Detroit Triathlon

back to results

Jul. 11, 2010

Detroit Triathlon
Detroit, MI
Provided by Race Services


OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 155 Mark Villwock 28 6 25:22 1 1:00:44 1 35:36 2:01:41
7/11/2010 11:05AM


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 182 Kate De Cavitte 32 1 25:23 1 1:13:59 1 39:55 2:19:16
7/11/2010 11:05AM

OLYMPIC MALE MASTERS
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 129 Dave Riggs 41 1 25:28 1 1:00:52 5 48:57 2:15:15

OLYMPIC FEMALE MASTERS
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 55 Beth Gilday 49 3 35:57 1 1:16:15 1 46:09 2:38:20

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 23 John Cameron 18 1 22:22 2 1:12:18 2 44:04 2:18:43
2 12 Matthew Bienick 19 2 31:29 1 1:08:42 1 41:11 2:21:22

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 148 Michael Suer 24 2 25:15 1 1:05:12 2 41:54 2:12:20
2 21 Tj Butler 20 4 25:31 3 1:10:50 1 37:05 2:13:24
3 138 Robert Schnittman 23 3 25:22 2 1:10:14 3 45:07 2:20:42
4 17 Jim Brunner 21 6 28:13 5 1:19:21 4 50:12 2:37:44
5 28 Zachary Church 20 1 23:38 4 1:12:15
6 109 David Olson 21 5 27:22 6 1:21:08

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 39 Margaret Deinek 22 1 25:29 2 1:27:43 2 56:55 2:50:06
2 75 Lindsey Keough 22 2 34:59 1 1:26:10 1 53:20 2:54:28

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 121 Scott Perugia 28 1 25:37 3 1:12:55 1 47:37 2:26:08
2 143 Matthew Smith 26 2 29:20 1 1:11:51 3 49:36 2:30:46
3 100 Tyler McGregor 27 4 32:14 2 1:12:11 2 48:03 2:32:28
4 160 Brian Walsh 27 3 31:57 4 1:13:47 6 56:58 2:42:41
5 134 Daniel Sanborn 27 5 33:52 5 1:22:02 5 53:46 2:49:39
6 178 Andrew Zuismeister 27 6 34:35 6 1:28:34 4 50:12 2:53:20

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 179 Erin Chupinsky 26 2 33:16 1 1:22:51 1 50:22 2:46:28
2 59 Annie Grossman-Wachter 29 1 32:13 2 1:37:24 2 59:12 3:08:49

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 118 Matthew Paupore 34 3 31:39 3 1:21:11 1 43:45 2:36:33
2 157 Daniel Wachter 32 4 32:03 1 1:14:41 2 54:25 2:41:08
3 68 Matthew Horning 30 2 29:42 2 1:18:47 4 56:57 2:45:25
4 93 Scott MacMartin 30 1 29:00 4 1:31:59 3 54:32 2:55:31
5 195 Greg Simony 31 6 41:36 6 1:40:08 5 58:08 3:19:51
6 42 Nerav Doshi 32 5 39:00 5 1:35:14 6 1:06:26 3:20:39

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 49 Rebecca Forfar 31 1 27:03 2 1:17:12 1 54:57 2:39:11
2 97 Lori McColl 32 2 28:36 1 1:16:01 2 1:02:30 2:47:06
3 127 Angela Rappa 31 4 36:45 3 1:26:29 3 1:03:47 3:07:00
4 166 Lauryn Williams 32 5 37:15 4 1:28:11 4 1:13:00 3:18:25
5 57 Lonelli Gonzalez 32 3 36:22 5 1:34:13 5 1:15:06 3:25:40

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 73 Dan Jeromin 39 1 25:17 1 1:04:08 1 39:37 2:09:02
2 89 Jay Lonsway 38 3 30:26 2 1:13:09 3 49:22 2:32:56
3 131 Jose Rustia 39 5 32:15 4 1:17:31 2 48:36 2:38:21
4 19 Jim Buell 39 4 32:08 3 1:16:07 4 50:21 2:38:35
5 137 Steve Schmith 37 2 30:24 5 1:19:47 6 1:09:34 2:59:45
6 120 Christopher Peck 39 6 39:26 6 1:26:30 5 1:04:18 3:10:14

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 106 Carla Murphy 36 1 31:30 1 1:16:20 1 46:02 2:33:51
2 96 Jennifer McCann 35 3 35:12 2 1:18:24 2 49:43 2:43:18
3 161 Naomi Welborn 37 4 36:24 3 1:19:11 3 51:36 2:47:10
4 164 Katherine Widmark 36 2 33:36 4 1:20:01 4 59:01 2:52:37

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 38 Greg Defrancisco 40 6 37:53 1 1:13:58 1 45:00 2:36:51
2 50 Bret Forfar 41 1 25:48 4 1:17:37 3 54:54 2:38:18
3 95 Ryan Marshall 42 7 39:28 3 1:17:31 2 48:52 2:45:49
4 142 Tom Skwirsk 44 2 28:05 2 1:15:59 4 1:02:23 2:46:26
5 99 Michael McGhee 44 4 32:03 5 1:18:31 5 1:12:04 3:02:38
6 47 Robert Finger 41 3 31:52 6 1:21:12 7 1:23:03 3:16:06
7 16 Dayton Brown 40 5 32:33 7 1:28:21 6 1:15:14 3:16:07

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 32 Christine Conroy 41 1 32:47 1 1:24:49 1 1:01:04 2:58:40

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 35 Thomas Davids 49 1 32:17 1 1:11:59 1 49:37 2:33:53
2 176 Glen Clark 48 2 33:57 2 1:20:22 2 54:25 2:48:43
3 69 Henry Hutchinson 49 3 37:52 3 1:26:50 3 1:04:04 3:08:45

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 192 D. Thomas Nicholson 52 2 31:42 1 1:14:34 1 45:36 2:31:51
2 139 Jerry Schude 54 1 28:58 2 1:20:33 3 1:06:32 2:56:02
3 76 Walt Keough 51 4 36:22 3 1:26:53 2 1:03:24 3:06:37
4 14 Peter Bowen 54 3 34:54 4 1:30:10 4 1:11:04 3:16:07

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 124 Terri Pomfret 50 1 33:58 1 1:17:36 1 52:19 2:43:52

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 108 James Obrien 58 1 47:15 1 1:21:38 1 43:37 2:52:29

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

OLYMPIC RELAY RESULTS
Place No. Teamname Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ============================== ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 173 Shin, Isreal, Isreal 1 38:32 1 1:19:44 1 47:32 2:45:48




SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 181 Greg Palmer 34 4 13:38 1 33:52 5 20:58 1:08:27
7/11/2010 10:54AM


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 31 Tricia Concepcion 32 19 18:12 1 36:45 2 22:46 1:17:42
7/11/2010 10:54AM

SPRINT MALE MASTERS
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 52 Derrick Fries 57 1 13:04 5 38:18 2 22:11 1:13:33

SPRINT FEMALE MASTERS
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 85 Patricia Liddiard 45 1 16:14 1 40:17 1 27:05 1:23:36

SPRINT MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 66 Ben Hohnstadt 19 2 14:20 2 38:00 1 24:02 1:16:21
2 15 Stephen Brown 19 1 14:19 1 37:56 2 24:07 1:16:21
3 83 Sean Lehman 19 3 17:32 3 49:01 3 25:17 1:31:48

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 9 Sarah Berman 19 1 14:04 1 45:37 1 26:44 1:26:25
2 34 Stephanie D'Annonzio 18 2 15:58 2 57:06 2 44:27 1:57:29


SPRINT MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 27 Sam Christian 24 2 14:08 1 37:11 1 18:16 1:09:34
2 8 Andrew Benintende 21 1 13:32 2 38:13 3 23:38 1:15:22
3 10 Alexander Biebuyck 22 4 16:13 3 39:05 5 27:17 1:22:33
4 78 Eric Kursman 23 5 16:37 4 41:14 4 25:25 1:23:16
5 168 Paul Wloszek 24 3 16:08 5 45:15 2 22:27 1:23:49

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 189 Sandra Johnson 23 4 16:47 1 43:20 1 26:14 1:26:20
2 46 Erin Dukatz 20 1 13:19 2 45:52 4 31:04 1:30:15
3 37 Taylor Day 21 6 20:00 3 46:27 3 28:10 1:34:37
4 169 Kate Wloszek 23 2 15:01 4 48:33 5 31:16 1:34:49
5 3 Ashley Ames 24 5 19:43 5 53:05 2 27:09 1:39:56
6 26 Lisa Cezat 20 3 16:10 6 56:53 6 44:14 1:57:16

SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 48 Michael Folk 28 4 15:52 2 38:47 2 23:24 1:18:02
2 105 Kevin Morgan 29 2 15:08 3 39:32 7 27:24 1:22:03
3 40 Benjamin Doerr 29 5 16:14 4 42:14 6 25:49 1:24:16
4 92 Eric Lynn 26 1 13:44 1 38:46 9 35:16 1:27:46
5 22 Vincent Calimazzo 25 8 18:33 5 44:46 5 25:12 1:28:30
6 20 Catalin Bugan 27 9 21:57 6 45:43 1 22:14 1:29:54
7 54 Donald Geml 26 6 17:04 8 48:29 4 25:05 1:30:36
8 64 Brian Hillen 25 3 15:46 7 45:57 8 29:33 1:31:15
9 191 James Zorodowski 26 7 17:45 9 53:19 3 24:01 1:35:04


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 29 Cailin Collins 25 1 12:45 1 43:53 2 25:16 1:21:54
2 152 Amelia Tompkins 28 5 16:06 2 44:13 3 26:44 1:27:02
3 4 Angela Aneiros 26 7 18:16 6 47:42 1 22:36 1:28:33
4 2 Elizabeth Alderman 27 6 17:40 4 46:24 4 27:32 1:31:35
5 25 Sarah Carner 28 3 15:10 7 48:28 5 29:31 1:33:09
6 153 Anne Torrez 28 10 19:55 5 46:34 6 30:13 1:36:41
7 87 Lisa Longeway 26 2 15:02 3 44:59 8 37:12 1:37:12
8 13 Nicole Bock 28 9 18:37 8 50:11 9 39:29 1:48:16
9 159 Amanda Walsh 25 8 18:26 9 53:39 7 36:17 1:48:21
10 43 Adrienne Doyle 29 4 16:02 10 1:09:26 10 39:38 2:05:05

SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 186 Brian Kelly 34 3 15:22 1 35:35 4 22:28 1:13:25
2 88 Jacob Longton 30 6 16:15 3 38:22 2 20:28 1:15:04
3 167 Louis Williams 32 7 16:32 5 39:50 1 20:10 1:16:31
4 165 Bradley Williams 31 9 17:17 2 37:00 5 22:53 1:17:10
5 114 Rodolfo Palma 33 1 11:44 7 41:43 8 25:54 1:19:19
6 72 Michael Jankowski 32 8 16:36 6 40:53 6 24:40 1:22:07
7 63 Jason Hegg 33 11 17:34 4 39:17 11 28:07 1:24:57
8 171 Christopher Young 34 10 17:19 11 43:05 10 26:27 1:26:51
9 133 Kevin Sadowy 31 5 15:49 8 41:49 15 29:29 1:27:05
10 94 Jacob Manteuffel 32 16 19:49 10 42:03 7 25:39 1:27:30
11 71 Stephen Janci 30 14 18:52 16 49:13 3 21:28 1:29:33
12 154 Mitsunobu Umeda 31 15 19:31 15 46:32 9 26:06 1:32:07
13 156 Shawn Vogel 30 13 18:46 13 43:52 16 30:55 1:33:33
14 62 A.J. Hegg 30 18 22:32 9 41:52 14 29:16 1:33:39
15 6 Jason Barton 31 17 21:44 14 45:43 13 28:45 1:36:11
16 84 Wesley Leonard 34 4 15:42 12 43:44 18 40:28 1:39:52
17 194 David Lichtman 34 2 15:12 18 1:01:07 12 28:27 1:44:45
18 91 David Luft 33 12 18:43 17 53:34 17 39:53 1:52:08


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 147 Laura Stando 30 3 16:05 3 44:16 2 26:42 1:27:02
2 163 Hilary White 33 1 14:06 2 43:57 4 29:00 1:27:02
3 146 Heather Spendlove 34 6 18:20 1 43:31 1 25:53 1:27:43
4 125 Maria Posada 31 2 15:57 4 46:22 3 28:55 1:31:13
5 132 Michelle Ryckman 30 4 18:10 5 52:16 5 33:58 1:44:23
6 145 Nicole Sobieski 33 5 18:18 6 1:07:11 6 39:38 2:05:06

SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 188 Bill Kelley 37 5 16:15 1 35:40 1 20:46 1:12:40
2 41 Michael Doerr 36 9 16:58 2 38:25 2 22:32 1:17:54
3 101 Kevin McGuirk 39 7 16:38 5 40:13 3 23:01 1:19:51
4 5 Chris Barkoozis 38 1 13:57 4 39:22 7 26:50 1:20:07
5 177 Paul Scheele 39 6 16:30 3 39:02 5 24:54 1:20:25
6 65 Kentaro Hirato 38 2 14:03 7 41:15 6 25:38 1:20:56
7 70 Thomas Idzikowski 39 3 14:39 8 44:04 4 24:29 1:23:11
8 61 Wayne Harper 38 8 16:58 6 40:45 10 28:09 1:25:50
9 151 Casey Thomas 35 4 15:50 9 44:39 9 27:41 1:28:09
10 128 Nasir Rasheed 37 11 21:24 10 46:16 8 26:58 1:34:37
11 77 Joel Kuhn 37 10 17:16 11 49:53 11 33:38 1:40:47
12 149 Daniel Streetman 38 12 25:15

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 36 Katie Day 39 2 18:43 1 42:33 2 33:45 1:35:00
2 110 Joanna Oneill 38 1 18:20 4 49:39 1 30:34 1:38:32
3 104 Sharla Mohney 38 3 21:11 2 48:02 3 34:53 1:44:05
4 24 Myrna Capela 37 4 24:45 3 49:39 4 38:08 1:52:31


SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 190 Tim Shepard 42 1 14:18 3 37:43 4 24:47 1:16:47
2 79 Gary Kwartowitz 43 4 16:48 1 37:07 2 23:12 1:17:06
3 51 Scott Freed 43 3 16:43 2 37:22 6 27:30 1:21:34
4 90 Stuart Ludsin 40 2 16:41 4 41:08 3 24:21 1:22:09
5 150 Steve Tengler 41 5 17:11 9 48:59 1 21:13 1:27:22
6 117 Michael Parks 43 6 17:31 6 43:40 8 29:12 1:30:22
7 7 Scott Beckerman 40 8 19:18 5 41:22 9 31:26 1:32:05
8 180 Joe Kazemi 40 10 23:04 8 48:35 5 26:48 1:38:26
9 135 Davide Scarnecchia 40 7 18:42 7 46:49 10 33:17 1:38:47
10 162 Robert Whelan 40 9 21:54 10 54:26 7 28:26 1:44:45

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 170 Sheryl Wolberg 41 1 16:15 1 42:04 1 28:20 1:26:38
2 45 Linda Ducharme 42 2 18:20 4 47:19 2 30:05 1:35:43
3 144 Carol Snyder 42 4 20:04 2 46:51 3 32:34 1:39:29
4 119 Kristen Pearless Healey 40 6 22:12 3 47:01 4 34:20 1:43:31
5 175 Amy Graham 41 3 18:21 6 50:31 5 35:13 1:44:04
6 140 Rita Schwimer 44 5 20:07 5 49:23 6 37:27 1:46:56

SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 111 Dave Ottenhoff 49 3 17:12 1 37:11 2 25:07 1:19:29
2 103 Scott Mitchell 45 1 16:06 2 39:24 3 25:45 1:21:14
3 53 Bruce Garrett 46 4 18:18 3 41:17 5 27:39 1:27:13
4 123 Kevin Piecuch 49 5 18:37 6 48:29 1 23:15 1:30:20
5 67 Gregory Honeman 48 2 16:24 4 43:06 6 31:54 1:31:23
6 30 Nathan Collins 49 6 19:26 5 47:13 4 26:26 1:33:04


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 112 Ann Ottenhoff 48 2 19:36 1 41:00 1 29:13 1:29:49
2 86 Christine Limb 47 4 20:05 3 46:54 2 30:58 1:37:56
3 98 Catherine McFarland 49 5 20:42 2 46:46 3 33:18 1:40:45
4 184 Aryn Zwierzchowski 49 1 19:18 6 48:23 4 34:51 1:42:31
5 60 Andrea Hampton 47 6 24:16 5 47:56 5 36:19 1:48:30
6 185 Ann Patronik 47 3 20:03 4 47:03 6 43:32 1:50:37

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 11 Brian Biebuyck 51 2 16:22 1 38:55 2 26:38 1:21:54
2 136 Michael Schmid 53 3 16:43 2 41:53 1 25:46 1:24:22
3 82 Kris Lehman 50 1 15:49 3 43:58 3 27:49 1:27:36
4 33 Brian Crawford 52 4 19:08 4 50:35 4 38:44 1:48:26

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 122 Belinda Phillips 53 1 22:41 1 57:52 1 48:28 2:09:00

SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 80 Terry Lanzen 55 1 14:59 2 43:45 1 27:15 1:25:58
2 183 Rick Moroni 57 2 16:03 1 42:15 2 28:50 1:27:07
3 102 Raymond Miller 55 3 17:03 3 55:31 3 29:49 1:42:23
4 1 William Alderman 57 4 24:03 4 1:23:04 4 55:46 2:42:52

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 158 Sheryl Walsh 57 1 22:28 1 49:57 1 40:13 1:52:36


SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 193 Gene Baran 60 2 17:50 2 46:12 1 31:55 1:35:56
2 107 Lawrence Murphy 68 1 17:30 1 46:12 2 35:54 1:39:35
3 130 Ira Russell 62 3 23:20 3 46:56 3 36:12 1:46:27

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name Age Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ======================= === ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

SPRINT RELAY RESULTS
Place No. Teamname Rank Swim Rank Bike+t Rank Run Final
===== ===== ============================== ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 174 Ramos, Shin, Shin 1 22:03 1 47:04 1 34:15 1:43:21