forum | videos | results | calendar | photos | high school | store | news | columns | resources | college | event coverage | Elite
» Welcome to Michigan's Best Source for Running Information.» Click for our FEATURED CALENDAR RACES!
back to results
Mar. 20, 1999 Irish Jig GRAND RAPIDS, MICHIGAN
Results Provided by Classic Race Management


**** Men's Overall Winner ****

1 1 Paul Aufdemberg, Redford (1) 14:48

*** Women's Overall Winner ***

1 1 Ann Stewart, Ann Arbor (33) 16:54

2155 registered runners ( 1329 men, 826 women) completed this year's race!

Group Finish Report

Men's 9 & Under 8 Finished

1 533 Niko Brown, Grand Rapids (613) 23:21
2 747 Sean Little, Otsego (909) 24:57
3 824 Clinton Mast, Hudsonville (1021) 25:31
4 1073 Robert Madden, Grand Rapids (1467) 28:02
5 1074 Adam Schutt, Alto (1468) 28:02
6 1304 Pat Walsh, Alto (2056) 35:23
7 1305 Regan Doyle, Alto (2057) 35:23
8 1325 Steven Ohman, Kent City (2127) 40:39

Women's 9 & Under 5 Finished

1 276 Chelsey Poindexter, Belmont (1224) 26:37
2 621 Stephanie Little, Otsego (1869) 31:25
3 671 Ellen Borgeld, Belmont (1939) 32:32
4 749 Karra Dykhouse, Holland (2052) 35:17
5 803 Tiffany Ohman, Kent City (2128) 40:56

Men's 10 to 14 43 Finished

1 78 Nick Capisciolto, Hudsonville (86) 18:02
2 171 David Cramer, Cedar Springs (189) 19:53
3 191 Dan Luce, Ravenna (212) 20:13
4 194 Don Hamilton, Rockford (215) 20:16
5 204 Nick Fisher, Grand Rapids (226) 20:20
6 268 Jake Rich, Holland (301) 21:00
7 304 David DeHaan, Grand Rapids (339) 21:20
8 319 Nathan Straathof, Fremont (355) 21:30
9 373 Michael Bosma, Wyoming (417) 22:06
10 386 Dylan Manion, Kentwood (432) 22:15
11 388 Andrew Sisson, Grand Rapids (434) 22:15
12 411 Matt Immink, Holland (463) 22:31
13 452 Alex Lares, Grandville (515) 22:46
14 549 Steve Nash, Spring Lake (633) 23:27
15 586 Kevin Blohm, Spring Lake (676) 23:45
16 608 Craig Vachon, Kentwood (712) 23:55
17 627 Nick Gowings, Grand Rapids (740) 24:02
18 649 Chris Poppema, Kentwood (774) 24:11
19 659 Aaron Barber, Grand Rapids (785) 24:16
20 680 Brandon VanKuiken, Allendale (818) 24:28
21 700 David Lemieur, Grand Rapids (848) 24:40
22 702 Bobby Edgcomb Jr, Rockford (851) 24:41
23 720 Joseph Stanton, Hudsonville (873) 24:48
24 757 Derek Welch, Grand Rapids (928) 25:02
25 764 Mike Dittmer, Ada (939) 25:07
26 770 Jonathan Fegel, Rockford (947) 25:09
27 797 Jason Essenburg, Grand Rapids (988) 25:22
28 802 Brian Cercek, Wyoming (993) 25:24
29 817 Scott Gumieny, Grand Rapids (1012) 25:29
30 863 Kyle Mervau, Grand Rapids (1087) 25:54
31 893 David Gaddy, Grand Rapids (1133) 26:12
32 897 Dustin Hall, Husdonville (1142) 26:14
33 938 Brian Jager, Zeeland (1209) 26:34
34 992 Nate Sherman, Otsego (1296) 26:59
35 1005 Taylor Otten, Grand Rapids (1321) 27:08
36 1117 Bryce Cooper, Caledonia (1560) 28:36
37 1186 Justin Pellot, Grand Rapids (1703) 29:48
38 1201 Michael Gumieny, Grand Rapids (1735) 30:03
39 1203 Drew Gingrich, Grand Rapids (1738) 30:04
40 1235 Douglas Manni, Grand Rapids (1829) 31:06
41 1258 Mark Immink, Holland (1897) 31:46
42 1289 Michael Byars Jr, Hudsonville (2006) 33:44
43 1298 Stephen Tarue, Grand Rapids (2030) 34:38

Women's 10 to 14 27 Finished

1 53 Krista Aslakson, Fremont (482) 22:36
2 54 Jennifer Rich, Holland (483) 22:36
3 58 Ashley Jamison, Rockford (494) 22:39
4 65 Jill Haagsma, Grand Rapids (542) 22:57
5 93 Sara Otto, Grandville (684) 23:47
6 198 Emily Hautamaki, Grand Rapids (1024) 25:33
7 284 Becca Raymor, Muskegon (1245) 26:44
8 305 Kathleen Ryan, Grand Rapids (1297) 26:59
9 343 Kelly Hogan, Grand Rapids (1379) 27:29
10 358 Kristen Sun, Ada (1403) 27:38
11 359 Kate Wilson, Middleville (1405) 27:39
12 375 Lindsey Kraay, Grand Rapids (1427) 27:47
13 405 Megan Downer, Walker (1485) 28:07
14 451 Alaina DeHaan, Hudsonville (1570) 28:40
15 453 Holly Greving, Grandville (1573) 28:42
16 482 Hillary Mullennix, Wyoming (1635) 29:07
17 499 Amanda Vickers, Whitehall (1665) 29:20
18 575 Kelly Dittmer, Ada (1795) 30:41
19 594 Kayle Fredrickson, Belmont (1825) 31:00
20 617 Jessica Bergakker, Grand Rapids (1862) 31:24
21 667 Emily Miner, Rockford (1933) 32:27
22 669 Samantha Gravelyn, Grand Rapids (1936) 32:31
23 736 Laura Matney, Walker (2034) 34:40
24 743 Michele Flickenger, Grand Rapids (2045)
35:00
25 787 Brittany Steensma, Hastings (2104) 37:54
26 791 Carmen Occhipinti, Grand Rapids (2109) 38:09
27 820 Michelle Manni, Grand Rapids (2148) 45:54

Men's 15 to 18 62 Finished

1 10 Ryan Hesselink, Freeport (10) 16:14
2 22 Tim Nichols, Sears (22) 16:42
3 25 Steve Sheffer, Muskegon (25) 16:45
4 27 Kristopher Koster, Grand Rapids (27) 16:46
5 31 Travis Clement, Byron Center (31) 16:50
6 33 David Haagsma, Grand Rapids (34) 16:57
7 53 Joshua Hulst, Zeeland (58) 17:32
8 57 Ted Hanes, Sand Lake (62) 17:40
9 70 Nick Liversedge, Ada (77) 17:54
10 75 Chris Post, Holland (83) 18:01
11 83 Tim Stapert, Grand Rapids (93) 18:15
12 89 Mark Carson, Hudsonville (101) 18:21
13 90 Andy Longcore, Rockford (102) 18:22
14 103 John Bottema, Grandville (115) 18:46
15 107 Scott Parrott, Zeeland (119) 18:54
16 115 Justin Wolf, Sunfield (127) 19:02
17 126 Robert Ross, Constantine (138) 19:11
18 132 Nicholas Furlong, Constantine (145) 19:18
19 136 Nik Iwaniw, Comstock Park (150) 19:24
20 137 Edward DeVries II, Grand Rapids (151) 19:24
21 144 David Koop, Grand Rapids (158) 19:28
22 153 Rich Stein, Dorr (167) 19:32
23 162 Chris Hoerter, Big Rapids (180) 19:44
24 179 Brent Alferink, Zeeland (197) 19:59
25 226 Ryan VanKuiken, Allendale (253) 20:33
26 244 Josh Levin, Grand Rapids (273) 20:49
27 251 Dave Wylie, Wyoming (281) 20:52
28 261 Josh Ulberg, Cedar Springs (293) 20:58
29 266 Daniel Molloy, Grand Rapids (299) 21:00
30 290 Philip Anderson, Perry (325) 21:14
31 309 Ted McCully, Grand Rapids (345) 21:23
32 360 Darren Leslie, Mason (402) 21:59
33 376 Donald Chaffee, Grand Rapids (421) 22:10
34 379 Kenny Pablo, Wyoming (424) 22:10
35 416 Craig Dykema, Byron Center (468) 22:32
36 448 Patrick Zambon, Grand Rapids (510) 22:45
37 529 Josh Palmer, Crystal Springs (607) 23:19
38 534 Aaron Randolph, Belding (614) 23:21
39 571 Adam Luneke, Spring Lk (657) 23:37
40 580 Christopher Wieringa, Spring Lake (667)
23:40
41 620 Jim VanStensel, Rockford (729) 23:59
42 623 John L Boom, Middleville (734) 24:00
43 626 Dan VanStensel, Rockford (739) 24:01
44 639 Trevor Carlson, West Olive (759) 24:06
45 670 Colin Kraay, Grand Rapids (802) 24:21
46 719 Nathan Kotechi, Fruitport (871) 24:47
47 746 Adam Paul, Ft Branch (908) 24:57
48 774 Paul Hayes, EGR (952) 25:11
49 779 Chad Peterson, Mason (959) 25:14
50 790 Ryan Brossean, Ont (976) 25:19
51 819 David Lincoln, Pierson (1014) 25:29
52 875 Brad Boersma, Grand Rapids (1105) 26:00
53 886 Michael Swinger, Comstock Park (1123) 26:07
54 907 Michael DeBraber, Grand Rapids (1156) 26:19
55 908 Grant Swinger, Comstock Park (1158) 26:20
56 1009 Adam Olszewski, Wyoming (1327) 27:10
57 1014 Matt Ewing, Byron Center (1334) 27:11
58 1046 William Uhl, Grand Rapids (1404) 27:38
59 1225 Kyle Hollemans, Kentwood (1806) 30:47
60 1262 Charles Wren, Brooklyn (1910) 31:59
61 1316 Ben Smith, Kalamazoo (2097) 37:28
62 1317 Brandon Dodds, Kentwood (2100) 37:43

Women's 15 to 18 51 Finished

1 15 Val Kunde, Caledonia (168) 19:32
2 16 Anne Zuelke, West Olive (174) 19:39
3 17 Danielle Quisenberry, Grand Rapids (176)
19:41
4 33 Jennifer Millis, Kentwood (296) 20:59
5 34 Melissa Quisenberry, Grand Rapids (311)
21:06
6 39 Shannon Antvelink, Caledonia (388) 21:51
7 40 Brooke Wierenga, Alto (390) 21:52
8 47 Tracy Diepuis, Ada (436) 22:17
9 48 Miriam Speyer, Grand Rapids (440) 22:18
10 52 Wendy Welch, Grand Rapids (458) 22:28
11 55 Leslie Buikema, Grandville (486) 22:37
12 61 Alison McDonnell, Rockford (504) 22:42
13 62 Kristin Gebhardt, Cedar Springs (505) 22:43
14 80 Erin Kelly, Kentwood (612) 23:20
15 83 Leah Roche, Casnovia (630) 23:26
16 90 Kelly Martin, Whitehall (675) 23:44
17 97 Kelly Johnson, Kent City (692) 23:50
18 115 Amy VanStensel, Rockford (742) 24:03
19 117 Anna Tattan, Zeeland (752) 24:06
20 129 Kim Teitsma, Grand Rapids (794) 24:19
21 133 Maureen Pflug, Ada (803) 24:21
22 155 Jessica Salatka, Grand Rapids (888) 24:53
23 165 Crystal Zuidema, Fremont (918) 24:59
24 185 Tessa Ohman, Cedar Springs (971) 25:17
25 202 Camille Medema, Grand Rapids (1031) 25:36
26 225 Katy Kossoris, Jenison (1088) 25:54
27 229 Shann Olney, Zeeland (1097) 25:56
28 232 Katie Lemieur, Grand Rapids (1110) 26:02
29 241 Tracy Bitely, Rockford (1134) 26:12
30 249 Nancy VanderJagt, Sparta (1153) 26:18
31 251 Allison Nash, Spring Lake (1161) 26:20
32 260 Laura Schneeberger, Constantine (1178) 26:26
33 277 Nikki Zamiara, Comstock Park (1227) 26:38
34 280 Courtney Shek, Allegan (1232) 26:40
35 286 Jennifer Gamsby, Grand Rapids (1247) 26:45
36 304 Katy Swaney, Grand Rapids (1295) 26:59
37 335 Sara Galey, Holland (1364) 27:24
38 431 Karly Greving, Grandville (1542) 28:30
39 446 Megan McCall, Grand Rapids (1565) 28:38
40 459 Chelsea Evans, Hastings (1582) 28:46
41 466 Laura Sun, Ada (1606) 28:54
42 468 Anne Crocker, Grand Rapids (1610) 28:57
43 471 Clare O'Grady, Ada (1617) 29:01
44 525 Audrey Westdorp, Grand Rapids (1718) 29:57
45 533 Krista Elling, Zeeland (1731) 30:02
46 550 Jennifer Bennett, Caledonia (1760) 30:15
47 590 Alyssa Carlson, West Olive (1819) 30:58
48 646 Nicole Cotela, Cedar springs (1906) 31:55
49 708 Amber Leonard, Webberville (1988) 33:18
50 718 Laurie Turmell, Walker (2007) 33:44
51 756 Lisa Fry, Grand Rapids (2061) 35:37

Men's 19 to 24 69 Finished

1 3 Mike Franko, Ann Arbor (3) 15:08
2 5 Geoffrey VanDragt, Grand Rapids (5) 15:14
3 6 Nathan Dorn, E Lansing (6) 15:15
4 8 Charles McLean, Muskegon (8) 15:56
5 9 Shaun Kozol, Muskegon (9) 16:06
6 13 Matt Bozung, Portland (13) 16:29
7 14 Robert Bouws, Grandville (14) 16:30
8 16 Douglas Boyer, Hudsonville (16) 16:31
9 21 James Minnema Jr, Walker (21) 16:41
10 28 Grant Lofdahl, Holland (28) 16:46
11 30 Dan Fishel, Allendale (30) 16:49
12 35 Paul Barrons, Grand Rapids (36) 16:58
13 38 Jon Purwin, Grand Rapids (40) 17:02
14 47 Joey Bertschinger, Grand Rapids (50) 17:18
15 51 Jordan Burgess, Byron Center (56) 17:30
16 52 Ben Swieringa, Kentwood (57) 17:30
17 60 Jeff Witbrodt, Wyoming (66) 17:42
18 91 Dave VanStensel, Grand Rapids (103) 18:23
19 92 Mike Cranmer, Macatawa (104) 18:24
20 108 Larry Smith, Hudsonville (120) 18:55
21 109 Aaron Zuelke, West Olive (121) 18:56
22 122 Garett Miles, Grand Rapids (134) 19:08
23 124 Charles Robert, Holland (136) 19:09
24 163 Mike Ball, Hudsonville (181) 19:46
25 175 Todd Toback, Grand Rapids (193) 19:56
26 221 Ryan Kelly, Grand Rapids (247) 20:29
27 239 Joshua Kwekel, Clarksville (268) 20:47
28 262 Nate Buikema, Grandville (294) 20:59
29 272 Jason Mettler, Grand Rapids (305) 21:01
30 273 Mike Everett, Jenison (306) 21:02
31 308 Chuck Stutes, Kentwood (344) 21:23
32 331 Matthew Timmer, Holland (368) 21:39
33 332 Ben Nystrom, Middleville (369) 21:39
34 358 Matt Lincoln, Grand Rapids (399) 21:56
35 374 N Michael Tuma, Grand Rapids (418) 22:07
36 391 Jon Kaemingk, Grand Rapids (438) 22:17
37 393 Chad Fessenden, N Muskegon (441) 22:18
38 412 Andrew Becker, Wyoming (464) 22:31
39 426 Geoffrey Gamsby, Southfield (478) 22:34
40 440 Ben Schaafsma, Grand Rapids (499) 22:41
41 445 David Manza, Grand Rapids (507) 22:44
42 449 Nate Bultman, Comstock pk (511) 22:45
43 483 Chad Meinke, Grand Rapids (548) 22:59
44 522 Dan Manza, Grand Rapids (599) 23:17
45 545 John Nawrocki, Coopersville (626) 23:24
46 597 John Farrell, Wyoming (695) 23:51
47 601 Josh Wolcott, Grand Rapids (701) 23:53
48 612 Scott Postma, Holland (717) 23:56
49 634 Steve Toner, Marion (750) 24:05
50 654 Chad Everts, Troy (780) 24:13
51 674 Josh Schueller, Grand Rapids (809) 24:25
52 696 Gregg Nash, Spring Lake (844) 24:38
53 728 Peter DeWitt, Grand Rapids (881) 24:51
54 795 Jeffrey Perez, Grand Rapids (985) 25:21
55 829 Trent Millard, Grandville (1029) 25:35
56 838 Edward Gumieny, Grand Rapids (1044) 25:40
57 848 Jason Marvin, Grandville (1062) 25:44
58 855 Ryan DeVries, Holland (1074) 25:48
59 979 Chad Klasko, Wyoming (1279) 26:52
60 1029 Bradley Taylor, Belding (1363) 27:24
61 1031 Timothy Hollern, Grand Rapids (1368) 27:26
62 1055 Tim Martin, South Haven (1434) 27:49
63 1056 Brian Winters, Hastings (1436) 27:50
64 1082 Bradley Bolton, Holland (1487) 28:08
65 1111 Ha Tran, Grand Rapids (1541) 28:30
66 1119 Jeff Nagy, Grand Rapids (1563) 28:37
67 1132 Steven Lemming, Cedar Springs (1595) 28:51
68 1137 Scott Brown, Holland (1601) 28:53
69 1238 Darrell Taylor, Belding (1839) 31:11

Women's 19 to 24 91 Finished

1 3 Betsy Haverkamp, Kentwood (44) 17:08
2 9 Andrea Lubberts, Grand Rapids (88) 18:05
3 22 Sara Stadt, Grand Rapids (223) 20:18
4 32 Carrie Carlson, NIles (291) 20:56
5 37 Michele Eisenlohr, Jenison (362) 21:36
6 42 Maigunn Kristensen, Grand Rapids (400) 21:58
7 43 Alison Wieber, Allendale (409) 22:03
8 46 Kristen Hulst, Hudsonville (428) 22:13
9 59 Tricia Raab, Grand Rapids (495) 22:39
10 63 Laura Less, Grand Rapids (513) 22:46
11 67 Jenna Kyser, Grand Rapids (556) 23:02
12 75 Katie Vartanian, Kalamazoo (581) 23:10
13 76 Tiffany Goeman, Byron Center (585) 23:12
14 77 Alison Woodman, Grand Rapids (593) 23:15
15 82 Wendy Baker, Jenison (629) 23:25
16 84 Karen Courtade, Belmont (631) 23:26
17 86 Jill Hofmann, Alto (651) 23:35
18 112 Jill Hirdes, Grand Rapids (736) 24:01
19 119 Jaclyn Ornee, Zeeland (755) 24:06
20 123 Janelle Markel, Kalamazoo (766) 24:09
21 126 Katheryn Huffman, Hudsonville (779) 24:13
22 130 Jessie Palazzolo, Grand Rapids (796) 24:19
23 141 Lara Plewka, Holland (822) 24:29
24 143 Sara Brenner, Grand Rapids (830) 24:32
25 146 Christin Weeda, Grand Rapids (836) 24:35
26 147 Jennifer Roskamp, Grand Rapids (838) 24:36
27 151 Erin Rogers, Fruitport (857) 24:44
28 154 Allison DeWys, Grand Rapids (886) 24:52
29 193 Elizabeth Ornee, Zeeland (998) 25:25
30 217 Lorrie Dryer, Kalamazoo (1070) 25:47
31 224 Jennifer Grevers, Alto (1084) 25:52
32 246 Renee Schueller, Grand Rapids (1145) 26:15
33 255 Tracy Hopkins, Kalamazoo (1172) 26:23
34 256 Julie Morrison, Grand Rapids (1173) 26:24
35 261 Heather DeZeeuw, Holland (1179) 26:26
36 275 Alisa Sauer, Grandville (1223) 26:37
37 302 Christy Hollemans, Kentwood (1287) 26:55
38 315 Rachael Wagner, Grand Rapids (1317) 27:06
39 334 Sarah Fox, Lowell (1362) 27:23
40 345 Rhiannon Popma, Grandville (1381) 27:29
41 354 Courtney Schiefler, Grand Rapids (1396)
27:35
42 360 Angela Nolan, Wyoming (1406) 27:40
43 361 Nikki Pahl, Grand Rapids (1407) 27:40
44 368 Valerie Twidell, Grand Rapids (1416) 27:44
45 369 Kristen Beitelshees, Saline (1418) 27:44
46 393 Michelle Gallery, Grand Rapids (1462) 27:58
47 411 Nicole Ball, Hudsonville (1500) 28:16
48 419 Amy Strassburger, Grand Rapids (1514) 28:22
49 427 Jennifer Mekkes, Wyoming (1532) 28:27
50 440 Cara Jansen, Grand Rapids (1553) 28:34
51 443 Mindy Viel, Grand Rapids (1557) 28:36
52 452 Chantil DeWitt, Grand Rapids (1571) 28:40
53 461 Courtney Elderdsveld, Wyoming (1586) 28:48
54 462 Kim Kidder, Holland (1587) 28:48
55 472 Jen Hoeksema, Grand Rapids (1619) 29:02
56 476 Shelby Wagner, Grandville (1626) 29:05
57 483 Heather LaMange, Kentwood (1636) 29:08
58 509 Patricia Deenik, Grand Rapids (1688) 29:37
59 512 Amy Gerkin, Grand Rapids (1696) 29:41
60 523 Amy Collea, Grand Rapids (1714) 29:55
61 527 Melissa Sullivan, Grand Rapids (1721) 29:59
62 528 Penelope Axe, Allegan (1722) 29:59
63 538 Michaele Bannow, Grand Ledge (1746) 30:10
64 541 Andra Olszewski, Grand Rapids (1749) 30:11
65 547 Erin Touw, Grand Rapids (1756) 30:14
66 549 Shelly Holstege, Allendale (1759) 30:15
67 562 Tara Porter, Grand Rapids (1777) 30:25
68 574 Sarah Slezak, Grand Rapids (1794) 30:41
69 593 Heather Gribble, Ionia (1823) 30:59
70 607 Kerri Ohren, Novi (1846) 31:18
71 612 Ryndee Wilson, Grand Rapids (1853) 31:22
72 615 Jennifer Hopkins, Grand Haven (1857) 31:22
73 623 Jenny Kossoris, Jenison (1871) 31:27
74 628 Melissa McCaw, Walker (1878) 31:30
75 631 Kristin Connolly, Grand Rapids (1882) 31:31
76 633 Rosalyn Risdon, Wyoming (1884) 31:35
77 650 Heather Ly, Jenison (1912) 32:01
78 652 Molly Mysliwiec, Byron Ctr (1914) 32:06
79 655 Tracey Ludwig, Allendale (1919) 32:10
80 687 Flora Gonzalez, Grand Rapids (1960) 32:53
81 701 Cindy Kruizenga, Grandville (1978) 33:06
82 714 Kristie Eynon, Grant (1997) 33:28
83 737 Laura Bainbridge, Wyoming (2037) 34:47
84 739 Venice Brown, Orleans (2040) 34:52
85 748 Stefanie Boone, Indianpolis (2051) 35:17
86 752 Sandra Granzo, Grand Rapids (2055) 35:20
87 755 Cass Lane, Wyoming (2060) 35:34
88 774 Rebecca Zuber, Grand Rapids (2084) 36:47
89 790 Joana Hinely, Grand Rapids (2108) 38:05
90 798 Angela Lange, Grandville (2121) 39:57
91 807 Elvia Gonzalez, Grand Rapids (2134) 41:34

Men's 25 to 29 159 Finished

1 4 Mathew Smith, Zeeland (4) 15:09
2 17 Doug Meyer, Grand Rapids (17) 16:33
3 40 Joe Cantwell, Allegan (42) 17:04
4 44 Kevin Sweeney, Rockford (47) 17:15
5 73 Sam Wilkinson, Middleville (81) 17:58
6 84 Dylan Wessman, Upper Arlington (94) 18:15
7 87 Brian Little, Battle Creek (99) 18:21
8 105 Jason Herpst, Kalamazoo (117) 18:51
9 130 Robert Williams, Greenville (143) 19:17
10 138 Jason Brautigam, Kalamazoo (152) 19:26
11 143 Kyle Strait, Holland (157) 19:28
12 145 Max Grengs, Grand Rapids (159) 19:28
13 146 Christopher Kaplan, Kentwood (160) 19:29
14 152 Nate Rousse, Traverse City (166) 19:32
15 156 Matthew Falk, Grand Rapids (171) 19:33
16 158 Mark Lubberts, Grand Rapids (173) 19:37
17 159 Andy Portinga, Grand Rapids (175) 19:39
18 165 Patrick Dillon, Kalamazoo (183) 19:47
19 174 Stephan Malherbe, Wyoming (192) 19:55
20 178 Steve Fetyko, Grand Rapids (196) 19:58
21 182 Erik Cliff, Grand Rapids (201) 20:02
22 195 Brian Walters, Zeeland (216) 20:16
23 201 Matt Targarett, Grand Rapids (222) 20:18
24 231 Jeff DeSchaaf, Holland (258) 20:39
25 234 Jason MacGregor, Zeeland (261) 20:43
26 237 Jason Banfield, Grand Rapids (265) 20:45
27 238 Mark Ondersma, Grand Rapids (266) 20:46
28 240 Chris Taylor, Grand Rapids (269) 20:48
29 254 Michael Bargiel, Grand Rapids (285) 20:53
30 270 Kevin Fite, Hudsonville (303) 21:01
31 271 Wayne Hilliker, Grand Rapids (304) 21:01
32 277 Joshua Reynolds, Grand Rapids (310) 21:05
33 299 Art Gonzales, Zeeland (334) 21:17
34 343 Robert Karel, Byron Center (381) 21:46
35 349 Cameron Hykes, Kentwood (387) 21:50
36 356 Darin DeHaan, Byron Center (397) 21:55
37 369 Edward Garma, Hudsonville (412) 22:05
38 382 Scott Anderson, Lowell (427) 22:12
39 390 Jonathan McCourt, Grand Rapids (437) 22:17
40 395 Tim Henne, Grand Rapids (443) 22:19
41 414 Jeff Gustinis, Walker (466) 22:32
42 415 Keith Caterino, Kentwood (467) 22:32
43 419 Lee Christensen, Rockford (471) 22:33
44 424 Jason White, Grand Rapids (476) 22:34
45 427 Tom Sykes, Grand Rapids (479) 22:35
46 430 Jim Everett, Grandville (484) 22:36
47 433 Curt Steinebach, Kentwood (488) 22:37
48 442 Mark Mensonides, Caledonia (501) 22:41
49 443 Darin Markosky, Wyoming (502) 22:42
50 462 Eric Nelson, Grand Rapids (525) 22:50
51 475 Steve Cavazos, Grand Rapids (539) 22:55
52 480 Jason Glanville, Grand Rapids (545) 22:58
53 484 Shayn Wallace, Portage (550) 22:59
54 500 Paul Clark, Grand Rapids (571) 23:08
55 508 Jason Nicolai, Kalamazoo (583) 23:11
56 511 Brian Mathis, Holland (587) 23:12
57 519 Todd Ritsema, Grand Rapids (596) 23:16
58 521 Jeff Remtema, Caledonia (598) 23:17
59 538 Josh Brinks, Grand Rapids (619) 23:22
60 540 Matthew Walsh, Zeeland (621) 23:23
61 550 David Mielke, Holland (634) 23:27
62 570 Jeff Mossel, Jenison (656) 23:36
63 572 Michael Long, Kentwood (658) 23:37
64 614 Greg Toole, Grand Rapids (720) 23:57
65 616 Robert Toole, Grand Rapids (722) 23:57
66 617 Robert Erickson, Alto (724) 23:58
67 618 Charles Jones II, Grandville (727) 23:59
68 631 Brain Staal, Dorr (747) 24:04
69 635 David Lopez, Grand Rapids (751) 24:06
70 648 Vernon Spears, Grand Rapids (773) 24:11
71 653 TJ Kusmierski, Hudsonville (778) 24:12
72 664 Wayne Mueller, Grand Rapids (792) 24:18
73 667 David Heilman, Grand Rapids (799) 24:20
74 669 Mark Theile, Comstock Park (801) 24:20
75 672 Thomas Gasser, Kentwood (806) 24:23
76 697 Jose Cerda, Kentwood (845) 24:38
77 698 Scott Keelean, Belmont (846) 24:39
78 703 Jim Sliter, Grand Haven (852) 24:41
79 705 Todd Hill, Hudsonville (854) 24:42
80 715 John Melton, Chicago (867) 24:46
81 717 Scott VanZanten, Kalamazoo (869) 24:47
82 721 Ethan Featherly, Kalamazoo (874) 24:48
83 725 Bill Elvey, Grand Rapids (878) 24:50
84 736 Jayson DeGraff, Grand Rapids (892) 24:54
85 742 Jamie Acord, Grandville (901) 24:56
86 766 Greg Lange, Comstock Park (941) 25:07
87 781 Erin Hoffmann, Grand Rapids (962) 25:15
88 784 Dan Hajec, Franklin (968) 25:17
89 791 Brent VanDyke, Byron Center (978) 25:19
90 793 Brad Velding, Byron Center (981) 25:20
91 800 John Caras, Kentwood (991) 25:23
92 811 Mariano Diaz Jr, Holland (1005) 25:27
93 815 Pete Richardson, Sparta (1010) 25:28
94 835 Mike Clark, Grand Rapids (1039) 25:39
95 841 Phil Bott, Grandville (1048) 25:41
96 842 Scott Hartmann, Kentwood (1050) 25:42
97 843 Jeffrey Brinks, Byron Center (1052) 25:42
98 845 James TenBrink, Wyoming (1055) 25:43
99 846 Steven Heim, Walker (1059) 25:44
100 852 Todd Tjoelker, Grand Rapids (1067) 25:47
101 859 Eric Joslyn, Grand Rapids (1080) 25:51
102 864 Adam Breit, Byron Ctr (1091) 25:55
103 869 Robert McCarty, Grand Rapids (1098) 25:57
104 895 Dan Feldpausch, Comstock Park (1137) 26:13
105 900 Timothy Reed, Lakeview (1147) 26:15
106 911 Rick Keesee, Kentwood (1162) 26:21
107 914 Todd Benson, Wyoming (1166) 26:21
108 915 Matthew Jeltema, Grand Rapids (1167) 26:22
109 918 Brian Hopkins, Kalamazoo (1174) 26:24
110 921 David Hurst, Rockford (1183) 26:27
111 922 David Walters, Hastings (1184) 26:27
112 931 Todd Monroe, Grand Rapids (1196) 26:31
113 942 Ken Caldwell, Wyoming (1214) 26:35
114 949 Chad Elmo, Wyoming (1225) 26:37
115 952 Jeff Readwin, Grand Rapids (1229) 26:39
116 974 John Wilcox, Portland (1268) 26:50
117 987 Mark Bourne, Muskegon (1289) 26:56
118 1003 Randy Small, Wyoming (1318) 27:07
119 1018 Matt Kuzma, Rockford (1345) 27:17
120 1020 Jay Romanowski, Grand Rapids (1348) 27:18
121 1032 James Manning, Wyoming (1371) 27:27
122 1034 John Leister, Walker (1375) 27:28
123 1045 Luke Wyckoff, Grand Rapids (1402) 27:38
124 1050 Gary Whiteman, Wyoming (1419) 27:45
125 1053 Scott Soule, Cedar Springs (1429) 27:47
126 1060 Mark McCann, Belmont (1442) 27:52
127 1068 David Zeemering, Grand Rapids (1458) 27:57
128 1069 J Carmen Almanza, Grand Rapids (1459) 27:57
129 1071 Dale Selvius, Grand Rapids (1464) 28:00
130 1087 Chris Wolfer, Rockford (1494) 28:11
131 1090 Matthew Davison, Lowell (1502) 28:17
132 1113 Eric Rantanen, Spring Lake (1547) 28:32
133 1121 Brett Walquist, Grand Rapids (1576) 28:44
134 1130 Chester Gray, Hudsonville (1593) 28:50
135 1131 Matt Blok, Kentwood (1594) 28:50
136 1146 Eric Good, Grand Rapids (1615) 29:00
137 1147 Mike Lane, Lowell (1618) 29:02
138 1156 Jake Martin, Howard City (1640) 29:09
139 1159 John Deroshia, Grand Rapids (1645) 29:12
140 1162 Doug Bouws, Grand Rapids (1654) 29:15
141 1166 Jeffrey Gilbert, Zeeland (1664) 29:20
142 1171 Elias Cabral, Kentwood (1672) 29:25
143 1172 Jay Rosloniec, Ada (1673) 29:25
144 1177 Benjamin Eavey, Grand Rapids (1683) 29:34
145 1187 John Doyle, Grand Rapids (1704) 29:49
146 1188 Rob Allen, Wyoming (1705) 29:50
147 1207 Jack Branham, Wyoming (1744) 30:07
148 1226 Manny Robles, Grand Rapids (1809) 30:49
149 1236 Daniel Bentley, Wyoming (1837) 31:09
150 1237 Keith Syrba, Grand Rapids (1838) 31:09
151 1242 Timothy Hopkins, Grand Haven (1855) 31:22
152 1245 Don Szubinski, Caledonia (1861) 31:24
153 1246 Eric Noonan, Grand Rapids (1865) 31:24
154 1249 Terry VanderMolen, Wyoming (1873) 31:27
155 1253 Eric Hughes, Grand Rapids (1889) 31:36
156 1261 Martin Lambrecht, Holland (1908) 31:56
157 1271 Steve Broekema, Grand Rapids (1952) 32:45
158 1286 Bill Nelson, Cedar Springs (2002) 33:33
159 1321 Carl Green, Grand Rapids (2116) 39:21

Women's 25 to 29 143 Finished

1 4 Janet Boldrey, Hastings (51) 17:20
2 6 Lori Stich, Stanwood (64) 17:41
3 8 Amy Wing, Grand Rapids (78) 17:55
4 11 Catherine Herne, Ann Arbor (95) 18:17
5 21 Sharon Becker, Fowler (209) 20:10
6 24 Penny Rathburn, Kalamazoo (232) 20:21
7 27 Traci Smith, Holland (249) 20:30
8 28 Teri Sweeney, Rockford (262) 20:44
9 29 Margaret Merkel, Grand Rapids (267) 20:47
10 31 Andrea Collins, Ada (284) 20:53
11 41 Emily VanderLaan, Grand Rapids (391) 21:52
12 49 Christie Galvin, Chicago (449) 22:22
13 51 Elizabeth Vandezande, Grand Rapids (452)
22:23
14 66 Kristie Schaab, Jenison (549) 22:59
15 68 Kristin Ferro, EGR (560) 23:03
16 70 Carrie Goodrich, Whitehall (569) 23:07
17 73 Frances Bruischart, Holland (578) 23:10
18 85 Shawnda Garcia, Holland (642) 23:31
19 87 Kristi Elwart, Grandville (663) 23:39
20 91 Nicole McCarron, Grand Rapids (677) 23:45
21 95 Catherine Mish, Grandville (688) 23:49
22 101 Heidi Mueller, Grand Rapids (702) 23:54
23 106 Jodi Tietjens, Grand Rapids (719) 23:57
24 109 Linda Hoekwater, Cedar Springs (726) 23:58
25 120 Lorraine Brys, Grand Rapids (757) 24:06
26 122 Margaret Wilson, Kalamazoo (764) 24:07
27 125 Leigh Murray, Grand Rapids (772) 24:11
28 132 Tammy Phillips, Holland (798) 24:20
29 134 Leslie Dryer, Kentwood (805) 24:23
30 135 Sheila Venhuizen, Grand Rapids (808) 24:24
31 137 Tonya Orr, Allegan (813) 24:26
32 138 Alexandra Riutta, Lansing (817) 24:28
33 152 Wynne Martin, Grand Haven (865) 24:46
34 153 Kelley Travis, Grand Rapids (872) 24:47
35 160 Clare Portinga, Grand Rapids (903) 24:56
36 164 Christine Hughes, Grand Rapids (913) 24:58
37 167 Julie Fischer, Kalamazoo (922) 25:00
38 170 Melinda Hare, Hastings (926) 25:01
39 174 Andrea McMahon, Kentwood (934) 25:05
40 175 Beth Polyak, Grand Rapids (935) 25:06
41 181 Amy TownBishop, Grand Rapids (960) 25:14
42 187 Tracey Gordon, Comstock Park (977) 25:19
43 190 Shannon Moran, Franklin (983) 25:21
44 195 Marci Bultemeier, Grand Rapids (1009) 25:28
45 201 Bernadette Gerke, Belmont (1030) 25:35
46 206 Dawn Van Appel, Wyoming (1043) 25:40
47 207 Heather Kellogg, Plainwell (1045) 25:41
48 218 Amy Melton, Chicago (1071) 25:47
49 219 Deborah Clark, Grand Haven (1073) 25:48
50 220 Amy Reitz, Kentwood (1077) 25:49
51 222 Deanna Goerge, Kentwood (1081) 25:51
52 247 Jeanne Lilligan, Grand Rapids (1146) 26:15
53 259 Trina-Iris Harris, Grand Rapids (1177) 26:25
54 267 Katie Helmer, Muskegon (1198) 26:31
55 269 Kary Lenkiewicz, Grand Rapids (1202) 26:32
56 270 Jodi Alvesteffer, Grand Rapids (1206) 26:33
57 278 Erin Hurst, Rockford (1230) 26:39
58 283 Mary Wendell, Grand Rapids (1242) 26:43
59 287 Cari Eurick, Grand Rapids (1248) 26:45
60 299 June Kuiper, Grandville (1276) 26:51
61 307 Deanna Alfredo, Grand Rapids (1301) 27:00
62 311 Treasure Wright, Grand Rapids (1311) 27:04
63 313 Tammi Brummel, Holland (1315) 27:05
64 314 Erin Hoffman, Grand Rapids (1316) 27:06
65 316 Jennifer Lappinga, Grand Rapids (1319) 27:07
66 324 Tracy Wright, Grand Rapids (1340) 27:13
67 330 Janet Romanowski, Grand Rapids (1350) 27:18
68 340 Leslie VerHeul, Grand Rapids (1372) 27:27
69 350 Sandra Perez, Grand Rapids (1388) 27:32
70 355 Katrina Ferguson, Comstock Park (1397) 27:36
71 356 Christine Stepleton, Comstock Park (1399)
27:36
72 381 Sarah Monroe, Grand Rapids (1439) 27:51
73 383 Jodie Hallberg, Grand Rapids (1444) 27:52
74 386 Ginny Korte, Grand Rapids (1448) 27:54
75 395 Jennifer Gamez, Grand Rapids (1470) 28:03
76 399 Julie Bevius, Grand Rapids (1475) 28:04
77 400 Julie Yunker, Kalamazoo (1476) 28:04
78 403 Heather Lobbezoo, Grand Rapids (1480) 28:06
79 404 Andrea Schmidt, Otsego (1484) 28:07
80 410 Londa Alderink, Zeeland (1497) 28:14
81 413 Michelle Burdsal, Comstock Park (1503) 28:18
82 417 Noelia Altamira, Holland (1512) 28:21
83 420 Melanie Schiele, Wyoming (1517) 28:23
84 421 Neely Forbes, Comstock Park (1518) 28:23
85 422 Victoria Pulaski, Wyoming (1523) 28:25
86 430 Cale Emmerich, Portage (1540) 28:30
87 434 Shelly Elmo, Wyoming (1546) 28:31
88 436 Kelly Burke, Grand Rapids (1549) 28:33
89 439 Sheri Schoonveld, Grand Rapids (1552) 28:34
90 450 Heather Dyke, Grand Haven (1569) 28:40
91 454 Gerry Walquist, Comstock Park (1574) 28:43
92 455 Cherie DeBoer, Grand Rapids (1575) 28:43
93 464 Janice Fookes, Grandville (1600) 28:53
94 465 Kris Johnson, Byron Center (1605) 28:54
95 467 Heather Gemmen, Grand Rapids (1607) 28:55
96 474 Kristi WagnerVillemure, Holland (1622) 29:03
97 493 Susan Vlietstra, Grand Rapids (1656) 29:16
98 504 Jennifer Hayes, Walker (1679) 29:32
99 514 Janette Steffens, Grand Rapids (1698) 29:45
100 516 Kim Hall, Grand Rapids (1700) 29:46
101 546 Sheri Meyer, Grand Rapids (1755) 30:14
102 559 Colleen Keller, Walker (1771) 30:20
103 561 Marsha Aerts, Wyoming (1776) 30:25
104 584 Carol Sorenson, South Haven (1810) 30:49
105 596 Tammy Braman, Belding (1831) 31:07
106 598 Anna TenHarmsel, Kentwood (1833) 31:07
107 600 Jacque Perrin, Grand Rapids (1835) 31:08
108 601 Gretchen Lloyd, Grand Rapids (1836) 31:08
109 605 Kristen Zoetewey, Grand Rapids (1844) 31:17
110 606 Terri Raimondo, Allendale (1845) 31:17
111 608 Amy Heathfield, Marne (1847) 31:18
112 613 Alicia Rytlewski, Grand Rapids (1854) 31:22
113 616 Noelle Gillies, Kentwood (1858) 31:23
114 620 Monica Noonan, Grand Rapids (1867) 31:25
115 627 Cynthia Lopez, Grand Rapids (1877) 31:30
116 629 Jennifer Driscoll, Allendale (1880) 31:30
117 632 Margarite Bauza, Grand Rapids (1883) 31:32
118 642 Kristin Doornbos, Grand Rapids (1901) 31:49
119 645 Kim Peterson, Sparta (1905) 31:54
120 647 Collotte Staal, Dorr (1907) 31:55
121 648 Marnie Conklin, Byron Ctr (1909) 31:58
122 656 Tracy Winters, Muskegon (1920) 32:13
123 658 Pamela Farrer, Grand Rapids (1922) 32:15
124 664 Kristin Ellis, Grand Rapids (1930) 32:24
125 676 Shanelle Elzinga, Kentwood (1945) 32:37
126 680 Shanda Heilman, Grand Rapids (1950) 32:42
127 688 April Brown, Kentwood (1962) 32:54
128 699 Jamie Herdegen, Grand Rapids (1976) 33:05
129 705 Misty Brink, Allegan (1985) 33:13
130 707 Dawn Marciniak, Otsego (1987) 33:18
131 709 Shalon Davis, Wyoming (1990) 33:19
132 716 Mary Triesenberg, Grand Rapids (2000) 33:32
133 717 Heather Nelson, Cedar Springs (2005) 33:39
134 724 Missy Ruud, Muskegon (2015) 34:09
135 730 Debra Hobson, Hudsonville (2027) 34:33
136 735 Kendra Decker, Grand Rapids (2033) 34:40
137 759 Alice Grieser, Clarksville (2065) 35:51
138 775 Jennifer Wiarda, Grand Rapids (2086) 36:54
139 785 Mindy Whiteside, Grand Rapids (2102) 37:50
140 792 Kerrie DeVries, Omaha (2111) 38:14
141 794 Mary Jo Gunckel, Sparta (2114) 38:25
142 795 Norma Andrews, Wyoming (2115) 39:09
143 812 Darcy Toole, Grand Rapids (2140) 43:29

Men's 30 to 34 175 Finished

1 1 Paul Aufdemberg, Redford (1) 14:48
2 2 Brad Kirk, Portage (2) 14:50
3 15 Todd Hendrix, Fremont (15) 16:30
4 18 Kevin Miller, Waylan (18) 16:33
5 23 Jon Manion, Kentwood (23) 16:42
6 24 Craig Malmstrom, Rockford (24) 16:42
7 37 Craig Kingma, Jenison (39) 17:00
8 41 Rick Admiraal, Zeeland (43) 17:04
9 46 Brian Knapp, Grand Rapids (49) 17:17
10 63 Matt Paganelli, Rockford (69) 17:45
11 74 Michael Richmond, Lansing (82) 17:59
12 77 Kurt Clark, Grand Rapids (85) 18:02
13 79 Rich Hentemann, Grand Haven (87) 18:03
14 81 Paul Curran, Grand Rapids (91) 18:10
15 98 Tom Carrick, Grand Rapids (110) 18:37
16 111 Kevin Burns, Grand Rapids (123) 19:00
17 150 Fred Milanowski, Grand Rapids (164) 19:31
18 154 Robert Dornbos, Hudsonville (169) 19:32
19 160 Dwayne Masselink, Grand Rapids (178) 19:42
20 167 J Lindsey Dood, Grand Rapids (185) 19:48
21 168 Gerald Lykms, Grand Rapids (186) 19:48
22 173 Patrick Mohney, Grand Rapids (191) 19:55
23 183 Jonathan Curtiss, Comstock Park (202) 20:03
24 187 Jeffery Tercheck, Kentwood (206) 20:07
25 188 Mike Despres, Grand Rapids (207) 20:09
26 200 Ravichandra Balarajy, Grand Rapids (221)
20:17
27 206 Tom Linck, Grand Rapids (228) 20:21
28 212 Jim Smith, Kentwood (237) 20:25
29 214 Martin Comden, Rockford (240) 20:27
30 224 Kurt VanAppledorn, Holland (251) 20:30
31 232 Michael Lacy, Holland (259) 20:40
32 243 Jim Weaver, Grand Rapids (272) 20:49
33 246 Jeff Conzelmann, Rockford (275) 20:50
34 252 Tom Cannon, Grand Rapids (282) 20:53
35 255 Jeffrey Baker, Grand Rapids (286) 20:54
36 257 Greg Zorovich, Grand Rapids (288) 20:55
37 258 Ronald Thompson, Grand Rapids (289) 20:55
38 260 Richard Grant, Walker (292) 20:56
39 284 David VanderMolen, Grand Rapids (318) 21:11
40 287 John Tanner, Lakeview (322) 21:13
41 288 Ray VanderKooi, Grand Rapids (323) 21:13
42 289 Randy Letts, Hudsonville (324) 21:13
43 310 Bob Gee, Muskegon (346) 21:23
44 314 Kevin Taylor, Alto (350) 21:26
45 316 Marc Zuiderveen, Hudsonville (352) 21:28
46 321 Bob Storrer, Walker (357) 21:31
47 323 Michael Zimmer, Belmont (359) 21:32
48 339 Jerry Brownell, Grand Rapids (377) 21:44
49 341 David Bevins, Grand Rapids (379) 21:46
50 351 Thomas Klaver, Grand Rapids (392) 21:53
51 357 Luke Kelly, Kentwood (398) 21:55
52 368 Tim Christensen, Wyoming (411) 22:04
53 385 Ryan White, Kentwood (431) 22:14
54 403 Robert Walters Jr, Walker (454) 22:25
55 406 Richard Kalkman, Holland (457) 22:26
56 413 Wayne Roberts, Blacksburg (465) 22:31
57 417 Edward Lobbezoo, Grand Rapids (469) 22:32
58 418 Mike O'Reilly, Jackson (470) 22:33
59 423 Scot Ursum, Kentwood (475) 22:34
60 436 Michael Voevodsky, Caledonia (493) 22:39
61 441 David Trudgeon, Grand Rapids (500) 22:41
62 450 Alan Garcia, Hudsonville (512) 22:45
63 453 Jeff Duprey, Kentwood (516) 22:46
64 455 Terry Sanford, Grand Rapids (518) 22:48
65 465 Benjamin Ritter, Wyoming (528) 22:51
66 472 Michael VanderKlipp, Grand Rapids (535)
22:53
67 476 Jose DelValle, Holland (540) 22:56
68 487 Lee Rabe, Kalamazoo (553) 23:01
69 488 Max Wolfgang, Wyoming (554) 23:01
70 502 Phil Niekerk, Grand Rapids (573) 23:08
71 504 Rod VanderLaan, Grand Rapids (576) 23:09
72 510 Jack Chance, Allegan (586) 23:12
73 513 Steve Boer, Grand Rapids (589) 23:13
74 524 Paul McCarthy, Grand Rapids (601) 23:17
75 530 Dean Weist, Grand Rapids (609) 23:19
76 532 Greg Peters, New Hudson (611) 23:20
77 537 Dan Hoekstra, Rockford (618) 23:22
78 546 Paul Blauwiekel, Grand Rapids (627) 23:25
79 560 Scott Anderson, Belding (645) 23:31
80 561 Kevin Kremer, Holland (646) 23:32
81 574 Joel Ombry, Rockford (660) 23:38
82 592 Steven Gleason, Belmont (686) 23:48
83 604 Steve Roegge, Grand Rapids (705) 23:54
84 625 Kirk Sorenson, Grand Rapids (737) 24:01
85 632 Bill Weirick, Benton Harbor (748) 24:04
86 658 Kim Reamer, Grand Rapids (784) 24:15
87 662 Lou Botma, Walker (790) 24:17
88 663 Kent Kehler, Wyoming (791) 24:17
89 673 Mark Wybenga, Grand Rapids (807) 24:23
90 679 Jim Junewick, Grand Rapids (816) 24:27
91 681 Casey Spielmaker, Grand Rapids (821) 24:29
92 682 Douglas Robison, Grand Rapids (823) 24:29
93 693 Todd Paynich, Grand Rapids (840) 24:36
94 699 Richard Mondoux, Grand Rapids (847) 24:39
95 711 David Goodrich, Whitehall (862) 24:45
96 713 Don Sawyer, Grandville (864) 24:45
97 716 Gary Stoutenburg, Grandville (868) 24:46
98 722 Christopher Bueche, Comstock Park (875)
24:48
99 723 Darryl DeBruin, Grand Rapids (876) 24:49
100 730 Tim Sheridan, Grand Rapids (883) 24:51
101 734 Bryan Giem, Cedar Springs (889) 24:53
102 735 Blaine Vortman, Grand Rapids (891) 24:54
103 743 Brian Tierney, Grand Rapids (902) 24:56
104 748 Tyler Korfhage, Walker (911) 24:58
105 760 Louis Strecker, Grand Rapids (933) 25:04
106 763 Blair Diamond, Lowell (938) 25:06
107 771 Gregory Zeffero, Fenton (948) 25:10
108 772 Greg Hajec, Fenton (949) 25:10
109 773 Thomas Benjamin, Grandville (950) 25:10
110 775 Brian Klooster, Jenison (953) 25:11
111 778 Ed Schindorf, Grand Rapids (958) 25:14
112 780 Steve Shamery, Hudsonville (961) 25:15
113 794 David Michnal, Grand Rapids (984) 25:21
114 799 Edward Aboufadel, Walker (990) 25:23
115 805 Ron Alvesteffer, Grand Rapids (997) 25:25
116 809 Adam Thayer, Zeeland (1003) 25:27
117 822 Jimm Barszewski, Grand Rapids (1017) 25:30
118 823 Craig Kreykes, Grandville (1020) 25:31
119 828 Jim Phillips, Hazel Park (1028) 25:33
120 830 Michael VanSchelven, Grand Haven (1033)
25:36
121 840 Ross Timmerman, Jenison (1047) 25:41
122 856 Tom Merkel, Grand Rapids (1075) 25:48
123 868 Robert Pawloski, Comstock Park (1096) 25:56
124 870 James DePree, Grand Rapids (1100) 25:57
125 874 Sean Hall, Byron Center (1104) 25:59
126 876 David Becker, Holland (1107) 26:01
127 881 Bob Groenleer, Grandville (1116) 26:04
128 882 Steven Peterson, Rockford (1117) 26:04
129 899 Brian Lawson, Grand Rapids (1144) 26:15
130 903 Patrick Putz, Grand Rapids (1151) 26:17
131 934 Tim Sturcz, Grandville (1203) 26:33
132 936 Paul Southard, Kentwood (1205) 26:33
133 944 Dan Sytsma, Grand Rapids (1217) 26:36
134 946 James Gomez, Grand Rapids (1219) 26:36
135 948 Stephen MacBride, Byron Center (1222) 26:37
136 954 Brian Groendyk, Grandville (1235) 26:41
137 958 David Hupp II, Caledonia (1240) 26:43
138 959 Randy Dukes, Grand Rapids (1241) 26:43
139 962 Joseph Hollomon, Grand Rapids (1249) 26:45
140 963 Brian Curtis, Zeeland (1250) 26:45
141 973 Dean Bradfield, Wyoming (1266) 26:49
142 975 Doug Doyle, Grand Rapids (1269) 26:50
143 978 Michael Wodarek, Grand Rapids (1277) 26:52
144 994 Richard Socall, Rockford (1299) 27:00
145 1002 Brian Greenwald, Grand Rapids (1313) 27:05
146 1011 Roger Whitford, Grand Rapids (1331) 27:10
147 1033 Marc Rabitoy, Wyoming (1374) 27:28
148 1037 Mike Bos, Holland (1385) 27:31
149 1057 Joe Reidt, Grand Rapids (1437) 27:51
150 1061 Paul Haney, Wayland (1443) 27:52
151 1072 Steven Challa, Grand Rapids (1466) 28:02
152 1078 Kevin Alderink, Zeeland (1481) 28:06
153 1081 John Rothwell, Grand Rapids (1486) 28:07
154 1084 Kendall Hewitt, Grand Rapids (1489) 28:09
155 1094 Ken Bauer, Grand Rapids (1510) 28:21
156 1100 Dale Wine, Holland (1521) 28:25
157 1104 John Heathfield, Marne (1528) 28:26
158 1105 Paul Harrington, Walker (1531) 28:27
159 1107 Roger J Barr, Wyoming (1535) 28:28
160 1144 Karl Butterer, Grand Rapids (1612) 28:57
161 1151 Scott Butz, Grandville (1632) 29:07
162 1169 Mark Friar, Hudsonville (1668) 29:23
163 1175 L James Overholser, Portage (1678) 29:32
164 1178 Thomas Sikkema, Grandville (1684) 29:35
165 1195 Damon Wade, Caledonia (1724) 30:01
166 1211 Steve Nawrocki, Walker (1762) 30:16
167 1215 Jon BrownLarsen, Grand Rapids (1774) 30:22
168 1216 Brad Gale, Kentwood (1782) 30:30
169 1229 Craig Hunsinger, Grand Rapids (1817) 30:57
170 1254 Jack VanArtsen Jr, Grand Rapids (1891) 31:37
171 1257 David Larsen, Grand Rapids (1896) 31:46
172 1288 James Gillispie, Sand Lake (2004) 33:38
173 1292 Randy McClary, Kentwood (2017) 34:15
174 1303 Michael Byars Sr, Hudsonville (2047) 35:03
175 1319 Colin Zehr, Grand Rapids (2110) 38:10

Women's 30 to 34 130 Finished

1 2 Jenny Goodpaster, Holland (37) 16:58
2 7 Diane DeBoer-Bunn, Grand Rapids (70) 17:46
3 35 Noreen Duba, Grand Rapids (320) 21:12
4 44 Jill Evers-bowers, Kent City (414) 22:05
5 45 Julia Poindexter, Belmont (420) 22:08
6 56 Karen Barber, Middleville (489) 22:38
7 72 Christi O'Reilly, Jackson (574) 23:09
8 78 Christine Leon, Grand Rapids (604) 23:18
9 98 Heidi Bloom, Grand Rapids (693) 23:50
10 103 Kym Matthews, Jenison (709) 23:55
11 124 Melissa DuBuis, Jenison (768) 24:09
12 139 Marty Phelps, Cedar Springs (819) 24:28
13 150 Kari Denman, Rockford (855) 24:43
14 159 Heidi Tierney, Grand Rapids (900) 24:56
15 161 Bev Seymour, Grand Rapids (905) 24:57
16 162 Barb Palsrok, Kentwood (907) 24:57
17 169 Kris Caterino, Kentwood (924) 25:01
18 171 Stephanie Bosman, Grand Rapids (927) 25:02
19 177 Christine DiMaria, Grand Rapids (944) 25:08
20 184 Judithanne Smith, Sand Lake (967) 25:16
21 188 Kelly Linton, Kalamazoo (979) 25:20
22 194 Barbara Gravelyn, Grand Rapids (1000) 25:26
23 199 Shari Reinholt, Grand Rapids (1025) 25:33
24 200 Sarah McKay, Berkley (1027) 25:33
25 203 Susan Timmerman, Jenison (1032) 25:36
26 205 Toni Mekkes, Wyoming (1042) 25:40
27 209 Cathy Vredegood, Grandville (1051) 25:42
28 211 Monica Belrose, Ada (1056) 25:43
29 228 Patricia Matthews, Grand Rapids (1095) 25:56
30 234 Lisa Nawrocki, Walker (1112) 26:03
31 236 Mardell Olsen, Grand Rapids (1120) 26:05
32 237 Caroline BreaultCannon, Grand Rapids (1121)
26:06
33 240 Nancy Haynes, Grand Rapids (1132) 26:11
34 242 Jill McIntyre, Allendale (1136) 26:13
35 248 Sheila Bowen, Grand Rapids (1148) 26:16
36 250 Susan Bradley, Grand Rapids (1157) 26:19
37 257 Nellie Kooistra, Grand Rapids (1175) 26:25
38 264 Joyce Bouwma, Grand Rapids (1188) 26:28
39 266 Emi Conroy, Rockford (1197) 26:31
40 268 Laura Borst, Grand Rapids (1199) 26:32
41 272 Tamara Ulrey, Kentwood (1211) 26:35
42 273 Rachelle Stokes, Allendale (1215) 26:36
43 281 Shari Sheler, Grand Rapids (1234) 26:41
44 285 Katie Peterson, Grand Rapids (1246) 26:45
45 290 Kern Korte, Grand Rapids (1256) 26:47
46 294 Shelly Pleger, Grand Rapids (1267) 26:49
47 300 Jean Wodarek, Grand Rapids (1278) 26:52
48 327 Debora Russell, Allegan (1344) 27:16
49 332 Pamela Achtyes, Grandville (1355) 27:21
50 336 Rhonda Signs, Greenville (1366) 27:25
51 337 Karen Rothenberger, Fruitport (1367) 27:26
52 342 Elly Bainbridge, Wyoming (1376) 27:28
53 346 Kim Bos, Holland (1382) 27:29
54 370 Nancy Shine, Grand Rapids (1422) 27:46
55 377 Pat Ebbers, Zeeland (1430) 27:48
56 394 Marjori Cantwell, Allegan (1465) 28:01
57 412 Cindy DeBoer, Grand Rapids (1501) 28:17
58 423 Cathy Carr, Dearborn (1525) 28:25
59 424 Kate Groendyk, Grandville (1527) 28:26
60 428 Wendy Harrington, Walker (1533) 28:27
61 435 Bethanie Pollock, Lowell (1548) 28:32
62 442 MaryJo Coleman, BC (1555) 28:35
63 447 Maureen Bradley, Grand Rapids (1566) 28:38
64 458 Cindy Monroe, Wyoming (1581) 28:45
65 460 Rebecca Wierda, Grandville (1585) 28:47
66 494 Sherri Meyer, Jenison (1657) 29:16
67 501 Ana Aleman-Putman, Grand Rapids (1671) 29:24
68 502 Kris Crimp, Grand Rapids (1674) 29:25
69 513 Kelli Thompson, Grand Rapids (1697) 29:45
70 515 Laurie Ebels, Holland (1699) 29:45
71 521 Paula Chilote, Grand Rapids (1712) 29:54
72 524 Barbara Kurti, Grandville (1715) 29:55
73 530 Yolanda Saucedo, Grandville (1727) 30:01
74 532 Anne Chadwick, Byron Center (1729) 30:02
75 537 Belinda Lenneman, Lowell (1743) 30:07
76 545 Deborah Geyman, Scotts (1754) 30:13
77 554 Wendy Taylor, Grand Rapids (1766) 30:16
78 557 Sandy Brunett, Grand Rapids (1769) 30:18
79 558 Kelly Venhuizen, Grand Rapids (1770) 30:20
80 563 Cindi LaMar, Wyoming (1778) 30:26
81 567 Elizabeth Kurth, Kentwood (1783) 30:32
82 569 Joy Baranoski, Walker (1787) 30:35
83 570 Sally Scripps, Grand Rapids (1789) 30:37
84 573 Cynthia Kulak, Cedar Springs (1793) 30:41
85 577 Cheryl Griffioen, Grand Rapids (1799) 30:42
86 578 Cindi Medendorp, Grand Rapids (1800) 30:43
87 582 Christine Putz, Grand Rapids (1807) 30:48
88 583 Joy Livingston, Plainwell (1808) 30:48
89 586 Colleen Boland, Grand Rapids (1814) 30:54
90 591 Michelle Wright, Rodney (1820) 30:59
91 597 Betsy Lobdell, Grand Haven (1832) 31:07
92 604 Lori Wallace, South Haven (1843) 31:16
93 611 Stephanie Kehler, Wyoming (1852) 31:21
94 614 Joelle Engle, Otsego (1856) 31:22
95 622 Renee Richmond, Grand Rapids (1870) 31:26
96 630 Dawn Bearden, Wyoming (1881) 31:30
97 636 Nancy Bartholomy, Rockford (1888) 31:36
98 639 Lori Schurr, South Haven (1893) 31:38
99 640 Connie Selvius, Grand Rapids (1898) 31:47
100 641 Rhonda Kacos, Grand Rapids (1899) 31:47
101 643 Micki McCarthy, Grand Rapids (1903) 31:51
102 644 MaryAnne Smith, Sand Lake (1904) 31:54
103 662 Kim Swiger, Kentwood (1928) 32:20
104 663 Regina Salmi, Grand Rapids (1929) 32:23
105 665 Gloria Lipski, Grand Rapids (1931) 32:26
106 670 Valeri Lawson, Grand Rapids (1937) 32:31
107 673 Dawn Cluchey, Grand Rapids (1941) 32:35
108 674 Lori Borgeld, Belmont (1943) 32:36
109 678 Erica WestbrksJemison, Grand Rapids (1948)
32:40
110 679 Lisa Beuschel, Sparta (1949) 32:42
111 681 Jenn Coffman, Rockford (1951) 32:42
112 685 Pam Lamse, Grand Rapids (1958) 32:51
113 690 Pam Hetchler, Grand Rapids (1965) 32:56
114 694 Shawn Doyle, Grand Rapids (1971) 33:00
115 698 Michelle Smith, Grand Rapids (1975) 33:04
116 731 Tamara Jarosch, Grand Rapids (2028) 34:35
117 738 Alyson Shachter, Grand Rapids (2039) 34:50
118 744 Marie Byars, Hudsonville (2046) 35:03
119 750 Cathy Dykhouse, Holland (2053) 35:18
120 751 Julie Lubbers, Grand Rapids (2054) 35:19
121 760 Donna Smith, Lake Odessa (2066) 35:58
122 763 Theresa Henk, Rockford (2070) 36:17
123 776 Jennifer Bihlmeyer, Dorr (2087) 37:00
124 779 Cindy Haner-Velzen, Grand Rapids (2091)
37:11
125 782 Amy Rakowski, Grand Rapids (2098) 37:30
126 805 Kim Wheeler, Zeeland (2131) 41:09
127 815 Connie Vidro, Wyoming (2143) 45:02
128 818 Deb Haney, Wayland (2146) 45:13
129 822 Brenda Conley, Walker (2151) 47:38
130 823 Mary Janes, Ada (2152) 47:38

Men's 35 to 39 218 Finished

1 20 Bill Boguslawski, Grand Rapids (20) 16:39
2 34 Chris Napolillo, Rockford (35) 16:57
3 42 Mike Wright, Newaygo (45) 17:09
4 43 Dave Richmond, Paw Paw (46) 17:10
5 48 James Lanciaux, Fremont (52) 17:22
6 49 Steve Peabody, Belding (54) 17:26
7 54 Dennis Barber, Grand Rapids (59) 17:33
8 55 Bryan Burns, Traverse City (60) 17:34
9 56 Jim Rossi, Traverse City (61) 17:39
10 61 Paul Pitsch, Wyoming (67) 17:43
11 66 Dennis Wilson, Rockford (73) 17:48
12 68 Tim Cygiert, Fremont (75) 17:51
13 69 Brad Kahrs, Big Rapids (76) 17:53
14 80 Dean Wheater, Fremont (90) 18:08
15 85 Everardo Hernandez, Wyoming (96) 18:17
16 88 Robert Brock, Holland (100) 18:21
17 94 Ken Walits, Grand Rapids (106) 18:28
18 95 Ken Sung CEO, Grand Rapids (107) 18:31
19 97 Curtis Guikema, Byron Center (109) 18:35
20 100 Mark Lobbezoo, Grand Rapids (112) 18:39
21 101 John Hopkins, Hastings (113) 18:40
22 102 John Adams, Muskegon (114) 18:43
23 112 Ed Spier, Spring Lake (124) 19:01
24 113 Jim McClain, Grand Rapids (125) 19:01
25 117 Mike Boluyt, Grand Rapids (129) 19:03
26 118 Dan Kersjes, Grand Rapids (130) 19:03
27 123 Edward Gilde, Grand Rapids (135) 19:09
28 125 John Buursma, Byron Center (137) 19:10
29 129 Greg Gogolin, Rockford (142) 19:15
30 134 Jim Bos, Grand Rapids (147) 19:21
31 135 Randy Alderink, Fremont (148) 19:22
32 141 Doug Luce, Ravenna (155) 19:27
33 149 Brian Chadwell, Holland (163) 19:30
34 170 Matthew Sullivan, Grand Rapids (188) 19:52
35 172 Glen Kellam, Portage (190) 19:55
36 180 Chris Gray, Grand Rapids (198) 19:59
37 184 Mark Voss, Wyoming (203) 20:05
38 190 Jack Overbeek, Holland (211) 20:13
39 193 Paul Witkowski, Walker (214) 20:15
40 208 Ireneo Diaz, Kalamazoo (231) 20:21
41 211 Mark Van Slooten, Grand Rapids (235) 20:22
42 219 Breese Stam, Grand Rapids (245) 20:28
43 220 Mark DeSatterlee, Grand Rapids (246) 20:28
44 242 Scott Coleman, Battle Creek (271) 20:48
45 245 Paul Fisher, Grand Rapids (274) 20:49
46 248 David Harris, Greenville (277) 20:50
47 253 Michael Kersjes, Grand Rapids (283) 20:53
48 267 Dennis Hogan, Lowell (300) 21:00
49 279 Timothy Zych, Kentwood (313) 21:07
50 281 Scott Clark, Grand Haven (315) 21:08
51 282 Douglas Prell, West Olive (316) 21:09
52 292 Robert Stauffer, Mason (327) 21:14
53 296 Izzy Ybarra, Grand Rapids (331) 21:16
54 302 Scott Syme, Grand Rapids (337) 21:19
55 306 Gene Price, Grand Rapids (341) 21:22
56 307 Rob Steffens, Sparta (343) 21:22
57 315 Kevin Kratschmer, Jenison (351) 21:27
58 317 Don Klingel, Grant (353) 21:29
59 318 Steven Ewing, Byron Center (354) 21:29
60 324 Tim Koenigsknecht, Grand Rapids (360) 21:34
61 325 David Himebaugh, Lowell (361) 21:36
62 329 Mike Kanis, Holland (366) 21:39
63 333 David Bartlett, Grand Rapids (370) 21:40
64 336 Eddie Streeter, Grandville (373) 21:41
65 340 Andrew Gumieny, Grand Rapids (378) 21:44
66 346 Jeff Hazy, Rockford (384) 21:48
67 348 Joseph Obetts, Belmont (386) 21:50
68 352 Rick Houtstra, Grand Rapids (393) 21:53
69 353 James Rathbun, Grand Rapids (394) 21:54
70 354 Jim O'Connor, Grand Rapids (395) 21:54
71 362 Jeff Swanson, Rockford (404) 21:59
72 366 Jim Wilt, Rockford (408) 22:03
73 370 Daniel Albrecht, Belmont (413) 22:05
74 375 Torrey Ohman, Cedar Springs (419) 22:07
75 377 Dan Henrickson, Beument (422) 22:10
76 380 Jeff Sander, Muskegon (425) 22:10
77 381 Terry Arens, Holland (426) 22:12
78 383 Mike Goodsell, Grand Rapids (429) 22:13
79 394 William Kamp, Walker (442) 22:18
80 396 Rick Bowerman, Middleville (444) 22:19
81 402 Mike Stone, Hudsonville (453) 22:24
82 408 Ken Downer, Grand Rapids (460) 22:29
83 410 Jim Abraham, Grandville (462) 22:30
84 421 Brian Peceny, Grand Rapids (473) 22:33
85 425 Kevin Freeman, Grandville (477) 22:34
86 428 Dan Wisneski, Walker (480) 22:35
87 437 Mitch Watt, Grand Rapids (496) 22:39
88 468 William Allan, Grand Rapids (531) 22:51
89 473 Mark Horjus, Grandville (536) 22:54
90 478 Glen Myers, Grand Rapids (543) 22:57
91 486 Andrew McFarland, Kentwood (552) 23:00
92 490 Pete Sabo, Caledonia (557) 23:02
93 491 Timothy Egger, Grand Rapids (558) 23:03
94 497 Ken Robbins, Muskegon (565) 23:06
95 499 Jon Radeck, Grand Rapids (567) 23:07
96 505 Jim Mapes, Rockford (577) 23:09
97 506 Joseph Cosgrove, Grand Rapids (580) 23:10
98 509 Brian Bouwhuis, Spring Lake (584) 23:12
99 523 Jim Parr, Holland (600) 23:17
100 528 William Hawley, Grand Rapids (606) 23:19
101 535 Tim Putman, Grand Rapids (615) 23:22
102 536 Brian Aslakson, Fremont (617) 23:22
103 539 Bruce Beukeman, Grand Rapids (620) 23:23
104 542 Richard Krause, Rockford (623) 23:24
105 548 Douglas Oetman, Byron Center (632) 23:26
106 555 Edward DeMaagd, Middleville (639) 23:30
107 559 Dan Cole, Grandville (644) 23:31
108 563 John R Boom, Middleville (648) 23:32
109 565 Nelson Dame, Grand Rapids (650) 23:35
110 578 Douglas Warsen, Caledonia (665) 23:40
111 579 David Brown, Grand Rapids (666) 23:40
112 587 Bryan Bickford, Grand Rapids (678) 23:45
113 588 Robin Boersma, Lowell (679) 23:46
114 600 Matt Green, Hudsonville (698) 23:52
115 606 Tom Stevens, Kentwood (708) 23:54
116 611 Tim Hodges, Zeeland (716) 23:56
117 628 Eric Johnson, Jenison (743) 24:03
118 640 Greg Smith, Holland (760) 24:06
119 661 Gerard Marczynski, Grand Rapids (787) 24:16
120 678 Clint Reamer, Rockford (815) 24:27
121 685 Kevin Adair, Grand Rapids (827) 24:30
122 687 Russ Axdorff, Grand Rapids (829) 24:31
123 701 Jeff Rautio, Grand Rapids (849) 24:40
124 708 Ferlin Thomas, Lowell (859) 24:44
125 712 Ralph Blurton, Bailey (863) 24:45
126 729 Sam VanderPloeg, Hudsonville (882) 24:51
127 732 David Oosterman, Grandville (885) 24:52
128 751 Tom Barnes, Grand Rapids (915) 24:58
129 759 Michael Bayne, Cedar Springs (932) 25:04
130 767 Mike Jager, Zeeland (942) 25:07
131 768 Peter Anderson, Kentwood (945) 25:08
132 776 Mark Virkstis, Hudsonville (954) 25:12
133 777 Rick Godinez, Ada (956) 25:12
134 782 Philip Carpenter, Kalamazoo (965) 25:15
135 803 Alfonso Calderon, Grand Rapids (994) 25:24
136 814 Stephan Hokanson, Grand Rapids (1008) 25:28
137 821 Thomas Wodarek, Ada (1016) 25:30
138 827 Scott Steiner, Grand Rapids (1026) 25:33
139 833 Ken Holifield, Grand Rapids (1037) 25:39
140 836 Bill Russell, Grand Rapids (1040) 25:40
141 839 Frank Craven, Grand Rapids (1046) 25:41
142 847 Greg Henslee, Grandville (1061) 25:44
143 849 Chris Byrnes, Holland (1063) 25:45
144 850 Jeff Parks, Wyoming (1064) 25:45
145 853 Blaine Brumels, Byron Center (1069) 25:47
146 871 Michael Gerke, Grand Rapids (1101) 25:58
147 872 Frank Coronado, Grand Rapids (1102) 25:59
148 873 Joseph Walejewski, Walker (1103) 25:59
149 878 Patrick Laurie, Jenison (1109) 26:01
150 883 Matthew Burke, Grand Rapids (1118) 26:04
151 892 Joe Berlin, Belmont (1130) 26:10
152 898 Bruce Walters, Zeeland (1143) 26:15
153 902 Jeff Bour, Grand Rapids (1150) 26:16
154 913 Robert Gengelbach, Grand Rapids (1165) 26:21
155 916 Christopher Jones, Grand Rapids (1169) 26:22
156 919 Clarence Staley, Rockford (1181) 26:26
157 925 Edward Lowry, Allendale (1189) 26:29
158 926 Patrick McKeiver, Grand Rapids (1191) 26:29
159 929 Kelly Parker, Grand Rapids (1194) 26:30
160 935 Tim Parr, Wyoming (1204) 26:33
161 937 Mark Hess, Grandville (1207) 26:34
162 941 Dean Lewis, Grand Rapids (1213) 26:35
163 950 Ed Rix, Grand Rapids (1226) 26:38
164 951 Jack Poindexter, Belmont (1228) 26:39
165 953 Patrick Morell, Byron Center (1233) 26:40
166 955 Lynn Otte, Middleville (1236) 26:41
167 965 John Buchan, Caledonia (1253) 26:46
168 969 Dan Oosdyke, Jenison (1261) 26:48
169 982 Mark Kolakoski, Belmont (1282) 26:53
170 984 Len Dyer, Ada (1284) 26:54
171 986 Mark Dobrzynski, Marne (1288) 26:56
172 990 Tim Ryan, Grand Rapids (1293) 26:57
173 999 Rob Korte, Grand Rapids (1309) 27:03
174 1000 James VerHoef, Grand Rapids (1310) 27:04
175 1008 Paul Hillman, Rockford (1326) 27:09
176 1010 Terry Peck, Grant (1328) 27:10
177 1016 Timothy Zeller, Wyoming (1338) 27:12
178 1019 Jeffrey Ireland, Kentwood (1347) 27:18
179 1063 Bob Elzinga, Kentwood (1449) 27:55
180 1065 Robert Vasquez, Fremont (1453) 27:55
181 1066 James Osterhaven, Caledonia (1454) 27:56
182 1075 Ronald Schutt, Alto (1469) 28:02
183 1083 Bill Ellis, Belmont (1488) 28:08
184 1088 Alan Curtiss, Caledonia (1498) 28:15
185 1112 Dan Boughton, Kentwood (1545) 28:31
186 1114 Kevon Ledgerwood, Kentwood (1556) 28:36
187 1116 Rodney Cancler, Grand Rapids (1559) 28:36
188 1123 Rick Dernberger, Zeeland (1579) 28:44
189 1128 James Jantz, Muskegon (1590) 28:49
190 1135 Dennis Higgins, Grand Rapids (1598) 28:52
191 1139 Marsh Evans, Hastings (1603) 28:53
192 1154 Rick Breukink, Wyoming (1637) 29:08
193 1167 Scott Winterrowd, Comstock Park (1666) 29:21
194 1182 Tom Boland, Grand Rapids (1692) 29:39
195 1189 John Buth, Coopersville (1706) 29:51
196 1192 Scott Kurti, Grandville (1716) 29:56
197 1199 Jim Manni, Grand Rapids (1732) 30:02
198 1200 Michael Lawson, Rockford (1734) 30:03
199 1202 Daniel Russo, Grand Rapids (1737) 30:04
200 1208 John Gross, Belmont (1745) 30:08
201 1209 Hamdi Rammal, Grand Rapids (1753) 30:13
202 1221 Tim Kelsey, Wyoming (1796) 30:42
203 1223 Brian Leahy, Kentwood (1802) 30:45
204 1227 Roger Sheler, Grand Rapids (1812) 30:52
205 1233 Larry Munski, Grand Rapids (1827) 31:04
206 1243 Jim Vilker, Caledonia (1859) 31:23
207 1250 Eric Vangsnes, Rockford (1876) 31:29
208 1252 Dennis Welch, Rockford (1887) 31:36
209 1256 Karl Kinkema, Kentwood (1895) 31:45
210 1259 Carl Marsh, Grand Rapids (1900) 31:48
211 1263 David Sarnacki, Grand Rapids (1917) 32:09
212 1270 Rick Eerdmans, Jenison (1947) 32:39
213 1272 Jack Schneider, Grand Rapids (1954) 32:49
214 1273 Dan Gomer, Zeeland (1956) 32:49
215 1291 William Bilisko, Walker (2013) 34:03
216 1297 TJ Ackert, Grand Rapids (2026) 34:29
217 1311 Mark Ellermets, Kentwood (2085) 36:48
218 1326 Todd Ohman, Kent City (2129) 40:56

Women's 35 to 39 126 Finished

1 1 Ann Stewart, Ann Arbor (33) 16:54
2 5 Laurel Park, Ann Arbor (53) 17:24
3 10 Laura Vroon, Wyoming (89) 18:06
4 19 Kathleen Broekhuizen, Grand Rapids (199)
20:00
5 36 Jodee Hunt, Grand Rapids (342) 21:22
6 50 Shelley Hunter, Jackson (450) 22:23
7 57 Kathleen Wallis, Holland (490) 22:38
8 64 Lisa Maas, Grandville (537) 22:54
9 71 Kathryn Wilcox, Hudsonville (570) 23:07
10 92 Kim Hecksel, Grand Rapids (680) 23:46
11 99 Karen Arnold, Caledonia (699) 23:52
12 100 Andrea Donovan, Portage (700) 23:53
13 104 Tammy Stevens, Kentwood (710) 23:55
14 108 Juli Boeve, Holland (725) 23:58
15 111 Lisa Crossley, Ada (732) 24:00
16 128 Leslie Weir, Kalamazoo (789) 24:17
17 131 Sharon Behrens, Hudsonville (797) 24:20
18 142 Paula Fischer, Grand Rapids (826) 24:30
19 144 Carolyn Calcutt, Comstock Park (834) 24:34
20 156 Brenda Draper, Lowell (890) 24:53
21 180 Dianne Liggins, Caledonia (957) 25:13
22 197 Theresa Lanning, Grand Rapids (1019) 25:31
23 213 Katherine Young, Muskegon (1058) 25:44
24 215 Sherriann Cox, Grand Rapids (1065) 25:46
25 216 Janice Staley, Rockford (1068) 25:47
26 223 Susan Freyling, Hudsonville (1083) 25:52
27 230 Jean Stevens, Walker (1099) 25:57
28 243 Brenda Chrisman, Rockford (1138) 26:13
29 252 Kristy Taylor, Kentwood (1164) 26:21
30 253 Diane Kurant, Grand Rapids (1168) 26:22
31 254 Elizabeth Edgerton, Grand Rapids (1170)
26:22
32 258 Tammy Momber, Conklin (1176) 26:25
33 262 Amy Waugh, Kentwood (1180) 26:26
34 263 Laurie DeHaan, Hudsonville (1186) 26:27
35 271 Amy Tompkins, Alto (1208) 26:34
36 274 Lynnet Jensen, Kentwood (1220) 26:36
37 289 Colleen Colleran, Rockford (1255) 26:46
38 293 Amy Verburg, Grand Rapids (1263) 26:48
39 296 Brenda Ely, Grand Rapids (1271) 26:51
40 297 Jane Cramer, Cedar Springs (1272) 26:51
41 301 Annette Dobrzynski, Marne (1286) 26:55
42 308 Jeri Evans, Rockford (1302) 27:00
43 310 Kathy Bieber, Grand Rapids (1305) 27:01
44 312 Mary Goericke, N Muskegon (1314) 27:05
45 319 Nancy DeNolf, Rockford (1329) 27:10
46 320 Anita Oomkes, Grand Rapids (1330) 27:10
47 321 Kathy Walcott, Grand Rapids (1335) 27:11
48 323 Sherry Larsen, Hudsonville (1339) 27:13
49 325 Barbara Lee, Grand Rapids (1341) 27:13
50 331 Karen Veltema, Hudsonville (1352) 27:19
51 338 Shirlee Finch, Alma (1369) 27:26
52 339 Geneva Stephens, Rochester Hills (1370)
27:26
53 344 Mary McCabe, Rockford (1380) 27:29
54 351 Louise Swiatek, Grand Rapids (1389) 27:32
55 363 Bonnie Osborne, Lowell (1409) 27:41
56 364 Linda Peterson Kenney, Grand Rapids (1410)
27:41
57 367 Kelly Dutcher, Alto (1414) 27:43
58 372 Angela Ruff, Greenville (1424) 27:46
59 373 Rachel Kramer, Grandville (1425) 27:46
60 376 Karen Spaulding, Zeeland (1428) 27:47
61 378 Cheryl Fett, Muskegon (1431) 27:48
62 382 Tamara Zuidema, Jenison (1440) 27:51
63 385 Lisa Darrow, Grand Rapids (1447) 27:53
64 389 JoAnn Munski, Grand Rapids (1455) 27:56
65 390 Nina Ohman, Cedar Springs (1456) 27:57
66 406 Nancy Mossman, Otsego (1490) 28:10
67 425 Laurie Knott, Grand Rapids (1529) 28:26
68 438 Sandy Bradley, Rockford (1551) 28:33
69 444 Chris Jusczyk, Kalamazoo (1561) 28:36
70 445 Greta Johnson, Rothbury (1564) 28:38
71 449 Jan Russell, Stanton (1568) 28:39
72 456 Mary Lawrence, Mattawan (1577) 28:44
73 475 Chris Bockheim, Walker (1624) 29:04
74 479 Linda Henders, Grand Rapids (1629) 29:06
75 484 Susan Cary, Allendale (1639) 29:09
76 485 Nurys Eduardo, Grand Rapids (1642) 29:11
77 488 Beth Maycroft, Jenison (1647) 29:12
78 496 Terri Nieuwkoop, Grand Rapids (1660) 29:17
79 498 Marianne Hunsinger, Grand Rapids (1662)
29:18
80 500 Patti Drotar, Grand Rapids (1670) 29:24
81 506 Robin Carpenter, Kalamazoo (1682) 29:33
82 507 Christine Bayne, Cedar Springs (1685) 29:36
83 510 Gail Duhon, Grand Rapids (1690) 29:38
84 511 Mary Reamer, Grand Rapids (1694) 29:40
85 520 Karol Wareck, Alto (1711) 29:54
86 522 Amy Giem, Cedar Springs (1713) 29:54
87 534 Rena Williams, Alto (1733) 30:03
88 536 Kathy Gingrich, Grand Rapids (1739) 30:04
89 544 Mary Johnson, Comstock Park (1752) 30:12
90 556 Judy Priest, Newaygo (1768) 30:17
91 564 Elizabeth Junewick, Caledonia (1779) 30:27
92 565 Darlene Eickenroth, Wyoming (1780) 30:27
93 571 Sharon Rix, Grand Rapids (1790) 30:37
94 587 Janice Riemersma, Grand Rapids (1815) 30:55
95 588 Kelli Hoover, Comstock Park (1816) 30:56
96 602 Renate Maurer, Ionia (1840) 31:11
97 619 Cindy Maleski, Belmont (1864) 31:24
98 625 Anne Hearld, Kentwood (1874) 31:29
99 638 Jill Howard, Rockford (1892) 31:38
100 649 Laura Houle, Rockford (1911) 31:59
101 651 Jayne Mast, Hudsonville (1913) 32:03
102 654 Bridget Flynn, Grand Rapids (1916) 32:09
103 672 Loanne Vredevoogd, Grandville (1940) 32:33
104 675 Sue Folkringa, Grand Rapids (1944) 32:36
105 682 Diane Hasso, Lowell (1953) 32:46
106 689 Dorothy Proux, Alto (1964) 32:56
107 691 Patricia Prewozniak, Belmont (1967) 32:57
108 692 Lynn Felten, Grand Rapids (1969) 32:58
109 693 Peggy Hoover, Grand Haven (1970) 33:00
110 696 Ann Shupe, Grand Rapids (1973) 33:03
111 697 Molly Virkstis, Grand Rapids (1974) 33:04
112 712 Pamela Hachet, Jenison (1994) 33:22
113 715 Jeannine Thompson, Sparta (1998) 33:28
114 725 Deb Kanaar, Grand Haven (2016) 34:09
115 733 Kathy Mead, Caledonia (2031) 34:39
116 740 Lisa Fragomeli, Manistee (2041) 34:52
117 745 Denni Proctor, Allegan (2048) 35:08
118 746 Katie Zimmerman, Kentwood (2049) 35:10
119 753 Tammy Fielstra, Muskegon (2058) 35:29
120 754 Carol Soldner, Alto (2059) 35:32
121 764 Catherine Flickinger, Grand Rapids (2071)
36:18
122 772 Deb Laakso, Grand Rapids (2082) 36:44
123 773 Patricia Deur, Grand Rapids (2083) 36:46
124 777 Amy Newmarch, Cedar Springs (2089) 37:08
125 811 Monica Eerdmans, Jenison (2138) 43:28
126 819 Karen Taylor, Grandville (2147) 45:33

Men's 40 to 44 229 Finished

1 7 Herbert Lindsay, Fremont (7) 15:47
2 11 Dave Furey, Ann Arbor (11) 16:15
3 12 Mark Furkis, Ligonier (12) 16:26
4 19 Steven Hulst, Zeeland (19) 16:35
5 26 Brian Stauffer, Holland (26) 16:46
6 32 Jeffrey Zylstra, Grandville (32) 16:53
7 36 Felix Brooks, Kalamazoo (38) 16:58
8 45 David Hulst, Zeeland (48) 17:16
9 50 Louis Hoekstra, Kalamazoo (55) 17:27
10 58 Kinfu Adisu, Grand Rapids (63) 17:41
11 59 Dan Waugh, Kentwood (65) 17:42
12 62 Larry Fisher, Grand Rapids (68) 17:44
13 64 Scott VanStrate, Spring Lake (71) 17:46
14 65 Tim Zindler, Holland (72) 17:47
15 72 Stephen Cousins, Spring Lake (80) 17:57
16 82 Scott Miller, Kentwood (92) 18:11
17 86 Dennis Pummill, Ada (97) 18:18
18 93 Rick Yoder, Grand Rapids (105) 18:26
19 96 Richard Reimink, Hudsonville (108) 18:33
20 106 James McPherson, Muskegon (118) 18:52
21 110 Steve Kenaga, Wyoming (122) 18:59
22 114 Steven Lambert, Hudsonville (126) 19:02
23 116 Scott Taylor, Schoolcraft (128) 19:02
24 119 Henry Witkop, Traverse City (131) 19:05
25 133 Chuck Ploof, Comstock Park (146) 19:18
26 139 Michael VanKuiken, Allendale (153) 19:26
27 140 Fred Gill, Kentwood (154) 19:26
28 157 Dale Nieuwkoop, Grand Rapids (172) 19:35
29 161 Scott Southard, Wyoming (179) 19:43
30 164 Timothy VanDusen, Kentwood (182) 19:46
31 166 Michael Williams, Greenville (184) 19:48
32 169 Mark Clawson, Jenison (187) 19:51
33 181 James Smith, Grand Rapids (200) 20:00
34 185 Ron Koole, Grand Rapids (204) 20:06
35 189 James Carlyle, Ada (210) 20:11
36 192 Flip Mulliner, Alto (213) 20:14
37 196 Norman Donkersloot, Holland (217) 20:16
38 202 Roger Rousse, Traverse City (224) 20:18
39 205 Dan Thomas, Alto (227) 20:20
40 213 Russ Danhof, Grand Rapids (239) 20:26
41 215 James Palumbo, Sparta (241) 20:27
42 223 Bruce Hart, Grand Rapids (250) 20:30
43 227 Edison Murillo, Holland (254) 20:34
44 228 Doug DeBoer, Hudsonville (255) 20:35
45 229 Mike Cnossen, Middleville (256) 20:36
46 233 Gary Swope, Wyoming (260) 20:40
47 249 Jake Spruit, Grand Rapids (278) 20:50
48 264 Stephen Schousen, Grand Rapids (297) 20:59
49 265 Randy VanLeeuwen, Grand Rapids (298) 20:59
50 269 John Kowalczyk, Jenison (302) 21:01
51 276 Timothy Shellen, Rockford (309) 21:05
52 283 Richard Schwartz, Comstock Park (317) 21:10
53 286 Mark Wigert, Grand Rapids (321) 21:13
54 291 David Anderson, Grand Rapids (326) 21:14
55 293 Steven Reygaert, Ada (328) 21:15
56 294 Steve Hofman, Byron Center (329) 21:15
57 298 Eric Hansen, Ada (333) 21:17
58 305 Douglas Houghton, Grand Rapids (340) 21:21
59 311 Tim Pieri, Grand Rapids (347) 21:23
60 312 Steven Maas, Grandville (348) 21:24
61 313 Steve Glaz, Grand Rapids (349) 21:26
62 322 Jim Mishler, Kalamazoo (358) 21:31
63 326 Stan Zimmerman, Kentwood (363) 21:37
64 327 John Kennedy CEO, Kentwood (364) 21:37
65 330 Ken VanDyke, Grand Rapids (367) 21:39
66 334 Jerry DeFrell, Holland (371) 21:40
67 337 Michael Gravelyn, Grand Rapids (374) 21:42
68 347 Brian Boss, Zeeland (385) 21:49
69 350 Daniel Starkey, Grand Haven (389) 21:51
70 363 Chris Knoll, Byron Center (405) 21:59
71 367 Randy Sportel, Caledonia (410) 22:04
72 371 Lee Brouwer, Grand Rapids (415) 22:06
73 378 David Bloem, Grand Rapids (423) 22:10
74 384 Brian Beckey, Rockford (430) 22:14
75 387 David Billingsley, Lowell (433) 22:15
76 389 Richard Benoit, Grand Rapids (435) 22:16
77 392 John Hammer, Rockford (439) 22:17
78 397 Chuck Budden, Grand Rapids (445) 22:19
79 398 Jeff Byl, Belmont (446) 22:19
80 399 James Steinebach, Belmont (447) 22:21
81 404 Kevin Hammill, Walker (455) 22:25
82 405 Mark VandeBerg, Holland (456) 22:26
83 420 Brad Overbeek, Kentwood (472) 22:33
84 429 Robert Davidson, Grand Rapids (481) 22:35
85 431 Lee Ballard, Cadillac (485) 22:37
86 438 David Dion, Jenison (497) 22:40
87 444 Chuck Russell, Grand Rapids (506) 22:43
88 446 Douglas Haverkamp, Grand Rapids (508) 22:45
89 451 Gary Groendyk, Jenison (514) 22:46
90 454 Mike Laragy, Grand Rapids (517) 22:47
91 456 Donald Welch, Grand Rapids (519) 22:48
92 457 Dave Haagsma, Grand Rapids (520) 22:48
93 463 Robert Veenema, Grand Rapids (526) 22:50
94 464 Gary VanDyken, Grand Rapids (527) 22:51
95 467 Daniel Krommendyk, Wyoming (530) 22:51
96 470 Michael Callahan, Grand Rapids (533) 22:52
97 479 Jerry Zeerip, Zeeland (544) 22:57
98 481 Jeff Anderson, Rockford (546) 22:58
99 482 Steve Waldron, Saranac (547) 22:59
100 489 Daniel VanMeurs, Grand Rapids (555) 23:02
101 493 Frank Allen, Kentwood (561) 23:05
102 494 Rick Courter, Grand Rapids (562) 23:05
103 498 Bill Potapa, Jenison (566) 23:06
104 507 Scott Shoemaker, Grandville (582) 23:11
105 512 Paul Rumisek, Kentwood (588) 23:13
106 515 Brian Doyle, Alto (591) 23:14
107 516 Joe Longo, Spring Lake (592) 23:15
108 517 Michael Volkema CEO, Zeeland (594) 23:16
109 526 David McGehee, Rockford (603) 23:18
110 531 Steven Virkstis, Marne (610) 23:19
111 544 David Vail, Kentwood (625) 23:24
112 552 Matt Mead, Grand Rapids (636) 23:29
113 556 David Naumes, Grand Rapids (640) 23:30
114 564 Eric Gordon, Muskegon (649) 23:34
115 573 David Huizen, Grandville (659) 23:37
116 576 Kent Blohm, Spring Lake (662) 23:38
117 577 Tim Donahue, Grand Rapids (664) 23:40
118 581 Chris Balczak, Grand Rapids (670) 23:42
119 593 Randall Fisher, Hudsonville (687) 23:49
120 603 Forrest Evans, Hastings (704) 23:54
121 605 Steve Baars, Grand Rapids (706) 23:54
122 607 James Fox, Grand Rapids (711) 23:55
123 609 Thomas Good, Grand Rapids (713) 23:56
124 610 Gary Vachon, Kentwood (714) 23:56
125 619 Jay Andreini, Kentwood (728) 23:59
126 622 Neil Kraay, Grand Rapids (733) 24:00
127 624 Peter Kobs, Grand Rapids (735) 24:00
128 630 Ken Cook, Wyoming (746) 24:04
129 642 Tim Detwiler, Grand Rapids (763) 24:07
130 644 Rodger Midkiff, Grand Rapids (767) 24:09
131 647 Alan Jones, Conklin (771) 24:11
132 655 Durk Martin, Ada (781) 24:14
133 668 Calvin Kragt, Hamilton (800) 24:20
134 675 Thomas Bosma, Wyoming (811) 24:26
135 676 David Mesley, Byron Ctr (812) 24:26
136 684 Steven Nugent, Ada (825) 24:30
137 686 John Reinartz, Ada (828) 24:30
138 691 Mark Carson Sr, Hudsonville (837) 24:35
139 692 Michael Hogan, Grand Rapids (839) 24:36
140 695 John Biel, Grand Rapids (843) 24:37
141 724 Leonard Hickey, Grand Rapids (877) 24:49
142 727 Manfred Thiel, Kentwood (880) 24:50
143 731 John Schmieder, Grand Rapids (884) 24:52
144 738 Duncan Powell, Belmont (894) 24:54
145 741 Douglas Wierenga, Grand Rapids (897) 24:55
146 750 Greg Fausett, Grand Rapids (914) 24:58
147 756 Rich Barnum, Cedar springs (925) 25:01
148 765 Jay Dittmer, Ada (940) 25:07
149 769 Jerry Uzas, Grand Rapids (946) 25:08
150 806 Brian MacKenzie, Grandville (999) 25:26
151 808 Dennis Drotar, Grand Rapids (1002) 25:27
152 813 Robert Nienhuis, Grand Rapids (1007) 25:28
153 854 Robert Smit, Grandville (1072) 25:48
154 858 John Hoyt, Lowell (1078) 25:50
155 865 Doug Tuttle, Walker (1092) 25:55
156 867 Roy Zahnleuter, Belmont (1094) 25:55
157 885 Joseph Engel, Grand Rapids (1122) 26:07
158 887 Gary Covett, Grandville (1125) 26:08
159 888 Danny Evans, Saranac (1126) 26:09
160 890 Bill Bouwma, Grand Rapids (1128) 26:09
161 891 Mark Szczytko, Grand Rapids (1129) 26:10
162 912 Stephen Soltys, Grand Rapids (1163) 26:21
163 927 Paul Kovalak, Comstock Park (1192) 26:29
164 943 Tim Caywood, Rockford (1216) 26:36
165 947 Jim Brady, Grand Rapids (1221) 26:37
166 961 Ron Wright, Rodney (1244) 26:43
167 964 Steve Kanaar, Grand Haven (1251) 26:45
168 966 Robert Henning, Newaygo (1254) 26:46
169 968 Rich Signs, Greenville (1259) 26:48
170 972 Andrew Smith, Grand Rapids (1265) 26:49
171 976 David Lemieux, Muskegon (1273) 26:51
172 977 Ted Joppie, Grand Rapids (1275) 26:51
173 980 Eric Carlson, Jenison (1280) 26:53
174 981 Mike Gustin, Greenville (1281) 26:53
175 988 Michael Slack, Comstock Park (1291) 26:57
176 995 Mark Yost CEO, Grand Rapids (1304) 27:00
177 1001 John Barbour, Grand Rapids (1312) 27:05
178 1004 Jim VanderGraaf, Grand Rapids (1320) 27:07
179 1007 Scott Barber, Comstock Park (1325) 27:09
180 1013 Joe Hogan, Grand Rapids (1333) 27:11
181 1021 David Foote, Rockford (1351) 27:18
182 1039 Jim Ayres, Grand Rapids (1391) 27:33
183 1040 Luke Brogger, Lowell (1392) 27:33
184 1041 Brian Price, Grand Rapids (1393) 27:33
185 1043 Douglas Gaddy, Grand Rapids (1398) 27:36
186 1052 Ed Smit, Lowell (1421) 27:45
187 1058 Don Kern, Martin (1438) 27:51
188 1085 Randy Mrozinski, Rockford (1491) 28:10
189 1089 Scott Campbell, Rockford (1499) 28:15
190 1097 Roger Roelofs, Grand Rapids (1516) 28:23
191 1098 Randy Spaman, Holland (1519) 28:23
192 1101 Jeffrey Ray, Caledonia (1522) 28:25
193 1103 Kenneth Westerman, Cedar Springs (1526)
28:26
194 1109 John Stark, Grand Rapids (1537) 28:28
195 1125 Tim Murphy, Caledonai (1584) 28:47
196 1127 Donald Thompson, Sparta (1589) 28:48
197 1141 Gary Wolfe, Byron Center (1608) 28:55
198 1145 Steven Alkema, Grand Rapids (1614) 28:59
199 1150 Bill Bockheim, Walker (1625) 29:05
200 1152 Robert Zylstra, Wyoming (1633) 29:07
201 1158 Raymond Ellsworth, Grand Rapids (1644) 29:11
202 1161 Martin Parrott, Spring Lake (1651) 29:14
203 1165 Matt Kilroy, Grand Rapids (1663) 29:19
204 1168 Keith Horvath, Kentwood (1667) 29:22
205 1179 Rick Foster, Grand Rapids (1687) 29:36
206 1183 Richard O'Donnell, Grand Rapids (1693) 29:40
207 1185 Dan Ellinger, Spring Lake (1701) 29:47
208 1191 Bradley Smith, Mattawan (1708) 29:51
209 1193 Thomas Wareck, Alto (1717) 29:56
210 1194 Steve Westdorp, Grand Rapids (1720) 29:58
211 1197 Vaughn Shade, Alto (1726) 30:01
212 1213 Dan Paull, Grand Rapids (1772) 30:20
213 1219 Larry Lemieur, Grand Rapids (1788) 30:36
214 1232 Craig Haehnel, Ada (1826) 31:03
215 1234 Mark Fredrickson, Belmont (1828) 31:05
216 1247 Robert Bolthouse, Jenison (1866) 31:25
217 1248 Robert Lautsch, Kentwood (1868) 31:25
218 1251 Martin Little, Otsego (1879) 31:30
219 1266 Timothy Hiler, Wyoming (1926) 32:19
220 1277 Joseph VanHolstyn, Caledonia (1968) 32:57
221 1279 Noel Carlson, West Olive (1983) 33:11
222 1284 Steve Triesenberg, Grand Rapids (1999) 33:31
223 1287 Bob Walsh, Wyoming (2003) 33:37
224 1296 Dave Steele, Wyoming (2024) 34:22
225 1306 Kenneth Katerberg, Grand Rapids (2062) 35:37
226 1313 Ron Schaefer, Jenison (2093) 37:21
227 1318 Bruce DeVoogd, Wyoming (2107) 37:59
228 1320 Kevin Baxter, Diamond (2113) 38:21
229 1324 Jim Lozen, Comstock Park (2124) 40:19

Women's 40 to 44 120 Finished

1 12 Robin Hallop, Ann Arbor (98) 18:19
2 13 Valerie Hendrickson, Grandville (140) 19:12
3 14 Nancy Fazio, Holland (149) 19:23
4 18 Laurel Cihak, N Muskegon (177) 19:42
5 20 Tamara Steil, Grandville (208) 20:10
6 25 Ellen DykstraWilcox, Caledonia (236) 20:23
7 30 Maria Wordelman, Ada (280) 20:52
8 38 Nancy Liversedge, Ada (376) 21:43
9 74 Karen Schupp, Caledonia (579) 23:10
10 88 Aleta Courter, Grand Rapids (668) 23:41
11 89 Holly Hoekstra, Rockford (669) 23:41
12 102 Tami Podell, Grand Rapids (707) 23:54
13 110 Patricia Nelsen, Spring Lake (730) 23:59
14 113 Anne Heathcote, Grand Rapids (738) 24:01
15 114 Deb Semeyn, Grand Rapids (741) 24:02
16 116 Janice Trudgeon, E Lansing (745) 24:03
17 118 Lena Keener, Grandville (753) 24:06
18 121 Pam Zietse, Grand Rapids (761) 24:07
19 136 Deborah Pieri, Grand Rapids (810) 24:25
20 145 Karen Schousen, Grand Rapids (835) 24:34
21 158 Julie Frayer, Grand Rapids (899) 24:56
22 172 Cheryl Byl, Belmont (929) 25:02
23 173 Nancy Lesser, Rockford (930) 25:02
24 176 Bobbi Moore, Grand Rapids (943) 25:08
25 178 Laurie Lamberts, Rockford (951) 25:11
26 179 Mary Sakall, Belmont (955) 25:12
27 183 Jolyda Swaim, West Olive (964) 25:15
28 192 Mary Beth Gast, Grand Rapids (995) 25:24
29 196 Laurie WalsworthLemieu, Muskegon (1018)
25:30
30 208 Lynne Oosterhouse, Grandville (1049) 25:42
31 210 Susan Boot, Kalamazoo (1053) 25:42
32 212 Gwen Kraay, Grand Rapids (1057) 25:43
33 214 Mary McCully, Grand Rapids (1060) 25:44
34 227 Stephanie Millis, Kentwood (1090) 25:54
35 238 Debbie Kent, Greenville (1124) 26:08
36 245 Tamy Nagy, Grand Rapids (1140) 26:14
37 279 Ann Hess, Wyoming (1231) 26:40
38 288 Nancy Trierweiler, Grand Rapids (1252) 26:46
39 291 Mary Hines, Grand Rapids (1257) 26:47
40 292 Amy Greving, Grandville (1260) 26:48
41 295 Ellen Smith, Holland (1270) 26:50
42 303 Jean Laxton, Grand Rapids (1290) 26:56
43 306 Donna Anderson, Rockford (1300) 27:00
44 318 Brenda Teegardin, Hastings (1323) 27:09
45 322 Therese Donahue-Cousins, Spring Lake (1336)
27:12
46 326 Dar Hammer, Rockford (1342) 27:14
47 328 Sue Kovalak, Comstock Park (1346) 27:17
48 329 Robin Martilotta, Grand Rapids (1349) 27:18
49 347 Jo Longcore, Rockford (1383) 27:30
50 349 Mary VanderLugt, Grand Rapids (1387) 27:32
51 352 Nancy Ayres, Grand Rapids (1390) 27:32
52 362 Ann Hogan, Grand Rapids (1408) 27:41
53 379 Jackie VanderBee, Rockford (1433) 27:48
54 387 Carol Lambert, Belding (1450) 27:55
55 398 Lynn Holck, Grand Rapids (1473) 28:04
56 401 Deborah Spruit, Rockford (1477) 28:05
57 407 Judy Lemieur, Grand Rapids (1493) 28:11
58 416 Kristi Ledgerwood, Kentwood (1509) 28:21
59 433 Marie Gilewski, Grand Rapids (1544) 28:31
60 441 Michelle Girard, Jackson (1554) 28:34
61 448 Kathleen Sutton, Grand Rapids (1567) 28:38
62 463 Susan DeFrell, Holland (1592) 28:49
63 470 Mindy Miner, Rockford (1616) 29:01
64 478 Sandy Oudshoorn, Rockford (1628) 29:06
65 481 Deborah Tomasik, Lowell (1631) 29:07
66 486 Suzanne Cooper, Shelbyville (1643) 29:11
67 489 Sandra Grzeskowiak, Wyoming (1648) 29:13
68 490 Donna Evans, Hastings (1650) 29:14
69 495 Kathy Garber, Jenison (1658) 29:16
70 503 Elizabeth Bode, Stanton (1675) 29:26
71 519 Tammy Milnikel, Grand Rapids (1710) 29:52
72 526 Linda Rankin, Grand Rapids (1719) 29:57
73 529 Debora Quisenberry, Grand Rapids (1723)
30:00
74 535 Debbie Dittmer, Ada (1736) 30:03
75 543 Patty McDonald, Grand Rapids (1751) 30:12
76 548 Sylvia Burgess, Wyoming (1757) 30:15
77 551 Theresa Petko, Grand Rapids (1761) 30:16
78 552 Linda Case, Grand Rapids (1764) 30:16
79 555 Theresa Westcott, Sparta (1767) 30:17
80 572 Karen Myers, Ada (1791) 30:38
81 579 Nina Brown, Dorr (1801) 30:44
82 581 Nora Ruder, Grand Rapids (1805) 30:47
83 585 Cindy Crain, Grand Rapids (1811) 30:50
84 589 Deb Beaton, Grand Rapids (1818) 30:57
85 599 Ingrid Straume, Grand Rapids (1834) 31:08
86 609 Sarah Stanton, Grand Rapids (1848) 31:19
87 610 Cathy McAuliffe, Plainwell (1850) 31:19
88 634 Judy Rosenberg, Rockford (1885) 31:35
89 637 Lupita Cowhan, Middleville (1890) 31:37
90 653 June Machala, Grand Rapids (1915) 32:09
91 657 Sharon Zeerip, Zeeland (1921) 32:13
92 661 Kristie Schildhouse, Grand Rapids (1927)
32:19
93 668 Nina Buntin, Grand Rapids (1935) 32:29
94 677 Michele Mann, Middleville (1946) 32:37
95 686 Marianne Berdainer, Comstock Park (1959)
32:52
96 703 Monnie Nyenhuis, Grand Rapids (1981) 33:07
97 704 Susan Supanich, Grand Rapids (1982) 33:10
98 719 Denise Groendyk, Jenison (2008) 33:48
99 720 Teresa Hernandez, Zeeland (2010) 33:53
100 721 Liz Margosian, Grand Rapids (2011) 34:02
101 723 Donna Duron, Grand Rapids (2014) 34:04
102 726 Linda Swanson, Stanton (2018) 34:16
103 727 Dee Steele, Wyoming (2022) 34:20
104 729 MarKay Riippa, Grand Rapids (2025) 34:28
105 741 Rita Mortensen, Kent City (2043) 34:56
106 742 Sharon Jenkins, Hudsonville (2044) 34:59
107 758 Kathleen Turmell, Walker (2064) 35:38
108 761 Janet Egger, Grand Rapids (2067) 35:58
109 762 Ronda Troutman, Grand Rapids (2069) 36:16
110 769 Tricia Hampel, Grand Rapids (2078) 36:36
111 770 Susan Gordon, Rockford (2079) 36:37
112 778 Helen Hansen, Ada (2090) 37:09
113 780 Penny Sheehan, Grand Rapids (2092) 37:14
114 784 Jacqueline Thome, Kentwood (2101) 37:48
115 796 Debbie Kohane, Grand Rapids (2119) 39:37
116 799 DeDe Stancell, Grand Rapids (2122) 40:17
117 801 Elsa CarpenterPeck, Wyoming (2125) 40:19
118 810 Deb Ballard, Cadillac (2137) 43:16
119 814 Paula Martin, Whitehall (2142) 45:01
120 816 Shan Kauffman, Grandville (2144) 45:03

Men's 45 to 49 161 Finished

1 29 Randy Bates, Ada (29) 16:48
2 39 Scott Liversedge, Ada (41) 17:03
3 71 Michael Shooks, Grand Rapids (79) 17:56
4 76 Steve Ostradick, Grand Haven (84) 18:01
5 104 Bernie Momber, Ada (116) 18:48
6 120 Bob LaFave, Grand Rapids (132) 19:06
7 121 Thomas Longcore, Rockford (133) 19:06
8 127 Chip King, Ada (139) 19:11
9 131 Ricky Watson, Grand Rapids (144) 19:17
10 142 Ken DeBack, Grand Rapids (156) 19:27
11 147 Patrick Duff, Portland (161) 19:29
12 148 Tom Hagadone, Kalamazoo (162) 19:30
13 151 Ken Baldwin, Rockford (165) 19:32
14 197 David Hoort, Portland (218) 20:17
15 199 Larry Troyer, Clarksville (220) 20:17
16 209 Bud Elve, Caledonia (233) 20:22
17 217 Roger Bradshaw, Fremont (243) 20:28
18 218 Steven Kanoza, Lowell (244) 20:28
19 225 Steve Hills, Grand Rapids (252) 20:33
20 230 Jeff Harding, Mattawan (257) 20:36
21 235 Fred Paiz, Grand Rapids (263) 20:44
22 236 Bruce TerBeek, Alto (264) 20:44
23 275 Donald Martines, Norton Shores (308) 21:03
24 278 Dean Freng, Kalamazoo (312) 21:06
25 297 Robert Fry, Grand Rapids (332) 21:16
26 320 Jim Green, Jenison (356) 21:30
27 335 Robert Bloner, Grand Rapids (372) 21:41
28 345 Dave Tattan, Zeeland (383) 21:47
29 364 Tim Kohane, Grand Rapids (406) 22:01
30 372 Mike Billet, Grand Rapids (416) 22:06
31 400 Irwin Greenbaum, Greenville (448) 22:21
32 401 Gary Silvis, Muskegon (451) 22:23
33 407 Paul Yansak, Kentwood (459) 22:28
34 409 Mark Groh, Grand Rapids (461) 22:29
35 435 Phil Hess, Jenison (492) 22:38
36 439 Dwight LaFleur, Grand Rapids (498) 22:41
37 461 Greg Daniels, Grand Rapids (524) 22:50
38 466 Chuck Wilson, Middleville (529) 22:51
39 469 Gary Cichon, St Joseph (532) 22:51
40 492 John Olszewski, Wyoming (559) 23:03
41 495 John Saling, Whitehall (563) 23:05
42 518 James Johnson, Grand Rapids (595) 23:16
43 525 Gary Berkenpas, Comstock Park (602) 23:18
44 527 Chris Danielson, Mt Pleasant (605) 23:19
45 543 Joseph Geoghan, Grand Rapids (624) 23:24
46 547 Paul Prentice, Muskegon (628) 23:25
47 551 Robert Mahlebashian, Grand Rapids (635)
23:28
48 553 Don Hall, Lowell (637) 23:29
49 557 Terry Holtrop, Jenison (641) 23:30
50 562 Paul Murray, Hudsonville (647) 23:32
51 567 Glenn Stout, Rockford (653) 23:35
52 569 Bob Carlson, Grand Haven (655) 23:36
53 582 Dean Vanderstelt, Norton Shores (671) 23:42
54 584 Terrance Zukowski, Rockford (673) 23:44
55 589 Doug Bonzheim, Kentwood (681) 23:46
56 590 Don Hurlbut, Rockford (682) 23:46
57 591 Dennis Claycomb, Hastings (683) 23:47
58 595 Michael Cushion, Eagle (690) 23:49
59 599 Dan Akin, New Carlisle (697) 23:52
60 602 Douglas Vanderveen, Ada (703) 23:54
61 615 Rollie Crawford, Ionia (721) 23:57
62 629 Jack Deboer, Grand Rapids (744) 24:03
63 633 Ted Boeve, Hudsonville (749) 24:05
64 637 Robert DeWitt, Wyoming (756) 24:06
65 638 Andy Jonjevic, Grand Junction (758) 24:06
66 641 Stephen Spruit Sr, Rockford (762) 24:07
67 646 John Kooyer, Grand Rapids (770) 24:10
68 650 Craig Wittenbach, Lowell (775) 24:11
69 651 Don Kotecki, Fruitport (776) 24:12
70 656 James Pomeraning, Ada (782) 24:14
71 666 Keith Winn, Grand Rapids (795) 24:19
72 689 Larry Wells, Grand Rapids (832) 24:33
73 690 Steve Wonch, Grand Rapids (833) 24:33
74 694 Allen Ruhlandt, Grand Rapids (842) 24:37
75 706 Tim Hagan, Wyoming (856) 24:43
76 710 Russell DeBraber, Grand Rapids (861) 24:45
77 718 Greg Nicholas, Okemos (870) 24:47
78 744 George Bladey, Caledonia (904) 24:57
79 752 Mark Beaton, Grand Rapids (916) 24:58
80 753 Gene TerHorst, Byron Center (917) 24:58
81 754 Bernardo Rivera, Grand Rapids (919) 24:59
82 755 Allen Karsten, Hudsonville (920) 25:00
83 758 Karl Pilar, Rockford (931) 25:03
84 761 Ray Fix CEO, Grand Rapids (936) 25:06
85 783 Daniel Rowland, Belding (966) 25:16
86 786 Dennis O'Rourke, Grand Rapids (970) 25:17
87 792 Bruce Engbers, Grand Rapids (980) 25:20
88 796 John Lillis CEO, Grand Rapids (986) 25:22
89 798 Ronald Jenkins, Grand Rapids (989) 25:23
90 801 Alan Hartwick, Grand Rapids (992) 25:23
91 810 Larry Ras, Jenison (1004) 25:27
92 812 Bernie Schmidt, Hudsonville (1006) 25:28
93 816 Robert Karam, Allegan (1011) 25:28
94 818 John Boyd, Grand Rapids (1013) 25:29
95 820 Dirk Buursma, Kentwood (1015) 25:29
96 825 Thomas Ackerman, Grand Rapids (1022) 25:32
97 831 Kevin Holzgen, Grand Rapids (1034) 25:36
98 844 Dann McQueen, Greenville (1054) 25:43
99 857 Terry McGovern, Grand Rapids (1076) 25:49
100 861 Rody Hillary, Grand Rapids (1085) 25:53
101 862 Thomas Popma, Rockford (1086) 25:53
102 866 Joe Zomerlei, Grand Rapids (1093) 25:55
103 894 Bob Edgcomb, Rockford (1135) 26:12
104 901 Bruce DeHaan, Grand Rapids (1149) 26:16
105 924 Alan Bronson, Byron Center (1187) 26:28
106 930 Jim VanStensel Jr, Rockford (1195) 26:31
107 932 Andy Cusack, DeWitt (1200) 26:32
108 945 Bob Cercek, Wyoming (1218) 26:36
109 970 Craig Kinney, Ada (1262) 26:48
110 983 Tom Schweitzer, Middleville (1283) 26:53
111 991 David Landrum, Grand Rapids (1294) 26:58
112 993 Steve Bartholomew, Plainwell (1298) 26:59
113 996 Verne Kenney, Grand Rapids (1306) 27:01
114 997 Wayne Zuidema, Fremont (1307) 27:02
115 1006 Donald Otten, Grand Rapids (1324) 27:09
116 1025 Lawrence Kloth, Grand Rapids (1358) 27:22
117 1026 John Juhas, Grand Rapids (1359) 27:22
118 1028 James Allan, Grand Rapids (1361) 27:23
119 1036 Ed Young, Grand Rapids (1378) 27:29
120 1047 Robert Vensas COO, Grand Rapids (1411) 27:42
121 1048 Cornelis Guijt, Grand Rapids (1415) 27:43
122 1049 Jerry Dutcher, Alto (1417) 27:44
123 1093 William Rose, Zeeland (1508) 28:20
124 1095 Gary Goodsell, Middleville (1511) 28:21
125 1106 Nicholas Salinas, Wyoming (1534) 28:28
126 1108 Daniel Boone, Jenison (1536) 28:28
127 1124 Roger Wiegers, Grand Rapids (1583) 28:46
128 1126 Ben Wells, East Lansing (1588) 28:48
129 1134 Bill Bradley, Hastings (1597) 28:52
130 1140 Steve Briggs, Grand Rapids (1604) 28:53
131 1148 Chris Cooper, Caledonia (1621) 29:03
132 1149 Robert Bockheim, Wyoming (1623) 29:03
133 1157 James VanPortfliet, Marne (1641) 29:10
134 1170 James Minnema, Grand Rapids (1669) 29:23
135 1173 Tom McCarthy, Ada (1676) 29:27
136 1174 Tom Cobb, Grand Rapids (1677) 29:28
137 1180 Tom Bartholomew, Kentwood (1689) 29:38
138 1204 William Berrevoets Jr, Jenison (1740) 30:06
139 1205 Jack Peltier, Kentwood (1741) 30:06
140 1206 John Tanner, Kalkaska (1742) 30:07
141 1210 Mike McDonald, Grand Rapids (1758) 30:15
142 1224 Fred Zomer, Grand Rapids (1804) 30:46
143 1231 Doug Abel, Saranac (1824) 31:00
144 1240 Dale Wierzbicki, Belmont (1849) 31:19
145 1241 Don Meinke, Ada (1851) 31:20
146 1260 Dave Immink, Holland (1902) 31:49
147 1264 Dan McConnell, Kentwood (1918) 32:10
148 1265 George Taruc, Grand Rapids (1924) 32:18
149 1267 David Mosketti, Grand Rapids (1934) 32:28
150 1268 Jim Gravelyn, Grand Rapids (1938) 32:32
151 1275 Timothy Coyle, Grand Rapids (1963) 32:55
152 1278 Craig Gates, Cedar Springs (1979) 33:06
153 1283 Edward Szymas, Grand Rapids (1995) 33:25
154 1293 Mark Shrum, Ionia (2019) 34:18
155 1294 Thomas Conrad, Grand Rapids (2020) 34:20
156 1295 Roy Lamarte, Greenville (2021) 34:20
157 1300 Mike Vandebogert, Grand Rapids (2036) 34:46
158 1302 Fred Stalsonburg, Jenison (2042) 34:53
159 1309 John Bulgarella, Wyoming (2075) 36:30
160 1315 Dennis Stouten, Belmont (2096) 37:27
161 1323 Gary Skidmore, Wyoming (2118) 39:36

Women's 45 to 49 73 Finished

1 23 Karen Benardino, Grand Rapids (230) 20:21
2 60 Donna Kanoza, Lowell (503) 22:42
3 69 Mary Walsh, Grandville (568) 23:07
4 79 Carol Vanderveen, Ada (608) 23:19
5 96 Janis Johnson, Grand Rapids (691) 23:50
6 149 Nancy Dupuis, Grand Rapids (850) 24:40
7 157 Donna Suchovsky, Grand Rapids (898) 24:55
8 163 Anne Malnor, Grand Rapids (910) 24:58
9 166 Barb Deupree, Ionia (921) 25:00
10 168 Janet Daniels, Grand Rapids (923) 25:01
11 182 Becky Gerber, Hastings (963) 25:15
12 186 Carol Crouse, Grand Rapids (974) 25:18
13 189 Mikki Hanson, Hastings (982) 25:21
14 221 Kathryn Nash, Spring Lake (1079) 25:50
15 226 Barbara Johnson, Grand Rapids (1089) 25:54
16 231 Jeanne Smit, Lowell (1106) 26:00
17 233 Theresa Luxford, Kentwood (1111) 26:03
18 235 Patty Schneider, Twin Lake (1113) 26:03
19 239 Judy Mullennix, Wyoming (1131) 26:11
20 341 Pat Jones, Wyoming (1373) 27:28
21 348 Diane Purwin, Grand Rapids (1384) 27:30
22 357 Vicki Drolema, Grand Rapids (1401) 27:37
23 365 Camille Dondzila, Grand Rapids (1412) 27:42
24 366 Susan Molloy, Grand Rapids (1413) 27:42
25 371 Sally Kliphuis, Comstock Park (1423) 27:46
26 374 Carol Gort, Grand Rapids (1426) 27:46
27 388 Sherry Bartley, Grand Rapids (1451) 27:55
28 392 Sally Kolekamp, Rockford (1461) 27:58
29 396 Sue DeBlaay, Caledonia (1471) 28:03
30 397 Lucy Lynema, Hudsonville (1472) 28:03
31 408 Mary Fegel, Rockford (1495) 28:12
32 409 Chris Grego, Wheaton (1496) 28:12
33 415 Diane Aamoth, Zeeland (1507) 28:20
34 418 Patricia McGinnity, Fremont (1513) 28:22
35 429 Janet Ham, Grand Rapids (1539) 28:29
36 437 Sandra VanderZicht, Grand Rapids (1550)
28:33
37 473 Judy Overbeek, Alto (1620) 29:03
38 480 Vickie Baker, Grand Rapids (1630) 29:06
39 487 Carla Blinkhorn, Grand Rapids (1646) 29:12
40 505 Patricia Ramos, Grand Rapids (1680) 29:32
41 508 Luann Raimondo, Jenison (1686) 29:36
42 518 Debbe Swinger, Comstock Park (1709) 29:51
43 553 Shelia Ratza, Grand Rapids (1765) 30:16
44 560 Joyce LaFleur, Grand Rapids (1775) 30:24
45 566 Denise Gravelyn, Rockford (1781) 30:28
46 568 Suzanne Kozloski, Grand Rapids (1784) 30:33
47 576 Ann Koning, Grand Rapids (1798) 30:42
48 580 Mary Jendrezak, Grand Rapids (1803) 30:45
49 595 Louise Hautamaki, Grand Rapids (1830) 31:07
50 618 Jean Obermiller, Grand Rapids (1863) 31:24
51 626 Chris Gemmell, Lowell (1875) 31:29
52 659 Joan Grillo, Spring Lake (1923) 32:16
53 660 Carol Kirschner, Wyoming (1925) 32:19
54 683 Debra Warwick, Grand Rapids (1955) 32:49
55 684 Karen McFeters, Union City (1957) 32:51
56 695 Sue Lindrup, Jenison (1972) 33:00
57 700 Linda VanHorssen, Jenison (1977) 33:05
58 702 Kathy Engle, Hastings (1980) 33:06
59 767 Martin Campbell, Grand Rapids (2076) 36:31
60 768 Cele Flanary, Ada (2077) 36:35
61 786 Linda Beaumont, Grand Rapids (2103) 37:54
62 788 Roxann Rogers, Fruitport (2105) 37:57
63 789 Nancy Occhipinti, Grand Rapids (2106) 37:59
64 793 Kate Thornton, Grand Rapids (2112) 38:20
65 802 Sue Hook, Byron Center (2126) 40:29
66 804 Lola Vandenberg, Holland (2130) 41:09
67 806 Jeanne Benedict, Grand Rapids (2132) 41:22
68 808 Mary Karczynski, Grand Rapids (2135) 42:04
69 809 Tamara Swanberg, Cadillac (2136) 42:39
70 817 Susan Carlstrom, Grand Rapids (2145) 45:12
71 824 PJ Coldren, Holland (2153) 48:28
72 825 Eleanor Beitelshees, Saline (2154) 51:49
73 826 Carol Ohren, Grandville (2155) 51:53

Men's 50 to 54 121 Finished

1 67 Ken Rowe, Southgate (74) 17:50
2 99 Dave Minier, Wyoming (111) 18:39
3 128 Lanny Landale, Norton Shores (141) 19:12
4 177 Tom Rademacher, Rockford (195) 19:58
5 186 Don Harp, Greenville (205) 20:06
6 203 Thomas Wilcox, Fennville (225) 20:19
7 207 Bill Bauman, Grand Rapids (229) 20:21
8 216 Syd Baxter, Grand Rapids (242) 20:27
9 222 Steve Plaisted, Grand Rapids (248) 20:29
10 247 Randy DeKuiper, Hesperia (276) 20:50
11 250 David Bos, Spring Lake (279) 20:51
12 256 James Dyke, Hudsonville (287) 20:54
13 259 Bruce Christensen, Howard city (290) 20:55
14 263 Ken Leatherman, Caledonia (295) 20:59
15 280 Matt Bombery, Grand Rapids (314) 21:07
16 300 Patrick Dwyer, Jackson (335) 21:19
17 328 Mike Bertschinger, Grand Rapids (365) 21:37
18 338 Fred Britton, Rothbury (375) 21:42
19 355 Tim VanNest, Kent City (396) 21:55
20 359 John Miles, Grand Rapids (401) 21:58
21 361 John Calcutt, Comstock Park (403) 21:59
22 365 Mike Leary, Holland (407) 22:03
23 432 Richard Pierce, Kentwood (487) 22:37
24 447 John Campbell, Grand Rapids (509) 22:45
25 458 Bruce Babcock, Walker (521) 22:48
26 474 Ron Osborne, Lowell (538) 22:55
27 477 Hugh Hufnagel, Grand Rapids (541) 22:56
28 485 Charles Hooper, Rockford (551) 23:00
29 496 Ron Merizon, Walker (564) 23:05
30 503 Jerry Holmes, Kentwood (575) 23:09
31 554 James Patch, Grand Rapids (638) 23:30
32 575 Perry Moore, Grand Rapids (661) 23:38
33 585 Donald DeKorte, Grand Rapids (674) 23:44
34 598 Edward Czyzyk Jr, Grand Rapids (696) 23:52
35 613 Lon Lefanty, Middleville (718) 23:57
36 621 Ronald Bross, Spring Lake (731) 23:59
37 636 Bob Gudas, Spring Lake (754) 24:06
38 643 Dennis Nurski, Grand Rapids (765) 24:08
39 645 Joe Wiltrakis, Jenison (769) 24:10
40 652 Leon Savenas, St Joe (777) 24:12
41 657 John Bury, Bangor (783) 24:14
42 683 George Pravda, Spring Lake (824) 24:30
43 688 Ron Doering, Portage (831) 24:32
44 707 Pete Harris, Spring Lk (858) 24:44
45 709 Dale Winters, Grand Rapids (860) 24:45
46 726 Rodney Preuss, Wyoming (879) 24:50
47 733 Ron Perkins, Grand Rapids (887) 24:52
48 739 Donald Heeringa CEO, Holland (895) 24:55
49 787 Patrick Purgiel, Hastings (972) 25:18
50 789 Samuel Anema, Grand Rapids (975) 25:19
51 804 Roy Powers, Grand Rapids (996) 25:25
52 807 Douglas Wells Jr, Comstock Park (1001) 25:26
53 832 Robert Trimpe, Hudsonville (1036) 25:38
54 834 Steven Hinkle, Grand Rapids (1038) 25:39
55 851 Perry Francisco, Grand Rapids (1066) 25:46
56 860 Matt Vokes, Grand Rapids (1082) 25:51
57 877 Thomas VanDam, Belmont (1108) 26:01
58 879 Richard Jones, Ada (1114) 26:03
59 884 Rudy Banka, Grand Rapids (1119) 26:05
60 889 Keith Maleski, Belmont (1127) 26:09
61 896 John Ballema, Rockford (1141) 26:14
62 904 Rich Holmberg, Fremont (1152) 26:17
63 905 Michael Cupp, Kentwood (1154) 26:18
64 906 Gary Meengs, Grandville (1155) 26:19
65 909 Carl Westrate, Grand Rapids (1159) 26:20
66 910 Terrence DeVriendt, Comstock Park (1160)
26:20
67 917 Andrew Paul, Ft Branch (1171) 26:23
68 920 Robert Smith, Grand Rapids (1182) 26:26
69 923 David Christmann, Grand Rapids (1185) 26:27
70 933 Leslie Holwerda, Jenison (1201) 26:32
71 939 Jerry Hendrick, Wayland (1210) 26:35
72 940 Terry Palmer, Crystal Falls (1212) 26:35
73 956 Michael McLain, Jackson (1237) 26:42
74 967 Charles Swanberg, Cadillac (1258) 26:47
75 971 Dan Cole, Grand Rapids (1264) 26:49
76 989 Bruce Frayman, Jenison (1292) 26:57
77 998 Glenn Barkan, Grand Rapids (1308) 27:03
78 1017 Mark Christensen, Grand Rapids (1343) 27:14
79 1022 Thomas Kuzma, Walker (1353) 27:19
80 1023 James Black, Grand Rapids (1354) 27:20
81 1027 Robert Heine, Grand Rapids (1360) 27:23
82 1030 Chris Macon, Kentwood (1365) 27:24
83 1042 Terron Beitelshees, Saline (1394) 27:34
84 1044 Alan Himebaugh, Grand Rapids (1400) 27:36
85 1051 Louis Lint, Muskegon (1420) 27:45
86 1054 William Brace, Holland (1432) 27:48
87 1059 Mike Ohren, Grandville (1441) 27:52
88 1062 Dave DeKraker, Jenison (1445) 27:52
89 1064 Ronald Jones, Kentwood (1452) 27:55
90 1067 Lou Lincoln, Pierson (1457) 27:57
91 1070 Dave Chandler, Middleville (1463) 27:59
92 1076 Rich Miller, Ada (1474) 28:04
93 1079 Les Allen, Kentwood (1482) 28:07
94 1086 Gary Gust, Cedar Springs (1492) 28:11
95 1092 Gary Camp, Grand Rapids (1505) 28:18
96 1110 Steve Brown, Kalamazoo (1538) 28:29
97 1122 Paul Titchenell, Wyoming (1578) 28:44
98 1129 Tom Lane, Grand Rapids (1591) 28:49
99 1143 Ron Wiers, Grand Rapids (1611) 28:57
100 1160 Tom Shuker, Grand Rapids (1649) 29:14
101 1163 Ray Jarceski, Grand Rapids (1655) 29:16
102 1164 Roy Winegar, Muskegon (1659) 29:17
103 1181 Paul Dornbos, Eastmanville (1691) 29:38
104 1184 Dennis Field, Grand Rapids (1695) 29:40
105 1190 Rod DeWitt, Grand Rapids (1707) 29:51
106 1198 Frank Roder, Grand Haven (1730) 30:02
107 1212 W David Kendrick, Holland (1763) 30:16
108 1214 Fred Hillary, Ada (1773) 30:21
109 1218 Bob Stein, Wyoming (1786) 30:34
110 1239 Don Idsinga, Grand Rapids (1842) 31:15
111 1244 Freeman Haehnel, Ada (1860) 31:23
112 1255 Dale Timmer, Grand Haven (1894) 31:45
113 1269 Robert Brower CEO, Rockford (1942) 32:36
114 1276 Robert Hufford, Rockford (1966) 32:57
115 1280 James Milanowski, Grand Rapids (1984) 33:12
116 1307 Butch Potter, Byron Center (2068) 36:10
117 1310 James Rex, Grand Rapids (2081) 36:41
118 1312 Earl Strater, Lake Odessa (2088) 37:00
119 1314 Ken Cary, Allendale (2094) 37:23
120 1327 Mike DeJong, Jenison (2133) 41:32
121 1328 Richard Toole, Grand Rapids (2139) 43:28

Women's 50 to 54 42 Finished

1 81 Donna Baker, Kalamazoo (616) 23:22
2 94 Paula Emmons, Sparta (685) 23:48
3 105 Diane Boehlke, Grand Rapids (715) 23:56
4 127 Linda Kristensen, Grand Rapids (788) 24:17
5 148 Janice Deverman, Grand Rapids (841) 24:37
6 204 Janet Casterton, Grand Rapids (1035) 25:37
7 244 Mary Baxter, Grand Rapids (1139) 26:14
8 282 Sue Host, Grand Rapids (1238) 26:42
9 298 Evana Palmer, Crystal Falls (1274) 26:51
10 309 Char Dykema, Byron Center (1303) 27:00
11 317 Sally Nuerenberg, Grand Rapids (1322) 27:09
12 333 Merrie Palmer, Comstock Park (1357) 27:22
13 380 Marilyn Coddington, Allendale (1435) 27:50
14 384 Sally Rademacher, Rockford (1446) 27:53
15 402 Mariel Town, Grand Rapids (1479) 28:06
16 414 Sandie Kornoelje, Byron Center (1506) 28:19
17 426 Joan Perez, Grandville (1530) 28:27
18 432 Nancy VanNest, Kent City (1543) 28:30
19 457 Nancy Willemstein, Grand Rapids (1580) 28:45
20 469 Noriko Kampfschulte, Grand Rapids (1613)
28:58
21 477 Judi Madden, Grand Rapids (1627) 29:05
22 492 Barbara Klingenmaier, Muskegon (1653) 29:15
23 531 Mary Elling, Zeeland (1728) 30:02
24 539 Dottie Sullivan, Kalamazoo (1747) 30:11
25 540 Mary Berrevoets, Jenison (1748) 30:11
26 542 Pat Baldwin, Grand Rapids (1750) 30:12
27 592 Marilyn Fountaine, Lakeview (1821) 30:59
28 624 Mary Bergakker, Grand Rapids (1872) 31:27
29 635 Judy Anderson, Hastings (1886) 31:35
30 666 Betty Pratt, Comstock Park (1932) 32:27
31 706 Ann Harris, Spring Lake (1986) 33:13
32 711 Lonna Miller, Byron Center (1993) 33:22
33 713 Judith Henson, Zeeland (1996) 33:27
34 722 Judy Topoll, Kalamazoo (2012) 34:02
35 734 Cathy Kurnat, Grand Rapids (2032) 34:39
36 747 Judi McCall, Allegan (2050) 35:12
37 765 Jeanne Cowles, Grand Rapids (2073) 36:22
38 766 Leta Settle, Paw Paw (2074) 36:24
39 783 Pam Gudas, Spring Lake (2099) 37:33
40 797 Laurie Doering, Portage (2120) 39:47
41 813 Sandy Holroyd, Montague (2141) 44:04
42 821 Lynne Danielson, Mt Pleasant (2150) 47:14

Men's 55 to 59 54 Finished

1 155 Edward Shoop, Jenison (170) 19:33
2 176 Krizan Zdenko, BC (194) 19:57
3 198 Doug Rohrer, Kalamazoo (219) 20:17
4 210 Michael Persak, Grand Rapids (234) 20:22
5 274 Ed Strong, Grand Rapids (307) 21:03
6 285 Ralph Dewey, Grand Rapids (319) 21:11
7 301 Mike Dawson, Montague (336) 21:19
8 344 Bill Heydon, Rockford (382) 21:47
9 459 Gordon Carpenter, Comstock Park (522) 22:49
10 471 Harold VanDuyn, Byron Center (534) 22:53
11 514 Robert Wildman, Comstock Park (590) 23:14
12 520 Carl Lutzka, Gobles (597) 23:16
13 541 Fred Brenner, Grand Rapids (622) 23:24
14 558 John Jones, Grand Rapids (643) 23:31
15 566 Ken Dettloff, Kalamazoo (652) 23:35
16 583 Joe Baal, Grandville (672) 23:42
17 594 James Berghuis, Fruitport (689) 23:49
18 660 Eric Beversluis, Grand Rapids (786) 24:16
19 665 Mel Scherpenisse, Spring Lake (793) 24:18
20 704 John Nash, Spring Lake (853) 24:42
21 745 Dick Hillary, Grand Rapids (906) 24:57
22 749 Doug Tobin, Grand Rapids (912) 24:58
23 762 Kurt Mai, Hudsonville (937) 25:06
24 826 James Schaak, Comstock Park (1023) 25:32
25 880 Jerry Schneider, Grand Rapids (1115) 26:04
26 928 Mike Dykstra, Walker (1193) 26:30
27 957 Bill Martin, Rockford (1239) 26:43
28 960 Earl Bender, Allegan (1243) 26:43
29 985 Daniel Achtyes, Jenison (1285) 26:54
30 1012 Bob Etherton, Rockford (1332) 27:10
31 1015 Dave Wier, Comstock Park (1337) 27:12
32 1024 Chuck Girard, Jackson (1356) 27:21
33 1035 Bob Palmitier, Wyoming (1377) 27:28
34 1077 Lawrence Mulligan, Grand Rapids (1478) 28:05
35 1102 Jeffrey Sutherland, Grand Rapids (1524)
28:25
36 1115 Roger Magill, Grand Rapids (1558) 28:36
37 1133 Frederick Challa, Grand Rapids (1596) 28:51
38 1136 Bill Gonzalez CEO, Grand Rapids (1599) 28:53
39 1138 Peter Bannow, Grand Ledge (1602) 28:53
40 1155 Jay Hause, Caledonia (1638) 29:08
41 1176 David Zuelke, West Olive (1681) 29:33
42 1196 Tim Schillaci, Kalamazoo (1725) 30:01
43 1217 Peter Friar, Kentwood (1785) 30:34
44 1220 William Stevenson CEO, Grand Rapids (1792)
30:39
45 1222 John Hauet, Spring Lake (1797) 30:42
46 1228 Glenn House Jr, Grand Rapids (1813) 30:53
47 1274 David Meeker, Alto (1961) 32:54
48 1281 Don Peterson, Jenison (1989) 33:18
49 1282 Peter VanderArk, Grand Rapids (1992) 33:21
50 1285 Floyd Cook Jr, Muskegon (2001) 33:33
51 1290 Richard Schultz, Lowell (2009) 33:49
52 1308 Roger Munford, Grand Rapids (2072) 36:19
53 1322 Douglas Parcheta, Grand Haven (2117) 39:32
54 1329 Bill MacMillan, North Muskegon (2149) 47:05

Women's 55 to 59 10 Finished

1 107 Jan Spitler, Montague (723) 23:58
2 191 Diane Arbanas, Wayland (987) 25:22
3 491 Judy Cayo, Benton Harbor (1652) 29:14
4 497 Carol Hillary, Grand Rapids (1661) 29:17
5 603 Nancy Jeppesen, Holland (1841) 31:14
6 710 Judith VanderArk, Grand Rapids (1991) 33:21
7 732 Sharlene Kauffman, Comstock Park (2029)
34:38
8 771 Mary Cheetham, Hudsonville (2080) 36:37
9 781 Cathy DeLeeuw, Hudsonville (2095) 37:25
10 800 Susan Panik, Byron Center (2123) 40:17

Men's 60 to 64 20 Finished

1 241 Frank Wolf, Kalamazoo (270) 20:48
2 342 Daniel Mullet, Big Rapids (380) 21:46
3 434 Rod Smith, Grand Rapids (491) 22:38
4 460 David Greer, Spring Lk (523) 22:49
5 501 Donald Chaffee Jr, Grand Rapids (572) 23:08
6 596 Ken Hurley, Sherwood (694) 23:51
7 671 Ron Holsted, Freeport (804) 24:22
8 677 Paul Grindel, Grand Rapids (814) 24:27
9 714 Larry Mishler, Plymouth (866) 24:46
10 737 James Dunigan, Grand Rapids (893) 24:54
11 740 Gene Ferencsik, Fruitport (896) 24:55
12 785 Jay Bassett, Grand Rapids (969) 25:17
13 788 James Versluis, Allendale (973) 25:18
14 837 Doug Stauffer, Wyoming (1041) 25:40
15 1096 Hank Sanders, Kent City (1515) 28:22
16 1099 William Staggs, Grand Rapids (1520) 28:25
17 1118 George DeVree, Zeeland (1562) 28:37
18 1142 Ron Gill, PLeasant Lake (1609) 28:56
19 1153 Richard Brouwer, Grand Haven (1634) 29:07
20 1299 Carl Jessen, Fruitport (2035) 34:40

Women's 60 to 64 6 Finished

1 140 Liz Lancaster, Hastings (820) 24:28
2 353 Mary Sabo, Caledonia (1395) 27:34
3 391 Jan Ries, Ada (1460) 27:58
4 517 Geri Ellinger, Pentwater (1702) 29:48
5 728 Judy Morrison, Grand Rapids (2023) 34:21
6 757 Donna Potter, Kentwood (2063) 35:38

Men's 65 and up 8 Finished

1 295 Stan VandenBosch, Muskegon (330) 21:16
2 303 Jerry Johncock, Grand Rapids (338) 21:20
3 422 Dick Wagen, Rockford (474) 22:34
4 568 Harold Plaisier, Jenison (654) 23:36
5 1091 James Starkweather, Grandville (1504) 28:18
6 1120 Kenneth Towne, Fremont (1572) 28:41
7 1230 Herbert Start CEO, Wyoming (1822) 30:59
8 1301 Felix Potapa, Grand Rapids (2038) 34:50

Women's 65 and up 1 Finished

1 265 Ann Schwendener, Kalamazoo (1190) 26:29

Men's Exception 2 Finished

1 1038 Brendan O'Grady, Ada (1386) 27:31
2 1080 Larry Hudson, Grand Rapids (1483) 28:07

Women's Exception 1 Finished

1 26 Courtney Rodgers, Wyoming (238) 20:25

Visit our Advertisers!

RunMichigan.com site contents copyright 1996-2014 | RunMichigan.com, Inc. All Rights Reserved

Contact Us | Home | Advertise with Us | Disclaimer | About Us | Submit News | Submit Race Info | Submit Results | Community Forum | RSS Feeds RSS FEED