Run for an Instrumental Lifelong Experience

back to results

Jul. 24, 2010

Run for an Instrumental Lifelong Experience
Coldwater, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Overall Female Open Winners

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Karime Nasson 144 43 9 54:08.5 8:44/M


Overall Male Open Winners
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Bates 143 38 1 37:27.1 6:02/M
Male 15 to 19


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Graham Rowe-Bultinck 15 16 3 44:12.1 7:08/M

Female 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lorelei Grosteffon 3 25 20 1:00:20.7 9:44/M
2 Kelsey Morse 148 25 21 1:02:07.1 10:01/M
3 Megan Wolfe 4 25 22 1:06:05.4 10:40/M
Female 30 to 34


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Trainer 5 30 17 58:40.1 9:28/M
2 Angie Straley 7 33 18 58:40.4 9:28/M
Male 30 to 34


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Perez 149 34 2 41:00.9 6:37/M
2 Kevin Pipe 17 33 5 47:19.7 7:38/M
3 Jeremy Bailey 6 32 6 48:08.1 7:46/M
Female 35 to 39


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Katrina Porter 18 35 12 56:08.9 9:03/M
Male 35 to 39


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Sapp 8 39 4 44:31.7 7:11/M
Male 40 to 44


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenneth Kurtz 146 43 11 55:45.3 9:00/M
2 David Karney 145 43 16 58:08.5 9:23/M
Female 45 to 49


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rita Klavinski 154 49 10 54:33.5 8:48/M
2 Joyce Stout 10 47 14 56:38.3 9:08/M
Male 45 to 49


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Hughes 130 49 13 56:28.1 9:06/M
Male 50 to 54


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Morrison 19 54 19 59:40.1 9:37/M
Male 55 to 59


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnathon Haber 13 56 7 51:33.4 8:19/M
Female 60 to 64


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Patty Pipe 14 61 15 57:57.8 9:21/M
Male 60 to 64


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 William Reid 134 60 8 52:30.8 8:28/M




Overall Female Open Winners


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Schott 128 15 5 19:45.0 6:22/M
Overall Male Open Winners


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Waite 147 16 1 18:28.1 5:57/M
Male 12 and under


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Kestner 24 11 28 26:22.1 8:30/M
2 Woodrow English 23 10 39 28:51.0 9:18/M
Female 13 to 14


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mariah Littley 28 14 45 31:55.0 10:18/M
Male 13 to 14


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Kestner 27 14 15 23:21.1 7:32/M
2 George Beeman 157 13 22 25:11.1 8:07/M
Female 15 to 19


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Drzewicki 31 18 36 28:41.2 9:15/M
2 Jacey Hercules 74 17 49 33:00.0 10:39/M
Male 15 to 19


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Angel Gamun 30 16 2 19:02.0 6:08/M
2 Austin Littley 29 15 13 23:10.5 7:28/M
3 Eric Hercules 75 19 66 58:43.8 18:56/M
4 Chris Hercules 73 15 68 1:02:53.6 20:17/M
Female 20 to 24


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashleigh Preston 36 24 40 29:33.3 9:32/M
2 Jessica Frazee 35 24 41 29:36.6 9:33/M
3 Hannah June Reed 33 21 48 32:12.7 10:23/M
4 Angela Martella 32 20 52 33:48.6 10:54/M
5 Kristen Potter 77 24 63 55:38.6 17:57/M
Male 20 to 24


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John C. Wilkins 78 24 9 21:52.1 7:03/M
2 Phillip Armstrong 34 23 10 21:55.6 7:04/M
3 James Reed 37 24 38 28:50.7 9:18/M
4 Sean Hercules 76 21 69 1:07:17.8 21:42/M
Female 25 to 29


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Jarchow 43 26 12 22:08.9 7:08/M
2 Sarah Mullens 46 28 34 27:45.3 8:57/M
3 Beth Ludwig 48 29 42 30:14.0 9:45/M
4 Julianne Bobilya 41 26 53 34:50.2 11:14/M
5 Kathy Wickey 47 28 54 34:52.0 11:15/M
6 Michele Wilson 40 25 55 34:55.9 11:16/M
7 Dawn Grzadziel 38 25 57 41:38.9 13:26/M
8 Ashley English 79 28 61 45:47.9 14:46/M
Male 25 to 29


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Neil Zeeb 151 29 4 19:43.2 6:22/M
2 Matt Hayman 80 29 7 21:02.4 6:47/M
3 Ryan Murphy 81 29 8 21:03.7 6:47/M
4 Aaron Preston 39 25 17 23:35.0 7:36/M
5 Rivan Frazee 42 26 20 24:27.7 7:53/M
Female 30 to 34


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Krista Bornhorst 49 30 47 32:12.6 10:23/M
2 Terra Miller 50 30 51 33:39.3 10:51/M
3 Heather Heist 158 33 67 59:12.3 19:06/M
Male 30 to 34


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Bordner 51 32 21 24:43.0 7:58/M
2 Leo Wilson 55 33 24 25:46.5 8:19/M
3 Eric Miller 140 33 25 25:52.5 8:21/M
4 Jason Stabley 54 33 27 26:06.8 8:25/M
5 Steve Bornhorst 53 33 33 27:39.1 8:55/M
6 Jeremy Rush 52 32 62 53:05.7 17:07/M
7 Michael English 123 30 65 56:52.4 18:21/M
Female 35 to 39


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauri Sapp 56 36 16 23:34.2 7:36/M
2 Leslie Edler 82 35 26 26:02.3 8:24/M
3 Melissa Basinger 57 39 29 26:23.1 8:31/M
Male 35 to 39


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Hyde 142 36 32 27:30.0 8:52/M
2 Terry Bingham 160 39 43 30:16.9 9:46/M
3 Scott English 83 36 60 45:47.2 14:46/M
Female 40 to 44


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Littley 60 44 23 25:25.1 8:12/M
2 Tina Hess 102 42 44 31:51.8 10:16/M
3 Tonya Booher 58 40 50 33:13.3 10:43/M
Male 40 to 44


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Summitt 61 44 3 19:09.0 6:11/M
2 Brent Johnson 141 40 14 23:17.8 7:31/M
3 Todd Davis 139 41 35 28:06.3 9:04/M
Male 45 to 49


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Delaney 137 47 56 36:34.7 11:48/M
Female 50 to 54


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Peggy Zeeb 150 51 6 20:45.1 6:42/M
2 Sheila Brunner 138 54 18 24:00.2 7:45/M
3 Jo Essenmacher 152 54 30 26:35.5 8:35/M
4 Dola Gleeson 64 51 31 27:17.3 8:48/M
5 Cathy Makielski 67 54 46 32:10.2 10:23/M
6 Julie Nolin 66 53 59 42:26.3 13:41/M
7 Beverly Russell 84 51 64 55:39.1 17:57/M
8 Ramona Hercules 85 54 70 1:07:48.1 21:52/M
Male 50 to 54


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Mills 153 54 11 22:04.5 7:07/M
Male 60 to 64


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Roy Conner 117 63 19 24:05.0 7:46/M
Female 65 to 69


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Helen Guisinger 70 68 37 28:49.7 9:18/M
Female 70 to 74


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Bender 71 74 58 42:08.9 13:35/M




Overall Female Open Winners


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Clouser 156 33 2 34:41.3 11:11/M
Overall Male Open Winners


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Neal Dahlen 104 48 1 33:09.5 10:42/M
Female 17 and under


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristen Drzewicki 93 15 6 46:27.2 14:59/M
2 Mackenzie Bornhorst 89 4 35 1:07:40.1 21:50/M
3 Molly English 92 9 36 1:09:56.4 22:34/M
Male 17 and under


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathon Rush 88 3 16 53:05.6 17:07/M
2 Joshua Rush 91 5 17 53:05.6 17:07/M
3 Jackson Preston 90 4 20 53:06.9 17:08/M
4 Austin Preston 121 1 21 53:06.9 17:08/M
5 Owen Bornhorst 87 2 27 1:02:37.2 20:12/M
Female 18 to 29


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Courtney Toteff 96 26 3 42:16.1 13:38/M
2 Elizabeth Preston 95 26 10 50:00.5 16:08/M
3 Becky Clancy 97 27 25 1:01:56.0 19:59/M
4 Cera Reed 94 20 30 1:03:32.3 20:30/M
Female 30 to 39


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Rush 99 30 18 53:05.6 17:07/M
2 Carrie Preston 100 32 19 53:06.7 17:08/M
Male 30 to 39


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Heist 159 33 14 51:09.3 16:30/M
2 David Preston 98 30 24 56:51.0 18:20/M
3 Mark Preston 101 38 31 1:04:43.8 20:53/M
Female 40 to 49


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Swain 103 47 8 47:30.9 15:19/M
2 Anne English 124 49 15 53:05.1 17:07/M
3 Janice Reed 106 49 33 1:07:29.9 21:46/M
Female 50 to 59


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Hurst 114 57 12 50:35.3 16:19/M
2 Caroline Lowe 129 58 23 56:27.1 18:13/M
3 Donna England 108 52 26 1:02:33.1 20:11/M
4 Paula Preston 109 55 28 1:02:37.2 20:12/M
5 Susan Preston 110 55 32 1:04:44.0 20:53/M
Male 50 to 59


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jukka Muurimaki 112 56 9 50:00.1 16:08/M
2 Gary Hurst 113 57 13 50:35.5 16:19/M
Female 60 and up


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Louise Leveque 135 63 4 43:14.2 13:57/M
2 Carol Parker 126 61 22 56:26.2 18:12/M
3 Karen Preston 119 64 34 1:07:40.0 21:50/M
Male 60 and Up


Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Parker 127 71 5 45:43.3 14:45/M
2 Doug Reiter 155 60 7 47:09.6 15:13/M
3 Al Leveque 136 63 11 50:34.9 16:19/M
4 Duane Preston 120 65 29 1:02:37.6 20:12/M

Coldwater, MI
Provided by Michigan Running Foundation