Durand Railroader 5k

back to results

May. 16, 2010

Durand Railroader 5k
Durand, MI
Provided by Michigan Running Foundation
Overall Female Open Winners

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Caryn Maxwell 127 41 20 22:03.6 7:07/M

Overall Male Open Winners

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Stuber 124 46 1 16:37.3 5:22/M

Overall Female Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Clara Pitt 14 51 33 24:49.4 8:00/M

Overall Male Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Wolberr 86 50 3 17:57.0 5:47/M

Female 12 and under

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rheanna Zsigo 59 9 108 48:23.1 15:36/M

Male 12 and under

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaleb Bickel 121 11 37 25:11.4 8:07/M
2 Joshua Pratt 64 11 66 29:36.5 9:33/M

Female 13 to 14

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Bickel 120 13 49 27:15.6 8:47/M

Male 13 to 14

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachery Adkins 76 13 11 20:44.6 6:41/M
2 Jordan Clay 117 13 39 25:57.4 8:22/M
3 Trevor Norkey 36 13 51 27:37.9 8:55/M

Female 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Declerg 126 16 27 23:59.2 7:44/M
2 Lauren Davidson 20 19 107 48:21.2 15:36/M

Male 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Perkins 55 19 2 17:46.1 5:44/M
2 Nathan Wells 97 17 4 18:28.2 5:57/M
3 Garett Humphries 73 19 5 19:08.7 6:10/M
4 Eric Telford 72 19 44 26:41.7 8:36/M
5 Lance Ivy 30 18 55 28:15.3 9:07/M
6 Jackson Pratt 61 15 65 29:35.5 9:33/M
7 Dilon Reynolds 123 17 113 55:53.4 18:02/M

Female 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Rivett 111 24 47 26:55.3 8:41/M
2 Terra Watson 17 23 72 32:14.7 10:24/M
3 Katie Braden 28 20 119 1:06:34.3 21:28/M

Male 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Peterson 69 23 10 20:35.9 6:38/M
2 Clint Wright 77 20 21 22:20.4 7:12/M
3 Chad Johnson 109 21 22 22:23.4 7:13/M
4 Patrick Murphy 100 20 35 24:57.8 8:03/M
5 Lee Ivy 31 21 40 26:14.2 8:28/M

Female 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Alicia Malknecht 112 28 46 26:54.0 8:41/M
2 Jen Ozarowski 9 25 74 33:02.2 10:39/M
3 Jodi Sanders 7 27 95 43:22.2 13:59/M
4 Katie Mulnix 5 25 102 47:39.1 15:22/M
5 Mollie Mulnix 4 29 103 47:39.9 15:22/M

Male 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Lisek 103 27 7 20:09.2 6:30/M

Female 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Long 68 31 30 24:13.2 7:49/M
2 Liz Sweckard 114 33 43 26:39.2 8:36/M
3 Andrea Savage 104 34 77 33:25.9 10:47/M
4 Sarah Lewis 6 32 82 34:59.4 11:17/M
5 Jessica Hartman 115 33 86 37:53.7 12:13/M
6 Melissa Cook 1 34 100 47:29.9 15:19/M

Male 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Donald Achey 71 31 6 19:17.5 6:13/M
2 Michael Erfourth 105 32 9 20:35.0 6:38/M
3 Ken Micketti 99 30 18 21:56.7 7:05/M
4 Scott Eickholt 118 33 28 24:02.8 7:45/M

Female 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Albin 70 36 29 24:07.8 7:47/M
2 Elaine Pugh 10 39 67 30:01.2 9:41/M
3 Elaine Crego 108 38 70 30:52.3 9:57/M
4 Margret Rost 26 38 89 38:34.9 12:26/M

Male 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rob Pearson 47 39 14 20:52.1 6:44/M
2 Jeremy Bodfish 37 37 16 21:24.1 6:54/M
3 Tony Powell 89 38 23 23:22.5 7:32/M
4 Brian Duro 49 37 57 28:35.3 9:13/M
5 Charles Wells 98 37 61 29:09.2 9:24/M
6 Andrew Snyder 43 39 71 31:21.8 10:07/M

Female 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bethany Hook 19 41 42 26:28.3 8:32/M
2 Heidi Pratt 62 42 52 27:43.9 8:56/M
3 Kathy Dilley 58 40 54 27:51.2 8:59/M
4 Carmen Dundas 80 43 73 32:52.6 10:36/M
5 Rikilynn Layher 18 44 76 33:16.3 10:44/M
6 Danette Arvoy 52 40 87 38:07.4 12:18/M
7 Jennifer Madrigal 107 40 91 38:57.5 12:34/M
8 Shannon Fry 116 43 96 43:23.2 14:00/M
9 Lisa Stoinski 8 43 111 51:13.2 16:31/M
10 Theresa Braden-Herstman 29 44 117 1:05:00.3 20:58/M

Male 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Hudson 45 40 15 20:55.8 6:45/M
2 Michael Robbins 81 42 17 21:38.2 6:59/M
3 Dennis Copes 91 44 24 23:24.5 7:33/M
4 Kevin Wood 119 43 25 23:41.8 7:38/M
5 Bruce Gross 90 42 36 25:06.1 8:06/M
6 Jim Roper 46 41 41 26:21.9 8:30/M
7 Craig Weaver 85 43 50 27:16.5 8:48/M
8 Brett Stull 44 40 60 28:50.6 9:18/M
9 Bryan Pugh 35 41 78 33:40.4 10:52/M
10 Kerry Stoinski 34 41 110 51:13.0 16:31/M

Female 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joyce Stout 95 47 45 26:48.8 8:39/M
2 Mary Perkins 53 46 83 35:21.3 11:24/M
3 Brenda Tyler 15 47 85 36:56.6 11:55/M
4 Laurie Freeman 21 45 106 48:21.0 15:36/M
5 Kelly Reynolds 60 47 109 48:23.3 15:36/M
6 Connie Reynolds 122 46 114 55:55.0 18:02/M
7 Loretta Ivy 3 48 116 58:26.3 18:51/M

Male 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Dahlgren 78 47 12 20:47.8 6:42/M
2 Steve Duguid 50 46 13 20:51.0 6:44/M
3 Rich Young 41 46 31 24:15.9 7:49/M
4 Randall Lewis 33 47 62 29:16.3 9:26/M
5 Ron Ivy 63 48 115 58:26.1 18:51/M
6 Larry Horstman 51 49 118 1:05:00.3 20:58/M

Female 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Veronica Jackson 113 51 58 28:38.5 9:14/M
2 Carol Cornillie 27 52 68 30:19.8 9:47/M
3 Cindy Micketti 94 54 101 47:36.2 15:21/M

Male 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Fitt 110 52 8 20:19.9 6:33/M
2 John Perkins 54 52 19 21:59.5 7:05/M
3 Andrew Griffin 42 51 38 25:26.3 8:12/M
4 Larry Williams 96 54 48 26:56.9 8:41/M
5 Ken Humphries 74 52 53 27:46.6 8:57/M

Female 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cherilyn Shortt 84 55 63 29:28.8 9:30/M
2 Doris Maxfield 11 57 88 38:14.2 12:20/M
3 Deborah Windsand 56 56 93 40:02.8 12:55/M
4 Juanita Graskey 25 57 97 43:40.9 14:05/M
5 Gail Forbes 2 55 99 47:29.7 15:19/M

Male 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Maxfield 38 57 56 28:29.8 9:11/M
2 Timothy Murphy 101 56 64 29:32.4 9:32/M
3 James Shortt 83 56 81 34:34.5 11:09/M
4 Philip Pitkin 32 58 92 39:31.0 12:45/M
5 Ken Micketti 93 55 104 48:13.8 15:33/M

Female 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Marge Novak 79 64 75 33:11.6 10:42/M
2 Lee Husemann 66 64 90 38:48.3 12:31/M

Male 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Windsand 57 60 26 23:45.8 7:40/M
2 Dave Canute 106 61 34 24:55.4 8:02/M
3 Mike Pelton 82 60 69 30:39.6 9:53/M
4 Max Warden 102 61 98 45:21.1 14:38/M
5 Ronald Kahler 75 63 105 48:14.0 15:34/M
6 Ronnie Lee Brewer 39 62 112 52:31.9 16:56/M

Female 65 to 69

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Hornus 23 67 79 34:03.2 10:59/M
2 Judith Lonsway 88 65 94 43:00.4 13:52/M

Male 65 to 69

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Lonsway 87 67 59 28:49.5 9:18/M
2 John Hayes 48 66 80 34:09.2 11:01/M
3 Richard Martenis 128 67 84 36:55.0 11:55/M

Male 70 and up

Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Wallen 92 70 32 24:17.6 7:50/M