Milford Labor Day

back to results

Sep. 4, 2010

Milford Labor Day
Milford, MI
Provided by Gault Race Mgt.



************************ MALE OVERALL WINNER ***********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Jordan Desilets Pinckney 2215 29 32:29 5:14
2 Kirk Walrath Fenton 2218 40 33:54 5:28
3 Andrew Porinsky Dexter 2115 25 33:55 5:28

************************ FEMALE OVERALL WINNER ***********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Denisa Costescu Walled Lake 2219 34 37:20 6:01
2 Cathleen Willy Alexandria 2164 26 39:47 6:25
3 Kimberly Noonan Washington 2101 35 45:55 7:24

******************** MALE MASTERS WINNER *********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 J.C. Collins Livonia 2022 53 35:46 1:58

******************** FEMALE MASTERS WINNER *********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Jane Sanders White Lake 2130 54 46:10 2:32

******************** MALE GRANDMASTERS WINNER *********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Roger Lara Grand Blanc 2069 52 38:49 2:08

******************** FEMALE GRANDMASTERS WINNER *********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Kari Chandler Okemos 2017 57 46:14 2:32

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Shane Arnold 2239 17 49:28 7:58
2 Connor Crombez Rochester 2025 14 52:22 8:26
3 Donovan Clock New Boston 2214 13 1:07:54 10:56
4 Kaden Schwaiger West Bloomfiel 2134 10 1:10:59 11:26
5 Jack Kennedy Clarkston 2175 12 1:17:10 12:26
6 Brett Kotula Chelsea 2065 15 1:45:59 17:04

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Carmen Schweizer White Lake 2136 15 54:24 8:46
2 Megan Krings Northville 2190 12 56:32 9:06
3 Rose Deren White Lake 2207 17 59:18 9:33
4 Mikayla Monk New Hudson 2090 12 1:06:42 10:45
5 Sarah Tuttle Clinton Twp 2227 14 1:16:31 12:20

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Chris Elsey Milford 2039 24 34:54 5:38
2 Gregg Saldutti Waterford 2129 20 36:38 5:54
3 Andrew Simmons Kalamazoo 2217 22 38:55 6:16
4 Eric Buscarino Novi 2014 22 45:19 7:18
5 Thomas Danowski Farmington Hil 2028 24 55:45 8:59

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Rose Plomin Bloomfield 2114 20 47:38 7:40
2 Taylor Quinn Milford 2238 23 57:04 9:12
3 Kirsten Mortensen Kalamazoo 2096 22 1:04:38 10:25
4 Erica Rose Okemos 2128 23 1:15:10 12:06

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Michale Naimay 2245 26 42:12 6:48
2 Mario Messina Ii Fowlerville 2199 29 42:14 6:48
3 Kyle Snearly Northville 2138 29 44:27 7:10
4 Joseph Marcow Milford 2198 26 52:21 8:26
5 Philpi Knoll Warren 2064 25 1:00:51 9:48

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Cherie Langkabel Lansing 2068 26 47:33 7:40
2 Jamie Borgert Ypsilanti 2012 26 49:29 7:58
3 Kirk Binder Kalamazoo 2216 25 51:47 8:21
4 Anna Norsky Falls Church 2102 28 52:42 8:29
5 Erica Braun South Lyon 2013 29 55:04 8:52
6 Danica Frederick Pinckney 2045 25 58:11 9:22
7 Alison MacDonald Commerce 2078 27 1:02:21 10:03
8 Katie Kelley 2193 28 1:03:16 10:11
9 Jennifer King Milford 2062 27 1:03:20 10:12
10 Kristina Stefanou Walled Lake 2143 29 1:03:52 10:17
11 Rachael Penhorwood Clinton Townsh 2108 25 1:03:59 10:18
12 Christina Plerhoples Lansing 2111 29 1:07:47 10:55
13 Rebecca Sperry Milford 2141 28 1:07:51 10:56
14 Megan Eblen Fargo 2037 28 1:08:08 10:58
15 Kelly Schirmer Philadelphia 2132 29 1:10:30 11:21
16 Rachel Iatzko Clarkston 2057 29 1:11:21 11:30
17 Lauri Laraco 2195 29 1:14:11 11:57
18 Rebecca Maroudis Waterford 2083 29 1:16:16 12:17

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Allen Tubbs Madison Height 2221 30 44:26 7:10
2 Anthony Roth Waterford 2186 34 44:42 7:12
3 Scott Fishel Lansing 2191 32 47:50 7:42
4 Jeff Dore Lansing 2241 30 48:50 7:52
5 Jason McMullen Royal Oak 2087 30 49:44 8:01
6 Chris Wascha Ann Arbor 2161 34 55:26 8:56
7 Phil Vanhollebeke Clinton Townsh 2153 33 57:38 9:17
8 Joshua Fink Dexter 2042 34 57:38 9:17
9 Nicholas Diponio Milford 2032 30 58:24 9:24
10 Connor Bacon Milford 2222 31 1:01:25 9:54
11 Daniel Piotr Clinton Twp 2231 34 1:03:32 10:14
12 Brian Boni Milford 2011 30 1:07:53 10:56

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Lisa Diponio Milford 2031 30 47:44 7:42
2 Kari Sederburg Lansing 2242 30 48:50 7:52
3 Anjanette Curry Fowlerville 2026 33 53:47 8:40
4 Karen Kazensky Westland 2183 31 54:59 8:52
5 Liz Wright Hazel Park 2165 31 56:28 9:06
6 Burcu Tasoluk Istanbul 2148 34 57:08 9:12
7 Melissa Richards Milford 2126 34 58:29 9:25
8 Kelli Clifton Ortonville 2019 32 59:40 9:37
9 Jennifer Macdonald Howell 2224 30 1:00:11 9:42
10 Fae Price Canton 2117 34 1:03:15 10:11
11 Melissa Jones South Lyon 2059 34 1:03:33 10:14
12 Jennifer Warstler Berkley 2208 32 1:16:40 12:21
13 Heather Fishel Lansing 2192 34 1:20:47 13:01
14 Michelle Naimola Wyandotte 2099 34 1:21:17 13:06
15 Lashonda Lewis Clarkston 2074 34 1:24:09 13:33
16 Tracy Goodsell Waterford 2172 31 1:30:33 14:35

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Joel Kozlowski Macomb Twp. 2185 39 38:58 6:17
2 Michael Kretzschmar Bloomfield Hil 2212 39 47:55 7:43
3 Benjamin Wallis South Lyon 2160 35 48:32 7:49
4 Frank Klingbeil Commerce Twp 2063 36 48:59 7:53
5 Jim Paster Clarkston 2233 37 59:13 9:32
6 Roderick Galanto Macomb 2210 36 1:01:38 9:56

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Lindsay Musialowski Milford 2177 35 49:37 8:00
2 Jennifer Garris Milford 2176 35 51:25 8:17
3 Angela Chea Dexter 2018 39 53:02 8:33
4 Kristin Bradsher Highland 2169 37 56:39 9:08
5 Jamie Gannon Clarkston 2180 35 58:11 9:22
6 Shelly Green Milford 2049 38 59:26 9:35
7 Sapna Vyas West Bloomfiel 2159 36 1:00:13 9:42
8 Kumiko McCrea Flat Rock 2086 35 1:01:23 9:53
9 Amber Logan Canton 2077 36 1:03:16 10:11
10 Brooke Stuber Lansing 2145 37 1:04:57 10:28
11 Caroline Green Hoboken 2048 38 1:06:42 10:45
12 Carrin Tunney Novi 2152 38 1:07:51 10:56
13 Stefanie Schwaiger West Bloomfiel 2135 39 1:10:59 11:26
14 Tracy Mitchell Lake Orion 2089 39 1:12:49 11:44
15 Csilla Parsell Clarkston 2107 35 1:15:41 12:11

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Greg Thomas Clio 2205 41 38:32 6:13
2 Rob Basydlo Highland 2003 43 40:18 6:30
3 Jim Colar New Baltimore 2021 44 45:00 7:15
4 Marc Pouliot Howell 2200 40 45:13 7:17
5 Chip Rembert Howell 2225 43 45:46 7:23
6 Ronald Ambrose (rnng) Livonia 2002 43 46:10 7:26
7 Tad Blankenburg Troy 2009 42 47:02 7:35
8 Rick Llope Franklin 2076 42 47:09 7:36
9 David Combs Canton 2023 40 50:31 8:08
10 Mark Sarafa Highland 2131 43 51:05 8:14
11 Jim Toth Imlay City 2235 43 51:23 8:17
12 Eric Levine Novi 2073 40 51:40 8:19
13 Ken Kamba Highland 2061 42 52:57 8:32
14 Jim Swanson Milford 2170 44 53:35 8:38
15 Dan Ervin Bloomfield Hil 2040 40 53:51 8:41
16 Gokhan Ozalp Walled Lake 2105 40 55:30 8:56
17 Scott Thiele Rochester 2150 40 57:00 9:11
18 Shaun Hardimon Swartz Creek 2178 42 57:14 9:13
19 Yoshifumi Omori Canton 2104 42 59:21 9:34
20 Anthony Mastrogiacomo Milford 2085 40 59:26 9:35
21 Rob Clifton Ortonville 2020 42 59:43 9:37
22 Steve Benzie Brighton 2007 42 59:46 9:38
23 Brian Tatum Canton 2149 44 1:03:40 10:15
24 James Kennedy Clarkston 2173 41 1:17:20 12:27
25 David Odett Almont 2103 40 1:20:26 12:57
26 Jimson Vedua Macomb 2155 43 1:27:12 14:03

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Mary Clock Pinckney 2213 41 49:04 7:54
2 Colleen Cady Grand Blanc 2204 43 49:33 7:59
3 Dianna Stoddard Waterford 2144 44 53:43 8:39
4 Julie Lezotte Auburn Hills 2075 41 53:55 8:41
5 Marie Quayle Belleville 2120 42 57:16 9:14
6 Amber Stanley Holly 2142 40 57:18 9:14
7 Jamie Emmert Holly 2167 42 58:47 9:28
8 Amy Arbeiter Royal Oak 2179 42 59:37 9:36
9 Rita Lauer Holly 2070 41 1:01:42 9:56
10 Melissa Benzie Brighton 2006 42 1:02:26 10:03
11 Shawn Miller Fenton 2182 40 1:02:42 10:06
12 Janice Rueda Grosse Pointe 354 41 1:03:58 10:18
13 Sandra Plaunt Farmington Hil 2220 43 1:04:10 10:20
14 Robyn Householder Lansing 2054 43 1:05:55 10:37
15 Anne Crombez Rochester 2024 40 1:07:07 10:49
16 Kara Cyr Lake Orion 2027 43 1:08:03 10:58
17 Suzanne Espinosa Royal Oak 2041 41 1:10:36 11:22
18 Deanna Kennedy Clarkston 2174 40 1:17:11 12:26
19 Frenchetta Jefferson Southfield 2211 44 1:21:26 13:07
20 Jane Vedua Macomb 2154 43 1:27:10 14:02
21 Wanda Dwyer Grass Lake 2036 43 1:30:09 14:31

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Eric Pagac Dearborn 2106 47 40:25 6:31
2 Dave Verbrugge Milford 2156 49 42:54 6:55
3 Thomas Thivierge Rochester Hill 2151 47 46:29 7:29
4 Ed Nicholson Milford 2229 46 47:16 7:37
5 Joe Plomin Bloomfield 2113 48 48:26 7:48
6 Jack Carpenter Grand Rapids 2016 48 49:24 7:58
7 Andrew Dodd Commerce Twp 2209 49 51:12 8:15
8 Dave Board Milford 2171 47 53:44 8:39
9 John Bolhuis Farmington Hil 2010 48 55:37 8:58
10 Richard Kerry Thompson Swartz Creek 2181 45 56:11 9:03
11 Rob Buti Plymouth 2243 47 56:23 9:05
12 Dennis Tierney Milford 2244 47 56:56 9:10
13 Steve Kushim Highland 2067 47 57:11 9:13
14 Eamonn Dwyer Grass Lake 2035 47 59:00 9:30
15 Robert Kennel Northville 2230 45 1:00:16 9:42
16 Keith Krings Northville 2189 45 1:03:36 10:15
17 Brian Spengler Milford 2140 47 1:04:58 10:28
18 Joseph Portelli Sterling Hts 2116 48 1:06:22 10:41
19 Steve Monk New Hudson 2091 46 1:06:42 10:45

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Marie Campbell Dexter 2015 47 49:36 7:59
2 Carrie Montgomery Livonia 2093 46 57:16 9:14
3 Robin Hoeffel Goodrich 2051 46 57:53 9:19
4 Pam Fisher Milford 2043 45 59:08 9:32
5 Sharon Szegedy Williamston 2147 47 1:01:00 9:50
6 Laura Weakland South Lyon 2162 46 1:01:14 9:52
7 Helen Ellis Walled Lake 2038 49 1:01:34 9:55
8 Carol Mooney Toledo 2094 47 1:03:47 10:17
9 Theresa Kennedy Howell 2194 47 1:09:28 11:11
10 Katherine Day Westland 2030 45 1:10:11 11:18
11 Colleen Robar Detroit 2127 47 1:10:48 11:24
12 Angela Frith West Bloomfiel 2046 48 1:12:20 11:39
13 Jane Morse Chelsea 2095 49 1:46:00 17:04

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Phil French Howell 2203 53 39:35 6:23
2 Tim Quaintance White Lake 2119 50 41:12 6:38
3 Tom Snider Grand Ledge 2234 51 44:28 7:10
4 Larry Mundhenke Holland 2097 50 44:50 7:13
5 Randy Step Ann Arbor 2197 54 48:42 7:51
6 Kevin Johnston Milford 2058 53 48:49 7:52
7 Paul Spaniola Ludington 2139 51 49:00 7:54
8 Greg Everal Taylor 2202 51 53:23 8:36
9 Kim Virkler Linden 2157 54 56:41 9:08
10 Bala Pillutla Farmington Hil 2110 50 58:55 9:30
11 Zbianien Klinko Livonia 2232 54 1:03:31 10:14
12 Robert Frith West Bloomfiel 2047 50 1:12:20 11:39
13 Raymond Miller Mason 2088 54 1:44:59 16:54

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Ruth Quaintance White Lake 2118 50 47:42 7:41
2 Kathleen Step Ann Arbor 2196 53 48:30 7:49
3 Jacklyn Nichols Grand Rapids 2100 53 49:24 7:58
4 Jan Henson Ortonville 2166 50 57:21 9:14
5 Deb MacNeill Vernon 2080 54 1:01:46 9:57
6 Peggy Chall Brighton 2237 51 1:26:19 13:54
7 Suzanne Hentschel Harrison Twp. 2188 53 1:32:53 14:58

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 James Bearden Livonia 2004 55 45:03 7:15
2 Phillip Leja Milford 2072 58 48:20 7:47
3 Bob MacNeill Vernon 2079 58 55:36 8:57
4 Pierre Lavalard Ann Arbor 2071 59 55:36 8:57
5 Richard Holman Brighton 2228 58 1:10:19 11:20
6 Patrick Hanniford Brighton 2236 58 1:26:19 13:54

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Cynthia Holman Brighton 2052 56 59:58 9:40
2 Suzanne Hutto Flushing 2056 56 1:04:13 10:21
3 Regina Forbes Bloomfield Hil 2044 58 1:05:53 10:37
4 Sheryl Walsh Novi 2168 57 1:15:56 12:14

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Eric Hoover Pontiac 2053 61 46:46 7:32
2 Steve Voiles Troy 2158 62 52:19 8:26
3 Paul Hussey Rochester Hill 2055 64 57:50 9:19
4 Myles Davis Milford 2029 60 1:00:22 9:44
5 Del Malzahn Commerce Twp. 2082 63 1:05:33 10:34

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Joanne Sycko Sterling Heigh 2146 61 1:27:01 14:01

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Richard Jones Highland 2060 67 59:03 9:31
2 Patrick Duffy Milford 2033 65 59:40 9:37
3 Frank Willis 2240 68 1:14:37 12:01
4 Al Buffalo Flat Rock 2226 68 1:38:12 15:49

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Joan Wascha Burton 2206 66 1:09:18 11:10

MALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Marian Stevenson Rochester Hill 2223 75 1:08:13 10:59
2 Fred Quinn Washington 2121 79 1:20:28 12:58

FEMALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====



************************ MALE OVERALL WINNER ***********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Harry Garrison Flushing 2506 65 1:03:11 10:11

************************ FEMALE OVERALL WINNER ***********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Diane J. Heidenberger Grandblanc 2509 54 1:11:00 11:26

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Kathryn Smith Decherd 2536 28 1:40:57 16:16
2 Stephanie Tapp Milford 2535 28 1:40:57 16:16
3 Schellen Kidd Flint 2513 26 1:44:24 16:49

MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Ryan Letter Flint 2515 34 1:12:41 11:43

MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Robert Shafto Milford 2539 44 1:33:29 15:03

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Beth Skarnulis White Lake 2533 41 1:29:21 14:23

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Susan Turnase Davison 2529 48 1:22:04 13:13
2 Robin Schweizer White Lake 2524 47 1:22:04 13:13
3 Mary Jane Shafto Milford 2525 45 1:33:38 15:05

MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Moran Lapan Ann Arbor 2537 51 1:44:28 16:49

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Ginger Virkler Linden 2530 54 1:17:28 12:29
2 Karen Westrick Fenton 2531 52 1:17:29 12:29
3 Marci Mulligan South Lyon 2519 53 1:28:11 14:12
4 Nancy Janosky Perrysburg 2510 51 1:28:12 14:12
5 Cheryl Tatum Canton 2527 51 1:28:36 14:16
6 Colleen Pawlick Waterford 2501 54 1:29:48 14:28
7 Judith Haggerty Redford 2507 54

MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Mark O'Donnell Grand Blanc 2521 58 1:13:23 11:49
2 Bob Tritten Grand Blanc 2528 57 1:17:28 12:29
3 Jim Koontz Milford 2514 56 1:21:28 13:07
4 Mark Campbell Jenison 2502 55 1:42:17 16:28

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Carol Wilkinson Rochester Hill 2532 59 1:17:10 12:26
2 Karen Kaloydis Flushing 2512 56 1:17:27 12:29
3 Donna Logan Southgate 2516 55 1:42:17 16:28
4 Nancy Durance Davison 2504 56 1:44:24 16:49

MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 John Kaloydis Flushing 2511 60 1:27:18 14:04

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Lyn Hamilton White Lake 2508 62 1:29:48 14:28
2 Judy Miller Commerce Twp 2538 61 1:29:48 14:28



FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Patty Cooper Davison 2503 66 1:15:33 12:10
2 Wanda Merrell Flushing 2518 66 1:15:49 12:13

MALE AGE GROUP: 70 - 98

Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Reynolds Farley Ann Arbor 2505 72



************************ MALE OVERALL WINNER ***********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Jon Gries Okemos 148 24 1:41:18 5:27
2 Eric Green Pontiac 532 42 1:50:04 5:55
3 Michael Johnson Ann Arbor 523 29 1:52:26 6:02

************************ FEMALE OVERALL WINNER ***********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Jackie Rzepecki Lake Orion 521 31 1:59:58 6:27
2 Suzanne Larsen Fenton 239 32 2:02:09 6:34
3 Julie Zehr Ottawa 458 29 2:02:22 6:34

******************** MALE MASTERS WINNER *********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Eric Stuber Lansing 393 47 1:56:13 6:21

******************** FEMALE MASTERS WINNER *********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Tracy Wollschlager Novi 446 41 2:11:22 7:11

******************** MALE GRANDMASTERS WINNER *********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Dave Wolbert Flint 443 51 2:05:09 6:50

******************** FEMALE GRANDMASTERS WINNER *********************
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Nancy Schubring Novi 367 50 2:22:06 7:46

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Jamal Fakih Southgate 519 17 2:17:41 7:24

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Vince Bechard Dearborn 19 22 1:55:00 6:11
2 Matt Tulpa Milford 418 22 2:03:01 6:36
3 Hector Estrada-Lopez Detroit 104 20 2:25:55 7:50
4 Adam Fishel Lansing 492 24 2:40:38 8:37
5 Alexander Greenstein West Bloomfiel 145 21 3:23:15 10:55

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Kelly Edwards Okemos 94 23 2:13:15 7:09
2 Rachel Carter Fenton 49 23 3:11:29 10:17
3 Joanna Danowski Farmington Hil 72 24 3:12:22 10:20
4 Danielle Nadeau Livonia 298 24 3:24:13 10:58
5 Allison Grant Northville 144 22 3:25:19 11:01
6 Jenna Neumann Macomb 304 23 4:01:58 12:59
7 Noelle Mancuso Wixom 259 20 4:11:49 13:31

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Benjamin Pankow Williamston 320 26 1:54:59 6:11
2 Nathan Belill Waterford 21 27 2:00:09 6:27
3 Jeff Everett Livonia 107 29 2:06:26 6:47
4 Warren Zimostrad Grand Rapids 461 27 2:07:32 6:51
5 Lee Fowler Vassar 473 26 2:12:03 7:05
6 Ian McCullough White Lake 269 25 2:16:34 7:20
7 Nicholas McCubbin Farmington Hil 268 27 2:17:33 7:23
8 Derek Chandler Livonia 52 29 2:23:59 7:44
9 Jonathan Cory Warren 60 29 2:25:56 7:50
10 Nicholas Gadzinski Oak Park 126 29 2:30:21 8:04
11 Shoji Takihana Canton 404 29 2:33:13 8:14
12 Ian Parker Livonia 322 28 2:37:42 8:28
13 Joe Nolan Southfield 308 28 2:45:08 8:52
14 Harry Hill Canton 174 28 3:02:31 9:48

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Heather Dyc Redford 92 26 2:10:02 6:59
2 Sara Lunning Lansing 252 26 2:26:22 7:52
3 Lauren Scott West Bloomfiel 543 26 2:36:24 8:24
4 Emily Monti Brighton 286 26 2:36:58 8:26
5 Heather Hengesbach Ypsilanti 165 25 2:49:17 9:05
6 Joanne Loethen Ann Arbor 244 27 2:49:30 9:06
7 Michelle Groesbeck Sterling Heigh 150 28 2:53:03 9:17
8 Maureen Watson Brighton 433 28 2:55:06 9:24
9 Ashley Truan Beverly Hills 415 27 2:56:12 9:28
10 Angela Harris Livonia 465 25 2:56:51 9:30
11 Sarah Romanski Ann Arbor 348 28 2:56:58 9:30
12 Lacey Sapkiewicz Ferndale 358 27 2:57:07 9:31
13 Holly Mauk East Lansing 265 28 2:57:10 9:31
14 Kate Huffman Canton 187 28 2:57:19 9:31
15 Megan Beare Brighton 17 28 2:57:34 9:32
16 Kelly Beagle Royal Oak 16 27 3:02:43 9:49
17 Marianne Carter Plymouth 48 25 3:04:58 9:56
18 Emily Vanveelen Livonia 424 28 3:12:45 10:21
19 Bobbi Mitchell Shelby Twp 529 29 3:22:30 10:52
20 Amanda Andrews Shelby Townshi 3 29 3:25:26 11:02
21 Courtney Barker Clarkston 9 25 3:27:30 11:08
22 Regina Fortushniak Detroit 124 28 3:29:35 11:15
23 Keiko Kawaguchi Canton 208 29 3:37:04 11:39
24 Elizabeth Garvin Canton 130 29 3:37:17 11:40
25 Lisa Cash Royal Oak 50 27 3:53:59 12:34
26 Laura Lopes Royal Oak 247 29 4:01:58 12:59
27 Lindsay Parsons Columbia 323 25 4:17:26 13:49

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Jayson Doggett Fenton 86 31 1:58:08 6:21
2 James Felton Iii Saginaw 113 34 2:06:51 6:49
3 Bobby Klemmer South Lyon 217 32 2:07:26 6:51
4 Douglas Frederick Pinckney 125 30 2:11:34 7:04
5 Brian Steinberg Kentwood 505 31 2:11:56 7:05
6 Mike Bauer Royal Oak 14 30 2:20:34 7:33
7 Brendt Lozen Mt. Clemens 249 31 2:22:59 7:41
8 Ronald Adelman Plymouth 2 32 2:24:50 7:47
9 Dan McGuire Canton 274 34 2:33:07 8:13
10 Gareth Beaty Grand Ledge 484 30 2:36:27 8:24
11 Patrick Hoag Saline 178 34 2:37:44 8:28
12 Kevin Finn Bath 115 32 2:43:57 8:48
13 Craig Skalski Ii Canton 381 31 2:44:19 8:49
14 Ron Smerigan Hazel Park 383 33 2:44:46 8:51
15 Adam Rosender Commerce Twp 531 34 2:45:29 8:53
16 Aaron Haverberg Kalamazoo 162 31 2:46:23 8:56
17 John Balcazar Redford 7 34 2:47:19 8:59
18 Kurt Adams Milford 1 31 2:48:37 9:03
19 Cesar Gonzalez Ypsilanti 140 33 2:56:34 9:29
20 Paul Kozlowski Warren 228 31 2:57:19 9:31
21 Jason Battershell Rochester Hill 12 30 3:02:30 9:48
22 Steve Marcero Novi 261 33 3:02:30 9:48
23 Doug Rakoski Ann Arbor 341 32 3:07:38 10:04
24 Natsuki Mori Rochester 292 32 3:11:57 10:18
25 Jay Rosebrough Grand Blanc 350 33 3:12:17 10:19
26 Paul Derouin Chesterfield 82 30 3:16:32 10:33
27 Ryan Knoll Warren 220 31 3:19:34 10:43
28 Carlos Mitchell Holly 284 31 3:33:40 11:28
29 Blair Belluomo Royal Oak 23 32 3:33:50 11:29

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Kacey Tulley Southfield 417 34 2:21:33 7:36
2 Alice Essinger Bluffton 102 33 2:22:28 7:39
3 Roxanne Carr Troy 47 33 2:29:04 8:00
4 Jessica Shehab Northville Tow 377 34 2:29:52 8:03
5 Nina Hundley Northville 189 31 2:33:46 8:15
6 Amy Hughes Linden 188 31 2:36:01 8:23
7 Julie Wojtaszek Portage 442 34 2:37:21 8:27
8 Danielle Lamb Northville 235 34 2:38:11 8:30
9 Angela Long Novi 245 31 2:42:20 8:43
10 Mandy Hetfield Royal Oak 172 31 2:48:25 9:03
11 Karen Berghorst Jenison 25 32 2:50:55 9:11
12 Julie Vorhoff Milan 427 32 2:54:10 9:21
13 Christine Rosender Commerce Towns 351 34 2:55:06 9:24
14 Sharon Terlep Royal Oak 407 31 2:55:17 9:25
15 Amber Williamson Macomb 440 34 2:57:01 9:30
16 Kristi Landis Rockford 236 33 2:58:10 9:34
17 Melissa Laine Clawson 234 33 2:59:06 9:37
18 Katie Quinn St Clair Shore 528 33 3:00:57 9:43
19 Nicole Wong Grand Blanc 448 31 3:03:55 9:52
20 Rachelle Richards Commerce 344 33 3:05:04 9:56
21 Grace Wu Ann Arbor 452 30 3:07:12 10:03
22 Annie Eggleston Charlotte 525 30 3:10:28 10:13
23 Akiko Prince Wolverine Lake 336 34 3:11:57 10:18
24 Carrie Morris Grosse Pointe 293 34 3:17:20 10:36
25 Kersten Cook 504 34 3:20:34 10:46
26 Josie Turner Moore 419 32 3:29:21 11:14
27 Christine Kalla Southfield 206 30 3:33:32 11:28
28 Jessic Stephens Detroit 391 32 3:37:16 11:40
29 Beth Lacasse Plymouth 233 30 3:49:03 12:18
30 Carrie Hermann Ferndale 167 31 3:54:08 12:34
31 Teri Wilson Swartz Creek 441 31 4:19:40 13:56

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Chris White Granger 437 36 1:55:01 6:11
2 Jay Steele Plymouth 483 38 2:04:19 6:41
3 Jesse Sweeney Milford 401 35 2:05:56 6:46
4 Andy Dalton Holt 70 39 2:06:18 6:47
5 Matt Eugster East Grand Rap 105 38 2:09:54 6:59
6 Paul Clemens Grosse Pointe 482 37 2:09:56 6:59
7 Bill Dieter Plymouth 479 39 2:09:58 6:59
8 Kevin Walton Hillsdale 502 38 2:11:52 7:05
9 Brad Wright White Lake 451 39 2:12:50 7:08
10 Dave Essinger Bluffton 103 35 2:13:52 7:11
11 Maurice Allmacher MacOmb 545 39 2:14:28 7:13
12 Darren Ehgotz Belleville 95 39 2:15:19 7:16
13 Jeff Gustinis Grand Rapids 153 36 2:18:32 7:26
14 Shogo Ito Farmington Hil 194 36 2:18:51 7:27
15 Kelly Garcia Novi 467 35 2:21:22 7:35
16 Anthony Hanks Livonia 158 35 2:21:24 7:36
17 David Deguzman Ann Arbor 76 36 2:22:44 7:40
18 Mike Deneau Lasalle 81 35 2:23:07 7:41
19 Mike Vamvounis Brighton 423 39 2:23:16 7:42
20 Steven Hirschman Grand Ledge 177 38 2:24:27 7:45
21 Chris Gilstad Midland 136 37 2:25:33 7:49
22 Kevin McGuirk Northville 275 39 2:26:29 7:52
23 Scott Miller South Lyon 280 37 2:30:00 8:03
24 Jonathan Curry Fowlerville 68 36 2:30:38 8:05
25 Wayne Dutton Manchester 526 39 2:32:40 8:12
26 Alex Breuning Novi 37 38 2:32:57 8:13
27 Rich Silbert St Clair Shore 512 38 2:34:06 8:16
28 David Rueda Grosse Pointe 353 36 2:35:15 8:20
29 Marc Dickison Plymouth 84 38 2:36:17 8:23
30 Sean Zecman Novi 457 36 2:36:54 8:25
31 James Landon Grand Blanc 237 38 2:40:17 8:36
32 Scott Kuntz Ypsilanti 230 37 2:41:23 8:40
33 James Connor Royal Oak 57 36 2:42:33 8:44
34 Steve Tallon Windsor 522 36 2:43:11 8:46
35 Michael Quane Milford 340 39 2:46:04 8:55
36 Frederick Kramp White Lake 229 36 2:46:40 8:57
37 Theodore Page Northville 317 39 2:46:43 8:57
38 Kevin McGlinchey Royal Oak 272 36 2:47:40 9:00
39 Wilson Chimbira Ann Arbor 470 38 2:47:56 9:01
40 Greg Flynn Howell 119 36 2:50:03 9:08
41 John Hamel Dearborn 156 38 2:51:34 9:13
42 Chris Machniak Howell 253 35 2:55:17 9:25
43 Julio Rubio West Bloomfiel 352 35 2:56:43 9:29
44 Jim Morris Grosse Pointe 294 39 2:57:48 9:33
45 Peter Komsic Windsor 489 36 2:58:28 9:35
46 Brian Duro Flushing 91 37 3:01:56 9:46
47 Eric Justice Canton 546 36 3:08:00 10:06
48 Steven Novicki New Boston 309 39 3:08:13 10:06
49 Michael Spade New Hudson 387 38 3:14:26 10:26
50 James Webster Washington Twp 434 39 3:20:52 10:47
51 Alex Obelink Novi 313 36 3:22:32 10:52
52 Mahesh M. Parab Waterford 321 37 3:37:40 11:41

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Timianne Walrath Grand Blanc 539 36 2:17:06 7:22
2 Jennifer Schaffner Golden 363 38 2:18:15 7:25
3 Argenta Lucas Troy 250 39 2:41:21 8:40
4 Natasha Goodman Novi 535 39 2:44:20 8:49
5 Andrea Hepner Davisburg 166 39 2:44:53 8:51
6 Colleen Watkins Wyoming 431 39 2:46:21 8:56
7 Mary McGlinchey Royal Oak 273 36 2:47:39 9:00
8 Christine Betz Rochester Hill 29 36 2:48:03 9:01
9 Abby Pendleton Northville 326 38 2:49:27 9:06
10 Tendai Thomas Farmington Hil 409 36 2:54:17 9:21
11 Dennie Jo Zink Commerce Twp 462 37 2:57:35 9:32
12 Charlene Lepane Royal Oak 241 37 2:59:22 9:38
13 Becky Schad Novi 362 36 2:59:42 9:39
14 Julie Ignagni Dearborn 192 38 3:01:35 9:45
15 Shonagh Chimbira Ann Arbor 471 36 3:01:41 9:45
16 Akane Hodge Canton 179 38 3:04:43 9:55
17 Mina Rakoski Ann Arbor 342 35 3:09:21 10:10
18 Rachel Cox Fenton 61 36 3:09:47 10:11
19 Amy Lawson Ann Arbor 240 36 3:11:33 10:17
20 Lisa Schlaack Laingsburg 364 38 3:17:30 10:36
21 Kris Welko Wixom 435 39 3:23:45 10:56
22 Carrie Malinczak Ypsilanti 257 35 3:24:39 10:59
23 Laura Locke Commerce 476 39 3:25:35 11:02
24 Megan Evans South Lyon 106 36 3:26:16 11:04
25 Leslie Morrow Waterford 295 36 3:29:21 11:14
26 Lisa Brady Farmington Hil 35 37 3:39:00 11:45
27 Beth Blanchard Commerce Twp. 31 35 3:39:01 11:45
28 Kristie Eagles Canton 93 35 3:44:26 12:03
29 Jackie Trepanier Berkley 414 36 3:51:51 12:27

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Mark Morawski Birmingham 291 43 1:56:46 6:16
2 Eric Rzeppa Sterling Heigh 356 43 1:57:53 6:20
3 Scot Ursum Grandville 422 42 2:02:20 6:34
4 Brian Fahey Rockford 109 41 2:06:37 6:48
5 Masayoshi Ichihara Canton 191 41 2:07:43 6:52
6 David Koelsch St. Clair Shor 221 44 2:09:41 6:58
7 Tim Densmore Grand Ledge 533 44 2:10:31 7:01
8 Hiroshi Yamauchi Ann Arbor 453 42 2:15:30 7:17
9 Mark Kozlowski Golden 227 42 2:18:15 7:25
10 Gary Cradit Trenton 62 41 2:20:11 7:32
11 Mike Wong Novi 447 43 2:20:12 7:32
12 Dana Wold Farmington Hil 444 40 2:20:29 7:33
13 Phil Schwaiger West Bloomfiel 368 40 2:20:44 7:33
14 Russell Becker Grand Blanc 20 40 2:21:32 7:36
15 Thomas Perezak Hamtramck 534 41 2:21:57 7:37
16 Gregory Dyer Rochester Hill 596 43 2:22:26 7:39
17 Ben Precious Commerce 334 42 2:23:28 7:42
18 Matthew Deighan Beverly Hills 77 42 2:23:28 7:42
19 Seiji Suehiro Canton 478 41 2:25:15 7:48
20 Ron Baysinger Westland 15 40 2:26:47 7:53
21 Will Neafsey Nothville 303 42 2:26:51 7:53
22 Eric Straka Ann Arbor 392 44 2:27:50 7:56
23 Bill Thompson Grosse Pointe 410 40 2:28:25 7:58
24 David Burrows Windsor 491 42 2:29:10 8:01
25 Joel Gibson Grandville 134 44 2:30:03 8:03
26 Eiji Naito West Bloomfiel 301 42 2:30:21 8:04
27 Ken Gaida Sterling Hts 595 44 2:31:33 8:08
28 Kenji Satani Novi 360 44 2:34:02 8:16
29 Phil Fabien Livonia 108 42 2:36:30 8:24
30 Alberto Colin Plainfield 544 40 2:38:10 8:30
31 Stephen Douglas Brighton 89 42 2:39:59 8:35
32 Tib Tsadik Novi 416 41 2:40:10 8:36
33 Donald Bond Highland 490 42 2:44:58 8:51
34 Richard Koenig Oakland 222 43 2:45:14 8:52
35 David Wampfler Clarkston 429 41 2:45:18 8:52
36 Kenneth Herrington Clinton Townsh 168 43 2:46:22 8:56
37 John Porth Brighton 475 44 2:48:54 9:04
38 Michael Van Camp Swartz Creek 496 44 2:50:49 9:10
39 Ted Ziegler Commerce Twp. 460 41 2:51:19 9:12
40 Michael Eriksen West Bloomfiel 101 44 2:51:24 9:12
41 Steve Torres Clarkston 413 43 2:53:19 9:18
42 Paul Sumner Howell 396 42 2:54:13 9:21
43 T.G. Cook 503 43 3:00:33 9:42
44 Steve Heuwagen Canton 173 41 3:00:50 9:42
45 Bryon Cook Flat Rock 58 41 3:10:45 10:14
46 Robert Ferguson Ann Arbor 114 40 3:21:19 10:48
47 Rick Garcia Madison Height 127 42 3:24:40 10:59
48 Osamu Tanabe West Bloomfiel 405 43 3:33:31 11:28

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Deanna Skelcy Rochester Hill 382 43 2:19:58 7:31
2 Mary Dorazio Whitmore Lake 88 42 2:21:45 7:37
3 Andrea Crumback Rockford 481 44 2:23:10 7:41
4 Mary Sacks Albion 357 40 2:24:32 7:46
5 Nancy Damm Ann Arbor 510 43 2:40:11 8:36
6 Karen Perzyk West Bloomfiel 328 42 2:43:15 8:46
7 Ellen Gillespie Clarklake 135 43 2:43:48 8:48
8 Sandra Woolman West Bloomfiel 450 44 2:46:11 8:55
9 Michele Hendrick Bloomfield Hil 164 41 2:46:39 8:57
10 Karen Phelps Saline 330 41 2:49:20 9:05
11 Lisa Laenen Rochester Hill 494 43 2:50:52 9:10
12 Michele Ford Brighton 121 44 2:53:43 9:20
13 Melissa Schroeter Ann Arbor 366 42 2:54:40 9:23
14 Rebecca Hoover Milford 183 44 2:56:33 9:29
15 Sharon Garcia Royal Oak 128 40 2:57:25 9:31
16 Michelle Tyrrell Oxford 420 41 2:58:08 9:34
17 Janet Wold Farmington Hil 445 43 2:59:06 9:37
18 Olivia Gorial Sterling Heigh 142 42 2:59:35 9:38
19 Yvonne Champoux Ypsilanti 51 41 3:05:00 9:56
20 Vicki Pengelly Flat Rock 327 40 3:05:18 9:57
21 Jen Zachary Birmingham 455 40 3:05:51 9:59
22 Kelly Fedele Southgate 112 40 3:05:55 9:59
23 Kellie McQueen West Bloomfiel 277 40 3:09:43 10:11
24 Lori Sullivan Northville 394 40 3:10:12 10:13
25 Laura Hause Chelsea 161 44 3:13:23 10:23
26 Suzanne Mooney Warren 289 42 3:14:53 10:28
27 Sharon Koenig Oakland 223 44 3:19:24 10:42
28 Lisa Mausolf Oxford 266 40 3:20:42 10:46
29 Brenda Firestine Royal Oak 116 44 3:20:55 10:47
30 Lolita Ward Rochester Hill 430 44 3:25:33 11:02
31 Kelly Murley West Bloomfiel 297 41 3:37:25 11:40
32 Raelene Miller-Hagan Dexter 282 42 3:37:38 11:41
33 Georgina Mandas Royal Oak 260 40 4:10:32 13:27
34 Francine Sumner Howell 395 40 4:11:43 13:31

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Scott Fiske 463 46 1:58:41 6:22
2 John Niven Swartz Creek 307 46 2:03:32 6:38
3 Jay Owens Fenton 316 48 2:12:52 7:08
4 Minoru Mitsuhashi Novi 285 47 2:15:03 7:15
5 Earl Lentner Saginaw 515 48 2:15:51 7:18
6 Scott Goldstein West Bloomfiel 137 46 2:16:02 7:18
7 Tim Sochor Kalamazoo 386 45 2:19:11 7:28
8 John Parrott Lake Orion 537 48 2:19:27 7:29
9 Stephen Luyckx Troy 538 47 2:20:07 7:31
10 John Demarco Brighton 78 48 2:20:47 7:34
11 Karl Suni Lansing 398 49 2:20:52 7:34
12 Yoshitaka Naruse Rochester Hill 302 46 2:22:06 7:38
13 Chris Schweizer White Lake 369 46 2:23:28 7:42
14 Christopher Ford Brighton 120 48 2:24:56 7:47
15 Kris Haase Waterford 469 47 2:27:15 7:54
16 James Rocktoff Farmington Hil 347 48 2:27:26 7:55
17 Mike Koerner Bloomfield Hil 224 49 2:27:38 7:56
18 Steve Berriman Flusing 27 49 2:28:04 7:57
19 Manuel Pumarada Royal Oak 337 49 2:29:38 8:02
20 Gordon Steinke Farmington Hil 390 46 2:29:46 8:03
21 William Huszti Milford 190 46 2:31:24 8:08
22 Phil Pairitz Canton 318 46 2:31:29 8:08
23 Brian Francis Fenton 495 49 2:31:56 8:09
24 Paul Haworth Windsor 163 49 2:32:11 8:10
25 Roger Sunahara Ann Arbo 397 47 2:32:56 8:13
26 David Potter Jr New Boston 332 45 2:32:57 8:13
27 Tom Chaney Plymouth 53 46 2:34:00 8:16
28 Duane Culp Commerce Twp 67 45 2:34:11 8:17
29 Art Sartori Windsor 359 45 2:34:15 8:17
30 Peter McCullough Northville 271 47 2:35:13 8:20
31 Douglas Serra Taylor 374 47 2:35:13 8:20
32 John Penders Royal Oak 325 46 2:35:21 8:20
33 Jeff Wood Amherstburg 449 49 2:35:37 8:21
34 Koichi Inaba Farmington Hil 193 48 2:36:35 8:24
35 Stephen Bacon Farmington Hil 6 48 2:36:40 8:25
36 Steve Penkevich New Hudson 480 48 2:37:40 8:28
37 Axel Demuth Farmington Hil 79 45 2:40:07 8:36
38 William Friske Plymouth 474 48 2:40:31 8:37
39 David Siegel West Bloomfiel 507 46 2:40:31 8:37
40 Mark Greer South Lyon 146 47 2:42:06 8:42
41 David Hale Clinton Townsh 154 47 2:45:11 8:52
42 Brian Bauer Clarkston 13 45 2:45:18 8:52
43 Tim Brooks Flushing 39 46 2:45:46 8:54
44 Darryl Daniels Walled Lake 71 49 2:46:58 8:58
45 Roy Gomizawa West Bloomfile 138 47 2:48:55 9:04
46 Andrew Motowski Dewitt 296 49 2:53:00 9:17
47 Ed Moreau Birch Run 530 49 2:54:31 9:22
48 Mark Suyama Attica 399 47 2:55:28 9:25
49 Romney Spencer South Lyon 388 45 2:56:01 9:27
50 Douglas` Hoover Milford 182 46 2:56:33 9:29
51 Jack Reed Kokomo 488 46 2:58:21 9:35
52 Ronald Brown Huntersville 41 49 2:59:44 9:39
53 Steven Schneider Saint Johns 594 47 3:04:17 9:54
54 Ira Berkowitz West Bloomfiel 26 49 3:09:00 10:09
55 Tony Farr Dearborn Heigh 111 46 3:09:25 10:10
56 Hemant Keskar Troy 213 47 3:11:33 10:17
57 James Crombez Rochester 63 47 3:12:06 10:19
58 Steve Horstman Oak Park 185 45 3:14:20 10:26
59 Blake Hershey West Bloomfiel 169 49 3:22:18 10:52
60 Ed Ellis Bloomfield Hil 97 45 3:29:03 11:13
61 Bob Canvasser West Bloomfiel 44 49 3:29:15 11:14

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Lisa Veneziano Fenton 425 45 2:12:52 7:08
2 Krys Brish Milford 38 47 2:15:46 7:17
3 Michelle Groechel Novi 149 47 2:32:12 8:10
4 Ruth Lara Grand Blanc 238 49 2:34:27 8:18
5 Rochelle Jones Fenton 203 48 2:38:00 8:29
6 Kumiko Berger Dexter 24 47 2:44:59 8:51
7 Claire Dedow Clarkston 74 49 2:48:38 9:03
8 Ann Kurtis Livonia 231 48 2:49:09 9:05
9 Sharon Heskitt Oxford 171 49 2:49:21 9:06
10 Pamela Rose White Lake 349 45 2:54:43 9:23
11 Linda Eis South Lyon 96 45 2:56:01 9:27
12 Karin Demuth Farmington Hil 80 45 2:56:12 9:28
13 Nancy Mills Newport 283 48 3:05:03 9:56
14 Marianne O'Brien-Bullo Milford 312 46 3:05:22 9:57
15 Lori Verbrugge Milford 426 45 3:05:43 9:58
16 Sharon Gerrish Dewitt 132 47 3:08:17 10:06
17 Stacey Cerroni Walled Lake 527 46 3:09:00 10:09
18 Deborah Ketner Farmington Hil 214 46 3:09:57 10:12
19 Cheryl Kennard Redford 211 45 3:12:14 10:19
20 Karen Farmer West Bloomfiel 110 47 3:15:59 10:31
21 Maha McCullough Northville 270 47 3:16:58 10:34
22 Jaye Quadrozzi Beverly Hills 339 47 3:17:35 10:36
23 Mary Kelpinski Owosso 210 46 3:18:25 10:39
24 Dia Chiku Mason West Bloomfiel 263 49 3:22:18 10:52
25 Wanda Yenkel Commerce Towns 454 49 3:39:00 11:45
26 Kimberly Burger Holly 42 47 3:42:40 11:57
27 Kristine Mooney Lake Orion 288 45 3:46:59 12:11
28 Jan Mack Waterford 255 49 3:51:49 12:27
29 Jacqueline Brown Washington 40 45 3:51:49 12:27
30 Jo Gondert Troy 139 45 3:53:35 12:32
31 Monica Tanney Midland 518 49 4:07:51 13:18

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Thomas Piazza Troy 486 51 2:05:32 6:45
2 Timothy Mooney Toledo 290 50 2:10:01 6:59
3 Kevin Leddy Livonia 520 50 2:17:01 7:21
4 Ted Watkins Wyoming 432 50 2:23:20 7:42
5 John Koskovich Milford 464 54 2:23:27 7:42
6 Jim Debrincat Livonia 73 52 2:23:37 7:43
7 Jerry Thom Livonia 408 51 2:25:33 7:49
8 Gordon Gibson Flint 133 54 2:26:17 7:51
9 Jeffrey Collins Detroit 485 51 2:26:58 7:53
10 Mark Smith Grand Rapids 384 54 2:28:43 7:59
11 Jeff Underhill Essexville 421 51 2:29:57 8:03
12 Nick Laenen Rochester Hill 493 51 2:30:18 8:04
13 Marvin Guitar Harrison Twp. 152 53 2:32:18 8:11
14 David Low Amherstburg 248 51 2:35:37 8:21
15 Brian Bess Laingsburg 28 54 2:36:00 8:23
16 John Wilk Sterling Heigh 438 51 2:36:10 8:23
17 John Gossiaux Dearborn Heigh 143 50 2:37:01 8:26
18 Paul Kluska Howell 218 50 2:37:56 8:29
19 Mike Marcec Commerce Twp 501 53 2:39:04 8:32
20 Greg Hamel Northville 155 50 2:40:24 8:37
21 Mark Dedow Clarkston 75 52 2:40:41 8:38
22 Dave Guimond South Lyon 151 54 2:42:01 8:42
23 Preston Swigart Rochester 403 50 2:42:14 8:43
24 Kenichiro Maemura Novi 256 50 2:44:46 8:51
25 Glenn Greff Farmington Hil 147 51 2:46:42 8:57
26 Don Gregory Wyoming 511 50 2:47:27 8:59
27 Andrew Price Waterford 335 50 2:52:56 9:17
28 Tony Wesley Livonia 436 53 2:57:44 9:33
29 Harry Jara Commerce Twp 497 53 2:58:15 9:34
30 Brian Johnson Roseville 201 51 3:02:11 9:47
31 Mike Thibodeau Grand Blanc 513 53 3:19:04 10:41
32 Steven Slackta Grand Blanc 514 53 3:19:04 10:41
33 Bill Hogan Woodhaven 541 50 3:20:47 10:47
34 John Jerome Grand Blanc 200 54 3:21:28 10:49
35 Robert Riesterer Commerce Twp 345 52 3:23:52 10:57
36 David Pfiester Ypsilanti 329 51 3:26:02 11:04
37 Mike Palmer Clarkston 319 51 3:33:34 11:28

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Laura Sawyer Clinton Townsh 361 53 2:49:21 9:06
2 Mary Aseltyne South Lyon 5 53 2:51:18 9:12
3 Nancy Smith Shelby Twp. 385 54 2:52:51 9:17
4 Linda Dondzila Pinckney 87 54 2:54:45 9:23
5 Nancy Knoll Warren 219 54 2:58:08 9:34
6 Wanda Handlin Flint 157 53 3:08:01 10:06
7 Janet Digneit-Smith Beverly Hills 85 53 3:08:07 10:06
8 Barbara Zarowitz Orchard Lake 456 54 3:09:57 10:12
9 Joyce Segedi Canton 372 51 3:20:44 10:47
10 Leola Bell Southfield 22 52 3:31:03 11:20
11 Pat Meeks Pinckney 278 53 3:48:54 12:17
12 Catherine Naimola Wyandotte 300 53 3:53:58 12:33
13 Sue McConnell Southgate 267 54 3:56:36 12:42
14 Suzanne Brasseur Rochester Hill 36 53 4:10:31 13:27

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 John Tarkowski Northville 406 57 2:10:20 7:00
2 Doug Kurtis Livonia 232 58 2:16:22 7:19
3 Bruce Seguin Harrison Towns 373 59 2:21:13 7:35
4 James O'Brien Troy 310 58 2:22:35 7:39
5 Steve Miller Eaton Rapids 281 59 2:25:35 7:49
6 David Luckhardt Ypsilanti 251 59 2:29:51 8:03
7 Andrew Neuwirth Clinton Townsh 305 59 2:37:46 8:28
8 Wally Barnowski Royal Oak 524 55 2:38:39 8:31
9 Hyoung-Jae Kim Bloomfield Hil 215 57 2:39:55 8:35
10 John Reed Parma 508 59 2:40:36 8:37
11 Michael Markie Roseville 262 55 2:44:00 8:48
12 Ken Butler New Baltimore 43 56 2:44:33 8:50
13 Michael Conn Grand Blanc 54 56 2:45:14 8:52
14 Rich O'Brien Milfrord 311 55 2:46:12 8:55
15 Hiroyuki Shinohara Ann Arbor 378 55 2:51:23 9:12
16 Steve Ruggivello Fenton 355 55 2:52:33 9:16
17 Thomas Oswald Dearborn 499 55 2:54:08 9:21
18 Robin Pearce New Hudson 324 57 2:55:05 9:24
19 Mike Goodall Flint 141 57 2:57:23 9:31
20 Patrick Monti Brighton 287 59 3:01:41 9:45
21 Michael Doyle Huntington Woo 90 57 3:05:14 9:57
22 Makoto Fukumoto Flat Rock 509 55 3:11:57 10:18
23 Mark Janosky Perrysburg 198 57 3:15:15 10:29
24 Joe Ely West Lafayette 98 56 3:19:57 10:44
25 Frank Lewis Howell 243 59 3:26:45 11:06
26 Robert Melkvik Redford 279 59 3:41:23 11:53
27 Gary Swathell Monroe 400 55 3:50:51 12:23

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Chantal Germa Ann Arbor 131 56 2:50:12 9:08
2 Janet Hansen Bloomfield Hil 159 55 3:14:28 10:26
3 Marsha Byrd Plymouth 542 55 3:27:13 11:07
4 Leslie Cruikshank Clarkston 65 57 3:33:34 11:28
5 Linda Malvich Fenton 258 58 3:42:40 11:57
6 Debbie Horkey Flint 184 59 4:09:57 13:25

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Lloyd Hansen Bloomfield Hil 160 62 2:17:18 7:22
2 Michael Kennedy Bellefontaine 212 61 2:30:31 8:05
3 Dave Potter Howell 331 63 2:35:19 8:20
4 Bob Kosen Shelby Townshi 225 60 2:42:12 8:42
5 Rich Williams Commerce Twp 477 62 2:50:05 9:08
6 Arlen Bates Lapeer 11 62 3:13:14 10:22
7 Michael Curtis Swartz Creek 69 61 3:13:38 10:24
8 James Bastian Stockbridge 10 64 3:20:34 10:46
9 David Bloch Davison 466 61 3:27:40 11:09
10 Myron Sedman Beverly Hills 371 60 3:29:43 11:15
11 Dan Dewey Lake Orion 547 64 3:33:58 11:29

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Louise Forsythe Okemos 123 60 2:57:05 9:30
2 Nina Bovio Ann Arbor 34 64 3:00:55 9:43
3 Suzanne Kozloski Grand Rapids 226 60 3:08:39 10:08
4 Sandy Hines Holt 175 62 4:00:43 12:55

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Thomas Wascha Burton 516 67 2:43:02 8:45
2 Bill Keller Lansing 209 69 2:49:48 9:07
3 James Caporali Farmington Hil 45 68 3:04:14 9:53
4 Richard James Toledo 196 68 3:08:16 10:06

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Janet Wallen Flushing 428 69 3:23:54 10:57

MALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Jerry Johncock Shelbyville 536 82 2:55:11 9:24

FEMALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Name Town No. Ag Time Pace
===== ====================== ============== ===== == ======= =====
1 Cathy Detman Flint 83 71 3:24:01 10:57



MALE OVERALL RESULTS FOR MILFORD LABOR DAY 30K BIKE
SATURDAY, SEPTEMBER 4, 2010

Place Name Town No. Ag S Time Rate
===== ====================== ============== ===== == = ======= ====
1 Dave Caldwell Milford 3003 38 M 1:00:34 18.5

2 Lynn Boven Westland 3002 53 M 1:01:06 18.3
3 Dan Caterina Milford 3053 44 M 1:02:26 17.9
4 Merlin Elsner Warren 3012 36 M 1:06:10 16.9
5 Rob Schmantowsky White Lake 3038 48 M 1:06:41 16.8
6 Don Campbell Dexter 3005 62 M 1:06:54 16.7
7 Steve Dehnbostel White Lake 3011 48 M 1:07:06 16.7
8 Bruce McPhee Waterford 3031 50 M 1:08:17 16.4
9 Howard Andress Rochester Hill 3001 53 M 1:08:35 16.3
10 Dave McIntee Grand Rapids 3030 57 M 1:09:11 16.2
11 Randy Kepner South Lyon 3025 50 M 1:09:22 16.1
12 William McKee 3057 47 M 1:09:37 16.1
13 Dave Bruckman Commerce Twp 3060 35 M 1:10:45 15.8
14 Richard Collom Brooklyn 3008 64 M 1:11:42 15.6
15 Scott H. Waldman Milford 3042 37 M 1:14:53 14.9
16 Sean McCullough Northville 3029 13 M 1:15:04 14.9
17 Kevin Hardy Holly 3018 47 M 1:15:29 14.8
18 James Haggerty Redford 3045 47 M 1:15:37 14.8
19 Gary Pearce Waterford 3065 53 M 1:16:13 14.7
20 Joe Kay 3050 45 M 1:17:17 14.5
21 Jason Collom Milan 3007 40 M 1:19:12 14.1
22 Jon Renko Milford 3051 43 M 1:21:22 13.7
23 Paul Ranke Waterford 3035 55 M 1:21:34 13.7
24 Rich Creger Highland 3009 39 M 1:22:27 13.6
25 Matthew Laviola Pinckney 3026 48 M 1:24:03 13.3
26 Keith Beattie 3061 46 M 1:24:04 13.3
27 Carlos Brown Highland 3049 63 M 1:25:34 13.1
28 Brian Logan Canton 3027 40 M 1:25:47 13.0
29 Jim Sunstrum Dearborn 3062 57 M 1:28:51 12.6
30 Greg Heethuis Swartz Creek 3019 41 M 1:29:13 12.5
31 Tom Cho Wixom 3006 36 M 1:29:29 12.5
32 Derek Huffman Canton 3022 29 M 1:30:30 12.4
33 Dennis Schultz Plymouth 3039 45 M 1:30:58 12.3
34 Randy Payne Milford 3033 49 M 1:31:14 12.3
35 Jack Cruikshank Clarkston 3010 65 M 1:33:03 12.0
36 Kenny Wilson Swartz Creek 3043 33 M 1:37:53 11.4
37 Brandon Faron Howell 3013 33 M 1:39:04 11.3
38 Jerry Riley Highland 3037 69 M 1:42:15 10.9
39 Jon Schnellbacher Allen Park 3064 47 M 1:42:33 10.9
40 Thomas Wilk Grosse Pointe 3066 29 M 1:44:47 10.7
41 Jackson Robar Detroit 3047 18 M 1:46:12 10.5
42 Richard McCarter Whitmore Lake 3048 52 M 1:55:06 9.7


FEMALE OVERALL RESULTS FOR MILFORD LABOR DAY 30K BIKE
SATURDAY, SEPTEMBER 4, 2010

Place Name Town No. Ag S Time Rate
===== ====================== ============== ===== == = ======= ====
1 Erin O'Mara Bloomfield 3032 26 F 1:03:43 17.6

2 Lillian Ruiz Ypsilanti 3058 47 F 1:06:59 16.7
3 Rebecca Caldwell Milford 3004 38 F 1:08:57 16.2
4 Kimberly Jess Highland 3023 34 F 1:12:44 15.4
5 Vicki Mango Milford 3028 52 F 1:17:53 14.4
6 Barb Stalker Milford 3040 43 F 1:18:28 14.3
7 Donna Blankenburg Troy 3059 41 F 1:24:38 13.2
8 Bridget Porter Detroit 3034 36 F 1:25:15 13.1
9 Stephanie Reindel Canton 3036 39 F 1:25:44 13.0
10 Kathy Bradbury Brighton 3068 47 F 1:28:39 12.6
11 Michelle Swigart Rochester 3063 47 F 1:32:59 12.0
12 Kelli Falls Howell 3046 37 F 1:35:37 11.7
13 Sarah Sharpe Canton 3067 34 F 1:36:44 11.6
14 Mollie Venko Milford 3052 49 F 1:37:48 11.4
15 Kimberly Harden Detroit 3017 51 F 1:39:02 11.3
16 Rachel Hood Royal Oak 3021 31 F 1:41:39 11.0
17 Tara Galda Livonia 3014 26 F 1:42:20 10.9
18 Sue Zieske Linden 3044 43 F 1:42:21 10.9
19 Charity Szilagyi Linwood 3054 37 F 2:02:32 9.1


SHORT COURSE CYCLISTS
SATURDAY, SEPTEMBER 4, 2010

Place Oal Name Town No. Ag S Time Rate
===== === ====================== ============== ===== == = ======= ====
1 Mike Franko Rochester Hill 3056 35 M 52:14 21.4

2 Clint Verran Lake Orion 3055 35 M 52:14 21.4
3 Michael Green Farmington Hil 3016 46 M 55:15 20.2

Milford, MI
Provided by Gault Race Mgt.