MHSAA Track & Field Regional 3-1

back to results

May. 22, 2010

MHSAA Track & Field Regional 3-1
Traverse City, MI


Team scoring — 1. Grand Blanc 123; 2. Carman-Ainsworth 100; 3. Traverse City Central 88; 4. Swartz Creek 66; 5. Traverse City West 58; 6. Bay City Western 46; 7. Midland 44; 8. Saginaw Heritage 38; 9. Bay City Central 34; 10. Midland Dow 20.5; 11. Fenton 19.5; 12. Flushing 11; 13. Saginaw Arthur Hill 8; 14. Alpena 7.

Discus — 1. Tremondae Branch, Carman-Ainsworth 151-3; 2. Connor Kostrzewa, Traverse City West 147-3; 3. Mitch Thomas, BCW 140-11; 4. Nick Alpers, Traverse City Central 140-8; 5. Justin Dieck, Swartz Creek 140-0; 6. Andrew Lied, SC139-10; 7. Brad Tippett, Flushing 139-0; 8. Recco Wilson, Carman-Ainsworth 137-6.

Shot put — 1. Jonathon Roosen, Grand Blanc 54-2; 2. James Barbera, Traverse City Central 49-8; 3. Tremonae Branch, Carman-Ainsworth 49-3.5; 4. Casey Challender, Traverse City Central 47-5; 5. Paul Jacobs, BCC 47-0; 6. Justin Dieck, Swartz Creek 46-4; 7. John Costello, BCW 44-0; 8. Steve Alpers TCW 42-9.

High jump — 1. Aaron Wascha, Swartz Creek 6-2; 2. Caleb Boileau, BCW 6-1; 3. Levario Smith, Heritage 5-11; 4. Peter Crampton, Midland Dow 5-10; 4. Alex MacPhail-Fausey, Fenton 5-10; 6. James Traylor, Grand Blanc 5-8; 6. Tim Myette, Traverse City Central 5-8; 6. Gerald Holmes-Williams, Carman-Ainsworth 5-8.

Pole vault — 1. Mike Maxwell, Midland 13-4; 2. Ryan Gemmell, Traverse City Central 13-4; 3. Tony Fulk, Traverse City Central 12-10; 4. Shawn Serrell, Traverse City Central 12-4; 5. Kamron Marsh, Carman-Ainsworth 12-4; 6. Bryan Mazor, Midland 12-4; 7. Cody Wilson-Hunt, Grand Blanc 12-4; 8. Blake Boersema, Swartz Creek 11-10.

Long jump — 1. Darion Lopez, BCC 22-4.5; 2. Aaron Wascha, Swartz Creek 22-2.75; 3. Andrew Jones, Midland 21-0; 4. Phothivath Phengkhamkip, Traverse City Central 20-9.75; 5. Sem Novikov, Traverse City Central 19-10; 6. Devonte McDole, Heritage 19-5; 7. Tyler Samp, Alpena 19-3; 8. Anthony West, Traverse City West 19-0.

3,200 relay — 1. Midland Dow (Ben Zank, Alexander Toulokhonov, Michael Finn, Alex Beckwith) 8:02.7; 2. Bay City Western 8:05.8; 3. Traverse City Central 8:05.9; 4. Swartz Creek 8:08.5; 5. Traverse City West 8:17.6; 6. Fenton 8:19.7; 7. Midland 8:26.2; 8. Flushing 8:34.5.

110 hurdles — 1. Robert Young, Carman-Ainsworth 14.0; 2. Gabe Martin, Grand Blanc 14.2; 3. Levi Selvig, Flushing 14.8; 4. Cody Russell, TC West 15.0; 5. Sean Berryman, Alpena 15.1; 6. James Traylor, Grand Blanc 15.1; 7. Trever Hiller, Fenton 15.2; 8. Jason Delrosario, Midland 15.6.

100 — 1. Tony Jones, Grand Blanc 10.5; 2. Jabbar Gragg, Grand Blanc 10.8; 3. Leander Lewis, Heritage 10.8; 4. Mike Heim, Traverse City Central 10.9; 5. Tyler Clark, Traverse City Central 10.9; 6. Mario Harris, Carman-Ainsworth 10.9; 7. Justice Hayes, Grand Blanc 11.0; 8. Jalen Bentley, Heritage 11.1.

800 relay — 1. Grand Blanc (Kylon Wysinger, Tony Jones, Jabbar Gragg, Justice Hayes) 1:29.2; 2. Carman-Ainsworth (Joshua Brown, Mario Harris, Delivee Person, Kris Jones) 1:30.7; 3. Bay City Central 1:31.3; 4. Traverse City West 1:31.5; 5. Traverse City Central 1:31.7; 6. Midland 1:32.6; 7. Arthur Hill 1:33.5; 8. Heritage 1:33.9.

1,600 — 1. Omar Kaddurah, Grand Blanc 4:07.2; 2. Jeremy Dickie, Swartz Creek 4:15.7; 3. Matt Popielarz, Heritage 4:16.3; 4. Matt Gilbert, Fenton 4:22.0; 5. Nick Bruning, Traverse City Central 4:24.2; 6. Nick French, Fenton 4:24.6; 7. Zach Kughn, Grand Blanc 4:27.1; 8. Drake Carr, Grand Blanc 4:27.4.

400 relay — 1. Grand Blanc (Jabbar Gragg, Tony Jones, Marcus Tucker, Justice Hayes) 42.5; 2. Carman-Ainsworth (Joshua Brown, Kris Jones, Mario Harris, Robert Young) 43.1; 3. Traverse City Central 42.2; 4. Bay City Central 43.3; 5. Swartz Creek 44.5; 6. Midland Dow 44.6; 7. Midland 44.7; 8. Alpena 44.8.

400 — 1. Delivee Person, Carman-Ainsworth 50.0; 2. Zeke Famiano, TC West 50.5; 3. Darious McClinton, Grand Blanc 50.8; 4. Joel Adam, Grand Blanc 51.1; 5. Nathan Flores, BC Western 51.3; 6. Andrew Jones, Midland 51.9; 7. Michael Finn, Midland Dow 52.9; 8. Reginald Thornton, Swartz Creek 52.9.

300 hurdles — 1. Robert Young, Carman-Ainsworth 39.2; 2. Joshua Brown, Carman-Ainsworth 39.6; 3. Cody Russell, Traverse City West 39.9; 4. Aaron Yoon, Swartz Creek 40.4; 5. Kevin Morr, Midland 40.6; 6. Kyle Lee, BCW 41.0; 7. Scott Ringwelski, Traverse City West 41.2; 8. Levi Selvig, Flushing 41.6.

800 — 1. Omar Kaddurah, Grand Blanc 1:55.7; 2. Ben Reed, Midland 1:58.0; 3. Nic Lefler, Grand Blanc 2:00.8; 4. Ryan Haag, BCW 2:02.2; 5. Ray Innis, Traverse City West 2:02.4; 6. Tyler Kelly, Traverse City Central 2:03.1; 7. Nick Bruning, Traverse City Central 2:03.9; 8. Alex Beckwith, Midland Dow 2:03.9.

200 — 1. Kris Jones, Carman-Ainsworth 22.3; 2. Zeke Famiano, Traverse City West 22.4; 3. Matt Williams, Arthur Hill 22.5; 4. Darion Lopez, BCC 22.5; 5. Lorenzo Acosta, BCC 22.52; 6. Kylon Wysinger, Grand Blanc 22.8; 7. Mario Harris, Carman-Ainsworth 23.2; 8. Jack Stevens, Traverse City Central 23.3.

3,200 — 1. Jeremy Dickie, Swartz Creek 9:27.1; 2. Evan Chiplock, Heritage 9:36.6; 3. Matt Kabacinski, BCW 9:41.4; 4. Zach Kughn, Grand Blanc 9:50.4; 5. Nathaniel Ellsworth, Heritage 9:55.5; 6. Matt Kennedy, Heritage 9:57.6; 7. Max Kryza, Fenton 9:58.1; 8. Anthony Peel, Swartz Creek 9:59.2.

1,600 relay — 1. Grand Blanc (Darious McClinton, Joel Adam, Omar Kaddurah, Dylan Foster) 3:23.3; 2. Carman-Ainsworth (Joshua Brown, Robert Young, Kalon Dickerson, Delivee Person) 3:24.5; 3. Traverse City West 3:29.3; 4. Traverse City Central 3:30.6; 5. Bay City Western 3:32.6; 6. Swartz Creek 3:35.8; 7. Midland 3:36.5; 8. Flushing 3:37.6.



Team scoring — 1. Grand Blanc 76; 2. Traverse City Central 73.5; 3. Saginaw Arthur Hill 71.5; 4. Flushing 62; 5. Carman-Ainsworth 58; 6. Traverse City West 57.25; 7. Alpena 54; 8. Midland 51.75; 9. Saginaw Heritage 40; 10. Midland Dow 35; 11. Fenton 30.5; 12. Bay City Western 28.5; 13. Bay City Central 19; 14. Swartz Creek 2.

Discus — 1. Emerald Joiner, Arthur Hill 100-3; 2. Jasmine Lenoir, Heritage 99-11; 3. Amber Curphy, BCW 99-9; 4. Andrea Dent, Flushing 99-8; 5. Kia Groya, BCW 99-6; 6. Loren Wagner, Traverse City West 98-6; 7. Hannah Taylor, Fenton 96-11; 8. Sadie Klida, BCC 87-0.

Shot put — 1. Allie Wylie, Midland 37-2; 2. Emerald Joiner, Arthur Hill 37-1.5; 3. Amanda Matthews, BCC 36-10.5; 4. Alyssa Ambrose, BCW 36-8; 5. Amber Curphy, BCW 33-3; 6. Jasmine Boyd, Carman-Ainsworth 33-1; 7. Jasmine Lenoir, Heritage 32-8.5; 8. Keonna Hull, Carman-Ainsworth 32-6.

High jump — 1. Samantha Stein, Flushing 5-7; 2. Catherine Cielinski, Midland 5-2; 3. Becca Mills, Midland Dow 5-2; 4. Molly Walker, Traverse City Central 5-0; 5. Morgan Auernhammer, BCW 5-0; 5. Breyone Hatfield, Arthur Hill 5-0; 7. Jordyn Severt, Traverse City West 4-9; 7. Amy Rooker, Fenton 4-9; 7. Julie Gilbert, Fenton 4-9; 7. Tori Blake, Midland 4-9.

Pole vault — 1. Montana Rice, Flushing 9-2; 2. Hannah Dinnan, Midland 9-2; 3. Erin Przybyla, Alpena 8-8; 4. Erin Terry-Wygocki, Grand Blanc 8-8; 5. Taylor Olson, Traverse City Central 8-2; 5. Breanna Greeland, Traverse City West 8-2; 7. Aubrey Bouchard, Flushing 7-8; 7. Devin Manges, Midland 7-8; 7. Caitlyn Shann, BCW 7-8.

Long jump — 1. Makeda DeBardelaben, Arthur Hill 17-3.5; 2. Cormeisha Knight, Arthur Hill 16-4; 3. Emily Grof, Traverse City Central 16-2.75; 4. Brittany Robinson, Fenton 15-11.75; 5. Meredith Brown, Fenton 15-8; 6. Breyone Hatfield, Arthur Hill 15-7.75; 7. Katie Darling, Traverse City Central 15-2.5; 8. Tina Rivera, Midland 15-1.25.

3,200 relay — 1. Traverse City Central (Katie Fallick, Katie Perkins, Aimee Marsh, Julia Otwell) 9;31.29; 2. Midland 9:44.28; 3. Traverse City West 9:47.4; 4. Fenton 9:55.75; 5. Grand Blanc 10:14.07; 6. Flushing 10:15.47; 7. Alpena 10:24.0; 8. Carman-Ainsworth 10:25.8.

100 hurdles — 1. Ashley Schropp, Heritage 14.9; 2. Cassie Pettus, Grand Blanc 14.9; 3. Ruth Hines, Traverse City West 15.7; 4. Shaina Walther, Flushing 16.0; 5. Samantha Olson, Midland Dow 16.0; 6. Christina Kollien, Alpena 16.4; 7. Hannah Salogar, BCW 16.4; 8. Courtney Holmes, Alpena 16.6.

100 — 1. Brittney Banister, Carman-Ainsworth 12.1; 2. Tatyana Fykes, Carman-Ainsworth 12.3; 3. Markala Goodson, Arthur Hill 12.4; 4. Shamarri Riddle, Grand Blanc 12.5; 5. Savannah Stuart-Dahl, Traverse City West 12.6; 6. Alessandra Kozlowski, Fenton 12.7; 7. Valencia Lynch, Carman-Ainsworth 12.7; 8. Tina Rivera, Midland 12.9.

800 relay — 1. Grand Blanc (Shamarri Riddle, Alyssa Browne, Lauren Gurley, Tere Cooley) 1:44.07; 2. Carman-Ainsworth (Brittney Banister, Devin Willis, Brandi Rimmer, Valencia Lynch) 1:44.2; 3. Arthur Hill 1:46.23; 4. Heritage 1:48.52; 5. Flushing 1:48.74; 6. Traverse City West 1:49.92; 7. Fenton 1:51.39; 8. Bay City Central 1:51.89.

1,600 — 1. Julia Otwell, Traverse City Central 4:55.2; 2. Gabrielle Anzalone, Grand Blanc 4:57.5; 3. Allison White, Midland Dow 4:58.1; 4. Katie Perkins, Traverse City Central 5:20.8; 5. Kaylee Vandommelen, Traverse City West 5:22.1; 6. Sam Ehle, Traverse City Central 5:23.8; 7. Casey Campbell, Swartz Creek 5:26.4; 8. Megen Rapp, Midland 5:27.2.

400 relay — 1. Carman-Ainsworth (Brittney Banister, Tatyana Fykes, Kendra Talley, Valencia Lynch) 49.3; 2. Arthur Hill 50.5; 3. Grand Blanc 50.8; 4. Traverse City West 50.8; 5. Heritage 52.0; 6. Flushing 52.5; 7. Fenton 52.6; 8. Bay City Central 53.2.

400 — 1. Maria Beach, Midland 57.2; 2. Amy Kish, Alpena 58.3; 3. Whitley Henry, BCC 59.2; 4. Hunter Johnson, Flushing 59.4; 5. Quaesha Scott, Arthur Hill 1:00.0; 6. Brandi Rimmer, Carman-Ainsworth 1:00.0; 7. Donna Ellithorpe, Flushing 1:00.4; 8. Tori Foote, BCW 1:01.2.

300 hurdles — 1. Paige Stepanski, Alpena 46.9; 2. Shaina Walther, Flushing 47.0; 3. Samantha Olson, Midland Dow 47.1; 4. Ruth Hines, Traverse City West 47.4; 5. Lariah Simpson, Carman-Ainsworth 48.6; 6. Catherine Cielinski, Midland 48.6; 7. Alyssa Sander, Fenton 48.7; 8. Ashley Schropp, Heritage 49.4.

800 — 1. Taylor Stepanski, Alpena 2:18.5; 2. Katie Fallick, Traverse City Central 2:26.6; 3. Kaylee Vandommelen, Traverse City West 2:28.4; 4. Marcy Marek, Traverse City West 2:28.6; 5. Rachel Stadelmaier, Midland Dow 2:29.1; 6. Aimee Marsh, Traverse City Central 2:29.6; 7. Hannah DeBortoli, Traverse City Central 2:30.0; 8. Nicole DeSousa, Grand Blanc 2:31.8.

200 — 1. Peyton Dawkins, Heritage 25.0; 2. Brittney Banister, Carman-Ainsworth 25.3; 3. Tere Cooley, Grand Blanc 25.6; 4. Makeda DeBardelaben, Arthur Hill 26.0; 5. Whitley Henry, BCC 26.4; 6. Jenna Sampson, Midland Dow 27.4.

3,200 — 1. Gabrielle Anzalone, Grand Blanc 10:46.1; 2. Julia Otwell, Traverse City Central 10:50.8; 3. Allison White, Midland Dow 11:12.4; 4. Shivani Kaushal, Grand Blanc 11:26.6; 5. Samara Donajkowski, Alpena 11:49.4; 6. Katie Perkins, Traverse City Central 11:51.9; 7. Sam Ehle, Traverse City Central 11:52.2; 8. Rachael Favela, Traverse City West 11:59.1.

1,600 relay — 1. Alpena 4:02.6; 2. Grand Blanc 4:13.9; 3. Flushing 4:15.9; 4. Traverse City West 4:18.2; 5. Fenton 4:18.3; 6. Traverse City Central 4:22.0; 7. Bay City Western 4:29.4.