BARC St Pat's Race

back to results

Mar. 19, 2007

BARC St Pat's Race
Bay City, MI
Results provided by Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 1 Rod Craig 1912 Bad Axe 48 26:55 8:40
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 3 Debbie Topham 1572 Mayville 54 28:25 9:09
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 4 Daniel Mashike 1547 Vassar 49 30:24 9:48
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 11 Liz Schwedler 1828 Bay City 56 34:14 11:02
MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 150 Noah Joles 1701 Bay City 6 43:48 14:06
2 457 Luke Martell 2011 Hemlock 6 59:17 19:06
FEMALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 426 Raeanne Goodwin 1998 Bay City 9 54:24 17:31
2 441 Alexis Green 1709 Bay City 7 55:40 17:56
MALE AGE GROUP: 10 - 14
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 42 Alexander Garza 1832 Saginaw 11 39:28 12:43
2 72 Andrew Schanhal 1895 Essexville 11 40:34 13:04
3 74 Nicholas Olson 1718 Auburn 10 40:52 13:10
4 107 Nicholas Gilles 1943 Saginaw 13 42:01 13:32
5 138 Marty Gehrls 1921 Essexville 12 43:34 14:02
6 143 Garrett Whitman 1795 Saginaw 11 43:41 14:04
7 223 Erin Murdoch 1901 Bay City 12 46:43 15:03
8 262 Kenny Wright, Jr. 1822 Bay City 10 48:14 15:32
9 368 Zachary Maida 1744 Pinconning 12 51:18 16:31
10 413 Jacob Martell 2012 Hemlock 11 53:13 17:08
FEMALE AGE GROUP: 10 - 14
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 66 Kathryn Iannacchione 1968 Bay City 13 40:21 13:00
2 108 Savannah Decker 1519 Bay City 12 42:05 13:33
3 147 Hannah Castillo 1576 Bay City 10 43:45 14:06
4 199 Allison Iannacchione 1970 Bay City 11 46:01 14:49
5 222 Rachel Procunier 1902 Kawkawlin 13 46:43 15:03
6 224 Megan Keen 1861 Essexville 12 46:44 15:03
7 230 Mallory Irish 1864 Bay City 12 46:57 15:07
8 231 Amber Dybas 1863 Bay City 12 46:58 15:08
9 294 Audrey Van Auken 1652 Cass City 11 49:09 15:50
10 299 Hayley Mohr 1523 Saginaw 12 49:18 15:53
11 352 Danielle Sepos 1716 Bay City 11 50:37 16:18
12 386 Bailey Anderson 1807 Auburn 14 52:07 16:47
13 425 Rosemarie Mason 1843 Midland 11 54:23 17:31
14 428 MacKenzie Rant 1999 Bay City 10 54:31 17:34
MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 28 MacKenzie Decker 1520 Bay City 15 37:48 12:10
2 65 Rachel Peterson 1867 Bay City 15 40:19 12:59
3 91 Monica Davis 2005 Bay City 17 41:27 13:21
4 101 Nicole Chartier 1904 Williamsburg 18 41:49 13:28
5 126 Carolyn Wilson 1847 Saginaw 18 43:15 13:56
6 164 Ashley Kaidan 1509 Bay City 19 44:15 14:15
7 195 Brittney Powell 1640 Kawkawlin 16 45:58 14:48
8 196 Briana Autran 1714 Bay City 16 45:58 14:48
9 247 Kelly Gillett 1787 Chesaning 19 47:48 15:24
10 281 Stefanie Wolter 1641 Kawkawlin 17 48:51 15:44
11 366 Rachel Bowker 2004 Essexville 16 51:17 16:31
12 387 Emily Doyle 1770 Freeland 15 52:07 16:47
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 7 Andrew Levasseur 1541 Kawkawlin 21 33:09 10:41
2 127 Kyle Bowen 1846 Saginaw 20 43:16 13:56
3 268 Brad Herek 1618 Bay City 24 48:29 15:37
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 46 Sarah Laux 1574 Saginaw 24 39:30 12:43
2 77 Kimberly Fasbender 1682 Lincoln 21 41:00 13:12
3 84 Elizabeth Huffman 1800 Bay City 22 41:17 13:18
4 118 Angela Atkins 1906 Saint Charles 22 42:45 13:46
5 146 Angela Datte 1694 Bay City 23 43:44 14:05
6 217 Emily Tuck 1774 Linwood 22 46:25 14:57
7 269 Lesley Reed 1817 Midland 23 48:29 15:37
8 285 Kelly Jones 1989 Canton 22 48:59 15:47
9 288 Sarah Olson 1914 Ortonville 23 49:00 15:47
10 347 Mallory McCracken 1573 Bad Axe 22 50:26 16:15
11 354 Kristy Gallagher 2009 Bay City 22 50:39 16:19
12 358 Michelle Dutkiewicz 1675 Bay City 23 50:52 16:23
13 365 Emily Bowker 1672 Essexville 20 51:16 16:31
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 26 Jennifer Frost 1545 Saginaw 26 37:31 12:05
2 60 Carrie Pelletier 1967 Bay City 29 40:04 12:54
3 73 Kimberly Allen 1779 Essexville 28 40:45 13:08
4 86 Danielle Socier 1723 Bay City 27 41:20 13:19
5 103 Melissa Vrable 1808 Bay City 27 41:53 13:29
6 129 Chelsea Doyle 1929 Saginaw 27 43:27 14:00
7 134 Andrea Rytlewski 1825 Bay City 25 43:32 14:01
8 135 Amanda Klosowski 1879 Bay City 26 43:33 14:02
9 141 Melissa Mucker 1385 Bay City 29 43:40 14:04
10 177 Trisha Genow 1850 Bay City 27 45:07 14:32
11 178 Beverly Goulet 1849 Bay City 26 45:07 14:32
12 188 Jennifer Gourd 1855 Bay City 28 45:30 14:39
13 194 Mandy Nowak 1535 Bay City 26 45:50 14:46
14 198 Annie Schuler 1771 Saginaw 27 46:01 14:49
15 200 Amanda Neumeyer 1805 Bay City 26 46:02 14:50
16 211 Melissa Maillette 1666 Bay City 29 46:14 14:53
17 233 Helen Oikarinen 1551 Bay City 26 47:00 15:08
18 272 Jennifer Plarske 1896 Bay City 28 48:39 15:40
19 282 Jennifer Allison 1899 Alger 27 48:53 15:45
20 286 Olivia Zwetzig 1602 Essexville 26 49:00 15:47
21 297 Amber Smutney 1617 Bay City 25 49:16 15:52
22 298 Lisa Schwab 1553 Bay City 26 49:16 15:52
23 300 Stephanie Ward 1558 Bay City 29 49:18 15:53
24 304 Ashley Goik 1990 Frankenmuth 27 49:24 15:55
25 317 Tillie Railling 1781 Saginaw 27 49:52 16:04
26 321 Traci Winger 1582 Midland 25 49:55 16:05
27 337 Sarah Pacanovsky 1728 Bay City 26 50:14 16:11
28 355 Brein Gallagher 2008 Dexter 27 50:39 16:19
29 361 Gretchen Walraven 1790 Essexville 29 51:05 16:27
30 378 Michelle Weber 1612 Hale 26 51:41 16:39
31 380 Jacquelyn Lijewski 1791 Bay City 25 51:42 16:39
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 2 Kevin Stachowiak 1761 Caseville 32 27:00 8:42
2 12 David Abedrabo 1889 Saginaw 31 34:31 11:07
3 136 Scott Oikarinen 1515 Bay City 30 43:33 14:02
4 209 Paulino Villegas 1567 Adrian 33 46:13 14:53
5 325 Grant Thomas 1565 Freeland 34 50:00 16:06
6 340 Matt Wiltsie 1965 Essexville 33 50:16 16:11
7 341 Chris Reynolds 1842 Bay City 32 50:17 16:12
8 364 Jerome Vaillancourt 1924 Bay City 33 51:16 16:31
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 21 Amy Kolak 1760 Ann Arbor 34 36:54 11:53
2 22 Amy Seaver 1961 Saginaw 31 36:55 11:54
3 70 Amy Bartels 1767 Saginaw 32 40:28 13:02
4 102 Alysia MacDonald 1636 Bay City 32 41:53 13:29
5 116 Melissa Hartwig 1928 Essexville 30 42:32 13:42
6 142 Stephanie Nietzke 1654 Bay City 31 43:40 14:04
7 149 Allison Ligett 1963 Canton 34 43:46 14:06
8 155 Kristin Russell 1964 Bay City 33 43:51 14:07
9 158 Lindy Baldwin 1853 Saginaw 33 44:01 14:11
10 159 Lucy Heinz 1854 Midland 30 44:01 14:11
11 190 Sarah Sinclair 1396 Bay City 32 45:45 14:44
12 193 Kristine Burk 1948 Bay City 31 45:47 14:45
13 229 Linnette Fish 1881 Bay City 33 46:49 15:05
14 232 Heidi Hitz 1529 Mount Pleasant 31 47:00 15:08
15 235 Sarah Gilbert 1676 Lake Orion 33 47:10 15:11
16 273 Jeanine Neering 1947 Lake Orion 30 48:39 15:40
17 287 Aricka Mealback 1650 Midland 32 49:00 15:47
18 289 Jodi Remington 1892 Bay City 31 49:02 15:48
19 320 Stephanie Bauer 1782 Saginaw 34 49:53 16:04
20 328 Jill Schloff 1679 Ferndale 30 50:01 16:07
21 329 Ashley Zielinski 1986 Bay City 32 50:02 16:07
22 333 Melinda Hescott 1698 Merrill 34 50:12 16:10
23 346 Laura Koester 1798 Saginaw 33 50:25 16:14
24 367 Deborah Maida 1743 Pinconning 34 51:17 16:31
25 376 Amy Katt 1792 Bay City 33 51:36 16:37
26 389 Ashley Kaczanowski 1835 Clinton Twp 33 52:09 16:48
27 397 Suzanna Williams 1884 Saginaw 30 52:19 16:51
28 424 Betsy Joles 1702 Bay City 34 54:14 17:28
29 449 Tammy Berry 1397 Beaverton 34 56:24 18:10
30 450 Kimberly Smithers 1711 Sebewaing 32 57:11 18:25
31 458 A Turner 1819 Kawkawlin 34 1:00:39 19:32
32 459 Nicole Landman 1815 Freeland 31 1:00:39 19:32
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 56 Andy Spannagel 1940 Unionville 36 39:55 12:51
2 61 Dennis Klosowski 1878 Kawkawlin 35 40:09 12:56
3 105 Charles Robinson 1783 Bay City 38 42:00 13:32
4 152 Richard Joles 1700 Bay City 37 43:48 14:07
5 154 Kevin Fetter 1571 Bay City 38 43:49 14:07
6 173 Rich Syring 1734 Auburn 36 44:46 14:25
7 182 Bobbie Brozewski 1925 Kawkawlin 37 45:11 14:33
8 312 Russell Klatt 1742 Bannister 37 49:34 15:58
9 327 Shawn Loachridge 1544 Saint Charles 35 50:01 16:06
10 338 James Casper 1840 Bay City 39 50:15 16:11
11 369 Brandon McAllister 1569 Auburn 36 51:19 16:32
12 377 Dean Mandley 1630 Bay City 37 51:39 16:38
13 382 Joe Volmering 1632 Harbor Beach 37 51:45 16:40
14 437 Charlie Case 1635 Flint 39 55:08 17:45
15 456 Mike Martell 2013 Hemlock 37 59:16 19:05
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 16 Beth Kiefer 1900 Birmingham 39 35:30 11:26
2 32 Jennifer Barker 1852 Essexville 37 38:21 12:21
3 52 Jennifer Eischer 1605 Bay City 36 39:43 12:48
4 62 Amy Tacey 1634 Bay City 35 40:16 12:58
5 87 Donna Watson 1746 Essexville 39 41:22 13:19
6 88 Barbara Mrozinski 1745 Williamsburg 37 41:22 13:19
7 97 Lisa Baldwin 1533 Bay City 38 41:46 13:27
8 106 Lori Robinson 1803 Bay City 37 42:00 13:32
9 115 Kelli Asel 1910 Essexville 39 42:27 13:40
10 125 Lynn Gilles 1944 Midland 35 43:15 13:56
11 130 Cyndi Martin 1891 Bay City 37 43:30 14:01
12 203 Annette George 1719 Auburn 38 46:09 14:52
13 244 Tamara Duke 1831 Essexville 39 47:47 15:23
14 245 Catherine Dayak 1629 Pigeon 37 47:47 15:23
15 249 Melissa Leroux 1915 Saginaw 35 47:50 15:24
16 250 Stephanie Shay 1696 Bay City 38 47:51 15:25
17 253 Kelly Foco 1615 Standish 36 47:55 15:26
18 313 Melissa Spannagel 1830 Bay City 36 49:38 15:59
19 315 Colleen Fica 1645 Bay City 39 49:51 16:03
20 319 Martha Shipway 1818 Saginaw 35 49:53 16:04
21 330 Brenda Thomas 1527 Saginaw 39 50:04 16:08
22 335 Cheryl Baldwin 1543 Kawkawlin 37 50:13 16:10
23 343 Angela Yaworski 1833 Auburn 37 50:18 16:12
24 370 Amy Connelly 1983 Essexville 37 51:19 16:32
25 371 Tammy De Wyse 1957 Bay City 38 51:19 16:32
26 390 Wendy Murray 1824 Ray 37 52:10 16:48
27 404 Kris Ordiway 1974 Racine 39 52:40 16:58
28 414 Mary Jo Skiendziel 1765 Saginaw 35 53:13 17:08
29 415 Jennifer Keilitz 1517 Caro 39 53:26 17:13
30 418 Shannon Henderson 1563 Bay City 39 53:41 17:17
31 439 Pam Mason 1836 Midland 39 55:13 17:47
32 442 Kristyn Green 1710 Bay City 35 55:40 17:56
33 445 Laurie Martel 1620 Hemlock 37 55:47 17:58
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 5 Keith Petcher 1591 Bay City 44 30:42 9:53
2 44 Jim Hutter 1608 Novi 40 39:29 12:43
3 71 John Cary 1766 Saginaw 43 40:33 13:04
4 75 Alan Brennan 1600 Saginaw 44 40:54 13:10
5 96 Kip Brown 1735 Bay City 41 41:42 13:26
6 99 Douglas Kreszowski 1731 Saginaw 41 41:47 13:28
7 119 Kevin La Porte 1593 Essexville 41 42:47 13:47
8 144 Jeffery Labean 1909 Bay City 44 43:42 14:05
9 189 Duane Whitman 1794 Saginaw 44 45:44 14:44
10 192 David Burk 1949 Bay City 44 45:47 14:45
11 238 Robert Doerr 2010 Saint Charles 44 47:16 15:13
12 276 Dale Sneller 1888 Bay City 42 48:43 15:41
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 17 Lisa Lemke 1954 Kawkawlin 42 36:00 11:36
2 19 Jennifer Gradowski 1747 Essexville 42 36:21 11:42
3 20 Lori McNeal 1857 Bay City 42 36:38 11:48
4 35 Nancy Smith-Trudell 1642 Bay City 43 38:32 12:25
5 37 Renee La Porte 1577 Bay City 42 39:03 12:35
6 67 Janine Thomas 1950 Saginaw 42 40:25 13:01
7 83 Marianne Huffman 1799 Lansing 44 41:16 13:18
8 85 Debra Scherzer 1722 Pinconning 43 41:19 13:19
9 89 Patrice Arnold-Powell 1639 Kawkawlin 42 41:26 13:21
10 90 Deb Autran 1715 Bay City 43 41:27 13:21
11 95 Lorraine Haley 1140 Bay City 43 41:38 13:25
12 98 Caren Hages 1886 Essexville 42 41:47 13:27
13 100 Nancy Chartier 1905 Bay City 42 41:48 13:28
14 111 Kristin Chevalier 1501 Essexville 43 42:10 13:35
15 151 Linda Strasz 1598 Caro 44 43:48 14:06
16 153 Charmain Bauerschmidt 1531 Caro 40 43:49 14:07
17 165 Carol Schultz 2001 Birch Run 44 44:16 14:15
18 179 Cheryl Steudle 1550 Bay City 44 45:07 14:32
19 180 Laura Schultz 1528 Bay City 41 45:08 14:32
20 226 Helen Collier 1643 Bay City 42 46:46 15:04
21 239 Rhonda Sappington 1775 Standish 40 47:22 15:15
22 240 Laura Niedzwiecki 1776 Pinconning 41 47:23 15:16
23 242 Leann Holland 1753 Sebewaing 40 47:46 15:23
24 246 Joni King 1559 Bay City 43 47:47 15:24
25 252 Catherine Van Auken 1653 Cass City 44 47:52 15:25
26 254 Amy Nuerminger 1971 Saginaw 41 47:55 15:26
27 260 Cheryl Ronk 1987 Novi 41 48:01 15:28
28 291 Darlene Lorence 1546 Flint 42 49:04 15:48
29 311 Bonnie Klatt 1741 Bannister 41 49:34 15:58
30 344 Amy Foote 1834 Linwood 40 50:18 16:12
31 351 Eve Sepos 1717 Bay City 44 50:36 16:18
32 357 Mary Pearsall 2003 Essexville 44 50:41 16:19
33 375 Chirstine Eilf 1518 Bay City 40 51:35 16:37
34 384 Debra Stieve 1978 Auburn 41 51:47 16:41
35 393 Jamie Jackson 1575 Kawkawlin 44 52:15 16:50
36 403 Michelle Bieri 1919 Muskegon 40 52:39 16:57
37 410 Katie Volmering 1616 Harbor Beach 40 53:07 17:07
38 423 Tammy Dewyse 1662 Rhodes 40 54:13 17:28
39 427 Famienne Zielinski 1997 Bay City 43 54:31 17:33
40 446 Clare Light 1876 Bay City 40 56:07 18:04
41 447 Lisa Schneider 1556 Bay City 42 56:22 18:09
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 8 Dale Decker 1521 Bay City 48 33:12 10:42
2 10 Pedro Santos 1622 Bay City 49 34:07 10:59
3 53 Daniel Sahr 1930 Reese 46 39:48 12:49
4 94 Rick Andreske 1856 Bay City 46 41:37 13:24
5 117 David Essmann 1772 Freeland 48 42:39 13:44
6 137 Tom Gehrls 1920 Essexville 45 43:34 14:02
7 148 Patrick Castillo 1623 Bay City 47 43:46 14:06
8 163 David Peirce 1579 Saginaw 46 44:05 14:12
9 201 Michael Iannacchione 1969 Bay City 49 46:03 14:50
10 202 David Klender 1720 Auburn 48 46:03 14:50
11 237 Neil Hammerbacher 1621 Saginaw 45 47:15 15:13
12 265 Dan Johnson 1908 Saginaw 49 48:22 15:35
13 339 Patrick Hanley 1841 Wixom 45 50:16 16:11
14 342 Mike Broecker 1866 Bay City 46 50:17 16:12
15 360 Gary Beavers 1758 Linwood 48 50:55 16:24
16 391 Brent Kitzman 1726 Essexville 49 52:11 16:49
17 453 Robert Slate 1945 Hemlock 49 57:56 18:39
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 18 Kerry Baker 1975 Bay City 45 36:01 11:36
2 38 Sue Stewart 1597 Freeland 45 39:15 12:39
3 43 Katie Hammerbacher 1583 Saginaw 45 39:28 12:43
4 54 Jean Elliott 1927 Reese 48 39:48 12:49
5 59 Claudia La Framboise 1595 Auburn 47 39:59 12:53
6 68 Cindy Clark 1637 Bay City 49 40:25 13:01
7 78 Janet Peterson 1868 Bay City 45 41:01 13:13
8 110 Julie Decker 1522 Bay City 45 42:10 13:35
9 112 Debra La Vasseur 1526 Kawkawlin 48 42:23 13:39
10 128 Lori Peirce 1578 Saginaw 46 43:25 13:59
11 140 Barbara Kraycsir 1667 Bay City 46 43:36 14:03
12 166 Marilyn Chartier 1738 Linwood 48 44:16 14:16
13 167 Mary K. Taylor 1784 Midland 48 44:17 14:16
14 168 Cheryl Trepkowski 1848 Bay City 49 44:26 14:19
15 172 Lynn Steve 1740 Bay City 45 44:36 14:22
16 183 Mary Adams 1628 Troy 47 45:12 14:33
17 206 Connie Madziar 1594 Essexville 47 46:11 14:53
18 212 Eileen Krueger 1777 Essexville 45 46:15 14:54
19 218 Joan Tuck 1757 Linwood 47 46:26 14:57
20 236 Theresa Salois 1736 Bay City 46 47:14 15:13
21 243 Jenny McLean 1903 Saginaw 47 47:46 15:23
22 256 Jane Castillo 1601 Bay City 45 47:58 15:27
23 263 Tammy Wright 1821 Bay City 45 48:14 15:32
24 264 Anita Atkins 1907 Saint Charles 47 48:21 15:34
25 271 Lorie Kitzman 1727 Essexville 47 48:31 15:37
26 290 Doreen Richards 1804 Monroe 46 49:04 15:48
27 301 Charlotte Mohr 1525 Saginaw 45 49:19 15:53
28 305 Wanda Gehrls 1922 Essexville 47 49:25 15:55
29 316 Tammy Pembroke 1507 Bay City 46 49:52 16:04
30 323 Janet Sahr 1931 Reese 46 49:59 16:06
31 348 Debbie Kelly 1813 Saginaw 46 50:28 16:15
32 350 Lee Ann Green 1695 Kawkawlin 48 50:29 16:15
33 353 Joette Phelps 1669 Bay City 49 50:37 16:18
34 362 Connie Hendrickson 1557 Sanford 47 51:07 16:28
35 398 Marsha Langford 1802 Pinconning 48 52:21 16:52
36 400 Deborah Riegelman 1690 Racine 49 52:30 16:54
37 401 Lauri Schmidt 1913 Bay City 49 52:35 16:56
38 412 Dawn Reno 1724 Bay City 46 53:12 17:08
39 430 Annette Bourcier 1646 Pinconning 45 54:39 17:36
40 454 Lori Slate 1953 Hemlock 48 57:56 18:39
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 14 Paul Hugo 1566 Essexville 51 34:59 11:16
2 41 Gary Hanafee 1988 Detroit 51 39:25 12:42
3 49 Tom Plachta 1755 Midland 54 39:35 12:45
4 80 Michael Jury 1966 Saginaw 54 41:04 13:14
5 220 Gary Willis 1894 Essexville 54 46:33 15:00
6 227 Ronald Skrocki 1564 Bay City 51 46:47 15:04
7 251 Bill Gillett 1786 C 53 47:51 15:25
8 324 Dave Elliott 1932 Reese 51 49:59 16:06
9 345 Francisco Alvarez 1827 Bay City 51 50:22 16:13
10 349 Joel Kelly 1814 Saginaw 52 50:28 16:15
11 356 Jim Gallagher 2007 Bay City 51 50:40 16:19
12 363 Dennis Witbrodt 1570 Midland 54 51:08 16:28
13 373 Thomas Krueger 1778 Essexville 50 51:32 16:36
14 374 Tim Fleming 1806 Bay City 50 51:33 16:36
15 440 Kevin Light 1875 Bay City 51 55:38 17:55
16 443 Rick Sherman 1837 Bay City 50 55:40 17:56
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 25 Dorothy Frost 1536 Saginaw 51 37:31 12:05
2 27 Kathleen Garrett 1532 Linwood 51 37:36 12:07
3 34 Barbara Osentoski 1959 Caro 53 38:31 12:24
4 36 Kathy Lopez 1829 Bay City 54 38:59 12:33
5 40 Sally Hagerman 1686 Berkley 54 39:24 12:42
6 48 Mary Sue Plachta 1756 Midland 53 39:35 12:45
7 57 Karen Mashike 1548 Vassar 50 39:58 12:52
8 58 Anna Dollens 1960 Kokomo 51 39:58 12:53
9 79 Sharon Buchanan 1733 Bay City 54 41:04 13:14
10 93 Meri Symons 1789 Pinconning 51 41:29 13:22
11 104 Anne Prior 1936 Bay City 52 41:56 13:31
12 113 Jan Zurvalec 1780 Auburn 51 42:23 13:39
13 114 Cindy Adamowski 1797 Essexville 53 42:24 13:39
14 120 Lois Micho 1844 Linwood 52 42:55 13:49
15 131 Elyce Rexer 1534 Essexville 54 43:31 14:01
16 145 Joanne Hoggard 1938 Midland 52 43:44 14:05
17 174 Jean Bender 1511 Saginaw 52 44:58 14:29
18 175 Susan Hammerbacher 1658 Freeland 53 44:58 14:29
19 184 Paula Dils 1619 Frankenmuth 53 45:12 14:33
20 187 Glenda Killinger 1739 Reese 54 45:26 14:38
21 207 Christine Knoblock 1934 Port Austin 54 46:11 14:53
22 208 Julie Bowker 1673 Essexville 50 46:12 14:53
23 210 Cheryl Murawske 1610 Essexville 52 46:13 14:53
24 215 Victoria Kelley 1607 Saginaw 52 46:17 14:54
25 219 Diane Willis 1893 Essexville 54 46:33 15:00
26 248 Martha Gillett 1785 Chesaning 51 47:49 15:24
27 255 Yvonne Jurek 1592 Standish 53 47:56 15:26
28 267 Cheryl Stratton 1655 Rhodes 52 48:28 15:37
29 296 Nancy Urban 1687 Essexville 53 49:14 15:52
30 302 Mimi Bean 1962 Essexville 52 49:20 15:53
31 303 Laura Hatch 1984 South Lyon 51 49:21 15:54
32 306 Helen Berg 1862 Auburn 53 49:27 15:56
33 307 Marlene Latocki 1933 Bay City 50 49:28 15:56
34 309 Debra Schaefer 1873 Essexville 54 49:31 15:57
35 322 Bev Winger 1820 Midland 53 49:56 16:05
36 331 Cindy Biggs 1613 Adrian 52 50:09 16:09
37 359 Shirley Kleyer 1674 Hemlock 52 50:53 16:23
38 372 Kathryn Guimond 1801 Saginaw 51 51:26 16:34
39 379 Becky Eno 1611 Hale 50 51:41 16:39
40 381 Susan Lijewski 1793 Bay City 53 51:43 16:39
41 385 Sue Montei 1668 Fairgrove 53 52:00 16:45
42 394 Mary Larive 1584 Bay City 50 52:15 16:50
43 396 Marie Fussman 1939 Mount Pleasant 53 52:18 16:51
44 408 Anita Senkowski 1609 Northville 53 53:06 17:06
45 411 Jodi Ross 1725 Bay City 52 53:12 17:08
46 429 Patti Wilson 1514 Saginaw 50 54:38 17:36
47 434 Ann Knapp 1860 Berkley 53 54:45 17:38
48 444 Patty Mac Donald 1552 Bay City 54 55:42 17:56
49 448 Cindy Lomba 1555 Bay City 52 56:23 18:09
50 451 Sal Brandenburg 1712 Sebewaing 52 57:12 18:25
51 452 Jill Crumm 1810 Sebewaing 53 57:12 18:25
52 455 Laura Morris 2002 Bay City 52 58:23 18:48
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 9 Robert Herek 1596 Bay City 58 34:02 10:58
2 15 William Thompson 1956 Harrisville 55 35:25 11:25
3 29 James Hughes 1589 Bay City 59 37:49 12:11
4 31 Tom Pytlik 1561 Bay City 58 38:13 12:19
5 33 Michael Davis 1568 Hemlock 56 38:24 12:22
6 47 David Cable 1661 Saginaw 59 39:34 12:45
7 69 Michael Morris 1937 Bay City 59 40:28 13:02
8 82 Delbert Benson 1692 Munger 58 41:13 13:16
9 109 Terry Musser 1684 Bay City 58 42:09 13:34
10 124 Peter Sherman 1644 Berkley 59 43:07 13:53
11 132 James Maze 1540 Essexville 57 43:32 14:01
12 170 David Short 1691 Saginaw 59 44:34 14:21
13 171 Dennis Klosowski 1880 Bay City 59 44:35 14:22
14 216 Terry Ross 1972 Saginaw 58 46:18 14:55
15 258 Dave Symons 1788 Pinconning 55 48:00 15:28
16 280 Shirley Deweese 1898 Saginaw 55 48:48 15:43
17 283 Patrick Hughes 1916 Flushing 58 48:56 15:46
18 284 Jerry Jones 2015 Bay City 56 48:59 15:46
19 326 Sandi Musser 1685 Bay City 58 50:01 16:06
20 417 Bob Keilitz 1516 Caro 55 53:29 17:14
21 433 Bruce Sherbeck 1859 Bay City 58 54:44 17:38
22 435 Llewellyn Krol 1729 Pinconning 57 54:55 17:41
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 13 Cheryl Timm 1697 Bay City 57 34:46 11:12
2 24 Rosemary Johnson 1580 Bay City 56 37:07 11:57
3 30 Judy Sheldon 1585 Greenbush 59 37:53 12:12
4 39 Patricia Hechlik 1681 Bay City 55 39:23 12:41
5 51 Charlene Keit 1586 Bay City 57 39:38 12:46
6 64 Rita Kometh 1678 Bay City 59 40:18 12:59
7 81 Billie Thompson 1955 Harrisville 55 41:09 13:15
8 122 Kathy Pruden 1877 Essexville 56 43:03 13:52
9 133 Linda Maze 1539 Essexville 56 43:32 14:01
10 156 Kathy Schwartz 1708 Bay City 56 43:59 14:10
11 176 Mari Garnsey 1958 Essexville 56 45:04 14:31
12 181 Jo Brozewski 1926 Bay City 57 45:11 14:33
13 197 Ann Laundra 1762 Saginaw 56 46:01 14:49
14 213 Donna Ross 1973 Saginaw 56 46:16 14:54
15 214 Jan Wright 1952 Saginaw 56 46:16 14:54
16 241 Nancy Cusick 1590 Bay City 58 47:42 15:22
17 261 Sharon MacDonald 1977 Bay City 58 48:02 15:28
18 266 Susan Penberthy 1638 Pinconning 59 48:28 15:37
19 270 Jill Beisel 1670 Essexville 55 48:30 15:37
20 275 Barb Watson 1581 Bay City 59 48:40 15:40
21 293 Jean Seaver 1748 Saginaw 55 49:06 15:49
22 295 Rachel Westendorf 1688 Saginaw 57 49:14 15:52
23 308 Charlotte Fulco 1737 Bay City 55 49:28 15:56
24 332 Chris Russell 1614 Adrian 55 50:09 16:09
25 383 Debra Sanderson 1554 Harrison 58 51:47 16:41
26 395 Diane McConnell 1946 Clare 57 52:18 16:50
27 399 Deboria Scarborough 1796 Sunfield 55 52:29 16:54
28 405 Fran Sauve 1883 Bay City 56 53:01 17:04
29 406 Dianne Engelhardt 1885 Bay City 59 53:02 17:05
30 420 Patricia Grimley 1871 Saginaw 58 53:47 17:19
31 422 Denise Fulkersin 1651 Bay City 55 53:55 17:22
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 6 Harry Gabalis 1754 Caro 60 30:47 9:55
2 63 James Kometh 1677 Bay City 61 40:18 12:59
3 76 David Fasbender 1683 Lincoln 62 41:00 13:12
4 92 Stanley Brandenburg 1530 Pinconning 62 41:28 13:21
5 121 Daniel Abbe 1510 Bay City 60 43:02 13:52
6 139 Richard Gromaski 1588 Pinconning 62 43:35 14:02
7 160 Paul Van Ochten 1631 Essexville 60 44:04 14:11
8 161 Bill Mahoney 1624 Essexville 63 44:04 14:12
9 162 Dennis Heinz 1633 Essexville 60 44:04 14:12
10 205 M Richard Knoblock 1935 Port Austin 64 46:11 14:53
11 234 Terry Molyneaux 1505 Bay City 61 47:07 15:11
12 277 Charlie Schwartz 1707 Bay City 62 48:44 15:42
13 278 Ric Greve 1951 Bay City 63 48:45 15:42
14 310 Wade Schaefer 1872 Essexville 63 49:31 15:57
15 392 Raul Gonzalez 1911 Wyoming 64 52:15 16:50
16 421 Doug Husted 1870 Gladwin 63 53:47 17:19
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 50 Jane Matthews 1664 Grand Blanc 61 39:36 12:45
2 157 Brenda Fly 1705 Bay City 61 43:59 14:10
3 228 Gail Schwartz 1706 Bay City 63 46:48 15:04
4 274 Maxine Ruterbusch 1503 Bay City 61 48:40 15:40
5 292 Elizabeth Almond 1721 Midland 62 49:06 15:49
6 318 Dorothy Vedrode 1680 Saginaw 61 49:52 16:04
7 336 Ethel Baldwin 1542 Bay City 64 50:13 16:10
8 388 Nancy Weller 1826 Bay City 61 52:09 16:48
9 402 Rochelle Le Bourdais 1689 Linwood 63 52:38 16:57
10 407 Elena Keller 1976 Lansing 63 53:04 17:05
11 416 Diane Stover 1649 Saginaw 60 53:26 17:13
12 419 Lana Henderson 1869 Bay City 64 53:42 17:18
13 432 Susan Rush 1763 Saginaw 60 54:40 17:36
14 436 Rita Tilley 1730 Pinconning 60 54:55 17:41
15 460 Marilyn Mangutz 1985 Saginaw 64 1:02:48 20:14
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 45 Jacob Hutter 1659 Bay City 68 39:30 12:43
2 123 Tom Levasseur 1941 Auburn 66 43:07 13:53
3 185 Richard Sermon 1865 Bay City 68 45:20 14:36
4 204 Adam Gucfa 1626 Metamora 66 46:11 14:52
5 314 Bill Sleight 1524 Caro 65 49:51 16:03
6 334 Lawrence Schmitz 1713 Breckenridge 65 50:12 16:10
7 431 John Rush 1764 Saginaw 66 54:40 17:36
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 225 Janette Taglauer 1749 Auburn 68 46:45 15:04
2 257 Mary Zenzen 1537 Bay City 69 47:59 15:27
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 55 Ken Thomas 1656 Bay City 75 39:49 12:50
2 169 Al Garcia 1599 Essexville 73 44:33 14:21
3 191 William Jones 1858 National City 71 45:46 14:44
4 221 John Schoenfield 1917 Flint 74 46:40 15:02
5 279 Robert Neumann 1897 Essexville 72 48:48 15:43
6 409 John Senkowski 1587 Essexville 80 53:06 17:06
7 438 Richard Case 1759 Bay City, Mi 76 55:09 17:46
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name No. Town Ag Time Pace
===== === ========================== ===== ================= == ======= =====
1 186 Florence Reynolds 1606 Kawkawlin 72 45:21 14:36
2 259 Jeannine Schmitz 1647 Essexville 74 48:00 15:28



************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 1 Nick Krus St. Clair Shores 21 16:10 5:13
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 41 Jackie Reder Bay City 18 20:13 6:31
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 5 John Stryker Bay City 40 17:04 5:30
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 90 Kristen Nickel Caro 41 22:09 7:08
MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 226 Shelby Reiss Saginaw 9 24:29 7:53
2 250 Matt Bartels Saginaw 7 25:03 8:04
3 433 Brenden Mulligan Essexville 9 27:27 8:50
4 513 Owen Herner Bentley 9 28:30 9:11
5 600 Ryan Hunt Bay City 9 29:31 9:31
6 726 Matthew Billette Auburn 7 31:40 10:12
7 744 Alec Justin Midland 9 32:05 10:20
8 835 Brett Peterson Bay City 7 34:24 11:05
9 895 Brett Chislea Bay City 8 36:54 11:53
10 918 Skyler Manczak Bay City 8 38:34 12:25
11 933 Devonte Mysliwski Bay City 8 39:02 12:34
12 942 Gavin Matthews Bay City 9 39:28 12:43
13 944 Robert Walkowiak Bay City 8 39:31 12:44
14 954 Andrew Weiss Saginaw 9 40:29 13:03
15 968 Nathan Williamson Essexville 9 42:31 13:42
16 973 Andrew Mikoleizik Saginaw 9 42:50 13:48
FEMALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 711 Natalie Nitschmann Bay City 8 31:25 10:07
2 961 Kelsey Gay Traverse City 9 40:54 13:10
3 986 Amber Miller Bay City 9 47:03 15:09
4 987 Ashlyn Gillard Bay City 9 47:03 15:09
5 991 Sarah Mikoleizik Saginaw 6 48:35 15:39
6 997 Lauren Howter Essexville 8 49:42 16:00
7 999 Kassandra Vansumeren Bentley 8 50:34 16:17
8 100 Amber Jr Delaney Bay City 9 55:23 17:50
9 101 Emily Mangutz Mio 7 55:47 17:58
10 101 Kendriy Szilagyi Gladwin 5 58:45 18:55
MALE AGE GROUP: 10 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 22 Tommy Matuszak Caro 14 19:22 6:14
2 36 Lucas Madill Midland 14 19:58 6:26
3 44 Quincy Brissette Fairgrove 13 20:21 6:33
4 53 Henry Sieggreen Saginaw 14 20:54 6:44
5 55 Robert Brent Iii Hale 14 20:57 6:45
6 58 Ryan Weaver Reese 13 21:02 6:47
7 73 Devin Young Auburn 13 21:35 6:57
8 78 Ryan Haag Bay City 13 21:43 7:00
9 96 McKay Jones Caro 11 22:15 7:10
10 97 Spencer Kokaly Bay City 13 22:16 7:10
11 105 Brian Wilson Saginaw 14 22:25 7:13
12 109 Justin Knox Bay City 14 22:29 7:15
13 114 Max Bourne Midlandd 13 22:36 7:17
14 129 Matthew Deford Bay City 14 22:55 7:23
15 160 Jeremy Weaver Reese 10 23:29 7:34
16 164 Javier Ruiz Ii Saginaw 14 23:35 7:36
17 190 Joey Farber Essexville 10 24:00 7:44
18 195 Blake Rivard Essexville 13 24:05 7:46
19 196 Sid Zenzen Bay City 13 24:06 7:46
20 210 Alex Grills Essexville 13 24:18 7:50
21 214 Jeremy Borchard Frankenmuth 13 24:20 7:51
22 222 Evan Gill Bay City 14 24:27 7:53
23 233 Alex Willett Essexville 13 24:42 7:58
24 257 Nicholas Bauerschmidt Caro 13 25:12 8:07
25 258 Matthew Strasz Caro 13 25:12 8:07
26 262 Conrad Scott Auburn 11 25:16 8:08
27 279 Michael Bieri Muskegon 12 25:28 8:12
28 282 Cameron Faller Saginaw 13 25:30 8:13
29 287 Shane Gibas Saginaw 13 25:34 8:14
30 307 Jacob Fong Saginaw 12 25:50 8:19
31 332 Chris Konwinski Pinconning 14 26:15 8:27
32 333 Nathan Joles Bay City 10 26:16 8:28
33 346 Kyle Connelly Essexville 13 26:30 8:32
34 402 Alex Dardas Auburn 14 27:07 8:44
35 405 Conner Kwapiszewski Essexville 13 27:08 8:44
36 414 Collin Heideman Pinconning 10 27:14 8:46
37 434 Michael Bowe Flushing 14 27:27 8:50
38 445 Cameron Baker Bay City 13 27:33 8:52
39 484 Sean Mahoney Bay City 13 28:09 9:04
40 503 Troy Haas Pinconning 12 28:22 9:08
41 538 Collin Wilber Bay City 12 28:54 9:19
42 596 Robert Billette Auburn 10 29:29 9:30
43 626 Alexander Garza Saginaw 11 29:51 9:37
44 636 Jasper Nickel Caro 10 30:05 9:41
45 644 Rob Van Auken Cass City 14 30:13 9:44
46 651 Raymond Klei Bay City 14 30:19 9:46
47 654 Brady Nitschmann Bay City 10 30:23 9:47
48 673 Dale Klei Bay City 14 30:48 9:55
49 675 Alexander Stachowski Lachine 14 30:49 9:56
50 693 Danny Doyle Freeland 12 31:08 10:02
51 703 Connor McEvoy Essexville 12 31:17 10:05
52 714 Noah Peterson Midland 11 31:28 10:08
53 721 Mson White Midland 11 31:34 10:10
54 741 Brandon Gregory Essexville 12 32:00 10:18
55 755 Michael Stewart Saginaw 13 32:29 10:28
56 759 Taylor Syring Bay City 14 32:33 10:29
57 760 Nicholas Fica Bay City 14 32:34 10:29
58 767 Jared Keifer Saginaw 11 32:46 10:33
59 770 Grant Piering Bay City 11 32:47 10:34
60 772 Ryan Connelly Essexville 11 32:48 10:34
61 784 Casey Foote Linwood 13 33:10 10:41
62 828 Jared Justin Midland 11 34:19 11:03
63 869 Daniel I I McEvoy Essexville 14 35:26 11:25
64 897 Mark Peterson Bay City 10 37:01 11:55
65 899 Jacob Mazzara Bay City 11 37:03 11:56
66 901 Alex De Wyse Bay City 12 37:21 12:02
67 906 Nicholas Mangutz Mio 12 37:38 12:07
68 912 Brad Beyett Bay City 11 38:03 12:15
69 913 Tyler Miller Bay City 13 38:03 12:15
70 947 Chris Vandriessche Essexville 11 39:53 12:51
71 948 Colin O'Brien Saginaw 11 39:54 12:51
72 965 Peter Morrissey Midland 13 41:10 13:16
73 972 Stone Manczak Bay City 11 42:46 13:46
74 100 Kenneth McDonell Bay City 13 52:43 16:59
FEMALE AGE GROUP: 10 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 128 Jamie Reder Bay City 12 22:54 7:23
2 137 Kendra Ouillette Auburn 14 23:01 7:25
3 229 Aja Deyo Frankenmuth 10 24:35 7:55
4 236 Emily Hurrell Bay City 12 24:49 8:00
5 261 Kelly Pietrzak Bay City 10 25:16 8:08
6 294 Brianne Alexander Auburn 14 25:40 8:16
7 356 Amy Yaworski Auburn 12 26:36 8:34
8 378 Lara Morey Saginaw 12 26:51 8:39
9 421 Hayley Owczarszak Essexville 12 27:18 8:48
10 442 Whitley Henry Bay City 14 27:32 8:52
11 446 Victoria Foote Linwood 12 27:33 8:53
12 447 Lauren Bitzer Kawkawlin 13 27:34 8:53
13 480 Sara Stanley Bentley 12 28:05 9:03
14 498 Kirsten Wilson Bay City 14 28:20 9:08
15 504 Carolyn McDonell Detroit 11 28:23 9:09
16 512 Madison Baker Bay City 10 28:30 9:11
17 518 Hannah Cobley Essexville 13 28:35 9:12
18 598 Megan Davis Bay City 13 29:30 9:30
19 621 Catherine Fritzler Saginaw 11 29:49 9:36
20 625 Taylor Musselman Saginaw 11 29:51 9:37
21 652 Danielle Lutz Linwood 12 30:20 9:46
22 664 Adrianna Mysliwski Bay City 13 30:37 9:52
23 695 Shelby Pippin Frederick 12 31:09 10:02
24 747 Michelle Schlenter Saginaw 13 32:10 10:22
25 764 Felicia Stewart Saginaw 11 32:43 10:32
26 775 Candice Budnik Bay City 11 32:54 10:36
27 780 Jennifer Roberts Kawkawlin 12 33:06 10:40
28 781 Carly Dunckley Frederick 11 33:07 10:40
29 782 Kathryn Karoly Bay City 13 33:09 10:41
30 783 Janelle Schmidt Bay City 12 33:09 10:41
31 790 Shelby Rhein Hale 12 33:22 10:45
32 793 Kristin Koziatek Essexville 12 33:23 10:45
33 795 Madison McKinley Kawkawlin 10 33:24 10:45
34 809 Katlyn Brent Hale 11 33:45 10:52
35 817 Erin Arndt Bay City 11 33:57 10:56
36 827 Natalie Bastidas Bay City 13 34:10 11:00
37 831 Stephanie Mangutz Mio 10 34:21 11:04
38 868 Angela Deford Bay City 13 35:24 11:24
39 890 Breanna Roznowski Bay City 13 36:34 11:47
40 891 Katherine Williamson Essexville 12 36:35 11:47
41 938 Haley Harris Baycity 13 39:17 12:39
42 943 Jessica Dewyse Bay City 10 39:31 12:44
43 969 Taryn Gillard Bay City 12 42:35 13:43
44 993 Amber Slusser Gladwin 11 49:16 15:52
45 100 Katie Boyd Bay City 11 52:12 16:49
MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 4 Pablo Ruiz Saginaw 16 17:02 5:29
2 8 Travis Borchard Saginaw 16 18:03 5:49
3 9 Kevin Slumka Saginaw 19 18:15 5:53
4 13 Jonathan Norton Bay City 17 18:43 6:02
5 14 John Petricevik Freeland 18 18:56 6:06
6 21 Eric Phillips Saginaw 16 19:17 6:13
7 28 Nathaniel Ellsworth Saginaw 15 19:39 6:20
8 29 Ryan Rebain Rodney 16 19:42 6:21
9 30 Josh Courtright Blanchard 17 19:42 6:21
10 34 Calvin Bradley Saginaw 15 19:56 6:25
11 37 Justin Sinicki Bay City 15 19:58 6:26
12 38 Taylor Borchard Saginaw 16 19:59 6:26
13 39 Shane O'Shea Bay City 15 20:05 6:28
14 40 Kevin Lodewyk Bay City 16 20:08 6:29
15 46 Russell Rebain Rodney 15 20:28 6:36
16 50 Elliott Hafford Bay City 16 20:51 6:43
17 60 Erik Sinicki Bay City 16 21:09 6:49
18 62 Dylan Kenniston Essexville 16 21:12 6:50
19 64 Joe Groulx Munger 16 21:14 6:50
20 67 Justin Frey Pinconning 16 21:20 6:53
21 69 Jaron Jablonski Bay City 16 21:27 6:55
22 77 Nick Lynch Bay City 17 21:38 6:58
23 79 Michael Restifo Ii Saginaw 16 21:44 7:00
24 81 Nic Williams Saginaw 16 21:47 7:01
25 84 Ryan Johnson Freeland 15 21:55 7:04
26 88 John Gaiser Bay City 16 22:04 7:07
27 89 Lindsey Jones Caro 17 22:05 7:07
28 91 Zach Bauer Auburn 19 22:10 7:09
29 93 Jared Neal Bay City 15 22:12 7:09
30 94 Derrek Lucynski Linwood 15 22:12 7:09
31 113 Jacob Bremer Munger 15 22:33 7:16
32 116 Jason Morgan Pinconning 17 22:37 7:17
33 119 Dillon Verhaeghe Essexville 15 22:41 7:19
34 121 Ryan Roznowski Bay City 15 22:45 7:20
35 127 Brad Sebald Bay City 17 22:53 7:22
36 135 Zach Rivard Bay City 16 22:59 7:24
37 140 Kyle Bender Bay City 16 23:05 7:26
38 145 Jordan Divo Bay City 16 23:11 7:28
39 166 Tyler Johnroe Bay City 15 23:36 7:36
40 183 Ben Jamrog Bay City 18 23:54 7:42
41 189 Derek Dalzell Bay City 18 23:58 7:43
42 197 Adam Morse Bay City 16 24:07 7:46
43 204 Nicholas Larsen Saginaw 15 24:12 7:48
44 206 Michael Grusnick Pinconning 15 24:14 7:49
45 211 Ashton Baker Bay City 15 24:20 7:50
46 220 James Rousse Bay City 15 24:25 7:52
47 223 Matthew Skrzypczak Bay City 17 24:28 7:53
48 225 Joshua Connelly Flushing 15 24:29 7:53
49 240 Chris Wilson Bay City 16 24:52 8:01
50 249 Zachary Schultz Bay City 15 25:01 8:04
51 300 Stefan Toegel Linwood 17 25:48 8:19
52 321 Tyler Russell Bay City 15 25:59 8:22
53 325 Tyler Jacot Vassar 16 26:07 8:25
54 329 Josh Light Bay City 16 26:13 8:27
55 348 Zachary Krajkowski Saginaw 18 26:31 8:33
56 360 Christoph Sova Bay City 16 26:38 8:35
57 400 Greg Callaghan Bay City 18 27:06 8:44
58 470 Nate Luptowski Bay City 16 27:55 9:00
59 487 Brandon Dutton Bay City 15 28:12 9:05
60 534 Lorne Rittmaier Midland 19 28:52 9:18
61 552 Bradley Levasseur Bay City 17 29:05 9:22
62 554 Kody Sayen Bay City 17 29:06 9:22
63 576 Nick Faller Saginaw 16 29:18 9:26
64 642 Matt Brenay Bay City 16 30:11 9:43
65 646 Patrick Witzke Rhodes 17 30:15 9:45
66 776 Ryan Koch Harmony 19 32:59 10:38
67 777 Joe Nash Midland 19 33:00 10:38
68 871 Michael Kurchak Bay City 18 35:33 11:27
69 100 Bryan Holm Bay City 15 52:45 16:59
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 49 Francie Phillips Bay City 15 20:41 6:40
2 59 Kate Reder Bay City 16 21:08 6:49
3 80 Rachel Trombley Reese 19 21:46 7:01
4 124 Clare Tamez Essexville 16 22:49 7:21
5 139 Alyssa Clark Bay City 15 23:03 7:26
6 141 Stephanie McMall Auburn 15 23:07 7:27
7 147 Amanda Peterson Bay City 15 23:15 7:29
8 157 Brenna Spencer Midland 15 23:28 7:34
9 198 Sarah Pruden Essexville 18 24:07 7:46
10 209 Sarah Kawiecki Saginaw 16 24:17 7:49
11 212 Marissa McGuinness Saginaw 16 24:20 7:50
12 268 Rachel Letourneau East Lansing 18 25:19 8:10
13 274 Ashley Bedell Essexville 15 25:23 8:11
14 277 Miranda Badour Essexville 18 25:26 8:12
15 289 Emily Sandula Saginaw 17 25:35 8:14
16 351 Jennifer Marter Bay City 18 26:32 8:33
17 357 Kathryn O'Brien Saginaw 17 26:37 8:34
18 363 Emily Podgorniak Pinconning 15 26:40 8:36
19 376 Emily Deshone Merrill 15 26:50 8:39
20 381 Lauren Wagner Midland 16 26:51 8:39
21 408 Alyce Heinlein Essexville 18 27:09 8:45
22 416 Kelly Woock Saginaw 15 27:15 8:47
23 417 Martha Johnson Saginaw 15 27:15 8:47
24 419 Martha Fehrman Saginaw 16 27:16 8:47
25 460 Traci Harvey Frankenmuth 17 27:46 8:57
26 491 Kati Essenmacher Bad Axe 16 28:17 9:07
27 508 Kristie McAlpine Essexville 19 28:28 9:10
28 524 Alexandra Timm Bay City 15 28:43 9:15
29 541 Lauren Tighe Saginaw 18 28:56 9:19
30 542 Hailey Haremski Saginaw 17 28:57 9:20
31 553 Amanda Lingle Essexville 16 29:05 9:22
32 572 Emily Watz Bay City 16 29:17 9:26
33 590 Kaitlyn Hanisko Bay City 17 29:27 9:29
34 591 Becky Techlin Bay City 17 29:27 9:29
35 605 Tuesday Reinke Auburn 15 29:37 9:32
36 615 Stephanie Techlin Bay City 19 29:46 9:35
37 622 Meghann Keit Bay City 17 29:50 9:37
38 677 Dorian Hartman Midland 19 30:50 9:56
39 685 Katherine Currie Midland 17 31:01 10:00
40 731 Jessica Goupil Bay City 16 31:50 10:15
41 788 Lisa Barnes Birch Run 19 33:20 10:44
42 935 Kristi Essenmacher Bad Axe 16 39:14 12:38
43 962 Megan Ciszek Bay City 18 41:00 13:12
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 2 Adam Roach Saginaw 23 16:29 5:19
2 3 Eric Lacross Cheboygan 22 16:33 5:20
3 7 Brent Fairchild Saginaw 20 18:01 5:48
4 10 Jacob Schultz Frankenmuth 24 18:31 5:58
5 12 Kellen Duke Linden 20 18:35 5:59
6 16 Brandon Johnson Owosso 22 19:00 6:07
7 27 Tyler Basler Auburn 24 19:39 6:20
8 31 Joseph Fairchild Ann Arbor 24 19:46 6:22
9 52 Justin Gregory Auburn 20 20:52 6:43
10 61 John Westphal Saginaw 20 21:12 6:50
11 66 Dave Stewart Bay City 20 21:20 6:52
12 68 Mark Maxwell Bay City 20 21:24 6:54
13 72 Shawn Kelly Bay City 21 21:33 6:57
14 99 Robert Vanwert Bloomington 24 22:19 7:11
15 117 Brent Brandenburg Bay City 24 22:39 7:18
16 126 Matt Reed Bay City 24 22:52 7:22
17 138 Andy Cojeen Essexville 23 23:02 7:25
18 142 Wayne Hofmann Kawkawlin 24 23:08 7:27
19 156 John Neeb Essexville 24 23:26 7:33
20 159 Thomas Stepanski Bay City 22 23:29 7:34
21 208 Aaron Van Damme Sterling Hts 23 24:17 7:49
22 239 Jon Chaprnka Midland 23 24:52 8:01
23 272 Patrick Kelly Bay City 22 25:21 8:10
24 273 William Bergen Hudsonville 24 25:22 8:10
25 286 Dillon Collier Clio 24 25:34 8:14
26 314 Jeffery Frasle Saginaw 22 25:54 8:21
27 320 Kyle Vanochten Bay City 20 25:57 8:22
28 343 Derek Jean Auburn 23 26:27 8:31
29 396 Justin Bahm Bay City 22 27:03 8:43
30 397 Patrick MacKillop Howell 22 27:03 8:43
31 420 Patrick Lynch Bay City 21 27:17 8:47
32 440 Gary Essenmacher Saginaw 22 27:30 8:52
33 472 Mike Balmer Howell 22 27:57 9:00
34 544 Ryan Gillis Mount Pleasant 23 28:58 9:20
35 612 Justin Buehl Bay City 21 29:44 9:35
36 668 Melissa Trahan Bay City 23 30:44 9:54
37 669 Adam Ward Bay City 24 30:44 9:54
38 735 Ryan Keister Essexville 21 31:55 10:17
39 738 Ron Crowl Bay City 22 31:58 10:18
40 758 Erik Rodriguez Mt. Pleasant 21 32:32 10:29
41 789 Kevin Essenmacher Grand Blanc 24 33:21 10:45
42 932 Murray Gallagher Essexville 20 39:00 12:34
43 953 Jeff Hildebrant Bay City 24 40:28 13:02
44 994 Jared Stam Jackson 21 49:28 15:56
45 100 Matt MacIag Bay City 24 55:28 17:52
46 101 Tim Hoouthoofd Bay City 21 1:02:43 20:12
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 181 Jodi Wood Saginaw 20 23:52 7:41
2 288 Megan Sobol Freeland 24 25:34 8:14
3 362 Tammi Fasbender Lincoln 20 26:40 8:35
4 415 Magan Graf Sanford 20 27:14 8:46
5 475 Cathy Frey Clio 24 28:00 9:01
6 495 Melissa Nowak Bay City 24 28:18 9:07
7 583 Alissa Czeiszperger Alma 24 29:24 9:28
8 609 Kristen Callaghan Bay City 23 29:40 9:33
9 623 Tana Anderson Grand Rapids 24 29:50 9:37
10 660 Stephanie Paine Bay City 23 30:33 9:51
11 663 Rachel Gross Oakley 24 30:37 9:52
12 750 Sarah Toyzan Frankenmuth 23 32:16 10:24
13 751 Sara Melick Bay City 24 32:17 10:24
14 761 Amber Staudacher Bay City 24 32:37 10:30
15 762 Kerrie Clark Bay City 20 32:39 10:31
16 765 Katelyn Larive Bay City 20 32:43 10:32
17 766 Sandra Selby Royal Oak 23 32:44 10:33
18 811 Melissa Werner Bay City 24 33:47 10:53
19 814 Kristen Wiescinski Portage 21 33:52 10:55
20 816 Heather Schmidt Essexville 21 33:56 10:56
21 824 Lisa Fleming Bay City 24 34:03 10:58
22 825 Kayla Swartz West Branch 24 34:04 10:59
23 829 Angela Le Blanc Saginaw 22 34:20 11:04
24 859 Shannon Przepiora Essexville 22 35:00 11:16
25 876 Courtney Pike Bay City 23 36:01 11:36
26 877 Kristin Deford Bay City 23 36:01 11:36
27 885 Brenda Maida Rhodes 22 36:26 11:44
28 903 Stephanie Wright Bay City 23 37:28 12:04
29 924 Elizabeth Larive Bay City 21 38:45 12:29
30 995 Emily Knoblock Highland 24 49:30 15:57
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 20 Doug McGaw Freeland 26 19:15 6:12
2 63 Heath Holmes Vassar 28 21:12 6:50
3 87 Jon Dykema Akron 26 22:03 7:06
4 104 Jason Goss Saginaw 27 22:24 7:13
5 111 Marco Hintz Sarasota 28 22:29 7:15
6 115 Dan Armstrong Ortonville 27 22:37 7:17
7 133 Steven Holmes Vassar 25 22:57 7:24
8 146 Michael Nowak Bay City 29 23:14 7:29
9 150 Chris Swiecicki Midland 29 23:19 7:31
10 161 Travis Maxon Midland 27 23:33 7:35
11 192 Mark Laux Saginaw 27 24:03 7:45
12 199 Rich Resler Saginaw 28 24:09 7:47
13 201 Ryan Kamerad Saginaw 29 24:11 7:48
14 202 Victor Talaga Bay City 28 24:11 7:48
15 232 Troy Pack Rockford 28 24:42 7:58
16 238 Mike Klosowski Elkton 26 24:51 8:00
17 248 Aaron Jurek Standish 26 25:01 8:04
18 313 Steve Reder Auburn 29 25:53 8:20
19 326 Wesley Ososki Kawkawlin 25 26:09 8:26
20 328 Nathan Erdman Essexville 28 26:12 8:27
21 330 Don Daily Bay City 29 26:14 8:27
22 337 Jason Kain Essexville 26 26:20 8:29
23 339 Adam Herman Midland 28 26:23 8:30
24 352 Aaron Bales Lansing 29 26:33 8:33
25 444 Jesse Hacker Midland 29 27:33 8:52
26 471 Derrick Stam Howell 27 27:57 9:00
27 482 Mike Lucero West Branch 25 28:06 9:03
28 486 Eric Wegener Bay City 27 28:12 9:05
29 494 Jeremy Welton Bay City 29 28:18 9:07
30 506 Jeff Lane Bay City 26 28:25 9:09
31 521 Lee Cruppenink Bay City 26 28:40 9:14
32 568 Damian Wasik Caro 29 29:12 9:24
33 573 Jack Mau Bay City 28 29:17 9:26
34 592 Dave Hus Bay City 26 29:27 9:29
35 658 Wesley Gittins Kawkawlin 25 30:27 9:49
36 801 Dietrich Bronner Frankenmuth 27 33:37 10:50
37 810 Christopher Malecki Midland 25 33:47 10:53
38 826 Marvin Hardy Durand 27 34:10 11:00
39 837 Isaac Carmona Bay City 26 34:25 11:05
40 855 Chris Felver Defiance 29 34:54 11:15
41 884 Ben Daniel Essexville 25 36:25 11:44
42 902 Nathan Hopper Auburn 26 37:24 12:03
43 937 Brian Essenmacher Grand Blanc 26 39:16 12:39
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 110 Hannah Kelbaugh Sarasota 27 22:29 7:15
2 186 Lori Reithel Bay City 26 23:55 7:42
3 188 Fardowsa Maalin Roseville 27 23:58 7:43
4 218 Jessica Gorga Bloomington 25 24:25 7:52
5 230 Kelly Roe Saginaw 28 24:38 7:56
6 267 Lynn Sygnecki Midland 27 25:19 8:09
7 296 Paul Berg Midland 28 25:43 8:17
8 297 Katrina Berg Midland 27 25:43 8:17
9 316 Amber Erdman Essexville 29 25:55 8:21
10 334 Sara Fredrick Bay City 26 26:16 8:28
11 335 Andrew Wetters Bay City 27 26:17 8:28
12 347 Sarah Delahanty Bay City 27 26:31 8:32
13 350 Kim Chambers Bay City 27 26:32 8:33
14 373 Devon Burzynski Saint Charles 28 26:49 8:38
15 425 Amanda Stearns Midland 28 27:24 8:50
16 432 Sheryl Coonan Bay City 27 27:26 8:50
17 439 Lindsay Maul Saginaw 25 27:30 8:52
18 449 Julie Lasceski Saginaw 27 27:35 8:53
19 462 Genie Torrez Pahrump 29 27:47 8:57
20 474 Lisa Martens Essexville 27 27:59 9:01
21 500 Ashley Valliere Bay City 25 28:21 9:08
22 509 Kelley Ludlum Hemlock 28 28:29 9:10
23 522 Lanai Bell Saginaw 29 28:41 9:14
24 528 Hilary Busch Bay City 28 28:47 9:16
25 547 Candace Watson Southfield 28 29:02 9:21
26 561 Robbin Wasik Caro 27 29:10 9:24
27 566 Megan Taylor Linwood 29 29:11 9:24
28 569 Autumn Neview Bay City 28 29:13 9:25
29 575 Shelly Cabello Birch Run 26 29:18 9:26
30 582 Amy Witzke Lake Ann 28 29:22 9:28
31 604 Jennifer Swartz Auburn 29 29:34 9:31
32 611 Shawn Schlagel Au Gres 26 29:43 9:35
33 638 Katie Seidel Bay City 29 30:08 9:42
34 723 Kasey Delaney Bay City 27 31:34 10:10
35 729 Kelly Neering Essexville 29 31:45 10:14
36 732 Kelly Hunt Midland 27 31:54 10:16
37 743 Kathleen Kroll Kalamazoo 28 32:04 10:20
38 768 Misty Dill Midland 27 32:46 10:33
39 796 Jane Ignash Sebewaing 29 33:27 10:47
40 802 Jessica Melick Auburn 29 33:38 10:50
41 805 Mandy Lloyd Frankenmuth 26 33:42 10:51
42 806 Patrick Kern Elkton 25 33:42 10:51
43 807 Katie Hoffman Saginaw 27 33:44 10:52
44 842 Michelle Abedbrabo Saginaw 29 34:29 11:06
45 858 Christina Thompson Midland 29 34:58 11:16
46 882 Molly Brinks Grandville 28 36:20 11:42
47 888 Gina Ruhlig Saginaw 29 36:29 11:45
48 892 Liz Hunt Bay City 28 36:50 11:52
49 893 Abbey Ewald Saginaw 26 36:51 11:52
50 898 Sara Grzenia Bay City 26 37:03 11:56
51 909 Julia Hughes Flushing 25 37:58 12:14
52 914 Becky Luana Cass City 29 38:06 12:16
53 917 Jennifer Stepanski Bay City 27 38:31 12:25
54 925 Lynne Lundberg Midland 29 38:47 12:30
55 957 Tracy Stam Howell 28 40:34 13:04
56 964 Tracy Kula Bay City 27 41:01 13:13
57 970 Kori Zielinski Bay City 29 42:37 13:44
58 981 Gayle Fisher Saginaw 29 44:32 14:20
59 990 Dana McCombs Flint 27 47:51 15:25
60 992 Jessica Slusser Gladwin 28 49:15 15:52
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 6 Jason Lafave Sanford 32 17:20 5:35
2 24 Brian Van Tiem Greensboro 32 19:32 6:18
3 25 Joe Lasceski Saginaw 32 19:33 6:18
4 32 Patrick Logghe Laingsburg 31 19:48 6:23
5 45 Benjamin Washabaugh Bay City 32 20:24 6:35
6 51 Joseph Smith Saginaw 31 20:51 6:43
7 83 Scott Mueller Bay City 31 21:52 7:03
8 85 Matthew Fritz Freeland 30 22:00 7:05
9 165 Dave Stagrat Kalamazoo 33 23:35 7:36
10 175 Dave Krantz Freeland 31 23:49 7:40
11 182 Todd Markel Stockbridge 34 23:53 7:42
12 184 Deron Stec Livonia 32 23:54 7:42
13 221 Robert Behnke Waterford 32 24:26 7:52
14 224 Bubba Young Bay City 34 24:28 7:53
15 227 Scott Desmarteaux West Branch 34 24:31 7:54
16 231 Curtis Smith Saginaw 30 24:39 7:57
17 241 Matt Ludwig Bay City 33 24:54 8:01
18 243 Bill Cook Bay City 34 24:57 8:02
19 254 Ryan Leubkert Bay City 30 25:11 8:07
20 275 Elijah Neview Bay City 33 25:25 8:11
21 301 Jay Schloff Ferndale 33 25:48 8:19
22 302 Eric Berg Midland 31 25:48 8:19
23 318 Steven Chmura Omer 31 25:56 8:21
24 336 Andy Cottage Bay City 33 26:18 8:28
25 338 Jamie Stopka Midland 34 26:23 8:30
26 359 R Barry Mohr Standish 34 26:37 8:35
27 371 Chad Westendorf Bay City 30 26:46 8:37
28 377 Bryan Kempf Saginaw 32 26:50 8:39
29 380 Dave Kendziorski Auburn 34 26:51 8:39
30 386 Keith Glauser Bay City 33 26:54 8:40
31 399 Todd O'Confer Bay City 33 27:05 8:44
32 411 Nicholas Deshone Freeland 33 27:11 8:45
33 436 Jamie Severs Bay City 33 27:27 8:51
34 458 Mark Stachowiak Midland 33 27:46 8:57
35 466 Navin Khubchandani Saginaw 33 27:53 8:59
36 467 James Scherzer Essexville 34 27:53 8:59
37 488 Chris Izworski Bay City 32 28:15 9:06
38 492 Cooter Indish Bay City 30 28:17 9:07
39 511 Joe Brill Bay City 34 28:29 9:11
40 517 Tyler Grant Kawkawlin 34 28:34 9:12
41 532 Martin Lewandowski Bay City 33 28:51 9:18
42 560 Scott Harrison Auburn 30 29:10 9:24
43 593 Rob Clark Bay City 33 29:28 9:30
44 601 Doug Hunt Bay City 34 29:31 9:31
45 639 Jon Wheatley Saginaw 31 30:08 9:43
46 650 Ryan Carley Bay City 31 30:19 9:46
47 682 Charles Zimmer Beaverton 30 31:00 9:59
48 701 Brian Stopyak Bay City 33 31:16 10:04
49 716 Luis Bastidas Bay City 34 31:28 10:08
50 752 Grant Ducharme Freeland 34 32:17 10:24
51 813 Andrew Gacki Bay City 34 33:51 10:54
52 836 Steve Warner Midland 31 34:25 11:05
53 840 Matthew Hofmann Midland 31 34:28 11:06
54 905 Tim Hay Farmington Hills 30 37:38 12:07
55 934 Tristian Timm Bay City 33 39:03 12:35
56 998 Chris Berry Beaverton 34 50:10 16:09
57 101 Chris Holm Saginaw 32 57:01 18:22
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 47 Mary Przepiora Bay City 32 20:35 6:38
2 74 Jessica McKee Kawkawlin 31 21:35 6:57
3 194 Erin Whisman Bay City 30 24:04 7:45
4 245 Melissa Clark Freeland 31 24:58 8:03
5 253 Jennifer Middleton Saginaw 31 25:10 8:07
6 304 Kristi Linton Bay City 32 25:49 8:19
7 327 Rochelle Discher Bay City 30 26:09 8:26
8 365 Stefanie Wilson Sanford 31 26:41 8:36
9 372 Melanie King Midland 32 26:46 8:38
10 409 Amanda Hatfield South Lyon 34 27:09 8:45
11 412 Lisa Maillette Bay City 31 27:12 8:46
12 424 Deanna Nesbitt Bay City 33 27:23 8:49
13 438 Heather Betzold Bay City 30 27:29 8:51
14 452 Amanda Mostek Bay City 31 27:40 8:55
15 455 Lisa Montcalm Kawkawlin 34 27:44 8:56
16 456 Jennifer Valley Bay City 31 27:45 8:56
17 485 Jena Windiate Auburn 30 28:10 9:05
18 507 Cassandra Herman Midland 31 28:27 9:10
19 539 Becky Lang Bay City 31 28:56 9:19
20 543 Lacosta Pumford Auburn 31 28:58 9:20
21 555 Jill Lebourdais Bay City 32 29:06 9:22
22 559 Debbie Prokopenko Essexville 34 29:09 9:24
23 563 Stephanie Champine Kawkawlin 34 29:11 9:24
24 564 Lane Johnston Imlay City 30 29:11 9:24
25 565 Danielle Meyers Auburn 33 29:11 9:24
26 581 Kendra Gallagher Midland 31 29:22 9:28
27 585 Mindy Doty Midland 34 29:26 9:29
28 602 April Wendt Bay City 32 29:33 9:31
29 633 Gail Sarnowski Auburn 33 29:59 9:40
30 643 Keri Worden Bay City 32 30:13 9:44
31 662 Stefanie Benson Essexville 33 30:34 9:51
32 665 Tonya Herner Bentley 34 30:40 9:53
33 718 Keri Hofmann Midland 31 31:31 10:09
34 749 Shelly Ducharme Freeland 33 32:15 10:23
35 804 Alicia Charbonneau Linwood 33 33:41 10:51
36 822 Sarah Leppek Essexville 33 34:02 10:58
37 860 Maryanne Lipovsky Midland 31 35:03 11:17
38 861 Lori Washabaugh Bay City 33 35:03 11:17
39 862 Tammy Albrecht Midland 32 35:06 11:18
40 864 Jennifer Cook Bay City 30 35:16 11:22
41 873 Beth Hunter Essexville 32 35:53 11:33
42 879 Sarah Wesolek Bay City 33 36:07 11:38
43 926 Sue Brill Bay City 33 38:48 12:30
44 951 Amanda Behrens Bay City 34 40:13 12:57
45 952 Angela Delaney Green Bay 33 40:13 12:57
46 958 Callie Bartlett Midland 32 40:34 13:04
47 959 April Raymond Standish 32 40:53 13:10
48 960 Jamie Kraatz Sterling 30 40:53 13:10
49 971 Melissa Timm Bay City 33 42:46 13:46
50 988 Amanda Gordon White Lake 32 47:09 15:11
51 100 Bridgid Murphy Saginaw 30 54:42 17:37
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 17 Alan Gabalis Caro 36 19:05 6:09
2 33 James Jones Reese 37 19:54 6:25
3 35 Scott Peterson Bay City 38 19:57 6:26
4 43 David Milka Saginaw 38 20:19 6:33
5 48 Gene Jacobs Bay City 39 20:41 6:40
6 56 Rusty Laurenz Wheeler 37 20:58 6:45
7 76 Lee Bauer Saginaw 35 21:38 6:58
8 92 Brad Reinke Bay City 36 22:11 7:09
9 100 Douglas Haiderer Midland 39 22:19 7:11
10 107 Craig Landman Freeland 36 22:26 7:14
11 108 Edward Yaworski Essexville 36 22:27 7:14
12 118 Chris Thomas Bay City 37 22:40 7:18
13 132 Andrew Dwan Bay City 37 22:56 7:23
14 136 Matt Pestrue Bay City 38 23:00 7:25
15 143 Rob Worden Bay City 36 23:11 7:28
16 153 Tom Bechanko Brighton 39 23:21 7:31
17 162 Brittany Zettel West Branch 35 23:34 7:35
18 167 Adam Sanmartini Midland 37 23:37 7:36
19 169 Matt Beyersdorf Coleman 36 23:43 7:38
20 178 Mark Gracey Bay City 37 23:51 7:41
21 193 David Farber Essexville 39 24:04 7:45
22 219 Dan Gillman Bay City 39 24:25 7:52
23 242 Kraig Houthoofd Bay City 37 24:57 8:02
24 251 Mike Jeske Bay City 39 25:06 8:05
25 255 Chris Charlebois Saginaw 36 25:11 8:07
26 271 Jason Baker Bay City 36 25:21 8:10
27 284 Brent Koester Saginaw 35 25:31 8:13
28 298 Carl Neveau, Jr. Bay City 37 25:44 8:18
29 305 Fred McGillin Bay City 36 25:49 8:19
30 308 Albert Fong Saginaw 38 25:50 8:19
31 366 James Dean Auburn 38 26:43 8:36
32 374 Michael Martin Bay City 36 26:49 8:38
33 384 Steve Filary Bay City 38 26:53 8:40
34 392 Karl Carson Saginaw 35 26:57 8:41
35 428 James Kurchak Bay City 37 27:25 8:50
36 457 Jeff Yantz Bay City 39 27:46 8:57
37 476 Mike Darber Bay City 36 28:00 9:01
38 510 Edward Duby Saginaw 36 28:29 9:11
39 529 James Hartwig Essexville 38 28:48 9:17
40 545 Richard Jr Champman Bay City 36 28:59 9:20
41 557 Michael Leppek Essexville 35 29:07 9:23
42 578 Jon-Paul Jones Bay City 38 29:21 9:27
43 579 Anthony Collier Bay City 37 29:21 9:27
44 594 Jim Vondette Freeland 38 29:28 9:30
45 630 Matt Jeffrey Bay City 37 29:57 9:39
46 631 Karl Vacik Saginaw 38 29:57 9:39
47 634 Dennis Sarnowski Auburn 36 30:01 9:40
48 637 John Borkowski Bay City 35 30:07 9:42
49 655 Kamran Shokoohi Saginaw 39 30:24 9:47
50 681 Steve White Essexville 38 30:58 9:58
51 687 Robert Maida Pinconning 39 31:02 10:00
52 688 Mark Szymczak Mount Pleasant 39 31:03 10:00
53 689 Jin Jung Bay City 36 31:04 10:01
54 710 Timothy Stachowski Lachine 38 31:25 10:07
55 719 Jerod Lentini Taylor 38 31:32 10:09
56 725 Mark Gendregske Saginaw 39 31:38 10:11
57 727 Todd White Midland 39 31:41 10:13
58 746 Israel Jr Salazar Bay City 36 32:07 10:21
59 812 Pete Schmidt Bay City 36 33:48 10:53
60 830 Terry McKee Kawkawlin 36 34:21 11:04
61 833 Larry Dotson Midland 35 34:22 11:04
62 843 Todd Shorkey Bay City 36 34:29 11:06
63 846 Mack Smith Saginaw 36 34:31 11:07
64 849 Christopher Mahl Montrose 35 34:38 11:09
65 878 Bill Wesolek Bay City 37 36:07 11:38
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 71 Tammy Taylor Bay City 38 21:29 6:55
2 106 Suzanne Billette Auburn 37 22:26 7:14
3 120 Jennifer Murdoch Lansing 37 22:41 7:19
4 148 Melissa Williams Saginaw 35 23:18 7:30
5 168 Ashley Lijewski Bay City 37 23:41 7:38
6 187 Sherri Dean Oak Park 39 23:55 7:42
7 246 Doreen Anzolone Grand Blanc 38 24:58 8:03
8 269 Amy Metiva Standish 35 25:20 8:10
9 361 Tricia Ruth Freeland 36 26:40 8:35
10 382 Toni Lauzon Grand Blanc 38 26:52 8:39
11 387 Kelly Raileen League City 35 26:54 8:40
12 395 Christy Morand Pinconning 35 27:02 8:43
13 413 Carolyn Deshone Kawkawlin 38 27:13 8:46
14 423 Darlene Rierson Caro 35 27:22 8:49
15 448 Aileen McRitchie Midland 39 27:35 8:53
16 493 Jennifer Williamson Essexville 35 28:18 9:07
17 501 Barbara Hellebuyck Caro 37 28:22 9:08
18 502 Shelly Foley Sebewaing 38 28:22 9:08
19 516 Kerri Dunton Goodrich 36 28:33 9:12
20 533 Kimberly Scharrer Birch Run 38 28:52 9:18
21 537 Trisha O'Peters Bay City 38 28:53 9:18
22 550 Tina Robinson Sterling 37 29:04 9:22
23 551 Michelle Koin Sterling 36 29:04 9:22
24 571 Danise McAnelly Saginaw 39 29:16 9:26
25 584 Michelle Bone Midland 37 29:26 9:29
26 586 Ashley Shankool Essexville 37 29:26 9:29
27 614 Kathy Dardas Bay City 38 29:45 9:35
28 620 Rebecca Murdoch Bay City 35 29:48 9:36
29 657 Pam Lijewski Auburn 38 30:24 9:48
30 672 Kathleen Brown Bay City 39 30:47 9:55
31 676 Anna Wheeler Bay City 35 30:49 9:56
32 679 Melissa Rau Frankenmuth 36 30:51 9:56
33 686 Melany Tamlyn Midland 38 31:01 10:00
34 702 Marcia Van Sumeren Essexville 39 31:17 10:05
35 708 Jackie Johnson Bay City 39 31:24 10:07
36 709 Jennifer Stasser Bay City 35 31:24 10:07
37 712 Mollie Vandette Saginaw 36 31:25 10:07
38 722 Marsha Yant Bay City 37 31:34 10:10
39 730 Amy Fick Auburn 35 31:46 10:14
40 736 Kelly Korinek Bay City 35 31:56 10:17
41 737 Lori Vacik Saginaw 37 31:58 10:18
42 757 Tiffany Silver Bay City 35 32:32 10:29
43 771 Leslie Bilodeau Freeland 36 32:47 10:34
44 773 Michelle Plachta Freeland 35 32:52 10:35
45 774 Karin Finkbeiner Freeland 37 32:52 10:35
46 785 Debra Jones Bay City 36 33:12 10:42
47 797 Jennifer Behm Freeland 39 33:30 10:47
48 799 Dawn Morrell Saginaw 38 33:36 10:49
49 847 Marie Teschler New Baltimore 39 34:31 11:07
50 874 Barbara Potts Bay City 36 35:53 11:33
51 875 Rebecca Haughey Flint 37 35:54 11:34
52 883 Heidi Perkins Cass City 35 36:25 11:44
53 889 Beth Van Erp Bad Axe 38 36:34 11:47
54 907 Jennifer Buczek Rhodes 36 37:52 12:12
55 908 Lane Adams Pinconning 36 37:52 12:12
56 916 Jaime Pruett Kingston 35 38:06 12:16
57 920 Juanita Garcia Bay City 36 38:41 12:28
58 922 Beth Pufahl Hemlock 37 38:44 12:29
59 923 Lori Kreszowski Saginaw 38 38:44 12:29
60 931 Victoria Wood Chillicothe 36 38:54 12:32
61 940 Mary Hewitt Flint 39 39:18 12:39
62 946 Linda McEvoy Essexville 39 39:47 12:49
63 989 Tricia Benkert Saginaw 35 47:28 15:17
64 996 Janelle Thomas Bay City 36 49:38 15:59
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 19 Dale Ernst Sandusky 43 19:09 6:10
2 23 Ken Hoffman Grand Ledge 41 19:27 6:16
3 57 Paul Woods Bay City 41 20:58 6:45
4 75 Greg Butch Bay City 41 21:37 6:58
5 86 Dean Woodke Flushing 43 22:01 7:06
6 95 Arne Larsen Saginaw 41 22:13 7:09
7 122 Ed Herron Midland 40 22:46 7:20
8 130 Eric Goodman Saginaw 41 22:55 7:23
9 134 Jim Troester Saginaw 43 22:58 7:24
10 152 Pete Vondette Saginaw 40 23:20 7:31
11 171 Brian Stafford Plainfield 41 23:45 7:39
12 173 Chris Cossin Bay City 40 23:46 7:40
13 174 Majed Sahouri Saginaw 40 23:47 7:40
14 179 Steve Ziegelmann Saginaw 40 23:52 7:41
15 207 Joe Van Auken Cass City 44 24:15 7:49
16 217 Jeremy Harris Midland 40 24:24 7:52
17 234 Richard Casanova West Branch 41 24:47 7:59
18 244 David Lange Bay City 42 24:58 8:03
19 252 Donald Rebain Rodney 43 25:09 8:06
20 260 George Rierson Caro 41 25:14 8:08
21 292 Gary Bublick Midland 40 25:38 8:16
22 312 Edward Heintskill Essexville 43 25:53 8:20
23 331 Darin Williams Saginaw 41 26:14 8:27
24 341 Jay Lauzon Grand Blanc 40 26:25 8:31
25 358 Rich Yaworski Auburn 41 26:37 8:35
26 383 Jeff Wagner Midland 44 26:52 8:39
27 388 John Vondette Saginaw 42 26:56 8:41
28 393 James Schultz Bay City 43 26:58 8:41
29 406 Gustavo Vallazza Midland 42 27:08 8:45
30 418 Dan Herner Bentley 40 27:16 8:47
31 427 David Rivard Bay City 43 27:25 8:50
32 441 Kevin Peil Auburn 43 27:31 8:52
33 450 Lance Klein Saginaw 43 27:37 8:54
34 451 Michael Dewyse Bay City 44 27:39 8:55
35 464 Donald Jacot Vassar 43 27:51 8:58
36 489 Gary Bishop Saginaw 43 28:15 9:06
37 496 William Roesner Linwood 44 28:19 9:07
38 514 Scott Baker Bay City 44 28:31 9:11
39 520 Thomas Krajkowski Saginaw 43 28:40 9:14
40 523 Thomas Fryzel Auburn 42 28:41 9:15
41 530 Thomas Woods Midland 43 28:50 9:17
42 574 Gene Brewer Birch Run 44 29:18 9:26
43 599 Jeff Lijewski Auburn 41 29:30 9:30
44 607 Jim Pufahl Hemlock 43 29:38 9:33
45 613 Scott Youngstedt Saginaw 43 29:44 9:35
46 618 Jon Wagar Bay City 40 29:47 9:36
47 645 Robert Dotson Bay City 41 30:13 9:44
48 656 Steven Hanley Rochester Hills 41 30:24 9:48
49 667 Theodore Budnik Bay City 44 30:41 9:53
50 694 Jim Doyle Freeland 42 31:08 10:02
51 700 John Morey Saginaw 44 31:16 10:04
52 706 Andrew Stewart Saginaw 41 31:23 10:06
53 715 Chris Peterson Midland 40 31:28 10:08
54 734 Troy Stewart Essexville 40 31:54 10:17
55 745 Ruben Ovalle Bay City 43 32:06 10:21
56 791 John Graham Saginaw 41 33:22 10:45
57 823 Ken Connelly Flushing 42 34:03 10:58
58 832 Robert A Chambers Davison 40 34:22 11:04
59 839 William Case Bay City 42 34:27 11:06
60 841 Paul MacBride Essexville 42 34:28 11:06
61 870 Rich Fritzler Saginaw 40 35:28 11:25
62 880 Brian Smutek Mio 44 36:08 11:38
63 921 Travis Mularz Bay City 42 38:44 12:29
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 98 Ann Gasta Bay City 42 22:18 7:11
2 180 Bridget Looby Saginaw 43 23:52 7:41
3 185 Pamela Sharpley Detroit 42 23:55 7:42
4 247 Dawn Woods Midland 42 24:59 8:03
5 259 Molly Connors Bay City 41 25:13 8:08
6 276 Pam Trombley Reese 44 25:25 8:11
7 278 Helen Woodke Flushing 41 25:27 8:12
8 285 Trish Looby Saginaw 40 25:34 8:14
9 310 Krista Zink Grand Blanc 43 25:51 8:20
10 317 Karen La Bean Bay City 41 25:55 8:21
11 398 Kathryn MacBride Essexville 40 27:05 8:44
12 443 Gail Childs Frankenmuth 44 27:33 8:52
13 459 Rachel Rebain Rodney 42 27:46 8:57
14 463 Michelle Hebert Essexville 40 27:50 8:58
15 468 Sue Koenig Auburn 44 27:54 8:59
16 479 Karin Williamson Saginaw 40 28:04 9:02
17 490 Mary Hitchcock Bay City 44 28:16 9:07
18 548 Janet Dominowski Rockford 40 29:03 9:21
19 595 Andrea Rousse Bay City 44 29:29 9:30
20 641 Mary Kidd Osceola 44 30:10 9:43
21 659 Connie Hart Reese 43 30:28 9:49
22 698 Susan Boom Prescott 44 31:16 10:04
23 742 Jill Sebald Bay City 43 32:02 10:19
24 778 Michelle Siniff Bay City 44 33:04 10:39
25 803 Jennifer Stopka Midland 40 33:39 10:50
26 848 Diane Krajkowski Saginaw 43 34:34 11:08
27 863 Tina Casanova West Branch 43 35:11 11:20
28 910 Pamela Spicer Bay City 41 38:01 12:15
29 927 Deborah Mangutz Mio 41 38:49 12:30
30 929 Shelly Budnik Bay City 41 38:51 12:31
31 939 Tammy Rees Burton 44 39:17 12:39
32 963 Sherry Tucker Traverse City 40 41:01 13:13
33 976 Jana Barry Bay City 44 42:58 13:50
34 100 Sharon Boyd Munger 43 51:19 16:32
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 15 Dan Miller West Branch 47 18:57 6:06
2 18 Michael Suski Grand Blanc 45 19:06 6:09
3 26 Jeff Senkowski Auburn 48 19:34 6:18
4 102 Gregory Kimbrue Bay City 49 22:20 7:12
5 103 Eric Childs Wheeler 45 22:23 7:13
6 123 Jack Luna Bay City 46 22:49 7:21
7 154 Paul Charbonneau Saginaw 48 23:23 7:32
8 158 Brian Larive Kawkawlin 49 23:28 7:34
9 163 Bart Blegen Frankenmuth 49 23:34 7:36
10 170 Larry Escamilla Pinconning 45 23:43 7:39
11 176 Robert Witzke Rhodes 46 23:49 7:40
12 191 Daniel Deyo Frankenmuth 48 24:01 7:44
13 200 Timothy Clarey Saginaw 46 24:11 7:47
14 203 Martin Larsen Bay City 48 24:12 7:48
15 213 Daniel Staudacher Essexville 45 24:20 7:51
16 216 Steven Umphrey Midland 47 24:24 7:52
17 228 Stephen Maksymiuk Midland 45 24:31 7:54
18 256 Doug Wilson Saginaw 48 25:12 8:07
19 263 Joel Justin Midland 46 25:17 8:09
20 280 Paul Essenmacher Bad Axe 47 25:28 8:12
21 322 David Johnson Freeland 49 26:04 8:24
22 324 Robert Szczepanik Bay City 47 26:06 8:25
23 340 Mike Woods Midland 45 26:24 8:30
24 344 John Reder Bay City 47 26:28 8:32
25 345 James Marter Bay City 45 26:30 8:32
26 354 Jeffrey Waugh Freeland 47 26:34 8:34
27 364 Chuck Miller Essexville 48 26:41 8:36
28 367 Paul Reder Bay City 47 26:44 8:37
29 369 John Kelly Midland 48 26:45 8:37
30 370 Patrick O'Connor Saginaw 46 26:46 8:37
31 389 Wes Riggin Freeland 45 26:56 8:41
32 407 Ed Heinlein Essexville 45 27:09 8:45
33 410 Brian Pickelman Saginaw 49 27:09 8:45
34 422 Jeffrey Jones Saginaw 45 27:21 8:49
35 481 Marshall Bilodeau Freeland 45 28:06 9:03
36 483 Bryan Mahoney Bay City 48 28:09 9:04
37 505 Bart Waters Midland 46 28:25 9:09
38 525 Gregg Katt Bay City 45 28:43 9:15
39 527 Kevin Hoerauf Midland 47 28:45 9:16
40 549 Terry Cramer Bad Axe 49 29:04 9:22
41 556 Ted Sayen Lansing 49 29:06 9:22
42 608 Russ Willett Essexville 49 29:39 9:33
43 619 Lawrence Rapson Bay City 49 29:47 9:36
44 627 Tony Biskupski Bay City 46 29:53 9:38
45 632 Randy Kazmierski Saginaw 48 29:58 9:39
46 653 Paul Pietrzak Bay City 48 30:21 9:47
47 670 Chris Borchardt Bay City 48 30:45 9:54
48 696 Brian Welsh Merrill 46 31:09 10:02
49 704 Thomas Gilchrist Reese 47 31:19 10:05
50 713 Daniel I McEvoy Essexville 46 31:27 10:08
51 724 Steve Ruth Freeland 45 31:36 10:11
52 733 Randy Vandenboom Bay City 48 31:54 10:17
53 756 Tyre Jones Essexville 46 32:31 10:29
54 792 Mark McKinley Kawkawlin 48 33:23 10:45
55 818 Craig Finkbeiner Midland 48 33:58 10:56
56 821 Dennis Borchard Saginaw 48 34:00 10:57
57 852 Harold Sauve Munger 46 34:49 11:13
58 881 David Siniff Bay City 47 36:19 11:42
59 919 Michael Hanley Saginaw 48 38:40 12:27
60 950 William O'Brien Saginaw 48 40:02 12:54
61 955 John Weiss Saginaw 47 40:29 13:03
62 966 Jim Morrissey Midland 47 41:14 13:17
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 205 Sherry Brandel Saginaw 46 24:12 7:48
2 270 Katherine Barcia Pinconning 49 25:20 8:10
3 295 Janet Courtright Blanchard 49 25:43 8:17
4 299 Judy Wascher Munger 46 25:47 8:18
5 311 Ruth Rynalski Bay City 45 25:53 8:20
6 323 Beverly Gilmore Kingston 47 26:06 8:25
7 379 Beth Chorba Essexville 46 26:51 8:39
8 401 Lisa Conaway Saginaw 45 27:07 8:44
9 465 Cyndie Roberts Kawkawlin 48 27:52 8:59
10 499 Sherry Essenmacher Bad Axe 46 28:21 9:08
11 531 Joan Basler Auburn 49 28:51 9:18
12 603 Susan Kleinhaus Midland 47 29:33 9:31
13 606 Jolyn Stanley Stanley 46 29:38 9:33
14 629 Bethany Hill-Jones Saginaw 46 29:56 9:39
15 635 Gertie Meier Hemlock 49 30:02 9:40
16 640 Laurie Seibert Bay City 46 30:09 9:43
17 666 Wanda Dziwura Essexville 45 30:41 9:53
18 674 Diane Dunn Pinconning 48 30:49 9:56
19 815 Mary McGuire Bay City 48 33:55 10:56
20 820 Karen Velasquez Pinconning 49 33:59 10:57
21 844 Sharon Roznowski Bay City, 48 34:29 11:06
22 851 Penny Finkbeiner Midland 47 34:48 11:12
23 857 Judy Metz Auburn 46 34:57 11:16
24 872 Diane Deluca Lansing 47 35:46 11:31
25 887 Joan Douglas Saginaw 49 36:28 11:45
26 936 Lori Welsh Saginaw 48 39:15 12:39
27 945 Stephanie Porath Saginaw 47 39:40 12:47
28 980 Julie Kaidan Bay City 46 44:16 14:15
29 100 Tammy Reinke Auburn 47 51:15 16:30
30 100 Dianne O'Brien Saginaw 46 54:43 17:37
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 11 Roger Hoggard Midland 52 18:35 5:59
2 42 Donn Knight Troy 51 20:15 6:32
3 70 Gerard Wilbrink Williamston 53 21:29 6:55
4 101 Steve Skillman Bay City 50 22:20 7:12
5 144 Norm Quintel Breckenridge 51 23:11 7:28
6 149 Roy Tuttle Essexville 53 23:18 7:30
7 151 Bob Angulano Saint Louis 54 23:19 7:31
8 155 Gene Pickelman Freeland 51 23:24 7:32
9 172 Terry Lynch Midland 51 23:46 7:39
10 177 Fred Zingg Saginaw 50 23:51 7:41
11 215 Michael Snable Midland 53 24:22 7:51
12 264 Warren Mault Midland 53 25:18 8:09
13 266 Michael Collier Bay City 50 25:19 8:09
14 281 Bill Wiescinski Portage 50 25:29 8:13
15 293 Paul Gorney Saginaw 51 25:39 8:16
16 309 Kim Coonan Bay City 53 25:51 8:20
17 315 David Schultz Bay City 54 25:55 8:21
18 349 William Boucher Kawkawlin 53 26:31 8:33
19 355 Edward Slumka Saginaw 53 26:35 8:34
20 368 Fred Heckerthron Bay City 53 26:44 8:37
21 385 Michael Meier Hemlock 54 26:53 8:40
22 391 Ted Murawski Bay City 52 26:56 8:41
23 403 Michael Harvey Frankenmuth 53 27:07 8:44
24 404 Dan Toland Midland 52 27:07 8:44
25 426 Timothy Kelly Bay City 50 27:25 8:50
26 437 Gary Talaga Bay City 51 27:29 8:51
27 454 Joseph Sasiela Essexville 50 27:44 8:56
28 469 Mike Ludlum Midland 50 27:55 8:59
29 473 Robert Vandeventer Saginaw 54 27:58 9:00
30 535 Michael Prior Bay City 53 28:52 9:18
31 546 Charles Brinkman Freeland 51 29:01 9:21
32 588 Doug Wiescinski Commerce 52 29:27 9:29
33 617 Gary Tamez Essexville 51 29:46 9:35
34 624 Brian MacKillop Howell 53 29:50 9:37
35 647 Rob Bourne Midland 52 30:16 9:45
36 648 Mike Trahan Grand Blanc 50 30:17 9:45
37 671 Larry Shook Bay City 50 30:45 9:54
38 678 Stanley Rustick Sanford 53 30:50 9:56
39 684 Sandy Currie Midland 53 31:01 10:00
40 692 Jim Willert Saginaw 53 31:08 10:02
41 697 Charles Borchard Saginaw 50 31:10 10:02
42 707 Timothy June Bay City 52 31:23 10:07
43 728 Jerry De Carlo Kawkawlin 51 31:43 10:13
44 763 David Rupp Midland 54 32:42 10:32
45 769 Jack Decker Saginaw 52 32:47 10:34
46 794 James Kilmer Bay City 50 33:23 10:45
47 800 Joe Grzenia Bay City 53 33:36 10:49
48 834 Bernie Wood Essexville 51 34:22 11:04
49 845 Ray Roznowski Bay City, 50 34:30 11:07
50 894 Barry Wiescinski Bay City 51 36:54 11:53
51 928 Randall Paine Bay City 52 38:50 12:31
52 978 Doug Larive Bay City 52 43:42 14:05
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 237 Pam Heinrich Au Gres 51 24:50 8:00
2 265 Lynette Heinlein Vassar 50 25:19 8:09
3 290 Janet Sawyer Fenton 53 25:37 8:15
4 375 Kathy Beachy Pigeon 51 26:49 8:38
5 429 Bridget Gallagher Essexville 51 27:26 8:50
6 526 Linda Buda Bay City 54 28:45 9:16
7 577 Diane Ross Essexville 51 29:20 9:27
8 610 Diane Callaghan Bay City 51 29:41 9:34
9 649 Sita Compton Bay City 54 30:18 9:46
10 661 Mary Eileen Goss Essexville 50 30:34 9:51
11 699 Pisha Williams Saginaw 54 31:16 10:04
12 717 Terri Hilligas Bay City 51 31:28 10:08
13 739 Bonnie Badour Essexville 51 31:58 10:18
14 748 Diane Wahl Saint Helen 51 32:11 10:22
15 865 Connie Oliver West Branch 51 35:17 11:22
16 886 Heather Miller Midland 53 36:26 11:44
17 896 Hope McLincha Clio 53 36:58 11:54
18 974 Wendy Quiroga Midland 50 42:55 13:49
19 983 Cathy Flood Freeland 53 45:04 14:31
20 984 Jozann Burgin Bay City 50 45:39 14:42
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 54 Robert Harris Saginaw 58 20:55 6:44
2 65 Joe Rangel Kokomo 57 21:20 6:52
3 82 Ernie Stec Caro 56 21:48 7:02
4 112 Bob Courtright Blanchard 55 22:30 7:15
5 283 Larry Timm Bay City 57 25:30 8:13
6 291 David Mahl Kawkawlin 55 25:38 8:15
7 306 John Geiger Saginaw 59 25:50 8:19
8 342 John Brode Saginaw 58 26:25 8:31
9 353 Dave Thurston Fowler 58 26:34 8:34
10 390 Daryl Jr Young Bay City 55 26:56 8:41
11 431 Daniel Rogalny Essexville 56 27:26 8:50
12 478 Richard Schiemann Hemlock 58 28:04 9:02
13 497 Charlie Rasmer Bay City 58 28:20 9:08
14 515 Ken Petersen Bay City 57 28:31 9:11
15 536 Don Lynch Munger 55 28:53 9:18
16 540 Ken Skutt Saginaw 58 28:56 9:19
17 567 Gary Becker Fairgrove 56 29:11 9:24
18 597 Jared Lange Harrison 58 29:29 9:30
19 683 James Borchard Frankenmuth 56 31:01 9:59
20 786 Oscar Mendoza Freeland 58 33:14 10:42
21 798 Arthur Anguiamo Saginaw 58 33:30 10:47
22 808 John Schmidt Frankenmuth 58 33:44 10:52
23 819 James Vedrode Saginaw 56 33:58 10:56
24 853 Ronnie McGaw Saginaw 58 34:51 11:13
25 867 Doug Link Vassar 58 35:23 11:24
26 900 Daniel Dobberstein Saginaw 57 37:13 11:59
27 967 Mark Vick St Helen 55 41:31 13:22
28 977 Mike Martin Dayton 59 43:19 13:57
29 101 Jim Chlebowski Bay City 56 1:07:02 21:35
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 131 Maggy Zidar Pontiac 57 22:56 7:23
2 303 Diana Tuttle Essexville 55 25:49 8:19
3 430 Martha Rogalny Essexville 57 27:26 8:50
4 558 Tanda Cogley Saginaw 56 29:09 9:24
5 691 Karla Castellanos Freeland 57 31:07 10:02
6 753 Margie Willert Saginaw 55 32:25 10:26
7 982 Carol Rohde Freeland 57 44:47 14:25
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 125 Michael Race Bay City 60 22:50 7:22
2 235 Gregory Rankin Bay City 61 24:48 7:59
3 319 Jeri Stiles Fenton 61 25:56 8:21
4 394 Walter Hechlik Bay City 62 26:59 8:42
5 461 Gerald Rohn Freeland 61 27:47 8:57
6 477 Jerry Kaczynski Auburn 60 28:01 9:02
7 580 Richard Genson Flushing 64 29:21 9:27
8 587 Robert Stanton Big Rapids 60 29:27 9:29
9 589 Silvestro Borrello Saint Charles 60 29:27 9:29
10 680 Timothy Dils Frankenmuth 63 30:55 9:58
11 740 William Stevenson Bay City 60 31:59 10:18
12 779 Tom Hay Farmington Hills 60 33:05 10:39
13 838 Gary Gasta Essexville 60 34:26 11:06
14 911 Jim Knight Bay City 64 38:02 12:15
15 949 George Ayotte Bay City 64 39:58 12:52
16 100 David Rau Gagetown 60 54:34 17:34
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 628 Rebecca Wieland Midland 64 29:56 9:39
2 787 Pat O'Leary-Davis Bay City 60 33:20 10:44
3 850 Nancy Porter Mt Pleasant 60 34:45 11:12
4 866 Gail Weeks Davison 60 35:19 11:23
5 930 Patricia Fassezke Bay City 60 38:52 12:31
6 941 Sharon Wilson Bay City 62 39:27 12:42
7 979 Peggy Smutek Luzerne 64 44:09 14:13
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 435 Ray Bartels Saginaw, 66 27:27 8:50
2 562 Jim Finiayson Saint Helen 68 29:10 9:24
3 570 Chuck Cusick Bay City 66 29:14 9:25
4 854 William Michael Hemlock 65 34:53 11:14
5 856 Larry White Kewadin 66 34:57 11:15
6 915 Norman Browning Stanwood 65 38:06 12:16
7 956 Ren Farley Ann Arbor 68 40:31 13:03
8 975 Thomas Gacki Bay City 68 42:56 13:50
9 101 James Mangutz Saginaw 68 1:02:48 20:14
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 453 Ralph Palmer Midland 73 27:41 8:55
2 519 Art Ketelhut Prudenville 75 28:40 9:14
3 616 Ed Hartley Essexville 70 29:46 9:35
4 690 Harrison D Hensley Pinckney 74 31:07 10:01
5 705 Joe Jeske Kawkawlin 70 31:22 10:06
6 720 Frank Smutek Luzerne 73 31:33 10:10
7 754 Carl Yaroch Port Austin 74 32:29 10:28
8 904 Melvyn Adelman Essexville 72 37:36 12:07
9 985 Deane Knight Saginaw 77 46:41 15:02



************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 1 Jerome Recker Lansing 23 25:44 5:11
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 29 Gayle Kuipers HOLLAND 41 32:47 6:36
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 2 Kevin Deyo Traverse City 48 28:18 5:42
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 40 Karen Lynn Alexander Swartz Creek 40 33:59 6:51
MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 314 Jaden Green Bay City 9 55:05 11:05
FEMALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 10 - 14
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 26 Nicholas Pawlowski Bad Axe 14 32:45 6:36
2 297 Seth Blue Saginaw 11 49:31 9:58
FEMALE AGE GROUP: 10 - 14
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 246 Ann Wittbrodt Bay City 14 44:15 8:55
MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 22 Joe Webb Hubbard Lake 17 32:12 6:29
2 25 Ben Garver Farwell 16 32:24 6:32
3 34 Donald Tetreau Midland 16 33:38 6:46
4 38 Chris Brown Pigeon 15 33:44 6:48
5 42 Joshua Roesner Saginaw 17 34:05 6:52
6 60 Shae Rivard Auburn 17 35:11 7:05
7 96 Christopher Lutz Linwood 18 36:51 7:25
8 102 Kai Benedict Bad Axe 16 37:16 7:30
9 115 Michael Cook Bay City 19 37:45 7:36
10 124 Eric Johnson Freeland 18 38:17 7:42
11 138 Paul Larue Bay City 19 39:00 7:51
12 151 Brian Roznowski Bay City 18 39:38 7:59
13 169 Evan Withrow Midland 16 40:45 8:12
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 94 Janelle Brown Midland 18 36:48 7:25
2 163 Laura McCreery Bay City 19 40:23 8:08
3 177 Kelsey Heinrich Au Gres 16 41:03 8:16
4 188 Kelsey Heinrich Au Gres 16 41:32 8:22
5 189 Stephanie Wright Au Gres 17 41:33 8:22
6 213 Stephanie Faller Saginaw 15 42:24 8:32
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 5 Joseph Kaczynski Auburn 22 28:57 5:50
2 7 Rob Slate Hemlock 23 29:23 5:55
3 76 Sean Anderson Grand Rapids 23 35:55 7:14
4 190 Andrew Parkinson Sterling 23 41:34 8:22
5 219 Zachary Prior Clarkston 23 42:58 8:39
6 224 Scott Gustin Saginaw 24 43:04 8:40
7 286 Kurt Schmidt Bay City 23 46:47 9:25
8 310 Louis Castillo Bay City 23 53:20 10:44
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 56 Cadia Humpula Essexville 23 34:54 7:02
2 80 Liz Hoyt Bay City 21 36:05 7:16
3 129 Tara Nieten Essexville 21 38:33 7:46
4 304 Janelle Post Bay City 24 51:00 10:16
5 305 Rochelle Balenda Bay City 23 51:08 10:18
6 321 Anna Barton Bay City 24 1:07:08 13:31
7 329 Mary Seals Saginaw 23 1:11:08 14:19
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 36 Aaron Radlinski Mount Pleasant 28 33:39 6:47
2 66 Brian Kelly Saginaw 29 35:36 7:10
3 78 Jarrod Witzke Lake Ann 28 36:01 7:15
4 91 Blake Pratt Saginaw 26 36:32 7:21
5 93 Joel Lundberg Midland 29 36:36 7:22
6 135 Jeff Vandusen Bay City 25 38:47 7:49
7 167 Joel Talsma Grand Rapids 28 40:36 8:10
8 171 Douglas Grzegorczyk Kawkawlin 29 40:51 8:14
9 235 Kevin Hagen Sanfrancisco 28 43:28 8:45
10 247 Brett Hoffman Saginaw 25 44:21 8:56
11 255 Kyle Jean Auburn 25 44:32 8:58
12 273 Nicholas Mehl Essexville 28 45:46 9:13
13 276 Brian Talaga Jenison 27 46:00 9:16
14 326 Keith O'Laughlin Tawas City 28 1:09:25 13:58
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 69 Jill Putt Mount Pleasant 29 35:39 7:11
2 88 Tricia Brethauer Freeland 25 36:25 7:20
3 99 Kelly Derocher Freeland 28 37:01 7:27
4 122 Kelly Garcia Bay City 25 38:09 7:41
5 144 Nicole Janks Midland 26 39:14 7:54
6 156 Jennifer Facundo Bay City 29 39:56 8:02
7 179 Kendra Snyder Ann Arbor 27 41:06 8:16
8 221 Stacey Pierce-Talsma Grand Rapids 27 43:03 8:40
9 250 Jodie Romzek Bay City 29 44:28 8:57
10 258 Amanda Smith Saginaw 26 44:40 9:00
11 269 Leslie Bautista Saginaw 29 45:41 9:12
12 293 Amber Quider Beaverton 28 48:55 9:51
13 301 Lisa O'Laughlin Tawas City 26 49:57 10:03
14 308 Erin Looby Freeland 28 52:55 10:39
15 332 Elizabeth Dyste-Bales Lansing 29 1:15:35 15:13
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 12 Brent Betzold Bay City 31 30:07 6:04
2 24 Ben Engelhardt Royal Oak 30 32:23 6:31
3 27 Aaron Krauss Midland 33 32:47 6:36
4 28 Gabriel Fall Mayville 31 32:47 6:36
5 54 Charles Zenzen Bay City 34 34:47 7:00
6 57 Todd Prior Midland 33 34:54 7:02
7 63 Jason Holman Bay City 33 35:23 7:07
8 70 Frederick Hatfield South Lyon 33 35:40 7:11
9 71 Christopher Szeszulski Midland 30 35:42 7:11
10 73 Jason Hatton Essexville 32 35:45 7:12
11 77 Jason Waibel Linwood 31 35:58 7:15
12 79 Peter Vert Midland 33 36:02 7:15
13 90 Matt Le Vasseur Midland 31 36:30 7:21
14 107 Andrew Carlson Freeland 34 37:28 7:33
15 116 Aaron Perry Saginaw 30 37:49 7:37
16 117 Marshall McKenzie Waterford 33 37:51 7:37
17 126 Joseph Blaskowski Bay City 32 38:20 7:43
18 130 Eric Cabrera Bay City 32 38:38 7:47
19 217 Mat Hoard Essexville 32 42:38 8:35
20 231 Tony Michalak Bay City 32 43:19 8:43
21 238 Matthew Fourman Saginaw 30 43:33 8:46
22 249 Bill Frye Arlington 32 44:26 8:57
23 259 David Deshazer Bay City 31 45:00 9:03
24 260 Chris Bautista Saginaw 32 45:05 9:04
25 290 Brooks Black Kawkawlin 33 48:32 9:46
26 322 Michael Buchanan Saginaw 33 1:07:32 13:36
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 85 Angie Markel Brighton 31 36:16 7:18
2 128 Michelle Rousseau Freeland 33 38:26 7:44
3 155 Katrice Church Roscommon 34 39:56 8:02
4 181 Rebecca Fisher Saginaw 34 41:11 8:17
5 185 Lanette Hoard Essexville 31 41:24 8:20
6 209 Lisa Bentley Millington 34 42:21 8:32
7 218 Becky Zinz Bay City 32 42:45 8:36
8 220 Andrea Spannagel Unionville 34 43:00 8:39
9 232 Jennifer Vanmeter Au Gres 32 43:25 8:44
10 236 Cathy Budry Essexville 31 43:28 8:45
11 257 Kaly Lebourdais Saginaw 32 44:40 9:00
12 272 Carrie Miller Montrose 32 45:45 9:13
13 311 Cindy Ballosh Saginaw 33 53:23 10:45
14 316 Angie Frye Arlington 33 55:14 11:07
15 330 Felicia Seals Buchanan Saginaw 33 1:13:13 14:44
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 9 Pete Bartels Saginaw 37 29:45 5:59
2 10 Greg S Thomas Clio 38 29:52 6:01
3 13 John Billette Auburn 39 30:31 6:09
4 15 Steve Hicks Dexter 38 30:44 6:11
5 16 Cory Peterson Alger 37 30:52 6:13
6 18 Mike Nesbitt Bay City 36 31:15 6:18
7 19 Brian Herek Bay City 35 31:25 6:20
8 39 Gerald Buiffin Grand Ledge 36 33:47 6:48
9 41 Mike Royer Bay City 37 34:02 6:51
10 43 Mark Church Roscommon 35 34:06 6:52
11 44 Lawrence Gillman Bay City 39 34:10 6:53
12 50 Phillip Griffith Midland 38 34:32 6:57
13 72 Tony Hicks Detroit 37 35:44 7:12
14 81 Andrew Busch East Lansing 39 36:11 7:17
15 84 Eric Norman Saginaw 37 36:15 7:18
16 97 Pat Finney Freeland 39 36:53 7:25
17 123 Tom Badour Grand Rapids 39 38:12 7:41
18 125 Max Holman Bay City 37 38:20 7:43
19 131 Steven Black Bay City 39 38:39 7:47
20 148 Chad Caudell Saginaw 37 39:31 7:57
21 162 Brian Nickless Bay City 39 40:17 8:07
22 168 John Leroux Saginaw 36 40:41 8:11
23 176 James Stachowski Ii Waterford 39 40:59 8:15
24 180 George Botos, Jr Tawas City 36 41:09 8:17
25 192 Rob Seifferly Bay City 39 41:36 8:23
26 207 Sam Crabtree Midland 39 42:18 8:31
27 208 Christopher Ibanez Bay City 35 42:20 8:31
28 222 Paul Straka Ann Arbor 35 43:03 8:40
29 233 Mark Miller Montrose 35 43:26 8:45
30 251 Richard Chapman Saginaw 36 44:30 8:57
31 254 Michael Wichlinski Bay City 39 44:31 8:58
32 263 Scott Miller Freeland 37 45:11 9:06
33 265 Aria Orney Linwood 35 45:24 9:08
34 274 Tod Walraven Auburn 36 45:51 9:14
35 280 Jeff Johnson Bay City 36 46:11 9:18
36 281 Eric Stasser Bay City 38 46:11 9:18
37 294 Ronald Moore Lansing 35 48:59 9:52
38 307 Jeff Reinarz Frankenmuth 37 52:55 10:39
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 86 Bridget Scileppi Freeland 39 36:16 7:18
2 119 Lanette Finney Freeland 36 37:57 7:39
3 132 Karleen Helmreich Freeland 37 38:41 7:47
4 133 Regina Meyer Bay City 38 38:41 7:47
5 134 Kristi Jeske Bay City 36 38:43 7:48
6 139 Laura Clark West Branch 39 39:04 7:52
7 141 Heather Witt Midland 35 39:06 7:52
8 211 Kelly Nitschmann Bay City 37 42:23 8:32
9 214 Amy Yorke Millington 36 42:36 8:35
10 223 Amy Janowicz Ann Arbor 35 43:03 8:40
11 243 Karen Marvin West Branch 39 44:05 8:53
12 261 Kristen Parcher Midland 36 45:09 9:05
13 277 Amy-Lynn Cantrell Midland 37 46:01 9:16
14 285 Charity Simpkins Gladwin 35 46:45 9:25
15 296 Lisa Bis Midland 38 49:28 9:57
16 303 Lori Royer Bay City 39 50:32 10:10
17 323 Michelle Swingle Midland 39 1:07:41 13:37
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 3 Mitch Hartnagle Merrill 43 28:23 5:43
2 4 Ron Johnson Mount Morris 42 28:42 5:47
3 8 Marty Alward Okemos 42 29:34 5:57
4 20 Victor Brown Canton 43 31:57 6:26
5 31 Ron Strachan Bay City 42 32:51 6:37
6 32 David Kiefer Birmingham 40 32:56 6:38
7 33 Scott Moore Midland 43 33:30 6:45
8 45 Dale Grifka Bad Axe 43 34:18 6:54
9 46 Ronny O'Connor Beaverton 43 34:22 6:55
10 55 Jeffrey Eschbach Midland 44 34:53 7:01
11 95 Ed Blue Saginaw 41 36:50 7:25
12 109 Ronald Jablonski Bay City 42 37:29 7:33
13 121 Fred Crosby Ii Saginaw 41 38:06 7:40
14 154 Greg Dardas Auburn 43 39:46 8:00
15 157 William Balluff Pleasant Lake 44 39:58 8:03
16 161 Gerald Yanna Bay City 42 40:09 8:05
17 175 Dale Davis Midland 41 40:58 8:15
18 178 Shawn Prevost Mason 41 41:04 8:16
19 198 Dave Seymour Bay City 41 41:47 8:25
20 200 Gary Dardas Bay City 43 41:50 8:25
21 212 Scott Terrian Bay City 41 42:24 8:32
22 216 Brian Bentley Millington 42 42:37 8:35
23 228 Jim Brewer Auburn 42 43:15 8:42
24 237 Brian Godde Mount Pleasant 40 43:31 8:46
25 279 James S Mangutz Mio 42 46:08 9:17
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 48 Kelly Harris Detroit 40 34:30 6:57
2 65 Lori Brown Freeland 41 35:32 7:09
3 142 Shelly Elisech Saginaw 41 39:09 7:53
4 182 Diane Konwinski Pinconning 41 41:13 8:18
5 195 Cynthia Morey Saginaw 41 41:43 8:24
6 203 Sheri Tausk Midland 40 42:04 8:28
7 287 Marina Martinez-Kratz Chelsea 42 47:01 9:28
8 288 Connie Kudrow Bay City 44 48:07 9:41
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 6 Robert Cook Holt 45 29:05 5:51
2 11 Todd Kelly Troy 45 29:55 6:02
3 17 Ken Stebbins Midland 48 30:53 6:13
4 23 Gary R Duke Linden 49 32:16 6:30
5 51 Kal Koerber Bay City 49 34:33 6:57
6 61 Dave Case Saginaw 49 35:16 7:06
7 62 John Letourneau East Lansing 48 35:18 7:06
8 74 Bryan Forrest Saginaw 47 35:46 7:12
9 75 Keith Bonesteel Marlette 49 35:47 7:12
10 82 Craig Tubbs St Louis 47 36:11 7:17
11 89 Randal Henige Chesaning 46 36:28 7:21
12 100 Dennis O'Dell Essexville 46 37:04 7:28
13 101 Peter Liccardello Marlette 49 37:09 7:29
14 108 Pete Vargas Saginaw 46 37:28 7:33
15 110 Jon Webb Hubbard Lake 46 37:30 7:33
16 111 Michael Hanisko Bay City 45 37:36 7:34
17 114 Kenneth Castle Ypsilanti 48 37:44 7:36
18 120 Michael Mazor Midland 45 38:03 7:40
19 127 Donald Ricker Essexville 47 38:24 7:44
20 140 Kevin Leinberger Bay City 48 39:05 7:52
21 143 Don Hollis Saginaw 46 39:09 7:53
22 145 David Begley Midland 48 39:15 7:54
23 146 Mike Debney Midland 47 39:23 7:56
24 147 Douglas Doud Richville 45 39:28 7:57
25 159 Tom Bagley Midland 49 40:01 8:03
26 160 Randall Schmidt Midland 46 40:07 8:05
27 170 Scott Withrow Midland 49 40:46 8:12
28 186 Subbarao Chavali Bay City 47 41:25 8:20
29 202 Jim Gehrke Freeland 45 41:53 8:26
30 234 David Faller Saginaw 48 43:27 8:45
31 239 Dennis Pruder Standish 46 43:46 8:49
32 252 Ronald Cushman Saginaw 46 44:31 8:58
33 264 Jim Oldenburg Hemlock 46 45:23 9:08
34 270 Michael Ingram Saginaw 45 45:42 9:12
35 295 Mark Lesinski Bay City 46 49:14 9:55
36 309 Ralph Trepkowski Bay City 47 53:17 10:44
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 68 Georgette McIntyre Midland 45 35:37 7:10
2 104 Peri Raushi Pinconning 47 37:18 7:31
3 105 Cindy Tews Kawkawlin 48 37:24 7:32
4 173 Kelly Richardson Auburn 45 40:54 8:14
5 183 Teresa Martin Freeland 47 41:15 8:18
6 187 Angela Roesner Saginaw 45 41:27 8:21
7 242 Regine Egolf Freeland 45 43:57 8:51
8 244 Patricia Ingle Bay City 46 44:08 8:53
9 266 Colleen Bryant Freeland 47 45:26 9:09
10 292 Garnet Lewis Freeland 45 48:36 9:47
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 30 Stephen M Moelter Freeland 51 32:50 6:37
2 49 Eric Baghdikian Midland 50 34:31 6:57
3 52 Gordon Gibson Flint 50 34:35 6:58
4 53 Corey Gibson Bay City 52 34:45 7:00
5 59 Charlie Haertel Bay City 52 35:09 7:05
6 67 John Buday Essexville 53 35:36 7:10
7 92 Greg Glowicki Midland 51 36:35 7:22
8 98 Roger Rousse Lake Orion 52 36:54 7:26
9 106 Kevin Galvin Plymouth 54 37:26 7:32
10 137 John Metevia Midland 50 38:59 7:51
11 150 Randy Buchanan Bay City 52 39:36 7:58
12 153 Chris Goulet Bay City 51 39:45 8:00
13 174 Thomas Davenport Bay City 54 40:58 8:15
14 193 Steven Smith Mount Pleasant 53 41:37 8:23
15 197 Leonard Kostka Bay City 52 41:46 8:24
16 199 Russ Wiesen Bay City 52 41:49 8:25
17 204 Jerry Zietz Frankenmuth 51 42:13 8:30
18 205 James Jr Rowland Saginaw 53 42:14 8:30
19 215 Bill McMurphy Grand Blanc 54 42:37 8:35
20 225 Chuck Vogel Coleman 52 43:06 8:41
21 226 Paul Fehrman Saginaw 50 43:10 8:41
22 240 Tom Gerulski Bay City 52 43:47 8:49
23 245 Larry Guy Swartz Creek 51 44:12 8:54
24 262 Allan Bond Bay City 50 45:10 9:06
25 284 William Lutz Linwood 51 46:42 9:24
26 289 Tony Dearing Flint 50 48:10 9:42
27 291 Casey Parkinson Bay City 50 48:35 9:47
28 299 Leon Wozniak Bay City 52 49:41 10:00
29 320 Dan Beamish Bay City 52 1:06:42 13:25
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 58 Jacquelin Blair Detroit 51 34:58 7:03
2 201 Jan May Rockford 51 41:52 8:26
3 278 Penny Tomkinson Sault St. Marie 50 46:07 9:17
4 306 Yvonne Flynn New Lothrop 53 51:46 10:25
5 324 Sue Dyste Midland 52 1:07:49 13:39
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 14 Dave Minier Wyoming 58 30:42 6:11
2 21 Tim Flues Munger 58 32:00 6:27
3 35 Gary Scott Midland 59 33:39 6:46
4 37 Mike Stone Southfield 56 33:43 6:47
5 47 Ed Dean Saginaw 56 34:29 6:57
6 83 Bill Hart Birch Run 58 36:13 7:17
7 87 Michael Linkevich Ann Arbor 58 36:19 7:19
8 112 Brian Lea Honor 55 37:38 7:35
9 113 Lauri Mendenhall Ann Arbor 59 37:42 7:35
10 136 David Huiskens Bay City 58 38:57 7:50
11 149 Robert Gromaski Bay City 58 39:33 7:58
12 152 Vern Hartman Midland 55 39:40 7:59
13 158 Steve Kelley Saginaw 56 40:00 8:03
14 166 Wayne Beyersdorf Freeland 59 40:30 8:09
15 184 Nick Buda Bay City 58 41:16 8:18
16 194 Stephen Cook Vassar 55 41:38 8:23
17 206 Raul Garza Saginaw 58 42:15 8:30
18 229 Bill Schafer Saginaw 58 43:17 8:43
19 241 Robert Hafford Bay City 58 43:48 8:49
20 256 Bob Young Saginaw 55 44:36 8:59
21 267 Robert Holmes Bloomfield Hills 55 45:27 9:09
22 271 Craig C Douglas Saginaw 55 45:43 9:12
23 275 Jim Murphy Saginaw 59 45:55 9:15
24 282 Larry Salinas Saginaw 57 46:26 9:21
25 298 Douglas Wheatley Beaverton 56 49:32 9:58
26 302 Randall Wheatley Saginaw 57 50:01 10:04
27 315 Pat Mac Donald Bay City 57 55:05 11:05
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 300 Linda M Flues Munger 57 49:55 10:03
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 64 Philip Ouillette Auburn 60 35:24 7:08
2 164 Leonard Block Bay City 64 40:23 8:08
3 172 Tom Tolton Midland 60 40:52 8:14
4 191 Ken Kaschinske Saginaw 61 41:35 8:22
5 196 Tom Selby Kingston 63 41:43 8:24
6 227 Fred Van Ochten Bay City 60 43:11 8:42
7 230 Ross Howard Frankenmuth 60 43:19 8:43
8 317 Lou Ognisanti Saginaw 61 55:14 11:07
9 319 Joseph Secord Muskegon 62 1:01:20 12:21
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 312 June Kaschinske Saginaw 61 53:35 10:47
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 103 Bill J Keller Lansing 66 37:16 7:30
2 210 Jim Karner Rochester Hills 68 42:22 8:32
3 248 Floyd Light Reese 67 44:22 8:56
4 253 John Nickel Saginaw 65 44:31 8:58
5 268 John Abbott Midland 67 45:30 9:10
6 313 Ronald Brown Reese 69 53:56 10:51
7 325 Gary Ellis Clare 66 1:08:41 13:49
8 327 William Agresta Hemlock 67 1:09:25 13:58
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 283 Armande Pieschke Sault Ste. Marie 69 46:39 9:23
2 318 Betsy Light Reese 67 56:46 11:26
3 328 Kathy Doud Essexville 65 1:10:19 14:09
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ========================== ================= == ======= =====
1 331 Blaine Miller Midland 71 1:14:04 14:54

Bay City, MI
Results provided by Gault Race Management