ISLAND LAKE TRIATHLON

back to results

May. 29, 2010

ISLAND LAKE TRIATHLON
BRIGHTON, MI
Provided by Race Services


OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 1 24 Bradley Gregorka 27 1 22:38 1:04 5 1:02:39 0:35 2 38:01 2:04:56
5/29/2010 4:50PM


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 22 104 Kori Martini 33 4 31:35 1:22 1 1:09:29 1:22 4 46:10 2:29:57
5/29/2010 4:50PM

OLYMPIC MALE MASTERS
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 8 7 Jonathan Bennett 41 4 27:20 1:12 1 1:05:57 2:17:28

OLYMPIC FEMALE MASTERS
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 53 6 Julie Bedford 45 1 33:47 2:14 1 1:15:52 1:32 1 52:16 2:45:40

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 64 2 Matthew Allgeier 18 1 32:22 1:33 1 1:17:03 1:11 1 59:45 2:51:52

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 98 60 Kate Sims 17 1 36:57 3:12 2 1:33:52 1:36 2 1:00:38 3:16:13
2 104 90 Brittany Goodwillie 19 2 38:45 13:48 1 1:32:45 2:10 1 52:41 3:20:08


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 2 51 Gregory Reznich 24 1 23:08 1:16 1 1:01:55 0:37 1 39:15 2:06:10
2 27 92 Brian Gregorka 21 2 26:01 1:06 2 50:59 2:31:48
3 51 112 Christopher Reznich 21 3 29:18 1:26 2 1:17:16 0:45 3 56:40 2:45:23
4 109 James Payne 24 4 35:24 2:05 3 1:19:11 1:19

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 112 101 Jacklyn Leow 20 1 50:27 2:06 1 1:32:42 2:14 1 1:04:39 3:32:06

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 67 Mark Villwock 28 1 27:08 1:42 1 1:01:15 0:51 1 36:59 2:07:53
2 10 8 Doug Bishop 26 5 29:25 0:58 4 1:07:47 0:55 5 41:25 2:20:27
3 14 15 Benjamin Dickie 29 4 28:32 2:32 5 1:10:43 1:04 4 40:37 2:23:27
4 16 86 Peter Duesing 25 6 29:26 1:27 8 1:14:31 1:12 2 39:20 2:25:55
5 19 47 Jeff Plotzke 27 2 27:39 1:42 2 1:05:11 1:24 9 51:55 2:27:49
6 20 5 Brian Bartek 28 7 31:55 1:17 3 1:07:07 0:45 6 47:39 2:28:41
7 40 70 Brian Walsh 27 9 34:42 1:20 6 1:12:23 1:43 7 49:32 2:39:39
8 45 45 Scott Perugia 28 3 27:43 1:36 9 1:18:48 1:47 10 52:01 2:41:53
9 46 61 Matthew Smith 26 8 34:26 1:53 7 1:13:57 1:04 8 50:45 2:42:04
10 48 98 Gregory King 26 13 41:46 2:09 10 1:19:12 0:41 3 39:50 2:43:36
11 72 85 Noah Canvasser 27 10 34:47 4:11 11 1:19:24 2:21 11 54:08 2:54:49
12 75 102 Jared Lynch 29 11 36:01 3:46 12 1:20:00 1:58 12 54:12 2:55:55
13 107 115 Bret Scott 25 12 36:26 3:27 13 1:40:41 1:02 13 1:02:00 3:23:34

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 36 4 Christina Barlage 26 1 29:26 1:32 1 1:13:50 1:44 3 52:27 2:38:57
2 42 99 Karen Kinnaman 26 2 32:12 2:01 2 1:20:41 1:52 1 43:54 2:40:38
3 43 108 Erin Patton 27 3 32:12 2:00 3 1:20:42 1:51 2 43:54 2:40:38
4 83 73 Heather Woolls 26 6 42:49 2:36 4 1:22:49 1:04 4 55:57 3:05:12
5 102 79 Telia Anderson 29 4 33:56 5:36 6 1:39:25 1:50 5 58:04 3:18:49
6 105 34 Sarah Langhorst 25 5 41:15 3:41 5 1:32:03 1:38 6 1:02:14 3:20:49


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 5 48 Ryan Rau 30 1 26:32 0:49 1 1:01:15 0:45 1 39:49 2:09:08
2 32 114 Brad Scheck 33 2 27:25 1:51 3 1:14:03 1:51 6 51:41 2:36:49
3 35 35 Thomas Larose Jr 31 4 31:48 2:24 4 1:16:40 1:15 4 46:38 2:38:43
4 41 95 Ryan Inks 30 5 32:24 1:50 6 1:18:38 1:11 3 45:48 2:39:49
5 56 32 Gerald Kowalewski 30 9 42:41 2:24 2 1:13:34 1:59 2 45:38 2:46:15
6 61 94 Jack Hund 34 7 35:34 2:18 7 1:22:18 1:01 5 50:08 2:51:17
7 66 68 Nicolas Vinot 30 3 29:29 3:59 5 1:16:49 1:47 8 1:00:24 2:52:25
8 77 54 Irwan Salim 34 6 33:50 2:32 8 1:23:56 1:01 7 56:34 2:57:50
9 103 19 Paul Fulton 31 8 36:38 4:20 9 1:25:59 2:58 9 1:09:31 3:19:23

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 49 39 Amelia Moshier 31 2 30:06 2:03 1 1:13:34 1:27 3 57:26 2:44:33
2 67 55 Wendy Sanders 34 1 24:36 2:38 2 1:23:00 1:35 4 1:01:03 2:52:51
3 70 27 Kathleen Hosmer 32 3 32:43 2:02 3 1:24:05 1:06 2 53:41 2:53:36
4 78 11 Melissa Christensen 33 5 40:00 1:30 4 1:26:20 1:33 1 53:13 3:02:35
5 94 56 Comilla Sasson 31 4 37:56 4:11 5 1:26:21 1:24 5 1:02:10 3:12:00
6 114 72 Lauryn Williams 32 6 40:55 3:59 6 1:38:07 2:38 7 1:19:46 3:45:24
7 115 78 Rianna Amolsch 31 7 52:03 3:35 7 1:38:38 2:58 6 1:08:22 3:45:35


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 3 13 Joseph Deighan 39 1 23:46 1:08 1 1:01:27 0:43 2 39:44 2:06:46
2 6 165 Roman Krzyzanowski 39 8 29:54 1:02 2 1:03:31 0:35 1 38:18 2:13:18
3 7 53 Nathan Russell 38 2 24:33 1:20 4 1:05:45 0:57 3 44:01 2:16:34
4 9 10 Matthew Buese 36 6 27:49 1:11 3 1:05:39 0:52 4 44:53 2:20:21
5 12 64 Donovan Stec 37 5 25:40 1:16 6 1:07:21 0:49 6 47:10 2:22:14
6 21 25 Brian Grzyb 39 11 32:59 1:51 5 1:06:08 1:09 7 47:25 2:29:31
7 25 103 Brett Martin 36 3 24:37 2:49 7 1:12:04 1:20 11 50:19 2:31:08
8 28 87 Matt Durflinger 39 4 25:34 1:27 9 1:15:31 1:05 8 48:28 2:32:03
9 50 88 Timothy Fox 39 7 29:16 2:40 15 1:21:24 1:55 10 49:56 2:45:10
10 52 62 Joseph Sparacino 36 14 36:20 2:42 11 1:18:15 1:39 5 46:45 2:45:38
11 55 30 Corey Knight 37 12 33:22 3:48 8 1:13:22 2:07 14 53:28 2:46:05
12 58 116 Robert Skorupski 38 9 29:58 2:45 14 1:20:21 2:54 13 50:59 2:46:56
13 59 370 Stacey Brett 36 13 35:17 2:37 10 1:17:14 1:22 12 50:29 2:46:56
14 60 93 T Hernandez 36 10 30:07 2:46 16 1:23:18 2:08 9 49:08 2:47:25
15 82 12 Bret Davis 36 15 37:46 1:52 13 1:18:59 1:40 18 1:04:34 3:04:49
16 91 33 Ryan Lake 38 17 42:20 3:38 18 1:24:59 1:46 15 58:31 3:11:13
17 95 20 Evan Gaertner 35 18 46:38 2:19 12 1:18:25 1:59 17 1:03:41 3:13:00
18 96 110 Christopher Peck 39 16 38:03 6:51 17 1:24:36 2:27 16 1:03:13 3:15:08

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 26 41 Cristina Noble 36 1 32:48 1:05 1 1:11:27 0:42 1 45:11 2:31:11
2 44 40 Carla Murphy 36 3 34:18 2:44 2 1:14:56 1:22 2 47:30 2:40:48
3 86 76 Erin Adams 36 4 36:50 1:35 3 1:23:39 1:24 3 1:03:57 3:07:24
4 97 82 Michelle Brainard 37 2 33:57 2:43 4 1:27:45 1:18 4 1:09:56 3:15:37
5 117 96 Christine Jacobson 37 5 44:53 7:56 5 1:39:18 5:07 5 1:17:24 3:54:36


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 11 387 Zoltan Suranyi 42 2 26:03 1:01 1 1:07:31 0:39 5 46:22 2:21:34
2 13 113 Stuart Riley 42 5 29:37 1:46 5 1:08:51 0:56 1 42:11 2:23:20
3 15 23 Glenn Goodman 44 4 28:45 1:24 3 1:08:15 1:05 4 45:53 2:25:20
4 17 63 Kevin Stanley 40 9 32:09 1:15 2 1:07:48 0:51 3 44:36 2:26:36
5 18 52 Daniel Rosenberg 40 3 26:33 1:52 6 1:11:08 0:59 6 46:39 2:27:09
6 30 14 Michael Dergis 40 7 31:04 1:32 8 1:11:35 1:51 7 47:21 2:33:22
7 33 18 Ken Flory 42 11 33:35 2:36 4 1:08:30 1:40 8 50:56 2:37:15
8 54 97 Michael Kell 40 10 53:48 2:46:00
9 57 75 Brian Zybura 41 10 33:05 2:30 14 59:03 2:46:21
10 62 31 Ted Kolp 42 12 34:15 2:14 12 1:17:14 0:52 12 56:44 2:51:18
11 63 117 Martin Spees 41 1 25:45 2:15 11 1:14:55 1:57 19 1:06:28 2:51:18
12 68 389 Des Rafferty 43 8 31:11 3:37 10 1:14:31 2:45 15 1:01:06 2:53:08
13 69 46 Thomas Pierce 41 16 36:16 4:02 9 1:12:43 1:53 13 58:18 2:53:10
14 71 379 David Rettell 44 6 30:40 2:51 13 1:18:11 1:33 16 1:01:26 2:54:40
15 73 1 David Adler 43 18 37:10 47:08 2 42:21 2:54:52
16 76 382 Gregg Iddings 42 13 34:53 3:14 7 1:11:13 2:15 18 1:05:41 2:57:14
17 79 119 Dennis Younkin 43 19 43:08 3:40 15 1:20:12 2:42 9 53:22 3:03:02
18 80 287 David Marshall 41 17 36:25 1:57 14 1:19:28 2:06 17 1:03:48 3:03:42
19 89 80 Carl Boehlert 41 20 45:28 2:35 17 1:24:18 0:49 11 56:18 3:09:27
20 106 69 Jaime Viteri 42 14 35:35 2:23 16 1:21:42 2:30 21 1:20:31 3:22:39
21 111 77 Jamail Aikens 44 15 35:59 4:17 18 1:28:15 3:35 20 1:19:49 3:31:54
22 118 252 Brian Eells 44 21 51:34 3:37 19 1:44:05 1:16 22 1:22:33 4:03:05

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 116 29 Shaina Johnson 40 1 45:22 6:01 1 1:32:25 2:48 1 1:25:46 3:52:21


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 23 378 Bill Berghoff 46 2 29:01 1:44 2 1:11:35 1:19 1 47:12 2:30:50
2 29 383 Peter Ludwig 47 4 30:22 1:47 1 1:11:01 1:15 2 47:57 2:32:19
3 74 385 John Hurbis 46 5 31:48 3:05 3 1:15:43 1:57 6 1:03:08 2:55:40
4 81 44 Durai Palanivelu 46 1 28:03 2:34 5 1:24:21 1:56 7 1:07:16 3:04:08
5 87 58 Stephen Schon 49 6 36:32 2:52 6 1:26:34 1:46 5 1:00:31 3:08:13
6 88 81 Jeffrey Brainard 45 3 29:21 12:05 8 1:27:28 1:38 4 57:53 3:08:25
7 92 37 Bryan Mahlmeister 45 8 39:24 1:12 4 1:16:57 1:27 8 1:12:43 3:11:41
8 93 3 Steven Ball 49 7 38:59 5:14 7 1:26:42 3:08 3 57:41 3:11:41

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 31 120 Paul Zieske 50 3 34:09 2:15 3 1:10:30 1:17 2 46:52 2:35:02
2 34 111 Kenneth Price 53 5 34:25 3:55 4 1:12:34 1:51 1 45:07 2:37:50
3 37 21 Greg Glowicki 54 2 34:03 2:15 2 1:09:11 1:14 5 52:45 2:39:25
4 39 26 Thomas Hines 50 7 36:07 2:11 1 1:08:33 1:17 3 51:27 2:39:33
5 65 91 Bob Grace 53 6 34:35 2:41 6 1:20:42 1:19 4 52:39 2:51:53
6 84 100 Terry Kruse 51 1 30:06 6:07 6 1:01:28 3:05:36
7 99 9 Peter Bowen 54 4 34:19 4:15 7 1:28:09 1:56 7 1:08:48 3:17:26
8 100 107 Scott Pajtas 50 9 40:41 1:49 5 1:16:23 2:41 8 1:16:27 3:17:59
9 109 371 Mark Canvasser 50 8 36:14 3:49 8 1:28:23 2:34 9 1:19:13 3:30:10

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 24 65 Richard Straub 56 1 33:16 1:02 1 1:11:16 0:39 1 44:46 2:30:56
2 38 57 James Scholl 57 2 1:16:30 0:59 2 51:36 2:39:30
3 101 118 Kent Walton 57 3 36:19 2:41 3 1:21:54 1:48 3 1:15:20 3:18:00
4 110 84 David Canvasser 56 2 36:13 3:49 4 1:28:20 2:38 4 1:19:15 3:30:12
5 119 36 Dicron Mahakian 57 4 47:20 5:05 5 1:49:50 2:53 5 1:23:50 4:08:56


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 85 105 Karen Matrille 57 1 38:18 3:34 1 1:27:57 1:43 1 54:31 3:06:01

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 99
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 47 16 Jim Donaldson 66 1 32:48 1:36 1 1:07:30 1:17 1 59:27 2:42:36
2 90 74 Wayne Zimmerman 68 3 41:03 3:40 2 1:23:13 2:17 2 1:00:17 3:10:28
3 108 89 Michael Gondek 61 3 1:25:46 3:25 3 1:14:21 3:29:36
4 113 49 Richard Reaume 61 2 35:55 4:51 4 1:32:05 3:55 4 1:16:30 3:33:14

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

OLYMPIC RELAY RESULTS
Place Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Penalty Final
===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 Bey, Vincent, Vincent 1 21:59 0:41 1 1:10:13 0:33 1 49:05 2:22:29




SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 1 146 Brian Francis 43 2 12:57 0:56 1 30:11 0:49 3 19:29 1:04:19
5/29/2010 10:36PM


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 11 123 Kelly Bennett 35 3 14:23 1:47 3 34:20 1:06 2 22:27 1:14:01
5/29/2010 10:36PM

SPRINT MALE MASTERS
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 190 Louis Probst 45 1 13:00 0:51 2 33:07 0:46 6 21:56 1:09:38

SPRINT FEMALE MASTERS
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 45 129 Kris Caterino 41 3 16:29 1:28 3 37:07 0:49 4 24:46 1:20:38


SPRINT MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 2 184 Ryan Petry 19 1 13:54 0:51 1 33:22 0:39 2 18:32 1:07:17
2 15 124 Matthew Bienick 19 9 18:20 1:02 3 35:23 0:39 3 20:10 1:15:32
3 17 323 Scott Robbins 19 8 17:26 1:24 2 34:39 0:56 4 21:24 1:15:46
4 26 388 Emkio Dirlikov 12 5 16:21 0:36 4 36:41 0:58 6 23:08 1:17:41
5 48 276 Kyle Johnson 19 2 15:21 2:14 6 40:22 1:02 5 22:01 1:20:57
6 52 293 Pip Meyer 10 1 11:43 1:21:42
7 61 271 Joshua Hohner 18 7 17:12 1:29 5 39:24 1:15 7 24:09 1:23:27
8 146 291 Jasper Meyer 14 6 17:09 2:15 7 46:36 0:39 9 29:53 1:36:30
9 151 334 Austin Simmons 16 3 15:25 4:03 8 48:15 1:03 8 28:22 1:37:06
10 188 294 Yan Meyer 11 11 21:59 1:47 9 48:28 1:52 10 30:25 1:44:29
11 195 336 Parker Simmons 18 4 16:15 3:23 10 50:55 0:41 12 35:34 1:46:46
12 208 176 Grant Mc Elwain 15 12 26:38 1:42 11 51:24 1:30 11 31:55 1:53:07
13 219 292 Jake Meyer 15 10 21:38 3:44 12 51:44 0:45 13 42:07 1:59:56

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 133 328 Sarah Schaidle 19 1 19:29 2:47 1 43:29 0:59 1 27:49 1:34:31
2 214 298 Mariam Mroueh 17 2 25:15 3:44 2 57:24 1:15 2 28:19 1:55:55

SPRINT MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 5 381 Matt Smiarowski 23 1 15:18 1:01 1 34:04 0:39 1 19:37 1:10:37
2 21 152 David Hawkins 24 2 15:54 2:31 2 34:22 1:25 3 22:34 1:16:45
3 55 244 Steven Chick 21 7 20:57 2:33 2 20:05 1:22:29
4 65 306 Rich Otto 21 3 15:57 3:03 3 37:48 1:28 5 26:04 1:24:18
5 75 249 Christopher Daigneault 23 4 16:02 2:05 4 39:12 1:00 7 27:28 1:25:45
6 86 199 Jacob Shecter 20 5 16:38 2:06 5 39:50 1:51 6 27:28 1:27:51
7 87 274 Mrinal Iyer 24 6 17:15 3:38 6 41:31 1:15 4 24:16 1:27:54
8 226 373 Anthony Jenkins 21 8 45:44 3:28 7 43:49 1:09 8 34:19 2:08:27


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 89 181 Kristina Navas 22 1 15:09 1:37 1 42:03 0:34 2 28:45 1:28:07
2 132 327 Emily Schaidle 21 3 19:29 2:46 2 43:29 1:00 1 27:49 1:34:31
3 215 353 Jennifer Walker 24 2 15:19 2:07 5 1:06:06 1:03 4 31:56 1:56:29
4 220 251 Brigitte Degraaf 22 5 24:59 4:03 3 59:28 1:24 3 31:33 2:01:24
5 231 312 Jaclyn Polen 21 4 22:53 3:59 4 1:05:17 1:07 5 47:42 2:20:57

SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 9 179 Ryan Molloy 29 5 17:12 1:45 1 34:18 0:38 1 20:02 1:13:53
2 28 284 Tim Maday 26 1:17:51
3 33 189 Jason Priebe 26 3 17:09 1:12 3 37:30 0:54 2 21:47 1:18:30
4 81 275 Fady Jan 28 2 16:55 2:09 6 42:12 1:13 4 24:31 1:26:58
5 96 319 Matthew Remy 28 7 20:35 4:54 2 37:11 1:41 5 24:37 1:28:56
6 128 239 Catalin Bugan 27 11 25:13 3:29 5 41:04 1:07 3 23:22 1:34:13
7 135 225 Christopher Beatty 27 1 15:50 49:46 6 27:35 1:34:43
8 148 140 Robert Easterday 26 8 22:04 1:37 7 42:34 0:40 8 29:49 1:36:42
9 159 322 Mostafa Rezaie 28 9 22:10 3:15 8 43:04 1:09 7 28:17 1:37:53
10 168 279 Johnathan Jones 28 6 18:48 3:15 10 32:59 1:39:27
11 171 349 Scott Turner 28 4 17:11 5:32 9 44:58 2:23 9 29:53 1:39:55
12 201 261 Brian Gapske 29 10 22:30 5:19 4 40:56 2:49 11 37:39 1:49:11

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 49 205 Melissa Springer 28 1 14:18 1:36 1 40:08 1:09 3 24:14 1:21:23
2 101 260 Jennifer Furlong 29 10 22:36 2:06 3 41:29 1:11 1 22:26 1:29:46
3 104 281 Denise Larkins 25 2 17:08 2:36 5 43:18 0:46 9 26:11 1:29:58
4 109 278 Lauren Johnson 28 3 17:57 2:24 7 44:26 0:40 7 25:40 1:31:06
5 121 160 Samantha Kelley 25 8 20:16 2:21 4 43:15 1:14 8 25:47 1:32:52
6 122 217 Megan Zachar 27 4 19:26 2:52 6 43:41 1:40 5 25:15 1:32:53
7 124 241 Jennifer Canvasser 27 6 19:45 3:07 8 45:26 1:08 2 23:40 1:33:04
8 127 288 Kerri Maurina 26 9 21:37 3:00 2 41:28 2:35 4 25:14 1:33:51
9 141 303 Jennifer Ormond 27 7 19:58 3:19 10 46:17 0:52 6 25:40 1:36:04
10 194 262 Meghan Giersdorf 28 5 19:37 3:28 9 46:01 1:01 10 36:12 1:46:16
11 224 351 Tara Van Strander 28 12 28:50 2:47 11 54:47 1:40 11 37:20 2:05:23
12 228 324 Krishma Sadwal 29 11 25:39 3:10 12 1:00:29 1:52 12 38:48 2:09:55


SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 13 43 Rodolfo Palma 33 1 13:04 1:11 2 35:05 0:57 10 24:33 1:14:48
2 18 173 Sebastian Martini 34 11 17:55 1:13 1 34:19 0:57 4 21:50 1:16:12
3 19 309 Anthony Payne 32 2 14:28 1:33 7 37:20 1:10 3 21:48 1:16:18
4 20 198 Ron Senakiewich 30 5 15:14 1:51 3 36:04 0:54 5 22:22 1:16:23
5 23 307 Michael Paisley 32 3 14:33 2:19 5 36:47 0:53 6 22:32 1:17:02
6 30 242 Scott Carty 30 9 17:24 1:48 2 21:01 1:17:56
7 41 131 David Cencer 30 18 20:40 1:36 4 36:12 0:43 1 20:48 1:19:58
8 47 232 Josh Boehr 30 7 16:36 2:19 9 37:54 1:08 7 22:58 1:20:52
9 58 344 Eric Stier 31 4 14:52 1:57 12 39:07 1:18 14 25:41 1:22:53
10 62 302 Kazutoshi Nobukawa 34 8 16:51 2:39 15 39:32 1:05 8 23:29 1:23:34
11 74 137 Andrew Davis 33 20 21:14 1:29 6 37:12 0:37 12 25:10 1:25:40
12 78 343 Matthew Stewart 33 16 19:42 2:03 8 37:53 1:13 13 25:40 1:26:30
13 88 166 Andrew Kulpa 32 10 17:54 1:41 11 38:28 1:22 19 28:32 1:27:55
14 91 149 Jason Gourley 32 14 19:28 3:57 16 40:09 1:11 9 23:35 1:28:18
15 108 340 Michael Stapula 33 25 25:24 1:27 10 37:59 1:13 11 25:03 1:31:04
16 113 341 Travis Steinka 33 19 20:54 2:22 13 39:11 1:49 16 27:05 1:31:19
17 131 156 Ryan Jezdimir 32 15 19:38 3:02 17 40:16 1:49 22 29:44 1:34:25
18 136 218 Terry Allen 32 13 19:25 3:21 20 43:59 0:47 17 27:19 1:34:49
19 144 332 Matthew Shaw 34 21 21:52 2:58 18 41:12 1:38 20 28:43 1:36:20
20 156 356 Dan Wilson 31 17 20:36 3:29 14 39:15 1:35 23 32:39 1:37:33
21 161 257 Jared Fitzpatrick 31 12 18:58 3:39 25 47:48 0:56 15 26:54 1:38:13
22 173 243 Douglas Cash 34 6 15:36 3:00 24 47:30 1:15 24 32:43 1:40:03
23 192 357 Jason Wilson 31 24 23:34 2:15 21 45:28 0:46 25 33:54 1:45:56
24 200 342 Todd Stelzer 32 22 22:05 3:30 22 47:22 1:45 26 34:23 1:49:04
25 202 259 Aaron Flynn 30 26 31:12 3:43 19 43:36 1:08 21 29:40 1:49:17
26 207 313 Corey Poturalski 33 27 31:14 3:45 23 47:26 1:53 18 28:12 1:52:28
27 223 347 Matthew Totten 31 23 23:34 2:06 26 56:19 1:04 27 41:28 2:04:29


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 42 240 Susan Butcher 31 1 14:11 1:40 1 38:28 1:02 1 24:45 1:20:05
2 77 180 Erika Myers 34 3 15:56 2:49 2 40:36 1:21 3 25:34 1:26:14
3 123 214 Hilary White 33 2 15:07 2:20 4 42:47 1:24 6 31:23 1:32:59
4 155 299 Linda Murphy 33 9 24:41 2:40 6 44:00 0:48 2 25:25 1:37:31
5 157 317 Angela Rappa 31 5 19:55 2:14 5 43:34 1:19 5 30:38 1:37:38
6 165 235 Jennifer Brennan 32 4 28:15 1:38:58
7 187 297 Vanessa Miller 31 4 18:24 3:35 9 48:58 1:36 7 31:56 1:44:27
8 190 139 Erin Dipaola 32 8 23:12 4:20 3 42:18 2:03 8 32:55 1:44:44
9 197 337 Cheryl Smith 32 6 20:31 2:28 7 46:20 1:32 9 37:46 1:48:35
10 204 268 Kristine Grochowski 34 7 21:20 2:44 8 46:28 1:59 10 37:54 1:50:22


SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 3 143 Stephen Fetyko 37 1 12:01 0:52 1 33:07 0:42 4 21:46 1:08:27
2 8 162 Ryan Knape 36 3 16:21 0:51 3 34:41 0:54 1 20:35 1:13:21
3 27 138 David Deguzman 36 10 18:24 1:17 4 35:23 1:11 2 21:29 1:17:42
4 29 236 Chris Brown 38 2 16:08 1:36 5 36:02 1:26 5 22:41 1:17:51
5 37 264 Erik Golbiw 39 4 16:42 2:38 6 37:16 1:06 3 21:37 1:19:16
6 39 148 Ken Goetz 36 7 17:48 1:37 2 34:33 1:33 10 24:04 1:19:34
7 50 211 Chris Weir 39 14 19:02 1:17 7 37:20 0:50 7 23:00 1:21:28
8 64 248 Greg Crider 37 8 17:49 2:10 12 38:41 1:03 12 24:27 1:24:09
9 66 142 Richard Fanti Ii 38 6 17:27 1:36 8 37:31 1:09 16 26:41 1:24:22
10 67 346 Daniel Streetman 38 13 18:48 2:01 10 38:15 1:12 11 24:12 1:24:26
11 68 185 Jamie Phillips 38 11 18:30 2:22 14 39:10 1:07 9 23:20 1:24:27
12 69 155 Thomas Idzikowski 39 15 19:52 2:29 9 37:59 0:58 8 23:16 1:24:32
13 80 197 Michael Schultz 37 16 20:08 1:41 13 39:08 1:15 13 24:46 1:26:55
14 83 159 Jarod Johnson 36 20 22:34 1:48 15 39:28 0:42 6 22:45 1:27:16
15 103 250 Mike Davies 39 17 20:58 2:30 11 38:33 1:18 15 26:32 1:29:51
16 107 177 Kevin McGuirk 39 5 17:26 3:11 18 44:11 0:58 14 24:58 1:30:42
17 143 192 Scott Rivette 39 19 21:58 3:46 1:36:17
18 150 247 James Costigan 38 9 17:55 2:20 21 47:30 0:57 18 28:22 1:37:01
19 152 208 Robert Tranter 38 12 18:33 4:13 17 41:51 2:01 20 30:31 1:37:06
20 163 286 Chris Mannor 35 18 21:17 2:51 19 44:42 1:07 19 28:26 1:38:21
21 175 246 Mark Coburn 38 21 22:58 3:10 20 45:25 1:47 17 27:06 1:40:24
22 199 362 Jason Zaleski 39 22 23:02 4:25 23 48:56 1:19 21 31:12 1:48:53
23 205 310 Shawn Planko 35 25 27:21 3:01 16 41:06 1:08 25 38:22 1:50:57
24 206 384 Brian Ellis 35 24 26:45 3:27 22 47:50 1:48 22 32:00 1:51:48
25 212 255 Matthew Feeley 38 26 28:18 3:13 24 49:52 0:50 23 33:14 1:55:25
26 213 238 Adam Brown 35 23 23:54 4:09 25 50:27 1:23 24 35:59 1:55:50


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 22 213 Monica West 37 1 15:15 1:07 2 34:06 1:14 3 25:08 1:16:49
2 31 169 Chrysta Lienczewski 38 2 18:08 1:18 1 33:55 1:17 1 23:33 1:18:09
3 56 186 Nicole Piersante 37 3 18:53 1:31 5 36:17 1:01 2 24:53 1:22:34
4 59 380 Michelle Gilman 39 5 19:21 1:01 3 35:54 0:49 4 26:11 1:23:14
5 76 210 Pam Webert 39 8 19:40 1:17 4 36:11 1:09 5 27:42 1:25:57
6 84 215 Kat Widmark 36 4 18:59 1:44 6 37:56 0:50 6 27:52 1:27:19
7 111 329 Angela Schmorrow 35 7 19:35 1:50 7 40:33 0:56 8 28:21 1:31:13
8 120 150 Shannon Harris 36 6 19:31 1:49 8 42:18 1:04 7 28:06 1:32:46
9 158 144 Michelle Fortier 39 9 19:58 2:37 9 44:19 1:24 9 29:26 1:37:41
10 174 216 Jenifer Wiles 38 11 21:36 2:56 10 44:43 1:13 10 29:37 1:40:04
11 180 219 Elizabeth Ashley 37 12 22:29 2:41 11 45:23 1:06 11 30:13 1:41:51
12 196 285 Jennifer Maddock 37 10 21:24 3:03 12 47:12 1:25 13 34:17 1:47:18
13 210 282 Charlene Lepane 37 13 24:33 5:47 14 50:18 2:49 12 30:20 1:53:45
14 225 193 Carrie Rivette 39 14 31:58 3:13 13 47:18 2:42 14 42:20 2:07:29


SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 6 167 Tom Kuntzleman 42 1 14:40 2:00 6 35:20 1:05 1 19:41 1:12:43
2 7 374 Matt Chojnacki 41 5 15:43 0:58 1 33:25 0:43 3 21:59 1:12:46
3 14 187 David Porta 41 4 15:39 1:12 3 34:18 1:05 5 22:38 1:14:50
4 25 133 Andrew Correll 42 20 20:19 1:46 2 33:39 1:22 2 20:19 1:17:22
5 32 151 Kevin Hauser 40 9 17:40 1:20 7 35:42 0:59 4 22:34 1:18:13
6 34 130 Keith Caterino 41 8 16:39 1:08 4 34:29 0:45 11 25:36 1:18:35
7 40 145 Kevin Fowler 42 14 19:27 1:16 5 35:03 0:58 6 23:14 1:19:55
8 53 191 Thomas Rieth 41 3 15:35 1:18 9 37:50 0:59 14 26:09 1:21:49
9 63 172 Michael Lumberg 40 13 18:36 2:10 8 37:01 1:02 10 25:14 1:24:01
10 82 345 Kenneth Straske 42 16 19:34 1:31 18 41:14 1:09 7 23:43 1:27:10
11 94 339 Greg Spangler 40 10 17:55 2:36 13 39:10 1:19 18 27:52 1:28:50
12 98 320 Steven Ressler 40 26 22:27 1:07 16 40:35 0:49 8 24:02 1:28:57
13 99 269 Steven Hermann 43 22 20:35 2:00 12 39:10 1:31 12 25:49 1:29:03
14 112 266 Matthew Greca 41 15 19:34 3:24 11 38:51 1:29 19 28:01 1:31:16
15 116 178 Steve Miller 44 17 19:40 3:29 15 39:41 2:11 16 27:04 1:32:03
16 118 200 Richard Simtob 41 21 20:24 1:37 14 39:33 1:12 22 29:42 1:32:25
17 119 333 Sean Sherrod 41 11 17:56 20 28:21 1:32:31
18 137 220 Brian Ashley 40 6 15:46 3:18 26 46:55 1:11 17 27:43 1:34:52
19 140 390 Tim Shepard 42 18 19:49 2:10 10 38:43 3:01 26 31:44 1:35:24
20 149 263 Damon Gilless 42 19 20:08 2:50 21 42:42 0:52 24 30:30 1:37:01
21 153 147 Dave Gerathy 41 29 22:45 3:00 22 43:43 1:49 13 25:52 1:37:08
22 166 237 Gary Brown 40 12 18:07 4:15 25 46:06 2:21 21 28:25 1:39:12
23 167 224 Eugene Baxter 43 24 20:50 3:51 20 41:58 2:16 25 30:32 1:39:25
24 176 245 Anthony Cicchelli 40 32 28:40 3:44 19 41:39 1:31 9 24:53 1:40:25
25 177 289 Michael McGhee 44 27 22:40 2:44 17 40:40 1:03 29 34:04 1:41:09
26 183 206 Jerome Sweetland 43 2 15:15 3:33 23 43:47 1:48 31 38:04 1:42:25
27 184 231 Daniel Bierer 40 23 20:47 2:20 29 51:57 1:33 15 26:40 1:43:15
28 191 308 Michael Parks 43 30 24:25 2:52 24 45:22 0:59 28 32:15 1:45:52
29 198 265 Mike Goyette 43 25 21:29 4:30 28 49:17 3:14 23 30:23 1:48:52
30 203 221 Phil Bailer 43 28 22:42 2:26 27 47:22 1:05 30 36:27 1:50:01
31 216 305 Dale Osterkamp 41 31 27:50 2:38 30 53:49 1:49 27 31:47 1:57:52
32 358 Michael Wisniewski Jr 41 7 15:50


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 92 127 Ellen Bruce 43 1 17:40 1:40 1 38:20 1:30 5 29:13 1:28:21
2 97 207 Erika Thompson 42 1:28:57
3 125 325 Karen Safran 41 5 20:20 2:08 2 41:19 1:12 3 28:17 1:33:14
4 126 158 Staci Johnson 41 8 21:50 2:05 4 42:50 1:21 1 25:29 1:33:33
5 160 203 Michele Snyder 44 4 20:10 2:31 3 42:19 2:12 7 31:03 1:38:13
6 164 134 Tara Covert 40 2 18:49 1:28 8 48:33 1:14 4 28:20 1:38:23
7 169 283 Julie Lezotte 42 7 21:21 2:57 6 45:53 2:27 2 27:03 1:39:39
8 178 258 Laura Fletcher 41 6 20:36 3:06 5 45:43 1:31 6 30:29 1:41:23
9 185 318 Ann Raske 43 3 19:57 3:14 7 47:35 1:05 8 31:49 1:43:38
10 217 335 Susan Simmons 43 9 25:01 6:21 10 52:06 1:15 9 33:52 1:58:33
11 222 331 Rita Schwimer 44 10 26:23 3:31 9 49:58 2:10 10 40:44 2:02:45

SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 10 277 Steve Johnson 46 2 15:06 1:02 4 35:29 1:02 1 21:19 1:13:56
2 12 154 John Hunnius 45 7 17:06 1:39 1 32:10 1:11 2 22:33 1:14:37
3 36 128 Jeff Buck 45 5 16:34 1:32 6 37:06 1:05 3 22:43 1:18:58
4 38 230 Dennis Berry 46 3 15:09 1:37 9 37:44 1:07 5 23:58 1:19:32
5 57 136 Thomas Davids 49 16 20:15 2:12 3 35:21 1:20 4 23:36 1:22:42
6 60 315 Douglas Queener 46 9 18:41 2:41 2 34:33 1:25 8 25:59 1:23:18
7 72 202 Craig Smith 46 4 15:58 1:23 5 36:56 1:54 16 29:09 1:25:18
8 79 194 Dan Robertson 47 18 20:58 2:23 8 37:18 1:23 6 24:38 1:26:40
9 85 141 Keith Erickson 45 1 13:28 2:06 10 37:54 0:52 21 33:13 1:27:32
10 90 163 Robert Knight 48 8 17:26 1:48 11 38:18 1:35 15 29:05 1:28:09
11 100 314 Gerard Przekop 47 12 19:41 2:13 14 39:42 0:54 10 27:10 1:29:38
12 105 375 John Okoniewski 45 10 19:12 2:59 12 38:23 1:06 14 28:46 1:30:23
13 106 253 Jeff Fadler 46 11 19:15 2:05 7 37:15 1:10 19 30:41 1:30:23
14 110 301 Ahmed Naguib 45 15 20:10 2:06 13 39:33 1:33 11 27:52 1:31:12
15 114 316 Christopher Quinn 45 20 21:27 2:27 15 40:04 1:19 9 26:40 1:31:55
16 115 254 Brian Feeley 48 21 22:46 2:18 16 41:01 1:04 7 24:48 1:31:56
17 130 183 Bob Peery 45 13 20:01 2:43 18 41:51 1:38 12 28:12 1:34:23
18 134 132 Mark Christensen 49 6 17:03 1:04 19 42:07 1:16 20 33:13 1:34:41
19 145 273 Henry Hutchinson 49 19 21:12 2:40 17 41:22 2:01 17 29:13 1:36:27
20 147 361 John Wyatt 45 14 20:03 3:00 20 43:18 1:47 13 28:27 1:36:34
21 162 348 Dave Trimmer 46 17 20:51 1:53 21 45:04 1:00 18 29:29 1:38:17
22 209 354 Michael Walker 45 22 23:47 4:10 22 46:56 1:35 22 36:55 1:53:21


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 54 121 Deanna Asbury 46 2 18:26 2:09 1 37:26 1:04 1 23:15 1:22:18
2 71 195 Karen Rosinski 48 1 15:00 1:38 2 38:19 1:25 3 28:43 1:25:02
3 102 168 Julie Ledford 47 6 23:54 1:31 3 39:06 1:25 2 23:55 1:29:50
4 129 164 Ann Kowalczyk 46 3 20:43 2:15 4 40:57 1:34 4 28:54 1:34:21
5 189 161 Kim Kelly 46 5 22:15 3:27 6 46:18 2:19 5 30:15 1:44:31
6 193 229 Judith Berghoff 45 4 20:59 2:09 5 42:16 3:02 6 37:51 1:46:16

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 16 204 John Sotir 51 1 16:46 1:24 1 33:13 0:56 3 23:19 1:15:36
2 24 182 Donald Nicholson 52 2 17:50 1:36 2 35:01 1:11 2 21:28 1:17:04
3 43 226 Matt Bedford 50 3 19:29 3:07 1 21:21 1:20:18
4 138 304 Kenneth Ortiz 50 4 20:21 2:40 3 40:49 1:20 4 29:54 1:35:02
5 142 295 Frank Meyer 52 5 21:41 2:01 4 41:07 1:01 5 30:20 1:36:07
6 181 125 Charles Boyer 50 6 22:14 2:29 5 43:10 1:39 6 32:33 1:42:03
7 232 135 Brian Crawford 52 7 37:13 7:46 6 59:27 2:10 7 38:44 2:25:17

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 70 171 Patricia Logan 50 4 20:17 1:59 1 36:09 1:08 1 25:15 1:24:46
2 139 234 Marilyn Bradford 53 3 19:37 2:41 4 44:37 0:34 3 27:53 1:35:20
3 170 377 Colleen Krieg 52 2 18:51 2:32 5 45:25 1:53 4 31:11 1:39:50
4 179 326 Debra Sarosy 52 5 22:02 3:17 3 42:54 2:07 5 31:20 1:41:39
5 182 212 Diane Weiss 54 7 23:20 2:03 2 42:16 1:12 6 33:30 1:42:19
6 186 233 Gisele Bourgault 52 6 23:09 3:00 6 49:47 0:48 2 27:12 1:43:53
7 229 359 Lynne Wisth 50 1 15:17 5:34 7 1:04:26 3:29 7 45:06 2:13:51

SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 44 157 Steve Jochmans 59 3 19:17 1:30 1 34:54 1:09 1 23:41 1:20:28
2 51 188 Thomas Pratt 55 2 15:49 1:36 2 38:54 1:17 2 23:59 1:21:34
3 93 126 David Brandau 55 1 15:17 1:48 5 40:36 0:54 4 30:02 1:28:35
4 95 372 Kevin Collins 59 4 19:34 3:25 4 39:35 1:30 3 24:49 1:28:52
5 221 222 Steven Balagna 55 5 30:29 4:27 3 39:35 3:21 5 44:29 2:02:19


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 46 196 Jane Sanders 55 1 18:12 1:55 1 36:06 0:56 1 23:42 1:20:49
2 154 391 Terese Grondin 57 2 24:43 3:03 2 42:56 1:06 2 25:35 1:37:21
3 218 209 Sheryl Walsh 57 3 24:44 2:07 3 50:01 1:38 3 41:22 1:59:49
4 227 350 Joanne Turner 55 4 25:57 3:55 4 55:41 1:31 4 41:39 2:08:40

SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 99
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 35 170 Neal Little 61 1 15:24 1:56 1 35:01 1:46 2 24:43 1:18:48
2 73 153 Wally Herrala 66 3 18:17 2:37 2 39:08 1:29 1 24:00 1:25:29
3 117 122 Jerry Beasley 61 2 18:13 1:46 3 41:16 1:45 3 29:12 1:32:10
4 172 272 Randolph Holmes 63 4 19:47 4:02 4 41:48 1:41 4 32:41 1:39:57
5 211 311 Henry Planko 69 5 30:00 3:26 5 34:44 1:53:45
6 230 360 Roscoe Wright 60 6 32:25 3:53 5 53:15 2:21 6 43:18 2:15:11

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place Oal No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
===== === ===== ======================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

SPRINT RELAY RESULTS
Place Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Penalty Final
===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 Bjurman, Green, Crowner 2 15:16 0:46 2 38:36 0:38 1 22:59 1:18:13
2 Raiche, Blanchard, Blanchard 4 17:15 0:53 5 44:37 0:41 2 23:27 1:26:51
3 Jensen, Jensen, Bichop 5 19:13 0:46 4 39:05 0:59 4 29:58 1:29:57
4 Patterson, Patterson, Nicholas 6 20:07 0:50 3 38:57 1:14 5 30:45 1:31:52
5 Weiss, Chapman, Dutton 7 22:39 0:40 1 35:27 0:42 6 33:12 1:32:38
6 Zebley, Zebley, Pelissier 1 14:41 1:01 6 55:00 0:44 3 24:28 1:35:53
7 Raiche, Raiche, Raiche 3 15:19 1:06 7 1:02:42 1:03 7 42:44 2:02:53