IAAF World Race Walk Cup US 20k Trials

back to results

Apr. 11, 2010

IAAF World Race Walk Cup US 20k Trials
Ronkonkoma, NY
 Junior Men (U-20) 10K Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Trevor Barron 17 NYAC 43:05.00
2 Tyler Sorenson 16 Unattached 45:04.00
3 Alejandro Chavez 16 South West Walki 47:19.00
4 Matthew Forgues 17 Maine Racewa 47:39.00
5 Bruno Carrière 17 Canada 52:03.00
6 Julien Voyer 18 Canada 53:06.00
7 Mitchel Brickson 17 Miami Valley TC 55:41.00
8 Jonathan Hallman 16 Unattached 59:13.00
John Randall 17 Miami Valley TC DISQ,

Under 23 Men's 10K Race Walk - Non - Qualifying
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dan Serianni 19 World Class 47:48.00

Men 20K Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Patrick Stroupe 25 Unattached 1:32:10.00
2 Tim Seaman 37 NYAC 1:36:29.00
3 Dan Serianni 19 World Class 1:38:26.00
4 Michael G. Mannozzi 23 Notre Dame C 1:41:28.00
5 Michael Kazmierczak 23 Walk Usa 1:42:34.00
6 John Soucheck 44 Shore AC 1:49:35.00
7 Steven Pecinovsky 55 World Class 1:51:52.00
8 Marin Perez 40 Park Racewal 1:55:26.00
9 Chris Schmid 63 World Class 1:55:47.00
10 David Swarts 44 Pegasus AC 1:58:30.00
11 Leon Jasionowski 65 Pegasus AC 1:59:24.00
12 Bill Reed 57 Pegasus AC 2:07:09.00
13 Alexis Davidson 54 Eastside Rac 2:10:09.00
Alexandre Gagne 21 Canada DISQ
Jose Moncada 21 Southeastern PA DISQ
Dave Talcott 50 Shore AC DNF
Bruce Logan 45 Park Walkers DNS
Richard Leuttchau 25 Shore AC DNS
Julio Tardaguilla 39 Unattatched DNS
Juan Yanes 57 Venezuela DNS

Junior Women (U - 20) 10K Race Walk - Qualifying
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Rachel Zoyhofski 18 Unattached 55:12.00
2 Nicolette Sorenson 14 Unattached 57:04.00
3 Erika Shaver 17 Miami Valley TC 57:46.00
4 Abby Dunn 15 Maine Racewa 58:47.00
5 Molly Josephs 16 Walk Usa 59:38.00
6 Courtney Williams 16 Maine Racewa 1:00:21.00
7 Amy Cheung 17 Walk Usa 1:02:25.00
8 Nicole Court-Menendez 15 Maine Racewa 1:03:06.00

Women 10K Race Walk - Under 23
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Lauren Forgues 21 Unattached 51:06.00
2 Erin Bresnahan 19 Walk Usa 54:01.00
3 Katie Burnett 21 Unattached 54:19.00
4 Janelle Brown 21 Unattached 54:22.00
5 Lina Cruz 20 Walk Usa 54:56.00
6 Olivia Lapham 19 Unattached 57:16.00

Women 20K Race Walk - Qualifying
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Rachel Seaman 24 Canada 1:39:25.00
2 Miryam Ramon 37 Ecuador 1:41:13.00
3 Sandra Zapata 33 Colombia 1:41:36.00
4 Maria Michta 23 Walk Usa 1:43:46.00
5 Solomiya Login 30 Southeastern 1:44:05.00
6 Miranda Melville 21 Parkside Univers 1:47:32.00
7 Stephanie Casey 26 Unattached 1:49:43.00
8 Carolyn Kealty 47 World Class 1:53:02.00
9 Susan Armenta 36 New Balance 1:53:34.00
10 Susan Randall 35 World Class 1:54:05.00
11 Lisa Vellucci 31 Eastside Rac 2:02:33.00
12 Jamie Kootz 27 Unattached 2:08:42.00
Erin Gray 22 Unattached DISQ
Teresa Vaill 47 Walk USA DNF
Erin Taylor 31 Shore AC DNF