Berrien Co. Championships

back to results

Oct. 2, 2010

Berrien Co. Championships
St. Joe, MI
Provided by Active.com


Page 1
2010 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
ST. JOSEPH, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 2, 2010


INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ====================== ===== ===== =====
1 89 Bridgette Carpentar Niles 10 20:34 6:38
2 16 Jessica Nave Berrien Springs 10 20:38 6:39
3 118 Summer Lennartz St. Joseph 9 21:10 6:49
4 109 Jennifer Dowsett St. Joseph 10 21:28 6:55
5 143 Sydney Shewmaker Stevensville Lakeshore 10 21:46 7:01
6 147 Sarah Wisneski Stevensville Lakeshore 12 21:54 7:03
7 117 Teri Laforest St. Joseph 10 21:59 7:05
8 99 Anne Tyler Niles 11 22:13 7:10
9 102 Kati Albee St. Joseph 11 22:19 7:12
10 114 Alana Hart St. Joseph 12 22:24 7:13
11 101 Krissi Albee St. Joseph 9 22:24 7:13
12 162 Olivia Thibeault Watervliet 11 22:24 7:13
13 76 Alisse Havlicek Lake Michigan Catholic 9 22:33 7:16
14 338 Brittani Florian Homeschool 11 22:35 7:17
15 33 Kelly Ferguson Bridgman 11 22:39 7:18
16 77 Taylor Juza Lake Michigan Catholic 12 22:39 7:18
17 20 Amber Vanluvanee Berrien Springs 12 22:43 7:19
18 123 Olivia Truini St. Joseph 11 22:45 7:20
19 137 Rachel Lamanna Stevensville Lakeshore 10 22:49 7:21
20 128 Natalie Whise St. Joseph 9 22:50 7:21
21 60 Rachel Tallman Coloma 11 22:56 7:23
22 18 Abbie Sheline Berrien Springs 9 22:57 7:24
23 51 Heidi Conrad Coloma 11 22:58 7:24
24 131 Madison Brinker Stevensville Lakeshore 12 22:58 7:24
25 90 Maureen Craig Niles 11 23:09 7:27
26 46 Allison Mitchell Buchanan 10 23:15 7:29
27 95 Libby Hein Niles 10 23:21 7:32
28 107 Bridget Cook St. Joseph 9 23:22 7:32
29 93 Abigail Gaines Niles 9 23:28 7:34
30 141 Samantha Mishler Stevensville Lakeshore 10 23:30 7:34
31 108 Kelsey Craig St. Joseph 11 23:31 7:34
32 39 Dovile Vitkus Bridgman 12 23:32 7:35
33 37 Kelsey Stevenson Bridgman 12 23:32 7:35
34 111 Megan Garstecki St. Joseph 11 23:32 7:35
35 130 Nina Amicarelli Stevensville Lakeshore 12 23:34 7:36
36 88 Chelsie Lang New Buffalo 11 23:35 7:36
37 115 Sarah Hartwell St. Joseph 9 23:43 7:39
38 75 Janine Golob Lake Michigan Catholic 12 23:46 7:39
39 78 Megan Landeck Lake Michigan Catholic 11 23:47 7:40
40 116 Andra Kurtz St. Joseph 11 23:48 7:40
41 132 Jill Ehrman Stevensville Lakeshore 10 23:57 7:43
42 44 Alicia Lilley Buchanan 9 23:59 7:44
43 135 Madelyn Johnson Stevensville Lakeshore 12 24:02 7:45
44 138 Emily Lamanna Stevensville Lakeshore 12 24:06 7:46
45 59 Sydney Sample Coloma 9 24:09 7:47
46 164 Taylor Willming Watervliet 12 24:13 7:48
47 52 Allison Corbin Coloma 11 24:13 7:48
48 48 Stephanie Reith Buchanan 12 24:14 7:49
49 13 Abby Hoge Berrien Springs 10 24:16 7:49
50 122 Karly Osborn St. Joseph 11 24:26 7:52

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2010 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
ST. JOSEPH, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 2, 2010

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ====================== ===== ===== =====
51 24 Angelika Anderson Brandywine 11 24:28 7:53
52 35 Sarah Reinelt Bridgman 11 24:31 7:54
53 23 Roberta Zelmer Berrien Springs 12 24:33 7:55
54 19 Bekah Sherburn Berrien Springs 10 24:37 7:56
55 73 Ella Deaton Lake Michigan Catholic 10 24:38 7:56
56 126 Chelsea Vanderzwaag St. Joseph 11 24:41 7:57
57 42 Shanen Green Buchanan 10 24:44 7:58
58 146 Kristen Timmreck Stevensville Lakeshore 10 24:46 7:59
59 11 Kayla Foster Berrien Springs 12 24:52 8:01
60 34 Paige Melick Bridgman 11 24:54 8:01
61 110 Amanda Favorite St. Joseph 12 25:00 8:03
62 136 Kelsey Krieger Stevensville Lakeshore 12 25:04 8:05
63 15 Ashley Kruck Berrien Springs 10 25:16 8:08
64 72 Monique Allen Lake Michigan Catholic 10 25:24 8:11
65 47 Dara Molica Buchanan 9 25:26 8:12
66 62 Sami Walton Coloma 11 25:26 8:12
67 148 Ellie Wodarczyk Stevensville Lakeshore 11 25:34 8:14
68 149 Brittney Deslauries Three Oaks River Valle 11 25:44 8:17
69 40 Ashley Best Buchanan 12 25:48 8:19
70 97 Ava McKeel Niles 11 25:52 8:20
71 161 Samantha Morris Watervliet 10 25:55 8:21
72 120 Erin Moran St. Joseph 11 25:56 8:21
73 87 Nina Kirkpatrick New Buffalo 12 26:00 8:23
74 27 Kelci Lockwood Brandywine 12 26:08 8:25
75 41 Rachel Frost Buchanan 9 26:12 8:26
76 140 Haley McRae Stevensville Lakeshore 11 26:14 8:27
77 129 Jessica Whittaker St. Joseph 9 26:15 8:27
78 158 Laura Cook Watervliet 11 26:15 8:28
79 36 Rachel Shirley Bridgman 11 26:20 8:29
80 157 Katie Collis Watervliet 11 26:28 8:32
81 79 Hannah Seger Lake Michigan Catholic 9 26:52 8:39
82 139 Rachel Marquardt Stevensville Lakeshore 10 26:52 8:39
83 124 Natalie Steuer St. Joseph 9 26:58 8:41
84 91 Joselyn Dlouhy Niles 11 27:00 8:42
85 103 Leigh Belmont St. Joseph 10 27:20 8:48
86 134 Dili Hu Stevensville Lakeshore 12 27:23 8:49
87 32 Allison Zacharski Brandywine 99 27:50 8:58
88 55 Violette Hall Coloma 9 27:51 8:58
89 82 Malia Bradbury New Buffalo 9 28:51 9:18
90 86 Samantha Hill New Buffalo 12 28:56 9:19
91 155 Alissa Wedge Three Oaks River Valle 12 29:03 9:21
92 112 Shelby Hancock St. Joseph 9 29:12 9:24
93 113 Zoee Hancock St. Joseph 11 29:14 9:25
94 71 Jeana Scott Eau Claire 11 29:20 9:27
95 80 Madi Svec Lake Michigan Catholic 11 29:28 9:30
96 160 Sarah Jim Watervliet 10 29:29 9:30
97 49 Macey Barton Coloma 10 29:36 9:32
98 151 Allison Lockman Three Oaks River Valle 9 30:02 9:40
99 56 Jessica Hauch Coloma 10 33:35 10:49
100 25 Megan Coleman Brandywine 11 35:55 11:34

*********************************
Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ====================== ===== ===== =====
101 84 Emily Carlson New Buffalo 9 43:21 13:58






2010 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
ST. JOSEPH, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 2, 2010


TEAM RESULTS - WOMEN


1. 33 ST. JOSEPH ( 21:52 1:49:20)
=====================================
1 3 Summer Lennartz St. Joseph 9 21:10
2 4 Jennifer Dowsett St. Joseph 10 21:28
3 7 Teri Laforest St. Joseph 10 21:59
4 9 Kati Albee St. Joseph 11 22:19
5 10 Alana Hart St. Joseph 12 22:24
6 ( 11) Krissi Albee St. Joseph 9 22:24
7 ( 17) Olivia Truini St. Joseph 11 22:45

2. 78 STEVENSVILLE LAKESHORE ( 22:36 1:52:57)
=====================================
1 5 Sydney Shewmaker Stevensville Lakeshore 10 21:46
2 6 Sarah Wisneski Stevensville Lakeshore 12 21:54
3 18 Rachel Lamanna Stevensville Lakeshore 10 22:49
4 22 Madison Brinker Stevensville Lakeshore 12 22:58
5 27 Samantha Mishler Stevensville Lakeshore 10 23:30
6 ( 30) Nina Amicarelli Stevensville Lakeshore 12 23:34
7 ( 34) Jill Ehrman Stevensville Lakeshore 10 23:57

3. 83 NILES ( 22:33 1:52:45)
=====================================
1 1 Bridgette Carpentar Niles 10 20:34
2 8 Anne Tyler Niles 11 22:13
3 23 Maureen Craig Niles 11 23:09
4 25 Libby Hein Niles 10 23:21
5 26 Abigail Gaines Niles 9 23:28
6 ( 52) Ava McKeel Niles 11 25:52
7 ( 60) Joselyn Dlouhy Niles 11 27:00

4. 120 BERRIEN SPRINGS ( 23:02 1:55:07)
=====================================
1 2 Jessica Nave Berrien Springs 10 20:38
2 16 Amber Vanluvanee Berrien Springs 12 22:43
3 20 Abbie Sheline Berrien Springs 9 22:57
4 40 Abby Hoge Berrien Springs 10 24:16
5 42 Roberta Zelmer Berrien Springs 12 24:33
6 ( 43) Bekah Sherburn Berrien Springs 10 24:37
7 ( 46) Kayla Foster Berrien Springs 12 24:52

5. 137 LAKE MICHIGAN CATHOLIC ( 23:29 1:57:23)
=====================================
1 13 Alisse Havlicek Lake Michigan Catholic 9 22:33
2 15 Taylor Juza Lake Michigan Catholic 12 22:39
3 32 Janine Golob Lake Michigan Catholic 12 23:46
4 33 Megan Landeck Lake Michigan Catholic 11 23:47
5 44 Ella Deaton Lake Michigan Catholic 10 24:38
6 ( 48) Monique Allen Lake Michigan Catholic 10 25:24
7 ( 59) Hannah Seger Lake Michigan Catholic 9 26:52

6. 159 BRIDGMAN ( 23:50 1:59:08)
=====================================
1 14 Kelly Ferguson Bridgman 11 22:39
2 28 Dovile Vitkus Bridgman 12 23:32
3 29 Kelsey Stevenson Bridgman 12 23:32
4 41 Sarah Reinelt Bridgman 11 24:31
5 47 Paige Melick Bridgman 11 24:54
6 ( 57) Rachel Shirley Bridgman 11 26:20

7. 164 COLOMA ( 23:57 1:59:42)
=====================================
1 19 Rachel Tallman Coloma 11 22:56
2 21 Heidi Conrad Coloma 11 22:58
3 36 Sydney Sample Coloma 9 24:09
4 38 Allison Corbin Coloma 11 24:13
5 50 Sami Walton Coloma 11 25:26
6 ( 61) Violette Hall Coloma 9 27:51
7 ( 65) Macey Barton Coloma 10 29:36

8. 192 BUCHANAN ( 24:20 2:01:38)
=====================================
1 24 Allison Mitchell Buchanan 10 23:15
2 35 Alicia Lilley Buchanan 9 23:59
3 39 Stephanie Reith Buchanan 12 24:14
4 45 Shanen Green Buchanan 10 24:44
5 49 Dara Molica Buchanan 9 25:26
6 ( 51) Ashley Best Buchanan 12 25:48
7 ( 55) Rachel Frost Buchanan 9 26:12

9. 216 WATERVLIET ( 25:03 2:05:15)
=====================================
1 12 Olivia Thibeault Watervliet 11 22:24
2 37 Taylor Willming Watervliet 12 24:13
3 53 Samantha Morris Watervliet 10 25:55
4 56 Laura Cook Watervliet 11 26:15
5 58 Katie Collis Watervliet 11 26:28
6 ( 64) Sarah Jim Watervliet 10 29:29

10. 276 NEW BUFFALO ( 30:09 2:30:43)
=====================================
1 31 Chelsie Lang New Buffalo 11 23:35
2 54 Nina Kirkpatrick New Buffalo 12 26:00
3 62 Malia Bradbury New Buffalo 9 28:51
4 63 Samantha Hill New Buffalo 12 28:56
5 66 Emily Carlson New Buffalo 9 43:21







2010 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
ST. JOSEPH, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 2, 2010


GRADE RESULTS - WOMENS



Freshman Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ====================== ===== ======= =====
1 Summer Lennartz St. Joseph 9 21:10 6:49
2 Krissi Albee St. Joseph 9 22:24 7:13
3 Alisse Havlicek Lake Michigan Catholic 9 22:33 7:16
4 Natalie Whise St. Joseph 9 22:50 7:21
5 Abbie Sheline Berrien Springs 9 22:57 7:24
6 Bridget Cook St. Joseph 9 23:22 7:32
7 Abigail Gaines Niles 9 23:28 7:33
8 Sarah Hartwell St. Joseph 9 23:43 7:38
9 Alicia Lilley Buchanan 9 23:59 7:44
10 Sydney Sample Coloma 9 24:09 7:47
11 Dara Molica Buchanan 9 25:26 8:12
12 Rachel Frost Buchanan 9 26:12 8:26
13 Jessica Whittaker St. Joseph 9 26:15 8:27
14 Hannah Seger Lake Michigan Catholic 9 26:52 8:39
15 Natalie Steuer St. Joseph 9 26:58 8:41
16 Violette Hall Coloma 9 27:51 8:58
17 Malia Bradbury New Buffalo 9 28:51 9:17
18 Shelby Hancock St. Joseph 9 29:12 9:24
19 Allison Lockman Three Oaks River Valle 9 30:02 9:40
20 Emily Carlson New Buffalo 9 43:21 13:57

Sophomore Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ====================== ===== ======= =====
1 Bridgette Carpentar Niles 10 20:34 6:38
2 Jessica Nave Berrien Springs 10 20:38 6:39
3 Jennifer Dowsett St. Joseph 10 21:28 6:55
4 Sydney Shewmaker Stevensville Lakeshore 10 21:46 7:01
5 Teri Laforest St. Joseph 10 21:59 7:05
6 Rachel Lamanna Stevensville Lakeshore 10 22:49 7:21
7 Allison Mitchell Buchanan 10 23:15 7:29
8 Libby Hein Niles 10 23:21 7:31
9 Samantha Mishler Stevensville Lakeshore 10 23:30 7:34
10 Jill Ehrman Stevensville Lakeshore 10 23:57 7:43
11 Abby Hoge Berrien Springs 10 24:16 7:49
12 Bekah Sherburn Berrien Springs 10 24:37 7:56
13 Ella Deaton Lake Michigan Catholic 10 24:38 7:56
14 Shanen Green Buchanan 10 24:44 7:58
15 Kristen Timmreck Stevensville Lakeshore 10 24:46 7:59
16 Ashley Kruck Berrien Springs 10 25:16 8:08
17 Monique Allen Lake Michigan Catholic 10 25:24 8:11
18 Samantha Morris Watervliet 10 25:55 8:21
19 Rachel Marquardt Stevensville Lakeshore 10 26:52 8:39
20 Leigh Belmont St. Joseph 10 27:20 8:48
21 Sarah Jim Watervliet 10 29:29 9:30
22 Macey Barton Coloma 10 29:36 9:32
23 Jessica Hauch Coloma 10 33:35 10:49

Junior Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ====================== ===== ======= =====
1 Anne Tyler Niles 11 22:13 7:10
2 Kati Albee St. Joseph 11 22:19 7:11
3 Olivia Thibeault Watervliet 11 22:24 7:13
4 Brittani Florian Homeschool 11 22:35 7:16
5 Kelly Ferguson Bridgman 11 22:39 7:18
6 Olivia Truini St. Joseph 11 22:45 7:20
7 Rachel Tallman Coloma 11 22:56 7:23
8 Heidi Conrad Coloma 11 22:58 7:24
9 Maureen Craig Niles 11 23:09 7:27
10 Kelsey Craig St. Joseph 11 23:31 7:34
11 Megan Garstecki St. Joseph 11 23:32 7:35
12 Chelsie Lang New Buffalo 11 23:35 7:36
13 Megan Landeck Lake Michigan Catholic 11 23:47 7:40
14 Andra Kurtz St. Joseph 11 23:48 7:40
15 Allison Corbin Coloma 11 24:13 7:48
16 Karly Osborn St. Joseph 11 24:26 7:52
17 Angelika Anderson Brandywine 11 24:28 7:53
18 Sarah Reinelt Bridgman 11 24:31 7:54
19 Chelsea Vanderzwaag St. Joseph 11 24:41 7:57
20 Paige Melick Bridgman 11 24:54 8:01
21 Sami Walton Coloma 11 25:26 8:12
22 Ellie Wodarczyk Stevensville Lakeshore 11 25:34 8:14
23 Brittney Deslauries Three Oaks River Valle 11 25:44 8:17
24 Ava McKeel Niles 11 25:52 8:20
25 Erin Moran St. Joseph 11 25:56 8:21
26 Haley McRae Stevensville Lakeshore 11 26:14 8:27
27 Laura Cook Watervliet 11 26:15 8:27
28 Rachel Shirley Bridgman 11 26:20 8:29
29 Katie Collis Watervliet 11 26:28 8:32
30 Joselyn Dlouhy Niles 11 27:00 8:42
31 Zoee Hancock St. Joseph 11 29:14 9:25
32 Jeana Scott Eau Claire 11 29:20 9:27
33 Madi Svec Lake Michigan Catholic 11 29:28 9:30
34 Megan Coleman Brandywine 11 35:55 11:34

Senior Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ====================== ===== ======= =====
1 Sarah Wisneski Stevensville Lakeshore 12 21:54 7:03
2 Alana Hart St. Joseph 12 22:24 7:13
3 Taylor Juza Lake Michigan Catholic 12 22:39 7:18
4 Amber Vanluvanee Berrien Springs 12 22:43 7:19
5 Madison Brinker Stevensville Lakeshore 12 22:58 7:24
6 Dovile Vitkus Bridgman 12 23:32 7:35
7 Kelsey Stevenson Bridgman 12 23:32 7:35
8 Nina Amicarelli Stevensville Lakeshore 12 23:34 7:35
9 Janine Golob Lake Michigan Catholic 12 23:46 7:39
10 Madelyn Johnson Stevensville Lakeshore 12 24:02 7:44
11 Emily Lamanna Stevensville Lakeshore 12 24:06 7:46
12 Taylor Willming Watervliet 12 24:13 7:48
13 Stephanie Reith Buchanan 12 24:14 7:48
14 Roberta Zelmer Berrien Springs 12 24:33 7:55
15 Kayla Foster Berrien Springs 12 24:52 8:00
16 Amanda Favorite St. Joseph 12 25:00 8:03
17 Kelsey Krieger Stevensville Lakeshore 12 25:04 8:04
18 Ashley Best Buchanan 12 25:48 8:19
19 Nina Kirkpatrick New Buffalo 12 26:00 8:22
20 Kelci Lockwood Brandywine 12 26:08 8:25
21 Dili Hu Stevensville Lakeshore 12 27:23 8:49
22 Samantha Hill New Buffalo 12 28:56 9:19
23 Alissa Wedge Three Oaks River Valle 12 29:03 9:21





Page 1
2010 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
ST. JOSEPH, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 2, 2010


INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ====================== ===== ===== =====
1 268 David Berry St. Joseph 10 16:36 5:21
2 202 Cammeron Magro Bridgman 12 16:41 5:23
3 273 Charlie Felton St. Joseph 9 16:47 5:25
4 265 Sam Vandenheede Niles 11 16:52 5:26
5 286 Chris Pfahler St. Joseph 12 16:54 5:27
6 281 Ryan Leahy St. Joseph 10 16:56 5:28
7 267 Joseph Beemer St. Joseph 11 17:00 5:29
8 203 Conner Magro Bridgman 12 17:07 5:31
9 201 Justin Kiewel Bridgman 10 17:08 5:31
10 234 Lucas Copi Lake Michigan Catholic 12 17:13 5:33
11 285 Stephen Pfahler St. Joseph 9 17:40 5:42
12 297 Alex Farrington Stevensville Lakeshore 12 17:47 5:44
13 222 Rant Blighton Eau Claire 11 17:50 5:45
14 198 Jarret Anderson Bridgman 11 17:52 5:45
15 224 Austin Carlson Eau Claire 10 17:52 5:45
16 324 Nick Kaley Watervliet 12 17:53 5:46
17 239 Frank Moen Lake Michigan Catholic 11 17:54 5:46
18 307 Andy McDougall Stevensville Lakeshore 12 17:58 5:47
19 327 Kirk Love Watervliet 10 18:00 5:48
20 300 David Hendley Stevensville Lakeshore 11 18:06 5:50
21 295 Colby Clark Stevensville Lakeshore 9 18:08 5:51
22 271 Gordon Davis St. Joseph 11 18:08 5:51
23 320 Todd Cornett Watervliet 9 18:10 5:51
24 238 Jacob Kohler Lake Michigan Catholic 11 18:15 5:53
25 247 Kameran English New Buffalo 9 18:19 5:54
26 230 Hunter Reed Eau Claire 10 18:20 5:55
27 323 A. J. Gagliardo Watervliet 10 18:25 5:56
28 290 Nick Whise St. Joseph 11 18:27 5:57
29 195 Michael Robbins Brandywine 9 18:30 5:58
30 204 Jake Malsch Bridgman 11 18:34 5:59
31 200 Brandon Enders Bridgman 10 18:38 6:00
32 301 Michael Hoodlebrink Stevensville Lakeshore 10 18:41 6:01
33 233 Patrick Brunner Lake Michigan Catholic 11 18:43 6:02
34 207 Alex Eger Buchanan 10 18:43 6:02
35 309 Jacob Range Stevensville Lakeshore 12 18:46 6:03
36 282 Bryn Lymburner St. Joseph 12 18:47 6:03
37 332 Brock Thumm Watervliet 9 18:48 6:03
38 199 Cameron Bredice Bridgman 9 18:49 6:04
39 226 Scott Knapper Eau Claire 12 18:53 6:05
40 260 Matthew McLaughlin Niles 11 18:55 6:06
41 283 Cody Mahler St. Joseph 11 18:56 6:06
42 318 Trenton Prentice Three Oaks River Valle 10 19:01 6:08
43 316 Forest Galanda Three Oaks River Valle 12 19:02 6:08
44 322 Michael Foote Watervliet 9 19:04 6:09
45 240 Ben Spencer Lake Michigan Catholic 11 19:05 6:09
46 275 Ben Gerken St. Joseph 11 19:05 6:09
47 253 Alex Woerdehoff New Buffalo 9 19:18 6:13
48 329 David McClendon Watervliet 10 19:19 6:14
49 255 Tate Brawley Niles 9 19:24 6:15
50 223 William Bridwell Eau Claire 11 19:26 6:16

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2010 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
ST. JOSEPH, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 2, 2010


INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ====================== ===== ===== =====
51 302 Eric Knapp Stevensville Lakeshore 12 19:32 6:18
52 292 Jonathan Baird Stevensville Lakeshore 10 19:36 6:19
53 305 Jordan Lentz Stevensville Lakeshore 12 19:38 6:19
54 284 Ian Marzke St. Joseph 9 19:38 6:20
55 245 Ben Bartelmay New Buffalo 12 19:42 6:21
56 185 Colin Mead Berrien Springs 9 19:49 6:23
57 270 Mitchell Davis St. Joseph 9 19:53 6:24
58 191 Collin Mattiford Brandywine 10 19:57 6:26
59 256 Taylor Campbell Niles 11 19:59 6:26
60 236 John Golob Lake Michigan Catholic 10 20:02 6:27
61 306 Avery Marcos Stevensville Lakeshore 11 20:08 6:29
62 257 Michael Geiger Niles 9 20:17 6:32
63 181 Cameron Collier Berrien Springs 10 20:20 6:33
64 310 Michael Stakely Stevensville Lakeshore 11 20:35 6:38
65 278 David Hartwell St. Joseph 9 20:38 6:39
66 339 Anthony Baker Countryside Charter 11 20:38 6:39
67 328 Joey Mannino Watervliet 10 20:40 6:40
68 263 Daniel Sierra Niles 10 20:48 6:42
69 315 Alex Ehlert Three Oaks River Valle 11 20:53 6:44
70 182 Justin Cripe Berrien Springs 10 20:54 6:44
71 335 Nathan Wisdom Watervliet 12 20:54 6:44
72 311 Jared Wendland Stevensville Lakeshore 9 20:56 6:45
73 272 Austin Everett St. Joseph 9 20:56 6:45
74 214 Pat Wheatley Buchanan 10 20:57 6:45
75 192 James Pierce Brandywine 9 21:06 6:48
76 184 Mike Huspen Berrien Springs 12 21:13 6:50
77 251 Shane Hill New Buffalo 12 21:21 6:53
78 319 Troy Burtchett Watervliet 10 21:23 6:53
79 308 Aaron Neuchterlein Stevensville Lakeshore 11 21:23 6:53
80 266 Kaleb Barfuss St. Joseph 12 21:25 6:54
81 296 Chase Deda Stevensville Lakeshore 12 21:26 6:54
82 210 John Kuntz Buchanan 12 21:28 6:55
83 303 Luke Kruggle Stevensville Lakeshore 10 21:31 6:56
84 235 Alec Douville Lake Michigan Catholic 9 21:32 6:56
85 269 Jack Bowman St. Joseph 11 21:33 6:57
86 183 Jonathan Emhoff Berrien Springs 9 21:41 6:59
87 254 Nicholas Borkowski Niles 9 21:44 7:00
88 288 Tyler Schow St. Joseph 9 21:46 7:01
89 291 Jacob Zylema St. Joseph 12 21:59 7:05
90 231 Zachary Weber Eau Claire 11 22:18 7:11
91 294 Connor Caple Stevensville Lakeshore 9 22:18 7:11
92 299 Richard Harris Stevensville Lakeshore 9 22:23 7:13
93 334 Skylor Vanderlinden Watervliet 12 22:26 7:14
94 312 Kurt Wendland Stevensville Lakeshore 11 22:32 7:16
95 209 River Kelley Buchanan 9 22:35 7:17
96 215 Kyle Zelmer Buchanan 10 22:40 7:18
97 330 Chris Robinson Watervliet 12 22:43 7:19
98 246 Shane Carle New Buffalo 11 22:44 7:20
99 298 Matt Hannan Stevensville Lakeshore 10 22:49 7:21
100 337 Tobiah Vincent St. Joseph 10 22:51 7:22

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2010 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
ST. JOSEPH, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 2, 2010


INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ====================== ===== ===== =====
101 274 John Froggatt St. Joseph 12 22:55 7:23
102 264 Donte Stevens Niles 11 23:03 7:26
103 217 Joel Griffin Coloma 11 23:04 7:26
104 261 Stuart Nielsen Niles 9 23:16 7:30
105 237 Jordan Hatfield Lake Michigan Catholic 9 23:17 7:30
106 279 Michael Huynh St. Joseph 10 23:57 7:43
107 276 Chandler Graham St. Joseph 9 23:58 7:43
108 333 Tyler Troyer Watervliet 10 25:25 8:11
109 259 Evan Long Niles 10 25:34 8:14
110 277 Luke Gruchot St. Joseph 10 25:40 8:16
111 197 Evan Zacharski Brandywine 9 26:32 8:33
112 304 Aron Lawrence Stevensville Lakeshore 12 26:36 8:34
113 326 Alex Litaker Watervliet 10 27:25 8:50
114 250 Alex Hernadez New Buffalo 9 27:30 8:52
115 194 Elliott Richards Brandywine 12 28:17 9:07
116 241 Joseph Vojtko Lake Michigan Catholic 11 28:22 9:08
117 336 Derrick Wyatt Watervliet 10 28:54 9:19
118 325 Ryan Kibler Watervliet 10 29:11 9:24

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com




2010 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
ST. JOSEPH, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 2, 2010


TEAM RESULTS - MEN


1. 22 ST. JOSEPH ( 16:51 1:24:13)
=====================================
1 1 David Berry St. Joseph 10 16:36
2 3 Charlie Felton St. Joseph 9 16:47
3 5 Chris Pfahler St. Joseph 12 16:54
4 6 Ryan Leahy St. Joseph 10 16:56
5 7 Joseph Beemer St. Joseph 11 17:00
6 ( 11) Stephen Pfahler St. Joseph 9 17:40
7 ( 22) Gordon Davis St. Joseph 11 18:08

2. 62 BRIDGMAN ( 17:29 1:27:22)
=====================================
1 2 Cammeron Magro Bridgman 12 16:41
2 8 Conner Magro Bridgman 12 17:07
3 9 Justin Kiewel Bridgman 10 17:08
4 14 Jarret Anderson Bridgman 11 17:52
5 29 Jake Malsch Bridgman 11 18:34
6 ( 30) Brandon Enders Bridgman 10 18:38
7 ( 36) Cameron Bredice Bridgman 9 18:49

3. 102 STEVENSVILLE LAKESHORE ( 18:08 1:30:40)
=====================================
1 12 Alex Farrington Stevensville Lakeshore 12 17:47
2 18 Andy McDougall Stevensville Lakeshore 12 17:58
3 20 David Hendley Stevensville Lakeshore 11 18:06
4 21 Colby Clark Stevensville Lakeshore 9 18:08
5 31 Michael Hoodlebrink Stevensville Lakeshore 10 18:41
6 ( 34) Jacob Range Stevensville Lakeshore 12 18:46
7 ( 45) Eric Knapp Stevensville Lakeshore 12 19:32

4. 120 WATERVLIET ( 18:16 1:31:16)
=====================================
1 16 Nick Kaley Watervliet 12 17:53
2 19 Kirk Love Watervliet 10 18:00
3 23 Todd Cornett Watervliet 9 18:10
4 27 A. J. Gagliardo Watervliet 10 18:25
5 35 Brock Thumm Watervliet 9 18:48
6 ( 39) Michael Foote Watervliet 9 19:04
7 ( 42) David McClendon Watervliet 10 19:19

5. 123 LAKE MICHIGAN CATHOLIC ( 18:14 1:31:10)
=====================================
1 10 Lucas Copi Lake Michigan Catholic 12 17:13
2 17 Frank Moen Lake Michigan Catholic 11 17:54
3 24 Jacob Kohler Lake Michigan Catholic 11 18:15
4 32 Patrick Brunner Lake Michigan Catholic 11 18:43
5 40 Ben Spencer Lake Michigan Catholic 11 19:05
6 ( 50) John Golob Lake Michigan Catholic 10 20:02
7 ( 60) Alec Douville Lake Michigan Catholic 9 21:32

6. 135 EAU CLAIRE ( 18:29 1:32:21)
=====================================
1 13 Rant Blighton Eau Claire 11 17:50
2 15 Austin Carlson Eau Claire 10 17:52
3 26 Hunter Reed Eau Claire 10 18:20
4 37 Scott Knapper Eau Claire 12 18:53
5 44 William Bridwell Eau Claire 11 19:26
6 ( 63) Zachary Weber Eau Claire 11 22:18

7. 185 NILES ( 19:06 1:35:27)
=====================================
1 4 Sam Vandenheede Niles 11 16:52
2 38 Matthew McLaughlin Niles 11 18:55
3 43 Tate Brawley Niles 9 19:24
4 49 Taylor Campbell Niles 11 19:59
5 51 Michael Geiger Niles 9 20:17
6 ( 53) Daniel Sierra Niles 10 20:48
7 ( 62) Nicholas Borkowski Niles 9 21:44

8. 236 NEW BUFFALO ( 20:17 1:41:24)
=====================================
1 25 Kameran English New Buffalo 9 18:19
2 41 Alex Woerdehoff New Buffalo 9 19:18
3 46 Ben Bartelmay New Buffalo 12 19:42
4 58 Shane Hill New Buffalo 12 21:21
5 66 Shane Carle New Buffalo 11 22:44
6 ( 68) Alex Hernadez New Buffalo 9 27:30

9. 268 BRANDYWINE ( 22:53 1:54:22)
=====================================
1 28 Michael Robbins Brandywine 9 18:30
2 48 Collin Mattiford Brandywine 10 19:57
3 56 James Pierce Brandywine 9 21:06
4 67 Evan Zacharski Brandywine 9 26:32
5 69 Elliott Richards Brandywine 12 28:17

10. 271 BERRIEN SPRINGS ( 20:48 1:43:57)
=====================================
1 47 Colin Mead Berrien Springs 9 19:49
2 52 Cameron Collier Berrien Springs 10 20:20
3 54 Justin Cripe Berrien Springs 10 20:54
4 57 Mike Huspen Berrien Springs 12 21:13
5 61 Jonathan Emhoff Berrien Springs 9 21:41

11. 276 BUCHANAN ( 21:17 1:46:23)
=====================================
1 33 Alex Eger Buchanan 10 18:43
2 55 Pat Wheatley Buchanan 10 20:57
3 59 John Kuntz Buchanan 12 21:28
4 64 River Kelley Buchanan 9 22:35
5 65 Kyle Zelmer Buchanan 10 22:40





2010 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
ST. JOSEPH, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 2, 2010


GRADE RESULTS - MENS



Freshman Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ====================== ===== ======= =====
1 Charlie Felton St. Joseph 9 16:47 5:25
2 Stephen Pfahler St. Joseph 9 17:40 5:41
3 Colby Clark Stevensville Lakeshore 9 18:08 5:50
4 Todd Cornett Watervliet 9 18:10 5:51
5 Kameran English New Buffalo 9 18:19 5:54
6 Michael Robbins Brandywine 9 18:30 5:57
7 Brock Thumm Watervliet 9 18:48 6:03
8 Cameron Bredice Bridgman 9 18:49 6:04
9 Michael Foote Watervliet 9 19:04 6:08
10 Alex Woerdehoff New Buffalo 9 19:18 6:13
11 Tate Brawley Niles 9 19:24 6:15
12 Ian Marzke St. Joseph 9 19:38 6:20
13 Colin Mead Berrien Springs 9 19:49 6:23
14 Mitchell Davis St. Joseph 9 19:53 6:24
15 Michael Geiger Niles 9 20:17 6:32
16 David Hartwell St. Joseph 9 20:38 6:39
17 Jared Wendland Stevensville Lakeshore 9 20:56 6:45
18 Austin Everett St. Joseph 9 20:56 6:45
19 James Pierce Brandywine 9 21:06 6:48
20 Alec Douville Lake Michigan Catholic 9 21:32 6:56
21 Jonathan Emhoff Berrien Springs 9 21:41 6:59
22 Nicholas Borkowski Niles 9 21:44 7:00
23 Tyler Schow St. Joseph 9 21:46 7:01
24 Connor Caple Stevensville Lakeshore 9 22:18 7:11
25 Richard Harris Stevensville Lakeshore 9 22:23 7:13
26 River Kelley Buchanan 9 22:35 7:17
27 Stuart Nielsen Niles 9 23:16 7:30
28 Jordan Hatfield Lake Michigan Catholic 9 23:17 7:30
29 Chandler Graham St. Joseph 9 23:58 7:43
30 Evan Zacharski Brandywine 9 26:32 8:33
31 Alex Hernadez New Buffalo 9 27:30 8:51

Sophomore Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ====================== ===== ======= =====
1 David Berry St. Joseph 10 16:36 5:21
2 Ryan Leahy St. Joseph 10 16:56 5:27
3 Justin Kiewel Bridgman 10 17:08 5:31
4 Austin Carlson Eau Claire 10 17:52 5:45
5 Kirk Love Watervliet 10 18:00 5:48
6 Hunter Reed Eau Claire 10 18:20 5:54
7 A. J. Gagliardo Watervliet 10 18:25 5:56
8 Brandon Enders Bridgman 10 18:38 6:00
9 Michael Hoodlebrink Stevensville Lakeshore 10 18:41 6:01
10 Alex Eger Buchanan 10 18:43 6:02
11 Trenton Prentice Three Oaks River Valle 10 19:01 6:08
12 David McClendon Watervliet 10 19:19 6:13
13 Jonathan Baird Stevensville Lakeshore 10 19:36 6:19
14 Collin Mattiford Brandywine 10 19:57 6:25
15 John Golob Lake Michigan Catholic 10 20:02 6:27
16 Cameron Collier Berrien Springs 10 20:20 6:33
17 Joey Mannino Watervliet 10 20:40 6:40
18 Daniel Sierra Niles 10 20:48 6:42
19 Justin Cripe Berrien Springs 10 20:54 6:44
20 Pat Wheatley Buchanan 10 20:57 6:45
21 Troy Burtchett Watervliet 10 21:23 6:53
22 Luke Kruggle Stevensville Lakeshore 10 21:31 6:56
23 Kyle Zelmer Buchanan 10 22:40 7:18
24 Matt Hannan Stevensville Lakeshore 10 22:49 7:21
25 Tobiah Vincent St. Joseph 10 22:51 7:22
26 Michael Huynh St. Joseph 10 23:57 7:43
27 Tyler Troyer Watervliet 10 25:25 8:11
28 Evan Long Niles 10 25:34 8:14
29 Luke Gruchot St. Joseph 10 25:40 8:16
30 Alex Litaker Watervliet 10 27:25 8:50
31 Derrick Wyatt Watervliet 10 28:54 9:18
32 Ryan Kibler Watervliet 10 29:11 9:24

Junior Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ====================== ===== ======= =====
1 Sam Vandenheede Niles 11 16:52 5:26
2 Joseph Beemer St. Joseph 11 17:00 5:29
3 Rant Blighton Eau Claire 11 17:50 5:45
4 Jarret Anderson Bridgman 11 17:52 5:45
5 Frank Moen Lake Michigan Catholic 11 17:54 5:46
6 David Hendley Stevensville Lakeshore 11 18:06 5:50
7 Gordon Davis St. Joseph 11 18:08 5:51
8 Jacob Kohler Lake Michigan Catholic 11 18:15 5:53
9 Nick Whise St. Joseph 11 18:27 5:57
10 Jake Malsch Bridgman 11 18:34 5:59
11 Patrick Brunner Lake Michigan Catholic 11 18:43 6:02
12 Matthew McLaughlin Niles 11 18:55 6:06
13 Cody Mahler St. Joseph 11 18:56 6:06
14 Ben Spencer Lake Michigan Catholic 11 19:05 6:09
15 Ben Gerken St. Joseph 11 19:05 6:09
16 William Bridwell Eau Claire 11 19:26 6:16
17 Taylor Campbell Niles 11 19:59 6:26
18 Avery Marcos Stevensville Lakeshore 11 20:08 6:29
19 Michael Stakely Stevensville Lakeshore 11 20:35 6:38
20 Anthony Baker Countryside Charter 11 20:38 6:39
21 Alex Ehlert Three Oaks River Valle 11 20:53 6:44
22 Aaron Neuchterlein Stevensville Lakeshore 11 21:23 6:53
23 Jack Bowman St. Joseph 11 21:33 6:57
24 Zachary Weber Eau Claire 11 22:18 7:11
25 Kurt Wendland Stevensville Lakeshore 11 22:32 7:16
26 Shane Carle New Buffalo 11 22:44 7:19
27 Donte Stevens Niles 11 23:03 7:26
28 Joel Griffin Coloma 11 23:04 7:26
29 Joseph Vojtko Lake Michigan Catholic 11 28:22 9:08

Senior Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ====================== ===== ======= =====
1 Cammeron Magro Bridgman 12 16:41 5:23
2 Chris Pfahler St. Joseph 12 16:54 5:27
3 Conner Magro Bridgman 12 17:07 5:31
4 Lucas Copi Lake Michigan Catholic 12 17:13 5:33
5 Alex Farrington Stevensville Lakeshore 12 17:47 5:44
6 Nick Kaley Watervliet 12 17:53 5:46
7 Andy McDougall Stevensville Lakeshore 12 17:58 5:47
8 Jacob Range Stevensville Lakeshore 12 18:46 6:03
9 Bryn Lymburner St. Joseph 12 18:47 6:03
10 Scott Knapper Eau Claire 12 18:53 6:05
11 Forest Galanda Three Oaks River Valle 12 19:02 6:08
12 Eric Knapp Stevensville Lakeshore 12 19:32 6:17
13 Jordan Lentz Stevensville Lakeshore 12 19:38 6:19
14 Ben Bartelmay New Buffalo 12 19:42 6:21
15 Nathan Wisdom Watervliet 12 20:54 6:44
16 Mike Huspen Berrien Springs 12 21:13 6:50
17 Shane Hill New Buffalo 12 21:21 6:53
18 Kaleb Barfuss St. Joseph 12 21:25 6:54
19 Chase Deda Stevensville Lakeshore 12 21:26 6:54
20 John Kuntz Buchanan 12 21:28 6:55
21 Jacob Zylema St. Joseph 12 21:59 7:05
22 Skylor Vanderlinden Watervliet 12 22:26 7:14
23 Chris Robinson Watervliet 12 22:43 7:19
24 John Froggatt St. Joseph 12 22:55 7:23
25 Aron Lawrence Stevensville Lakeshore 12 26:36 8:34
26 Elliott Richards Brandywine 12 28:17 9:07