MHSAA Cross Country Regional 15-2 Bay City Western

back to results

Oct. 30, 2010

MHSAA Cross Country Regional 15-2 Bay City Western
Delta College, University Center, MI
Provided by Michigan Cross Country


Region 15-2 Boys - 10/30/2010 9:10:34 PM
Delta College, Bay City , MI

Varsity Boys 5000 Meter Run Finals
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Kieran McClintock 12 Owosso 16:42.86 1
2 Adam Terwillegar 11 Midland Bullock Creek 17:01.37 2
3 Fiodor Kessler 11 Goodrich 17:01.77 3
4 Mike Todd 12 Mt. Pleasant 17:06.89 4
5 Broderic Bender 10 Alma 17:09.36 5
6 Jason Farrar 12 Alma 17:09.98 6
7 Adam Sanchez 11 Alma 17:18.16 7
8 Alex Grills 11 Essexville Garber 17:18.87 8
9 Cory Madaj 11 Midland Bullock Creek 17:21.48 9
10 Jacob Fong 10 Saginaw Swan Valley 17:23.78 10
11 Chris Koon 10 Clio 17:26.06 11
12 Ben Ruff 11 Goodrich 17:26.48 12
13 Brandon Francis 12 Corunna 17:26.82 13
14 Eric Farrar 12 Alma 17:31.45 14
15 Chris Yoder 10 Mt. Pleasant 17:33.87 15
16 Jordan West 11 Lakeville Memorial 17:42.66 16
17 Cale Felker 12 Corunna 17:43.57 17
18 Beau Bremer 11 Corunna 17:47.35 18
19 Jake Morey 9 Alma 17:56.53 19
20 Thomas Kean 10 Clio 17:59.87 20
21 Zach Felton 12 Mt. Pleasant 18:00.85 21
22 Steven Wysocki 12 West Branch Ogemaw Height 18:01.30 22
23 Kyle Schrauben 11 Alma 18:01.53 23
24 Eli Jenkinson 10 Owosso 18:01.70 24
25 Reilly Quinn 10 Corunna 18:06.56 25
26 Charlie Morey 11 Alma 18:07.24 26
27 Clyde Anderson 9 Clio 18:08.59 27
28 Dakota Brasseur 9 Owosso 18:09.70 28
29 Caleb Hess 11 Owosso 18:11.28 29
30 Tom Rowley 12 Mt. Pleasant 18:11.90 30
31 Matt Opanasenko 11 Owosso 18:12.85 31
32 Zach Kirby 12 Owosso 18:15.03 32
33 Mark Williams 11 Lakeville Memorial 18:18.02 33
34 Cale Linabury 12 Corunna 18:22.83 34
35 Taylor Felton 10 Mt. Pleasant 18:26.68 35
36 Tony Kall 11 Midland Bullock Creek 18:27.27 36
37 Brett Boulis 9 Clio 18:29.31 37
38 Austin Messman 9 Owosso 18:31.51 38
39 Mike Franks 10 Clio 18:35.23 39
40 Logan Dennis 12 Mt. Pleasant 18:35.78 40
41 Nick Schlosser 10 Mt. Pleasant 18:37.94 41
42 Zach Laymac 11 Goodrich 18:47.24 42
43 James Ruff 9 Goodrich 18:47.51 43
44 Lawrence King-Miller 11 Essexville Garber 18:47.74 44
45 Casey Winn 11 Goodrich 18:48.15 45
46 Alex Jones 12 West Branch Ogemaw Height 19:02.40 46
47 Devin Scheffler 12 Essexville Garber 19:03.38 47
48 Nathan Hagerman 10 Goodrich 19:08.32 48
49 Anthony Griffin 9 Lakeville Memorial 19:09.09 49
50 Alex Collings 11 Lakeville Memorial 19:11.86 50
51 Pat Patterson 11 Goodrich 19:12.80 51
52 James Sira 9 Midland Bullock Creek 19:18.58 52
53 Jake Fleming 11 Midland Bullock Creek 19:20.52 53
54 Patrick Eagan 12 West Branch Ogemaw Height 19:21.73 54
55 Jimmy Wetters 9 Essexville Garber 19:22.41 55
56 Quinton Stevens 10 Midland Bullock Creek 19:30.85 56
57 Jacob Moore 12 Clio 19:42.77 57
58 Mark Tarrant 12 Corunna 19:43.66 58
59 Jake Green 12 Lakeville Memorial 19:58.55 59
60 Christian Bitterman 9 Corunna 20:19.04 60
61 Greg Sancrant 10 West Branch Ogemaw Height 20:21.82 61
62 Alex Willett 11 Essexville Garber 20:23.74 62
63 Blake Ball 10 Mt Morris-EA Johnson 20:24.73 --
64 Paul Travis 9 West Branch Ogemaw Height 20:30.31 63
65 Sean Suitor 11 Saginaw Swan Valley 20:40.17 64
66 Mitchal Fejedelem 10 Clio 20:41.78 65
67 Nick Miller 9 Saginaw Swan Valley 20:49.34 66
68 Chase Knipp 10 Essexville Garber 20:49.80 67
69 Josh Winters 9 West Branch Ogemaw Height 20:56.50 68
70 Andrew Clelland 9 West Branch Ogemaw Height 20:56.66 69
71 Zak Kiefer 11 Mt Morris-EA Johnson 21:01.16 --
72 Kyle Clark 11 Mt Morris-EA Johnson 21:06.98 --
73 Torey Woods 11 Saginaw Swan Valley 21:14.22 70
74 AJ Wellman 11 Saginaw Swan Valley 21:16.79 71
75 Nick Chappetta 11 Essexville Garber 21:23.52 72
76 Devin O'Hora 11 Midland Bullock Creek 21:28.86 73
77 Dylan Ewald 10 Saginaw Swan Valley 21:53.29 74
78 Avery Moore 10 Mt Morris-EA Johnson 22:09.99 --
79 Joe Kennedy 11 Lakeville Memorial 22:19.29 75
80 Tavis Roberson 12 Saginaw 23:12.93 --



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
==========================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
==========================================================================
1 Alma 51 5 6 7 14 19 23 26
Total Time: 1:27:05 Average: 17:25.10 1-5 Split: 47
2 Mt. Pleasant 105 4 15 21 30 35 40 41
Total Time: 1:29:20 Average: 17:52.04 1-5 Split: 1:20
3 Corunna 107 13 17 18 25 34 58 60
Total Time: 1:29:27 Average: 17:53.43 1-5 Split: 56
4 Owosso 113 1 24 28 29 31 32 38
Total Time: 1:29:18 Average: 17:51.68 1-5 Split: 1:30
5 Clio 134 11 20 27 37 39 57 65
Total Time: 1:30:39 Average: 18:07.82 1-5 Split: 1:09
6 Goodrich 145 3 12 42 43 45 48 51
Total Time: 1:30:51 Average: 18:10.23 1-5 Split: 1:46
7 Midland Bullock Creek 152 2 9 36 52 53 56 73
Total Time: 1:31:29 Average: 18:17.85 1-5 Split: 2:19
8 Lakeville Memorial 207 16 33 49 50 59 75 -
Total Time: 1:34:20 Average: 18:52.04 1-5 Split: 2:16
9 Essexville Garber 216 8 44 47 55 62 67 72
Total Time: 1:34:56 Average: 18:59.23 1-5 Split: 3:05
10 West Branch Ogemaw Height 246 22 46 54 61 63 68 69
Total Time: 1:37:18 Average: 19:27.52 1-5 Split: 2:29
11 Saginaw Swan Valley 281 10 64 66 70 71 74 -
Total Time: 1:41:24 Average: 20:16.86 1-5 Split: 3:53



Region 15-2 - 10/3/2010 5:35:41 PM
Delta College, Bay City , MI

Varsity Girls 5000 Meter Run Finals
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Ashley Montgomery 10 Mt. Pleasant 18:56.51 1
2 Chloe Gilbert 12 Owosso 18:57.87 2
3 Claire Gilbert 10 Owosso 19:23.49 3
4 Chelsea Peele - Mt. Pleasant 19:37.32 4
5 Marissa Schneider 12 Corunna 19:45.83 5
6 Lindsay Taylor 12 Clio 19:47.85 6
7 Sami Humphrey 10 Alma 19:55.41 7
8 Emily Francis 12 Goodrich 19:58.24 8
9 Amanda Valliere 10 Midland Bullock Creek 20:06.99 9
10 Heidi Pearson 12 Mt. Pleasant 20:07.74 10
11 Amanda Himmel 12 Essexville Garber 20:11.74 11
12 Brooke Bremer 10 Corunna 20:15.92 12
13 Kassie Resio 12 Saginaw Swan Valley 20:18.21 13
14 Brittany Salter 12 Mt. Pleasant 20:20.76 14
15 Elizabeth Watling 10 Corunna 20:30.52 15
16 Michala Bundy 11 Mt. Pleasant 20:59.62 16
17 Emilee Warner 12 Saginaw Swan Valley 21:06.04 17
18 Shannon Bradley 9 Mt. Pleasant 21:07.44 18
19 Emily Cummings - Mt. Pleasant 21:17.53 19
20 Emily Tippen 10 Goodrich 21:24.99 20
21 English Haught 11 Goodrich 21:33.71 21
22 Rylee Nowak 11 West Branch Ogemaw Height 21:34.90 22
23 Kayleigh Nelson 12 Essexville Garber 21:38.12 23
24 Lizzy Kippe 9 Goodrich 21:41.49 24
25 Kari Torrey 11 Clio 21:46.65 25
26 Kelsey Quinn 9 Corunna 21:54.71 26
27 Samantha Carey 11 Saginaw Swan Valley 22:01.13 27
28 Ann Wittbrodt 12 Essexville Garber 22:02.03 28
29 Gabe Mier 9 West Branch Ogemaw Height 22:03.31 29
30 Rachel Kolb 9 Alma 22:08.78 30
31 Cheyenne St Andrew 11 West Branch Ogemaw Height 22:09.74 31
32 Allison Kitchen 10 Clio 22:14.20 32
33 Marlee Eyre 12 Essexville Garber 22:15.54 33
34 Aubrey Minarik 10 Owosso 22:19.63 34
35 Margaret Wracan 9 Corunna 22:26.67 35
36 Gabi VanOosterhout 12 Essexville Garber 22:33.46 36
37 Jacqueline Reneau 9 Goodrich 22:35.66 37
38 Laken Morrison 11 West Branch Ogemaw Height 22:43.69 38
39 Virginia Holland 12 Alma 22:43.93 39
40 Kayla Radosa 11 Midland Bullock Creek 22:44.21 40
41 Courtney Warner 10 Saginaw Swan Valley 23:07.82 41
42 Britta MilesDean 10 Saginaw Swan Valley 23:16.93 42
43 Carla Leonard 11 Essexville Garber 23:23.24 43
44 Hannah Turner 12 Corunna 23:35.78 44
45 Monica Bird 12 Owosso 23:36.44 45
46 Adrien Steinhurst 11 West Branch Ogemaw Height 23:42.02 46
47 Stephanie Wysocki 10 West Branch Ogemaw Height 23:43.03 47
48 Abbey Newbury 11 Owosso 23:45.13 48
49 Hayley Owczarzak 10 Essexville Garber 23:46.42 49
50 Erin Moser 11 Midland Bullock Creek 23:48.52 50
51 Savannah Coolman 9 Lakeville Memorial 24:11.74 --
52 Paige Gardner 9 Midland Bullock Creek 24:13.16 51
53 Amber Frank 11 Midland Bullock Creek 24:19.11 52
54 Teya Immel 12 West Branch Ogemaw Height 24:37.58 53
55 Melany Diez 11 Goodrich 24:43.26 54
56 Lane Thompson 12 Alma 24:53.16 55
57 Racheal Davis 12 Lakeville Memorial 24:58.37 --
58 Tylor Filiapiak 12 Saginaw Swan Valley 25:01.86 56
59 Abby Kaulkman 10 Goodrich 25:07.79 57
60 Holly Osmer 12 Owosso 25:09.90 58
61 Ashli Betzer 11 Alma 25:11.45 59
62 Jessica Robertson 11 Midland Bullock Creek 25:15.87 60
63 Courtney Crawford 10 Owosso 25:22.89 61
64 Andrea Parkinson 11 Midland Bullock Creek 25:38.87 62
65 Kathryn Kitchen 9 Clio 26:01.15 63
66 Michelle Robinson 12 Clio 26:22.94 64
67 Ashley Skinner 9 Mt Morris-EA Johnson 26:57.52 --
68 Nina James 10 Clio 28:09.33 65
69 Sabrina Jensen 12 Mt Morris-EA Johnson 29:00.58 --
70 Paige Williamson 10 Saginaw Swan Valley 29:31.61 66



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
==========================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
==========================================================================
1 Mt. Pleasant 45 1 4 10 14 16 18 19
Total Time: 1:40:02 Average: 20:00.39 1-5 Split: 2:03
2 Corunna 93 5 12 15 26 35 44 -
Total Time: 1:44:54 Average: 20:58.73 1-5 Split: 2:41
3 Goodrich 110 8 20 21 24 37 54 57
Total Time: 1:47:14 Average: 21:26.82 1-5 Split: 2:37
4 Essexville Garber 131 11 23 28 33 36 43 49
Total Time: 1:48:41 Average: 21:44.18 1-5 Split: 2:22
5 Owosso 132 2 3 34 45 48 58 61
Total Time: 1:48:03 Average: 21:36.52 1-5 Split: 4:47
6 Saginaw Swan Valley 140 13 17 27 41 42 56 66
Total Time: 1:49:50 Average: 21:58.03 1-5 Split: 2:59
7 West Branch Ogemaw Height 166 22 29 31 38 46 47 53
Total Time: 1:52:14 Average: 22:26.74 1-5 Split: 2:07
8 Clio 190 6 25 32 63 64 65 -
Total Time: 1:56:13 Average: 23:14.56 1-5 Split: 6:35
9 Alma 190 7 30 39 55 59 - -
Total Time: 1:54:53 Average: 22:58.55 1-5 Split: 5:16
10 Midland Bullock Creek 202 9 40 50 51 52 60 62
Total Time: 1:55:12 Average: 23:02.40 1-5 Split: 4:12