Coast Guard Trail Run

back to results

Jul. 24, 2010

Coast Guard Trail Run
Spring Lake, MI
Provided by ROTPAC RACING


Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Van Strate Spring Lake MI 106 53 1 28:10.5 7:03/M
Overall Male master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Browne Naples FL 81 48 3 28:44.1 7:11/M
Male 11 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tommy Cotner Muskegon MI 87 09 59 40:35.1 10:09/M
2 Galvin Reagan Muskegon MI 76 4 98 53:23.4 13:21/M
Male 12 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justice Burley Holland MI 34 13 16 33:48.3 8:27/M
2 Seth Anderson Plainwell MI 56 15 17 33:49.5 8:27/M
3 Corbin Emery Muskegon MI 75 13 43 38:17.5 9:34/M
4 Cole Emery Muskegon MI 74 12 80 43:51.5 10:58/M
Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Anderson Plainwell MI 57 17 18 33:54.2 8:29/M
Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joel Anderson Plainwell MI 64 20 20 34:27.1 8:37/M
2 Alexander Fox Plymouth MI 29 22 31 36:31.0 9:08/M
3 Dan Martinez Allendale MI 23 21 34 37:10.1 9:18/M
4 Thomas Kitchen Muskegon MI 94 21 61 40:51.4 10:13/M
Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Gervais Grand Haven MI 31 29 4 28:54.3 7:14/M
2 Harold Brent Hubble Ada MI 96 27 12 32:28.0 8:07/M
3 Andy Fortenbacher Grand Rapids MI 45 29 25 35:02.2 8:46/M
4 Christopher Cudney Grand Rapids MI 46 26 57 40:09.1 10:02/M
5 Ryan Moneybrake Sparta MI 48 28 69 41:54.1 10:29/M
Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Lahey Grand Haven MI 14 33 7 29:37.3 7:24/M
2 Steve Rettig Grand Haven MI 66 33 13 32:31.2 8:08/M
3 Tim Groenhtide Holland MI 113 31 15 33:43.1 8:26/M
4 Scott Kraemer Ada MI 82 33 56 40:00.5 10:00/M
Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Curt Cotner Muskegon MI 88 39 2 28:26.1 7:07/M
2 Jon Becker Grand Rapids MI 63 36 8 31:41.3 7:55/M
3 Doug Bazuin Holland MI 69 38 10 32:03.3 8:01/M
4 Scott Tuggle Muskegon MI 91 36 11 32:20.5 8:05/M
5 Jason Robinson Grand Rapids MI 8 35 19 34:05.4 8:31/M
6 Dan Ramirez Whitehall MI 18 39 37 37:33.3 9:23/M
7 Mark Armock Grand Haven MI 11 37 63 41:07.4 10:17/M
8 Anthony Lang Zeeland MI 28 37 77 43:37.4 10:54/M
Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven Harden Muskegon MI 90 43 5 28:56.0 7:14/M
2 Francisco Galindo Muskegon MI 102 44 21 34:30.1 8:38/M
3 Greg Gadbois Grand Rapids MI 109 40 24 34:52.4 8:43/M
4 Daryl Warwick Jenison MI 4 42 36 37:29.4 9:22/M
5 Kurt Cleghorn Grand Haven MI 107 43 38 37:46.1 9:27/M
6 Tim Arends Grandville MI 25 41 47 39:04.0 9:46/M
7 Brett Sikkema Grand Haven MI 65 44 49 39:25.2 9:51/M
8 Mike Chuala Muskegon MI 92 41 52 39:30.0 9:53/M
9 Scott McDowell Lowell MI 2 40 62 41:06.1 10:17/M
Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Van Loo Holland MI 67 47 6 29:00.1 7:15/M
2 Dave Levett Baroda MI 70 48 14 32:59.0 8:15/M
3 Scott Deyoung Grand Haven MI 110 49 28 35:50.3 8:58/M
4 Randall Collins Grand Haven MI 27 47 78 43:40.1 10:55/M
5 David Kaiser Maumee OH 111 45 99 54:01.0 13:30/M
Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Hinderleider Muskegon MI 105 52 30 36:04.0 9:01/M
2 Tom Johnson Twin Lake MI 79 52 46 38:52.5 9:43/M
3 Eduardo Sibils Grand Rapids MI 68 54 55 39:58.0 10:00/M
4 Jim Brady Spring Lake MI 84 54 71 42:04.1 10:31/M
5 R. Taylor Scott Williamston MI 36 50 100 55:44.0 13:56/M
Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Ter Beek Spring Lake MI 73 58 22 34:47.1 8:42/M
2 Mark Harrison Spring Lake MI 72 55 23 34:51.0 8:43/M
3 Curt Anderson Plainwell MI 98 56 27 35:18.4 8:50/M
4 Kirby Chittenden Spring Lake MI 58 57 32 37:02.0 9:16/M
5 Jim Simmons Grand Haven MI 89 55 82 43:58.3 11:00/M
6 Robert Knudsen Lincoln Park MI 1 58 85 44:20.0 11:05/M
Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Cihak Marquette MI 104 60 9 31:51.1 7:58/M
2 Tim Rose Rockford MI 24 64 42 38:08.5 9:32/M





Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lara Lanka Spring Lake MI 97 41 26 35:15.3 8:49/M
Overall Female master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Annette Paul Muskegon MI 80 52 45 38:37.2 9:39/M
Female 11 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynden Hamstra Jenison MI 50 11 68 41:53.5 10:28/M
2 Alyssa Peterman Muskegon MI 77 10 81 43:53.4 10:58/M
Female 12 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Belke Jenison MI 100 12 67 41:53.3 10:28/M
Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Ostrowski Grand Rapids MI 30 21 35 37:24.5 9:21/M
2 Becca Tamblyn Grand Rapids MI 115 21 39 38:04.5 9:31/M
3 Rachel Post Grand Rapids MI 10 20 44 38:35.3 9:39/M
4 Kelsey Snauko Belmont MI 22 21 51 39:29.5 9:52/M
5 Mary Murphy Muskegon MI 93 20 60 40:51.3 10:13/M
6 Alex Scott Okemos MI 35 23 70 42:00.1 10:30/M
7 Abigail Lofley Wyoming MI 114 21 73 42:33.4 10:38/M
8 Kristy Noel Muskegon MI 99 24 94 47:05.0 11:46/M
9 Amanda Nastaj Comstock Park MI 21 22 101 56:58.5 14:15/M
Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Gaeth Grand Haven MI 112 29 33 37:07.5 9:17/M
2 Erica Frisch Grand Haven MI 78 28 41 38:08.1 9:32/M
3 Melissa Gates Grand Rapids MI 103 26 64 41:42.5 10:26/M
4 Tara Steers Grand Rapids MI 49 25 66 41:52.2 10:28/M
5 Jennifer Byle Grand Rapids MI 16 28 75 43:00.2 10:45/M
6 Laura Post Grand Rapids MI 32 29 76 43:16.2 10:49/M
7 Valerie Wassenaar Grand Rapids MI 39 25 89 45:15.4 11:19/M
Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karianne Isard Spring Lake MI 6 34 40 38:07.4 9:32/M
2 Veronica Constantine Nunica MI 59 33 53 39:36.4 9:54/M
3 Alexe Parker Muskegon MI 38 34 58 40:33.1 10:08/M
4 Shannon Brady Spring Lake MI 101 30 72 42:04.2 10:31/M
5 Andi Merriman Ada MI 83 34 74 42:41.2 10:40/M
6 Sara Long Grand Rapids MI 47 30 79 43:46.5 10:57/M
7 Chrystie Armock Grand Haven MI 95 32 84 44:09.3 11:02/M
8 Diana Bray Holland MI 33 30 86 44:21.4 11:05/M
9 Karen Cook Sparta MI 19 33 87 44:27.1 11:07/M
Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Amy Bajt Spring Lake MI 62 36 29 36:00.2 9:00/M
2 Jan-Al Robinson Dorr MI 9 35 48 39:09.5 9:47/M
3 Renae Murphy Spring Lake MI 17 38 65 41:44.0 10:26/M
4 Amanda Foley Grand Rapids MI 20 39 83 44:07.3 11:02/M
5 Amy Rollston Muskegon MI 15 36 91 45:40.2 11:25/M
6 Kristin Halsey Spring Lake MI 7 36 93 45:52.0 11:28/M
Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mandy McDowell Lowell MI 3 40 95 47:31.3 11:53/M
2 Joy Hohmeyer Spring Lake MI 51 42 97 50:51.1 12:43/M
Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawn Andersen Rockford MI 13 45 50 39:26.1 9:52/M
2 Anita Emens Grand Haven MI 71 46 54 39:40.0 9:55/M
3 Sheila Goodman Grand Haven MI 86 48 92 45:49.2 11:27/M
Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Moneybrake Sparta MI 42 53 88 44:27.2 11:07/M
2 Lori Green Ludington MI 108 50 90 45:38.2 11:25/M
3 Tammy Davison Spring Lake MI 53 50 96 50:42.5 12:41/M