MHSAA Track & Field Regional 4-1

back to results

May. 22, 2010

MHSAA Track & Field Regional 4-1
West Bloomfield, MI
Provided by West Bloomfield High School


MEN'S TRACK AND FIELD

DIV 1 REGIONAL 4-1 AT WEST BLOOMFIELD 05/22/10

West Bloomfield Regional

TEAM SCORING - Brother Rice 103; Farmington 78; Farmington Harrison 64; Royal Oak
62; West Bloomfield 61.50; Detroit Mumford High School 53; North Farmington Raiders
39; Southfield Lathrup 31; Berkley 30.50; Birmingham Seaholm 29; Birmingham Groves
29; Southfield 28; Rochester 20; Detroit Henry Ford 13.

3200 METER RELAY -- 1. Brother Rice, 8:07.30 (Torin Wile, Brendan Tamm, Joseph
Lunghamer, Michael Roualet; 2. Detroit Mumford High Sc, 8:12.70; 3. Royal Oak,
8:17.10; 4. Farmington, 8:18.90; 5. Rochester, 8:44.40; 6. North Farmington Raider,
8:51.10; 7. Southfield, 9:11.80.

110M HURDLES -- 1. Marcell Jones, Detroit Mumford High School, 14.70; 2. Shammah
Carter, North Farmington Raiders, 14.80; 3. Kenton Janzen, Farmington Harrison,
15.30; 4. Christian Moore, Berkley, 15.30; 5. Chris Ryba, Farmington, 15.40; 6.
Beneth Akalefu, Farmington Harrison, 15.50; 7. Denzel Owens, Farmington Harrison,
15.60; 8. Darius. Davis, Farmington, 15.80.

100 METER DASH -- 1. Charles Anthony, Farmington, 10.90; 2. Malcom. Morris, Detroit
Henry Ford, 11.00; 3. Mike Aririguzo, West Bloomfield, 11.00; 4. Josh Owens,
Berkley, 11.10; 5. William Ferguson, Farmington Harrison, 11.10; 6. Jason Ervin,
North Farmington Raiders, 11.20; 7. Pedro Delgado, Brother Rice, 11.20; 8. Caleb
Mims, Southfield Lathrup, 11.40.

800 METER RELAY -- 1. West Bloomfield, 1:29.10 (Phillip Washington, Vince Simpson,
Jeff Aririguzo, Mike Ari; 2. Farmington, 1:29.20; 3. Southfield, 1:29.30; 4.
Southfield Lathrup, 1:31.00; 5. Brother Rice, 1:31.00; 6. Farmington Harrison,
1:31.00; 7. North Farmington Raider, 1:31.00; 8T. Berkley, 1:31.90; T. Rochester,
1:31.90.

1600 METER RUN -- 1. Jack Howard, Birmingham Seaholm, 4:29.40; 2. Drake Filippis,
Royal Oak, 4:29.50; 3. Theo Kempf, Royal Oak, 4:30.00; 4. Max Gomez, Birmingham
Seaholm, 4:38.50; 5. David Hong, Farmington, 4:44.20; 6. Adam Sadler, Birmingham
Groves, 4:44.80; 7. Ben Fleck, Farmington, 4:45.80; 8. Torin Wile, Brother Rice,
4:46.60.

400 METER RELAY -- 1. Farmington, 42.80 (Davud Kucukarslan, James Vincenttaylor,
Jaifus Ingram, Char; 2. Detroit Mumford High Sc, 43.20; 3. West Bloomfield, 43.40;
4. Southfield Lathrup, 43.60; 5. Brother Rice, 43.60; 6. Farmington Harrison, 43.60;
7. Southfield, 43.80; 8. North Farmington Raider, 44.30.

400 METER DASH -- 1. Phillip Washington, West Bloomfield, 48.60; 2. Victor Gullatte,
Southfield, 49.50; 3. Michael Hahn, Royal Oak, 50.60; 4. Phillip Johnson, Birmingham
Groves, 51.30; 5. Theo Washington, Southfield, 51.40; 6. Christopher Massey,
Farmington Harrison, 51.50; 7. Daniel Davis, North Farmington Raiders, 51.60; 8.
Anthony Deblasi, Brother Rice, 51.60.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Marcell Jones, Detroit Mumford High School, 40.20; 2.
Josh Maier, Rochester, 40.40; 3. William Hooks, Southfield Lathrup, 40.60; 4. Brian
Miller, North Farmington Raiders, 41.00; 5. Dennis Hardaway, North Farmington
Raiders, 41.10; 6. Kenton Janzen, Farmington Harrison, 41.20; 7. Ryan Dukes,
Farmington Harrison, 41.60; 8. Chris Ryba, Farmington, 41.60.

800 METER RUN -- 1. Drake Filippis, Royal Oak, 2:00.60; 2. Marcus Brown, Birmingham
Seaholm, 2:02.10; 3. Lamount Chandler, Detroit Mumford High School, 2:02.50; 4.
Marcell Houston, Detroit Mumford High School, 2:02.80; 5. Joseph Lunghamer, Brother
Rice, 2:03.10; 6. Ben Anens, North Farmington Raiders, 2:03.10; 7. Derek Head,
Farmington Harrison, 2:04.50; 8. Kenneth Russ, Farmington Harrison, 2:04.50.

200 METER DASH -- 1. Josh Owens, Berkley, 22.10; 2. Justin Perry, Birmingham Groves,
22.20; 3. Jaifus Ingram, Farmington, 22.40; 4. Malcom. Morris, Detroit Henry Ford,
22.40; 5. Brandon Tyus, Rochester, 22.40; 6. Vince Simpson, West Bloomfield, 22.60;
7. Pedro Delgado, Brother Rice, 22.90; 8. Mike Aririguzo, West Bloomfield, 24.40.

3200 METER RUN -- 1. Michael Roualet, Brother Rice, 9:49.40; 2. Ryan Beck, Royal
Oak, 9:56.10; 3. Zach Demko, Birmingham Seaholm, 10:03.90; 4. Max Paul, Royal Oak,
10:04.00; 5. Adam Sadler, Birmingham Groves, 10:05.20; 6. Nimantha Herath,
Farmington, 10:06.00; 7. Tommy Migaki, West Bloomfield, 10:07.00; 8. Thomas
Girardot, Brother Rice, 10:11.50.

1600 METER RELAY -- 1. West Bloomfield, 3:23.50 (Jeff Aririguzo, Vince Simpson, Alex
Long, Phillip Washingto; 2. Birmingham Groves, 3:25.70; 3. Southfield, 3:27.30; 4.
Farmington Harrison, 3:27.60; 5. North Farmington Raider, 3:28.20; 6. Detroit
Mumford High Sc, 3:29.60; 7. Southfield Lathrup, 3:33.80; 8. Royal Oak, 3:34.70.

LONG JUMP -- 1. Michael Johnson, Brother Rice, 21-2.25; 2. James VincentTaylor,
Farmington, 21-2.25; 3. Justin Davis, Southfield Lathrup, 20-1; 4. Kyle Carter,
Farmington Harrison, 19-9.75; 5. Gage Antishin, Brother Rice, 19-8.75; 6. Deshawn
Truitt, Detroit Mumford High School, 19-7.75; 7. Brandon McCutchen, Royal Oak,
19-6.75; 8. Brett Schwartz, Birmingham Groves, 19-4.75.

SHOT PUT -- 1. Sean. Grisan, Brother Rice, 50-4.50; 2. Louis Daranda, West
Bloomfield, 49-6; 3. Terrance Moore, Royal Oak, 49-3; 4. Levi. Richards, Brother
Rice, 46-10.50; 5. Dylan Anderson, Brother Rice, 46-2; 6. John. Kure, Brother Rice,
46-1.50; 7. Keenan Erickson, Farmington, 46-1.50; 8. Tom Norris, Farmington,
44-11.50.

POLE VAULT -- 1. Kevin Lapinski, Farmington Harrison, 11-4; 2. Anthony Delperio,
Farmington Harrison, 11-4.

DISCUS -- 1. Levi. Richards, Brother Rice, 148-8; 2. Jake Cherrocci, Brother Rice,
139-11; 3. Sean. Grisan, Brother Rice, 136-10; 4. Keenan Erickson, Farmington,
132-11; 5. Phil Mangum, Royal Oak, 126-6; 6. Justin Shelton, North Farmington
Raiders, 124-1; 7. Marcel Johnson, Rochester, 121-10; 8. Courtney Drew, North
Farmington Raiders, 119-9.

HIGH JUMP -- 1. Justin Peguese, Berkley, 6-1.01; 2. Anthony Ward, Farmington, 6-1;
3. Anthony Nelson, Southfield Lathrup, 5-11; 4T. Quinn Culbertson, Farmington
Harrison, 5-8.02; T. Adam Lewan, Brother Rice, 5-8.02; T. Aaron Foster, West
Bloomfield, 5-8.02; 7T. Mike Johnson, West Bloomfield, 5-8.01; T. Daniel Nguyen,
Rochester, 5-8.01.




WOMEN'S TRACK AND FIELD

DIV 1 REGIONAL 4-1 AT WEST BLOOMFIELD 05/22/10

West Bloomfield Regional

TEAM SCORING - Rochester 101; Southfield 99; Farmington 61; Birmingham Seaholm 49;
West Bloomfield 48; Farmington Harrison 45; North Farmington Raiders 40; Mercy 38;
Detroit Mumford High School 37; Southfield Lathrup 37; Berkley 26; Birmingham Groves
16; Oak Park 14; Royal Oak 10.

3200 METER RELAY -- 1. Rochester, 9:28.40 (Erin Leppek, Cady Pozolo, Megan Goethals,
Brook Handler); 2. Detroit Mumford High Sc, 9:37.80; 3. Birmingham Seaholm, 9:44.60;
4. Farmington, 9:52.00; 5. Mercy, 10:00.00; 6. North Farmington Raider, 10:34.00; 7.
West Bloomfield, 11:02.00; 8. Southfield, 11:31.00.

100M HURDLES -- 1. Bridgette Owens, Southfield, 14.30; 2. Brandee Hart, Berkley,
15.20; 3. Karlyn Cassidy, Farmington Harrison, 16.10; 4. Kelli Littlejohn,
Southfield, 16.60; 5. Whitney Fields, Farmington Harrison, 16.70; 6. Sierra
Resovsky, Farmington, 16.90; 7. Brittany Massa, Farmington, 17.00; 8. Morgan Kempf,
Royal Oak, 17.20.

100 METER DASH -- 1. Ashley Keyes, Rochester, 12.10; 2. Bridgette Owens, Southfield,
12.20; 3. Jewel Thomas, Southfield Lathrup, 12.20; 4. Tiera Parker, Farmington
Harrison, 12.40; 5. Ciara Fullilove, North Farmington Raiders, 12.90; 6. Rosalynd
Green, Detroit Mumford High School, 12.90; 7. Gabrielle Smithbey, Southfield
Lathrup, 13.20; 8. Angelique Marshall, Southfield Lathrup, 13.20.

800 METER RELAY -- 1. Rochester, 1:44.20 (Emily Leppek, Erin Leppek, Ashley Keyes,
Teanna Murray); 2. Southfield, 1:44.50; 3. North Farmington Raider, 1:45.60; 4.
Farmington Harrison, 1:46.30; 5. Southfield Lathrup, 1:46.40; 6. West Bloomfield,
1:48.20; 7. Birmingham Groves, 1:48.20; 8. Farmington, 1:50.10.

1600 METER RUN -- 1. Megan Goethals, Rochester, 4:52.60; 2. Gabby DeFlorio,
Farmington, 5:25.10; 3. Heather Smith, Mercy, 5:28.50; 4. Taylor Flynn, Berkley,
5:32.40; 5. Selena Wallace, Birmingham Seaholm, 5:47.50; 6. Maryann Laboe,
Birmingham Seaholm, 5:49.80; 7. Ally Gloceri, West Bloomfield, 5:49.80; 8. Megan
Eiswerth, West Bloomfield, 5:50.50.

400 METER RELAY -- 1. Southfield, 49.10 (Lydia Taylor, Bridgette OwensMitchell,
Kylia Johnson, Lashe; 2. Southfield Lathrup, 49.30; 3. Rochester, 49.40; 4.
Farmington Harrison, 50.60; 5. Oak Park, 50.80; 6. Birmingham Groves, 50.90; 7.
North Farmington Raider, 50.90; 8. West Bloomfield, 51.70.

400 METER DASH -- 1. Diamond Taylor, Southfield, 57.80; 2. Cherie Gaines, North
Farmington Raiders, 59.70; 3. JASMINE BERGER, Birmingham Groves, 59.70; 4. Josephine
Zolynksi, Farmington, 1:00.70; 5. Nicole Lynch, Detroit Mumford High School,
1:01.50; 6. Crystal Abernathy, Southfield, 1:01.90; 7. Carey Flack, West Bloomfield,
1:03.70; 8. Kierra Washington, Southfield, 1:03.80.

300M LOW HURD -- 1. Bridgette OwensMitchell, Southfield, 45.30; 2. Brandee Hart,
Berkley, 46.80; 3. Kelli Littlejohn, Southfield, 48.50; 4. Jamie Coleman, Farmington
Harrison, 49.30; 5. Karlyn Cassidy, Farmington Harrison, 49.50; 6. Lashell West,
Southfield, 50.40; 7. Molly Parsons, Birmingham Seaholm, 50.60; 8. Mailka Lawrence,
Detroit Mumford High School, 51.10.

800 METER RUN -- 1. Brook Handler, Rochester, 2:13.50; 2. Aubrey Wilberding,
Birmingham Seaholm, 2:18.00; 3. Debonie Lofton, Detroit Mumford High School,
2:18.00; 4. Vorrie Zanders, Detroit Mumford High School, 2:26.30; 5. Katie Clark,
Mercy, 2:27.80; 6. Cady Pozolo, Rochester, 2:27.90; 7. Alexina Salinas, Farmington,
2:31.40; 8. Lindsey Tartaglia, Mercy, 2:32.00.

200 METER DASH -- 1. Dissa Swintcook, Oak Park, 25.00; 2. Tiera Parker, Farmington
Harrison, 25.50; 3. Lydia Taylor, Southfield, 26.10; 4. Kylia Johnson, Southfield,
26.90; 5. Sydney Sterling, Farmington, 27.00; 6. Angelique Marshall, Southfield
Lathrup, 27.80.

3200 METER RUN -- 1. Megan Goethals, Rochester, 10:27.40; 2. Tess Wilberding,
Birmingham Seaholm, 11:36.70; 3. Angela Wright, North Farmington Raiders, 12:00.00;
4. Keara Campbellfox, Berkley, 12:09.10; 5. Christie Goodwin, North Farmington
Raiders, 12:42.30; 6. Maggie O'reilly treter , Birmingham Seaholm, 12:47.30; 7.
Olivia Salinas, Farmington, 13:15.60; 8. Ai Nakagawa, Farmington Harrison,
13:22.60.

1600 METER RELAY -- 1. Detroit Mumford High Sc, 4:01.30 (Debonie Lofton, Nicole
Lynch, Vorrie Zanders, Lexus Mitchel; 2. Rochester, 4:03.10; 3. Farmington, 4:08.10;
4. Southfield, 4:09.20; 5. Birmingham Seaholm, 4:13.40; 6. West Bloomfield, 4:18.70;
7. Birmingham Groves, 4:19.60; 8. North Farmington Raider, 4:24.30.

LONG JUMP -- 1. Ashley Keyes, Rochester, 18-0.75; 2. Erin Leppek, Rochester,
17-4.50; 3. Emily Leppek, Rochester, 16-9.25; 4. Lashell West, Southfield, 16-3.50;
5. Lexi Baker, Farmington, 15-8.75; 6. Keianna Ingram, Southfield Lathrup, 15-7.25;
7. Kayla Perry, Birmingham Groves, 15-3; 8. Taylor Fields, West Bloomfield, 14-11.

SHOT PUT -- 1. Taylor Gunn, West Bloomfield, 38-5.75; 2. Haley Atkinson, West
Bloomfield, 36-6; 3. Lynn Nagengast, Farmington, 35-5.50; 4. Chaunice Wooten, West
Bloomfield, 35-4; 5. Ashley Winbush, Royal Oak, 35-2.50; 6. Trisha Jordan, North
Farmington Raiders, 35-1.25; 7. Abby Lovat, Mercy, 33-10.50; 8. Adrian Williams,
Farmington Harrison, 32-10.25.

DISCUS -- 1. Taylor Gunn, West Bloomfield, 135-1; 2. Lynn Nagengast, Farmington,
110-7; 3. Katti Karkkainen, Birmingham Seaholm, 107-1; 4. Ashley Winbush, Royal Oak,
105-2; 5. Abbey Lovat, Mercy, 100-7; 6. Trisha Jordan, North Farmington Raiders,
98-5; 7. Kellie Hagopian, Mercy, 95-5; 8. Haley Schneider, Farmington, 92-4.

HIGH JUMP -- 1. Brianna Ingram, Southfield Lathrup, 5-3; 2. Abbey Lovat, Mercy, 5-2;
3. Timme Mackie, Mercy, 5-0; 4. Elizabeth Vermoesen, Birmingham Seaholm, 5-0; 5.
Lynn Nagengast, Farmington, 5-0; 6. Shanavia Thomas, Southfield, 4-9; 7T. ISABELLA
TILLMAN, Birmingham Groves, 4-9; T. Tiana M oore, Farmington Harrison, 4-9; T. Micah
Ernst, Mercy, 4-9.