Run For Recovery - 5K Run

back to results

May. 8, 2010

Run For Recovery - 5K Run
Port Huron, MI
Provided by Gault Race Mgt.


5K RUN AGE-GROUP RESULTS

MALE OVERALL WINNERS
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1 21 Kurt Brinker St. Clair 30 17:47 5:44

FEMALE OVERALL WINNERS
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 12 242 Lisa Shaw Lexington 42 21:04 6:47

MALE AGE GROUP: 1 - 13
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 46 99 Austin Kromroy St. Clair 13 24:26 7:52
2 110 7 Justin Bacon Casco 12 28:15 9:06
3 116 200 Jacob Wright Marysville 13 28:32 9:11
4 165 136 Cade Perrin Columbus 9 31:25 10:07
5 211 196 Ian Whitican Emmett 7 36:38 11:48
6 239 42 Bryson Denuyl Marysville 8 45:16 14:35

FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 45 241 Sydney Shaw Lexington 13 24:21 7:51
2 54 243 Courtney Klaas Lexington 13 25:00 8:03
3 103 39 Paige Dawson Marysville 11 28:05 9:03
4 122 181 Madeline Trombly North Street 10 28:50 9:17
5 206 61 Gabby Fogarty Kimball 8 36:07 11:38
6 225 10 Kathleen Basey Marysville 11 38:23 12:22
7 227 255 Destiny Atkinson Ruby 10 38:50 12:30
8 232 63 Taylor Fogarty Kimball 11 40:20 13:00

MALE AGE GROUP: 14 - 19
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 6 4 Nicholas Amormino Goodells 17 19:44 6:21
2 7 245 Tyler Delange Lakeport 15 19:47 6:23
3 8 248 Paul Karasiewicz Lakeport 15 20:07 6:29
4 15 96 Nathan Kosht Croswell 18 21:19 6:52
5 16 129 Levi Nelson Ruby 16 21:19 6:52
6 23 98 Nick Krohn Marysville 14 22:10 7:09
7 24 125 Ryan Najor Emmett 14 22:26 7:14
8 32 190 Austin Wegner Emmett 19 22:56 7:23
9 41 236 Jack Ryan Oakland 18 23:57 7:43
10 42 130 Tyler Nikel Emmett 16 24:09 7:47
11 53 155 Erik Sermo Capac 14 24:58 8:03

FEMALE AGE GROUP: 14 - 19
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 68 69 Lindsey Guyette Fort Gratiot 19 25:57 8:22
2 90 185 Kassandra Walsh Marysville 15 26:58 8:41
3 138 268 Autumn Sayers Marysville 14 29:38 9:33
4 160 216 Faith Grimski North Street 19 30:56 9:58
5 194 235 Dana Thiel Waterford 19 34:55 11:15
6 244 91 Leana Jurn Emmett 16 49:55 16:05

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 9 150 Casey Schlager Fort Gratiot 23 20:19 6:33
2 18 261 Patrick Peterson Burt 23 21:45 7:01
3 44 138 Joe Politowicz, Jr. North Street 20 24:18 7:50
4 118 152 Michael Schultz Marysville 20 28:38 9:14
5 119 171 Mike Stewart Port Huron 21 28:40 9:14

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 35 148 Emily Sanger St. Clair 21 23:18 7:31
2 71 23 Beanya Broderick St. Clair 23 25:59 8:22
3 108 144 Nichole Ritter St. Clair 22 28:12 9:05
4 161 215 Rachel Sparling Fort Gratiot 24 30:57 9:58
5 166 131 Megan O'Guin Macomb 22 31:25 10:07
6 171 189 Alicia Wegner Emmett 22 32:01 10:19
7 183 207 Katelyn Misko Ann Arbor 21 33:00 10:38
8 199 85 Janna Jobbit North Street 21 35:14 11:21
9 240 239 Meg Cedar St. Clair 21 46:54 15:06

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 11 157 Josh Sinnott Marysville 27 21:01 6:46
2 25 211 Michael Walker Rochester Hills 29 22:31 7:15
3 40 228 Aaron Trendy Fort Gratiot 25 23:57 7:43
4 63 250 William Moser, Jr Port Huron 29 25:27 8:12
5 64 60 Josh Floria Romeo 28 25:27 8:12
6 128 230 Paul Tate Port Huron 29 29:09 9:23
7 169 107 Jon Lindke Port Huron 28 31:46 10:14
8 197 76 Jason Hendrickson Port Huron 25 35:03 11:17
9 220 232 Bryan Day Port Huron 29 37:39 12:08
10 242 267 Earl Smith Imlay City 29 47:58 15:27

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 34 122 Katie Moeller Fort Gratiot 27 23:01 7:25
2 49 18 Shelby Bixler Port Huron 29 24:32 7:54
3 80 266 Courtney Dazer Port Huron 29 26:36 8:34
4 107 66 Cristina Fusco Lexington 29 28:11 9:05
5 126 169 Shannon Steffen-Czostk Marysville 29 29:03 9:22
6 130 259 Carrie Cook Saint Clair 25 29:12 9:24
7 139 14 Kali Bayes Fort Gratiot 25 29:41 9:34
8 146 117 Jessica McLarty Croswell 29 30:08 9:42
9 148 202 Katie Bates Port Huron 26 30:09 9:43
10 151 105 Melanie Landschoot Port Huron 25 30:13 9:44
11 158 260 Jennifer Sexton Memphis 29 30:53 9:57
12 187 86 Alaine Johnson Romeo 25 33:04 10:39
13 212 5 Katie Anderson Marysville 29 36:38 11:48
14 223 208 Tracie Steptoe Port Huron 29 38:19 12:21
15 229 224 Leann Keeley Fort Gratiot 27 39:15 12:39
16 230 179 Stacey Tissue Smiths Creek 25 39:56 12:52
17 241 238 Brandi Boudreau Saint Clair 26 46:54 15:06

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 3 222 David Tatti Port Huron 31 19:06 6:09
2 50 247 Chris Cates Lakeport 32 24:34 7:55
3 51 246 Steve Davenport Marine City 32 24:45 7:58
4 66 24 Justin Burns Almont 34 25:35 8:14
5 88 187 Josh Weesner Port Huron 30 26:53 8:40
6 113 46 Ryan Drake Fort Gratiot 32 28:17 9:07
7 114 204 Jason Burkhardt Marysville 31 28:25 9:09
8 132 17 Robert Bell Marysville 32 29:17 9:26
9 136 264 Matthew Czostkowski Marysville 32 29:35 9:32
10 143 265 Michael Fulton Columbia 31 29:48 9:36
11 189 58 Chris Fisher Marysville 32 33:22 10:45

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 28 64 Daneille Fowler Kenockee 31 22:42 7:19
2 33 124 Tammy Mylan Kimball 32 23:00 7:25
3 55 88 Korisa Johnson Kenockee 34 25:05 8:05
4 56 25 Margaret Burns Almont 34 25:06 8:05
5 65 164 Lucinda Smith Port Huron 33 25:32 8:13
6 67 30 Misty Carmichael Marysville 33 25:38 8:16
7 97 59 Kristin Fisher Marysville 30 27:35 8:53
8 101 180 Jodi Trombly North Street 34 27:53 8:59
9 117 16 Becky Bell Marysville 33 28:38 9:13
10 121 47 Julie Ebenback Marysville 33 28:46 9:16
11 129 231 Jennifer Tate Port Huron 32 29:10 9:24
12 131 253 Heather Bearden Port Huron 30 29:14 9:25
13 145 49 Jennifer Egan Macomb 30 30:04 9:41
14 147 79 Michelle Higgins Port Huron 34 30:09 9:43
15 157 93 Sara Kingsley Port Huron 33 30:36 9:52
16 159 135 Andrea Paul Marysville 33 30:54 9:57
17 163 115 Maura McCartan St. Clair 30 31:11 10:03
18 164 139 Jill Pond Port Huron 34 31:21 10:06
19 168 82 Pamela Hulett Marysville 33 31:32 10:09
20 174 6 Ann Babel Marysville 34 32:20 10:25
21 179 173 Melissa Taylor Fort Gratiot 34 32:37 10:30
22 224 219 Britt Pionk Port Huron 33 38:19 12:21

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 17 156 Scott Singer Port Huron 35 21:41 6:59
2 36 153 Steve Scott Port Huron 36 23:22 7:32
3 38 44 Mark Denuyl Marysville 39 23:46 7:40
4 43 273 Mark Hanton Kimball Township 39 24:17 7:49
5 69 111 Daniel Mack North Street 37 25:57 8:22
6 75 184 Bill Vertigan Marysville 38 26:02 8:23
7 95 28 Bob Camara Port Huron 39 27:29 8:51
8 99 209 Scott Thomas Marquette 36 27:39 8:55
9 112 214 Chris Duncan Fort Gratiot 38 28:16 9:06
10 120 36 Jeff Dahl Croswell 39 28:43 9:15
11 181 126 Danny Negin Marysville 36 32:57 10:37
12 203 237 Thomas Klebba Kimball Township 39 35:44 11:30

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 73 220 Michelle Holmes Port Huron 36 26:00 8:23
2 91 226 Amy Kandell Port Huron 35 27:11 8:45
3 93 43 Cara Denuyl Marysville 37 27:21 8:49
4 94 27 Debbie Burton Waterford 39 27:27 8:51
5 105 12 Jodi Bauer Avoca 39 28:07 9:03
6 106 32 Julia Choiniere Port Huron 38 28:07 9:04
7 115 210 Jennifer McElwain Port Huron 37 28:26 9:09
8 140 53 Jennifer Elsner Port Huron 36 29:43 9:34
9 155 119 Jennifer Milett Brown City 35 30:35 9:51
10 172 151 Kim Schlitt Columbus 35 32:06 10:21
11 177 134 Jennifer Oleksiak Chesterfield 37 32:34 10:30
12 186 97 Shelly Kowalski Marysville 35 33:00 10:38
13 190 120 Regina Miller Port Huron 38 34:17 11:03
14 191 110 Amanda Mack North Street 35 34:17 11:03
15 200 48 Akilah Edmondson Port Huron 35 35:27 11:25
16 201 1 Nita Akred Kimball 39 35:31 11:26
17 204 78 Donna Herr Port Huron 39 35:44 11:31
18 207 62 Heidi Fogarty Kimball 38 36:10 11:39
19 213 194 Bridget Whitican Emmett 39 36:38 11:48
20 214 127 Jodi Negin Marysville 36 36:50 11:52
21 216 132 Lori O'Hare Fort Gratiot 39 36:57 11:54
22 222 112 Jessica Marikovics Port Huron 35 38:00 12:14
23 228 100 Melissa Kruse Port Huron 35 38:50 12:30
24 231 163 Denise Smith Marysville 38 40:20 12:59
25 235 174 Rebecca Tenniswood Port Huron 39 42:44 13:46

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 198 Dave Wilson Kimball 41 19:33 6:18
2 13 272 Scott Abraham Port Huron 42 21:15 6:51
3 14 244 Dan Davenport St. Clair 40 21:16 6:51
4 20 206 Paul Mehnert Fort Gratiot 44 21:49 7:02
5 22 55 Rich Elsner Port Huron 40 22:08 7:08
6 27 38 Jason Dawson Marysville 42 22:35 7:17
7 29 168 Topper Stark Marysville 43 22:43 7:19
8 47 137 Rob Perrin Columbus 40 24:27 7:53
9 61 29 Todd Cameron St. Clair 41 25:19 8:09
10 79 183 Kirk Verhamme Chesterfield 41 26:10 8:26
11 81 95 Matthew Kosht Croswell 42 26:38 8:35
12 82 193 Trevor Westbrook Port Huron 41 26:40 8:36
13 84 33 Thomas Choiniere Port Huron 41 26:46 8:37
14 85 218 Rick Bower Oak Park 42 26:46 8:37
15 98 176 Courtney Thiel Waterford 43 27:36 8:53
16 109 26 Bob Burton Waterford 40 28:14 9:06
17 111 2 Ron Akred Kimball 44 28:15 9:06
18 141 141 Brad Priehs Marysville 42 29:44 9:35
19 170 133 Jeff Oleksiak Chesterfield 41 31:54 10:16
20 233 11 Mike Basey Marysville 41 40:47 13:08

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 76 257 Tracy Koss Kimball Township 42 26:04 8:24
2 83 192 Sherri Westbrook Port Huron 41 26:41 8:36
3 89 9 Jennifer Basey Marysville 40 26:56 8:40
4 104 37 Heidi Dawson Marysville 42 28:06 9:03
5 127 201 Lori Wright Marysville 40 29:09 9:23
6 150 128 Becky Nelson Ruby 42 30:13 9:44
7 175 199 Bev Wingert Chesterfield 44 32:33 10:29
8 192 142 Stacy Priehs Marysville 41 34:27 11:06
9 195 31 Tracy Cedar St. Clair 44 34:58 11:16
10 208 182 Debra Verhamme Chesterfield 41 36:17 11:41
11 226 256 Rhonda Atkinson Ruby 42 38:49 12:30

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 26 188 Alex Wegner Emmett 46 22:34 7:16
2 59 3 Bradley Allen Marysville 46 25:14 8:08
3 86 221 Daniel Shogren St. Clair 46 26:46 8:37
4 124 94 Matthew Kinter China Twp. 48 28:58 9:20
5 173 89 Marvin Johnson Emmett 46 32:09 10:21
6 176 140 Joseph Portelli Sterling Heights 48 32:33 10:29

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 37 40 Sandy Dazer Port Huron 45 23:27 7:33
2 52 67 Tina Gazda Marysville 46 24:46 7:59
3 58 35 Lori Cornwell Lexington 48 25:11 8:07
4 100 160 Sharon Slishinsky Chesterfield 48 27:53 8:59
5 102 114 Tracy Matthews Lexington 47 27:55 9:00
6 125 249 Sue Bombard Croswell 49 28:59 9:20
7 135 103 Teri Lamb Port Huron 48 29:26 9:29
8 152 65 Brenda Fuller Port Huron 45 30:14 9:44
9 156 87 Debbie Johnson Marysville 49 30:35 9:51
10 182 240 Lisa Morse Port Huron 48 32:59 10:38
11 184 84 Judi Jandura Marysville 45 33:00 10:38
12 185 203 Catharina Bever Alma 47 33:00 10:38
13 188 70 Peggy Guyette Fort Gratiot 46 33:07 10:40
14 205 108 Hilda Livingston St. Clair 49 35:52 11:33
15 219 71 Dawn Guzdial Applegate 45 37:31 12:05
16 221 92 Debbie Keighley Marysville 45 37:59 12:14

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2 275 Michael Cudlip Lakeport 52 18:49 6:04
2 5 251 Michael Eckert Lakeport 51 19:36 6:19
3 10 217 Joe Lasher Kimball 53 20:33 6:37
4 21 75 Tim Heintz East China 53 21:57 7:04
5 30 68 Marvin Guitar Harrison Twp. 53 22:45 7:20
6 31 262 Shawn Smith East China 50 22:51 7:22
7 39 172 Randy Tacia Port Huron 51 23:51 7:41
8 57 234 Terry Wilson 51 25:06 8:05
9 133 229 Randy Kettlewell Marysville 51 29:18 9:26
10 134 102 Brian Lamb Port Huron 50 29:19 9:27
11 137 22 John Britton Smiths Creek 50 29:37 9:33
12 153 170 Tim Stephenson Marysville 50 30:18 9:46

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 72 143 Mary Quandt Port Huron 51 26:00 8:22
2 87 158 Kathy Sinnott Kimball 50 26:47 8:38
3 92 145 Annette Robb Fort Gratiot 54 27:11 8:46
4 162 52 Susan Ellerkamp Fort Gratiot 52 31:05 10:01
5 178 51 Kimberly Eick Fort Gratiot 51 32:37 10:30
6 198 72 Denise Hagan Columbus 50 35:12 11:20
7 202 106 Debbie Langan Marysville 54 35:32 11:27
8 210 186 Monica Watson Port Huron 53 36:31 11:46
9 245 90 Katherine Jurn Emmett 52 49:58 16:06

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 19 269 Bill Fuchs Kimball Township 59 21:48 7:02
2 60 154 Tom Seilheimer St. Clair 57 25:18 8:09
3 70 116 Mike McCartan St. Clair 59 25:57 8:22
4 77 212 Grady Wilkinson St. Clair 59 26:07 8:25
5 78 20 Jim Brennan Emmett 58 26:10 8:26
6 142 271 Lionel Ellerkamp Fort Gratiot 56 29:47 9:36
7 144 254 Timothy Morse Port Huron 55 29:51 9:37
8 154 13 John Baugh Grosse Pointe Par 57 30:29 9:49

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 196 73 Patricia Hayes St. Clair 56 34:58 11:16
2 209 104 Donna Landschoot Port Huron 56 36:21 11:43
3 215 54 Kim Elsner Burtchville 55 36:51 11:52
4 217 109 Maryann Lorkowski Algonac 58 36:59 11:55
5 234 74 Victoria Hecht Port Huron 57 42:11 13:35
6 238 149 Carol Scherer Kimball 59 45:14 14:34
7 243 274 Jenny Walker North Street 57 48:30 15:37

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 48 121 Bill Miltko Port Huron 62 24:28 7:53
2 62 252 Craig Mirkin Lakeport 61 25:26 8:12
3 96 19 Deem Boldyreff Marysville 63 27:31 8:52
4 123 80 Thomas Hildebrant Port Huron 61 28:54 9:19
5 167 83 Jack Hurray St. Clair 62 31:26 10:08
6 180 50 William Egypt Grant Twp. 63 32:50 10:35
7 218 175 Bruce Thibault Burtchville 61 37:05 11:57

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 149 41 Carol Debski St. Clair 60 30:10 9:43
2 193 118 Rose Mary Medvezky Fort Gratiot 64 34:52 11:14
3 237 263 Cheryl Smith Ruby 60 42:51 13:48

MALE AGE GROUP: 65 - 99
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 74 213 Jim Kruse Port Huron 66 26:01 8:23
2 236 270 Walt McCabe Ruby 68 42:44 13:46

FEMALE AGE GROUP: 65 - 99
Place O'All No. Name Town Ag Finish Pace
===== ===== ===== ====================== ================= == ======= =====

Port Huron, MI
Provided by Gault Race Mgt.