Shillelagh Four Mile Run & Walk

back to results

Mar. 11, 2007

Shillelagh Four Mile Run & Walk
Flushing, MI
Results provided by Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 1 James Gale 252 Livonia 20:07 5:02
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 16 Lisa Veneziano 381 Fenton 24:09 6:03
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 6 Chris Glowacki 338 Freeland 22:36 5:39
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 70 Wanda Tanner 317 Flint 28:26 7:07
MALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 401 Kade Wagner 63 Clio 48:01 12:01
2 415 Jacob Jones 216 Flint 51:34 12:54
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 85 Kaylie Milne 463 Grand Blanc 29:10 7:18
2 187 Aja Deyo 240 Frankenmuth 33:26 8:22
AMLE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 9 David Madrigal Iii 262 Durand 23:12 5:48
2 25 Matt Cobb 288 Owosso 25:02 6:16
3 37 Michael Stratton Ii 246 Flushing 26:36 6:39
4 50 Tony Blower 275 Swartz Creek 27:40 6:55
5 57 Jacob Cobleigh 256 Flushing 27:52 6:58
6 104 Cody Duguid 316 Durand 29:55 7:29
7 123 Brandon Kapoor 356 Clio 30:43 7:41
8 190 Joey Hladik 388 Flushing 33:37 8:25
9 220 Johnathan Parker 177 Clio 35:09 8:48
10 261 Blake Stephens 238 Flushing 36:42 9:11
11 343 Josh Wesley 198 Brighton 42:31 10:38
12 344 Jake Freeman 133 Montrose 42:32 10:38
13 345 Connor Everhart 49 Linden 42:41 10:41
14 373 Paul Bucholtz 1243 Swartz Creek 45:02 11:16
15 403 Robert McFadden 1244 Swartz Creek 48:57 12:15
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 179 Katelynn Witten 304 Swartz Creek 33:14 8:19
2 193 Talia Flint 54 Flushing 33:44 8:26
3 227 Kelsey Reid 420 Davison 35:18 8:50
MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 4 Kenny Wall 245 Flushing 21:56 5:29
2 5 Patrick Cassady 349 Flushing 22:24 5:36
3 10 Nate Shaw 261 Durand 23:16 5:49
4 28 Ryan Hladik 387 Flushing 25:15 6:19
5 29 Stephen Schlaack 359 Owosso 25:21 6:21
6 47 Philip Edwards 57 Flushing 27:22 6:51
7 64 Kyle Thatcher 264 Waterford 28:13 7:04
8 65 Ian Topping 455 Flint 28:13 7:04
9 72 Bryan Holloway 243 Flushing 28:29 7:08
10 96 Ryan Blower 277 Swartz Creek 29:34 7:24
11 208 Dennis Grames 278 Waterford 34:18 8:35
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 184 Danette Disbrow 276 Gaines 33:22 8:21
2 194 Serena Lynch 425 Munger 33:45 8:27
3 326 Kimberlynn Princing 87 Flint 40:58 10:15
4 407 Katie Pickvet 237 Flint 49:25 12:22
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 2 Jerome Recker 326 Kimball Township 20:30 5:08
2 3 Donald Richmond 333 Ortonville 20:49 5:13
3 15 Jake Schultz 236 Frankenmuth 24:06 6:02
4 34 Cory Steuben 191 Troy 26:03 6:31
5 163 Curran Lynch 318 Flint 32:38 8:10
6 195 Jonathan Lacy 319 Flushing 33:45 8:27
7 213 Dustin Grochowski 144 Flushing 34:47 8:42
8 266 Nick Freeman 134 East Lansing 36:56 9:14
9 290 Benjamin Holloway 414 . 38:25 9:37
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 156 Megan Blamer 115 St. Helen 32:22 8:06
2 161 Rachel Putman 447 Fenton 32:36 8:09
3 180 Rebecca Richardson 183 Burton 33:14 8:19
4 198 Becky McPherson 419 Flushing 33:48 8:27
5 233 Amanda Zuniga 104 Ovid 35:37 8:55
6 238 Maureen Hinterman 154 East Lansing 35:45 8:57
7 244 Darcy Cronin 462 Flushing 36:13 9:04
8 264 Jill Stall 102 Flint 36:52 9:13
9 267 Chelsea Baldwin 113 East Lansing 36:56 9:14
10 283 Kelly Howarth 399 Burton 37:56 9:29
11 291 Stephanie Cox 397 Grand Blanc 38:27 9:37
12 321 Megan Ryan 315 Royal Oak 40:50 10:13
13 350 Lauren Griffin 143 Fowlerville 43:02 10:46
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 17 Doug Vaughn 380 South Lyon 24:25 6:07
2 27 Marcus Marek 168 Grand Blanc 25:13 6:19
3 58 Brandon Perry 382 Burton 28:03 7:01
4 62 Andrew Schmit 186 Fenton 28:08 7:02
5 127 Dan Armstrong 81 Ortonville 30:54 7:44
6 133 Nicholas Murphy 173 Swartz Creek 31:14 7:49
7 262 Thomas Ureche Jr 343 Linden 36:50 9:13
8 302 Jeremy Goodman 140 Swartz Creek 39:26 9:52
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 95 Kate Waxweiler 32 Flushing 29:25 7:22
2 197 Julie Clark 417 Swartz Creek 33:48 8:27
3 215 Kelly Pilon 96 Mt Morris 34:49 8:43
4 219 Jennifer Shaw 25 East Lansing 35:03 8:46
5 239 Jacqui Tomyn 433 Flint 35:51 8:58
6 263 Jamie Ureche 328 Linden 36:51 9:13
7 289 Tiffanie Taylor 389 Fenton 38:24 9:36
8 337 Nicole McVey 347 Fenton 42:11 10:33
9 371 Lindsay Hollenbeck 392 Flint 44:57 11:15
10 406 Tammy Hagen 64 Clio 49:22 12:21
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 7 Clinton Lawhorne 20 Morrice 22:38 5:40
2 14 James Teeple 362 Grand Blanc 23:58 6:00
3 38 Brian Moffett 401 Fenton 26:36 6:39
4 46 Shannon Scott Cameron 402 Clio 27:19 6:50
5 61 Chris Waxweiler 89 Flushing 28:08 7:02
6 68 Mark Bolin 263 Flushing 28:17 7:05
7 69 Dennis Carignan 454 Flint 28:26 7:07
8 78 Matthew Brandt 368 Davison 28:41 7:11
9 81 Matthew Nyquist 230 Dearborn 28:49 7:13
10 112 Nathan Worthing 201 Jackson 30:06 7:32
11 142 Craig Meyer 373 Davison 31:38 7:55
12 212 Phillip Bartholomew 390 Clio 34:45 8:42
13 237 Anthony Jasen 270 Swartz Creek 35:44 8:56
14 336 David Juillet 205 Flint 41:59 10:30
15 381 Jeremy Auld 112 Flint 45:20 11:20
16 382 Daniel Gaudet 269 Flushing 45:35 11:24
17 395 Stuart Schisler 219 Grand Blanc 47:06 11:47
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 75 Jessica Guibord 147 Grand Blanc 28:37 7:10
2 102 Bonnie Verran 195 Flint 29:51 7:28
3 141 Mary Ortman 176 Grand Blanc 31:34 7:54
4 211 Laura Burnett 377 Davison 34:43 8:41
5 221 Emily Kaiser 158 Jackson 35:09 8:48
6 232 Kitty A Lemon 70 Galesburg 35:26 8:52
7 234 Melodie Burgess 117 Clio 35:39 8:55
8 235 Holly Dean 95 Mount Morris 35:41 8:56
9 255 Heather Grzymkowski 146 Flint 36:38 9:10
10 292 Tracy Woodke 92 Harbor Beach 38:36 9:39
11 300 Kandace Lloyd 51 Linden 39:24 9:51
12 312 Tamika Anderson 408 Flint 40:25 10:07
13 318 Valerie Wheeler 17 Fenton 40:40 10:10
14 323 Stephanie Staley 190 Flushing 40:51 10:13
15 329 Leslie Schneemann 188 Grand Blanc 41:19 10:20
16 383 Marie Gaudet 268 Flushing 45:35 11:24
17 393 Evie Archambeau 308 Fenton 47:01 11:46
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 22 Bret Stone 192 Okemos 24:55 6:14
2 63 Matthew Howe 314 Mt Morris 28:10 7:03
3 66 Brian Warden 301 Swartz Creek 28:14 7:04
4 90 Paul D Palmer 427 Cincinnati 29:15 7:19
5 93 David Bade 430 Flushing 29:23 7:21
6 107 Thomas Brozovich 258 Lakeport 30:01 7:31
7 108 John Mitchell 254 Lakeport 30:01 7:31
8 117 Mark Alexander 266 Swartz Creek 30:18 7:35
9 118 Greg O'Boyle 175 Elwell 30:19 7:35
10 119 Dave Manges 361 Flint 30:27 7:37
11 168 Eric Hernandez 426 Davison 32:41 8:11
12 186 Greg Pfeiffer 179 Durand 33:26 8:22
13 207 Ronald Byard 409 Grand Blanc 34:17 8:35
14 304 Myron Gracey 141 Grand Blanc 39:46 9:57
15 319 Everett Centerwall Iii 24 Flint 40:42 10:11
16 322 Chad Sharpe 15 Montrose 40:50 10:13
17 396 Kregg Matheson 415 Flushing 47:21 11:51
18 413 Robert Johnson 432 Flushing 51:15 12:49
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 30 Malissa Lauderbaugh 311 Flint 25:24 6:21
2 45 Karen Alexander 265 Swartz Creek 27:08 6:47
3 116 Valerie Fontan 298 Flushing 30:14 7:34
4 126 Jacqueline Smiley 438 Grand Blanc 30:51 7:43
5 131 Jody Ariss 322 Grand Blanc 31:08 7:47
6 192 Michelle Bueche 249 Flushing 33:40 8:25
7 256 Natalie Davis 234 Linden 36:38 9:10
8 284 Stephanie Potts 406 Clio 37:57 9:30
9 293 Shelli Abyad 108 Grand Blanc 38:41 9:41
10 299 Renee Foote 434 Davison 39:19 9:50
11 305 Sonia Frye 135 Swartz Creek 39:48 9:57
12 325 Linda Deitering 124 Lapeer 40:57 10:15
13 338 Marci Colyer 120 Flint 42:23 10:36
14 362 Jennifer Adams 109 Clio 44:21 11:06
15 377 Amy Wykes 80 Flushing 45:15 11:19
16 388 April O'Toole 366 Fenton 46:25 11:37
17 390 Chantelle Jablonski 400 Linden 46:26 11:37
18 392 Cathie Horan 307 Fenton 47:01 11:46
19 404 Lynda Gibson 137 Frankenmuth 49:06 12:17
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 8 Marty Alward 279 Okemos 23:02 5:46
2 19 John Niven 53 Swartz Creek 24:38 6:10
3 26 David Sievert 459 Frankenmuth 25:08 6:17
4 31 Thomas Pawlyn 404 Troy 25:35 6:24
5 39 Bill Khan 337 Grand Blanc 26:37 6:40
6 42 Jeffrey Callard 267 Fenton 26:52 6:43
7 52 Marty Ferrara 45 Flushing 27:42 6:56
8 55 Lee Stoeckl 395 Mount Morris 27:49 6:58
9 56 Tim Brooks 21 Flushing 27:50 6:58
10 74 Neil Stambersky 348 Ovid 28:35 7:09
11 79 Duane Culp 101 Commerce Twp 28:41 7:11
12 83 Joseph L MacKsood 100 Fenton 29:03 7:16
13 86 Jim Zittel 360 Waterford 29:10 7:18
14 88 Frederick Fitch 128 Frankenmuth 29:13 7:19
15 105 Joe Heslip 255 Howell 29:58 7:30
16 110 Scott McCuaig 458 East Lansing 30:04 7:31
17 113 Anthony Fitzpatrick 280 Grand Ledge 30:07 7:32
18 114 Robert Vogt 283 Grand Blanc 30:08 7:32
19 121 Steve Maki 424 Flint 30:40 7:40
20 130 Michael Stone 47 Grand Blanc 31:03 7:46
21 167 Anthony Kilbury 8 Flint 32:41 8:11
22 210 Jeff Tomczak 452 Flushing 34:41 8:41
23 268 Rick Grunow 450 Swartz Creek 36:58 9:15
24 270 James Ortiz 340 Brighton 37:07 9:17
25 306 Doug Witten 303 Swartz Creek 39:50 9:58
26 416 Larry Maviak 310 Flushing 52:11 13:03
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 122 Brenda Sievert 460 Frankenmuth 30:42 7:41
2 166 Gloria Maki 423 Flint 32:41 8:11
3 188 Michelle Van Buskirk 61 Flint 33:28 8:22
4 196 Shelia Allen 52 Davison 33:45 8:27
5 214 Crystal Oswald 91 Palms 34:48 8:42
6 224 Audra Parmer 178 Flushing 35:14 8:49
7 229 Kathy Walter 197 Grand Blanc 35:23 8:51
8 249 Cheryl Pierson 85 Otisville 36:22 9:06
9 253 Michele Hyde 334 Flint 36:36 9:09
10 260 Penny Daly 370 Grand Blanc 36:41 9:11
11 274 Ann Taylor 194 Flushing 37:25 9:22
12 279 Marilyn Shaski 407 Montrose 37:48 9:27
13 294 Anne Harvey 151 Flushing 38:52 9:43
14 297 Diane Hamilton 242 Flushing 39:14 9:49
15 311 Vonnie Ryan 357 Flushing 40:24 10:06
16 314 Mary Grunow 449 Swartz Creek 40:33 10:09
17 317 Carrie Bradish 209 Durand 40:39 10:10
18 332 Elisabeth Stone 46 Grand Blanc 41:31 10:23
19 340 Lee Ann Phillips 48 Grand Blanc 42:27 10:37
20 352 Patricia Fries 365 Swartz Creek 43:08 10:47
21 356 Jacqueline Kildee-Tayl 163 Swartz Creek 43:46 10:57
22 380 Pamela Perez 4001 Clarkston 45:18 11:20
23 398 Lori Glenn 208 Fenton 47:44 11:56
24 412 Colleen Lynch 271 Flint 51:06 12:47
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 11 Dave Wolbert 363 Flint 23:30 5:53
2 12 Roger Lara 384 Grand Blanc 23:39 5:55
3 13 Michael Cudlip 358 Ft Gratiot 23:41 5:56
4 21 Michael Suski 342 Grand Blanc 24:53 6:14
5 32 Roy Pearsall 76 Highland 25:43 6:26
6 33 Keith Peterson 456 Whitmore Lake 25:54 6:29
7 43 Reed Swanson 193 East Tawas 26:59 6:45
8 54 Charles Pendergrass 312 Flint 27:46 6:57
9 60 Mike Froats 369 Grand Blanc 28:07 7:02
10 73 Tomm McLean 297 Mt Morris 28:35 7:09
11 84 Wayne Lynch 272 Flint 29:04 7:16
12 120 Timothy Granger 405 Columbiaville 30:34 7:39
13 124 Wade Batey 114 Flint 30:45 7:42
14 128 Peter Buccos 84 Marysville 30:54 7:44
15 134 Thomas Zuniga 103 Ovid 31:19 7:50
16 137 Dean Walker 196 Bath 31:24 7:51
17 143 Andrew Griffin 7 Flint 31:38 7:55
18 153 Brian Larive 165 Kawkawlin 32:12 8:03
19 159 Dan Deyo 239 Frankenmuth 32:31 8:08
20 165 Dewey Taylor 394 Clio 32:40 8:10
21 200 John Kreucher 371 Davison 33:52 8:28
22 209 Terry Wittock 443 Flushing 34:18 8:35
23 223 Robert Murphy 6 Linden 35:13 8:49
24 228 David Reid 421 Davison 35:20 8:50
25 231 Thomas Jones 157 Clarkston 35:23 8:51
26 245 John Andrews 461 Flushing 36:14 9:04
27 254 Ken Ortiz 325 Lennon 36:36 9:09
28 282 Donald Miner 335 Goodrich 37:51 9:28
29 303 John Fontana 131 Flint 39:40 9:55
30 349 Jeff Griffin 374 Fowlerville 43:01 10:46
31 357 John Storrer 393 Davison 43:46 10:57
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 71 Ruth Lara 383 Grand Blanc 28:26 7:07
2 151 Teresa L Martin 72 Freeland 32:10 8:03
3 182 Bridget Clouse 119 Lake Orion 33:15 8:19
4 203 Diane Fowkes 65 Gaines 34:00 8:30
5 265 Jan Henson 327 Ortonville 36:56 9:14
6 271 Mary Hansen 217 Fenton 37:16 9:19
7 307 Carol Peterson 448 Whitmore Lake 39:56 9:59
8 316 Lisa Reed 182 Grand Ledge 40:37 10:10
9 327 Peggy Arndt 111 Flushing 41:14 10:19
10 334 Laura Austin-Elloit 289 Swartz Creek 41:50 10:28
11 347 Rita Szukhent 376 Flushing 42:55 10:44
12 360 Marsha McDonald 90 Flint 44:09 11:03
13 363 Barbara Arline 300 Grand Blanc 44:28 11:07
14 364 Pamela Kitchen 29 Mt. Morris 44:28 11:07
15 399 Karen Lewis 437 Brighton 47:45 11:57
16 400 Brenda Miracle 169 Bath 47:46 11:57
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 23 Rick Duhaime 309 Holly 24:58 6:15
2 35 Robert Zendler Ii 212 Flint 26:27 6:37
3 36 Ronald Durham 253 Flushing 26:34 6:39
4 41 Jim L Pougnet 375 Flushing 26:52 6:43
5 48 Gordon Gibson 16 Flint 27:28 6:52
6 77 Brian Wall 244 Flushing 28:38 7:10
7 91 Robin Pearce 313 New Hudson 29:15 7:19
8 115 Jack Kohn 210 Grand Blanc 30:10 7:33
9 139 Joe Langston 22 Flushing 31:31 7:53
10 140 John Metevia 68 Midland 31:34 7:54
11 150 Andrew Kaloz 88 Swartz Creek 32:08 8:02
12 158 Mark Faber 341 Flushing 32:31 8:08
13 162 Thomas Mitchell 412 Davison 32:37 8:10
14 164 David A Ruddy 332 Montrose 32:39 8:10
15 177 Steve Wilson 355 Flushing 33:10 8:18
16 181 David Penzien 36 Attica 33:15 8:19
17 183 Frank C Johnson 28 Saginaw 33:20 8:20
18 191 Thomas Lynch 410 Flushing 33:38 8:25
19 202 Jonathan Lewis 436 Brighton 33:57 8:30
20 218 Michael Ortiz 305 Swartz Creek 35:00 8:45
21 241 Scott Lawrence 440 Grand Blanc 35:51 8:58
22 247 Gary Ward 413 Lansing 36:15 9:04
23 248 George B Rasch 346 Fenton 36:22 9:06
24 258 Douglas P Adams 444 Swartz Creek 36:40 9:10
25 286 Dennis Dalton 324 Montrose 38:14 9:34
26 301 Bruce G Clark 59 Merrill 39:24 9:51
27 308 William R Williams 354 Clio 40:00 10:00
28 346 Brady Enos 213 Flint 42:51 10:43
29 418 Rick Delgado 274 Owosso 54:55 13:44
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 147 Michelle Jo Dvorak 441 Burton 31:46 7:57
2 155 Lou Mullins 75 St Joachim 32:15 8:04
3 206 Glenda Card 55 Oak Park 34:15 8:34
4 225 Susan Harper 344 Northville 35:17 8:50
5 242 Denise Heath 378 Ann Arbor 36:02 9:01
6 243 Kathy Valasek 71 Owosso 36:11 9:03
7 246 Ellen Stewart-Miller 12 Flushing 36:14 9:04
8 277 Deborah Delgado 125 Owosso 37:42 9:26
9 278 Cathy Amboy 110 Lapeer 37:47 9:27
10 287 Susan Scharrer 34 Clio 38:21 9:36
11 295 Valerie Kump-Dutkowski 350 Flushing 38:56 9:44
12 296 Deborah Holloway 241 Flushing 39:12 9:48
13 330 Yvonne Flynn 31 New Lothrop 41:23 10:21
14 353 Shelley Gilbert 41 Swartz Creek 43:09 10:48
15 354 Cheryl Korf 164 Owosso 43:23 10:51
16 359 Gilda Tucker 453 East Lansing 44:00 11:00
17 366 Betty Adams 445 Swartz Creek 44:41 11:11
18 369 Eileen Kern 161 Reese 44:57 11:15
19 374 Marilyn A Clark 60 Merrill 45:05 11:17
20 376 Colleen Hames 66 Metamora 45:07 11:17
21 379 Dale Decker 123 Clarkston 45:18 11:20
22 385 Catherine Jackson 156 Clarkston 45:57 11:30
23 389 Barb Thibodeau 372 Linden 46:25 11:37
24 397 Kristine Church 93 Flint 47:21 11:51
25 405 Hope McLincha 294 Clio 49:08 12:17
26 408 Elizabeth Dyhouse 42 Flushing 49:53 12:29
27 414 Debra Masters 287 Davison 51:17 12:50
28 417 Jane Odell 320 Mount Morris 53:49 13:28
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 49 Michael Manor 11 Clio 27:36 6:54
2 59 Bob Kosen 422 Shelby Twp 28:07 7:02
3 82 William Hart 150 Birch Run 28:54 7:14
4 87 Mike Murphy 204 Burton 29:13 7:19
5 100 Len J Fuerth 74 Woodslee, Ont 29:48 7:27
6 106 Thomas Claflin 257 Brighton 29:58 7:30
7 111 Jim Hess 231 Lake Orion 30:05 7:32
8 129 Robert Dyhouse 43 Flushing 30:58 7:45
9 132 Bruce Lawrence 446 Hadley 31:14 7:49
10 154 Dave Pine 181 Northville 32:13 8:04
11 172 Bill Garrity 136 Ann Arbor 32:59 8:15
12 174 Dale Thibodeau 351 Brighton 33:03 8:16
13 217 Riley McLincha 282 Clio 34:54 8:44
14 222 Dave Thurston 251 Fowler 35:10 8:48
15 240 Tom Ryan 185 Frankenmuth 35:51 8:58
16 250 Michael Light 323 Auburn Hills 36:28 9:07
17 252 Mike Salava 38 Owosso 36:35 9:09
18 288 Ron Readman 353 Howell 38:24 9:36
19 341 Michael Bowen 439 Flushing 42:30 10:38
20 348 David A Nemitz 260 Flint 42:59 10:45
21 358 Gregory Murray 174 Rochester Hills 43:54 10:59
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 92 Donna Olson 321 Canton 29:15 7:19
2 103 Maggy Zidar 281 Pontiac 29:53 7:29
3 160 Janeen A Dvorak 30 Corunna 32:34 8:09
4 171 Chris Fuerth 73 Woodslee, Ont 32:56 8:14
5 201 Melodie Maxfield 248 Oxford 33:53 8:29
6 273 Linda Flues 40 Munger 37:23 9:21
7 361 Kathy Wagner 416 Clio 44:16 11:04
8 378 Tawanie McLane 215 Flint 45:16 11:19
9 402 Judy Lemon 69 Galesburg 48:06 12:02
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 24 James Carlton 23 White Lake 25:00 6:15
2 51 Bill Robson 295 Grand Blanc 27:41 6:56
3 67 Mark Cryderman 121 Howell 28:15 7:04
4 89 Tom Wascha 428 Burton 29:13 7:19
5 99 Jerome Mittman 26 Northville 29:41 7:26
6 125 Michael Werner 284 North Street 30:47 7:42
7 135 Roger Kilponen 379 Grand Blanc 31:20 7:50
8 144 Leonard J Block 2 Bay City 31:38 7:55
9 145 Conrad Scharrer 33 Clio 31:42 7:56
10 169 David Pichey 35 Flint 32:46 8:12
11 178 Raymond L Peck Jr 39 Beaverton 33:12 8:18
12 189 Gary K Mundy 250 Gaines 33:28 8:22
13 204 Paul White 62 Fenton 34:04 8:31
14 272 Dan Dewey 126 Orion 37:22 9:21
15 275 James Collins 336 Auburn Hills 37:31 9:23
16 281 Lawrence Kaiser 159 Davison 37:50 9:28
17 313 Mark Mudd 172 Oxford 40:29 10:08
18 324 Martin McElroy 367 Davison 40:55 10:14
19 419 Donald Skunda 99 Durand 55:36 13:54
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 298 Dorothy Johnson 4 Indian River 39:19 9:50
2 315 Cheryl Greenfield 292 Sarnia 40:34 10:09
3 333 Shirley Larsen 232 Grand Blanc 41:48 10:27
4 351 Jacquie Wilson 352 Lapeer 43:08 10:47
5 368 Nancy Porter 37 Mt Pleasant 44:52 11:13
6 370 Onalee Brown 67 Fenton 44:57 11:15
7 394 Maureen Schisler 214 Gaines 47:05 11:47
8 410 Dorothy Morse 171 Lapeer 50:29 12:38
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 80 Richard Wallen 9 Flushing 28:47 7:12
2 97 Bill J Keller 44 Lansing 29:35 7:24
3 109 Lee Burch 14 Clio 30:02 7:31
4 146 Norman Hart 418 Davison 31:46 7:57
5 230 Floyd Light 167 Reese 35:23 8:51
6 236 Gerald Spiewak 189 Saint Clair Shore 35:42 8:56
7 409 Gerald Darby 290 Flint 50:28 12:37
8 411 Larry Brandon 3 Novi 50:35 12:39
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 257 Cathy D Detman 77 Flint 36:38 9:10
2 259 Jan Wallen 10 Flushing 36:41 9:11
3 335 Donna Downing 86 Port Huron 41:59 10:30
4 355 Betsy Light 166 Reese 43:26 10:52
5 365 Joan Darby 286 Flint 44:35 11:09
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 309 Glen Larsen 233 Grand Blanc 40:04 10:01
2 331 Harrison Hensley 13 Pinckney 41:27 10:22
3 339 Earl Hanson 1 Flint 42:23 10:36
4 372 Jerry Loviska 18 Fenton 44:58 11:15
5 375 Wally McLaughlin 451 Flushing 45:06 11:17
6 386 William Wilson 291 Otisville 46:10 11:33
7 391 William Rude 19 Lansing 46:55 11:44
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 387 Cleo Pawlyn 391 Selfridge 46:11 11:33
MALE AGE GROUP: 75 - 95
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 342 Harold Jones 94 Davison 42:31 10:38
2 421 Joe Thornburg 339 Troy 1:13:47 18:27
FEMALE AGE GROUP: 75 - 95
Place Oall Name No. Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oall Name No. Town Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 18 Dan Skinner 331 Linden 47 24:34 22:00 5:30
2 20 Joe Schloegl 293 Davison 47 24:41 22:07 5:32
3 98 Gregory Maxfield 247 Oxford 57 29:39 24:29 6:08
4 40 Adam Baldridge 220 Grand Blanc 42 26:42 24:52 6:13
5 53 Brad Schneemann 187 Grand Blanc 36 27:45 27:00 6:45
6 199 Michael Curtis 403 Swartz Creek 57 33:51 27:57 7:00
7 175 Randolph Roberts 435 Haslett 51 33:05 28:43 7:11
8 226 Michael Whitmire 411 Flushing 24 35:18 35:18 8:50
9 328 Robert Oakes Jr 299 Flint 45 41:14 37:31 9:23
10 420 Margaret De Koyer-Wats 122 Port Huron 57 1:04:39 51:37 12:55
HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oall Name No. Town Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 148 Dave Canute 211 Durand 58 31:57 26:09 6:33
2 101 Derrick Hassell 296 Clio 47 29:50 26:43 6:41
3 216 Michael Hinterman 155 Grand Blanc 52 34:49 29:58 7:30
4 173 Bob Ferguson 285 Pinckney 45 33:02 30:04 7:31
5 205 Larry Martin 431 Flushing 49 34:07 30:05 7:32
6 170 Mario Gaudreault 396 Flint 42 32:55 30:39 7:40
7 251 Jeffrey Hiller 153 Kalkaska 53 36:28 31:08 7:47
8 149 Dion Clark 464 Fowlerville 36 32:05 31:13 7:49
9 176 Brian Morley 170 Williamston 40 33:06 31:17 7:50
10 157 Brent Lanning 345 FLUSHING 29 32:25 32:23 8:06
11 276 Robert Wesley 199 Brighton 36 37:33 36:32 9:08
HEAVYWEIGHT 220-over POUNDS
Place Oall Name No. Town Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 94 Michael Heymann 152 Howell 45 29:24 26:45 6:42
2 44 Steven Schneider 273 SAINT JOHNS 30 27:00 26:56 6:44
3 152 Ronald Maksymowski 398 FLINT 52 32:12 27:42 6:56
4 136 Greg Flint 107 Flushing 44 31:24 28:48 7:12
5 138 Jeffrey Rak 218 Grand Blanc 43 31:30 29:06 7:17
6 185 Jerry Switalski 385 DAVISON 46 33:23 30:09 7:33
7 280 Larry Salinas 364 Saginaw 57 37:48 31:12 7:48
8 310 Gregg A Fotenakes 442 Flushing 51 40:12 34:53 8:44
9 269 Troy Graham 142 Laingsburg 34 37:02 36:26 9:07
10 320 Tracy Everhart 105 Linden 42 40:43 37:54 9:29
11 285 Levi Staford 329 Flint 21 38:11 38:02 9:31
12 367 Doran Duckworth 106 Lansing 48 44:43 39:44 9:56
13 384 Ken Connelly 330 Flushing 42 45:51 42:41 10:41



************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 1 Gary Morgan 1277 Clarkston 37:07 9:17
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 2 Debbie Topham 1247 Mayville 37:45 9:27
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 3 Don Knight 1242 Flint 37:57 9:30
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 5 Gloria Foley 1179 Gaines 39:30 9:53
MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 26 Anthony Ovington 1245 Flint 48:59 12:15
2 93 Blayne Stephens 1189 Flushing 1:03:56 15:59
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 49 Molly Cypher 1211 Grand Ledge 54:31 13:38
2 59 Monika Hinterman 1260 Haslett 57:03 14:16
3 62 Megan Hinterman 1258 Berrien Springs 58:07 14:32
4 74 Melissa Giegling 1214 Grand Blanc 1:00:36 15:09
5 80 Jacynda Lavanture 1222 Mishawaka 1:01:07 15:17
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 40 Korie Takacs 1229 Clio 51:52 12:58
2 41 Vanessa Ziobro 1232 Birch Run 51:54 12:59
3 52 Kristina Couturier 1264 Burton 55:58 14:00
4 54 Amy Daliege 1268 Grand Blanc 56:24 14:06
5 64 Dana Warden 1261 Swartz Creek 58:17 14:35
6 72 Sommer Dupuis 1273 Flushing 1:00:22 15:06
7 83 Kristy Marton 1224 Flushing 1:01:28 15:22
8 97 Karen Skinner 1227 Clio 1:05:16 16:19
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 32 Leanne Hobson 1280 Flushing 50:19 12:35
2 73 Elizabeth McDaniel 1281 Flushing 1:00:22 15:06
3 82 Phaedra Bartlett 1282 Flushing 1:01:20 15:20
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 42 John E Davidek 1259 Flushing 52:31 13:08
2 69 Wayne Shafer 1284 Davison 1:00:17 15:05
3 85 David L Perry 1285 Davison 1:02:08 15:32
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 8 Maria Czyzio 1201 Flushing 44:02 11:01
2 15 Donna Kowalski 1187 Battle Creek 45:33 11:24
3 25 Susan Turnage 1252 Davison 48:57 12:15
4 53 Michelle Warren 1263 Burton 55:58 14:00
5 65 Janice Williams 1193 Mount Morris 58:24 14:36
6 68 Mary Carritti 1210 Davison 1:00:17 15:05
7 70 Gretchen Shafer 1283 Davison 1:00:20 15:05
8 89 Sheryl Kulis 1278 Flint 1:02:52 15:43
9 90 Laury Brokaw 1279 Swartz Creek 1:02:52 15:43
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 18 Bob Giza 1265 Goodrich 47:03 11:46
2 38 Thomas Halligan 1271 Flushing 51:35 12:54
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 12 April Thibaut 1254 Flint 44:49 11:13
2 29 Kimberly Monroe 1270 Flushing 49:45 12:27
3 36 Therese Henry 1303 Fenton 51:08 12:47
4 46 Joni Ward 1182 Swartz Creek 53:19 13:20
5 63 Julie Hinterman 1221 Grand Blanc 58:13 14:34
6 71 Maureen Lane 1257 Swartz Creek 1:00:20 15:05
7 84 Debra Hayes 1218 Fenton 1:01:28 15:22
8 88 Cece Terrell 1236 Grand Blanc 1:02:46 15:42
9 98 Judy Bozynski 1208 Columbiaville 1:06:55 16:44
10 101 Linda Hughes 1246 Swartz Creek 1:20:53 20:14
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 4 John Thomas 1240 Linden 38:17 9:35
2 14 Michael McCann 1192 Flushing 45:28 11:22
3 37 Dan Heath 1275 Ann Arbor 51:34 12:54
4 99 Mike Bozynski 1209 Columbiaville 1:06:56 16:44
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 13 Karen Kaloydis 1251 Flushing 44:50 11:13
2 20 Merri Ann Baker-Radcli 1267 Durand 47:18 11:50
3 22 Frances Paris 1301 Fenton 48:11 12:03
4 31 Dawn Shapiro 1190 Fenton 50:13 12:34
5 48 Janette Hart 1217 Birch Run 54:19 13:35
6 55 Pat A Topping 1289 Flint 56:29 14:08
7 77 Robbin Ortiz 1262 Swartz Creek 1:00:49 15:13
8 79 Kim Wininger 1191 Frankenmuth 1:01:05 15:17
9 81 Cynthia Smith 1228 Flushing 1:01:07 15:17
10 87 Geralann Putman 1197 Fenton 1:02:30 15:38
11 100 Nancy Jo Gonyea 1287 Flushing 1:09:25 17:22
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 17 Tom Belford Jr 1181 Grand Blanc 46:25 11:37
2 57 John Kreutzfeldt 1177 Flushing 56:55 14:14
3 76 Michael Grablick 1216 Grand Blanc 1:00:45 15:12
4 78 Charles Warden 1248 Clio 1:00:51 15:13
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 21 Christine Ryan 1226 Frankenmuth 47:28 11:52
2 39 Karen Bengtson 1233 Clio 51:49 12:58
3 50 Jill Jirikovic 1199 Davison 55:13 13:49
4 66 Dianne Baker-Hale 1286 Flushing 58:44 14:41
5 86 Cheryl Cunningham 1194 Brighton 1:02:30 15:38
6 94 Corla J Hough 1204 Flushing 1:04:22 16:06
7 95 Nancy Mudd 1225 Oxford 1:04:44 16:11
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 7 Robert Ordway 1255 Flushing 42:15 10:34
2 10 William Hough 1205 Flushing 44:27 11:07
3 16 Larry Greenfield 1256 Sarnia 46:07 11:32
4 33 Doug Fisher 1253 Flushing 50:41 12:41
5 34 David Diem 1183 Fenton 50:57 12:45
6 51 Marcantonio Morolla 225 Flint 55:28 13:52
7 58 Ned Powell 1272 Linden 57:01 14:16
8 61 Ray Clinard 1185 Holly 57:57 14:30
9 92 Jay L Topping 1288 Flint 1:03:17 15:50
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 9 Peggy Soth 1180 Swartz Creek 44:20 11:05
2 19 Mary Turton 1198 Essex Ont 47:06 11:47
3 35 Jane Matthews 1176 Grand Blanc 50:58 12:45
4 44 Janice K Rockwood 1269 Flushing 52:52 13:13
5 45 Nancy Beaudette 1238 Flint 53:04 13:16
6 91 Nancy Juillet 1235 Flint 1:03:04 15:46
7 96 Linda Lorch 1223 Flushing 1:05:15 16:19
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 6 Marshall Sanders 1237 Flushing 40:20 10:05
2 11 Wesley Shumpert 1178 Flint 44:41 11:11
3 24 Jim Paris 1302 Fenton 48:53 12:14
4 30 Robert Giza 1250 Flushing 49:50 12:28
5 47 Fred Domine 1213 Flushing 53:34 13:24
6 56 Len Turton 1200 Essex Ont 56:54 14:14
7 75 James Behrndt 1188 Battle Creek 1:00:39 15:10
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 23 Joan Berman 1274 Ann Arbor 48:19 12:05
2 43 Roberta Sweetman 1276 Fenton 52:36 13:09
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 27 James Vanderpool 1241 Flushing 49:26 12:22
2 67 John Schoenfield 1186 Flint 59:52 14:58
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= ======= =====
1 28 Robert Thomas 1249 Northville 49:31 12:23
2 60 Al Duch 1266 Swartz Creek 57:43 14:26

Flushing, MI
Results provided by Gault Race Management