Hartland Memorial Day Run

back to results

May. 31, 2010

Hartland Memorial Day Run
Hartland, MI
Provided by Race Services


HARTLAND MEMORIAL DAY RUN
Monday, May 31, 2010
Hartland, Michigan
Results Provided by: RACE SERVICES COMPANY
10K RUN RESULTS

MALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 302 Rp White 23 Hillsdale 33:39 5:25
6/02/2010 6:42AM

FEMALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 339 Erin Webster Dearborn 39:06 6:18
6/02/2010 6:42AM

MALE MASTERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 307 Philip Fisher 43 Westland 39:53 6:26

FEMALE MASTERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 283 Liz Hendershott 44 Ortonville 46:42 7:31

MALE AGE GROUP: 1-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 359 Alex Lindahl 13 50:30 8:08

FEMALE AGE GROUP: 1-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 311 Amanda Dempsey 14 Brighton 57:46 9:18

MALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 261 Pat Sarver 22 Rochester 35:09 5:40
2 269 Billy Milburn 22 Ypsilanti 37:17 6:00
3 105 Stefan Jones 20 52:52 8:31
4 103 Garrett Jones 20 1:01:46 9:57

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 305 Kelly Irland 20 49:34 7:59
2 357 Nathalie Iden 20 53:43 8:39
3 123 Jess Lander 22 Wyoming 54:46 8:49
4 325 Ashley Parsons 23 56:00 9:01

MALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 262 Paul Waling 28 42:16 6:49
2 349 Chris Greene 26 46:26 7:29
3 346 Jordan Genso 25 55:58 9:01
4 366 Mike French 28 59:54 9:39
5 86 Jonathan Hill 28 Howell 1:01:49 9:57

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 347 Lesa Doa 25 55:57 9:01
2 383 Jessicaq Bartalsky 27 1:01:55 9:58

MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 360 Nick Gon 30 38:32 6:12
2 101 Ryan Johns 31 West Bloomfield 39:23 6:21
3 345 Cory Kuzinski 33 43:49 7:04
4 208 Jim Watson 34 Oxford 50:34 8:09
5 372 Jeremy Grove 32 51:36 8:19
6 191 Greg Stoner 32 Canton 53:13 8:34

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 132 Jeff Lubeski 39 43:18 6:59
2 280 Stew Whitney 37 Muskegon 46:02 7:25
3 149 Scott Miller 36 South Lyon 46:15 7:27
4 341 Kevin Cazan London 36 48:52 7:52
5 203 Greg Vontroba 36 Howell 51:40 8:19
6 282 Marshalla McKenzie 36 54:13 8:44
7 293 Robert Quinn 35 Howell 1:05:07 10:29

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 286 Tracey Cohen 38 Farmington 46:30 7:29
2 134 Danielle Majors 36 Howell 47:10 7:36
3 365 Allison Metz 35 56:00 9:01
4 162 Tracie Richards 37 Brighton 58:53 9:29
5 51 Denise Foldenauer 36 Howell 1:01:06 9:50
6 145 Andrea Menko 38 Fenton 1:12:05 11:36

MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 258 Bob Hillier 42 Brighton 44:25 7:09
2 159 Marc Pouliot 40 Howell 46:12 7:27
3 393 Davy Klingensmith 43 48:53 7:52
4 281 Jeff Schlaefer 44 Hartland 56:59 9:11
5 113 Johnny King 40 1:11:34 11:31

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 331 William Oppat 48 Novi 49:40 8:00
2 351 Roy Gomizawa 47 49:45 8:01
3 367 Jim Zittel 47 50:45 8:10
4 201 Doug Verley 47 Lake Orion 51:50 8:21
5 57 Michael Frank 48 59:46 9:37
6 195 Andy Techentin 46 Hartland 1:00:55 9:49
7 310 Frank Dempsey 45 Brighton 1:01:26 9:54
8 122 Steve Kushim 46 Highland 1:01:34 9:55
9 255 Harry Arnold 47 Highland 1:15:35 12:10

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 316 Lori Leach Davis 46 Lapeer 48:03 7:44
2 304 Lynn Burkley 46 Flint 54:57 8:51
3 356 Pam Iden 48 55:33 8:57

MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 275 Tom Morris 50 Novi 44:30 7:10
2 197 Matthew Turchi 51 48:42 7:51
3 143 Randy Meek 50 Hartland 52:03 8:23
4 321 Gary Jones 54 53:52 8:41
5 177 George Schulte 50 1:05:47 10:36

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 318 Marina Waters 53 1:02:27 10:03
2 115 Kim Knisely 54 1:17:16 12:26

MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 394 Brad Borgeson 59 49:55 8:02
2 273 Robin Pearce 56 New Hudson 51:17 8:16
3 361 Ross Morell 57 51:27 8:17
4 32 Len Constantine 57 New Baltimore 57:53 9:19

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 59 Karen Fuhrmann 58 Fenton 1:04:27 10:23

MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 340 Thomas Claflin 62 Brighton 49:36 7:59
2 178 Myron Sedman 60 Franklin 57:30 9:16
3 289 James Lawson 64 Clarkston 57:31 9:16
4 257 Mark Kuzinski 63 Hartland 1:06:29 10:42

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 267 Maggy Zidar 60 Pontiac 54:14 8:44

MALE AGE GROUP: 65-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 387 Richard Jones 67 58:40 9:27

FEMALE AGE GROUP: 65-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====






HARTLAND MEMORIAL DAY RUN
Monday, May 31, 2010
Hartland, Michigan
Results Provided by: RACE SERVICES COMPANY
5K RUN RESULTS

MALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 338 Josh Karauja 25 Ypsilanti 15:18 4:56
6/02/2010 6:43AM

FEMALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 395 Dot McMahan 33 17:26 5:37
6/02/2010 6:43AM

MALE MASTERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 389 Jay Owens 48 18:32 5:58

FEMALE MASTERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 390 Lisa Veneziano 45 19:36 6:19

MALE AGE GROUP: 1-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 276 David Patawaran 14 Hartland 19:42 6:21
2 336 Patrick Gavitt 14 Hartland 20:41 6:40
3 138 Miles Mc Donald 11 23:05 7:26
4 7 Espen Blondeel 10 23:17 7:30
5 376 Carter Eiden 11 23:48 7:40
6 384 Devon Pietila 9 23:56 7:43
7 332 Austin Metcalf 14 Pontiac 25:14 8:08
8 380 Chris Petticrew 14 25:22 8:10
9 98 Brady Johns 9 25:29 8:12
10 92 Keegan Hoose 10 Hartland 26:20 8:29
11 45 Sam Ellison 13 Brighton 26:37 8:34
12 156 Tim Patawaran 9 27:02 8:43
13 44 Joey Ellison 9 27:39 8:54
14 323 Tyler Graham 14 28:53 9:18
15 155 Anthony Parks 9 29:05 9:22
16 374 Nick Hoye 11 29:28 9:30
17 144 Garrett Menko 8 29:44 9:34
18 352 Jacob Johnson 10 29:45 9:35
19 93 Trinsten Hovarter 8 31:03 10:00
20 99 Coby Johns 9 31:19 10:05
21 353 Charles Johnson 12 32:00 10:18
22 108 Cody Kalota 9 32:33 10:29
23 71 Joe Haig 14 32:45 10:33
24 78 Joe Heaman 12 33:08 10:40
25 8 Ethan Blondeel 7 33:41 10:51
26 183 Shawn Simons 9 33:57 10:56
27 212 Ridge Wilson 9 33:57 10:56
28 301 Joe Plemmons 14 Hartland 35:46 11:31
29 121 Raymond Kromer 13 36:22 11:43
30 326 Connor Partee 8 36:24 11:43
31 37 Nathan Crammer 10 41:25 13:20
32 120 Dean Kromer 12 42:13 13:36
33 14 Justin Brown 8 44:12 14:14
34 27 Corbin Charter 9 44:15 14:15
35 192 Keagan Swanson 9 54:43 17:37

FEMALE AGE GROUP: 1-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 287 Megan Dophal 13 Howell 26:30 8:32
2 385 Kayla Osterman 9 28:28 9:10
3 117 Sara Kolar 13 Hartland 28:31 9:11
4 128 Brooke Lindberg 13 29:42 9:34
5 230 Andrea Ehrhardt 12 30:24 9:47
6 16 Shiloh Brunet 14 Durand 31:00 9:59
7 152 Jennifer Nelson 10 31:12 10:03
8 368 Clare Holden 14 31:53 10:16
9 72 Mallory Haig 13 32:49 10:34
10 187 Vita Sprader 9 33:46 10:52
11 151 Samanth Nagel 9 34:01 10:57
12 131 Olivia Lipon 8 34:18 11:03
13 173 Margaret Ruby 9 40:24 13:01
14 153 Olivia Nied 9 40:39 13:05
15 285 Jody Schiess 13 Hartland 42:37 13:43
16 3 Gwen Archer 9 45:07 14:32
17 24 Arianne Bye 9 54:01 17:23

MALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 392 David Daavettila 19 18:00 5:48
2 268 Alex Gietek 16 Howell 18:11 5:51
3 228 Anthony Mattuci 16 20:47 6:42
4 227 Jacob Roberts 18 21:32 6:56
5 270 Tim Brown 18 Fenton 21:44 7:00
6 272 Christian Aown 18 Hartland 24:48 7:59
7 324 Miles Long Johnson 18 25:50 8:19
8 54 David Frank 18 29:18 9:26
9 127 Brendan Lindberg 15 29:34 9:31
10 271 Arthur Kerrie 18 Linden 32:41 10:32

FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 295 Rachel Quaintance 18 White Lake 20:34 6:38
2 226 Allison McGinn 16 21:40 6:59
3 250 Liz Ludwig 19 Brighton 23:06 7:26
4 216 Kaitlyn Zurek 19 Howell 27:05 8:43
5 377 Denise Grezeszak 15 27:17 8:47
6 300 Jessica Plemmons 16 Hartland 27:50 8:58
7 328 Molly Mysha 15 32:22 10:25
8 256 Lizzy Ventura 17 Brighton 32:40 10:31
9 56 Katie Frank 15 45:41 14:43

MALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 260 Nicholas Katsefaras 23 East Lansing 16:40 5:22
2 116 Daniel Koenig 23 Midland 21:15 6:51
3 373 Cat Stevens 20 21:35 6:57
4 137 Patrick May 22 25:32 8:13
5 73 Scott Hall 20 Howell 28:24 9:09
6 4 Dan Bator 20 Howell 28:27 9:10
7 291 Nick Cunningham 21 Brighton 30:41 9:53
8 126 Giuseppe Leone 24 MacOmb 34:53 11:14

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 296 Lauren Quaintance 20 White Lake 19:43 6:21
2 60 Stephanie Giegler 22 Brighton 23:37 7:37
3 265 Holly Oeinke 20 Howell 25:52 8:20
4 214 Katharine Zamesnik 24 Tallahassee 27:27 8:50
5 39 Arielle Cunningham 24 29:21 9:27
6 362 Crystal Zurek 23 29:41 9:34
7 17 Nicola Brynolf 24 Fowlerville 31:03 10:00
8 167 Chelsea Rourke 23 Livonia 32:33 10:29
9 55 Gillian Frank 22 45:41 14:43

MALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 294 Paul Jellema 25 15:28 4:59
2 279 Ryan Gillespie 29 Farmington 20:00 6:26
3 381 Matt Gutteridge 29 22:37 7:17
4 174 James Rutherford 29 Fenton 23:43 7:39
5 188 Terry Steller Ii 27 Gunnison 23:55 7:42
6 166 Adam Rourke 29 Royal Oak 25:19 8:09
7 386 Charlie Ostermann 29 28:31 9:11
8 111 Eric Keppen 29 Waterford 29:48 9:36
9 97 Shaun Jaynes 27 Brighton 34:31 11:07

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 165 Sarah Romanski 28 24:49 8:00
2 170 Katie Rourke 27 Royal Oak 25:18 8:09
3 358 Lauren Ohara 29 26:25 8:31
4 259 Lisa Bergkoetter 29 Milford 27:51 8:58
5 202 Michelle Vollmer 29 28:00 9:01
6 40 Jenna Davis 26 29:33 9:31
7 95 Irina Jacobs 26 Waterford 31:47 10:14
8 34 Tyacie Corle 26 Ann Arbor 31:58 10:18
9 217 Stacie Zurek 25 Howell 36:36 11:47
10 168 Elizabeth Rourke 27 Houston 42:10 13:35
11 30 Jenna Cleveland 27 Tucson 42:10 13:35
12 82 Leslie Heintzman 27 Chapel Hill 46:26 14:57
13 198 Tia Burt 29 50:01 16:06

MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 298 Chris Imber 34 Clarkston 21:58 7:05
2 355 Scott Kinczkowski 30 30:39 9:52
3 10 Matt Bosley 33 31:22 10:06
4 53 Douglas Fountaine 31 32:56 10:36
5 189 Jason Stevens 32 Hartland 35:00 11:16
6 6 Chad Blondeel 34 40:44 13:07
7 41 Steven Davis 30 50:01 16:06

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 314 Denisa Costescu 34 Walled Lake 18:34 5:59
2 398 Marcia Hune 32 25:21 8:10
3 264 Jennifer Matras 32 Farmington 25:55 8:21
4 58 Melissa Frasier 32 27:24 8:49
5 278 Lauren Reck 32 Howell 28:02 9:02
6 110 Adriane Keppen 30 Waterford 29:45 9:35
7 369 Kelly Vandellen 33 29:46 9:35
8 61 Amy Gielow 34 Howell 31:09 10:02
9 179 Emily Senese 30 Milford 31:20 10:05
10 284 Karrie Lukasik 30 Fowlerville 31:42 10:13
11 299 Marisa Blank 32 Utica 33:16 10:43
12 180 Melanie Shulters 34 Redford 33:24 10:45
13 161 Kristin Raap 34 33:35 10:49
14 190 Jennifer Stevens 33 Hartland 35:01 11:17
15 157 Tonya Petrucci 34 Hartland 36:28 11:45
16 327 Rachelle Leonard 33 36:30 11:45
17 94 Jenny Hull 34 36:33 11:46
18 2 Brandy Archer 33 45:07 14:31

MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 315 Ovidiu Olteanu 39 Walled Lake 16:59 5:28
2 50 Greg Flynn 36 22:03 7:06
3 229 Chris Machuiak 35 22:13 7:09
4 199 Michael J. Vance 35 24:09 7:47
5 382 Mike Hartmann 39 24:39 7:56
6 306 Matt Bergstrom 37 Farmington 25:02 8:04
7 100 Mike Johns 39 25:29 8:12
8 277 Jason Reck 36 Howell 28:02 9:02
9 13 Andy Brown 37 Fenton 28:45 9:16
10 254 Robert Busby 36 Fenton 28:49 9:17
11 344 Rob Roberts 37 29:33 9:31
12 33 Matt Conway 39 30:19 9:46
13 106 Justin Kaake 37 37:43 12:09

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 140 Renee McClafferty 36 Highland 25:27 8:12
2 160 Molly Pulka 37 27:41 8:55
3 354 Stephanie Johnson 37 30:45 9:54
4 11 Tara Bosley 35 32:51 10:35
5 253 Erin Busby 36 Fenton 34:57 11:15
6 251 Jennifer Pretzel 37 Fenton 35:00 11:16
7 148 Trisha Metz 35 Hartland 35:08 11:19
8 194 Andrea Syrett 38 Howell 36:22 11:43
9 114 Kathy Knight 39 Brighton 36:23 11:43
10 107 Stacy Kaake 36 37:43 12:09
11 130 Beth Lipon 37 40:03 12:54
12 15 Melanie Brown 36 Fenton 43:11 13:54
13 397 Kristen Brown 38 44:19 14:16
14 350 Rosanne Dean 38 54:26 17:32

MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 35 Chuck Cova 44 22:19 7:11
2 375 Dan Eiden 41 23:47 7:40
3 391 Ed Piatek 43 28:20 9:08
4 343 Ted Mastrucie 43 29:51 9:37
5 129 Ed Lindberg 42 29:57 9:39
6 109 Mike Kalota 42 32:34 10:29
7 181 Steve Shulters 41 Redford 33:38 10:50
8 150 John Nagel 44 34:33 11:08
9 330 Steve Bankes 44 37:12 11:59
10 80 Chris Heintzman 42 Chapel Hill 40:00 12:53
11 119 David Kromer 43 42:14 13:36

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 322 Debora Hense 42 25:44 8:17
2 337 Barbara Gavitt 44 Hartland 32:36 10:30
3 396 Marty Hood 42 34:56 11:15
4 252 Shana Morris 43 Fenton 35:06 11:18
5 9 Michelle Blondeel 40 39:30 12:43
6 186 Lisa Sprader 44 40:01 12:53
7 182 Kay Simmons 44 Howell 41:51 13:29
8 309 Michelle Nied 41 Hartland 43:29 14:00
9 303 Kim Garra 41 Howell 54:26 17:31

MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 317 Michael Partridge 48 20:20 6:33
2 43 Jim Ellison 46 Brighton 23:42 7:38
3 364 Tim Brooks 45 23:51 7:41
4 118 Bill Kreeger 48 Howell 25:27 8:12
5 63 Rick Gordon 45 Hartland 25:54 8:20
6 36 Chester Cox 45 Howell 26:10 8:26
7 18 Jeff Burgess 49 28:16 9:06
8 142 Ralph McKay 49 28:20 9:08
9 329 Kirk Bankes 47 28:51 9:17
10 69 Peter Grebeck 45 Holly 32:31 10:28

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 379 Jan Pethaen 48 22:55 7:23
2 320 Ruth Lara 49 23:26 7:33
3 83 Deborah Henderson 46 27:04 8:43
4 75 Jody Hansen 46 Williamsburg 27:39 8:54
5 399 Peggi Tuggle 48 28:27 9:10
6 141 Cathie McKay 47 30:11 9:43
7 46 Tracy Ellison 48 Brighton 31:05 10:01
8 68 Lisa Grebeck 45 Holly 32:31 10:28
9 154 Paula Page 48 33:02 10:38
10 90 Sue Hlavaty 48 33:35 10:49
11 312 Nancy Hissong 46 Brighton 35:09 11:19
12 70 Cathy Grohman 45 Howell 35:25 11:24
13 135 Julie Martin 49 Flushing 38:22 12:21
14 31 Shryl Ann Cone 46 40:24 13:01
15 204 Cathy Wagner 48 Howell 48:06 15:29
16 205 Pina Wagner 45 Fenton 48:06 15:29
17 87 Sueanne Hill 48 Hartland 48:23 15:35

MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 319 Roger Lara 51 19:04 6:09
2 297 Tim Quaintance 50 White Lake 20:13 6:31
3 363 Tony Handlin 53 26:38 8:35
4 102 Blake Jones 54 27:31 8:52
5 335 Tony Ellett 50 Fenton 31:16 10:04
6 139 James McAlpine 52 31:49 10:15
7 290 Bill Bator 51 Howell 33:25 10:46
8 288 Richard Mikula 50 Howell 35:29 11:25

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 49 Sharon Fielder 52 28:54 9:18
2 213 Jaime Zamesnik 53 Norfolk 30:39 9:52
3 211 Debbie Wiley 53 Howell 30:43 9:54
4 313 Susan Salter 52 Walled Lake 32:25 10:26
5 164 Karie Romanski 50 33:31 10:48
6 12 Karla Boylan 52 35:03 11:17
7 104 Kathy Jones 50 35:03 11:17
8 146 Christine Messer 53 36:16 11:41
9 133 Shevawn Maida 50 Elm Hall 48:10 15:31

MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1 Gary Anjeski 55 22:28 7:14
2 215 Michael Zamesnik 57 Norfolk 26:49 8:38
3 48 Randy Fielder 58 27:18 8:48
4 147 Terry Messer 55 31:08 10:01
5 169 John Rourke 55 Livonia 31:31 10:09
6 219 Greg Whitsett 56 36:53 11:53

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 64 Christy Gow 55 30:38 9:52
2 184 Cheryl Sorg 55 Howell 35:06 11:18

MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 38 Mark Cryderman 63 23:34 7:35
2 200 Mike Vance 61 37:44 12:09

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 266 Kathleen Oemke 60 Howell 32:25 10:26

MALE AGE GROUP: 65-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 348 James Carlton 67 20:48 6:42
2 26 Stephen Cerovsky 66 Brighton 33:42 10:51

FEMALE AGE GROUP: 65-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 196 Nancy Teel 67 Flint 35:15 11:21
2 193 Joyce Swilley 66 39:33 12:44
3 176 Karen Scanlon 68 43:47 14:06






HARTLAND MEMORIAL DAY RUN
Monday, May 31, 2010
Hartland, Michigan
Results Provided by: RACE SERVICES COMPANY
5K WALK RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 274 Harold Peterson 68 Holly 25:50 13:52
6/02/2010 6:47AM

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 308 Erin Gsell 16 Howell 34:10 18:20
6/02/2010 6:47AM

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 370 Joseph Cloutier 62 34:15 11:02

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 47 Nora Faulds 77 34:26 11:05

MALE AGE GROUP: 1-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 52 Jason Foldenauer 36 Howell 34:10 11:00
2 74 Connor Hansen 14 Williamsburg 42:06 13:34
3 77 Scott Hansen 52 Williamsburg 42:07 13:34
4 334 Jim Brake 67 Hartland 43:37 14:03
5 333 Zachary Metcalf 11 Hartland 43:37 14:03
6 65 Craig Gow 56 45:23 14:37
7 81 Chris Heintzman 81 Farmington 46:28 14:58

FEMALE AGE GROUP: 1-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 371 Barbara Cloutier 59 35:26 11:25
2 263 Emily Glover 11 Howell 36:31 11:46
3 388 Diane Bankes 72 37:13 11:59
4 5 Laurie Blank 59 White Lake 37:28 12:04
5 96 Theresa Jager 38 39:54 12:51
6 209 Nanette Watson 44 39:55 12:51
7 292 Renee St Clair 52 40:20 12:59
8 342 Jeanette St Clair 75 40:21 13:00
9 76 Kara Hansen 11 Williamsburg 42:01 13:32
10 136 Emilie May 7 42:03 13:32
11 112 Lesley Keppen 50 Howell 43:34 14:02
12 67 Sophia Gow 3 44:38 14:22
13 20 Vicky Burgos 32 Howell 45:16 14:35
14 66 Kacey Gow 25 45:19 14:36
15 210 Megan White 32 Howell 45:38 14:42



Hartland, MI
Provided by Race Services