MHSAA Cross Country Regional 21-3 at Allendale

back to results

Oct. 30, 2010

MHSAA Cross Country Regional 21-3 at Allendale
Allendale, MI
Hosted by Allendale & West Catholic HS
Provided by Michigan Cross Country


Allendale-WC Regional - All Divisions - 10/30/2010 12:42:19 AM
Allendale High School, Allendale, MI

D3 Varsity Boys 5000 Meter Run Finals
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Justus Pinckney 11 Grandville Calvin Christi 16:24.7 1
2 Thomas Bambach 12 Allendale 16:39.8 2
3 Zac Nowicki 10 Grandville Calvin Christi 16:57.4 3
4 Josh Kersjes 11 Grandville Calvin Christi 17:01.0 4
5 Alex Holshoe 12 Hopkins 17:09.3 --
6 Simon Reidsma 11 Grandville Calvin Christi 17:21.2 5
7 Tony Knop 12 Saranac 17:21.7 6
8 Jorden Vroma 12 Allendale 17:28.5 7
9 Nate Silvey 9 Grand Rapids NorthPointe 17:28.9 8
10 Andrew Rylaarsdam 10 Grandville Calvin Christi 17:29.3 9
11 Dan Hausler 10 Grand Rapids NorthPointe 17:30.5 10
12 Robert Porter 10 Muskegon Oakridge 17:30.8 11
13 Tim Young 10 Saranac 17:31.9 12
14 Jake Holovka 12 Kent City 17:32.3 13
15 Kelly Simmons 11 Holton 17:32.7 14
16 Ryan Busse 10 Kent City 17:38.3 15
17 Kyle Busse 10 Kent City 17:47.6 16
18 Steven Haagsma 12 Grandville Calvin Christi 17:56.7 17
19 Joey Hausler 12 Grand Rapids NorthPointe 18:01.8 18
20 Grant Schlinz 10 Allendale 18:04.4 19
21 Michael Brecker 11 Grandville Calvin Christi 18:06.3 20
22 Tim Rood 12 Kent City 18:11.9 21
23 Jose Dominguez 12 Wyoming Lee 18:13.1 22
24 Jacob Richison 10 Shelby 18:14.5 23
25 Stephen Koster 10 Grand Rapids NorthPointe 18:19.8 24
26 Nick Austin 11 Grand Rapids NorthPointe 18:27.3 25
27 Micah Maness 9 Allendale 18:28.2 26
28 Brad Erbes 11 Kent City 18:37.4 27
29 Joe Benedict 12 Maple Valley 18:39.3 28
30 Christian Seaver 11 Montague 18:46.0 29
31 Nick Dejong 11 Allendale 18:46.9 30
32 Matt Almond 11 Holton 18:51.1 31
33 Jeremy Craft 11 Kent City 19:00.4 32
34 Brandon Oswald 11 Allendale 19:02.1 33
35 Caleb Wilk 11 White Cloud 19:06.0 34
36 Evan Fifer 11 White Cloud 19:07.0 35
37 Paul Simpson 12 Saranac 19:08.9 36
38 Mike Wyels 11 White Cloud 19:11.4 37
39 Andrew Christeson 10 White Cloud 19:12.1 38
40 Kenny Vandenberg 12 Grand Rapids NorthPointe 19:13.3 39
41 Jacob Ball 11 Wyoming Lee 19:13.6 40
42 Joe Devinney 11 Grand Rapids NorthPointe 19:19.6 41
43 Dylan Graber 9 Montague 19:23.0 42
44 Jason Black-Joseph 9 Allendale 19:23.3 43
45 Derik Oudsema 11 Muskegon Oakridge 19:26.6 44
46 Tom Schutter 9 Kent City 19:27.2 45
47 Nathaniel Quam 9 Grand Rapids West Catholi 19:28.7 46
48 Luis Mendoza 11 Fennville 19:30.7 47
49 Carson Williams 9 Montague 19:34.3 48
50 Paul Weber 12 Hopkins 19:40.3 --
51 Brad Bale 9 Fennville 19:46.8 49
52 Spencer Morse 10 Montague 19:49.3 50
53 Ryan Gillette 11 Fennville 19:53.7 51
54 Micah Bromley 9 Maple Valley 19:57.2 52
55 Alex Ball 10 Wyoming Lee 19:57.6 53
56 Sam Benedict 9 Maple Valley 20:01.0 54
57 Cameron Jowers 11 Muskegon Oakridge 20:01.4 55
58 Robert Dean 11 Morley-Stanwood 20:01.7 56
59 Jimmy Stubblefield 10 White Cloud 20:05.8 57
60 Jacob Picardat 11 Wyoming Kelloggsville 20:07.2 58
61 Steven Jorgenson 10 Saranac 20:13.4 59
62 Cody Stotler 11 Shelby 20:16.0 60
63 Derek Sova 11 Holton 20:20.9 61
64 Anthony Foley 11 Shelby 20:21.6 62
65 Kyle Demski 9 Saranac 20:22.4 63
66 Caydon Weeks 9 Morley-Stanwood 20:24.0 64
67 Garrett Race 10 Saranac 20:26.2 65
68 Mario Vega 9 Fennville 20:28.5 66
69 Blake Russo 9 Grand Rapids West Catholi 20:30.3 67
70 Sam Six -4 Muskegon Oakridge 20:32.4 68
71 Potsy Passenger 12 Grand Rapids West Catholi 20:34.2 69
72 Ben Sanborn 12 White Cloud 20:34.6 70
73 Tyler Demski 11 Saranac 20:39.7 71
74 Terrence Reid 12 Wyoming Kelloggsville 20:44.2 72
75 Nathaniel Vanderploeg 12 Wyoming Kelloggsville 20:44.7 73
76 David Florshinger 12 Shelby 20:45.3 74
77 Nick Linck 9 Grand Rapids West Catholi 20:53.8 75
78 John Moore 9 Grand Rapids West Catholi 21:00.8 76
79 Nick Coulson 9 Grand Rapids West Catholi 21:04.5 77
80 Darius France 10 Maple Valley 21:06.5 78
81 Daniel Pedroza 11 Wyoming Lee 21:07.9 79
82 Blair Thompson 10 Muskegon Oakridge 21:11.0 80
83 Spencer VanSickle 12 Morley-Stanwood 21:12.6 81
84 Adam Voigt 9 Maple Valley 21:14.1 82
85 Steven Nguyen 11 Wyoming Kelloggsville 21:24.3 83
86 Graham Noble 12 Shelby 21:27.5 84
87 Asa Wyers 12 White Cloud 21:32.7 85
88 Andrew Sackett 9 Morley-Stanwood 21:36.7 86
89 Sam Smit 9 Hopkins 21:42.3 --
90 Zach Gaule 10 Montague 21:48.5 87
91 J.R. James 10 Shelby 21:49.1 88
92 Reid Sexton 12 Fennville 21:55.2 89
93 Coleson Anderson 10 Shelby 22:00.7 90
94 Cameron Poisson 9 Wyoming Lee 22:02.0 91
95 Carlos Mendoza 9 Fennville 22:05.6 92
96 Devin Wilcox 11 Wyoming Kelloggsville 22:21.8 93
97 Keisuke Yamada 12 Holton 22:45.5 94
98 Kenny Hillamen 11 Morley-Stanwood 23:03.1 95
99 Clay Johnston -4 Muskegon Oakridge 23:06.7 96
100 Josh Hawk 11 Holton 23:15.3 97
101 Ben Carr 12 Morley-Stanwood 23:21.4 98
102 Evan Kline 9 Montague 23:28.7 99
103 Randy Locke -4 Muskegon Oakridge 24:02.7 100
104 Tom Willemsen 12 Wyoming Kelloggsville 24:16.8 101
105 Dillon Peacock 10 Morley-Stanwood 24:17.8 102
106 Ryan Schmuck 9 Fennville 24:40.0 103
107 Kyle Brumm 9 Maple Valley 25:45.2 104
108 Hunter Beveridge 9 Wyoming Kelloggsville 27:40.4 105



D3 Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
==========================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
==========================================================================
1 Grandville Calvin Christi 22 1 3 4 5 9 17 20
Total Time: 1:25:13 Average: 17:02.68 1-5 Split: 1:05
2 Allendale 84 2 7 19 26 30 33 43
Total Time: 1:29:27 Average: 17:53.50 1-5 Split: 2:07
3 Grand Rapids NorthPointe 85 8 10 18 24 25 39 41
Total Time: 1:29:48 Average: 17:57.62 1-5 Split: 58
4 Kent City 92 13 15 16 21 27 32 45
Total Time: 1:29:47 Average: 17:57.44 1-5 Split: 1:05
5 Saranac 176 6 12 36 59 63 65 71
Total Time: 1:34:38 Average: 18:55.62 1-5 Split: 3:001
6 White Cloud 201 34 35 37 38 57 70 85
Total Time: 1:36:42 Average: 19:20.42 1-5 Split: 60
7 Montague 256 29 42 48 50 87 99 -
Total Time: 1:39:21 Average: 19:52.20 1-5 Split: 3:02
8 Muskegon Oakridge 258 11 44 55 68 80 96 100
Total Time: 1:38:42 Average: 19:44.39 1-5 Split: 3:40
9 Wyoming Lee 285 22 40 53 79 91 - -
Total Time: 1:40:34 Average: 20:06.79 1-5 Split: 3:49
10 Maple Valley 294 28 52 54 78 82 104 -
Total Time: 1:40:58 Average: 20:11.58 1-5 Split: 2:35
11 Holton 297 14 31 61 94 97 - -
Total Time: 1:42:45 Average: 20:33.05 1-5 Split: 5:43
12 Fennville 302 47 49 51 66 89 92 103
Total Time: 1:41:35 Average: 20:18.96 1-5 Split: 2:25
13 Shelby 303 23 60 62 74 84 88 90
Total Time: 1:41:05 Average: 20:12.95 1-5 Split: 3:13
14 Grand Rapids West Catholi 333 46 67 69 75 76 77 -
Total Time: 1:42:28 Average: 20:29.51 1-5 Split: 1:32
15 Wyoming Kelloggsville 379 58 72 73 83 93 101 105
Total Time: 1:45:22 Average: 21:04.38 1-5 Split: 2:15
16 Morley-Stanwood 382 56 64 81 86 95 98 102
Total Time: 1:46:18 Average: 21:15.58 1-5 Split: 3:01




Allendale-WC Regional - All Divisions - 10/30/2010 12:42:19 AM
Allendale High School, Allendale, MI

D3 Varsity Girls 5000 Meter Run Finals
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Ali Wiersma 11 Allendale 18:31.4 1
2 Ashley Russo 9 Kent City 19:58.2 2
3 Jessica Disselkoen 11 Grandville Calvin Christi 20:11.2 3
4 Sadie Ringer 11 Kent City 20:15.1 4
5 Jenna Klynstra 10 Saranac 20:19.2 5
6 Leah Busse 12 Kent City 20:25.4 6
7 Larissa Copeland 11 Grand Rapids West Catholi 20:27.2 7
8 Kaylee Carew 12 Kent City 20:32.3 8
9 Jeanne Wilson 11 Kent City 20:36.7 9
10 Jessica Rushford 10 Maple Valley 20:41.4 10
11 Rachel Ross 10 Grandville Calvin Christi 20:48.3 11
12 Ashley Jourdan 10 Grandville Calvin Christi 21:06.0 12
13 Elisabeth Soper 10 Grand Rapids NorthPointe 21:10.8 13
14 Layne Corner 9 Allendale 21:16.1 14
15 Anna Kinzie 12 Grandville Calvin Christi 21:35.3 15
16 Willow Smith 11 Montague 21:47.4 --
17 Katie Christeson 12 White Cloud 21:51.0 --
18 Taylor Nowicki 10 Kent City 21:54.1 16
19 Dani Nowicki 12 Kent City 21:59.4 17
20 Nicole Kremers 12 Grandville Calvin Christi 22:00.1 18
21 Elyse Starck 11 Morley-Stanwood 22:05.3 19
22 Camie Rietberg 9 Grandville Calvin Christi 22:13.8 20
23 Audrey Kremers 12 Grandville Calvin Christi 22:16.3 21
24 Megan Wolters 9 Saranac 22:22.0 22
25 Meah Krcatovich 12 Hopkins 22:24.5 23
26 Katie Stein 10 Hopkins 22:29.4 24
27 Rebecca McKenzie 10 Hopkins 22:31.3 25
28 Hannah Silvey 11 Grand Rapids NorthPointe 22:33.2 26
29 Erika Buczkowski 12 Grand Rapids West Catholi 22:40.3 27
30 Nicole Brown 12 Shelby 22:45.2 28
31 Ellen Hackett 10 Grand Rapids West Catholi 22:47.3 29
32 Olivia Bauman 11 Hopkins 22:50.0 30
33 Clare Coddington 10 Grand Rapids West Catholi 23:02.7 31
34 Britny Jennett 10 Allendale 23:09.7 32
35 Melissa Vanderziel 11 Grand Rapids NorthPointe 23:22.6 33
36 Jenna Williams 12 Maple Valley 23:26.5 34
37 Becca Glass 10 Grand Rapids NorthPointe 23:26.8 35
38 Megan Shoemaker 12 Maple Valley 23:29.9 36
39 Lauren Niergarth 10 Allendale 23:32.2 37
40 Bailey Edgar 9 Grand Rapids West Catholi 23:34.4 38
41 Trinity Holmes 10 Muskegon Oakridge 23:35.8 --
42 Ashley Antles 10 Saranac 23:41.1 39
43 Morgan Allen 10 Saranac 23:43.7 40
44 Hope Kole 10 Grand Rapids NorthPointe 23:47.2 41
45 Pantera Rider 12 Maple Valley 23:52.2 42
46 Mallory Williams 11 Shelby 23:58.8 43
47 Jessica Bussa 11 Allendale 24:03.8 44
48 Holly Devries 10 Allendale 24:05.0 45
49 Katy Hagbom 9 Grand Rapids West Catholi 24:10.6 46
50 Hannah Vandenberg 10 Grand Rapids NorthPointe 24:13.4 47
51 Deirdre Dolman 12 Wyoming Lee 24:17.4 48
52 Susan Gould 10 Hopkins 24:22.5 49
53 Allison Skinner 10 Wyoming Kelloggsville 24:28.1 50
54 Bekah Baker 10 Grand Rapids NorthPointe 24:30.6 51
55 Katelynn Edema 12 Hopkins 24:30.8 52
56 Kaitlyn Felt 11 Shelby 24:44.4 53
57 Katie Courtright 12 Morley-Stanwood 24:51.9 54
58 Hannah Smith 9 Allendale 24:57.9 55
59 Lynzie Trumble 10 Maple Valley 25:01.1 56
60 Kayleen Willemsen 11 Wyoming Kelloggsville 25:03.3 57
61 Kaytie Cranney 11 Morley-Stanwood 25:05.7 58
62 Lexi Wilson 9 Fennville 25:08.1 59
63 Blanca Argueta 10 Wyoming Lee 25:13.1 60
64 Adrianna Hitsman 11 Fennville 25:14.5 61
65 Cassie Fisher 11 Wyoming Lee 25:20.8 62
66 Brandi Sytsma 10 Hopkins 25:21.8 63
67 Lorena Moriani 12 Saranac 25:39.3 64
68 Merranda McLaughlin 12 Wyoming Kelloggsville 25:44.2 65
69 Makala Mitchell 12 Saranac 25:45.6 66
70 Cassidy Scarpino 9 Grand Rapids West Catholi 25:47.9 67
71 Grace Shields 9 Fennville 25:50.0 68
72 Laura Persenaire 11 Shelby 26:07.9 69
73 Patti Shepardson 11 Wyoming Lee 26:29.1 70
74 Eliza McGowan-Stinski 10 Morley-Stanwood 26:33.1 71
75 McKayla Lamance 9 Maple Valley 26:35.2 72
76 Brenna Jones 10 Muskegon Oakridge 26:40.6 --
77 Kristi Mileski 9 Saranac 26:59.6 73
78 Brittani Lee 10 Shelby 27:13.1 74
79 Andi Dykman 10 Shelby 27:21.9 75
80 Rachael Shields 11 Fennville 27:28.7 76
81 Alyssa Nelson 11 Fennville 27:30.7 77
82 Olivia Howard 10 Fennville 27:55.9 78
83 Jen Barrett 11 Shelby 28:25.7 79
84 Jie Lin 11 Wyoming Kelloggsville 28:52.1 80
85 Megan Quilitzch 11 Morley-Stanwood 29:26.8 81
86 Tabatha Grover 11 Wyoming Lee 29:40.5 82
87 Emily Hamel 10 Fennville 29:42.2 83
88 Medina Saric 11 Wyoming Kelloggsville 29:57.2 84
89 Diana Martinez 10 Wyoming Kelloggsville 31:20.0 85
90 Mabel Diaz 11 Wyoming Lee 32:10.8 86
91 Casie Carr 10 White Cloud 32:26.7 --



D3 Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
==========================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
==========================================================================
1 Kent City 29 2 4 6 8 9 16 17
Total Time: 1:41:47 Average: 20:21.50 1-5 Split: 39
2 Grandville Calvin Christi 59 3 11 12 15 18 20 21
Total Time: 1:45:41 Average: 21:08.15 1-5 Split: 1:49
3 Allendale 128 1 14 32 37 44 45 55
Total Time: 1:50:33 Average: 22:06.58 1-5 Split: 5:32
4 Grand Rapids West Catholi 132 7 27 29 31 38 46 67
Total Time: 1:52:32 Average: 22:30.32 1-5 Split: 3:07
5 Grand Rapids NorthPointe 148 13 26 33 35 41 47 51
Total Time: 1:54:20 Average: 22:52.06 1-5 Split: 2:36
6 Hopkins 151 23 24 25 30 49 52 63
Total Time: 1:54:37 Average: 22:55.49 1-5 Split: 1:58
7 Saranac 170 5 22 39 40 64 66 73
Total Time: 1:55:45 Average: 23:09.04 1-5 Split: 5:20
8 Maple Valley 178 10 34 36 42 56 72 -
Total Time: 1:56:31 Average: 23:18.15 1-5 Split: 4:20
9 Shelby 267 28 43 53 69 74 75 79
Total Time: 2:04:49 Average: 24:57.81 1-5 Split: 4:28
10 Morley-Stanwood 283 19 54 58 71 81 - -
Total Time: 2:08:03 Average: 25:36.54 1-5 Split: 7:22
11 Wyoming Lee 322 48 60 62 70 82 86 -
Total Time: 2:11:001 Average: 26:12.14 1-5 Split: 5:23
12 Wyoming Kelloggsville 336 50 57 65 80 84 85 -
Total Time: 2:14:05 Average: 26:48.93 1-5 Split: 5:29
13 Fennville 341 59 61 68 76 77 78 83
Total Time: 2:11:12 Average: 26:14.36 1-5 Split: 2:23