Crystal "Run the Lake" 5 Mile Run/3 Mile Run-Walk

back to results

Aug. 7, 2010

Crystal "Run the Lake" 5 Mile Run/3 Mile Run-Walk
Crystal, MI
Provided by Playmakers


Overall Female Open Winner

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Amanda Brewer Sheridan MI 16 6 32:19.7 6:28/M

Female 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mariah Carlson Belding MI 13 30 39:00.0 7:48/M
2 Hannah Stoll Lansing MI 14 69 50:23.7 10:05/M

Female 15 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Misty Godley Ithaca MI 17 13 35:01.8 7:00/M
2 Emily Morlock Ionia Mi 17 17 36:21.5 7:16/M
3 Julia Kessler Ionia MI 17 19 36:27.9 7:17/M
4 MacY Gilmore Greenville MI 17 20 36:58.2 7:24/M
5 Ali Smith Ionia MI 17 24 38:09.6 7:38/M
6 Kara Giles Ithaca MI 16 28 38:54.7 7:47/M
7 Kayley Sopel Ithaca MI 18 29 38:54.8 7:47/M
8 Tara VanWagoner Belding MI 17 33 39:03.3 7:49/M
9 Lotte DeSaeger Middleton MI 15 35 39:26.9 7:53/M

Female 19 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jessica Fletcher Muir MI 20 38 40:20.5 8:04/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shannon Farr St Louis MI 27 57 45:55.2 9:11/M
2 Theresa Snyder East Lansing MI 27 70 50:23.9 10:05/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rebecca Scriven 31 27 38:37.2 7:43/M
2 Kristie Hessbrook Ithaca MI 33 40 40:41.2 8:08/M
3 Elizabeth Burns Royal Oak MI 31 43 41:57.3 8:23/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stacy Gaffice Midland MI 35 44 42:22.7 8:28/M
2 Rachel Chesebro Rockford MI 37 62 47:42.6 9:32/M
3 Jennifer Churchill Crystal MI 39 63 48:16.5 9:39/M
4 Mindy Barnwell Stanton MI 37 64 48:28.8 9:42/M
5 Teri Carter Crystal MI 39 65 48:32.7 9:42/M
6 Jackie Nakfoor Potterville MI 37 73 53:27.3 10:41/M
7 Kelly Noldy Potterville MI 36 74 53:30.5 10:42/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Julie Norton Royal Oak MI 42 45 42:22.8 8:28/M
2 Susie Loew Stanton MI 40 55 45:12.7 9:02/M
3 Carrie Vashaw Portland MI 43 58 46:16.0 9:15/M
4 Sandi Hebert Greenville mi 43 60 46:27.5 9:17/M
5 Mary Starr Grand Ledge MI 40 78 55:33.5 11:07/M
6 Vicki Fox Milwaukee WI 42 80 1:01:33.9 12:19/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cheryl Jacob Riverdale mi 48 67 49:13.2 9:51/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Caroline Cook Greenville MI 50 18 36:22.4 7:16/M
2 Mary Burns Rochester Hills MI 53 76 54:26.0 10:53/M
3 Brenda Blauwiekel Fowler MI 53 77 55:04.2 11:01/M
4 Denise Goetz St Louis MI 53 81 1:20:00.0 16:00/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Karen Martin Crystal MI 55 54 45:09.7 9:02/M




Overall Male Open Winner

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marty Delo St Louis MI 34 1 29:49.4 5:58/M

Male 14 and Under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Steven Green Mount Pleasant MI 14 8 33:00.4 6:36/M

Male 15 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kalib Baublitz Laingsburg MI 15 5 32:07.6 6:25/M
2 John Geselman Muir MI 17 9 33:12.4 6:38/M
3 Joseph Hurtoon Breckenridge MI 18 10 33:42.4 6:44/M

Male 19 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Keith Kriaz Sidney MI 23 4 32:06.9 6:25/M
2 Eric Sheldon Crystal Mi 19 41 41:20.5 8:16/M
3 Bunny Boyd Dublin MI 21 50 43:47.7 8:45/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brian Farr St Louis MI 26 22 38:00.1 7:36/M
2 Phil Fletcher Henderson MI 26 26 38:12.5 7:38/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Simon Mount Pleasant MI 34 7 32:40.5 6:32/M
2 David Hocmberg St. Johns MI 31 34 39:17.2 7:51/M
3 Tom Burns Rochester Hills MI 31 48 42:46.4 8:33/M
4 Phil Schrauben Lakeview MI 30 79 59:38.1 11:56/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Troy Chesebro Rockford MI 36 14 35:39.0 7:08/M
2 Michael Barnwell Stanton mi 39 61 46:56.8 9:23/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Derek Dexter Clinton Township M 41 2 30:04.5 6:01/M
2 Lynn Smith Grand Ledge MI 40 25 38:11.9 7:38/M
3 Mikey Getter Jackson MI 42 32 39:01.6 7:48/M
4 Rob Bowers Stanton MI 43 49 43:28.7 8:42/M
5 Tom Barnwell Stanton MI 41 51 44:02.3 8:48/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Randy Snyder Sheridan MI 49 16 36:17.6 7:15/M
2 James Hogan Ithaca MI 49 21 37:47.5 7:33/M
3 Jeff Anderson Lansing MI 48 36 39:42.5 7:56/M
4 Michael Thome Carson City MI 47 37 40:06.8 8:01/M
5 David Cook Pewamo MI 48 68 49:38.7 9:56/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ross Westbrook Williamston MI 50 3 31:07.2 6:13/M
2 Terry Thelen Portland MI 50 11 34:44.1 6:57/M
3 Clark Dwerr Crystal MI 52 15 35:53.5 7:11/M
4 Skip Turek Laingsburg MI 50 23 38:06.5 7:37/M
5 Richard McCarter Whitmore Lake MI 52 39 40:27.4 8:05/M
6 Dan Reinhart Clio MI 53 52 44:27.1 8:53/M
7 Joe Berlin Rockford MI 53 59 46:27.5 9:17/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Pete Blauwiekel Fowler MI 55 12 34:51.4 6:58/M
2 Larry Cusack Bloomfield Hills M 56 31 39:00.4 7:48/M
3 Jim Pocan Lansing MI 59 53 45:00.8 9:00/M
4 Larry Donahue Sumner mi 57 56 45:38.4 9:08/M
5 Blaine Lafler Alma MI 57 66 49:08.3 9:50/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 James Huber Okemos MI 63 42 41:54.8 8:23/M
2 Jake Stockton Vestaburg MI 68 46 42:31.0 8:30/M
3 Steve Strait Stuart FL 69 47 42:43.8 8:33/M

Male 70 to 97

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ben Chapman Greenville MI 75 71 51:33.6 10:19/M
2 Roger Mulder Holland MI 70 72 52:06.7 10:25/M
3 Ed Kimmel 82 75 54:07.4 10:49/M



Overall Female Open Winner

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joesi Krieger Greenville MI 13 9 20:55.2 6:58/M

Female 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Morgan Baublitz Ithaca MI 12 18 23:09.0 7:43/M
2 Kurstin Kalisek Ithaca MI 11 19 23:10.1 7:43/M
3 Bryanna Watson Ithaca MI 13 28 25:40.7 8:33/M
4 Cierra Hessbrook Laingsburg MI 13 41 28:17.9 9:26/M
5 Kristy Godley Ithaca MI 13 44 30:17.5 10:06/M
6 Emily Reeves Riverdale MI 13 45 30:20.0 10:07/M
7 Chelsea Chesebro Rockford MI 13 52 33:23.4 11:08/M
8 Megan Hale Vestaburg MI 13 54 34:35.0 11:32/M
9 Shalie Borton Crystal MI 13 57 36:12.4 12:04/M

Female 15 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lexi Bates Stanton MI 15 26 25:25.0 8:28/M
2 Jennifer Borton Crystal MI 16 58 36:16.4 12:05/M

Female 19 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bethany Fletcher Henderson MI 24 46 30:20.7 10:07/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kristen Hendrickson Lakeview MI 28 40 28:10.3 9:23/M
2 Sara Shunewiler Wayne MI 28 60 38:22.7 12:47/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rebecca Scriven 31 14 22:21.2 7:27/M
2 Marie Henry Belding MI 32 16 22:57.4 7:39/M
3 Liz Gillson Laingsburg MI 34 32 26:44.7 8:55/M
4 Melisa Peak Alma MI 32 33 27:12.9 9:04/M
5 Belle Bodell Carson City MI 33 43 29:41.2 9:54/M
6 Stacie Walker Carson City MI 32 62 42:40.7 14:13/M
7 Rachel Kohl Lakeview MI 32 64 47:33.0 15:51/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cindy Schmitz Fowler MI 39 21 24:20.8 8:07/M
2 Amy Johnson Edmore MI 39 51 32:24.9 10:48/M
3 Stefanie Lewis Southgate MI 35 66 52:30.9 17:30/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tammy Droste Westphalia MI 42 37 27:26.6 9:09/M
2 Stacey McAlvey Carson City MI 42 47 30:55.2 10:18/M
3 Amy McQueen Vestaburg MI 41 53 34:34.9 11:31/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Heidi Vandenberg Eagle MI 47 34 27:13.7 9:04/M
2 Rene' Anderson Lowell MI 47 39 28:08.8 9:23/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Monica Fox Mount Pleasant MI 51 25 25:03.1 8:21/M
2 Sheryl Mitchell Hubbardston MI 52 65 52:17.1 17:26/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Charlene Kohl Lakeview MI 56 63 43:54.7 14:38/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Connie Anderson Ashley MI 60 48 31:11.9 10:24/M
2 Nancy Hepfer Lansing MI 61 68 1:07:03.0 22:21/M





Overall Male Open Winner

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Derek Dexter Clinton Township M 41 1 17:45.7 5:55/M

Male 14 and Under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bram DeSaegher Middleton MI 13 5 20:38.7 6:53/M
2 Chandler Biggs Midland MI 13 6 20:48.1 6:56/M
3 Kolton Kavanaugh Hubbardston MI 13 7 20:49.5 6:56/M
4 Mason Barnwell Stanton MI 13 15 22:51.8 7:37/M
5 Brandt Gaffke Midland MI 13 17 23:07.4 7:42/M
6 Hunter Chesebro Rockford MI 11 27 25:26.6 8:29/M
7 Zach Johnston Edmore MI 12 31 26:39.6 8:53/M

Male 15 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tanner Droste Westphalia MI 15 3 20:00.9 6:40/M
2 Jake Williamston Crystal MI 17 10 21:45.3 7:15/M
3 Chase Sutherland Fenwick MI 16 11 21:54.3 7:18/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Damian Mitchell Hubbardston MI 29 30 26:36.4 8:52/M
2 Ryan Kohl Lakeview MI 26 42 29:25.2 9:48/M
3 Jessica Mitchell Hubbardston MI 28 49 31:37.1 10:32/M
4 Austin Mitchell Hubbardston MI 26 55 35:08.9 11:43/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Simon Mount Pleasant MI 34 2 19:46.8 6:35/M
2 Matt Zimmerman Ashley MI 30 4 20:35.7 6:52/M
3 Jason Barrus Sidney MI 34 12 21:58.3 7:19/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nathan Miller Greenville MI 36 38 27:56.8 9:19/M
2 John Lewis Southgate MI 37 56 35:09.1 11:43/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike McAlvey Dimondale MI 41 22 24:24.1 8:08/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Scott Bates Stanton MI 48 13 22:07.9 7:22/M
2 Jeff Anderson Lansing MI 48 23 24:35.6 8:12/M
3 Karen McDonald Greenville MI 46 59 37:13.5 12:24/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Clark Dwerr Crystal MI 52 8 20:55.0 6:58/M
2 David Fedewa Perrinton MI 53 20 24:06.6 8:02/M
3 Richard McCarter Whitmore Lake MI 52 24 24:43.1 8:14/M
4 Kirk Venier Eagle MI 51 35 27:14.3 9:05/M
5 Gary Lipsey Potterville MI 54 36 27:26.4 9:09/M
6 Eric Smith Crystal MI 50 61 41:57.2 13:59/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 James Fedewa Westphalia MI 58 29 26:16.1 8:45/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 James Hepfer Crystal MI 65 67 1:07:02.0 22:21/M

Male 70 to 97

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Roger Mulder Holland MI 70 50 31:53.6 10:38/M