MHSAA XC Regional 8-1

back to results

Oct. 30, 2010

MHSAA XC Regional 8-1
Mt.Clemens, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


MHSAA REGIONAL 8-1 Boys
Overall Finish List
October 30, 2010
Results By Rotpac Racing
5K

Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Nicholas Culbertson Macomb Dakota 53 12 M 16:04.8 5:11/M
2 Colin Creagh Macomb L'Anse Creus 61 12 M 16:13.1 5:14/M
3 Jordan Staley Macomb Dakota 55 12 M 16:18.5 5:15/M
4 Irvin Wyche L'Anse Creuse 89 11 M 16:31.4 5:20/M
5 Austin Montgomery Grosse Pointe South 126 11 M 16:33.0 5:20/M
6 Andrew Cusmano Warren DeLaSalle Co 8 12 M 16:39.4 5:22/M
7 Trevor Creagh Macomb L'Anse Creus 62 10 M 16:46.3 5:25/M
8 Blake Ryan Macomb Dakota 59 12 M 16:52.2 5:26/M
9 Connor Dixon Grosse Pointe South 123 12 M 16:59.7 5:29/M
10 Spencer Schott Grosse Pointe North 75 12 M 17:02.4 5:30/M
11 Lukasz Walilko Sterling Heights St 52 11 M 17:02.5 5:30/M
12 Nick Finley Grosse Pointe North 76 11 M 17:02.8 5:30/M
13 Stephen Orr Macomb Dakota 58 11 M 17:05.6 5:31/M
14 Nate Pedder Sterling Heights 39 0 M 17:07.5 5:31/M
15 Scott Ratkowski Warren DeLaSalle Co 14 11 M 17:07.6 5:31/M
16 Frank Woo St. Clair Shores La 29 12 M 17:09.2 5:32/M
17 Robert Marsak Warren Cousino 6 12 M 17:26.0 5:37/M
18 David Walter Macomb L'Anse Creus 60 10 M 17:27.0 5:38/M
19 Patrick Mulier Grosse Pointe South 120 12 M 17:29.6 5:38/M
20 Nick Criger Macomb L'Anse Creus 63 12 M 17:30.3 5:39/M
21 Matt Geist Grosse Pointe South 124 10 M 17:30.9 5:39/M
22 Tom MacKey Warren DeLaSalle Co 13 12 M 17:32.1 5:39/M
23 Kevin Smith Warren DeLaSalle Co 11 10 M 17:37.9 5:41/M
24 Zach Thomas Macomb Dakota 57 10 M 17:37.9 5:41/M
25 Bradley Sanford Grosse Pointe South 121 10 M 17:38.1 5:41/M
26 Alex Fauer Macomb Dakota 54 10 M 17:42.5 5:43/M
27 Brandan Dargis Sterling Heights St 46 12 M 17:43.8 5:43/M
28 Connor Zarkowski Clinton Township Ch 119 12 M 17:45.2 5:44/M
29 Konrad Walilko Sterling Heights St 51 9 M 17:45.2 5:44/M
30 Tim Szymanski Macomb Dakota 56 11 M 17:50.0 5:45/M
31 Tommy Gray Warren DeLaSalle Co 10 12 M 17:50.6 5:45/M
32 Jacob Knuth Grosse Pointe South 125 9 M 17:53.5 5:46/M
33 Alex Ulewicz Warren DeLaSalle Co 12 12 M 17:54.3 5:46/M
34 Ed Surmont Grosse Pointe North 78 11 M 17:58.3 5:48/M
35 Anthony Cairo Sterling Heights Ut 32 12 M 17:59.8 5:48/M
36 Pat Potestato Roseville 21 M 18:00.5 5:48/M
37 Alec Klott Sterling Heights St 48 10 M 18:00.7 5:48/M
38 Scott Desrosiers Warren DeLaSalle Co 9 12 M 18:01.9 5:49/M
39 Nolan Solomon Sterling Heights 41 12 M 18:03.8 5:49/M
40 Cameron Goodson Sterling Heights St 47 12 M 18:05.5 5:50/M
41 Tyler Sickmiller Grosse Pointe North 81 10 M 18:07.5 5:51/M
42 Kyle Smolarek Macomb L'Anse Creus 66 12 M 18:08.0 5:51/M
43 Frank Lauchlan L'Anse Creuse 85 9 M 18:09.7 5:51/M
44 Devon Harrah Roseville 17 12 M 18:10.5 5:52/M
45 Connor Smith L'Anse Creuse 87 11 M 18:11.0 5:52/M
46 Zheng Chen Sterling Heights 40 0 M 18:13.4 5:53/M
47 Michael Krantz Roseville 20 10 M 18:14.6 5:53/M
48 Matt Leblanc Warren Cousino 5 12 M 18:15.0 5:53/M
49 Jacob Quigley Sterling Heights Ut 36 11 M 18:16.7 5:54/M
50 Vincenzo Cracciolo Roseville 15 10 M 18:17.4 5:54/M
51 Calvin Miller Clinton Township Ch 114 11 M 18:18.2 5:54/M
52 Aaron Board Warren Cousino 1 11 M 18:19.8 5:55/M
53 Danny Gossman Fraser 67 11 M 18:20.1 5:55/M
54 Charles Warren Grosse Pointe South 122 09 M 18:23.2 5:56/M
55 Nate Limback Grosse Pointe North 79 10 M 18:24.7 5:56/M
56 Timmy Martin St. Clair Shores La 27 9 M 18:26.8 5:57/M
57 Brendan Bates L'Anse Creuse 82 11 M 18:26.8 5:57/M
58 Gary Snyder Sterling Heights St 49 9 M 18:28.0 5:57/M
59 Matt Pryzbysz Grosse Pointe North 80 11 M 18:29.1 5:58/M
60 John Conn L'Anse Creuse 83 9 M 18:29.7 5:58/M
61 Tim Zonca Macomb L'Anse Creus 64 11 M 18:31.2 5:58/M
62 Trevor McGill Clinton Township Ch 113 9 M 18:32.4 5:59/M
63 Josh Valley Macomb L'Anse Creus 65 12 M 18:32.8 5:59/M
64 Jonathon Gryniecwicz Grosse Pointe North 77 11 M 18:33.7 5:59/M
65 Aaron Schomer Fraser 74 12 M 18:35.3 6:00/M
66 Tyler O'Donnell Clinton Township Ch 116 12 M 18:36.7 6:00/M
67 Jacob Lambert St. Clair Shores La 25 12 M 18:44.2 6:03/M
68 Alex Mahler St. Clair Shores La 26 10 M 18:51.4 6:05/M
69 Anthony Trotta Sterling Heights 42 11 M 18:52.8 6:05/M
70 Chris Burley Sterling Heights 37 9 M 18:52.9 6:05/M
71 Shaun Bryer Sterling Heights Ut 31 11 M 18:56.8 6:06/M
72 Miles Stackpoole L'Anse Creuse 88 11 M 18:59.7 6:07/M
73 Rudy Thiel Clinton Township Ch 118 9 M 19:10.3 6:11/M
74 Alexander Gieleghem Warren Cousino 3 10 M 19:13.4 6:12/M
75 Mario Rossi Fraser 73 10 M 19:14.1 6:12/M
76 Ryan McNeil Fraser 71 10 M 19:18.5 6:14/M
77 Justin Michalski Sterling Heights Ut 35 M 19:26.1 6:16/M
78 Jay Benoit St. Clair Shores La 22 9 M 19:30.7 6:17/M
79 Ethan Ottoy St. Clair Shores La 28 10 M 19:32.2 6:18/M
80 Ian Bondy Sterling Heights Ut 30 11 M 19:41.8 6:21/M
81 Justin Michalski Sterling Heights Ut 34 0 M 19:47.4 6:23/M
82 John Derkacz Clinton Township Ch 112 11 M 19:53.8 6:25/M
83 Peter Cunanan Sterling Heights 38 12 M 19:54.5 6:25/M
84 Jordan Zalenko Roseville 16 M 19:57.4 6:26/M
85 Patrick O'Callaghan Warren Cousino 7 11 M 20:02.6 6:28/M
86 Mark Cardy St. Clair Shores La 23 11 M 20:06.6 6:29/M
87 Semin Ibranovic Fraser 70 11 M 20:09.8 6:30/M
88 Frank Gregory Fraser 68 10 M 20:13.6 6:31/M
89 Martin-Andres Querio L'Anse Creuse 86 9 M 20:19.4 6:33/M
90 Maximillian Cairo Sterling Heights Ut 33 11 M 20:24.5 6:35/M
91 Sean Heacox Roseville 18 10 M 20:24.7 6:35/M
92 Jeff Hoopingarner Fraser 69 9 M 20:35.9 6:38/M
93 Austin McCarrell Eastpointe East Det 108 9 M 20:37.3 6:39/M
94 Matt Ciaravino Warren Cousino 2 11 M 20:46.3 6:42/M
95 Tyler Seamans Sterling Heights St 50 11 M 20:50.4 6:43/M
96 Nathaniel Miller Clinton Township Ch 115 9 M 20:53.8 6:44/M
97 Furat Zomay Sterling Heights 44 9 M 20:58.8 6:46/M
98 Roderick Butler Detroit Martin Luth 92 12 M 21:20.0 6:53/M
99 Brian Kulikowski Warren Cousino 4 12 M 21:29.2 6:56/M
100 Justin Braughman Eastpointe East Det 106 9 M 22:07.7 7:08/M

Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
101 Medaj Frank Eastpointe East Det 107 12 M 22:15.1 7:11/M
102 Zachary Huffman Roseville 19 12 M 23:03.3 7:26/M
103 Dajuan Black Eastpointe East Det 105 10 M 23:22.2 7:32/M
104 Marquan Armstrong Detroit Martin Luth 91 11 M 23:41.9 7:38/M
105 Lucus Medina Eastpointe East Det 109 10 M 25:49.7 8:20/M
106 Stefon Bussell Detroit Southeaster 99 12 M 27:07.4 8:45/M
107 Rodney Butler Detroit Martin Luth 93 12 M 27:50.5 8:59/M
108 Malik Albert Detroit Martin Luth 90 11 M 27:50.7 8:59/M
109 John Merriweather Detroit Martin Luth 96 11 M 28:14.3 9:06/M
110 Malcolm Sterling Detroit Martin Luth 97 11 M 28:16.9 9:07/M
111 Matthow Etoh Detroit Southeaster 103 10 M 29:04.7 9:23/M



MHSAA REGIONAL 8-1 Boys
October 30, 2010
Results By Rotpac Racing
Detail Team Results - Boys

Macomb Dakota Finish Position - 1

Team Score (places): 49 Team Score (times): 1:23:59.2 Average Time: 16:47.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 53 Nicholas Culbertson 12 1 1 16:04.8 16:04.8 0:00.0
2 55 Jordan Staley 12 3 4 16:18.5 32:23.4 0:13.6
3 59 Blake Ryan 12 8 12 16:52.2 49:15.7 0:47.3
4 58 Stephen Orr 11 13 25 17:05.6 1:06:21.3 1:00.7
5 57 Zach Thomas 10 24 49 17:37.9 1:23:59.2 1:33.0
6 54 Alex Fauer 10 26 75 17:42.5 1:41:41.7 1:37.6
7 56 Tim Szymanski 11 30 105 17:50.0 1:59:31.8 1:45.2

Grosse Pointe South Finish Position - 2

Team Score (places): 79 Team Score (times): 1:26:11.5 Average Time: 17:14.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 126 Austin Montgomery 11 5 5 16:33.0 16:33.0 0:00.0
2 123 Connor Dixon 12 9 14 16:59.7 33:32.7 0:26.6
3 120 Patrick Mulier 12 19 33 17:29.6 51:02.4 0:56.5
4 124 Matt Geist 10 21 54 17:30.9 1:08:33.3 0:57.9
5 121 Bradley Sanford 10 25 79 17:38.1 1:26:11.5 1:05.1
6 125 Jacob Knuth 9 32 111 17:53.5 1:44:05.0 1:20.4
7 122 Charles Warren 09 54 165 18:23.2 2:02:28.2 1:50.1

Macomb L'Anse Creuse North Finish Position - 3

Team Score (places): 89 Team Score (times): 1:26:04.7 Average Time: 17:12.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 61 Colin Creagh 12 2 2 16:13.1 16:13.1 0:00.0
2 62 Trevor Creagh 10 7 9 16:46.3 32:59.4 0:33.2
3 60 David Walter 10 18 27 17:27.0 50:26.4 1:13.9
4 63 Nick Criger 12 20 47 17:30.3 1:07:56.7 1:17.2
5 66 Kyle Smolarek 12 42 89 18:08.0 1:26:04.7 1:54.9
6 64 Tim Zonca 11 61 150 18:31.2 1:44:36.0 2:18.1
7 65 Josh Valley 12 63 213 18:32.8 2:03:08.8 2:19.7

Warren DeLaSalle Collegiate Finish Position - 4

Team Score (places): 97 Team Score (times): 1:26:47.7 Average Time: 17:21.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 8 Andrew Cusmano 12 6 6 16:39.4 16:39.4 0:00.0
2 14 Scott Ratkowski 11 15 21 17:07.6 33:47.1 0:28.1
3 13 Tom MacKey 12 22 43 17:32.1 51:19.2 0:52.6
4 11 Kevin Smith 10 23 66 17:37.9 1:08:57.1 0:58.4
5 10 Tommy Gray 12 31 97 17:50.6 1:26:47.7 1:11.1
6 12 Alex Ulewicz 12 33 130 17:54.3 1:44:42.0 1:14.8
7 9 Scott Desrosiers 12 38 168 18:01.9 2:02:44.0 1:22.5

Sterling Heights Stevenson Finish Position - 5

Team Score (places): 144 Team Score (times): 1:28:37.9 Average Time: 17:43.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 52 Lukasz Walilko 11 11 11 17:02.5 17:02.5 0:00.0
2 46 Brandan Dargis 12 27 38 17:43.8 34:46.3 0:41.2
3 51 Konrad Walilko 9 29 67 17:45.2 52:31.6 0:42.7
4 48 Alec Klott 10 37 104 18:00.7 1:10:32.3 0:58.2
5 47 Cameron Goodson 12 40 144 18:05.5 1:28:37.9 1:03.0
6 49 Gary Snyder 9 58 202 18:28.0 1:47:05.9 1:25.4
7 50 Tyler Seamans 11 95 297 20:50.4 2:07:56.3 3:47.9

Grosse Pointe North Finish Position - 6

Team Score (places): 152 Team Score (times): 1:28:35.9 Average Time: 17:43.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 75 Spencer Schott 12 10 10 17:02.4 17:02.4 0:00.0
2 76 Nick Finley 11 12 22 17:02.8 34:05.3 0:00.4
3 78 Ed Surmont 11 34 56 17:58.3 52:03.6 0:55.8
4 81 Tyler Sickmiller 10 41 97 18:07.5 1:10:11.1 1:05.0
5 79 Nate Limback 10 55 152 18:24.7 1:28:35.9 1:22.2
6 80 Matt Pryzbysz 11 59 211 18:29.1 1:47:05.0 1:26.6
7 77 Jonathon Gryniecwicz 11 64 275 18:33.7 2:05:38.7 1:31.2

L'Anse Creuse Finish Position - 7

Team Score (places): 209 Team Score (times): 1:29:48.8 Average Time: 17:57.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 89 Irvin Wyche 11 4 4 16:31.4 16:31.4 0:00.0
2 85 Frank Lauchlan 9 43 47 18:09.7 34:41.2 1:38.2
3 87 Connor Smith 11 45 92 18:11.0 52:52.3 1:39.5
4 82 Brendan Bates 11 57 149 18:26.8 1:11:19.1 1:55.3
5 83 John Conn 9 60 209 18:29.7 1:29:48.8 1:58.2
6 88 Miles Stackpoole 11 72 281 18:59.7 1:48:48.5 2:28.2
7 86 Martin-Andres Querio 9 89 370 20:19.4 2:09:08.0 3:47.9

Sterling Heights Finish Position - 8

Team Score (places): 238 Team Score (times): 1:31:10.6 Average Time: 18:14.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 39 Nate Pedder 0 14 14 17:07.5 17:07.5 0:00.0
2 41 Nolan Solomon 12 39 53 18:03.8 35:11.3 0:56.2
3 40 Zheng Chen 0 46 99 18:13.4 53:24.8 1:05.9
4 42 Anthony Trotta 11 69 168 18:52.8 1:12:17.6 1:45.2
5 37 Chris Burley 9 70 238 18:52.9 1:31:10.6 1:45.3
6 38 Peter Cunanan 12 83 321 19:54.5 1:51:05.1 2:46.9
7 44 Furat Zomay 9 97 418 20:58.8 2:12:03.9 3:51.2

Roseville Finish Position - 9

Team Score (places): 261 Team Score (times): 1:32:40.5 Average Time: 18:32.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 21 Pat Potestato 36 36 18:00.5 18:00.5 0:00.0
2 17 Devon Harrah 12 44 80 18:10.5 36:11.0 0:09.9
3 20 Michael Krantz 10 47 127 18:14.6 54:25.6 0:14.0
4 15 Vincenzo Cracciolo 10 50 177 18:17.4 1:12:43.0 0:16.8
5 16 Jordan Zalenko 84 261 19:57.4 1:32:40.5 1:56.9
6 18 Sean Heacox 10 91 352 20:24.7 1:53:05.2 2:24.2
7 19 Zachary Huffman 12 102 454 23:03.3 2:16:08.5 5:02.8

Warren Cousino Finish Position - 10

Team Score (places): 276 Team Score (times): 1:33:17.0 Average Time: 18:39.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 6 Robert Marsak 12 17 17 17:26.0 17:26.0 0:00.0
2 5 Matt Leblanc 12 48 65 18:15.0 35:41.1 0:48.9
3 1 Aaron Board 11 52 117 18:19.8 54:00.9 0:53.7
4 3 Alexander Gieleghem 10 74 191 19:13.4 1:13:14.3 1:47.3
5 7 Patrick O'Callaghan 11 85 276 20:02.6 1:33:17.0 2:36.5
6 2 Matt Ciaravino 11 94 370 20:46.3 1:54:03.4 3:20.2
7 4 Brian Kulikowski 12 99 469 21:29.2 2:15:32.6 4:03.1

Clinton Township Chippewa Valley Finish Position - 11

Team Score (places): 280 Team Score (times): 1:32:22.9 Average Time: 18:28.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 119 Connor Zarkowski 12 28 28 17:45.2 17:45.2 0:00.0
2 114 Calvin Miller 11 51 79 18:18.2 36:03.4 0:32.9
3 113 Trevor McGill 9 62 141 18:32.4 54:35.9 0:47.1
4 116 Tyler O'Donnell 12 66 207 18:36.7 1:13:12.6 0:51.4
5 118 Rudy Thiel 9 73 280 19:10.3 1:32:22.9 1:25.0
6 112 John Derkacz 11 82 362 19:53.8 1:52:16.7 2:08.5
7 115 Nathaniel Miller 9 96 458 20:53.8 2:13:10.5 3:08.5

St. Clair Shores Lakeview Finish Position - 12

Team Score (places): 285 Team Score (times): 1:32:42.4 Average Time: 18:32.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 29 Frank Woo 12 16 16 17:09.2 17:09.2 0:00.0
2 27 Timmy Martin 9 56 72 18:26.8 35:36.0 1:17.6
3 25 Jacob Lambert 12 67 139 18:44.2 54:20.2 1:35.0
4 26 Alex Mahler 10 68 207 18:51.4 1:13:11.7 1:42.2
5 22 Jay Benoit 9 78 285 19:30.7 1:32:42.4 2:21.5
6 28 Ethan Ottoy 10 79 364 19:32.2 1:52:14.6 2:23.0
7 23 Mark Cardy 11 86 450 20:06.6 2:12:21.2 2:57.4

Sterling Heights Utica Ford II Finish Position - 13

Team Score (places): 312 Team Score (times): 1:34:21.4 Average Time: 18:52.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 32 Anthony Cairo 12 35 35 17:59.8 17:59.8 0:00.0
2 36 Jacob Quigley 11 49 84 18:16.7 36:16.6 0:16.9
3 31 Shaun Bryer 11 71 155 18:56.8 55:13.4 0:57.0
4 35 Justin Michalski 77 232 19:26.1 1:14:39.6 1:26.3
5 30 Ian Bondy 11 80 312 19:41.8 1:34:21.4 1:41.9
6 34 Justin Michalski 0 81 393 19:47.4 1:54:08.9 1:47.6
7 33 Maximillian Cairo 11 90 483 20:24.5 2:14:33.5 2:24.7

Fraser Finish Position - 14

Team Score (places): 356 Team Score (times): 1:35:38.0 Average Time: 19:07.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 67 Danny Gossman 11 53 53 18:20.1 18:20.1 0:00.0
2 74 Aaron Schomer 12 65 118 18:35.3 36:55.5 0:15.2
3 73 Mario Rossi 10 75 193 19:14.1 56:09.6 0:53.9
4 71 Ryan McNeil 10 76 269 19:18.5 1:15:28.1 0:58.4
5 70 Semin Ibranovic 11 87 356 20:09.8 1:35:38.0 1:49.6
6 68 Frank Gregory 10 88 444 20:13.6 1:55:51.7 1:53.5
7 69 Jeff Hoopingarner 9 92 536 20:35.9 2:16:27.7 2:15.8

Eastpointe East Detroit Finish Position - 15

Team Score (places): 502 Team Score (times): 1:54:12.3 Average Time: 22:50.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 108 Austin McCarrell 9 93 93 20:37.3 20:37.3 0:00.0
2 106 Justin Braughman 9 100 193 22:07.7 42:45.1 1:30.3
3 107 Medaj Frank 12 101 294 22:15.1 1:05:00.2 1:37.7
4 105 Dajuan Black 10 103 397 23:22.2 1:28:22.5 2:44.9
5 109 Lucus Medina 10 105 502 25:49.7 1:54:12.3 5:12.4

Detroit Martin Luther King Finish Position - 16

Team Score (places): 523 Team Score (times): 2:08:57.5 Average Time: 25:47.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 92 Roderick Butler 12 98 98 21:20.0 21:20.0 0:00.0
2 91 Marquan Armstrong 11 104 202 23:41.9 45:01.9 2:21.9
3 93 Rodney Butler 12 106 308 27:50.5 1:12:52.4 6:30.5
4 90 Malik Albert 11 107 415 27:50.7 1:40:43.2 6:30.7
5 96 John Merriweather 11 108 523 28:14.3 2:08:57.5 6:54.3
6 97 Malcolm Sterling 11 109 632 28:16.9 2:37:14.4 6:56.9

Detroit Southeastern Office Tech Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 99 Stefon Bussell 12 Less Than 5 27:07.4 27:07.4 0:00.0
2 103 Matthow Etoh 10 Less Than 5 29:04.7 56:12.2 1:57.3





MHSAA REGIONAL 8-1 Girls
Overall Finish List
October 30, 2010
Results By Rotpac Racing
5K

Place Name Team Bib No Age Time Pace
1 Hannah Meier Grosse Pointe South 322 10 17:58.2 5:48/M
2 Christina Firl Grosse Pointe South 317 10 18:06.6 5:50/M
3 Haley Meier Grosse Pointe South 321 10 18:21.4 5:55/M
4 Kailey Sickmiller Grosse Pointe North 275 12 19:10.1 6:11/M
5 Natalie Gay Grosse Pointe South 318 12 19:46.1 6:23/M
6 Brooke Heins Warren Cousino 204 12 19:53.3 6:25/M
7 Jessica Gaines Sterling Heights St 239 10 20:01.2 6:27/M
8 Rachel Walny Clinton Township Ch 314 9 20:02.2 6:28/M
9 Margaret Levasseur Grosse Pointe South 320 12 20:03.0 6:28/M
10 Cassie Jenema Sterling Heights Ut 221 10 20:17.1 6:33/M
11 Brooke Owens Fraser 264 10 20:18.8 6:33/M
12 Kelly Langton Grosse Pointe South 319 11 20:19.6 6:33/M
13 Allison Francis Grosse Pointe North 270 10 20:20.3 6:34/M
14 Meghan Dziedzic Grosse Pointe South 316 9 20:24.2 6:35/M
15 Christina Micale Macomb Dakota 251 10 20:24.6 6:35/M
16 Lillia Rheinlander Sterling Heights St 241 11 20:47.8 6:42/M
17 Katy Vanegmond Grosse Pointe North 276 11 20:49.4 6:43/M
18 Laura Schwendeman Sterling Heights St 244 10 20:52.2 6:44/M
19 Abbey Schudlich Sterling Heights St 243 12 20:53.4 6:44/M
20 Lauren Burnett Macomb Dakota 247 10 20:53.6 6:44/M
21 Anna Kouri St. Clair Shores La 213 10 20:57.2 6:45/M
22 Kelly Batzloff Sterling Heights Ut 219 11 20:57.2 6:45/M
23 Dayle Micale Macomb Dakota 252 12 21:01.3 6:47/M
24 Sara Baguzis Macomb Dakota 246 12 21:02.4 6:47/M
25 Kathryn Ugorowski Macomb Dakota 254 11 21:04.4 6:48/M
26 Nicole Josefiak L'Anse Creuse 281 9 21:05.8 6:48/M
27 Nicole Elkhoury Sterling Heights St 238 11 21:11.2 6:50/M
28 Noelle Savage Sterling Heights St 242 12 21:13.0 6:51/M
29 Nicole Thompson Fraser 267 9 21:15.0 6:51/M
30 Natalie Schaefer Grosse Pointe North 274 9 21:20.0 6:53/M
31 Sasha Rudow Sterling Heights 237 12 21:26.0 6:55/M
32 Lydia Feld Sterling Heights 231 11 21:31.3 6:56/M
33 Ashley Manzella Warren Cousino 207 12 21:32.1 6:57/M
34 Nicole Hranchook L'Anse Creuse 280 11 21:33.6 6:57/M
35 Sam Pizzo Clinton Township Ch 311 9 21:34.7 6:57/M
36 Kelsey Richards Grosse Pointe North 273 11 21:39.7 6:59/M
37 Cristina Bruno Grosse Pointe North 268 12 21:54.4 7:04/M
38 Jennifer Farrar Macomb L'Anse Creus 257 11 21:57.8 7:05/M
39 Gabrielle Oveson Sterling Heights St 240 9 22:02.2 7:06/M
40 Laura O'Brien Grosse Pointe North 272 10 22:07.0 7:08/M
41 Gyonyi Nemer-Kaiser Sterling Heights Ut 225 11 22:11.8 7:09/M
42 Madison Dolan Sterling Heights Ut 220 11 22:14.1 7:10/M
43 Victoria Goldwater Fraser 260 11 22:19.0 7:12/M
44 Jeanna Gondek Fraser 261 10 22:23.7 7:13/M
45 Devin Turner Clinton Township Ch 313 10 22:24.2 7:14/M
46 Jamie Boelstler Roseville 209 12 22:24.3 7:14/M
47 Rachel Schwartz Sterling Heights Ut 226 10 22:24.8 7:14/M
48 Emily Gibbings Macomb Dakota 249 10 22:30.9 7:15/M
49 Mikayla Leroy L'Anse Creuse 283 9 22:37.6 7:18/M
50 Ivory Edwards Detroit Martin Luth 287 12 23:06.4 7:27/M
51 Lienna Labarge L'Anse Creuse 282 10 23:17.2 7:31/M
52 Andrea Zuchora Macomb Dakota 255 12 23:31.6 7:35/M
53 Sarah Ross Sterling Heights 236 9 23:33.1 7:36/M
54 Patricia Pasque Warren Cousino 208 12 23:35.3 7:36/M
55 Kimberly Krakosky Sterling Heights Ut 223 12 23:36.1 7:37/M
56 Ashley Jankowski Clinton Township Ch 308 10 23:38.2 7:37/M
57 Haley Hillard Sterling Heights 232 11 23:41.0 7:38/M
58 Courtney Gilbert Macomb L'Anse Creus 258 10 23:55.8 7:43/M
59 Arianna Johnson Fraser 262 11 23:58.6 7:44/M
60 Elise Huggler Macomb L'Anse Creus 259 11 24:01.2 7:45/M
61 Lareatrice Hayes Detroit Martin Luth 289 11 24:04.3 7:46/M
62 Olivia Wyche L'Anse Creuse 285 9 24:04.7 7:46/M
63 Krystal Curtis Roseville 210 12 24:12.8 7:48/M
64 Samantha Brenz Clinton Township Ch 306 9 24:25.0 7:53/M
65 Rebecca Dennis St. Clair Shores La 212 10 24:26.3 7:53/M
66 Paige Mielke St. Clair Shores La 216 12 24:26.4 7:53/M
67 Alison Suwalkowski Eastpointe East Det 305 11 24:33.7 7:55/M
68 Fallon Bierkamp Warren Cousino 201 12 24:35.4 7:56/M
69 Megan Adams Sterling Heights 228 12 24:39.8 7:57/M
70 Jennifer Degraeve Eastpointe East Det 302 11 24:43.4 7:58/M
71 Aimee Tomlinson L'Anse Creuse 284 10 24:50.2 8:01/M
72 Natalie Cizmas Clinton Township Ch 307 9 24:50.3 8:01/M
73 Sydney Hyde Warren Cousino 205 11 24:51.0 8:01/M
74 Lisa McLaren Sterling Heights 235 12 25:31.7 8:14/M
75 Lindsay Luzod Sterling Heights Ut 224 12 25:59.7 8:23/M
76 Holly Megge Clinton Township Ch 310 12 26:11.3 8:27/M
77 Genevieve Lee Sterling Heights 234 12 26:30.5 8:33/M
78 Chelsi Whitfield Detroit Martin Luth 292 10 26:39.5 8:36/M
79 Macayla View St. Clair Shores La 217 10 26:43.4 8:37/M
80 Emily Caretti Warren Cousino 202 10 26:48.4 8:39/M
81 Candice Samko Fraser 266 10 27:14.0 8:47/M
82 Jessica Zalenko Roseville 211 10 27:42.8 8:56/M
83 Montana Flanagan Detroit Martin Luth 288 11 29:56.9 9:39/M
84 Mahyla Cotton Detroit Martin Luth 286 11 30:07.6 9:43/M



MHSAA REGIONAL 8-1 Girls
October 30, 2010
Results By Rotpac Racing
Detail Team Results - Girls

Grosse Pointe South Finish Position - 1

Team Score (places): 20 Team Score (times): 1:34:15.5 Average Time: 18:51.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 322 Hannah Meier 10 1 1 17:58.2 17:58.2 0:00.0
2 317 Christina Firl 10 2 3 18:06.6 36:04.8 0:08.3
3 321 Haley Meier 10 3 6 18:21.4 54:26.3 0:23.2
4 318 Natalie Gay 12 5 11 19:46.1 1:14:12.4 1:47.8
5 320 Margaret Levasseur 12 9 20 20:03.0 1:34:15.5 2:04.7
6 319 Kelly Langton 11 12 32 20:19.6 1:54:35.1 2:21.4
7 316 Meghan Dziedzic 9 14 46 20:24.2 2:14:59.4 2:25.9

Sterling Heights Stevenson Finish Position - 2

Team Score (places): 86 Team Score (times): 1:43:46.0 Average Time: 20:45.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 239 Jessica Gaines 10 7 7 20:01.2 20:01.2 0:00.0
2 241 Lillia Rheinlander 11 16 23 20:47.8 40:49.1 0:46.6
3 244 Laura Schwendeman 10 18 41 20:52.2 1:01:41.3 0:51.0
4 243 Abbey Schudlich 12 19 60 20:53.4 1:22:34.7 0:52.2
5 238 Nicole Elkhoury 11 26 86 21:11.2 1:43:46.0 1:10.0
6 242 Noelle Savage 12 27 113 21:13.0 2:04:59.1 1:11.8
7 240 Gabrielle Oveson 9 37 150 22:02.2 2:27:01.3 2:01.0

Grosse Pointe North Finish Position - 3

Team Score (places): 98 Team Score (times): 1:43:19.7 Average Time: 20:39.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 275 Kailey Sickmiller 12 4 4 19:10.1 19:10.1 0:00.0
2 270 Allison Francis 10 13 17 20:20.3 39:30.4 1:10.1
3 276 Katy Vanegmond 11 17 34 20:49.4 1:00:19.9 1:39.2
4 274 Natalie Schaefer 9 29 63 21:20.0 1:21:39.9 2:09.9
5 273 Kelsey Richards 11 35 98 21:39.7 1:43:19.7 2:29.6
6 268 Cristina Bruno 12 36 134 21:54.4 2:05:14.2 2:44.2
7 272 Laura O'Brien 10 38 172 22:07.0 2:27:21.2 2:56.9

Macomb Dakota Finish Position - 4

Team Score (places): 104 Team Score (times): 1:44:26.5 Average Time: 20:53.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 251 Christina Micale 10 15 15 20:24.6 20:24.6 0:00.0
2 247 Lauren Burnett 10 20 35 20:53.6 41:18.3 0:29.0
3 252 Dayle Micale 12 22 57 21:01.3 1:02:19.6 0:36.7
4 246 Sara Baguzis 12 23 80 21:02.4 1:23:22.1 0:37.8
5 254 Kathryn Ugorowski 11 24 104 21:04.4 1:44:26.5 0:39.8
6 249 Emily Gibbings 10 45 149 22:30.9 2:06:57.4 2:06.3
7 255 Andrea Zuchora 12 49 198 23:31.6 2:30:29.0 3:06.9

Sterling Heights Utica Ford II Finish Position - 5

Team Score (places): 154 Team Score (times): 1:48:05.2 Average Time: 21:37.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 221 Cassie Jenema 10 10 10 20:17.1 20:17.1 0:00.0
2 219 Kelly Batzloff 11 21 31 20:57.2 41:14.3 0:40.1
3 225 Gyonyi Nemer-Kaiser 11 39 70 22:11.8 1:03:26.1 1:54.7
4 220 Madison Dolan 11 40 110 22:14.1 1:25:40.3 1:57.0
5 226 Rachel Schwartz 10 44 154 22:24.8 1:48:05.2 2:07.7
6 223 Kimberly Krakosky 12 52 206 23:36.1 2:11:41.3 3:18.9
7 224 Lindsay Luzod 12 65 271 25:59.7 2:37:41.0 5:42.6

Fraser Finish Position - 6

Team Score (places): 177 Team Score (times): 1:50:15.3 Average Time: 22:03.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 264 Brooke Owens 10 11 11 20:18.8 20:18.8 0:00.0
2 267 Nicole Thompson 9 28 39 21:15.0 41:33.8 0:56.1
3 260 Victoria Goldwater 11 41 80 22:19.0 1:03:52.9 2:00.2
4 261 Jeanna Gondek 10 42 122 22:23.7 1:26:16.6 2:04.9
5 262 Arianna Johnson 11 55 177 23:58.6 1:50:15.3 3:39.8
6 266 Candice Samko 10 70 247 27:14.0 2:17:29.3 6:55.1

Clinton Township Chippewa Valley Finish Position - 7

Team Score (places): 196 Team Score (times): 1:52:04.4 Average Time: 22:24.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 314 Rachel Walny 9 8 8 20:02.2 20:02.2 0:00.0
2 311 Sam Pizzo 9 34 42 21:34.7 41:36.9 1:32.5
3 313 Devin Turner 10 43 85 22:24.2 1:04:01.2 2:22.0
4 308 Ashley Jankowski 10 53 138 23:38.2 1:27:39.4 3:35.9
5 306 Samantha Brenz 9 58 196 24:25.0 1:52:04.4 4:22.7
6 307 Natalie Cizmas 9 62 258 24:50.3 2:16:54.7 4:48.1
7 310 Holly Megge 12 66 324 26:11.3 2:43:06.1 6:09.1

L'Anse Creuse Finish Position - 8

Team Score (places): 209 Team Score (times): 1:52:39.0 Average Time: 22:31.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 281 Nicole Josefiak 9 25 25 21:05.8 21:05.8 0:00.0
2 280 Nicole Hranchook 11 33 58 21:33.6 42:39.4 0:27.7
3 283 Mikayla Leroy 9 46 104 22:37.6 1:05:17.1 1:31.8
4 282 Lienna Labarge 10 48 152 23:17.2 1:28:34.3 2:11.3
5 285 Olivia Wyche 9 57 209 24:04.7 1:52:39.0 2:58.9
6 284 Aimee Tomlinson 10 61 270 24:50.2 2:17:29.3 3:44.4

Warren Cousino Finish Position - 9

Team Score (places): 211 Team Score (times): 1:54:27.2 Average Time: 22:53.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 204 Brooke Heins 12 6 6 19:53.3 19:53.3 0:00.0
2 207 Ashley Manzella 12 32 38 21:32.1 41:25.4 1:38.7
3 208 Patricia Pasque 12 51 89 23:35.3 1:05:00.8 3:42.0
4 201 Fallon Bierkamp 12 59 148 24:35.4 1:29:36.2 4:42.1
5 205 Sydney Hyde 11 63 211 24:51.0 1:54:27.2 4:57.7
6 202 Emily Caretti 10 69 280 26:48.4 2:21:15.6 6:55.0

Sterling Heights Finish Position - 10

Team Score (places): 225 Team Score (times): 1:54:51.3 Average Time: 22:58.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 237 Sasha Rudow 12 30 30 21:26.0 21:26.0 0:00.0
2 231 Lydia Feld 11 31 61 21:31.3 42:57.3 0:05.2
3 236 Sarah Ross 9 50 111 23:33.1 1:06:30.4 2:07.0
4 232 Haley Hillard 11 54 165 23:41.0 1:30:11.5 2:14.9
5 228 Megan Adams 12 60 225 24:39.8 1:54:51.3 3:13.8
6 235 Lisa McLaren 12 64 289 25:31.7 2:20:23.1 4:05.6
7 234 Genevieve Lee 12 67 356 26:30.5 2:46:53.6 5:04.4

Detroit Martin Luther King Finish Position - 11

Team Score (places): 314 Team Score (times): 2:13:54.9 Average Time: 26:46.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 287 Ivory Edwards 12 47 47 23:06.4 23:06.4 0:00.0
2 289 Lareatrice Hayes 11 56 103 24:04.3 47:10.7 0:57.9
3 292 Chelsi Whitfield 10 68 171 26:39.5 1:13:50.2 3:33.0
4 288 Montana Flanagan 11 71 242 29:56.9 1:43:47.2 6:50.5
5 286 Mahyla Cotton 11 72 314 30:07.6 2:13:54.9 7:01.2

Roseville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 209 Jamie Boelstler 12 Less Than 5 22:24.3 22:24.3 0:00.0
2 210 Krystal Curtis 12 Less Than 5 24:12.8 46:37.2 1:48.5
3 211 Jessica Zalenko 10 Less Than 5 27:42.8 1:14:20.0 5:18.5

St. Clair Shores Lakeview Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 213 Anna Kouri 10 Less Than 5 20:57.2 20:57.2 0:00.0
2 212 Rebecca Dennis 10 Less Than 5 24:26.3 45:23.5 3:29.1
3 216 Paige Mielke 12 Less Than 5 24:26.4 1:09:50.0 3:29.2
4 217 Macayla View 10 Less Than 5 26:43.4 1:36:33.4 5:46.2

Macomb L'Anse Creuse North Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 257 Jennifer Farrar 11 Less Than 5 21:57.8 21:57.8 0:00.0
2 258 Courtney Gilbert 10 Less Than 5 23:55.8 45:53.6 1:58.0
3 259 Elise Huggler 11 Less Than 5 24:01.2 1:09:54.9 2:03.4

Eastpointe East Detroit Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 305 Alison Suwalkowski 11 Less Than 5 24:33.7 24:33.7 0:00.0
2 302 Jennifer Degraeve 11 Less Than 5 24:43.4 49:17.1 0:09.7