04:16

144 1097 Mark Clark, Romeo (1287) 2:04:19

145 1106 Kevin Filcik, Holland (1302) 2:04:36

146 1113 Gregory Bergner, Brookfield (1309) 2:04:44

147 1116 Raymond Pahl, Buckley (1312) 2:04:46

148 1147 Allen Karsten, Hudsonville (1357) 2:05:30

149 1154 Stephen Kosiara, Grand Rapids (1367) 2:05:37

150 1157 Richard Oberheu, St. Joseph (1370) 2:05:39

151 1159 Andrew Howell, Belmont (1373) 2:05:43

152 1169 Rick Colligan, Rockford (1385) 2:05:55

153 1182 Dennis Veine, Pentwater (1403) 2:06:09

154 1183 John Nader, Grand Rapids (1405) 2:06:11

155 1191 Steve Cook, Ada (1416) 2:06:21

156 1204 Frederick Baker, Caledonia (1437) 2:06:47

157 1207 Thomas Tainter, Grand Rapids (1442) 2:06:50

158 1210 Terrance M Zukowski, Rockford (1448) 2:06:53

159 1211 Fred Walters, West Olive (1449) 2:06:55

160 1214 Russ Debraber, Grand Rapids (1455) 2:06:58

161 1216 Paul Bogardus, Hudsonville (1457) 2:07:00

162 1221 Richard C. Smith, Haslett (1464) 2:07:07

163 1225 David Edgar, Grand Rapids (1468) 2:07:11

164 1241 Paul Morrissette, Grandville (1487) 2:07:26

165 1246 James Beck, Jenison (1493) 2:07:29

166 1257 Steve Smedes, Kentwood (1507) 2:07:43

167 1262 Robert Douville, Ann Arbor (1513) 2:07:48

168 1266 Douglas Bonzheim, Kentwood (1518) 2:07:54

169 1271 Nick Kokx, Grand Rapids (1526) 2:08:08

170 1275 Dennis Herron, W. Carrollton (1533) 2:08:14

171 1287 Terry Mcgovern, Grand Rapids (1551) 2:08:31

172 1290 George Nagel, Sparta (1558) 2:08:36

173 1295 Douglas Vanerveen, Ada (1568) 2:08:43

174 1309 Bruce A Harder, Jenison (1588) 2:09:04

175 1310 James Bronson, Vicksburg (1589) 2:09:04

176 1330 Steven Holladay, Grand Rapids (1618) 2:09:37

177 1339 Clyde Kimball, Stanwood (1630) 2:09:51

178 1341 Paul M Vanbeek, Grand Rapids (1634) 2:09:57

179 1346 Bob Bosgraaf, Holland (1640) 2:10:01

180 1353 Bart Denboer, Holland (1649) 2:10:13

181 1370 James W. Pomeraning, Ada (1669) 2:10:34

182 1372 Lou Schmidt, Kingsford (1672) 2:10:35

183 1381 David M Cassard, E Grand Rapids (1681) 2:10:42

184 1389 Arthur W Sheldon, Sand Lake (1691) 2:10:47

185 1392 Stephen Barbus, Cadillac (1694) 2:10:49

186 1402 Pat O'rourke, Holland (1704) 2:10:58

187 1408 Bill Knorr, East Lansing (1712) 2:11:02

188 1409 Craig Smith, Grand Rapids (1713) 2:11:03

189 1415 Mike Coy, Portage (1722) 2:11:12

190 1419 Mark Beaton, Grand Rapids (1729) 2:11:18

191 1424 William Knibloe Ii, Rockford (1735) 2:11:21

192 1439 John Morse, Goshen (1755) 2:11:33

193 1443 Dennis Regan, Lawton (1760) 2:11:34

194 1447 Robert Garcia, Ashley (1766) 2:11:37

195 1459 Gary Courtright, Wyoming (1779) 2:11:48

196 1463 Carl Dufendach, Rockford (1785) 2:11:49

197 1464 Dennis Schultz, Rockford (1786) 2:11:50

198 1473 William Schweitzer, Sparta (1802) 2:12:02

199 1475 Edward Golanski, Rockford (1805) 2:12:03

200 1476 Dennis Claycomb, Hastings (1806) 2:12:04

201 1477 Larry L Biddle, Zionsville (1807) 2:12:04

202 1478 Daniel Smith, Portage (1808) 2:12:05

203 1480 Robert Shaffer, East Grand Rapi (1810) 2:12:06

204 1484 Allan J Meyers, Rockford (1816) 2:12:08

205 1495 Bob Kruithof, Holland (1836) 2:12:22

206 1500 Jim Lawrence, Battle Creek (1841) 2:12:24

207 1509 Tim Kohane, Grand Rapids (1855) 2:12:34

208 1514 Richard Hayhoe, Okemos (1863) 2:12:40

209 1519 Craig Stenholm, Muskegon (1868) 2:12:48

210 1525 John Huschke, White Cloud (1875) 2:12:54

211 1539 Tim Cuthbertson, Grand Rapids (1897) 2:13:14

212 1540 John Brunner, Spring Lake (1899) 2:13:16

213 1541 George Robson, Petoskey (1901) 2:13:17

214 1542 Michael Mcneil, Grand Rapids (1902) 2:13:17

215 1552 Dennis G Chassee, Lima (1922) 2:13:44

216 1560 Bob Russell, E. Grand Rapids (1932) 2:13:52

217 1566 Ken Milito, Lapeer (1942) 2:14:01

218 1567 R J Mullenix, Battle Creek (1944) 2:14:04

219 1586 Joseph Lang, Rockford (1972) 2:14:27

220 1590 Monty Stahelin, Highland (1979) 2:14:32

221 1591 Ronald C. Maki, Lansing (1980) 2:14:32

222 1594 William T. Waalkes, Jenison (1984) 2:14:38

223 1595 Michael Schultz, Saginaw (1985) 2:14:39

224 1608 James Beale, Royal Oak (2002) 2:14:47

225 1611 Dale L. Shugars, Portage (2005) 2:14:50

226 1614 Bernardo Rivera, Grand Rapids (2010) 2:14:58

227 1619 Charles Porter, Rockford (2015) 2:15:01

228 1622 Gary Silvis, Muskegon (2021) 2:15:10

229 1624 John C Burgess, Middleville (2025) 2:15:13

230 1626 Carlos Rodriguez, Rockford (2029) 2:15:15

231 1627 Randall Fox, Chelsea (2030) 2:15:16

232 1629 Dennis Van Cleve, Lansing (2034) 2:15:18

233 1632 Robert Cali, Grand Rapids (2038) 2:15:22

234 1635 Tom Palumbo, Northville (2041) 2:15:24

235 1640 Lawrence J. Phelan, Grand Rapids (2050)

2:15:29

236 1641 Tom Ackerman, Grand Rapids (2051) 2:15:29

237 1649 Dan Henderson, Holland (2060) 2:15:33

238 1650 Don Rinehart, Rockford (2061) 2:15:34

239 1655 Dean Vanderstelt, Norton Shores (2066) 2:15:37

240 1656 Joseph Camp, E. Grand Rapids (2068) 2:15:38

241 1663 Robert Jr. Fuka, Lansing (2082) 2:15:49

242 1669 Alex Braitman, Birmingham (2089) 2:15:55

243 1673 Jack Mikulich, Jenison (2094) 2:15:57

244 1693 Matt Graves, Rockford (2134) 2:16:33

245 1694 Mike Boomers, Belding (2136) 2:16:34

246 1695 Craig Killingbeck, Muskegon (2138) 2:16:37

247 1716 Robert H Milne, Grand Rapids (2174) 2:17:13

248 1722 Larry Caverley, Rockford (2183) 2:17:23

249 1723 Marshall J Beard, Grand Rapids (2186) 2:17:27

250 1728 James Tinney, Fremont (2193) 2:17:37

251 1731 James Szymanski, Mt. Pleasant (2197) 2:17:41

252 1734 Gary Mescher, Grand Rapids (2203) 2:17:46

253 1736 Jim Earley, Caledonia (2208) 2:17:51

254 1743 Jeffrey Kommit, Spring Lake (2219) 2:17:57

255 1754 Gonzalo Gonzalez, Ann Arbor (2236) 2:18:15

256 1760 Stanley Cleveland, South Field (2244) 2:18:24

257 1761 Harold Hermanson, Muskegon (2248) 2:18:27

258 1770 Bob Dentzman, Holland (2262) 2:18:37

259 1773 Paul Pratt, Lansing (2265) 2:18:39

260 1774 Bryan Dunlop, Portage (2266) 2:18:40

261 1779 Andrew Brown, Grosse Pt. Park (2272) 2:18:44

262 1780 Patrick Stapleton, Grand Rapids (2273) 2:18:45

263 1784 Jim Soter, Plymouth (2280) 2:18:50

264 1793 John Gray, Portage (2292) 2:18:57

265 1795 Jim Bomhof, Comstock Park (2295) 2:19:00

266 1801 Donald Smith, Kalamazoo (2304) 2:19:06

267 1804 Dale Thibodeau, Brighton (2308) 2:19:10

268 1820 Stephen Tuuk, Grand Rapids (2331) 2:19:30

269 1828 Daniel Matthews Jr., Grand Rapids (2346)

2:19:43

270 1829 Larry Terlouw, Holland (2347) 2:19:43

271 1831 Rich Nelson, Muskegon (2352) 2:19:47

272 1842 James Gallagher, Marquette (2375) 2:20:08

273 1846 James Koerner, Grand Haven (2380) 2:20:12

274 1847 David L Oviatt, Grand Rapids (2381) 2:20:12

275 1849 Thomas Nuberg, Grand Rapids (2385) 2:20:14

276 1854 Rody Hillary, Grand Rapids (2392) 2:20:21

277 1863 Ron Siegel, West Bloomfield (2403) 2:20:34

278 1865 John Hiskes, Tinley Park (2405) 2:20:35

279 1866 Allen Heerema, Lombard (2406) 2:20:36

280 1869 Ted Bullock, Grand Rapids (2414) 2:20:45

281 1898 Craig Kinney, Ada (2462) 2:21:32

282 1899 John Lillis, Grand Rapids (2464) 2:21:32

283 1900 David Hunter, Braintree (2467) 2:21:33

284 1907 Randy Czubko, Rockford (2476) 2:21:38

285 1910 Michael Jury, Grand Ledge (2483) 2:21:48

286 1918 Randy Landheer, Ravenna (2499) 2:21:59

287 1919 Cornelis Guijt, E. Grand Rapids (2502) 2:22:02

288 1927 Edward Bates, Grand Rapids (2518) 2:22:14

289 1932 James Vande Guchte, Grand Rapids (2524)

2:22:20

290 1947 Joe Kohane, St. Nicholas (2548) 2:22:36

291 1948 James Devries, Grand Haven (2551) 2:22:39

292 1949 Bruce Moss, Alma (2553) 2:22:42

293 1952 Bruce Robbert, Grandville (2557) 2:22:45

294 1959 Eric Hage, Lisle (2568) 2:22:57

295 1969 Frank E Stanley, Grand Rapids (2590) 2:23:23

296 1977 Tim O'neill, Boonville (2603) 2:23:34

297 1984 Richard Lukasik, Lindenhurst (2619) 2:23:51

298 1989 Howard Jr. Huyser, Holland (2630) 2:23:57

299 1991 Stephen Kreft, Grand Ledge (2634) 2:23:59

300 2002 Tom Biros, Grand Haven (2655) 2:24:17

301 2009 Randall Champlin, Battle Creek (2671) 2:24:29

302 2011 Irwin L Greenbaum, Greenville (2674) 2:24:36

303 2015 John Sims, Marshall (2685) 2:24:45

304 2020 Robert Cunningham, Baroda (2692) 2:24:54

305 2036 Dan Mcqueen, Greenville (2728) 2:25:45

306 2044 Thomas Popma, Rockford (2745) 2:26:11

307 2047 Bob Edgcomb, Rockford (2749) 2:26:14

308 2053 David C. Tattan, Zeeland (2759) 2:26:26

309 2055 John Juhas, Grand Rapids (2765) 2:26:32

310 2063 Richard Sheehan, Grand Rapids (2778) 2:26:48

311 2064 Timothy Sheehan, Alto (2779) 2:26:48

312 2066 Tom Schweitzer, Middleville (2781) 2:26:49

313 2087 Clifton Ratza, Grand Rapids (2820) 2:27:47

314 2096 John Lomonaco, Grand Rapids (2835) 2:28:05

315 2100 Jesse P Young, Grand Rapids (2840) 2:28:10

316 2107 Bob Smith, Brighton (2863) 2:28:37

317 2117 Robert Rudnick, Farmington Hil (2881) 2:28:51

318 2122 Stephen Cilek, Rockford (2890) 2:29:01

319 2126 John Duba, Alto (2896) 2:29:12

320 2129 Doug Pimm, Grand Haven (2900) 2:29:17

321 2133 Fred Groenke, Casnovia (2907) 2:29:21

322 2134 Miles V Schmidt, Comstock Park (2908) 2:29:21

323 2146 Edward Pike, E. Grand Rapids (2927) 2:29:43

324 2156 Dennis Stouten, Belmont (2945) 2:30:09

325 2157 Phillip Anderson, Holland (2947) 2:30:17

326 2158 Thomas D Conrad, Grand Rapids (2948) 2:30:17

327 2167 Jim Phillips, Grand Rapids (2962) 2:30:36

328 2168 Rick Timmer, West Olive (2963) 2:30:37

329 2170 Kevin Holzgen, Grand Rapids (2972) 2:30:46

330 2172 James Devlin, Livonia (2974) 2:30:49

331 2175 Ronald Wyckhuys, Romeo (2981) 2:31:00

332 2184 Michael Waltman, Rockford (2998) 2:31:29

333 2192 John Kleyn, Holland (3009) 2:31:44

334 2196 Rick Witham, Whitehall (3015) 2:31:54

335 2197 Kenneth J Bush, Portland (3016) 2:31:54

336 2198 Christopher Warren, Hastings (3017) 2:31:55

337 2207 Kenneth Oesch, Wyoming (3036) 2:32:23

338 2212 Jim Scholten, Rockford (3042) 2:32:29

339 2218 David Botma, Grand Rapids (3061) 2:32:52

340 2227 Gary Goodsell, Middleville (3075) 2:33:14

341 2229 Bob Cercek, Wyoming (3077) 2:33:21

342 2231 Doug Vanderkolk, Wyoming (3079) 2:33:24

343 2237 John P Young, Rockford (3099) 2:33:58

344 2239 William Collin, Kentwood (3104) 2:34:13

345 2248 Frank Tamburello, Ada (3124) 2:34:31

346 2252 Martin B Hillila, Grand Haven (3138) 2:34:43

347 2259 Paul King, Hntngtn Woods (3154) 2:34:54

348 2262 David Chaney, Ludington (3160) 2:35:08

349 2265 Edward Zimmerman, Spring Lake (3168) 2:35:16

350 2271 Rick Machuta, Wyoming (3180) 2:35:33

351 2283 David Kail, Grandville (3201) 2:36:06

352 2296 Philip Magnan, Spring Lake (3226) 2:36:43

353 2301 Dennis Meltzer, Grand Rapids (3236) 2:37:02

354 2306 Scott Carlson, Grand Rapids (3244) 2:37:21

355 2309 Rex Miller, Petoskey (3257) 2:37:44

356 2311 Dan Dunn, Grand Rapids (3263) 2:37:52

357 2312 Rich Haring, Kalamazoo (3264) 2:37:53

358 2314 Robert Fewless, Grand Rapids (3270) 2:37:57

359 2315 Michael Vincent, Ann Arbor (3271) 2:37:58

360 2319 James Anton, Rockford (3285) 2:38:27

361 2336 Lazaro Salinas, Saginaw (3328) 2:39:44

362 2349 Terry Wing, Grand Rapids (3352) 2:40:37

363 2361 Andy Daignault, Holt (3375) 2:41:15

364 2371 Walter G Smiley, Lansing (3406) 2:42:14

365 2383 Marvin Boluyt, Ann Arbor (3434) 2:43:26

366 2393 Jack Howard, Clinton Twp (3453) 2:44:53

367 2394 Ervin N Howard, Sterling Height (3454) 2:44:55

368 2396 Greg Kuhn, Portage (3456) 2:44:56

369 2399 John Rogers, Arlington (3462) 2:45:01

370 2405 Wolfgang Pohl, Grand Rapids (3473) 2:45:25

371 2411 Terry Atwood, Jenison (3484) 2:45:51

372 2416 Joe Pedelty, Olivet (3491) 2:46:01

373 2424 Timothy Orourke, Ada (3504) 2:46:52

374 2428 Ted Minnema, Kalamazoo (3510) 2:47:04

375 2433 Timothy Coyle, Grand Rapids (3522) 2:47:28

376 2437 Julio Aleman, Grand Rapids (3531) 2:47:51

377 2439 Chris Ingram, Grand Rapids (3535) 2:48:05

378 2441 Rocky Hansen, Rockford (3537) 2:48:17

379 2442 Paul Kiewiet, Kalamazoo (3539) 2:48:28

380 2450 Hank Meyer, Grand Rapids (3554) 2:49:14

381 2451 John Tenelshof, Jenison (3555) 2:49:16

382 2464 Stephen Hickel, Caledonia (3583) 2:51:12

383 2468 Nicholas Salinas, Wyoming (3595) 2:52:29

384 2478 Jeffrey Vanderveen, Kalamazoo (3622) 2:54:59

385 2481 Allen Meeusen, Fennville (3630) 2:55:35

386 2484 Daniel Dobberstein, Saginaw (3637) 2:56:02

387 2494 Chuck Yonker, Holland (3654) 2:58:12

388 2497 George Bladey, Caledonia (3666) 2:59:32

389 2499 Jim Mccown, Troy (3668) 2:59:37

390 2500 Dwight Cloutier, Canton (3673) 2:59:57

391 2501 Walter Powell, Saranac (3677) 3:00:46

392 2508 Michael Fry, Spring Lake (3694) 3:04:14

393 2513 Terry Potapa, Grand Rapids (3703) 3:08:26

394 2524 Donald Hylla, Rockford (3738) 3:32:19



Women's 45 to 49 93 Finished



1 13 Debra Wagner, Perrysburg (83) 1:33:19

2 41 Brenda Lynch, Mason (400) 1:47:29

3 49 Linda B. Leonard, Kalamazoo (528) 1:50:42

4 52 Tammy Ammon, E. Grand Rapids (564) 1:51:30

5 53 Nathalie Mccoy, Kewaskum (567) 1:51:34

6 56 Karen Benardino, Grand Rapids (579) 1:51:50

7 86 Jerri White-haskins, Jenison (726) 1:54:50

8 137 Susan Szczesny, Southfield (998) 1:59:35

9 159 Donna Kanoza, Lowell (1153) 2:02:01

10 161 Donna Olson, Bloomfield Hill (1159) 2:02:11

11 164 Jill Cummings, Allendale (1179) 2:02:27

12 196 Mary Walsh, Grandville (1299) 2:04:35

13 214 Annette Witham, Grand Rapids (1371) 2:05:40

14 239 Barbara L. Cutrara, Hudsonville (1450) 2:06:56

15 261 Andrea Bell, Ohio (1537) 2:08:18

16 276 Cheri Stolarz, Grand Haven (1574) 2:08:51

17 293 Gloria Colby, Muskegon (1633) 2:09:56

18 294 Anne Boonershine, Lansing (1639) 2:09:58

19 303 Carol Vanderveen, Ada (1708) 2:11:00

20 304 Louise Forsythe, Okemos (1711) 2:11:01

21 319 Sherry Laroy, Kalamazoo (1764) 2:11:36

22 323 Pam Kruse, Grand Rapids (1788) 2:11:51

23 365 Barbara Schmid, Grand Rapids (1909) 2:13:27

24 384 Karen Koryto/standley, Grand Rapids (1968)

2:14:23

25 396 Marilyn Knol, Grand Rapids (2009) 2:14:55

26 449 Constance Doughty, Farmington (2149) 2:16:51

27 457 Susan Jones, Saline (2170) 2:17:08

28 469 Alice Kramer, Pewamo (2202) 2:17:46

29 472 Nancy L Dupuis, Grand Rapids (2207) 2:17:50

30 475 Vicki L. Babiak, Rochester Hills (2214)

2:17:56

31 480 Becky Gerber, Hastings (2227) 2:18:05

32 520 Julianne Kougar, Caledonia (2349) 2:19:44

33 525 Teresa George, Lowell (2357) 2:19:55

34 529 Joanie Rogucki, Pinckney (2368) 2:20:03

35 543 Diane Guth, Kalamazoo (2410) 2:20:39

36 556 Mary Ann Pettit, Marshall (2450) 2:21:20

37 567 Bonnie Humm, W. Bloomfield (2466) 2:21:33

38 576 Jan Eastley, Big Rapids (2490) 2:21:52

39 605 Janet E Smith, Ann Arbor (2554) 2:22:43

40 610 Libby Jennings, Grand Rapids (2570) 2:22:58

41 626 Connie Robinson, Ludington (2602) 2:23:34

42 632 Jackie Cadwell, Lansing (2614) 2:23:42

43 634 Anne Malnor, E. Grand Rapids (2616) 2:23:46

44 639 Kathryn Nash, Spring Lake (2625) 2:23:54

45 646 Nanci De Long, N. Muskegon (2643) 2:24:05

46 678 Gretchen Robinson, Caledonia (2705) 2:25:11

47 684 Cindy Rose, Berrien Center (2714) 2:25:20

48 688 Laurie Larsen, Grand Haven (2721) 2:25:29

49 691 Nancy Hansen, Spring Lake (2725) 2:25:35

50 708 Mary Deb Rye, Big Rapids (2762) 2:26:28

51 709 Lisa Burlingame, Grand Rapids (2763) 2:26:29

52 711 Catherine M Johnson, Big Rapids (2766) 2:26:33

53 716 Rhonda Rodgers, Wyoming (2788) 2:27:08

54 717 Diane Purwin, Grand Rapids (2789) 2:27:09

55 731 Jacqueline Brayman, Grand Rapids (2817)

2:27:37

56 737 Sheryl Defouw, Kalamazoo (2831) 2:27:55

57 739 Lucy Lynena, Hudsonville (2834) 2:28:00

58 743 Carol Crouse, Grand Rapids (2843) 2:28:15

59 760 Joan Miedema, Grand Rapids (2874) 2:28:46

60 763 Camille Dondzila, Grand Rapids (2879) 2:28:50

61 764 Susan Broman, Grand Rapids (2880) 2:28:50

62 775 Bonnie Miller, Holland (2909) 2:29:22

63 786 Mary Johnson, North Muskegon (2938) 2:29:57

64 787 Susan Betts-barbus, Cadillac (2939) 2:29:57

65 791 Sally J. Kolekamp, Rockford (2952) 2:30:26

66 792 Donna Parr, Kalamazoo (2955) 2:30:28

67 867 Sally Kliphuis, Comstock Park (3106) 2:34:16

68 878 Cynthia Sanford, Saranac (3127) 2:34:33

69 881 Janice Fox, Grand Rapids (3130) 2:34:36

70 926 Margo L Witt, Saint Joseph (3215) 2:36:27

71 950 Marty Beattie, Portage (3260) 2:37:46

72 963 Pamela Manza, Novi (3281) 2:38:22

73 1002 Theresa Ragsdale, Jenison (3349) 2:40:32

74 1010 Janet Ham, Grand Rapids (3365) 2:40:57

75 1017 Margie Roop, Barberton (3378) 2:41:19

76 1019 Ruth A Bareman, Holland (3382) 2:41:24

77 1025 Mary Scheerhorn, Holland (3390) 2:41:37

78 1028 Judy Mullennix, Wyoming (3395) 2:41:45

79 1039 Gail Weede, St Joseph (3413) 2:42:24

80 1056 Margaret Foster, Grandville (3445) 2:44:09

81 1112 P. J. Albro, Kalamazoo (3568) 2:50:34

82 1123 Karen Jen, Lowell (3588) 2:51:31

83 1139 Laurie Elenbaas, Jenison (3613) 2:53:58

84 1149 Shelia Ratza, Grand Rapids (3629) 2:55:30

85 1154 Marsha L Visser, Grandville (3641) 2:56:39

86 1164 Cecelia Schmidt, Comstock Park (3660) 2:58:59

87 1171 Becky Voice, Boyne City (3670) 2:59:45

88 1173 Susan Piper, Jackson (3672) 2:59:51

89 1176 Terry Lloyd, Bloomfield Hill (3676) 3:00:35

90 1178 Denise A Sordyl, Grand Rapids (3679) 3:01:27

91 1184 Karen Smith, Holt (3686) 3:03:39

92 1190 Eva Miller-videtich, Cedar Springs (3699)

3:08:05

93 1211 Lavonne Vander Zwaag, Holland (3732) 3:28:13



Men's 50 to 54 232 Finished



1 76 Paul Deladurantaye, Riverview (92) 1:34:33

2 88 William E. Smith, Evart (108) 1:35:32

3 91 Tim Flues, Mungeg (111) 1:35:53

4 94 Randy Bulla, Pontiac (114) 1:36:28

5 111 Wally Herrala, Ann Arbor (131) 1:37:31

6 135 Buzz Wynbeek, Rockford (158) 1:38:52

7 141 Bob Cross, Rochester Hills (164) 1:39:13

8 154 Dave Minier, Wyoming (178) 1:39:51

9 156 John Hunt, Brighton (182) 1:40:06

10 168 Douglas Brown, E. Brunswick (194) 1:40:39

11 172 Gary Scott, Midland (199) 1:40:53

12 174 Victor Barkoski, Northville (201) 1:40:59

13 209 Jim Carter, Okemos (240) 1:42:51

14 223 Richard L Havenga, Rockford (254) 1:43:17

15 224 Don Yeager, Grand Rapids (255) 1:43:18

16 237 Lanny Landale, Norton Shores (269) 1:43:51

17 240 Terry F Hutchins, Kalamazoo (273) 1:44:11

18 274 Tyrone Griffin, Flint (310) 1:45:34

19 276 James Dyke, Hudsonville (312) 1:45:37

20 296 Phil R Cutrara, Hudsonville (332) 1:46:01

21 309 Michael Elders, Grand Rapids (346) 1:46:13

22 336 William Hart, Frankenmuth (375) 1:46:55

23 366 Ed Valentine, Grosse Ile (408) 1:47:40

24 368 Peter Kobylinski, Kalamazoo (410) 1:47:43

25 444 Phil Handrich, West Branch (490) 1:49:50

26 469 Fred E. Thias, Wyoming (517) 1:50:25

27 470 Loren Redder, Zeeland (518) 1:50:25

28 488 Jerry Steffy, Lansing (537) 1:50:54

29 490 Harry Plouff, Mt. Pleasant (540) 1:50:56

30 501 Thomas D Rademacher, Rockford (552) 1:51:18

31 504 Steve Plaisted, Grand Rapids (555) 1:51:19

32 525 Byron Doty, Mt. Pleasant (582) 1:51:55

33 550 Russell Deyoung, Grand Rapids (608) 1:52:37

34 564 Don Harp, Greenville (629) 1:52:55

35 577 Jim Dornan, Grand Haven (646) 1:53:18

36 590 David Holmberg, N. Muskegon (662) 1:53:29

37 591 Charles Ross, Lansing (663) 1:53:30

38 595 Larry Zuidema, Dearborn (667) 1:53:40

39 607 Donald Huizinga, Grand Rapids (683) 1:54:02

40 654 Charlie Heiler, Traverse City (744) 1:55:04

41 655 Tony Fox, Grand Rapids (745) 1:55:06

42 668 Bruce W. Christensen, Howard City (758)

1:55:18

43 681 Ken Leatherman, Caledonia (771) 1:55:34

44 694 Al Hulett, Lapeer (788) 1:55:54

45 754 Ben Phillips, Holland (853) 1:56:55

46 756 John Amell, Holland (855) 1:56:59

47 769 Tim Vannest, Kent City (871) 1:57:19

48 784 Frank Okoh, Detroit (898) 1:57:56

49 791 Thomas Wilcox, Fennville (905) 1:58:00

50 838 George Dykstra, Rockford (970) 1:59:07

51 840 David Blough, Saline (972) 1:59:10

52 855 Edward Miller, Grand Rapids (988) 1:59:30

53 871 Syd Baxter, Grand Rapids (1009) 1:59:42

54 882 Ron Weidenfeller, Grand Rapids (1021) 1:59:51

55 924 Tim Rose, Rockford (1075) 2:00:40

56 931 Dick Kendall, Saginaw (1082) 2:00:47

57 932 John Miles, Grand Rapids (1083) 2:00:49

58 989 Steve Wildeboer, Kent City (1147) 2:01:48

59 999 Steve Carpenter, Ada (1161) 2:02:12

60 1001 David Diephouse, Grand Rapids (1164) 2:02:16

61 1004 Edwin Steenwyk, Holland (1167) 2:02:17

62 1021 Tim Klinkhamer, Birmingham (1189) 2:02:41

63 1032 Richard Pierce, Kentwood (1202) 2:02:54

64 1047 William R. Ewald, Cadillac (1226) 2:03:19

65 1048 Leonard Fornelius, Toms River (1227) 2:03:20

66 1051 Jim Schafer, Dimondae (1232) 2:03:26

67 1058 Larry Mccaskey, Holly (1240) 2:03:34

68 1075 Phil Hess, Jenison (1263) 2:03:53

69 1078 Patrick Bowler, Grand Rapids (1266) 2:03:57

70 1090 Ray Schmidgall, Mason (1280) 2:04:08

71 1096 Perry Moore, Grand Rapids (1286) 2:04:18

72 1105 Mike Leary, Holland (1301) 2:04:36

73 1118 Patrick Huminsky, South Haven (1315) 2:04:52

74 1125 Bruce R Babcock, Walker (1328) 2:05:02

75 1126 Edward Czyzykjr., Grand Rapids (1330) 2:05:03

76 1129 Dale Painter, Newaygo (1335) 2:05:09

77 1141 Kim Halladay, Ludington (1350) 2:05:25

78 1150 Ronald Doering, Portage (1360) 2:05:32

79 1158 Hugh A. Thomas, Hudsonville (1372) 2:05:41

80 1170 James Kibbie, Ann Arbor (1386) 2:05:56

81 1174 Paul J. Garko, Davisburg (1391) 2:05:58

82 1195 Rob Watson, Grand Rapids (1420) 2:06:25

83 1199 Frank Ingalls, Merrillville (1424) 2:06:29

84 1212 Bill Mabin, Marshall (1453) 2:06:57

85 1230 Jonathan H. Veersma, St. Joseph (1473) 2:07:15

86 1253 Thomas Curran, Plymouth (1501) 2:07:35

87 1267 Bob Burton, Caledonia (1519) 2:07:58

88 1273 Donald J Dekorte, Grand Rapids (1530) 2:08:11

89 1294 Kevin Woods, Muskegon (1567) 2:08:41

90 1308 David Hunter, Royal Oak (1587) 2:09:02

91 1317 Michael Smolenski, Grand Rapids (1598) 2:09:13

92 1327 David W Bird, Grand Rapids (1614) 2:09:33

93 1357 Robert A. Smith, East Grand Rapi (1655)

2:10:20

94 1361 Fred Ray, Lowell (1659) 2:10:23

95 1364 Paul Zielinski, Charlotte (1662) 2:10:26

96 1366 Jerry W Knoodle, Davison (1665) 2:10:28

97 1369 Richard Luby, Chicago (1668) 2:10:33

98 1374 John Hebert, Bloomfield (1674) 2:10:36

99 1376 Ron Merizon, Walker (1676) 2:10:38

100 1380 Tom D. Ryan, Frankenmuth (1680) 2:10:41

101 1387 Lon Lefanty, Middleville (1688) 2:10:45

102 1432 Tim Coon, Coopersville (1747) 2:11:28

103 1445 Robert Scherzer, Kalamazoo (1763) 2:11:36

104 1449 Purna Pai, Beverly Hills (1768) 2:11:38

105 1452 Victor Wagner, Grand Rapids (1771) 2:11:40

106 1457 Glenn Stout, Rockford (1777) 2:11:46

107 1487 Frank Palacios, Olvet (1821) 2:12:10

108 1505 Thomas Clay, Grand Rapids (1847) 2:12:27

109 1517 Thomas Fraser, Mason (1866) 2:12:42

110 1520 Eric Schneidewind, Lansing (1869) 2:12:49

111 1524 Joseph Wiltrakis, Jenison (1874) 2:12:53

112 1528 Patrick Munley, Kalamazoo (1879) 2:12:58

113 1530 Joseph Leary, Decatur (1881) 2:13:01

114 1564 Larry Degoffau, Portage (1940) 2:13:57

115 1572 Steven R Kidwell, Vestaburg (1950) 2:14:08

116 1577 Allen D Groendyk, Grand Rapids (1957) 2:14:14

117 1581 Robert George, Lowell (1962) 2:14:17

118 1583 Gavin Williams, Detroit (1966) 2:14:20

119 1589 David Fatzinger, Lawton (1978) 2:14:31

120 1592 David Myers, Lansing (1981) 2:14:33

121 1596 Ron Osborne, Lowell (1986) 2:14:40

122 1598 Roger A Weber, Grand Rapids (1989) 2:14:41

123 1616 Terry Riedinger, Miland (2012) 2:14:59

124 1628 David Christmann, E. Grand Rapids (2031)

2:15:16

125 1644 Robert Gudas, Spring Lake (2055) 2:15:32

126 1646 Walt Bischoff, N. Muskegon (2057) 2:15:32

127 1661 Thomas Nuyens, Grand Haven (2078) 2:15:45

128 1662 Karl Zwolfer, Lombard (2080) 2:15:47

129 1683 Thomas S Atkin, East Lansing (2112) 2:16:14

130 1684 Douglas Wells, Comstock Park (2114) 2:16:20

131 1709 John Ballema, Rockford (2162) 2:17:03

132 1712 Neal Bierling, Ada (2168) 2:17:07

133 1720 Michael Bowen, Flushing (2181) 2:17:22

134 1729 Jim Schaffer, Grand Rapids (2194) 2:17:39

135 1735 Joe Spurgeon, Clarkston (2205) 2:17:48

136 1746 Fred Finn, Grand Rapids (2225) 2:18:04

137 1788 John Walton, Williamston (2285) 2:18:53

138 1800 Larry Sonksen, Kentwood (2302) 2:19:05

139 1805 Jim Young, Howell (2309) 2:19:10

140 1808 Thomas Redenuis, Muskegon (2313) 2:19:14

141 1814 Robert E Riley, Grand Rapids (2323) 2:19:22

142 1817 David W Sparkman, Grand Rapids (2328) 2:19:26

143 1821 Kent Mudie, E. Grand Rapids (2333) 2:19:31

144 1832 Jay Cummings, Jackson (2353) 2:19:48

145 1839 Bradley Friedland, E. Grand Rapids (2367)

2:20:02

146 1852 Dennis Sluga, Elmhurst (2388) 2:20:15

147 1853 Daniel Rusecki, Dearborn (2391) 2:20:20

148 1858 Jim Schiltz, Muskegon (2398) 2:20:27

149 1860 Dennie Frazier, Holt (2400) 2:20:32

150 1864 William J. Vandenberg, Twin Lake (2404)

2:20:35

151 1870 Pete Harris, Spring Lake (2415) 2:20:48

152 1872 Donald Heeringa, Holland (2417) 2:20:53

153 1873 Raymond Vandenberg, Stevensville (2420)

2:20:54

154 1886 Gary Kovitz, Grand Rapids (2437) 2:21:11

155 1895 Richard Friedrich, Caledonia (2452) 2:21:20

156 1933 Terron Beitelshees, Saline (2525) 2:22:21

157 1934 David Coffindaffer, Fennville (2526) 2:22:21

158 1936 Michael Cupp, Kentwood (2530) 2:22:23

159 1939 Nicholas Vrtis, Kentwood (2534) 2:22:26

160 1940 Jacob Westra, Kalamazoo (2535) 2:22:27

161 1950 Terrance Schmidt, Ann Arbor (2555) 2:22:43

162 1976 David Hulsey, Kentwood (2601) 2:23:34

163 2000 Robert Mcmanus, Rockford (2652) 2:24:13

164 2006 Daniel George, Holland (2668) 2:24:27

165 2008 Martin Raebel, Saugatuck (2670) 2:24:27

166 2013 Fred D Wert, Grand Rapids (2676) 2:24:40

167 2017 John Elder, Champaign (2689) 2:24:51

168 2032 Kevin Magin, N. Muskegon (2716) 2:25:25

169 2046 Roy Powers, Grand Rapids (2748) 2:26:13

170 2052 Joseph Dervin, Goshen (2756) 2:26:23

171 2058 Les Holwerda, Jenison (2771) 2:26:39

172 2061 Ron Bross, Spring Lake (2776) 2:26:46

173 2067 George Peirce, Barrington (2782) 2:26:50

174 2068 Michael Ohren, Grandville (2783) 2:26:50

175 2069 Dan Atwood, Grand Rapids (2784) 2:26:53

176 2070 G Daniel Mc Neil, Holland (2785) 2:26:55

177 2075 Charles Larsen, Grand Haven (2793) 2:27:14

178 2086 Robert E Cooper, Cedar Springs (2816) 2:27:37

179 2094 Larry Defouw, Kalamazoo (2830) 2:27:54

180 2095 Robert C. Seif Jr., Concord (2833) 2:27:57

181 2099 Steve Bell, Ohio (2839) 2:28:10

182 2112 David L. Hulst, Walker (2869) 2:28:43

183 2114 Frederick Drake, Woodhaven (2873) 2:28:46

184 2125 James Mckinley, Grand Rapids (2894) 2:29:10

185 2127 Rudy B Banka, Grand Rapids (2897) 2:29:15

186 2138 Terry Whalen, Traverse City (2917) 2:29:28

187 2152 Drew Klofta, Grand Rapids (2936) 2:29:54

188 2176 Robert Heine, Grand Rapids (2982) 2:31:01

189 2215 Don Davis, Cascade (3058) 2:32:49

190 2216 Paul E. Titchenell, Wyoming (3059) 2:32:49

191 2219 Kenneth Newton, Holland (3062) 2:32:53

192 2226 David Chandler, Middleville (3073) 2:33:13

193 2232 Richard A. Griswold, Battle Creek (3082)

2:33:32

194 2234 David Lukasik, Spring Lake (3084) 2:33:35

195 2242 Marty A. Tuttle, E. Grand Rapids (3116)

2:34:27

196 2254 Joe Loughin, Jenison (3144) 2:34:45

197 2255 Dick Arens, Grand Rapids (3145) 2:34:45

198 2266 Donald K. Millikin, Lyons (3170) 2:35:17

199 2275 Tom Hundt, Spring Lake (3186) 2:35:36

200 2297 Jim Vanportfliet, Byron Center (3230) 2:36:51

201 2299 Frederick Alt, Marne (3233) 2:36:58

202 2303 Louis Lint, Muskegon (3239) 2:37:07

203 2330 Phil J Lubke, Ada (3314) 2:39:27

204 2340 Jim Fisher, Muskegon (3335) 2:39:58

205 2346 Rick Johnson, Grand Rapids (3345) 2:40:17

206 2364 Cas Bialecki, Milford (3384) 2:41:26

207 2367 Roger Hoffman, Muskegon (3393) 2:41:41

208 2377 Douglas Vanderlaan, Holland (3425) 2:43:10

209 2381 Leo Flory, Decatur (3431) 2:43:20

210 2390 Bill Bauman, Grand Rapids (3447) 2:44:26

211 2397 Robert Chessman, Muskegon (3457) 2:44:56

212 2402 Marco Johnson, Alexandria (3469) 2:45:14

213 2410 Jose Luis Narezo, Grand Rapids (3483) 2:45:48

214 2413 Robert Klute, Downers Grove (3486) 2:45:54

215 2417 Ron Redman, Grand Rapids (3492) 2:46:02

216 2420 Ronald Wiers, Grand Rapids (3495) 2:46:08

217 2436 Anil Walambe, Fenton (3530) 2:47:50

218 2440 Ron Treacy, Caledonia (3536) 2:48:08

219 2444 William Short, Howell (3542) 2:48:38

220 2448 Gary Beck, Bryan (3547) 2:48:49

221 2453 Michael J Grimminck, Grandville (3561) 2:50:02

222 2459 Donald P Rutherford, Grand Rapids (3573)

2:50:52

223 2461 Robert Stein, Wyoming (3576) 2:51:00

224 2469 Gregory J Pfent, Kentwood (3596) 2:52:36

225 2475 D Glenn Dever, Grand Rapids (3615) 2:54:04

226 2487 Bill Mckay, Charlevoix (3640) 2:56:14

227 2490 Ray Lutke, Allendale (3646) 2:57:20

228 2503 Bruce Beer, Tempe (3687) 3:03:39

229 2506 Robert Hufford, Rockford (3691) 3:04:02

230 2514 Edgar Lutz, Warren (3705) 3:08:46

231 2516 Walter Harrison, Grand Rapids (3713) 3:14:23

232 2517 Mike Dejong, Jenison (3720) 3:17:39



Women's 50 to 54 49 Finished



1 95 Vickie Putnam, Dearborn (799) 1:56:07

2 123 Barbara Heys, Detroit (929) 1:58:25

3 138 Grace Harrison, Ann Arbor (1003) 1:59:38

4 245 Laurie Keller, Charleviox (1483) 2:07:21

5 251 Janice Deverman, Grand Rapids (1511) 2:07:46

6 260 Paula M Emmons, Sparta (1535) 2:08:15

7 310 Diane Boehlke, Grand Rapids (1727) 2:11:17

8 379 Donna M Baker, Kalamazoo (1951) 2:14:10

9 412 Sandy M Hoppe, Saginaw (2067) 2:15:37

10 458 Sandi Kornoelje, Byron Center (2172) 2:17:10

11 459 Cecilia Brzys, South Lyon (2175) 2:17:13

12 502 Janet Casterton, Grand Rapids (2301) 2:19:04

13 531 Mary Anne Strazanac, Wyoming (2371) 2:20:05

14 549 Cindy Goodhue, Milford (2432) 2:21:07

15 606 Sharyn Cugnetti, Portage (2560) 2:22:48

16 660 Sue Host, Grand Rapids (2665) 2:24:24

17 682 Carol Larson, Whitehall (2712) 2:25:17

18 685 Sally Nuerenberg, Grand Rapids (2717) 2:25:25

19 696 Linda Klute, Downers Grove (2736) 2:25:54

20 712 Kathy Johnson, Lansing (2767) 2:26:35

21 728 Kathleen Neal, Kalamazoo (2811) 2:27:31

22 732 Maryvonne Mack, Grand Rapids (2818) 2:27:37

23 747 Nancy Best, Grand Rapids (2848) 2:28:17

24 748 Yvonne Readman, Holt (2849) 2:28:18

25 769 Janet R Schultz, Stanton (2891) 2:29:06

26 790 Char Dykema, Byron Center (2946) 2:30:10

27 807 Bonnie Bosgraaf, Holland (2983) 2:31:03

28 822 Theresa Luxford, Kentwood (3025) 2:32:06

29 837 Susan Zwolfer, Lombard (3049) 2:32:34

30 838 Sharon A Christensen, Howard City (3050)

2:32:38

31 839 Henrietta Agney, Lisle (3051) 2:32:39

32 855 Carol O'rourke, Grand Rapids (3091) 2:33:47

33 857 Joan Perez, Grandville (3093) 2:33:49

34 872 Suellen Willson, Kentwood (3112) 2:34:21

35 897 Lorraine Miles, Grand Rapids (3158) 2:35:04

36 907 Marie A Smythe, Allegan (3175) 2:35:27

37 910 Nancy Vannest, Kent City (3184) 2:35:36

38 934 Gin Utermohlen, Novi (3232) 2:36:55

39 938 Marilyn Fountaine, Lakeview (3243) 2:37:19

40 945 Maria Meirelles, Detroit (3253) 2:37:40

41 952 Linda Carr, Ann Arbor (3262) 2:37:52

42 972 Kathy Hutchins, Kalamazoo (3293) 2:38:48

43 974 Mary Elling, Zeeland (3296) 2:38:53

44 978 Gisele Davis, Greenville (3304) 2:39:10

45 1020 Suzanne Johnson, East Tawas (3383) 2:41:25

46 1042 Barbara A Klingenmaier, Muskegon (3416)

2:42:28

47 1097 Nancy K Willemstein, Grand Rapids (3538)

2:48:28

48 1106 Kathy Thwaites, Grand Rapids (3557) 2:49:32

49 1215 Mary E. Truszkowski, Grand Rapids (3739)

3:32:19



Men's 55 to 59 112 Finished



1 127 Gerard Malaczynski, Bloomfield Hill (150)

1:38:25

2 151 James Carlton, White Lake (175) 1:39:46

3 207 Ken Raymond, Rockford (238) 1:42:43

4 284 John W. Farah, Ann Arbor (320) 1:45:42

5 370 Edward R Shoop, Jenison (412) 1:47:48

6 377 Juan Gonzalez, Hometown (419) 1:47:54

7 438 Francis Hoogterp, Grandville (483) 1:49:33

8 538 Don Tarasiewicz, Bellefontaine (596) 1:52:20

9 614 Alan H Toms, E. Grand Rapids (690) 1:54:08

10 726 Glenn W. Geelhoed, Derwood (821) 1:56:26

11 752 Michael A. Knapp, Midland (850) 1:56:51

12 810 Don Vander Zwaag, Holland (933) 1:58:28

13 814 David Dvorak, Ada (939) 1:58:33

14 832 Herm Oosterhouse, Caledonia (964) 1:58:57

15 859 David Vaneerden, Brethren (994) 1:59:34

16 879 Jerry Jewell, Grand Rapids (1018) 1:59:49

17 886 David Scarlin, Redford (1026) 1:59:55

18 889 Bill Kehoe, Grand Blanc (1029) 1:59:56

19 893 Donald Litzsey, Grand Rapids (1035) 1:59:59

20 898 Thomas Mckernan, Grand Rapids (1041) 2:00:04

21 954 Douglas Rohrer, Kalamazoo (1106) 2:01:10

22 960 Michael P Mould, Howell (1112) 2:01:19

23 964 Norman Staniszewski, White Lake (1118) 2:01:27

24 968 Richard Jones, Dearborn Height (1122) 2:01:31

25 992 Paul Fetter, Traverse City (1150) 2:01:55

26 1025 Jerry V. Carter, North Branch (1194) 2:02:44

27 1042 Neil Schmachtenberge, Gowen (1217) 2:03:05

28 1053 John Wehrly, Madison Hgts (1234) 2:03:27

29 1068 Harold Stevenson, St. Louis (1252) 2:03:46

30 1149 Ronald Petty, Bellevue (1359) 2:05:32

31 1155 Reg Horn, Surfside Beach (1368) 2:05:37

32 1161 Tom Arras, Hudsonville (1375) 2:05:45

33 1165 Bill Hill, Pinckney (1379) 2:05:48

34 1224 Ken Vanderberg, Muskegon (1467) 2:07:10

35 1227 Joseph M Piziali, North Muskegon (1470)

2:07:12

36 1232 Ben Alalouf, Bloomfield Hill (1475) 2:07:17

37 1259 John Lawrence, Parma (1509) 2:07:44

38 1263 Lawrence Scott, Ada (1514) 2:07:48

39 1264 Fred W. Brenner Jr., Grand Rapids (1515)

2:07:50

40 1286 Richard Clark, Ada (1548) 2:08:28

41 1299 Charlie Hooper, Rockford (1575) 2:08:52

42 1318 Ralph R. Dewey, Grand Rapids (1599) 2:09:15

43 1360 Robert Wildman, Comstock Park (1658) 2:10:21

44 1385 Nathan Dewey, Cadillac (1685) 2:10:44

45 1391 Gunter Schramm, Battle Creek (1693) 2:10:48

46 1448 David Speckin, Hubbardston (1767) 2:11:37

47 1456 Max Monroe, Wayland (1776) 2:11:45

48 1470 Allie Mc Ghee, Detroit (1796) 2:11:58

49 1486 Dale M Reidsma, Grand Rapids (1820) 2:12:10

50 1491 John Nash, Spring Lake (1827) 2:12:16

51 1508 John Jones, Grand Rapids (1854) 2:12:33

52 1604 Ron Calsbeek, Grand Rapids (1996) 2:14:44

53 1612 Derald Deyoung, Ada (2007) 2:14:53

54 1639 Leslie J. Hoekstra, Whitinsville (2047)

2:15:27

55 1658 Marty Liggett, Niles (2074) 2:15:43

56 1660 Douglas Sutherland, Holland (2077) 2:15:44

57 1675 Doug Tobin, Grand Rapids (2096) 2:15:58

58 1688 Gordon L Carpenter, Comstock Park (2118)

2:16:21

59 1703 Brad Iverson, Huntington Wood (2152) 2:16:54

60 1707 Bruce Fairweather, Clio (2158) 2:17:00

61 1708 Ralph Katt, Sheboygan (2160) 2:17:02

62 1782 Ron Bryant, Yorktown (2275) 2:18:46

63 1787 Earl "mike Bender, Allegan (2284) 2:18:53

64 1799 Mel Scherpenisse, Spring Lake (2300) 2:19:04

65 1859 Eric Beversluis, Grand Rapids (2399) 2:20:27

66 1885 Bob Lane, Coloma (2436) 2:21:10

67 1887 Charles Girard, Jackson (2439) 2:21:13

68 1890 Kenneth Thede, Wayland (2443) 2:21:16

69 1917 Glen Kellogg, Byron Center (2497) 2:21:58

70 1920 Richard Hillary, Grand Rapids (2504) 2:22:07

71 1929 Arie C. Vree, Hemlock (2520) 2:22:16

72 1946 Larry A. Brown, St. Johns (2546) 2:22:34

73 1965 Norman Erickson, Muskegon (2581) 2:23:13

74 1987 Leland D. Barringer, Lathrup Village (2626)

2:23:55

75 2007 Frank Lamb, Saugatuck (2669) 2:24:27

76 2018 Dave Randolph, Stevensville (2690) 2:24:51

77 2050 William Devries, Kentwood (2754) 2:26:21

78 2072 Chuck Gibson, Scotts (2787) 2:27:02

79 2079 Jack Delaney, Wyoming (2803) 2:27:23

80 2085 Thomas Mccormack, N. Weymouth (2814) 2:27:36

81 2101 Peter Patrick, Indain River (2846) 2:28:16

82 2116 Doug Bickle, Cedar Springs (2878) 2:28:49

83 2149 Kenneth Paulin, Marquette (2930) 2:29:48

84 2154 James Schaak, Comstock Park (2942) 2:30:00

85 2203 Max Scholz, Wyoming (3024) 2:32:04

86 2209 Jim Ritsema, Grandville (3038) 2:32:27

87 2211 Leo Martonosi, Holland (3041) 2:32:29

88 2221 Robert A. Millikin, Lupton (3064) 2:32:55

89 2222 Gilbert Schmidt, Grand Ledge (3065) 2:32:57

90 2228 Al Braybrooke, Jerome (3076) 2:33:18

91 2233 Brooks Collier, West Milton (3083) 2:33:34

92 2251 Jim Kotke, Dorr (3133) 2:34:39

93 2258 Richard Rienstra, Muskegon (3153) 2:34:52

94 2286 Jim Engel, New Berlin (3209) 2:36:18

95 2293 Will Dekam, Grand Rapids (3220) 2:36:31

96 2320 John S Yeager, Battle Creek (3287) 2:38:30

97 2322 Wesley Febus, Grand Rapids (3294) 2:38:48

98 2337 Jim Webster, Rockford (3329) 2:39:47

99 2345 Thomas Waalkes, Holland (3344) 2:40:17

100 2348 Daniel Vandersteen, Grand Rapids (3351)

2:40:34

101 2355 Michael Vanderveen, Grandville (3363) 2:40:51

102 2386 Robert Termolen, Byron Center (3438) 2:43:31

103 2391 Mark Sebald, Grand Ledge (3448) 2:44:34

104 2403 Roger Magill, Grand Rapids (3470) 2:45:17

105 2426 Neil Wolf, Cadillac (3506) 2:46:58

106 2466 Ed Dax, Fort Wayne (3592) 2:52:06

107 2470 Carl Arendsen, Holland (3600) 2:53:04

108 2471 Ronald F Yaw, Jenison (3603) 2:53:29

109 2488 Jim Bandstra, Big Rapids (3643) 2:57:06

110 2498 Paul Simmons, Granville (3667) 2:59:36

111 2520 Charles Sears, Berkley (3729) 3:25:55

112 2522 Manuel E. Herrera, Grand Rapids (3734) 3:31:00



Women's 55 to 59 23 Finished



1 179 Tina Hayward, Vicksburg (1225) 2:03:19

2 241 Jan Spitler, Montague (1452) 2:06:57

3 299 Carol Bender, Middleville (1664) 2:10:27

4 474 Ana Copsey, East Lansing (2213) 2:17:55

5 503 Linda Preisner, Rockford (2303) 2:19:06

6 513 Marilyn Brown, Davison (2334) 2:19:33

7 515 Delores Horn, Surfside Beach (2341) 2:19:39

8 803 Francine Bangs, Kalamazoo (2976) 2:30:50

9 816 Addie Schneiderhan, Grand Blanc (3005) 2:31:37

10 844 Dagnija Schmidt, Grand Ledge (3068) 2:33:07

11 883 Shirley Larsen, Grand Blanc (3134) 2:34:40

12 967 Pat Luce, Swartz Creek (3286) 2:38:28

13 975 Vivian Zwyghuizen, Zeeland (3297) 2:38:55

14 1045 Mary Lake, Clarkston (3420) 2:42:41

15 1115 Nancy Albrecht, Traverse City (3575) 2:50:54

16 1131 Judy Ross, Spring Lake (3601) 2:53:21

17 1143 Joyce J Beckett, Grand Rapids (3619) 2:54:24

18 1145 Cheryl Perry, Benton Harbor (3624) 2:55:12

19 1155 Sue Ann Mater, Kalamazoo (3642) 2:57:05

20 1174 Anne Billings, Saline (3674) 3:00:11

21 1175 Carolyn S White, Saint Joseph (3675) 3:00:33

22 1198 Carol Leigh, Wyoming (3714) 3:14:28

23 1212 Georgia Kaywood, Grand Rapids (3733) 3:30:27



Men's 60 to 64 45 Finished



1 330 Joe Wolters, Muskegon (369) 1:46:44

2 547 Francis Leik, Lansing (605) 1:52:34

3 599 Frank Wolf, Kalamazoo (672) 1:53:50

4 605 Bill Parrott, Hudsonville (681) 1:54:00

5 747 Johan Visser, Grandville (843) 1:56:43

6 807 Bill Agresta, Hemlock (930) 1:58:26

7 815 Edward Yob, Hesperia (940) 1:58:34

8 860 Phil Archer, Brethren (995) 1:59:34

9 1099 Andrew A. Di Piazza Sr., Grand Rapids (1292)

2:04:29

10 1236 Richard Vandervelde, Holland (1480) 2:07:19

11 1250 Doug Stauffer, Wyoming (1498) 2:07:34

12 1255 Thomas Prairie, Evanston (1505) 2:07:40

13 1399 Bob Fouts, Jenison (1701) 2:10:55

14 1413 Jay Bassett, Grand Rapids (1717) 2:11:10

15 1426 David Armentrout, Midland (1737) 2:11:22

16 1453 Bob Jones, Comstock Park (1772) 2:11:41

17 1466 Tom Poet, Holland (1789) 2:11:52

18 1494 Mike Feichtenbiner, Grand Rapids (1833)

2:12:21

19 1563 Frank Wallace, Kalamazoo (1939) 2:13:56

20 1580 Roger J. Ritsema, Grand Rapids (1961) 2:14:16

21 1582 George W Goodspeed, Lowell (1965) 2:14:19

22 1609 James Dunigan, Grand Rapids (2003) 2:14:49

23 1638 Kenneth E Hurley, Sherwood (2046) 2:15:26

24 1652 Roger Simkin, East Lansing (2063) 2:15:35

25 1714 Gene Ferencsik, Fruitport (2171) 2:17:09

26 1721 Donald Turnwall, Irons (2182) 2:17:23

27 1748 Jim Brown, Spring Lake (2229) 2:18:08

28 1837 Gerald Wolberg, Huntington Wood (2363) 2:19:59

29 1848 Donald W Hough, Lansing (2383) 2:20:13

30 1889 Paul Shepard, Eastport (2441) 2:21:15

31 1914 William M Miller, Grand Rapids (2489) 2:21:50

32 1928 Gordon P. Start, Kentwood (2519) 2:22:15

33 2024 Robert Hinkel, Kalamazoo (2697) 2:24:58

34 2051 Bill Harris, Fort Wayne (2755) 2:26:22

35 2180 George De Vree, Zeeland (2992) 2:31:20

36 2181 Ray Nielsen, Spring Hill (2993) 2:31:23

37 2188 Joe Schoenborn, Grand Rapids (3003) 2:31:33

38 2342 Ron Urbanski, Grand Rapids (3337) 2:40:04

39 2353 Jack R Kroeze, Muskegon (3360) 2:40:46

40 2368 Earnest Cummings, Shelby (3401) 2:42:01

41 2385 Dennis Schnipke, Wyoming (3437) 2:43:30

42 2414 Blaine Miller, Midland (3489) 2:45:59

43 2456 Robert S. Littky, Farmington Hill (3567)

2:50:23

44 2519 William Young, Arlington Hts (3722) 3:19:07

45 2523 Bruce H. Christensen, Wyoming (3735) 3:31:00



Women's 60 to 64 4 Finished



1 504 Liz Lancaster, Hastings (2305) 2:19:07

2 854 Freddi C. Angus, Wyoming (3090) 2:33:45

3 1214 Ruth Schottie, Lakeview (3737) 3:31:24

4 1217 Donna M Potter, Kentwood (3741) 3:33:19



Men's 65 to 69 12 Finished



1 622 Bob L. Daly, Fenton (702) 1:54:22

2 911 Ralph Palmer, Midland (1059) 2:00:26

3 1229 David Greer, Spring Lake (1472) 2:07:15

4 1434 Harold R Plaisier, Jenison (1750) 2:11:30

5 1526 Dale Wagner, Battle Creek (1877) 2:12:58

6 1599 Robert M Lockhart, East Lansing (1990) 2:14:42

7 2204 Paul B. Bergman, Grand Rapids (3030) 2:32:17

8 2412 Herbert Start, Wyoming (3485) 2:45:52

9 2423 Lewis W. Salisbury, Sparta (3501) 2:46:42

10 2425 Donald Weber, Wyoming (3505) 2:46:56

11 2460 Jack Pate, Traverse City (3574) 2:50:54

12 2507 Bob Kiess, Grosse Pointe (3692) 3:04:06



Men's 70 & Over 6 Finished



1 728 Jerry Johncock, Grand Rapids (823) 1:56:28

2 1718 David Meyer, Kalamazoo (2178) 2:17:18

3 2023 Joseph Gamble, Big Rapids (2696) 2:24:58

4 2269 Wallace Ypma, Jenison (3177) 2:35:30

5 2282 Dick Young, Lansing (3200) 2:35:58

6 2505 Mart Slager, Grand Rapids (3689) 3:03:53



Women's 70 & Over 2 Finished



1 656 Whayong Semer, Fremont (2658) 2:24:21

2 1187 Letha Evans, Grand Rapids (3695) 3:04:17



Men's Relays 26 Finished



1 68 Old Man + 4, Byron Center (80) 1:33:11

2 252 East Grand Rapids High Sch, Grand Rapids (286)

1:44:35

3 423 Cornerstone University, Wyoming (468) 1:49:09

4 434 Gordon Food Service, Byron Center (479)

1:49:27

5 439 Corps Of Discovery, Ada (484) 1:49:37

6 521 Ultimate Fi Of Holland, Holland (576) 1:51:46

7 541 The Four Van Kuikens, Allendale (599) 1:52:27

8 600 Front Runners 2, Wyoming (675) 1:53:53

9 824 Consumers Energy, Kalamazoo (954) 1:58:49

10 895 Cheetah , Grand Rapids (1037) 2:00:02

11 920 Wee Five, Rockford (1070) 2:00:37

12 950 Kathy Talsma & Youths, Grandville (1102)

2:01:05

13 1152 H. S. Die & Engineering, Comstock Park (1364)

2:05:35

14 1156 Bertsch Company, Byron Center (1369) 2:05:37

15 1363 P D R Relay, U (1661) 2:10:25

16 1468 Party Of Five, East Grand Rapi (1794) 2:11:55

17 1597 Five Femme Fatales, Byron Center (1988)

2:14:41

18 1758 Five Chicks Running, Kentwood (2242) 2:18:22

19 1778 Steelcase Runners, Wyoming (2271) 2:18:44

20 1785 Century Tel, Rockford (2282) 2:18:51

21 2034 The Far Side, Grand Rapids (2722) 2:25:30

22 2037 Stanton Striders, Stanton (2731) 2:25:47

23 2060 Team I B E X, Holland (2775) 2:26:45

24 2144 Johnson Controls, Grand Haven (2925) 2:29:41

25 2256 Noble Characters, Kentwood (3148) 2:34:48

26 2374 Jackson Road Toads, Grass Lake (3412) 2:42:23



Men's Exception 1 Finished



1 2225 David Meisner, Dearborn (3070) 2:33:09



Women's Exception 1 Finished





Mary Free Bed 25k Wheelchair Division

1999 Old Kent Riverbank Run Wheelers

Group Finish Report



**** Men's Overall Winner ****



1 1 Saul Mendoza, Snellville (1) 53:19



*** Women's Overall Winner ***



1 1 Jean L Driscoll, Champaign (9) 1:06:14



Men's OPEN PARA 13 Finished



1 1 Saul Mendoza, Snellville (1) 53:19

2 2 Franz Nietlispalh, Zeiningen (2) 56:03

3 3 Guido Mueller, Unterkulm (3) 59:45

4 4 Krige Schabort, Cedartown (4) 1:01:41

5 6 Carl Marquis, Montreal (6) 1:01:56

6 7 Rich Wagner, Columbus (7) 1:03:27

7 8 John Gilger, N. Olmsted (8) 1:06:05

8 9 Joseph Hidler, Evanston (10) 1:07:30

9 10 Jim Lawson, Pilot Butte (11) 1:07:47

10 13 Kris Kreutzmann, Menomonee (15) 1:11:08

11 15 Brian Kobi, Fowlerville (17) 1:11:27

12 18 Gerardo Maldonado, Chicago (20) 1:12:31

13 24 Tommy Ottenwess, Grandville (27) 1:20:33



Men's OPEN QUAD 8 Finished



1 12 Andre Beandoin, Montreal (14) 1:09:48

2 14 Dean Bergeron, Quebec (16) 1:11:26

3 20 Clayton Gerein, Pilot Butte (23) 1:14:36

4 21 Ian Rice, St. Louis (24) 1:14:49

5 27 Scott Mcdonough, Livonia (30) 1:33:50

6 28 Chris Mackay, Milford (31) 1:36:42

7 29 Jimbo Boyd, Snellville (32) 1:59:41

8 30 Steve Himburg, Clarkston (33) 2:02:19



Women's FEMALES 3 Finished



1 1 Jean L Driscoll, Champaign (9) 1:06:14

2 2 Chantal Petitclerc, Montreal Quebec (13)

1:09:39

3 3 Miriam Nibley, Champaign (22) 1:13:52



Men's MASTERS 9 Finished



1 5 Kenny Carnes, Snellville (5) 1:01:52

2 11 Thomas Gorman, Littlestown (12) 1:08:50

3 16 Chuck Gornall, Corain (18) 1:11:32

4 17 Marty Ball, Pine Plains (19) 1:11:36

5 19 Lowell J Hoover, Napoleon (21) 1:12:49

6 22 Jeff Fisher, Medina (25) 1:16:51

7 23 Chuck Patten, Grand Rapids (26) 1:19:15

8 25 Art Hope, Munger (28) 1:28:25

9 26 Don Birzer, Waterford (29) 1:31:21



33 registered runners ( 30 men, 3 women) completed this year's race!




**** Men's Overall Winner ****



1 1 Herbert Lindsay, Fremont (1) 15:42



*** Women's Overall Winner ***



1 1 Karen Harvey, Ann Arbor (6) 16:35





Men's 13 & Under 152 Finished



1 49 Ryan Anderson, Grand Rapids (52) 19:41

2 56 Luke Owens, Rockford (59) 19:48

3 71 Scott Riddle, Lowell (76) 20:03

4 74 Chad Gerencer, N. Muskegon (79) 20:07

5 77 Nathan Rodriguez, Rockford (82) 20:10

6 78 Nathan Straathof, Fremont (83) 20:10

7 80 Robert Young, Wayland (85) 20:11

8 100 James Schneidewind, Lansing (105) 20:32

9 106 Kyle Hanges, Hudsonville (113) 20:38

10 107 Brad Miedema, Hudsonville (114) 20:38

11 130 Jonathan Riddle, Lowell (140) 21:04

12 145 Bradley Chrisman, Rockford (157) 21:20

13 151 Brandon Barkoski, Northville (163) 21:22

14 173 Danny Harmsen, Rockford (191) 21:48

15 178 Riley Klingel, Grant (197) 21:52

16 185 David Mitchell, Ada (204) 21:57

17 189 Dan Morris, Grand Rapids (209) 22:01

18 223 Nicholas Gowings, Grand Rapids (247) 22:21

19 235 Jake M. Rich, Holland (263) 22:27

20 238 Pearce Liversedge, Ada (267) 22:29

21 277 Martin Boluyt, Walker (315) 22:59

22 283 Daniel Mcgee Jr., Grand Rapids (321) 23:04

23 289 Ben Blowers, Grand Rapids (330) 23:08

24 291 Scot Carpenter, Ada (332) 23:08

25 293 Cameron Lear, Dorr (335) 23:09

26 294 Brent Gilley, Williamsburg (336) 23:09

27 296 Randy Kooiker, Wayland (339) 23:09

28 300 Jordan Hanges, Hudsonville (347) 23:11

29 301 Kent Winters, Hudsonville (348) 23:11

30 303 Joshua Dean, Hudsonville (350) 23:13

31 320 Kyle Koetje, Caledonia (368) 23:22

32 325 Michael Steinebach, Belmont (373) 23:27

33 335 Kyle Vankoevering, Rockford (385) 23:32

34 369 Steven Gordon, Grand Rapids (431) 23:53

35 373 Scott Dykema, Hudsonville (436) 23:56

36 374 Craig Vachon, Kentwood (437) 23:57

37 380 Matthew Courtright, Wyoming (445) 23:58

38 387 Calvin Chanski, Zeeland (458) 24:02

39 398 Grant Burke, Hudsonville (473) 24:06

40 423 Tyler Burke, Hudsonville (511) 24:22

41 427 Jared Courtright, Wyoming (518) 24:24

42 441 Joshua Hulsebos, Grand Rapids (539) 24:33

43 483 Samuel Pieri, Grand Rapids (600) 24:57

44 507 Micheal Bosch, Hudsonville (646) 25:14

45 522 Eric Cox, Wyoming (666) 25:21

46 523 Nathan Taylor, Rockford (667) 25:21

47 537 Dan Verbrugge, Ada (690) 25:27

48 541 Ben Wood, Greenville (696) 25:29

49 550 Zachary Van Noord, Hudsonville (708) 25:34

50 553 Alex Cantu, Ada (715) 25:37

51 557 Scott Gumieny, Grand Rapids (721) 25:38

52 564 Dylan Manion, Kentwood (729) 25:42

53 574 Nathan Zokoe, Walker (740) 25:45

54 583 Nicholas Heinz, Rockford (753) 25:50

55 584 Kenny Petkus, Hudsonville (754) 25:50

56 585 Mark Wolf, Hudsonville (756) 25:50

57 598 Brent Seely, Grand Rapids (784) 26:00

58 600 Scott Sommavilla, Holland (787) 26:00

59 604 Matthew Niemiec, Holland (793) 26:02

60 618 Kyle King, Grandville (821) 26:14

61 626 Brock Vriesman, Hudsonville (830) 26:17

62 632 John Hayes, Grand Rapids (840) 26:20

63 644 Tom Lamb, Hudsonville (861) 26:24

64 658 Harry Rissley I I I, Hudsonville (885)

26:31

65 659 Andrew Mcintyre, Hudsonville (886) 26:31

66 661 Chip Niquette, Fremont (889) 26:32

67 667 Eric Graf, Rockford (900) 26:36

68 670 Clinton Mast, Hudsonville (907) 26:38

69 694 Jeff Lemons, Portage (950) 26:51

70 702 Nate Clevenger, Zeeland (965) 26:58

71 721 Corey Mccann, Rockford (1004) 27:12

72 724 Chris Markey, Wayland (1009) 27:16

73 732 Sam Rysdyk, Rockford (1024) 27:21

74 735 Kyle Vruggink, Hudsonville (1035) 27:23

75 737 Joe Rysdyk, Rockford (1037) 27:24

76 757 Ian Kirkwood, Dorr (1071) 27:30

77 761 Justin Vandermeer, Hudsonville (1080) 27:33

78 770 Jeff Loesch, Dorr (1095) 27:38

79 773 Mitch Misak, Wayland (1099) 27:39

80 778 Adam Mosher, Allendale (1109) 27:41

81 782 Kyle Vanderkooy, Hudsonville (1121) 27:46

82 789 Andrew Van Winkle, Grand Rapids (1143) 27:52

83 790 Brandon Richter, Grand Rapids (1146) 27:53

84 791 Kyle Wilson, Grand Rapids (1148) 27:53

85 805 Eric Ray, Grandville (1183) 28:05

86 811 Garrett Humphrey, Grand Rapids (1197) 28:09

87 813 Kevin Ritzema, Rockford (1200) 28:10

88 820 Adam Granger, Rockford (1219) 28:18

89 826 Steve Hickner, Grand Rapids (1234) 28:24

90 828 Jeremy Venlet, Wyoming (1238) 28:25

91 834 Chris Van Domelen, Wayland (1251) 28:29

92 836 Jeff Dekorne, Grand Rapids (1254) 28:30

93 853 Nathan Jorgenson, Greenville (1293) 28:40

94 861 Paul Wloszek, Berkley (1307) 28:44

95 878 Jason Lund, Dorr (1341) 28:56

96 880 Tom Baweja, Wayland (1351) 29:01

97 894 Derek Peters, Walker (1376) 29:07

98 905 Jacob Vander Slik, Hudsonville (1403) 29:15

99 907 Nathan Vanden Toorn, Rockford (1407) 29:16

100 914 Ben Dekker, Hudsonville (1416) 29:18

101 923 Andy Bosch, Hudsonville (1451) 29:27

102 929 Ryan Vandergraaf, Walker (1466) 29:30

103 935 Kyle Boglitsch, Hudsonville (1481) 29:36

104 940 Isidoro Garcia, Walker (1503) 29:42

105 948 Joshua Duram, Hudsonville (1516) 29:44

106 954 Carlos Padilla, Walker (1537) 29:49

107 956 Matthew Willson, Jenison (1539) 29:50

108 964 Brian Vanwagoner, Belding (1564) 29:57

109 978 Brendan O'grady, Ada (1606) 30:07

110 986 Andrew Wall, Hudsonville (1638) 30:20

111 992 Jeffrey Stracke, Hudsonville (1659) 30:24

112 993 Jim Fritz, Hudsonville (1661) 30:25

113 1001 Christopher Petzak, Hudsonville (1684) 30:32

114 1006 Aaron Niemiec, Holland (1708) 30:38

115 1007 Eric Landon, Hudsonville (1709) 30:38

116 1010 Scott Mcintyre, Hudsonville (1729) 30:44

117 1016 Jacob Boyd, Grandville (1745) 30:50

118 1018 Steve Jahr, Rockford (1751) 30:52

119 1020 Kyle Mervau, Grand Rapids (1754) 30:52

120 1028 Tom Bieszka, Rockford (1773) 31:02

121 1036 Eric Halloran, Wayland (1800) 31:15

122 1048 James Roltsch, Ada (1827) 31:21

123 1049 Nicholas Putz, Grand Rapids (1831) 31:22

124 1056 Chris Lesch, Jension (1862) 31:37

125 1069 Zachary Rodriguez, Rockford (1885) 31:46

126 1080 Michael Byars Jr., Hudsonville (1918) 32:02

127 1085 Adam Schutt, Alto (1931) 32:08

128 1089 Kyle Sullivan, Ada (1942) 32:13

129 1092 John Fick, Hudsonville (1963) 32:21

130 1104 Rick Lamb, Hudsonville (2000) 32:41

131 1105 Andrei Zwick, Fenton (2009) 32:43

132 1106 Jake Pimm, Grand Haven (2010) 32:43

133 1124 Brandon Ridge, Hudsonville (2095) 33:35

134 1125 Miles Averill, Kingston (2101) 33:38

135 1128 Matthew Averill, Kingston (2106) 33:40

136 1130 Michael Penny, Kentwood (2112) 33:45

137 1131 Matthew Swan - Hamby, Comstock Park (2115)

33:50

138 1142 Bruce Langlois, Lowell (2163) 34:23

139 1145 Brett Burke, Hudsonville (2167) 34:30

140 1146 Jeffrey Verhill, Belmont (2168) 34:31

141 1147 Brian Knott, Grand Rapids (2170) 34:32

142 1159 Nathan Parmenter, Belmont (2200) 34:54

143 1168 Mack Bonzelaar, Allendale (2229) 35:16

144 1174 Craig Larsen, Hudsonville (2242) 35:23

145 1176 Andrew Burns, Muskegon (2246) 35:28

146 1178 Ken Rissley, Hudsonville (2251) 35:39

147 1185 Nicholas Westerhof, Grand Rapids (2294)

36:37

148 1188 Nick Goulooze, Hudsonville (2303) 37:08

149 1199 Brian Langlois, Lowell (2346) 38:23

150 1202 Will Jacques, Hudsonville (2352) 38:31

151 1204 Steven Byl, Belmont (2361) 39:10

152 1208 Andy Webster, West Olive (2371) 39:27



Women's 13 & Under 130 Finished



1 22 Erica Mahler, Muskegon (223) 22:09

2 38 Torrie Pepper, Hudsonville (312) 22:56

3 43 Krista Aslakson, Fremont (337) 23:09

4 44 Marie Dwarshuis, Wyoming (340) 23:09

5 52 Jennifer Rich, Holland (391) 23:34

6 62 Corey Kickner, Grand Rapids (425) 23:50

7 64 Billie Blacquiere, Byron Center (440) 23:57

8 106 Heather Courtright, Blanchard (565) 24:45

9 108 Deborah Rookus, Wayland (581) 24:52

10 109 Michelle Mccarty, Wayland (583) 24:52

11 110 Kristi Keur, Hudsonville (584) 24:53

12 148 Kathleen Ryan, Grand Rapids (676) 25:24

13 159 Kara Arnold, Hudsonville (711) 25:35

14 212 Emily Hautamaki, Grand Rapids (850) 26:22

15 225 Amanda Buurstra, Jenison (878) 26:28

16 236 Lindsey Vannoord, Hudsonville (904) 26:37

17 237 Lauryn Deters, Hudsonville (906) 26:37

18 261 Stacey Jakubowski, Grand Rapids (962) 26:56

19 274 Liz Geahan, Grand Rapids (984) 27:07

20 303 Kathryn Schaefer, Dorr (1046) 27:26

21 307 Andrea Owens, Rockford (1055) 27:28

22 312 Holly Greving, Grandville (1065) 27:29

23 319 Stacy Winters, Hudsonville (1078) 27:32

24 326 Laura Piskor, Traverse City (1097) 27:38

25 339 Amanda Nelson, Hudsonville (1119) 27:46

26 345 Courtney Van Ooyen, Hudsonville (1128) 27:48

27 357 Laura Gierz, Kentwood (1147) 27:53

28 359 Ashten Gilliland, Whitehall (1151) 27:55

29 365 Mollee Gierz, Kentwood (1159) 27:57

30 388 Jenny Pflug, Ada (1201) 28:11

31 389 Carly Fritsch, Grand Rapids (1202) 28:11

32 420 Sarah Lockwood, Rockford (1257) 28:31

33 468 Lindsay Miller, Grand Rapids (1346) 28:58

34 499 Sarah Vandermolen, Ada (1404) 29:16

35 501 Alisha Kikkert, Grandville (1409) 29:17

36 510 Alicia Cummings, Allendale (1427) 29:20

37 513 Bethany Knudsen, Rockford (1431) 29:22

38 550 Ashley Tostenson, Belmont (1485) 29:37

39 553 Katelyn Cleveland, Grand Rapids (1489) 29:38

40 554 Sarah Scranton, Grand Rapids (1490) 29:38

41 586 Sara Sterkenburg, Wayland (1542) 29:51

42 588 Andrea Lange, Belmont (1548) 29:53

43 593 Chloe Houghton, Lakeview (1556) 29:54

44 597 Kelly Lamb, Hudsonville (1560) 29:56

45 620 Megan Mulder, Hudsonville (1594) 30:05

46 627 Molly Schrotenboer, Hudsonville (1602) 30:06

47 631 Ciara Poolman, Jenison (1609) 30:08

48 639 Aubrie North, Rockford (1618) 30:10

49 640 Kate Vriesman, Hudsonville (1619) 30:11

50 641 Chelsea Cornell, Rockford (1620) 30:12

51 644 Erin Samuels, Caledonia (1623) 30:13

52 646 Kristin Haagsma, Grand Rapids (1627) 30:15

53 647 Callan Pohler, Hudsonville (1629) 30:16

54 651 Samantha Dargis, Hudsonville (1635) 30:19

55 654 Kelsey Arnold, Hudsonville (1640) 30:20

56 655 Katie Edmondson, Grand Rapids (1642) 30:21

57 659 Carrie Kozak, Grand Rapids (1647) 30:22

58 662 Kim Palasek, Grand Rapids (1650) 30:22

59 664 Laura Courtright, Wyoming (1653) 30:23

60 670 Kayleigh Kamphuis, Hudsonville (1664) 30:25

61 684 Nicole Laakso, Grand Rapids (1685) 30:32

62 687 Katie Haggerty, Wayland (1689) 30:33

63 690 Emily Brewer, Wayland (1692) 30:34

64 708 Sarah Brewer, Wayland (1717) 30:41

65 710 Kendra Nicolai, Shelbyville (1719) 30:42

66 730 Kimberly Cook, Lyons (1746) 30:51

67 734 Katie Mosher, Cincinnati (1752) 30:52

68 739 Keri Steinberg, Grand Rapids (1759) 30:53

69 745 Amber Schrotenboer, Hudsonville (1766) 30:55

70 749 Katie Riddle, Lowell (1778) 31:05

71 752 Erika Shorkey, Hudsonville (1782) 31:07

72 753 Sarah Aldrich, Hudsonville (1784) 31:10

73 769 Rebecca Kornstadt, Jenison (1809) 31:17

74 774 Sarah Briggs, Grand Rapids (1820) 31:19

75 776 Jill Vanklompenberg, Jenison (1823) 31:20

76 781 Claire Graves, Rockford (1829) 31:21

77 819 Laura Vuyst, Hudsonville (1888) 31:48

78 830 Anne Van Dyke, Grand Rapids (1902) 31:51

79 852 Katherine Love, Grand Rapids (1939) 32:11

80 853 Franny Singer, Grand Rapids (1941) 32:12

81 870 Katie Kuyten, Hudsonville (1961) 32:20

82 883 Amanda M Fleming, Hudsonville (1982) 32:31

83 884 Kristin Dyke, Hudsonville (1984) 32:31

84 898 Jillian Litty, Hudsonville (2002) 32:42

85 899 Jenna Foerster, Hudsonville (2003) 32:42

86 910 Jessica Pirrone, Wayland (2016) 32:47

87 919 Jessica Fick, Hudsonville (2025) 32:50

88 920 Angela Carlson, Hudsonville (2026) 32:50

89 922 Abigail Scranton, Grand Rapids (2028) 32:50

90 924 Sarah Herrmann, Grand Rapids (2031) 32:51

91 925 Sarah Burgoyne, Bradley (2032) 32:51

92 926 Meagan Green, Hudsonville (2033) 32:51

93 927 Laura Gleason, Hudsonville (2034) 32:51

94 933 Samantha Moses, Dorr (2043) 32:57

95 947 Brittany Dannenberg, Jenison (2059) 33:02

96 953 Lisa Correll, Wayland (2068) 33:11

97 954 Jessica Byl, Belmont (2069) 33:11

98 978 Stephany Rookus, Hudsonville (2103) 33:38

99 980 Ashlee Andrews, Wayland (2108) 33:41

100 1029 Sasha Bosma, Grand Rapids (2181) 34:39

101 1030 Annika Knibbe, Holland (2182) 34:39

102 1035 Ashley Herrmann, Grand Rapids (2192) 34:44

103 1040 Sydney Cooke, Hudsonville (2198) 34:52

104 1041 Brooke Vanhoven, Hudsonville (2199) 34:54

105 1042 Karra Dykhouse, Holland (2201) 34:54

106 1053 Olivia Reedy, Hudsonville (2219) 35:10

107 1055 Michelle Smit, Hudsonville (2221) 35:10

108 1056 Madison Caro, Hudsonville (2223) 35:11

109 1058 Erin Webster, West Olive (2225) 35:12

110 1059 Brittany Reedy, Hudsonville (2226) 35:13

111 1063 Tori Baar, Holland (2231) 35:17

112 1075 Ellyn Gendler, Grand Rapids (2254) 35:40

113 1076 Elizabeth M Kiewiet, Kalamazoo (2255) 35:42

114 1079 Stephanie Kiewiek, Kalamazoo (2258) 35:45

115 1092 Ashley Shillinger, Coopersville (2275) 36:08

116 1094 Andrea Natte, Marne (2277) 36:09

117 1098 Sydney Schulz, Belmont (2282) 36:16

118 1103 Sarah Sobie, Grand Rapids (2287) 36:31

119 1150 Haley Zwick, Fenton (2351) 38:30

120 1158 Erica Finley, Jenison (2362) 39:11

121 1159 Jillian Stapf, Hudsonville (2363) 39:11

122 1165 Andrea Averill, Kingston (2373) 39:30

123 1166 Amanda Averill, Kingston (2374) 39:34

124 1168 Olivia Deters, Hudsonville (2377) 39:39

125 1172 Alexis Wabeke, Hudsonville (2382) 40:12

126 1196 Emily Burns, Muskegon (2411) 42:39

127 1197 Lauryn Hughes, Muskegon (2412) 42:39

128 1206 Emily Witkowski, Walker (2422) 44:29

129 1211 Christine Patterson, Hudsonville (2429)

46:33

130 1213 Michelle Harring, Hudsonville (2432) 47:11



Men's 14 to 19 125 Finished



1 5 Jonathon Losey, Grand Rapids (5) 16:31

2 6 Tom Nichols, Sears (7) 16:35

3 18 Scott Bass, Walker (20) 18:10

4 19 Christopher Warwick, Grand Rapids (21) 18:17

5 20 Frank Therrian, Holton (22) 18:18

6 27 Ryan Mc Kinnie, Brighton (30) 18:48

7 29 Josh Levin, Grand Rapids (32) 18:54

8 47 Timothy Keur, Hudsonville (50) 19:36

9 53 Jeff Bliss, Grand Rapids (56) 19:46

10 54 Christian Clark, Traverse City (57) 19:46

11 55 David Vanderwood, Grandville (58) 19:47

12 57 Derek Mazurek, Nunica (60) 19:51

13 64 Brandon Cook, Belmont (67) 19:54

14 72 Eron Cayedito, Grand Rapids (77) 20:03

15 81 Daniel Kooy, Grand Rapids (86) 20:12

16 83 Daniel Boozer, Rockford (88) 20:14

17 84 Tyler Mccoy, Rockford (89) 20:16

18 85 Tim Muma, Grand Rapids (90) 20:17

19 90 Jeremy Mosher, Cincinnati (95) 20:19

20 93 Brandon Carey, Greenville (98) 20:26

21 96 Mark Eisentrager, Grandville (101) 20:30

22 97 Lance Jones, Saranac (102) 20:30

23 121 Daniel Ten Brink, Grandville (131) 20:55

24 123 Josh Zondervan, Grandville (133) 20:56

25 127 Mike Bosma, Wyoming (137) 21:02

26 128 Mike Deblaay, Jenison (138) 21:02

27 129 Chris Deines, Greenville (139) 21:03

28 133 Erik Lapointe, Grand Rapids (143) 21:06

29 140 Dmitri Brown, Zeeland (151) 21:14

30 144 Travis Koetje, Caledonia (156) 21:19

31 154 Kevin Read, Belmont (166) 21:24

32 167 Nicholas Ritzema, Rockford (184) 21:46

33 168 Kenneth Dietz Jr, Grand Rapids (185) 21:46

34 176 Jeff Shuck, Hudsonville (195) 21:51

35 181 Stephen Mackewich, Richmond (200) 21:55

36 191 Justin Carpenter, Grand Rapids (211) 22:03

37 198 Carl Heule, Rockford (219) 22:07

38 200 Ray Kail, Grandville (221) 22:08

39 211 James Bjorlie, Grand Rapids (233) 22:15

40 218 Adam Wyant, Milldleville (242) 22:19

41 220 Scott Lemons, Portage (244) 22:20

42 221 Joseph Remington, Grand Rapids (245) 22:21

43 225 Brandon Libra, Grand Rapids (249) 22:22

44 229 Michael O'mara, Rockford (255) 22:24

45 242 Gregory Teliczan, Cedar Springs (273) 22:32

46 243 Ben Sikma, Grand Rapids (274) 22:32

47 244 Adam Nunez, Perry (275) 22:33

48 256 Brandon Wood, Rockford (289) 22:44

49 259 Brad Myers, Pierson (292) 22:45

50 261 Douglas Brunner, Spring Lake (294) 22:46

51 265 Benjamin Chapman, Rockford (299) 22:50

52 266 Bryon Vosburg, Hudsonville (300) 22:50

53 267 Peter Collin, Kentwood (301) 22:51

54 268 Daniel Congrove, Grand Haven (303) 22:52

55 274 Rob Knecht, Grand Rapids (311) 22:56

56 281 Daniel Bruinsma, Grand Rapids (319) 23:03

57 282 Brad Boersma, Grand Rapids (320) 23:03

58 284 Jason Stauffer, Wyoming (323) 23:05

59 295 Jerry Wyant, Middleville (338) 23:09

60 297 Aarron Hoye, Grand Rapids (341) 23:10

61 299 David Lemieur, Grand Rapids (346) 23:11

62 304 Peter Daining, Grand Rapids (351) 23:13

63 306 Matt Plachta, Grand Rapids (353) 23:13

64 313 Daniel Arnoudse, Grand Rapids (360) 23:17

65 316 Curt Postema, Wayland (364) 23:20

66 319 David Rinker, Grand Rapids (367) 23:21

67 322 William Mcgarrity, E. Grand Rapids (370)

23:24

68 326 Jon Kirkwood, Dorr (374) 23:28

69 333 Matt Milito, Grand Rapids (382) 23:30

70 340 Eric Oneill, Rockford (392) 23:35

71 342 Christopher Himburg, Clarkston (394) 23:35

72 343 Brad Vandyke, Rockford (395) 23:36

73 344 Kyle Leese, Charlevoix (396) 23:36

74 359 Artie Holden, Marne (418) 23:47

75 382 Brian Buchanan, Hudsonville (447) 23:59

76 413 Bradley Brunner, Spring Lake (496) 24:16

77 433 Chris White, Wyoming (527) 24:28

78 435 Steven Cali, Grand Rapids (529) 24:29

79 448 Kevin Zukowski, Rockford (547) 24:36

80 462 Aaron Traylor, Shelbyville (568) 24:46

81 476 Andy Fry, Grand Rapids (587) 24:53

82 486 Lucas Morales, Grand Rapids (604) 25:00

83 503 Joshua Vuyst, Hudsonville (636) 25:10

84 518 Jeffrey Lubbers, Kentwood (661) 25:19

85 526 Eric Lemieur, Grand Rapids (671) 25:22

86 561 Jason Graydon, Grand Rapids (726) 25:40

87 567 Andrew Gerlach, Hudsonville (732) 25:42

88 569 Josh Leese, Charlevoix (734) 25:43

89 594 Joe Pettinga, Grand Rapids (772) 25:56

90 605 Cory Glisson, Plainwell (796) 26:03

91 620 Eric Lund, Dorr (823) 26:14

92 628 Patrick K Doyle, Muskegon (832) 26:18

93 643 David Zokoe, Jenison (859) 26:24

94 646 Gabriel Nunez, Perry (864) 26:26

95 653 Richard Mcgonnigal, Rockford (877) 26:28

96 678 Adam Olszewski, Wyoming (921) 26:40

97 681 Justin Marion, Jenison (927) 26:43

98 684 Mike Eason, Grand Rapids (930) 26:45

99 695 Danny Hyde, Grand Rapids (952) 26:52

100 700 Stephen Ritsema, Grand Rapids (959) 26:55

101 707 Daryl Koole, Grand Rapids (978) 27:06

102 774 Neil Cummings, Sparta (1101) 27:39

103 798 Shawn Kauffman, Comstock Pk (1166) 27:58

104 803 Matthew Denboer, Holland (1178) 28:03

105 807 Andrew Zevalrink, Rockford (1188) 28:07

106 824 Tim Nieuwkoop, Grand Rapids (1225) 28:21

107 854 Matt Russell, Rockford (1294) 28:40

108 874 Greg Mcdonald Jr., Ada (1331) 28:53

109 884 Brady Cone, Belmont (1358) 29:03

110 889 Kevin Keil, Canton (1370) 29:06

111 890 Mike Pitsch, Zeeland (1371) 29:06

112 939 Roger Wells, Grand Rapids (1501) 29:41

113 949 Robert Redding, Grand Rapids (1521) 29:46

114 953 Graham Forbes, Ster. Heights (1533) 29:48

115 968 Brandon Dodds, Kentwood (1571) 29:59

116 1009 Matt Ewing, Byron Center (1714) 30:40

117 1014 Jamie Wilson, Grand Rapids (1742) 30:49

118 1030 Tim Ryan, Grand Rapids (1781) 31:06

119 1062 Levi Halsted, Hopkins (1875) 31:42

120 1091 Austin Hagen, Holland (1946) 32:15

121 1116 Kevin Byl, Belmont (2070) 33:13

122 1121 Kyle Hoye, Grand Rapids (2088) 33:26

123 1122 Daniel Snyder, Stanton (2090) 33:27

124 1165 Isaiah Thaler, Middleville (2216) 35:04

125 1177 Paul Long Jr., Wyoming (2248) 35:35



Women's 14 to 19 159 Finished



1 6 Emily Hollender, Grand Rapids (110) 20:35

2 8 Sarah Sak, Grand Rapids (115) 20:39

3 13 Katie Van Beek, Grand Rapids (167) 21:25

4 17 Kelly Johnson, Kent City (183) 21:42

5 20 Bekah Hill, Grand Rapids (207) 22:00

6 24 Leah Roche, Casnovia (238) 22:17

7 28 Katie Roersma, Comstock Park (262) 22:26

8 29 Karri Johnson, Sand Lake (266) 22:28

9 32 Beth Chesla, Grand Rapids (279) 22:35

10 33 Joanna Sobie, Rockford (283) 22:40

11 34 Jacquelyn Spanding, Rockford (297) 22:48

12 35 Kyle Glass, Grand Rapids (302) 22:52

13 36 Alexis Smith, Kentwood (305) 22:52

14 40 Sara Otto, Grandville (325) 23:06

15 48 Grace Kelly, Grand Rapids (363) 23:19

16 50 Rachel Blowers, Grand Rapids (384) 23:31

17 51 Leah Johnson, Livonia (390) 23:34

18 54 Cheri Teliczan, Cedar Springs (398) 23:36

19 61 Amanda Gordon, Grand Rapids (423) 23:49

20 69 Megan Smith, Grand Rapids (455) 24:02

21 73 Katie Terhorst, Byron Center (464) 24:04

22 82 Lena Baldwin, Rockford (491) 24:14

23 85 Meredith Care, Grand Rapids (501) 24:18

24 96 Alyse Cleaver, Sand Lake (535) 24:32

25 117 Jamie Beurkens, Walker (599) 24:57

26 128 Julie Harris, Ravenna (623) 25:07

27 130 Jessica Stillman, Rockford (631) 25:09

28 131 Tara Ogden, Ada (632) 25:09

29 133 Lindsay Schultz, Rockford (635) 25:10

30 134 Elizabeth Van Kuiken, Grandville (637) 25:11

31 141 Hillary Mullennix, Wyoming (655) 25:18

32 151 Katie Madden, East Lansing (680) 25:24

33 161 Bethany Bergwerff, Hudsonville (713) 25:37

34 184 Heidi Bazen, Grand Rapids (781) 25:59

35 189 Elizabeth Dean, Hudsonville (792) 26:02

36 193 Val Heffelbower, Hastings (800) 26:06

37 194 Kelly Boozer, Rockford (801) 26:06

38 198 Niki Battjes, Mt. Pleasant (808) 26:09

39 210 Doreen L. Dusendang, Grand Rapids (843)

26:21

40 211 Jamie Myers, Sparta (845) 26:21

41 223 Alysha Persons, Rockford (874) 26:28

42 227 Emily Buurstra, Belmont (882) 26:29

43 229 Heather Painter, Newaygo (892) 26:32

44 247 Melissa Penar, Belmont (931) 26:45

45 249 Nicole Krupp, Comstock Park (934) 26:47

46 257 Cynthia Price, Walker (951) 26:51

47 262 Katie Dryer, Hudsonville (963) 26:57

48 275 Rachelle Baas, Kent City (988) 27:07

49 277 Pamela Nauta, Greenville (991) 27:08

50 283 Danielle Kozminski, Walker (1003) 27:12

51 286 Angie Berry, Montague (1010) 27:17

52 288 Megan Mccormick, Grand Rapids (1014) 27:18

53 290 Lisa Donley, Rockford (1018) 27:19

54 293 Melissa Wiersum, Jenison (1025) 27:21

55 299 Kelley Jelinski, Rockford (1033) 27:23

56 300 Melanie Haagsma, Grand Rapids (1034) 27:23

57 308 Michelle King, Ada (1056) 27:28

58 318 Julie Schoenfeld, Holland (1076) 27:31

59 320 Libby Allsberry, Rockford (1081) 27:33

60 324 Jennifer Punt, Middleville (1089) 27:36

61 325 Rachel Sisco, Lake (1093) 27:37

62 328 Ellen Mcgarrity, E. Grand Rapids (1102)

27:39

63 330 Susann Boehme, Fremont (1105) 27:40

64 343 Kathleen Targowski, Naperville (1125) 27:47

65 350 Michelle Harman, Rockford (1136) 27:49

66 352 Colleen Wassenaar, Rockford (1138) 27:50

67 354 Rebecca Barton, Sterling Height (1141) 27:51

68 358 Teisha Ottati, Whitehall (1149) 27:54

69 387 Kim Zeilstra, Grand Rapids (1198) 28:09

70 403 Hannah Slater, Kalamazoo (1227) 28:22

71 415 Kaley Vander Kodde, Comstock Park (1246)

28:27

72 423 Amy Boersen, Holland (1260) 28:31

73 443 Teanna Young, Hemlock (1298) 28:41

74 451 Krista Elling, Zeeland (1321) 28:51

75 460 Nicole Humphrey, Grand Rapids (1336) 28:55

76 466 Emily Byxbe, Grand Rapids (1344) 28:57

77 467 Rachael Koning, Alto (1345) 28:58

78 472 Amanda Baushke, Alma (1353) 29:02

79 485 Kerri Kohane, Grandville (1382) 29:08

80 488 Kimberly Kidder, Holland (1385) 29:09

81 492 Heather Vandentoorn, Rockford (1394) 29:12

82 493 Amanda Overholt, Alto (1396) 29:14

83 500 Salem Jones, Grand Rapids (1406) 29:16

84 514 Sara Seabolt, Holland (1432) 29:22

85 518 Diane Surofchek, Rockford (1436) 29:23

86 522 Julia Gamsby, Kentwood (1440) 29:24

87 523 Jennifer Gamsby, Grand Rapids (1441) 29:24

88 534 Ruth Bjorlie, Grand Rapids (1459) 29:28

89 536 Aubrey Deboer, Ada (1463) 29:29

90 538 Miriam Northcutt, Rockford (1467) 29:30

91 539 Clare O'grady, Ada (1468) 29:30

92 555 Erika Carlson, West Olive (1491) 29:39

93 556 Nichole Page, Whitehall (1492) 29:39

94 557 Jenna Bennett, Caledonia (1493) 29:39

95 575 April St. Amant, Zeeland (1525) 29:46

96 582 Jennifer Walvoord, Holland (1535) 29:49

97 584 Amy Keeble, Sterling Height (1540) 29:50

98 596 Amanda Whittaker, Grand Rapids (1559) 29:56

99 604 Samantha Gravelyn, Grand Rapids (1572) 29:59

100 607 Kathryn Eklund, Whitehall (1576) 30:00

101 628 Monique Goulet, Grand Rapids (1603) 30:06

102 645 Mandy Bazen, Grand Rapids (1626) 30:15

103 658 Kendyl Adams, Carmel (1645) 30:21

104 660 Tiffany Bennett, Allendale (1648) 30:22

105 663 Nicole Britten, Rockford (1652) 30:23

106 671 Andrea Zoet, Kentwood (1666) 30:26

107 672 Emily Zoet, Kentwood (1667) 30:26

108 680 Karly Greving, Grandville (1678) 30:31

109 685 Kelly Mcintosh, Galesburg (1686) 30:32

110 686 Robin Adams, Carmel (1687) 30:33

111 695 Caroline Nelsen, Alto (1697) 30:35

112 696 Laura Harris, Ravenna (1699) 30:36

113 698 Rynell Cook, Whitehall (1701) 30:37

114 709 Amber Watrous, Rockford (1718) 30:41

115 721 Katherine Strauss, Alto (1732) 30:46

116 733 Amanda Bylsma, Hudsonville (1750) 30:52

117 735 Jessica Embelton, Grandville (1755) 30:53

118 737 Sara Lutz, Walker (1757) 30:53

119 746 Carrie E. Lockwood, Rockford (1774) 31:03

120 757 Brooke Knudsen, Rockford (1792) 31:13

121 767 Amy Anderle, Sparta (1807) 31:16

122 771 Maureen Mienko, Grand Rapids (1814) 31:18

123 773 Rebekah Vargaz, Grandville (1819) 31:19

124 780 Salena Martinez, Whitehall (1828) 31:21

125 817 Melissa Cooper, Fowlerville (1886) 31:47

126 842 Lauren Gross, Grand Rapids (1923) 32:05

127 846 Lia Bosma, Grand Rapids (1930) 32:07

128 850 Kari Lutke, Allendale (1937) 32:10

129 855 Emily Mack, Comstock Park (1945) 32:14

130 863 Ann Norton, Grand Rapids (1954) 32:18

131 875 Jackie Richards, Grandville (1968) 32:24

132 878 Stephanie Heberly, Grandville (1971) 32:25

133 892 Jane Brunett, Belmont (1993) 32:38

134 914 Ashley Kielian, Lisle (2020) 32:49

135 918 Stephanie Myers, Grandville (2024) 32:50

136 929 Michelle Travis, Holland (2037) 32:53

137 943 Erica Frisch, Mt. Pleasant (2055) 33:00

138 950 Colleen O'grady, Ada (2064) 33:08

139 964 Marylin Biddle, Hudsonville (2082) 33:20

140 965 Betsy Nichols, Wyoming (2083) 33:21

141 976 Donna Pappas, Alma (2100) 33:37

142 981 Kailey Pimm, Grand Haven (2110) 33:42

143 1012 Sara Osmun, Whitehall (2150) 34:14

144 1046 Jodi Kemp, Sault St. Marie (2207) 34:59

145 1050 Iris Lembeke, Whitehall (2213) 35:03

146 1052 Eve Ikonen, Whitehall (2217) 35:05

147 1057 Marcy Wesseldyke, Zeeland (2224) 35:12

148 1065 Rachael Wolf, Alto (2236) 35:19

149 1081 Valerie Russell, Rockford (2260) 35:47

150 1111 Verena Schuck, Whitehall (2298) 37:04

151 1112 Jamie Cowrneya, Twin Lake (2299) 37:05

152 1131 Megan Courtright, Wyoming (2327) 37:41

153 1133 Julie Dubois, Lansing (2329) 37:46

154 1161 Kristin Schumacher, Grand Rapids (2365)

39:12

155 1181 Jeannette Durham, Belmont (2392) 40:43

156 1182 Jennifer Duron, Grand Rapids (2393) 40:51

157 1193 Jennifer Dubois, Lansing (2407) 42:23

158 1208 Laura Weir, Hudsonville (2425) 45:31

159 1215 Michelle Manni, Walker (2434) 47:37



Men's 20 to 24 86 Finished



1 2 Scott Grace, Rochester (2) 15:54

2 8 Jim Marcero, Northville (9) 16:53

3 25 Paul Marfia, Fennville (28) 18:39

4 26 Chris Winslow, Spring Lake (29) 18:45

5 30 Kevin Buckley, Rockford (33) 18:58

6 38 Scot Morrell, Allendale (41) 19:17

7 42 Andrew Smeckert, Allendale (45) 19:20

8 46 Tim Mckernan, Grand Rapids (49) 19:31

9 58 Brent Gottleber, Jenison (61) 19:51

10 59 Jeremy Nunez, Perry (62) 19:52

11 62 Chris Evink, Plymouth (65) 19:54

12 66 Brad Fackler, Kentwood (69) 19:58

13 67 Quoc Tran, Chicago (70) 19:58

14 76 Nate Adema, Grand Rapids (81) 20:10

15 79 Jeffrey Courtright, Wyoming (84) 20:11

16 92 Kevin Vandergraaf, Grand Rapids (97) 20:23

17 139 Brett Logan, Grand Rapids (150) 21:13

18 143 Jason Snyder, Grand Rapids (155) 21:17

19 169 Erich Strehl, Grand Rapids (186) 21:46

20 171 Jason Vander Kodde, Wyoming (189) 21:47

21 182 Jason Wojczynski, Ada (201) 21:55

22 196 Darrin Oliver, Wyoming (217) 22:07

23 210 Jeff Macdoniels, Holland (232) 22:13

24 213 Brian Cummings, Greenville (236) 22:16

25 230 Kevin Nash, Holland (256) 22:25

26 231 Jonathan Meengs, Zeeland (257) 22:25

27 253 Nathan Steinberg, Kalamazoo (286) 22:42

28 254 Joseph Fleeger, Hudsonville (287) 22:44

29 280 Scott Morrow, Ypsilanti (318) 23:01

30 287 Adam Breit, Byron Center (328) 23:07

31 305 Christian Stahl, Grand Rapids (352) 23:13

32 318 Jeremy Moore, Holland (366) 23:20

33 357 Geoffrey Gamsby, Kentwood (416) 23:45

34 361 Aaron Anderson, Muskegon (420) 23:48

35 365 Joel Joshua, Grand Rapids (427) 23:51

36 375 Jonathan Vandervlugt, Allendale (438) 23:57

37 377 Sergio Castellanos, Chicago (441) 23:58

38 385 Scott Brunner, Spring Lake (450) 24:00

39 389 Darren Hamstra, De Motte (460) 24:03

40 410 Jeremy Konyndyk, Grand Rapids (492) 24:14

41 412 Scott Armock, Grand Rapids (495) 24:15

42 416 Rich Kroll, Montague (499) 24:17

43 417 Braddy Crim, Grand Rapids (502) 24:18

44 446 Philip Tannian, Grand Rapids (545) 24:36

45 455 Mark Stegink, Grand Rapids (559) 24:43

46 460 Travis Morgan, Spring Lake (566) 24:46

47 481 Joseph Van Ess, Wyoming (596) 24:57

48 485 David Penoyer, Wyoming (603) 24:59

49 496 Gregg Mulder, Grandville (624) 25:07

50 524 Josh Breen, Allendale (668) 25:21

51 532 William Tilton, Grand Rapids (684) 25:26

52 534 Nate Pegman, Grand Rapids (686) 25:26

53 555 Steve Palmbos, Zeeland (718) 25:38

54 563 Daniel Page, Allendale (728) 25:41

55 565 Jeremy Rice, Holland (730) 25:42

56 597 Kevin Daley, Grand Rapids (779) 25:59

57 636 Scott Thompson, Grand Rapids (847) 26:22

58 645 Joseph Joshua, Grand Rapids (863) 26:25

59 651 Paul Thomas, Hudsonville (873) 26:28

60 668 Mark Mayr, Kalamazoo (902) 26:37

61 690 Chris Legg, Wyoming (945) 26:50

62 742 Tim Todish, Grand Rapids (1044) 27:26

63 745 Jeff Perez, Grand Rapids (1048) 27:26

64 748 Eric Vogel, Coopersville (1053) 27:27

65 763 James Kais, Grand Rapids (1084) 27:33

66 765 Jason Grutter, Rockford (1087) 27:35

67 771 Scott Pastoor, Grand Rapids (1096) 27:38

68 784 Ryan Oconnell, Holland (1129) 27:48

69 797 Scott Brown Jr., Holland (1164) 27:58

70 808 Rob Deboer, Hudsonville (1189) 28:07

71 827 Jason Beckwith, Wyoming (1237) 28:25

72 849 Thomas Rines, Kentwood (1285) 28:38

73 865 Brian Bates, Kalamazoo (1314) 28:47

74 870 Brandon Doroh, Holland (1320) 28:50

75 873 Gregory Waslar, Kalamazoo (1328) 28:53

76 915 Paul Clopton, Byron Center (1418) 29:19

77 930 Joel Hoeksema, Grand Rapids (1469) 29:30

78 933 Mark Grevengoed, Grand Rapids (1474) 29:34

79 973 David Schlachter, Grand Rapids (1584) 30:02

80 1002 David Curtis, Wayland (1688) 30:33

81 1079 Mike Gritzmaker, Comstock Park (1917) 32:01

82 1087 Ryan Metzger, Kent City (1935) 32:10

83 1098 Andrew Mitchell, Cedar (1978) 32:30

84 1108 Matthew Travis, Holland (2035) 32:53

85 1112 Donald Mackewich, Richmond (2051) 32:59

86 1113 Sam Olson, Greenville (2062) 33:05



Women's 20 to 24 144 Finished



1 3 Erin Courtright, Wyoming (26) 18:37

2 14 Jill L Hirdes, Grand Rapids (168) 21:26

3 15 Laura Less, Grand Rapids (173) 21:34

4 18 Melissa Hammerlund, Grand Rapids (188) 21:46

5 56 Rebecca Berndt, Dorr (401) 23:38

6 57 Janelle Markel, Marysville (402) 23:38

7 58 Rachel Tenbrink, Jenison (407) 23:41

8 60 Jennifer Dake, Grand Rapids (421) 23:48

9 68 Cathleen King, Holland (453) 24:01

10 70 Becki Hileman, Portage (456) 24:02

11 87 Tessy Lamer, Wyoming (508) 24:20

12 99 Jorita Bruininks, Kalamazoo (542) 24:34

13 102 Christie Vander Heide, Grosse Pointe (554)

24:41

14 103 Meg Malleis, Grand Rapids (555) 24:41

15 127 Stacie Rylance, Ortonville (622) 25:06

16 135 Sharon Mulder, Holland (638) 25:11

17 137 Denise Licatesi, Grand Rapids (641) 25:12

18 138 Jill Folland, Wyoming (644) 25:13

19 149 Heidi Newton, Grandville (677) 25:24

20 150 Ginger Brower, Holland (679) 25:24

21 162 Jill Heynen, Grand Rapids (714) 25:37

22 164 Stephanie Roberts, South Haven (719) 25:38

23 167 Nicole Deines, Grand Rapids (741) 25:45

24 180 Kimberly Staudacher, Rockford (775) 25:58

25 183 Julie Christensen, Muskegon (780) 25:59

26 187 Jill Myers, Grand Rapids (785) 26:00

27 196 Heather Jackson, Grand Haven (803) 26:07

28 199 Maria Morren, Grandville (809) 26:10

29 206 Lindsay Carr, Allendale (837) 26:19

30 207 Corry Bowersox, Mt. Pleasant (838) 26:19

31 209 Cori Metzgar, Kalamazoo (841) 26:20

32 220 Jennie Howlett, Pinckney (868) 26:27

33 232 Angela Nolan, Grand Rapids (897) 26:34

34 241 Laura Payne, Grand Rapids (915) 26:39

35 242 Tiffany Scholma, Allendale (916) 26:40

36 243 Adrianne Hagen, Grand Rapids (918) 26:40

37 246 Chau Huynh, Grandville (924) 26:42

38 248 Kerri Delacher, Grand Rapids (932) 26:46

39 251 Kim Postema, Klalamazoo (938) 26:47

40 254 Sara Tibbe, Grant (942) 26:49

41 256 Angela Fredricks, Jenison (949) 26:51

42 258 Rhonda Vander Weide, Zeeland (954) 26:52

43 259 Jennifer Mekkes, Wyoming (955) 26:53

44 267 Emily Butzer, Grand Rapids (972) 27:04

45 268 Bethany Simmons, Granville (973) 27:05

46 273 Renee Schueller, Grand Rapids (981) 27:06

47 276 Allison Baas, Kent City (990) 27:08

48 284 Michelle Mojzak, Grand Rapids (1007) 27:15

49 297 Karen Wiesenauer, Ann Arbor (1031) 27:23

50 317 Karla Helder, Hudsonville (1074) 27:31

51 322 Yolanda Grutter, Rockford (1086) 27:34

52 329 Sabine Piller, Jenison (1104) 27:40

53 349 Kristen Diekevers, Jenison (1134) 27:49

54 353 Brenda Haynal, Clio (1139) 27:51

55 369 Erin Touw, Grand Rapids (1167) 27:58

56 370 Heather Koole, Grand Rapids (1170) 28:00

57 371 Melanie Lozer, Grandville (1172) 28:00

58 374 Courtney Eldersveld, Grandville (1175) 28:02

59 378 Dena Velderman, Allendale (1181) 28:04

60 382 Dawn Wierzbicki, Grand Rapids (1190) 28:07

61 390 Kari Sayer, Wyoming (1203) 28:11

62 392 Gwen Boven, Hudsonville (1206) 28:13

63 400 Mindy Niel, Grand Rapids (1221) 28:18

64 414 Shelby Wagner, Ludington (1243) 28:26

65 416 Andrea Olszewski, Grand Rapids (1249) 28:28

66 421 Rebecca Snoeyink, Grand Rapids (1258) 28:31

67 422 Rhiannon Popma, Grandville (1259) 28:31

68 428 Kellie Stewart, Lowell (1269) 28:33

69 430 Jaclyn Vandentoorn, Grand Rapids (1272)

28:35

70 441 Linda Arnsman, Wyoming (1295) 28:40

71 454 Stephanie Wessling, Grand Rapids (1326)

28:52

72 455 Megan M. Elliot, Kentwood (1327) 28:52

73 473 Jessie Palazzolo, Grand Rapids (1354) 29:02

74 476 Brenda Tinsley, Allendale (1360) 29:04

75 477 Melissa Morren, Kalamazoo (1361) 29:04

76 495 Lisa Pahl, Ann Arbor (1399) 29:15

77 504 Autumn Barefoot, Comstock Park (1420) 29:19

78 505 Jennifer Wohlberg, Kalamazoo (1422) 29:20

79 511 Katie Ryan, Jenison (1428) 29:20

80 541 Julie Rotman, Orland Park (1473) 29:33

81 569 Rebecca Velthouse, Jenison (1517) 29:44

82 599 Jana Dykstra, Grand Rapids (1562) 29:56

83 601 Martha Walvoord, Holland (1565) 29:58

84 608 Shannon Holmes, Grand Rapids (1577) 30:00

85 611 Jennifer Sullivan, Kentwood (1582) 30:01

86 612 Rebecca Jones, Holland (1585) 30:02

87 613 Laura Stob, Grand Rapids (1586) 30:03

88 650 Ginger Perry, Grand Rapids (1634) 30:19

89 674 Shelley Garter, Wyoming (1670) 30:27

90 675 Karen Summer, Worington (1672) 30:28

91 700 Stacy Meekhof, Grand Rapids (1703) 30:37

92 702 Jennifer Minard, Comstock Park (1706) 30:37

93 704 Nicole Zandstra, Holland (1711) 30:39

94 705 Emily Holt, Ada (1712) 30:40

95 707 Erin Patrick, Indian River (1716) 30:41

96 714 Linda Pobocik, Wyoming (1723) 30:43

97 754 Kara Oliver, Nashville (1785) 31:11

98 785 Amy Jarboe, Fort Wayne (1834) 31:26

99 800 Rosalyn Risdon, Alto (1853) 31:34

100 801 Laura Hagen, Holland (1854) 31:35

101 807 Jamie Hance, Newaygo (1863) 31:37

102 809 Diana Fruin, Grand Rapids (1866) 31:40

103 814 Sharon M Hoover, Grand Rapids (1881) 31:45

104 815 Lorie Popma, Grandville (1882) 31:45

105 820 Amy Reynolds, Kentwood (1889) 31:48

106 826 Amy Christensen, Grandville (1897) 31:50

107 832 Alison Latham, Kalamazoo (1906) 31:53

108 834 Laura Donker, Middleville (1910) 31:55

109 835 Amy Deweerd, Grand Rapids (1911) 31:55

110 841 Joy Kuipers, Grand Rapids (1922) 32:05

111 844 Sara Wolters, Grand Rapids (1925) 32:06

112 856 Susan Nemes, Ann Arbor (1947) 32:15

113 859 Heather Stang, Grand Rapids (1950) 32:16

114 860 Julie Zinger, Kentwood (1951) 32:16

115 861 Jamie Visscher, Grand Rapids (1952) 32:17

116 868 Jeannie Vankuiken, Zeeland (1959) 32:20

117 886 Jill Orris, Kentwood (1987) 32:34

118 887 Melanie Denbraber, Grand Rapids (1988) 32:34

119 888 Flora Gonzalez, Grand Rapids (1989) 32:35

120 890 Sarah Bosma, Jenison (1991) 32:36

121 896 Emily Jacobs, Kalamazoo (1998) 32:40

122 928 Heather Flannery, Traverse (2036) 32:53

123 937 Joanne Cooper, Holland (2048) 32:59

124 938 Sandra Granzo, Grand Rapids (2049) 32:59

125 939 Amy Ferner, Jenison (2050) 32:59

126 969 Heidi Green, Belding (2091) 33:28

127 975 Frances Terry, Kalamazoo (2099) 33:37

128 982 Kelly Morgan, Frmngtn Hlls (2111) 33:45

129 984 Ruth Johnston, Grand Rapids (2114) 33:47

130 1007 Cassandra Lane, Grand Rapids (2143) 34:10

131 1017 Brooke Rardin, East Leroy (2155) 34:17

132 1023 Shari Schwenk, Allendale (2169) 34:31

133 1025 Valerie Helder, Hudsonville (2174) 34:35

134 1080 Sarah Douglas, Grand Rapids (2259) 35:47

135 1082 Holly Olson, Greenville (2261) 35:49

136 1117 Melissa Karsten, Chicago (2305) 37:11

137 1123 Kelly Macvoy, Grand Rapids (2314) 37:18

138 1129 Jolene Bickle, Lakewood (2325) 37:40

139 1134 Nicole Johns, Sault St. Marie (2330) 37:47

140 1143 Angela Lange, Grandville (2341) 38:10

141 1147 Erin Hoebeke, Alto (2345) 38:20

142 1157 Cherri Bair, Grand Rapids (2360) 39:07

143 1162 Jennifer Barnhardt, Wyoming (2369) 39:25

144 1199 Jeanette Diaz, Holland (2414) 42:41



Men's 25 to 29 133 Finished



1 3 Paul Rice, Eastpoint (3) 15:58

2 4 Scott Hector, Twin Lake (4) 16:00

3 7 Chris Lett, E. Lansing (8) 16:43

4 15 Lee J Christensen, Rockford (17) 17:56

5 24 Heath Laprad, Monroe (27) 18:38

6 36 Max Grengs, Grand Rapids (39) 19:11

7 39 Nate Rousse, Traverse City (42) 19:19

8 41 Daniel Jaroche, Lansing (44) 19:20

9 43 Jon Vander Hill, Greenville (46) 19:21

10 44 Eric Dickerson, Grand Rapids (47) 19:24

11 45 Todd M. Vandeguchte, Jenison (48) 19:30

12 48 Phillip D. Sanborn, Ann Arbor (51) 19:37

13 75 Ken Klump, Wayland (80) 20:09

14 82 Chad Nykamp, Holland (87) 20:12

15 86 Marc Swartz, Fennville (91) 20:17

16 99 Eric Petrus, Holland (104) 20:31

17 102 Jason Hovingh, Grand Rapids (107) 20:33

18 103 Jason Collins, Ada (108) 20:33

19 111 Jim Flanders, Wyoming (119) 20:42

20 114 Erik Sinka, Chicago (123) 20:47

21 122 Donald Rochford, East Lansing (132) 20:55

22 125 Rob Odejewski, Walker (135) 20:59

23 131 Erik Cliff, Grand Rapids (141) 21:05

24 134 Carl Hilton, Grand Rapids (144) 21:07

25 165 Geoff Deines, Grand Rapids (181) 21:41

26 180 Kevin Henriksen, Wyoming (199) 21:54

27 195 Lee Majeski, Holland (216) 22:07

28 207 Brian Mathis, Holland (229) 22:12

29 209 Armando Swanson, Coopersville (231) 22:13

30 227 Ryan Elwart, Grandville (253) 22:23

31 237 Jason Glanville, Grand Rapids (265) 22:28

32 247 Anthony Hathaway, Grand Rapids (278) 22:35

33 251 Wayne Mueller, Grand Rapids (284) 22:40

34 252 Michael Peterson, Sparta (285) 22:42

35 264 Daniel Ryan, Grand Rapids (298) 22:49

36 275 Dan Vaniddekinge, Grand Rapids (313) 22:57

37 276 Daniel Creger, Saginaw (314) 22:57

38 298 Jim Sponseller, Mt. Pleasant (342) 23:10

39 307 Michael Feighan, Grand Rapids (354) 23:13

40 314 Kevin Grifhorst, Grand Rapids (361) 23:17

41 323 David Knisley, Grand Rapids (371) 23:27

42 332 John Leister, Walker (381) 23:29

43 346 Scott Vanzanten, Kalamazoo (403) 23:39

44 354 Bill Blais, Grand Rapids (413) 23:43

45 366 Mark Bourne, Muskegon (428) 23:52

46 367 Jeff Muller, Grand Rapids (429) 23:53

47 383 Rodrick Reidsma, Grand Rapids (448) 23:59

48 395 Mark Ricks, Alto (469) 24:05

49 399 Joseph Lowden, Spring Arbor (475) 24:08

50 400 Adam Kelly, Grand Rapids (476) 24:08

51 401 Mike Geisler, Wyoming (477) 24:08

52 405 Chris Bond, Grand Rapids (483) 24:09

53 431 Tom Grilley, Hudsonville (525) 24:28

54 437 Robert Schnur, Caledonia (531) 24:30

55 442 Paul Clark, Grand Rapids (540) 24:34

56 443 Leonard Iakiri, Wyoming (541) 24:34

57 453 David Salisz, Grand Rapids (556) 24:42

58 456 David Balk, Grand Rapids (560) 24:43

59 463 Mark Malleis, Grand Rapids (569) 24:47

60 468 Darin Declark, Coopersville (574) 24:49

61 471 Shane Clum, Grand Rapids (577) 24:49

62 477 Jason Bishop, Grand Rapids (588) 24:54

63 479 Thomas Van Bennekom, Grand Rapids (593)

24:55

64 480 Paul David, Sparta (594) 24:55

65 488 Peter Bontekoe, Grand Rapids (606) 25:02

66 489 Kevin Fase, Grand Rapids (608) 25:02

67 490 Mike Pattison, E Grand Rapids (609) 25:02

68 492 Erik Christian, Kentwood (612) 25:03

69 495 James Berry, Whitehall (619) 25:05

70 497 Neil Steger, Grand Rapids (625) 25:07

71 500 Gary Kozak, Jenison (628) 25:08

72 501 Robert Kamrath, Walker (630) 25:09

73 508 David Paauwe, Grand Rapids (647) 25:14

74 511 Charles Wollborg, Royal Oak (650) 25:15

75 512 Michael Luna, Royal Oak (652) 25:15

76 513 Thomas Schofield, Grand Rapids (653) 25:16

77 520 Doug Derdowski, Lansing (663) 25:20

78 525 Rick Kirgis Jr., Howell (669) 25:22

79 542 Eric Parent, Ft Wayne (697) 25:30

80 544 Douglas Jones, Grand Rapids (700) 25:31

81 552 Taras Barnes, Grand Rapids (710) 25:35

82 571 Brent Mast, Holland (736) 25:43

83 577 Paul Brink, Grand Rapids (745) 25:48

84 580 David Stencel, Kentwood (750) 25:49

85 587 Tom Hollman, Farmington (761) 25:52

86 589 Tom Brower, Holland (764) 25:53

87 590 Jaysin R. Elliot, Kentwood (766) 25:54

88 606 Robert Noack, Grand Rapids (797) 26:03

89 616 Matthew Burke, Grand Rapids (817) 26:12

90 617 Greg Ohlman, Jenison (820) 26:13

91 622 Walter Catton, Holland (825) 26:16

92 647 Rick Post, Grand Rapids (865) 26:26

93 654 Chad Holzgen, Grand Rapids (879) 26:29

94 664 Jim Manning, Wyoming (893) 26:33

95 666 Juan Gonzalez, Athens (899) 26:35

96 682 Stephen Dills, Bloomfield Hill (928) 26:45

97 686 Eric Hughes, Grand Rapids (935) 26:47

98 697 Kenneth Chung, Ann Arbor (956) 26:53

99 708 Scott Wilcox, Holland (979) 27:06

100 731 Martin Lambrecht, Holland (1022) 27:20

101 794 Anthony Lang, Zeeland (1156) 27:55

102 799 Robert Powers, Grand Rapids (1168) 27:59

103 800 Chris Powers, Charlotte (1169) 27:59

104 804 Tim Apotheker, Grand Rapids (1182) 28:04

105 806 Brett Van Til, Grand Rapids (1185) 28:06

106 809 Chad Wieber, Grand Rapids (1192) 28:08

107 819 Doug K. Vanderlaan, Holland (1217) 28:17

108 839 Marc Mapes, Ionia (1265) 28:32

109 847 Mike Baker, Grand Rapids (1283) 28:38

110 850 Kevin Green, Grand Rapids (1286) 28:39

111 887 Howard Dickerson, Grand Rapids (1368) 29:06

112 888 Tony Bravata, Holland (1369) 29:06

113 896 Brian Keil, Wyoming (1379) 29:07

114 902 Brent Kerstetter, Kalamazoo (1392) 29:11

115 904 Hank Mowery, Kentwood (1398) 29:15

116 919 John Hosler, Grand Rapids (1442) 29:25

117 945 Keith Syrba, Grand Rapids (1512) 29:43

118 947 Steve Cicholski, Holland (1515) 29:44

119 987 Dan Wells, Grand Rapids (1641) 30:20

120 990 Kevin Wisdom, Fairfield (1654) 30:23

121 991 Shannon Burch, Grand Rapids (1655) 30:24

122 994 Jim Lepard, Jenison (1663) 30:25

123 1000 Dale Vander Maas, Grand Rapids (1682) 30:32

124 1005 Ty Sutherland, Grandville (1707) 30:38

125 1013 Perry L. Diep, Kentwood (1741) 30:48

126 1023 Ben Hondorp, Wyoming (1768) 30:58

127 1039 Jonathan Frens, Jenison (1804) 31:16

128 1043 Steve Broekema, Grand Rapids (1812) 31:18

129 1067 Michael Lapciuk, Wyoming (1880) 31:44

130 1138 Brad Ruiter, Holland (2149) 34:14

131 1151 Jason W. Benham, Grand Rapids (2179) 34:39

132 1181 Aaron Pike, Grand Rapids (2264) 35:54

133 1216 Mariano Diaz Jr., Holland (2415) 42:42



Women's 25 to 29 174 Finished



1 1 Karen Harvey, Ann Arbor (6) 16:35

2 2 Misty Allison-cohn, Lancaster (16) 17:55

3 5 Andrea Collins, Ada (74) 20:01

4 19 Vieng Vohgphrachanh, Holland (194) 21:50

5 23 Emily Vanderlaan, E. Grand Rapids (234)

22:16

6 25 Sheila Venhuizen, Grand Rapids (250) 22:23

7 27 Teresa Lowden, Spring Arbor (259) 22:25

8 37 Nicole Kirgis, Howell (308) 22:53

9 41 Erin Howe, Holland (327) 23:07

10 45 Kristi Elwart, Grandville (343) 23:10

11 47 Jan Brouwer, Hudsonville (345) 23:10

12 49 Diana Horner, Allendale (379) 23:29

13 53 Nicole Mccarron, Grand Rapids (397) 23:36

14 59 Tamera Gasperini, Grand Rapids (409) 23:42

15 63 Melinda Hare, Hastings (433) 23:55

16 75 Tracey Cohen, Farmington Hill (472) 24:06

17 89 Kelley Travis, Grand Rapids (512) 24:22

18 94 Leslie Dryer, Kentwood (523) 24:26

19 98 Deborah Clark, Grand Haven (538) 24:33

20 112 Amy Touw-bishop, Grand Rapids (589) 24:54

21 113 Lisa Schra, Grand Rapids (590) 24:54

22 119 Amy David, Sparta (607) 25:02

23 122 Melissa Brown, Grand Rapids (614) 25:03

24 123 Julie Osbourne, Grand Rapids (616) 25:04

25 136 Laura Carrick, Grand Rapids (640) 25:12

26 146 Stephanie Inman, Charlevoix (674) 25:23

27 152 Michelle Cyrol, Farmington (682) 25:25

28 160 Beth Hartzog, Fort Wayne (712) 25:36

29 163 Jeanne Lilligan, Hudsonville (716) 25:37

30 168 Clare Portinga, Grand Rapids (743) 25:46

31 171 Jodi Alvesteffer, Grand Rapids (755) 25:50

32 172 Heather Geisler, Wyoming (757) 25:51

33 178 Rochelle Vanderploeg, Wyoming (771) 25:56

34 179 Jerrie Brummitt-arredo, Holland (774) 25:57

35 204 Suzanne Carr, Okemos (828) 26:17

36 213 Tammi Brummel, Holland (852) 26:22

37 214 Christine Vanderwerp, Grand Rapids (853)

26:23

38 215 Melissa Hamm, Greenville (857) 26:23

39 217 Heather Dyke, Grand Haven (860) 26:24

40 218 Angelica Young, St. Joseph (862) 26:25

41 226 Marcia Wallinga, Grand Haven (880) 26:29

42 244 Noelia Altamira, Holland (922) 26:41

43 269 Martha Silvey, West Chicago (974) 27:05

44 271 Jodie Hallberg, Grand Rapids (977) 27:06

45 278 Yvonne Verlinde, Middleville (993) 27:08

46 285 Elizabeth Quinn, Kentwood (1008) 27:15

47 296 Rachel Ottens, Grand Haven (1030) 27:22

48 301 U Hanus, Holland (1040) 27:25

49 305 Debbie Riegler, Grand Rapids (1052) 27:27

50 309 Staci Andrews, Paw Paw (1058) 27:28

51 311 Kelly Burke, Grand Rapids (1062) 27:29

52 313 Ruth Buhk, Jenison (1066) 27:29

53 316 Julie Paganelli, Rockford (1073) 27:30

54 321 Sarah Vander Hill, Greenville (1082) 27:33

55 340 Susan Stepleton, Chicago (1122) 27:46

56 355 Yumiko Colon, Grand Rapids (1144) 27:52

57 360 Billie Freeland, Bailey (1152) 27:55

58 362 Kathryn Laberteaux, Ann Arbor (1155) 27:55

59 363 Bridget Meretta, Grand Rapids (1157) 27:56

60 364 Gerry Walquist, Comstock Park (1158) 27:57

61 366 Jerilyn Mulholland, Grand Rapids (1161)

27:57

62 367 April Oswald, Grand Rapids (1163) 27:58

63 385 Denise Ebert, Grand Rapids (1195) 28:08

64 386 Kristin L. Ellis, Grand Rapids (1196) 28:08

65 393 Shelly Richey, Kalamazoo (1207) 28:13

66 395 Michelle Burdsal, Comstock Park (1210) 28:14

67 396 Tracy Jo Brabham, Grand Rapids (1211) 28:14

68 407 Amy Gray, Alto (1232) 28:24

69 408 Margaret Tuori, Ada (1233) 28:24

70 409 Jenifer Main, Gurnee (1235) 28:24

71 413 Kristi Wagner - Villem, Holland (1242) 28:26

72 432 Julie Gates, Grand Rapids (1274) 28:36

73 440 Kelly Farkas, Grand Rapids (1291) 28:40

74 442 Teisha Love Mccall, Grand Rapids (1297)

28:41

75 448 Tonya Becker, Wyoming (1311) 28:45

76 450 Jacque Perrin, Grand Rapids (1315) 28:48

77 452 Josie Guerra, Mecosta (1322) 28:51

78 453 Jennifer Texer, Grandville (1324) 28:51

79 457 Anna Fowler, N. Muskegon (1330) 28:53

80 480 Heather Lobbezoo, Grand Rapids (1366) 29:06

81 491 Sonia Tao, Southfield (1393) 29:12

82 496 Diana Bushouse, Grand Rapids (1400) 29:15

83 520 Sherry Caldwell, Grand Rapids (1438) 29:23

84 524 Carolee Porter, Darien (1444) 29:25

85 525 Kristin Connolly, Grand Rapids (1445) 29:25

86 528 Julie Vandenbosch, Grand Rapids (1448) 29:26

87 530 Kari Nysse, Oak Park (1453) 29:27

88 533 Kristi Myers, Grand Rapids (1458) 29:28

89 540 Michelle Krick, Belding (1471) 29:33

90 542 Amy Sutton, Westland (1475) 29:34

91 543 Valerie Knol, Farmington Hill (1476) 29:34

92 551 Mimi Wood, Grand Rapids (1486) 29:37

93 552 Bridget Avery, Comstock Park (1487) 29:37

94 559 Brooke Bissell, Grand Rapids (1495) 29:40

95 562 Kerry Johnston, Kentwood (1499) 29:41

96 564 Cinnamon L. Troy, Kentwood (1504) 29:42

97 578 Kathleen Storey, Grand Rapids (1528) 29:47

98 579 Kimberly Peterson, Sparta (1529) 29:47

99 592 Molly Lacy, Wyoming (1555) 29:54

100 600 Cindy Slicker, Grand Rapids (1563) 29:57

101 603 Beth Grilley, Grand Rapids (1570) 29:59

102 632 Dawn Force, Grand Rapids (1610) 30:08

103 642 Beth Wieber, Ludington (1621) 30:12

104 649 Mary Jacobs, Grand Rapids (1632) 30:18

105 652 Marla Hobbel, Detroit (1637) 30:20

106 656 Elaine Glanville, Grand Rapids (1643) 30:21

107 665 Jillyne Wisdom, Fairfield (1656) 30:24

108 666 Mary Cranmer, Grand Rapids (1657) 30:24

109 667 Melissa Neckers, Grand Rapids (1658) 30:24

110 676 Melissa Timmer, Grand Rapids (1674) 30:29

111 688 Jamie Herdegen, Byron Center (1690) 30:34

112 694 Jen Hoeksema, Walker (1696) 30:35

113 701 Melissa Howell, Shelbyville (1704) 30:37

114 711 Gretchen Galloway, Grand Rapids (1720) 30:42

115 712 Amy Raczynski, Holland (1721) 30:42

116 716 Rebecca Sedlar, Grand Rapids (1725) 30:43

117 722 Ellen Lefere, Grand Rapids (1733) 30:46

118 731 Brenda Fex, Grand Rapids (1748) 30:51

119 741 Lisa Hudson, Wyoming (1761) 30:54

120 751 Emily Nederveld, Columbus (1780) 31:06

121 764 Shanelle Elzinga, Kentwood (1799) 31:15

122 768 Carrie O'connor, Grand Rapids (1808) 31:16

123 770 Tanya Lockwood, Ada (1813) 31:18

124 786 Christine Collet, Holland (1836) 31:28

125 787 Heather Halligan, Grand Rapids (1837) 31:29

126 789 Carrie Mcginn, Kentwood (1839) 31:30

127 790 Traci Costen, Hudsonville (1840) 31:31

128 793 Teresa Todd Reidsma, Grand Rapids (1844)

31:32

129 796 Collette Staal, Dorr (1849) 31:33

130 797 Anna Tenharmsel, Kentwood (1850) 31:33

131 803 Stacey Post, Grand Rapids (1856) 31:35

132 816 Lori Kohmescher, Rockford (1883) 31:46

133 828 Laura St. Amour, Grand Haven (1900) 31:50

134 829 Jennifer Stutz, Jenison (1901) 31:50

135 836 Lynnette Cahaney, Williamston (1913) 31:55

136 838 Julia Scott, Rockford (1916) 32:00

137 845 Vicki Ferris, St Johns (1928) 32:07

138 851 Mindy Mcdaid, Kalamazoo (1938) 32:11

139 873 Cheri Klipfel, Wyoming (1965) 32:23

140 876 Danielle Ribby, Marshall (1969) 32:25

141 893 Malinda Petersen, Grand Rapids (1994) 32:39

142 902 Stephanie Mc Intyre, Kentwood (2006) 32:43

143 906 Marnie Conklin, Byron Center (2012) 32:44

144 915 Jamie Hunter, Grand Rapids (2021) 32:49

145 930 Carrie Douglass, Rockford (2038) 32:55

146 941 Anne Feighan, Washington (2053) 33:00

147 942 Cathy Z. Sanborn, Ann Arbor (2054) 33:00

148 949 Jacqueline Miller, Kentwood (2061) 33:05

149 959 Pamela Farrer, Grand Rapids (2077) 33:18

150 993 Erin Hammingh, Hamilton (2126) 33:57

151 1004 Catherine Rice, Ada (2138) 34:07

152 1008 Linda Wallace, Huntsville (2144) 34:10

153 1011 Beth Ruiter, Holland (2148) 34:13

154 1015 Jill Jean, Lapeer (2153) 34:16

155 1016 Jennifer Schrand, Grand Rapids (2154) 34:17

156 1020 Kendra Decker, Grand Rapids (2159) 34:21

157 1026 Drinan Brown, East Grand Rapi (2175) 34:35

158 1036 April Brown, Kentwood (2193) 34:44

159 1072 Kristin Dart, Grand Rapids (2249) 35:35

160 1083 Jennifer Kurdelski, Grand Rapids (2262)

35:50

161 1093 Tracy Haifley, Wyoming (2276) 36:09

162 1114 Alice Grieser, Clarksville (2301) 37:07

163 1120 Kris Lloyd, Byron Center (2311) 37:14

164 1132 Dawn Langenbach, Grandville (2328) 37:45

165 1140 Jeannine Chandler, Holland (2338) 38:07

166 1144 Ann Swanson, Coopersville (2342) 38:11

167 1148 Tina Kreykes, Grandville (2348) 38:29

168 1169 Connie Potter, Lowell (2379) 39:48

169 1175 Michelle Crawford, Grandville (2386) 40:33

170 1179 Sarah Miller, Alto (2390) 40:41

171 1189 Genny Coyne, Grand Rapids (2401) 41:44

172 1191 Amy Geil, Kalamazoo (2403) 41:52

173 1194 June Dubois, De Witt (2408) 42:28

174 1201 Deborah Hewitt, Grand Rapids (2417) 43:00



Men's 30 to 34 129 Finished



1 33 William Vanatten, East Lansing (36) 19:00

2 40 Rich Grant, Walker (43) 19:19

3 60 Garry Viet, Grand Rapids (63) 19:52

4 69 Martin Comden, Rockford (73) 20:01

5 70 Todd Schuiling, Holland (75) 20:02

6 87 Tim Dykstra, Grand Rapids (92) 20:17

7 136 Mark S Alexander, Swartz Creek (147) 21:11

8 147 Ronald Thompson, Grand Rapids (159) 21:20

9 148 Paul Ordway, Alto (160) 21:20

10 155 Michael Finn, Lake Zurich (169) 21:29

11 162 Michael Jorritsma, Rochester Hills (177)

21:37

12 163 James Anderson, Rockford (178) 21:38

13 170 Steven Vandermolen, Byron Center (187) 21:46

14 190 Brian Hilliker, Jenison (210) 22:02

15 199 John Dice, Grand Rapids (220) 22:07

16 224 Dan Sytsma, Grand Rapids (248) 22:22

17 239 Michael Devarenne, Grand Rapids (269) 22:30

18 250 Greg Rogers, Comstock Park (282) 22:38

19 310 Charles Goebel, Plano (357) 23:15

20 315 Shawn Hull, Grandville (362) 23:19

21 328 Mike Bronson, Kalamazoo (376) 23:28

22 329 Dana O'connell, Grandville (377) 23:28

23 331 Troy Devoogd, Kent City (380) 23:29

24 337 Gary Dewitt, Grand Rapids (387) 23:33

25 347 David Echelbarger, Alto (404) 23:39

26 348 Kyle Townsend, Kalamazoo (405) 23:40

27 352 Dan Sirrine, Drummond Island (411) 23:43

28 362 Gary Stoutenburg, Grandville (422) 23:49

29 363 Ross Timmerman, Jenison (424) 23:50

30 376 Kurt Hanus, Holland (439) 23:57

31 379 James Depree, Grand Rapids (443) 23:58

32 390 Ken Parker, Rockford (461) 24:03

33 393 Bill Weirick, Benton Harbor (467) 24:04

34 408 Tom Bentley, Wyoming (487) 24:12

35 424 Shane Morse, Grand Rapids (514) 24:23

36 429 Andrew Rose, Grand Rapids (521) 24:25

37 434 David Slagh, Muskegon (528) 24:29

38 439 Kim Reamer, Grand Rapids (534) 24:32

39 449 Dean Bradfield, Wyoming (549) 24:37

40 452 Dale Kerkstra, Hudsonville (553) 24:38

41 458 Todd Chwatun, Grand Rapids (562) 24:44

42 469 Dennis Bradley, Grand Rapids (575) 24:49

43 478 Thomas Bennett, Rockford (592) 24:55

44 484 Patrick Putz, Grand Rapids (602) 24:59

45 502 Paulus Heule, Ada (633) 25:10

46 521 Michael Hilbink, Zeeland (665) 25:21

47 533 Shane Reynolds, Kentwood (685) 25:26

48 540 Robert Lamer, Wyoming (695) 25:29

49 547 Michael Gummere, Grandville (705) 25:33

50 548 William Culhane, Grand Rapids (706) 25:33

51 570 Tim Sturcz, Grandville (735) 25:43

52 578 Steven Challa, Grand Rapids (746) 25:48

53 586 Troy Champagne, Midland (759) 25:51

54 593 Steve Shamery, Hudsonville (769) 25:55

55 596 Julian Arredondo, Holland (777) 25:58

56 599 Naser Kamal, Gahanna (786) 26:00

57 611 Dave Hupp I I, Caledonia (811) 26:11

58 624 Jim Boven, Zeeland (827) 26:17

59 625 Amrik Aujla, Kentwood (829) 26:17

60 627 Rob Bowers, Stanton (831) 26:17

61 640 Richard Socall, Rockford (854) 26:23

62 652 Greg Price, Saranac (875) 26:28

63 655 Jack Sluite Sluiter, South Haven (881) 26:29

64 660 John Halquist, Grand Rapids (887) 26:31

65 663 Kirby Sparks, Whitehall (891) 26:32

66 673 Jon Brown-larsen, Grand Rapids (910) 26:38

67 674 Mark Ferrara, Wyoming (913) 26:39

68 676 Steven Freigang, Holland (919) 26:40

69 683 Anthony Smit, Grand Haven (929) 26:45

70 687 Stephen Dye, Grand Rapids (937) 26:47

71 706 Bill Lown, Coopersville (976) 27:06

72 711 Ken Kuchnicki, Jenison (985) 27:07

73 728 Skip Petrovich, Grand Rapids (1017) 27:19

74 729 David A Klump, Wayland (1020) 27:20

75 736 Robert Dean, Grandville (1036) 27:24

76 740 Dan Plew, Sparta (1041) 27:25

77 749 Michael G Lehman, Wyoming (1057) 27:28

78 751 Scott Butz, Grandville (1060) 27:28

79 752 Willie Main, Hudsonville (1063) 27:29

80 755 Steve Scheffler, Rockford (1068) 27:30

81 760 James Vanzee, Caledonia (1079) 27:32

82 766 Kevin Lodes, Muskegon (1090) 27:36

83 772 Scott Halquist, Grand Rapids (1098) 27:39

84 775 Glenn Bearss, Grand Rapids (1103) 27:40

85 787 Donald Lafaive, Traverse City (1140) 27:51

86 817 Chris Vinton, Grand Rapids (1215) 28:16

87 821 Charles Ruffin, Grand Rapids (1220) 28:18

88 867 Floyd Peplinski, Hesperia (1317) 28:49

89 868 Peter Gersonde, St. Joseph (1318) 28:49

90 869 Tyler Booker, Jenison (1319) 28:50

91 877 Patrick Russell, Grand Rapids (1338) 28:55

92 891 Brian Dickerson, Grandville (1372) 29:06

93 899 Joe Meininger, Kalamazoo (1387) 29:10

94 916 Brian Novak, Grand Rapids (1419) 29:19

95 920 Mike Snyder, Grand Rapids (1443) 29:25

96 928 James Will, Grand Rapids (1464) 29:29

97 931 Toren Kamerling, Wyoming (1470) 29:32

98 941 Bill Altena, Grand Rapids (1505) 29:42

99 950 Craig Hunsinger, Grand Rapids (1524) 29:46

100 957 Eric Sattler, Ada (1543) 29:51

101 959 Matt Moltane, Linden (1546) 29:52

102 966 Martin Alexander, Grand Rapids (1568) 29:58

103 970 Pete Wagner, Grand Rapids (1578) 30:00

104 982 Greg Cammell, Grand Rapids (1628) 30:15

105 983 Brian Gast, Grand Rapids (1630) 30:16

106 985 Kelly Bowers, Grand Rapids (1636) 30:19

107 1017 James Bunge, Grandville (1747) 30:51

108 1019 Jon Claesson, Rockford (1753) 30:52

109 1022 Mark Mccready, Jenison (1767) 30:56

110 1026 Lee Berkenpas, Grand Rapids (1771) 31:01

111 1032 Dale Wine, Holland (1786) 31:11

112 1038 Mike Stevens, Grand Rapids (1802) 31:16

113 1054 Jeff Degroote, Hastings (1857) 31:35

114 1059 Darren Brown, Rockford (1870) 31:41

115 1077 Pete Sims, Rockford (1912) 31:55

116 1100 Matt Vredenburg, Rockford (1983) 32:31

117 1102 Britton Fowler, Grand Rapids (1996) 32:40

118 1110 Joseph Bowers, Coral (2042) 32:55

119 1115 Terry Wallace, Huntsville (2066) 33:10

120 1127 Andrew Huber, Ludington (2105) 33:39

121 1133 Michelle Zientek, Cadillac (2123) 33:55

122 1149 Timothy Mergener, Rockford (2173) 34:34

123 1158 Henry Herrmann, Grand Rapids (2194) 34:45

124 1167 Dwayne Johnson, Hudsonville (2222) 35:11

125 1172 Larry Barton, Grand Rapids (2237) 35:19

126 1180 Steve Kurdelski, Grand Rapids (2263) 35:54

127 1191 Thomas Czaplicki, Hudsonville (2310) 37:14

128 1192 Michael Bibler, Browns Mills (2315) 37:19

129 1200 Craig Kreykes, Grandville (2347) 38:27



Women's 30 to 34 159 Finished



1 9 Tammy Debaar, Grand Rapids (122) 20:46

2 10 Karen L Alexander, Swartz Creek (127) 20:52

3 12 Hiroko Mullennix, Wyoming (153) 21:15

4 16 Elizabeth Parker, Belmont (180) 21:40

5 21 Marty Phelps, Cedar Springs (215) 22:06

6 39 Dacia Le Rough, Muskegon (322) 23:04

7 55 Barb Palsrok, Kentwood (399) 23:37

8 65 Judithanne Smith, Sand Lake (444) 23:58

9 66 Christine Dimaria, Grand Rapids (451) 24:01

10 71 Shelly Bugg, Grand Rapids (457) 24:02

11 76 Kellie Haines, Grand Rapids (474) 24:07

12 79 Leslie Napolillo, Rockford (486) 24:12

13 81 Kern Korte, Grand Rapids (490) 24:13

14 83 Ann Hayes, Grand Rapids (493) 24:15

15 88 Susan Timmerman, Jenison (509) 24:21

16 90 Christine Dils, St. Louis (513) 24:23

17 91 Monica Belrose, Ada (517) 24:23

18 92 Shari Sheler, Grand Rapids (519) 24:24

19 97 Susan Bradley, Grand Rapids (536) 24:33

20 101 Amy Cammell, Grand Rapids (550) 24:37

21 104 Deb Bailey, Grand Rapids (557) 24:42

22 115 Debbie Marosi, Grand Rapids (595) 24:56

23 129 Cindy Morgan, Grand Rapids (629) 25:09

24 147 Kym Matthews, Jenison (675) 25:24

25 156 Cathy Vredevoogd, Grandville (699) 25:30

26 157 Ronda Brinks, Hudsonville (701) 25:31

27 173 Annette Schwarz, Grand Rapids (758) 25:51

28 185 Karen Lewis, Rockford (782) 25:59

29 186 Anita Berends, Grand Rapids (783) 25:59

30 192 Barbara Gravelyn, Grand Rapids (799) 26:06

31 195 Sandi Waters, Bowling Green (802) 26:07

32 197 Karen Albers, Holland (804) 26:07

33 205 Laura Vandevelde, Grand Rapids (834) 26:18

34 228 Charnel Hop, Holland (888) 26:32

35 252 Aimee Vandenelzen, Holland (939) 26:48

36 255 Marge Vos, Spring lake (943) 26:49

37 263 Pat Ebbers, Zeeland (964) 26:58

38 265 Amy Turner, Grand Rapids (968) 27:00

39 270 Julie Lown, Coopersville (975) 27:05

40 287 Leah Weston, Grand Rapids (1012) 27:17

41 289 Wendy Kok, Kentwood (1016) 27:18

42 306 Kimberly Hankins, Jenison (1054) 27:27

43 310 Sandy Main, Hudsonville (1061) 27:28

44 323 Kris Crimp, Grand Rapids (1088) 27:36

45 332 Ellen Mccarthy, Ann Arbor (1110) 27:41

46 333 Mary Golden, Kentwood (1111) 27:41

47 346 Tracy Beadlescomb, Alma (1130) 27:48

48 348 Kimberley Williams, Comstock Park (1132)

27:48

49 351 Cathy Dykhouse, Holland (1137) 27:49

50 372 Patricia Postma, Holland (1173) 28:01

51 373 Jill Read, Grandville (1174) 28:02

52 377 Yolanda Saucedo, Grandville (1180) 28:04

53 379 Laura Roiter, Charlotte (1184) 28:06

54 380 Jill Corbin, Lambertville (1186) 28:06

55 384 Christine Ficeli, Bradley Beach (1194) 28:08

56 405 Debbie Piersma, Hudsonville (1229) 28:23

57 417 Wendy Taylor, Grand Rapids (1250) 28:28

58 418 Paige Patterson, Grand Rapids (1253) 28:29

59 425 Bonny Baar, Allendale (1262) 28:32

60 426 Angie Henckel, Grandville (1263) 28:32

61 429 Cindy Deboer, Grand Rapids (1270) 28:34

62 433 Lisa Kernosky, Kentwood (1277) 28:36

63 437 Mary Schat, Grand Rapids (1287) 28:39

64 439 Ginger Mcmaster, Grand Rapids (1289) 28:39

65 463 Christine Gilman, Grand Rapids (1340) 28:56

66 465 Tory Parsons, Comstock Park (1343) 28:57

67 479 Chris Vanzee, Caledonia (1363) 29:05

68 487 Kelly Venhuizen, Grand Rapids (1384) 29:09

69 490 Sandy Brunett, Grand Rapids (1390) 29:11

70 497 Beth Youker, Buckley (1401) 29:15

71 498 Laura Pung, Portland (1402) 29:15

72 502 Alicia Stegink, Grand Rapids (1411) 29:17

73 517 Amy Fetterley, Holland (1435) 29:23

74 527 Brenda Trudell, Grand Rapids (1447) 29:26

75 529 Ginger Miller, Centreville (1452) 29:27

76 535 Belinda Lenneman, Lowell (1461) 29:28

77 547 Beth Kellogg, Grandville (1482) 29:36

78 558 Lisa Thomas, Brighton (1494) 29:39

79 560 Andrea Spaanstra, Pinckney (1496) 29:40

80 571 Patricia Cassidy, Holland (1519) 29:45

81 572 Dawn M. Sloboda, Valparaiso (1520) 29:45

82 581 Deborah Haan, Royal Oak (1534) 29:49

83 583 Margaret Krenselewski, Grand Rapids (1536)

29:49

84 585 Jane Koelzer, Grand Rapids (1541) 29:50

85 587 Holly Moltane, Linden (1545) 29:51

86 591 Kimberly Mc Kean, Kentwood (1551) 29:54

87 623 Betsy Lobdell, Grand Haven (1597) 30:05

88 626 Christina Villemure, Hudsonville (1601)

30:06

89 629 Lisa Costen, Jenison (1607) 30:07

90 648 Nancy Sullivan, Grand Rapids (1631) 30:16

91 677 Pam Curtis, Holland (1675) 30:29

92 679 Lisa Klairter, Muskegon (1677) 30:30

93 693 Susan Kaschalk, Waterford (1695) 30:35

94 699 Lynda Omalley, Grand Rapids (1702) 30:37

95 713 Barbara Simon, Appleton (1722) 30:43

96 717 Pamela Gregorski, Kentwood (1726) 30:43

97 718 Jenn Coffman, Rockford (1727) 30:44

98 725 Melissa Quinn, Grand Rapids (1736) 30:47

99 727 Julie L. Cook, Grand Rapids (1739) 30:48

100 728 Lisa Beuschel, Sparta (1740) 30:48

101 740 Tracy Stickle, Wyoming (1760) 30:54

102 742 Greta Huizenga, Hudsonville (1762) 30:54

103 744 Denise Southland, Lowell (1765) 30:55

104 747 Kathy Commee, Rockford (1775) 31:03

105 755 Jennifer Kok, Grandville (1789) 31:13

106 758 Sara Mullen, Rockford (1793) 31:13

107 759 Jennifer Thatcher, Hudsonville (1794) 31:13

108 766 Ann Kozak, Jenison (1806) 31:16

109 779 Erica Westbrooks-jemi, Grand Rapids (1826)

31:21

110 782 Nathan Parnell, Wyoming (1830) 31:21

111 783 Christine Putz, Grand Rapids (1832) 31:24

112 791 Amy Koetsier, Hudsonville (1841) 31:31

113 804 Carmen Degroote, Hastings (1858) 31:36

114 806 Nancy Walsh, Kentwood (1860) 31:37

115 811 Susan Ghysels, Grandville (1868) 31:40

116 812 Kelly Schroeder, Grand Rapids (1873) 31:41

117 813 Marceline Wisneski, Rockford (1874) 31:42

118 818 Connie Sattler, Ada (1887) 31:47

119 847 Teresa Kocher, Dewitt (1933) 32:09

120 858 Kim Swiger, Kentwood (1949) 32:16

121 862 Sheila Mckean, Rochester Hills (1953) 32:17

122 866 Ginney Pratt, Grand Rapids (1957) 32:19

123 867 Stacey Burgess, Wyoming (1958) 32:19

124 880 Deborah Haggerty, Grand Ledge (1977) 32:30

125 881 Deanna Hoppingarner, East Lansing (1979)

32:30

126 889 Noelle Gillies, Kentwood (1990) 32:35

127 895 Jo Ann Van Hoven, Grandville (1997) 32:40

128 907 Ann Kapustka, Grand Rapids (2013) 32:45

129 908 Jodiene Anderson, Dorr (2014) 32:45

130 921 Julie Mowery, Kentwood (2027) 32:50

131 923 Michelle Larson, Greentown (2030) 32:50

132 952 Karen Thrun, Grand Rapids (2067) 33:10

133 960 Donna Smith, Lake Odessa (2078) 33:19

134 962 Nancy Bartholomy, Rockford (2080) 33:20

135 991 Julie Bouma, Wyoming (2124) 33:55

136 994 Nancy Haynes, Grand Rapids (2127) 33:58

137 998 Tracy Tophooven, Luther (2131) 34:02

138 1005 Carrie Hybels, Kalamazoo (2140) 34:07

139 1018 Christi Jean, Midland (2157) 34:18

140 1024 Julie Jeltema, Grand Rapids (2172) 34:33

141 1027 Denise Davis, Lowell (2176) 34:36

142 1038 Kimberly Young, Ada (2196) 34:49

143 1039 Sandy Vanooyen, Hudsonville (2197) 34:51

144 1051 Aly Shachter, Grand Rapids (2214) 35:03

145 1054 Ronda Oppenhuizen, Ludington (2220) 35:10

146 1066 Roberta Lewis-barton, Grand Rapids (2238)

35:20

147 1078 Marie Byars, Hudsonville (2257) 35:45

148 1084 Wailing Pike, Grand Rapids (2265) 35:55

149 1090 Paula Neumann, Kentwood (2272) 36:04

150 1091 Karen Olson, Kentwood (2273) 36:05

151 1096 Cari Van Til, Alto (2280) 36:14

152 1107 Renee Douglas, Grand Rapids (2291) 36:35

153 1121 Cindy Shriver, Holland (2312) 37:16

154 1124 Carol Wittenbach, Lowell (2316) 37:24

155 1139 Christy Mccuaig, Zeeland (2337) 38:06

156 1153 Amy Berridge, Hudsonville (2356) 38:38

157 1174 Sheri Holstege, Zeeland (2385) 40:24

158 1177 Paula Walle, Cedar Springs (2388) 40:35

159 1190 Stephanie Scott, Grand Rapids (2402) 41:44



Men's 35 to 39 156 Finished



1 10 Trent Schafer, St. Joseph (11) 17:11

2 11 Greg Gillson, Grand Rapids (12) 17:26

3 14 Steve Peabody, Belding (15) 17:51

4 21 Joe Hulsebus, Kalamazoo (23) 18:34

5 50 Bruce Maine, Marne (53) 19:42

6 52 Andrew Obrien, Grand Rapids (55) 19:45

7 63 Mark T. Voss, Wyoming (66) 19:54

8 73 Dan Wisneski, Walker (78) 20:06

9 95 Dave Reinink, Grand Rapids (100) 20:27

10 98 Joseph Cosgrove, Grand Rapids (103) 20:30

11 101 Donald Klingel, Grant (106) 20:32

12 104 Dennis Dassinger, Greenville (109) 20:34

13 110 David Rau, Grand Rapids (118) 20:42

14 113 Jeffrey N. Parks, Wyoming (121) 20:43

15 118 Dave Derr, East Lansing (128) 20:53

16 126 Joseph Junewick, Caledonia (136) 20:59

17 132 Craig Tubbs, St. Louis (142) 21:05

18 138 Brad Vanderberg, Muskegon (149) 21:12

19 141 Scott Clark, Grand Haven (152) 21:15

20 149 Izzy Ybarra, Holland (161) 21:21

21 150 Kevin Kretschmer, Jenison (162) 21:22

22 152 Bruce Born, Grandville (164) 21:23

23 153 Jack Holsem, Grandville (165) 21:24

24 159 Steven Muenzenmeyer, Grand Rapids (174)

21:34

25 164 Pete M. Sabo, Caledonia (179) 21:39

26 184 Joseph Obetts, Belmont (203) 21:56

27 186 Douglas Kuck, Caledonia (205) 21:58

28 193 James Buurstra, Grand Rapids (213) 22:05

29 202 Alex Garcia, Belmont (224) 22:10

30 204 Jeff Brown, Hudsonville (226) 22:10

31 206 Albert Compton, Belding (228) 22:12

32 222 Gary Polkowski, Grand Rapids (246) 22:21

33 226 Greg Smith, Holland (252) 22:23

34 240 Dennis Truby, Kentwood (270) 22:30

35 241 Michael Bolton, White Cloud (271) 22:30

36 245 James Dumerauf, Holland (276) 22:34

37 246 Mark Taylor, Muskegon (277) 22:34

38 248 Alfonso Calderon, Grand Rapids (280) 22:36

39 258 Bryan Bickford, Grand Rapids (291) 22:44

40 262 Eric Joseph, Grand Rapids (295) 22:46

41 270 Greg Weichhand, Grand Rapids (306) 22:53

42 272 Mark Dean, Hudsonville (309) 22:54

43 273 Jonathan Viekman, Grand Rapids (310) 22:55

44 286 Edward Wojnowski, Grand Rapids (326) 23:06

45 312 Edward Lowry, Allendale (359) 23:16

46 324 Arron Billings, Hesperia (372) 23:27

47 338 Matthew Green, Hudsonville (388) 23:33

48 341 Jon Vos, Grandville (393) 23:35

49 351 Paul Howard, Grandville (410) 23:42

50 355 Reuben Martin, Comstock Park (414) 23:44

51 358 Paul Buterakos, Belmont (417) 23:46

52 386 Kevin Forsythe, Grand Rapids (454) 24:02

53 388 Greg Misiak, Holland (459) 24:03

54 394 Rob Korte, Grand Rapids (468) 24:04

55 402 Phillip Batalis, Mishawaka (479) 24:09

56 404 Robin Boersma, Lowell (482) 24:09

57 406 Brian G Bennett, Caledonia (484) 24:10

58 409 Robert Bond Jr., Rockford (488) 24:12

59 419 Dale B Burghgraef, Grand Rapids (504) 24:19

60 421 Timothy Pratt, Grand Rapids (506) 24:20

61 426 Ralph Blukton, Bailey (516) 24:23

62 432 Michael B. Welcher, Grand Rapids (526) 24:28

63 440 Bob Campbell, Ada (537) 24:33

64 447 Joel H Townsend, Muskegon (546) 24:36

65 457 Mark Clevenger, Zeeland (561) 24:43

66 475 Timothy Koole, Grand Rapids (585) 24:53

67 487 Kreso Baric, Kentwood (605) 25:02

68 491 Philip Carpenter, Kalamazoo (611) 25:03

69 505 Rick Arnold, West Olive (642) 25:12

70 529 Timothy Ryan, Grand Rapids (678) 25:24

71 530 Rick Monroe, Holland (681) 25:25

72 531 Dan Eisma, Walker (683) 25:26

73 535 Steve Sweers, Jenison (687) 25:26

74 546 Kevin Walters, Grand Rapids (703) 25:32

75 551 Steve Vanwagoner, Belding (709) 25:35

76 558 Jeff L Neumann, Kentwood (722) 25:39

77 566 John Skowronski, Grand Rapids (731) 25:42

78 568 Gary Maystead, Portage (733) 25:43

79 579 Brian Schrotenboer, Holland (749) 25:49

80 582 Patrick Mckeiver, Grand Rapids (752) 25:50

81 602 Brian Gray, Plainwell (790) 26:01

82 609 Dave Lidgard, Hudsonville (806) 26:09

83 630 Bill Julien, Angola (835) 26:18

84 631 Daniel Beurkens, Portland (836) 26:19

85 638 Randall Brady, Comstock Park (849) 26:22

86 642 Gregg Graves, E. Grand Rapids (856) 26:23

87 649 Hamdi Rammal, Grand Rapids (869) 26:27

88 656 Kevin Cox, Wyoming (883) 26:30

89 657 Tim Haagsma, Grand Rapids (884) 26:31

90 662 Chris Niquette, Fremont (890) 26:32

91 669 Paul Talsma, Grandville (905) 26:37

92 677 Kevin Arnold, Caledonia (920) 26:40

93 680 Christopher Lyman, Lowell (926) 26:42

94 699 William Fox, U (958) 26:54

95 710 Lee Presley, Spring Lake (983) 27:06

96 713 Randy Van Hoven, Grandville (987) 27:07

97 725 Jonathan Schaefer, Dorr (1011) 27:17

98 726 Gary Passon, Ferrysburg (1013) 27:17

99 727 Barry Lutz, Hudsonville (1015) 27:18

100 730 Todd Baines, Grand Rapids (1021) 27:20

101 733 Steve Lund, Dorr (1028) 27:22

102 734 Scott Winterrowd, Comstock Park (1029) 27:22

103 738 Jeff Buurstra, Jenison (1038) 27:24

104 762 Todd Vandermeer, Hudsonville (1083) 27:33

105 769 Robert Rieckman, Grand Rapids (1094) 27:38

106 779 Daniel Barcheski, Grand Rapids (1113) 27:42

107 788 Jeffrey Van Winkle, Grand Rapids (1142)

27:51

108 796 Greg Dekker, Wyoming (1162) 27:58

109 814 David F. Mahoney, Lambertville (1204) 28:12

110 822 Jack Mcconnell, Holland (1223) 28:19

111 829 John Gross, Belmont (1241) 28:26

112 830 Philip W. Sloboda, Valparaiso (1244) 28:27

113 831 Jack Schneider, Grand Rapids (1245) 28:27

114 832 Kurt Kigar, Grand Rapids (1247) 28:28

115 837 William Bilisko, Walker (1255) 28:30

116 838 Jon Forslund, Northville (1264) 28:32

117 843 Scott Huizenga, E. Grand Rapids (1275) 28:36

118 844 James Vilker, Caledonia (1276) 28:36

119 845 Rick Nelson, Grand Rapids (1278) 28:37

120 846 Roger Sheler, Grand Rapids (1282) 28:38

121 855 J Costen, Jenison (1296) 28:41

122 860 Glen Schmidt, Freeland (1306) 28:43

123 875 Richard Menninga, Grand Rapids (1332) 28:53

124 876 Jim Kohane, Grand Rapids (1333) 28:54

125 883 Mark Cone, Belmont (1357) 29:02

126 895 Jim Manni, Grand Rapids (1378) 29:07

127 900 Pete Vandyke, Jenison (1389) 29:10

128 909 Todd Morris, Grand Rapids (1410) 29:17

129 911 Larry Munski, Grand Rapids (1413) 29:18

130 917 Richard Mulder, Ada (1421) 29:19

131 918 Dale Kramer, Grand Rapids (1430) 29:21

132 924 Scott Veldman, Coopersville (1455) 29:28

133 938 Karl Tebeau, Warren (1500) 29:41

134 943 Thomas Bielecki, Alto (1510) 29:43

135 971 James Daymon, Dorr (1581) 30:01

136 975 Terry Smith, Allendale (1599) 30:05

137 989 Victor Fedij, Holland (1651) 30:23

138 1012 Gene M Koon, Byron Center (1737) 30:47

139 1031 Steve Karn, Grand Rapids (1783) 31:08

140 1037 William Halloran, Wayland (1801) 31:16

141 1040 Dan Gomer, Zeeland (1805) 31:16

142 1052 Don Leaders, Hillsdale (1847) 31:33

143 1053 David Vis, Grand Haven (1848) 31:33

144 1058 James Haggerty, Whitmore Lake (1869) 31:40

145 1066 Jack Kragt, Holland (1879) 31:43

146 1071 John Veldt, Jenison (1894) 31:49

147 1082 James Taulbee, Kendallville (1926) 32:07

148 1083 John Conant, Grand Rapids (1927) 32:07

149 1095 John Kramer, Grandville (1974) 32:28

150 1111 Todd Landan, Standale (2045) 32:58

151 1152 David Rusticus, Byron Center (2180) 34:39

152 1160 Tom Dykhouse, Holland (2202) 34:55

153 1169 Michael Delaney, Grand Rapids (2232) 35:18

154 1183 Rick Shillinger, Coopersville (2274) 36:06

155 1197 James Kramer, Muskegon (2331) 37:48

156 1206 Jeffrey Byl, Belmont (2367) 39:17



Women's 35 to 39 155 Finished



1 4 Theresa Farah, Ann Arbor (71) 19:59

2 11 Melissa Lorenz, Farmington Hill (146) 21:10

3 26 Fiona Wicks, Zeeland (251) 22:23

4 30 Bonnie Canum, Wyoming (268) 22:29

5 42 Tina Seech, Grand Rapids (334) 23:08

6 72 Paula Fischer, Grand Rapids (463) 24:03

7 78 Rebecca Vanwalleghem, Grosse Pointe F (480)

24:09

8 86 Amy Waugh, Kentwood (507) 24:20

9 93 Yvette Rogers, Rockford (522) 24:26

10 95 Carolyn Calcutt, Comstock Park (532) 24:30

11 107 Lisa Klingel, Grant (578) 24:51

12 114 Janet Lemier, Kentwood (591) 24:55

13 121 Kathy Henderson, Muskegon (613) 25:03

14 132 Linda Maat, Spring Lake (634) 25:10

15 144 Michelle Konyndyk, Wyoming (664) 25:20

16 154 Tamara Sisco, Lake (691) 25:27

17 165 Susan Hoek, Grandville (723) 25:39

18 175 Maureen Schuurman, Grand Rapids (763) 25:53

19 181 Joann Munski, Grand Rapids (776) 25:58

20 188 Kristen Hansen, Swartz Creek (788) 26:01

21 190 Maureen A. Richards, Grandville (794) 26:02

22 200 Lori Martin, Wayland (810) 26:10

23 201 Diane Kurant, Grand Rapids (816) 26:12

24 222 Nina Siagkris, Kalamazoo (872) 26:28

25 231 Lana Hulsebus, Kalamazoo (896) 26:34

26 234 Rachel Kramer, Grandville (901) 26:36

27 235 Katie Britton, Grand Rapids (903) 26:37

28 239 Brenda Ely, Grand Rapids (912) 26:38

29 250 Angie Schrotenboer, Holland (936) 26:47

30 253 Marianne Hunsinger, Grand Rapids (940) 26:48

31 266 Anita Oomkes, Grand Rapids (970) 27:01

32 272 Kathy Walcott, Grand Rapids (980) 27:06

33 279 Tamie Dewitte, Grandville (996) 27:09

34 280 Brenda Draper, Lowell (997) 27:10

35 282 Patty Turner, Canton (1002) 27:11

36 292 Elizabeth Challa, Jenison (1023) 27:21

37 302 Kim Douglas, Holland (1042) 27:25

38 304 Shirlee Finch, Alma (1051) 27:27

39 315 Dawn Vanhoven, Hudsonville (1072) 27:30

40 334 Evie Powers, Grand Rapids (1112) 27:42

41 338 Lori Redder, Zeeland (1117) 27:45

42 342 Elizabeth Kurth, Kentwood (1124) 27:47

43 347 Mary Sulfaro, South Lyon (1131) 27:48

44 381 Sandra Bradley, Rockford (1187) 28:06

45 391 Nurys Eduardo, Grand Rapids (1205) 28:12

46 399 Linda Rysdyk, Rockford (1218) 28:17

47 404 Kelli Thompson, Grand Rapids (1228) 28:23

48 406 Shelley Roberts, Grand Rapids (1231) 28:23

49 410 Sharon Vanwyk, Wyoming (1236) 28:24

50 412 Janice Staley, Rockford (1240) 28:25

51 424 Wendy Ogilvie, Grand Rapids (1261) 28:31

52 438 Pamela Cuthbertson, Grand Rapids (1288)

28:39

53 445 Karol Wareck, Alto (1303) 28:43

54 447 Becky Grady, Grand Rapids (1308) 28:44

55 456 Susan Lloyd, N. Muskegon (1329) 28:53

56 462 Linda Viekman, Grand Rapids (1339) 28:56

57 464 Cher Dyke, Jenison (1342) 28:57

58 474 Cynthia Maleski, Belmont (1356) 29:02

59 478 Patti Boyd, Caledonia (1362) 29:04

60 486 Judy Priest, Newaygo (1383) 29:09

61 507 Brenda Helmer, Stanton (1424) 29:20

62 508 Michelle Bennett, Rockford (1425) 29:20

63 512 Jill Wilterdink, Wyoming (1429) 29:21

64 515 Carla Jo Compton, Grand Rapids (1433) 29:22

65 544 Deb Eisma, Walker (1477) 29:34

66 545 Linda Henders, Grand Rapids (1478) 29:34

67 561 Sharon Loznak, Grand Rapids (1497) 29:40

68 563 Teri Harmon, Rockford (1502) 29:42

69 590 Brenda Jansen, Lowell (1550) 29:54

70 594 Lieu To, Niles (1557) 29:55

71 605 Denni Proctor, Allegan (1573) 29:59

72 606 Suzanne Fisher, Wyoming (1575) 29:59

73 609 Laurie Daymon, Dorr (1579) 30:00

74 610 Laura Roggenbuck, Ada (1580) 30:01

75 615 Barb Altizer, Greenville (1589) 30:04

76 616 Robin Cymbal, Rockford (1590) 30:04

77 617 Stacey Noah, Grand Rapids (1591) 30:04

78 618 Lisa Fragomeli, Manistee (1592) 30:04

79 637 Beverly Fischer, Rockford (1616) 30:10

80 643 Judy Nichols, Portage (1622) 30:13

81 682 Kathleen Mc Hugh, Powell (1680) 30:31

82 691 Maxine Haagsma, Grand Rapids (1693) 30:34

83 692 Karen Corcoran, Kentwood (1694) 30:35

84 697 Kellie Burke, Grand Rapids (1700) 30:36

85 703 Anne Niemeic, Holland (1710) 30:39

86 720 Diane Martus, Wayland (1730) 30:45

87 723 Judy Holsem, Grandville (1734) 30:46

88 729 Jeanne Burns, Rockford (1744) 30:50

89 738 Gail Duhon, Grand Rapids (1758) 30:53

90 750 Karen Hogan, Rockford (1779) 31:05

91 756 Tammy De Jong, Middleville (1790) 31:13

92 761 Michal Ann Enders, Middleville (1796) 31:14

93 763 Jaycine Sheridan, Okemos (1798) 31:15

94 775 Laura Houle, Rockford (1821) 31:19

95 777 Natalie Killingstad, Grand Rapids (1824)

31:20

96 778 Anne Hearld, Kentwood (1825) 31:20

97 784 Lisa Nelson, Grand Rapids (1833) 31:24

98 788 Gail Shorkey, Hudsonville (1838) 31:29

99 802 Maureen Street, Grand Rapids (1855) 31:35

100 805 Sandy Taylor, Byron Center (1859) 31:36

101 808 Kathy Goulooze, Hudsonville (1865) 31:39

102 822 Sheri Veldt, Jenison (1891) 31:49

103 823 Terri Nieuwkoop, Grand Rapids (1892) 31:49

104 843 Sue Folkringa, Grand Rapids (1924) 32:06

105 848 Missy Schutt, Alto (1934) 32:09

106 864 Maureen Macqueen, West Olive (1955) 32:18

107 865 Jayne E. Mast, Hudsonville (1956) 32:18

108 872 Toula Stavrou, Grand Rapids (1964) 32:22

109 877 Lyn Ten Brink, Grandville (1970) 32:25

110 882 Paula Kramer, Muskegon (1980) 32:30

111 901 Kathi Smith, Jackson (2005) 32:43

112 903 Denise Harmon, Grand Rapids (2007) 32:43

113 912 Vicki Stigers, Byron Center (2018) 32:48

114 916 Nancy Oosterhouse, Middleville (2022) 32:49

115 917 Judy Ingebretson, Caledonia (2023) 32:50

116 935 Marti Tallant, Rockford (2046) 32:58

117 944 Beth Smallwood, Hemlock (2056) 33:01

118 955 Laurie Eppink, Rockford (2073) 33:14

119 956 Tammy Fielstra, Muskegon (2074) 33:14

120 958 Zandra Cornelius, Rockford (2076) 33:16

121 961 Sandra Bierling, Grand Rapids (2079) 33:19

122 963 Leeann Winegar, Allendale (2081) 33:20

123 966 Lizabeth Fegan, Midland (2085) 33:22

124 971 Betty Wilcoxson, Spring Lake (2094) 33:32

125 972 Amy Newmarch, Cedar Springs (2096) 33:35

126 973 Christine Neil, Otsego (2097) 33:36

127 974 Catherine Flickinger, Grand Rapids (2098)

33:37

128 983 Kathleen Penny, Kentwood (2113) 33:46

129 985 Ruth Gravelyn, Comstock Park (2116) 33:50

130 988 Suzy Swan, Comstock Park (2120) 33:54

131 990 Susan Cooke, Hudsonville (2122) 33:54

132 992 Carolyn Rookus, Hudsonville (2125) 33:56

133 999 Jill Howard, Rockford (2133) 34:03

134 1022 Sue Madden, E. Grand Rapids (2164) 34:26

135 1032 Deb Therrian, Holland (2185) 34:40

136 1071 Patti Wojtaszek, Grandville (2247) 35:35

137 1073 Molly Stanley, Caledonia (2250) 35:35

138 1077 Lisa Thomas-gendler, Grand Rapids (2256)

35:44

139 1089 Jane Campeau, Byron Center (2271) 36:03

140 1100 Julie Bohr, Okemos (2284) 36:29

141 1104 Michelle Macdermaid, Farmington (2288) 36:32

142 1106 Deb Lackso, Grand Rapids (2290) 36:34

143 1108 Connie Culhane, Grand Rapids (2292) 36:35

144 1110 Colleen Maine, Marne (2297) 37:04

145 1146 Sally Anderson, Comstock Park (2344) 38:14

146 1151 Stacey Lerner, Bloomfield (2353) 38:31

147 1152 Maggie Gravelyn, Grand Rapids (2354) 38:35

148 1156 Terry Fallen, Wyoming (2359) 39:06

149 1171 Julie Demaagd, Middleville (2381) 40:06

150 1173 Lavette Hoye, Grand Rapids (2383) 40:14

151 1176 Lori Hasman, Hastings (2387) 40:34

152 1198 Dawn E. Mahoney, Kalamazoo (2413) 42:40

153 1203 Cathie Richter, Cedar Springs (2419) 43:14

154 1207 Karen Taylor, Grandville (2423) 44:39

155 1216 Eileen Ryan, Grand Rapids (2435) 47:40



Men's 40 to 44 142 Finished



1 1 Herbert Lindsay, Fremont (1) 15:42

2 9 Manny Sanchez, Saginaw (10) 17:06

3 13 Roger Hoggard, Midland (14) 17:38

4 16 Scott Miller, Kentwood (18) 18:05

5 17 Scott Van Strate, Spring Lake (19) 18:07

6 22 John Howson, Portage (24) 18:34

7 28 Steven Kenaga, Wyoming (31) 18:50

8 37 Roger Bush, Kalamazoo (40) 19:15

9 51 Michael Williams, Greenville (54) 19:43

10 61 Roger Rousse, Traverse City (64) 19:52

11 65 Dan Dubes, Rockford (68) 19:54

12 91 Mark Harmsen, Rockford (96) 20:21

13 115 Michael Bolan, Grand Rapids (124) 20:50

14 119 Ken Vandyke, Grand Rapids (129) 20:54

15 135 Jeffery Poel, Grand Haven (145) 21:09

16 137 Brad Overbeek, Kentwood (148) 21:12

17 156 Kevin Hammill, Walker (170) 21:30

18 160 David Bloem, Grand Rapids (175) 21:36

19 174 Michael Gravelyn, Grand Rapids (192) 21:49

20 179 Wes Sterenberg, Hamiton (198) 21:53

21 183 Thomas Berg, Wyoming (202) 21:55

22 187 Rinck Heule, Rockford (206) 21:59

23 188 Mark Carson, Hudsonville (208) 22:01

24 197 Dave Dekorne, Grand Rapids (218) 22:07

25 203 Thomas R Boozer, Rockford (225) 22:10

26 208 Del Petroelje, West Olive (230) 22:13

27 214 Paul Rumisek, Kentwood (237) 22:16

28 215 Patrick A. Bartlett, Wayland (239) 22:17

29 217 Mark Beyerlein, Grand Rapids (241) 22:18

30 234 William Sevic, Jenison (261) 22:26

31 255 Doug Sikma, Grand Rapids (288) 22:44

32 257 Bill Potapa, Jenison (290) 22:44

33 278 James C Meek, Grand Rapids (316) 23:00

34 309 Brian Plachta, Grand Rapids (356) 23:14

35 311 David Sikkelee, Troy (358) 23:16

36 327 Tim Heldt, Grand Rapids (375) 23:28

37 330 Jerry Ritzcnhein, Rockford (378) 23:29

38 336 Michael Youn, Grand Rapids (386) 23:32

39 349 Don Vanderhoff, Grand Rapids (406) 23:40

40 356 Jack Hall, Hudsonville (415) 23:45

41 364 Pat Mc Govern, Grand Rapids (426) 23:50

42 368 John Jerome, Linden (430) 23:53

43 370 Peter Kobs, Grand Rapids (432) 23:54

44 371 Alan Dausman, Kingsport (434) 23:55

45 372 Rick Rolf, Grand Rapids (435) 23:55

46 378 Thomas Knape, Grand Rapids (442) 23:58

47 381 Douglas Wierenga, Grand Rapids (446) 23:59

48 384 Alan Eavey, Woodland (449) 23:59

49 391 Paul Michelman, New York (462) 24:03

50 392 Thomas Bosma, Wyoming (465) 24:04

51 430 Tim Caywood, Rockford (524) 24:26

52 436 Matt Fors, Rockford (530) 24:29

53 438 Jay Wabeke, Hudsonville (533) 24:31

54 473 Douglas Vriesman, Hudsonville (580) 24:52

55 498 Bryan Gingrich, Holland (626) 25:07

56 499 David Foote, Rockford (627) 25:08

57 504 Steve Van Andel, Spring Lake (639) 25:11

58 515 Roy Zahnleuter, Belmont (657) 25:18

59 516 Dan Aja, Travers City (658) 25:18

60 517 Thomas Dryer, Hudsonville (659) 25:18

61 519 Randall Little, Hudsonville (662) 25:19

62 539 Robert Beck, Grand Rapids (694) 25:29

63 545 Jeff Blowers, Grand Rapids (702) 25:32

64 562 Thomas Gerber, Hudsonville (727) 25:41

65 572 Eric Carlson, Jenison (737) 25:44

66 575 Mark Zietse, East Grand Rapi (742) 25:46

67 607 David Martin, Jenison (798) 26:06

68 608 Jim Hendricks, Hudsonville (805) 26:08

69 610 Chris Cullather, Beaumont (807) 26:09

70 615 Michael Reed, Ionia (815) 26:12

71 621 Paul Hugo, Spring Lake (824) 26:15

72 623 James G Gaida, Royal Oak (826) 26:16

73 639 Chuck Schipper, Jenison (851) 26:22

74 648 John Sommavilla, Holland (866) 26:26

75 675 Jim Vandergraaf, Grand Rapids (917) 26:40

76 685 David Gross, Grand Rapids (933) 26:47

77 698 Richard Broersma, Comstock Park (957) 26:53

78 701 Erich Pagel, Grand Rapids (961) 26:56

79 712 Bill G Zeilstra, Grand Rapids (986) 27:07

80 715 John Fischer, Grand Rapids (992) 27:08

81 716 Jeff Dewitte, Grandville (994) 27:08

82 718 Robert G Smit, Grandville (999) 27:10

83 746 Jeff Lippert, Kentwood (1049) 27:27

84 753 Harry Folkema, Grand Rapids (1064) 27:29

85 758 Lou Reader, Grand Rapids (1075) 27:31

86 759 Dan Clark, Caledonia (1077) 27:31

87 780 Robert Urban, Grand Rapids (1118) 27:45

88 786 Chuck Zokoe, Walker (1135) 27:49

89 792 Allan Gierz, Kentwood (1150) 27:54

90 801 Dan Hendricks, Walker (1171) 28:00

91 816 Clint Abbott, Newaygo (1212) 28:15

92 818 Joan Herweyer, Grand Rapids (1216) 28:16

93 825 John Griffen, Byron Center (1230) 28:23

94 835 Ron Cron, Delton (1252) 28:29

95 840 Robert Lautsch, Kentwood (1267) 28:33

96 856 James Smallwood, Hemlock (1299) 28:41

97 863 Richard Humphrey, Grand Rapids (1310) 28:45

98 871 Eliseo Lares, Grandville (1323) 28:51

99 872 Marty Rhoads, Wyoming (1325) 28:51

100 879 Greg Mcdonald Sr., Ada (1349) 29:00

101 881 Ron Oppenhuizen, Ludington (1352) 29:02

102 886 Richard Devon, Grand Rapids (1365) 29:05

103 892 Timothy Geahan, Grand Rapids (1373) 29:06

104 893 Craig Haehnel, Ada (1375) 29:07

105 897 David Reid, Grand Rapids (1380) 29:08

106 903 Larry Koetje, Caledonia (1395) 29:13

107 932 David Nestor, Midland (1472) 29:33

108 937 Arthur Opperwall, Wyoming (1498) 29:41

109 962 Vaughn Shade, Alto (1553) 29:54

110 972 Jeffrey D. Vanstrien, Middleville (1583)

30:01

111 977 William Granger, Rockford (1605) 30:07

112 979 Steven Burriaga, Grand Rapids (1611) 30:08

113 988 Michael Armstrong, Holland (1646) 30:21

114 996 Mark Zoet, Kentwood (1668) 30:27

115 997 David Smith, Jenison (1671) 30:27

116 998 Paul Becker, Grand Rapids (1673) 30:28

117 1003 Randall Nelsen, Alto (1698) 30:36

118 1011 David Britten, Grand Rapids (1731) 30:45

119 1015 Larry Wilson, Grand Rapids (1743) 30:50

120 1029 Scott Burke, Hudsonville (1776) 31:04

121 1033 Kevin Barrons, Grand Rapids (1787) 31:11

122 1042 Larry Lemieur, Grand Rapids (1811) 31:17

123 1063 John Walton, Grand Rapids (1876) 31:43

124 1064 Robert Wisneski, Rockford (1877) 31:43

125 1074 Noel Carlson, West Olive (1905) 31:52

126 1090 Keith Lorvath, Kentwood (1943) 32:13

127 1109 Scott Hoxie, Grand Rapids (2040) 32:55

128 1129 Donald Suchomski, Grand Rapids (2109) 33:41

129 1135 Dennis Shrum, St. Louis (2139) 34:07

130 1136 Robert Shrum, St. Johns (2141) 34:07

131 1148 Fred Knott, Grand Rapids (2171) 34:33

132 1156 Allan Coates, Grand Rapids (2189) 34:44

133 1157 Mark Mienko, Grand Rapids (2191) 34:44

134 1171 Jeff Lewis, Rockford (2234) 35:19

135 1184 Steve Natte, Marne (2278) 36:10

136 1187 Ed Westerhof, Grand Rapids (2296) 37:00

137 1189 David G. Goulooze, Hudsonville (2307) 37:12

138 1190 Thomas Sullivan, Brighton (2309) 37:13

139 1193 Ron Schaefer, Jenison (2317) 37:28

140 1194 Scott Farrow, Caledonia (2319) 37:34

141 1210 Thomas Van Domelen, Wayland (2378) 39:45

142 1211 Timothy J Slate, Grand Rapids (2384) 40:22



Women's 40 to 44 138 Finished



1 46 Sue Bozek, Grand Rapids (344) 23:10

2 74 Pam Zietse, E. Grand Rapids (466) 24:04

3 77 Denise Stebbins, Belmont (478) 24:08

4 100 Loni Seely, Grand Rapids (548) 24:37

5 124 Jackie Vanderbee, Rockford (617) 25:04

6 126 Lyle June Boyer, Hudsonville (621) 25:06

7 139 Bonnie L Burgess, Holland (645) 25:14

8 142 Debbie R Kent, Greenville (656) 25:18

9 143 Suzan Sanford, Grand Ledge (660) 25:19

10 145 Sharon Dykema, Hudsonville (670) 25:22

11 155 Martha Zozaya, Grand Rapids (692) 25:29

12 166 Stephanie Millis, Kentwood (738) 25:44

13 169 Robin Leet, Wyoming (747) 25:48

14 174 Debra Horner, Holland (760) 25:51

15 176 Kathryn Terbeek, Alto (765) 25:53

16 191 Michelle Girard, Jackson (795) 26:03

17 203 Joan Boger, Lake Odessa (819) 26:13

18 216 Elizabeth Rice, Lansing (858) 26:24

19 219 Mary Hines, Grand Rapids (867) 26:27

20 233 Robin Mallory, Belmont (898) 26:35

21 264 Teresa Mirandette, Kentwood (967) 26:59

22 281 Diana Ogden, Ada (998) 27:10

23 291 Kathy Cichon, St. Joseph (1019) 27:20

24 294 Kathy A. Schipper, Jenison (1026) 27:21

25 295 Cathy Peacock, Traverse City (1027) 27:22

26 314 Cyndi Holiday, Traverse City (1069) 27:30

27 331 Cheryl Green, Allegan (1107) 27:41

28 336 Cathy K Zokoe, Jenison (1115) 27:43

29 356 Dawn Dempsey, Big Rapids (1145) 27:52

30 361 Jeanette Thompson, Grand Haven (1153) 27:55

31 368 Becky Vanlaan, Lowell (1165) 27:58

32 394 Debra Byxbe, Grand Rapids (1208) 28:14

33 398 Julie Fosnaugh, Grant (1214) 28:15

34 401 Lois Hendricks, Hudsonville (1222) 28:18

35 411 Helen Griffen, Byron Center (1239) 28:25

36 427 Michelle Shea, Charlevoix (1266) 28:32

37 446 Bev Wigger, Alto (1305) 28:43

38 449 Tamara Milnikel, Grand Rapids (1313) 28:47

39 458 Ellen Stretlien, Birmingham (1334) 28:54

40 459 Anita Benes, Grand Haven (1335) 28:55

41 461 Kathy Kikkert, Grandville (1337) 28:55

42 469 Sandy Oudshoorn, Rockford (1347) 28:59

43 470 Donna Evans, Hastings (1348) 29:00

44 471 Mari Anne Zang, Kalamazoo (1350) 29:01

45 475 Karen Gentry, Grand Rapids (1359) 29:03

46 482 Nancy Creighton, Grand Rapids (1374) 29:07

47 483 Robin Aslakson, Fremont (1377) 29:07

48 484 Judy Lemieur, Grand Rapids (1381) 29:08

49 489 Lynn Mcdonald, Ada (1388) 29:10

50 494 Debbie Pahl, Buckley (1397) 29:14

51 509 Kim Workman, Grandville (1426) 29:20

52 516 Mary Kay Russell, Rockford (1434) 29:22

53 519 Maureen Flanigan, Walker (1437) 29:23

54 537 Maureen Anderson, Grand Rapids (1465) 29:29

55 549 Pat Immink, Hudsonville (1484) 29:37

56 565 Susan Rosenberg, Fremont (1507) 29:42

57 566 Diane Hand, Kentwood (1508) 29:43

58 567 Kimberly Griffin, Jenison (1509) 29:43

59 570 Cheryl Wustman, Saranac (1518) 29:45

60 573 Carol Cummings, Sparta (1522) 29:46

61 574 Deborah Gross, Grand Rapids (1523) 29:46

62 576 Patrice Conrad, Grand Rapids (1526) 29:46

63 577 Linda Case, Grand Rapids (1527) 29:47

64 580 Theresa Petko, Grand Rapids (1530) 29:47

65 589 Patricia Hoogewind, Grand Rapids (1549)

29:53

66 621 Pamela L Howard, Holland (1595) 30:05

67 622 Cindi Knudsen, Rockford (1596) 30:05

68 624 Theresa Smith, Allendale (1598) 30:05

69 630 Karen Vanderlaan, Grand Rapids (1608) 30:08

70 633 Carla Johnson, Flint (1612) 30:09

71 634 Anne Wright, Flushing (1613) 30:09

72 635 Nancy Jones, Grand Rapids (1614) 30:10

73 653 Mary Richards, Rockford (1639) 30:20

74 668 Lori Pastoor, Grand Rapids (1660) 30:24

75 678 Sylvia Burgess, Wyoming (1676) 30:30

76 681 Lorna Spiekerman, Grand Rapids (1679) 30:31

77 683 Lisa Morrow, Caledonia (1683) 30:32

78 706 Ingrid A Straume, Grand Rapids (1715) 30:40

79 715 Diamantina Martinez, Wyoming (1724) 30:43

80 724 Lu Dougherty, Fairlawn (1735) 30:47

81 743 Ann Knudsen, Granville (1764) 30:55

82 760 Donna Duron, Grand Rapids (1795) 31:14

83 765 Pamela Potterman, Rockford (1803) 31:16

84 792 Danna Fuller, Ionia (1842) 31:31

85 794 Sara Smolenski, E Grand Rapids (1845) 31:32

86 795 Claude' Kiewiet, Kalamazoo (1846) 31:33

87 799 Sharon Knibbe, Holland (1852) 31:34

88 821 Marci Wiesemes, Dowagiac (1890) 31:49

89 849 Sharon L. Zeerip, Zeeland (1936) 32:10

90 871 Karen White, Wyoming (1962) 32:21

91 874 Joyce Stanley, Alto (1967) 32:24

92 885 Kimberly Wojahn, Holland (1986) 32:33

93 897 Kathy Stam, Byron Center (2001) 32:42

94 909 Jan Coates, Grand Rapids (2015) 32:46

95 911 Mary Worst, Middleville (2017) 32:48

96 913 Patty Patterson, Grand Rapids (2019) 32:48

97 931 Tina Hoxie, Grand Rapids (2039) 32:55

98 934 Terisa Thompson, Comstock Park (2044) 32:57

99 936 Tricia Hampel, Grand Rapids (2047) 32:58

100 945 Linda Mcbride, Chicago (2057) 33:02

101 946 Kim Frisch, Mt. Pleasant (2058) 33:02

102 951 Laura Wilkerson, Belding (2065) 33:10

103 967 Maureen F Sullivan, Ada (2086) 33:25

104 968 Marianne Berdanier, Comstock Park (2089)

33:27

105 970 Kris Wesseldyke, Zeeland (2093) 33:31

106 986 Mary Meek, Grand Rapids (2118) 33:52

107 995 Sharon Morley, Grand Rapids (2128) 33:58

108 996 Linda Burpee, E. Grand Rapids (2129) 33:58

109 1000 Mary Ann Leboeuf, Wayland (2134) 34:05

110 1009 Mary Graf, Rockford (2146) 34:11

111 1010 Carrie Oneill, Rockford (2147) 34:11

112 1014 Julie Abraham, Grand Rapids (2152) 34:16

113 1028 Barbara Cribar, Rockford (2177) 34:36

114 1034 Dee Steele, Wyoming (2190) 34:44

115 1043 Nora Graw, Wyoming (2203) 34:55

116 1047 Ruth Cronberg, Holland (2209) 34:59

117 1049 Darcy Doezema, Martin (2212) 35:02

118 1061 Gayla Porter, Rockford (2228) 35:15

119 1069 Daneen Caro, Hudsonville (2243) 35:24

120 1070 Barbara Serini, Grand Rapids (2244) 35:24

121 1085 Lorraine Harper, Holland (2266) 35:55

122 1088 Lysbet Evans, Ada (2270) 36:02

123 1097 Nancy Almyda, Conklin (2281) 36:14

124 1109 Cheryl Rhein-o'neill, Boonville (2293) 36:35

125 1116 Maria Vasquez, Wyoming (2304) 37:11

126 1130 Jacqueline Thome, Kentwood (2326) 37:40

127 1136 Joanna Bastiaanse, Holland (2333) 37:55

128 1137 Beth Spooner, Holland (2334) 37:57

129 1142 Blanche Dame, Comstock Park (2340) 38:10

130 1149 Beth Filion, Grand Rapids (2350) 38:29

131 1155 Annette Fitzhenry, New Baltimore (2358)

38:47

132 1160 Margaret Ocallaghan, Allegan (2364) 39:12

133 1164 Deb Webster, West Olive (2372) 39:29

134 1167 Dede Stancell, Grand Rapids (2376) 39:38

135 1185 Terri Duzenbury, Mecosta (2396) 41:15

136 1200 Lizbeth Burns, Muskegon (2416) 42:47

137 1205 Cindy Schutter, Wyoming (2421) 43:37

138 1209 Janis Mckinney, Grand Rapids (2427) 46:21



Men's 45 to 49 126 Finished



1 12 Doug Kurtis, Ann Arbor (13) 17:34

2 23 Ken De Back, Grand Rapids (25) 18:35

3 31 Robert C Eastley, Big Rapids (34) 18:58

4 34 Scott Southard, Wyoming (37) 19:04

5 35 Kenny Baldwin, Rockford (38) 19:10

6 88 Wayne Sterenberg, Traverse City (93) 20:18

7 105 Dean Freng, Kalamazoo (111) 20:37

8 108 John Olszewski, Wyoming (116) 20:40

9 116 Tim Hoeksema, Holland (125) 20:50

10 142 Casey Teliczan, Cedar Springs (154) 21:17

11 161 Mark Groh, Grand Rapids (176) 21:37

12 172 Mike Korten, Ann Arbor (190) 21:48

13 177 Steve Anderson, Norton Shores (196) 21:52

14 192 Gene Terhorst, Byron Center (212) 22:03

15 201 William Harris, Grand Rapids (222) 22:09

16 212 Roger Cornell, Grand Rapids (235) 22:16

17 216 Roland Crawford, Ionia (240) 22:18

18 219 Harold Cummings, Richmond (243) 22:20

19 228 John Boyd, Grand Rapids (254) 22:23

20 233 Paul Yansak, Kentwood (260) 22:25

21 249 Greg Daniels, Grand Rapids (281) 22:36

22 263 Robert Mahlebashian, Grand Rapids (296)

22:46

23 269 Wes Cummings, Greenville (304) 22:52

24 279 Tom Brunner, Manistee (317) 23:00

25 290 David Mesley, Byron Center (331) 23:08

26 308 Ken Hoersten, Fremont (355) 23:13

27 317 John Rottschafer, Grand Rapids (365) 23:20

28 321 James Mulder, Holland (369) 23:23

29 334 Michael Mulvey, Grand Rapids (383) 23:31

30 339 Ted Boeve, Hudsonville (389) 23:34

31 345 Kenneth Kuiper, Dyer (400) 23:38

32 353 David Anderson, Muskegon (412) 23:43

33 360 Art Holden Jr., Marne (419) 23:47

34 396 Joe Doyle, Muskegon (470) 24:06

35 397 Larry D Wells, Grand Rapids (471) 24:06

36 403 Joseph Geoghan, Grand Rapids (481) 24:09

37 414 Brian Deuby, Jenison (497) 24:16

38 415 Melvin Baird, Kentwood (498) 24:16

39 444 Kenneth C Lusk, Grand Rapids (543) 24:34

40 445 Dave Maddix, Gaylord (544) 24:35

41 450 Denny Vandermark, Ada (551) 24:38

42 454 Bob Courtricht, Blanchard (558) 24:42

43 461 Bob Witham, Grand Rapids (567) 24:46

44 464 Ronald Terpstra, Hudsonville (570) 24:48

45 466 Carl J Westrate, Grand Rapids (572) 24:48

46 472 Dave Molyneux, Kentwood (579) 24:51

47 493 Mark Nishet, St. Joseph (615) 25:04

48 528 Bill Balk, Fenwick (673) 25:23

49 538 Michael Davis, White Cloud (693) 25:29

50 543 Robert Dewitt, Wyoming (698) 25:30

51 549 Ned Hugg, Bryan (707) 25:34

52 556 Dave Jewell, Grand Rapids (720) 25:38

53 560 Robert Eklund, Whitehall (725) 25:40

54 592 Michael Mallory, Belmont (768) 25:54

55 595 Joseph Szmadzinski, Novi (773) 25:56

56 603 David Beckett, Kentwood (791) 26:02

57 612 Donald Woodward, Fruitport (812) 26:11

58 619 Daniel Boone, Jenison (822) 26:14

59 633 Roger Carver, Comstock Park (842) 26:20

60 634 David Hill, Lansing (844) 26:21

61 635 Don Mc Crory, Coopersville (846) 26:21

62 637 Stephen Owel, Battle Creek (848) 26:22

63 641 Fred Quillin, Jenison (855) 26:23

64 650 Mike Mcdonald, Grand Rapids (870) 26:27

65 665 Bill Simpson, Hudsonville (894) 26:33

66 691 James Starner, Grand Rapids (946) 26:50

67 693 Ron Wood, Greenville (948) 26:50

68 717 Steven G Ragsdale, Belmont (995) 27:08

69 723 Jim Mcintosh, Galeburg (1006) 27:14

70 741 Michael Jakubowski, Grand Rapids (1043)

27:25

71 744 Larry Kloth, E. Grand Rapis (1047) 27:26

72 764 James Schoenfeld, Holland (1085) 27:34

73 767 Stanley J. Dehaan, Wayland (1091) 27:36

74 785 Craig Miller, Jenison (1133) 27:48

75 810 David M. Roche, Casnovia (1193) 28:08

76 815 Victor Szczesny, Wyoming (1209) 28:14

77 833 Michael Mcdonnell, Rockford (1248) 28:28

78 842 Gene Hughes, Holland (1271) 28:35

79 851 Kenneth Dutkiewicz, Caledonia (1290) 28:39

80 864 David Morris, Grand Rapids (1312) 28:46

81 866 Sam Woolpert, Grand Rapids (1316) 28:49

82 882 Lyle Mccann, Rockford (1355) 29:02

83 885 David Mosketti, Grand Rapids (1364) 29:05

84 908 Mark Vandermolen, Ada (1408) 29:17

85 910 Alan Hartwick, Grand Rapids (1412) 29:18

86 912 Michael C. Mysliwiec, Byron Center (1414)

29:18

87 921 John Serini, Grand Rapids (1449) 29:26

88 925 Michael Floch, Holland (1456) 29:28

89 926 Thomas Demmon, Grand Rapids (1460) 29:28

90 934 Bruce Jelsema, Grand Rapids (1480) 29:35

91 936 Christopher Cooper, Caledonia (1488) 29:38

92 942 Dave Moon, Ludington (1506) 29:42

93 960 Cal Buquet, Byron Center (1547) 29:52

94 963 Paul C. Hayes, Grand Rapids (1554) 29:54

95 974 Robert Adams, Grand Rapids (1588) 30:03

96 981 Patrick Samuels, Caledonia (1625) 30:14

97 984 William Jr Berrevoits, Jenison (1633) 30:19

98 1004 Larry Jester, Grand Rapids (1705) 30:37

99 1008 Steven Holt, Ada (1713) 30:40

100 1021 Paul Ryan, Jenison (1763) 30:54

101 1034 John Waite, Comstock Park (1788) 31:12

102 1045 Michael Bellomo, Grand Rapids (1816) 31:19

103 1047 Steven L Briggs, E. Grand Rapids (1822)

31:20

104 1051 Mark Hahn, Rockford (1843) 31:32

105 1057 Tim Lesch, Jenison (1864) 31:38

106 1060 Robert Driesenga, Grand Rapids (1871) 31:41

107 1061 Dan Mcconnell, Kentwood (1872) 31:41

108 1068 Fred L Stalsonburg, Jenison (1884) 31:46

109 1070 Dennis Jakubowski, Grand Rapids (1893) 31:49

110 1086 Tom Cobb, Grand Rapids (1932) 32:09

111 1093 James Maddix, Mason (1966) 32:24

112 1096 Russell Paramore, Cedar Springs (1975) 32:28

113 1114 Jerry Wilson, Wixom (2063) 33:07

114 1123 Gregory Green, Belding (2092) 33:28

115 1134 Dave Leboeuf, Wayland (2132) 34:02

116 1143 Mark Shrum, Ionia (2165) 34:27

117 1153 Dan Verhil, Belmont (2183) 34:40

118 1154 John Voreis, Grandville (2187) 34:42

119 1155 Steve Ripley, Grand Rapids (2188) 34:42

120 1162 James Walsh, Belmont (2208) 34:59

121 1163 Jeff Norton, Grand Rapids (2211) 35:01

122 1170 Steve Waddell, Big Rapids (2233) 35:19

123 1182 Johathan Golden, Grand Rapids (2268) 35:59

124 1201 Andrew Vandentoorn, Rockford (2349) 38:29

125 1207 Robert Mester, Grandville (2368) 39:23

126 1218 Ron Verwys, Hamilton (2426) 45:36



Women's 45 to 49 70 Finished



1 7 Bonnie J Alanson, Traverse City (112) 20:37

2 67 Janet Daniels, Grand Rapids (452) 24:01

3 80 Barbara Deupree, Ionia (489) 24:13

4 84 Christine Van Tongeren, Grand Rapids (500)

24:17

5 118 Mikki Hanson, Hastings (601) 24:58

6 120 Jan Carrick, Rockford (610) 25:03

7 140 Jeanne Smit, Lowell (651) 25:15

8 170 Karen Hibbs, Grosse Pte. Woo (748) 25:49

9 177 Ruth Postema, Ann Arbor (770) 25:55

10 182 Barbara J. Keane, Traverse City (778) 25:58

11 202 Jane Crissman, Grand Rapids (818) 26:12

12 208 Sue Johncock, Hastings (839) 26:20

13 240 Pamela Mcgee, Grand Rapids (914) 26:39

14 245 Paula Erskin, Mt. Pleasant (923) 26:41

15 327 Susan Molloy, Grand Rapids (1100) 27:39

16 335 Kathy Poore, Clinton Twp. (1114) 27:43

17 337 Judy Thomas, Monroe (1116) 27:44

18 341 Barbara Lecouteur, Newaygo (1123) 27:47

19 344 Mary Jendrezak, E. Grand Rapids (1127) 27:47

20 375 Linda Flues, Munger (1176) 28:02

21 434 Maria Slofstra, St. Catharines (1279) 28:37

22 436 Sue Deblaay, Caledonia (1281) 28:37

23 503 Carol Perschbacher, Grandville (1417) 29:18

24 521 Cynthia Crain, Grand Rapids (1439) 29:23

25 531 Delta Chipman, Grand Rapids (1454) 29:28

26 532 Dee Foster, N Olmsted (1457) 29:28

27 546 Susan Davis, White Cloud (1479) 29:35

28 548 Vickie Baker, Grand Rapids (1483) 29:36

29 568 Anne Dirkse, Holland (1513) 29:43

30 595 Kristl Andrus, East Grand Rapi (1558) 29:55

31 598 Brenda Benedict, Caledonia (1561) 29:56

32 619 Barbara Buchanan, West Olive (1593) 30:04

33 625 Diana Groenewoud, Zeeland (1600) 30:06

34 638 Jo Ann Wassenaar, Holland (1617) 30:10

35 657 Sarah K Knapp, Grand Rapids (1644) 30:21

36 669 Karen Karsten, Hudsonville (1662) 30:25

37 689 Patty Jankowski, Toledo (1691) 30:34

38 719 Sue Hood, Grand Rapids (1728) 30:44

39 732 Carol Kirschner, Wyoming (1749) 30:52

40 762 Louise Hautamaki, Grand Rapids (1797) 31:14

41 798 Kathy Whalen, Traverse City (1851) 31:34

42 810 Mary Lou Palen, Ferrysburg (1867) 31:40

43 825 Nancy Steele, Rockford (1896) 31:49

44 833 Doreen Bolhuis, E. Grand Rapids (1909) 31:54

45 839 Sandra M. Herrick, Spring Lake (1920) 32:03

46 840 Pam Hutchison, Belmont (1921) 32:04

47 854 Kathy Engle, Hastings (1944) 32:13

48 869 Donna Matlak, Grand Rapids (1960) 32:20

49 891 Debra Warwick, Grand Rapids (1992) 32:38

50 905 Lolly Kirkwood, Walker (2011) 32:44

51 932 Susan Billmeier, Ada (2041) 32:55

52 940 Jean Obermiller, Grand Rapids (2052) 32:59

53 957 Nancy Occhipinti, Grand Rapids (2075) 33:15

54 997 Jan Kingsley, Belmont (2130) 34:01

55 1003 Linda Hendriksma, Wayland (2137) 34:05

56 1006 Jenny Bivans, Belmont (2142) 34:09

57 1037 Audrey Vanstrien, Middleville (2195) 34:46

58 1060 Darcia Kelley, Greenville (2227) 35:14

59 1064 Penny Sheehan, Grand Rapids (2235) 35:19

60 1087 Gwen Strauss, Alto (2269) 36:00

61 1095 Ann Mulder, Alto (2279) 36:11

62 1102 Cele Flanary, Ada (2286) 36:29

63 1118 Cindy Gerlach, Hudsonville (2306) 37:12

64 1122 Debra Perkins, Grand Rapids (2313) 37:17

65 1126 Bonnie Jost, Plymouth (2320) 37:36

66 1138 Susan Mutchler, Grand Rapids (2336) 38:02

67 1170 Kim Pitsch, Zeeland (2380) 39:56

68 1187 Kathe Borre-pimm, Grand Haven (2399) 41:38

69 1188 Susan Bandstra, Kalamazoo (2400) 41:43

70 1202 Linda Mccoy, Wyoming (2418) 43:10



Men's 50 to 54 85 Finished



1 68 Bill Bauman, Grand Rapids (72) 20:00

2 109 Marv Boonstra, Belmont (117) 20:41

3 112 Randy Dekuiper, Hesperia (120) 20:42

4 117 Ted S Nykiel, Cedar Springs (126) 20:51

5 124 Patrick J Dwyer, Jackson (134) 20:58

6 166 Fred Britton, Rothbury (182) 21:41

7 194 Dale Winters, Grand Rapids (214) 22:06

8 232 John Mcintyre, Grand Rapids (258) 22:25

9 302 Leon Savenas, St. Joseph (349) 23:13

10 350 Steven Wassenaar, Holland (408) 23:41

11 420 Ronald Vandentoorn, Caledonia (505) 24:20

12 422 Dennis Hintz, Kentwood (510) 24:21

13 425 Gerald Marier, Holland (515) 24:23

14 451 David Bruininks, Kalamazoo (552) 24:38

15 459 Bill Feenstra, Grand Rapids (564) 24:44

16 465 Kenneth Willmarth, Lowell (571) 24:48

17 467 Jerry Hendrick, Wayland (573) 24:48

18 470 Patrick Pugiel, Hastings (576) 24:49

19 474 Bernie Schmidt, Hudsonville (582) 24:52

20 482 Matt Vokes, Grand Rapids (598) 24:57

21 494 Chris Macon, Kentwood (618) 25:05

22 506 Gary Meengs, Grandville (643) 25:13

23 509 Rich Holmberg, Fremont (648) 25:14

24 510 Fred Bunting, Grand Rapids (649) 25:15

25 554 Rod Flanary, Ada (717) 25:37

26 591 Keith L Maleski, Belmont (767) 25:54

27 601 David Dekraker, Jenison (789) 26:01

28 613 Charles Myers, Sparta (813) 26:11

29 629 Jeff Cyphert, Grand Blanc (833) 26:18

30 671 Fred Fry, Charlotte (908) 26:38

31 672 Terry W. Dawson, Grand Rapids (909) 26:38

32 692 Ralph Burde, Comstock Park (947) 26:50

33 696 Gary Camp, Grand Rapids (953) 26:52

34 705 Richard Jones, Ada (971) 27:01

35 709 Jim Chesla, Grand Rapids (982) 27:06

36 714 Cal Mulder, Grand Rapids (989) 27:07

37 719 David Hagen, Holland (1000) 27:10

38 720 Dan Murphy, Ada (1001) 27:11

39 722 Alan Himebaugh, Grand Rapids (1005) 27:13

40 739 Robert Rosebery, Kent City (1039) 27:24

41 743 William Brace, Holland (1045) 27:26

42 754 Paul Dornbos, Eastmanville (1067) 27:29

43 756 Jerry Laisure, Wayland (1070) 27:30

44 768 William Vankirk, Howard City (1092) 27:37

45 776 Dennis W Piskor, Traverse City (1106) 27:40

46 802 Steven Blackford, Grand Rapids (1177) 28:03

47 812 John Ficeli, Grand Rapids (1199) 28:09

48 852 Dennis Nead, Saranac (1292) 28:40

49 857 Richard Perry, Grand Rapids (1300) 28:42

50 858 Jerry Field, Rockford (1301) 28:42

51 862 Fred Hillary, Ada (1309) 28:45

52 898 Phil Maines, Wyoming (1386) 29:09

53 901 Roger Bordewyk, Jenison (1391) 29:11

54 913 Lawrence Svendsen, Kalamazoo (1415) 29:18

55 922 David Nysse, Hudsonville (1450) 29:27

56 927 Jim Knight, Ada (1462) 29:29

57 944 Jerry Dykema, Grand Rapids (1511) 29:43

58 946 Melvin Letts, Rockford (1514) 29:44

59 951 Roy Winegar, Muskegon (1531) 29:48

60 955 Craig Avery, Grand Rapids (1538) 29:50

61 958 Freeman Haehnel, Ada (1544) 29:51

62 967 Art Plewka, Whitehall (1569) 29:58

63 976 Paul Goulet, Grand Rapids (1604) 30:07

64 995 David Vizithum, Big Rapids (1665) 30:26

65 999 Steven Brown, Kalamazoo (1681) 30:31

66 1024 Dick Durian, Portage (1769) 31:00

67 1027 James Milanowski, Grand Rapids (1772) 31:01

68 1035 John Speeter, Scotts (1791) 31:13

69 1055 Richard Wachter, Alto (1861) 31:37

70 1065 Daniel Zemaitis, Grand Rapids (1878) 31:43

71 1073 Tom Lane, Grand Rapids (1904) 31:52

72 1084 Patrick Goresch, Muskegon (1929) 32:07

73 1101 Thomas Stemzynski, Berkley (1985) 32:32

74 1118 Lew Kurnat, Grand Rapids (2072) 33:14

75 1119 Gregory Nichols, Wyoming (2084) 33:22

76 1120 David M. Gerlinger, Hastings (2087) 33:25

77 1137 Tom Skinner, East Lansing (2145) 34:11

78 1150 Martin Debruyn, Rockford (2178) 34:37

79 1161 Ronald Mcgraw, St. Clair Shore (2205) 34:58

80 1166 Butch A Potter, Byron Center (2218) 35:05

81 1175 Robert Burns, Muskegon (2245) 35:25

82 1179 Kenneth Cary, Allendale (2252) 35:39

83 1195 Randy Jost, Plymouth (2321) 37:36

84 1205 Karen Rupke, Grand Rapids (2366) 39:13

85 1209 Ric Miller, Rockford (2375) 39:36



Women's 50 to 54 51 Finished



1 105 Merrie Palmer, Comstock Park (563) 24:44

2 111 Marie Bischoff, N. Muskegon (586) 24:53

3 116 Bonnie Mogle, Grand Rapids (597) 24:57

4 158 Mary Baxter, Grand Rapids (704) 25:32

5 221 Joyce Vermaas, Jenison (871) 26:27

6 260 Sally J Rademacher, Rockford (960) 26:55

7 376 Mariel Touw, Grand Rapids (1179) 28:03

8 402 Judy Anderson, Hastings (1226) 28:21

9 419 Anita Avery, Grand Rapids (1256) 28:30

10 431 Pat Baldwin, Grand Rapids (1273) 28:35

11 435 Alana Miles, Grand Rapids (1280) 28:37

12 444 Donna Dodd, Rockford (1302) 28:42

13 481 Judy Carver, Comstock Park (1367) 29:06

14 602 Noriko Kampfschulte, Grand Rapids (1566)

29:58

15 614 Jeanne Cowles, Grand Rapids (1587) 30:03

16 661 Lynne Potgeter, Allendale (1649) 30:22

17 673 Linda Vizithum, Big Rapids (1669) 30:27

18 726 Judith Henson, Zeeland (1738) 30:47

19 736 Mary Berrevoits, Jenison (1756) 30:53

20 772 Linda Velderman, Allendale (1817) 31:19

21 827 Suzanne Leclaire, Rockford (1898) 31:50

22 831 Patricia J. Herman, Ann Arbor (1903) 31:51

23 879 Sherry Albertie, Grand Haven (1973) 32:27

24 904 Bettyann Pratt, Comstock Park (2008) 32:43

25 977 Susan K. Johnson, Fort Wayne (2102) 33:38

26 989 Luce Daly, Fenton (2121) 33:54

27 1013 Nancy Mcneilly, Lansing (2151) 34:14

28 1019 Brenda Njiwaji, Detroit (2158) 34:19

29 1031 Jacqueline Short, Howell (2184) 34:40

30 1044 Cheryl English, Rockford (2204) 34:57

31 1045 Marcia Rickert, Saranac (2206) 34:58

32 1048 Dee Cooper, Rockford (2210) 35:00

33 1062 Susan Ruel, Dorr (2230) 35:16

34 1067 Sharon Burtrum, Wyoming (2239) 35:22

35 1068 Joan Lamb, Saugatuck (2241) 35:23

36 1074 Linda Glaske, Rockford (2253) 35:39

37 1086 Cathy Kurnat, Grand Rapids (2267) 35:59

38 1099 Shirley Wildeboer, Kent City (2283) 36:28

39 1125 Jeanie Macvoy, W. Bloomfield (2318) 37:32

40 1127 Dianna Van Antwerp, Wyoming (2323) 37:39

41 1135 Randee Murphy, Ada (2332) 37:55

42 1141 Fay Kerr, Kent City (2339) 38:07

43 1154 Laurie Doering, Portage (2357) 38:42

44 1178 Teri Almy, Orleans (2389) 40:36

45 1180 Judy K Story, Comstock Park (2391) 40:41

46 1183 Marilyn Vogel, Gaylord (2394) 41:12

47 1186 Maureen K. Griswold, Battle Creek (2398)

41:32

48 1192 Sandra Holroyd, Montague (2406) 42:22

49 1195 Lorrianne Andrews, Grand Rapids (2410) 42:38

50 1204 Rita J Smith, Sparta (2420) 43:32

51 1212 Margaret Ingalls, Merrillville (2431) 46:39



Men's 55 to 59 38 Finished



1 32 Doug Goodhue, Milford (35) 19:00

2 89 Bill Keller, Lansing (94) 20:18

3 146 Bernie Burgette, Fort Wayne (158) 21:20

4 157 Joachim Schmidt, Grand Rapids (171) 21:31

5 158 Skip Nelson, Kentwood (172) 21:32

6 205 Harold E. Vanduyn, Byron Center (227) 22:11

7 236 Charlie Broberg, Galesburg (264) 22:27

8 285 Joe Baal, Grand Rapids (324) 23:05

9 288 Leonard J. Block, Bay City (329) 23:07

10 292 Leroy Hansen, Greenville (333) 23:08

11 407 Mike Mccoy, Kewaskum (485) 24:10

12 536 Sky Suydam, Saugatuck (689) 25:27

13 559 Robert Hurley, Rockford (724) 25:40

14 573 Robert Etherton, Rockford (739) 25:44

15 581 Gary Kok, Kentwood (751) 25:50

16 588 David Glanville, Grand Haven (762) 25:52

17 750 Bradley Prins, Rockford (1059) 27:28

18 793 Tom Laberteaux, Grand Rapids (1154) 27:55

19 795 William Gonzalez, Grand Rapids (1160) 27:57

20 823 Lee Crawford, Plainwell (1224) 28:19

21 906 John Hauet, Spring Lake (1405) 29:16

22 961 Robert Grove, Fruitport (1552) 29:54

23 965 John R Campbell, Grand Haven (1567) 29:58

24 1044 David Baines, Spring Lake (1815) 31:18

25 1046 Ralph Kooistra, Hudsonville (1818) 31:19

26 1050 Dale Joley, Grant (1835) 31:28

27 1072 Ronald D. Herman, Ann Arbor (1899) 31:50

28 1078 Tim Wood, N Canton (1915) 31:57

29 1081 Arthur Mccafferty, Ypsilanti (1919) 32:03

30 1088 Peter Vander Ark, Grand Rapids (1940) 32:12

31 1097 Stanley F. Watson, Ann Arbor (1976) 32:29

32 1107 Ray Hoppe, Saginaw (2029) 32:50

33 1126 Archie Rayl, Grand Rapids (2104) 33:39

34 1132 John Polmanteer, Wayland (2117) 33:51

35 1164 John Frisch, Mt. Pleasant (2215) 35:04

36 1173 John Sanford, Saugatuck (2240) 35:23

37 1196 Fred Radford, Byron Center (2322) 37:38

38 1215 Roger Cahaney, Fowlerville (2409) 42:32



Women's 55 to 59 22 Finished



1 31 Ellen Nitz, Milford (272) 22:31

2 125 Diane Arbanas, Wayland (620) 25:05

3 153 Mary Namey, Grand Rapids (688) 25:27

4 397 Arleta Bernson, Travers City (1213) 28:15

5 506 Elena Gravina, Lansing (1423) 29:20

6 526 Judy Cayo, Benton Harbor (1446) 29:26

7 636 Sharlene Kauffman, Comstock (1615) 30:10

8 748 Pat Dancey, Ada (1777) 31:05

9 824 Joanne Wolski, Muskegon (1895) 31:49

10 837 Lorraine Boyd, Dorr (1914) 31:56

11 857 Judith Vander Ark, Grand Rapids (1948) 32:16

12 948 Barbara Vanderberg, Muskegon (2060) 33:02

13 979 Priscilla Cronley, Portage (2107) 33:41

14 987 Judy Kruk, North East (2119) 33:53

15 1001 Pamela D Schwaderer, Grand Rapids (2135)

34:05

16 1105 Mary W. Cheetham, Hudsonville (2289) 36:33

17 1113 Cathy Deleeuw, Hudsonville (2300) 37:05

18 1119 Sandra Bartholmey, Crystal Lake (2308) 37:13

19 1128 Carol Bickle, Cedar Springs (2324) 37:40

20 1163 Judy Baar, Hudsonville (2370) 39:27

21 1184 Beverly A Carey, Crystal Falls (2395) 41:13

22 1214 Laura L Kooima, Jenison (2433) 47:37



Men's 60 to 64 30 Finished



1 94 Anton Radi, Bedford (99) 20:26

2 120 Rod D Smith, Grand Rapids (130) 20:55

3 175 Daniel Mullet, Big Rapids (193) 21:50

4 260 Wilbert Griffin, Holt (293) 22:45

5 271 Jim Elzinga, Conway (307) 22:53

6 428 Dick Carrick, Rockford (520) 24:24

7 514 Elliott Deyo, Millington (654) 25:17

8 527 Paul Grindel, Grand Rapids (672) 25:22

9 576 Larry Lynn, Ada (744) 25:47

10 614 Norman Shamery, Jenison (814) 26:11

11 688 Mike Cyrol, Livonia (941) 26:49

12 689 John Mazurkiewicz, Brighton (944) 26:49

13 703 Thomas Shearer, Grand Rapids (966) 26:59

14 704 Jerry L Anderle, Conklin (969) 27:00

15 747 George Duimstra, Hudsonville (1050) 27:27

16 781 Joseph Carey, Crystal Falls (1120) 27:46

17 783 Mike Haiduk, Grand Rapids (1126) 27:47

18 841 Thomas G Schwaderer, Grand Rapids (1268)

28:33

19 848 Kenneth Lobbes, Grand Rapids (1284) 28:38

20 980 Morris Greidanus, Grand Rapids (1624) 30:14

21 1025 Craig Kidder, Grand Rapids (1770) 31:01

22 1076 Wallace Merritt, Grand Rapids (1908) 31:54

23 1103 Burl Ghastin, Paw Paw (1999) 32:41

24 1140 Carl Jessen, Fruitport (2160) 34:22

25 1144 John Hollander, Grand Rapids (2166) 34:29

26 1186 William Klump, Wayland (2295) 36:58

27 1198 David C. Vanzytveld, Grand Rapids (2335)

37:57

28 1213 Richard Morrison, Grand Rapids (2404) 41:55

29 1214 Robert Bultema, Grand Rapids (2405) 41:57

30 1217 Tom Billings, Saline (2424) 44:40



Women's 60 to 64 8 Finished



1 224 Merion Knight, Detroit (876) 26:28

2 238 Chris Swanson, Royal Oak (911) 26:38

3 383 Geri Ellinger, Pentwater (1191) 28:07

4 894 Barbara Bakker, Grand Haven (1995) 32:40

5 900 Judy Morrison, Grand Rapids (2004) 32:42

6 1002 Phyllis Harris, Nunica (2136) 34:05

7 1021 Elizabeth Greidanus, Grand Rapids (2161)

34:22

8 1033 Sheron Miller, Grand Haven (2186) 34:42



Men's 65 to 69 11 Finished



1 418 Glen A Larsen, Grand Blanc (503) 24:19

2 679 James P Starkweather, Grandville (925) 26:42

3 777 Paul W. Mason, Battle Creek (1108) 27:41

4 859 Gerald Bakker, Grand Haven (1304) 28:43

5 969 William Rude, Lansing (1574) 29:59

6 1041 Jack Berry, West Bloomfield (1810) 31:17

7 1094 Bill Bocks, Grand Haven (1972) 32:27

8 1099 Edgar Donatelli, Grand Rapids (1981) 32:31

9 1139 Robert Niemeyer, Grand Rapids (2156) 34:17

10 1141 William Stone, Crystal Lake (2162) 34:23

11 1212 Edward J. Lozicki, Spring Lake (2397) 41:22



Women's 65 to 69 1 Finished



1 1145 Kate Miller, Fruitport (2343) 38:12



Men's 70 & Over 5 Finished



1 952 Joe Ferrari, Battle Creek (1532) 29:48

2 1075 Kenneth R Towne, Fremont (1907) 31:53

3 1117 Harry Gardnerjr., Toledo (2071) 33:14

4 1203 J. William Sevic, Grand Rapids (2355) 38:36

5 1219 Joseph Maxwell, Muskegon (2430) 46:34



Women's 70 & Over 3 Finished



1 1101 Nancy Schulz, Livonia (2285) 36:29

2 1115 Mary Holland, Comstock Park (2302) 37:08

3 1210 Donna Brown, Rothbury (2428) 46:29



Men's Exception 1 Finished



1 411 Unknown Runner, Grand Rapids (494) 24:15



Women's Exception 2 Finished



1 230 Pamela Stegink, Grand Rapids (895) 26:33

2 298 Justin Susan, Niles (1032) 27:23



2435 registered runners ( 1219 men, 1216 women) completed this year's race!




**** Men's Overall Winner ****



1 1 Frank Pelak, Marne (2) 24:03



*** Women's Overall Winner ***



1 1 Kristen Kroon, Grand Rapids (1) 24:03



Men's 14 to 19 22 Finished



1 4 Logan Nuberg, Grand Rapids (6) 31:30

2 5 Simon Golden, Grand Rapids (9) 32:20

3 6 Kyle Brown, Muskegon (13) 33:31

4 9 Jeff Rozelle, Grand Rapids (21) 35:19

5 14 Zachary Hoffman, Richland (38) 37:13

6 32 Jeremy Lund, Dorr (156) 43:30

7 34 Derrick Barber, Rockford (169) 43:45

8 47 Cody Smith, Belmont (254) 45:55

9 58 Jordan Shillinger, Coopersville (323) 47:33

10 63 Matthew Timmer, Freeport (379) 48:48

11 75 Scott Price, Walker (466) 51:24

12 82 Andrew Knapp, Comstock Park (548) 54:37

13 90 Shawn Harvey, Jenison (596) 55:45

14 93 Joseph Hester, Greenville (605) 56:08

15 94 Joshua Puehler, Belding (606) 56:09

16 95 Nick Berry, Grand Rapids (612) 56:22

17 107 Nathan Golden, Grand Rapids (688) 59:41

18 108 Timmy Weed, Wyoming (700) 1:01:12

19 114 Ryan Segard, Belmont (748) 1:16:26

20 116 Bo Hall, Grand Rapids (752) 1:23:12

21 129 Cameron Moore, Middleville (786) 1:23:51

22 130 Eric Jachim, Middleville (787) 1:23:51



Women's 14 to 19 72 Finished



1 1 Kristen Kroon, Grand Rapids (1) 24:03

2 3 Sarah Nuberg, Grand Rapids (7) 31:34

3 13 Stephanie Rea, Grand Rapids (23) 35:47

4 26 Brittany Boyd, Grand Rapids (43) 38:01

5 33 Kendra Kargenian, Rockford (51) 38:17

6 38 Jessica Hoffman, Richland (56) 38:28

7 42 Hillary Cole, Rockford (60) 38:36

8 55 Jessica Reist, Ashley (75) 39:35

9 56 Nichoel Reist, Ashley (76) 39:36

10 58 Ingrid Carver, Freeport (78) 39:50

11 63 Liz Runals, Middleville (83) 40:00

12 122 Jennie Topping, Cedar Springs (153) 43:15

13 149 Lisa Calduch, Grandville (187) 44:18

14 162 Cynthia Adams, Grand Rapids (202) 44:42

15 163 Renee Schoenborn, Grand Rapids (203) 44:43

16 165 Stephanie Adams, Grand Rapids (205) 44:47

17 197 April Weir, Hudsonville (241) 45:44

18 213 Marie Howard, Holland (260) 46:04

19 221 Katy Mulloy, Jenison (272) 46:14

20 222 Rachel Vosburg, Hudsonville (274) 46:15

21 231 Emily Stout, Belmont (283) 46:30

22 232 Adrienne Buccella, Belmont (284) 46:30

23 240 Shelly Cummings, Greenville (293) 46:39

24 241 Cara Youngs, Belding (294) 46:39

25 260 Jenny Ewing, Byron Center (317) 47:21

26 274 Rachel Parish, Kewadin (332) 47:42

27 277 Crystal Nash, Grand Rapids (335) 47:45

28 281 Cailee Sedore, Belmont (339) 47:47

29 296 Amanda Walting, West Olive (354) 48:11

30 298 Christy Sweers, Coopersville (356) 48:15

31 314 Aleeson Nuberg, Grand Rapids (376) 48:38

32 315 Emily Nuberg, Grand Rapids (377) 48:39

33 331 Valerie Bronkema, Rockford (396) 49:22

34 332 Jillian Moblo, Rockford (397) 49:23

35 339 Emily Bowman, Grand Rapids (404) 49:41

36 355 Erica Donnell, Grand Rapids (421) 50:23

37 361 Rachel Lehigh, Hudsonville (428) 50:35

38 371 Cari Rozelle, Grand Rapids (440) 50:48

39 381 Cassie Youngs, Belding (452) 51:03

40 391 Elizabeth Knapp, Comstock Park (464) 51:23

41 392 Kimberly Price, Walker (467) 51:26

42 395 Val Price, U (470) 51:37

43 397 Kelly Ryan, Grand Rapids (472) 51:42

44 413 Casey Mccann, Rockford (489) 52:54

45 418 Rose Mcdowell, Kentwood (495) 53:12

46 425 Rebecca Mckellar, Comstock Park (502) 53:26

47 451 Amy Huizen, Jenison (531) 54:10

48 452 Stephanie Dryer, Jenison (532) 54:11

49 453 Amanda Youker, Buckley (533) 54:11

50 458 Alicia M. Millering, Grand Rapids (538)

54:17

51 461 Charlene Milliron, Grand Rapids (541) 54:29

52 465 Jodi Hulst, Walker (545) 54:35

53 466 Katherine Finn, Grand Rapids (546) 54:36

54 486 Natalja Wojnowski, Grand Rapids (571) 55:01

55 505 Katie Youngs, Belding (594) 55:37

56 517 Sara Damghani, Grand Rapids (611) 56:20

57 549 Jamie Puehler, Belding (647) 57:26

58 551 Katie Stanley, Buckley (649) 57:45

59 555 Elizabeth Wojnowski, Grand Rapids (653)

57:56

60 562 Michelle Mcdowell, Wyoming (663) 58:07

61 572 Nicole Postma, Dorr (677) 58:36

62 593 Nicole Weed, Wyoming (701) 1:01:12

63 597 Tiffany Olexa, Comstock Park (705) 1:01:39

64 598 Kendra Risher, Spring Lake (706) 1:01:40

65 599 Elizabeth Otton, E. Grand Rapids (707) 1:01:40

66 609 Jennie Toering, Wyoming (718) 1:02:22

67 628 Macie Degraf, Rockford (739) 1:08:36

68 631 Christina Mcdowell, Wyoming (743) 1:11:49

69 637 Kendall Moore, Middleville (753) 1:23:13

70 639 Kaley Jachim, Middleville (755) 1:23:21

71 640 Ashley Jachim, Middleville (756) 1:23:22

72 641 Trisha Mckeough, Middleville (758) 1:23:25



Men's 20 to 24 1 Finished



1 18 Thomas Knapp, Comstock Park (48) 38:15



Women's 20 to 24 36 Finished



1 6 Angela Russo, Grand Rapids (11) 33:26

2 14 Sarah Delaney, Wyoming (24) 35:52

3 19 Sara Maxwell, Grand Rapids (31) 36:35

4 41 Melissa Wadell, Wyoming (59) 38:33

5 67 Robin Guthrie, Comstock Park (87) 40:12

6 68 Beth Guthrie, Comstock Park (88) 40:31

7 75 Julie Hoeksema, Wyoming (96) 41:07

8 76 Dawn Miller, Byron Center (97) 41:07

9 96 Melanie Cupples, Bloomfield Hill (122) 42:32

10 112 Marissa Gonzalez, Grand Rapids (142) 43:04

11 113 Elvia Gonzalez, Grand Rapids (143) 43:05

12 172 Laura Cicholski, Holland (212) 44:58

13 181 Kimberly Doty, Grand Rapids (223) 45:19

14 201 Rebecca Farkas, Grand Rapids (247) 45:46

15 203 Marcy Zlystra, Grandville (249) 45:48

16 212 Gayle Lynema, Grandville (259) 46:04

17 228 Jennifer Lund, Grand Rapids (280) 46:28

18 252 Christine Meyer, Comstock Park (309) 47:02

19 284 Holly Van Solkema, Byron Center (342) 47:59

20 323 Lori Storey, Muskegon (386) 48:59

21 324 Lisa Miszewski, West Olive (387) 49:03

22 387 Renee Rivard, Hudsonville (459) 51:18

23 443 Angie Oostindie, Hudsonville (522) 53:43

24 449 Tricia Smith, Wyoming (529) 54:07

25 450 Alyssa Ashley, Grand Rapids (530) 54:08

26 464 Stefanie Rodriguez, Lake Odessa (544) 54:34

27 468 Marci Nowack, Kentwood (550) 54:40

28 492 Mary Hess, Byron Center (577) 55:11

29 493 Jennifer M- Mitchell, Byron Center (578)

55:11

30 495 Lori Rottschafer, Grand Rapids (583) 55:18

31 509 Shannon Snyder, Grand Rapids (599) 55:56

32 521 Ebony Lang, Grand Rapids (616) 56:35

33 531 Shirley Hoskins, Grand Rapids (627) 56:56

34 532 Lisa Reynier, Wyoming (629) 56:57

35 534 Amy Dietrich, Coopersville (631) 56:59

36 541 Roberta Monroe, Grand Rapids (639) 57:06



Men's 25 to 29 10 Finished



1 21 Richard W. Bale Jr., Allegan (94) 41:05

2 27 Chris Popma, Grand Rapids (125) 42:43

3 30 Tony Nauta, Grand Rapids (130) 42:47

4 31 Brian Schlake, Holland (146) 43:06

5 46 Craig Farkas, Grand Rapids (246) 45:46

6 49 William Schaub, Saranac (264) 46:10

7 56 Scott Stegman, Kentwood (304) 46:51

8 70 Chris Wolfer, Rockford (450) 51:02

9 71 Matt Kuzma, Grand Rapids (451) 51:03

10 110 Scott Wagenmaker, Muskegon (727) 1:03:04



Women's 25 to 29 85 Finished



1 7 Heather Wright, Muskegon (12) 33:31

2 15 Flor Hoover, Grand Rapids (25) 36:09

3 24 Gretchen Lewandowski, Paw Paw (37) 37:12

4 37 Maria Marsh, Grant (55) 38:27

5 43 Katrina Pyne, Vicksburg (61) 38:40

6 60 Colleen Converse, Wyoming (80) 39:56

7 64 Heather Lecouteur, Aurora (84) 40:10

8 77 Sheryl Depker, Kentwood (98) 41:07

9 78 Cray Mulder, Grand Rapids (99) 41:08

10 94 Faith Buda, Wyoming (117) 42:20

11 95 Jill Paauwe, Grand Rapids (121) 42:31

12 98 Jennifer Nester, Sparta (124) 42:34

13 100 Marcia Nauta, Grand Rapids (129) 42:44

14 101 Ann-marie Baumgardner, Grand Rapids (131)

42:48

15 105 Beth Bronson, Kalamazoo (135) 42:55

16 108 Jennifer Driscoll, Allendale (138) 42:57

17 111 Kelly Raczok, Holland (141) 43:04

18 115 Amy Schlake, Holland (145) 43:05

19 117 Tina Aday, Hudsonville (148) 43:11

20 124 Melissa Joslin, Wyoming (155) 43:22

21 136 Molly Kroeker, Des Moines (170) 43:46

22 137 Marsha Radaj, Urbandale (171) 43:47

23 140 Laura Kurtycz, Kentwood (174) 43:48

24 153 Holly Reagan, Holland (191) 44:25

25 156 Heather Stam, Holland (195) 44:35

26 166 Dawn Dey, Zeeland (206) 44:49

27 171 Heather Stevenson, Holland (211) 44:57

28 174 Jennifer Ford, Byron Center (214) 45:01

29 175 Amy Zuppke, Grandville (215) 45:02

30 183 Becky Adams, Hudsonville (226) 45:21

31 189 Kristy Mitchell, Howard City (233) 45:25

32 191 Erica Faase, Byron Center (235) 45:32

33 192 Janette Roberts, Comstock Park (236) 45:41

34 214 Tanya L Chanter, Grand Rapids (261) 46:07

35 215 Jessica Schaub, Saranac (262) 46:08

36 220 Michelle Minard, Comstock Park (271) 46:14

37 234 Jennifer Weaver, Grand Rapids (287) 46:31

38 244 Shannon Droge, Rockford (297) 46:46

39 245 Paula Loehle, Caledonia (300) 46:48

40 248 Laura Purdy, Caledonia (303) 46:51

41 251 Debbie Mc Connon, Rockford (308) 47:01

42 271 Holli Leegwater, Kentwood (329) 47:41

43 282 Jami Maynard, Kentwood (340) 47:53

44 283 Angie Mcginn, Kentwood (341) 47:53

45 285 Kristin Van Solkema, Byron Center (343)

47:59

46 286 Monica Offringa, Plainwell (344) 48:00

47 293 Dana Clarke, Grand Rapids (351) 48:06

48 303 Amy Gruzin, Grand Rapids (362) 48:24

49 304 Kelly Allen, Walker (363) 48:25

50 308 Jennifer Shaeffer, Hastings (367) 48:29

51 309 Ginger Horton, Hastings (368) 48:30

52 334 Sara Baylis, Ionia (399) 49:33

53 335 Connie Colburn, Ionia (400) 49:34

54 352 Grace Devoogd, Kent City (418) 50:16

55 354 Brooke Andrews, Grand Rapids (420) 50:17

56 376 Amy Herdegen, Grand Rapids (445) 50:51

57 377 Laura Weemhoff, Kent City (446) 50:52

58 378 Kate Weatherwax, Grand Rapids (447) 50:52

59 379 Kelly Curow, Muskegon (448) 50:53

60 380 Margaret Douglas, Grand Rapids (449) 51:02

61 384 Debra Marvin, Wyoming (456) 51:17

62 386 Victoria Rivard, Hudsonville (458) 51:18

63 409 Melissa Marckini, Wyoming (485) 52:46

64 410 Ruth Donahue, Grand Rapids (486) 52:49

65 414 Kimberly Bollone, Caledonia (490) 53:01

66 416 Amanda Dykhouse, Holland (492) 53:02

67 417 Angela Neil, Hastings (493) 53:02

68 438 Toni Kaupa, Cedar Springs (516) 53:35

69 448 Kimberly Dickman, Wyoming (528) 54:05

70 456 Amy Herrema, Wyoming (536) 54:13

71 457 Kelly Thompson, Dorr (537) 54:14

72 462 Bonnie Scherwitz, Wyoming (542) 54:32

73 470 Michelle Baxter, Wyoming (552) 54:43

74 502 Sara Tagg, Grand Rapids (590) 55:31

75 527 Lisa Sharp, Dorr (622) 56:53

76 533 Shawn Dewing, Grand Rapids (630) 56:58

77 568 Vicki Gelderloos, Grand Rapids (671) 58:23

78 576 Melissa Campbell, Grandville (681) 58:39

79 587 Jilaine Rees, Sparta (694) 1:00:39

80 589 Shannon Carlson, Casnovia (696) 1:01:10

81 591 Nichole Cromer, Grand Rapids (698) 1:01:11

82 596 Sally O'mara, Lake Odessa (704) 1:01:20

83 612 Susan Hiller, Grand Rapids (721) 1:02:43

84 614 Angela Hilty, Grand Rapids (723) 1:02:46

85 617 Julie Klocko, Grand Rapids (726) 1:02:53



Men's 30 to 34 14 Finished



1 1 Frank Pelak, Marne (2) 24:03

2 2 Michael Flowers, Grand Rapids (4) 27:55

3 19 Todd Dekraker, Holland (68) 39:15

4 20 Jeffrey Reist, Ashley (74) 39:33

5 26 Jeff Holquist, Grand Rapids (120) 42:28

6 29 Kevin Varner, Grandville (128) 42:44

7 41 Don Jr. Liefer, Muskegon (217) 45:10

8 55 William Loehle, Caledonia (299) 46:47

9 61 James D. Crawford, Grand Rapids (370) 48:31

10 67 Bruce Wujcik, Holland (427) 50:34

11 80 Glenn Freeman, Grand Rapids (525) 53:51

12 89 Troy Foote, Grand Rapids (591) 55:46

13 91 Theodore Lausman, Grand Rapids (603) 56:07

14 113 Gary Supplee, Ann Arbor (746) 1:13:37



Women's 30 to 34 72 Finished



1 5 Beth Kiefer, Birmingham (10) 33:04

2 18 Barbara Balamucki, Grand Rapids (28) 36:25

3 30 Debra Schultz, Lowell (47) 38:12

4 36 Janeen Marsh, Grant (54) 38:26

5 46 Mendie Vandeusen, Wyoming (64) 38:47

6 48 Connie Haugen, Kentwood (66) 39:01

7 50 Ladene Lyon, Wayland (69) 39:21

8 62 Susan Vantimmeren, Grand Rapids (82) 39:59

9 70 Laura Kaiser, Allegan (90) 40:39

10 72 Lisa Hauch, Wayland (92) 40:49

11 83 Michelle Slachter, Grant (104) 41:17

12 102 Amy Autsema-bennett, Grand Rapids (132)

42:48

13 106 Lora Styma, Grand Rapids (136) 42:56

14 110 Penny Van Dyke, Holland (140) 42:59

15 114 Teresa Greenbey, Allegan (144) 43:05

16 123 Susan Markosky, Wyoming (154) 43:15

17 127 Michelle Tellez, Grandville (159) 43:37

18 145 Cherri Jacobsen, Grand Rapids (181) 44:08

19 147 Kimberly Chapple, Marshall (184) 44:15

20 160 Susan Wimpee, Muskegon (200) 44:37

21 161 Carla Dekraker, Holland (201) 44:38

22 170 Roshelle Lang, Zeeland (210) 44:56

23 176 Cheryl Friess, Grand Rapids (216) 45:04

24 179 Victoria Ronning, Grand Rapids (221) 45:14

25 188 Shelley Swift, Grand Rapids (232) 45:25

26 190 Monica Marchell, Rockford (234) 45:26

27 216 Kelly Fuller, Lowell (266) 46:11

28 237 Christine M Wildeboer, Grand Rapids (290)

46:32

29 242 Kim Schumacher, Wyoming (295) 46:40

30 246 Kristie Parker, Rockford (301) 46:48

31 257 Karren Krieger, Battle Creek (314) 47:12

32 261 Nancy Thaler, Rockford (318) 47:22

33 262 Kathy Mullet, Rockford (319) 47:23

34 265 Tammie Rodriguez, Sparta (322) 47:33

35 266 Dawn Shillinger, Coopersville (324) 47:36

36 278 Suzanna Dennis, Grand Rapids (336) 47:46

37 280 Marybeth Sedore, Belmont (338) 47:46

38 287 Lenora Eberhart, Byron Center (345) 48:01

39 344 Elizabeth Verhoeven, Byron Center (409)

49:43

40 353 Jackie Apsey, Grand Rapids (419) 50:17

41 362 Amber Workman, Hudsonville (429) 50:36

42 366 Kimberly Johnson, Grand Rapids (433) 50:42

43 368 Brenda Norton, Coopersville (436) 50:46

44 370 Kristene Jackson, Holt (439) 50:47

45 400 Beth Suits, Rockford (475) 52:03

46 401 Christina Arndt, Hopkins (476) 52:07

47 411 Collette Nelson, Grand Rapids (487) 52:50

48 423 Shelly Hill, Grand Rapids (500) 53:24

49 440 Lisa Caswell, Ann Arbor (518) 53:36

50 445 Natalie Walther, Muskegon (524) 53:50

51 446 Christina Fong, Grand Rapids (526) 53:51

52 447 Karen Krummel, Grand Rapids (527) 54:03

53 463 Virginia Mccaffrey, Hudsonville (543) 54:33

54 472 Debra Bosin, Walker (554) 54:48

55 487 Amy Stiltner, Traverse City (572) 55:01

56 490 Sheila Allan, Grand Rapids (575) 55:06

57 498 Leanne Reist, Ashley (586) 55:27

58 499 Karen Connors, Saginaw (587) 55:30

59 500 Sheryl Rozenda, Grand Rapids (588) 55:31

60 501 Susan VanTimmeren, Grand Rapids (589) 55:31

61 524 Julie Ochs, Grand Rapids (619) 56:49

62 542 Eve (bethan Kelly, Kentwood (640) 57:13

63 544 Sally Vanderveen, Hamilton (642) 57:17

64 574 Carla Walters, Rockford (679) 58:37

65 585 Kristen Lausman, Grand Rapids (692) 1:00:26

66 594 Barbara Weed, Wyoming (702) 1:01:18

67 606 Jean Gargus, Wyoming (715) 1:02:16

68 610 Janet Walls, Grand Rapids (719) 1:02:29

69 618 Kristi Wagenmaker, Muskegon (728) 1:03:06

70 619 Bonnie Koppenol, Holland (729) 1:05:12

71 627 Brenda Degraaf, Rockford (738) 1:08:36

72 638 Kelly Mckeough, Middleville (754) 1:23:18



Men's 35 to 39 7 Finished



1 3 Clarence Grimm, Niles (5) 29:38

2 15 Gregory Hoffman, Richland (39) 37:14

3 35 Kevin Wistrom, Muskegon (176) 44:03

4 44 Delwyn Boerman, Zeeland (229) 45:23

5 78 Allan Lindquist, Jackson (504) 53:28

6 81 Kristin Finn, Grand Rapids (547) 54:36

7 131 Larry Jachim, Middleville (788) 1:23:51



Women's 35 to 39 95 Finished



1 2 Pamela Barbier, Muskegon (3) 27:00

2 8 Stacey Grimm, Niles (14) 33:37

3 10 Mary Donatelli, Grand Rapids (16) 34:26

4 12 Sue Petty, Grand Rapids (19) 35:07

5 20 Devetta Senters, Holland (32) 36:37

6 21 Lori Finn-ziegler, Grand Rapids (33) 36:53

7 22 Tammey Geenen, Grandville (34) 36:53

8 23 Maureen Coulson, Grand Rapids (35) 36:57

9 29 Suzi Boyd, Grand Rapids (46) 38:05

10 34 Patty Stephan, Grand Rapids (52) 38:25

11 35 Shanna Shemwell, Grand Rapids (53) 38:26

12 39 Patti Hoffman, Richland (57) 38:28

13 40 Leslie Vandeusen, Wyoming (58) 38:30

14 79 Julie Boyd, Grandville (100) 41:09

15 88 Kathy Taylor, Schoolcraft (109) 41:41

16 103 Jane Schafer, Lansing (133) 42:54

17 104 Karen Rohrer, Comstock Park (134) 42:55

18 107 Debra Ackley, Comstock Park (137) 42:56

19 119 Janet Barnes, Jenison (150) 43:12

20 120 Maria Romero, Grand Rapids (151) 43:13

21 121 Jamie Carlson, Jenison (152) 43:14

22 134 Lyle Howard, Grandville (167) 43:43

23 135 Barb Doane, Hudsonville (168) 43:44

24 139 Vesna Bosnic, Kentwood (173) 43:48

25 141 Margaret O'toole, Muskegon (175) 43:49

26 144 Lynn Harp, Jenison (180) 44:08

27 146 Elsie Kooienga, Hudsonville (182) 44:10

28 148 Chris Talsma-mclean, Grand Rapids (186)

44:16

29 152 Kris Swanson, West Bend (190) 44:24

30 154 Sue Murley, Rockford (192) 44:26

31 159 Mary Conran, North Muskegon (199) 44:37

32 173 Michelle Smith, Fennville (213) 45:01

33 195 Kathy Donnelly, Wyoming (239) 45:42

34 196 Laurie Bogner, Grand Haven (240) 45:43

35 198 Laura Berg, Grand Haven (242) 45:45

36 199 Jane Bennett, Grand Haven (243) 45:45

37 208 Claudette Vilker, Caledonia (255) 45:56

38 209 Eileen Vanderlaan, Hudsonville (256) 46:00

39 210 Laurel O'bradovich, Walker (257) 46:01

40 219 Vicky Slocum, Grant (270) 46:13

41 223 Lynn Quigley, Hudsonville (275) 46:16

42 226 Cheryl Fannon, Jenison (278) 46:22

43 227 Kelle Prescott, Grandville (279) 46:23

44 233 Amy L. Clark, Grand Rapids (286) 46:31

45 255 Laurie Fisher, Franklin (312) 47:07

46 258 Lisa Grinzinger, Rockford (315) 47:16

47 259 Patty Monson, Rockford (316) 47:21

48 272 Terri Deuel, Rockford (330) 47:41

49 273 Donna Parish, Kewadin (331) 47:42

50 279 Deanna Swanson, Grand Rapids (337) 47:46

51 295 Kimberly Jachim, Middleville (353) 48:11

52 297 Cindy Walting, West Olive (355) 48:15

53 299 Jan Deters, Hudsonville (357) 48:20

54 302 Elaine Mccormack, Grand Rapids (361) 48:24

55 316 Denise Wright, Wyoming (378) 48:39

56 341 Barbara Corbato, Grand Rapids (406) 49:42

57 345 Julie Courtney, Wyoming (410) 49:45

58 360 Jennifer Wujcik, Holland (426) 50:32

59 363 Carole Elliott, Grand Rapids (430) 50:38

60 365 Eunice Alford, Wyoming (432) 50:41

61 372 Kimberly Rozelle, Grand Rapids (441) 50:48

62 389 Erika Bush, Grand Rapids (462) 51:20

63 390 Sandy Clor, Redford (463) 51:23

64 426 Betty Lindquist, Jackson (503) 53:27

65 434 Cathy Raymond, Saginaw (512) 53:32

66 459 Karen J. Millering, Grand Rapids (539) 54:21

67 467 Marsha Knapp, Comstock Park (549) 54:38

68 473 Kathie Kyser, Grand Rapids (555) 54:48

69 477 Cheryl Johnson, Wayland (560) 54:52

70 489 Kathy Ewing, Byron Center (574) 55:02

71 497 Imelda Flores, Holland (585) 55:27

72 503 Anne Dumond, Comstock Park (592) 55:32

73 507 Estelle Switek, Wyoming (597) 55:45

74 512 Lisa Klaasen, Holland (602) 56:06

75 528 Cathy Freybier, Wayland (623) 56:53

76 537 Kim Siebers, Ada (634) 57:02

77 547 Tammy Loranger, Rockford (645) 57:25

78 554 Kim Kerkau, Comstock Park (652) 57:55

79 557 Barbara Carpenter, Kentwood (655) 57:58

80 559 Jacquie Wojnowski, Grand Rapids (659) 58:03

81 563 Jon Mcdowell, Wyoming (664) 58:08

82 566 Lisa Swanson, Kentwood (668) 58:20

83 569 Marlene Mauk, Portage (673) 58:27

84 577 Christine Stenger, Delton (683) 59:27

85 578 Lora Keena, Grand Rapids (684) 59:27

86 579 Donna L. Schmidt, Grand Rapids (685) 59:32

87 582 Christine Evans, Grand Rapids (689) 1:00:10

88 604 Clare Hoover, Grand Rapids (713) 1:02:12

89 605 Frances Tinervia, Walker (714) 1:02:16

90 613 Mary Bradshaw, Grand Rapids (722) 1:02:44

91 615 Denee Card, Muskegon (724) 1:02:47

92 630 Pam Mcdowell, Wyoming (742) 1:10:27

93 633 Donna Rogers, Ann Arbor (745) 1:13:37

94 650 Jean Matthews, Fremont (772) 1:23:40

95 651 Nancy Nielsen, Wyoming (773) 1:23:40



Men's 40 to 44 15 Finished



1 33 Michael Armstrong, Holland (164) 43:40

2 40 Thomas Harmer, Titusville (197) 44:36

3 52 Cindy Mulloy, Jenison (273) 46:15

4 60 William Vits, Grand Rapids (369) 48:31

5 65 John Bacinski, Grand Rapids (391) 49:15

6 66 Bob Pupel, Wyoming (417) 50:16

7 74 Steven Kenaga, Wyoming (465) 51:24

8 76 Frank Hyrman, Swartz Creek (477) 52:08

9 84 John Meyer, Holland (565) 54:56

10 85 James Eppinga, Grand Rapids (566) 54:56

11 92 Bob Youngs, Belding (604) 56:08

12 99 Ron Stuitje, Kentwood (656) 58:00

13 109 Martin Cantu Jr., Wyoming (709) 1:01:53

14 115 Leigh Hall, Grand Rapids (751) 1:17:58

15 121 Ed Syswerda, Byron Center (767) 1:23:38



Women's 40 to 44 91 Finished



1 11 Denise Nagy, Williamsburg (17) 35:05

2 45 Karen Mc Beth, Zeeland (63) 38:46

3 51 Laura Mcmurray, Sparta (70) 39:27

4 52 Marcy Raney, Sparta (71) 39:28

5 53 Mary K. Henry, Fremont (72) 39:30

6 54 Maureen Taggart, Freemont (73) 39:30

7 57 Joni Mcdonnell, Rockford (77) 39:50

8 59 Nadija Cuthbert, Eau Claire (79) 39:55

9 65 Lori Reichard, Gaylord (85) 40:10

10 66 Suzanne Taylor, Gaylord (86) 40:11

11 69 Joann Hoggard, Midland (89) 40:38

12 81 Kris Canfield, Zeeland (102) 41:13

13 82 Terrie Lahrine, Spring Lake (103) 41:14

14 84 Sheryl Ramey, Lowell (105) 41:17

15 87 Deborah Harris, Grand Rapids (108) 41:26

16 90 Debra Danowski, Grand Rapids (111) 41:42

17 92 Deb Ballard, Cadillac (113) 41:51

18 97 Sharon Barnsdale, Caledonia (123) 42:33

19 118 Esther Rubio, Wayland (149) 43:12

20 125 Colleen Lund, Dorr (157) 43:37

21 126 Susan Niedzwiecki, Grand Rapids (158) 43:37

22 130 Helen White, Grand Rapids (162) 43:39

23 142 Karen Lindsay - Bowne, Muskegon (177) 44:03

24 157 Dee Dee Harmer, Titusville (196) 44:35

25 168 Karen Rogers, Rockford (208) 44:53

26 178 Joanie Reminga, Grand Rapids (220) 45:14

27 180 Barbara Targowski, Naperville (222) 45:14

28 194 Theresa Hanson, Grand Haven (238) 45:42

29 205 Kathy Rea, Grand Rapids (251) 45:48

30 207 Michelle Smith, Belmont (253) 45:54

31 211 Doris Thompson, Cedar Springs (258) 46:02

32 230 Paula Weir, Hudsonville (282) 46:29

33 247 Barbara A. Croasdale, Pierson (302) 46:49

34 267 Brenda Burrington, Sparta (325) 47:37

35 268 Susan Masteller, Ada (326) 47:37

36 269 Laurie Moose, Wyoming (327) 47:37

37 275 Deb Smith, Grand Rapids (333) 47:42

38 291 Ileanna Vavere, Jenison (349) 48:03

39 306 Vicky Sluiter, Grand Rapids (365) 48:27

40 313 Debbie Nuberg, Grand Rapids (375) 48:38

41 325 Jo Taylor, Belding (388) 49:07

42 330 Emily Garneau, Comstock Park (395) 49:19

43 333 Barbara Moblo, Rockford (398) 49:23

44 336 Beverly Lewis, West Olive (401) 49:38

45 337 Rebecca Lubbers, Holland (402) 49:39

46 346 Laura Timmermann, Grandville (411) 49:46

47 348 Carol Kratochvil, Cadillac (413) 50:02

48 350 Kathy Pitus, West Bloomfield (415) 50:05

49 351 Teresa Youn, Grand Rapids (416) 50:06

50 358 Carole Morgan, Wyoming (424) 50:31

51 359 Sue Stratton, Grand Rapids (425) 50:31

52 369 Kathy Brauer, Kentwood (437) 50:47

53 373 Kathleen Pupel, Wyoming (442) 50:49

54 383 Lisa Westcott-dryer, Jenison (455) 51:16

55 394 Christie Swanson, Comstock Park (469) 51:26

56 396 Paula Ryan, Grand Rapids (471) 51:37

57 398 Coral Plank, Grand Rapids (473) 51:43

58 399 Karen Van Dyke, Grand Haven (474) 51:59

59 402 Cathy Hyrman, Swartz Creek (478) 52:29

60 403 Denise Barron, Grand Rapids (479) 52:30

61 404 Sheila Reid-ingersoll, Marne (480) 52:31

62 406 Rebecca Pitsch, Rockford (482) 52:32

63 412 Donna Barber-mccann, Rockford (488) 52:53

64 419 Mary Mcdowell, Kentwood (496) 53:12

65 424 Marianne Mckellar, Comstock Park (501) 53:24

66 431 Mardie Dreyer, Grand Rapids (509) 53:29

67 433 Pamela K. Veltema, Grand Rapids (511) 53:30

68 435 Cathy Hoover, Grand Rapids (513) 53:32

69 444 Mary Williams, Comstock Park (523) 53:49

70 488 Diana Hugo, Spring Lake (573) 55:02

71 491 Waverly Munn, Grand Rapids (576) 55:06

72 496 Alicia Hoyt, Zeeland (584) 55:19

73 504 Robin Wilson, Grand Rapids (593) 55:33

74 508 Debra Harvey, Jenison (598) 55:46

75 523 Leslie Martin-good, Grand Rapids (618) 56:41

76 530 Doreen Hoskins, Grand Rapids (626) 56:55

77 540 Cheryl Beck - Hill, Petersburg (638) 57:05

78 543 Veronica Mccargar, Grand Rapids (641) 57:16

79 573 Cindy Postma, Dorr (678) 58:36

80 581 Sue Weller, Delton (687) 59:34

81 588 Shirley Kleiman, Grand Rapids (695) 1:01:10

82 600 Rosine Hall, Wyoming (708) 1:01:53

83 601 Diane Jolliffe, Grand Rapids (710) 1:02:07

84 608 Pamela Toering, Wyoming (717) 1:02:21

85 626 Therese Azkoul, Grand Rapids (737) 1:08:36

86 634 Carol Segard, Belmont (747) 1:13:41

87 636 Dorie Hall, Grand Rapids (750) 1:17:57

88 644 Brenda Teegardin, Hastings (764) 1:23:37

89 646 Karel Swanson, Hudsonville (766) 1:23:37

90 648 Raeann Leenhouts, Princeton (770) 1:23:39

91 652 Barb Lenhard, Byron Center (776) 1:23:43



Men's 45 to 49 13 Finished



1 10 Rick Rozelle, Grand Rapids (22) 35:19

2 16 John L. Pettit, Marshall (41) 37:54

3 43 Kenneth Visger Sr., Sparta (225) 45:21

4 53 Larry Herzberg, Grand Rapids (285) 46:30

5 64 Jody Bacinski, Grand Rapids (390) 49:15

6 69 Paul Black, Allendale (438) 50:47

7 77 Gregory Weir, Hudsonville (494) 53:12

8 96 Craig La Mange, Wyoming (624) 56:54

9 100 Larry Lang, Grand Rapids (658) 58:02

10 117 Kevin Mckeough, Middleville (757) 1:23:24

11 119 Randy Syswerda, Kentwood (760) 1:23:28

12 132 Jim Moore, Middleville (789) 1:23:52

13 133 Paul Pierson, Freeport (791) 1:24:01



Women's 45 to 49 77 Finished



1 4 Kathleen Schaeffer, Commerce Townsh (8)

31:38

2 9 Candace Bennett, Middleville (15) 33:42

3 17 Luann M. Raimondo, Jenison (27) 36:22

4 25 Linda Hundt, Spring Lake (40) 37:43

5 31 Cindy Chassee, Wyoming (49) 38:15

6 47 Mary Collin, Kentwood (65) 38:58

7 73 Paula Swanson, Belmont (93) 40:57

8 85 Char Amante, Holland (106) 41:18

9 91 Linda Girard, Rockford (112) 41:43

10 131 Maria Armstrong, Holland (163) 43:40

11 132 Cindy Bessey, Rockford (165) 43:41

12 133 Cheryl Christiansen, Grand Rapids (166)

43:42

13 158 Laurie Flowers, Twin Lake (198) 44:36

14 164 Cherylle Secl-cross, Marne (204) 44:46

15 167 Marcia Brower, Zeeland (207) 44:50

16 177 Lynn Brenner, Grand Rapids (219) 45:13

17 182 Cindi Doty, Mt. Pleasant (224) 45:19

18 193 Diane Woods, Kentwood (237) 45:41

19 200 Denise Visger, Sparta (245) 45:46

20 204 Barbara Schoenborn, Grand Rapids (250) 45:48

21 217 Christine Dorsett, Cedar Springs (267) 46:11

22 235 Kathleen Cox, Paw Paw (288) 46:31

23 236 Anita Dunn, Paw Paw (289) 46:32

24 238 Kathy Wildeboer, Hudsonville (291) 46:32

25 239 Mary Peffers, Rockford (292) 46:38

26 249 Sherry Symko, Grand Rapids (306) 46:54

27 253 Raen Anne Bodbyl, Grand Rapids (310) 47:05

28 254 Wendy Johnson, Rockford (311) 47:06

29 256 Sarah Mentalewicz, Ada (313) 47:10

30 264 Mary Milne, Grand Rapids (321) 47:25

31 288 Susan Knappen, Grand Rapids (346) 48:01

32 289 Sandra Bienick, Grand Rapids (347) 48:02

33 300 Sheryl Veneklase, Grand Rapids (359) 48:22

34 317 Sam Borek, Grand Rapids (380) 48:51

35 318 Susan Millard, Newaygo (381) 48:54

36 319 Cynthia Stawasz, Grand Rapids (382) 48:54

37 321 Joyce Kuete, Grand Rapids (384) 48:57

38 326 Julie Northrup, Cadillac (389) 49:08

39 338 Patricia Jakubczak, Holland (403) 49:39

40 340 Martha Bowman, Grand Rapids (405) 49:42

41 342 Linda Ortman, Grand Rapids (407) 49:42

42 343 Judy Saunders, Belmont (408) 49:43

43 349 Marlene Bechtel, Cadillac (414) 50:03

44 385 Kathy De Boer, Grand Rapids (457) 51:17

45 408 Marilyn Martin, Martin (484) 52:45

46 420 Mildred Barber, Kentwood (497) 53:13

47 421 Theryl J Krings, Wyoming (498) 53:18

48 429 Karel Eilts, Lake Forest (507) 53:28

49 430 Mary Duba, Alto (508) 53:28

50 436 Jo Jager, Grand Rapids (514) 53:34

51 439 Regeana Yeager, Battle Creek (517) 53:36

52 442 Linda Oostindie, Hudsonville (521) 53:42

53 460 Diane Bush, Portland (540) 54:28

54 471 Pamela Conrad, Byron Center (553) 54:43

55 475 Yvonne Olmsted, Grand Haven (557) 54:50

56 481 Judith Meyer, Holland (564) 54:55

57 484 Bettye James, Grand Rapids (569) 54:59

58 494 Vivian Grill, Rockford (580) 55:14

59 515 Nan Zeeuw, Lowell (609) 56:19

60 520 Ellen Rottschafer, Grand Rapids (615) 56:34

61 526 Beth Schoenfeld, Holland (621) 56:52

62 529 Mary La Mange, Wyoming (625) 56:55

63 535 Cathy Dewing, Jenison (632) 57:00

64 539 Mary Jo Beck, Ann Arbor (637) 57:04

65 553 Nancy Mc Intyre, Grand Rapids (651) 57:51

66 560 Becky Corbitt, Ft. Wayne (660) 58:03

67 564 Noel Mcgarrity, E. Grand Rapids (666) 58:10

68 565 Brenda Bond, Grand Rapids (667) 58:20

69 584 Christine Golden, Grand Rapids (691) 1:00:26

70 590 Donna Vanderwal, Rockford (697) 1:01:11

71 602 Ginny Stuart, Rockford (711) 1:02:07

72 623 Connie Meiste, Spring Lake (734) 1:06:34

73 625 Bonnie Olexa, Comstock Park (736) 1:08:35

74 629 Tonda Hopkins, Sparta (740) 1:09:19

75 642 L Jean Syswerda, Kentwood (761) 1:23:35

76 643 Jean Syswerda, Allendale (763) 1:23:36

77 658 Chris Pierson, Freeport (790) 1:23:52



Men's 50 to 54 20 Finished



1 13 Randall Cole, Kentwood (36) 37:11

2 17 Bill Weitzel, Grand Rapids (42) 37:59

3 24 Ray Vantil, Grand Rapids (118) 42:21

4 25 David Wilkinson, Grand Rapids (119) 42:27

5 38 Kurt Madden, Marshall (185) 44:15

6 39 Chris Van Dyke, Lowell (194) 44:33

7 51 James Amaral, Barrington (269) 46:13

8 54 Ford Peffers, Rockford (298) 46:46

9 57 Larry Grasman, Hudsonville (305) 46:52

10 62 John Kirk, Grandville (374) 48:35

11 68 David Kempker, Grand Rapids (435) 50:43

12 86 Jeff Grill, Rockford (579) 55:14

13 87 Donald Allen, Lorain (581) 55:17

14 88 Glenda Allen, Lorain (582) 55:17

15 98 Mark Gelderloos, Columbus (636) 57:03

16 102 Richard Mcgarrity, E. Grand Rapids (665)

58:09

17 105 Rod Jones, Detroit (675) 58:33

18 106 Robert Solaski, Wyoming (682) 58:39

19 112 John White, Sparta (741) 1:09:20

20 122 David Syswerda, Grand Rapids (768) 1:23:38



Women's 50 to 54 67 Finished



1 16 Jody Liggett, Niles (26) 36:18

2 27 Cathy Brown, Grand Rapids (44) 38:03

3 28 Cheryl Weitzel, Grand Rapids (45) 38:04

4 32 Sue Gilbert, Grand Haven (50) 38:16

5 49 Jody Russo, Grand Rapids (67) 39:04

6 61 Tina Delaney, Wyoming (81) 39:57

7 71 Mariette Lemieux, Portage (91) 40:47

8 74 Patricia Deschaaf, Stevensville (95) 41:06

9 109 Carla Schut, Jenison (139) 42:59

10 116 Sherry Troutwine, Rockford (147) 43:06

11 128 Judy Roy, Swartz Creek (160) 43:38

12 129 Nedra Hunt, Kentwood (161) 43:39

13 143 Carol Stepleton, Livonia (178) 44:05

14 150 Carol Beernink, Grand Rapids (188) 44:19

15 151 Carol Masten, Grand Rapids (189) 44:20

16 155 Patricia Van Dyke, Lowell (193) 44:33

17 169 Jackie Letts, Rockford (209) 44:53

18 184 Joette Hansen, Grand Rapids (227) 45:22

19 185 Janice Vermerris, Grand Rapids (228) 45:23

20 187 Beverly F. Smith, Rockford (231) 45:24

21 202 Jean Gardner, Grand Rapids (248) 45:47

22 206 Diane Landheer, Ravenna (252) 45:51

23 218 Pauline Amaral, Barrington (268) 46:12

24 224 Jean Kramer, Battle Creek (276) 46:20

25 225 Katheryn Whittaker, Battle Creek (277) 46:21

26 229 Ruth Alderink, Hamilton (281) 46:28

27 243 Carol Jones, Ada (296) 46:43

28 263 Darlene J. Noorman, Sparta (320) 47:24

29 290 Sandra Pyne, Vicksburg (348) 48:02

30 292 Donella Collins, Kentwood (350) 48:04

31 301 Joan Mazurkiewicz, Hudsonville (360) 48:22

32 305 Valerie Zborowski, Kentwood (364) 48:26

33 307 Josephine Cater, Grand Rapids (366) 48:27

34 311 Joyce Hoolsema, Caledonia (372) 48:33

35 320 Karen Reagan, Jenison (383) 48:56

36 329 Cherie Vanoosterhout, Byron Center (394)

49:18

37 357 Christine Meyer, Grand Rapids (423) 50:27

38 367 Louise Kempker, Grand Rapids (434) 50:42

39 374 Carol Scott, Rockford (443) 50:50

40 375 Penny Kaminsky, Sparta (444) 50:50

41 382 Diana Roth, Jenison (453) 51:15

42 393 Joann Chisholm, Rockford (468) 51:26

43 407 Dawn Henningson, Allegan (483) 52:40

44 428 Susan Kaper, Jenison (506) 53:28

45 432 Boukje Leegwater, Grand Rapids (510) 53:30

46 437 Virginia Ross, Comstock Park (515) 53:34

47 454 Sandra Kellogg, Buckley (534) 54:12

48 455 Sally Herrema, Wyoming (535) 54:12

49 474 Sandy Kimble, Wyoming (556) 54:49

50 476 Carole Zoller, Grand Rapids (559) 54:51

51 482 Lynne M. Seif, Concord (567) 54:56

52 483 Nancy Richard, Grand Rapids (568) 54:57

53 510 Ruthanne Snyder, Grand Rapids (600) 55:56

54 513 Patricia Breen, Grand Rapids (607) 56:12

55 518 Janet Ringel, Comstock Park (613) 56:33

56 522 Mary Edes, Wyoming (617) 56:35

57 525 Sandy Rumble, Grandville (620) 56:51

58 536 Barbara J. Grasman, Hudsonville (633) 57:00

59 546 Joan Dreyer, Rockford (644) 57:20

60 558 Trudy Royce - Lang, Grand Rapids (657) 58:02

61 567 Barbara Gelderloos, Columbus (669) 58:21

62 570 Jean Johnson, Cedar Springs (674) 58:33

63 571 Carol Zillmer, Lowell (676) 58:35

64 583 Susan Bean, Rockford (690) 1:00:10

65 645 Anna Cronkright, Grand Rapids (765) 1:23:37

66 654 Dorothy Langeland, Allendale (778) 1:23:44

67 655 Joan Syswerda, Jerome (780) 1:23:46



Men's 55 to 59 14 Finished



1 12 Jerry L Driesenga, Holland (30) 36:33

2 28 John Moltane, W Bloomfield (126) 42:43

3 36 Michael Stepleton, Livonia (179) 44:05

4 37 Phil Leech, Spring Lake (183) 44:12

5 45 Lou Vanderhave, Grand Rapids (244) 45:45

6 48 Ronald Wood, Grand Rapids (263) 46:08

7 72 Stanley Roth, Jenison (454) 51:16

8 79 Jon Caswell, Ionia (519) 53:38

9 83 Ronald L Olmsted, Grand Haven (558) 54:50

10 111 Rolland Knapp, Marion (730) 1:05:13

11 125 Fred Langeland, Allendale (779) 1:23:45

12 126 John Syswerda, Allendale (782) 1:23:48

13 127 Scott Degaynor, Grand Rapids (783) 1:23:48

14 128 Roger Syswerda, Jerome (784) 1:23:49



Women's 55 to 59 26 Finished



1 138 Lorraine Anton, Comstock Park (172) 43:48

2 276 Evelyn Handy, Wyoming (334) 47:44

3 294 Mary Jane Pierson, Grand Rapids (352) 48:09

4 310 Sandra Saliers, Grand Rapids (371) 48:32

5 312 Jane Hartman, Grandville (373) 48:34

6 327 Dawn A. Deridder, Lawton (392) 49:17

7 328 Diane Troost, Grandville (393) 49:18

8 347 Norma Posthumus, Jenison (412) 49:50

9 364 Sally Ter Meer, Grand Rapids (431) 50:39

10 415 Kay Walvoord, Holland (491) 53:01

11 427 June Messina, Jenison (505) 53:28

12 441 Myrna Wallace, Kalamazoo (520) 53:42

13 511 Donna Klaasen, Grand Rapids (601) 56:03

14 519 Dee Hollander, Grand Rapids (614) 56:33

15 538 Sherry Keene, Hudsonville (635) 57:03

16 556 Jill Stiltner, Grand Rapids (654) 57:57

17 561 Jeannine Monteleone, Lapeer (662) 58:06

18 580 Barbara Misner, Otsego (686) 59:33

19 595 Irma Endsley, Grand Rapids (703) 1:01:19

20 611 Georgiana Kowalski, Holland (720) 1:02:42

21 620 Myrna Knapp, Marion (731) 1:06:33

22 621 Elizabeth Lepak, Hastings (732) 1:06:33

23 622 Wilma Keizer, Middleville (733) 1:06:34

24 635 Janice Segard, Belmont (749) 1:17:57

25 647 Jill Moore, Middleville (769) 1:23:38

26 653 Dorothy Pitsch, Farmington Hill (777) 1:23:43



Men's 60 to 64 6 Finished



1 7 Marty Waalkes, Grand Rapids (18) 35:07

2 22 Fritz Sutter, Ionia (115) 41:52

3 101 A. J. " Ton Monteleone, Lapeer (661) 58:05

4 118 Ivan Syswerda, Lansing (759) 1:23:28

5 123 Philip Nielsen, Wyoming (774) 1:23:41

6 124 Allen Lancaster, Hastings (775) 1:23:42



Women's 60 to 64 17 Finished



1 44 Peg E. O'flynn, St. Clair Shore (62) 38:44

2 80 Maxine Jousma, Holland (101) 41:12

3 89 Carol Sias, Grand Rapids (110) 41:42

4 93 Rosemary Sutter, Ionia (114) 41:51

5 405 Shirley Pitsch, Rockford (481) 52:32

6 469 Rosemary Schuette, Carson City (551) 54:40

7 478 Eve Van Portfliet, Grand Rapids (561) 54:52

8 479 Terry Schuiling, Grand Rapids (562) 54:52

9 480 Eileen Vantkerkhoff, Rockford (563) 54:53

10 506 Laurraine Schuette, Saginaw (595) 55:43

11 516 Sandy Koprowski, Kentwood (610) 56:19

12 550 Patricia Durham, Greenville (648) 57:42

13 552 Alice Stanley, Kentwood (650) 57:51

14 575 Mary Jane Collier, West Milton (680) 58:37

15 607 Frances Dekker, Hudsonville (716) 1:02:21

16 624 Mary Ellen Syswerda, Allendale (735) 1:06:36

17 656 Maxine Degaynor, Grand Rapids (781) 1:23:48



Men's 65 to 69 5 Finished



1 11 Robert Reneaud, Ortonville (29) 36:32

2 23 Robert Finn, Grand Rapids (116) 41:58

3 42 Don Liefer, Muskegon (218) 45:11

4 50 Claude Lambert, Rockford (265) 46:11

5 59 Floyd Hettinga, Hudsonville (358) 48:21



Women's 65 to 69 5 Finished



1 186 Marge Boerman, Byron Center (230) 45:24

2 545 Alice Klaasen, Holland (643) 57:19

3 548 Shirley Carroll, Grand Rapids (646) 57:26

4 649 Helen Syswerda, Lansing (771) 1:23:39

5 657 Betty Neil, Fremont (785) 1:23:49



Men's 70 & Over 5 Finished



1 73 Paul G. Buterakos, Spring Lake (461) 51:19

2 97 Herbert Vincent, Wyoming (628) 56:56

3 103 Casey Ball, Grand Rapids (670) 58:21

4 104 Al Mauk, Grand Rapids (672) 58:26

5 120 Rich Eppinga, Grand Rapids (762) 1:23:36



Women's 70 & Over 8 Finished



1 250 Phyllis Ball, Grand Rapids (307) 47:01

2 270 Doris Dean, Rockford (328) 47:38

3 356 Helen Belanger, Wyoming (422) 50:27

4 388 Patricia Buterakos, Spring Lake (460) 51:19

5 422 Esther Penninga, Jenison (499) 53:18

6 514 Mary M. Santoski, Grand Rapids (608) 56:13

7 616 Dolores A Klocko, Grand Rapids (725) 1:02:52

8 632 Marjory Curtis, Grand Rapids (744) 1:11:49



Men's Exception 1 Finished



1 8 Brad Petty, Grand Rapids (20) 35:08



Women's Exception 7 Finished



1 86 Cindy Zheutlin, Grand Rapids (107) 41:24

2 99 Dinah Moltane, W Bloomfield (127) 42:43

3 322 Diane Martin, Grand Rapids (385) 48:58

4 485 Cathy Gooch, Grand Rapids (570) 55:00

5 586 Janice Beuschel, Sparta (693) 1:00:38

6 592 Ellie Mclean, Allendale (699) 1:01:11

7 603 Liz Mccormick, Walled Lake (712) 1:02:12





791 registered runners ( 133 men, 658 women) completed this year's race!

GRAND RAPIDS, MICHIGAN
Results Provided by Classic Race Management