MHSAA Regional & Qualifiers

MHSAA Regional & Qualifiers

DIVISION 1

No. 1-1 Grand Rapids Public Schools
Lew Clingman, Manager
Benton Harbor
East Kentwood
Grand Haven
Grand Rapids-Forest Hills Central
Grand Rapids-Kenowa Hills
Grand Rapids-Northview
Grandville
Greenville
Holland
Holland-West Ottawa
Hudsonville
Jenison
Muskegon
Muskegon-Reeths-Puffer
Norton Shores-Mona Shores
Rockford

No. 2-1 Holt
Rick Schmidt, Athletic Director
Battle Creek-Central
Battle Creek-Lakeview
Caledonia
Grand Ledge
Holt
Jackson
Kalamazoo Central
Kalamazoo-Loy Norrix
Lansing-Eastern
Lansing-Everett
Lowell
Okemos
Portage Central
Portage Northern

No. 3-1 Traverse City Central
Cody Inglis, Athletic Director
Alpena
Auburn-Bay City Western
Bay City-Central
Fenton
Flint-Carman-Ainsworth
Flushing
Grand Blanc
Midland
Midland-HH Dow
Saginaw-Arthur Hill
Saginaw-Heritage
Swartz Creek
Traverse City Central
Traverse City West

No. 4-1 West Bloomfield
Dewayne Jones, Athletic Director
Berkley
Beverly Hills-Wylie E Groves
Birmingham-Seaholm
Bloomfield Hills-Brother Rice
Detroit-Henry Ford
Detroit-Mumford
Farmington
Farmington Hills-Harrison
Farmington Hills-Mercy
Farmington Hills-North Farmington
Lathrup Village-Southfield-Lathrup
Oak Park
Rochester Hills-Rochester
Royal Oak
Southfield
West Bloomfield

No. 5-1 Canton
Suzanne Heinzman, Athletic Director
Canton
Canton-Plymouth
Canton-Salem
Dearborn
Dearborn Heights-Crestwood
Dearborn-Fordson
Detroit-Cody
Detroit-Western International
Garden City
Inkster
Livonia-Adlai E Stevenson
Livonia-Churchill
Livonia-Franklin
Redford Union
Redford-Thurston
Wayne Memorial
Westland-John Glenn

No. 6-1 Saline
Rob White, Athletic Director
Allen Park
Ann Arbor-Huron
Ann Arbor-Pioneer
Belleville
Brownstown Township-Woodhaven
Dearborn-Edsel Ford
Lincoln Park
Monroe
Romulus
Saline
Southgate Anderson
Taylor-John F Kennedy
Taylor-Truman
Temperance-Bedford
Wyandotte-Roosevelt
Ypsilanti
Ypsilanti-Lincoln

No. 7-1 Warren Mott
Mark Urquhart, Athletic Director
Clinton Township-Chippewa Valley
Fair Haven-Anchor Bay
Fraser
Harrison Township-L'Anse Creuse
Macomb-Dakota
Macomb-L'Anse Creuse North
Sterling Heights
Sterling Heights-Utica Ford II
Sterling Heights-Utica Stevenson
Troy
Troy-Athens
Utica
Warren Mott
Warren-Cousino
Warren-De La Salle Collegiate

No. 8-1 Highland-Milford
Chris Ceresa, Athletic Director
Brighton
Commerce-Walled Lake Northern
Dexter
Hartland
Highland-Milford
Howell
Northville
Novi
Novi-Detroit Catholic Central
Pinckney
South Lyon
Walled Lake Central
Walled Lake Western
Waterford Kettering
Waterford Mott
White Lake-Lakeland

No. 9-1 Ortonville-Brandon
Wayne Thompson, Athletic Director
Clarkston
Davison
Holly
Lake Orion
Lapeer East
Ortonville-Brandon
Oxford
Pontiac
Port Huron
Port Huron Northern
Rochester Hills-Stoney Creek
Rochester-Adams
Romeo
Shelby Township-Utica Eisenhower

No. 10-1 Grosse Pointe South
Brandon Slone, Athletic Director
Detroit-Cass Technical
Detroit-Denby Tech & Prep
Detroit-Finney
Detroit-Kettering
Detroit-Martin Luther King
Detroit-Northwestern
Detroit-Osborn
Detroit-Pershing
Detroit-Southeastern
Detroit-U of D Jesuit
Eastpointe-East Detroit
Grosse Pointe North
Grosse Pointe South
Roseville

DIVISION 2


No. 11-2 Otsego
Michael Garvey, Athletic Director
Allegan
Edwardsburg
Kalamazoo-Comstock
Mattawan
Niles
Otsego
Paw Paw
Plainwell
Richland-Gull Lake
South Haven
St Joseph
Stevensville-Lakeshore
Sturgis
Three Rivers
Vicksburg

No. 12-2 Charlotte
Ronald Beegle, Athletic Director
Battle Creek-Harper Creek
Battle Creek-Pennfield
Charlotte
Coldwater
DeWitt
Eaton Rapids
Hastings
Ionia
Jackson-Northwest
Lake Odessa-Lakewood
Lansing-Waverly
Marshall
Mason
Middleville-Thornapple Kellogg
Parma-Western

No. 13-2 Monroe-Jefferson
Randy Tevepaugh, Athletic Director
Adrian
Ann Arbor-Skyline
Carleton-Airport
Chelsea
Detroit-Southwestern
Gibraltar-OA Carlson
Grosse Ile
Melvindale
Milan
Monroe-Jefferson
New Boston-Huron
Riverview Community
South Lyon East
Tecumseh
Trenton

No. 14-2 Coopersville
Steven Bennink, Athletic Director
Belding Area
Cedar Springs
Comstock Park
Coopersville
Fremont
Fruitport
Grant
Holland Christian
Howard City-Tri County Area
Hudsonville-Unity Christian
Muskegon-Orchard View
Sparta
Spring Lake
Whitehall
Zeeland East
Zeeland West

No. 15-2 Williamston
Keith Eldred, Manager
Clio
Corunna
East Lansing
Flint Northern
Flint Northwestern
Flint Southwestern Academy
Flint-Luke M Powers Catholic
Fowlerville
Haslett
Lansing-JW Sexton
Linden
Mt Morris-EA Johnson
Otisville-LakeVille Memorial
Owosso
St Johns
Williamston

No. 16-2 Cadillac
Rich Giddens, Athletic Director
Alma
Bay City-John Glenn
Big Rapids
Cadillac
Cheboygan Area
Essexville-Garber
Gaylord
Ludington
*Manistee (Manistee-Catholic Central)
Midland-Bullock Creek
Mt Pleasant
Petoskey
Remus-Chippewa Hills
Saginaw
Saginaw-Swan Valley
Standish-Sterling Central
West Branch-Ogemaw Heights

No. 17-2 Bloomfield Hills-Lahser
Avis Najor, Athletic Director
Auburn Hills-Avondale
Beverly Hills-Detroit Country Day
Bloomfield Hills-Andover
Bloomfield Hills-Cranbrook Kingswood
Bloomfield Hills-Lahser
Bloomfield Hills-Marian
Center Line
Clinton Township-Clintondale
Macomb Lutheran North
Madison Heights-Lamphere
Orchard Lake-St Mary Preparatory
Pontiac-Notre Dame Preparatory School
St Clair Shores-Lake Shore
St Clair Shores-Lakeview
St Clair Shores-South Lake
Warren Woods-Tower
Warren Regina

No. 18-2 Algonac
Jamie Thiede, Athletic Director
Algonac
Almont
Armada
Caro
Croswell-Lexington
Flint-Kearsley
Goodrich
Imlay City
Lapeer West
Marine City
Marysville
North Branch
Richmond
St Clair
Yale

No. 19-2 Grand Rapids Public Schools
Lew Clingman, Athletic Director
Ada-Forest Hills Eastern
Byron Center
East Grand Rapids
Grand Rapids-Catholic Central
Grand Rapids-Christian
Grand Rapids-Creston
Grand Rapids-Forest Hills Northern
Grand Rapids-Ottawa Hills
Grand Rapids-South Christian
Grand Rapids-Union
Grand Rapids-West Catholic
Hamilton
Wayland Union
Wyoming Park
Wyoming-Rogers

No. 20-2 Livonia-Ladywood
Sal Malek, Athletic Director
Dearborn Heights-Annapolis
Dearborn Heights-Robichaud
Dearborn-Divine Child
Detroit Academy of Arts & Sciences
Detroit International Academy
Detroit-Central
Detroit-Cooley
Detroit-Crockett Technical
Detroit-Renaissance
Ferndale
Hazel Park
Highland Park Community
Livonia-Ladywood
Warren-Fitzgerald
Warren-Lincoln

DIVISION 3

No. 21-3 Constantine
Mike Messner, Athletic Director
Bangor
Berrien Springs
Bronson
Buchanan
Coloma
Constantine
Delton Kellogg
Dowagiac Union
Galesburg-Augusta
Hartford
Kalamazoo Christian
Kalamazoo-Hackett Catholic Central
Lawton
Niles-Brandywine
Parchment
Schoolcraft
Watervliet

No. 22-3 Onsted
Mark Turnbull, Athletic Director
Addison
Albion
Brooklyn-Columbia Central
East Jackson
Grass Lake
Hanover-Horton
Hillsdale
Hudson Area
Jackson-Lumen Christi
Jackson-Vandercook Lake
Jonesville
Michigan Center
Napoleon
Olivet
Onsted
Quincy
Union City

No. 23-3 Erie Mason
Ben Russow, Athletic Director
Adrian-Madison
Allen Park-Cabrini
Ann Arbor-Gabriel Richard
Blissfield
Clinton
Dundee
Ecorse
Erie-Mason
Flat Rock
Ida
Manchester
Monroe-St Mary Catholic Central
River Rouge
Riverview-Gabriel Richard
Whitmore Lake
Ypsilanti-Willow Run

No. 24-3 New Haven
Antie Hardy, Athletic Director
Clawson
Detroit Community
Detroit-Cesar Chavez Academy
Detroit-Communication Media Arts
Detroit-Frederick Douglass
Detroit-University Prep
Detroit-Westside Christian Academy
Harper Woods
Harper Woods-Chandler Park Academy
Livonia-Clarenceville
Madison Heights-Bishop Foley
Madison Heights-Madison
Mt Clemens
New Haven
Redford-Michigan Technical Academy

No. 25-3 Laingsburg
Matthew Shastal, Athletic Director
Byron Area
Carson City-Crystal
Chesaning
Durand Area
Ithaca
Laingsburg
Lansing-Catholic Central
Leslie
Linden-Lake Fenton
Ovid-Elsie
Perry
Portland
St Charles
Stockbridge
Vermontville-Maple Valley

No. 26-3 Gobles
Chris Miller, Athletic Director
Allendale
Bloomingdale
Fennville
Gobles
Grand Rapids-Central
Grand Rapids-NorthPointe Christian
Grandville-Calvin Christian
Hopkins
Montague
Muskegon Heights
Muskegon-Oakridge
Wyoming-Godwin Heights
Wyoming-Kelloggsville
Wyoming-Lee

No. 27-3 Clare
Mike Schubart, Athletic Director
Beaverton
Bridgeport
Carrollton
Clare
Freeland
Gladwin
Hemlock
Oscoda
Pinconning Area
Saginaw-Buena Vista
Saginaw-Nouvel Catholic Central
Saginaw-Valley Lutheran
Sanford-Meridian
St Louis
Tawas City-Tawas Area

No. 28-3 Vassar
Steve Gleeson, Athletic Director
Bad Axe
Birch Run
Burton-Bendle
Burton-Bentley
Capac
Cass City
Flint-Beecher
Flint-Hamady
Frankenmuth
Marlette
Millington
Montrose-Hill Mc Cloy
Pigeon-Laker
Reese
Sandusky
Vassar

No. 29-3Newaygo
James Nelson, Athletic Director
Evart
Farwell Area
Hart
Holton
Kent City
Lakeview
Morley Stanwood
Newaygo
Reed City
Scottville-Mason County Central
Shelby
Shepherd
Stanton-Central Montcalm
White Cloud

No. 30-3 Benzie Central
Karen Leinaar, Athletic Director
Benzonia-Benzie Central
*Boyne City (Boyne Falls)
Charlevoix
East Jordan
Elk Rapids
Grayling
Harrison Community
Houghton Lake
Kalkaska
Kingsley Area
Lake City Area
Leroy-Pine River Area
Roscommon
*Suttons Bay (Lake Leelanau-St Mary , Leland )

DIVISION 4


No. 31-4 Marcellus
David DeCou, Athletic Director
Benton Harbor-Countryside Academy
Bridgman
Burr Oak
Cassopolis-Ross Beatty
Centreville
Colon Community
Covert
Decatur
Eau Claire
Kalamazoo-Phoenix
Lawrence
Marcellus
Mendon
New Buffalo
St Joseph-Lake Michigan Catholic
Three Oaks-River Valley
White Pigeon

No. 32-4 Hillsdale Academy
Mike Roberts, Athletic Director
Adrian-Lenawee Christian
Athens
*Britton-Macon (Deerfield)
Camden-Frontier
Concord
Hillsdale Academy
Homer
Litchfield
Morenci Area
Ottawa Lake-Whiteford
Petersburg-Summerfield
Pittsford
Reading
Sand Creek
*Tekonsha (Coldwater-Pansophia Academy)
Waldron

No. 33-4 Webberville
Richard Smith, Athletic Director
Ann Arbor-Greenhills
Auburn Hills-Oakland Christian
Birmingham-Roeper
Burton-Atherton
Dansville
Detroit-Weston Preparatory Academy
Flint-Michigan School For The Deaf
International Academy of Flint
Morrice
Novi-Franklin Road Christian
Pontiac Academy for Excellence
Rochester Hills-Lutheran Northwest
Southfield Christian
Southfield-Bradford Academy
*Waterford-Our Lady of The Lakes (Clarkston-Everest Collegiate)
Webberville Community

No. 34-4 Bath
Erik Harrelson, Athletic Director
Bath
*Battle Creek-St Philip Catholic Central (Battle Creek-Calhoun Christian School)
Bellevue
Climax-Scotts
Fowler
Jackson Christian School
*Lansing Christian (Holt Lutheran Schools)
Middleton-Fulton
Pewamo-Westphalia
Portland-St Patrick
Potterville
Saranac
Springport

No. 35-4 Saugatuck
William Dunn, Athletic Director
Baldwin Community Schools
Big Rapids-Crossroads Charter Academy
Custer-Mason County Eastern
Fremont-Providence Christian
Fruitport-Calvary Christian
Hesperia Community
Hudsonville Freedom Baptist
*Kentwood-West Michigan Lutheran (Byron Center-Zion Christian)
Martin
Muskegon Catholic Central
Muskegon-Western Michigan Christian
North Muskegon
Pentwater
Ravenna
Saugatuck
Walkerville

No. 36-4 Breckenridge
Ryan Sklener, Athletic Director
Au Gres-Sims
Blanchard-Montabella
Breckenridge
Coleman
Genesee
Hale
Lincoln-Alcona Community
Merrill
Mio-Au Sable
Mt Pleasant-Beal City
Mt Pleasant-Sacred Heart Academy
New Lothrop
Saginaw-Michigan Lutheran Seminary
Vestaburg
Whittemore-Prescott

No. 37-4 Deckerville Community
Scott McVittie, Athletic Director
Akron-Fairgrove
Brown City
Carsonville-Port Sanilac
*Caseville (Owendale-Gagetown )
Deckerville Community
Dryden
Harbor Beach Community
Kinde-North Huron
Kingston
Marine City-Cardinal Mooney Catholic
Mayville
Peck Community
Port Hope Community
Ubly
Unionville Sebewaing

No. 38-4 Marion
Beth Robb, Athletic Director
Brethren
Buckley
Fife Lake-Forest Area
Frankfort
Manton
Maple City-Glen Lake
Marion
McBain-Mc Bain
McBain-Northern Michigan Christian
Mesick
*Onekama (Bear Lake)
Traverse City Christian School
Traverse City-Grand Traverse Academy
Traverse City-St Francis

No. 39-4 Lutheran HS Westland
Mike Unger, Athletic Director
Canton-Plymouth Christian Academy
Detroit City
Detroit Cristo Rey
Detroit Urban Lutheran
Detroit-Allen Academy
Detroit-Loyola
Detroit-PEC Preparatory
Lutheran HS Westland
Melvindale-Academy for Business & Tech
Newport-Lutheran HS South
Royal Oak-Shrine Catholic
Sterling Heights-Parkway Christian School
Warren-Michigan Collegiate

No. 40-4 Central Lake
Quinn Barry, Athletic Director
Atlanta
*Bellaire (Alba)
*Burt Lake-Northern Michigan Christian Academy (Harbor Springs-Harbor Light Christian)
Central Lake
Ellsworth Community
Fairview
Gaylord-St Mary Cathedral
Harbor Springs
Hillman
Indian River-Inland Lakes
Johannesburg-Lewiston
Mancelona
Onaway Area
*Pellston (Alanson-Littlefield)
Posen
Rogers City

UP DIVISION 1

No. 41-1Escanaba
Dave Wilson, Athletic Director
Escanaba
Gladstone
Ishpeming-Westwood
Manistique
Marquette
Menominee
Sault Ste Marie-Sault Area

No. 42-1Calumet
Sean Jacques, Athletic Director
Calumet
Gwinn
Houghton
Iron Mountain
Kingsford
Negaunee

UP DIVISION 2

No. 43-2 Stephenson
Jerome Sardina, Athletic Director
*Bark River-Harris
*Chassell (Painesdale-Jeffers)
Iron River-West Iron County
Ironwood-Luther L Wright
L'Anse
Norway
Stephenson

No. 44-2 Ishpeming
Jerry Racine, Athletic Director
Ishpeming
Munising
Newberry
Rudyard
St Ignace-La Salle

UP DIVISION 3

No. 45-3 Pickford
Chuck Bennin, Athletic Director
Brimley Area
Cedarville
DeTour
Engadine
Kinross-Maplewood Baptist Academy
Mackinac Island
Pickford

No. 46-3 Rapid River
Rick Pepin, Athletic Director
Cooks-Big Bay de Noc
Eben Junction-Superior Central
Powers-North Central
Rapid River
Rock-Mid Peninsula

No. 47-3 Baraga Area
Jeff Markham, Athletic Director
Baraga Area
Bessemer-AD Johnston
Ewen-Trout Creek
Hancock
Ontonagon Area
Wakefield-Marenisco
Watersmeet

No. 48-3 Felch-North Dickinson
Joseph Reddinger, Athletic Director
Carney-Nadeau
Crystal Falls-Forest Park
Dollar Bay
Felch-North Dickinson
Lake Linden-Hubbell
Republic-Michigamme

Comments