YMCA Sherman Lake Triathlon & 5K Run

back to results

Aug. 7, 2010

YMCA Sherman Lake Triathlon & 5K Run
Augusta, MI
Provided by Gault Race Mgt.


SPRINT TRIATHLON RESULTS
SHERMAN LAKE YMCA "SHERMANATOR" TRIATHLON
SATURDAY, AUGUST 8, 2010

MALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 1 359 Dan Vandenakker 24 M 11 9:05 0:44 3 26:14 0:34 1 17:18 53:52
2 2 250 Darren Moroziuk 41 M 3 8:34 1:11 2 26:11 0:59 4 19:12 56:03
3 3 135 Christopher Gregory 30 M 4 8:35 0:50 38 29:16 0:38 2 17:32 56:48

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 31 181 Megan James 39 F 1 7:55 0:31 69 34:49 0:37 1 19:27 1:03:17
2 32 364 Kate Vann 19 F 2 7:59 0:50 13 31:16 0:42 6 22:33 1:03:19
3 37 292 Brianna Roy 29 F 30 11:27 1:01 1 29:30 0:40 5 21:54 1:04:30

MALE MASTERS WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 5 66 Peter J Colquhoun 54 M 1 8:41 1:05 12 28:12 0:42 2 19:57 58:36

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 46 100 Jill Evers 44 F 4 10:55 1:27 4 31:20 0:24 1 21:22 1:05:26

OVERALL TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 407 Go Dawg Go 2 8:10 0:33 2 29:12 0:27 11 27:01 1:05:21
Sandy Reid
Cheryl Reithman
T.J. Seiwert
2 423 Agility Health 12 13:00 0:27 1 26:37 0:24 5 25:00 1:05:25
Scott Miller
Kathy Miller
Kristi Gunderson
3 409 Tri Babes 5 9:48 0:32 6 31:49 0:20 3 24:01 1:06:26
Susan Riker
Tina Tribu
M. Elizabeth Washington

MALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 76 161 Austin Horn 15 M 1 8:55 2:21 1 32:08 0:40 1 24:35 1:08:37

FEMALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 120 52 Morgan Carriere 15 F 1 8:48 1:39 1 33:53 0:44 1 26:50 1:11:52
2 199 191 Grace Karnes 15 F 2 9:36 1:56 2 34:32 1:38 2 30:00 1:17:40


MALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 8 268 Trevor Overstreet 17 M 1 8:23 0:55 2 29:23 0:21 1 20:16 59:16
2 25 295 Steven Sagers 17 M 2 11:24 1:12 1 28:08 0:45 2 21:06 1:02:32
3 140 286 Jared Rice 17 M 3 12:43 1:54 3 34:57 0:29 3 23:55 1:13:57

FEMALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 122 220 Charlotte Long 17 F 3 12:43 1:41 2 34:39 1:26 1 21:52 1:12:19
2 178 283 Lauren Raycraft 17 F 4 13:08 2:47 3 35:38 0:34 2 24:16 1:16:20
3 196 45 Mallory Busso 17 F 5 13:30 1:35 1 34:21 0:55 3 27:05 1:17:24
4 225 200 Kara Kingma 17 F 2 10:54 3:16 4 38:05 0:44 4 27:30 1:20:27
5 303 225 Sydney Madden 16 F 6 16:28 3:28 5 43:37 1:08 5 29:15 1:33:54
6 319 122 Emily Furuichi 16 F 7 16:56 2:23 6 44:16 0:56 6 32:11 1:36:40
7 354 88 Helen Dolley 17 F 1 9:32 2:36 7 52:31 0:49 7 43:37 1:49:04

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 30 389 Alexander Woolf 18 M 1 12:22 1:09 1 28:57 0:44 1 19:48 1:02:58
2 244 151 Sean Hennen 19 M 2 12:42 2:26 2 32:45 1:01 2 34:18 1:23:11

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 247 346 Grace Theisen 19 F 3 13:00 2:16 2 40:09 1:54 1 26:06 1:23:23
2 283 276 Megan Peterman 19 F 2 11:18 2:35 5 47:00 0:51 2 27:38 1:29:19
3 287 237 Cassie McDonald 19 F 1 10:45 4:07 3 41:23 1:06 3 32:37 1:29:55
4 294 244 Rebecca Mikolajczyk 19 F 5 15:57 2:51 1 38:49 1:08 4 33:23 1:32:06
5 334 6 Stacy Allen 19 F 4 14:53 2:36 4 41:53 1:02 5 40:26 1:40:47

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 10 153 Dan Herzberg 21 M 8 11:40 0:50 1 27:12 0:37 1 19:49 1:00:06
2 11 107 Mark Finazzo 24 M 3 9:12 0:31 2 28:09 0:43 2 21:34 1:00:06
3 33 69 Mark Crider 23 M 6 10:15 1:10 3 28:32 0:54 4 22:43 1:03:32
4 35 309 Cody-James Scholl 20 M 4 9:35 0:56 4 31:00 0:26 3 22:17 1:04:11
5 66 299 Kyle Schau 21 M 2 9:06 0:46 5 32:13 0:38 8 25:13 1:07:53
6 97 356 Joe Van De Walker 20 M 1 8:35 1:21 8 35:06 0:36 7 25:06 1:10:42
7 141 330 Matt Sornson 21 M 9 11:49 1:23 10 36:47 0:38 5 23:27 1:14:02
8 151 179 Brian Jager 24 M 7 10:51 3:15 6 33:12 0:56 10 26:26 1:14:38
9 156 203 Travis Kingma 23 M 10 12:13 1:55 7 33:22 1:33 9 25:49 1:14:51
10 228 376 Alex Westervelt 21 M 11 14:19 1:45 11 40:05 0:39 6 23:53 1:20:40
11 245 168 Neil Hughes 22 M 5 10:03 2:52 9 36:00 1:44 12 32:34 1:23:11
12 321 351 Brandon Tuttle 24 M 13 22:19 3:48 13 42:49 0:43 11 27:39 1:37:16
13 336 420 Dustin Morris 24 M 12 15:45 3:29 14 46:01 1:53 14 34:21 1:41:26
14 351 337 Ben Stratton 22 M 14 27:59 3:42 12 41:58 0:59 13 32:49 1:47:25


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 53 234 Jenna Matthews 21 F 6 12:32 1:21 2 32:42 0:30 1 19:40 1:06:43
2 87 155 Jess Hickman 24 F 4 12:03 0:48 1 30:25 0:57 3 25:28 1:09:38
3 92 171 Lindsey Hutchings 20 F 1 10:43 1:34 3 33:02 0:28 2 24:15 1:10:00
4 150 89 Brooke Donnell 22 F 3 11:58 1:11 4 33:04 0:32 5 27:52 1:14:35
5 201 177 Sarah Jach 24 F 7 13:50 1:42 5 34:01 1:24 4 26:49 1:17:43
6 227 400 Patrice Zimmerman 22 F 2 11:33 1:51 6 36:49 0:33 7 29:56 1:20:40
7 241 201 Kristin Kingma 22 F 5 12:16 2:06 7 38:10 0:41 6 29:38 1:22:48
8 340 371 Angela Walejewski 24 F 9 16:22 3:13 8 44:57 2:09 8 36:17 1:42:56
9 350 291 Erica Rose 23 F 8 15:14 2:25 10 48:38 1:14 9 39:44 1:47:14
10 362 65 Megan Collins 24 F 11 19:14 2:56 9 47:53 0:30 10 42:13 1:52:44
11 369 262 Brandi Nuyen 24 F 10 17:25 2:05 11 58:05 1:27 11 49:06 2:08:06

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 4 9 Matthew Babbitt 25 M 9 10:54 0:46 1 26:51 0:39 1 19:24 58:32
2 22 333 Walter Spees 25 M 2 9:14 0:48 3 28:39 0:49 3 22:37 1:02:06
3 27 398 Michael Ziemelis 28 M 3 9:33 1:21 5 29:42 0:55 2 21:10 1:02:38
4 34 399 Matt Zimmerman 28 M 1 8:26 0:58 4 29:12 0:55 6 24:09 1:03:38
5 42 388 Mike Woods 27 M 12 11:35 1:16 2 27:51 0:54 4 23:27 1:05:01
6 77 7 Phil Amsterburg 28 M 6 10:12 2:02 10 31:33 0:25 8 24:35 1:08:45
7 83 306 Steve Schnell 26 M 10 11:05 1:18 7 31:20 0:34 10 25:13 1:09:29
8 85 204 Devin Kipp 25 M 8 10:46 1:10 9 31:32 1:03 9 25:03 1:09:31
9 105 147 John Heiser 27 M 5 10:08 1:51 6 31:20 0:40 15 27:15 1:11:12
10 117 422 Jonathan Slater 27 M 7 10:34 1:39 8 31:31 2:32 11 25:31 1:11:45
11 123 305 Brad Schmidt 27 M 14 12:44 1:07 13 33:46 0:47 5 24:03 1:12:24
12 142 260 Nathanael Noffsinge 25 M 15 13:06 2:13 12 32:56 1:33 7 24:21 1:14:07
13 164 130 Tom Gest 29 M 4 9:42 1:41 11 32:52 0:33 16 30:18 1:15:04
14 229 281 Cole Rathbun 27 M 16 13:59 2:05 17 38:16 0:53 12 25:42 1:20:53
15 253 289 Luke Rohn 27 M 13 11:35 2:37 15 37:38 1:02 17 31:00 1:23:51
16 258 184 Clifton Johnson 26 M 18 16:36 2:40 16 37:57 0:51 13 26:08 1:24:11
17 277 397 Andrew Zickgraf 27 M 11 11:22 3:31 14 36:41 1:52 18 34:23 1:27:47
18 284 329 Matt Snyder 25 M 17 15:37 2:44 20 43:10 0:58 14 26:54 1:29:22
19 329 114 Bryan Frank 28 M 19 19:12 4:13 18 39:01 1:24 19 34:44 1:38:33
20 372 178 Stephen Jackson 26 M 20 47:25 2:41 19 42:55 2:41 20 38:26 2:14:06


FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 75 108 Desiree Finn 29 F 6 12:42 0:52 3 31:21 0:34 1 22:57 1:08:23
2 81 332 Margaret Spees 27 F 8 12:49 1:15 2 31:04 0:51 2 23:19 1:09:16
3 107 123 Caitlin Gallagher 25 F 14 13:04 1:12 4 32:18 1:11 4 23:30 1:11:14
4 112 349 Kristi Tullis 27 F 10 12:52 1:39 1 30:23 1:16 6 25:22 1:11:30
5 162 197 Chanel Kerschbaum 28 F 4 11:57 0:57 6 33:30 1:08 9 27:30 1:15:01
6 163 313 Ailese Scott 28 F 7 12:48 2:13 10 36:11 0:33 3 23:21 1:15:03
7 166 185 Heidi Johnson 27 F 11 12:59 2:22 7 33:36 1:21 5 24:55 1:15:11
8 179 372 Rebecca Walker 25 F 5 11:57 1:11 5 33:12 0:49 11 29:16 1:16:23
9 186 301 Aimee Schauer 27 F 1 10:04 2:53 9 34:09 1:18 10 28:28 1:16:50
10 208 308 Katy Schoetzow 25 F 15 13:20 1:33 11 36:48 0:43 7 25:53 1:18:15
11 231 303 Maren Schierloh 28 F 12 13:02 2:11 13 38:30 0:37 8 27:09 1:21:28
12 233 48 Tasha Campbell 25 F 16 13:39 1:11 8 34:04 0:27 14 32:15 1:21:33
13 273 54 Ashley Channells 28 F 3 11:51 2:44 14 40:14 1:38 13 30:51 1:27:17
14 278 310 Raechel Scholz 26 F 13 13:03 1:56 16 41:49 0:50 12 30:20 1:27:56
15 289 340 Stephanie Supp 27 F 2 10:33 2:07 15 41:44 1:37 15 34:24 1:30:22
16 307 317 Kirstin Sharma 29 F 9 12:52 1:58 12 37:55 1:36 16 39:55 1:34:13
17 374 366 Amanda Vasquez 28 F 17 18:17 5:08 17 1:03:10 1:11 17 50:08 2:17:53

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 7 74 Michael Daniels 32 M 2 9:19 0:40 1 26:44 0:32 5 21:43 58:56
2 36 170 Randall Hunt 34 M 7 10:57 1:07 2 28:41 0:38 6 23:01 1:04:22
3 39 217 Stephen Lillie 30 M 18 12:32 1:05 3 29:19 0:43 3 20:56 1:04:33
4 48 219 Matt Liu 34 M 3 9:58 0:53 7 30:50 0:57 8 23:28 1:06:04
5 50 167 Mike Hughes 34 M 1 8:49 1:28 9 31:31 1:03 9 23:42 1:06:31
6 56 188 Timothy Johnson 33 M 21 13:27 1:06 6 30:35 1:02 2 20:46 1:06:53
7 59 196 Chris Kerrins 32 M 9 11:18 1:20 15 33:21 1:06 1 20:00 1:07:04
8 74 347 Mike Toburen 33 M 14 11:54 2:36 8 31:05 1:13 4 21:35 1:08:22
9 89 271 Robert (bo) Parfet 33 M 19 12:47 2:30 4 29:43 0:49 10 23:53 1:09:40
10 98 187 Ryan Johnson 34 M 8 10:58 2:12 12 32:25 1:10 11 24:08 1:10:49
11 100 47 Jon Camburn 30 M 11 11:32 2:02 13 32:39 0:37 12 24:08 1:10:56
12 113 324 Robert Simpson 31 M 6 10:54 1:15 14 32:43 1:25 15 25:24 1:11:40
13 124 152 Jason Herbert 34 M 12 11:39 2:04 19 35:14 0:29 7 23:09 1:12:34
14 125 4 Casey Alger 33 M 10 11:23 2:19 17 33:28 0:57 14 24:30 1:12:35
15 137 14 Timothy Bandeen 34 M 5 10:52 2:07 16 33:26 1:16 17 26:11 1:13:50
16 153 259 Brian Noble 33 M 17 12:27 1:18 10 31:56 1:17 18 27:44 1:14:40
17 173 357 Andy Van Dis 30 M 4 10:25 1:36 22 37:52 0:23 16 25:45 1:15:59
18 175 42 Ben Bunce 32 M 15 12:03 2:01 11 32:08 1:15 22 28:48 1:16:14
19 193 59 Jason Christensen 34 M 23 19:29 2:54 5 30:00 0:38 13 24:19 1:17:18
20 232 278 Tim Plichta 34 M 20 13:16 2:23 21 35:39 2:13 19 28:04 1:21:32
21 250 236 Matt McCarthy 30 M 13 11:52 2:26 18 33:53 2:00 24 33:35 1:23:45
22 266 160 Kevin Hoppe 34 M 22 14:53 3:16 20 35:15 2:34 23 29:30 1:25:27
23 355 274 Nathan Peck 30 M 24 38:31 2:43 23 39:19 1:08 20 28:28 1:50:07
24 367 55 George Channells 31 M 16 12:12 2:22 24 1:16:51 1:32 21 28:47 2:01:43


FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 54 111 Jennifer Foote 31 F 5 10:49 1:25 2 30:47 0:58 1 22:47 1:06:45
2 55 44 Sara Burch 33 F 2 9:55 1:08 5 31:48 0:39 2 23:21 1:06:49
3 73 136 Holly Gregory 31 F 4 10:33 1:01 1 30:08 0:39 6 26:01 1:08:19
4 79 360 Toni Vanderploeg 32 F 14 12:07 1:12 3 30:49 0:53 3 24:01 1:09:00
5 96 214 Jennifer Lau 33 F 10 11:37 1:47 4 31:12 1:17 4 24:40 1:10:31
6 121 39 Kristy Brundage 33 F 8 11:30 1:45 7 32:52 1:09 5 24:41 1:11:53
7 158 323 Jamie Simpson 34 F 19 13:04 1:51 6 32:26 1:21 7 26:13 1:14:54
8 183 17 Kim Barr 32 F 3 10:21 2:18 16 36:24 0:47 9 26:54 1:16:43
9 194 370 Sydney Waldorf 33 F 25 13:49 1:36 9 34:15 1:12 8 26:29 1:17:19
10 202 391 Amy Wright 34 F 12 11:51 1:39 11 34:33 1:19 13 28:32 1:17:53
11 221 222 Ayron Lowis 33 F 21 13:17 1:23 13 35:17 1:11 14 28:48 1:19:53
12 234 362 Meghan Vanlente 30 F 22 13:20 3:07 12 34:52 2:09 12 28:09 1:21:36
13 235 142 Kristen Hamilton 30 F 7 11:21 1:16 10 34:31 1:17 24 33:20 1:21:44
14 236 13 Emily Bandeen 30 F 1 9:47 2:28 21 38:42 0:51 17 30:05 1:21:52
15 238 25 Becky Biesiada 34 F 20 13:05 3:15 19 37:10 0:49 11 28:02 1:22:19
16 252 421 Teri Abnet 32 F 32 15:02 2:02 17 36:42 1:09 15 28:57 1:23:50
17 257 93 Karen Eavey 31 F 6 11:18 2:46 25 41:22 0:45 10 27:51 1:24:01
18 261 216 Irene Lexow 32 F 9 11:36 1:37 20 37:21 1:13 22 32:50 1:24:36
19 268 43 Jessica Bunce 31 F 31 14:46 1:59 8 34:14 1:41 23 33:19 1:25:57
20 271 266 Heather Ott 34 F 29 14:09 2:10 24 39:22 1:04 16 29:22 1:26:04
21 272 101 Stephanie Ewald 31 F 17 12:47 2:18 15 36:11 2:01 26 33:29 1:26:43
22 281 164 Allison Hornev 30 F 16 12:45 3:49 14 35:55 3:04 27 33:41 1:29:12
23 282 70 London Crowley 32 F 24 13:48 1:41 23 39:14 1:11 25 33:26 1:29:19
24 305 377 Toni Westervelt 33 F 33 15:34 2:54 26 42:42 1:26 18 31:28 1:34:02
25 310 275 Sara Peck 33 F 15 12:42 3:51 18 36:55 2:05 33 39:11 1:34:42
26 311 98 Lisa Emery 34 F 34 16:39 3:15 22 39:08 3:23 20 32:24 1:34:46
27 315 90 Dana Dunn 31 F 27 13:54 1:59 29 43:47 0:52 28 35:44 1:36:14
28 322 264 Johnnie O'Connor 31 F 23 13:27 2:51 31 47:23 1:31 21 32:24 1:37:33
29 324 91 Emily Durham 30 F 18 13:00 2:27 27 43:23 1:05 31 37:52 1:37:44
30 327 79 Sarah Deboer 30 F 13 12:06 3:22 30 45:52 1:24 29 35:44 1:38:26
31 339 92 Susan Durian 33 F 11 11:50 2:45 28 43:26 1:15 36 43:18 1:42:33
32 346 82 Jill Delong 34 F 37 19:30 2:58 34 49:51 0:53 19 31:58 1:45:08
33 347 67 Melanie Conley 33 F 28 14:03 2:28 35 50:09 1:16 32 38:50 1:46:43
34 360 183 Carina Johnson 33 F 38 22:40 4:01 32 48:38 1:02 30 35:52 1:52:11
35 363 40 Annie Buchanan 32 F 35 18:59 3:16 33 49:04 0:55 34 41:59 1:54:11
36 364 21 Miranda Bell 32 F 26 13:54 5:02 37 53:48 1:10 35 42:24 1:56:17
37 368 253 Wendy Mrdjenovich 32 F 36 19:03 3:07 36 52:26 2:32 37 48:14 2:05:20
38 371 20 Kristy Bell 30 F 30 14:18 5:06 38 1:03:14 1:07 38 50:09 2:13:53


MALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 17 112 Joshua Foote 38 M 5 10:46 1:19 1 27:01 0:57 2 21:20 1:01:21
2 26 84 Dave Dilno 36 M 18 13:24 1:14 2 27:22 0:40 1 19:57 1:02:35
3 43 392 Matthew Wright 37 M 4 10:38 1:08 8 29:58 0:55 4 22:35 1:05:12
4 58 395 Aaron Zeigler 37 M 7 11:24 1:22 3 29:16 1:10 8 23:46 1:06:57
5 62 342 Jeff Szafranski 39 M 6 10:59 2:14 10 31:04 0:38 5 22:39 1:07:32
6 64 239 Michael McKenzie 36 M 3 10:27 2:04 5 29:23 1:23 11 24:32 1:07:47
7 71 383 Jason Winters 35 M 10 11:47 1:22 4 29:22 0:46 14 24:44 1:07:59
8 80 378 Brian White 37 M 8 11:38 2:01 9 30:02 1:04 12 24:32 1:09:15
9 82 22 Travis Bell 37 M 16 12:59 1:55 6 29:26 0:38 10 24:21 1:09:18
10 86 105 Guillermo Fernandez 39 M 9 11:44 2:04 15 32:19 1:05 3 22:25 1:09:35
11 94 316 Stephen Seiser 35 M 17 13:14 1:15 7 29:43 0:53 15 25:18 1:10:21
12 99 284 David Reeves 38 M 13 12:05 1:44 14 32:17 1:33 6 23:15 1:10:51
13 101 355 Mike Van Ryn 39 M 12 12:03 1:33 16 32:22 1:15 9 23:48 1:11:00
14 130 382 Keith Williams 39 M 14 12:41 1:53 21 34:26 0:31 7 23:36 1:13:05
15 131 211 Matthew Kuiper 39 M 11 12:03 1:33 12 32:06 1:08 17 26:21 1:13:08
16 138 49 Christopher Carrel 37 M 21 14:00 1:33 17 32:48 0:54 13 24:40 1:13:52
17 160 156 Dan Hill 38 M 1 9:44 1:13 11 31:45 1:58 21 30:19 1:14:58
18 165 19 Brett Beier 35 M 2 10:16 1:17 18 33:19 1:29 20 28:49 1:15:08
19 190 369 Mac Waldorf 36 M 24 16:12 1:31 13 32:07 1:15 16 26:10 1:17:13
20 192 315 Andy Seiser 37 M 15 12:42 1:15 20 33:29 1:23 19 28:30 1:17:18
21 195 273 T.J. Pearson 38 M 20 13:32 1:49 19 33:28 1:30 18 27:05 1:17:22
22 243 270 Jason Pardee 39 M 22 14:48 1:52 22 34:44 0:51 22 30:46 1:22:58
23 259 287 Mike Robbe 36 M 19 13:31 1:38 23 35:31 1:00 24 32:35 1:24:13
24 293 226 Troy Maki 39 M 23 15:54 2:04 24 41:47 0:28 23 31:52 1:32:03

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 95 381 Sarah Willey 38 F 14 13:06 1:16 1 30:30 0:55 6 24:44 1:10:29
2 104 384 Julie Wojtaszek 35 F 5 11:52 2:47 3 32:20 1:06 1 23:09 1:11:11
3 110 2 Kim Albin 37 F 3 11:14 1:51 4 32:23 1:14 5 24:38 1:11:18
4 115 118 Artis Freye 39 F 2 11:06 1:22 2 32:17 1:09 9 25:50 1:11:43
5 127 233 Jill Maschke 35 F 9 12:23 0:50 6 32:53 1:04 8 25:29 1:12:37
6 145 34 Laura Bowling 39 F 1 11:03 2:02 10 34:54 0:33 10 25:53 1:14:22
7 148 246 Kristine Miller 35 F 11 12:52 1:38 9 34:38 1:06 4 24:18 1:14:30
8 181 344 Carmen Teed 39 F 12 12:55 1:30 11 35:05 1:14 2 23:44 2:00 1:16:25
9 198 127 Nikki Gates 35 F 19 15:03 2:18 5 32:43 0:40 12 26:48 1:17:30
10 213 50 Janny Carrel 36 F 20 16:16 1:57 8 34:28 0:45 7 25:28 1:18:53
11 215 387 Amanda Woodruff 36 F 4 11:42 2:29 12 36:50 1:45 11 26:17 1:19:02
12 222 269 Melanie Page-Wood 36 F 7 12:06 2:52 15 40:01 1:04 3 24:03 1:20:04
13 263 249 Gretchen Moon 37 F 17 13:50 2:13 7 33:17 1:17 14 34:41 1:25:15
14 300 77 Christine Daughery 35 F 10 12:24 4:22 18 45:30 1:04 13 30:18 1:33:37
15 306 175 Melanie Isaacs 38 F 16 13:26 2:26 14 39:29 0:49 17 37:56 1:34:04
16 312 124 Joy Gardner 39 F 13 13:04 1:54 16 41:59 0:58 16 36:56 1:34:49
17 316 207 Amy Koffler 37 F 8 12:10 2:00 13 37:40 1:40 19 42:52 1:36:20
18 341 78 Ann Davis 39 F 21 19:57 3:04 17 42:24 1:51 15 35:45 1:42:59
19 349 63 Kristina Cobeen 35 F 6 12:05 3:04 21 49:05 1:47 18 41:10 1:47:09
20 356 75 Jennifer Dantes 39 F 15 13:10 5:15 19 45:42 1:36 21 45:44 1:51:26
21 357 251 Kimberly Moss 37 F 18 14:04 4:19 20 45:49 1:35 20 45:41 1:51:27
22 370 221 Jenny Loukes 38 F 22 21:08 3:38 22 58:22 1:21 22 47:47 2:12:14


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 12 119 Carl Fried 44 M 9 10:31 0:44 8 29:04 0:48 1 19:10 1:00:15
2 14 247 Michael Miller 42 M 4 9:59 1:32 2 27:52 0:34 3 20:31 1:00:26
3 16 263 Sean O'Brien 44 M 3 9:58 1:19 6 28:44 0:47 2 20:08 1:00:53
4 18 35 George Brach 40 M 7 10:28 0:43 5 28:39 0:39 5 21:04 1:01:30
5 28 97 Paul Emenheiser 40 M 2 9:57 0:49 3 28:02 0:45 10 23:14 1:02:45
6 29 64 Brad Coffman 42 M 1 8:46 0:47 9 29:31 0:44 9 23:06 1:02:52
7 40 125 Jay Garside 40 M 6 10:27 1:16 12 30:08 1:10 6 21:43 1:04:43
8 45 319 James Sherman 40 M 11 10:41 1:03 4 28:12 0:53 17 24:35 1:05:23
9 47 86 Gregory Dobson 40 M 10 10:37 1:13 14 30:28 1:03 8 22:18 1:05:37
10 52 230 Mark Markillie 40 M 13 10:44 1:16 11 30:07 0:55 11 23:44 1:06:43
11 63 424 Raul Garcia 40 M 17 11:39 1:43 23 32:14 0:58 4 21:00 1:07:32
12 67 223 Rich MacDonald 40 M 5 10:17 1:27 10 29:56 1:02 18 25:14 1:07:54
13 69 208 Ted Kolp 42 M 8 10:30 1:25 20 31:26 0:48 12 23:49 1:07:56
14 72 106 Scott Ferriell 41 M 14 10:50 1:07 15 30:29 1:15 16 24:22 1:08:00
15 78 393 Nick Yetter 43 M 30 15:17 1:29 1 27:01 1:05 15 24:02 1:08:53
16 91 212 Jeff Lajoye 43 M 19 12:38 1:53 16 30:30 0:59 14 23:58 1:09:57
17 102 116 Mike Frank 40 M 16 11:09 1:08 13 30:09 1:10 25 27:31 1:11:05
18 106 379 Dave Widger 40 M 29 14:40 1:41 21 31:38 0:58 7 22:18 1:11:13
19 109 339 Shawn Sullivan 41 M 12 10:41 1:34 17 30:43 1:06 23 27:13 1:11:15
20 114 172 Scott Hutchings 44 M 26 14:15 0:45 7 29:01 0:51 21 26:51 1:11:40
21 139 189 Trayton Jordan 43 M 24 13:36 1:37 25 33:40 1:09 13 23:56 1:13:55
22 146 26 Robert Biesiada 40 M 21 12:49 2:31 19 31:24 0:45 22 26:57 1:14:23
23 169 51 Michael Carriere 44 M 23 13:28 1:47 24 33:01 1:05 19 26:07 1:15:26
24 174 261 John Novak 42 M 18 11:49 2:34 26 34:11 1:17 20 26:20 1:16:09
25 180 38 Michael Bruce 40 M 22 13:08 2:32 18 31:12 1:05 27 28:29 1:16:24
26 185 87 Jason Docsa 41 M 28 14:39 1:41 22 31:41 1:24 24 27:28 1:16:50
27 223 227 Larry Mann 41 M 20 12:46 1:07 29 35:22 0:50 28 30:12 1:20:15
28 255 238 Todd McDonald 43 M 27 14:20 6:10 27 34:35 1:11 26 27:42 1:23:56
29 274 365 Rich Vanslambrouck 43 M 15 11:06 1:47 31 38:36 1:04 30 34:56 1:27:27
30 318 386 Cary Wood 43 M 33 18:00 2:57 32 39:16 1:34 29 34:41 1:36:27
31 328 8 Anmar Atchu 41 M 32 16:40 4:38 30 37:05 2:23 32 37:48 1:38:31
32 331 99 William Essex 40 M 25 14:14 2:36 33 41:39 0:47 33 40:07 1:39:21
33 348 16 Tom Barnett 41 M 34 26:11 2:37 28 35:09 1:32 34 41:26 1:46:53
34 358 41 Fred Buehler 43 M 31 15:39 2:05 34 57:01 2:01 31 34:57 1:51:40


FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 88 166 Kim Houtkooper 42 F 6 12:39 1:50 1 30:35 1:31 1 23:05 1:09:39
2 93 354 Colleen Valkema 44 F 9 12:53 1:08 2 31:09 0:58 3 24:12 1:10:19
3 144 314 Kelly Seelbinder 43 F 3 11:24 1:34 6 33:37 1:39 6 26:00 1:14:11
4 157 126 Julie Garside 40 F 11 13:04 1:15 3 32:03 1:41 4 24:50 2:00 1:14:51
5 189 193 Amelia Katanski 40 F 8 12:51 1:29 5 32:53 1:29 9 28:19 1:17:00
6 191 11 Marianne Baker 43 F 12 13:36 1:33 4 32:51 1:23 8 27:55 1:17:16
7 197 374 Tamara Webster 42 F 2 10:45 1:08 7 34:00 1:17 12 30:20 1:17:28
8 205 343 Heather Tanja 43 F 10 12:55 1:56 18 37:06 0:27 5 25:46 1:18:08
9 207 120 Leanne Fried 41 F 18 14:58 2:03 13 36:19 0:55 2 24:01 1:18:14
10 209 121 Karen Fujii 40 F 13 14:04 1:03 10 35:18 1:02 7 26:58 1:18:22
11 242 338 Christine Strayer 40 F 14 14:40 2:00 8 34:11 1:42 13 30:22 1:22:54
12 246 83 Christine Deweese 41 F 15 14:41 2:03 9 34:21 1:14 15 31:00 1:23:17
13 248 277 Michelle Phipps 42 F 16 14:56 1:40 14 36:24 1:13 11 29:18 1:23:29
14 251 15 Sara Barnett 41 F 5 12:31 1:17 11 35:42 1:13 17 33:08 1:23:48
15 270 282 Jacqui Ratliff 40 F 1 10:28 0:50 21 42:13 2:00 14 30:32 1:26:01
16 279 115 Mary Frank 41 F 20 15:10 1:32 17 37:01 1:00 18 33:26 1:28:07
17 285 396 Kristy Zeluff 43 F 17 14:57 2:25 19 41:40 1:33 10 28:59 1:29:33
18 286 60 Karen Christensen 43 F 22 16:06 2:04 12 35:48 1:49 19 34:07 1:29:51
19 291 255 Holly Nibert 43 F 4 12:08 1:37 16 36:56 1:20 24 39:31 1:31:29
20 299 30 Dawn Bork 42 F 21 15:45 2:45 15 36:49 2:38 22 35:31 1:33:27
21 301 143 Sheri Hanna 40 F 7 12:42 2:33 20 42:05 1:09 21 35:16 1:33:43
22 323 198 Gaye Kerschner 44 F 24 17:32 3:19 22 43:02 1:58 16 31:44 1:37:34
23 333 265 Stefanie O'Connor 44 F 19 15:04 2:24 24 45:30 1:12 23 36:28 1:40:36
24 343 113 Julie Ford 41 F 23 16:53 2:58 25 46:46 1:30 20 35:03 1:43:09
25 353 240 Kerry McKinney 44 F 25 18:53 2:25 23 45:22 0:57 25 41:18 1:48:52


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 19 272 Bushnell Paul 49 M 4 10:51 1:01 1 26:37 0:57 4 22:23 1:01:46
2 20 133 Rob Grainger 47 M 1 8:51 1:46 3 27:22 0:58 8 22:51 1:01:46
3 23 232 Dave Maroukis 47 M 15 13:10 0:43 2 27:22 1:00 1 20:06 1:02:20
4 24 32 Joseph Boucher 46 M 2 10:34 1:13 4 28:33 0:42 2 21:21 1:02:21
5 41 245 Don Miller 49 M 9 11:46 0:30 6 29:33 0:28 6 22:45 1:05:01
6 49 304 John Schimpf 47 M 11 12:07 1:13 10 29:42 0:39 7 22:46 1:06:26
7 57 394 Jim Young 46 M 5 11:01 1:10 18 31:23 0:49 5 22:33 1:06:53
8 61 285 Andy Reiser 46 M 27 14:47 0:51 5 29:04 0:57 3 21:39 1:07:15
9 68 137 Jon Griffin 47 M 6 11:01 1:04 16 30:45 1:04 11 24:02 1:07:55
10 90 390 Ken Woolf 49 M 8 11:10 2:02 14 30:44 1:53 12 24:06 1:09:52
11 103 24 Dwayne Berger 49 M 20 13:33 1:54 13 30:37 1:10 10 23:58 1:11:11
12 108 318 Thomas Shaw 45 M 7 11:08 2:04 17 30:50 0:40 19 26:34 1:11:15
13 111 10 Andy Baker 45 M 25 14:25 1:31 11 29:47 1:20 13 24:22 1:11:24
14 126 335 Michael Statler 45 M 18 13:23 2:13 15 30:44 0:30 17 25:46 1:12:35
15 128 190 David Karnes 46 M 23 13:56 2:01 7 29:37 1:33 16 25:42 1:12:46
16 129 192 Joe Karnes 49 M 16 13:18 2:25 12 30:35 1:07 15 25:26 1:12:49
17 149 296 Kenneth Salome 47 M 10 11:50 1:40 21 32:23 1:20 22 27:20 1:14:31
18 152 363 Todd Vanmeekeren 48 M 12 12:53 1:40 26 34:34 1:05 14 24:30 1:14:39
19 154 157 Ferdinand Hintze 46 M 21 13:44 2:53 22 33:01 2:03 9 23:09 1:14:48
20 161 326 Dave Slade 49 M 14 13:10 2:18 8 29:41 1:42 24 28:10 1:14:59
21 200 28 Dick Boerema 46 M 26 14:40 2:01 24 33:40 1:09 18 26:12 1:17:40
22 206 321 Frank Silva 49 M 28 14:52 1:51 23 33:03 1:16 21 27:09 1:18:09
23 214 62 Paul Clements 49 M 24 14:10 1:21 28 35:36 0:43 20 27:09 1:18:58
24 216 180 Michael Jager 47 M 19 13:32 2:22 20 32:14 1:14 26 29:48 1:19:08
25 218 228 Vince Marcinek 48 M 13 13:04 2:36 19 32:00 1:29 27 30:31 1:19:38
26 230 139 Bill Gust 46 M 3 10:34 1:42 9 29:42 0:50 30 38:29 1:21:14
27 237 23 Patrick Berends 45 M 29 15:36 2:02 29 35:48 0:29 23 28:04 1:21:57
28 239 174 Mark Irving 49 M 17 13:22 2:51 27 35:07 2:47 25 28:15 1:22:21
29 264 165 Michael Hornev 45 M 22 13:46 3:03 25 34:19 0:45 28 33:29 1:25:21
30 325 95 Raghuram Elluru 48 M 30 17:59 5:01 30 38:49 2:32 29 33:48 1:38:08


FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 84 117 Pam Freeman 47 F 1 9:15 1:17 5 31:38 1:02 4 26:19 1:09:30
2 116 328 Karen Smith 46 F 13 13:41 1:18 1 31:09 1:18 3 24:21 1:11:45
3 136 243 Dawn Merritt 45 F 2 10:57 1:13 2 31:34 1:08 11 28:50 1:13:40
4 143 110 Margaret Flannery 47 F 9 13:07 1:20 3 31:36 0:41 7 27:25 1:14:07
5 155 206 Rita Klavinski 49 F 4 11:28 1:50 6 33:29 1:22 5 26:43 1:14:49
6 172 224 Amy MacMillan 49 F 11 13:24 2:16 14 35:01 1:06 2 24:11 1:15:56
7 188 96 Linda Elstun 46 F 6 12:21 1:14 4 31:36 0:57 15 30:47 1:16:53
8 210 154 Vicki Hessen 47 F 7 12:59 1:38 12 34:14 1:52 9 27:51 1:18:32
9 219 373 Meri Weber 45 F 12 13:29 2:04 10 34:09 1:12 12 28:51 1:19:43
10 220 182 Sheila Jeske 48 F 10 13:08 1:35 9 34:07 1:38 13 29:21 1:19:46
11 224 163 Sheri Horn 46 F 15 14:46 2:04 13 34:34 1:22 8 27:38 1:20:22
12 226 350 Jana Turpin 49 F 18 15:50 1:33 11 34:12 0:57 10 28:03 1:20:33
13 249 348 Isobel O'brien Trac 46 F 23 22:47 2:18 8 34:07 0:35 1 23:50 1:23:34
14 256 205 Lani Kittredge 45 F 22 17:57 1:30 7 33:51 1:20 14 29:22 1:23:59
15 260 159 Miki Holder 49 F 5 11:38 3:56 17 40:59 0:51 6 27:06 1:24:27
16 288 46 Fawn Callen 49 F 8 13:02 2:15 16 38:31 1:09 19 35:20 1:30:15
17 292 145 Lynn Hauptli 47 F 17 15:45 1:33 18 41:16 1:36 16 31:52 1:32:01
18 302 94 Christine Elluru 47 F 14 14:36 3:28 15 38:20 2:14 18 35:14 1:33:50
19 317 248 Tracy Miller 46 F 16 15:09 2:25 21 45:03 1:17 17 32:32 1:36:23
20 342 3 April Alexopoulos 49 F 3 11:11 3:17 20 44:01 3:14 21 41:25 1:43:07
21 359 85 Kim Dixon 47 F 21 16:49 5:38 19 43:39 2:01 22 43:55 1:52:00
22 361 215 Debra Leppo 49 F 20 16:48 5:35 22 47:47 2:06 20 40:17 1:52:32
23 366 258 Amy Niewoonder 46 F 19 16:45 3:39 23 48:42 1:38 23 49:34 2:00:16

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 6 320 Kurt Sherwood 50 M 3 10:20 1:14 2 26:19 0:40 2 20:22 58:54
2 13 336 Allen Stefanski 50 M 11 12:54 0:50 1 25:54 0:42 1 20:04 1:00:23
3 15 109 Michael Fitzsimmons 51 M 1 9:57 0:45 3 27:14 0:38 5 22:02 1:00:33
4 21 134 William Greer 51 M 2 10:09 1:18 5 29:00 0:59 3 20:32 1:01:55
5 38 103 Tim Farrow 53 M 5 10:58 1:00 6 29:03 0:46 4 20:46 2:00 1:04:31
6 60 27 Paulie Blankenship 50 M 6 11:02 1:11 8 29:49 1:11 8 23:55 1:07:07
7 119 129 Bill Gephart 54 M 15 13:47 2:08 9 29:52 1:24 10 24:43 1:11:51
8 132 194 Thomas Keizer 52 M 9 12:06 1:22 4 28:17 0:56 19 30:31 1:13:10
9 134 76 Steve Darrell 52 M 14 13:45 1:50 13 32:01 0:42 11 25:19 1:13:34
10 135 162 Dennis Horn 50 M 12 13:33 2:05 14 32:10 1:36 9 24:15 1:13:38
11 147 288 Tj Roellchen 53 M 7 11:43 1:19 10 30:38 1:08 18 29:42 1:14:28
12 159 307 Doug Schoetzow 54 M 17 14:45 2:07 17 33:34 0:39 7 23:52 1:14:56
13 167 202 Todd Kingma 50 M 8 11:56 2:53 16 32:50 0:44 13 26:53 1:15:13
14 176 186 Mark Johnson 50 M 13 13:34 1:06 7 29:31 1:00 21 31:05 1:16:15
15 177 280 Douglas Raedy 50 M 10 12:18 2:06 12 31:51 1:41 16 28:27 1:16:20
16 187 138 Tim Gumbleton 54 M 18 15:16 1:39 11 31:35 1:55 12 26:27 1:16:51
17 203 367 Bruce Vincent 54 M 21 27:30 15 32:37 1:24 6 23:36 1:17:55
18 204 345 Gary Theisen 54 M 4 10:38 2:04 20 35:14 1:45 15 28:26 1:18:05
19 240 81 Randy Degroot 54 M 16 14:02 1:59 19 34:09 1:21 20 30:59 1:22:28
20 275 71 Gary Cudney 52 M 20 20:26 2:48 18 34:08 2:07 14 28:02 1:27:29
21 320 241 Patrick McMullen 51 M 19 18:03 1:52 21 46:36 1:07 17 29:09 1:36:45


FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 118 29 Pamela Boner 50 F 1 10:57 1:33 2 33:09 1:05 1 25:04 1:11:46
2 170 102 Kathy Farrow 53 F 3 11:37 1:11 4 34:35 1:00 3 27:11 1:15:32
3 171 72 Mary Cudney 50 F 2 11:37 2:44 3 34:20 1:55 2 25:10 1:15:44
4 184 169 Diane Hungerford 52 F 4 12:53 1:21 1 32:23 0:43 4 29:26 1:16:43
5 262 298 Gina Schau 53 F 5 13:22 1:50 5 37:24 0:49 6 31:35 1:24:58
6 267 312 Judy Schubert 50 F 8 14:23 1:21 6 38:34 1:20 5 30:06 1:25:42
7 290 229 Linda Maring 51 F 11 15:23 12 45:51 1:48 9 35:06 1:31:19
8 296 361 Cathi Vandyk 50 F 12 16:46 1:38 7 40:16 0:35 8 33:22 1:32:36
9 298 199 Elizabeth Kingma 51 F 6 13:28 2:36 9 41:00 0:58 10 35:10 1:33:10
10 332 140 Sue Haasch 50 F 13 18:02 1:55 8 40:27 1:19 11 37:52 1:39:32
11 335 61 Claudia Clark 52 F 7 14:22 1:27 11 43:42 1:46 13 39:48 1:41:03
12 337 68 Denise Cook 50 F 10 14:32 3:49 13 49:36 1:15 7 32:27 1:41:38
13 338 311 Carey Schoolmaster 52 F 9 14:32 3:44 10 42:55 2:30 12 38:09 1:41:48
14 373 218 Jean Litaker 51 F 14 26:24 3:02 14 54:50 1:07 14 51:58 2:17:18

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 9 149 James Henderson 56 M 1 10:18 0:50 1 27:03 0:43 1 21:12 1:00:03
2 51 327 Brent Slezak 55 M 3 12:38 1:47 4 29:59 0:49 2 21:31 1:06:41
3 65 254 R.J. Mullenix 57 M 2 11:22 2:04 2 27:06 1:05 4 26:17 1:07:52
4 133 128 Richard Gendernalik 57 M 5 13:58 1:08 3 29:52 0:39 7 27:46 1:13:21
5 212 195 Daniel Kelley 56 M 4 13:52 1:29 8 34:23 1:20 6 27:38 1:18:40
6 217 358 Richard Van Enk 55 M 8 15:11 2:11 5 31:56 1:18 9 28:55 1:19:29
7 254 56 Donald Chenault 59 M 9 15:53 2:26 7 34:16 2:08 10 29:13 1:23:54
8 269 18 Patrick Bartlett 56 M 11 21:21 2:26 6 33:51 2:16 3 26:04 1:25:57
9 280 267 Les Ott 58 M 7 14:29 3:46 10 39:30 2:24 8 28:35 1:28:42
10 297 150 Robert Hennen 58 M 6 14:15 3:06 9 34:49 2:35 11 38:06 1:32:49
11 313 279 John Rachor 59 M 10 16:54 4:26 11 44:11 2:43 5 26:51 1:35:04

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 211 325 Karen Slack 56 F 4 16:03 2:05 1 35:07 0:42 1 24:43 1:18:38
2 265 385 Janis Wolbrink 55 F 2 14:40 1:32 2 37:16 1:14 3 30:44 1:25:24
3 276 12 Susan Baker 56 F 1 12:05 2:54 4 43:16 1:09 2 28:12 1:27:33
4 304 302 Janet Schauer 55 F 3 14:57 3:09 3 42:09 1:15 5 32:29 1:33:57
5 330 368 Karen Vosburg 55 F 5 18:00 3:09 5 44:01 2:11 4 31:59 1:39:18

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 44 252 Rick Motter 62 M 1 11:56 0:48 1 29:52 0:54 1 21:47 1:05:16
2 70 173 Terry Hutchins 62 M 2 13:17 1:43 2 29:58 0:21 2 22:41 1:07:59
3 168 322 Gene Simmons 61 M 3 13:24 1:31 3 32:03 0:45 3 27:44 1:15:25
4 308 213 Allan Lareau 62 M 6 20:00 2:57 5 40:05 0:43 4 30:50 1:34:33
5 314 209 David Kozminske 60 M 4 18:06 5:12 4 38:19 1:15 6 33:05 1:35:55
6 326 141 Jim Hagon 60 M 5 19:17 3:29 6 40:39 2:33 5 32:16 1:38:12

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 182 158 Sandra Holben 62 F 2 14:24 0:41 1 31:22 1:00 1 29:12 1:16:37
2 309 80 Shirley Deboer 61 F 1 13:30 2:04 2 42:57 0:54 2 35:16 1:34:39


MALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 295 132 Russ Goodwin 65 M 1 10:57 2:58 2 35:32 1:17 2 41:43 1:32:25
2 345 146 Robert Hayes 69 M 2 33:16 2:13 1 34:02 1:26 1 34:04 1:44:58

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 344 334 Ann Spezia 65 F 1 21:15 4:19 1 42:44 1:35 1 34:15 1:44:05

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 365 33 Sherwood Boudeman 70 M 1 19:05 4:12 1 49:02 1:53 1 44:23 1:58:33

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 352 290 Jane Rolfe 71 F 1 17:04 3:16 1 44:49 2:14 1 40:56 1:48:16

MALE RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 412 Two Gimps And A Preacher 4 14:09 0:41 2 32:11 0:28 2 23:16 1:10:43
John Chenault
David Deboer
Steven Ross
2 410 Also Ran 5 15:16 0:24 4 33:51 0:18 1 21:11 1:10:57
Frank Rocco
Al Widner
Andrew Widner
3 402 Garrod/reid 3 13:32 0:31 1 30:40 0:59 3 25:51 1:11:32
Steven Garrod
David Reid

4 411 Trodog 1 7:58 0:48 5 37:01 0:27 4 27:13 1:13:25
Russell Goodrich
Liam Griffin
Sean Griffin
5 403 Kabb 2 13:19 3:09 3 32:20 0:42 5 32:04 1:21:32
Dave Decker
Bernie White


FEMALE RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 408 Kazoo Chicks 1 10:46 0:31 1 34:08 0:25 2 30:38 1:16:26
Kelly Fisher
Jenn Omo
Beth Principe
2 406 Determinators 3 17:40 1:03 2 44:42 1:06 1 28:56 1:33:25
Julie Beegle
Pamela Launt
Sheri Schmidt
3 401 Everyday Callers 2 15:23 0:57 3 44:53 2:22 3 41:52 1:45:24
Helen Davis
Erica Souders



MIXED RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Penalty Final
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 418 The Tri-Force 3 10:24 0:32 3 32:34 0:21 1 24:33 1:08:22
Angie Ernstes
David Riker
Kate Riker
2 414 Dahoma 5 10:26 0:30 2 31:06 0:22 2 26:00 1:08:22
Dave Brest
Maria Klein
Holly Schaefer
3 413 2 Thorns And A Rose 4 10:25 1:54 1 29:38 0:39 3 26:19 1:08:53
Adam Dingwall
Debbie Dingwall
Ann Gallagher
4 405 Team M 6 11:48 0:47 4 33:18 0:19 4 26:45 1:12:55
Matt Miller
Sherine Miller

5 419 Triple Threat 1 8:47 0:35 6 37:33 0:22 5 26:46 1:14:01
Morgan Buehler
Lauren Grainger
Riley Highhouse
6 416 Peter Small And Barry 2 9:12 0:31 7 40:08 0:24 6 27:33 1:17:46
David Barry
Donna Barry
Peter Post
7 404 Aud And Joe 7 12:51 0:50 5 37:15 1:40 7 33:42 1:26:17
Audrey Imhoff
B. Joseph White



5K RUN RESULTS
SHERMAN LAKE YMCA "SHERMANATOR" TRIATHLON
SATURDAY, AUGUST 8, 2010
******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All No. Name Town Ag Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 2 537 Peter Colquhoun Battle Creek 16 20:25 6:35
2 4 545 Jon Haadsma Battle Creek 14 21:04 6:47
3 6 528 Andrew Stults Richland 14 21:33 6:57
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All No. Name Town Ag Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 1 507 Megan Osterling Galesburg 23 19:57 6:26
2 3 532 Courtney Volstromer Battle Creek 17 20:36 6:38
3 5 488 Maria Hoffman Otsego 19 21:13 6:50
MALE AGE GROUP: 7 - 9
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 49 475 Alex Fernandez Kalamazoo 8 29:49 9:36
FEMALE AGE GROUP: 7 - 9
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 57 526 Sara Spanogle Okemos 9 31:20 10:06
2 69 501 Addie Maston Portage 9 33:40 10:51
MALE AGE GROUP: 10 - 12
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 27 494 Brady Lajoye Freeport 10 26:09 8:25
2 30 498 Patric Lajoye Freeport 12 26:22 8:30
FEMALE AGE GROUP: 10 - 12
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 10 550 Alexa Vanderhoff Kalamazoo 12 23:06 7:26
2 32 506 Paige O'Connor Richland 11 26:51 8:39
3 67 495 Emily Lajoye Freeport 11 33:28 10:47
MALE AGE GROUP: 13 - 15
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 8 522 Ben Schimpf Battle Creek 15 22:13 7:10
2 25 512 Justin Perigo Richland 14 25:52 8:20
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 7 538 Gillian Colquhoun Battle Creek 13 21:52 7:03
2 28 460 Nikki Callen Vicksburg 15 26:11 8:26
3 29 497 Olivia Lajoye Freeport 15 26:14 8:27
4 34 464 Emiline Chipman Augusta 13 26:57 8:41
5 41 508 Morgan Overstreet Wheatfield 13 28:20 9:08
6 52 484 Caitlyn Hines Marshall 13 30:43 9:54
7 84 548 Megan Porter Vicksburg 15 54:54 17:41
MALE AGE GROUP: 16 - 17
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 16 - 17
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 36 547 Leeann Shaw 17 27:05 8:43
2 46 521 Erika Sanchez Vicksburg 16 29:17 9:26
MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 14 489 Christopher Johnson Lansing 24 23:40 7:38
FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 31 534 Tiffany Winnell Bridgman 22 26:50 8:39
2 50 471 Kate Dorner Richland 22 30:15 9:45
3 54 481 Ashley Gill Caledonia 24 30:53 9:57
4 80 523 Brittany Schmall Portage 23 40:36 13:05
5 81 514 Kristen Potter Battle Creek 24 53:18 17:10
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 20 474 Andy Emerson Augusta 27 24:47 7:59
2 40 504 John Morse Plainwell 27 28:09 9:04
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 62 500 Gretchen Marks Plainwell 25 32:37 10:30
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 24 551 Eric Dodds Kalamazoo 30 25:45 8:18
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 23 529 Zsuzsanna Szinyei Kalamazoo 33 25:33 8:14
2 38 540 Melanie Warren Battle Creek 33 28:03 9:02
3 39 516 Shannon Roberson Battle Creek 32 28:03 9:02
4 45 479 Lori Gerhardt Kalamazoo 31 29:17 9:26
5 56 480 Tammy Giannunzio Marshall 33 31:14 10:04
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 12 536 Chris Phillips Portage 36 23:32 7:35
2 21 461 Joe Chapman Centreville 37 25:06 8:05
3 77 467 Michael Couch Battle Creek 35 37:47 12:10
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 9 510 Heather Parker Kalamazoo 37 22:37 7:17
2 33 454 Karen Blanck Battle Creek 38 26:53 8:40
3 35 505 Anne Nower Kalamazoo 37 27:04 8:43
4 37 463 Lorena Charreton Augusta 38 27:51 8:58
5 42 453 Kristi Belmore Battle Creek 35 28:25 9:09
6 51 459 Heather Byrd East Leroy 36 30:39 9:53
7 58 456 Becky Branstetter Galesburg 38 31:35 10:11
8 61 541 Amy Himic Straw Plains 38 32:15 10:23
9 65 451 Lola Appelgren Kalamazoo 38 33:07 10:40
10 66 490 Joanna Johnson Battle Creek 36 33:23 10:45
11 68 468 Kelly Cutsinger Battle Creek 35 33:31 10:48
12 71 491 Amy Kartch Kalamazoo 37 33:48 10:53
13 78 487 Tracy Hines Marshall 39 38:24 12:22
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 11 486 Scott Hines Marshall 41 23:13 7:29
2 16 465 Steven Cobb Battle Creek 42 23:56 7:43
3 17 542 David Davis Augusta 43 24:06 7:46
4 26 527 Scott Struck Battle Creek 44 25:55 8:21
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 13 509 Julie Palmatier Hastings 40 23:40 7:38
2 59 546 Julia Kaemming Richland 42 31:50 10:15
3 64 524 Stacy Schmittling Kalamazoo 40 33:06 10:40
4 72 515 Pamela Reniger Battle Creek 42 34:09 11:00
5 73 483 Melissa Hatmaker Battle Creek 42 35:17 11:22
6 76 466 Jill Cole Battle Creek 44 36:37 11:48
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 15 513 Tom Perigo Richland 47 23:48 7:40
2 22 473 David Dykema Portage 49 25:15 8:08
3 43 539 Jeffrey Smith Kalamazoo 45 28:34 9:12
4 88 477 Scott Frederick Plainwell 45 56:21 18:09
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 44 552 Cathy Stults Richland 45 29:06 9:23
2 55 511 Barb Perigo Richland 45 30:56 9:58
3 60 472 Cheryl Dykema Hickory Corners 48 31:51 10:16
4 79 496 Julie Lajoye Freeport 45 39:40 12:46
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 18 492 Tim Kieffer Richland 54 24:33 7:54
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 82 519 Beverly Russell Marshall 51 53:40 17:17
2 83 549 Deborah Porter Vicksburg 51 54:54 17:41
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 48 455 Gene Bradley Galesburg 57 29:38 9:33
2 63 502 Frank Maston Portage 59 32:43 10:32
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 53 530 Candace Thurston Richland 59 30:47 9:55
2 75 503 Karen Morehouse Kalamazoo 57 35:55 11:34
3 87 462 Theresa Charleston Kalamazoo 55 56:21 18:09
MALE AGE GROUP: 60 - 99
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 47 518 Michael Ross Paw Paw 67 29:33 9:31
FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place O'All No. Name Town Run Pace
===== ===== ===== =================== ================= == ======= =====
1 85 452 Sue Arnold Hillsdale 60 56:16 18:07
2 86 520 Janet Russell Lakeland 72 56:16 18:07
MISSING AGE - NOT IN DIVISION RESULTS
Place O'All No. Name Town Run Pace