forum | videos | results | calendar | photos | high school | store | news | columns | resources | college | event coverage | Elite
» Welcome to Michigan's Best Source for Running Information.» Click for our FEATURED CALENDAR RACES!
RMDC results »
back to results

2013 MHSAA Finals - UP Division 2 Jun 1, 2013 :: Views- 436
Kingsford High School, MI
Provided by MHSAA
Other distances in this race:

MHSAA Upper Peninsula Track & Field Finals
Division 2 Boys
Kingsford High School
June 1, 2013

Here are the results from the Michigan High School Athletic Association Upper Peninsula Division 2 Boys Track & Field Finals at Kingsford High School.

TEAM SCORING - Manistique 102; Ishpeming 96; West Iron County 75; Iron Mountain 55; Hancock 54; Newberry 44; Stephenson 40; Ishpeming Westwood 28; Ironwood 27; Norway 6.

DISCUS -- 1. Gage Hawthorne, Hancock, 125-4.25; 2. Bryson Heimerl, West Iron County, 123-1.50; 3. James Young, Newberry, 122-4; 4. David Bayerl, Stephenson, 119-3.25; 5. Tyler Kangas, Manistique, 114-1; 6. Sean Manderfield, Hancock, 112-2.50.

SHOT PUT -- 1. Chasz Jonet, West Iron County, 43-10.25; 2. Gage Hawthorne, Hancock, 43-1.25; 3. Austin Grinsteiner, Stephenson, 41-0.25; 4. James Young, Newberry, 39-11.25; 5. Pat Guffey, Norway, 39-11; 6. Sean Patchion, Hancock, 38-7.50.

LONG JUMP -- 1. Josh Whittington, Ishpeming, 20-3; 2. Ryan Rogers, West Iron County, 20-0; 3. Tyler Stafford, West Iron County, 19-4; 4. Adam Prisk, Ishpeming, 19-2; 5. James Sutton, Newberry, 18-9.50; 6. Tony Floyd, Manistique, 18-3.

HIGH JUMP -- 1. James Sutton, Newberry, 6-4 (New U.P. Division 2 Final Meet record – Old record: 6-3.5, James Sutton, Norway, 2012); 2.
Luke Zambon, Iron Mountain, 6-0; 3. John Nolan, Newberry, 5-11; 4. Bobby Zhulkie, Ishpeming, 5-7; 5. Austin Corp, Ishpeming, 5-5; 6. Wade Hanke, Hancock, 5-5.

POLE VAULT -- 1. Cole Stevens, Ironwood, 12-0; 2. Noah Olgren, Ishpeming, 11-6; 3. Zachary Lambert, Manistique, 11-0; 4. (tie) Issac Aukee, Ironwood, 11-0; Jack Fenton, Hancock, 11-0; 6. Lucus Abram, Manistique, 10-0.

3,200 METER RELAY -- 1. Manistique, 8:37.97 (Bryson Lawrence, William Pomery, Robert Ayotte, Ryan Ramey); 2. Iron Mountain, 8:52.46 (Keith Holmes, Tanner Huotari, Nate Carey, Dan Kulas); 3. Stephenson, 8:57.13 (Brandon Kau, Connor Cappaert, Kyle Raboin, Kyle Raboin); 4. Hancock, 8:58.60; 5. Ishpeming Westwood, 9:22.02; 6. Norway, 9:23.47.

110-METER HIGH HURDLES -- 1. Vincente Carlson, Ishpeming Westwood, 15.70; 2. James Sutton, Newberry, 16.23; 3. Jacob Jarvis, Hancock, 16.52; 4. Zachary Lambert, Manistique, 17.18; 5. Brandon Nichols, Iron Mountain, 17.48; 6. Ben Decremer, Norway, 18.48.

100-METER DASH -- 1. Kennar Broulire, Manistique, 11.37; 2. Tyler Stafford, West Iron County, 11.43; 3. Tony Floyd, Manistique, 11.55; 4. Hunter Wirtanen, Ishpeming, 11.74; 5. Casey Wilson, Stephenson, 11.95; 6. Derek DeCaire, Ishpeming, 11.95.

800-METER RELAY -- 1. West Iron County, 1:34.50 (Tyler Stafford, Andrew Peterson, Nik Thoney, Ryan Rogers); 2. Ishpeming, 1:35.44 (Tyrus Millimaki, Hunter Wirtanen, Derek DeCaire, Nate Meyer); 3. Ishpeming Westwood, 1:35.93 (Zach Rankinen, Ryan Anttila, Luke Gray, Luke Gray); 4. Manistique, 1:37.45; 5. Stephenson, 1:37.51; 6. Iron Mountain, 1:38.63.

1,600-METER RUN -- 1. Dan Kulas, Iron Mountain, 4:42.03; 2. Jared Joki, Ironwood, 4:43.33; 3. William Pomery, Manistique, 4:52.10; 4. Connor Cappaert, Stephenson, 4:55.27; 5. Nate Carey, Iron Mountain, 4:56.15; 6. Clinton Brendel, West Iron County, 5:13.73.

400-METER RELAY -- 1. Ishpeming, 45.16 (Eric Kostreva, Tyrus Millimaki, Derek DeCaire, Hunter Wirtanen) (New U.P. Division 2 Final meet record – Old record: 45.35, St. Ignace, 2008); 2. West Iron County, 45.20 (Tyler Stafford, Andrew Peterson, Nik Thoney, Ryan Rogers); 3. Manistique, 45.90 (Tyler Kangas, Tony Floyd, David Prat, Kennar Broulire); 4. Stephenson, 47.31; 5. Ishpeming Westwood, 47.48; 6. Iron Mountain, 48.12.

400-METER DASH -- 1. Ryan Ramey, Manistique, 51.12; 2. Nate Meyer, Ishpeming, 51.68; 3. Luke Zambon, Iron Mountain, 53.49; 4. Adam Prisk, Ishpeming, 54.01; 5. Josh Whittington, Ishpeming, 54.32; 6. Colton Pangrazzi, West Iron County, 55.31.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Kennar Broulire, Manistique, 39.35 (New U.P. Division 2 Final Meet Record – Old Record: 41.0, Lee Denman, Munising, 2004); 2. Vincente Carlson, Ishpeming Westwood, 42.56; 3. Jacob Jarvis, Hancock, 43.43; 4. James Sutton, Newberry, 43.68; 5. Coby Ryan, Manistique, 46.14; 6. Tylor Capadagli, West Iron County, 47.49.

800-METER RUN -- 1. Grant Holmstrom, Hancock, 2:07.45; 2. Nate Meyer, Ishpeming, 2:08.06; 3. Colton Pangrazzi, West Iron County, 2:10.79; 4. Keith Holmes, Iron Mountain, 2:12.52; 5. Steve Raboin, Norway, 2:13.43; 6. Clinton Brendel, West Iron County, 2:17.95.

200-METER DASH -- 1. Ryan Ramey, Manistique, 23.82; 2. Hunter Wirtanen, Ishpeming, 24.12; 3. Adam Prisk, Ishpeming, 24.30; 4. John Nolan, Newberry, 24.39; 5. Casey Wilson, Stephenson, 24.41; 6. Nik Thoney, West Iron County, 24.61.

3,200-METER RUN -- 1. Dan Kulas, Iron Mountain, 10:15.40; 2. Connor Cappaert, Stephenson, 10:44.31; 3. Jared Joki, Ironwood, 10:52.14; 4. William Pomery, Manistique, 10:54.37; 5. Keith Holmes, Iron Mountain, 11:25.98; 6. Peter Leppanen, Ishpeming, 11:39.09.

1,600-METER RELAY -- 1. Manistique, 3:42.38 (Kennar Broulire, Robert Ayotte, Ryan Ramey, Bryson Lawrence); 2. Ishpeming, 3:43.21 (Austin Corp, Josh Whittington, Adam Prisk, Nate Meyer); 3. West Iron County, 3:45.99 (Colton Pangrazzi, Brandon Olson, Clinton Brendel, Ryan Rogers); 4. Hancock, 3:49.67; 5. Stephenson, 3:54.81; 6. Iron Mountain, 4:01.50.



Visit our Advertisers!

RunMichigan.com site contents copyright 1996-2014 | RunMichigan.com, Inc. All Rights Reserved

Contact Us | Home | Advertise with Us | Disclaimer | About Us | Submit News | Submit Race Info | Submit Results | Community Forum | RSS Feeds RSS FEED