Huron Applefest

back to results

Oct. 3, 2010

Huron Applefest
Huron Twp, MI
Provided by Everal Race Management


Huron Townpship Applefest 5k Run/Walk
Age Group Results
October 03, 2010
Everal Race Management

Overall Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Blake Dearborn MI 356 31 2 19:28 6:17/M

Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Robin New Boston MI 195 27 1 17:40 5:42/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cristine Polgar Brownstown MI 290 40 34 24:35 7:56/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Deladurantaye Southgate MI 255 64 3 19:46 6:23/M

Overall Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanne Johnson Wyandotte MI 271 50 44 25:47 8:19/M

Overall Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Kitze Farmington Hills M 204 50 7 21:20 6:53/M

Overall Female Sr. Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Collie Hooper-Yan Grosse Ile MI 347 63 114 30:39 9:53/M

Overall Male Sr. Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Unger Dearborn MI 363 60 11 21:55 7:04/M

Female 14 & under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Bodary New Boston MI 222 14 8 21:27 6:55/M
2 Kendra Cook Trenton MI 209 13 18 22:40 7:19/M
3 Stephanie Gillies New Boston MI 484 13 43 25:33 8:15/M
4 Isabelle Clark Dearborn MI 313 11 60 27:06 8:45/M
5 Hannah Whitaker Grosse Ile MI 400 13 72 28:17 9:07/M
6 Tea Greca Brownstown Twp MI 242 13 110 30:34 9:52/M
7 Emalea Sampier Brownstown MI 241 13 123 31:36 10:12/M
8 Angela Uplinger Flat Rock MI 332 13 169 37:14 12:01/M
9 Caelan Hunt Flat Rock MI 289 9 172 37:53 12:13/M
10 Mattison Varady Southgate MI 473 12 199 44:26 14:20/M

Male 14 & under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheldon Clark Wyandotte MI 153 11 10 21:36 6:58/M
2 Brendan Byrns Brownstown MI 389 11 32 24:33 7:55/M
3 Brandon Clark Wyandotte MI 154 8 57 26:59 8:42/M
4 Tanner Wallace Riverview MI 418 11 70 28:09 9:05/M
5 Paul Claringbold Brownstown MI 272 11 111 30:36 9:52/M
6 Tyler Varady Southgate MI 253 10 188 41:07 13:16/M

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katherine Stock Flat Rock MI 282 15 27 24:01 7:45/M
2 Kaitlyn Maiani Wyandotte MI 261 19 49 26:17 8:29/M
3 Chelsea Pingston Southgate MI 279 15 71 28:16 9:07/M
4 Allison Collins Lincoln Park MI 251 17 106 30:24 9:48/M
5 Merritt Solomon Lincoln Park MI 276 16 116 30:52 9:57/M
6 Emily Solomon Lincoln Park MI 277 19 141 33:22 10:46/M
7 Hailey Charles Wyandotte MI 295 18 144 33:51 10:55/M
8 April Uplinger Flat Rock MI 331 18 195 44:04 14:13/M

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Woods Rockwood MI 254 17 4 20:19 6:33/M
2 David Wenger Taylor MI 192 17 35 24:37 7:56/M
3 Boris So Flat Rock MI 327 17 76 28:30 9:12/M
4 Michael Gautz Monroe MI 470 19 185 40:31 13:04/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bethany Trojan Dearborn Height MI 168 21 54 26:44 8:37/M
2 Chloe' Nagy Ecorse MI 181 23 63 27:10 8:46/M
3 Rosa Klos Allen Park MI 382 21 73 28:18 9:08/M
4 Amanda Noto S. Rockwood MI 361 21 96 29:56 9:39/M
5 Chelsea Anteau Flat Rock MI 362 20 97 29:56 9:39/M
6 Ashley Collins Lincoln Park MI 500 20 107 30:25 9:49/M
7 Kristen Hoverman Ann Arbor MI 235 22 121 31:28 10:09/M
8 Jennifer Roehrs Southgate MI 187 24 126 31:48 10:15/M
9 Krista Rooks Flat Rock MI 341 20 152 35:06 11:19/M
10 Dayna Beaudrie Southgate MI 478 20 163 36:27 11:45/M
11 Liz Korytkowski New Boston MI 380 22 180 39:56 12:53/M
12 Chelsea Achinger Newport MI 483 20 186 40:45 13:09/M
13 Amy Uplinger Flat Rock MI 330 21 218 59:18 19:08/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mathew Gloss Riverdale MI 229 21 33 24:35 7:56/M
2 Patrick Sutten Romulus MI 223 21 65 27:21 8:49/M
3 Alexander Piasecki New Boston MI 383 21 74 28:18 9:08/M
4 Hagop Markogion West Bloomfield MI 225 20 93 29:39 9:34/M
5 Scott Marshall Monroe MI 469 20 130 32:27 10:28/M
6 Aaron Gillespie Ann Arbor MI 236 22 168 36:53 11:54/M
7 Jason Gautz Monroe MI 344 23 201 46:05 14:52/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Alvalez Lincoln Park MI 234 25 24 23:53 7:42/M
2 Sarah Bajek Royal Oak MI 496 28 45 25:52 8:21/M
3 Kristin Grahek Livonia MI 481 27 46 26:01 8:24/M
4 Gail Applin La Salle MI 348 28 85 28:54 9:19/M
5 Sara McDowell Woodhaven MI 151 29 89 29:19 9:27/M
6 Jennifer McFarlane Woodhaven MI 410 29 99 30:00 9:41/M
7 Paula Cousino Charlotte NC 350 26 101 30:13 9:45/M
8 Jessica Domako Canton MI 365 26 132 32:32 10:30/M
9 Kellie Wood Weidman MI 388 26 138 33:07 10:41/M
10 Brianne Seyferth Lincoln Park MI 493 29 143 33:47 10:54/M
11 Heather Huff Monroe MI 490 25 189 41:25 13:22/M
12 Katie Shrum New Boston MI 349 26 202 46:33 15:01/M
13 Kelly Chojnowski Newport MI 485 29 209 52:00 16:46/M
14 Pamela Brust Canton MI 492 27 211 53:50 17:22/M
15 Amanda Roth Detroit MI 325 28 212 54:00 17:25/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Peer Woodhaven MI 595 27 19 23:01 7:25/M
2 Adam Coscola Berkley MI 370 28 26 23:58 7:44/M
3 Drew Green Milford OH 317 28 36 24:38 7:57/M
4 Will Alberts Birmingham MI 590 29 64 27:12 8:46/M
5 Aaron Swift Lincoln Park MI 487 29 69 27:59 9:02/M
6 Gregory Hon Southgate MI 193 27 127 31:49 10:16/M
7 Matthew Domako Canton MI 366 27 131 32:32 10:30/M
8 Craig Bevley Romulus MI 224 26 162 36:27 11:45/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Townsend Taylor MI 269 32 21 23:15 7:30/M
2 Marie Lamb Wyandotte MI 404 30 25 23:57 7:44/M
3 Danielle Boland Southgate MI 407 34 51 26:29 8:33/M
4 Cassandra Roupe New Boston MI 186 31 80 28:41 9:15/M
5 Jamie Worrell Lincoln Park MI 179 33 90 29:20 9:28/M
6 Beth Reese Lincoln Park MI 374 33 92 29:30 9:31/M
7 Sherri Burke New Boston MI 345 34 94 29:41 9:35/M
8 Sarah Davis Dearborn MI 364 32 108 30:27 9:49/M
9 Jonna Ventura Wyandotte MI 239 32 117 30:55 9:58/M
10 Valerie Hall Wyandotte MI 305 31 119 31:22 10:07/M
11 Kathryn Strube Flat Rock MI 499 31 120 31:24 10:08/M
12 Amy Stewart New Boston MI 240 34 129 32:23 10:27/M
13 Lisznne Stec Brownstown MI 264 34 134 32:51 10:36/M
14 Angela Banks Southgate MI 300 31 136 33:06 10:41/M
15 Ann Mezzadri Novi MI 497 30 146 34:00 10:58/M
16 Dannon McQuire Canton MI 323 34 154 35:26 11:26/M
17 Rose Scovel Indianapolis IN 445 34 156 35:50 11:34/M
18 Regina Billings Canton MI 475 32 161 36:26 11:45/M
19 Nora Candela Wyandotte MI 474 33 164 36:34 11:48/M
20 Elizabeth MacOn New Boston MI 230 31 166 36:42 11:50/M
21 Jamie Tarrence Wyandotte MI 155 32 170 37:23 12:04/M
22 Adele Vitale Wyandotte MI 457 33 174 37:55 12:14/M
23 Stephanie Zaddock Wyandotte MI 461 32 183 40:25 13:02/M
24 Joanna Beatty Royal Oak MI 494 32 184 40:27 13:03/M
25 Angela Romanowski Lincoln Park MI 178 32 190 42:32 13:43/M
26 Samantha Lyon New Boston MI 303 32 197 44:14 14:16/M
27 Jennifer Harold Flat Rock MI 211 33 210 52:00 16:46/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cory Roupe New Boston MI 194 31 12 21:58 7:05/M
2 Randy Hackney Trenton MI 488 33 23 23:38 7:37/M
3 James Stec Brownstown MI 263 34 48 26:10 8:26/M
4 Douglas Gattr Allen Park MI 247 34 53 26:42 8:37/M
5 Stephen Dauss Southgate MI 189 32 75 28:23 9:09/M
6 David McFarlane Woodhaven MI 411 30 98 30:00 9:41/M
7 Gabriel Banks Southgate MI 299 34 137 33:06 10:41/M
8 David Billings Jr Canton MI 451 32 160 36:26 11:45/M
9 Joe Hix Detroit MI 324 34 182 40:11 12:58/M
10 Jayson Shrum New Boston MI 249 32 213 54:06 17:27/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Byrns Brownstown MI 390 38 78 28:33 9:13/M
2 Lynn Kaiser Flat Rock MI 286 37 83 28:48 9:17/M
3 Lori Hamilton Huron Twp MI 183 37 95 29:50 9:37/M
4 Tabitha Mendez-Tucker Grosse Ile MI 268 37 112 30:37 9:53/M
5 Leah Bennett Woodhaven MI 267 36 113 30:37 9:53/M
6 Launie Aben Saline MI 252 38 118 31:08 10:03/M
7 Sheri Charles Wyandotte MI 294 38 125 31:42 10:14/M
8 Angel Diggs Woodhaven MI 159 37 140 33:14 10:43/M
9 Tracy Grantham Gibraltar MI 152 38 147 34:05 11:00/M
10 Suzanne Stegeman Plymouth MI 482 38 155 35:29 11:27/M
11 Angela Knapp Ann Arbor MI 231 39 167 36:42 11:50/M
12 Darci Merollis Livonia MI 458 37 171 37:44 12:10/M
13 Kristin Hunt Flat Rock MI 288 37 173 37:54 12:14/M
14 1 Droze Trenton MI 462 38 181 39:58 12:54/M
15 Dawn Murphy Maybee MI 460 39 193 44:01 14:12/M
16 Christina Varady Southgate MI 472 39 198 44:26 14:20/M
17 Amy Stump Monroe MI 448 39 204 49:56 16:06/M
18 Jennifer Maloney Southgate MI 414 37 216 57:07 18:25/M
19 Renea Massengill Taylor MI 415 37 217 57:07 18:25/M
20 Cindy Medina Taylor MI 176 36 220 1:11:01 22:55/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Peer Brownstown MI 594 35 22 23:23 7:33/M
2 Rob Keller Trenton MI 449 39 29 24:05 7:46/M
3 Eric Buszka Romulus MI 274 39 56 26:54 8:41/M
4 Greg Boland Southgate MI 408 38 66 27:41 8:56/M
5 Kevin Travis Southgate MI 266 38 215 57:00 18:23/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Simon Dexter MI 306 40 39 25:11 8:07/M
2 Danene Nunez Grosse Ile MI 480 40 42 25:30 8:14/M
3 Kristy Cheslick New Boston MI 498 40 62 27:09 8:45/M
4 Cherie Adkins Ypsilanti MI 184 42 67 27:44 8:57/M
5 Sherry Lopez Riverview MI 227 40 68 27:53 9:00/M
6 Debbie Buszka Romulus MI 275 40 82 28:46 9:17/M
7 Liz Irick Dearborn MI 477 42 87 28:58 9:21/M
8 Lorie Holder Trenton MI 246 44 91 29:28 9:30/M
9 Michelle Swamy Grosse Ile MI 177 40 102 30:20 9:47/M
10 Lisa Klott Grosse Ile MI 479 42 128 32:04 10:21/M
11 Renee Sorovetz Rockwood MI 495 42 133 32:50 10:35/M
12 Jane Wallace Riverview MI 417 44 139 33:11 10:42/M
13 Donna Hall Grosse Ile MI 471 40 145 33:52 10:55/M
14 Suzanne Clark Dearborn MI 312 41 148 34:28 11:07/M
15 Vickie Calhoun Brownstown Twp MI 182 44 153 35:19 11:24/M
16 Susan Claringbold Brownstown MI 273 42 157 36:12 11:41/M
17 Louise Mann Grosse Ile MI 463 44 175 37:58 12:15/M
18 Lori Goins Monroe MI 459 43 179 39:29 12:44/M
19 Laura Dayfield Trenton MI 358 42 214 55:02 17:45/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Merkel Monroe MI 398 40 6 21:11 6:50/M
2 Daniel Byrdd Wyandotte MI 589 42 9 21:35 6:58/M
3 Peter Kopera Trenton MI 163 42 13 22:00 7:06/M
4 John Durbin Carleton MI 450 44 16 22:25 7:14/M
5 Greg Barnett Belleville MI 196 41 17 22:38 7:18/M
6 Richard Gubbini Riverview MI 489 41 20 23:11 7:29/M
7 Tim McGovern Riverview MI 468 41 28 24:02 7:45/M
8 Paul Youngs Brownstown MI 248 44 37 24:43 7:58/M
9 Ed Schwarz New Boston MI 215 41 38 24:49 8:00/M
10 Mick Kulaszewski Riverview MI 291 42 40 25:19 8:10/M
11 Tony Cheslick New Boston MI 455 41 55 26:45 8:38/M
12 Jeff Koerber Allen Park MI 191 40 86 28:54 9:19/M
13 Lonny Massengill Southgate MI 452 40 105 30:24 9:48/M
14 August Varady Southgate MI 466 40 187 41:07 13:16/M
15 Mark Holden Riverview MI 226 43 219 1:06:24 21:25/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Kujat Ann Arbor MI 367 47 52 26:36 8:35/M
2 Gretchen Bruce Dearborn MI 315 46 58 27:00 8:43/M
3 Kim Pinter Ypsilanti MI 185 47 115 30:41 9:54/M
4 Kathleen Duquette Dearborn MI 314 45 135 32:53 10:36/M
5 Donna Korytkowski New Boston MI 379 48 165 36:38 11:49/M
6 Kristi Tesarz Canton MI 218 46 176 38:19 12:22/M
7 Pam Nelson White Lake MI 200 47 191 43:59 14:11/M
8 Julie Buchel White Lake MI 199 47 192 44:01 14:12/M
9 Debbie Uplinger Flat Rock MI 328 46 194 44:04 14:13/M
10 Kimberly Knaack Clare MI 456 46 196 44:14 14:16/M
11 Dawn Warwick Taylor MI 256 46 205 50:02 16:08/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Cook Woodhaven MI 210 49 5 20:28 6:36/M
2 Bob Offman New Boston MI 465 48 31 24:27 7:53/M
3 Bob Palmisano Westland MI 351 45 41 25:28 8:13/M
4 Todd Marlatt Saline MI 188 45 59 27:00 8:43/M
5 John Kosztowny Grosse Ile MI 354 45 61 27:07 8:45/M
6 Bob Bajek Sidney OH 453 49 84 28:53 9:19/M
7 James Litner Allen Park MI 190 48 103 30:23 9:48/M
8 Mark Korytkowski New Boston MI 378 48 104 30:24 9:48/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Cox Milan MI 368 51 100 30:07 9:43/M
2 Tamara Winsjansen Flat Rock MI 243 50 151 34:59 11:17/M
3 Sabrina Stramecki Southgate MI 406 54 178 39:26 12:43/M
4 Stephanie Armes Livonia MI 244 54 200 45:23 14:38/M
5 Kathy Estrada New Boston MI 486 50 208 51:59 16:46/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Marcucilli Brownstown MI 340 53 15 22:18 7:12/M
2 Don Wallace Riverview MI 416 50 109 30:28 9:50/M
3 Stan Simek St. Clair Shore MI 454 52 124 31:37 10:12/M
4 Gary Wood Weidman MI 387 52 149 34:40 11:11/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Krajewski Belleville MI 257 56 142 33:45 10:53/M
2 Debra Watson Grosse Ile MI 386 55 206 51:25 16:35/M
3 Kathy Boyd Catlettsburg KY 384 56 207 51:25 16:35/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Mulkern Dearborn MI 403 58 14 22:03 7:07/M
2 Matthew De Agostino Whitmore Lake MI 376 55 47 26:02 8:24/M
3 James Griffiths Brownstown MI 207 56 77 28:30 9:12/M
4 Paul Husseg Saline MI 258 57 79 28:40 9:15/M
5 Larry Niss West Bloomfield MI 396 58 81 28:44 9:16/M

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judith Powers Carleton MI 446 62 221 1:11:01 22:55/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Cosola Berkley MI 369 60 30 24:07 7:47/M
2 William Bujak Belleville MI 208 60 122 31:35 10:11/M
3 Alan Watson Grosse Ile MI 385 62 158 36:18 11:43/M

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Fedoronko Warren MI 337 66 177 39:14 12:39/M

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Fedoronko Warren MI 336 67 50 26:28 8:32/M
2 Buffalo Al Grosse Ile MI 280 68 203 49:22 15:55/M

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Art Kitze Ann Arbor MI 217 71 88 29:12 9:25/M
2 Tom Naylor Temperance MI 335 70 150 34:52 11:15/M

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darrell McKee Harrison Township 339 76 159 36:19 11:43/M





Huron Townpship Applefest 10K Run
Age Group Results
October 03, 2010
Everal Race Management

Overall Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Meraw Shelby Township MI 169 25 4 39:41 6:24/M

Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aaron Arsorghali 233 24 1 37:18 6:01/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Maslar Grosse Ile MI 392 53 11 43:20 6:59/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Yates New Boston MI 381 49 2 37:31 6:03/M

Overall Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Spillane Chelsea MI 319 53 30 49:28 7:59/M

Overall Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Soliz Allen Park MI 201 60 8 42:18 6:49/M

Overall Female Sr. Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Ann Balton Washington MI 205 61 84 1:00:06 9:42/M

Overall Male Sr. Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Laporte Trenton MI 391 63 13 44:04 7:06/M

Female 14 & under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sabrina Williams Allen Park MI 228 14 7 42:02 6:47/M

Male 14 & under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Emeigh 111 Taylor MI 320 8 56 53:55 8:42/M

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Dusute Grosse Ile MI 591 18 58 54:51 8:51/M
2 Kennedy Levy Grosse Ile MI 593 16 70 55:51 9:00/M
3 Grace Fisher Ann Arbor MI 439 16 88 1:00:52 9:49/M
4 Allison Castiglione Monroe MI 170 17 96 1:06:03 10:39/M

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Tilk Grosse Ile MI 322 17 31 49:51 8:02/M
2 Kevin Lesnieski Grosse Ile MI 164 16 60 54:57 8:52/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Hoffman Monroe MI 238 20 10 43:07 6:57/M
2 Kimberly Haliburda Ypsilanti MI 438 20 27 48:52 7:53/M
3 Joanna Danowski Farmington Hills M 157 24 73 56:42 9:09/M
4 Marisa Derrick Trenton MI 161 21 83 59:57 9:40/M
5 Kelsi Milam Toledo OH 343 21 105 1:14:26 12:00/M

Men 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Wilde Brownstown MI 213 23 67 55:24 8:56/M
2 Thomas Danowski Jr Farmington Hills M 158 24 80 58:43 9:28/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Philippart Dearborn MI 436 28 54 53:24 8:37/M
2 Katie Muliett Redford MI 592 26 59 54:51 8:51/M
3 Alicia Apple Southgate MI 265 27 75 57:34 9:17/M
4 Angela Harris Huron Twp MI 395 29 79 58:30 9:26/M
5 Lindsay Peckskamp Southgate MI 172 25 81 59:04 9:32/M

Men 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Paulowicz Wyandotte MI 425 27 20 46:40 7:32/M
2 Mike Philippart Dearborn MI 419 29 51 52:41 8:30/M
3 Drew Wilde Flat Rock MI 214 25 66 55:24 8:56/M
4 Mathew Harris Huron Twp MI 394 28 86 1:00:31 9:46/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Akiko Prince Wolverine Lake MI 442 34 19 46:38 7:31/M
2 Christina Harman Belleville MI 435 32 26 48:30 7:49/M
3 Jamie Crane Huron Twp MI 216 31 28 49:03 7:55/M
4 Kelly Collins Newport MI 401 32 32 50:02 8:04/M
5 Amelia Moshier Northville MI 173 30 37 50:43 8:11/M
6 Rita Trupiano Southgate MI 171 30 40 51:01 8:14/M
7 Shannon McNamara Flat Rock MI 308 33 41 51:01 8:14/M
8 Michelle Grant New Boston MI 296 32 43 51:33 8:19/M
9 Lisa Guitar Taylor MI 426 31 47 52:07 8:24/M
10 Catherine Ragsdale Belleville MI 342 33 62 55:00 8:52/M
11 Desirae Nasrallah Southgate MI 440 30 76 58:01 9:21/M
12 Karen Allen Allen Park MI 441 32 89 1:01:39 9:57/M
13 Jenny Hoban Taylor MI 428 33 91 1:04:31 10:24/M
14 Jenny Miranda Orlando FL 430 31 101 1:08:44 11:05/M

Men 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vedran Kapic Taylor MI 270 31 15 45:47 7:23/M
2 David Lustig Wyandotte MI 203 32 16 45:49 7:23/M
3 Brett Greene Wyandotte MI 220 32 21 47:21 7:38/M
4 Shawn Grant New Boston MI 297 32 44 51:38 8:20/M
5 Adam Brown New Boston MI 221 33 72 56:33 9:07/M
6 Amber McNew Woodhaven MI 443 34 90 1:03:31 10:15/M
7 Jason Welch Taylor MI 433 33 104 1:14:11 11:58/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Merkel Monroe MI 397 36 35 50:26 8:08/M
2 Carrie Ling Trenton MI 298 39 50 52:27 8:28/M
3 Melanie Rice Brownstown MI 352 35 68 55:28 8:57/M
4 Danielle Koerber Allen Park MI 166 37 97 1:06:23 10:42/M
5 Nancy Stock Flat Rock MI 281 38 100 1:07:54 10:57/M
6 Stephanie Miconi Oxford MI 437 36 108 1:18:17 12:38/M

Men 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn McNamara Flat Rock MI 309 35 12 43:30 7:01/M
2 Joseph Tomocik Southgate MI 412 35 33 50:20 8:07/M
3 Steven Novicki New Boston MI 293 39 46 52:02 8:24/M
4 Terry Emeigh Jr. Taylor MI 321 38 57 53:55 8:42/M
5 Chris Rice Brownstown MI 353 38 69 55:28 8:57/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Renko Trenton MI 431 43 39 50:59 8:13/M
2 Cheryl Naylor Ida MI 334 44 61 54:58 8:52/M
3 Angela Kosztowny Grosse Ile MI 355 44 74 56:50 9:10/M
4 Maureen Castiglione Monroe MI 167 41 95 1:06:03 10:39/M
5 Jean Davenport Carleton MI 429 43 99 1:06:56 10:48/M
6 Tracey Cade Canton MI 250 44 107 1:17:39 12:31/M

Men 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claudio Salas Allen Park MI 212 40 3 37:34 6:04/M
2 Dave Kadlitz Wyandotte MI 174 40 22 47:26 7:39/M
3 Tom Stacho Riverview MI 304 41 23 47:28 7:39/M
4 Jim Smiegel Wyandotte MI 160 41 45 51:40 8:20/M
5 Kevin Renko Trenton MI 420 44 93 1:05:02 10:29/M
6 Jim Sweikowsky Westland MI 316 42 103 1:11:21 11:30/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colleen Hren Brownstown MI 156 46 42 51:04 8:14/M
2 Shelley Wettergren Brownstown MI 360 45 78 58:27 9:26/M
3 Robbie Sedgeman Canton MI 421 46 85 1:00:31 9:46/M
4 Kathy Bedikian Wyandotte MI 422 47 106 1:15:27 12:10/M

Men 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Pagae Dearborn MI 409 48 5 40:36 6:33/M
2 Steven Williams Allen Park MI 393 47 6 41:52 6:45/M
3 Douglas Serra Taylor MI 310 47 24 48:01 7:45/M
4 Jim Cade Canton MI 588 47 53 53:06 8:34/M
5 Rodney Uplinger Flat Rock MI 329 47 63 55:01 8:52/M
6 Steve Styes Northville MI 373 49 64 55:08 8:54/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Hawes Brownstown MI 278 53 77 58:11 9:23/M
2 Kimberly Harden Detroit MI 307 51 102 1:10:09 11:19/M

Men 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Wisniewski Rockwood MI 326 54 17 46:26 7:29/M
2 Ken Sedgeman Canton MI 237 51 25 48:23 7:48/M
3 Dan Sitarski Trenton MI 162 54 29 49:06 7:55/M
4 Ben Beale Northville MI 375 50 34 50:21 8:07/M
5 Jeff Walters Monroe MI 301 50 36 50:34 8:09/M
6 Bob Dushane Monroe MI 346 51 38 50:52 8:12/M
7 Tony Wesley Livonia MI 175 53 52 52:55 8:32/M
8 James Delay Wyandotte MI 357 52 92 1:04:56 10:28/M

Men 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Taylor Northville MI 372 55 9 42:43 6:53/M
2 James Beale Royal Oak MI 245 59 71 56:00 9:02/M
3 George Troia Romulus MI 287 58 94 1:05:41 10:36/M

Men 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James O'Callaghan Woodhaven MI 262 62 14 44:48 7:14/M
2 Bob Williams Belleville MI 219 61 48 52:08 8:25/M
3 Myron Sedman Beverly Hills MI 444 60 82 59:12 9:33/M

Men 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Kavetsky Westland MI 311 66 55 53:45 8:40/M
2 Ray Dreher Taylor MI 371 65 87 1:00:46 9:48/M

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Fitch New Haven MI 202 71 18 46:26 7:29/M
2 John Wehrly Madison Heights MI 432 71 49 52:21 8:27/M
3 David Lee Grosse Ile MI 283 73 65 55:14 8:55/M

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Ranta South Lyon MI 232 78 98 1:06:55 10:48/M


Huron Twp, MI
Provided by Everal Race Management