BOYNE INDEPENDENCE DAY RUN

back to results

Jul. 4, 2010

BOYNE INDEPENDENCE DAY RUN
Boyne City, MI
Provided by 3disciplines.com


Place Sex/Tot No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ======== ==== =================== == === =================== ========== =====
1 1/169 1373 Jordan Ecclestan 20 M 33:39.39 5:25
2 2/169 1371 Donald Freed 20 M 34:24.96 5:33
3 3/169 1372 Joshua Ecclestan 20 M 34:29.04 5:33
4 4/169 1123 Drake Carr 17 M Grand Blanc MI 36:01.40 5:48
5 5/169 1332 Mitch Neubauer 18 M 37:08.55 5:59
6 6/169 1117 John Brabbs 45 M Boyne City MI 37:13.97 6:00
7 7/169 1434 Richard Wandoff 41 M West Palm Beach FL 37:33.50 6:03
8 8/169 1430 Jim Sullivan 49 M Milford MI 38:10.37 6:09
9 9/169 1110 Samuel Bevilacqua 17 M Bloomington IL 38:24.18 6:11
10 10/169 1281 Joe Potter 17 M North Musekgon MI 38:32.97 6:13
11 11/169 1139 Patrick Gadola 45 M Lansing MI 38:49.18 6:15
12 12/169 1326 Doug Williams 19 M Ann Arbor MI 39:21.64 6:21
13 13/169 1425 Phil French 53 M Howell MI 39:34.26 6:23
14 14/169 1343 Jonathon Dommeyer 17 M 39:42.36 6:24
15 15/169 1353 Tom Yates 48 M 39:52.86 6:26
16 16/169 1161 Ben Kendell 14 M Huntington Woods MI 40:05.61 6:28
17 17/169 1374 Bill Courtney 46 M 40:13.54 6:29
18 18/169 1155 Greg Janicki 45 M West Bloomfield MI 40:23.57 6:31
19 19/169 1380 Blake Brogan 19 M 40:35.27 6:32
20 20/169 1319 Steve Virotek 46 M Boyne City MD 40:36.72 6:33
21 21/169 1293 Norbert Scharenbroc 50 M Charlevoix MI 40:52.81 6:35
22 22/169 1375 Dan Courtney 19 M 41:01.28 6:37
23 23/169 1116 Jim Brabbs 46 M Griswold IA 41:24.87 6:40
24 24/169 1426 Matt Mussetter 31 M Dnever CO 41:50.27 6:44
25 1/136 1435 Erica Westbrook 14 F Boyne City MI 42:29.14 6:51
26 25/169 1283 Tim Prochko 37 M Oakland MI 42:47.58 6:54
27 2/136 1292 Cherie Salmeto 40 F Pinckney MI 43:01.08 6:56
28 3/136 1109 Megan Bevilacqua 46 F Bloomington IL 43:06.09 6:57
29 26/169 1297 Kenny Slack 45 M Harbor Springs MI 43:11.89 6:58
30 27/169 1489 Dan Smith 45 M Gaylord MI 43:23.93 7:00
31 28/169 1153 Craig Hughes 44 M Hancock MI 43:35.39 7:01
32 29/169 1457 Gary Neal 54 M Muskegon MI 43:39.94 7:02
33 30/169 1474 Sam Grassmeyer 14 M Hemlock MI 43:54.56 7:04
34 4/136 1105 Monica Barnes 19 F East Lansing MI 43:54.62 7:04
35 31/169 1106 Gregg Barton 39 M Grosse Ile MI 43:55.16 7:05
36 32/169 1431 Kurt Lockman 31 M Grand Rapids MI 44:09.13 7:07
37 5/136 1491 Stephanie Roehm 30 F Ann Arbor MI 44:14.81 7:08
38 33/169 1477 Bill Kendall 43 M 44:29.00 7:10
39 34/169 1272 Vu Nguyen 37 M Austin TX 44:38.26 7:12
40 35/169 1335 Charles Keeley 38 M 44:45.03 7:13
41 36/169 1143 Travis Geibbs 25 M Sheboygan Falls WI 44:48.44 7:13
42 37/169 1154 Adam Janicki 17 M West Bloomfield MI 44:48.72 7:13
43 38/169 1170 Corey Knight 36 M Chelsea MI 44:49.23 7:13
44 39/169 1158 Eric Kaye 43 M Livonia MI 45:00.70 7:15
45 40/169 1315 Steve Van Dam 59 M Boyne City MI 45:05.37 7:16
46 6/136 1306 Renee Stratton 34 F Three Rivers MI 45:26.77 7:19
47 41/169 1180 Alan McCutcheon 53 M Boyne City MI 45:27.35 7:19
48 42/169 1436 John Adkins 46 M Spring Lake MI 45:34.33 7:21
49 43/169 1458 Austin Brower 18 M Dayton OH 45:45.08 7:22
50 44/169 1302 James Stieber 56 M Boyne City MI 45:50.55 7:23
51 7/136 1346 Morgan Bailey 19 F 46:07.86 7:26
52 8/136 1379 Nicole Sterrett 35 F 46:09.09 7:26
53 9/136 1102 Tracey Aulicino 37 F Northville MI 46:28.70 7:29
54 45/169 1405 Ryan Kryzel 15 M 46:28.78 7:29
55 46/169 1300 Mark Smith 14 M Petoskey MI 46:36.53 7:31
56 47/169 1421 Pat Anderson 58 M 46:39.58 7:31
57 10/136 1120 Molly Bricker 30 F Boyne City MI 46:45.04 7:32
58 11/136 1119 Emily Bricker 27 F Boyne City MI 46:45.68 7:32
59 48/169 1440 Ken Herman 57 M Cheboygan MI 47:09.53 7:36
60 49/169 1456 Bill Bath 38 M Petoskey MI 47:20.27 7:38
61 50/169 1192 Robbie Morford 34 M Petoskey MI 47:33.33 7:40
62 51/169 1197 David Newman 45 M Los Angeles MI 47:45.55 7:42
63 52/169 1184 Joseph Meleca 22 M Lansing MI 47:52.36 7:43
64 53/169 1130 Paul Deford 16 M Midland MI 47:58.29 7:44
65 54/169 1357 Dan Arner 28 M 48:04.44 7:45
66 12/136 1294 Gina Simeri 26 F Boyne City MI 48:06.06 7:45
67 55/169 1480 Rick Lantz 40 M Grand Ledge MI 48:20.36 7:47
68 56/169 1437 Rick Pearson 39 M Cadillac MI 48:21.34 7:47
69 13/136 1278 Erica Phelps 33 F Grand Haven MI 48:22.75 7:48
70 57/169 1157 Joseph Jozefiak 54 M Joannesburg MI 48:29.37 7:49
71 14/136 1453 Lauren Lapine 19 F E Lansing MI 48:34.06 7:49
72 15/136 1471 Kelly Hall 14 F Ann Arbor MI 48:34.68 7:50
73 58/169 1472 Mitch Hall 47 M Ann Arbor MI 48:41.85 7:51
74 59/169 1486 Kevin Virostek 45 M Bethesda MD 48:45.31 7:51
75 60/169 1400 Josh Schueller 36 M 48:48.58 7:52
76 16/136 1325 Nikki Whiteford 22 F Clarkston MI 48:52.26 7:52
77 61/169 1413 Sean Orouke 23 M 48:54.57 7:53
78 62/169 1393 Mark Nasky 44 M 48:59.46 7:54
79 17/136 1101 Shannon Allen 39 F Canton MI 49:06.47 7:55
80 63/169 1152 Brett Holmes 24 M Clarkston MI 49:14.66 7:56
81 64/169 1367 Bruce Endline 62 M 49:17.19 7:56
82 65/169 1500 Steve Anderson 50 M 49:18.50 7:57
83 66/169 1414 Dan Schultze 56 M 49:21.55 7:57
84 18/136 1330 Leslie Woods 22 F Midland MI 49:30.20 7:58
85 67/169 1324 Jim Whiteford 48 M Clarkston MI 49:30.52 7:59
86 68/169 1172 Travis Lange 17 M Boyne City MI 49:44.35 8:01
87 69/169 1484 Daniel Bush 51 M Novi MI 49:48.01 8:01
88 70/169 1185 Brett Meyer 36 M Farmington Hills MI 49:53.47 8:02
89 71/169 1476 Jim Vandam 66 M Boyne City MI 49:59.95 8:03
90 72/169 1149 Stephen Hatch 45 M Petoskey MI 50:00.29 8:03
91 19/136 1438 Monica Musselman 36 F Cadillac MI 50:03.86 8:04
92 73/169 1113 Steve Bird 47 M Campbell CA 50:08.77 8:05
93 20/136 1321 Kellie Wallen 20 F Novi MI 50:08.82 8:05
94 21/136 1296 Kathy Slack 41 F Harbor Springs MI 50:09.59 8:05
95 22/136 1299 Jennifer Smith 42 F Petoskey MI 50:09.78 8:05
96 23/136 1181 Amanda McCutcheon 31 F Roseville MI 50:12.34 8:05
97 24/136 1469 Sally Crumbacher 34 F Chicago IL 50:13.60 8:05
98 25/136 1408 Katie Chrisman 23 F 50:14.52 8:06
99 26/136 1493 Kristin Harper 36 F Rochester Hills MI 50:14.98 8:06
100 27/136 1282 Julie Powell 49 F Rogers AR 50:15.93 8:06
101 74/169 1174 James Licht 21 M Midland MI 50:25.39 8:07
102 28/136 1463 Stacy Ruff 37 F Newark OH 50:29.54 8:08
103 75/169 1129 Larry Deford 51 M Midland MI 50:33.84 8:09
104 76/169 1114 David Blough 63 M Saline MI 50:47.55 8:11
105 77/169 1444 Adam Jurny 33 M Columbus OH 50:51.82 8:12
106 29/136 1396 Trisha Ager 35 F 50:54.73 8:12
107 78/169 1368 Nick Powell 18 M 50:57.86 8:13
108 79/169 1328 Adam Wolfe 35 M Grand Rapids MI 51:02.08 8:13
109 80/169 1412 Andrew Chrisman 14 M 51:13.00 8:15
110 30/136 1366 Michelle Bergquist 40 F 51:14.86 8:15
111 31/136 1138 Courtney Fryatt 28 F Waukeshaw WI 51:15.11 8:15
112 32/136 1402 Kimberley Weston 17 F 51:17.42 8:16
113 81/169 1401 Jonathon Yonkers 33 M 51:29.28 8:18
114 33/136 1188 Tracy Milbrandt 37 F Springfield IL 51:36.47 8:19
115 34/136 1399 Renee Schueller 35 F 51:38.38 8:19
116 82/169 1275 Duane Noworyta 59 M Novi MI 51:40.38 8:19
117 35/136 1189 Jill Mitchell 31 F Lansing MI 51:44.02 8:20
118 36/136 1124 Wendy Carr 47 F Grand Blanc MI 51:50.77 8:21
119 83/169 1156 Chris Johnson 37 M Ypsilanti MI 51:52.63 8:21
120 84/169 1305 Mason Stratton 35 M Three Rivers MI 51:58.91 8:22
121 85/169 1369 Birian Luke 47 M 51:58.98 8:22
122 37/136 1176 Amy Luke 22 F Okemos MI 51:59.39 8:23
123 38/136 1133 Julie Evans 42 F Ann Arbor MI 51:59.68 8:23
124 39/136 1175 Patricia Lounsbury 39 F Boyne City MI 52:05.28 8:23
125 86/169 1377 Kevin Courtney 17 M 52:06.13 8:24
126 40/136 1151 Tawnya Hays 46 F Temperance MI 52:07.82 8:24
127 87/169 1376 Claire Courtney 14 M 52:09.49 8:24
128 88/169 1497 Marco Schrelber 51 M Birmingham MI 52:10.66 8:24
129 89/169 1128 Spencer Deer 36 M Gaylord MI 52:12.58 8:25
130 41/136 1107 Debbie Bearss 33 F Boyne City MI 52:14.30 8:25
131 42/136 1403 Abby Wallis 25 F 52:17.31 8:25
132 43/136 1462 Andrea Nemes 28 F Chicago IL 52:24.81 8:27
133 44/136 1303 Jane Stieber 25 F Boyne City MI 52:27.40 8:27
134 45/136 1304 Mary-Anne Stieber 53 F Boyne City MI 52:27.52 8:27
135 46/136 1345 Kaylee Wilson 14 F 52:30.09 8:27
136 90/169 1187 James Middleton 65 M Kildeer IL 52:34.96 8:28
137 91/169 1142 Paul Gaudard 31 M Davison MI 52:39.21 8:29
138 47/136 1358 Patsey Phegley 45 F 52:40.27 8:29
139 92/169 1115 Steve Bollero 53 M Elkhart IN 52:46.29 8:30
140 93/169 1131 James Dixon 54 M Boyne City MI 52:55.71 8:32
141 94/169 1445 Dennis Klepano 36 M Petoskey MI 52:59.30 8:32
142 95/169 1341 Mike Medendorp 34 M 53:09.32 8:34
143 48/136 1492 Jen Denzir 35 F MI 53:22.72 8:36
144 49/136 1291 Cindy Rutyna 41 F Plymouth MI 53:24.50 8:36
145 96/169 1178 Gregg Matekel 47 M Saginaw MI 53:36.52 8:38
146 97/169 1485 Hugh Kutcha 52 M Kalamazoo MI 53:39.13 8:39
147 50/136 1427 Nancy Mussetter 60 F Littleton CO 53:46.79 8:40
148 51/136 1355 Fawna Theodore 28 F 53:49.53 8:40
149 98/169 1428 Larry Salmeto 43 M Pinckney MI 53:50.41 8:40
150 99/169 1171 Jason Krentz 38 M Collegeville PA 53:54.52 8:41
151 100/169 1354 Wally Barkley 62 M 53:55.17 8:41
152 101/169 1370 Jeff Luke 47 M 53:55.72 8:41
153 102/169 1364 Don Nohel 46 M 53:55.80 8:41
154 103/169 1398 Mark Manriquez 40 M 53:57.10 8:41
155 104/169 1173 Jere L'Heureux 52 M Grosse Pointe Wood 53:58.14 8:42
156 52/136 1433 Kathryn Wandoff 40 F West Palm Beach FL 54:11.02 8:44
157 105/169 1460 Jason Richards 31 M Normal IL 54:12.77 8:44
158 106/169 1461 Aaron Richards 39 M Boyne City MI 54:12.87 8:44
159 107/169 1351 Bill Brinkerhoff 44 M 54:14.83 8:44
160 53/136 1473 Kelly Neer 33 F Boyne City MI 54:15.19 8:44
161 108/169 1276 Graham Parish-Philp 38 M San Diego CA 54:17.11 8:45
162 54/136 1349 Lindsey Douville 27 F 54:20.51 8:45
163 55/136 1104 Margaret Ayres 45 F Novi MI 54:21.29 8:45
164 109/169 1449 Jeff Wellman 50 M Boyne City MI 54:22.74 8:46
165 110/169 1200 Tuan Nguyen 35 M Austin TX 54:25.35 8:46
166 56/136 1385 Sarah Phillips 35 F 54:25.53 8:46
167 111/169 1447 James Plouffee 31 M Flint MI 54:27.70 8:46
168 57/136 1198 Julie Newman 48 F Superior WI 54:42.31 8:49
169 58/136 1199 MacKenzie Newman 18 F Superior WI 54:42.51 8:49
170 112/169 1441 Todd Sharrard 47 M Gaylord MI 54:57.90 8:51
171 113/169 1416 Tj Caveney 14 M 55:04.14 8:52
172 114/169 1137 Seth Fellin 34 M Troy MI 55:16.67 8:54
173 115/169 1191 Eric Moran 13 M Novi MI 55:20.06 8:55
174 116/169 1391 Eric Rosekrans 52 M 55:21.70 8:55
175 59/136 1164 Catey Kerr 29 F East Jordan MI 55:25.72 8:56
176 60/136 1193 Jen Morgan 28 F Okemos MI 55:28.31 8:56
177 117/169 1136 James Feeny 32 M Okemos MI 55:28.56 8:56
178 61/136 1127 Laura Darby 44 F Alto MI 55:30.21 8:56
179 118/169 1146 Darrin Gyurich 42 M Dewitt MI 55:32.60 8:57
180 62/136 1126 Suzanne Cronley 37 F Geneva IL 55:33.79 8:57
181 119/169 1333 Sam P 39 M 55:38.61 8:58
182 63/136 1451 Liza Bouthelth 49 F Walloon Lk. MI 55:41.86 8:58
183 64/136 1190 Meredith Moon 34 F Bowling Green OH 55:44.20 8:59
184 120/169 1495 Bill Kelly 55 M Grosse Pte Park MI 56:03.48 9:02
185 121/169 1446 Nick Barker 35 M Bloomfield Hills MI 56:05.66 9:02
186 65/136 1478 Kim Crawford 46 F Commerce Twp MI 56:09.67 9:03
187 122/169 1488 Derek Rummel 50 M Rockford MI 56:10.43 9:03
188 66/136 1386 Casey Keane 15 F 56:10.82 9:03
189 67/136 1277 Sharon Parker 37 F Mt. Pleasant MI 56:14.59 9:04
190 68/136 1108 Lisa Bergman 39 F Mt. Pleasant MI 56:15.12 9:04
191 69/136 1135 Bonnie Fahoome 43 F Huntington Woods MI 56:20.84 9:05
192 70/136 1322 Maria Walton 24 F Fort Wayne IN 56:22.61 9:05
193 71/136 1464 Crystal Schroeder 31 F Newberry MI 56:27.34 9:06
194 123/169 1162 Bill Kercorian 42 M Commerce MI 56:47.92 9:09
195 124/169 1320 David Wade 58 M Boyne City MI 57:01.71 9:11
196 125/169 1465 Larry Huckle 47 M East Jordan MI 57:07.43 9:12
197 126/169 1439 Ronald Lewis 59 M Boyne City MI 57:10.33 9:13
198 127/169 1344 Michael Kohn 19 M 57:15.12 9:13
199 72/136 1331 Ruth Skop 45 F 57:20.47 9:14
200 73/136 1395 Gayle Harbaugh 45 F 57:20.66 9:14
201 74/136 1381 Mary Puls 56 F 57:23.86 9:15
202 128/169 1382 Lew Schlanbusch 55 M 57:23.98 9:15
203 75/136 1274 Amanda Noworyta 27 F Madison WI 57:33.84 9:16
204 76/136 1363 Lisa Somalski 51 F 57:39.02 9:17
205 77/136 1498 Patty Aldrich 49 F 57:42.19 9:18
206 129/169 1499 Rob Aldrich 50 M 57:42.47 9:18
207 130/169 1424 Dave Maddix 56 M Gaylord MI 57:42.56 9:18
208 78/136 1338 Katherine Jablonski 37 F 57:53.83 9:20
209 79/136 1186 Carin Meyer 35 F Farmington Hills MI 57:56.79 9:20
210 131/169 1423 Frank Johnson 58 M Saginaw MI 58:10.78 9:22
211 80/136 1194 Sue Morgan 39 F Northbrook IL 58:18.97 9:24
212 132/169 1397 Derek Johnson 36 M 58:20.38 9:24
213 81/136 1125 Tanda Cogley 59 F Saginaw MI 58:20.94 9:24
214 82/136 1494 Kristina Harper 44 F Rochester Hills MI 58:21.54 9:24
215 83/136 1407 Stacy Chrisman 20 F 58:25.22 9:25
216 133/169 1406 Brad Chrisman 24 M 58:29.29 9:25
217 84/136 1196 Becky Newman 51 F Grand Haven MI 58:40.63 9:27
218 85/136 1479 Dawn Schluter 45 F Birmingham 58:52.09 9:29
219 86/136 1148 Michele Halstead 43 F Boyne City MI 58:59.64 9:30
220 134/169 1418 Derek Roos 26 M 59:13.42 9:32
221 87/136 1417 Jill Bennish 27 F 59:14.01 9:32
222 135/169 1286 Evan Root 13 M Orchard Lake MI 59:15.13 9:33
223 88/136 1111 Katerina Bierwirth 17 F East Lansing MI 59:16.17 9:33
224 136/169 1144 Christian Groth 27 M Ann Arbor MI 59:17.95 9:33
225 89/136 1145 Kelly Groth 27 F Ann Arbor MI 59:17.95 9:33
226 137/169 1134 John Everett 39 M Royal Oak MI 59:20.02 9:33
227 138/169 1295 Eric Simms 39 M Forest Park IL 59:20.09 9:33
228 90/136 1342 Karyn Medendorp 32 F 59:37.30 9:36
229 91/136 1183 Jacy McFarland 35 F Petoskey MI 59:46.61 9:38
230 92/136 1160 Lisa Keller 43 F Ada MI 59:57.82 9:39
231 93/136 1150 Kendall Hayes 38 F Charlevoix MI 59:57.86 9:40
232 94/136 1429 Joanne Stotler 36 F Brighton MI 1:00:00.90 9:40
233 95/136 1112 Monique Bierwirth 47 F East Lansing MI 1:00:06.61 9:41
234 96/136 1496 Jess Raber 25 F Ludington MI 1:00:16.85 9:43
235 97/136 1340 Kaley Weber 18 F 1:00:20.20 9:43
236 98/136 1394 Bridget Foltz 39 F 1:00:22.78 9:44
237 139/169 1419 John Bennish 63 M 1:00:25.70 9:44
238 99/136 1459 Kelly Richards 33 F Normal IL 1:00:32.58 9:45
239 140/169 1310 Rob Swartz 35 M Boyne City MI 1:00:45.57 9:47
240 141/169 1288 John Ross 61 M Boyne City MI 1:00:47.25 9:47
241 100/136 1298 Flo Smith 50 F Boyne City MI 1:00:53.96 9:49
242 142/169 1483 Brennan Wolf 14 M Dewitt MI 1:01:18.05 9:52
243 101/136 1327 Karen Williams 22 F Ann Arbor MI 1:01:22.86 9:53
244 143/169 1147 Mark Halstead 51 M Boyne City MI 1:01:23.44 9:53
245 102/136 1468 Emily Vinckier 18 F Yale MI 1:01:24.62 9:53
246 144/169 1290 Mark Ross 50 M White Lake MI 1:01:35.36 9:55
247 103/136 1289 Julie Ross 40 F White Lake MI 1:01:35.59 9:55
248 104/136 1475 Katie Blake 30 F Boyne City MI 1:01:40.32 9:56
249 145/169 1411 Rick Chrisman 52 M 1:01:40.99 9:56
250 105/136 1490 Leslie Nelson 35 F Byran Ctr. MI 1:01:47.46 9:57
251 146/169 1359 Russ Kittleson 61 M 1:02:02.31 10:00
252 106/136 1352 Mary Vandewiele 53 F 1:02:09.41 10:01
253 107/136 1410 Megan Chrisman 14 F 1:02:23.39 10:03
254 108/136 1415 Jill Dorken 44 F 1:02:30.20 10:04
255 109/136 1442 Diane Duff 53 F Gaylord MI 1:02:30.30 10:04
256 147/169 1169 Dennis Kirkby 59 M Charlevoix MI 1:02:36.39 10:05
257 148/169 1314 Brian Unser 25 M Plainwell MI 1:03:07.16 10:10
258 110/136 1316 Melissa Veil 31 F Atlanta GA 1:03:11.06 10:11
259 149/169 1422 Austin Harman 10 M 1:03:45.51 10:16
260 150/169 1432 John Naclk 57 M Boyne City MI 1:03:50.93 10:17
261 151/169 1279 Stephen Philp 36 M Redondo Beach CA 1:03:51.64 10:17
262 111/136 1317 Mary Kate Virostek 17 F Boyne City MI 1:04:01.46 10:19
263 112/136 1318 Joanne Virotek 46 F Boyne City MI 1:04:01.90 10:19
264 113/136 1487 Molly Virostek 16 F Bethesda MD 1:04:01.95 10:19
265 114/136 1323 Elana Waugh 36 F Lansing MI 1:04:29.04 10:23
266 115/136 1387 Michelle Boyd 4 F 1:04:31.42 10:24
267 116/136 1388 Mike Boyd 42 F 1:04:31.59 10:24
268 152/169 1339 Jeff Dammeyer 44 M 1:04:38.38 10:25
269 117/136 1482 Dawn Zimmer 39 F Glen Ellyn IL 1:04:48.73 10:26
270 118/136 1481 Cheryl Caveney 42 F Clarendon MI 1:04:49.07 10:26
271 153/169 1470 John Vinckier 21 M Yale MI 1:04:49.96 10:27
272 119/136 1159 Erika Kaye 32 F Livonia MI 1:04:54.67 10:27
273 154/169 1389 Michael Schumann 51 M 1:05:06.88 10:29
274 120/136 1307 Nicole Stuit 21 F Clarkston MI 1:05:08.90 10:30
275 121/136 1350 Kathy Sample 49 F 1:05:24.96 10:32
276 155/169 1450 Robert Meleca 49 M Grand Rapids MI 1:05:28.86 10:33
277 122/136 1311 Becky Tanis 35 F Petoskey MI 1:05:37.18 10:34
278 156/169 1312 Scott Tanis 33 M Petoskey MI 1:05:37.46 10:34
279 123/136 1466 Michelle Bischoff 39 F Danville KY 1:05:52.16 10:37
280 157/169 1454 Brian Feeny 25 M Farmington MI 1:06:04.59 10:39
281 158/169 1383 Bill Jennings 42 M 1:06:13.14 10:40
282 124/136 1287 Allison Ross 30 F Royal Oak MI 1:06:25.42 10:42
283 125/136 1168 Theresa King 30 F Petoskey MI 1:06:28.10 10:42
284 126/136 1309 Danielle Swartz 32 F Boyne City MI 1:06:28.24 10:42
285 127/136 1337 Carolyn Romzick 57 F 1:06:33.03 10:43
286 128/136 1455 Brooke Brower 21 F Dayton OH 1:07:03.74 10:48
287 129/136 1163 Katie Kercorian 40 F Commerce MI 1:07:17.65 10:50
288 159/169 1195 Tyson Morgan 39 M Northbrook IL 1:07:29.33 10:52
289 160/169 637 Will Schiller 64 M Freeland MI 1:07:31.41 10:52
290 161/169 1347 D. Wurtzel 56 M 1:08:35.32 11:03
291 162/169 1348 Nicholas Douville 26 M 1:08:36.26 11:03
292 163/169 1132 Mark Dunlop 23 M Boyne City MI 1:09:10.27 11:08
293 130/136 1301 Caroline Sottrel 42 F Grosse Pointe Wood 1:09:36.97 11:13
294 164/169 1448 Dwane Sutz 49 M E. Jordan MI 1:09:45.92 11:14
295 165/169 1308 David Swain 38 M Elmhurst IL 1:09:56.78 11:16
296 166/169 1365 Bob Gerhls 52 M 1:10:00.59 11:17
297 167/169 1165 George Kerr 60 M Waters MI 1:10:20.80 11:20
298 131/136 1384 Kathy Jennings 43 F 1:10:38.96 11:23
299 132/136 1280 Tiffany Pomaville 33 F Macomb MI 1:10:41.56 11:23
300 168/169 1452 Fred Ehmke 53 M Chicago IL 1:10:58.80 11:26
301 133/136 1103 Paula Avery 44 F Kansas City MO 1:11:12.95 11:28
302 134/136 1409 Brenda Chrisman 48 F 1:11:20.87 11:29
303 169/169 1443 Scott Thompson 45 M St. Charles 1:13:04.00 11:46
304 135/136 1420 Corrina Milbrandt 38 F 1:13:17.77 11:48
305 136/136 1404 Tatiana Anthony 32 F 1:13:18.79 11:48



********** 10K RUN AGE GROUP LIST **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1435 Erica Westbrook 14 F Boyne City MI 42:29.14 6:51

FEMALE AGE GROUP 1 - 9
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1387 Michelle Boyd 4 F 1:04:31.42 10:24

FEMALE AGE GROUP 10 - 14
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1435 Erica Westbrook 14 F Boyne City MI 42:29.14 6:51
2 1471 Kelly Hall 14 F Ann Arbor MI 48:34.68 7:50
3 1345 Kaylee Wilson 14 F 52:30.09 8:27
4 1410 Megan Chrisman 14 F 1:02:23.39 10:03

FEMALE AGE GROUP 15 - 19
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1105 Monica Barnes 19 F East Lansing MI 43:54.62 7:04
2 1346 Morgan Bailey 19 F 46:07.86 7:26
3 1453 Lauren Lapine 19 F E Lansing MI 48:34.06 7:49
4 1402 Kimberley Weston 17 F 51:17.42 8:16
5 1199 MacKenzie Newman 18 F Superior WI 54:42.51 8:49
6 1386 Casey Keane 15 F 56:10.82 9:03
7 1111 Katerina Bierwirth 17 F East Lansing MI 59:16.17 9:33
8 1340 Kaley Weber 18 F 1:00:20.20 9:43
9 1468 Emily Vinckier 18 F Yale MI 1:01:24.62 9:53
10 1317 Mary Kate Virostek 17 F Boyne City MI 1:04:01.46 10:19
11 1487 Molly Virostek 16 F Bethesda MD 1:04:01.95 10:19

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1325 Nikki Whiteford 22 F Clarkston MI 48:52.26 7:52
2 1330 Leslie Woods 22 F Midland MI 49:30.20 7:58
3 1321 Kellie Wallen 20 F Novi MI 50:08.82 8:05
4 1408 Katie Chrisman 23 F 50:14.52 8:06
5 1176 Amy Luke 22 F Okemos MI 51:59.39 8:23
6 1322 Maria Walton 24 F Fort Wayne IN 56:22.61 9:05
7 1407 Stacy Chrisman 20 F 58:25.22 9:25
8 1327 Karen Williams 22 F Ann Arbor MI 1:01:22.86 9:53
9 1307 Nicole Stuit 21 F Clarkston MI 1:05:08.90 10:30
10 1455 Brooke Brower 21 F Dayton OH 1:07:03.74 10:48

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1119 Emily Bricker 27 F Boyne City MI 46:45.68 7:32
2 1294 Gina Simeri 26 F Boyne City MI 48:06.06 7:45
3 1138 Courtney Fryatt 28 F Waukeshaw WI 51:15.11 8:15
4 1403 Abby Wallis 25 F 52:17.31 8:25
5 1462 Andrea Nemes 28 F Chicago IL 52:24.81 8:27
6 1303 Jane Stieber 25 F Boyne City MI 52:27.40 8:27
7 1355 Fawna Theodore 28 F 53:49.53 8:40
8 1349 Lindsey Douville 27 F 54:20.51 8:45
9 1164 Catey Kerr 29 F East Jordan MI 55:25.72 8:56
10 1193 Jen Morgan 28 F Okemos MI 55:28.31 8:56
11 1274 Amanda Noworyta 27 F Madison WI 57:33.84 9:16
12 1417 Jill Bennish 27 F 59:14.01 9:32
13 1145 Kelly Groth 27 F Ann Arbor MI 59:17.95 9:33
14 1496 Jess Raber 25 F Ludington MI 1:00:16.85 9:43

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1491 Stephanie Roehm 30 F Ann Arbor MI 44:14.81 7:08
2 1306 Renee Stratton 34 F Three Rivers MI 45:26.77 7:19
3 1120 Molly Bricker 30 F Boyne City MI 46:45.04 7:32
4 1278 Erica Phelps 33 F Grand Haven MI 48:22.75 7:48
5 1181 Amanda McCutcheon 31 F Roseville MI 50:12.34 8:05
6 1469 Sally Crumbacher 34 F Chicago IL 50:13.60 8:05
7 1189 Jill Mitchell 31 F Lansing MI 51:44.02 8:20
8 1107 Debbie Bearss 33 F Boyne City MI 52:14.30 8:25
9 1473 Kelly Neer 33 F Boyne City MI 54:15.19 8:44
10 1190 Meredith Moon 34 F Bowling Green OH 55:44.20 8:59
11 1464 Crystal Schroeder 31 F Newberry MI 56:27.34 9:06
12 1342 Karyn Medendorp 32 F 59:37.30 9:36
13 1459 Kelly Richards 33 F Normal IL 1:00:32.58 9:45
14 1475 Katie Blake 30 F Boyne City MI 1:01:40.32 9:56
15 1316 Melissa Veil 31 F Atlanta GA 1:03:11.06 10:11
16 1159 Erika Kaye 32 F Livonia MI 1:04:54.67 10:27
17 1287 Allison Ross 30 F Royal Oak MI 1:06:25.42 10:42
18 1168 Theresa King 30 F Petoskey MI 1:06:28.10 10:42
19 1309 Danielle Swartz 32 F Boyne City MI 1:06:28.24 10:42
20 1280 Tiffany Pomaville 33 F Macomb MI 1:10:41.56 11:23
21 1404 Tatiana Anthony 32 F 1:13:18.79 11:48

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1379 Nicole Sterrett 35 F 46:09.09 7:26
2 1102 Tracey Aulicino 37 F Northville MI 46:28.70 7:29
3 1101 Shannon Allen 39 F Canton MI 49:06.47 7:55
4 1438 Monica Musselman 36 F Cadillac MI 50:03.86 8:04
5 1493 Kristin Harper 36 F Rochester Hills MI 50:14.98 8:06
6 1463 Stacy Ruff 37 F Newark OH 50:29.54 8:08
7 1396 Trisha Ager 35 F 50:54.73 8:12
8 1188 Tracy Milbrandt 37 F Springfield IL 51:36.47 8:19
9 1399 Renee Schueller 35 F 51:38.38 8:19
10 1175 Patricia Lounsbury 39 F Boyne City MI 52:05.28 8:23
11 1492 Jen Denzir 35 F MI 53:22.72 8:36
12 1385 Sarah Phillips 35 F 54:25.53 8:46
13 1126 Suzanne Cronley 37 F Geneva IL 55:33.79 8:57
14 1277 Sharon Parker 37 F Mt. Pleasant MI 56:14.59 9:04
15 1108 Lisa Bergman 39 F Mt. Pleasant MI 56:15.12 9:04
16 1338 Katherine Jablonski 37 F 57:53.83 9:20
17 1186 Carin Meyer 35 F Farmington Hills MI 57:56.79 9:20
18 1194 Sue Morgan 39 F Northbrook IL 58:18.97 9:24
19 1183 Jacy McFarland 35 F Petoskey MI 59:46.61 9:38
20 1150 Kendall Hayes 38 F Charlevoix MI 59:57.86 9:40
21 1429 Joanne Stotler 36 F Brighton MI 1:00:00.90 9:40
22 1394 Bridget Foltz 39 F 1:00:22.78 9:44
23 1490 Leslie Nelson 35 F Byran Ctr. MI 1:01:47.46 9:57
24 1323 Elana Waugh 36 F Lansing MI 1:04:29.04 10:23
25 1482 Dawn Zimmer 39 F Glen Ellyn IL 1:04:48.73 10:26
26 1311 Becky Tanis 35 F Petoskey MI 1:05:37.18 10:34
27 1466 Michelle Bischoff 39 F Danville KY 1:05:52.16 10:37
28 1420 Corrina Milbrandt 38 F 1:13:17.77 11:48

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1292 Cherie Salmeto 40 F Pinckney MI 43:01.08 6:56
2 1296 Kathy Slack 41 F Harbor Springs MI 50:09.59 8:05
3 1299 Jennifer Smith 42 F Petoskey MI 50:09.78 8:05
4 1366 Michelle Bergquist 40 F 51:14.86 8:15
5 1133 Julie Evans 42 F Ann Arbor MI 51:59.68 8:23
6 1291 Cindy Rutyna 41 F Plymouth MI 53:24.50 8:36
7 1433 Kathryn Wandoff 40 F West Palm Beach FL 54:11.02 8:44
8 1127 Laura Darby 44 F Alto MI 55:30.21 8:56
9 1135 Bonnie Fahoome 43 F Huntington Woods MI 56:20.84 9:05
10 1494 Kristina Harper 44 F Rochester Hills MI 58:21.54 9:24
11 1148 Michele Halstead 43 F Boyne City MI 58:59.64 9:30
12 1160 Lisa Keller 43 F Ada MI 59:57.82 9:39
13 1289 Julie Ross 40 F White Lake MI 1:01:35.59 9:55
14 1415 Jill Dorken 44 F 1:02:30.20 10:04
15 1388 Mike Boyd 42 F 1:04:31.59 10:24
16 1481 Cheryl Caveney 42 F Clarendon MI 1:04:49.07 10:26
17 1163 Katie Kercorian 40 F Commerce MI 1:07:17.65 10:50
18 1301 Caroline Sottrel 42 F Grosse Pointe Wood 1:09:36.97 11:13
19 1384 Kathy Jennings 43 F 1:10:38.96 11:23
20 1103 Paula Avery 44 F Kansas City MO 1:11:12.95 11:28

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1109 Megan Bevilacqua 46 F Bloomington IL 43:06.09 6:57
2 1282 Julie Powell 49 F Rogers AR 50:15.93 8:06
3 1124 Wendy Carr 47 F Grand Blanc MI 51:50.77 8:21
4 1151 Tawnya Hays 46 F Temperance MI 52:07.82 8:24
5 1358 Patsey Phegley 45 F 52:40.27 8:29
6 1104 Margaret Ayres 45 F Novi MI 54:21.29 8:45
7 1198 Julie Newman 48 F Superior WI 54:42.31 8:49
8 1451 Liza Bouthelth 49 F Walloon Lk. MI 55:41.86 8:58
9 1478 Kim Crawford 46 F Commerce Twp MI 56:09.67 9:03
10 1331 Ruth Skop 45 F 57:20.47 9:14
11 1395 Gayle Harbaugh 45 F 57:20.66 9:14
12 1498 Patty Aldrich 49 F 57:42.19 9:18
13 1479 Dawn Schluter 45 F Birmingham 58:52.09 9:29
14 1112 Monique Bierwirth 47 F East Lansing MI 1:00:06.61 9:41
15 1318 Joanne Virotek 46 F Boyne City MI 1:04:01.90 10:19
16 1350 Kathy Sample 49 F 1:05:24.96 10:32
17 1409 Brenda Chrisman 48 F 1:11:20.87 11:29

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1304 Mary-Anne Stieber 53 F Boyne City MI 52:27.52 8:27
2 1363 Lisa Somalski 51 F 57:39.02 9:17
3 1196 Becky Newman 51 F Grand Haven MI 58:40.63 9:27
4 1298 Flo Smith 50 F Boyne City MI 1:00:53.96 9:49
5 1352 Mary Vandewiele 53 F 1:02:09.41 10:01
6 1442 Diane Duff 53 F Gaylord MI 1:02:30.30 10:04

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1381 Mary Puls 56 F 57:23.86 9:15
2 1125 Tanda Cogley 59 F Saginaw MI 58:20.94 9:24
3 1337 Carolyn Romzick 57 F 1:06:33.03 10:43

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1427 Nancy Mussetter 60 F Littleton CO 53:46.79 8:40

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====

FEMALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1373 Jordan Ecclestan 20 M 33:39.39 5:25

MALE AGE GROUP 1 - 9
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====

MALE AGE GROUP 10 - 14
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1161 Ben Kendell 14 M Huntington Woods MI 40:05.61 6:28
2 1474 Sam Grassmeyer 14 M Hemlock MI 43:54.56 7:04
3 1300 Mark Smith 14 M Petoskey MI 46:36.53 7:31
4 1412 Andrew Chrisman 14 M 51:13.00 8:15
5 1376 Claire Courtney 14 M 52:09.49 8:24
6 1416 Tj Caveney 14 M 55:04.14 8:52
7 1191 Eric Moran 13 M Novi MI 55:20.06 8:55
8 1286 Evan Root 13 M Orchard Lake MI 59:15.13 9:33
9 1483 Brennan Wolf 14 M Dewitt MI 1:01:18.05 9:52
10 1422 Austin Harman 10 M 1:03:45.51 10:16

MALE AGE GROUP 15 - 19
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1123 Drake Carr 17 M Grand Blanc MI 36:01.40 5:48
2 1332 Mitch Neubauer 18 M 37:08.55 5:59
3 1110 Samuel Bevilacqua 17 M Bloomington IL 38:24.18 6:11
4 1281 Joe Potter 17 M North Musekgon MI 38:32.97 6:13
5 1326 Doug Williams 19 M Ann Arbor MI 39:21.64 6:21
6 1343 Jonathon Dommeyer 17 M 39:42.36 6:24
7 1380 Blake Brogan 19 M 40:35.27 6:32
8 1375 Dan Courtney 19 M 41:01.28 6:37
9 1154 Adam Janicki 17 M West Bloomfield MI 44:48.72 7:13
10 1458 Austin Brower 18 M Dayton OH 45:45.08 7:22
11 1405 Ryan Kryzel 15 M 46:28.78 7:29
12 1130 Paul Deford 16 M Midland MI 47:58.29 7:44
13 1172 Travis Lange 17 M Boyne City MI 49:44.35 8:01
14 1368 Nick Powell 18 M 50:57.86 8:13
15 1377 Kevin Courtney 17 M 52:06.13 8:24
16 1344 Michael Kohn 19 M 57:15.12 9:13

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1373 Jordan Ecclestan 20 M 33:39.39 5:25
2 1371 Donald Freed 20 M 34:24.96 5:33
3 1372 Joshua Ecclestan 20 M 34:29.04 5:33
4 1184 Joseph Meleca 22 M Lansing MI 47:52.36 7:43
5 1413 Sean Orouke 23 M 48:54.57 7:53
6 1152 Brett Holmes 24 M Clarkston MI 49:14.66 7:56
7 1174 James Licht 21 M Midland MI 50:25.39 8:07
8 1406 Brad Chrisman 24 M 58:29.29 9:25
9 1470 John Vinckier 21 M Yale MI 1:04:49.96 10:27
10 1132 Mark Dunlop 23 M Boyne City MI 1:09:10.27 11:08

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1143 Travis Geibbs 25 M Sheboygan Falls WI 44:48.44 7:13
2 1357 Dan Arner 28 M 48:04.44 7:45
3 1418 Derek Roos 26 M 59:13.42 9:32
4 1144 Christian Groth 27 M Ann Arbor MI 59:17.95 9:33
5 1314 Brian Unser 25 M Plainwell MI 1:03:07.16 10:10
6 1454 Brian Feeny 25 M Farmington MI 1:06:04.59 10:39
7 1348 Nicholas Douville 26 M 1:08:36.26 11:03

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1426 Matt Mussetter 31 M Dnever CO 41:50.27 6:44
2 1431 Kurt Lockman 31 M Grand Rapids MI 44:09.13 7:07
3 1192 Robbie Morford 34 M Petoskey MI 47:33.33 7:40
4 1444 Adam Jurny 33 M Columbus OH 50:51.82 8:12
5 1401 Jonathon Yonkers 33 M 51:29.28 8:18
6 1142 Paul Gaudard 31 M Davison MI 52:39.21 8:29
7 1341 Mike Medendorp 34 M 53:09.32 8:34
8 1460 Jason Richards 31 M Normal IL 54:12.77 8:44
9 1447 James Plouffee 31 M Flint MI 54:27.70 8:46
10 1137 Seth Fellin 34 M Troy MI 55:16.67 8:54
11 1136 James Feeny 32 M Okemos MI 55:28.56 8:56
12 1312 Scott Tanis 33 M Petoskey MI 1:05:37.46 10:34

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1283 Tim Prochko 37 M Oakland MI 42:47.58 6:54
2 1106 Gregg Barton 39 M Grosse Ile MI 43:55.16 7:05
3 1272 Vu Nguyen 37 M Austin TX 44:38.26 7:12
4 1335 Charles Keeley 38 M 44:45.03 7:13
5 1170 Corey Knight 36 M Chelsea MI 44:49.23 7:13
6 1456 Bill Bath 38 M Petoskey MI 47:20.27 7:38
7 1437 Rick Pearson 39 M Cadillac MI 48:21.34 7:47
8 1400 Josh Schueller 36 M 48:48.58 7:52
9 1185 Brett Meyer 36 M Farmington Hills MI 49:53.47 8:02
10 1328 Adam Wolfe 35 M Grand Rapids MI 51:02.08 8:13
11 1156 Chris Johnson 37 M Ypsilanti MI 51:52.63 8:21
12 1305 Mason Stratton 35 M Three Rivers MI 51:58.91 8:22
13 1128 Spencer Deer 36 M Gaylord MI 52:12.58 8:25
14 1445 Dennis Klepano 36 M Petoskey MI 52:59.30 8:32
15 1171 Jason Krentz 38 M Collegeville PA 53:54.52 8:41
16 1461 Aaron Richards 39 M Boyne City MI 54:12.87 8:44
17 1276 Graham Parish-Philp 38 M San Diego CA 54:17.11 8:45
18 1200 Tuan Nguyen 35 M Austin TX 54:25.35 8:46
19 1333 Sam P 39 M 55:38.61 8:58
20 1446 Nick Barker 35 M Bloomfield Hills MI 56:05.66 9:02
21 1397 Derek Johnson 36 M 58:20.38 9:24
22 1134 John Everett 39 M Royal Oak MI 59:20.02 9:33
23 1295 Eric Simms 39 M Forest Park IL 59:20.09 9:33
24 1310 Rob Swartz 35 M Boyne City MI 1:00:45.57 9:47
25 1279 Stephen Philp 36 M Redondo Beach CA 1:03:51.64 10:17
26 1195 Tyson Morgan 39 M Northbrook IL 1:07:29.33 10:52
27 1308 David Swain 38 M Elmhurst IL 1:09:56.78 11:16

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1434 Richard Wandoff 41 M West Palm Beach FL 37:33.50 6:03
2 1153 Craig Hughes 44 M Hancock MI 43:35.39 7:01
3 1477 Bill Kendall 43 M 44:29.00 7:10
4 1158 Eric Kaye 43 M Livonia MI 45:00.70 7:15
5 1480 Rick Lantz 40 M Grand Ledge MI 48:20.36 7:47
6 1393 Mark Nasky 44 M 48:59.46 7:54
7 1428 Larry Salmeto 43 M Pinckney MI 53:50.41 8:40
8 1398 Mark Manriquez 40 M 53:57.10 8:41
9 1351 Bill Brinkerhoff 44 M 54:14.83 8:44
10 1146 Darrin Gyurich 42 M Dewitt MI 55:32.60 8:57
11 1162 Bill Kercorian 42 M Commerce MI 56:47.92 9:09
12 1339 Jeff Dammeyer 44 M 1:04:38.38 10:25
13 1383 Bill Jennings 42 M 1:06:13.14 10:40

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1117 John Brabbs 45 M Boyne City MI 37:13.97 6:00
2 1430 Jim Sullivan 49 M Milford MI 38:10.37 6:09
3 1139 Patrick Gadola 45 M Lansing MI 38:49.18 6:15
4 1353 Tom Yates 48 M 39:52.86 6:26
5 1374 Bill Courtney 46 M 40:13.54 6:29
6 1155 Greg Janicki 45 M West Bloomfield MI 40:23.57 6:31
7 1319 Steve Virotek 46 M Boyne City MD 40:36.72 6:33
8 1116 Jim Brabbs 46 M Griswold IA 41:24.87 6:40
9 1297 Kenny Slack 45 M Harbor Springs MI 43:11.89 6:58
10 1489 Dan Smith 45 M Gaylord MI 43:23.93 7:00
11 1436 John Adkins 46 M Spring Lake MI 45:34.33 7:21
12 1197 David Newman 45 M Los Angeles MI 47:45.55 7:42
13 1472 Mitch Hall 47 M Ann Arbor MI 48:41.85 7:51
14 1486 Kevin Virostek 45 M Bethesda MD 48:45.31 7:51
15 1324 Jim Whiteford 48 M Clarkston MI 49:30.52 7:59
16 1149 Stephen Hatch 45 M Petoskey MI 50:00.29 8:03
17 1113 Steve Bird 47 M Campbell CA 50:08.77 8:05
18 1369 Birian Luke 47 M 51:58.98 8:22
19 1178 Gregg Matekel 47 M Saginaw MI 53:36.52 8:38
20 1370 Jeff Luke 47 M 53:55.72 8:41
21 1364 Don Nohel 46 M 53:55.80 8:41
22 1441 Todd Sharrard 47 M Gaylord MI 54:57.90 8:51
23 1465 Larry Huckle 47 M East Jordan MI 57:07.43 9:12
24 1450 Robert Meleca 49 M Grand Rapids MI 1:05:28.86 10:33
25 1448 Dwane Sutz 49 M E. Jordan MI 1:09:45.92 11:14
26 1443 Scott Thompson 45 M St. Charles 1:13:04.00 11:46

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1425 Phil French 53 M Howell MI 39:34.26 6:23
2 1293 Norbert Scharenbroc 50 M Charlevoix MI 40:52.81 6:35
3 1457 Gary Neal 54 M Muskegon MI 43:39.94 7:02
4 1180 Alan McCutcheon 53 M Boyne City MI 45:27.35 7:19
5 1157 Joseph Jozefiak 54 M Joannesburg MI 48:29.37 7:49
6 1500 Steve Anderson 50 M 49:18.50 7:57
7 1484 Daniel Bush 51 M Novi MI 49:48.01 8:01
8 1129 Larry Deford 51 M Midland MI 50:33.84 8:09
9 1497 Marco Schrelber 51 M Birmingham MI 52:10.66 8:24
10 1115 Steve Bollero 53 M Elkhart IN 52:46.29 8:30
11 1131 James Dixon 54 M Boyne City MI 52:55.71 8:32
12 1485 Hugh Kutcha 52 M Kalamazoo MI 53:39.13 8:39
13 1173 Jere L'Heureux 52 M Grosse Pointe Wood 53:58.14 8:42
14 1449 Jeff Wellman 50 M Boyne City MI 54:22.74 8:46
15 1391 Eric Rosekrans 52 M 55:21.70 8:55
16 1488 Derek Rummel 50 M Rockford MI 56:10.43 9:03
17 1499 Rob Aldrich 50 M 57:42.47 9:18
18 1147 Mark Halstead 51 M Boyne City MI 1:01:23.44 9:53
19 1290 Mark Ross 50 M White Lake MI 1:01:35.36 9:55
20 1411 Rick Chrisman 52 M 1:01:40.99 9:56
21 1389 Michael Schumann 51 M 1:05:06.88 10:29
22 1365 Bob Gerhls 52 M 1:10:00.59 11:17
23 1452 Fred Ehmke 53 M Chicago IL 1:10:58.80 11:26

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1315 Steve Van Dam 59 M Boyne City MI 45:05.37 7:16
2 1302 James Stieber 56 M Boyne City MI 45:50.55 7:23
3 1421 Pat Anderson 58 M 46:39.58 7:31
4 1440 Ken Herman 57 M Cheboygan MI 47:09.53 7:36
5 1414 Dan Schultze 56 M 49:21.55 7:57
6 1275 Duane Noworyta 59 M Novi MI 51:40.38 8:19
7 1495 Bill Kelly 55 M Grosse Pte Park MI 56:03.48 9:02
8 1320 David Wade 58 M Boyne City MI 57:01.71 9:11
9 1439 Ronald Lewis 59 M Boyne City MI 57:10.33 9:13
10 1382 Lew Schlanbusch 55 M 57:23.98 9:15
11 1424 Dave Maddix 56 M Gaylord MI 57:42.56 9:18
12 1423 Frank Johnson 58 M Saginaw MI 58:10.78 9:22
13 1169 Dennis Kirkby 59 M Charlevoix MI 1:02:36.39 10:05
14 1432 John Naclk 57 M Boyne City MI 1:03:50.93 10:17
15 1347 D. Wurtzel 56 M 1:08:35.32 11:03

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1367 Bruce Endline 62 M 49:17.19 7:56
2 1114 David Blough 63 M Saline MI 50:47.55 8:11
3 1354 Wally Barkley 62 M 53:55.17 8:41
4 1419 John Bennish 63 M 1:00:25.70 9:44
5 1288 John Ross 61 M Boyne City MI 1:00:47.25 9:47
6 1359 Russ Kittleson 61 M 1:02:02.31 10:00
7 637 Will Schiller 64 M Freeland MI 1:07:31.41 10:52
8 1165 George Kerr 60 M Waters MI 1:10:20.80 11:20

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====
1 1476 Jim Vandam 66 M Boyne City MI 49:59.95 8:03
2 1187 James Middleton 65 M Kildeer IL 52:34.96 8:28

MALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Age Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== === === =================== ========== =====



Place Sex/Tot No. Name Ag S City/state Finish Pace
===== ======== ==== =================== == = =================== ======== =====
1 1/167 641 Eric Buday 17 M Charlevoix MI 11:04.49 5:33
2 2/167 640 Andrew Plude 16 M Charlevoix MI 11:24.93 5:43
3 3/167 513 Eric Milbrandt 16 M 11:32.64 5:47
4 4/167 389 Luke Hawley 16 M East Jordan MI 11:37.90 5:49
5 5/167 642 Jackson Buday 14 M Charlevoix MI 11:51.39 5:56
6 6/167 672 Mitchell Hoffman 15 M Hemlock MI 12:06.41 6:04
7 7/167 441 Mike Miller 47 M Boyne Falls MI 12:34.14 6:18
8 8/167 390 Rick Hawley 46 M East Jordan MI 12:42.36 6:22
9 9/167 661 Kevin Hall 13 M Ann Arbor MI 12:44.63 6:23
10 1/200 601 Morgan Posthuma 13 F Ada MI 12:51.16 6:26
11 10/167 358 Flynn Darby 13 M Alto MI 13:12.85 6:37
12 2/200 429 Michelle Manning 15 F Novi MI 13:24.55 6:43
13 11/167 368 Garrett Fogo 13 M Boyne City MI 13:27.37 6:44
14 12/167 342 Joseph Bevilacqua 13 M Bloomington IL 13:28.63 6:45
15 13/167 478 Evan Seigerman 21 M West Bloomfield MI 13:32.70 6:47
16 3/200 585 Kayla Keane 13 F East Jordan MI 13:33.19 6:47
17 14/167 388 Gabe Hawley 13 M East Jordan MI 13:35.09 6:48
18 15/167 607 Brenton Fitzpatrick 22 M Boyne City MI 13:36.68 6:49
19 16/167 410 Dan Krudy 18 M Johannsburg MI 13:38.42 6:50
20 17/167 474 Carlos Sarmiento 30 M Brooklyn NY 13:41.07 6:51
21 4/200 333 Kaitlyn Arnold 15 F Jackson MI 13:43.58 6:52
22 18/167 580 Noah Bylski 12 M Pinckney MI 13:45.07 6:53
23 5/200 573 Natalie Rose Brogan 16 F East Lansing MI 13:48.68 6:55
24 19/167 658 Mario Cassem 13 M Cedar MI 14:02.33 7:02
25 20/167 417 Kevin Lange 14 M Boyne City MI 14:08.40 7:05
26 21/167 332 Matthew Albring 12 M Delta OH 14:08.76 7:05
27 22/167 428 Alex Manning 13 M Novi MI 14:10.22 7:06
28 23/167 442 William Miller 15 M Boyne Falls MI 14:15.46 7:08
29 24/167 398 Steven Hermann 43 M Ann Arbor MI 14:16.09 7:09
30 25/167 530 Will Threlkeld 11 M Bloomfield Hills MI 14:23.86 7:12
31 26/167 393 Jake Hermann 12 M Ann Arbor MI 14:28.72 7:15
32 6/200 589 Jenelle Roberts 13 F Boyne Falls MI 14:30.14 7:16
33 7/200 1273 Heidi Nicholas 22 F Traverse City MI 14:30.60 7:16
34 27/167 624 Aaron Kruzel 12 M Brighton MI 14:37.82 7:19
35 28/167 551 Jay Heydenburg 41 M Comstock Park MI 14:41.36 7:21
36 8/200 552 Katy Scheffler 39 F Rockford MI 14:41.39 7:21
37 29/167 404 Adam Kay 16 M Westland MI 14:44.52 7:23
38 9/200 427 Morgan Malloy 18 F Novi MI 14:47.09 7:24
39 30/167 444 Greysen Mitchell 9 M E. Lyme CT 14:49.30 7:25
40 31/167 707 Andrey Budzinskiy 26 M Whitehall MI 14:49.42 7:25
41 10/200 532 Cody Zawada 11 F White Lake MI 14:50.73 7:26
42 32/167 336 Bob Bean 38 M Midland MI 14:52.24 7:27
43 33/167 538 Aaron Theodore 29 M Boyne City MI 14:58.25 7:30
44 34/167 412 Brian L'Heureux 14 M Grosse Pointe Wood 15:02.58 7:32
45 11/200 459 Mallory Owen 15 F Jackson MI 15:08.56 7:35
46 35/167 508 Riley Minier 10 M Boyne City MI 15:12.11 7:37
47 36/167 347 Jonathon Choi 12 M E. Lansing MI 15:17.70 7:39
48 37/167 608 Oleg Budzinskiy 25 M Whitehall MI 15:28.32 7:45
49 38/167 384 Jordon Gougeon 24 M Clarkston MI 15:36.42 7:49
50 12/200 559 Lauren Pachuta 22 F Farmington Hills MI 15:38.52 7:50
51 39/167 392 Jack Hermann 19 M Chelsea MI 15:43.73 7:52
52 40/167 568 Cohen Moody 12 M Pearland TX 15:45.39 7:53
53 13/200 609 Sara Budzinskiy 25 F Muskegon MI 15:50.32 7:56
54 14/200 663 Danai Nakonelzny 30 F Seattle WA 15:51.32 7:56
55 15/200 387 Morgan Harding 17 F Boyne City MI 15:51.71 7:56
56 41/167 377 Adam Friedrich 24 M Boyne City MI 15:52.53 7:57
57 42/167 349 Nathan Choi 10 M E. Lansing MI 15:53.46 7:57
58 16/200 1179 Muffie McCauley 49 F Wolverine MI 15:58.68 8:00
59 43/167 416 Josh Lange 12 M Boyne City MI 15:59.05 8:00
60 44/167 343 Noah Bevilacqua 10 M Bloomington IL 15:59.47 8:00
61 17/200 454 Madison Newman 11 F Superior WI 16:02.72 8:02
62 45/167 430 Terry Manning 49 M Novi MI 16:05.07 8:03
63 18/200 610 Laura Potter 21 F N. Muskegon MI 16:05.19 8:03
64 19/200 697 Tia Spence 9 F East Jordan MI 16:13.50 8:07
65 46/167 483 Ryan Spike 34 M Ada MI 16:13.93 8:07
66 47/167 575 Peyton Brogan 12 M East Lansing MI 16:17.22 8:09
67 20/200 656 Debra Ososki Lutz 43 F Grand Rapids MI 16:17.30 8:09
68 48/167 438 Joey Milbrandt 9 M Springfield IL 16:17.78 8:09
69 21/200 510 Marie Bryan 10 F Ballwin MO 16:19.24 8:10
70 22/200 687 Claudia Vondra 10 F Mason MI 16:21.18 8:11
71 49/167 581 Jared Bylski 10 M Pinckney MI 16:23.79 8:12
72 50/167 363 Jim Elzinga 74 M Conway MI 16:25.14 8:13
73 51/167 645 Roger Coates 36 M Boyne City MI 16:26.13 8:14
74 23/200 354 Tyla Coates 10 F Boyne City MI 16:26.14 8:14
75 24/200 606 Emily Strazzinski 23 F Boyne City MI 16:26.29 8:14
76 25/200 460 Kindra Padgett 32 F Leslie MI 16:37.80 8:19
77 52/167 492 Andrew Voigt 12 M Roanoke VA 16:41.31 8:21
78 26/200 493 Megan Voigt 10 F Roanoke VA 16:41.36 8:21
79 53/167 550 Joel Scheffer 39 M Rochford MI 16:45.86 8:23
80 27/200 341 Abigail Bevilacqua 11 F Bloomington IL 16:46.35 8:24
81 28/200 553 Julia Scheffler 8 F Rockford MI 16:46.43 8:24
82 54/167 678 Pete Roessler 44 M Grand Rapids MI 16:47.69 8:24
83 29/200 696 Debbie Ripley 47 F Grand Rapids MI 16:48.24 8:25
84 55/167 698 Aaron Spence 43 M Comstock Park MI 16:48.25 8:25
85 30/200 689 Hannah Rodenberger 13 F Freemont MI 16:49.16 8:25
86 56/167 636 Derek Sprik 29 M Yorktown 16:49.48 8:25
87 57/167 654 Adam Paga 8 M Boyne City MI 16:53.88 8:27
88 58/167 353 Harvey Coates 33 M Boyne City MI 16:55.91 8:28
89 59/167 635 Scott Halford 48 M Alanson MI 16:56.39 8:29
90 31/200 439 Kathi Miller 52 F Boyne Falls MI 17:00.11 8:31
91 32/200 688 Katie Vondra 34 F Mason MI 17:02.72 8:32
92 60/167 534 Duncan Kummer 11 M Hamburg MI 17:04.51 8:33
93 33/200 396 Mary Hermann 12 F Chelsea MI 17:09.67 8:35
94 61/167 423 Lane Luyckx 14 M Boyne City MI 17:10.93 8:36
95 62/167 426 Clifton Maginity 9 M Boyne City MI 17:11.85 8:36
96 34/200 415 Lexi Lajoice 8 F Tawas City MI 17:17.68 8:39
97 35/200 379 Michelle Geibbs 25 F Sheboygan Falls WI 17:18.42 8:40
98 36/200 487 Kelli Streelman 23 F Boyne City MI 17:18.67 8:40
99 63/167 464 Mike Phelps 36 M Grand Haven MI 17:23.22 8:42
100 37/200 574 Briley Brogan 10 F East Lansing MI 17:23.64 8:42
101 38/200 685 Molly Caveney 11 F Clarendon Hills IL 17:24.18 8:43
102 64/167 1118 David Bricker 59 M Boyne City MI 17:34.85 8:48
103 39/200 1121 Samantha Bricker 23 F Boyne City MI 17:35.56 8:48
104 65/167 539 Keith Bailey 53 M Charlevoix MI 17:36.52 8:49
105 40/200 367 Danielle Fernandez 32 F Las Vegas NV 17:38.55 8:50
106 66/167 537 Doug Black 31 M Romulus MI 17:41.92 8:51
107 67/167 639 Brad Eby 35 M Northville MI 17:43.52 8:52
108 41/200 638 Maria Eby 35 F Northville MI 17:43.88 8:52
109 42/200 500 Alexis Wilhelm 16 F Boyne City MI 17:45.04 8:53
110 68/167 488 Ryan Sylvester 26 M Davidson NC 17:45.12 8:53
111 43/200 475 Jenna Schrumpf 25 F Bay City MI 17:46.01 8:54
112 44/200 457 Meaghan Olger 18 F Oscoda MI 17:46.12 8:54
113 69/167 451 Ethan Nachazel 7 M East Jordan MI 17:47.14 8:54
114 45/200 491 Nancy Vandenbroek 52 F Bellaire MI 17:47.76 8:54
115 46/200 490 Carolyn Thomson 63 F Boyne City MI 17:48.74 8:55
116 47/200 413 Catie L'Heureux 18 F Grosse Pointe Wood 17:49.03 8:55
117 48/200 436 Meredith McKay 18 F Grosse Pointe Wood 17:49.05 8:55
118 49/200 494 Rebecca Voigt 39 F Roanoke VA 17:51.59 8:56
119 50/200 370 Sue Fogo 43 F Boyne City MI 17:51.69 8:56
120 51/200 625 Megan Caveney 16 F Clarendon Hills MI 17:53.03 8:57
121 52/200 595 Stacey Koch 39 F Springboro OH 17:53.81 8:57
122 53/200 596 Kaylee Koch 12 F Springboro OH 17:53.85 8:57
123 70/167 665 David Siroonian 12 M Northville MI 17:54.45 8:58
124 71/167 481 Hunter Sparks 10 M Boyne Falls MI 17:55.30 8:58
125 54/200 424 Leiss Luyckx 12 F Boyne City MI 18:00.68 9:01
126 55/200 507 Denise Minier 16 F Boyne City MI 18:03.59 9:02
127 72/167 506 Rich Gosnell 14 M St Claire Shores MI 18:11.17 9:06
128 56/200 631 Megan Anderson 38 F Chicago IL 18:15.13 9:08
129 57/200 546 Danielle Watson 38 F Allen Park MI 18:17.35 9:09
130 58/200 395 Julie Hermann 48 F Chelsea MI 18:17.41 9:09
131 73/167 520 Jeff Kominski 35 M Ann Arbor MI 18:17.81 9:09
132 59/200 594 Patricia Schimeck 14 F Howell MI 18:21.62 9:11
133 74/167 505 Zach Gosnell 14 M St Claire Shores MI 18:23.79 9:12
134 75/167 337 Carter Bean 10 M Midland MI 18:26.66 9:14
135 76/167 644 Joey Hickman 11 M Petoskey MI 18:28.09 9:15
136 60/200 369 Hailey Fogo 10 F Boyne City MI 18:31.20 9:16
137 61/200 466 Katie Powell 12 F Rogers AR 18:31.77 9:16
138 77/167 512 Josh Milbrandt 12 M Springfield IL 18:33.61 9:17
139 78/167 706 Pete Calcuterra 8 M Boyne City MI 18:36.43 9:19
140 62/200 683 Keigan Dandeneau 10 F Elmira MI 18:36.63 9:19
141 79/167 563 William Luke 20 M Wayne MI 18:41.92 9:21
142 63/200 626 Riley Milbrandt 7 F Rochelle IL 18:43.68 9:22
143 80/167 515 Mitchell Carlson 15 M Boyne City MI 18:44.24 9:23
144 81/167 662 Kyle Hall 10 M Ann Arbor MI 18:45.89 9:23
145 64/200 660 Lori Hall 48 F Ann Arbor MI 18:46.12 9:24
146 82/167 628 Butch Milbrandt 42 M Rochelle IL 18:47.99 9:24
147 65/200 385 Linda Halford 56 F Conway MI 18:48.98 9:25
148 83/167 503 Don Yeatts 58 M Ann Arbor MI 18:49.78 9:25
149 84/167 525 Sammy Talsma 10 M Charlevoix MI 18:52.27 9:27
150 85/167 501 Corben Wilhelm 9 M Boyne City MI 18:53.89 9:27
151 86/167 522 Sam Talsma 51 M Charlevoix MI 18:54.03 9:28
152 87/167 569 Claedon Moody 8 M Pearland TX 18:54.19 9:28
153 88/167 547 Trenton Gasco 9 M Boyne City MI 18:54.23 9:28
154 89/167 597 Michael Sottrel 43 M Grosse Point Woods 18:54.97 9:28
155 66/200 570 Kiernan Moody 10 F Pearland TX 18:55.11 9:28
156 67/200 1362 Becca Stoner 17 F 18:55.22 9:28
157 68/200 523 Fran Talsma 48 F Charlevoix MI 19:00.23 9:31
158 90/167 452 Douglas Naffziger 60 M Albany IN 19:00.87 9:31
159 69/200 453 Maggie Naffziger 23 F Albany IN 19:01.11 9:31
160 70/200 411 Debbie Kuhn 57 F Boyne City MI 19:05.08 9:33
161 71/200 465 Sheryl Pomerance 55 F West Bloomfield MI 19:05.29 9:33
162 91/167 705 Randy Calcaterra 36 M Boyne City MI 19:07.89 9:34
163 92/167 391 David Hermann 47 M Chelsea MI 19:15.09 9:38
164 72/200 540 Sandy Bailey 53 F Charlevoix MI 19:16.35 9:39
165 73/200 686 Debra Sutor 41 F Arlington Heights M 19:17.33 9:39
166 74/200 521 Isabel Talsma 19 F Charlevoix MI 19:18.45 9:40
167 93/167 611 Paul Schimeck 9 M Brighton MI 19:19.66 9:40
168 94/167 361 Dee Drake 55 M Ann Arbor MI 19:32.16 9:47
169 95/167 591 Steven Schimeck 44 M Howell MI 19:35.12 9:48
170 75/200 562 Autumn Luke 19 F Wayne MI 19:36.46 9:49
171 96/167 565 Ryan Luke 19 M Wayne MI 19:36.53 9:49
172 97/167 622 Luke Mykdenke 16 M Ann Arbor MI 19:37.23 9:49
173 76/200 458 Jamie Ortscheid 32 F Davidson NC 19:44.64 9:53
174 77/200 419 Kelly Love 26 F Davidson NC 19:44.91 9:53
175 78/200 549 Kerry Parish-Philp 38 F San Diego CA 19:50.41 9:56
176 79/200 433 Therese McClelland 44 F Boyne City MI 19:50.75 9:56
177 98/167 450 Kevin Mulder 21 M Clarkston MI 19:52.25 9:57
178 80/200 480 Christina Simms 34 F Forest Park IL 19:54.42 9:58
179 81/200 518 Meredith Clank 15 F Farmington Hills MI 19:54.66 9:58
180 82/200 502 Clare Williams 15 F Ann Arbor MI 19:56.38 9:59
181 83/200 566 Annika Bergquist 10 F Boyne City MI 19:58.98 10:00
182 99/167 618 Todd Ager 36 M Boyne City MI 19:59.72 10:00
183 100/167 632 Joseph Baugh 10 M Boyne City MI 20:03.57 10:02
184 101/167 617 Jacob Ager 9 M Boyne City MI 20:03.64 10:02
185 84/200 365 Hannah Fahoome 12 F Huntington Woods MI 20:05.33 10:03
186 85/200 495 Diane Wallen 55 F Novi MI 20:08.91 10:05
187 102/167 359 Kevin Daugherty 46 M Boyne City MI 20:12.06 10:07
188 86/200 378 Lori Geibbs 51 F Boyne City MI 20:19.12 10:10
189 87/200 543 Lisa Gandy 40 F Midland MI 20:20.59 10:11
190 88/200 340 Emily Benedetti 11 F Boyne Falls MI 20:21.69 10:11
191 89/200 338 Chloe Bean 10 F Midland MI 20:24.82 10:13
192 90/200 399 Meredith Isenberg 38 F South Bend IN 20:25.36 10:13
193 91/200 666 Katie Siroonian 15 F Northville MI 20:26.84 10:14
194 103/167 671 Jay Smith 54 M Boyne City MI 20:29.06 10:15
195 104/167 623 Joe Wolf 57 M Clarkston MI 20:29.14 10:15
196 92/200 619 Haley Breedveld 17 F Saline MI 20:33.53 10:17
197 93/200 634 Zoe Harmon 7 F Boyne City MI 20:34.20 10:18
198 105/167 699 Brendan Holbrook 11 M Midland MI 20:38.66 10:20
199 94/200 366 Melissa Falting 30 F Boyne City MI 20:39.87 10:20
200 95/200 485 Courtney Stewart 29 F Boyne City MI 20:45.74 10:23
201 96/200 700 Caroline D'Ambrogio 20 F Midland MI 20:47.81 10:24
202 106/167 701 Arnold D'Ambrogio 45 M Midland MI 20:48.76 10:25
203 97/200 588 Allie Jennings 17 F Lansing MI 20:48.94 10:25
204 107/167 587 Evan Jennings 9 M Lansing MI 20:49.62 10:25
205 108/167 586 Tyler Jennings 12 M Lansing MI 20:50.48 10:26
206 109/167 422 Landon Luyckx 10 M Boyne City MI 20:56.04 10:29
207 110/167 473 Keith Sarkozi 31 M Westland MI 20:56.51 10:29
208 111/167 603 Christopher Mancus 40 M Grosse Point Woods 20:58.92 10:30
209 98/200 646 Katie Merrill 31 F Saginaw MI 20:59.81 10:30
210 112/167 421 Jim Luyckx 50 M Boyne City MI 20:59.85 10:30
211 113/167 346 Tucker Carlile 7 M Warsaw IN 21:01.46 10:31
212 99/200 345 Tara Carlile 38 F Warsaw IN 21:01.80 10:31
213 100/200 620 Nancy Niemela 52 F Ann Arbor MI 21:02.05 10:32
214 114/167 647 Sam Merrill 99 M Saginaw MI 21:03.18 10:32
215 115/167 621 Crest Mykdenke 53 M Ann Arbor MI 21:03.51 10:32
216 101/200 334 Natalie Aulicino 9 F Northville MI 21:04.82 10:33
217 116/167 692 Jackson Pollak 10 M Boyne City MI 21:15.38 10:38
218 117/167 536 Mark Gandy 42 M Midland MI 21:21.28 10:41
219 102/200 616 Madison Bates 10 F Boyne City MI 21:22.36 10:42
220 103/200 659 Maria Cassem 12 F Cedar MI 21:25.22 10:43
221 104/200 615 Kristin Bates 42 F Boyne City MI 21:25.75 10:43
222 105/200 408 Madeline Krentz 8 F Collegeville PA 21:26.23 10:44
223 106/200 407 Carrie Krentz 40 F Collegeville PA 21:26.31 10:44
224 107/200 667 Colleen Siroonian 49 F Northville MI 21:26.72 10:44
225 118/167 655 Steve Goch 63 M Clarkston MI 21:26.87 10:44
226 108/200 467 Marin Raymond 20 F Fenton MI 21:27.58 10:44
227 109/200 560 Becky Nohel 46 F Boyne City MI 21:28.40 10:45
228 119/167 380 Jacob Goodwin 12 M Boyne Falls MI 21:31.48 10:46
229 110/200 470 Julie Root 44 F Orchard Lake MI 21:40.34 10:51
230 120/167 526 Trey Herblet 10 M 21:41.50 10:51
231 111/200 528 Kristen Davey Herbl 43 F Belmont MI 21:42.22 10:52
232 121/167 629 Jonathon Jury 30 M Davison MI 21:42.24 10:52
233 112/200 630 Danielle Kump 25 F Davison MI 21:42.26 10:52
234 113/200 592 Kelly Schimeck 41 F Howell MI 21:43.06 10:52
235 122/167 405 Colin Kimball 6 M Hampton NH 21:46.59 10:54
236 114/200 557 Colleen Pachuta 48 F Farmington Hills MI 21:57.64 10:59
237 115/200 471 Cherene Runians 20 F Superior WI 22:06.72 11:04
238 123/167 455 Spencer Newman 21 M Superior WI 22:06.98 11:04
239 124/167 350 William Church Ii 32 M Boyne City MI 22:09.22 11:05
240 125/167 397 Noah Hermann 19 M Chelsea MI 22:10.73 11:06
241 116/200 1361 Jennie Moody 51 F 22:15.86 11:08
242 117/200 468 Sarah Raymond 27 F Fenton MI 22:16.60 11:09
243 118/200 583 Allison Gyurich 11 F Dewitt MI 22:16.77 11:09
244 119/200 1360 Carol Moody 54 F 22:20.62 11:11
245 120/200 584 Melissa Gyurich 9 F Dewitt MI 22:20.66 11:11
246 121/200 613 Aurora Seelye 9 F Boyne City MI 22:27.12 11:14
247 122/200 418 Rachel Lange 43 F Boyne City MI 22:29.11 11:15
248 123/200 643 Debbie Tamez 51 F Bourbonnais IL 22:30.48 11:16
249 126/167 590 Micki McHugh 40 M Boyne City MI 22:37.09 11:19
250 127/167 649 Bob Berg 52 M Key Largo FL 22:41.54 11:21
251 128/167 533 Bill Binder 62 M Boyne City MI 22:42.92 11:22
252 124/200 535 Karyn Kummer 37 F Hamburg MI 22:42.97 11:22
253 129/167 612 Stephen Seelye 35 M Boyne City MI 22:43.97 11:22
254 130/167 548 John Snyder 37 M Boyne City MI 22:47.50 11:24
255 131/167 509 David Bryan 12 M Ballwin MO 22:52.85 11:27
256 125/200 694 Kerri Krafft 37 F Canton MI 22:54.40 11:28
257 126/200 486 Kari Streelman 50 F Boyne City MI 22:57.52 11:29
258 132/167 633 Dominick Baugh 9 M Boyne City MI 23:02.05 11:32
259 127/200 582 Colleen Kennedy 40 F South Lyon MI 23:08.72 11:35
260 128/200 693 Hannah Pollak 11 F Boyne City MI 23:13.94 11:37
261 133/167 690 Jacob Amesburg 10 M Rockford MI 23:14.20 11:38
262 129/200 456 Jamie Olger 29 F Okemos MI 23:15.68 11:38
263 130/200 691 Danielle Pollak 8 F Boyne MI 23:16.57 11:39
264 131/200 373 Lydia Frasz 6 F Boyne City MI 23:24.20 11:43
265 134/167 372 Chris Frasz 43 M Boyne City MI 23:24.26 11:43
266 132/200 682 Kinley Dandeneau 8 F Elmira MI 23:34.77 11:48
267 135/167 598 Christian Sottrel 13 M Grosse Point Woods 23:35.62 11:48
268 133/200 331 Kathie Albring 58 F East Jordan MI 23:40.92 11:51
269 134/200 489 Crystal Thomas 35 F Indianapolis IN 23:45.98 11:53
270 135/200 708 Stacey Breedveau 53 F Saline MI 23:47.02 11:54
271 136/167 558 Greg Pachuta 52 M Farmington Hills MI 23:47.21 11:54
272 136/200 463 Heidi Peirce 36 F Clarkston MI 23:52.38 11:57
273 137/200 499 Abby Whiteford 24 F Clarkston MI 23:52.40 11:57
274 138/200 684 Myla Wolff 12 F Dewitt MI 23:52.48 11:57
275 137/167 381 Luke Goodwin 34 M Boyne Falls MI 24:05.99 12:03
276 139/200 420 Lindsey Love 11 F Jacksonville FL 24:14.47 12:08
277 138/167 504 Tim Ortscheid 31 M Davidson NC 24:14.60 12:08
278 139/167 572 Bob Esford 83 M Petoskey MI 24:21.92 12:11
279 140/200 344 Patricia Burnell 57 F Bellaire MI 24:35.11 12:18
280 141/200 382 Stephanie Goodwin 34 F Boyne Falls MI 24:43.90 12:22
281 140/167 600 William Sottrel 9 M Grosse Point Woods 24:47.40 12:24
282 142/200 482 Lynn Sparks 39 F Boyne Falls MI 24:48.28 12:25
283 143/200 514 Amy Bloch 34 F Clinton Twp MI 24:49.85 12:25
284 144/200 681 Shiela Blough 62 F Saline MI 24:57.66 12:29
285 145/200 351 Patsy Clink 45 F Elmira MI 25:05.82 12:33
286 141/167 680 Tom Wakefield 56 M Ann Arbor MI 25:13.24 12:37
287 142/167 432 Richard Martens 65 M Oak Park IL 25:13.59 12:37
288 146/200 394 Julia Hermann 10 F Ann Arbor MI 25:14.63 12:38
289 147/200 374 Lilly Freemyer 10 F Washington DC 25:19.67 12:40
290 143/167 447 Matthew Mitchell 7 M Lakeland FL 25:20.95 12:41
291 148/200 375 Lucy Freemyer 8 F Washington DC 25:22.15 12:42
292 144/167 448 Michael Mitchell 39 M Lakeland FL 25:22.76 12:42
293 149/200 443 Caroline Mitchell 5 F Lakeland FL 25:22.99 12:42
294 150/200 445 Jill Mitchell 39 F Lakeland MI 25:23.71 12:42
295 151/200 446 Katherine Mitchell 9 F Lakeland FL 25:24.28 12:43
296 152/200 376 Windsor Freemyer 39 F Washington DC 25:26.56 12:44
297 153/200 531 Allie Zawada 12 F White Lake MI 25:43.38 12:52
298 154/200 545 Madeline Watson 10 F Allen Park MI 25:45.14 12:53
299 155/200 529 Meghan Threlkeld 7 F Bloomfield Hills MI 26:02.93 13:02
300 156/200 564 Elyse Deschryver 8 F Grand Rapids MI 26:18.60 13:10
301 157/200 579 Gabrielle Bylski 8 F Pinckney MI 26:27.85 13:14
302 158/200 431 Linda Martens 60 F Oak Park IL 26:28.72 13:15
303 159/200 679 Mary Wakefield 56 F Ann Arbor MI 26:28.75 13:15
304 160/200 668 Anne Brower 47 F Dayton OH 26:47.96 13:24
305 161/200 519 Kim Weber 52 F Springboro OH 26:48.17 13:25
306 145/167 674 Clint Rand 30 M Houston TX 26:55.34 13:28
307 162/200 516 Megan Oswalt 21 F Jenison MI 27:49.52 13:55
308 163/200 517 Heather Humm 39 F Kalamazoo MI 27:49.60 13:55
309 164/200 604 Madeleine Mancus 12 F Grosse Point Woods 27:51.03 13:56
310 146/167 599 Alexander Sottrel 11 M Grosse Point Woods 27:51.59 13:56
311 165/200 605 Caroline Mancus 9 F Grosse Point Woods 27:51.63 13:56
312 166/200 339 Lisa Bean 40 F Midland MI 27:52.43 13:57
313 167/200 561 Audrey Deschryver 6 F Grand Rapids MI 27:57.65 13:59
314 147/167 544 Michael Watson 42 M Allen Park MI 28:03.35 14:02
315 168/200 602 Mary Mancus 41 F Grosse Point Woods 28:11.57 14:06
316 169/200 497 Anne Westphal 54 F Shelby Township MI 28:11.93 14:06
317 148/167 670 Joey Spate 7 M Boyne Falls MI 28:25.24 14:13
318 170/200 669 Jen Spate 36 F 28:25.75 14:13
319 171/200 355 Deb Coccoros 58 F Ann Arbor MI 28:34.78 14:18
320 172/200 362 Madeline Drake 55 F Ann Arbor MI 28:36.01 14:19
321 173/200 555 Gracie Rounds 8 F Boyne City MI 28:39.24 14:20
322 174/200 511 Julie Bryan 52 F Ballwin MO 28:48.23 14:25
323 175/200 498 Abby Whiteford 47 F Clarkston MI 28:49.47 14:25
324 176/200 356 Clare Cronley 4 F Geneva IL 29:31.82 14:46
325 149/167 357 John Cronley 36 M Geneva IL 29:32.14 14:47
326 150/167 648 Larry Hamel 58 M Mtn View CA 29:39.98 14:50
327 151/167 496 Benjamin Watson 2 M Midland MI 29:51.78 14:56
328 152/167 383 Richard Gorton 61 M Midland MI 29:53.05 14:57
329 153/167 476 Steven Schrumpf 55 M West Branch MI 30:07.48 15:04
330 177/200 472 Heather Sarkozi 32 F Westland MI 30:12.86 15:07
331 154/167 578 Lee Phillips 72 M Petoskey MI 30:18.28 15:10
332 178/200 695 Diane Nichols 66 F Petoskey MI 30:22.09 15:12
333 179/200 371 Bonnie Foltz 69 F Boyne City MI 30:23.09 15:12
334 180/200 364 Danielle Fahoome 18 F Novi MI 30:23.10 15:12
335 181/200 449 Becky Moran 50 F Novi MI 30:23.18 15:12
336 182/200 554 Sallie Rounds 6 F Boyne City MI 30:36.99 15:19
337 183/200 556 Christy Rounds 41 F Boyne City MI 30:37.18 15:19
338 155/167 702 Wells Meyer 6 M Chicago IL 30:59.39 15:30
339 184/200 479 Alyssa Sheean 12 F Kalamazoo MI 31:37.00 15:49
340 156/167 401 Adam Jesse 7 M Fenton MI 31:38.14 15:50
341 157/167 403 Neale Jesse 44 M Fenton MI 31:41.51 15:51
342 185/200 400 Abby Jesse 6 F Fenton MI 31:41.67 15:51
343 158/167 541 Robert Blair 63 M Brownstown MI 31:47.80 15:54
344 186/200 675 Nina Rand 27 F Houston TX 31:53.31 15:57
345 187/200 676 Maria Provenzano 24 F Santa Monica CA 32:06.07 16:04
346 188/200 677 Jo Ellen Provenzano 54 F Freeland MI 32:06.48 16:04
347 189/200 709 Leah Blenham 51 F 32:06.90 16:04
348 159/167 524 Michael Herblet 43 M Belmont MI 32:10.73 16:06
349 160/167 527 Nate Herblet 8 M Belmont MI 32:21.32 16:11
350 190/200 542 Betty Blair 63 F Brownstown MI 32:38.70 16:20
351 191/200 653 Victoria Wickens 18 F Boyne City MI 33:07.04 16:34
352 161/167 652 Steve Wickens 54 M Boyne City MI 33:07.28 16:34
353 192/200 664 Pat Nakofeczny 63 F Boyne City MI 34:02.26 17:02
354 193/200 409 Natalie Krentz 5 F Collegeville PA 34:03.54 17:02
355 162/167 576 Joseph Lo Cascio 17 M Mt Clemens MI 34:41.95 17:21
356 163/167 577 Gus Schlanbusch 17 M Mt Clemens MI 34:42.44 17:22
357 194/200 651 Denise Petoskey 38 F Petoskey MI 35:06.21 17:34
358 195/200 571 Kylan Moody 6 F Pearland TX 35:12.43 17:37
359 196/200 567 Kelly Moody 43 F Pearland TX 35:13.02 17:37
360 164/167 348 Ray Choi 45 M E. Lansing MI 35:21.06 17:41
361 165/167 437 Tommy McKay 16 M Grosse Pointe Wood 35:48.88 17:55
362 197/200 414 Susan L'Heureux 50 F Grosse Pointe Wood 35:49.01 17:55
363 198/200 434 Cindy McKay 49 F Grosse Pointe Wood 38:05.15 19:03
364 166/167 435 Doug McKay 50 M Grosse Pointe Wood 38:06.26 19:04
365 167/167 484 Reg Sprik 82 M Bellaire MI 38:08.35 19:05
366 199/200 402 Lesley Jesse 39 F Fenton MI 38:08.53 19:05
367 200/200 650 Garcia Medicine 7 F Petoskey MI 38:21.95 19:11




********** 2MILE AGE GROUP LIST **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 601 Morgan Posthuma 13 Ada MI 12:51.16 6:26

FEMALE AGE GROUP: 1 - 9
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 697 Tia Spence 9 East Jordan MI 16:13.50 8:07
2 553 Julia Scheffler 8 Rockford MI 16:46.43 8:24
3 415 Lexi Lajoice 8 Tawas City MI 17:17.68 8:39
4 626 Riley Milbrandt 7 Rochelle IL 18:43.68 9:22
5 634 Zoe Harmon 7 Boyne City MI 20:34.20 10:18
6 334 Natalie Aulicino 9 Northville MI 21:04.82 10:33
7 408 Madeline Krentz 8 Collegeville PA 21:26.23 10:44
8 584 Melissa Gyurich 9 Dewitt MI 22:20.66 11:11
9 613 Aurora Seelye 9 Boyne City MI 22:27.12 11:14
10 691 Danielle Pollak 8 Boyne MI 23:16.57 11:39
11 373 Lydia Frasz 6 Boyne City MI 23:24.20 11:43
12 682 Kinley Dandeneau 8 Elmira MI 23:34.77 11:48
13 375 Lucy Freemyer 8 Washington DC 25:22.15 12:42
14 443 Caroline Mitchell 5 Lakeland FL 25:22.99 12:42
15 446 Katherine Mitchell 9 Lakeland FL 25:24.28 12:43
16 529 Meghan Threlkeld 7 Bloomfield Hills MI 26:02.93 13:02
17 564 Elyse Deschryver 8 Grand Rapids MI 26:18.60 13:10
18 579 Gabrielle Bylski 8 Pinckney MI 26:27.85 13:14
19 605 Caroline Mancus 9 Grosse Point Woods 27:51.63 13:56
20 561 Audrey Deschryver 6 Grand Rapids MI 27:57.65 13:59
21 555 Gracie Rounds 8 Boyne City MI 28:39.24 14:20
22 356 Clare Cronley 4 Geneva IL 29:31.82 14:46
23 554 Sallie Rounds 6 Boyne City MI 30:36.99 15:19
24 400 Abby Jesse 6 Fenton MI 31:41.67 15:51
25 409 Natalie Krentz 5 Collegeville PA 34:03.54 17:02
26 571 Kylan Moody 6 Pearland TX 35:12.43 17:37
27 650 Garcia Medicine 7 Petoskey MI 38:21.95 19:11

FEMALE AGE GROUP: 10 - 14
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 601 Morgan Posthuma 13 Ada MI 12:51.16 6:26
2 585 Kayla Keane 13 East Jordan MI 13:33.19 6:47
3 589 Jenelle Roberts 13 Boyne Falls MI 14:30.14 7:16
4 532 Cody Zawada 11 White Lake MI 14:50.73 7:26
5 454 Madison Newman 11 Superior WI 16:02.72 8:02
6 510 Marie Bryan 10 Ballwin MO 16:19.24 8:10
7 687 Claudia Vondra 10 Mason MI 16:21.18 8:11
8 354 Tyla Coates 10 Boyne City MI 16:26.14 8:14
9 493 Megan Voigt 10 Roanoke VA 16:41.36 8:21
10 341 Abigail Bevilacqua 11 Bloomington IL 16:46.35 8:24
11 689 Hannah Rodenberger 13 Freemont MI 16:49.16 8:25
12 396 Mary Hermann 12 Chelsea MI 17:09.67 8:35
13 574 Briley Brogan 10 East Lansing MI 17:23.64 8:42
14 685 Molly Caveney 11 Clarendon Hills IL 17:24.18 8:43
15 596 Kaylee Koch 12 Springboro OH 17:53.85 8:57
16 424 Leiss Luyckx 12 Boyne City MI 18:00.68 9:01
17 594 Patricia Schimeck 14 Howell MI 18:21.62 9:11
18 369 Hailey Fogo 10 Boyne City MI 18:31.20 9:16
19 466 Katie Powell 12 Rogers AR 18:31.77 9:16
20 683 Keigan Dandeneau 10 Elmira MI 18:36.63 9:19
21 570 Kiernan Moody 10 Pearland TX 18:55.11 9:28
22 566 Annika Bergquist 10 Boyne City MI 19:58.98 10:00
23 365 Hannah Fahoome 12 Huntington Woods MI 20:05.33 10:03
24 340 Emily Benedetti 11 Boyne Falls MI 20:21.69 10:11
25 338 Chloe Bean 10 Midland MI 20:24.82 10:13
26 616 Madison Bates 10 Boyne City MI 21:22.36 10:42
27 659 Maria Cassem 12 Cedar MI 21:25.22 10:43
28 583 Allison Gyurich 11 Dewitt MI 22:16.77 11:09
29 693 Hannah Pollak 11 Boyne City MI 23:13.94 11:37
30 684 Myla Wolff 12 Dewitt MI 23:52.48 11:57
31 420 Lindsey Love 11 Jacksonville FL 24:14.47 12:08
32 394 Julia Hermann 10 Ann Arbor MI 25:14.63 12:38
33 374 Lilly Freemyer 10 Washington DC 25:19.67 12:40
34 531 Allie Zawada 12 White Lake MI 25:43.38 12:52
35 545 Madeline Watson 10 Allen Park MI 25:45.14 12:53
36 604 Madeleine Mancus 12 Grosse Point Woods 27:51.03 13:56
37 479 Alyssa Sheean 12 Kalamazoo MI 31:37.00 15:49

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 429 Michelle Manning 15 Novi MI 13:24.55 6:43
2 333 Kaitlyn Arnold 15 Jackson MI 13:43.58 6:52
3 573 Natalie Rose Brogan 16 East Lansing MI 13:48.68 6:55
4 427 Morgan Malloy 18 Novi MI 14:47.09 7:24
5 459 Mallory Owen 15 Jackson MI 15:08.56 7:35
6 387 Morgan Harding 17 Boyne City MI 15:51.71 7:56
7 500 Alexis Wilhelm 16 Boyne City MI 17:45.04 8:53
8 457 Meaghan Olger 18 Oscoda MI 17:46.12 8:54
9 413 Catie L'Heureux 18 Grosse Pointe Wood 17:49.03 8:55
10 436 Meredith McKay 18 Grosse Pointe Wood 17:49.05 8:55
11 625 Megan Caveney 16 Clarendon Hills MI 17:53.03 8:57
12 507 Denise Minier 16 Boyne City MI 18:03.59 9:02
13 1362 Becca Stoner 17 18:55.22 9:28
14 521 Isabel Talsma 19 Charlevoix MI 19:18.45 9:40
15 562 Autumn Luke 19 Wayne MI 19:36.46 9:49
16 518 Meredith Clank 15 Farmington Hills MI 19:54.66 9:58
17 502 Clare Williams 15 Ann Arbor MI 19:56.38 9:59
18 666 Katie Siroonian 15 Northville MI 20:26.84 10:14
19 619 Haley Breedveld 17 Saline MI 20:33.53 10:17
20 588 Allie Jennings 17 Lansing MI 20:48.94 10:25
21 364 Danielle Fahoome 18 Novi MI 30:23.10 15:12
22 653 Victoria Wickens 18 Boyne City MI 33:07.04 16:34

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 1273 Heidi Nicholas 22 Traverse City MI 14:30.60 7:16
2 559 Lauren Pachuta 22 Farmington Hills MI 15:38.52 7:50
3 610 Laura Potter 21 N. Muskegon MI 16:05.19 8:03
4 606 Emily Strazzinski 23 Boyne City MI 16:26.29 8:14
5 487 Kelli Streelman 23 Boyne City MI 17:18.67 8:40
6 1121 Samantha Bricker 23 Boyne City MI 17:35.56 8:48
7 453 Maggie Naffziger 23 Albany IN 19:01.11 9:31
8 700 Caroline D'Ambrogio 20 Midland MI 20:47.81 10:24
9 467 Marin Raymond 20 Fenton MI 21:27.58 10:44
10 471 Cherene Runians 20 Superior WI 22:06.72 11:04
11 499 Abby Whiteford 24 Clarkston MI 23:52.40 11:57
12 516 Megan Oswalt 21 Jenison MI 27:49.52 13:55
13 676 Maria Provenzano 24 Santa Monica CA 32:06.07 16:04

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 609 Sara Budzinskiy 25 Muskegon MI 15:50.32 7:56
2 379 Michelle Geibbs 25 Sheboygan Falls WI 17:18.42 8:40
3 475 Jenna Schrumpf 25 Bay City MI 17:46.01 8:54
4 419 Kelly Love 26 Davidson NC 19:44.91 9:53
5 485 Courtney Stewart 29 Boyne City MI 20:45.74 10:23
6 630 Danielle Kump 25 Davison MI 21:42.26 10:52
7 468 Sarah Raymond 27 Fenton MI 22:16.60 11:09
8 456 Jamie Olger 29 Okemos MI 23:15.68 11:38
9 675 Nina Rand 27 Houston TX 31:53.31 15:57

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 663 Danai Nakonelzny 30 Seattle WA 15:51.32 7:56
2 460 Kindra Padgett 32 Leslie MI 16:37.80 8:19
3 688 Katie Vondra 34 Mason MI 17:02.72 8:32
4 367 Danielle Fernandez 32 Las Vegas NV 17:38.55 8:50
5 458 Jamie Ortscheid 32 Davidson NC 19:44.64 9:53
6 480 Christina Simms 34 Forest Park IL 19:54.42 9:58
7 366 Melissa Falting 30 Boyne City MI 20:39.87 10:20
8 646 Katie Merrill 31 Saginaw MI 20:59.81 10:30
9 382 Stephanie Goodwin 34 Boyne Falls MI 24:43.90 12:22
10 514 Amy Bloch 34 Clinton Twp MI 24:49.85 12:25
11 472 Heather Sarkozi 32 Westland MI 30:12.86 15:07

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 552 Katy Scheffler 39 Rockford MI 14:41.39 7:21
2 638 Maria Eby 35 Northville MI 17:43.88 8:52
3 494 Rebecca Voigt 39 Roanoke VA 17:51.59 8:56
4 595 Stacey Koch 39 Springboro OH 17:53.81 8:57
5 631 Megan Anderson 38 Chicago IL 18:15.13 9:08
6 546 Danielle Watson 38 Allen Park MI 18:17.35 9:09
7 549 Kerry Parish-Philp 38 San Diego CA 19:50.41 9:56
8 399 Meredith Isenberg 38 South Bend IN 20:25.36 10:13
9 345 Tara Carlile 38 Warsaw IN 21:01.80 10:31
10 535 Karyn Kummer 37 Hamburg MI 22:42.97 11:22
11 694 Kerri Krafft 37 Canton MI 22:54.40 11:28
12 489 Crystal Thomas 35 Indianapolis IN 23:45.98 11:53
13 463 Heidi Peirce 36 Clarkston MI 23:52.38 11:57
14 482 Lynn Sparks 39 Boyne Falls MI 24:48.28 12:25
15 445 Jill Mitchell 39 Lakeland MI 25:23.71 12:42
16 376 Windsor Freemyer 39 Washington DC 25:26.56 12:44
17 517 Heather Humm 39 Kalamazoo MI 27:49.60 13:55
18 669 Jen Spate 36 28:25.75 14:13
19 651 Denise Petoskey 38 Petoskey MI 35:06.21 17:34
20 402 Lesley Jesse 39 Fenton MI 38:08.53 19:05

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 656 Debra Ososki Lutz 43 Grand Rapids MI 16:17.30 8:09
2 370 Sue Fogo 43 Boyne City MI 17:51.69 8:56
3 686 Debra Sutor 41 Arlington Heights M 19:17.33 9:39
4 433 Therese McClelland 44 Boyne City MI 19:50.75 9:56
5 543 Lisa Gandy 40 Midland MI 20:20.59 10:11
6 615 Kristin Bates 42 Boyne City MI 21:25.75 10:43
7 407 Carrie Krentz 40 Collegeville PA 21:26.31 10:44
8 470 Julie Root 44 Orchard Lake MI 21:40.34 10:51
9 528 Kristen Davey Herbl 43 Belmont MI 21:42.22 10:52
10 592 Kelly Schimeck 41 Howell MI 21:43.06 10:52
11 418 Rachel Lange 43 Boyne City MI 22:29.11 11:15
12 582 Colleen Kennedy 40 South Lyon MI 23:08.72 11:35
13 339 Lisa Bean 40 Midland MI 27:52.43 13:57
14 602 Mary Mancus 41 Grosse Point Woods 28:11.57 14:06
15 556 Christy Rounds 41 Boyne City MI 30:37.18 15:19
16 567 Kelly Moody 43 Pearland TX 35:13.02 17:37

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 1179 Muffie McCauley 49 Wolverine MI 15:58.68 8:00
2 696 Debbie Ripley 47 Grand Rapids MI 16:48.24 8:25
3 395 Julie Hermann 48 Chelsea MI 18:17.41 9:09
4 660 Lori Hall 48 Ann Arbor MI 18:46.12 9:24
5 523 Fran Talsma 48 Charlevoix MI 19:00.23 9:31
6 667 Colleen Siroonian 49 Northville MI 21:26.72 10:44
7 560 Becky Nohel 46 Boyne City MI 21:28.40 10:45
8 557 Colleen Pachuta 48 Farmington Hills MI 21:57.64 10:59
9 351 Patsy Clink 45 Elmira MI 25:05.82 12:33
10 668 Anne Brower 47 Dayton OH 26:47.96 13:24
11 498 Abby Whiteford 47 Clarkston MI 28:49.47 14:25
12 434 Cindy McKay 49 Grosse Pointe Wood 38:05.15 19:03

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 439 Kathi Miller 52 Boyne Falls MI 17:00.11 8:31
2 491 Nancy Vandenbroek 52 Bellaire MI 17:47.76 8:54
3 540 Sandy Bailey 53 Charlevoix MI 19:16.35 9:39
4 378 Lori Geibbs 51 Boyne City MI 20:19.12 10:10
5 620 Nancy Niemela 52 Ann Arbor MI 21:02.05 10:32
6 1361 Jennie Moody 51 22:15.86 11:08
7 1360 Carol Moody 54 22:20.62 11:11
8 643 Debbie Tamez 51 Bourbonnais IL 22:30.48 11:16
9 486 Kari Streelman 50 Boyne City MI 22:57.52 11:29
10 708 Stacey Breedveau 53 Saline MI 23:47.02 11:54
11 519 Kim Weber 52 Springboro OH 26:48.17 13:25
12 497 Anne Westphal 54 Shelby Township MI 28:11.93 14:06
13 511 Julie Bryan 52 Ballwin MO 28:48.23 14:25
14 449 Becky Moran 50 Novi MI 30:23.18 15:12
15 677 Jo Ellen Provenzano 54 Freeland MI 32:06.48 16:04
16 709 Leah Blenham 51 32:06.90 16:04
17 414 Susan L'Heureux 50 Grosse Pointe Wood 35:49.01 17:55

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 385 Linda Halford 56 Conway MI 18:48.98 9:25
2 411 Debbie Kuhn 57 Boyne City MI 19:05.08 9:33
3 465 Sheryl Pomerance 55 West Bloomfield MI 19:05.29 9:33
4 495 Diane Wallen 55 Novi MI 20:08.91 10:05
5 331 Kathie Albring 58 East Jordan MI 23:40.92 11:51
6 344 Patricia Burnell 57 Bellaire MI 24:35.11 12:18
7 679 Mary Wakefield 56 Ann Arbor MI 26:28.75 13:15
8 355 Deb Coccoros 58 Ann Arbor MI 28:34.78 14:18
9 362 Madeline Drake 55 Ann Arbor MI 28:36.01 14:19

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 490 Carolyn Thomson 63 Boyne City MI 17:48.74 8:55
2 681 Shiela Blough 62 Saline MI 24:57.66 12:29
3 431 Linda Martens 60 Oak Park IL 26:28.72 13:15
4 542 Betty Blair 63 Brownstown MI 32:38.70 16:20
5 664 Pat Nakofeczny 63 Boyne City MI 34:02.26 17:02

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 695 Diane Nichols 66 Petoskey MI 30:22.09 15:12
2 371 Bonnie Foltz 69 Boyne City MI 30:23.09 15:12

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 641 Eric Buday 17 Charlevoix MI 11:04.49 5:33

MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 444 Greysen Mitchell 9 E. Lyme CT 14:49.30 7:25
2 438 Joey Milbrandt 9 Springfield IL 16:17.78 8:09
3 654 Adam Paga 8 Boyne City MI 16:53.88 8:27
4 426 Clifton Maginity 9 Boyne City MI 17:11.85 8:36
5 451 Ethan Nachazel 7 East Jordan MI 17:47.14 8:54
6 706 Pete Calcuterra 8 Boyne City MI 18:36.43 9:19
7 501 Corben Wilhelm 9 Boyne City MI 18:53.89 9:27
8 569 Claedon Moody 8 Pearland TX 18:54.19 9:28
9 547 Trenton Gasco 9 Boyne City MI 18:54.23 9:28
10 611 Paul Schimeck 9 Brighton MI 19:19.66 9:40
11 617 Jacob Ager 9 Boyne City MI 20:03.64 10:02
12 587 Evan Jennings 9 Lansing MI 20:49.62 10:25
13 346 Tucker Carlile 7 Warsaw IN 21:01.46 10:31
14 405 Colin Kimball 6 Hampton NH 21:46.59 10:54
15 633 Dominick Baugh 9 Boyne City MI 23:02.05 11:32
16 600 William Sottrel 9 Grosse Point Woods 24:47.40 12:24
17 447 Matthew Mitchell 7 Lakeland FL 25:20.95 12:41
18 670 Joey Spate 7 Boyne Falls MI 28:25.24 14:13
19 496 Benjamin Watson 2 Midland MI 29:51.78 14:56
20 702 Wells Meyer 6 Chicago IL 30:59.39 15:30
21 401 Adam Jesse 7 Fenton MI 31:38.14 15:50
22 527 Nate Herblet 8 Belmont MI 32:21.32 16:11

MALE AGE GROUP: 10 - 14
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 642 Jackson Buday 14 Charlevoix MI 11:51.39 5:56
2 661 Kevin Hall 13 Ann Arbor MI 12:44.63 6:23
3 358 Flynn Darby 13 Alto MI 13:12.85 6:37
4 368 Garrett Fogo 13 Boyne City MI 13:27.37 6:44
5 342 Joseph Bevilacqua 13 Bloomington IL 13:28.63 6:45
6 388 Gabe Hawley 13 East Jordan MI 13:35.09 6:48
7 580 Noah Bylski 12 Pinckney MI 13:45.07 6:53
8 658 Mario Cassem 13 Cedar MI 14:02.33 7:02
9 417 Kevin Lange 14 Boyne City MI 14:08.40 7:05
10 332 Matthew Albring 12 Delta OH 14:08.76 7:05
11 428 Alex Manning 13 Novi MI 14:10.22 7:06
12 530 Will Threlkeld 11 Bloomfield Hills MI 14:23.86 7:12
13 393 Jake Hermann 12 Ann Arbor MI 14:28.72 7:15
14 624 Aaron Kruzel 12 Brighton MI 14:37.82 7:19
15 412 Brian L'Heureux 14 Grosse Pointe Wood 15:02.58 7:32
16 508 Riley Minier 10 Boyne City MI 15:12.11 7:37
17 347 Jonathon Choi 12 E. Lansing MI 15:17.70 7:39
18 568 Cohen Moody 12 Pearland TX 15:45.39 7:53
19 349 Nathan Choi 10 E. Lansing MI 15:53.46 7:57
20 416 Josh Lange 12 Boyne City MI 15:59.05 8:00
21 343 Noah Bevilacqua 10 Bloomington IL 15:59.47 8:00
22 575 Peyton Brogan 12 East Lansing MI 16:17.22 8:09
23 581 Jared Bylski 10 Pinckney MI 16:23.79 8:12
24 492 Andrew Voigt 12 Roanoke VA 16:41.31 8:21
25 534 Duncan Kummer 11 Hamburg MI 17:04.51 8:33
26 423 Lane Luyckx 14 Boyne City MI 17:10.93 8:36
27 665 David Siroonian 12 Northville MI 17:54.45 8:58
28 481 Hunter Sparks 10 Boyne Falls MI 17:55.30 8:58
29 506 Rich Gosnell 14 St Claire Shores MI 18:11.17 9:06
30 505 Zach Gosnell 14 St Claire Shores MI 18:23.79 9:12
31 337 Carter Bean 10 Midland MI 18:26.66 9:14
32 644 Joey Hickman 11 Petoskey MI 18:28.09 9:15
33 512 Josh Milbrandt 12 Springfield IL 18:33.61 9:17
34 662 Kyle Hall 10 Ann Arbor MI 18:45.89 9:23
35 525 Sammy Talsma 10 Charlevoix MI 18:52.27 9:27
36 632 Joseph Baugh 10 Boyne City MI 20:03.57 10:02
37 699 Brendan Holbrook 11 Midland MI 20:38.66 10:20
38 586 Tyler Jennings 12 Lansing MI 20:50.48 10:26
39 422 Landon Luyckx 10 Boyne City MI 20:56.04 10:29
40 692 Jackson Pollak 10 Boyne City MI 21:15.38 10:38
41 380 Jacob Goodwin 12 Boyne Falls MI 21:31.48 10:46
42 526 Trey Herblet 10 21:41.50 10:51
43 509 David Bryan 12 Ballwin MO 22:52.85 11:27
44 690 Jacob Amesburg 10 Rockford MI 23:14.20 11:38
45 598 Christian Sottrel 13 Grosse Point Woods 23:35.62 11:48
46 599 Alexander Sottrel 11 Grosse Point Woods 27:51.59 13:56

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 641 Eric Buday 17 Charlevoix MI 11:04.49 5:33
2 640 Andrew Plude 16 Charlevoix MI 11:24.93 5:43
3 513 Eric Milbrandt 16 11:32.64 5:47
4 389 Luke Hawley 16 East Jordan MI 11:37.90 5:49
5 672 Mitchell Hoffman 15 Hemlock MI 12:06.41 6:04
6 410 Dan Krudy 18 Johannsburg MI 13:38.42 6:50
7 442 William Miller 15 Boyne Falls MI 14:15.46 7:08
8 404 Adam Kay 16 Westland MI 14:44.52 7:23
9 392 Jack Hermann 19 Chelsea MI 15:43.73 7:52
10 515 Mitchell Carlson 15 Boyne City MI 18:44.24 9:23
11 565 Ryan Luke 19 Wayne MI 19:36.53 9:49
12 622 Luke Mykdenke 16 Ann Arbor MI 19:37.23 9:49
13 397 Noah Hermann 19 Chelsea MI 22:10.73 11:06
14 576 Joseph Lo Cascio 17 Mt Clemens MI 34:41.95 17:21
15 577 Gus Schlanbusch 17 Mt Clemens MI 34:42.44 17:22
16 437 Tommy McKay 16 Grosse Pointe Wood 35:48.88 17:55

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 478 Evan Seigerman 21 West Bloomfield MI 13:32.70 6:47
2 607 Brenton Fitzpatrick 22 Boyne City MI 13:36.68 6:49
3 384 Jordon Gougeon 24 Clarkston MI 15:36.42 7:49
4 377 Adam Friedrich 24 Boyne City MI 15:52.53 7:57
5 563 William Luke 20 Wayne MI 18:41.92 9:21
6 450 Kevin Mulder 21 Clarkston MI 19:52.25 9:57
7 455 Spencer Newman 21 Superior WI 22:06.98 11:04

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 707 Andrey Budzinskiy 26 Whitehall MI 14:49.42 7:25
2 538 Aaron Theodore 29 Boyne City MI 14:58.25 7:30
3 608 Oleg Budzinskiy 25 Whitehall MI 15:28.32 7:45
4 636 Derek Sprik 29 Yorktown 16:49.48 8:25
5 488 Ryan Sylvester 26 Davidson NC 17:45.12 8:53

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 474 Carlos Sarmiento 30 Brooklyn NY 13:41.07 6:51
2 483 Ryan Spike 34 Ada MI 16:13.93 8:07
3 353 Harvey Coates 33 Boyne City MI 16:55.91 8:28
4 537 Doug Black 31 Romulus MI 17:41.92 8:51
5 473 Keith Sarkozi 31 Westland MI 20:56.51 10:29
6 629 Jonathon Jury 30 Davison MI 21:42.24 10:52
7 350 William Church Ii 32 Boyne City MI 22:09.22 11:05
8 381 Luke Goodwin 34 Boyne Falls MI 24:05.99 12:03
9 504 Tim Ortscheid 31 Davidson NC 24:14.60 12:08
10 674 Clint Rand 30 Houston TX 26:55.34 13:28

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 336 Bob Bean 38 Midland MI 14:52.24 7:27
2 645 Roger Coates 36 Boyne City MI 16:26.13 8:14
3 550 Joel Scheffer 39 Rochford MI 16:45.86 8:23
4 464 Mike Phelps 36 Grand Haven MI 17:23.22 8:42
5 639 Brad Eby 35 Northville MI 17:43.52 8:52
6 520 Jeff Kominski 35 Ann Arbor MI 18:17.81 9:09
7 705 Randy Calcaterra 36 Boyne City MI 19:07.89 9:34
8 618 Todd Ager 36 Boyne City MI 19:59.72 10:00
9 612 Stephen Seelye 35 Boyne City MI 22:43.97 11:22
10 548 John Snyder 37 Boyne City MI 22:47.50 11:24
11 448 Michael Mitchell 39 Lakeland FL 25:22.76 12:42
12 357 John Cronley 36 Geneva IL 29:32.14 14:47

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 398 Steven Hermann 43 Ann Arbor MI 14:16.09 7:09
2 551 Jay Heydenburg 41 Comstock Park MI 14:41.36 7:21
3 678 Pete Roessler 44 Grand Rapids MI 16:47.69 8:24
4 698 Aaron Spence 43 Comstock Park MI 16:48.25 8:25
5 628 Butch Milbrandt 42 Rochelle IL 18:47.99 9:24
6 597 Michael Sottrel 43 Grosse Point Woods 18:54.97 9:28
7 591 Steven Schimeck 44 Howell MI 19:35.12 9:48
8 603 Christopher Mancus 40 Grosse Point Woods 20:58.92 10:30
9 536 Mark Gandy 42 Midland MI 21:21.28 10:41
10 590 Micki McHugh 40 Boyne City MI 22:37.09 11:19
11 372 Chris Frasz 43 Boyne City MI 23:24.26 11:43
12 544 Michael Watson 42 Allen Park MI 28:03.35 14:02
13 403 Neale Jesse 44 Fenton MI 31:41.51 15:51
14 524 Michael Herblet 43 Belmont MI 32:10.73 16:06

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 441 Mike Miller 47 Boyne Falls MI 12:34.14 6:18
2 390 Rick Hawley 46 East Jordan MI 12:42.36 6:22
3 430 Terry Manning 49 Novi MI 16:05.07 8:03
4 635 Scott Halford 48 Alanson MI 16:56.39 8:29
5 391 David Hermann 47 Chelsea MI 19:15.09 9:38
6 359 Kevin Daugherty 46 Boyne City MI 20:12.06 10:07
7 701 Arnold D'Ambrogio 45 Midland MI 20:48.76 10:25
8 348 Ray Choi 45 E. Lansing MI 35:21.06 17:41

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 539 Keith Bailey 53 Charlevoix MI 17:36.52 8:49
2 522 Sam Talsma 51 Charlevoix MI 18:54.03 9:28
3 671 Jay Smith 54 Boyne City MI 20:29.06 10:15
4 421 Jim Luyckx 50 Boyne City MI 20:59.85 10:30
5 621 Crest Mykdenke 53 Ann Arbor MI 21:03.51 10:32
6 649 Bob Berg 52 Key Largo FL 22:41.54 11:21
7 558 Greg Pachuta 52 Farmington Hills MI 23:47.21 11:54
8 652 Steve Wickens 54 Boyne City MI 33:07.28 16:34
9 435 Doug McKay 50 Grosse Pointe Wood 38:06.26 19:04

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 1118 David Bricker 59 Boyne City MI 17:34.85 8:48
2 503 Don Yeatts 58 Ann Arbor MI 18:49.78 9:25
3 361 Dee Drake 55 Ann Arbor MI 19:32.16 9:47
4 623 Joe Wolf 57 Clarkston MI 20:29.14 10:15
5 680 Tom Wakefield 56 Ann Arbor MI 25:13.24 12:37
6 648 Larry Hamel 58 Mtn View CA 29:39.98 14:50
7 476 Steven Schrumpf 55 West Branch MI 30:07.48 15:04

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 452 Douglas Naffziger 60 Albany IN 19:00.87 9:31
2 655 Steve Goch 63 Clarkston MI 21:26.87 10:44
3 533 Bill Binder 62 Boyne City MI 22:42.92 11:22
4 383 Richard Gorton 61 Midland MI 29:53.05 14:57
5 541 Robert Blair 63 Brownstown MI 31:47.80 15:54

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 432 Richard Martens 65 Oak Park IL 25:13.59 12:37

MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place No. Name Age City/state Finish Pace
===== ==== =================== === =================== ======== =====
1 363 Jim Elzinga 74 Conway MI 16:25.14 8:13
2 647 Sam Merrill 99 Saginaw MI 21:03.18 10:32
3 572 Bob Esford 83 Petoskey MI 24:21.92 12:11
4 578 Lee Phillips 72 Petoskey MI 30:18.28 15:10
5 484 Reg Sprik 82 Bellaire MI 38:08.35 19:05

Boyne City, MI
Provided by 3disciplines.com