Camino of Saint James 8K Run and 5K Walk

back to results

Aug. 15, 2010

Camino of Saint James 8K Run and 5K Walk
Mason, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Overall Female Open Winners


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Latimer 157 26 12 35:19.6 7:04/M
Overall Male Open Winners


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Stewart 117 18 1 28:04.4 5:37/M
Overall Female Master Winners


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Barber 56 51 24 39:47.1 7:57/M
Overall Male Master Winners


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Hinkle 84 47 9 33:09.2 6:38/M
Female 14 and under


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Abrianna Soule 115 14 23 39:42.2 7:56/M
2 Claudia Vondra 129 10 73 47:49.1 9:34/M
3 Cassidy Hass 82 14 85 52:06.2 10:25/M
4 Hannah Warner 131 11 94 56:25.6 11:17/M
Male 14 and under


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Ingle 88 14 6 32:29.9 6:30/M
2 Christian Thornton 127 14 17 36:59.8 7:24/M
3 Corbin Shuler 165 14 21 38:45.7 7:45/M
Female 15 to 19


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Chelsie Taylor 126 17 49 44:24.2 8:53/M
2 Brittany Andres 146 18 54 44:59.8 9:00/M
3 Katy Essenmacher 72 17 86 52:52.9 10:34/M
Male 15 to 19


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tanner Hinkle 86 15 2 29:10.1 5:50/M
2 Joe Cecil 67 16 3 29:45.5 5:57/M
3 Jacob Hanson 81 15 5 30:58.8 6:12/M
4 Korey Derouchie 152 18 7 32:55.0 6:35/M
5 Cody Shields 114 18 48 44:23.9 8:53/M
6 Couin Chrispens 68 16 108 1:08:19.1 13:40/M
Female 20 to 24


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthea Brandenburg 195 20 25 39:52.5 7:58/M
2 Rebecca Stewart 116 23 78 48:11.0 9:38/M
3 Rebecca Bell 63 22 79 48:22.5 9:40/M
4 Erin Frame 78 20 82 50:29.9 10:06/M
5 Laura Bappert 55 21 87 53:15.2 10:39/M
6 Kristin Beery 61 20 101 58:31.3 11:42/M
Male 20 to 24


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Bell 62 20 35 42:42.5 8:32/M
Female 25 to 29


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Emilie Klemptner 96 27 38 42:57.1 8:35/M
2 Shannon Pedit 107 27 55 45:02.5 9:00/M
3 Jessica Karr 93 28 58 45:33.2 9:07/M
4 Heather Eifert 180 28 77 48:09.6 9:38/M
5 Andrea Luetkemeyer 98 26 81 49:45.6 9:57/M
6 Jennifer Fildey 75 27 83 50:39.2 10:08/M
7 Erica Barker 58 28 106 1:02:09.1 12:26/M
8 Cassie Nemastil Franks 103 25 110 1:09:00.5 13:48/M
9 Lindsey McAinsh 100 25 111 1:09:03.9 13:49/M
Male 25 to 29


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Ingle 87 28 8 32:58.3 6:36/M
2 Mike Tiffany 192 29 16 36:55.0 7:23/M
3 Nick Lorenzen 194 28 34 42:25.5 8:29/M
4 Anthony Klemptner 95 26 37 42:56.9 8:35/M
5 Jon Coleman 69 25 75 47:53.7 9:35/M
6 Andrew Orions 186 26 80 49:35.4 9:55/M
7 Howard Ehresman 70 26 107 1:03:10.5 12:38/M
Female 30 to 39


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheris Grasse 80 38 15 36:52.3 7:22/M
2 Kari Sederburg 161 30 22 38:54.5 7:47/M
3 Heidi Frei 200 30 27 40:02.5 8:00/M
4 Vicki Baker 54 32 56 45:05.2 9:01/M
5 Jessica Corson 137 31 61 46:28.3 9:18/M
6 Katie Vondra 128 34 74 47:50.2 9:34/M
7 Jessica Nance 102 33 76 47:55.0 9:35/M
8 Danielle Foss 77 36 90 54:28.5 10:54/M
9 Jennifer Graber 169 37 91 54:36.1 10:55/M
10 Kristin Tanis 125 31 109 1:09:00.2 13:48/M
Male 30 to 39


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Quiring 153 38 4 30:27.4 6:05/M
2 Justin Kunakle 199 32 18 37:07.9 7:25/M
3 Brian Loomis 198 39 40 43:24.0 8:41/M
4 Clay Rohrer 182 32 45 44:10.1 8:50/M
5 Timothy Corson 138 34 46 44:15.2 8:51/M
6 Mark Jacobsen 203 31 51 44:31.3 8:54/M
7 David Sherfinski 113 33 62 46:45.1 9:21/M
8 Mike Bocek 148 36 63 46:47.0 9:21/M
9 Joseph Graber 168 39 89 53:40.1 10:44/M
Female 40 to 49


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Pulver 176 49 36 42:54.0 8:35/M
2 Joyce Stout 122 47 42 43:50.8 8:46/M
3 Amy Willing 173 46 50 44:25.9 8:53/M
4 Amy Hinkle 85 43 53 44:57.8 8:59/M
5 Donna Szczepaniak 124 44 57 45:10.3 9:02/M
6 Beth Johns 90 49 93 55:58.7 11:12/M
7 Kathy Schroeder 112 44 95 56:45.6 11:21/M
8 Annette Barker 57 49 103 59:34.5 11:55/M
9 Jenna Lulli 204 48 104 59:35.3 11:55/M
10 Cheryl Boss 65 42 105 1:00:06.9 12:01/M
Male 40 to 49


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Jones 91 44 10 33:21.1 6:40/M
2 Ronald Foss 76 45 13 35:58.8 7:12/M
3 Patrick O'Connor 105 49 28 40:09.5 8:02/M
4 Andy Walsh 201 40 29 40:33.9 8:07/M
5 Christopher Bayley 60 47 39 43:08.8 8:38/M
6 Mike Gallihugh 170 47 43 43:59.8 8:48/M
7 James McAlary 136 43 52 44:44.3 8:57/M
8 Jerry Barker 59 42 60 46:26.7 9:17/M
9 Michael Kim 94 48 64 46:53.0 9:23/M
10 Chris Iott 89 48 65 47:02.2 9:24/M
11 John Bennett 64 48 68 47:14.1 9:27/M
12 Jay Weessies 133 41 70 47:23.1 9:29/M
13 Ron Hagle 147 44 99 58:01.5 11:36/M
Female 50 and over


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Fiedler 74 52 66 47:12.0 9:26/M
2 Elizabeth Stewart 118 56 67 47:13.1 9:27/M
3 Paula Pendergast 108 56 88 53:17.0 10:39/M
4 Marge Novak 104 64 92 54:38.7 10:56/M
5 Sharon Frischman 79 51 98 57:16.9 11:27/M
6 Patricia Kuptz 97 52 100 58:15.8 11:39/M
Male 50 and over


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Hayhoe 185 58 14 36:48.5 7:22/M
2 Joe Pulver 177 51 19 37:56.0 7:35/M
3 Steve Baker 53 51 20 38:40.5 7:44/M
4 James Hicks 334 68 26 39:59.0 8:00/M
5 Thomas Stumpfig 123 58 30 41:18.1 8:16/M
6 Steven Hanson 184 50 31 41:33.2 8:19/M
7 Paul Brawdenburg 197 55 32 41:51.6 8:22/M
8 Randy Fiedler 73 59 33 42:15.4 8:27/M
9 Joe Evans 172 56 41 43:49.0 8:46/M
10 Douglas Kamman 149 53 44 44:04.7 8:49/M
11 Calvin Stout 121 57 47 44:17.6 8:51/M
12 Tom Brower 66 61 59 46:05.8 9:13/M
13 Robert Rose 111 52 69 47:16.1 9:27/M
14 Steve Calverley 196 57 71 47:26.2 9:29/M
15 Clyde Briner 193 52 72 47:44.5 9:33/M
16 James Mowry 190 69 84 50:43.8 10:09/M
17 Kevin Warner 132 54 96 56:45.8 11:21/M
18 Todd Eldred 71 52 102 58:39.1 11:44/M
Male no age given


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Martin 178 99 11 33:47.4 6:45/M
2 Randy Kloeckner 162 99 97 57:10.8 11:26/M




Female 0-99


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cora Smith 166 11 1 34:01.3 10:58/M
2 Claire Lafleur 24 11 2 36:41.9 11:50/M
3 Rebecca Schmidt 171 21 3 38:17.0 12:21/M
4 Gayle Beery 4 41 4 40:16.1 12:59/M
5 Karisa Mullins 35 12 6 42:20.5 13:39/M
6 Kimberly Martin 29 41 7 42:31.7 13:43/M
7 Kathy Mullins 36 41 8 42:50.6 13:49/M
8 Tracy Iott 21 46 9 42:51.5 13:49/M
9 Tiffany Leonard 181 23 10 43:09.8 13:55/M
10 Morgan Szczepaniak 48 14 11 44:32.1 14:22/M
11 Piedad Kelly 139 59 12 44:52.4 14:28/M
12 Lorenza Herrick 19 43 13 45:07.2 14:33/M
13 Becky Swab 134 99 14 45:08.5 14:34/M
14 Ana Kelly 140 32 18 45:54.6 14:48/M
15 Meredith Baker 179 38 19 45:58.3 14:50/M
16 Jeong-Soon Park 40 44 20 46:07.1 14:53/M
17 Janis Haynes 159 62 21 46:17.2 14:56/M
18 April Oesterle 106 20 22 46:20.1 14:57/M
19 Kathy Oeslerle 187 54 23 46:40.7 15:03/M
20 Dawn Austin 1 37 25 46:47.1 15:05/M
21 Bridget Andres 145 14 26 46:48.3 15:06/M
22 Darlene Andres 144 47 27 46:50.0 15:06/M
23 Sandy Venier 50 63 28 47:56.6 15:28/M
24 Lisa Burley 174 29 29 48:55.2 15:47/M
25 Sara Ingle 20 30 31 49:05.7 15:50/M
26 Karin Hanson 16 41 32 49:05.9 15:50/M
27 Pamela Prokop 42 55 33 49:46.8 16:03/M
28 Lisa O'Connor 38 45 35 50:33.2 16:18/M
29 Maddie O'Connor 39 11 36 50:33.4 16:18/M
30 Janelle Swab 46 99 37 51:01.6 16:27/M
31 Rachel Miller 33 99 38 51:01.8 16:27/M
32 Caitlin Cummer 150 21 39 51:54.3 16:45/M
33 Mary Kamman 151 50 40 51:54.5 16:45/M
34 Sue Hinkley 160 55 41 51:58.1 16:46/M
35 Arlmrbt Purdy 189 57 42 52:09.8 16:49/M
36 Chelsea Barker 3 26 43 52:17.1 16:52/M
37 Andrea M. Mena 31 51 44 53:32.3 17:16/M
38 Mary Jacobsen 202 30 45 54:03.1 17:26/M
39 Tess Layman 27 57 46 54:03.9 17:26/M
40 Alicia Layman 25 22 47 54:35.6 17:36/M
41 Marissa Layman 26 28 48 54:40.4 17:38/M
42 Brie Hensley 18 30 49 54:40.7 17:38/M
43 Erin Etters 13 30 52 55:09.2 17:47/M
44 Gloria Bond 7 99 53 55:35.1 17:56/M
45 Erica Bond 6 99 54 56:22.5 18:11/M
46 Geneva Hawthorne 142 99 55 57:08.7 18:26/M
47 Bonnie Mowry 191 62 56 58:10.9 18:46/M
48 Tsey Ewain 183 99 57 58:11.4 18:46/M
49 Phyllis Montague 34 73 59 1:03:55.8 20:37/M
50 Nicole Belman 5 30 60 1:04:14.1 20:43/M
51 Danielle Redman 43 32 61 1:04:50.4 20:55/M
52 Connie Brevard 9 56 62 1:04:50.8 20:55/M
53 Barbara White 52 99 63 1:08:40.7 22:09/M
54 Jean Heffron 17 99 64 1:08:41.3 22:09/M
55 Mary Brown 10 59 65 1:27:37.3 28:16/M
56 Teresa Dollman-Jersey 11 99 66 1:27:37.3 28:16/M
57 Jackie Swad 47 99 67 1:33:02.3 30:01/M
58 Teresa Babin 2 99 68 1:33:02.3 30:01/M
59 Betty Miller 32 99 69 1:33:02.3 30:01/M
60 Betty Rodriguez 44 99 70 1:33:02.3 30:01/M
Male 0-99


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Maddix 164 59 5 40:51.6 13:11/M
2 Patrick Martin 30 53 15 45:15.4 14:36/M
3 Lawrence Prokop 41 58 16 45:52.1 14:48/M
4 James Kelly 141 63 17 45:54.3 14:48/M
5 Ara Szczepaniak 167 16 24 46:46.8 15:05/M
6 Chris Stevens 175 99 30 48:55.7 15:47/M
7 Cooper O'Connor 37 9 34 49:57.0 16:07/M
8 John Long 28 62 50 55:08.3 17:47/M
9 James Etters 14 31 51 55:08.9 17:47/M
10 Bill St. John 163 71 58 1:03:55.3 20:37/M

Mason, MI
Provided by Michigan Running Foundation