Click here for advertising info.!

Go: results    calendar    news    high schools   colleges    links    home
Welcome to  RunMichigan.com!
Please visit our sponsors

27th Annual Volkslaufe
10K RESULTS | 20K RESULTS
5K RUN RESULTS | 5K WALK RESULTS
July 4th, 2002
Frankenmuth, MI
Results provided by Gault Race Management

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1    1 Kyle Baker             Mason              1480  26 1:07:59  5:29 
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   28 Lindsey Mills          Gagetown           1477  21 1:21:22  6:33 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 13
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 13
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
                         MALE AGE GROUP:  14 - 17
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   45 Marshall Milbrath      Owosso              208  17 1:24:58  6:51 
    2   71 Eric Gutierrez         Fenton             1498  16 1:30:29  7:17 
    3   85 Joseph Frost           Hemlock            1191  17 1:32:24  7:27 
    4   95 Justin Gutierrez       Flint              1160  16 1:33:50  7:34 
    5  101 Dennis Malecki         Hartland            824  16 1:34:54  7:39 
                        FEMALE AGE GROUP:  14 - 17
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1  143 Katie Prast            Bay City           1412  17 1:41:46  8:12 
    2  160 Molly Millar           Bay City           1413  17 1:44:48  8:27 
    3      Jacquelyn Du Bois      East China         1341  16               
                         MALE AGE GROUP:  18 - 23
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1    2 Ben Evans              Haslett            1461  21 1:08:33  5:31 
    2    5 Andy Marsh             Okemos             1853  20 1:11:35  5:46 
    3    6 Eric Graf              East Lansing        983  22 1:13:08  5:54 
    4    7 Jeffrey Mulder         Haslett             471  21 1:13:57  5:58 
    5    8 Jon Langworthy         Holland            1032  20 1:14:01  5:58 
    6   11 Matthew Kaczor         Freeland            967  21 1:14:35  6:01 
    7   17 Mike Irwin             Lapeer             1490  23 1:16:59  6:12 
    8   21 Andrew Hoppe           Sterling Hts       1792  19 1:19:36  6:25 
    9   25 Doug Mcgaw             Freeland           1463  21 1:20:42  6:30 
   10   27 Rob Slate              Edenville          1404  18 1:20:57  6:31 
   11   34 Joe Whitman            Davison             482  19 1:22:32  6:39 
   12   37 Matt Nester            Howell              565  19 1:22:58  6:41 
   13   62 Jarren Pierson         Davison            1838  19 1:28:32  7:08 
   14   64 Jacob Schultz          Frankenmuth         168  19 1:28:57  7:10 
   15   92 Steve Cuttitta         Flint              1889  20 1:33:22  7:31 
   16  116 Ryan Ruddy             Fenton             1843  23 1:37:06  7:49 
   17  141 Jon Du Bois            Lansing             780  21 1:41:22  8:10 
   18  151 Robert Sellers         Battle Creek        825  20 1:43:04  8:18 
   19  241 Kyle Russell           Clarkston           928  23 1:57:23  9:27 
   20  288 Chris Covetz           Ortonville         1402  22 2:02:13  9:51 
   21  369 Jeffery Frasle         Saginaw            1108  18 2:29:53 12:04 
   22  371 James Mikulec          Highland           1835  18 2:30:45 12:09 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 23
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   32 Jamie Krzyminski       Corunna            1850  20 1:22:19  6:38 
    2   33 Michelle Carson        East Lansing       1849  20 1:22:19  6:38 
    3   46 Kristie Kieffer        Sterling Hts       1790  20 1:25:00  6:51 
    4   79 Sarah Bone             Adrian              839  23 1:31:37  7:23 
    5  122 Caralyn Smeltzer       Monroe              945  19 1:38:01  7:54 
    6  142 Anna Webster           Montrose           1030  21 1:41:35  8:11 
    7  166 Jessica Gorga          Troy                788  20 1:45:25  8:30 
    8  185 Lesley De Groot        Laingsburg          562  20 1:48:28  8:44 
    9  210 Megan Mulder           Haslett             470  18 1:51:39  9:00 
   10  211 Nicole Moore           Haslett            1887  18 1:51:39  9:00 
   11  244 Melanie Sosinski       Saginaw            1786  20 1:57:28  9:28 
   12  274 Katie Coons            Troy                846  20 2:00:28  9:42 
   13  327 Michelle Stahl         Walker              837  18 2:10:50 10:32 
   14  346 Laura Mcdonell         Wayland             822  22 2:16:27 10:59 
                         MALE AGE GROUP:  24 - 29
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   12 Matt Ames              Lake Orion         1352  27 1:14:53  6:02 
    2   16 D J Naylor             Flint              1499  25 1:16:30  6:10 
    3   26 Todd Meredith          Holland             187  29 1:20:54  6:31 
    4   42 Eric Seifert           Royal Oak           810  29 1:23:55  6:46 
    5   72 Chris Machniak         Flint              1566  27 1:30:30  7:18 
    6   88 Gerald Cameron         Waukesha           1017  29 1:32:44  7:28 
    7   93 Aaron Dean             Ortonville          495  28 1:33:30  7:32 
    8   98 Shawn Mcnamara         Canton              936  27 1:34:23  7:36 
    9  102 Joe Bernardi           Hartland           1137  24 1:34:55  7:39 
   10  114 George Johnston        Grand Blanc        1417  24 1:36:45  7:48 
   11  242 Trevor Terry           Ypsilanti           502  27 1:57:25  9:27 
   12  247 Steven Delong          Battle Creek        493  29 1:57:31  9:28 
   13  249 Bryan Nance            Shelby Twp          827  26 1:57:47  9:29 
   14  287 Chad Barnett           Roseville           807  26 2:02:11  9:51 
   15  294 Craig Elford           Saginaw             484  29 2:02:59  9:54 
   16  312 Mathew Hoard           Frankenmuth         153  27 2:06:31 10:11 
   17  328 Jason Goins            Wyandotte           175  28 2:11:24 10:35 
   18  339 Kyle Kristin           Frankenmuth         155  24 2:12:54 10:42 
   19  370 Patrick Reagh          Bay City           1182  26 2:30:29 12:07 
                        FEMALE AGE GROUP:  24 - 29
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   54 Mara Isser             Ann Arbor          1018  29 1:27:00  7:01 
    2   91 Cynthia Caputo         Royal Oak           849  29 1:33:18  7:31 
    3   96 Denise Dean            Berkley             496  26 1:34:07  7:35 
    4  112 Louise Van Wyk         East Lansing       1806  24 1:36:16  7:45 
    5  148 Ashley Reagh           Bay City           1028  28 1:42:47  8:17 
    6  149 Carla Murphy           Clio               1436  27 1:42:59  8:18 
    7  154 Kathryn Coleman        Royal Oak           795  28 1:43:37  8:21 
    8  186 Deborah Hallal         Cleveland Heights   793  29 1:48:37  8:45 
    9  201 Carlenda Haukoos       Armada              973  29 1:50:32  8:54 
   10  230 Elaine Goins           Wyandotte           176  26 1:55:33  9:18 
   11  232 Timianne Walrath       Fenton             1194  28 1:56:03  9:21 

   12  275 Brandie Sigers         Ann Arbor           786  29 2:00:31  9:42 
   13  282 Michelle Rodammer      Saginaw             211  27 2:01:10  9:46 
   14  286 Nicole Costa           Marshall            222  27 2:01:51  9:49 
   15  289 Raguel Eagleson        Flint              1578  28 2:02:44  9:53 
   16  290 Shannon Kelly          Flat Rock           937  25 2:02:53  9:54 
   17  293 Sherry Elford          Saginaw             483  26 2:02:58  9:54 
   18  295 Reagan Baughman        Ann Arbor           179  27 2:03:04  9:55 
   19  315 Lanette Hoard          Frankenmuth         154  27 2:07:41 10:17 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1    4 Kirk Walrath           Fenton             1038  32 1:10:21  5:40 
    2    9 Mike Ehrmantraut       Midland            1871  30 1:14:19  5:59 
    3   10 Kevin Kaspzyk          Rochester          1448  31 1:14:22  6:00 
    4   13 David Chomet           Berkley            1405  33 1:15:06  6:03 
    5   19 George Knehler         Windsor, Ontario   1468  34 1:18:58  6:22 
    6   20 Douglas Haiderer       Midland             473  34 1:19:06  6:22 
    7   22 Paul C Taylor          Clio               1312  31 1:19:38  6:25 
    8   38 Pete Bartels           Saginaw             177  32 1:23:35  6:44 
    9   40 Allen Murphy           Clio               1831  33 1:23:49  6:45 
   10   41 Eric Green             Pontiac            1456  34 1:23:54  6:46 
   11   44 Jonathan Bennett       Royal Oak           935  33 1:24:45  6:50 
   12   48 Maurice De Pottey      Clio               1757  31 1:25:37  6:54 
   13   55 Matthew Deighan        Beverly Hills       933  34 1:27:11  7:02 
   14   58 Mike Holik             Grass Lake          602  32 1:28:11  7:06 
   15   67 Patrick Byrd           Flint              1180  33 1:29:40  7:13 
   16   74 Michael Selke          Westland            171  32 1:30:49  7:19 
   17   77 Jonathon Narr          Clinton Twp        1491  30 1:31:29  7:22 
   18   82 Tony Meyer             Bloomfield Hills    512  30 1:32:04  7:25 
   19   87 Tracy Reilly           St Clair Shores     204  30 1:32:41  7:28 
   20   94 John Billette          Auburn             1410  34 1:33:35  7:32 
   21  110 John Rogers            Saginaw            1445  31 1:36:10  7:45 
   22  118 Steve Hicks            Galesburgh         1485  33 1:37:32  7:51 
   23  119 Allen Griswold         Battle Creek        963  33 1:37:43  7:52 
   24  127 Chuck Brenner          Battle Creek       1828  31 1:39:08  7:59 
   25  156 Luis Ortiz             Ann Arbor           834  34 1:44:03  8:23 
   26  168 David Milka            Saginaw             934  33 1:46:14  8:34 
   27  202 Gerry Perrett          Highland            836  34 1:50:36  8:55 
   28  204 Scott Hapworth         Frankenmuth        1758  31 1:50:48  8:56 
   29  215 Jim Elford             Auburn Hills       1848  32 1:52:44  9:05 
   30  265 Jeff Tenniswood        Troy                923  34 2:00:10  9:41 
   31  272 Jose Calderon          Ann Arbor           816  34 2:00:25  9:42 
   32  302 Steve Martin           Fenton             1184  30 2:04:43 10:03 
   33  314 Shaun Hardimon         Swartz Creek        930  34 2:06:39 10:12 
   34  319 Daniel Chalk           Midland            1560  32 2:08:49 10:23 
   35  330 Michael Oxendine       Clinton Twp         808  30 2:12:00 10:38 
   36  349 Scott Benjamin         Essexville         1868  32 2:17:08 11:03 
   37  364 Jeff Rowley            Birch Run           166  32 2:22:53 11:30 
   38  372 Stephen Davis          Walled Lake        1804  34 2:33:07 12:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   35 Sarah Plaxton          Highland            804  33 1:22:41  6:40 
    2  120 Lynn Grant             Saginaw            1361  31 1:37:44  7:52 
    3  121 Sara Williams          Augusta            1829  30 1:37:46  7:53 
    4  191 Melinda Shults         Hastings           1855  31 1:49:03  8:47 
    5  197 Christina Studer       Plymouth            920  32 1:50:10  8:52 
    6  221 Jenny Long             Palms               224  30 1:54:11  9:12 
    7  228 Carolyn Kelly          Ann Arbor          1851  34 1:55:24  9:18 
    8  340 Toni Lauzon            Grand Blanc         831  34 2:13:19 10:44 
    9  341 Marnie Curtiss         Grand Blanc         820  31 2:13:20 10:44 
   10  361 Miriam Nielsen         Mason               492  31 2:20:11 11:17 
   11  362 Janet Sherman          Ann Arbor          1562  32 2:21:42 11:25 
   12  385 Lisa Hutchings         Webster             497  33 3:05:55 14:58 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1    3 Kent Hollingsworth     Point Edward, Ont  1136  39 1:10:14  5:40 
    2   14 Pat Deighan            Berkley            1544  36 1:15:15  6:04 
    3   24 Denis Fabian           Rochester Hills     777  38 1:20:29  6:29 
    4   30 David Koelsch          Grosse Pointe      1020  36 1:21:44  6:35 
    5   39 John Niven             Swartz Creek        797  38 1:23:36  6:44 
    6   43 Tom Selke              Gilford             170  35 1:24:42  6:50 
    7   69 Eric Sturm             Royal Oak          1469  36 1:30:14  7:16 
    8   80 Dean Fuller            Burton              205  38 1:31:48  7:24 
    9   84 Glen Hall              Plymouth           1501  35 1:32:22  7:27 
   10  109 Jeff Wohlfert          Grand Ledge        1109  39 1:35:58  7:44 
   11  117 Jeff Roman             Fenton              209  35 1:37:23  7:51 
   12  123 Giuseppe Suffredini    Shelby Township     922  38 1:38:08  7:54 
   13  125 Eric Pagac             Dearborn           1748  39 1:38:19  7:55 
   14  134 Mike Giles             Almont             1890  35 1:40:28  8:06 
   15  150 Curt Mudgett           Stanton             835  39 1:43:03  8:18 
   16  162 Jeffrey Callard        Fenton              598  38 1:45:09  8:28 
   17  164 Steve Shults           Okemos             1854  35 1:45:22  8:29 
   18  188 Todd Martin            West Bloomfield     925  35 1:48:47  8:46 
   19  190 Fredrick Port Iii      Peachtree City      805  38 1:48:51  8:46 
   20  192 Mike Bray              Goodrich            842  39 1:49:05  8:47 
   21  205 Bill Berry             Brighton            826  36 1:51:01  8:57 
   22  214 John Shibilski         Saginaw             775  38 1:52:31  9:04 
   23  224 Timothy Bailer         Birch Run          1733  38 1:54:29  9:13 
   24  227 Matthew Reimann        Troy                929  39 1:55:20  9:17 
   25  259 Andrew Rubenstein      Farmington          485  37 1:59:17  9:36 
   26  260 Bill Hardimon          Linden              844  37 1:59:18  9:37 
   27  268 Chip Farrar            Detroit             504  38 2:00:16  9:41 
   28  277 Thomas Cousins         Clarkston           785  35 2:00:32  9:43 
   29  292 Allen Henderson        Farmington Hills   1941  38 2:02:56  9:54 
   30  300 Stephen Tomaszycki     Richmond            157  38 2:04:17 10:01 
   31  311 William Pressel        Flushing           1464  37 2:06:24 10:11 
   32  363 Tim Narr               Mount Pleasant     1822  38 2:21:55 11:26 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   60 Gayle Kuipers          Holland             475  37 1:28:11  7:06 
    2  646 Traci Boenick          Waterford          1759  36 1:33:01  7:30 
    3  137 Marie Campbell         Dexter              218  38 1:40:53  8:08 
    4  139 Lynette Love           Battle Creek        159  39 1:41:13  8:09 
    5  155 Colleen Deaven         Brighton           1896  36 1:43:58  8:23 
    6  159 Janette Schwarz        Flushing           1891  39 1:44:39  8:26 
    7  172 Nancy Eimers           Saginaw            1877  39 1:46:25  8:34 
    8  189 Anne Port              Peachtree City      806  37 1:48:51  8:46 
    9  213 Renee Dalgleish        Fenton             1816  38 1:52:13  9:02 
   10  237 Cindy Calderon         Ann Arbor           817  35 1:56:43  9:24 
   11  256 Robin Loughlin         Ortonville          501  36 1:59:05  9:36 
   12  258 Colette Ortiz          Royal Oak          1870  35 1:59:12  9:36 
   13  263 Maxine Hyde            Grandville         1437  39 1:59:59  9:40 
   14  299 Sherry Meier           Saginaw            1360  35 2:04:07 10:00 
   15  301 Jenean Clarkson        Saginaw             197  39 2:04:23 10:01 
   16  306 Melissa Jacobs         Bay City           1156  39 2:05:46 10:08 
   17  324 Kelley Cullen          Ann Arbor          1543  35 2:10:09 10:29 
   18  374 Vicki Willard          Auburn              600  39 2:40:07 12:54 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   15 Dave Furey             Ann Arbor          1015  43 1:15:38  6:06 
    2   18 Krzysztof Warszawski   Northville         1863  42 1:17:33  6:15 
    3   23 Rick Armes             Livonia            1749  42 1:19:54  6:26 
    4   31 Tobin Dust             Saginaw            1003  43 1:21:47  6:35 
    5   47 Thomas Wagner          Oxford              220  40 1:25:20  6:53 
    6   50 Blair Jameson          Sarnia              800  41 1:26:15  6:57 
    7   51 Ioan Froman            Dearborn            181  41 1:26:22  6:58 
    8   53 Mark Polinko           Lake Zurich        1774  42 1:26:34  6:59 
    9   57 Brian Sparks           Novi               1009  41 1:27:50  7:05 
   10   65 Edward Chenhalls       Waterford           951  41 1:29:00  7:10 
   11   76 Ellsworth Bruley       Dearborn            833  44 1:31:23  7:22 
   12   83 Steven Rains           Traverse City       599  44 1:32:05  7:25 
   13   86 Gary R Duke            Linden             1826  44 1:32:31  7:27 
   14   89 Mark Vande Velde       Utica              1503  42 1:32:57  7:29 
   15   97 Ray Jeffery            Highland            823  42 1:34:07  7:35 
   16   99 Jeff Senkowski         Auburn              481  43 1:34:53  7:39 
   17  108 John Wilk              Sterling Hts        462  43 1:35:56  7:44 
   18  124 Jeff Haines            Shelby Township     931  42 1:38:15  7:55 
   19  129 Robert Crawford        Waterford           969  42 1:39:20  8:00 
   20  136 Mike Martino           Sterling Heights   1897  44 1:40:49  8:07 
   21  138 Robert Yopko Jr        Chelsea             219  42 1:40:58  8:08 
   22  153 Will Chiola            Dearborn Heights   1458  43 1:43:19  8:19 
   23  161 Gerald Skrocki         Bay City           1442  40 1:45:07  8:28 
   24  171 Joe Darling            Bay City           1875  43 1:46:23  8:34 
   25  179 Kirk Carolan           Huntington Woods    478  40 1:47:22  8:39 
   26  182 Mike Krieger           Greenville         1766  40 1:48:05  8:42 
   27  187 Mark Gabryel           Lapeer              784  40 1:48:44  8:46 
   28  196 Peter Dotson           Livonia             811  44 1:49:51  8:51 
   29  203 Paul Pentecost         Royal Oak           486  41 1:50:38  8:55 
   30  206 Ron Lester             Dayton              217  44 1:51:01  8:57 
   31  207 Dean Walker            Owosso             1144  43 1:51:20  8:58 
   32  220 William Grunow         Warren              461  42 1:53:19  9:08 
   33  239 Mark Grimes            Waterford           514  40 1:56:55  9:25 
   34  252 Dan Orr                Montrose            210  44 1:57:58  9:30 
   35  253 Mike Emerick           Interlochen        1820  40 1:58:15  9:32 
   36  254 Gavin Haque            Royal Oak           216  41 1:58:58  9:35 
   37  262 Greg Everal            Rockwood           1847  43 1:59:36  9:38 
   38  267 Jim Morgan             Perry              1037  42 2:00:16  9:41 
   39  270 Shawn Sweet            Grand Rapids        803  40 2:00:21  9:42 
   40  273 Andrew Griffin         Flint               518  43 2:00:28  9:42 
   41  278 Patrick Doyle          Flushing            513  41 2:00:48  9:44 
   42  279 Randy Jackson          Grand Blanc        1472  43 2:00:49  9:44 
   43  284 Raymond Yee            Birmingham          799  44 2:01:40  9:48 
   44  296 David Faller           Saginaw             821  43 2:03:28  9:57 
   45  338 Tim Tompkins           Rhodes             1000  42 2:12:42 10:41 
   46  342 James Izzi             Highland           1011  40 2:14:22 10:49 
   47  357 Randy Wellman          Belmont             467  44 2:19:15 11:13 
   48  373 Mark Adams             Plano               164  40 2:33:15 12:21 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   49 Laurie Decker          Cadillac            814  42 1:25:45  6:55 
    2  130 Carol Zablotny         Coleman            1475  40 1:39:35  8:01 
    3  145 Lula Byrd              Flint              1198  41 1:42:12  8:14 
    4  167 Keela Yount            Mount Pleasant     1819  43 1:45:41  8:31 
    5  180 Kelly Richardson       Auburn             1411  41 1:47:25  8:39 
    6  216 Barbara Lipiec         Midland             189  40 1:52:54  9:06 
    7  235 Patricia Duronio       Rochester Hils      199  40 1:56:17  9:22 
    8  276 Karen Lewis            Brighton            463  43 2:00:31  9:42 
    9  316 Anne E Wright          Flushing           1755  44 2:07:50 10:18 
   10  318 Rosalia Madrigal       Fenton             1567  44 2:08:29 10:21 
   11  334 Robin Jackson          Grand Blanc        1471  42 2:12:23 10:40 
   12  360 Gloria La Pointe       Marquette           499  44 2:20:11 11:17 
   13  382 Ann Craig              Saginaw             193  42 2:54:35 14:04 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   29 Michael Frank          Grosse Pointe       828  45 1:21:27  6:34 
    2   36 John Tarkowski         Garden City        1803  49 1:22:58  6:41 
    3   52 Roger Luckhardt        Westland           1161  46 1:26:31  6:58 
    4   63 Mark Bondarenko        Saginaw            1747  45 1:28:44  7:09 
    5  100 Ralph Worthing         Saginaw            1339  48 1:34:54  7:39 
    6  107 Michael Markie         Roseville           465  47 1:35:46  7:43 
    7  111 Michael Tiberg         Traverse City      1805  48 1:36:15  7:45 
    8  132 Bill Leibfritz         Midland            1023  45 1:39:43  8:02 
    9  140 Keith Richardson       Auburn             1814  46 1:41:16  8:09 
   10  147 Gary Klasen            Rochester           201  49 1:42:30  8:15 
   11  157 Chris Alef             Sterling Hts       1138  48 1:44:27  8:25 
   12  165 Mark Lee               Warren             1195  45 1:45:24  8:29 
   13  174 Ron Koyl               Lapeer              794  46 1:46:43  8:36 
   14  178 Chuck Winke            Toledo              571  48 1:47:03  8:37 
   15  183 Phil Poore             Clinton Twp         225  49 1:48:24  8:44 
   16  193 Brian Bess             Laingsburg         1845  46 1:49:10  8:48 
   17  198 Gary Swathell          Monroe             1830  47 1:50:12  8:53 
   18  209 Tony Romlewski         Sarnia, Ont        1322  45 1:51:32  8:59 
   19  226 Jim Sutika             Houghton Lake       809  45 1:55:15  9:17 
   20  231 Chuck Vogel            Coleman             477  47 1:55:37  9:19 
   21  240 David Mulder           Haslett             472  46 1:57:02  9:26 
   22  245 Anthony Piccirilli     Macomb              479  47 1:57:29  9:28 
   23  257 Richard Mooi           Lapeer              206  48 1:59:11  9:36 
   24  283 Lance Di Caire         Flint              5006  48 2:01:30  9:47 
   25  297 Mark A Dyer            Bancroft           1557  47 2:03:50  9:58 
   26  304 Jeffrey Lyijnen        Sterling Hts        165  45 2:05:27 10:06 
   27  305 Bruce Clark            Whitmore Lake       192  49 2:05:31 10:07 
   28  329 Robert Bishop          Midland             953  46 2:11:32 10:36 
   29  332 Gary Morton            Clarkston           926  47 2:12:21 10:40 
   30  333 Berney Gonzales        Madison Heights     830  48 2:12:22 10:40 
   31  337 Zygmunt Nowak          St Clair Shores    1145  47 2:12:31 10:40 
   32  350 Gary James             Essexville         1483  47 2:17:09 11:03 
   33  355 Michael Lenchek        Rochester          1340  49 2:19:10 11:13 
   34  365 Bernard Oginski        Troy               1427  47 2:23:46 11:35 
   35  366 Jeff Reneaud           Ortonville          519  46 2:24:23 11:38 
   36  367 William R Williams     Clio                509  49 2:24:28 11:38 
   37  375 Kevin Pelto            Livonia            1398  47 2:42:31 13:05 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   61 Robin Sarris-Hallop    Ann Arbor           214  46 1:28:20  7:07 
    2  173 Cindy Wigman           Lansing            1409  46 1:46:38  8:35 
    3  234 Pamela Hagen           Rochester Hills      94  48 1:56:17  9:22 
    4  243 Stephanie Leibfritz    Midland            1022  45 1:57:25  9:28 
    5  261 Debbie Beason          Flushing            506  47 1:59:30  9:38 
    6  303 Mary Heath             Clio               1419  46 2:05:08 10:05 
    7  323 Debra Brancato         Grosse Pointe       487  46 2:09:42 10:27 
    8  331 Kerry Bishop           Midland             952  45 2:12:14 10:39 
    9  353 Janice Reynolds        Waterford           841  49 2:18:04 11:07 
   10  381 Cynthia Ruppel         Saginaw             829  45 2:54:35 14:04 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   66 Marty Povirk           Franklin           1163  54 1:29:27  7:12 
    2   70 David Luckhardt        Ypsilanti           203  50 1:30:19  7:17 
    3   73 Gary Wolfram           Hillsdale          1781  51 1:30:33  7:18 
    4   81 Hayden Smith           Albion              789  54 1:31:49  7:24 
    5  104 Darryl Stanbrough      Oak Park            796  50 1:35:26  7:41 
    6  105 John G Manutes         Grand Blanc        1403  50 1:35:32  7:42 
    7  106 David Crary            Ann Arbor           507  51 1:35:45  7:43 
    8  113 William Hart           Frankenmuth           1  53 1:36:25  7:46 
    9  115 Byron Doty             Mt. Pleasant        840  54 1:36:47  7:48 
   10  126 Richard Gutierrez      Port Huron         1358  51 1:38:47  7:58 
   11  146 Ed Coates              Freeland           1105  51 1:42:28  8:15 
   12  158 Ralph Tewksbury        Romeo               158  54 1:44:35  8:26 
   13  163 Gary Scott             Midland             511  54 1:45:19  8:29 
   14  175 Nathan Du Bois         Lansing             221  52 1:46:56  8:37 
   15  181 Steven Kight           Herndon             781  50 1:47:48  8:41 
   16  184 James Russell          Clarkston           191  51 1:48:27  8:44 
   17  199 John Mcdonald          Cincinnati          500  53 1:50:32  8:54 
   18  208 Ross Biggs             Middlebury          792  54 1:51:31  8:59 
   19  217 Frank Johnson          Saginaw             172  50 1:52:54  9:06 
   20  218 Steven Lipiec          Midland             190  50 1:52:55  9:06 
   21  219 Ken Opland             Madison Hts        1146  53 1:53:06  9:07 
   22  222 Tom Ryan               Frankenmuth         798  53 1:54:16  9:12 
   23  223 Raymond Nester         Howell              932  50 1:54:19  9:13 
   24  229 Michael Golombek       Dearborn           1561  50 1:55:27  9:18 
   25  238 Mark Bauman            Flushing           1376  52 1:56:44  9:24 
   26  264 Bill Mckay             Perry               999  50 2:00:09  9:41 
   27  266 John Zenz              Bloomfield Hills    847  52 2:00:15  9:41 
   28  269 Michael Warren         Highland            927  54 2:00:19  9:42 
   29  285 Timothy Krava          Farmington          195  53 2:01:46  9:48 
   30  298 Michael Bowen          Flushing           1827  54 2:03:51  9:59 
   31  308 Gale Crandell          Midland             476  54 2:06:10 10:10 
   32  313 Purna Pai              Beverly Hills       813  54 2:06:33 10:12 
   33  336 Gary Scharrer          Spicewood           776  51 2:12:29 10:40 
   34  343 Tom Johnston           London Ont          162  54 2:15:32 10:55 
   35  344 Michael Elliott        Waterford           566  50 2:15:53 10:57 
   36  348 Carl Thompson          Clio                986  52 2:16:49 11:01 
   37  351 Thomas Cameron         Rochester Hills    1021  53 2:17:15 11:03 
   38  352 Ronald Rogers          Webberville        1153  53 2:17:40 11:05 
   39  378 Daniel Dobberstein     Saginaw             508  52 2:48:33 13:34 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1  131 Maggy Zidar            Pontiac            1554  52 1:39:36  8:01 
    2  169 Susan Rook             Holt               1439  50 1:46:17  8:34 
    3  233 Linda Bourdeau         Lasalle             815  54 1:56:12  9:22 
    4  255 Lyndall Bruley         Dearborn            832  51 1:59:00  9:35 
    5  280 Steph Van Howe         Grand Rapids        213  51 2:00:54  9:44 
    6  281 Dona Derossett         Otisville           597  50 2:01:00  9:45 
    7  347 Marie Thompson         Clio                985  52 2:16:45 11:01 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   59 James Carlton          White Lake         1112  59 1:28:11  7:06 
    2  128 Bill C Kehoe           Grand Blanc         515  59 1:39:16  8:00 
    3  133 Fred Crew              Belle River         802  57 1:40:20  8:05 
    4  135 Allan Taverner         Windsor             801  57 1:40:47  8:07 
    5  152 Don Harp               Greenville         1493  56 1:43:18  8:19 
    6  176 Gavin Williams         Willis             1414  55 1:46:57  8:37 
    7  194 Dominic Vella          Livonia             480  55 1:49:20  8:48 
    8  200 Tom Penn               Troy               1813  56 1:50:32  8:54 
    9  212 Frank Okoh             Detroit             202  57 1:51:56  9:01 
   10  250 Tony Tusinski          Bay City           1869  58 1:57:53  9:30 
   11  307 Don Schiemann          Birmingham          156  56 2:05:51 10:08 
   12  310 Walt Adamczak          St Clair Shores    1441  58 2:06:20 10:11 
   13  325 Glen Green             Millington          489  57 2:10:25 10:30 
   14  335 John Walton            Williamston         188  55 2:12:27 10:40 
   15  354 Richard Dubak          Clinton Twp         161  56 2:18:54 11:11 
   16  356 Richard Silvestri      Saginaw             848  59 2:19:13 11:13 
   17  368 Jim Knight             Bay City           1486  59 2:27:45 11:54 
   18  376 Ronald Brown           Flint               173  55 2:44:42 13:16 
   19  377 Thomas Hutchings       Webster             498  57 2:46:30 13:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1  246 Kathleen A Morse       Linden              468  56 1:57:31  9:28 
    2  321 Cindy Goodhue          Highland            818  55 2:08:56 10:23 
    3  345 Addie Schneiderhan     Grand Blanc         516  59 2:16:01 10:57 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1   56 Gerard Malaczynski     Bloomfield Hills    200  60 1:27:22  7:02 
    2   68 Michael Golding        St. Thomas          782  61 1:29:40  7:14 
    3   75 Harry Tellman          Holland             510  64 1:31:21  7:22 
    4   78 Peter Polidori         Bingham Farms      1164  64 1:31:32  7:23 
    5  144 David Armentrout       Midland            1416  63 1:42:08  8:14 
    6  170 Norman Hart            Davison            1111  60 1:46:18  8:34 
    7  225 Ralph Judd             Southfield          819  64 1:54:49  9:15 
    8  236 John Koerner           Beavercreek         790  61 1:56:38  9:24 
    9  248 Gene Cole              Flushing            981  61 1:57:35  9:28 
   10  251 Richard Wallen         Flushing            521  62 1:57:54  9:30 
   11  291 James Caporali         Farmington          184  60 2:02:54  9:54 
   12  317 Jerry Carter           North Branch       1812  61 2:08:23 10:20 
   13  320 Tom Rushford           Bay City            564  63 2:08:50 10:23 
   14  322 Larry Brown            St Johns            505  61 2:09:31 10:26 
   15  358 Hong Cook              Gross Pt Frms      1487  63 2:19:33 11:14 
   16  359 Cyril Steinhauser      Lasalle             180  60 2:19:44 11:15 
   17  379 James Shull            Salem               850  60 2:50:05 13:42 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1  271 Jan Wallen             Flushing            520  61 2:00:22  9:42 
    2  309 Cathy Detman           Flint               194  63 2:06:15 10:10 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 99
Place Oall Name                   Town              No.   Age Time    Pace  
===== ==== ====================== ================= ===== === ======= ===== 
    1  177 Stan Curtiss           Mount Pleasant     1817  65 1:46:59  8:37 
    2  195 Jerry Johncock         Grand Rapids        183  74 1:49:48  8:51 
    3  326 Richard Wiedmayer      Ann Arbor           196  65 2:10:28 10:31 
    4  380 Erwin Rubenstein       West Bloomfield     167  68 2:51:28 13:49 
    5  383 Bob Kiess              Detroit             169  72 2:57:40 14:18 
    6  384 Robert Farris          Frankenmuth         845  66 2:57:47 14:19 
  


RunMichigan.com site contents copyright 1996-2001, RunMichigan.com, Inc. All Rights Reserved
Fax: (248) 601-5037 Please send questions or comments to
webmaster@runmichigan.com
Copy or photos may be used only with the prior consent of RunMichigan.com, Inc.