forum | videos | results | calendar | photos | high school | store | news | columns | resources | college | event coverage | Interviews
» Welcome to Michigan's Best Source for Running Information.» Click for our FEATURED CALENDAR RACES!
RMDC results »
back to results

Run Thru Hell Aug 9, 2008 :: Views- 801
Pinckney,MI
Provided by Gault Race Mgt.
Other distances in this race:

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1723 Jordan Desilets Pinckney 27 52:26 5:15

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1718 Rebecca Walter Troy 31 1:04:38 6:28

******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 325 Mika Lavaque-Manty Ann Arbor 42 1:00:41 6:05

******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 882 Gayle Kuipers Holland 43 1:09:17 6:56

******************* MALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1053 Jan-Willem Vester West Bloomfield 50 1:02:04 6:13

******************* FEMALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Maggy Zidar Pontiac 58 1:20:35 8:04

******************* MALE SENIOR MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 785 John W Farah Ann Arbor 65 1:13:53 7:24

******************* FEMLE SENIOR MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 693 Nina Bovio Ann Arbor 62 1:30:43 9:05


MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 860 Fiodor Kessler Goodrich 14 1:02:52 6:18
2 1198 Isaac Bouyack Clyde 14 1:10:23 7:03
3 295 Charles Kingston Wixom 13 1:12:45 7:17
4 1734 Andy Espinoza Troy 14 1:13:54 7:24
5 1057 Aaron Walkling Durand 13 1:17:46 7:47
6 1242 Alex Golinski Troy 14 1:21:00 8:06
7 769 Cody Duguid Durand 14 1:22:09 8:13
8 277 Austin Jones Grosse Pointe Far 14 1:23:19 8:20
9 586 Matthew Tussing Jackson Center 14 1:23:26 8:21
10 1221 Steven Dearwester Jackson Center 14 1:23:26 8:21
11 1729 Zach Prentice Clyde 14 1:24:38 8:28
12 1271 Cameron Kunselman Jackson 13 1:24:39 8:28

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1098 Andrea Cerullo Pinckney 14 1:24:13 8:26
2 319 Kelsey Lancina South Rockwood 14 1:27:02 8:43
3 1536 Talia Flint Flushing 14 1:29:51 9:00
4 1213 Colette Chapp St. Clair Shores 14 1:33:07 9:19
5 2321 Megan Shelly Troy 14 1:33:57 9:24
6 1710 Emily McKeown Highland 14 1:37:40 9:46
7 1246 Brittany Greenleaf Highland 14 1:38:27 9:51
8 1129 Amanda Higgins Milford 13 1:39:24 9:57


MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1622 Justin Heck Monroe 17 52:49 5:17
2 21 Bobby Aprill Dexter 17 53:59 5:24
3 2264 Brian Hankins Pinckney 18 54:24 5:27
4 1678 Kenny MacDonough Novi 19 55:49 5:35
5 1363 Chase Violet Lima 18 55:50 5:35
6 463 Alex Prasad Novi 19 57:32 5:46
7 1641 Jake Hohl Pinckney 18 57:32 5:46
8 1323 Nicholas Petro Erie 17 58:33 5:52
9 1666 Rocky Balboa Flushing 18 58:35 5:52
10 1527 David McLovin Durand 16 58:38 5:52
11 687 Alexander Best Alma 19 58:39 5:52
12 1073 Matthew Wines Pinckney 18 58:46 5:53
13 1831 Ryan Hladik Flushing 17 59:14 5:56
14 2073 Josh Partridge Brighton 15 59:29 5:57
15 35 Michael Beard Novi 18 59:29 5:57
16 632 Austin Whitelaw Monroe 15 59:38 5:58
17 1101 Derek Childs Big Rapids 19 59:49 5:59
18 347 Daniel Lucas Grand Ledge 19 1:00:17 6:02
19 1256 Justin Huey Canton 19 1:01:00 6:06
20 721 Zachary Carpenter Whitmore Lake 16 1:01:01 6:07
21 1136 Michael Lahner Whitmore Lake 16 1:01:21 6:09
22 2314 Craig Gerber Fremont 16 1:01:28 6:09
23 283 Andrew Kalenkiewicz Monroe 17 1:01:57 6:12
24 1105 Brandon Cushman Saginaw 17 1:01:59 6:12
25 1745 Adam Crachiola Troy 17 1:02:19 6:14
26 1552 Chad Norton Walled Lake 16 1:02:25 6:15
27 484 Jordan Richardson Reading 19 1:02:30 6:15
28 1697 Scott Wagner Novi 19 1:03:09 6:19
29 2268 Tommy Matuszak Caro 16 1:03:17 6:20
30 1354 Kyle Stacks Concord 16 1:03:25 6:21
31 2105 Marcus Rogers Howell 16 1:03:27 6:21
32 1503 Matt Shaheen Troy 19 1:03:52 6:24
33 196 Zachary Garman Monroe 16 1:04:06 6:25
34 194 Glenn Galle Cedar Springs 17 1:04:40 6:28
35 1654 Jon Clore Clarklake 15 1:04:47 6:29
36 172 Alex Feravich Cedar Springs 17 1:06:12 6:38
37 2104 Michael Stewart Mason 16 1:06:29 6:39
38 1638 Chris Rouses Toledo 18 1:06:30 6:39
39 224 Ian Hackbarth Waterford 15 1:06:39 6:40
40 808 Sean Gray Flushing 16 1:06:58 6:42
41 2280 Jonathan Hordos Troy 18 1:07:05 6:43
42 132 James Dean Cedar Springs 18 1:07:21 6:45
43 1551 Drew Prueter Walled Lake 17 1:07:32 6:46
44 840 Tyler Jenkins Bancroft 16 1:07:33 6:46
45 1830 David Lotz Pinckney 17 1:07:40 6:46
46 2263 Lucas Hankins Pinckney 15 1:07:41 6:47
47 1100 Marc Cerullo Pinckney 17 1:07:47 6:47
48 564 Dylan Taylor Livonia 17 1:07:55 6:48
49 1485 Jeffrey Valley MacOmb 17 1:08:01 6:49
50 428 Quinn Osgood Livonia 16 1:08:33 6:52
51 1679 Brent Smith Osseo 16 1:09:20 6:56
52 2107 Gary Powell Clyde 16 1:09:23 6:57
53 850 Matthew Kapraun Flint 17 1:09:36 6:58
54 1280 Kyle Lemieux Linden 16 1:09:38 6:58
55 1395 Walter Riley Wolfe Curtice 18 1:09:50 6:59
56 1620 Jeff Warren Macomb 16 1:10:13 7:02
57 292 Ryan Keeling Livonia 16 1:10:15 7:02
58 1682 Ryan Pravato Howell 19 1:10:25 7:03
59 1063 Brad Wells Toledo 19 1:10:52 7:06
60 1080 Ian Zawacki Monroe 16 1:10:55 7:06
61 982 Brett Rossio Carleton 17 1:11:05 7:07
62 380 Bobby McDonagh Toledo 19 1:11:06 7:07
63 729 Eric Clarkson Ellicot City 16 1:11:21 7:09
64 330 Alexander Lehr Monroe 16 1:11:27 7:09
65 2296 Patrick Jahn Pleasant Lake 16 1:11:31 7:10
66 1688 Daniel Ceravolo Temperance 16 1:11:39 7:10
67 353 Nick Lynch Bay 18 1:12:25 7:15
68 1550 Eric Nodge Walled Lake 18 1:13:11 7:20
69 2311 Ryan Scharf Clyde 16 1:13:13 7:20
70 1181 Eric Willbur Battle Creek 16 1:13:16 7:20
71 1865 Kevin Royce Grand Rapids 17 1:13:22 7:21
72 320 Michael Lancina South Rockwood 17 1:13:32 7:22
73 977 Jason Riffel Westland 16 1:13:51 7:24
74 549 Jeremy Stuart Toledo 17 1:13:53 7:24
75 1367 Peter Walblay Livonia 17 1:13:56 7:24
76 1331 Jonathon Rabedeau Milford 16 1:14:15 7:26
77 1254 Ryan Hofsess Milford 15 1:14:16 7:26
78 1500 Kyle Babcock Bradner 15 1:14:31 7:28
79 1499 Seth Benfer Risingsun 15 1:14:31 7:28
80 1490 Conor Dietrich Linden 15 1:14:34 7:28
81 1860 Mike Shaheen Troy 18 1:14:47 7:29
82 79 Chris Carbary Chesterfield 17 1:15:20 7:32
83 2115 Brian Tarabula Southgate 17 1:15:40 7:34
84 1287 Travis Lowe Milford 15 1:15:41 7:35
85 1553 Shad Servo West Bloomfield 17 1:16:02 7:37
86 642 Chris Wolf Adrian 17 1:16:06 7:37
87 350 Josh Luellen Tipton 18 1:16:07 7:37
88 1396 Matt Wolfe Curtice 16 1:16:12 7:38
89 1587 Damian Dixon Clyde 17 1:16:15 7:38
90 31 Kevin Barry Lansing 17 1:16:19 7:38
91 371 Joshua Matthews Jeddo 16 1:16:57 7:42
92 393 Norman Morris Monroe 16 1:17:19 7:44
93 2294 Phillip Pierce Mason 17 1:17:36 7:46
94 1726 Tony Costantini Green Springs 16 1:18:09 7:49
95 205 Nick Gherardini Westland 16 1:18:29 7:51
96 39 Andrew Beswerchij Troy 15 1:18:51 7:54
97 1693 Brandon Degrouchy Goodrich 17 1:19:07 7:55
98 1004 Shivan Sharma Troy 17 1:19:42 7:59
99 1069 Robert Wilson Westland 15 1:19:51 8:00
100 898 Jarrod Lynch Lansing 17 1:19:58 8:00
101 1493 Alexander Curry Livonia 16 1:19:58 8:00
102 683 Zachary Belanger Livonia 16 1:20:06 8:01
103 2290 Kevin Yarows Dexter 16 1:21:07 8:07
104 67 Joseph Brubaker Concord 16 1:21:24 8:09
105 174 Mitchell Fiebernitz Bancroft 15 1:21:43 8:11
106 1647 Alex Miller Jackson Center 19 1:21:51 8:12
107 1378 Michael Willer Maybee 18 1:22:05 8:13
108 401 Jeff Myers Onsted 17 1:22:39 8:16
109 388 Russ Millett Iv Onsted 17 1:22:39 8:16
110 2051 John Young Rockwood 15 1:23:19 8:20
111 1305 Ian Miller Horton 15 1:23:28 8:21
112 2271 Nick Brigham Concord 17 1:23:30 8:21
113 1665 Kyle Grimes Concord 16 1:23:31 8:22
114 412 David Nichols Monroe 15 1:24:29 8:27
115 206 Zachary Gielow Livonia 18 1:25:19 8:32
116 1068 Patrick Williams Grand Blanc 16 1:25:40 8:34
117 2095 Natalino Panicacci Whitmore Lake 18 1:28:00 8:48
118 1872 Benjamin Lees Whitmore Lake 17 1:28:05 8:49
119 1180 Joey Weishaar Plymouth 15 1:29:05 8:55
120 915 Ryan McClain Sterling Heights 19 1:30:08 9:01
121 1630 Adrian Shier Pleasant Ridge 17 1:33:07 9:19
122 1096 Charles Brown Sandusky 15 1:35:09 9:31
123 406 Kody Neuville Linden 17 1:38:35 9:52
124 1727 Jerry Noftz Clyde 15 1:39:29 9:57
125 404 Michael Neahr Reed City 18 1:46:50 10:41


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 877 Sara Kroll Westland 15 1:06:27 6:39
2 1565 Jessie Vickers Dexter 19 1:07:46 6:47
3 427 Paige Onweller Onwelle Lapeer 19 1:09:39 6:58
4 1392 Kate Calhoun Lambertville 17 1:11:59 7:12
5 1404 Michelle Moriset Troy 15 1:12:43 7:17
6 872 Sierra Koker Jackson 18 1:13:42 7:23
7 392 Melissa Morgan Okemos 19 1:13:59 7:24
8 929 Rebecca Mol Flint 19 1:14:37 7:28
9 1646 Beth Zimpfer Maplewood 18 1:15:05 7:31
10 58 Kayla Boyes Pinckney 16 1:15:22 7:33
11 48 Niki Black Pinckney 17 1:15:23 7:33
12 1132 Erika Jensen Pinckney 17 1:15:23 7:33
13 945 Kaitlin O'Mara Goodrich 19 1:15:25 7:33
14 2116 Kelsey Meyers Goodrich 18 1:15:25 7:33
15 222 Sarah Gryniewicz Grosse Pointe Woo 19 1:15:51 7:36
16 637 Julia Windom Bowling Green 16 1:16:09 7:37
17 441 Adrienne Pastula Hillsdale 19 1:16:12 7:38
18 849 Debbie Kapraun Flint 19 1:16:56 7:42
19 1298 Alison McDaniel Brunswick 16 1:17:17 7:44
20 1071 Jessica Wines Pinckney 16 1:17:50 7:47
21 1091 Beka Bentle Jackson 18 1:17:53 7:48
22 1152 Alisha Nussbaum Hillsdale 19 1:18:03 7:49
23 442 Audrey Pastula Hillsdale 18 1:18:04 7:49
24 230 Mary Haiderer Goodrich 17 1:19:07 7:55
25 1819 Paige Terbush Caro 16 1:19:31 7:58
26 2291 Kristen Yarows Dexter 16 1:21:13 8:08
27 2324 Molly Slavens Canton 18 1:22:02 8:13
28 1534 Jessica Anater Rives Junction 15 1:22:35 8:16
29 1857 Jessica Blackport Jackson 18 1:22:35 8:16
30 959 Holly Payne Woodhaven 17 1:22:36 8:16
31 1528 Audrey Wright Flushing 16 1:22:54 8:18
32 531 Rachel Smith Britton 17 1:23:07 8:19
33 2122 Beth Heldmeyer Plymouth 17 1:24:31 8:28
34 2123 Pam Bhullar Canton 18 1:24:55 8:30
35 489 Brittany Robichaud Monroe 15 1:25:18 8:32
36 440 Shelbie Parton Livonia 17 1:25:19 8:32
37 779 Allison Elber Brunswick 17 1:25:33 8:34
38 1482 Alexaandra Muller Brunswick 16 1:25:33 8:34
39 2292 Jamila Odele Dexter 17 1:25:42 8:35
40 201 Abbey Geraghty Rossford 15 1:25:58 8:36
41 594 Biz Van Tiflin Saginaw 19 1:26:50 8:41
42 2322 Sammy Johnson Troy 15 1:28:26 8:51
43 1739 Theresa Hencsie Troy 15 1:28:26 8:51
44 25 Emily Bambach Livonia 18 1:28:40 8:52
45 1832 Erin May Flushing 16 1:29:03 8:55
46 644 Paris Wood Flushing 15 1:29:51 9:00
47 973 Regan Quatro Monroe 17 1:30:17 9:02
48 1828 Jessica Miller Monroe 16 1:30:17 9:02
49 1349 Nikki Slowey Brunswick 17 1:30:19 9:02
50 349 Lauryn Luderman Defiance 17 1:30:29 9:03
51 2093 Lindsey Healy Troy 18 1:31:01 9:07
52 958 Selina Paupert Dryden 17 1:31:58 9:12
53 647 Angela Wright Lansing 16 1:32:44 9:17
54 710 Samantha Byrnes Lansing 16 1:32:45 9:17
55 1471 Renee Cholyway Warren 17 1:33:08 9:19
56 633 Krista Whitten Battle Creek 19 1:33:34 9:22
57 2117 Julia Dinverno Troy 15 1:33:58 9:24
58 1674 Sheri McCormack Holland 16 1:34:54 9:30
59 2272 Kelsey Brigham Concord 15 1:34:56 9:30
60 1567 Danielle Shepherd S Rockwood 16 1:35:09 9:31
61 1116 Leah Evans Brighton 18 1:35:11 9:32
62 338 Alahnna Linton Lapeer 16 1:36:27 9:39
63 2113 Taylor Fagan Lennon 15 1:37:31 9:46
64 1233 Katelyn Feigley Milford 16 1:37:41 9:47
65 1383 Becky Campa Perry 17 1:42:12 10:14
66 1228 Kathy Drouillard Carleton 16 1:45:16 10:32
67 84 Chelsea Caterino Reed City 17 1:46:50 10:41
68 1159 Nicole Schafer Lyons 17 1:50:48 11:05
69 375 Nikkol May Eagle 16 1:50:48 11:05
70 1523 Elizabeth Miller Woodhaven 19 1:56:32 11:40

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1302 Kyle Mena Ypsilanti 23 53:12 5:20
2 2079 Cole Sanseverino Monroe 20 53:38 5:22
3 1074 Wade Wines Pinckney 22 55:09 5:31
4 858 Jared Kelsh Chippewa Lake 22 55:17 5:32
5 2080 R.P. Whitelaw Ypsilanti 21 55:24 5:33
6 1474 Ransom Brown Coldwater 20 56:03 5:37
7 1667 Joe Horka Westland 21 56:18 5:38
8 1141 Michael Mangieri Big Rapids 21 57:03 5:43
9 1612 Matt Hammersmith Ypsilanti 21 57:06 5:43
10 1260 Matthew Jozwiak Berkley 21 57:07 5:43
11 1719 Alex Tiseo Berea 22 57:21 5:45
12 1389 Andrew Porinsky Dexter 23 57:22 5:45
13 562 Benjamin Tarbutton Gaylord 23 57:35 5:46
14 2281 Curtis Vollmar Ypsilanti 21 57:41 5:47
15 1834 B J Pankow Williamston 24 57:54 5:48
16 1643 Christian Heck East Lansing 21 58:39 5:52
17 1481 Jonathan Kay Three Rivers 23 1:00:30 6:03
18 1151 Steven Neshkoff Big Rapids 24 1:02:09 6:13
19 2057 Phil Shaheen Troy 20 1:02:17 6:14
20 891 Steve Lewnau Okemos 23 1:04:17 6:26
21 1218 Michael Craze Troy 20 1:04:58 6:30
22 36 Robert Beasley Ann Arbor 22 1:07:10 6:43
23 2087 Luke McManigal Linden 22 1:07:50 6:47
24 823 James Hensley Fowlerville 24 1:08:55 6:54
25 1706 Dave Stormeand Rochester 21 1:15:52 7:36

26 1375 Christopher Willer Maybee 24 1:17:01 7:43
27 437 Andrew Parpart Monroe 20 1:18:48 7:53
28 1083 Matt Armelagos Allen Park 22 1:19:41 7:59
29 645 Michael Woodward Lansing 21 1:20:03 8:01
30 1203 Eric Brunning Troy 20 1:26:16 8:38
31 595 Ray Van Tiflin Saginaw 21 1:26:50 8:41
32 269 Benjamin Jaskowski Sterling Heights 22 1:28:04 8:49
33 2315 Jon Bedard Troy 23 1:28:20 8:50
34 1512 Phil Knoll Center Line 23 1:29:02 8:55
35 663 Billy Adkins Livonia 24 1:29:50 8:59
36 2074 Jason Eldridge Oxford 24 1:39:40 9:58
37 1225 Caleb Dodson Valpo 22 1:49:20 10:56


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 944 Erin O'Mara Goodrich 24 1:04:38 6:28
2 2273 Lynsey Ardingo Allendale 20 1:07:45 6:47
3 1327 Laura Portis East Lansing 21 1:07:58 6:48
4 1313 Colleen Neary Oregon 24 1:08:50 6:53
5 1120 Joanne Gabl Saline 20 1:09:57 7:00
6 1402 Amber Myers Jackson 22 1:10:09 7:01
7 1144 Tamara McDunn Ann Arbor 24 1:14:19 7:26
8 1820 Danielle Tanner Royal Oak 24 1:14:43 7:29
9 530 Michelle Smith Berkley 20 1:16:27 7:39
10 986 Kari Saarela Livonia 22 1:17:06 7:43
11 1401 Sarah Sherwood Plymouth 20 1:17:07 7:43
12 1308 Melany Mioduszewski Dexter 20 1:17:33 7:46
13 1562 Jennifer Pope Pinckney 22 1:17:44 7:47
14 1695 Erica Harmon North Branch 21 1:18:17 7:50
15 1235 Rachel Flores Ann Abor 24 1:18:25 7:51
16 1106 Emma Czaplicki Farmington Hills 20 1:25:15 8:32
17 767 Amber Dryden Mount Morris 21 1:26:00 8:36
18 52 Krystal Bogan China 24 1:27:11 8:44
19 243 Laura Hersha Clarklake 20 1:27:53 8:48
20 27 Jennifer Barlage Novi 20 1:29:48 8:59
21 529 Lucie Smith Battle Creek 21 1:33:34 9:22
22 348 Kadee Luderman Ann Arbor 23 1:36:17 9:38
23 739 Stephanie Cox Flint 22 1:38:22 9:51
24 1878 Kathy Sample Ann Arbor 20 1:40:33 10:04


MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2293 Leo Foley Howell 27 54:35 5:28
2 2082 Mo Love Saginaw 27 59:45 5:59
3 1162 Vinit Shah Kalamazoo 26 1:01:56 6:12
4 616 Nate Warren Detroit 28 1:02:08 6:13
5 1632 Jared Stoneman Hemlock 28 1:02:57 6:18
6 1700 Brad Miller Toledo 26 1:02:59 6:18
7 723 Spencer Carr Saint Joseph 26 1:04:13 6:26
8 1652 Adam Miller Kansas 25 1:05:19 6:32
9 250 Joseph Holtschlag Somerville 29 1:05:44 6:35
10 587 Tj Tuttamore Pemberville 29 1:06:17 6:38
11 532 Ben Snyder Toledo 28 1:07:01 6:43
12 470 Philip Rader Findlay 29 1:07:06 6:43
13 1049 Adam Van Staveren Ann Arbor 26 1:12:25 7:15
14 1549 Greg First Livonia 25 1:12:29 7:15
15 483 Jimmy Reske Rochester 25 1:12:59 7:18
16 83 Scott Carty Plymouth 28 1:13:42 7:23
17 1526 Bruce Cournoyer Warren 29 1:16:31 7:40
18 1017 Laramie Spurlock Toledo 28 1:16:58 7:42
19 1635 Joseph Hubbs Kokomo 27 1:17:57 7:48
20 318 Austin Lampros Fort Collins 28 1:18:27 7:51
21 846 Dan Kamin Livonia 28 1:19:31 7:58
22 281 Brian Jurgelewicz Ann Arbor 26 1:20:01 8:01
23 1172 Kevin Travis Hopkins 29 1:20:58 8:06
24 842 Johnson Jia Ann Arbor 26 1:21:49 8:11
25 1615 Judah Kay Three Rivers 25 1:22:11 8:14
26 812 Justin Guinup Lambertville 29 1:22:36 8:16
27 408 Michael Newcomer Findlay 29 1:23:49 8:23
28 1266 Adam Korrick Grand Blanc 27 1:24:04 8:25
29 1886 Scott Howley Grand Blanc 29 1:24:34 8:28
30 1173 David Trimble Auburn Hills 26 1:24:42 8:29
31 989 Thomas Samataro Macomb 29 1:27:47 8:47
32 1360 Adam Tye Pinckney 28 1:28:24 8:51
33 892 Ryan Litwiller Flint 25 1:37:36 9:46
34 1844 Ryan Rumberger Canton 29 1:38:45 9:53
35 588 Shea Usher Owosso 29 1:43:17 10:20
36 618 Paul Warriner Blenheim 25 1:45:32 10:34
37 471 Dann Rafferty Ann Arbor 26 1:47:39 10:46
38 1115 Bernard Elias Ann Arbor 27 1:48:02 10:49


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 293 Jacqueline Kerr Novi 28 1:11:05 7:07
2 582 Lisa Truax Lansing 28 1:18:29 7:51
3 304 Kelly Komray East Lansing 28 1:20:41 8:05
4 397 Jamie Morton Lansing 27 1:21:03 8:07
5 1691 Katie Jazwinski Dexter 29 1:21:15 8:08
6 11 Tiffany Adams Chicago 28 1:22:18 8:14
7 1157 Asia Renning Milan 27 1:22:40 8:16
8 469 Jennifer Rader Findlay 29 1:23:47 8:23
9 1133 Kellie Kource Shelby Twp 28 1:24:57 8:30
10 297 Marissa Kinsman Walled Lake 26 1:26:41 8:41
11 141 Morgan Derouin Chesterfield 27 1:29:14 8:56
12 1368 Angela Ward Southgate 26 1:29:20 8:56
13 80 Alana Carlson Ferndale 29 1:31:40 9:10
14 933 Amelia Moshier South Lyon 28 1:34:04 9:25
15 114 Rebecca Csatari Birmingham 29 1:35:00 9:30
16 1104 Allison Crowley Ypsilanti 29 1:36:26 9:39
17 1090 Buffy Beattie Ann Arbor 29 1:38:37 9:52
18 650 Grace Wu Ann Arbor 28 1:38:37 9:52
19 890 Senny Lee Shelby Township 26 1:38:43 9:53
20 99 Tricia Concepcion Southgate 29 1:40:42 10:05
21 961 Jennifer Peace Westland 29 1:41:12 10:08
22 301 Julia Kline Grosse Pointe Woo 28 1:43:40 10:22
23 341 Laura Lopes Redford 27 1:44:52 10:30
24 1818 Tina Waterbury Blissfield 25 1:44:55 10:30
25 617 Lynne Warriner Blenheim 29 1:45:32 10:34
26 1229 Merri Eckoff Dearborn Heights 26 1:45:34 10:34
27 526 Sarah Smallwood Ann Arbor 27 1:45:39 10:34
28 597 Rachael Vandyke Almont 28 1:45:57 10:36
29 1026 Jennifer Sullivan Almont 28 1:45:57 10:36
30 651 Katie Wurster South Lyon 25 1:46:50 10:41
31 522 Leanne Shultz Ann Arbor 27 1:47:42 10:47
32 257 Jamie Horwath Hudson 29 1:48:46 10:53
33 1147 Bobbi Mitchell Shelby Twp 27 1:49:09 10:55
34 1525 Stacey Schulz Warren 27 1:51:50 11:11
35 221 Monica Gruber Chicago 28 1:52:42 11:17
36 386 Michelle Miller New Orleans 26 1:55:49 11:35
37 1577 Nichole Allison Swartz Creek 28 1:59:06 11:55
38 337 Abbie Letvin Walled Lake 26 2:00:54 12:06
39 1294 Kim Mark Swartz Creek 29 2:04:34 12:28


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 996 Jeff Schember Vassar 34 1:01:52 6:12
2 1394 Anthony Maletich Oregon 33 1:02:08 6:13
3 1239 John Gilbert Fremont 32 1:03:19 6:20
4 323 Joe Lasceski Saginaw 33 1:04:34 6:28
5 1656 Shane Lehnst Royal Oak 31 1:06:49 6:41
6 1290 Chris Machniak Howell 33 1:07:20 6:44
7 638 Samuel Windom Sylvania 32 1:07:35 6:46
8 551 Joe Styrna Ann Arbor 33 1:09:03 6:55
9 1610 James Felton Iii Saginaw 32 1:11:07 7:07
10 1191 Tim Beard Sylvania 30 1:11:26 7:09
11 1829 Joe Jaboba Monroe 32 1:14:45 7:29
12 1289 Chad Lynema Farmington Hills 30 1:15:17 7:32
13 1560 Jason Visser Grandville 30 1:17:24 7:45
14 2326 Richard Shriner Grand Blanc 32 1:18:50 7:53
15 383 Dan McGuire Canton 32 1:19:16 7:56
16 1660 Ryan Renner Attle Creek 30 1:19:33 7:58
17 9001 Cesar Gonzalez Ypsilanti 31 1:20:01 8:01
18 504 John Salinas Dearborn 31 1:20:31 8:04
19 171 James Feeny Okemos 31 1:20:41 8:05
20 92 Eric Chlubiski Macomb 31 1:22:26 8:15
21 1532 Marco Gonzalez Ypsilanti 32 1:22:37 8:16
22 345 Stuart Lowery Harper Woods 30 1:23:06 8:19
23 120 Jeff Dalton Westland 31 1:23:45 8:23
24 629 Andrew Whelpley Dunlap 33 1:25:29 8:33
25 1586 Dan Kinkead Detroit 34 1:26:20 8:38
26 771 Christopher Echols Grand Blanc 34 1:26:31 8:40
27 156 Daniel Erickson Ferndale 34 1:26:58 8:42
28 1725 Burke Jenkins Detroit 32 1:27:08 8:43
29 2317 Mark Klein Haslett 30 1:27:44 8:47
30 680 Greg Bauman Palmyra 32 1:28:56 8:54
31 2266 William Robson Howell 31 1:30:05 9:01
32 176 Kevin Finn Bath 30 1:31:28 9:09
33 1542 Daryl Keifer Homer 34 1:33:00 9:18
34 315 Steven Labarre Brighton 30 1:33:03 9:19
35 1672 Steven Nilsen Royal Oak 34 1:33:33 9:22
36 583 Christopher Trudeau Dewitt 32 1:34:30 9:27
37 1845 Jeff Beattie Okemos 31 1:35:10 9:31
38 711 Brian Camiller Canton 31 1:37:57 9:48
39 343 Robert Lowe Pittsburgh 34 1:38:32 9:52
40 1631 Jon Rappley Saginaw 34 1:40:21 10:03
41 661 Hans Zipfel Defiance 34 1:40:41 10:05
42 183 Nathan Foster Spring Arbor 34 1:49:20 10:56


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 282 Sarah Kaechele Grand Blanc 31 1:11:02 7:07
2 1699 Katie Quinn St. Clair Shores 31 1:19:33 7:58
3 1614 Colleen Zathey South Lyon 30 1:23:19 8:20
4 82 Laura Carr Toledo 32 1:23:20 8:20
5 1030 Christy Synowiec Saline 31 1:23:33 8:22
6 1193 Jodi Berlin Chelsea 32 1:25:15 8:32
7 1559 Amber Visser Grandville 31 1:26:53 8:42
8 1841 Trina Romanowski Hudson 31 1:26:55 8:42
9 732 Mary Clingerman Paw Paw 31 1:28:11 8:50
10 1249 Lisa Harris Shelby Twp 32 1:31:42 9:11
11 1645 Shonagh Chimbira Ann Arbor 34 1:32:57 9:18
12 1258 Keisha Hutchinson Flint 30 1:33:29 9:21
13 96 Jennifer Clark Tecumseh 32 1:34:03 9:25
14 856 Dena Kelly Chicago 30 1:34:14 9:26
15 1310 Jen Moore Livonia 33 1:34:21 9:27
16 528 Carmen Smith Royal Oak 33 1:34:22 9:27
17 45 Vanessa Birch Beverly Hills 31 1:35:00 9:30
18 461 Kelly Povilaitis Royal Oak 34 1:38:21 9:51
19 1138 Ann Locke Ann Arbor 30 1:38:52 9:54
20 1356 Mary Thiefels Ann Arbor 30 1:39:01 9:55
21 560 Valerie Swystun Dearborn Heights 30 1:42:38 10:16
22 170 Adrienne Fazzolara Ferndale 34 1:43:34 10:22
23 574 Susan Thompson Ann Arbor 32 1:46:43 10:41
24 189 Cheryl Fudge Royal Oak 30 1:54:48 11:29
25 765 Julie Doran Silverwood 32 1:56:53 11:42
26 344 Sandi Lowe Pittsburgh 34 1:57:27 11:45
27 1259 Jennifer Jenkins Freeland 32 1:57:58 11:48
28 1009 Sara Shirey Flushing 33 1:59:38 11:58


MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1842 Tom Romanowski Hudson 38 1:00:57 6:06
2 508 Mike Schley Canton 39 1:04:02 6:25
3 903 David Madrigal Durand 39 1:04:25 6:27
4 750 Patrick Daugherty Livonia 36 1:06:03 6:37
5 2043 Greg Thomas Clio 39 1:06:04 6:37
6 154 Greg Endres Saline 36 1:08:14 6:50
7 825 John Hildebrand Whitmore Lake 37 1:08:16 6:50
8 1121 Kurt Gardner Ann Arbor 35 1:09:28 6:57
9 1306 Loren Miller Macomb 39 1:10:22 7:03
10 2070 Rodney Roten Midland 39 1:10:39 7:04
11 1312 Matt Murphy Royal Oak 36 1:11:50 7:11
12 268 Mike Jarvey Ypsilanti 37 1:13:31 7:22
13 296 Chuck Kingston Wixom 38 1:14:24 7:27
14 340 Jay Lonsway Marshall 36 1:14:47 7:29
15 306 Patrick Krips Commerce Twp 35 1:16:13 7:38
16 57 Paul Boyer Howell 38 1:17:15 7:44
17 584 Michael Tsai Clarkston 35 1:17:24 7:45
18 1208 Bill Cardenas Canton 37 1:17:34 7:46
19 1355 Thomas Stevens Farmington 37 1:18:03 7:49
20 1110 Jon Dietz Birmingham 39 1:18:46 7:53
21 378 Mark McCaslin Northville 38 1:19:42 7:59
22 1320 Mike Petit Dexter 39 1:19:56 8:00
23 547 Ted Stilber Dexter 39 1:20:33 8:04
24 1299 James McDonough Otisville 39 1:20:51 8:06
25 857 Mike Kelly Chicago 38 1:21:36 8:10
26 1316 Mark Pagels South Lyon 38 1:22:00 8:12
27 543 Curt Steinebach Cedar Springs 37 1:22:25 8:15
28 254 Christopher Horn Plymouth 37 1:22:38 8:16
29 1602 Lawrence Swartz Fostoria 35 1:22:48 8:17
30 937 James Mydloski Lincoln Park 37 1:22:58 8:18
31 2059 James Burdel Chelsea 37 1:23:52 8:24
32 1879 Rich Marr Flint 38 1:23:55 8:24
33 1607 Thomas Perczuk Hamtramck 39 1:24:11 8:26
34 1862 Paul Ceravolo Temperance 38 1:24:40 8:28
35 494 Jeff Roth Waterloo 36 1:24:42 8:29
36 997 Olaf Schmidt Fenton 39 1:25:12 8:32
37 238 David Haugh Canton 37 1:25:26 8:33
38 131 David De Reyna Grosse Pointe Far 39 1:26:14 8:38
39 852 John Kaufield Cox's Creek 39 1:26:41 8:41
40 1163 Eric Smith Saline 37 1:27:08 8:43
41 577 Al Treado Indianapolis 39 1:27:38 8:46
42 768 Ken Duck Ann Arbor 39 1:27:53 8:48
43 258 Lance Horwath Hudson 35 1:28:00 8:48
44 934 Dan Muir Williamston 39 1:28:14 8:50
45 423 Kevin O'Connor Monclova 39 1:28:32 8:52
46 77 Chris Campbell Garden City 38 1:30:01 9:01
47 94 Ata Ciechanowski Ypsilanti 37 1:30:13 9:02
48 1078 Dan Yankee Lexington 39 1:30:18 9:02
49 85 Chad Caudell Saginaw 38 1:30:45 9:05
50 1130 John Hummel Ann Arbor 38 1:31:01 9:07
51 177 Richard Finn Burton 36 1:31:28 9:09
52 859 Timothy Kerstetter Millbury 39 1:32:49 9:17
53 1871 Edward Perozek Toledo 36 1:33:52 9:24
54 169 Daniel Fay Royal Oak 35 1:34:15 9:26
55 2312 Eric Hernandez Davison 37 1:34:17 9:26
56 1167 Richard Stewart Fenton 38 1:35:57 9:36
57 998 Daniel Schultz Brooklyn 39 1:38:01 9:49
58 554 Steve Sulewski Macomb 38 1:43:50 10:23
59 2084 Dion Clark Fowlerville 37 1:44:26 10:27
60 1156 Mike Regan Detroit 35 1:48:04 10:49
61 405 Eric Neeley Holland 36 2:02:59 12:18

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 505 Cherie Salmeto Pinckney 38 1:09:51 7:00
2 2100 Malissa Lauderbaugh Flint 39 1:10:14 7:02
3 501 Marcy Sacks Albion 38 1:14:40 7:28
4 867 Tammy Klein South Lyon 36 1:16:40 7:40
5 1066 Holly Williams Oregon 37 1:17:49 7:47
6 193 Mary Gallagher Ann Arbor 39 1:21:13 8:08
7 1061 Leeanne Weinreich Gregory 37 1:22:08 8:13
8 1190 Tisha Augustyniak Maumee 37 1:24:27 8:27
9 2465 Jody Ariss Fenton 39 1:24:39 8:28
10 662 Leslie Zook Kalamzoo 38 1:26:21 8:39
11 609 Bridget Wackerly Oak Park 38 1:26:21 8:39
12 601 Kimberly Verbeerst Ypsilanti Twp 39 1:27:02 8:43
13 1164 Tracey Smith Saline 36 1:27:08 8:43
14 988 Camilla Salow Concord 37 1:31:16 9:08
15 745 Dana Currie New Hudson 38 1:31:41 9:11
16 1391 Erricka L Martin Flint 35 1:33:46 9:23
17 61 Lisa Brady Farmington Hills 35 1:35:59 9:36
18 503 Rachael Sak San Francisco 38 1:36:48 9:41
19 158 Lori Eshenroder Monroe 36 1:42:04 10:13
20 444 Nicole Peddycord Chesterfield 35 1:42:53 10:18
21 93 Stacie Ciacelli Monroe 39 1:43:45 10:23
22 164 Dawn Eveland Macomb 35 1:43:50 10:23
23 1521 Natalie Davis Linden 39 1:45:05 10:31
24 1094 Betty Brendle Shelby Twp 38 1:46:31 10:40
25 78 Tracy Campfield Fpo 35 1:46:43 10:41
26 826 Eileen Hilliard W Bloomfield 39 1:51:49 11:11
27 2313 Renee Hernandez Davison 38 1:53:51 11:24
28 2307 Carole Woodward Okemos 37 1:54:59 11:30
29 336 Danielle Letter Flushing 37 1:57:24 11:45
30 1713 Danielle Andres Lambertville 37 1:57:52 11:48
31 450 Karen Peters Plymouth 36 2:27:04 14:43


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2304 Sonny Workman Clyde 40 1:01:39 6:10
2 1869 Tim Densmore Lansing 42 1:05:07 6:31
3 694 Matt Bowers West Unity 40 1:05:41 6:35
4 1478 Ricky Pouwtain Marshall 40 1:07:37 6:46
5 761 Joseph Distel Findlay 44 1:10:31 7:04
6 923 David Milka Saginaw 40 1:11:09 7:07
7 932 Jeffery Moran Rochester Hills 44 1:11:10 7:07
8 1698 Gary Godwin Farmington 44 1:11:23 7:09
9 514 David Sealscott Toledo 40 1:12:05 7:13
10 1582 Eric Buchanan Oxford 41 1:12:47 7:17
11 2295 Brian Harreld Dexter 40 1:12:53 7:18
12 1031 Scott Talley Detroit 40 1:16:28 7:39
13 2323 Flavio Bezerra Troy 43 1:17:15 7:44
14 1644 Jeffrey Wardell Saginaw 44 1:18:32 7:52
15 242 Kenneth Herrington Clinton Township 41 1:18:59 7:54
16 1736 Ken Campbell Caro 42 1:19:03 7:55
17 1531 Nate White Howell 42 1:19:43 7:59
18 237 Michael Hatchew Goodrich 44 1:20:01 8:01
19 1618 Thomas Manzagol Dexter 41 1:20:12 8:02
20 801 Ken Gerlica Okemos 41 1:20:17 8:02
21 657 Dennis Younkin South Lyon 41 1:20:19 8:02
22 935 Mark Mull Stockbridge 40 1:20:32 8:04
23 1873 Paul Clarke Pinckney 41 1:21:11 8:08
24 517 Dave Sevon Dbn Hts 43 1:22:36 8:16
25 20 Eric Apollo Ann Arbor 40 1:22:42 8:17
26 832 Steve Hoover Lima 43 1:23:18 8:20
27 1692 Bob Jazwinski Dexter 42 1:23:36 8:22
28 115 Timothy Culp Taylor 43 1:23:42 8:23
29 1006 Kevin Shaw Grand Ledge 43 1:24:11 8:26
30 878 Rob Krueger Holt 40 1:24:11 8:26
31 2078 John Krist Ii Flint 42 1:24:26 8:27
32 1005 Frederick Shaw Lexington 42 1:25:01 8:31
33 2325 James Piliou Canton 40 1:25:32 8:34
34 1002 Bob Shammas Dexter 41 1:26:01 8:37
35 1168 Eric Swanson Macomb 44 1:26:11 8:38
36 656 Shawn Young Ionia 43 1:27:30 8:45
37 2044 Tim Martin Fenton 41 1:27:37 8:46
38 1626 Alex Wegner Emmett 44 1:28:32 8:52
39 459 David Porter Flushing 41 1:29:23 8:57
40 975 Jeff Richardson Davison 42 1:29:57 9:00
41 377 Michael McCain Lincoln Park 43 1:30:23 9:03
42 1154 Robert Peskin Grosse Pointe Far 40 1:31:20 9:08
43 744 Kevin Cunningham Jackson 41 1:33:16 9:20
44 308 Christopher Krucki Rochester Hills 44 1:34:21 9:27
45 2042 Duane Meads Detroit 42 1:34:58 9:30
46 1001 Dave Serino Pinckney 41 1:36:04 9:37
47 229 Daniel Haggerty Warren 44 1:36:47 9:41
48 2305 Bill Brinkerhoff Ann Arbor 43 1:37:43 9:47
49 598 Trey Vandyke Riverside 44 1:37:45 9:47
50 799 Kevin Gaby Burton 41 1:38:19 9:50
51 2121 Jimmy Espinoza Troy 43 1:39:25 9:57
52 1321 Jay Petit Ii South Lyon 41 1:39:32 9:58
53 1473 Rick Barber Adrian 42 1:39:58 10:00
54 443 Edward Peddycord Chesterfield 40 1:40:11 10:02
55 2310 John Pfeiffer . 40 1:41:39 10:10
56 720 William Carpenter Whitmore Lake 41 1:41:49 10:11
57 600 Jimson Vedua Macomb 41 1:42:08 10:13
58 287 Mohammad Kamarulzaman Ann Arbor 40 1:42:24 10:15
59 251 Dan Homer Haslett 40 1:42:51 10:18
60 1708 Dave Savageau Livonia 44 1:44:52 10:30
61 1095 Bruce Brendle Shelby Twp 41 1:46:31 10:40
62 746 Denton Dance Oakland Township 40 1:49:16 10:56
63 1161 Steven Schuster Farmington 40 1:51:04 11:07

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1007 Lisa Shaw Lexington 40 1:10:52 7:06
2 145 Barbara Dosier Holland 42 1:17:27 7:45
3 207 Katherine Gillman Whitmore Lake 41 1:19:32 7:58
4 1314 Laura Novotny Toledo 41 1:19:49 7:59
5 9005 Darla Brown Parchment 42 1:19:57 8:00
6 784 Jenni Everal Taylor 44 1:20:22 8:03
7 121 Nancy Damm Ann Arbor 41 1:21:14 8:08
8 2265 Sandy Dazer Port Huron 44 1:21:38 8:10
9 786 Tracy Faraoni Westland 41 1:24:51 8:30
10 1342 Pam Rose White Lake 43 1:25:47 8:35
11 738 Kathleen Cornish Pinckney 40 1:30:01 9:01
12 1609 Debra Rojewski Fowlerville 43 1:31:06 9:07
13 1178 Deborah Ward Birmingham 44 1:31:55 9:12
14 1545 Elizabeth Scalzo Livonia 41 1:33:28 9:21
15 1824 Kathi Barker Canton 44 1:37:04 9:43
16 1721 Angela Grunn Howell 44 1:39:48 9:59
17 809 Candace Gregory Dewitt 40 1:40:16 10:02
18 499 Carrie Ryckman Livonia 40 1:41:27 10:09
19 1870 Dorey Mellios Mason 40 1:44:08 10:25
20 1297 Diane McCarthy Wyandotte 43 1:44:53 10:30
21 426 Renee Oliver Dexter 44 1:45:16 10:32
22 100 Misiel Conlen Bighton 40 1:45:31 10:34
23 1720 Becky Benjamin Swartz Creek 43 1:49:16 10:56
24 355 Jennifer Maddalena Chesterfield 43 1:49:20 10:56
25 703 Jacqueline Brown Washington 43 1:51:20 11:08
26 1064 Bridgette Williams Shelby Township 40 1:57:08 11:43
27 995 Misty Schalk Bay City 42 1:58:43 11:53
28 643 Bonnie Wood Flushing 44 2:05:51 12:36
29 713 Susan Card Columbiaville 41 2:10:38 13:04


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 15 Bent Andersen Ypsilanti 45 1:03:48 6:23
2 1578 Roger Lara Grand Blanc 49 1:07:20 6:44
3 1149 Timothy Mooney Toledo 48 1:07:50 6:47
4 190 Damon Fueri Southfield 46 1:10:25 7:03
5 820 Jeffery Heath Hanover 47 1:10:34 7:04
6 556 Karl Suni Lansing 47 1:10:57 7:06
7 1222 John Demarco Brighton 46 1:11:55 7:12
8 2286 Mike Benedict Flint 48 1:12:19 7:14
9 1538 Bob Bridges Onsted 46 1:12:27 7:15
10 1393 Jon Baker Millbury 49 1:12:54 7:18
11 2103 Tom Morris Novi 48 1:14:51 7:30
12 187 Jeff Frederick Clinton Township 47 1:15:37 7:34
13 905 Dave Mann Detroit 47 1:16:23 7:39
14 1653 Tim Clore Clarklake 47 1:16:50 7:41
15 1843 Earl Lentner Saginaw 46 1:18:00 7:48
16 280 Barney Judge Ann Arbor 49 1:18:25 7:51
17 658 Brian Zehnder Holladay 45 1:19:54 8:00
18 1690 Frank Reynolds Tecumseh 45 1:20:00 8:00
19 1544 Dan Reis Maumee 45 1:20:01 8:01
20 728 Fred Ciske Dexter 48 1:20:08 8:01
21 1884 Franco Francese Windsor 49 1:21:47 8:11
22 783 Greg Everal Taylor 49 1:22:03 8:13
23 578 Dave Trippett Bloomfield Hills 49 1:23:56 8:24
24 253 Mark Hommel Lake Isabella 46 1:24:29 8:27
25 490 Thomas Robson Kingsville 47 1:24:38 8:28
26 648 Brian Wright South Lyon 46 1:24:41 8:29
27 1601 Jim Zittel Waterford 45 1:24:56 8:30
28 1085 William Balluff Pleasant Lake 46 1:25:26 8:33
29 1529 Tim Speed Oxford 46 1:25:26 8:33
30 2282 Pat Konkol Homer 47 1:25:48 8:35
31 1537 Greg Flint Flushing 46 1:26:01 8:37
32 502 Lawrence Sak Lake Orion 47 1:26:10 8:37
33 681 Benjamin Beale Northville 48 1:26:41 8:41
34 91 Will Chiola Dearborn Heights 49 1:27:11 8:44
35 352 Robert Lusk Pinckney 47 1:29:01 8:55
36 524 Robert Simon Maumee 47 1:29:35 8:58
37 664 Darrell Adkins Mecosta 49 1:29:51 9:00
38 1617 Chuck Ponden Dearborn Heights 46 1:30:41 9:05
39 173 Bob Ferguson Pinckney 47 1:33:36 9:22
40 1065 Douglas Williams Grand Blanc 45 1:35:05 9:31
41 40 Peter Beswerchij Troy 47 1:35:10 9:31
42 118 Ron Cushman Saginaw 48 1:35:22 9:33
43 475 Karl Rausch Farmington Hills 45 1:35:56 9:36
44 887 Luther Latchaw Laingsburg 47 1:36:42 9:41
45 28 Craig Barnhart Beverly Hills 46 1:42:12 10:14
46 87 Kevin Cesarz Toledo 45 1:43:19 10:20
47 228 Armin Hagenloch Bloomfield Hills 45 1:44:03 10:25
48 675 Frank Bacheldor Howell 45 1:45:56 10:36
49 851 Mike Kapraun Flint 48 1:46:07 10:37
50 9007 Mike Kapraun Flint 45 1:46:08 10:37
51 453 David Pfiester Ann Arbor 49 1:49:59 11:00
52 822 Mike Henderson Holt 49 2:13:25 13:21


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2467 Ruth Lara Grand Blanc 47 1:19:04 7:55
2 841 Kelly Jewell Toledo 49 1:19:32 7:58
3 900 Kittie Lynch Lansing 45 1:20:05 8:01
4 2069 Susanne Kleff Okemos 48 1:20:28 8:03
5 782 Cindy Embry Clinton 48 1:22:24 8:15
6 1307 Betty Mioduszewski Dexter 45 1:23:00 8:18
7 307 Tracey Krips Walled Lake 47 1:23:25 8:21
8 1390 Marit Janse Fenton 47 1:24:25 8:27
9 1118 Sara Figueroa Fraser 48 1:26:35 8:40
10 590 Regina Valentini Farmington Hills 46 1:26:54 8:42
11 219 Katherine Groenewegen Kingsville 45 1:27:46 8:47
12 910 Teresa Martin Freeland 48 1:27:52 8:48
13 416 Kathleen Noble Clarkston 47 1:28:02 8:49
14 1008 Terry Shell Croswell 49 1:28:05 8:49
15 1003 Patti Shammas Dexter 48 1:29:41 8:59
16 1179 Jean Weishaar Plymouth 46 1:30:21 9:03
17 101 Jennifer Constand Rochester Hills 45 1:32:12 9:14
18 733 Lisa Coleman Northville 47 1:32:38 9:16
19 473 Debbie Ratliff Brighton 49 1:33:16 9:20
20 1535 Diane Mattson Brighton 48 1:33:17 9:20
21 1398 Mary Smith Davison 49 1:34:14 9:26
22 991 Cheryl Santure Brooklyn 45 1:34:33 9:28
23 1371 Christie White Grand Blanc 45 1:35:24 9:33
24 999 Joyce Segedi Canton 49 1:36:26 9:39
25 816 Barb Hanes Albion 45 1:36:28 9:39
26 1043 Cindy Triveline Chelsea 45 1:37:05 9:43
27 766 Karen Downs Flint 47 1:40:56 10:06
28 216 Stacey Gray West Bloomfield 46 1:41:12 10:08
29 665 Nancy Adkins Mecosta 49 1:43:34 10:22
30 652 Wanda Yenkel Commerce Twp. 47 1:45:25 10:33
31 925 Joan Miller Ann Arbor 46 1:47:21 10:45
32 217 Dayna Grimaldi Almont 46 1:48:00 10:48
33 1341 Laurie Rogers Saline 46 1:48:12 10:50
34 359 Dawn Mahn Temperance 47 1:48:29 10:51
35 1054 Shari Vlasic Bloomfield Hills 48 1:48:29 10:51
36 1150 Carole Muraske Linden 45 1:48:38 10:52
37 1035 Elizabeth Tenison Jackson 49 1:49:08 10:55
38 930 Susan Mora Fassett Fenton 45 1:50:09 11:01
39 1153 Tina Paraventi Ypsilanti 45 2:06:43 12:41
40 607 Renee Visser Holland 47 2:08:05 12:49
41 970 Sally Popa Dryden 48 2:11:47 13:11


MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 677 Paul Bapst Jr Hanover 52 1:07:40 6:46
2 886 Joe Lasher Kimball Township 51 1:07:40 6:46
3 200 Bob Gazda Marysville 52 1:11:24 7:09
4 1400 Jim Fanning Medina 52 1:11:51 7:12
5 133 Jim Debrincat Livonia 50 1:12:45 7:17
6 1636 Ed Kornacki Kornacki Farmington Hills 51 1:12:53 7:18
7 1264 Joe Kerr Grand Blanc 54 1:14:18 7:26
8 536 James Spencer Ypsilanti 50 1:16:36 7:40
9 776 Steve Edwards Dundee 54 1:17:46 7:47
10 50 Larry Dilabbio Toledo 51 1:17:54 7:48
11 908 Michael Markie Roseville 53 1:19:04 7:55
12 709 Randy Bukas Germantown 53 1:19:42 7:59
13 1047 Roy Tuttle Essexville 54 1:20:02 8:01
14 9009 Edward O'Reilly Maumee 52 1:20:44 8:05
15 1384 Rique Campa Perry 52 1:21:08 8:07
16 139 James Delhey Dexter 50 1:21:31 8:10
17 70 Bill Burger Howell 53 1:22:10 8:13
18 811 Thomas Gross Livonia 51 1:23:41 8:23
19 1211 Kenneth Castle Ypsilanti 50 1:23:49 8:23
20 1338 Mark Richter Canton 54 1:23:49 8:23
21 1134 Bob Kozlowski Howell 52 1:25:17 8:32
22 971 Thomas Powell Pinckney 52 1:25:42 8:35
23 2276 David Prange Plymouth 50 1:25:58 8:36
24 1746 Jim Crachiola Troy 51 1:26:56 8:42
25 2118 Christopher Dinverno Troy 50 1:28:00 8:48
26 1204 Timothy Burtch Canton 52 1:28:13 8:50
27 1705 Don Eifler Livonia 52 1:28:27 8:51
28 1479 Bill Canoe Commerce Twp 54 1:30:52 9:06
29 865 John King Toledo 51 1:32:21 9:15
30 914 Jeff McClain Sterling Heights 50 1:32:22 9:15
31 413 Leon Niebrzydowski Sterling Heights 53 1:32:30 9:15
32 1543 Thomas Powell Detroit 54 1:33:51 9:24
33 497 Steve Ruggirello Fenton 53 1:35:07 9:31
34 370 Jim Matthews Jackson 53 1:35:22 9:33
35 1013 Scott Smith Fremont 50 1:35:51 9:36
36 793 Craig Finkbeiner Midland 50 1:39:44 9:59
37 153 Bob Ellis Taylor 53 1:39:48 9:59
38 1520 Charles Evans Lambertville 50 1:42:13 10:14
39 593 Daniel Van Norman Lapeer 51 1:44:14 10:26
40 2041 John Skrzypek W Bloomfield 52 1:46:43 10:41
41 819 Jon Hayes Warren 53 1:47:10 10:43
42 712 Michael Cantor Flint 53 1:50:09 11:01
43 938 Jerry Myers Flint 54 1:57:24 11:45
44 1372 Patrick White Grand Blanc 50 2:04:50 12:29
45 1016 Jerome Solomon Redford 51 2:27:01 14:43


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 468 Tammie Rademacher Grand Ledge 50 1:21:03 8:07
2 2068 Cindy Wigman Lansing 52 1:21:12 8:08
3 1202 Belinda Brunning Troy 50 1:26:17 8:38
4 1742 Wanda Handlin Flint 51 1:29:14 8:56
5 992 Laura Sawyer Clinton Township 51 1:31:11 9:08
6 1561 Jenny Pruitt Ann Arbor 50 1:33:53 9:24
7 97 Kathleen Clark Fraser 51 1:35:09 9:31
8 1223 Jane Digneit-Smith Beverly Hills 51 1:35:15 9:32
9 1514 Nancy Knoll Warren 52 1:36:33 9:40
10 922 Kathy Milczarski Farmington Hills 50 1:37:56 9:48
11 730 Janis Clay Toledo 51 1:38:30 9:51
12 1197 Joann Bonnewell Brighton 53 1:40:01 10:01
13 420 Darcy Noss Brighton 54 1:40:43 10:05
14 88 Lorrie Cesarz Toledo 53 1:43:19 10:20
15 610 Jane Walls Croswell 53 1:43:45 10:23
16 1833 Ruth Cantor Flint 53 1:45:01 10:31
17 1301 Pat Meeks Pinckney 51 1:49:47 10:59
18 979 Susan Rogers North Branch 52 1:53:02 11:19


MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1032 John Tarkowski Northville 55 1:03:35 6:22
2 1015 Doug Soliz Allen Park 58 1:10:08 7:01
3 741 David Crary Ann Arbor 57 1:11:07 7:07
4 2083 Fred Colbert Kalamazoo 56 1:11:37 7:10
5 927 Steve Miller Eaton Rapids 56 1:11:55 7:12
6 421 James O'Brien Troy 56 1:12:29 7:15
7 707 David Bruning Fremont 55 1:13:46 7:23
8 635 Donald Windom Bowling Green 58 1:16:10 7:37
9 907 Ron Marinucci Commerce Twp. 59 1:17:16 7:44
10 2064 Daniel Martinez Allen Park 55 1:17:50 7:47
11 1109 John Dibling Pemberville 56 1:18:09 7:49
12 278 Thomas Joseph Ann Arbor 55 1:19:44 7:59
13 373 Gregory Maxfield Oxford 58 1:22:17 8:14
14 1102 David Clark Ypsilanti 57 1:22:57 8:18
15 962 Robin Pearce New Hudson 55 1:24:22 8:27
16 1014 Andrew Soifer Ann Arbor 57 1:24:23 8:27
17 326 Bruce Lawrence Mretamora 58 1:24:40 8:28
18 1018 Kirt Stalker Clarkston 55 1:25:07 8:31
19 688 Thomas Biblewski Toledo 57 1:25:33 8:34
20 249 David Holtschlag Okemos 56 1:26:43 8:41
21 931 Dave Canute Durand 59 1:26:45 8:41
22 1642 Bryane Kowalewski Woodhaven 57 1:27:40 8:46
23 1089 Mark Baumkel Bloomfield Hills 57 1:27:45 8:47
24 1385 Frank Johnson Saginaw 56 1:29:05 8:55
25 967 Dave Pine Northville 59 1:29:24 8:57
26 117 Michael Curtis Swartz Creek 59 1:29:36 8:58
27 1624 Ray Pilon Belleville 55 1:31:04 9:07
28 382 Timothy McGranahan Toledo 56 1:31:57 9:12
29 735 Len Constantine Chesterfield 55 1:33:32 9:22
30 789 Jerry Fergason Mishawaka 56 1:33:46 9:23
31 966 Mike Perkins Ann Arbor 56 1:33:49 9:23
32 1504 Gary Eff Toledo 58 1:37:02 9:43
33 2058 Michael C Stevens Linden 59 1:40:07 10:01
34 1851 Bill Fuchs Kimball Township 58 1:45:37 10:34
35 1044 George Troia Romulus 56 1:47:28 10:45
36 2096 Nelson Williams Saline 59 1:48:20 10:50
37 162 Dale Evans Bellingham 56 1:51:02 11:07
38 684 Tom Jr. Belford Grand Blanc 59 1:52:16 11:14
39 743 Clinton Cunningham Pinckney 55 1:53:16 11:20
40 696 Lester Brady Grand Blanc 55 1:57:00 11:42

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 374 Melodie Maxfield Oxford 59 1:30:30 9:03
2 756 Dona Derossett Otisville 56 1:37:21 9:45
3 1735 Marie Thompson Clio 58 1:38:23 9:51
4 252 Dawn Homer Haslett 56 1:42:50 10:17
5 686 Lois Berkowitz Riverview 59 2:02:52 12:18
6 1293 Anne Mark Flushing 57 2:04:34 12:28
7 1025 Susan Stuwe Holt 57 2:10:56 13:06
8 290 Michele Katz Brighton 55 2:27:30 14:45
9 163 Sharon Evans Bellingham 57 2:36:43 15:41


MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2067 Jim Carter Okemos 60 1:14:08 7:25
2 1633 Allan Taverner Windsor, Ont 63 1:14:56 7:30
3 952 Don Owens Williamston 64 1:15:24 7:33
4 95 Thomas Claflin Brighton 60 1:18:28 7:51
5 874 Irvin Kontowsky Coldwater 60 1:20:34 8:04
6 1387 Rick Stevens Ann Arbor 62 1:21:12 8:08
7 881 Jim Kruse Port Huron 64 1:22:52 8:18
8 234 Robert Harris Saginaw 60 1:25:42 8:35
9 928 Jerome Mittman Northville 63 1:28:24 8:51
10 1714 Paul Garico Clarkston 60 1:28:56 8:54
11 458 Toby Pitser Clarkston 60 1:30:06 9:01
12 1140 Alan Lutz Marshall 63 1:31:07 9:07
13 805 William Gosline Toledo 64 1:33:12 9:20
14 1380 Marty Povirk Waterford 60 1:35:57 9:36
15 1386 Cary Deloye Livonia 61 1:39:21 9:57
16 1737 Fred Guest Birch Run 62 1:39:56 10:00
17 1663 Michael Bowen Flushing 60 1:42:07 10:13
18 1058 John Walton Williamston 61 1:42:16 10:14
19 1703 Thomas Cameron Rochester Hills 60 1:44:46 10:29
20 14 Bruce Allen Royal Oak 61 1:46:17 10:38
21 843 Ray Joaquin Southgate 64 1:49:26 10:57
22 1483 Bob Johnson Clio 62 1:53:57 11:24
23 1744 Marlin Short Wauaau 60 2:13:37 13:22

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1388 Renee Vettorello Saline 62 1:35:25 9:33
2 362 Nancy Mann Destin 62 1:38:04 9:49
3 844 Kathy Johnson Lansing 61 1:42:15 10:14
4 1021 Mary Steinhauser La Salle 63 1:53:26 11:21

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 854 Bill Keller Lansing 67 1:25:47 8:35
2 1885 Kurt Makowski Windsor 68 1:28:14 8:50
3 8 Richard Wallen Flushing 68 1:29:05 8:55
4 2466 Norman Hart Davison 66 1:33:35 9:22
5 994 David Scarlin Redford 66 1:34:11 9:26
6 1381 Ben Alalouf West Bloomfield 67 1:36:33 9:40
7 488 Brian Roberts Royal Oak 68 1:54:57 11:30
8 513 Norman Scott Detroit 65 1:57:42 11:47
9 1020 Cyril Steinhauser La Salle 66 2:01:33 12:10

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 10 Cathy Detman Flint 69 1:45:25 10:33
2 1558 Marilyn Brown Davison 65 1:46:35 10:40
3 180 Joan Forman Destin 66 1:48:07 10:49


MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1627 Peter Polidori Franklin 70 1:14:39 7:28
2 1403 Brian Harris Royal Oak 73 1:16:50 7:41
3 1399 George Stump Cincinnati 71 1:46:26 10:39
4 1694 Ralph Judd Southfield 70 2:07:12 12:44

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1469 Merion Knight Detroit 71 1:45:17 10:32

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1028 Hugh Sweeney Novi 77 1:49:03 10:55

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 942 Matt Norris Olmsted Falls 80 1:54:54 11:30

FEMALE AGE GROUP: 80 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 90 - 95
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 90 - 95
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 0 - 0
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 0 - 0
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====



Visit our Advertisers!

RunMichigan.com site contents copyright 1996-2014 | RunMichigan.com, Inc. All Rights Reserved

Contact Us | Home | Advertise with Us | Disclaimer | About Us | Submit News | Submit Race Info | Submit Results | Community Forum | RSS Feeds RSS FEED