Somerset Stampede

back to results

Aug. 28, 2010

Somerset Stampede
Somerset, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Half Marathon


Overall Female Open Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Emily McKay East Lansing MI 8 21 12 1:35:30.3 7:17/M

Overall Male Open Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Jeffrey Day Walkerton IN 19 34 1 1:19:49.1 6:06/M

Overall Female Master Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Marcy Sacks Albion MI 123 40 24 1:40:43.9 7:41/M

Overall Male Master Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Tom Romanowski Hudson MI 67 40 2 1:20:36.2 6:09/M

Female 14 and under



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Julie Hahn Canton MI 38 14 110 2:18:41.2 10:35/M

Female 15 to 17



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Amy Wolf Hudson MI 74 15 49 1:52:08.9 8:34/M

2 Megan Eekhoff Dexter MI 246 16 90 2:08:33.1 9:49/M

3 Allison Range Dearborn MI 176 16 116 2:22:03.3 10:51/M

Male 15 to 17



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Aaron O'Meara Wyandotte MI 42 15 35 1:45:35.5 8:04/M

Female 18 to 24



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Becky Reichel Ann Arbor MI 140 23 44 1:47:43.4 8:13/M

2 Tamara Korican Onsted MI 200 23 45 1:47:49.0 8:14/M

3 Angie Jackson East Lansing MI 174 20 51 1:52:20.9 8:35/M

4 Amanda Hohnstadt Macomb MI 63 22 54 1:53:45.6 8:41/M

5 Sara Stephan Kalamazoo MI 66 18 70 2:00:46.3 9:13/M

6 Abby Thistleton Mason OH 58 20 71 2:00:48.6 9:13/M

7 Meagan Nicolet Hillsdale MI 65 23 77 2:02:31.9 9:21/M

8 Rachel Kalthoff Allen MI 279 18 86 2:06:26.0 9:39/M

9 Shannon McCleary Hillsdale MI 25 22 94 2:08:56.5 9:51/M

10 Cara Valle Hillsdale MI 248 21 97 2:10:51.3 9:59/M

11 Mariah Cryderman Schoolcraft MI 214 18 102 2:16:09.5 10:24/M

12 Laura Hahn Canton MI 39 19 109 2:18:41.0 10:35/M

13 Liz Clark Manitou Beach MI 21 22 122 2:32:40.4 11:39/M

Male 18 to 24



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Michael Castellani Lansing MI 98 19 3 1:28:02.0 6:43/M

2 David McComb Lansing MI 142 22 13 1:35:51.0 7:19/M

3 Jonathan Dzingle Ann Arbor MI 92 22 23 1:40:39.6 7:41/M

4 Nils Stannik Ann Arbor MI 153 19 65 1:59:04.3 9:05/M

5 Brian Keske Dayton OH 170 21 87 2:06:52.4 9:41/M

6 Jose Valle Hillsdale MI 250 21 96 2:10:51.1 9:59/M

Female 25 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Natalie McCormack Petersburg MI 166 29 63 1:58:45.8 9:04/M

2 Heather Murray Streetsboro OH 156 27 81 2:03:02.2 9:24/M

3 Cerissa Hocker Augusta MI 199 25 98 2:11:17.0 10:01/M

4 Vandria Miller Morenci MI 216 25 114 2:21:34.9 10:48/M

Male 25 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Robert Schwartz Jackson MI 68 29 7 1:33:03.5 7:06/M

2 Nicholas Douville Ann Arbor MI 235 27 10 1:35:23.5 7:17/M

3 Aaron Ruhling Ann Arbor MI 233 28 11 1:35:23.7 7:17/M

4 Brandon Groff Columbus OH 12 28 18 1:39:38.1 7:36/M

5 Jason Frasle Cement City MI 194 26 20 1:39:58.0 7:38/M

6 Ryan Gallentine Jackson MI 6 25 26 1:41:06.0 7:43/M

7 David Richardson Jackson MI 172 25 36 1:45:38.5 8:04/M

8 Eric Potes Hudson MI 20 28 112 2:19:21.1 10:38/M

Female 30 to 34



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Meran Khon Richmond MI 212 31 14 1:36:20.5 7:21/M

2 Stephanie Kapanowski Southgate MI 37 31 21 1:40:02.8 7:38/M

3 Jennifer Ward Clinton Township M 278 34 38 1:45:59.8 8:05/M

4 Danielle Doctor Jackson MI 283 32 46 1:48:59.7 8:19/M

5 Amber Williamson Macomb MI 128 34 55 1:53:57.1 8:42/M

6 Emily Gafford Adrian MI 11 30 56 1:54:09.8 8:43/M

7 Rachel Palmer La Salle MI 133 32 57 1:54:11.2 8:43/M

8 Kendra Rodriguez Adrian MI 41 30 58 1:54:47.8 8:46/M

9 Elizabeth Gillespie Jackson MI 96 32 88 2:07:15.3 9:43/M

10 Kersten Cook Pittsford MI 244 34 115 2:21:41.7 10:49/M

11 Jamie Bonney Jackson MI 256 31 123 2:35:43.0 11:53/M

12 Pam Miller Deerfield MI 104 30 126 2:40:17.9 12:14/M

Male 30 to 34



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Ben Bilpin Hanover MI 251 32 8 1:34:13.5 7:12/M

2 Matt Carpenter Somerset Center MI 274 33 16 1:38:12.5 7:30/M

3 Matthew Palmer La Salle MI 132 32 29 1:43:13.0 7:53/M

4 Garron Garn Nashville TN 94 30 31 1:45:00.8 8:01/M

5 Joshua Daniels South Rockwood MI 2 34 43 1:47:38.2 8:13/M

6 Cesar Gonzalez Wyandotte MI 245 32 67 1:59:43.5 9:08/M

7 Jason Fitzgibbons Jackson MI 155 33 82 2:03:02.3 9:24/M

8 Josh Erskin Morenci MI 217 30 113 2:21:34.3 10:48/M

9 Jason Miller Deerfield MI 105 34 127 2:40:18.0 12:14/M

Female 35 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Mindy Goetz Blissfield MI 14 36 41 1:47:14.4 8:11/M

2 Danielle Futrell Jackson MI 30 36 60 1:57:38.5 8:59/M

3 Cynthia Chadek-Walker Clarklake MI 218 39 76 2:02:11.5 9:20/M

4 Karen Eekhoff Dexter MI 247 39 91 2:08:33.7 9:49/M

5 Paula Dolson Jackson MI 55 35 99 2:11:38.0 10:03/M

6 Kelly Kazup Hopewell Junction 77 37 104 2:16:23.5 10:25/M

7 Heidi Debacker Spring Arbor MI 236 35 105 2:16:33.7 10:25/M

8 Konita Luma Parma MI 138 35 117 2:23:20.7 10:56/M

9 Cristie Richards Brighton MI 228 38 118 2:27:17.3 11:15/M

Male 35 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Kevin Walton Hillsdale MI 109 38 4 1:28:26.7 6:45/M

2 Jason Khon Jackson MI 95 36 9 1:34:55.2 7:15/M

3 Karl Raymond Jerome MI 62 39 17 1:39:23.1 7:35/M

4 Scott Miller South Lyon MI 112 37 27 1:41:56.1 7:47/M

5 Kelly Kendall Jackson MI 93 35 28 1:42:49.9 7:51/M

6 Andrew Sapp Dexter MI 22 39 30 1:43:41.4 7:55/M

7 Joel Miller Spring Arbor MI 150 39 32 1:45:15.2 8:02/M

8 Scott Newsom Sylvania OH 100 39 37 1:45:55.5 8:05/M

9 Daniel Kazup Hopewell Junction 76 39 50 1:52:14.8 8:34/M

10 Steven Novicki New Boston MI 154 39 73 2:01:28.3 9:16/M

11 Marlo Surbrook Jackson MI 80 37 84 2:03:37.5 9:26/M

12 Chris Christensen Spring Arbor MI 143 36 100 2:12:43.2 10:08/M

13 Christopher Debacker Spring Arbor MI 86 37 106 2:16:38.1 10:26/M

14 Hans Gottschaldt Portage MI 34 37 108 2:17:04.2 10:28/M

15 Scott Richards Brighton MI 229 38 119 2:27:17.5 11:15/M

Female 40 to 44



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Ellen Gillespie Clarklake MI 53 43 48 1:51:36.3 8:31/M

2 Anne Erven Jerome MI 296 44 61 1:57:51.2 9:00/M

3 Denise Dahner Temperance MI 47 40 62 1:58:02.7 9:01/M

4 Deborah Vinitski Livonia MI 197 40 85 2:06:19.3 9:39/M

5 Charlotte Rozkis Tecumseh MI 281 43 89 2:07:15.7 9:43/M

6 Kristy Allen Clarklake MI 268 41 120 2:27:27.0 11:15/M

7 Tammy Mark-Lovelace Dugger IN 45 40 134 3:20:40.0 15:19/M

Male 40 to 44



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Vohn Yohe Jackson MI 230 41 33 1:45:22.6 8:03/M

2 Robert Worobi South Lyon MI 29 42 34 1:45:22.8 8:03/M

3 Rick Barber Adrian MI 227 44 39 1:46:14.1 8:07/M

4 Chris Wyman Onsted MI 61 42 47 1:49:37.3 8:22/M

5 Rob Clifton Ortonville MI 24 42 53 1:53:30.8 8:40/M

6 Duane Meads Michigan Center MI 223 44 83 2:03:14.7 9:24/M

7 Tg Cook Pittsford MI 243 43 101 2:15:52.3 10:22/M

Female 45 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Sherri Cauthon Hanover MI 191 45 64 1:58:48.0 9:04/M

2 Ann Jamieson Jackson MI 106 47 66 1:59:10.5 9:06/M

3 Cheryl Santure Tipton MI 90 48 74 2:01:39.8 9:17/M

4 Lorenda Faist Pleasant Lake MI 259 47 95 2:09:11.2 9:52/M

5 Linda Shaw Jackson MI 192 46 124 2:36:47.9 11:58/M

6 Rhonda Carrier Hillsdale MI 49 48 130 2:55:00.5 13:22/M

Male 45 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Virginio Martinez Jackson MI 239 49 5 1:30:37.0 6:55/M

2 Minoru Mitsuhashi Pompeii MI 258 47 6 1:32:25.8 7:03/M

3 Thomas Kleman Temperance MI 185 49 22 1:40:12.7 7:39/M

4 Paul Milizia Springport MI 69 48 79 2:02:43.4 9:22/M

5 Jim Green South Lyon MI 40 48 93 2:08:48.1 9:50/M

6 Mark Cryderman Schoolcraft MI 213 46 103 2:16:09.6 10:24/M

7 Robert Palmer Chelsea MI 114 46 107 2:17:01.1 10:28/M

Female 50 to 54



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Jo Essenmacher Osseo MI 265 54 69 2:00:43.0 9:13/M

2 Sheri Bush Brooklyn MI 64 50 75 2:01:59.4 9:19/M

Male 50 to 54



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Doyle Rice Jackson MI 148 50 19 1:39:52.6 7:37/M

2 Rick Carese Howell MI 253 51 40 1:47:05.8 8:10/M

3 Rick Swope Cement City MI 122 53 59 1:56:59.2 8:56/M

4 Skip Wilcox Brooklyn MI 219 54 68 1:59:44.5 9:08/M

5 Gilbert Blanks Jackson MI 124 50 72 2:01:05.5 9:15/M

6 Domingo Valadez Temperance MI 46 51 80 2:03:00.9 9:23/M

Male 55 to 59



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Steve Edwards Dundee MI 48 56 15 1:36:23.0 7:21/M

2 Aurelio D'Arcangelis Kalamazoo MI 102 58 52 1:52:45.3 8:36/M

3 Nelson Wietholter Allen Park MI 43 58 111 2:18:42.6 10:35/M

4 Jim Matthews Jackson MI 91 55 131 2:55:02.2 13:22/M

Female 60 to 66



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Karen Cunningham Hanover MI 269 64 125 2:40:05.8 12:13/M

2 Mary Steinhauser La Salle MI 225 65 129 2:51:29.6 13:05/M

Male 60 to 66



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Ron Carpenter Hudson MI 280 60 25 1:41:01.4 7:43/M

2 Dan Clark Marshall MI 141 62 42 1:47:36.1 8:13/M

3 Daniel Kavetsky Westland MI 260 66 78 2:02:38.0 9:22/M

4 Paul Warmbier Plymouth MI 249 63 92 2:08:35.2 9:49/M

5 Ken Winkler Canton MI 108 61 121 2:28:06.0 11:18/M

6 Wally Drogt Jackson MI 125 62 132 2:55:25.0 13:23/M

Male 67 and over



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Bob Mark Cayuga IN 60 68 128 2:50:52.0 13:03/M

2 Cyril Steinhauser La Salle MI 224 68 133 2:55:34.0 13:24/M



5k Run
Overall Female Open Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Christine Jarchow Grass Lake MI 146 26 7 21:24.9 6:54/M

Overall Male Open Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Brice Bradies Chelsea MI 275 16 1 17:29.3 5:38/M

Overall Female Master Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Debbie Wobrock Onsted MI 187 42 13 23:15.2 7:30/M

Overall Male Master Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Jim Polsgrove Monroe MI 287 57 12 22:37.6 7:18/M

Female 14 and under



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Jade Melling Hanover MI 211 12 15 23:51.4 7:42/M

2 Danielle Tucker Temperance MI 159 11 49 27:57.0 9:01/M

3 Tyra Scott Adrian MI 177 14 85 33:04.8 10:40/M

4 Riley Davis Adrian MI 285 11 103 35:44.0 11:32/M

Male 14 and under



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Joseph Allen Jerome MI 126 13 14 23:44.9 7:39/M

2 Tristan Unger Saint Clair MI 291 14 32 26:19.0 8:29/M

3 Chase Swope Cement City MI 121 11 48 27:51.5 8:59/M

4 Andrew Buckley Saline MI 266 12 90 33:54.0 10:56/M

5 Devin Buckhout Cement City MI 72 12 112 40:33.7 13:05/M

6 Justin Buckhout Cement City MI 73 10 116 43:39.6 14:05/M

Female 15 to 17



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Sierra Melling Hanover MI 210 16 9 21:43.3 7:00/M

2 Emily Haynes Jackson MI 242 16 11 22:35.9 7:17/M

3 Katie Hankins Jackson MI 277 16 19 24:15.6 7:49/M

4 Emma Hofer Brooklyn MI 241 16 21 24:40.9 7:57/M

5 Chantilly Merrill Jackson MI 57 15 23 25:01.9 8:04/M

6 Danielle Wood Jackson MI 276 16 24 25:03.5 8:05/M

7 Sasha Burnett Quincy MI 226 15 26 25:54.2 8:21/M

8 Rachel Benn Cement City MI 238 16 38 27:10.2 8:46/M

9 Brenna Davis Adrian MI 184 15 40 27:26.3 8:51/M

10 Keely Quiring Saline MI 178 15 41 27:26.6 8:51/M

11 Kyla Goetz Blissfield MI 15 16 44 27:34.2 8:54/M

12 Parker Picken Manitou Beach MI 286 16 46 27:44.7 8:57/M

13 Cherokee Dolson Jackson MI 56 17 55 28:17.4 9:07/M

14 Nina Orlowski Tecumseh MI 145 17 66 29:43.8 9:35/M

15 Alexa Howard 292 15 80 32:04.4 10:21/M

16 Haley Wyman Onsted MI 115 15 86 33:05.6 10:40/M

17 Brittany Kelly Adrian MI 175 15 87 33:08.0 10:41/M

18 Kali Keenoy Manitou Beach MI 204 17 99 34:45.6 11:13/M

Male 15 to 17



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Doug Lamb Pittsford MI 16 17 3 20:46.3 6:42/M

2 Spencer Hofer Brooklyn MI 240 17 6 21:20.9 6:53/M

3 Thomas Lamb Pittsford MI 17 15 18 24:06.6 7:46/M

Female 18 to 24



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Katelynn French Spring Arbor MI 293 19 30 26:10.6 8:26/M

2 Sylvia Fisher Palmyra MI 131 18 51 28:01.8 9:02/M

3 Heidi Wagner Defiance OH 85 20 56 28:20.9 9:08/M

4 Sara Hornback Dexter MI 111 22 82 32:23.0 10:27/M

5 Laurie Huff Brooklyn MI 208 22 98 34:43.3 11:12/M

6 Tabatha Mark Dugger IN 44 19 118 58:28.4 18:52/M

Male 18 to 24



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Pete Betanzos Clinton MI 9 23 16 24:00.1 7:45/M

2 Ben Stoner Adrian MI 130 18 52 28:02.0 9:03/M

3 Samuel Dyer Chelsea MI 52 21 60 29:05.4 9:23/M

Female 25 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Laura Curfman Jackson MI 152 27 33 26:23.2 8:31/M

2 Kayla Dubois Jackson MI 7 25 94 34:10.4 11:01/M

3 Heather Albright Camden MI 10 25 107 36:13.1 11:41/M

4 Shelby Edwards Findlay OH 31 26 115 42:58.7 13:52/M

Male 25 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Jeffery Frasle New Era MI 193 26 31 26:11.5 8:27/M

2 Justin Shubreg Jackson MI 87 27 47 27:47.8 8:58/M

3 Michael Edwards Findlay OH 32 26 65 29:42.9 9:35/M

Female 30 to 34



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Sarah Beadenkopf Jackson MI 255 31 10 22:24.9 7:14/M

2 Kelli Clifton Ortonville MI 23 32 58 28:44.8 9:16/M

3 Julia Brown Tipton MI 261 34 70 30:13.8 9:45/M

4 Callie Harris North Adams MI 206 33 73 30:31.6 9:51/M

5 Carolyn Redar Jerome MI 113 32 77 31:11.3 10:04/M

6 Beth Hornback Saline MI 110 31 81 32:22.8 10:26/M

7 Gwen Gieger Wyandotte MI 4 30 96 34:40.6 11:11/M

8 Rebecca Smith Hanover MI 257 33 100 35:07.5 11:20/M

Male 30 to 34



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Eric Norman Reading MI 164 34 5 21:09.3 6:49/M

2 Kurt Spratt Hillsdale MI 165 32 8 21:28.4 6:55/M

3 Bryan Curfman Jackson MI 151 32 27 25:56.1 8:22/M

4 Josh Geiger Wyandotte MI 3 30 37 27:05.1 8:44/M

Female 35 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Andrea Conway Grass Lake MI 127 35 36 26:49.9 8:39/M

2 Becky Norman Brooklyn MI 273 36 69 30:08.0 9:43/M

3 Jeni Opel Kalamazoo MI 5 37 78 31:23.1 10:07/M

4 Cyndi Baldermann Jackson MI 189 38 92 34:09.6 11:01/M

5 Elizabeth Bolenbaugh Jackson MI 149 35 102 35:40.3 11:30/M

6 Laurie Riordan Tecumseh MI 160 39 108 36:50.8 11:53/M

Male 35 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Ed McGovern Ypsilanti MI 272 35 2 20:05.1 6:29/M

2 Joshua Donnelly Jackson MI 222 39 4 20:50.9 6:43/M

3 Lonnie Peiffer Parma MI 215 38 20 24:37.1 7:56/M

4 George Woki Adrian MI 161 35 22 24:57.2 8:03/M

5 Tim Alexander Denver CO 171 38 76 31:06.8 10:02/M

6 Neil Buckley Saline MI 267 39 91 33:54.5 10:56/M

7 Nate Baldermann Jackson MI 188 35 93 34:09.8 11:01/M

8 Abraham Vinitski Livonia MI 196 38 109 37:43.0 12:10/M

9 Brian Neelis Jackson MI 120 37 111 40:22.7 13:01/M

Female 40 to 44



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Becky Dalton North Adams MI 135 44 35 26:46.1 8:38/M

2 Angela Lanius Jonesville MI 237 41 71 30:26.5 9:49/M

3 Marci Walker Clarklake MI 271 43 75 30:38.1 9:53/M

4 Lynne Fields Jackson MI 205 43 79 31:42.5 10:14/M

5 Shiela McEldowney Jackson MI 54 44 83 32:32.8 10:30/M

6 Maria Burns Tecumseh MI 118 40 106 36:12.1 11:41/M

7 Brenda Richards Tecumseh MI 99 40 113 42:38.0 13:45/M

Male 40 to 44



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 David Ambs Cement City MI 221 42 43 27:29.2 8:52/M

2 Eric Tucker Temperance MI 158 41 50 27:57.2 9:01/M

3 Nate Buckhout Cement City MI 71 40 67 29:48.5 9:37/M

4 Don Koveleski Clarklake MI 270 42 74 30:37.8 9:53/M

5 Jeff Reidhel Jackson MI 263 43 104 36:06.7 11:39/M

6 Tony Clark Hudson MI 101 40 114 42:38.3 13:45/M

Female 45 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Jodie McCravey Jackson MI 294 45 28 26:04.1 8:25/M

2 Jean Fisher Palmyra MI 129 45 63 29:26.8 9:30/M

3 Lisa Unger Saint Clair MI 290 48 72 30:30.8 9:50/M

4 Carolynn Parmele Jackson MI 119 47 84 33:04.0 10:40/M

5 Marjie Keenoy Manitou Beach MI 203 45 95 34:29.8 11:07/M

6 Kathy Reed Manitou Beach MI 144 46 97 34:41.5 11:11/M

Male 45 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Jeff Burns Tecumseh MI 117 46 25 25:12.9 8:08/M

2 Todd Stephan Kalamazoo MI 162 48 29 26:04.6 8:25/M

3 Jeff Burris Cement City MI 262 47 53 28:03.9 9:03/M

4 Keith Tremmel Swanton OH 234 47 57 28:42.4 9:15/M

5 Dale Dyer Chelsea MI 51 45 59 29:05.0 9:23/M

6 Todd Braman Somerset MI 50 45 61 29:06.7 9:23/M

7 Robert Pringle Hanover MI 264 46 105 36:07.0 11:39/M

Female 50 to 54



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Nicki Kennedy Brooklyn MI 168 53 39 27:20.9 8:49/M

2 Sandy Grodi Brooklyn MI 182 53 45 27:37.1 8:55/M

Male 50 to 54



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Bob Anderson Jackson MI 297 52 17 24:01.7 7:45/M

2 William Higgins Jackson MI 88 53 42 27:26.9 8:51/M

3 Brian Cauthon Hanover MI 190 51 54 28:10.5 9:05/M

4 Craig Werner Grass Lake MI 75 51 64 29:29.6 9:31/M

Female 55 to 59



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Deb Stevens Petersburg MI 167 57 68 30:03.6 9:42/M

2 Judt Blackburn Brooklyn MI 81 55 88 33:48.9 10:54/M

Male 55 to 59



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Bob Norman Brooklyn MI 163 57 34 26:32.6 8:34/M

2 Paul Blackburn Brooklyn MI 82 58 89 33:50.0 10:55/M

Male 60 to 66



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 William Bujah Belleville MI 282 60 62 29:21.0 9:28/M

2 Anthony Oleynik Albion MI 137 62 101 35:38.6 11:30/M

3 Douglas Paler Jackson MI 157 62 110 38:27.3 12:24/M

Male 67 and over



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 John Opel North Adams MI 284 72 117 46:57.2 15:09/M



5k Walk
Overall Female Open Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Erin Ryan Jackson MI 180 30 1 35:25.5 11:25/M

Overall Male Open Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Mike Miller Jackson MI 295 50 4 36:36.4 11:48/M

Overall Female Master Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Janet Scott Horton MI 209 46 2 35:43.8 11:31/M

Overall Male Master Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Hoyt Skinner Jackson MI 83 57 23 51:23.2 16:35/M

Male 14 and under



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Jared Unger Saint Clair MI 289 12 11 46:08.0 14:53/M

Female 18 to 24



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Shelby Dalton North Adams MI 136 18 27 58:31.4 18:53/M

Female 25 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Rachel Duarte Jackson MI 181 25 3 36:14.4 11:41/M

2 Courtney Toteff Grass Lake MI 147 26 7 41:16.8 13:19/M

Female 30 to 34



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Kristine Simpao Coldwater MI 134 32 8 42:58.5 13:52/M

Female 35 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Tina Videto-Peiffer Jerome MI 232 39 14 46:57.4 15:09/M

2 Nicole Buckhout Cement City MI 70 38 15 47:43.0 15:24/M

Female 40 to 44



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Sabrina Wyman Onsted MI 116 41 17 48:19.2 15:35/M

2 Debie Brakke Adrian MI 78 44 20 50:32.4 16:18/M

Female 45 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Mary Anne Papiersky Jackson MI 107 46 10 45:47.9 14:46/M

2 Kimberly Davis Adrian MI 183 45 16 48:19.0 15:35/M

3 Christine Reiff Horton MI 198 45 18 49:01.9 15:49/M

Male 45 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Lane Lovelace Dugger IN 173 46 25 58:30.0 18:52/M

Female 50 to 54



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Robin Brigham Concord MI 186 54 5 38:04.4 12:17/M

2 Sandy Wagner Defiance OH 84 50 12 46:17.8 14:56/M

3 Donna Medos Ypsilanti MI 79 53 21 50:32.6 16:18/M

4 Debbie McKay Brooklyn MI 254 52 29 58:42.2 18:56/M

Female 55 to 59



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Linda Rowley Rives Junction MI 89 59 6 38:16.0 12:21/M

2 Danielle Polsgrove Monroe MI 288 56 13 46:21.1 14:57/M

3 Becky Brooks Adkins TX 252 56 26 58:31.1 18:53/M

Female 60 to 66



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Betty Videto Jackson MI 231 66 9 43:58.2 14:11/M

2 Terri Giannola Haslett MI 169 60 19 49:02.1 15:49/M

3 Melva Chadek Michigan Center MI 201 60 22 50:36.4 16:19/M

4 Linda Mark Cayuga IN 59 64 28 58:34.6 18:54/M

Male 60 to 66



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace

1 Jim Martin Jerome MI 220 65 24 53:10.5 17:09/M