Daystar

back to results

Jul. 10, 2010

Daystar
Kensington Metropark, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelly Huber Montrose MI 658 50 3 36:25.2 11:45/M

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Deighton Farmington MI 711 15 24 58:54.4 19:00/M
2 Kristen Deighton Commerce Twp MI 652 15 25 58:55.0 19:00/M
3 Molly Deighton 710 9 26 58:55.0 19:00/M
4 Ali Deighton Commerce Twp MI 653 17 27 58:55.1 19:00/M
DNF Grace Symons Commerce Twp MI 672 4

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sierra Therrien Northville MI 675 20 7 43:52.3 14:09/M
2 Sarah Pierce Brighton MI 692 28 19 53:45.5 17:20/M
3 Shannon Meines Gaylord MI 661 28 23 55:24.3 17:52/M
4 Shannon Harrison Northville MI 656 28 30 1:00:01.5 19:22/M

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Marcoite Clawson MI 722 30 5 38:35.2 12:27/M
2 Diane Metzner South Lyon MI 664 34 6 39:11.1 12:38/M
3 Suzanne Sielski Dearborn MI 668 39 10 46:29.5 15:00/M
4 Brandy Metzner Novi MI 663 30 12 49:44.0 16:03/M
5 Barb Reed Livonia MI 703 32 21 54:05.5 17:27/M
6 Darleen Weaver Novi MI 676 31 28 1:00:01.1 19:22/M
7 Dorene Bird Livonia MI 647 34 29 1:00:01.2 19:22/M
8 Tamra Reid South Lyon MI 667 34 31 1:00:02.3 19:22/M
9 Denise Blackburn Commerce Twp MI 648 39 34 1:00:50.1 19:37/M
DNF Barb Reed Livonia MI 666 32
DNF Margaret Symons South Lyon MI 673 39

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Johnson Waterford MI 660 43 4 37:23.0 12:04/M
2 Diana Deighton Whitmore Lake MI 654 48 35 1:04:08.5 20:41/M
DNF Elaine Berger Midland MI 646 48

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Jones Walled Lake MI 714 51 8 43:56.3 14:10/M
2 Carol Metzner Keego Harbor MI 665 55 11 49:38.1 16:01/M
3 Sally Stevenson White Lake MI 670 57 18 53:06.3 17:08/M
4 Judy Vershane Northville MI 739 54 32 1:00:15.5 19:26/M
DNF Carla Borsos Canton MI 649 56
DNF Karen Deighton Keego Harbor MI 655 54
DNF Mary Jo Deighton Novi MI 704 50

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madeline Armstrong Oxford MI 645 64 22 55:17.0 17:50/M
2 Patricia Slusarz White Lake MI 669 62 33 1:00:50.0 19:37/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 727 727 1 27:18.2 8:48/M

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Deighton Bloomfield Hills M 688 15 14 51:11.3 16:31/M

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
DNF Christopher Brooks Oxford MI 651 33
DNF Michael Meines Gaylord MI 662 33
DNF Jason Symons Oxford MI 674 39

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Whitbeck Hartland MI 687 41 9 45:57.5 14:49/M
2 Tim Deighton Bloomfield Hills M 689 49 15 51:11.4 16:31/M

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Huber Montrose MI 659 53 2 29:27.2 9:30/M
2 Bruce Deighton Whitmore Lake MI 686 54 13 50:51.3 16:24/M
3 Fred Blechman Campton KY 713 59 17 53:06.1 17:08/M
4 Joseph Hessell Canton MI 657 55 20 54:04.3 17:26/M
DNF Richard Borsos Oxford MI 650 56

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carey Stevenson Oxford MI 671 60 16 53:00.4 17:06/M




Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diana Dealea Warren MI 707 27 3 22:49.4 7:22/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susann Szeptowski St Clair Shores MI 641 46 21 26:56.2 8:41/M

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenny Deighton Farmington MI 712 12 67 58:55.0 19:00/M

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
DNF Valerie Cateriano Novi MI 608 15

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Taras West Bloomfield MI 642 21 8 24:14.2 7:49/M
2 Marie Rashid Milford MI 702 20 27 27:28.3 8:52/M
3 Morgan Brooks Commerce Twp MI 606 21 58 38:02.0 12:16/M
4 Becky Ditto Adrian MI 622 24 62 41:35.1 13:25/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaclynne Bond Commerce Twp MI 604 27 26 27:20.3 8:49/M
2 Jennifer King Milford MI 681 27 41 30:24.4 9:48/M
3 Sarah Goetz Livonia MI 625 28 60 38:35.4 12:27/M
DNF Kami Palmer Waterford MI 633 29

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deidre Remtema Grand Rapids MI 709 31 4 22:53.1 7:23/M
2 Dana Sosnowski Livonia MI 639 30 32 28:24.1 9:10/M
3 Emily Senese Milford MI 724 31 36 29:48.2 9:37/M
4 Dawn Conway Brighton MI 614 30 50 33:27.3 10:47/M
5 Diana Brooks Livonia MI 607 30 59 38:03.0 12:16/M
6 Tara Deighton Berkley MI 617 32 66 53:46.3 17:21/M
DNF Sarah Deighton-Collin Dearborn MI 621 31
DNF Holly Ryan Whitmore Lake MI 638 32

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deanna Strong Northville MI 731 35 29 27:52.5 8:59/M
2 Kimberly Gabriel Howell MI 624 37 40 30:21.2 9:47/M
3 Heather White Berkley MI 643 37 43 30:39.2 9:53/M
4 Michelle Beattie White Lake MI 602 38 47 33:03.0 10:40/M
5 Amy Schlaud Canton MI 636 36 57 37:37.3 12:08/M
6 Cynthia Kern Novi MI 680 38 71 1:49:50.2 35:26/M
DNF Trina Welsh Toone TN 682 39

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Martino Brighton MI 632 40 51 33:46.6 10:54/M
2 Sharon Deighton Bloomfield Hills M 619 44 61 39:00.1 12:35/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Grebeck Holly 706 45 33 29:06.4 9:23/M
2 Toni Lapenna Novi MI 677 48 44 31:18.3 10:06/M
3 Bonita Chesner Frederic MI 612 49 48 33:06.1 10:41/M
4 Joyce Wetzel Howell MI 694 48 53 34:53.4 11:15/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathy Hessell Midland MI 627 53 30 27:57.0 9:01/M
2 Pamela Kornfield West Bloomfield MI 630 50 45 31:58.4 10:19/M
3 Jody Jochmans Midland MI 628 54 54 35:23.2 11:25/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
DNF Kathryn Deighton Livonia MI 620 55

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Collin Schafer Brighton MI 737 14 1 21:21.3 6:53/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Jochmans Dimondale MI 592 59 6 23:43.2 7:39/M

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Cateriano Novi MI 609 15 5 23:37.4 7:37/M
2 Jeffery Schleif Westland MI 700 19 63 43:55.3 14:10/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Deighton Plymouth MI 615 20 2 22:09.5 7:09/M
2 David Deighton Novi MI 616 21 10 24:27.6 7:53/M
3 Eric Deighton Novi MI 705 23 12 24:57.3 8:03/M
4 Jason Schleif Westland MI 699 24 20 26:55.5 8:41/M
5 Chuck Chesner Livonia MI 684 24 22 27:00.4 8:43/M
6 Matthew Sornson 728 21 25 27:18.4 8:48/M
7 Gary Powers Brighton MI 717 24 28 27:47.1 8:58/M
8 Kyle Chesner Livonia MI 611 22 39 30:14.2 9:45/M
9 Adam Hein Westland MI 626 23 55 36:06.5 11:39/M
DNF David Moilanen Brighton MI 595 21

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Spencer Schipper Waterford MI 690 27 42 30:29.2 9:50/M
2 Joe Bond Livonia MI 605 27 56 36:17.1 11:42/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Adams Brighton MI 698 31 13 25:05.4 8:05/M
2 Chad Pierce Brighton MI 691 32 18 25:44.3 8:18/M
3 Nicholas Sosnowski Dearborn MI 640 30 19 26:09.0 8:26/M
4 Christopher Deighton Brownstown MI 618 33 65 53:27.2 17:15/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Blaine Nehring Clarkston MI 732 38 17 25:41.5 8:17/M
2 Ron Reed Westland MI 635 35 23 27:00.5 8:43/M
3 Jeff Remiema Grand Rapids MI 708 39 24 27:08.3 8:45/M
4 Zak Purpon Ypsilanti MI 733 36 70 1:35:29.4 30:48/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian White Lincoln Park MI 644 41 11 24:46.1 7:59/M
2 Scott Beltz South Lyon MI 603 40 15 25:24.1 8:12/M
3 Larry Puffer Clarkston MI 634 41 46 32:16.4 10:25/M
4 Richard Scheck Troy MI 637 43 49 33:19.3 10:45/M
5 James Martino Brighton 729 40 52 33:47.4 10:54/M
6 Mark Soest Milford MI 683 40 64 51:27.1 16:36/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alfredo Cateriano Novi MI 610 49 7 23:46.6 7:40/M
2 Michael Forrester Oxford MI 623 47 31 27:59.2 9:02/M
3 Bill Kleinschmit Brighton MI 736 49 34 29:15.4 9:26/M
4 Chuck Chesner, Jr Frederic MI 613 49 37 29:56.2 9:39/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stan Schafer Brighton MI 738 53 9 24:22.5 7:52/M
2 Jim Gardner Brighton 678 51 14 25:09.0 8:07/M
3 Thomas Jones Walled Lake MI 715 52 35 29:20.2 9:28/M
4 Dan Deighton Novi MI 695 50 38 30:03.1 9:42/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed King Livonia MI 629 62 16 25:37.2 8:16/M
2 Bill Vershane Northville MI 740 63 68 1:00:15.0 19:26/M

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Jones Highland MI 730 67 69 1:23:38.2 26:59/M




Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Dyc Redford MI 583 26 7 1:07:37.3 7:16/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Schloff Clarkston MI 599 41 10 1:12:31.5 7:48/M

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassidy Hass Mason MI 587 14 28 1:41:53.5 10:57/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bailey Winn Ann Arbor MI 723 29 15 1:21:27.3 8:45/M
2 Delani Mwathi Livonia MI 596 27 20 1:24:53.0 9:08/M
DNF April Batcheller Royal Oak MI 735 29

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leslie Darling Waterford MI 719 32 30 1:52:07.4 12:03/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Ignagni Dearborn MI 591 38 23 1:26:45.1 9:20/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Marie Kelley Dearborn MI 593 40 25 1:30:12.1 9:42/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Constand Rochester Hills MI 580 47 14 1:19:55.3 8:36/M
2 Sharon Heskitt Oxford MI 588 49 17 1:21:45.5 8:47/M
DNF Judy Anderson Plymouth MI 577 47

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanne Kherkher Ortonville MI 718 56 33 2:08:40.6 13:50/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Goetz Plymouth MI 585 28 1 56:08.5 6:02/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Targan West Bloomfield 701 48 6 1:06:11.0 7:07/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Horwath Wixom MI 590 27 12 1:17:16.3 8:18/M
2 Adam Harrison Livonia MI 586 29 32 2:08:26.2 13:49/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Seth Palmer Waterford MI 685 30 2 59:27.4 6:24/M
2 Michael Mwathi Livonia MI 597 31 8 1:07:53.4 7:18/M
3 Burice Jenkins Grosse Pointe MI 721 34 13 1:19:46.0 8:35/M
4 John Degroot West Bloomfield MI 581 31 26 1:32:47.4 9:59/M
5 Travis Ellinger Canton MI 584 33 27 1:33:45.4 10:05/M
6 Andrew Shaffer Royal Oak MI 734 30 29 1:46:12.0 11:25/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Jones Burton MI 726 38 3 1:02:00.3 6:40/M
2 Jim Cahill Livonia MI 720 38 4 1:02:30.3 6:43/M
3 Ryan Gasser Davison MI 725 37 5 1:05:12.0 7:01/M
4 Jason Stephenson Plymouth MI 600 35 9 1:11:16.5 7:40/M
DNF Scott Youngberg South Lyon MI 601 35

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eiji Naito West Bloomfield MI 598 42 11 1:13:35.5 7:55/M
2 Charles Miller Mason MI 594 42 21 1:25:54.2 9:14/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott McCraig East Lansing MI 693 45 16 1:21:41.5 8:47/M
2 Thomas Hitchman Bloomfield Hills M 589 49 24 1:29:25.2 9:37/M
3 Richard Kern Novi MI 679 49 31 1:59:50.0 12:53/M
DNF Ken Deighton Dimondale MI 582 47

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Beale Northville MI 578 50 19 1:22:52.5 8:55/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Pearce New Hudson 716 57 18 1:21:56.5 8:49/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Brockbank Abu Dhabi 579 63 22 1:26:05.0 9:15/M