forum | videos | results | calendar | photos | high school | store | news | columns | resources | college | event coverage | Interviews
» Welcome to Michigan's Best Source for Running Information.» Click for our FEATURED CALENDAR RACES!
back to results
Aug. 16, 2008 3rd Annual Lake Erie Metropark Wood Duck Dash Lake Erie Metropark, MI
Provided by Gary Olsen


Female 14 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Beaver Newport MI 22 9 25 24:05.0 7:46/M
2 Gabrielle Stachnik Woodhaven MI 136 13 53 27:50.0 8:59/M
3 Brianna Battersby Woodhaven MI 21 12 80 32:49.0 10:35/M
4 Kelsey Masserant Newport MI 144 12 90 34:40.0 11:11/M
5 Maleah Marshall Brownstown MI 134 9 94 36:07.0 11:39/M
6 Savannah Davis Romulus MI 72 9 105 50:02.0 16:08/M
Male 14 & Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathon Rutkowski Brownstown MI 58 13 19 23:34.0 7:36/M
2 Jason Rogers Rockwood MI 56 11 27 24:33.0 7:55/M
3 Nicklas Battersby Woodhaven MI 20 10 42 26:34.0 8:34/M
4 Justin Brown Brownstown MI 25 13 43 26:41.0 8:36/M
5 Austin Tally Flat Rock MI 92 14 47 27:07.0 8:45/M
6 Dane Roberts Trenton MI 55 12 48 27:10.0 8:46/M
7 Dennis Weber Trenton MI 64 14 60 29:01.0 9:22/M
8 Patrick Leigh Allen Park MI 113 13 68 30:07.0 9:43/M
Female 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danielle Sheperd South Rockwood MI 81 16 22 23:54.0 7:43/M
2 Morgan White Monroe MI 67 15 58 28:58.0 9:21/M
3 Samantha Haggerty Warren MI 38 17 93 35:13.0 11:22/M
Male 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Alberson Brownstown MI 18 16 1 18:32.0 5:59/M
2 Jacob Burt Walled Lake MI 121 17 2 19:30.0 6:17/M
3 Chris Serement Grosse Ile MI 60 17 3 19:31.0 6:18/M
4 Brian Tarabula Southgate MI 114 17 4 20:05.0 6:29/M
5 Philip Nelson Trenton MI 89 15 5 20:09.0 6:30/M
6 Chad Rogers Rockwood MI 57 15 6 20:16.0 6:32/M
7 Jake Raj Brownstown MI 52 17 7 20:38.0 6:39/M
8 Chris Malenfant Wyandotte MI 75 16 8 20:42.0 6:41/M
9 William Bodrie Trenton MI 101 15 10 20:43.0 6:41/M
10 Evan Mason Trenton MI 102 15 14 22:32.0 7:16/M
11 Joshua Malenfant Wyandotte MI 76 15 18 23:29.0 7:35/M
12 Cory Guy Monroe MI 35 19 36 25:39.0 8:16/M
13 Jacob Young Monroe MI 68 19 38 25:51.0 8:20/M
14 Chene Guest Gibraltar MI 34 18 64 29:23.0 9:29/M
15 Jacob Schenk Brighton MI 80 15 97 39:06.0 12:37/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Walker Rockwood MI 163 23 39 25:51.0 8:20/M
2 Jenny Balmforth Brownstown MI 19 28 54 28:12.0 9:06/M
3 Nicole Trombley Allen Park MI 63 28 56 28:25.0 9:10/M
4 Andria Znoy Wyandotte MI 119 22 69 30:07.0 9:43/M
5 Elizabeth Theis Rockwood MI 142 22 72 30:52.0 9:57/M
6 Sara Turner Rockwood MI 129 27 75 31:50.0 10:16/M
7 Melissa Becker Woodhaven MI 123 27 86 33:34.0 10:50/M
8 Mari Burt Southgate MI 118 24 87 33:38.0 10:51/M
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Burt Southgate MI 120 27 11 20:53.0 6:44/M
2 Anthony Webb Monroe MI 115 20 12 21:02.0 6:47/M
3 Jeff Myslinski Brownstown MI 143 26 13 21:18.0 6:52/M
4 Joshua Peer Woodhaven MI 145 25 20 23:37.0 7:37/M
5 Robert Smith Brownstown MI 61 29 50 27:28.0 8:52/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisabeth Kalinowski Belleville MI 39 30 23 24:02.0 7:45/M
2 Amanda Fowler Allen Park MI 31 39 31 25:14.0 8:08/M
3 Erika Myers Van Buren Twp MI 48 32 34 25:25.0 8:12/M
4 Karyn Bloch Dearborn MI 23 38 45 26:59.0 8:42/M
5 Marie Deline Newport MI 126 31 55 28:16.0 9:07/M
6 Holli Corless Allen Park MI 26 30 59 29:01.0 9:22/M
7 Kelly Eighmey Brownstown MI 29 30 65 29:29.0 9:31/M
8 Keri Kincaid Riverview MI 41 33 79 32:44.0 10:34/M
9 Robin Gormley Brighton MI 73 39 81 32:55.0 10:37/M
10 Nancy Stock Flat Rock MI 133 36 82 33:09.0 10:42/M
11 Kristina Seay Brownstown MI 59 36 92 34:49.0 11:14/M
12 Sherry Perry Newport MI 79 39 98 39:07.0 12:37/M
13 Dawlat Dinno Royal Oak MI 122 35 99 39:15.0 12:40/M
14 Tracie Peer Brownstown MI 50 33 100 39:37.0 12:47/M
15 Leah Derby Brownstown MI 150 32 103 48:28.0 15:38/M
16 Rhonda Davis Romulus MI 71 33 104 50:02.0 16:08/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tawfiq El-Baadani Wayne MI 30 32 9 20:43.0 6:41/M
2 Tom Stacho Riverview MI 124 39 15 22:46.0 7:21/M
3 Jason Myslinski Troy MI 141 32 16 23:22.0 7:32/M
4 Rob Myers Van Buren Twp MI 49 31 17 23:28.0 7:34/M
5 Justin Peer Brownstown MI 51 33 21 23:50.0 7:41/M
6 Shaun Kalinowski Belleville MI 40 32 24 24:03.0 7:45/M
7 Curtis Miller Carleton MI 128 38 28 24:43.0 7:58/M
8 Cory Kutlick Trenton MI 42 35 30 25:12.0 8:08/M
9 Kenneth Ranger Newport MI 54 37 35 25:30.0 8:14/M
10 Brandon Deline Newport MI 125 33 52 27:38.0 8:55/M
11 Stephanie McElroy Taylor MI 44 33 78 32:16.0 10:25/M
12 David Lewis Woodhaven MI 131 33 95 36:07.0 11:39/M
13 Brad Holdren Ypsilanti MI 146 38 106 55:52.0 18:01/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beverly Booth Carleton MI 24 49 41 26:29.0 8:33/M
2 Cheryl McElvany Monroe MI 45 48 57 28:48.0 9:17/M
3 June White Monroe MI 66 45 66 29:36.0 9:33/M
4 Cathy Mikesell Newport MI 132 42 67 29:41.0 9:35/M
5 Brenda Tally Flat Rock MI 93 46 71 30:10.0 9:44/M
6 Sharon Labelle-Dzierwa New Boston MI 147 48 74 31:26.0 10:08/M
7 Tracey Collins Woodhaven MI 135 42 83 33:09.0 10:42/M
8 Joyce Zanley Wyandotte MI 161 48 85 33:34.0 10:50/M
9 Lori Harrison Wyandotte MI 116 42 88 34:21.0 11:05/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Roberts Trenton MI 84 41 32 25:19.0 8:10/M
2 Daniel Haggerty Warren MI 37 44 37 25:49.0 8:20/M
3 Mark Leigh Brownstown MI 112 41 46 27:01.0 8:43/M
4 John West Newport MI 65 43 49 27:15.0 8:47/M
5 Grant Tally Flat Rock MI 94 46 70 30:09.0 9:44/M
6 Joe Vanstone Monroe MI 148 43 76 31:54.0 10:17/M
7 Brian Antosh Brownstown MI 111 41 91 34:43.0 11:12/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josie Deladurantaye Riverview MI 28 52 62 29:15.0 9:26/M
2 Cindy Moilanen Brighton MI 47 52 77 32:03.0 10:20/M
3 Ann Curtis Grosse Ile MI 27 58 101 39:53.0 12:52/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Moilanen Brighton MI 46 59 33 25:21.0 8:11/M
2 Steve Nelson Trenton MI 88 52 40 26:28.0 8:32/M
3 Charlie Trungale Ypsilanti MI 138 57 44 26:59.0 8:42/M
4 James Tritt Rockwood MI 117 52 61 29:11.0 9:25/M
5 Richard Gartland Grosse Ile MI 32 51 63 29:22.0 9:28/M
6 John McDonald Brownstown MI 160 52 84 33:10.0 10:42/M
Female 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shirley Torrance Saline MI 110 62 51 27:29.0 8:52/M
2 Carole Waligorski Dearborn Heights M 159 62 102 45:58.0 14:50/M
Male 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Freddy Standaert Detroit MI 62 65 26 24:09.0 7:47/M
2 William Gosline Toledo OH 33 64 29 24:53.0 8:02/M
3 David Roberts Trenton MI 83 61 89 34:26.0 11:06/M
4 Tom Waligorski Dearborn Heights M 158 65 96 39:05.0 12:36/M
Male 70 & Over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Haggerty St Clair Shores MI 36 71 73 31:25.0 10:08/M



Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Olson Canton MI 99 58 9 47:29.0 7:40/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Kelly Troy MI 85 47 1 38:16.0 6:10/M
Male 14 & Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wyatt Hill Carleton MI 70 14 49 1:24:53.0 13:41/M
Female 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ciara Metzoian Newport MI 108 15 14 51:49.0 8:21/M
2 Samantha Meadows Rockwood MI 15 17 26 54:56.0 8:52/M
3 Krista Marcucilli Brownstown MI 77 18 46 1:13:49.0 11:54/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Zanley Wyandotte MI 162 22 32 57:18.0 9:15/M
2 Kate Graham Dearborn MI 90 28 39 1:01:45.0 9:58/M
3 Justine Hill Carleton MI 9 21 47 1:13:51.0 11:55/M
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ross Winiemko Southgate MI 106 25 16 52:12.0 8:25/M
2 Jeremy Ashcraft South Rockwood MI 87 20 18 52:26.0 8:27/M
3 Steve Leja Allen Park MI 107 24 20 52:32.0 8:28/M
4 Zachary Hayes Allen Park MI 105 24 30 55:45.0 9:00/M
5 Jason Bertera Belleville MI 86 28 34 59:27.0 9:35/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leslie Keyes Wyandotte MI 11 32 10 48:49.0 7:52/M
2 Carla Chinavare Newport MI 82 33 11 50:00.0 8:04/M
3 Angela Dye Temperance MI 5 32 31 55:49.0 9:00/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brett Engquist Wyandotte MI 6 30 4 41:44.0 6:44/M
2 Ted Varkas Brownstown MI 165 38 6 45:42.0 7:22/M
3 Sean Campbell Gibraltar MI 2 30 25 54:49.0 8:50/M
4 Trung Nguyen Riverview MI 137 35 40 1:01:51.0 9:59/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Caldwell Brownstown MI 139 43 19 52:27.0 8:28/M
2 Barbara Luszczynski South Rockwood MI 100 45 28 55:21.0 8:56/M
3 Kimberly Fitzpatrick Monroe MI 7 41 36 1:00:01.0 9:41/M
4 Patricia King Woodhaven MI 12 49 38 1:00:43.0 9:48/M
5 Lisa LaBeau Gibraltar MI 103 40 41 1:04:58.0 10:29/M
6 Mary Ann Piatt Gibraltar MI 164 47 45 1:13:02.0 11:47/M
7 Angie Gikas Brownstown MI 8 43 50 1:25:06.0 13:44/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Mooney West Rushville OH 96 48 3 40:57.0 6:36/M
2 Bob Ammon Allen Park MI 130 44 5 45:37.0 7:21/M
3 Dave Sevon Dearborn Heights M 97 43 8 47:05.0 7:36/M
4 Eric Krengel Dearborn MI 91 46 12 51:09.0 8:15/M
5 John McRoberts Bloomfield Hills M 14 41 13 51:40.0 8:20/M
6 Matt Masserant Newport MI 140 41 17 52:14.0 8:25/M
7 Dean King Woodhaven MI 13 49 22 53:37.0 8:39/M
8 James Tefend Gibraltar MI 127 46 35 59:54.0 9:40/M
9 Karl Laub Gibraltar MI 149 47 37 1:00:39.0 9:47/M
10 Mark Bennett Brownstown MI 1 48 44 1:08:27.0 11:02/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jackie Olsen Riverview MI 69 55 27 55:03.0 8:53/M
2 Karen Miller Brownstown MI 78 51 33 58:14.0 9:24/M
3 Celeste Sherk Riverview MI 17 51 43 1:08:16.0 11:01/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Pawlukiewicz Flat Rock MI 16 57 15 51:50.0 8:22/M
2 Ray Pilon Belleville MI 95 55 24 54:43.0 8:50/M
3 Makoto Fukumoto Woodhaven MI 74 53 29 55:45.0 9:00/M
4 Rick McConnell Southgate MI 43 54 48 1:20:02.0 12:55/M
Male 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Deladurantaye Riverview MI 4 62 2 39:30.0 6:22/M
2 Ken Rowe Canton MI 98 61 7 45:58.0 7:25/M
3 Richard James Toledo OH 10 66 21 52:52.0 8:32/M
4 Charles Coaker New Boston MI 3 60 23 53:41.0 8:40/M
5 Jerry Steele Wyandotte MI 104 61 42 1:04:58.0 10:29/M


RunMichigan.com site contents copyright 1996-2014 | RunMichigan.com, Inc. All Rights Reserved

Contact Us | Home | Advertise with Us | Disclaimer | About Us | Submit News | Submit Race Info | Submit Results | Community Forum | RSS Feeds RSS FEED