Running the Rails

back to results

Aug. 22, 2010

Running the Rails
Ypsilanti, MI
Provided by Everal Race Management


Running The Rails 5k Run/Walk
Age Group Results
August 22, 2010
Results by Everal Race Management
Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie French-Bloomfield Jackson MI 496 41 11 22:40 7:19/M
2 Amy Holleman Ann Arbor MI 171 29 17 23:22 7:32/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Perrin Hillsdale MI 223 24 1 16:16 5:15/M
2 Kenny Cooper Clinton MI 134 17 2 18:34 5:59/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gerri Harmer Brownstown MI 163 42 49 26:36 8:35/M
2 Lisa Zawadzki Saline MI 281 44 55 26:55 8:41/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adan Gomez Livonia MI 298 45 4 19:06 6:10/M
2 Chris Klinke Ann Arbor MI 727 40 5 20:27 6:36/M

Missing Information

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pearl Kong Ann Arbor MI 304 0 172 41:53 13:31/M
2 Angela Walker Ann Arbor MI 305 0 173 42:02 13:34/M

Youth

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Davis Ypsilanti MI 290 13 124 32:51 10:36/M

Youth

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Wagner Ann Arbor MI 266 13 51 26:39 8:36/M
2 Thomas Rinke Dearborn MI 237 14 53 26:53 8:40/M

Intermediate

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Boehl Ypsilanti MI 122 15 100 30:50 9:57/M

Intermediate

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Rinke Dearborn MI 238 16 9 22:28 7:15/M

Young

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Davis Ypsilanti MI 291 17 196 46:51 15:07/M

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Jenison Grand Ledge MI 179 23 50 26:36 8:35/M
2 Jessica Taylor Ann Arbor MI 306 24 91 29:54 9:39/M
3 Jolie Bargero Brighton MI 108 20 99 30:46 9:55/M
4 Katie Hunsberger Ann Arbor MI 173 22 122 32:37 10:31/M
5 Jessica Paustian Ypsilanti MI 221 23 142 36:04 11:38/M
6 Alexis Cooper Inkster MI 329 24 158 37:58 12:15/M

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Opfermann Ypsilanti MI 214 22 6 21:03 6:47/M
2 Garrett Stephens Ypsilanti MI 296 22 30 25:05 8:05/M
3 Ryan Jenison Grand Ledge MI 178 24 72 27:57 9:01/M
4 Arden Paustian Ypsilanti MI 220 24 127 33:03 10:40/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Seymour Ann Arbor MI 243 29 21 24:08 7:47/M
2 Jamie Borgert Ypsilanti MI 124 26 23 24:13 7:49/M
3 Natasha Kalaida Ann Arbor MI 183 28 38 25:31 8:14/M
4 Rachel Nichols Ypsilanti MI 208 27 63 27:33 8:53/M
5 Michelle Tortorello Ann Arbor MI 258 27 67 27:51 8:59/M
6 Jessica Bohl Ann Arbor MI 283 29 84 29:05 9:23/M
7 Ksenya Gurshtein Grand Junction CO 160 28 95 30:14 9:45/M
8 Julia Proctor Ann Arbor MI 228 27 105 31:00 10:00/M
9 Kristen Davies Plymouth MI 140 27 106 31:00 10:00/M
10 Lindsey Unrath Dexter MI 314 27 107 31:10 10:03/M
11 Sarah Stosick Dexter MI 313 27 108 31:10 10:03/M
12 Amanda Dugan Ann Arbor MI 288 26 118 32:16 10:25/M
13 Ningkun Wang Ann Arbor MI 289 26 119 32:17 10:25/M
14 Kristi Vanderkolk Ann Arbor MI 265 28 121 32:37 10:31/M
15 Kelly Turowski Canton MI 262 29 137 34:31 11:08/M
16 Hai Pho Canton MI 225 27 138 34:57 11:16/M
17 Jacqueline Burch Plymouth MI 127 27 145 36:10 11:40/M
18 Anne Reed Northville MI 231 29 153 36:35 11:48/M
19 Lauren Givan Toledo OH 154 26 157 37:55 12:14/M
20 Jennifer Grady Canton MI 157 29 161 39:03 12:36/M
21 Mara Mosby Ypsilanit MI 205 28 180 43:33 14:03/M
22 Tiffany Burrell Romulus MI 128 25 204 50:01 16:08/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Stone Detroit MI 251 29 19 23:58 7:44/M
2 Jimmy Arnold Whitmore Lake MI 103 27 27 24:45 7:59/M
3 Thomas Walker Ann Arbor MI 273 29 31 25:07 8:06/M
4 Michael Berry Canton MI 117 29 48 26:33 8:34/M
5 Jacob Bryan Ann Arbor MI 125 26 52 26:45 8:38/M
6 Geoffrey Tittyung Ypsilanti MI 255 28 59 27:07 8:45/M
7 Mike Sowders Westland MI 320 29 65 27:42 8:56/M
8 Daniel Kneezel Ann Arbor MI 189 27 125 32:53 10:36/M
9 Aaron Branham Manchester MI 294 28 147 36:18 11:43/M
10 Song Pak Ypsilanti MI 219 27 199 48:27 15:38/M
11 Jesse Nicodemus Ypsilanti MI 209 28 212 53:28 17:15/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassandra Roupe New Boston MI 240 31 76 28:24 9:10/M
2 Eva Johnson Ypsilanti MI 181 32 94 30:09 9:44/M
3 Tammy Hall Ypsilanti MI 161 33 96 30:32 9:51/M
4 Julie Learned Ann Arbor MI 193 34 98 30:39 9:53/M
5 Tara Truax Ypsilanti MI 259 33 104 30:58 9:59/M
6 Brigid Mullinix Canton MI 315 34 113 32:03 10:20/M
7 Kara Zablocki Ypsilanti MI 280 34 117 32:15 10:24/M
8 Heather Gruenewald Berkley MI 159 33 126 32:57 10:38/M
9 Kari Bedell La Plata MD 113 33 133 34:00 10:58/M
10 Kristi Henry Ypsilanti MI 316 32 139 35:19 11:24/M
11 Becky Marinaro Ann Arbor MI 324 30 151 36:33 11:47/M
12 Kristin Bell Canton MI 115 31 152 36:34 11:48/M
13 Aimee Bingham Manchester MI 295 34 156 37:44 12:10/M
14 Jamie McMann Plymouth MI 302 34 159 38:00 12:15/M
15 Kristy Laverty Dexter MI 192 33 160 39:03 12:36/M
16 Cicely Bohms Ypsilanti MI 123 33 163 39:47 12:50/M
17 Christy Desselles Belleville MI 143 33 174 42:10 13:36/M
18 Lorraine Buis Ann Arbor MI 126 30 176 42:15 13:38/M
19 Reema Kadri Ann Arbor MI 182 32 177 42:19 13:39/M
20 Kiara Donahoo Ypsilanti MI 144 31 186 44:23 14:19/M
21 Nicole Henley Ypsilanti MI 169 32 188 44:26 14:20/M
22 Beth Strickland Ann Arbor MI 253 33 202 49:07 15:51/M
23 Jennifer Nicodemus Ypsilanti MI 210 30 213 53:28 17:15/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Phil Sands Ypsilanti MI 241 31 14 23:15 7:30/M
2 Sai Li Ann Arbor MI 196 31 22 24:12 7:48/M
3 Jason Gillespie Columbus OH 151 34 24 24:21 7:51/M
4 Sean Williams Ann Arbor MI 276 33 28 24:48 8:00/M
5 Phillip Wagner Ypsilanti MI 268 32 34 25:13 8:08/M
6 Andreas Eggertsberger 319 30 43 25:58 8:23/M
7 Matt Bing Ann Arbor MI 120 33 47 26:24 8:31/M
8 Brandon Swickerath Ypsilanti MI 254 34 54 26:55 8:41/M
9 James Tuttle Ann Arbor MI 299 31 58 27:03 8:44/M
10 Gregg Overfield Canton MI 216 34 88 29:32 9:32/M
11 Gabriel Marinaro Ann Arbor MI 325 31 90 29:45 9:36/M
12 Matt Henley Ypsilanti MI 307 33 141 36:01 11:37/M
13 Chris Richards Ypsilanti MI 235 33 144 36:09 11:40/M
14 Joshua Hathaway Ann Arbor MI 165 33 166 41:00 13:14/M
15 Will Cox Ypsilanti MI 137 32 167 41:00 13:14/M
16 Erik Kallio Warren MI 184 34 168 41:17 13:19/M
17 Todd Pleiness Berkley MI 227 34 171 41:17 13:19/M
18 Pierre Rice Ypsilanti MI 322 30 203 49:21 15:55/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Corliss Samaria MI 136 36 25 24:24 7:52/M
2 Charity Beeman Stockbridge MI 114 36 33 25:12 8:08/M
3 Christine Peiter Chelsea MI 222 37 42 25:54 8:21/M
4 Sara Waite Ypsilanti MI 269 36 79 28:41 9:15/M
5 Heather Christensen Canton MI 132 39 85 29:13 9:25/M
6 Dana Petrusha Milford MI 224 35 92 29:55 9:39/M
7 Angela Hawley Ypsilanti MI 166 36 97 30:39 9:53/M
8 Tara Richard Canton LA 234 38 101 30:53 9:58/M
9 Pamela Oneal Ann Arbor MI 213 36 110 31:13 10:04/M
10 Sherrie Ingraham Manton MI 175 36 114 32:06 10:21/M
11 Jennifer Kinch Ypsilanti MI 186 39 116 32:10 10:23/M
12 Tricia Masing Ann Arbor MI 198 39 134 34:16 11:03/M
13 Mary Carlson Whitmore Lake MI 130 39 149 36:25 11:45/M
14 Jennifer Nordin Plymouth MI 212 39 154 36:36 11:48/M
15 Chelsea Dulin Ypsilanti MI 145 37 175 42:11 13:36/M
16 Deana Smith Ypsilanti MI 287 35 178 42:28 13:42/M
17 Jennifer Gillespie Columbus OH 152 39 179 42:40 13:46/M
18 Suzanne Sielski Dearborn MI 246 39 183 44:02 14:12/M
19 Carrie Malinczak Ypsilanti MI 197 35 187 44:23 14:19/M
20 Jungan Pak Ypsilanti MI 218 35 200 48:28 15:38/M
21 Kim Deljevic Dexter MI 141 37 209 52:25 16:55/M
22 Amy Reiser Ypsilanti MI 233 37 211 53:26 17:14/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Tucker Highland MI 260 39 3 18:59 6:07/M
2 Richard Fournier Canton MI 149 35 16 23:19 7:31/M
3 Michael Hartmann Ypsilanti MI 164 39 18 23:55 7:43/M
4 Jeremy Chevalier Ypsilanti MI 131 36 26 24:37 7:56/M
5 David Bianco Manchester MI 118 38 44 26:00 8:23/M
6 Eryn Smith Ypsilanti MI 284 35 45 26:08 8:26/M
7 Charlie Ingraham Manton MI 176 35 66 27:50 8:59/M
8 Gary Mason Troy MI 199 39 80 28:44 9:16/M
9 Brian Hutchison Manchester MI 174 39 93 30:08 9:43/M
10 John Leroy Belleville MI 194 39 103 30:57 9:59/M
11 D.e. Harrison Milan MI 282 36 115 32:07 10:22/M
12 Benoit Waite Ypsilanti MI 270 37 120 32:35 10:31/M
13 Mike Musil Ypsilanti MI 300 37 129 33:14 10:43/M
14 Joshua Morast Ann Arbor MI 204 36 130 33:39 10:51/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Turner Kalamazoo MI 261 43 60 27:18 8:48/M
2 Laura Januszewski Howell MI 177 41 61 27:18 8:48/M
3 Lori Heinlein Ann Arbor MI 167 41 74 28:04 9:03/M
4 Kristin Klevering Ann Arbor MI 301 41 83 28:52 9:19/M
5 Jill Ferris Manchester MI 293 43 87 29:30 9:31/M
6 Alison Battersby Ann Arbor MI 111 43 111 31:29 10:09/M
7 Nicole Willett Ypsilanti MI 274 42 131 33:42 10:52/M
8 Christine Quane Milford MI 229 40 140 35:39 11:30/M
9 Melissa Sue Williams Bloomfield Hills M 275 41 143 36:05 11:38/M
10 Dina Waldenmayer Canton MI 271 42 155 37:09 11:59/M
11 Joyce Arreguin Bowling Green OH 104 44 165 40:46 13:09/M
12 Andrea Gruebele Ann Arbor MI 158 44 170 41:17 13:19/M
13 Carol Koch Ann Arbor MI 333 43 185 44:13 14:16/M
14 Angela Babo Ypsilanti MI 105 40 193 46:32 15:01/M
15 Kathy Shaw Ann Arbor MI 244 44 207 52:23 16:54/M
16 Darla Barnes Dexter MI 109 41 208 52:25 16:55/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christos Andrianopoulos Ann Arbor MI 102 42 8 21:31 6:56/M
2 Roger Pack Grosse Ile MI 217 43 13 22:54 7:23/M
3 Shannon Gordon Ypsilanti MI 308 44 68 27:54 9:00/M
4 Scott Kuschinsky Plymouth MI 303 42 162 39:27 12:44/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandy Bauerschmidt East Aurora NY 112 45 109 31:13 10:04/M
2 Sarah Young Berkley MI 279 49 169 41:17 13:19/M
3 Winnie Wood Ann Arbor MI 328 47 181 43:37 14:04/M
4 Mary Davis Ypsilanti MI 292 46 197 46:51 15:07/M
5 Michele Dennisuk Oak Park MI 142 47 205 50:42 16:21/M
6 Karen Field Ann Arbor MI 148 48 210 53:25 17:14/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry O'Sullivan Ypsilanti MI 312 46 10 22:34 7:17/M
2 Brad Shugart Dexter MI 245 49 20 24:07 7:47/M
3 Steve Wagner Ann Arbor MI 267 46 37 25:22 8:11/M
4 Charles Blair Jacksonville NC 326 48 39 25:36 8:15/M
5 Todd Culver Haslett MI 139 48 40 25:40 8:17/M
6 Brian Wilson Ann Arbor MI 278 48 46 26:17 8:29/M
7 George Rinke Dearborn MI 239 49 64 27:40 8:55/M
8 Jim Schinker Plymouth MI 330 45 70 27:55 9:00/M
9 Allan Moltmaker Harrison Township 203 45 71 27:57 9:01/M
10 David Anderson Ypsilanti MI 101 49 78 28:37 9:14/M
11 James McAllister Dexter MI 200 49 128 33:13 10:43/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandy Reeber Ypsilanti MI 230 54 56 26:56 8:41/M
2 Dianne McGahan Ypsilanti MI 286 51 82 28:51 9:18/M
3 Joann Crescio Grass Lake MI 138 53 123 32:43 10:33/M
4 Cheryl Strange-Laetsch Grass Lake MI 252 51 132 33:43 10:53/M
5 Patrick McGahan Ypsilanti MI 285 52 136 34:26 11:06/M
6 Debbie Smith Ypsilanti MI 247 52 146 36:17 11:42/M
7 Patricia Krawczyk Brooklyn MI 190 53 150 36:30 11:46/M
8 Eileen Nadler Ann Arbor MI 207 54 194 46:47 15:05/M
9 Kathy Tomford Ypsilanti MI 256 52 201 48:59 15:48/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Cameron Ann Arbor MI 129 50 15 23:18 7:31/M
2 Kevin Stephens Ypsilanti MI 297 51 36 25:22 8:11/M
3 Frank Krawczyk Brooklyn MI 191 52 57 26:58 8:42/M
4 Dennis Waldenmayer Canton MI 272 52 75 28:06 9:04/M
5 Daniel Golze Ann Arbor MI 155 51 77 28:26 9:10/M
6 John Stefaniak Ann Arbor MI 248 51 102 30:56 9:59/M
7 Glenn Tomford Ypsi MI 257 51 148 36:18 11:43/M
8 Larry Gordon Ann Arbor MI 156 51 164 40:39 13:07/M
9 Steve Mosier South Lyon MI 206 53 214 55:49 18:00/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marian Boehl Ypsilanti MI 121 56 191 45:58 14:50/M
2 Pamela Bennett Ann Arbor MI 116 55 206 52:23 16:54/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Ringo Northville MI 236 55 12 22:45 7:20/M
2 John Cooper Clinton MI 135 55 29 24:53 8:02/M
3 Joe Evans Ypsilanti MI 309 56 35 25:14 8:08/M
4 Arthur Greene Ann Arbor MI 318 55 41 25:46 8:19/M
5 Daniel Hoppe Ypsilanti MI 172 55 62 27:23 8:50/M
6 Graham Battersby Ann Arbor MI 110 55 112 31:29 10:09/M

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lia Stevens Ann Arbor MI 249 64 69 27:54 9:00/M
2 Sue Stickel Ypsilanti MI 250 60 89 29:36 9:33/M
3 Gloria Gaynor Ypsilanti MI 150 61 182 43:39 14:05/M
4 Bonnie Hall Ypsilanti MI 162 61 190 45:17 14:36/M
5 Judy Musket Ann Arbor MI 332 62 195 46:47 15:05/M

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Carlton White Lake MI 321 67 7 21:08 6:49/M
2 Ed King Whitmore Lake MI 187 62 32 25:11 8:07/M
3 Erv Love Raleigh NC 327 66 73 28:03 9:03/M
4 William Bujak Belleville MI 310 60 81 28:45 9:16/M
5 Rich Correll Ann Arbor MI 331 63 135 34:17 11:04/M
6 Donald Albertson Brooklyn MI 323 67 198 48:23 15:36/M

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Schuster Hillsboro OR 242 72 192 46:03 14:51/M

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph F. Bianco Tucson AZ 119 73 86 29:27 9:30/M
2 Reynolds Farley Ann Arbor MI 147 72 184 44:03 14:13/M
3 Tom Vandergriff Dearborn Heights M 264 70 189 45:11 14:35/M





Running The Rails 10k Run
Age Group Results
August 22, 2010
Results by Everal Race Management
Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Martha Olsen Jackson MI 753 46 10 42:40 6:53/M
2 Lori Byersdorfer Ann Arbor MI 471 34 22 46:37 7:31/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Mena Ypsilanti MI 621 1 33:00 5:19/M
2 Brian Olsen Jackson MI 752 49 2 36:37 5:54/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Smith Tecumseh MI 775 43 39 49:33 8:00/M
2 Lisa Diponio Ann Arbor MI 485 40 65 52:40 8:30/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marc Turenne Ann Arbor MI 624 41 4 40:28 6:32/M
2 Masayoshi Ichihara Canton MI 608 41 5 40:58 6:36/M

Missing Information

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 4247 0 13 43:20 6:59/M
2 Verdi Ergun Ypsilanti MI 491 0 21 46:14 7:27/M

Midget

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Blower Ypsilanti MI 464 12 15 43:24 7:00/M

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Makley Ann Arbor MI 742 24 67 52:41 8:30/M
2 Amanda Plesivec Ypsilanti MI 757 23 69 53:02 8:33/M
3 Amy Kapelanski Dearborn MI 717 24 104 56:31 9:07/M
4 Lacey Brewington Grass Lake MI 466 19 140 1:03:06 10:11/M

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ian Beil Saline MI 461 21 27 47:24 7:39/M
2 Michael Ellis Ann Arbor MI 490 24 44 50:17 8:07/M
3 Alex Hylenski Dearborn MI 712 23 45 50:17 8:07/M
4 Eric Tomford Canton MI 783 24 60 52:10 8:25/M
5 Jason Harrison Ypsilanti MI 705 24 87 54:30 8:47/M
6 Jeff Pleiman Dearborn MI 756 24 103 56:31 9:07/M
7 Shane Bergeron Jackson MI 605 21 154 1:06:20 10:42/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Bocik Ypsilanti MI 620 27 73 53:18 8:36/M
2 Shilan Hylko Canton MI 713 29 78 53:50 8:41/M
3 Jamie Slater Ypsilanti MI 774 26 91 54:55 8:51/M
4 Rachael Dreyer Ann Arbor MI 486 28 94 55:25 8:56/M
5 Meghan Cuddihy Ann Arbor MI 479 28 106 56:46 9:09/M
6 Carol Hesse Livonia MI 708 27 122 59:22 9:35/M
7 Raquel Huffman Ypsilanti MI 711 29 124 59:45 9:38/M
8 Lisa Fulton Ypsilanti MI 498 29 125 1:00:00 9:41/M
9 Sarah Faix Ann Arbor MI 493 28 141 1:03:29 10:14/M
10 Kristin Schulte Warren MI 770 27 156 1:07:06 10:49/M
11 Annie Obudzinski Canton MI 751 26 157 1:07:36 10:54/M
12 Stacia Potempa Ann Arbor MI 759 27 164 1:10:54 11:26/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cole Johnson Ann Arbor MI 715 25 3 38:23 6:11/M
2 Mark Warner Ypsilanti MI 619 29 6 41:14 6:39/M
3 David Azari Ann Arbor MI 456 28 7 41:28 6:41/M
4 Toshiya Hoshikawa Ann Arbor MI 710 29 8 42:24 6:50/M
5 Yasuhiro Kyono Ann Arbor MI 731 28 9 42:29 6:51/M
6 Trent Stephens Ypsilanti MI 777 25 14 43:20 6:59/M
7 Aaron Smith Ann Arbor MI 776 26 18 43:53 7:05/M
8 Brandon Groff Ypsilanti MI 795 28 24 46:52 7:34/M
9 Jacob Kaufman Ann Arbor MI 720 26 37 49:22 7:58/M
10 Mark Rockwell Southgate MI 766 25 97 55:59 9:02/M
11 Fred Estabrook Ypsilanti MI 492 29 101 56:23 9:06/M
12 Aaron Krueger Ypsilanti MI 729 29 120 58:56 9:30/M
13 Thomas Westrich Ann Arbor MI 788 26 128 1:00:20 9:44/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Hershey Ypsilanti MI 707 32 50 50:53 8:12/M
2 Jennifer Moore Loganville GA 748 31 56 51:52 8:22/M
3 Christina Harman Belleville MI 704 32 58 51:54 8:22/M
4 Lori Richert Ypsilanti MI 613 34 62 52:20 8:26/M
5 Angela Tripp Ypsilanti MI 785 32 66 52:41 8:30/M
6 Grace Wu Ann Arbor MI 791 30 70 53:09 8:34/M
7 Amy Bucher Ann Arbor MI 467 30 96 55:48 9:00/M
8 Nancy Kuschinsky Plymouth Twp MI 730 33 98 56:16 9:05/M
9 Maria Kirk Livonia MI 724 32 99 56:20 9:05/M
10 Jennifer Bagley Flat Rock MI 457 31 102 56:28 9:06/M
11 Melissa Osgood Taylor MI 755 31 107 56:46 9:09/M
12 Amy Gottfried Ann Arbor MI 500 34 115 58:18 9:24/M
13 Burcu Tasoluk Williamston MI 781 34 116 58:21 9:25/M
14 Melissa Becker Taylor MI 460 32 142 1:03:29 10:14/M
15 Rebecca Timmons Toronto ONTARIO 782 31 143 1:03:30 10:15/M
16 Lara Zielin Ypsilanti MI 793 34 147 1:04:36 10:25/M
17 Beth Gaynier Ypsilanti MI 499 30 150 1:04:44 10:26/M
18 Holly Ventura Canton MI 611 33 152 1:05:20 10:32/M
19 Chastity Van Pelt Ypsilanti MI 794 30 153 1:05:45 10:36/M
20 Katie Lehnis Canton MI 740 31 161 1:08:30 11:03/M
21 Susannah Nichols Ferndale MI 609 30 165 1:10:56 11:26/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Colson Ypsilanti MI 476 33 12 43:12 6:58/M
2 Cory Roupe New Boston MI 631 31 23 46:47 7:33/M
3 Daniel Summers Ann Arbor MI 615 30 30 48:19 7:48/M
4 Chinmay Majmudar Ann Arbor MI 741 30 48 50:38 8:10/M
5 Sitaraman Ramaseshadri Holland MI 762 34 49 50:51 8:12/M
6 Chad Kunzelman Munith MI 627 34 51 50:56 8:13/M
7 Jason Kaffenberger Woodhaven MI 799 30 52 51:00 8:14/M
8 Tad Hill Livonia MI 634 32 64 52:26 8:27/M
9 Christopher Groscurta Ann Arbor MI 633 30 83 54:14 8:45/M
10 Bradley Rowley Ann Arbor MI 767 32 86 54:26 8:47/M
11 Justin House Ann Arbor MI 632 30 90 54:42 8:49/M
12 Josh Kirk Livonia MI 725 33 100 56:21 9:05/M
13 Michael Lehnis Canton MI 739 31 131 1:00:42 9:47/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kirsten Findlay Maumee OH 494 38 28 47:47 7:42/M
2 Jennifer Rowley Ann Arbor MI 768 38 38 49:28 7:59/M
3 Marcia Johnson Ypsilanti MI 797 37 93 55:25 8:56/M
4 Amy Connelly Canton MI 477 39 112 57:36 9:17/M
5 Bethany Laurio Ypsilanti MI 737 35 134 1:01:40 9:57/M
6 Heather Fischer Belleville MI 495 36 135 1:01:44 9:57/M
7 Janel Baker Ypsilanti MI 458 39 169 1:18:44 12:42/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shogo Ito Farmington Hills M 796 36 11 42:49 6:54/M
2 Christopher Mastropietro Grosse Pointe Woods 743 36 29 48:09 7:46/M
3 Adam Burkett Grosse Pointe Park 469 35 35 49:00 7:54/M
4 Stevgn Novicki New Boston MI 618 39 53 51:28 8:18/M
5 Brad Carlson Ypsilanti MI 612 38 54 51:30 8:18/M
6 Karl Barr Ypsilanti MI 459 39 57 51:53 8:22/M
7 Hiroki Tanoue Canton MI 780 39 59 51:56 8:23/M
8 Chris Johnson Ypsilanti MI 798 38 61 52:11 8:25/M
9 Sean Bellingham Belleville MI 462 39 76 53:44 8:40/M
10 Derek Kinch Ypsilanti MI 723 38 95 55:42 8:59/M
11 Leo Kaske Westland MI 719 36 133 1:01:39 9:57/M
12 Robin Ladziak Whitmore Lake MI 733 36 158 1:07:36 10:54/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy McCarthy Canton MI 744 41 74 53:19 8:36/M
2 Kathryn Popoff Ann Arbor MI 758 40 85 54:25 8:47/M
3 Jodi Talbott Pinckney MI 779 40 88 54:35 8:48/M
4 Kris Eckman Pinckney MI 487 40 89 54:35 8:48/M
5 Rebecca Briggs Dundee MI 603 44 105 56:34 9:07/M
6 Mary Potts Ypsilanti MI 760 40 109 57:05 9:12/M
7 Denise Dashner Temperance MI 481 40 110 57:09 9:13/M
8 Laura Seifert Lambertville MI 772 41 117 58:25 9:25/M
9 Annette David Trenton MI 482 44 136 1:01:48 9:58/M
10 Kate Bombach Ann Arbor MI 601 43 144 1:03:55 10:19/M
11 Andrea Myloyde Detroit MI 749 43 146 1:04:13 10:21/M
12 Stacie Larabell Canton MI 734 42 149 1:04:37 10:25/M
13 Andrea Elliott Ann Arbor MI 489 44 163 1:10:48 11:25/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Heinlein Ann Arbor MI 706 42 16 43:25 7:00/M
2 Seiji Suehiro Canton MI 617 41 20 44:55 7:15/M
3 Charlie Dentel Ypsilanti MI 484 41 25 46:59 7:35/M
4 Jeff Schulz Ypsilanti MI 771 43 31 48:25 7:49/M
5 Eric Apollo Ann Arbor MI 455 42 33 48:49 7:52/M
6 Paul Abrahamse Ypsilanti MI 451 41 34 48:59 7:54/M
7 Paul Bombach Ann Arbor MI 602 42 41 49:45 8:01/M
8 Jon Hall Ann Arbor MI 702 43 71 53:10 8:35/M
9 Phillip Latta Waterford MI 736 43 79 53:55 8:42/M
10 Kevin Cleary Ann Arbor MI 628 40 81 54:04 8:43/M
11 Erik Larsen Chelsea MI 735 43 82 54:13 8:45/M
12 Steve Miller Westland MI 746 44 92 54:58 8:52/M
13 Douglas Andrew Milan MI 454 40 108 56:47 9:10/M
14 Gokhan Ozalp Williamston MI 635 40 118 58:52 9:30/M
15 Gerald Carr Dexter MI 473 41 121 59:06 9:32/M
16 Steve Russie Ypsilanti MI 769 44 139 1:02:28 10:05/M
17 Gene Kim Ann Arbor MI 722 40 168 1:18:43 12:42/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trude Culver Haslett MI 480 49 68 52:50 8:31/M
2 Julia Collins Ypsilanti MI 475 48 80 53:59 8:42/M
3 Kat Hagedorn Ann Arbor MI 701 45 145 1:04:13 10:21/M
4 Carolan O'Keefe Belleville MI 607 47 148 1:04:36 10:25/M
5 Tami Salens Bad Axe MI 606 49 151 1:04:46 10:27/M
6 Anne Addesso Ypsilanti MI 453 49 159 1:07:49 10:56/M
7 Therese Adamowski South Lyon MI 452 49 162 1:09:39 11:14/M
8 Jeanette Frost Dexter MI 497 45 167 1:18:42 12:42/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Eberts Saline MI 622 45 17 43:48 7:04/M
2 Jim Ottaviani Ann Arbor MI 800 46 19 44:21 7:09/M
3 Donald Goven Ypsilanti MI 629 48 36 49:15 7:57/M
4 Michael Toth-Purcell Brighton MI 784 45 46 50:22 8:07/M
5 Roy Gomizawa West Bloomfield MI 626 47 47 50:31 8:09/M
6 Ronald Ladziak Whitmore Lake MI 732 45 63 52:24 8:27/M
7 John Boyd Ann Arbor MI 465 47 75 53:41 8:40/M
8 Joe Reynolds Ypsilanti MI 765 45 129 1:00:23 9:44/M
9 Robert Dennisuk Oak Park MI 483 49 160 1:08:27 11:02/M
10 Ron Hopp Ann Arbor MI 709 49 166 1:16:24 12:19/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Wiseman Ypsilanti MI 790 51 130 1:00:34 9:46/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Barnhart Reading MI 616 54 26 47:16 7:37/M
2 Jeffrey Kerr Belleville MI 721 51 55 51:49 8:21/M
3 Steve Collins Ypsilanti MI 474 50 84 54:17 8:45/M
4 Domingo Valadez Temperance MI 614 51 132 1:00:51 9:49/M
5 Jack Wiseman Ypsilanti MI 789 51 137 1:02:16 10:03/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Harju Ypsilanti MI 703 57 127 1:00:14 9:43/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Haack Ann Arbor MI 604 57 43 50:14 8:06/M
2 Kimmer Jaske Farmington MI 714 57 111 57:36 9:17/M
3 Pierre Lavalard Ann Arbor MI 738 59 114 58:17 9:24/M
4 Robert Knudsen Lincoln Park MI 728 58 119 58:53 9:30/M
5 Frederick Conrad Ann Arbor MI 478 55 123 59:44 9:38/M

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adele Sowinski Ann Arbor MI 623 64 155 1:07:06 10:49/M

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Kosen Shelby Twp MI 625 60 32 48:28 7:49/M
2 Rick Stevens Ann Arbor MI 778 64 40 49:40 8:01/M
3 Daniel Blower Ypsilanti MI 463 60 42 49:58 8:04/M
4 Jerome Mittman Northville MI 747 65 77 53:47 8:40/M
5 Rand Robinson Ypsilanti MI 630 60 113 58:10 9:23/M
6 Jerry Fouchey Ann Arbor MI 610 60 126 1:00:09 9:42/M
7 Scott Elliott Ypsilanti MI 488 61 138 1:02:17 10:03/M

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Wehrly Madison Heights MI 787 70 72 53:14 8:35/M





Running the Rails Kids Half Mile
Overall Finish List
August 22, 2010
Results by Everal Race Management

Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time
1 Nicholas Elling Ypsilanti MI 17 10 M 1 0-99 03:18
2 Sebastian Stukel Westland MI 11 9 M 2 0-99 03:20
3 Caitlin Roupe New Boston MI 10 8 F 1 0-99 03:53
4 Ayden Roupe New Boston MI 9 7 M 3 0-99 04:14
5 Isabella Treglia Chelsea MI 15 6 F 2 0-99 04:31
6 Taiyo Tanoue Canton MI 13 6 M 4 0-99 04:34
7 Breeann Roupe New Boston MI 8 5 F 3 0-99 04:37
8 Arianna Treglia Chelsea MI 14 4 F 4 0-99 05:07
9 Evan Richert Ypsilanti MI 21 4 M 5 0-99 05:35
10 Hudson Burkett Grosse Pointe Park 2 4 M 6 0-99 05:39
11 Isabella Waite Ypsilanti MI 16 4 F 5 0-99 05:40
12 Hunter Knukowski Allen Park MI 22 6 M 7 0-99 05:52
13 Cicely Bohms Ypsilanti MI 1 6 M 8 0-99 06:12
14 Kurumi Ichihara Canton MI 18 5 F 6 0-99 06:20
15 Teruto Tanoue Canton MI 12 4 M 9 0-99 06:24
16 Nicholas Ventura Canton MI 19 5 M 10 0-99 06:42
17 Brandon Ventura Canton MI 20 2 M 11 0-99 07:28



Ypsilanti, MI
Provided by Everal Race Management